[ pera777 @ 21.06.2010. 10:26 ] @

http://lh4.ggpht.com/_GLwIq0Fl...AqqaUjKJY/s576/hoodie_guy2.jpg

Koliko bi kostalo da se napravi model kao na slici, 7000-8000 trouglova, 2048x2048 texture (diffuse, normal, specular).


[Ovu poruku je menjao pera777 dana 21.06.2010. u 11:59 GMT+1]
[ pera777 @ 21.06.2010. 10:43 ] @

Model u Maya Ascii (.ma) ili .obj formatu. Ne treba rigging i animacija.

Kolko bi to kostalo...
[ Sculptifex @ 26.06.2010. 22:55 ] @
jedno 300 - 500 eura kod nas zbog normal mape koja znači da mora postojati i biti uradjen i hi-res model...

A kako bi ti to platio?
[ joXit @ 30.06.2010. 20:35 ] @
Pitaj Mohoka
[ pwaper @ 30.06.2010. 21:45 ] @
sta si ti joXit-e toliko navalio na MOHOKA, smaras. Covek je pametniji od vas sviju zajedno, a vi samo se***e i solite mu pamet.
[ LuckyBug @ 01.07.2010. 09:22 ] @
haha
[ alien3 @ 13.07.2010. 17:24 ] @
500 evra...bez da pitash MOHOKA...hehe..:))
[ MOHOK7 @ 14.07.2010. 10:31 ] @
Evo ti da se mozes orjentirati:
varijanta A
Sirov model konkretne osobe sa teksturama:
1) skeniranje 5 minuta
2) obrada 20 do 30 minuta
recimo sve skupa tri cetvrt sata posla normalna cena bi bila negde oko 75 EUR ako racunas sto eura radni sat.
Dobijas savrsen high poligon model konkretne osobe sa preciznoscu od svojih 0,2 mm skupa sa teksturama ( mesh) model rok isporuke sat vremena.

varijanta B

narucis model kod nekih od "umetnika" sa ovog foruma:
1) nedelju dana pregovaranje i dogovaranje sta i kako treba da se uradi koje predloske treba da mu das ( masa fotografija sa svih strana itd )
2) dva do tri meseca izrade i umetnicke obrade
3) cena otprilike 250 do 500 EUR ( kako te odere)

Dobijas odokativan model iz kojeg se razaznaje da prikazuje ljudsko bice i uz mnogo srece pomalo lici na konkretnu osobu, rok isporuke nekoliko meseci sa time da imas svake nedelje nekoliko sati "masiranja" kod korektura i izmena.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Ukoliko narucis tri do cetiri modela u varijanti jedan mozes ih dobiti za otprilike 50 EUR svaki.
[ DamjanMX @ 15.07.2010. 00:42 ] @
Cini mi se da zaboravljas nesto kod varijante A...

PreA:

1a) model+kostimograf+sminker ili
1b) vajar+slikar

PostA:
1) modelar da uradi retopologiju celog skena + texture + normal mape
[ abishai @ 15.07.2010. 01:39 ] @
Citat:
1) skeniranje 5 minuta
2) obrada 20 do 30 minuta


Voleo bih da znam ko moze "obraditi" tako nesto za 20-30 minuta? Retopologija, texture...?
Drugo sta bi on to dobio savrseno? Bilo bi neupotrebljivo za animaciju, a i jos drugih stvari.

Druga stvar, trebao bi mu baaas dobar 3D skener da ispadne toliko dobro, skoro sam imao model jedne stjuardese, ali ti skeniri nisu bas savrseni (mozda jesu neki, ali verovatno kostaju koliko da neko ovako odradi model :))
[ MOHOK7 @ 15.07.2010. 10:31 ] @
odgovor:
DamjanMX
Pitanje je glasilo koliko kosta izrada sa time je bilo za pretpostaviti da se u postavljenom predlosku radi o poznatoj osobi sa odecom koju vec ima na sebi Dakle angazovanje modela nije uracunato u cenu koju sam naveo. Ako se racunica postavi na isti nacin onda model treba angazovati i za varijantu jedan i varijantu dva, sa time da u varijanti dva model kosta daleko vise jer ga treba fotografirati sa svih strana i pozicija nekoliko puta dok kod skeniranja postavis osobu na poziciju i skeniras ga sam sken traje stotinku sekunde fotogrametrijska metoda sa nekoliko kamera.

