[ trojan.win32.exe @ 15.06.2010. 20:20 ] @
Meni je prijemni za manje od nedelju dana. Svo vreme sam bio siguran da cu upisati Elektrotehnicku Nikola Tesla jer volim kopjutere, ali neki dan sam nesto podesavao u kanteru (kao pravljenje servera) i shvatio sam koliko je to komplikovano i zabrinuo sam se da li ce me to zanimati posle nekog vremena... Jos tamo nema riba :( Pocinjem da razmisljam o gimanziji (sto ne preporucuju mi roditelji) i ekonomskoj mozda jos je i to upisala moja sestra ali je to u potpunoj suprotnosti od prirodnih i tehnickih nauka koje mene zanimaju i idu mi (fizika, matematika, informatika, hemija (zanimljiva ali komplikovana)). Zanima me jos ako upisem Teslu ( administrator racunarskih mreza) sta mogu posle, koje fakultete i zaposlenje posle njih i kakvo je drustvo u skoli (ako je neko zavrsio...) E, da - odlican sam djak, vukovac i vezbam prijemni vec odavno (uradio sam obe zbirke 2 puta). Treba mi brzo odgovor (ili vise odgovora, naravno) jer iz pre recenice vidite da mi nije ostalo bas puno vremena :) Hvala unapred!

EDIT: Radio sam onaj test za profesionalno opredeljenje i rekli su mi da imam talenta za arhitekturu, sta vi kazete za to?
[ Sherif Gile @ 15.06.2010. 21:23 ] @
Beži od gimnazije što dalje, pre 30 godina je imalo smisla upisivati ih jer su bile elitne škole a propalice su upisivale trogodišnje smerove u tehničkim školama. Sad su propalice ravnomerno rasporedjene po svim školama i djaci iz gimnazija su postali isti tutubani kao i metalostrugari samo što metalostrugari za razliku od gimnazijalaca umeju da odšrafe nešto kad završe srednju.
[ Radovan__III @ 15.06.2010. 21:31 ] @
Citat:
Meni je prijemni za manje od nedelju dana. Svo vreme sam bio siguran da cu upisati Elektrotehnicku Nikola Tesla jer volim kopjutere, ali neki dan sam nesto podesavao u kanteru (kao pravljenje servera) i shvatio sam koliko je to komplikovano i zabrinuo sam se da li ce me to zanimati posle nekog vremena...

Da li te nesto drugo zanima ? U principu nije toliko bitno koju sredju upises za dalje tj znam ljude koji su zavrsili tehnicke skole ( sa najboljim uspehom ) a posle isli na politicke nauke ili neke menadzmente

Citat:
Jos tamo nema riba :(

Nema, medjutim ja retko znam koga ko je to sto ima "riba" u gimnaziji okrenuo u to da je imao 10 devojaka u srenjoj cak suprotno

Citat:
Pocinjem da razmisljam o gimanziji (sto ne preporucuju mi roditelji) i ekonomskoj mozda jos je i to upisala moja sestra ali je to u potpunoj suprotnosti od prirodnih i tehnickih nauka koje mene zanimaju i idu mi (fizika, matematika, informatika, hemija (zanimljiva ali komplikovana)).


U gimnaziji ces dobiti sire znanje, npr istorija, geografija , jezici , fizika ( 4 godine za razliku od tehnicke skole koja ima samo 2 godine ) i u gimnaziji ces imati informatiku, i hemiju ( samo 2 godine u tehnickoj skoli ). U tehnickoj skoli ces imati i neke strucne predmete koji kompezuju ( opsta elektrotehnika, tehnicko crtanje , elektronika, materijali itd )

Citat:
Zanima me jos ako upisem Teslu ( administrator racunarskih mreza) sta mogu posle, koje fakultete i zaposlenje posle njih i kakvo je drustvo u skoli (ako je neko zavrsio...)


Mozes bukvalno svaki fakultet ( kao sto sam ranije rekao ) , imas mnogo vece sanse za zaposlenje posle srednje tehnicke skole nego posle gimnazije jer bar imas neka znanja i razvijena interesovanja, cesto se desi da ljudi koji zavrse gimnaziju nemaju razvijenu ideju sta dalje posto ih gimnazija nije usmerila. Drustvo je poprilicno dobro , malo je cudno posto je samo musko drustvo ali je osecaj zajednistva npr mnogo jaci nego kod mesovitih skola.

Citat:

EDIT: Radio sam onaj test za profesionalno opredeljenje i rekli su mi da imam talenta za arhitekturu, sta vi kazete za to?

Ti testovi su najcesce presipanje iz supljeg u prazno i uzimanje para
[ the_tosic @ 15.06.2010. 21:35 ] @
Da sada biram sta cu da upisem, upisao bih matematicku gimnaziju. Jedina skola koja nesto vredi.
To sto Gile kaze je delimicno tacno, jeste gimnazija propala, al propale su i srednje skole tako da nigde neces nauciti ako se oslanjas samo na skolu.
A za to sta da upises ne znam. Moj savet ti je da proveris koja je skola "najzajeebanija" i to da upises.
I da, glasam za gimnaziju ako planiras fakultet posle.
[ Andrej013 @ 15.06.2010. 23:33 ] @
slusaj, mani price da gimnazija ne valja jer posle toga nisi nista i sl, ni posle elektrotehnicke nisi nista, ali u gimnaziji ce bar da te nauce radnim navikama.
veruj mi, isao sam u ETS, a svi drugovi su mi po gimnazijama i nema dileme da sam se zahebao sto i ja nisam tamo isao.
de ces bre u ETS, nemoj da se zezas bre.
lepo gimnazija, drustvo, devojcice pa uz to ide i veca motivacija za rad a to vodi u rezultate i bolje spremanje za fax ili visu(a to jednostavno MORAS da zavrsis)
[ Nikolas_bg @ 16.06.2010. 01:24 ] @
Uh, konachno da se i ja nadjem u poziciji onog koji preporuchuje :)
Gle' vamo ,ako bi upisivao gimnaziju , preporuchio bih ti neku jachu (devetu konkretno) , al' to je vishe u sluchaju da nisi siguran shta zelish dalje .Mada ,to je teshko znati tom dobu ,i za chetiri godine svashta moze da se promeni u tvojoj glavi .

Evo bash ove godine zavrshih Teslu tako da mogu da ti udelim par saveta :)
Za pochetak ako bi je upisivao , idi na smer Rachunara , batali Admine , to je i dalje ogledno odeljenje.
Dalje,kad upishesh verovatno necesh dobiti ono shto si ochekivao , bar ne u pochetku .U prve 2 godine se necesh mnogo nagledati kompova , vec gomile elektronike ,OET (osnova elektrotehnike ) , matematike i TC (tehnichko crtanje"obozavacesh" ga :D) . Informatiku i Word koji cesh na njoj raditi (formatiranje texta i menjanje boje , o yeah) ne rachunam.Stvari postaju zanimljivije krajem druge godine pa sveeee do kraja :) ,kada pochinjete ozbiljnije da se bavite programiranjem (ozbiljno je relativna stvar , ukoliko te konkretno ono zanima , knjigu u shake pa sam cepaj , ono u shkoli je tek da ti da neke osnove ) i gubite gomilu teshkih predmeta ,a stizu neki drugi ,zanimljiviji i konkretniji za struku...

