[ cvijic_ltd @ 21.06.2010. 09:35 ] @
Citat:
Za najosnovnije životne troškove prosečnoj četvoročlanoj porodici potrebno je oko 83.000 dinara, dok dve prosečne plate ukupno iznose tek 69.904 dinara.

Naime, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto zarada u aprilu u Srbiji je iznosila 34.952 dinara.

Prema istraživanju lista Blic, prosečna četvoročlana porodica sa dva zaposlena i dva izdržavana člana sa tolikim primanjima ne može da podmiri ni najosnovnije životne troškove.

U odnosu na mart kada je urađeno slično istraživanje, potrošačka korpa u junu je jeftinija za 1.029,56, dok je u odnosu na decembar prošle godine korpa skuplja za 1.202,98 dinara.

Izvor: dnevne novine Blic.


Ovo je zaista više nego poražavajuće.
[ a1200 @ 21.06.2010. 09:46 ] @
Ma nije, sve je OK, bre mi smo ekonomski tigar, kljuc, zamajac i faktor stabilnosti balkana - nije to za bacanje...

Ima onaj vic...
Pitaju Nemca, Francuza i Srbina kako zive.

Nemac: Ja imam platu 2000 Evra, trosim 1500, 500 ostavljam za vece kupovine i kao ustedjevinu...
Francuz: Ja imam platu 2000 Evra, trosim 1800, kvalitetno se hranim, uzivam u casi kvalitetnog vina svaki dan, 200 ostavljam za crne dane.
Srbin: Ja imam platu 350 Evra, trosim 1000...

Ova dvojica u glas: Ali kako je to moguce?!
Srbin: E da ga j*bem, ne znam


EDIT:
Nego, josh jedna zanimljiva vest...
Citat:
Hipoteka o vratu milion i po Srba

Srpska privreda je na izdisaju, a pod hipotekom je oko 320.000 objekata preduzeća i građana. Indirektno pod hipotekom, bilo nad sopstvenom imovinom ili imovinom firmi u kojima rade i prehranjuju svoje porodice, jeste više od milion i po ljudi, kaže za "Vesti" Milan Knežević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća...

http://www.vesti-online.com/Ve...oteka-o-vratu-milion-i-po-Srba



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 21.06.2010. u 14:59 GMT+1]
[ mmix @ 21.06.2010. 11:57 ] @
To nije porazavajuce, to je realnost. I to je cak usrednjeno na nivou replublike koja btw uopste nije homogena, u zaradama imas ekstremne outliere u beogradu i okolini i ekstremne outliere na dubokom jugu. Ljudi se zaduzuju, money market je u sve vecoj dubiozi, kreditni rejting gradjana u jos goroj dubiozi, proizvodnja nikakva, rasprodalo se skoro sve sto je moglo i sad vise nema kud.
[ Isak666 @ 21.06.2010. 12:14 ] @
Kad sam bio u januaru u Srbiji poslednji put, cene u prodavnicama su bile u najvecem slucaju vise nego u DE.
Jedino je voce nesto jeftinije.

Dok je kvalitet uzasan.
[ Lesli Eldridz @ 21.06.2010. 12:17 ] @
Sve je to lepo, samo jos kad bi se znalo sta ulazi u te osnovne mesecne potrebe za 83.000 dinara. Ja bih pre rekao da su to tromesecene potrebe, ili bar dvoipomesecne, ama je potreban senzacionalizam, pa neka pisu onda sta hoce, koga je briga. Sloboda stampe bato.

Sto se mene tice, i to koliko imaju im je mnogo uzevsi u obzir o kome se radi. Ja im ne bih dao nista, pa nek crknu gladni.
[ mmix @ 21.06.2010. 12:47 ] @
Potrosacku korpu definise zavod za statistiku, ne novinari.

Samo sto nam je to zaostavstina iz nekog srecnijeg doba, tu ima svakvih dobara koja su bila subvencionisana u doba komunizma da se pokaze kako smo bogati, pa sad kad je cena direktna ispada da i nismo. Svasta u toj potrosackoj korpi moze da se kompenzuje kako kvalitetom, tako i alternativama, tako i kolicinom. Za jednu siromasnu naciju imamo prilicno opsirnu minimalnu potrosacku korpu. Npr sto mora suncokretovo ulje u minimalnu korpu, moze i mast. Cipele mogu da se poprave umesto da se kupe nove, umesto sampona moze sapun (jbg, nije voluminous ali cisti), itd. Ljudi to i rade i zato i uspevaju da prezive sa tim manjkom od 130e, jos samo da zavod za statistiku to ukaci.
[ Onaj @ 21.06.2010. 15:15 ] @
Citat:
Za najosnovnije životne troškove prosečnoj četvoročlanoj porodici potrebno je oko 83.000 dinara


Za najosnovnije stvari potrebno je dosta manje para.
[ Igor Gajic @ 21.06.2010. 15:23 ] @
I onda se zivot svodi na prezivljavanje, ili bolje receno zivotinjarenje. Radis za kanalizaciju i racune( u boljem slucaju). A zivot ? Neki drugi put.
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2010. 15:32 ] @
Osnovni zivotni troskovi su osnovni zivotni troskovi... u to obicno ne spada solarijum, depilacija kod kozmeticara ili odmor u Grckoj.
[ dejanet @ 21.06.2010. 15:44 ] @
... kao i NESIĆ u kafiću..

No, tragedija je što 750 000 zaposlenih na drž. pipi daje visok ton toj statistici, odnosno plate su nažalost visoke u odnosu na produktivnost, tako da će inflacija hteli mi to ili ne da sljušti tu platu na realan guber...
[ Marko_L @ 21.06.2010. 15:47 ] @
Cifra je blago prenaduvana. Sa tih 69.000 dinara (dve prosečne plate) itekako mogu da se ispune osnovne potrebe, naravno, ukoliko se složimo oko toga da u osnovne potrebe spadaju stan, računi, hrana i higijena, kao i da se povremeno kupi neki odevni predmet. Ukoliko neko ne mora da plaća stan, već ima svoj, onda ima i da se luksuzira. Tako da, ne vidim čemu drama i senzacionalizam. Nigde u svetu se sa prosečnom platom ne može imati mnogo više od toga. Kome treba više, on neće raditi za prosečnu platu, nego će poraditi na sebi i raditi za platu koja je iznad prosečne ili preći u privrednike.
[ srdjee @ 21.06.2010. 16:21 ] @
De bre prenaduvana, pa oko 30000 je za hranu i higijenu, to je 250 din po osobi dnevno - ako si na dijeti moze (i ako neces da peres zube).
20 kg mesa za 30 dana na 4 osobe je 166 grama mesa dnevno/osobi, pa to nije ni 1 postena snicla.
E sad kome je sta prezivljavanje...
[ Marko_L @ 21.06.2010. 16:27 ] @
Pa ne moraš svaki dan jesti meso, ne moraš koristiti najskuplju pastu za zube, ne moraš koristiti najskuplji šampon, ne moraš živeti u najskupljem stanu... Ako ćemo tako da gledamo, onda ni 200.000 nije dovoljno. Poenta je da li je 69.000 dinara dovoljno za osnovne životne potrebe, a sigurno da jeste. Mnogi žive i sa manje, pa nisam primetio da im nešto fali.
[ Isak666 @ 21.06.2010. 16:30 ] @
Citat:
Marko_L: Pa ne moraš svaki dan jesti meso, ne moraš koristiti najskuplju pastu za zube, ne moraš koristiti najskuplji šampon, ne moraš živeti u najskupljem stanu...


Citat:
INTERVJU: Tadaši Nagai, ambasador Japana u Srbiji

Da li možete da uporedite životni standard u Japanu i ovde?

