[ STEFAN00000 @ 17.06.2010. 15:17 ] @
jel neko zna zasta se koriste ovi uredjaji.nabavio sam jedan primjerak ( doduse neispravan LO-KATA 5B) inace prvi put i cujem i vidim za nesto takvo pa me interesuje.
[ Kapetan Maks @ 26.06.2010. 14:54 ] @
Nas su u školi učili o radio kompasima. Kontrolni tornjevi odašilju radio signal koji radio kompas na avionu prima i pomoću okvirne antene određuje položaj kontrolnog tornja, samim tim i položaj aviona.
Radio kompasi se više ne koriste jer rade na dugo i srednje talasnim područjima na kojima ima mnogo smetnji.
Ako tvoj radi na području od 108-118 MHz onda je to VOR prijemnik, radi na istom principu ali je mnogo pouzdaniji. Mislim da su još uvek u službi.
[ jonathan @ 26.06.2010. 20:51 ] @
Koriste se, koriste. Istina, ako neki prestane da radi, više se ne zamenjuje novim, ali i dalje ih ima na hiljade. U pretposlednjem broju "Radio-amatera", na strani 10 je lep članak o njima, sa listom aktivnih NDR u Srbiji.
[ peca26000 @ 28.06.2010. 00:57 ] @
I sto je najvaznije nepise nigde da se takav signal emituje AM modulacijom, ovakav prijemnik moze da se napravi sa obicnim tranzistorskim i kucnim prijemnikom, nebitno je da li poseduje duge talase, i najcudnije da nije spomenuta feritna mala antena, nego neko pojacalce sa 2 tranzistora ali to je vec za profi stanicu.
Moglo bi da posluzi kao radio kompas, sta cemo sa onim cuvenim pitanjem ''odnos napred nazad' kod antena :) pogotovo na niske frekvencije...To je cak i uzaludno.
Ne razumem sta ti ljudi uopste cuju osim pistanja, dosadno i monotono pistanje, al ajd sad kad je vec prisutan i signal, jer bi to moglo da se nekako iskoristi za meterologiju, merenjem signala pre, posle kise, odredjeno vreme, popisivanje stanja, PRAZNJENJE!!! iz atmosfere niska frekvencija i mnogo drgih nepredvidjenih problema.
[ STEFAN00000 @ 28.07.2010. 19:58 ] @
hvala na odgovorima (sa zakasnjenjem jer nisam bio u mogucnosti ranije da pogledam ) sad barem znam zasta sluzi ... valja se malo igrati pored aerodroma sa njime
[ jonathan @ 06.08.2010. 15:07 ] @
Ne moraš u blizini aerodroma. Ovi farovi su ti najbliži:
TAZ (- .- --..), 345 KHz
POD (.--. --- -..), 335 KHz
DAN (-.. .- -.), 312 KHz
GR (--. .-.), 414 KHz
NIK (-. .. -.-), 302 KHz
CV (-.-. ...-), 397 KHz
KLP (-.- .-.. .--.), 318 KHz
MOJ (-- --- .---), 308 KHz
GAC (--. .- -.-.), 370 KHz
BRN (-... .-. -.), 322 KHz

http://www.ourairports.com/navaids/TAZ/Tivat_NDB_RS/closest.html
[ starkg @ 09.08.2010. 11:30 ] @
Jel to ovo hehe, vodi se u Topoli, ovako mi vise lici da je u Trnavi starim putem od BG-a do KG-a



[ jonathan @ 09.08.2010. 22:52 ] @
Jeste.
Ovde blizu mene, pored sela Kuline, nalazi se JST (od Jastrebac). A pošto stoji tu decenijama i odnosim se prema njemu zdravo za gotovo, nikad mi nije palo na pamet da ga slikam :)
[ konda @ 10.08.2010. 12:20 ] @
Svaka čast za slike, da je takvog entuzijazma malo više ovde, mislim da bi više ljudi prilazilo temi "radio elektronika i tehnika" .
Pozdrav
[ jonathan @ 13.05.2012. 17:17 ] @
Neverovatno, posle ovoliko vremena, u prolazu pored JST setio sam se ove teme...

pp0z, Alek