Shto se tiche riba , svaticesh posle ,bice toga doooosta sa strane i najmanje cesh ih traziti tamo , a dobicesh fenomenalno drushtvo , i sigurno gomilu prijatelja za ceo zivot .

Ne zelim da te plashim onom situacijom na pochetku ,to je samo realnost u kojoj sam se i ja nashao kada sam dospeo tamo , a bio sam u slichnoj situaciji kao i ti shto se tiche izbora, ali da sada biram , opet bih uchinio isto i upisao teslu :)

Ako te josh neshto zanima , ne oklevaj da pitash :)

Citat:
lepo gimnazija, drustvo, devojcice pa uz to ide i veca motivacija za rad a to vodi u rezultate

vode na razna mesta , al ka rezultatima teshko :)
[ trojan.win32.exe @ 16.06.2010. 09:25 ] @
Hvala svima puno, nekako mi je sam malo lakse i jasnije :)
Citat:
Da li te nesto drugo zanima ? U principu nije toliko bitno koju sredju upises za dalje tj znam ljude koji su zavrsili tehnicke skole ( sa najboljim uspehom ) a posle isli na politicke nauke ili neke menadzmente

Onako, sve po malo...naprimer astronomija me zanima otkad znam za sebe ali to nije nesto donosi neke velika pare, jel da?
Citat:
Ti testovi su najcesce presipanje iz supljeg u prazno i uzimanje para

Opusteno bilo je besplatno :D Mada jeste glupost, npr. ti sad na papiru zaokruzis da bi voleo da radis kao advokat i onda se oni prave pametni ''ti uspisi pravnu, to je za tebe'' :)
Citat:
slusaj, mani price da gimnazija ne valja jer posle toga nisi nista i sl, ni posle elektrotehnicke nisi nista, ali u gimnaziji ce bar da te nauce radnim navikama.
veruj mi, isao sam u ETS, a svi drugovi su mi po gimnazijama i nema dileme da sam se zahebao sto i ja nisam tamo isao.
de ces bre u ETS, nemoj da se zezas bre.
lepo gimnazija, drustvo, devojcice pa uz to ide i veca motivacija za rad a to vodi u rezultate i bolje spremanje za fax ili visu(a to jednostavno MORAS da zavrsis)

Citat:
I da, glasam za gimnaziju ako planiras fakultet posle.

Da, naravno planiram fax, ali nikad ne mozes da planiras toliko u buducnost, svasta moze da se desi... Moja sestra od tetke je zavrsila 9. gimn, krenula na fax i posle godinu ili dve se udala i sad ima dete i veliko je pitanje da li ce zavrsiti fax, ovako sa nekom strucnom skolom ima neko znanje za makar neki posao.
Citat:
Za pochetak ako bi je upisivao , idi na smer Rachunara , batali Admine , to je i dalje ogledno odeljenje.

Sta fali sto je ogledno? Imacu manje opstih predmeta a vise strucnih (?)
[ Andrej013 @ 16.06.2010. 09:38 ] @
Citat:
Da, naravno planiram fax, ali nikad ne mozes da planiras toliko u buducnost, svasta moze da se desi... Moja sestra od tetke je zavrsila 9. gimn, krenula na fax i posle godinu ili dve se udala i sad ima dete i veliko je pitanje da li ce zavrsiti fax, ovako sa nekom strucnom skolom ima neko znanje za makar neki posao.

ne brini se, ti nikad neces zavrsiti trudan! :)

al pazi, ja sam od pocetka znao da cu da upisem elektrotehniku, sad da li visu, ETF, FTN, nebitno, i zavrsio sam na FTN-u. covek ako je resen, moze da planira daleko unapred, i opet bih izabrao gimnaziju, cak i ako 10000% znas da ces upisati elektrootehniku, a ako nisi resen, jos bolje-gimnazija :)

kazem ti, da zavrsis elektrotehnicu i napravis dete curi, znas gde ces biti zaposlen? isto kao i da si zavrsio gimnaziju-nigde.
a ako se bas zeznes i zavrsis sa blizancima, pa jbg, odes da giljas na gradjevini a usput zavrsavas neki smer na visoj na vozdovcu, znam provereno da ima nekih neverovatno lakih, aki opet moras da imas diplomu do tridesete, bez toga mozes da se roknes odmah.


necu sad da te smaram, ali ja sam o tome razmisljao pre pocetka srednje, za vreme srednje sam dovodio u pitanje odluku a i za vreme faxa se preispitujem, oduvek sam mislio da bi bolje bilo da sam upisao gimnaziju i da sam pogresio sto sam slusao vecinu ljudi, a sada sam siguran da sam se zeznuo i ne zelim da iko ima taj budjavi osecaj da zna da je pogresio.
mada, opet, svi smo razliciti, mozda nekome bas odgovara ets, da se ogradim odmah :)
[ dragancesu @ 16.06.2010. 14:16 ] @
Davno sam prosao to vreme pa ne mogu reci sta je dobro da se upise, uglavnom ono sto volis. Gledaj koja je skola dobra, a ne ko ide u nju.

Testovi profesionalne orjentacije se rade pre upisa na fakultet, mislim da je sada rano. Kolega je cerku poslao na to i rezultat nije bilo konkretno zanimanje. Bilo je u stilu ti si/nisi za rad sa ljudima, imas ovakve/onakve kvalitete pa se na osnovu toga gleda koje zanimanje trazi te kvalitete.
[ diplodok @ 16.06.2010. 14:33 ] @
ETF je lakši za završavanje posle elektrotehničke škole. Ja sam sa gimnazijom morao da prvo shvatim principe rada električnih kola, tranzistora itd pa tek onda da spremam te ispite. A siguran sam da se i programiranje ozbiljnije radi u stručnoj školi. Gimnazijalci imaju prednost u matematici, ali mnogo je više stručnih predmeta nego matematike na ETF.

Gimnazija ti donosi širinu znanja. Saznaćeš ko je Kandinski, šta su lizozomi, kako zvuči hor jevreja iz Nabuka itd... Ali poenta je da se školovanje što pre završi, a ne da na faksu učiš stvari koje si mogao u srednjoj.
[ 3MAJ86 @ 16.06.2010. 15:14 ] @
Gimnazija definitivno, ali ne bilo koja. Raspitaj se koje su 'zeznute' i upiši neku od tih - dobro ti rekoše gore.

U širokom luku izbegni Treću, Sv. Sava, Petnaestu... a preporuke ka Trinaestoj i Petoj. Za Prvu kažu da je isto ok.

Imam puno društva sa kojima se družim još iz vremena osnovne škole, i sada se tačno vidi ko je završavao gimnaziju a ko stručne škole. Razlika je nebo i zemlja!

