[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2004. 20:40 ] @
Heh...

Evo jednog vrlo tipicnog zadatka (po meni) za unutar-kompanijsku korespodenciju, koju nisam mogao da uradim preko OpenOffice softvera - to se sve desavalo pre nekoliko nedelja i u momentu sam skroz popizdeo zbog gubljenja vremena - no, sad skinuh verziju 1.1 - cisto da proverim da se nesto nije promenilo - nije.

Za mailiranje koristim Outlook Express - dosta intra-company emailova su HTML sa sadrzajem punim slika, tabela, itd... - pogotovu kad mail ide sales/management ekipi, to neko treba brzo da procita ili da odstampa ili eventualno da tabelu ili sta god importuje negde drugde.

Elem... dobijem tehnicki mail u kome se nalazi .doc fajl koji sadrzi odredjene zakljucke (rezultate testiranja) i nekoliko grafikona kao embedded slike - grafikoni su vrlo bitni za mail koji sastavljam, jer odlucuju o buducem razvoju strateski bitne tehnologije... DOC fajl je izuzetno veliki, treba mu 100 godina da se ucita (ovo razumem... nije OpenOffice format - treba da se parsira.. tralla)

Otvaram MSOE prozor, pocnem da pisem mail (HTML) u kome u jednom momentu treba da kopiram grafikon... odem na OpenOffice prozor.. izaberem sliku u dokumentu.. edit/copy (ctrl+c)

Vratim se u OE ... ctrl+v... nista

Pokusam drag'n'drop.... nista

Malo zbunjen.. pokusam jos par puta sa Edit/Copy i sl... nista

Pocinjem da pi*dim jer sam napisao pola maila, a od glupog word processora ocekujem toliko da mi bar dozvoli da deo fuckin' dokumenta mogu da iskopiram i paste-ujem gde hocu...

Posto vidim da od toga nema nista.. krenem da trazim negde export picture.. save picture as.. ovo ono... cisto da snimim glupu sliku na desktop i posle je odvucem u mail prozor... ma jok.. nista od toga, nema nigde export za sliku - ali zato mogu da snimim CERN picture map (koji, jel - svakoj sekretarici treba i predstavlja tipican day-to-day posao) #)@&*)@!

Ok... dakle imam 2 opcije

Opcija #1 - da uz mail attachujem i DOC od nekih 20 MB i da ljudima koji i nemaju puno vremena objasnim u mailu da odu na stranu 259 i pogledaju grafikon 3 !!

Opcija #2 - da DOC fajl otvorim sa druge masine u MS Wordu, izaberem idiotsku sliku i exportujem je - ili da je odvucem u EML fajl od MSOE direktno (koji sam pre toga snimio) i posle vratim EML fajl i posaljem ga (posto development masina nema mail klijent... prakticno je odsecena od sveta)


Sve u svemu.. umesto operacije koja traje 10-15 sekundi, sve je trajalo (bar) 10 minuta dok nisam skontao da jednostavno ne mogu da uradim nista sto sam hteo sa OpenOffice-om...

Eto.. jedno fino iskustvo kako OpenOffice moze da te uspori i poremeti workflow.. slanje ovakvih mailova je rutinski posao koji se sa ovim pretvara u pravi poduhvat.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.01.2004. u 22:41 GMT]
[ degojs @ 19.01.2004. 20:45 ] @
Imaš još jednu opciju Ivane: da sačekaš 5-10 godina.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2004. 20:54 ] @
Zapravo ovaj problem predstavlja suvu esenciju o kojoj smo govorili u "lakoci koriscenja"

Zadatak koji sam ja hteo da obavim je, po meni, najtipicniji kancelarijski zadatak - dakle, dobijes mail sa odredjenim dokumentom koji editujes, i deo tog dokumenta (sa slikama) zelis da embeddujes u HTML e-mail koji prosledjujes dalje...

Ocekujes da clipboard bude globalni i da drag'n'drop radi...