- Japanci ne mogu da žive u Japanu kao Srbi u Srbiji. Kad bismo mi živeli u velikim stanovima i jeli meso svaki dan, finansijski to ne bismo mogli da izdržimo.


http://www.pressonline.rs/sr/v.../15284/SRBI+SU+RASIPNICI!.html
[ Izvoljski @ 21.06.2010. 16:47 ] @
Citat:
Da li možete da napravite paralelu između Beograda i Tokija ?


ahahah, hehehe, hm, buaaa, buaaa
[ srdjee @ 21.06.2010. 16:53 ] @
Pa ono da JapaneZi jedu malo vise mesa mozda bi koji kit i tuna preziveli
[ Lesli Eldridz @ 21.06.2010. 16:57 ] @
Citat:
Igor Gajic: I onda se zivot svodi na prezivljavanje, ili bolje receno zivotinjarenje. Radis za kanalizaciju i racune( u boljem slucaju). A zivot ? Neki drugi put.
Za isto to radi vecina u svim "zapadnim" zemljama. Ja ne cujem da se oni bune, nego su srecni ako uspeju da svakog meseca plate sve racune i imaju za hranu, komunalije i slicno i nemaju nikakav dug u banci.
Citat:
srdjee: 20 kg mesa za 30 dana...
Kakvih 20 kila mesa za mesec dana? Nisama vodio evidenciju, ali ja garantovano nisama kupio 20 kila mesa sve ukupno ni za 3 meseca, nas je doduse troje. Nisam vegetarijanac, ali zasto da jedem meso svaki dan? Necu da jedem meso svaki dan. Ne zbog cene nego zato sto to nije zdravo. Ja i kad kupujem meso, kupujem uvek za isti iznos pa koliko ispadne. Recimo, mleveno za 100 din za spagete, u komadu za 200 din za seckanje na kockice za u djuvec i tako to. I onda nas troje jedemo spagete za jedan obrok dva dana pa ne vidim da mi nesto fali. Uostalom, ko hoce da jede meso bas svaki dan neka meša, pa neka jede i ribe i piletinu a ne samo przene snicle debele po 3 cm.
[ srdjee @ 21.06.2010. 17:01 ] @
^^ Ne znam da li si pogledao tabelu, ali ja sam sabrao svo "meso" i dobio 20 kg.


Usput dnevna potreba organizma je od 2000 kalorija pa na vise. Najjeftinije je 1 kg hleba ili solja ulja, bujrum.
Sve ostale kombinacije kostaju vise, pa ko kako moze i voli :)





[Ovu poruku je menjao srdjee dana 21.06.2010. u 18:17 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 21.06.2010. 17:20 ] @
@Lesli

Prezivljavanje u visoko uredjenom zapadnom drustvu i kod nas bas i nije isto... Nije isto kad kupujes uzasan kvalitet hrane, tehnicke robe. Kad ti je administracija dno dna, kad ne mozes da podignes pasos kao covek, kad je javni prevoz ocajan. Kad vidis da se drzava pretvara u africku zemlju.

Mada s druge strane jesmo rasipnici.

Ne zelimo da se odreknemo nekih sitnih stvari koje bi itekako pomogle budzetu porodice. Znam XYZ ljudi koji bukvalno nemaju sta da jedu, ali za 2 pakle cigara dnevno, uvek se nadje dovoljno para. Odlazak na posao pesice, biciklom ili gradskim prevozom je za mnoge "pirocansko dno" o kome ne zele ni da pomisle(ne, ovo nije preterivanje, dobio sam gomilu takvih komentara).

[ Lesli Eldridz @ 21.06.2010. 17:21 ] @
Nisam, evo sad je vidim, i sto se mene tice ovo sve hladno moze da se podeli sa dva. Sta ce im kilo kafe, cigarete, 4l ulja, kilo masti, 2000 din za telefon, sta je to licna higijena od 5,000 din kad se zna da ovde trosi jedna pasta za zube po glavi stanovnika za godinu dana, kakvo kilo ipo plazma keksa za mesec dana i 30l mleka i 80 kom jaja itd.
[ Marko_L @ 21.06.2010. 17:28 ] @
Sinak, ako ta tabela predstavlja osnovne životne potrebe, onda sam ja Paja Patak. Može li neko da mi objasni kojom to logikom u osnovne životne potrebe spadaju:

-cigarete - 4.500 din
-gorivo - 7165 din
-slatkiši - 1956 din
-kredit za mobilni 900 din
-novine - 750 din
-5l piva - 454 din
-slanina - 344 din
-kačkavalj - 389 din
-zabavni sadržaj - 4000 din

To je oko 20.000 dinara luksuziranja, a ne osnovnih potreba. Šta, ne može da se živi bez cigareta, goriva i piva ? Pa hebi ga, onda u tu tabelu treba dodati i održavanje vozila, vandredne servise, bure rakije, farbanje jahte...

A da ne pričamo o tome da se na dva mesta pominje higijena. Prvo ima gore higijenski proizvodi, gde je otprilike navedeno sve što jednoj porodici treba, a onda dole stoji lična higijena 5.000. Pa šta onda spada u tu ličnu higijenu ? Parfemi, dezodoransi, pedikir... ? Ok, slažem se da čovek treba da se namiriše nečim, ali imaš dezodoransa koji koštaju 100 dinara. Nije baš da original parfem od 50 evra spada u osnovne potrebe. Tako da to podiže cifru na 25.000 dinara nepotrebnog luksuziranja. A ima tu i još nekih stavki koje nisu baš deo osnovnih potreba (majonezi, kečapi, maslaci, kaf, malo previše mesa, jaja, ulja, preko 2000 dinara za telefon...), no da ne cepidlačimo sad.

U svakom slučaju, ta tabela predstavlja mnogo više od osnovnih životnih potreba. Što kaže Lesli, može to komotno da se podeli sa 2.
[ Horvat @ 21.06.2010. 17:29 ] @
Citat:
srdjee: Pa ono da JapaneZi jedu malo vise mesa mozda bi koji kit i tuna preziveli :D

?!?
kit i tuna su zivotinje i kao takve telo im je od mesa, da se tako izrazim...

na ovom spisku mi jako bode oci garderoba i racun za fiksni telefon
i zasto su zitarice i proizvodi od istih 2 puta ubaceni?

sve u svemu cifra od skoro 900 eura mesecno jeste preduvana,ali nije ni bas mala za nase uslove

@marko,ma da, jedna sijalica - potrosnja struje, jedna kriska hleba dnevno - klopa, higijena, odes u fontanu u gradu ili neku baru u blizini grada i sta ce ti vise od toga,sve preko je luksuz
[ srdjee @ 21.06.2010. 17:31 ] @
^^ To je bila vise zaebancija.
Deo sa zitaricama je kontam greskom dvaput stavljen.

Ja sam se zadrzao na delu za hranu i mislim da je cifra od oko 250 din/dnevno po osobi malo, po meni je 300 din minimum za normalnu/zdravu ishranu.

[ Lesli Eldridz @ 21.06.2010. 17:33 ] @
Da, garderoba 15,000 + ove dve tri stavke koje su duplirane. Pa gde cemo bre tolike ormane da nadjemo ako sveke godine kupimo garderobu za 180,000 dinara? I sta bi pa to kupovao od garderobe svakog meseca za 15,000? Ja stvarno nemam predstavu o tome. Cudo nema i po 63 para cipela za zenski deo porodice, jer je poznata zenska opsednutost cipelama.
[ Isak666 @ 21.06.2010. 17:34 ] @
Da je u Srbiji skupo - skupo je.
Da su preterali sa ovom korpom - preterali su.