Naravno, i u gimnaziji ćeš učiti gomilu gluposti koje te neće interesovati u životu, ali naučićeš i da razmišljaš na bolji način.
Neko je gore napisao za Matematičku Gimnaziju... žderem se što sam bio lenština i nisam hteo malo više da se potrudim pa da je upišem i ja. Tamo u osmom razredu sam video kakav je prijemni, mislio sam 'ma ovo je preteško' i odustao da nisam ni pokušao. Većina moje generacije (godiše '86 je li...) koji su završili matematičku su sada po inostranstvu i imaju ekstra poslove!
[ DaliborP @ 16.06.2010. 15:15 ] @
Citat:
3MAJ86: Većina moje generacije (godiše '86 je li...) koji su završili matematičku su sada po inostranstvu i imaju ekstra poslove!

Daj da upisem sad ako je toliko dobra, sta je 4 godine ako je posao u inostranstvu zagarantovan....
[ HeYoo @ 16.06.2010. 16:34 ] @
Ne u srednju elektrotehnicku nikako. Sve srednje postaju kaubojstina ali srednje tehnicke su uvek u gorem stanju nego gimnazije.
Konkretni razlozi:
-Sa gimnazijom kao i sa skoro svakom strucnom skolom neces imati nista konketno ako se sam ne interesujes.
-Svo korisno strucno znanje koje ces pokupiti u elektrotehnickoj skoli moze da se nadoknadei bez preterivanja za mesec dana interesovanja za neki praktican projekat.
-Devojke.. ovo bi ustvari trebalo da je prvi razlog. Znam da zvuci smesno ali svi koji su isli u "muske" skole bivaju delimicno "osteceni"
-Mozda ti se i ne svidi tehnika kao sto ti se trenutno cini a taj za*eb zna da kosta kad pogledas mnogobrojne promasene studente koji taljave ispite jer ih to ne interesuje, a u stvari nisu glupi ljudi.
[ Sherif Gile @ 16.06.2010. 17:00 ] @
Ako si siguran da ćeš na tehnički fakultet, nebitno da li je gradjevina, elektronika ili mašinstvo idi u tehničku školu, ako upišeš gimnaziju završićeš tehnički fakultet brže nego tehničari ali će tehničari kad konačno diplomiraju biti bolji inženjeri zato što ih u srednjoj 4 godine teraju da razmišljaju kao inženjeri i tu i tamo imaju priliku da vide neke stvari kojih nema u gimnaziji. Evo šta se desilo pre dve godine, radili smo simulaciju rada elektrane, studenti iz gimnazije su je jedva napravili zato što pojma nemaju kako to izgleda uživo, ja i ostali tehničari smo na stručnim eksurzijama obilazili elektrane i kad profesor kaže "rotor" meni pred oči izadje ono veliko što se vrti a djavo će ga znati šta njima pada na pamet. S druge strane u gimnaziji ćeš da stekneš radnu naviku koja može da ti pomogne tako što ćeš da sedneš i da učiš ceo dan dok ne naučiš kako se radi zadatak. Uspešno izdresirani tehničar to ne može ali će zato prvo da vidi zašto to uči pa će tek onda da vidi kako se rešava, tehničari sporije polažu ispite ali uglavnom imaju više primenljivog znanja, kad radimo projekte na fakultetu uvek tehničari projektuju stvari a gimnazijalce napenalimo da pišu dokumentaciju.

Ako hoćeš na neki netehnički fakultet beži što dalje od tehničke škole jer ćeš u njoj da pokupiš inženjersko razmišljanje koje će na pravnom, ekonomskom ili sličnom fakultetu da te koči.

Ovo sa širokim obrazovanjem u gimnazijama može da se obesi mačku o rep, kog zanima opšta kultura čitaće knjge i tekstove na netu bez obzira na to u kojoj je školi, ko je balvan biće balvan sve i da ima deset časova filozofije i književnosti dnevno. Sve to naravno zavisi i od profesora, ako ti neki namćor ogadi umetnost smarajući te glupostima sigurno da posle časova nećeš ni da pomisliš da pogledaš nešto vezano za taj predmet koji ti predaje.
[ 3MAJ86 @ 16.06.2010. 19:10 ] @
@Dalibor:
Naravno da posao u inostranstvu nije zagarantovan, i to zavisi isključivo od tebe. Možeš biti novi Tesla, i niko ti ništa neće garantovati, tako da - nemoj da se zanosiš time.

Pročitao si razna mišljenja, najgore je što su potpuno podeljena :).
Ako zaista želiš ozbiljno da se baviš nečime, moja preporuka ti je: gimnazija, a paralelno sa školom da se baviš time što te zanima.

Rećiću ti sopstveni primer: u gimnaziji još sam počeo da se zanimam za programiranje. Kupovao sam neke početničke knjige, učio C, pa zatim C++, pa sam zatim malo učio PHP, radio neke sitne programčiće uglavnom poznanicima i na preporuku za sitne pare, pa sam upisao matematički fakultet. Sve vreme sam paralelno učio i usavršavao sam se, i nisam bio ni drugu godinu završio na faksu - dobio sam super posao, za stalno, koji i dalje radim. Žrtvovao sam time brzinu studiranja. Ostalo mi je manje od 10 ispita do kraja, ali dosta kilavim sa time. Realno, trebalo bi da završim u roku od godinu i po dana, dok je većina mojih vršnjaka (koji su redovni studenti, ne pričam ti o džabalebarošima koji čine većinu studentske populacije - oni uopšte nisu uključeni u ovu priču), diplomirala ali nemaju sada ni dana radnog staža niti prakse i jako im je teško da nađu posao... Mač sa dve oštrice. Većina njih bi se rado menjala sa mnom, ali ponekad ja razmislim da bih se i ja menjao sa njima, jer mi je faks sada zaista teret.

Ali imaj u vidu da je moja generacija išla po starom planu i programu, a ne po ovoj Bolonji koja je... pa neću da lajem :).
Bitno je samo da znaš šta hoćeš, da posvetiš puno vremena tome. Da žrtvuješ neke stvari u životu (ne moraš izlaziti sa devojkom/društvom baš svaki dan, već izađi petkom i subotom npr.).

Ponavljam: moraš znati šta hoćeš, i raditi na tome! Naše obrazovanje te neće naučiti pravim stvarima bez obzira šta učio i šta studirao posle, a opet moraš završiti fakultet jer je taj papir polazna tačka za sve, a tek onda znanje na žalost. Realno, bez tog papira si obična radnička klasa i male su ti šanse da napraviš nešto ozbiljnije u životu.

Izbor je na tebi, i moraš potpuno čvrsto stati iza njega i biti dosledan šta god da izabereš.
[ newtesla @ 16.06.2010. 21:18 ] @
Škola ne mora da ima nikakve veze sa krajnjim zanimanjem, pogotovo u ovom dobu kada je kod poslodavca najbitnija želja za radom i daljim napredovanjem - naravno, govorim o malim i srednjim privatnim preduzećima, u državnim se i dalje pre svega vrednuju veza i diploma, i to tim redosledom.