Vajar slikar = racunar koji to obradjuje automatski uracunato je u radno vreme
modelar da uradi retopologiju celog skena + texture + normal mape = racunar to radi automatski uracunato je u radno vreme

abishai:
Voleo bih da znam ko moze "obraditi" tako nesto za 20-30 minuta? Retopologija, texture...? = racunar work station to odradi automatski tako je resen softwer za obradu skena.
Drugo sta bi on to dobio savrseno? Bilo bi neupotrebljivo za animaciju, a i jos drugih stvari otkuda ti ta ideja ??? odi u bioskop i pogledaj film Titanik na primer mozes se raspitati koliko glumaca i statista je angazirano za film a koliko osoba ima u masovnim scenama.
trebao bi mu baaas dobar 3D skener da ispadne toliko dobro, skoro sam imao model jedne stjuardese, ali ti skeniri nisu bas savrseni (mozda jesu neki, ali verovatno kostaju koliko da neko ovako odradi model :)) Cena takvih skenera krece se od 40 000 EUR pa navise ovisi o broju kamera preciznosti softweru itd. Dakle cena jednog boljeg automobila srednje klase ili valjane glodalice radni sat takve masine se prodaje skupa sa osobom za stotinjak EUR ne vise.

[ MOHOK7 @ 15.07.2010. 10:42 ] @
Jedno ne mogu da razlucim kod vas "majstora" sa ovog foruma pa bih vas molio da mi odgovorite:

Dal vi niste sposobni shvatiti da tehnologija napreduje ili shvatate ali ne zelite to akceptirati, jer bi u tom slucaju priznali da vas je vreme pregazilo?
Isti fenomen sam posmatrao po stamparijama kod slovoslagaca ljudi su ceo vek rucno slagali olovna slova u kutijice pa se onda to stampalo sa ogromnim masinama.
Onda je izasao prvi apple racunar sa programom za obradu teksta. Tada su slovoslagaci pricali iste price o olovnim slovima i racunarima kao vi sada o modeliranjima. Oni koji su naucili da rade slog na racunaru preziveli su i ostali u poslu dok su oni koji su se drzali olovnih slova kao pijan plota ispali iz igre.
Danas svako ko ima racunar utipka tekst odabere tip i velicinu slova i odstampa stvar na stampacu i sve skupa traje delic vremena koji je prije bio potreban za tako nesto. Recite mi ima li jos igde da neko slaze olovne slogove rucno??

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ deepwhite @ 15.07.2010. 11:03 ] @
Pero brate pa zasto ti treba karakter, bolje da uzmes da stavis mobilni telefon. Bice skeniran za manje od 2 sekunde i doteran za jos par sekundi.
Ova mohokova reklama mi zvuci kao one za skidanje kilograma - 700 kila za 8 dana lol - za te stvari ljudi kupe viljuskar
[ MOHOK7 @ 15.07.2010. 13:07 ] @
U dlaku iste price kao onomad sa olovnim slogom i stampanjem.
Tvrdili su da je nemoguce sastaviti, sloziti i odstampati DIN A 4 stranicu teksta za manje od pre podneva sa slicnim argumentima.
Danas to spuca sekretarica sa prosecnim znanjem Microsoft Worda za manje od cetvrt sata.
Osim toga svi znaju da je Zemlja ravna ploca koju nose na ledjima cetiri ogromne kornjace.
MOHOK
[ LuckyBug @ 15.07.2010. 14:18 ] @
Mohok malo kakis, retopologija ne moze bas da se odradi tako da u 99% slucajeva odgovara svim potrebama, razmisljanje da je kompjuter pametan toliko da ume sve sam da uradi moze da kaze samo laik, pre svega kompjuter radi ono sto mu se kaze, a sam po sebi je uslovno receno "glup" i alatka koja bez uticaja coveka ne vredi 2 banke.
Sken je naravno moguce odraditi, ali je to samo pocetak procesa i nije nesto sto garantuje kompletno resenje.


