[ malovicn @ 14.06.2010. 14:37 ] @
Probah da nadjem sam odgovore na netu bez ikakvog uspeha pa sam se odlucio da pitam ljude na ovom forumu da li mozda neko zna neki link gde mogu naci odgovore.

Pitanje 1. Da li neko zna neki link gde bi mogao da dobijem vise informacijama o tome kako tacno ovaj elektronski potpis bi trebao da funkcionise u praksi?
Zakon o racunovodstvu, clan 8 t.5
„Računovodstvenom ispravom smatra se i isprava dobijena telekomunikacionim putem, uključujući i elektronsku razmenu podataka između računara u skladu sa odgovarajućim standardima iz ove oblasti.
Računovodstvena isprava poslata telekomunikacionim putem mora da bude potpisana digitalnim potpisom, u skladu sa zakonom i potvrđena elektronskom porukom na osnovu ugovora koji je potpisan između pošiljaoca i primaoca.“


Pitanje 2. Da li neko zna sta je to "standardni racunovodstveni softver"? Da li mi to imamo neko sertifikaciono telo koje izdaje ateste o uskladjenosti sa nekim standardima? U slucaju da to telo postoji, da li neko zna url gde mogu da nadjem jos informacija o tome?
Zakon o racunovodstvu, clan 8 t.2
„Pravno lice i preduzetnik koji vrši obradu podataka na računaru dužan je da koristi standardni računovodstveni softver koji omogućava funkcionisanje sistema internih računovodstvenih kontrola i onemogućava brisanje proknjiženih poslovnih promena.“


Unapred zahvalan,
Nikola
Papiri - blog o knjigovodstvu u Srbiji
[ Radovan__III @ 14.06.2010. 15:01 ] @
1. Ministarstvo je ovlastilo neko telo da se time bavi, mora da ima informacija na njihovom sajtu
http://www.mtid.gov.rs/e-drustvo/e-potpis/evidencija.39.html

2. Tesko da tako nesto postoji i ako postoji ne primenjuje se

offtopic:
Izuzetno zanimljiv blog
[ S A J A @ 14.06.2010. 15:56 ] @
1. I MUP izdaje sertifikate i njemu dajem prednost jer oni ubace sertifikat na ličnu kartu (sa čipom). Mnogo bolje nego da imaš dodatnu karticu.
Info na: http://ca.mup.gov.rs/informacije.html

2. Nekada davno je postojao standard za računovodstveni softver koji se zvao JRS 33 i napravio ga je SRRS. To se ne primenjuje već decenijama.


offtopic:
Savršen knjigovodstveni program ne postoji niti je moguće ga napraviti. Ništa na svetu nije savršeno bilo to materijalno bilo duhovno.
[ malovicn @ 14.06.2010. 16:05 ] @
Hvala na informacijama!

offtopic:
Sto se savrsenstva tice... "Ako zelis da budes kapetan, trudi se da budes general" :)
[ ljubisal @ 20.01.2011. 08:07 ] @
Napisao sam članak pod nazivom:

Elektronski potpis i dostavljanje poreskih prijava elektronskim putem
http://www.mena.rs/cms/index.p...anci&Itemid=78&lang=sr

Sistem predaje poreskih prijava koje su elektronski potpisane će biti prvi masovni sistem za knjigovođe i računovođe koji će koristi elektronski potpis (uvođenje takvog sistema je u toku).To će verovatno prokrčiti put i široj upotrebi elektronskog potpisa i za sve računovodstvene isprave.



[ Goran Rakić @ 20.01.2011. 09:24 ] @
Početak primene ovakvih sistema se zapravo svede na prilagođavanje korisnika onome ko servis nudi, što je u ovom slučaju Poreska uprava. PU definiše interfejs i formate za predaju podataka, način rada sistema (prijava, unos, storniranje,...), saglasno propisanim okvirom. Koliko vidim po sajtu PU, tu je i neko gotovo softversko rešenje koje korisnici mogu da koriste za pripremu i slanje izveštaja.

Izuzetno je bitno da format i aplikativni interfejs budu javno dokumentovani. Nije isto ako izveštaj mora da se prekucava u posebnu aplikaciju PU ili ako je moguće ugraditi podršku direktno u običan računovodstveni softver. Javni dokumentovani interfejs dozvoljava svim proizvođačima računovodstvenih programa da vremenom podrže elektronsku predaju izveštaja. Moguće da PU želi da prvo testira svoje sopstveno rešenje i da tek po neophodnom prilagođavanju objavi formate i interfejs.