Ja sam, naprimer, završio srednju medicinsku, ali sam se dve nedelje po kraju škole zaposlio u servisu elektronike - elektronika mi je oduvek bila hobi; i evo me danas kao ovlašćeni montažer sistema tehničkog obezbeđenja (alarmi i video-nadzor), sa ogromim iskustvom u radu kod internet provajdera, tako da sam i freelance network-admin. Finansijski gledano, količina para u tvom životu zavisi od tebe samog, i od onoga što su ti roditelji namenili; kako si stariji, sve više od tebe samog - škola je tu daleko manje bitna.

Ako te elektronika-računarstvo baš privlače - probaj Teslu; em što je elitna škola, em što svako koga sam upoznao, a da je završio Teslu, je kul lik - ili sasvim pristojna riba :)
[ zemun88 @ 16.06.2010. 21:55 ] @
Bezi od gimnazije ako nisi sto posto siguran da ces zavrsiti fakultet posle nje. Ona je dobra priprema za prirodne nauke. Ucenici iz gimnazije pokazuju na primer bolje rezultate na Ekonomskom fakultetu, nego na primer oni iz ekonomske. To je zato sto su vec naucili da bubaju posle 4 godine. Ako ne planiras da zavrsis fakultet nemoj u gimnaziju. Bolje je zavrsiti bilo koju skolu nego gimaniziju koja je po meni jedno veliko nista. Cast izuzecima kao sto je matematicka gimnazija.

Tesla nije losa, ali je mnogo teska. Ja sam zavrsio ekonomsku tako da ni ona nije losa. Najvaznije je da ti odlucis sta ti odgovara, koliko hoces da ucis. Nista nemoj na silu i nemoj da te neko ubedjuje, a tebi se ne svidja.

A to sto si Vukovac, moze da se promeni posle 4 godine, tj. da ne zelis da studiras posle, ili te mrzi da ides na fakultet, tako da je sve promenljivo
[ Stefan Jocic @ 17.06.2010. 00:32 ] @
Moja ti je preporuka da upišeš tehničku školu. Ko zna šta će biti za tih 4 godina, možda odustaneš od fakulteta, pa je svakako bolje da imaš neku diplomu sa kojom imaš neko zvanje. A i mnogo će ti biti lakše ako nameravaš da upišeš neki tehnički fakultet (dosta toga ćeš naučiti u srednjoj).

Mada kao što kaže moj bivši razredni: "Šta god da upišeš pokajaćeš se što nisi upisao nešto drugo"...
[ pajaja @ 17.06.2010. 01:02 ] @
Koliko gluposti na jednoj temi.
Citat:
Davno sam prosao to vreme pa ne mogu reci sta je dobro da se upise, uglavnom ono sto volis. Gledaj koja je skola dobra, a ne ko ide u nju.

Poslusaj dragancesua i ne obaziri se na ova subjektivna hvalisanja gimnazija/strucnih skola. I jedno i drugo su kaubojske skole, kako je neko pomenuo vec (bar u Beogradu).
[ DaliborP @ 17.06.2010. 09:38 ] @
Jedina prednost gimnazije u odnosu na tehnicku skolu je sto ima vise riba.
[ the_tosic @ 17.06.2010. 09:48 ] @
Pa sad. Radi se i jaca matematika, a i fizika koje ima 4,5 casova nedeljno obuhvata i deo oet-a. Ako je neko siguran da ce studirati mislim da je bolje gimnaziju da upishe.
EDIT: naravno pod gimnazijom podrazumevam samo najjace. Sve ostale su protracene 4 godine.
[ DaliborP @ 17.06.2010. 09:58 ] @
Koga briga za jacu matematiku, osim ako nece studirati Matematicki fakultet. Isto vazi i za fiziku. Cisto smaranje.
A da su "jace" ribe u gimnaziji, jesu.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2010. 10:11 ] @
Citat:
the_tosic
EDIT: naravno pod gimnazijom podrazumevam samo najjace. Sve ostale su protracene 4 godine.


Mislim da se ovde pravi velika frka oko necega sto je, IMHO, jako malo bitna stvar u zivotu. Kad ljudi odrastu, zaposle se nikog, ali bas nikog, nije briga koju su srednju skolu zavrsili.

Kao prvo - sa "jacim" gimnazijama moze lako da se desi da imas slabiji prosek jer su ti dali lose ocene iz necega tipa latinski ili biologija ili sta god i da ti to daleko vise utice na sanse da upises fakultet koji zelis jer ce ti konkuristai gomila likova koji su pokupili max. broj bodova iz neke slabe srednje/gimnazije gde se olako daju dobre ocene.

Tako da, cisto sa stanovista upisa u zeljeni fakultet pametnije je upisati "slabiju" skolu gde ces imati jak prosek i pripremiti se kako treba za prijemni na faxu nego insistirati na "jakoj" gimnaziji i posle imati drugu vrstu problema.

Naravno, sto se riba tice gimnazije su bolji izbor (osim ako neces da ides u medicinsku) - ali sto se svega ostalog tice, apsolutno je nebitno. Opste obrazovanje i ovako i onako ljudi sticu svojom zeljom a za radne navike si sam odgovoran, ni jedna skola to ne moze da nametne (u svakoj skoli se mogu hvatati "krivine" - a moze se i vredno uciti).

Matematicka gimnazija je poseban slucaj i vrlo verovatno jedina srednja skola koju zaista vredi upisati iz licnog izbora, ali jako mali broj ljudi moze da prodje tu i zahteva se dosta truda za zavrsetak te skole, tako da i to treba imati u vidu.

Dakle, ako ne zelis da probas da upises matematicku, upisi najblizu i najlaksu gimnaziju ili tehnicku skolu - a za fax se spremi kako treba i to je to :-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 17.06.2010. u 11:36 GMT+1]
[ Andrej013 @ 17.06.2010. 10:35 ] @
Citat:
za radne navike si sam odgovoran

jesi sam odgovoran za radne navike, ali ako tako pojednostavimo, mozemo reci i da ne mora da se ide u srednju, nije obavezna, samo sedi kuci i od jutra do mraka uci i imaces i znanje i radne navike..

moje iskustvo je takvo da u elektrotehnickoj skoli vlada negativna selekcija, tipa, nije kul da dobijas petice, a u gimnaziji suprotno, lepe devojcice nece da se druze sa tobom ako si los djak :) stvarno! naravno, ima izuzetaka, kao i uvek, ali je dobro poznata pojava da najlepse drugarice uce puno i imaju petice i sl cak i ako nisu prepametne, jer jednostavno-moraju ako zele da ostanu alfa zenke, da i sutra odlucuju gde se ide na uzinu :)
e sad, ne moras da budes najveci streber, ali prosek od 4.00 pa nadalje je skoro pa uslov za prihvacenost :) niko u gimnaziji ne zeli da bude najgori u razredu, to je blam, sramota i sl dok je u ETS u najmanju ruku svejedno!
naravno da je na tebi odgovornost, ali je kompletna atmosfera u gimnaziji takva da te vise navodi da radis, vremenom to postane navika i eto tebe kao formirane vredne osobe :)

sad sam ja to malo banalizovao, ali poenta je, upisi gimnaziju, neces se pokajati ;)
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2010. 10:37 ] @
Ono...