Pljuge - osnovna potreba. Yeah right.
[ Horvat @ 21.06.2010. 17:39 ] @
srdjee nisam bio siguran da li je bila ironija ;)

pa to, jedino ako ti je pola familije anoreksicara (znaci 2 redovno jede 2 zanoveta i brljavi po tanjiru jednom na dan) onda moze ta

na stranu sto bih ja licno mnoge stvari izbacio,a druge ubacio

ali ne mogu da predjem preko ono 15 000 mesecno za garderobu
[ Marko_L @ 21.06.2010. 17:41 ] @
Citat:
@marko,ma da, jedna sijalica - potrosnja struje, jedna kriska hleba dnevno - klopa, higijena, odes u fontanu u gradu ili neku baru u blizini grada i sta ce ti vise od toga,sve preko je luksuz

Izvoli pa objasni šta od onoga što sam nabrojao (cigarete, gorivo, novine, slanina, kačkavalji, krediti za mobilni, slatkiši, zabava od 4.000 dinara, 5l piva...) nije luksuz ZA NEKOGA ko živi od dve prosečne plate. Eto i sam si lepo primetio za garderobu od 15.000 i fiksni telefon od 2.000 mesečno. Ja bih još dodao i GSP, jer nije baš da ne može pešaka da se ode do posla ili biciklom. Saberi sve to i dobićeš otprilike pola te cifre za koju se tvrdi da je potrebna za osnovne životne potrebe. I opet i u toj polovini imaš nekih stvari koje su više nego osnovna potreba (mislim, sigurno se može preživeti i bez majoneza, kečapa, senfova...). Dakle, ako pričamo o OSNOVNIM potrebama, onda je ta cifra i više nego prenaduvana. A ako ćeš da pričaš o nekom normalnom životu, onda ta cifra može značajno da varira, jer nemaju svi istu definiciju normalnog života. Recimo, znam ljude koji troše preko 200.000 dinara mesečno i njima je to jedva dovoljno za normalan život (naravno podrazumeva se da se misli na ono što oni smatraju normalnim životom).
[ Horvat @ 21.06.2010. 17:49 ] @
vise se odnosilo na onaj drugi deo, oko "jeftinih" pasti za zube (nisam bas video da je i jedna ispod 120 din,varijaju 10-20 din gore dole) i raznih parfema/sapuna/sampona od kojih najbolje sto moze da ti se desi je da se ospes i ceses zbog reakcije na sastav

ne vidim sta je SLANINA takav bauk tamo (ok kackavalj,to mu dodje kao fancy,ali SLANINA)

sto se gsp-a tice, zavisi di zivis i di ti je posao ;)

jako je nezahvalno praviti ovakvu listu


ovo su, rekao bih, osnovne potrebe za koliko toliko "normalan" zivot, a ne za puko prezivljavanje (vratiti se na post koji si citirao), s tim da ima PRETERIVANJA ovde
[ Izvoljski @ 21.06.2010. 18:00 ] @
u osnovnu potrebu zaboravili su da stave i pokoji bensedin
[ ventura @ 21.06.2010. 18:49 ] @
Ma ljudi bre ovo je neka sprdnja od članka...

Ovo je neverovatno šta su ovim ludacima "najosnovniji životni troškovi":
Code:
Novine 30 kom      750 din
Cigarete         4.050 din
Lekovi           1.000 din / lekovi se ne plaćaju
Garderoba       15.000 din / dovoljno je 1000 din
Gorivo           6.354 din :)
Kredit mobilni     900 din 
Lična higijena   5.000 din / dovoljno je 1000 din
Zabavni sadržaj  4.000 din


Pa samo ove nabrojane gluposti su 35 hiljada dinara, dakle jedna cela prosečna plata...

Dobro da u potrošačku korpu nisu stavili lizing ratu za neki prosečan auto od 15-tak hiljada, a mogli su i zimovanje i letovanje da uključe kad je već tako široko...

Onda ova bulažnjenja za ishranu... Nažalost, narod se uglavnom tako i hrani... Ako nema bar kilo mesa na stolu, to se ne smatra obrokom... Ej bre, 20 kila mesa !!!! To je 5 kila mesečno po osobi, kao da jedeš 300 gramski biftek svako drugi dan... Ne znam samo koliko dugo možeš tako a da ne rikneš od raznoraznih holesterolskih srčanih i moždanih udara...

Što se tiče samih troškova ishrane, 25 hiljada za četveročlanu porodicu je dovoljno za odličnu ishranu, bez da se razmišlja mnogo o budžetu... Kad bi stvarno hteli da uzmemo minimum, ali da ostanemo pri tome da postoji raznovrsnost i balansirana ishrana, garantujem da se može proći sa duplo manjom cifrom.

Meni su komunalije 180-190 evra, sa dve telefonske linije i ADSL internetom, od čega je 70 evra za održavanje zgrade + zajedničku struju što 99.99% ljudi u Srbiji ne plaća... Kad se oduzmu ovi specifični troškovi, internet i druga telefonska linija, i kad se uzme u obzir stan manje kvadrature (nekih prosečnih 60-tak kvadrata) komunalije nisu veće od 80-90 evra... Onaj ko krpi kraj sa krajem sigurno neće razglabati telefonom satima, niti koristiti klimu, dakle da se malo prištedi na struji i telefonu može se to još smanjiti... A oni u ovoj osnovnoj korpi komunalije stavili ko da svako živi u centru Beograda u stanu od 100 kvadrata, ima dve telefonske linije, ADSL, i pri tom mu klima radi po čitav dan...

Čisto preterivanje i senzacionalizam...
[ Jbyn4e @ 21.06.2010. 19:07 ] @
Citat:

Code:
Novine 30 kom      750 din
Lekovi           1.000 din / lekovi se ne plaćaju
Garderoba       15.000 din / dovoljno je 1000 din
Lična higijena   5.000 din / dovoljno je 1000 din



Pogresno.

Lekovi se placaju. Ne svi ali se placa tzv. "ucesce" kod nekih. Recimo da sam skoro uzimao lek na recept i tzv. "ucesce" je bilo 445 dinara. Mozda nisi isao kod lekara, ili nisi bio bolestan da ti trebaju takvi lekovi, ili ih kupujes bez recepta - pa mislis da se na recept sve dobija za dz? A pritom ti kapi za nos niko ne prepisuje na recept, tako da to svakako moras da kupis ako ti je neophodno (rekao ti lekar - kupi kapi za nos).

Sto se tice garderobe, za cetvoroclanu porodicu moramo pretpostaviti da je potrebno vise odece za decu (to sto tebi ne treba ventura, ne znaci da kad (i ako) jednom dobijes decu neces uvideti koliko to kosta, narocito dok dete raste).

Sto se tice licne higijene, ti ko da peres ves jednom mesecno, peres ruke i zube jednom mesecno, stavljas dezodorans (kako ne bi bas previse smrdeo dok se vozis tim gradskim prevozom), peres kosu i zube jednom mesecno, odrzavas stan jednom mesecno, peres sudove jednom mesecno ... onda bi bilo dosta mozda tih 1000 dinara.