Ako to ne radi, ocekujes da bar mozes da exportujes delove dokumenta kao fajlove pa da to kasnije otvoris..

Nista od ovog nije izvodljivo sa OpenOffice-om - sa MS Office-om mogu cak i Word dokument da embeddujem u mail, ili da jednostavno iskopiram sliku i direktno je paste-ujem u mail aplikaciju, ili u bilo koju drugu... ili aktivnu excel tabelu mogu da ubacim gde hocu i da promenom podataka u nekoj tabeli direktno menjam rezultujuci grafikon, i sl...

Ovo su najosnovniji kancelarijski poslovi - koji svakome mogu da zatrebaju. Iritira kad ne mozes da uradis najprostiju operaciju i za to utrosis 50x vise vremena... bas zato sto je operacija najprostija moguca - nisam trazio da mi se resi sistem jednacina od 30000 nepoznatih, vec da se slika iz dokumenta iskopira u clipboard za slike.

[ broker @ 20.01.2004. 00:18 ] @
Meni se desavalo da nece da radi CtrlC/CtrlV ali da radi opcija iz menija na desni klik...
Inace, slazem se s tobom. Vrlo je teko takmiciti se sa MS po pitanju softvera. Imali su dovoljno vremne da programe dobro razrade i da se ljudi naviknu na njih.

I ja na racunaru nemam MS Office vec OpenOffice i s vremena na vreme ume da me iznervira...

[ nemesis @ 20.01.2004. 00:46 ] @
Citat:
broker:
Meni se desavalo da nece da radi CtrlC/CtrlV ali da radi opcija iz menija na desni klik...
Inace, slazem se s tobom. Vrlo je teko takmiciti se sa MS po pitanju softvera. Imali su dovoljno vremne da programe dobro razrade i da se ljudi naviknu na njih.
I ja na racunaru nemam MS Office vec OpenOffice i s vremena na vreme ume da me iznervira...


deo firme u kojoj obvitavam se bavi migracijama :)
ququ lele :) ...
sine prelaz za openoffice je teeezak bre :) ... shefovi su mislili ono
po dva sata 3 put nedeljno za 3 nedelje ce nauche ljudi ...
AHA :) ..
how yes no :)

i za divno chudo .. shto vishe ljudi znaju u wordu da rade.... :)
to im je teze da odu na openoffice :) ... a tek recimo ljudi koji imaju
100nak hiljda dokumenta tipa prevodiochki servisi ... uf :) ...
pa mu se desi da nechita sve ... ili nechita stare zapise kako treba itd... :) .
malo sex bude oko svega toga :) ...

[ axez @ 20.01.2004. 01:01 ] @
Eeeee, ko vam je kriv kad koristite proprietary zatvorene formate dokumenata...:P
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2004. 08:41 ] @
Pa ne biram ja koji ce formati da se koriste - elem, dokument koji dobijam je od ISO komiteta - pa ako ISO koristi .doc - sta da im radim :) After all, problem uopste nije u "proprietary formatu" jer je on unutar (pri ucitvanju) vec parsiran u SOF format ili koji vec - vec u samoj arhitekturi OpenOffice sistema koja ga zatvara samog u sebe - tj. delove dokumenta ne mozes da koristis u drugim aplikacijama - sto je po meni nedostatak koji bode oci. Moderan rad je dokument-centrican i zahteva apsolutnu mogucnost kombinovanja aplikacionih objekata u dokumentu... heck, ovde se radi o najobicnijoj bitmapi - a ne nekom OLE objektu sa DCOM servera.

MS Office je jedan od nekoliko MS proizvoda koji se moze reci da je izuzetan (tu jos ubrajam i Visual C++ .NET, na primer) - secam se da je neka studija jos iz 1994-1995 potvrdila da ljudi koriste 5% mogucnosti tog softvera, pitam se kako li je danas :) Medjutm - iako bi neko rekao "bloatware", to je jako dobro, jer jako retko moze da se desi da nesto ne mozes da uradis - kao u ovom mom primeru gde banalna operacija ume da zaboli.