Citat:

gimnaziji suprotno, lepe devojcice nece da se druze sa tobom ako si los djak


Ja jesam isao u gimnaziju (1va) i ne secam se da su "alfa muzjaci" bili streberi te da su se ribe lozile na gruvatore, ali mozda je sad neko drugo vreme :-)))
[ the_tosic @ 17.06.2010. 10:40 ] @
Pazi Ivane ljudi su uglavnom lenji, pogotovu u tom periodu i velika vecina ako ih tada neko ne pritiska nece nista nauciti. Sto se prijemnog tice ja se nadam da ce taj idiotizam od proseka iz srednje prestati da se racuna jer u Srbiji apsolutno nista ne znaci. I mislim da neko ko je imao postenu trojku, cetvorku iz mate u srednjoj moze da samelje vecinu vukovaca na prijemnom bez problema.

Posto se decko zanima za elektrotehniku ukoliko bude upisivao fakultet upsisace ETF, VETS ili RAF. Za etf od predznanja je NAJBITNIJA matematika. Prva godina NE MOZE da se zavrsi sa nekim normalnim radom ako matu ne drzis u malom prstu. Jednostavno na fizici i oet-u se od prvog casa integrali, diferencira, trigonometrijske transformacije moras da radis trenutno. Sve sto se radi, radi se od nule znaci ne moras da znas ni sta je kosi hitac, ni sta je elektricno polje ali moras da znas da izintegralis ono sto su nacrtali.

Znaci moje misljenje je da ili treba upisati jaku gimnaziju ili Teslu.

[ 3MAJ86 @ 17.06.2010. 10:44 ] @
Andrej je super objasnio!

Jednostavno okolina u gimnaziji će te terati da budeš bolji. Takmičarski duh mislim da je daleko jači u gimnaziji nego u teh. školi. I da, odmah da te upozorim - kada budeš upisivao fakultet biće GOMILA ljudi sa max. poenima iz škole. To nemoj nikako da te uplaši, jer najveći broj njih dolazi iz unutrašnjosti, a kriterijum u većini tih škola je dosta slab.

Kao što Ivan reče, matematička gimnazija je zaista nešto posebno, ali to nije za svakoga.

Na osnovu svog iskustva i iskustva ljudi iz sopstvene okoline, tvrdim da je gimnazija daleko bolji izbor jer su ti ljudi mnogo bolje prolazili u životu (za sada) u odnosu na one sa završenim tehničkim školama. Ali opet ponavljam - ograđujem se na sebe i ljude iz svoje okoline. Generalni zaključak je nemoguće doneti.

Šta god da odlučiš, čvrsto stani iza toga i guraj to, jer znaš kako kažu posle je**nja nema kajanja!
[ DaliborP @ 17.06.2010. 10:48 ] @
Citat:
3MAJ86: Jednostavno okolina u gimnaziji će te terati da budeš bolji. Takmičarski duh mislim da je daleko jači u gimnaziji nego u teh. školi. I da, odmah da te upozorim - kada budeš upisivao fakultet biće GOMILA ljudi sa max. poenima iz škole. To nemoj nikako da te uplaši, jer najveći broj njih dolazi iz unutrašnjosti, a kriterijum u većini tih škola je dosta slab.

E da, postoji jos jedan razlog osim dobrih riba da odes u gimnaziju, sad sam se setio kako procitah zadnji post. Da si teski streber.
[ Andrej013 @ 17.06.2010. 10:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ono...



Ja jesam isao u gimnaziju (1va) i ne secam se da su "alfa muzjaci" bili streberi te da su se ribe lozile na gruvatore, ali mozda je sad neko drugo vreme :-)))


mozda nije dovoljan uslov, ali je svakako potreban :D

kazem, svako ima neko svoje iskustvo, ja sam ispricao kakvo je moje, al kontam da verovatno ima neke sredine gde to nije pravilo.
[ maksvel @ 17.06.2010. 10:49 ] @
Ja sam se tako, hajde da kažem "ispalio" na srednju tehničku školu. Doduše, bilo je tada zeznuto vreme, a "stručna" škola kao dovoljna da samo sa njom nešto radiš, ako nećeš dalje. Iako sa maksimalnim prosekom, ne bih imao neke vajde da sam ostao na tome.. Ne terajte me da se prisećam nastavnika informatičkih predmeta Brrrr
Da ne pominjem da je odeljenje bilo "kaluđersko".. Ups, pomenuo sam
Elem, umeju ljudi da se "ispucaju" u srednjoj, pa posle razvlače faks, a ima i obrnutih primera - u srednjoj ono - vrlo dobri, a posle bataljuju. Treba gurati za neki normalan prosek, zbog kasnijeg upisa, ali ne i preforsirati se.
Tako da ... sa gimnazijom verujem da nećeš pogrešiti. Mož' da se zalomi da se iscimaš oko nekih predmeta koji te ne zanimaju puno, a zapadne ti zahtevan profa, ali to je svakako lutrija, ne može se sve predvideti.
[ the_tosic @ 17.06.2010. 10:50 ] @
@Andrej , 3maj sve opet zavisi od gimnazije do gimnazije. Pojedine gimnazije su slabije od frizerske skole. U nekim gimnazijama sve zavisi od odeljenja do odeljenja. Mi smo npr imali odeljenja sa prosekom 5.0 iz mate, fizike i informatike ( tu niko ziv nije upisao prirodne nauke :) ) a imali smo i ona sa prosekom 2.5-3.0 iz tih predmeta.
[ 3MAJ86 @ 17.06.2010. 10:58 ] @
Naravno, ali nadam se da smo se još na prvoj strani složili da pričamo ipak o jakim gimnazijama a ne o šarlatanskim :)

I zašto svi govorite 'štreber, štreber'. Štreber je onaj koji provodi 100 sati učeći napamet, kampanjski, bez razumevanja. On će imati dobre ocene, ali zato znanje NULA, i povezivanje naučenog NULA.

Još nešto. Ako te zanimaju tehničke i/ili prirodne nauke, znači ne gine ti u gimnaziji žešće smaranje sa sociologijom, umetničkim predmetima, ustav, filozofija itd... jbg, to je pravljeno za one koje baš to zanima. A još ako ti dođe neki kreten od profesora tipa iz likovnog onda si ugasio (moj slučaj, najlošije ocene sam imao baš iz likovnog - dok u 99.9% slučajeva umetnički predmeti služe za nabijanje proseka :) ).

A što se računarstva tiče... pa ako si se barem malo zanimao za nešto konkretno osim za igranje igrica, velike su šanse da ćeš imati više praktičnog znanja od svojih profesora informatike u srednjoj školi. Većina njih je stara garda koja se nije potrudila da osveži svoje znanje. Naravno nije svuda tako, ali u većini škola za koje ja znam - baš je bilo ovako.
[ ventura @ 17.06.2010. 11:15 ] @
Da se ovoga trenutka ponovo vratim u vreme kada treba da upišem srednju školu, najiskrenije bi upisao neku frizersku ili nešto slično... Imaš gomilu devojaka u školi (što znači da ćeš imati normalan socijalni život), a sa druge strane sama škola nije teška tako da ti ostane gomila slobodnog vremena da se posvetiš onome što stvarno voliš...