[ mmix @ 21.06.2010. 19:11 ] @
Nije sprdnja od clanka nego neukost novinara gde se vremenom izgubila namera potrosacke korpe kao statistickog podatka i ista pretovrila u merilo neophodne potrosnje sto ona nije. Sa statistickog stanovista ovo je mera agregatnog kretanja cena na malo robe koju konzumira pripadnik srednje klase i takva merila postoje i napolju (mada mnogo primerenija), kad u americi kazu rast cena na malo kazu "Consumer Price Index change" i on ti je u principu osnova za rast plata pre nego inflacija (znaci u iole pristojonoj firmi ces dobiti povisicu u skladu sa CPI rastom da bi zadrzao isti zivotni standard), npr za may 2010 http://www.bls.gov/news.release/cpi.nr0.htm. U takvim merilima se i gleda da postoji diversifikacija proizvoda (nesto poskupljuje nesto pojeftinjuje)

Medjutim, kod nas je u medjuvremenu srednja klasa nestala a populacija se polarisala na bogate koje potrosacka korpa ne interesuje preterano i siromasne koji su frustrirani cinjenicom da istu ne mogu da priuste a novinari to potpiruju ovakvim tekstovima bez obasnjenja da to nije merilo realne potrosnje.
[ maliradojca @ 21.06.2010. 19:12 ] @
Mozemo do sutra da se sabiramo, ali sve ispod 300 eur po osobi mesecno je prezivljavanje a ne zivot.
[ ventura @ 21.06.2010. 19:41 ] @
Citat:
Jbyn4e
Sto se tice licne higijene, ti ko da peres ves jednom mesecno, peres ruke i zube jednom mesecno, stavljas dezodorans (kako ne bi bas previse smrdeo dok se vozis tim gradskim prevozom), peres kosu i zube jednom mesecno, odrzavas stan jednom mesecno, peres sudove jednom mesecno ... onda bi bilo dosta mozda tih 1000 dinara.

Iskreno, lupio sam tu cifru, al ajde da vidimo koliko je stvarno minimum za čeveročlanu porodicu, a da pri tome svi budu čisti i uredni:
Code:

Deterdzent za sudove Scalla Dunja Quince 1000ml           80,90 din
Deterdzent Merix Jorgovan 600g Henkel   x2               192,80 din
Toaletni listici Alba 100 lista Giant   x8                95,20 din
Ulosci Libresse classic multi 50/1,ITM                   136,90 din
Cetkica za zube Colgate Extra Clean 1+1gratis,AWT x1/2    43,45 din
Pasta za zube Alba Whitening 125ml Beohemija              92,90 din
Sampon za kosu Every Day Orange 1,1KG, Albus              79,90 din
Pasta za brijanje Brion 75ml, Delta DMD                   86,90 din
Brijac Bic Classic Sensitive p.of 5, MDI                  94,90 din
Sapun tecni Alba neutral 1L                              112,90 din
                                          UKUPNO:      1.016,75 din

Prilično sam bio blizu sa procenom..

Ako misliš da sam nešto izostavio, slobodno me ispravi... Cene su sa Maxi Online radnje..



[ Marko_L @ 21.06.2010. 20:32 ] @
Citat:
ne vidim sta je SLANINA takav bauk tamo (ok kackavalj,to mu dodje kao fancy,ali SLANINA)

Nisam rekao da je slanina bauk, već da slanina spada u nepotrebno luksuziranje iz ugla nekoga ko gleda kako da preživi mesec, isto kao i mnogi artikli koji su navedeni u onoj tabeli.
Citat:
ovo su, rekao bih, osnovne potrebe za koliko toliko "normalan" zivot, a ne za puko prezivljavanje (vratiti se na post koji si citirao), s tim da ima PRETERIVANJA ovde

Kada se govori o OSNOVNIM potrebama, onda se priča o preživljavanju. A kao što već rekoh, ako hoćeš da pričaš o normalnom životu, onda moraš da odlučiš o čijem normalnom životu pričaš. Ako je meni recimo normalno da dajem 5.000 mesečno na telefon, to ne mora da znači da je i nekome drugom to normalno. Međutim, bio bih totalni idiot ako bih tvrdio da tih 5.000 za telefon spada u osnovne potrebe iliti minimum za preživljavanje. Zna se šta je minimum za preživljavanje i to je otprilike isto za svaku osobu, zna se koliko čoveku kojih hranljivih sastojaka treba da bi preživeo, pa nek to optimizuje kako misli da je najbolje. Dakle, kada se sve sabere i oduzme, dolazimo do toga da je dve prosečne plate i više nego dovoljno za ispunjavanje osnovnih potreba, pa čak i za nešto više od toga. Hebi ga, standard u zemlji je takav da dve prosečne plate mogu to da ponude i to ti je to. A kome treba nešto više, moraće da zarađuje više od prosečne plate. Nema tu neke velike filozofije.
[ Lesli Eldridz @ 21.06.2010. 20:44 ] @
Citat:
maliradojca: Mozemo do sutra da se sabiramo, ali sve ispod 300 eur po osobi mesecno je prezivljavanje a ne zivot.
Ma idi begaj, svi be treba samoubistvo da izvrse koji nemaju 1000 dinara dnevno da proteraju kroz straznjicu, a obicno ovi kojima je sve malo to radi po kojekakvim meanama. Sto se mene tice ja bih podrzao taj pokret, to samouklanjanje iz drustva onih koji zivot definisu iskljucivo time koliko para mesecno ce da proteraju kroz straznjicu. Doduse, podrzao bih i pokret koji bi takve uklanjao iz drustva i protiv njihove volje.
[ Horvat @ 21.06.2010. 21:21 ] @
bauk u smislu luksuz
cudno mi je da si slaninu uzeo kao neki "luksuz" ([izmena]pardon, mislio sam da ima i ovcetina,moja greska[/izmena]) (mada po ovom cenovniku ispade da je slanina skuplja od sunke, ne znam kakva im je to slanina, al' 'ajd')

pa i nije da mozes jednoznacno za sve ljude reci koliko kome treba kalorija dnevno
sigurno vise potrosi jedan drvoseca od jednog sto citav dan samo lupa u tastaturu
[ DaliborP @ 21.06.2010. 22:39 ] @
Potrosacka korpa ne predstavlja jedinicu za prezivljavanje cetvoroclane familije vec prosecnu potrosnju te iste prosecne familije.
Ne zna sta palamudite o "osnovnim" potrebama, slaninama i gorivu i sta je luksuz a sta ne. Kakve to veze ima? Gorivo i cigare nisu prosecni artikli koje ljudi kupuju? Otkad to?

Potrosacka korpa je samo statisticki uzorak potrosnje, nema nikakve veze sa dovoljnim minumumom.
[ Marko_L @ 21.06.2010. 22:43 ] @
Citat:
cudno mi je da si slaninu uzeo kao neki "luksuz" ([izmena]pardon, mislio sam da ima i ovcetina,moja greska[/izmena]) (mada po ovom cenovniku ispade da je slanina skuplja od sunke, ne znam kakva im je to slanina, al' 'ajd')

Ajde da se ne vraćamo više na tu slaninu. Nju sam spomenuo samo zato što spada u skuplje suhomesnate proizvode (možda po selima nije, ali recimo po prodavnicama u Bg jeste), te ako već jedva sastavljaš kraj sa krajem i trudiš se da preživiš mesec, sigurno nećeš gledati kako da na trpezi imaš slanine i kačkavalje, nego ćeš biti zadovoljan ako imaš salamu podrigušu i bilo kakav sir. To je poenta. Ona tabela jednostavno ne prikazuje realne OSNOVNE potrebe jednog domaćinstva, jer uzima u obzir mnoge stvari koje definitivno nisu OSNOVNA potreba. Tu pre svega mislim na cigarete, gorivo, zabavu, novine i slično, a između ostalog sam pomenuo i slaninu kao nešto što nije apsolutno neophodno za život, iako je lepo imati i tako nešto na trpezi. Ta tabela možda prikazuje nešto što bi većina ljudi smatrala normalnim životom, ali realan standard u Srbiji jednostavno ne omogućuje da se sa dve prosečne plate živi takav život i gde je tu nekakva senzacija. Tako je u svim siromašnijim državama, a u dosta njih je i mnogo gora situacija. Znači, onaj kome nije dovoljno to što može da dobije za prosečnu platu, može da poradi na sebi i počne da radi za veću platu od prosečne ili da se sa porodicom preseli u neku zemlju sa boljim standardom gde se sa dve prosečne plate može priuštiti više toga nego u Srbiji. Simple as that.
Citat:
pa i nije da mozes jednoznacno za sve ljude reci koliko kome treba kalorija dnevno
sigurno vise potrosi jedan drvoseca od jednog sto citav dan samo lupa u tastaturu