[ SreckoMicic @ 15.07.2010. 22:10 ] @
Sa skenerima kada radis, kako radis modele za koje imas samo crteze, concept art? Evo bas ovaj primer, angazujes modela i skrojis mu ovakvu odecu i skeniras ga?
[ andreyandrejev @ 15.07.2010. 23:58 ] @
Citat:
MOHOK7: Evo ti da se mozes orjentirati:

varijanta B

narucis model kod nekih od "umetnika" sa ovog foruma:
1) nedelju dana pregovaranje i dogovaranje sta i kako treba da se uradi koje predloske treba da mu das ( masa fotografija sa svih strana itd )
2) dva do tri meseca izrade i umetnicke obrade
3) cena otprilike 250 do 500 EUR ( kako te odere)

Dobijas odokativan model iz kojeg se razaznaje da prikazuje ljudsko bice i uz mnogo srece pomalo lici na konkretnu osobu, rok isporuke nekoliko meseci sa time da imas svake nedelje nekoliko sati "masiranja" kod korektura i izmena.



U redu, dakle sken je prava stvar. Nego vidi sad, imam da uradim 3d modele razlichitih karaktera za jedan animirami film. Izmedju ostalih tu je i stara charobnica koja zivi u shumi, u bajkama znana kao Baba Jaga. Mozze li mi neko reci gde da navatam neku ne bih li je skenirao, shto da izigravam umetnika kad ne moram? Ima tu josh likova koje bi valjalo skenirati. A da, koncept art, dizajniranje karaktera je dzaba radjeno, t.j. potpuno nepotrebno, zar ne?
Pozdrav!
[ abishai @ 16.07.2010. 04:29 ] @
Olovna slova... :)

Mohok, da li je retopologija "savrsena" za animaciju posle skena? Ili je to gust, gust mesh, koji cak nije ni preterano savrsen (neces dobiti svaku poru na kozi bas).

Ok, skeniras nekoga nije problem, ali sta onda? Kako ga animirati? Kako sredjivati mape, pogotovu ako nemas uvw sredjen. Znam da skener izbaci i mape takodje. Druga stvar, cesto se koliko znam desi da negde mesh nije zatvoren (vec ga oni zatvaraju posle) itd...

Verovatno ce jednog dana skeneri biti takvi kako ih ti predstavljas, ali trenutno za neke stvari nisu bas preterano upotrebljivi. Ne kazem za sve, za neke su vise nego odlicni, ali za neke druge i ne bas...

I dan danas mnogi izvajaju maske, cudovista i ostalo, pa to ide na skener, ali zatim ide retpologija, farbanje i tako dalje :).

Da ne palamudimo vise, za ovako nesto sto je pitao pokretac teme, skener nije bas najbolje resenje, pogotovu sto sam siguran da kod nas nema nekog "boljeg" skenera i mnogo bi bilo lakse da to neko odradi kako kazes "old school" :)
[ abc @ 16.07.2010. 05:16 ] @
Meni nije jasno da taj softver za automatsku retopologiju skeniranog covecjeg tela vec nije izbacen na trziste. Svako ljudsko telo moze da se predstavi u 99 % slucajeva sa istim rasporedom cvorova samo sto ce kod debelog biti udaljeniji a kod mrsavog blizi. Jedino se moze razlikovati zbog neke bradavice, jednog loopa vise na pitonu ili sestog prsta ne daj boze:-) . Kao kad u istu formu od termoskupljajuce folije "zapakujes" razlicite ljudske figure.
[ MOHOK7 @ 16.07.2010. 11:22 ] @
Stvari se u svetu animacije menjaju i to vrlo brzo mi to mozemo prihvatiti ili zakapati glavu u pesak kao nojevi i ziveti u nekom svom izmisljenom svetu ( ne znam od cega)
Konkurencija je zdrava jer vodi napretku zakon trzista je nemilosrdan i provodi prirodnu selekciju oni koji su nesposobni da se prilagode novim uvjetima jednostavno ispadaju iz igre.