Elektronski potpis ovde ima funkciju obezbeđivanja identiteta potpisnika, ali i garantovanja integriteta i neporecivosti predatih podataka. Potpis je uvek jedinstveno vezan za elektronski podatak koji je potpisan (dokument, datoteka). Nije moguće izmeniti elektronski podatak tako da se ne naruši elektronski potpis.

Elektronski potpis se zasniva na kriptografskim sredstvima i hijerarhiji poverenja.

Kvalifikovani elektronski potpis je onaj elektronski potpis koji se proverava kvalifikovanim sertifikatom i koji je priređen u skladu sa pravilnikom o tehničko-tehnološkim postupcima za formiranje kvalifikovanog elektronskog potpisa. Dakle da bi potpis bio kvalifikovan sertifikat mora da izdaje sertifikaciono telo koje ispunjava određene uslove (trenutno jedno od četiri), ključevi se generišu i čuvaju u SSCD uređaju u kome se i formira/izračunava svaki pojedinačni elektronski potpis (osigurava telo koje izdaje sertifikat - ključevi mogu biti u pametnoj kartici, tokenu, kartici mobilnog telefona,...), a softver kojim se potpisuje treba da zadovoljava određene tehničke karakteristike i da bude podešen u odgovarajućoj konfiguraciji. Ako su ti uslovi ispunjeni takvom potpisu Zakon o elektronskom potpisu daje veću težinu.

Sertifikaciona tela obično nude korisnicima pomoć kako da odgovarajuće konfigurišu neke standardne aplikacije (Microsoft Word, OpenOffice.org, Adobe Reader,...). U ovom slučaju pretpostavljam da će za početak aplikaciju (softversko rešenje, može biti i na sajtu PU) nuditi samo PU, pa nema dodatne brige.

Sertifikaciono telo pri izdavanju sertifikata utvrđuje identitet korisnika i osigurava da su informacije u sertifikatu tačne. Pri proveri elektronskog potpisa, primalac koji veruje sertifikacionom telu (prihata korenske sertifikate sertifikacionog tela), veruje i informacijama u sertifikatima koje to telo izdaje. Na taj način kroz lanac poverenja i uz propisane okolnosti u kojima je kvalifikovani potpis morao da nastane, utvrđuje se identitet potpisnika. Kvalifikovani sertifikat je uvek vezan za fizičko lice. Profil sertifikata može da sadrži dodatne informacije o korisniku (npr. naziv preduzeća u kome je lice zaposleno, adresu e-pošte i sl.) ali to nije neophodno da bi sertifikat, a dalje i potpis koji se njime proverava bio kvalifikovan.

Zavisno od toga kako PU uredi svoj sistem može se dogoditi da PU zahteva određeni profil sertifikata (npr. izdat od strane određenog sertifikacionog tela). Nisam međutim sasvim siguran da to može biti i trajno rešenje, primenljivo dalje od neke prve faze testiranja.


Oko drugog pitanja, u odsustvu druge definicije, rekao bih da je pojam definisan nastavkom rečenice. Standardan računovodstveni softver je onaj koji „omogućava funkcionisanje sistema internih računovodstvenih kontrola i onemogućava brisanje proknjiženih poslovnih promena“.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 20.01.2011. u 11:04 GMT+1]
[ cufta123 @ 22.03.2011. 22:59 ] @
Sad tek videh temu...
Pominješ 4 sertifikaciona tela? Ja znam za tri: MUP, pošta i privredna komora Srbije... koje je četvrto?
Pozdrav!
[ ljubisal @ 06.05.2011. 11:31 ] @
Četvrto sertifikaciono telo je Halcom BG CA.
Ako ih bude još, pojaviće se u okviru registra na sledećoj strani
http://www.mtid.gov.rs/aktivno...registar-sertifikacionih-tela/

Poreska uprava je počela sa slanjem tzv Prijave za elektronsko poslovanje na obrascu PEP. Tim povodom sam napisao članak Prijava za elektronsko poslovanje

Uglavnom, kao prvi korak traže od svih da dostave svoje e-mail adrese.

Članak po sadržaju verovatno i ne odgovara ovom podforumu , ali sam već ranije ovde postavio jedan članak u vezi sa ovim.