Ako upišeš neku srednju stručnu, nit ćeš imati normalan socijalni život, nit ćeš imati vremena da radiš ono što voliš (bićeš pretrpan gomilom gradiva), niti ćeš naučiti nešto bitno u toj srednjoj, pa si na fakultetu isti kao bilo koja druga škola...
[ DaliborP @ 17.06.2010. 11:33 ] @
Citat:
3MAJ86:I zašto svi govorite 'štreber, štreber'. Štreber je onaj koji provodi 100 sati učeći napamet, kampanjski, bez razumevanja. On će imati dobre ocene, ali zato znanje NULA, i povezivanje naučenog NULA.

Eh, pa nije to jedina definicija strebera.
[ blackholemix @ 17.06.2010. 12:46 ] @
Svašta ovde neki ljudi napisaše, pa skoro i da mogu da kažem netačne informacije, ali neću po na osob svakoga da citiram, napisaću svoje mišljenje.

Za vreme srednje škole sam živeo u domu i imao pravi uvid koliko ljudi uče i šta se radi u tim tehničkim školama, a njihove priče bolje i da nisam čuo - u prevodu, to je živi raspad! Čast izuzecima koji su došli npr. u Teslu i žele nešto da nauče, ako si ti od njih to ti je sve džabe kad nećeš imati tu mogućnost jer dosta njih oko tebe neće imati veze, kriterijum nije jak, niti postoji neki takmičarski duh, tako da ćeš samo stagnirati. Čak i ako budeš znao puno više od njih, gledaće te kao debila :)

To što oni kažu da znaju OET, pa TEK i slične stvari, to samo mogu da pričaju tako, i da pokazuju na nekim višim školama koje su za nijanse bolje od tih srednjih, jer na ETFu ne vidim da baš nešto blistaju iz OETa, a matematike, fizike,..to neću ni da spominjem. Naravno ima i onih koji znaju, ali takvih od 600 ljudi sa prve godine možeš da nabrojiš na prste! To je kao što ljudi iz ekonomske misle da će da razbiju ove iz gimnazije na ekonomiji, pa onda shvate da nisu videli arc i eksponencijanu ili logaritamsku funkciju, pa ne daju M1 i obnove prvu godinu, a ovi iz gimnazije polože nekako tu matematiku, ove ostale predmete nauče i upišu drugu.

Moj savet ti je, neka jača gimnazija i nećeš pogrešiti ako želiš neki bolji fax, i da budes nešto sa tim. Ako si u fazonu tra la la, idi u neku tehničku i onda završi višu i to je to. Ako ćeš da porediš MF, ETF i FON, ETF je ubedljivo najjači, najveća je konkurencija i najviše se radi. Ali nema ni smisla da život tamo ostaviš, dakle proceni malo i svoje mogućnosti i sposobnosti. Što se tiče ETFa, u koju god školu da si išao tamo Moraš da radiš, pa makar i da si iz Matematičke, a to je zato što su malo "glupi" načini provere znanja, zašto je to tako...duga priča. Samo hoću da kažem da npr. nije idealno kao u Matematičkoj gimnaziji, ali ako budeš u običnoj gimnaziji to posle nećeš puno ni osetiti.

Takođe ćeš čuti od mnogih, pa jeste gimnazija OK, ali tu ćeš pola stvari učiti što ti neće trebati nikada i sl..Dobro, pa šta s tim? Ako tebe interesuje tehnika, naravno da ti neće trebati biologija ili istorija, i biće ti možda smor da nešto učiš u vezi toga. Ali sve što to naučiš kada prodje neko vreme i kada sazreliš biće ti drago što tako nešto znaš, i što nisi ograničen kao neki. Ocene, diplome, to sve možeš kupiti, ALI znanje i obrazovanje to nikako ne možeš, možeš samo da stekneš ako želiš i imaš volje.

Srećno i javi šta si uradio ;)
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2010. 12:48 ] @
http://vukajlija.com/streber :)

Ova je jedna od boljih : "Onaj što se raduje kad mu roditelji otputuju pa mu je prazna gajba.... Može naglas da uči"

Moje je misljenje da ako se upisuje gimnazija, upisati neku jaku,
a ako se upisuje srednja upisati nesto sa cime moze odmah da se
radi ili nesto cisto za prosek. Ja sam recimo srenju zubotehnicku zavrsio
i posle toga sam mogao odmah da radim taj posao (i radio sam ga oko
3 godine), ali se posle odlucio i za faks, batalio zubnu tehniku i sad radim ovo sto radim.

Bitno je isplanirati tako da uvek imas sto vise izbora, jer su vremena nesigurna i
treba imati manevarskog prostora da se "presaltas" brzo sa jedne stvari na drugu
ako krene kako ne valja.

Mada osmi razred - to su deca ipak i te odluke su... zasnovane vise na "decjim snovima"
nego nekom "stanju na trzistu". Ima tu i savetovanje za prof. orijentaciju i sve... ali to utice samo do neke mere.
[ DaliborP @ 17.06.2010. 13:48 ] @
Citat:
blackholemix:Takođe ćeš čuti od mnogih, pa jeste gimnazija OK, ali tu ćeš pola stvari učiti što ti neće trebati nikada i sl..Dobro, pa šta s tim? Ako tebe interesuje tehnika, naravno da ti neće trebati biologija ili istorija, i biće ti možda smor da nešto učiš u vezi toga. Ali sve što to naučiš kada prodje neko vreme i kada sazreliš biće ti drago što tako nešto znaš, i što nisi ograničen kao neki. Ocene, diplome, to sve možeš kupiti, ALI znanje i obrazovanje to nikako ne možeš, možeš samo da stekneš ako želiš i imaš volje.

Znaci zavrsis nesto drugo osim gimnazije i automatski si ogranicen obrazovanjem i znanjem. Jednostavno ti napredni casovi iz biologije iz istorije su nedostupni van gimnazije.

Interesantno, prosto da se zapitam koliko si ti ustvari ogranicen :-)
[ blackholemix @ 17.06.2010. 14:37 ] @
Citat:
Znaci zavrsis nesto drugo osim gimnazije i automatski si ogranicen obrazovanjem i znanjem. Jednostavno ti napredni casovi iz biologije iz istorije su nedostupni van gimnazije.

Interesantno, prosto da se zapitam koliko si ti ustvari ogranicen :-)


To neko nije isao u gimn. pa se osetio prozvanim? Nemoj da teras mak na konac, ako si pametan shvatio si poentu. Ne radi se biologija u Tesli koliko u gimnaziji na prirodnom smeru. Valjda je sada sve jasno? ;)
[ blackholemix @ 17.06.2010. 14:44 ] @
Sta ce vama ribe u skoli, kad ste poznati po med. skolama i toga imate i vise nego sto vam treba!? ;)
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2010. 15:20 ] @
Citat:
blackholemix
To neko nije isao u gimn. pa se osetio prozvanim? Nemoj da teras mak na konac, ako si pametan shvatio si poentu. Ne radi se biologija u Tesli koliko u gimnaziji na prirodnom smeru. Valjda je sada sve jasno? ;)


Evo ja zavrsio tzv. "elitnu" gimnaziju pa sam sasvim siguran da mi je 99.9% tog gradiva iz biologije izvetrelo iz glave vec posle 2-3 godine posle zavrsetka iste.