Mene bi radovala civilizirana argumentirana diskusija.
Karikiranje i pljuvanje ne vodi ka razumnom zakljucku skenerom ne mozes sve ali mozes mnogo i svakim danom sve vise jer se uredjaji i programi razvijaju.
Uvek ce biti stvari koje ce se raditi "rucno" ali toga je sve manje i manje.

MOHOK
[ deepwhite @ 16.07.2010. 12:55 ] @
Pero, ipak ti stavi mobilni umesto tog lika...
[ alien3 @ 17.07.2010. 00:03 ] @
eee mohoche s; one strane planine (ili sa planine) ...duboko si me razocarao svojim uskogrudim streberskim razmisljanjem...!!!

kao prvo sve sto si rekao dzabe si rekao jer nema veze sa "problemom" ove teme...!!! ako mislish da to sto si sa "one strane alpa" mada nezmam sa koje to strane, ne znaci da si posisao svu pamet pa je prosipas ovde medju jadnim meukim balkancima. Sve sto rece o procesu skeniranja, retopologiji i pristupu izradi jedog modela znaju i vrapci, ali ponavljam, to nema veze sa ovim.
Obaska sto si popljuvao "umetnike, vajare, i sve artiste" to je i razumljivo od nekoga ko to nikada ne moze biti, ali to da ne mozes da sagledash sta ti isti umetnici i artisti, cine u industriji filma, video game industriji, i uospte u industriji zabave, to mi nije jasno.

I nemoj bezveze da bacas ljudima "prasinu" u oci, tim glupostima kako racunar to sve uradi za pola sata, a da jedan model moze da uradi i cistacica, samo ako zna koje dugme da pritisne na tom "svemogucem" racunaru.

dakle, tacno se zna procedura za ovakvu vrstu 3D modela, pristup i nacin izrade, a ona nema mnogo veze sa tim sto si ti tako opsirno izdeklamovao.

cak ni te tvoje mobilne telefone ne radish tako kao si opisao, pa cak iako si sa te strane alpa.

sad se izvini ljudima i reci da nisi namerno...;)))
[ Lacika.1991 @ 17.07.2010. 07:17 ] @
e kad mi neko skenira model nečega iz moje glave,što još ne postoji,e onda će to biti tehnologija skeniranja o kojoj će se dati razglabati :D
[ labicko1 @ 17.07.2010. 10:10 ] @
Cujem da je MOHOK uspeo da skenira onu naftnu busotinu za BP za svega 10sec i to samo za 5$ a takodje i sve naftne platforme u zalivu sa pomocnim brodovima za 2$ po komadu :)

Cisto da nemisle ljudu da se skenerom ne moze skenirati samo ono sto je u glavi. Vec sam imao raspravu sa MOHOK-om ok izrade modela broda, ono brod moze d a se skenira ali na kraju bi izrada takvog modela kostala visostruko vise nego izrada modela od nule.

troskovi :
izvlacenje broda na suvi dokv (jedan radni dan broda kosta vise desetina hiljada eura)
putni troskovi do tamo i nazad ( obicno to nije u komsiluku, u pitanju je avio karta za sebe i opremu)
vreme da se iskenira ceo objekat
vreme za obradu tog skena

Cak i najkvalitetniji 3d modeli nebi kostali vise od 1000$ dok ova suma nebi pokrpila samo putne troskove u MOHOK procesu.

Sada nemojte reci ovo je ogroman objekat, bilo koji objekat koji ne moze da se nadje u obliznjoj radnji vec treba da ti klijent to salje pomocu DHL ili slicnih prosto je neisplatljiv da se radi skenom.

Skener i MOHOKov primer radi samo ako imas lokalne klijente, gde mozes peske da odes da pokupis proizvod. I na kraju ovde se cisto radi o neznanju, koriscenjeg pogresnog alata za ovakvu vrstu poslova.