Tačno je da nije svim ljudima potrebna ista količina kalorija, jer ih različito i troše, ali isto tako je tačno da se unos kalorija može kombinovati po želji. Hebi ga, 1000 kalorija možeš uneti jedući jastoga i kavijar, a možeš i jedući prženog krompira i sira, s tim što je ovo prvo višestruko skuplje. Znači, opet dolazimo do toga da se uz određene optimizacije može uneti dovoljna količina kalorija i sasvim normalno živeti (barem što se tiče zdravlja) i za mnogo manje novce nego što je novinar želeo da prikaže. Dakle, radi se o čistom pravljenju senzacije ni od čega.

Dakle, ja ne želim ovde da osporim da nekome treba sve ono što je navedeno u onim tabelama. Naprotiv, znam ljude kojima je potrebno i mnogo više od toga. Recimo, neki nemaju svoj stan, pa plaćaju rentu, što ih košta 250-300 evra mesečno. Neki imaju kojekakve kredite i lizinge koje otplaćuju, što ih izađe, šta znam, 300-500 evra mesečno ili više. Pa ako ćemo tako da gledamo, onda možemo reći da prosečnoj osobi ni 100.000 mesečno nije dovoljno. Ali, to nije bitno za ovu priču, jer ovde pričamo o osnovnim životnim potrebama. I ti ljudi koji plaćaju stan 250-300 evra i odvajaju 500 evra za otplatu kredita svaki mesec, to ne rade zato što jedva sastavljaju kraj sa krajem, već zato što to sebi mogu da priušte, bilo tako što ne rade za prosečnu platu, bilo tako što su se odrekli nečega na drugoj strani (recimo, plaćaju ratu za auto, ali umesto slanine jedu najjeftinij parizer). No, poenta je da se može živeti i u stanu koji ne košta 300 evra mesečno, već može i u onom od 100-150 evra i ne mora se voziti auto za koji je rata 400-500 evra mesečno, nego može i onaj od 150 evra mesečno, a može i bez auta. Tako je i sa hranom i sa svim drugim artiklima. Prema tome, ne možeš reći da je rata od 400 evra za auto osnovna životna potreba, kao što ne možeš reći da je slanina, kačkavalj ili, šta znam, zlatiborski pršut osnovna životna potreba.

Dakle, one tabele su totalna glupost. Ne samo zato što se navode neke stvari koje nisu potrebne za osnovne životne potrebe, već i zato što navode neke stvari koje vuku druge stvari, a koje nisu navedene. Recimo, pominje se gorivo. To znači da ta osoba ili otplaćuje kredit za auto ili već poseduje auto. Ako otplaćuje kredit, onda bi trebalo da bude navedena i rata kredita. Ukoliko već poseduje auto, onda to znači da ima neki 10-20 godina star krš koga treba održavati i non-stop mu nešto sređivati. Tako da, gde je stavka rezervni delovi ? Gde je stavka putarina ? Gde je stavka parking ? Gde je stavka ulje, filteri, ostalo ? Redovni servis ? Znači, auto ne zahteva samo da mu redovno sipaš benzin, već i mnogo toga drugog. Jedino ako pričamo o nekome ko vozi krntiju i ne održava je, u kom slučaju će taj pre izginuti negde na putu nego što će umreti od gladi.

Tako da, saberi oduzmi, tabele su nerealne i cifre su nerealne, a tekst je senzacinalistički pošto navodi na to da u Srbiji dve prosečne plate nisu dovoljne za osnovne životne potrebe, a onda se ispod navodi tabela koja sadrži gomilu stvari koje ne spadaju u osnovne životne potrebe. To je sve što sam hteo da kažem.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 22.06.2010. u 00:03 GMT+1]
[ Marko_L @ 21.06.2010. 22:50 ] @
Citat:
Potrosacka korpa ne predstavlja jedinicu za prezivljavanje cetvoroclane familije vec prosecnu potrosnju te iste prosecne familije.
Ne zna sta palamudite o "osnovnim" potrebama, slaninama i gorivu i sta je luksuz a sta ne. Kakve to veze ima? Gorivo i cigare nisu prosecni artikli koje ljudi kupuju? Otkad to?

Potrosacka korpa je samo statisticki uzorak potrosnje, nema nikakve veze sa dovoljnim minumumom.

Dalibore, mogao bi da pročitaš celu temu pre nego što se ubaciš na nju. Da si pročitao celu temu, video bi da se u tekstu sa kojim je tema započeta nigde ne pominje potrošačka korpa, već najosnovniji životni troškovi. Evo, da citiram ako te mrzi da se vraćaš na prvi post.
Citat:
Za najosnovnije životne troškove prosečnoj četvoročlanoj porodici potrebno je oko 83.000 dinara, dok dve prosečne plate ukupno iznose tek 69.904 dinara.

Naime, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto zarada u aprilu u Srbiji je iznosila 34.952 dinara.

Prema istraživanju lista Blic, prosečna četvoročlana porodica sa dva zaposlena i dva izdržavana člana sa tolikim primanjima ne može da podmiri ni najosnovnije životne troškove.

Potpuno senzacionalistički i potpuno netačno.
[ DaliborP @ 21.06.2010. 22:56 ] @
Slazem se da je tekst potpuno pogresan i senzacionalisticki, ali potrosacka korpa predstavlja nesto drugo, ne znam zasto sad svi preispituje sastojke iste i razdvajaju luksuzne artikle. Nepotrebno i beskorisno.
[ Jbyn4e @ 21.06.2010. 22:59 ] @
Citat:

Code:

Deterdzent Merix Jorgovan 600g Henkel   x2               192,80 din
Toaletni listici Alba 100 lista Giant   x8                95,20 din
Pasta za brijanje Brion 75ml, Delta DMD                   86,90 din

Ako misliš da sam nešto izostavio, slobodno me ispravi... Cene su sa Maxi Online radnje..


1,2 kg praska je dovoljno za cetvoroclanu porodicu sa dvoje dece? Otkad? Mozda joj treba nekad i neki omeksivac? Ili je i to luksuz?

8x wc papir sa 100 l istica? Da li imas zenu? Da li ona koristi taj toaletni papir kad ima menstruaciju?

A kad se vec brijas, treba ti valjda i nesto posle brijanja? Ili pustas da ti se koza izdere skroz? A zeni neces dati da se brija uopste? Ili neka cupka dlacice ako bas ne moze da podnese da ima "sumu" po telu/licu?

Sta je sa sredstvima za ciscenje poda, kupatila, wc skoljke? Treba li ti mozda meki sundjer/krpa koju ces da upotrebis za to ciscenje? Rukavice (ali ajde da kazemo da je ovo luksuz)? A sredstva za pranje prozora (ili ces to sa ovim za sudove)?

Ono ostalo sto si napisao ima smisla, nesto od toga je i previse, ali dobro.

Pazi, svi se slazemo da je tekst senzacionalisticki, ali ti ga bas pretera sa minimalnim stvarima...