Ono sto znam danas iz biologije znam zato sto me je zanimalo u zivotu, a ne zato sto mi je to predavala neka smorena profesorka u gimnaziji gde sam, kao i 90% drugih, samo gledao da prodje tih 45 minuta.

Ozbiljno, pravite od neceg tako nebitnog u realnom zivotu veliku stvar...
[ dany12 @ 17.06.2010. 16:05 ] @
Ja sam zavrsio gimnaziju i to jednu od najjacih u Srbiji,i dugo sam posle toga zalio sto nisam zavrsio neku drugu srednju sa kojom sam mogao odmah da radim,i sto nisam stekao neko prakticno znanje.Ali to je bilo samo do onda dok nisam shvatio da u srednjim strucnim skolama kod nas ne mozes nista da naucis prakticno,vec se to uci kasnije na poslu.Danas je vec druga stvar,sa srednjom skolom je nemoguce dobiti dobro placen posao,pa stoga ti preporucujem obavezno fakultet,a onda je gimnazija bolji izbor,ne toliko zbog predmeta koji izucavas,vec zbog radnih navika i sistema ucenja koje ces tamo steci.
[ trojan.win32.exe @ 17.06.2010. 16:50 ] @
... :( Neznam... Javicu vam sta sam stavio za prvu, drugu itd. zelju (predajem listu 28. juna) a posle i gde sam upao. Idem da razmisljam
[ Andrej013 @ 17.06.2010. 17:12 ] @
daj ljudi bre, o cemu pricate?!
od gimnazije ti ne ostane neko opste znanje???
ma kaaakvi

kazem, isao sam u elektrotehnicku a celo drustvo mi je iz gimnazije, i bukvalno se osecam u par navrata inferiorno kada ne mogu da ucestvujem u razgovoru dok se moji drugovi cimaju koristeci neke polustrucne izraze.
ne mogu a da ne banalizujem stvari ali izrazi serotonin, korteks, glutamin su neki od onih za koje se secam da sam morao da guglam da bih shvatio na sta su ljudi mislili, a moje drustvo nisu streberi(bar ne vecinom)...ima tu i navijaca, skoro pa padavichara i sl, i bukvalno je cesta pojava da me iscimaju kada pitam, sta znaci to i to, otkud ti to, i bukvalno odgovor je uvek "ma nemam pojma, ucili smo negde u skoli vec se ni ne secam"...znaci ljudima ostane urodjeno to neko opste znanje.
ako u skoli jednom cujes za hormon srece i njegovo ime, mozda budes sutra znao za to, mozda ne, ali ako budes imao knjigu koja se zove serotonin, pa hebem mu, i da padnes na popravni iz biologije, znaces sta je serotonin :)

znaci bukvalno mi je u par navrata neprijatno kad ne mogu da pohvatam izraze. e sad, to ne znaci da treba da upises odredjenu skolu da ti 4 puta u zivotu ne bi bilo neprijatno, ali to je samo dodatni razlog :)

znaci imas
1)opsta kultura
2)radne navike
3)devojke (lepe a jos i najpametnije bar ja negujem tako neki stereotip, da su gimnazijalke u proseku pametnije od ekonomistkinja i sl)
4)organizovanost (gimnazija je jedina u mojoj okolini koja organizuje odlaske u pozorista, svirke i sl, moja skola NIKADA nije nista slicno organizovala, a u gimnaizji imaju citav amaterski studio za vezbanje sa sve bubnejvima i ostalim instrumentima)

a u strucnoj skoli
1)nista
2)posao posle skole, hahaha, kada sanjamo
3)nista
4)ne mora puno da se uci

eto ja tako nekako gledam na to :)
[ DaliborP @ 17.06.2010. 17:33 ] @
Ova prica sa velicanjem gimnazije podseca me na istu onu pricu kad likovi krenu da pricaju da je vojska napravila coveka od njega, ucvrstila mu stavove, promenila zivot nabolje itd itd.

A ustvari koga treba da bude briga za srednjom skolom i vojskom?
[ trojan.win32.exe @ 17.06.2010. 20:07 ] @
Rekli ste da je u tehnickim skolama negativna selekcija (drustvo u fazonu "ti si streber ako ako si naucio to"), a za ovaj smer admin racunarskih mreza treba 92/3 boda, valjda to malo menja stvar?
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2010. 20:37 ] @
Jedna po mom misljenju JAKO VAZNA STVAR.

Gimnazije su po pravilu zahtevnije skole, i ono sto je tamo dobro
je sticanje tih radnih navika i uopste navikavanja da se sedi za knjigom i uci.

A to je vrlo, vrlo bitno za fakultet. Svako ko je prosao kroz fakultet zna da
kolicina ucenja u srednjoj i na fakultetu ne moze da se poredi i da je vrlo
vazno imati neke radne navike, a gimnazija ih stvara prilicno dobro, narocito one jace.

Znaci nije presudno bitno znanje iz srednje za faks, koliko ta radna navika.

Uglavnom ti znanje iz srednje pomogne na pocetku faksa, ali posle kada se
ide u sve strucnije vode, tu dolaze samo radne navike do izrazaja...
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2010. 21:10 ] @
Citat:
Srđan Pavlović
a gimnazija ih stvara prilicno dobro, narocito one jace.


Tesko, vrlo tesko.

Svako koga znam iz moje gimnazije je izasao upravo onakav kakav je usao.

Ko je dosao da uci - taj je ucio. Ko je bio streber u osnovnoj, nastavio je da streba i u gimnaziji. Ko je dosao da muva ribe i 'vata zjala, taj je to radio. Ko je bio krele, krele usao - krele izasao.

Nemojmo biti naivni, ne formiraju se radne navike konju od 15 godina - taj proces je odavno zavrsen.

A da se moze provlaciti, moze... bilo je par likova u mom odeljenju koji su imali vise neopravdanih od pola smene, pa nikom nista - a danas su koliko cujem prilicno visoko u poltickim strukturama ;-)

Kao sto rekoh, pravi se velika stvar od necega sto je vrlo malo bitna stavka u zivotu... kad zavrsite srednju/gimnaziju - sa tim ste zavrsili za ceo zivot i vise nikoga nece zanimati koju ste srednju skolu pohadjali, kada, gde i koliko ste ucili u njoj.

Matematicka gimnazija je JEDINI izuzetak i JEDINA srednja skola koja je posebna i ima neku specijalnu vrednost. Sve ostalo je, IMHO, isto sr*** - samo je pitanje koliko cete imati kompleksasa profesora koji vam mogu zagorcati zivot u buducnosti.
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2010. 23:09 ] @
Ja sam siguran da ipak oni koji su pohadjali gimnaziju
imaju bolje radne navike. Naravno, ovo je govoreci generalno
u odnosu na ostale srednje skole.