Btw. minimalne rezije za kucu:
telefon oko 500
voda/smece/itd oko 750
struja 350 da ne ukljucis nista u kuci

Znaci treba ti 1500 samo da zivis u kuci :(
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2010. 23:02 ] @
Citat:
DaliborP: Slazem se da je tekst potpuno pogresan i senzacionalisticki, ali potrosacka korpa predstavlja nesto drugo, ne znam zasto sad svi preispituje sastojke iste i razdvajaju luksuzne artikle. Nepotrebno i beskorisno.


Mislim da bi svako trebao da zna da je "potrosacka korpa" iskljucivo statisticka kategorija, neka vrsta mere koliko srednjem stalezu kosta zivot. Koliko vidim, bar nekoliko ucesnika u temi to zna.

Medjutim rasprava se uopste ne vodi o "potrosackoj korpi": kako novinarski clanak prica o "najosnovnijim potrebama" i tu potura potpuno nerealnu cifru koja blage veze nema sa najosnovnijim potrebama, onda je krenula rasprava da li je to tacno ili ne. Iako je ocigledno da nije tacno, neki ljudi i dalje misle da je za zivot neophodno trositi 1000 din na dan.

E sad, kako je "zivot" relativna kategorija - odatle i toliko oprecnih stavova i licitiranja cifri :-)

Ali jedno je sigurno - teza da su "najosnovnije potrebe" skuplje od prosecne plate ne da nema veze sa mozgom, nego vredja inteligenciju bilo kog bica sa bar dvocifrenim IQ-om vecim od 80 koje cita takav clanak... Ocigledno da novinar cilja na neku drugu ciljnu grupu :)
[ ventura @ 21.06.2010. 23:34 ] @
Citat:
Jbyn4e: 1,2 kg praska je dovoljno za cetvoroclanu porodicu sa dvoje dece? Otkad? Mozda joj treba nekad i neki omeksivac? Ili je i to luksuz?

Kilogram praška je dovoljno za porodice koje recimo svako 4-5 dana koriste veš mašinu... Omekšivač jeste luksuz, nije osnovna potreba.

Citat:
Jbyn4e:
8x wc papir sa 100 l istica? Da li imas zenu? Da li ona koristi taj toaletni papir kad ima menstruaciju?

Pa stavio sam tamo uloške, neće valjda toalet papir da gura u gaće...

Citat:
Jbyn4e:
A kad se vec brijas, treba ti valjda i nesto posle brijanja? Ili pustas da ti se koza izdere skroz? A zeni neces dati da se brija uopste? Ili neka cupka dlacice ako bas ne moze da podnese da ima "sumu" po telu/licu?

Ja lično nikad u životu nisam koristio bilo kakvu kozmetiku posle brijanja (aftershave, ulja, gelove) i ne primećujem da mi išta fali... Ako neko preživljava, ne treba mu ni gel/pena za brijanje već može sapunicom da se brije, al sam stavio penu u onu računicu da bude malo luksuziranja... A u paketu kupuješ pet brijača za 95 dinara, pa mogu da se briju i muž i žena do mile volje :)

Citat:
Jbyn4e:
Sta je sa sredstvima za ciscenje poda, kupatila, wc skoljke? Treba li ti mozda meki sundjer/krpa koju ces da upotrebis za to ciscenje? Rukavice (ali ajde da kazemo da je ovo luksuz)? A sredstva za pranje prozora (ili ces to sa ovim za sudove)?

To nisu sredstva za ličnu higijenu. U računicu sam greškom ubacio sredstva za pranje posuđa... To sve spada u kućnu hemiju..

Ali kako god... I to sve što ti sporiš može da je još 500 din max, uz sva ta nepotrebna luksuziranja (da, troslojni toalet papir jeste luksuz)... Ali to je opet daleko od 5000 dinara koliko su oni naveli da prosečna porodica potroši na najosnovnije stvari za ličnu higijenu. Ja mislim da je problematično da nabiješ 5000 dinara za ličnu higijenu, čak i kad kupuješ sve najskuplje proizvode (ako ne računamo parfeme i sl. nego one kategorije koje sam nabrojao u listi)...
[ maliradojca @ 22.06.2010. 00:40 ] @
Citat:
ventura: Kilogram praška je dovoljno za porodice koje recimo svako 4-5 dana koriste veš mašinu... Omekšivač jeste luksuz, nije osnovna potreba.

Za jedno pranje se koristi ~160 grama do ~200 grama praska. Cetvoroclanoj porodici je sigurno potrebno da se pere ves svaki dan, minimum. A to je 30 x 160gr = 4,8 kg. I to da se stiskaju. I omeksivac nije luksuz, jer ga (pretpostavljam) 95% ljudi koristi.
[ ventura @ 22.06.2010. 00:53 ] @
Citat:
maliradojca: Za jedno pranje se koristi ~160 grama do ~200 grama praska. Cetvoroclanoj porodici je sigurno potrebno da se pere ves svaki dan, minimum. A to je 30 x 160gr = 4,8 kg. I to da se stiskaju. I omeksivac nije luksuz, jer ga (pretpostavljam) 95% ljudi koristi.

Potrebno da peru veš svaki dan? Pola ljudi koje znam mašinu pale dva puta mesečno, možda čak ni toliko... Operu gaće i čarape na ruke i to je to... Druga polovina je koristi možda jednom nedeljno... Ajde malo razmisli koliko veša treba da promeniš da bi prao jednu mašinu svaki dan...

Omekšivač je čist luksuz, pa makar ga koristilo i 100% stanovništva... I nema šta da traži u minimalnoj potrošačkoj korpi. Cilj te korpe je da ne budeš gladan, da budeš čist i uredan, i da živiš koliko toliko civilizovano (struja, grejanje, telefon, gradski prevoz...). Sve preko toga nije toliko neophodno, da se bez toga ne može živeti.
[ maliradojca @ 22.06.2010. 01:15 ] @
Citat:
venturaAjde malo razmisli koliko veša treba da promeniš da bi prao jednu mašinu svaki dan...

U upustvu za kucne masine pise da se stavlja kolicina od 3-5 kg vesa, obojenog 3kg , belog 3-5 kg. To bi za cetvoroclanu porodicu bilo u proseku kilogram vesa dnevno.
Evo kako je kontam strukturu vesa za pranje:
----------dnevni minimum-----------
- cege |
- majica |
- carape |
----------na ~ tri dana------------
- duxerice |
- dzemperi |
- pantalone |
- bermude |
----------redje--------------------
- jakne |
- kupace cege |
- salovi, rukavice, kape |
- tkanine za ciscenje kuce |
----zajednicke kucne stvari--------
- peskiri |
- posteljina, jastucnice |
- zavese (ko ima) |
- kuhinjske krpe |
- cebad |
----------------------------------
Tako da mislim da se tu napravi prosecno dnevno oko kilo vesa po coveku, mozda i malo manje, zavisi.
Citat:
ventura: Potrebno da peru veš svaki dan? Pola ljudi koje znam mašinu pale dva puta mesečno, možda čak ni toliko... Operu gaće i čarape na ruke i to je to... Druga polovina je koristi možda jednom nedeljno.