Jeste, ima lelemuda u gimnaziji, ali su oni iz ostalih srednjih skola ipak
malo veci lelemudi, kada se ukupno sve uporedi... naravno, opet kazem
da govorim samo o jacim gimnazijama.

To da se radne navike stvaraju dosta ranije - tu se slazem.
[ Andrej013 @ 18.06.2010. 07:39 ] @
ne ljudi, nema dileme da gimnazija en poboljsava znatno radne navike!
upravo je istina ono, da ko je ucio u osnovnoj, taj ce nastaviti u gimnaziji!

ALI! ko je ucio u osnovnoj, raspasce se u elektrotehnickoj, u ogromnom broju slucajeva.

ja to gledam na uzorku par desetina ljudi koje poznajem, pa i na mom slucaju.
vukovac u osnovnoj, ucio, ono nervirao se za trojku iz geografije, a u ETS prosek ispod 4. i sad giljam fax, treca godina, ono, nit mi je pomogla srednja, a mozda mi je malo odmogla jer tih 4 godine nisam ucio, sedeo pored djaka generacije i sl :)

znaci, sva ona iskustva sa gimnazijom da se uci koliko i u osnovnoj(tj tezi se istim ocenama, pa se vise uci) da moze da se provlaci i da se imaju neopravdani, sve je to ISTINA, ali je slika tehnicke skole u tom slucaju vise PUTA gora!

Citat:
trojan.win32.exe: Rekli ste da je u tehnickim skolama negativna selekcija (drustvo u fazonu "ti si streber ako ako si naucio to"), a za ovaj smer admin racunarskih mreza treba 92/3 boda, valjda to malo menja stvar?


ma kakvi, za moj smer je bilo potrebno 91.5 bodova, pa nista...
al dobro, mozda je u nekoj drugoj ets mnogo bolje.
[ Paunic91 @ 19.06.2010. 10:07 ] @
Ovde se neki non-stop hvataju za to da u gimnaziji idu najbolje ribe k'o davljenik za poslednju slamku spasa..

1 pitanje za to: Hoce li te "najbolje ribe" posle gimnazije izdrzavati???

Zavrsio sam masinski smer (masinki tehnicar za kompjutersko konstruisanje) i sad imam 2 opcije: mogu da se zaposlim, a mogu da konkurisem za koji god fakultet hocu. Teorijski, mogu da konkurisem i veterinu...
Na stranu sto je ovakva situacija u drzavi/drustvu, pa posla ima ko zivota van Zemlje.. :)
[ 3MAJ86 @ 19.06.2010. 12:44 ] @
Pa ako nađeš odgovarajuću, može i žena da te izdržava :D
[ pajaja @ 19.06.2010. 15:02 ] @
Citat:
Teorijski, mogu da konkurisem i veterinu...

Misliš, teoretski. I možeš da konkurišeš, ali ćeš da prođeš tek kad izgrindaš one godine hemije i biologije koje nisi učio.

Ako je nekom najveći razlog za upisivanje gimnazise "najbolje ribe", taj se debelo ispalio.
[ 3MAJ86 @ 19.06.2010. 15:55 ] @
Pa verujem da nikome nije najveći razlog to, ali kada se iznose stvari 'za' i 'protiv', to je sigurno jedna od stvari na 'za' strani.


Osim ako više voliš dečake :D

Šalu na stranu, ali imam jedan primer u kući, tako da znam o čemu pričam. Moj stariji brat je završio tehničku školu, a u osnovnoj su se devojčice otimale oko njega. U celoj srednjoj je možda bio sa jednom ili dve devojke i to nešto kratko. Dosta vremena mu je trebalo da se 'vrati u štos' što se devojaka tiče.

Mnogo je bolje ako su devojke tu, non stop oko tebe, nego ako si u školi isključivo u muškom društvu. U svakom slučaju, nekome više, a nekome manje bitno, ali svakako ne bi smelo da to bude glavni razlog da izabere gimnaziju umesto neke tehničke škole.

Oni koji biraju školu zbog riba, idu u frizersku, ekonomsku i pravno birotehničku (znam i takve) :).
[ Paunic91 @ 20.06.2010. 02:46 ] @
Jao, ala se ispali na teoriju... :)

A sto se tice riba, najbolje je otici u medicinsku: em si medju ribama, em ti skola nesto vredi...

Nego, kod mene u odeljenju je odnos zensko-musko (da posle ne kazu da ne podrzavam ravnopravnost :) ) 12-15...
[ Paunic91 @ 20.06.2010. 02:47 ] @
Jao, ala se ispali na teoriju... :)

A sto se tice riba, najbolje je otici u medicinsku: em si medju ribama, em ti skola nesto vredi...

Nego, kod mene u odeljenju je odnos zensko-musko (da posle ne kazu da ne podrzavam ravnopravnost :) ) 12-15...
[ trojan.win32.exe @ 20.06.2010. 21:00 ] @
Jos mi niste rekli zasto je bolje da upisem et. racunara (78 bodova) nego admine racunarskih mreza - ogled (93). Mislim, malo mi je glupo, jer ako budem imao bodova za admine, onda mi je to kao da odem u prodavnicu, ponesem 200 dinara i kupim krem bananicu umesto milke :DD
[ trojan.win32.exe @ 21.06.2010. 12:03 ] @
E danas sam bio na prijemnom iz srpskog, sad pogledao sam po zbirci sta sam uradio tacno, i imacu 18.5 do 19.5 bodova. Za sad dobro, jos sutra mata :)
[ mr.boo @ 27.06.2010. 17:57 ] @
Kakva je uopste skola Nikola Tesla? Kakvi su djaci ? Na kakvom je nivuo matematika i programiranje?
[ miloshzorica @ 03.07.2010. 16:28 ] @
sem skola za talente (matematicka, dizajerska, muzicka) srednja skola je krajnje nebitan detalj nakon sto maturirate

ako imas drive da ucis sam nesto sto te zanima i uopsteno da se samoobrazujes, idi u sto je laksu mogucu skolu

sta god sam naucio, oko posla i van istog, naucio sam sam! nema te skole koja moze od mentola napraviti pametnog
[ trojan.win32.exe @ 06.07.2010. 15:29 ] @
Upisao sam Teslu - Elektrotehničar računara...
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 19:30 ] @
Neka ti je sa srecom :)))
[ trojan.win32.exe @ 07.07.2010. 08:08 ] @
Hvala :)
[ obradorriuss @ 08.07.2010. 23:40 ] @
Citat:
trojan.win32.exe: Upisao sam Teslu - Elektrotehničar računara...


Sto se vidi po imenu profila :P
[ trojan.win32.exe @ 09.07.2010. 18:49 ] @
Citat:
Citat:
trojan.win32.exe: Upisao sam Teslu - Elektrotehničar računara...


Sto se vidi po imenu profila :P


hahahahahahaha :D