Cetvoroclana porodica da 'pali masinu dva puta mesecno', to tesko.
[ Shadowed @ 22.06.2010. 01:32 ] @
To nema smisla. Ispada da imas dva para gaca pa jedne peres dok druge nosis. Isto sa majicom i carapama.
Zar ne mislis da je logicnije da nakupis i na kraju nedelje operes beli i sareni ves. Imao bi po jednu mashinu svakog, eventualno zimi sarenog dve.
[ maliradojca @ 22.06.2010. 01:42 ] @
Da da, to sam i mislio. Ovo gore bi bila neka porodicna struktura prljavog vesa, dakle koliko se cega prlja/vreme. Pranje ide kada se nakupi dovoljno, u zavisnosti od velicine porodice i uzrasta ukucana.
[ madamov @ 22.06.2010. 07:49 ] @
Citat:
Za jedno pranje se koristi ~160 grama do ~200 grama praska. Cetvoroclanoj porodici je sigurno potrebno da se pere ves svaki dan, minimum. A to je 30 x 160gr = 4,8 kg. I to da se stiskaju. I omeksivac nije luksuz, jer ga (pretpostavljam) 95% ljudi koristi.

Za količinu praška možemo da diskutujemo, recimo žena dete i ja prođemo mesec sa litrom onog tečnog iz DM-a koji košta oko 700 dinara. Omekšivač smo prestali da koristimo kada je sin bio beba zbog moguće alergije, a onda smo shvatili da nam ne treba i ne koristimo ga evo već skoro šest godina, tako da se bez omekšivača stvarno može.
[ Hadžihalef @ 22.06.2010. 08:21 ] @
Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom balkanu,

Eee, braćo moja, dragi moji seljaci...

...vas, bre, ama baš niko ne zarezuje ni za suvu šljivu!!!

Ni novine, ni statistika, pa ajd' javite se onda makar vi ovde da vidimo šta to sve treba da uđe i u tu vašu potrošačku sepetku!

Nije valjda ova Svrbija satkama samo od beograđana i ostalih građana?!?

Kažite vi, dragi moji seljaci, šta je sve vama dnevno potrebno, da bi ste bili sposobni da hranite državnu aždaju i njene aždajčiće.

I da, dragi moji građani, ako ovde raspravljamo samo o nužnim potrepštinama za puko preživljavanje, pa to onda valjda podrazumeva da N E M A M O ni zere viška za razne poreze, pdv-e i ostale koncentrate za ishranu stoke na državnim jaslama!

Ako je tako onda je vaša skromnost na mestu, ako pak nije, e onda ćemo teško da se dogovorimo šta sve treba se strpa u bugačicu za jedan mesec.

Ili smo svi već u toj meri anestezirani da i ne znamo šta sve ulazi u dneve potrebe života dostojnog ćoveku.
[ Lesli Eldridz @ 22.06.2010. 08:30 ] @
Ko o cemu ti o politici. Ne moze tako, nego mora prvo da se definise sta je zivor dostojan coveka. Nekima je zivot dostojan coveka da imaju nepocepane gaće, a nekima ni idenje na Bora Bora jednom mesecno nije dosta. U neko drugo vrteme 90% stanovnistva je smatralo da imaju zivot dostojan coveka, ali tad im nisu trovali i onako prazne tikve ovakvim glupostima, kako treba 90,000 dinara mesecno za osnovne zivotne potrebe.

Citat:
madamov: Za količinu praška možemo da diskutujemo, recimo žena dete i ja prođemo mesec sa litrom onog tečnog iz DM-a koji košta oko 700 dinara. Omekšivač smo prestali da koristimo kada je sin bio beba zbog moguće alergije, a onda smo shvatili da nam ne treba i ne koristimo ga evo već skoro šest godina, tako da se bez omekšivača stvarno može.
Ma dobro, ima i jeftinih omeksivaca od 200 din, a vrse pos'o nije to sad bas glavna stavka u ovome sto su oni tamo nadrobili. Najveca glupost su onih 15,000 za garderobu, ono 2,000 din za telefon i 4.000 za "kulrurne sadrzaje". Kao da je fukari mnogo stalo do kulturnih sadrzaja. Dusu bi dali za kulturne sadrzaje.
Citat:
maliradojca: Da da, to sam i mislio. Ovo gore bi bila neka porodicna struktura prljavog vesa, dakle koliko se cega prlja/vreme. Pranje ide kada se nakupi dovoljno, u zavisnosti od velicine porodice i uzrasta ukucana.
E pa onda ukucane u uzrastu ima da naucis da ne mogu oni da se presvlace pet puta dnevno zato sto su neuroticni zbog divljanja hormona im, i da rade slicne stvari koje ti "u uzrastu" vole da rade (bubuljicari) nego ima da se ponasaju normlano, i da ima da se zna neki red u kuci, a ne da se otvori bas svaka rupica na telu, a straznjica najvise, pa trpaj, trpaj, trpaj... I onda je sasvim OK ovo sto kaze Shadowed, jednom nedeljno imas masinu belog vesa i peskira, i jednom u 10-ak dana masinu obojenog vesa. A taj ko pusta masinu svaki dan a nema bebu treba da ide malo na terapiju zato sto to nije normalno. Ko hoce da se presvlaci pet puta dnevno i smatra da mu je duks prljav pa treba da se pere u masini zato sto ga je nosio 2 sata ima lavor, sapun sam neka kupi, pa neka pere to koliko hoce, nema problema. Uostalom, sto bi rek'o dr Venkmen u Ghostbusters 2, ima vise stepena prljavosti, pa mozes recimo taj duks koji si nosio dva sata da stavis malo na terasu da se proluftira i gotovo, vec je cist.
[ Jbyn4e @ 22.06.2010. 09:22 ] @
Citat:
Potrebno da peru veš svaki dan? Pola ljudi koje znam mašinu pale dva puta mesečno, možda čak ni toliko... Operu gaće i čarape na ruke i to je to... Druga polovina je koristi možda jednom nedeljno...


Aaaaaaaaaaaaa, saaaaaaaaad mi je jasno zasto toliko smrdi po gsp-u...

Citat:
E pa onda ukucane u uzrastu ima da naucis da ne mogu oni da se presvlace pet puta dnevno


Slusaj, kad mi je dete bilo beba, cas posla se tu nakupi pelena (ne pampers, ove platnene) , odece i ostaloga sto beba zaprlja. Opet to su ekstremne situacije. Sad kad je vece dete, opet cas posla isprlja majicu/pantalone, ipak je to dete, i imas dve alternative - da ga ostavis u mokrom/prljavom ili da mu to promenis. I tako se lepo nakupi dovoljno vesa cas posla. A ako nemas od koga da uzmes stvari za dete, onda moras i da ih kupis,a stvari za decu nisu uopste mnogo jeftinije od stvari za odrasle (neke su i skuplje). Zatim, za dete moras da kupis neki sampon/sapun za decu, jer je ovaj za "odrasle" mnogo jak, pa se dete ospe cas posla, a onda imas troskove za razne kreme i slicno (citiram doktorku: nemamo tu nista na recept,ali najbolje da kupite to i to... a to i to kosta oko 1000 din.).

Citat:
Ali to je opet daleko od 5000 dinara koliko su oni naveli da prosečna porodica potroši na najosnovnije stvari za ličnu higijenu. Ja mislim da je problematično da nabiješ 5000 dinara za ličnu higijenu, čak i kad kupuješ sve najskuplje proizvode (ako ne računamo parfeme i sl. nego one kategorije koje sam nabrojao u listi)...


Apsolutno se slazem da je ovo preterivanje, verovatno su tu uracunali Nivea kreme sa Q10 i slicno.

Citat:
Pa stavio sam tamo uloške, neće valjda toalet papir da gura u gaće...


Pa valjda ce da se obrise necim izmedju menjanja tih ulozaka?

Citat:
Ja lično nikad u životu nisam koristio bilo kakvu kozmetiku posle brijanja (aftershave, ulja, gelove) i ne primećujem da mi išta fali.


E pa izgleda da nemaju bas svi kozu kao ti.

Citat:
Najveca glupost su onih 15,000 za garderobu, ono 2,000 din za telefon i 4.000 za "kulrurne sadrzaje".

Slazemo se da je potrebno manje za garderobu, telefon i "kulturne sadrzaje". Ovo je bas bilo preterivanje. Kao i vecina tog teksta... ali da nije tako, kako bismo mi vec raspravljali? :)
[ mmix @ 22.06.2010. 10:38 ] @
To za samponcice i gluposti je izivljavanje doktora i zloupotreba doktorske profesije. I nama je dermatolog preporucila da uzmemo te ultra skupe (cije postere je inace drzala na zidu, pretpostavljam poklon salesrep-a) a na kraju se ispostavilo da komsinica zna bolje od kompromitovane doktorke i da najobicniji domaci deciji sapun radi posao bolje od bilo cega drugog. A da se sa decom i bebama prljaju stvari, prljaju se. Mi sad imamo bar jednom u dva dana masinu stvari, neki put i po dve dnevno kada se menja posteljina pa potrosimo jedan dzakcic mesecno (mozda malo krace). Ni blizu ovih iznosa, konema klince i pere redje njemu je jos jeftinije.
Al opet masite poentu, siris se onoliko koliko mozes sa prihodima, samo zato sto neko pizdi zato sto ne moze da se siri kao neko ko svakih pet dana kupuje nove najke da stare ne mora da obrise ne znaci da mu je zivot u koorcu vec da je razmazen.

[ Suns @ 22.06.2010. 14:57 ] @
Ovo da je prosečna neto plata u Srbiji 34.000 je čista laž, tj nije kada se u uzorku uporede 50 ispitanika koji sebi uplaćuju doprinose od oko 3-4 miliona mesečno i ljudi koji rade za 10.000 dinara mesečno.

Lično znam za portire koji rade u firmi preko puta moje s'kojima nekada popijem pivo, da oni imaju plate 12.000 dinara a firma im plaća 56.000, oni svoji 120€ dobiju u kešu u koverti, razliku sebi stavi tehnički direktor i svima lepo (osim onima koji primaju 70% manju platu od prijavljene).

Eto tako se posluje ovde u Srbiji, znam dosta drugara sa kojima sam išao u srednju kasnije i na fakultet da u svojoj struci (fakultetsko obrazovanje i to tehnički fakulteti ne prava, političke nauke i ostalo sviranje onoj stvari) ne dobijaju u firmama više od 20.000 što je opet daleko niže od famoznih 350€.

prema tome, privatni biznis i nešto na mufte sa strane je jedino rešenje ako hoćeš da opstaneš i da ne budeš svaki dan gladan, jer od poštenog posla izgleda više nema leba.
[ BluesRocker @ 23.06.2010. 08:40 ] @
Možda je prosečna prijavljena plata 34.000, ali je prosečna ukupna plata sa delom "na ruke" oko 50.000. Ako tu dodamo i 4 milijarde evra "doznaka" iz inostranstva godišnje, onda ne samo da se može preživeti sa 2 plate već se ima i za automobile, letovanja, air max od 150€. Naravno da ima siromašnih koji imaju plate ispod proseka, ali na takve se ni ne odnosi čitava farsa sa prosečnom platom i potrošačkom korpom, jer su oni ispod svakog proseka i jedva preživljavaju.
[ Suns @ 24.06.2010. 21:06 ] @
Kako se ne odnosi kada u Srbiji 70% staniovništva ima platu ispod proseka?
[ BluesRocker @ 24.06.2010. 21:58 ] @
Tako što oni ne primaju prosečnu platu niti troše potrošaku korpu već su u pitanju sasvim druge cifre. Postoji plata na koju su prijavljeni, postoji deo koji se dobija na ruke, dodatni poslovi koje obavljaju posle posla, bliski rođaci iz inostranstva koji šalju pomoć, rodbina na selu koja šalje zaklane piliće, povrće, voće. Teško je takve stvari obuhvatiti statistikom.
[ Shadowed @ 24.06.2010. 23:33 ] @
Zapravo bilo kakve objave ovog tipa oko plata, potrosackih korpi i sl. stvari su totalno irelevantne.
[ a1200 @ 24.06.2010. 23:41 ] @
Ja znam da je meni sad potrebno 3x vishe para za mesecno prezivljavanje (tu racunam mesecne dazbine + hrana + higijena, bez ostalih troskova tipa odeca, delovi za komp, zezanje...) nego sto mi je za to trebalo '90. Posla za ono cime se ja bavim ima isto koliko i '90... tj. uvek sam realtivno lako nalazio posao. Meni licno, sa te ekonomske strane, je dosta loshije danas nego '90, jer primanja sa prelaskom na evro nisu pratila nagli rast cena u robi i uslugama, a kolicina rada da bi se zaradila potrebna kolicina love je ostala ista ili veca... veru u boju buducnost/promene sam tada barem imao, dok sada vishe ni to nemam...
[ Hadžihalef @ 25.06.2010. 07:14 ] @
Citat:
veru u boju buducnost/promene sam tada barem imao, dok sada vishe ni to nemam...

Bilo bi jako lepo da nisi u pravu, ali...

....i uvek sve nas iebe ono >ali<...
[ maliradojca @ 25.06.2010. 13:25 ] @
Srbija zove svetsku autoindustriju http://www.autobrief.com/conte...ja-zove-svetsku-autoindustriju

Problem prekomernih kapaciteta u evropskoj auto industriji http://www.autobrief.com/conte...ta-u-evropskoj-auto-industriji




[ Igor Gajic @ 25.06.2010. 13:32 ] @
@maliradojca

Sve sto predlazu nema veze s mozgom, pocevsi od nekih koji tvrde da cemo izgraditi 1272km novih puteva, pa preko solarnih elektrana u Boru, i sada ovoga...

Ali bitno je da se raja prima na suplje price i glasa za njih.

[ mmix @ 25.06.2010. 13:50 ] @
Hehe, dodji dajmlere da ti vlasnik parcele u Srbiji istu naplati po "trzisnoj" vrednosti od 4000e po aru Pitam se da li je veciti ministar pominjao taj imovinski problemcic u prezentaciji

[Ovu poruku je menjao mmix dana 25.06.2010. u 15:19 GMT+1]
[ maliradojca @ 25.06.2010. 14:14 ] @
@Igor Gajic
Citat:
Pučina je stoka jedna grdna -
dobre duše, kad joj rebra puču.

Mada, i nema za koga da glasaju ljudi kad su politicari u Srbiji manje vise isti.
[ Yoba @ 25.06.2010. 19:36 ] @
back 2 topic,

imam osecaj da neki ljudi ili ne zive u srbiji ili ne vide ocigledno.


higijena u gsp je prilbizno nula....znaci default, tusiranje, brijanje, sisanje, pranje garderobe (ej vide se lepo fleksice od znoja, ista majica 5 dan za redom...zas...), sve to tezi prilicno nuli.

okej, ajde da gledamo visu klasu, ima boljih automobilia, ali koliko ima poluispravnih krseva, tuga bozija...


i sada meni neko kaze kako se u srbiji u stvari dobro zivi, bu ha ha ha...mozda ako ne izlazis iz sobe pa sve izgleda ok :-)



//a tek kada krenete malo izvan Bgda po srbiji...



edit:

a je l' luksuz i Durex? ili vadisa 4 dz
maramice ili se furaju one visekratne

a je l' se vama nekada nesto pokvari po kuci, tipa crkne grejac na bojleru, crkne brava na vratima/prozoru, crkne sifon....kapiram da su kola i komp luksuz xD pa da ne ubacujem to kao trosak =)