OpenOffice ekipa bi trebalo dobro da poradi na analizi mogucnosti MS office paketa, ovakvi propusti su izuzetno veliki.

[ Goran Rakić @ 20.01.2004. 15:37 ] @
Naravno da takvi propusti znaju da iznerviraju. Medjutim treba imati u
vidu da je OOo tek u verziji 1.1.0 (ne računajući razvojni put Sun
Office-a) i da ima mnogo kraće vreme razvoja od MS Office-a koji realno
predstavlja boli Office paket.

Naravno svako ima izbora da koristi šta mu je volja i šta može, šta mu
odgovara i u čemu najbrže uradi posao.
[ formeye @ 20.01.2004. 16:18 ] @
Cudno je sto uporedjujes kombinaciju MS office i MS oe sa kombinacijom MS oe i OpenOffice - normalno je da oe "zna" na koji nacin mso drzi podatke u klipbordu...

Slazem se da OOo zaostaje u mnogim stvarima za MSO-m, ali ima i nekih divnih prednosti (ne ciljam na cenu)

Do skora sam na racunaru imao Corel WordPerfect Office, Microsoft Office i OpenOffice.org.

Bez obzira na to da mi je WordPerfect pre bio glavni izbor, a Word sam ponekad koristio u slucajevima da nekom trebam da saljem dokument, OOo me je zarazio nekim svojim sitnicama i, trenutno, na racunaru imam samo njega.

Slazem se da je teze navici se na OOo posle WP-a i Word-a, pogotovo naprednijim korisnicima, ali, bar meni, je prijala promena...
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2004. 16:53 ] @
Citat:

Cudno je sto uporedjujes kombinaciju MS office i MS oe sa kombinacijom MS oe i OpenOffice - normalno je da oe "zna" na koji nacin mso drzi podatke u klipbordu


Pod #1 - radi se o bit mapi, ne radi se o nekom ne-znam-ti-ni-ja-kakvom objektu - nemogucnost eksportovanja iste je iritirajuca... a za clipboard je isto iritirajuce, mozda malo manje - ali usporava.

Pod #2 - Kombinacija mene kao korisnika uopste ne zanima - na mojoj platformi (Win32 NT) sam navikao da aplikacije budu pisane sa inter-konekcijom u vidu - svaka Win32 aplikacija koja je pisana da zadovolji guidelines podrzava OLE ako ima smisla, pa u dokument mogu da ukljucim i neki rotirajuci 3D objekat, jednacinu iz nekog 3rd-party programa i sl...

Mogu da ubacim i Corel Draw (ne-MS kompanija) crtez u moj mail (jeste glomazno ali ako kompanija tako funkcionise - sto da ne, ubrzava posao) i sve to upakujem u aktivni mail... jer to tako funkcionise.




[ Dragi Tata @ 20.01.2004. 17:01 ] @
Open Office nije dovoljno moćan za ozbiljno kancelarijsko poslovanje. Međutim, za kućne potrebe je dovoljno dobar s obzirom na cenu MS Office-a. I ja kući koristim Open Office - ne isplati mi se da dam tolike pare za MS Office pri ovom nivou korišćenja (poneko pismo ili obračun kućnih finansija).

Uzgred, OO uopšte nije tako nov proizvod. Pre nego što ga je otkupio Sun, razvijala ga je neka kompanija iz Hamburga.
[ Časlav Ilić @ 20.01.2004. 17:32 ] @
1)

Koristim Open-ofis od sredine 2001 (tj. tada je to još uvek bio Star-ofis), posle 3 godine MS Ofisa, i mislim da je Open-ofis potpuno zadovoljavajući po funkcionalnosti za 95% pojedinaca, akademskih okruženja, malih i srednjih preduzeća (računam da u ovom pogledu mala i srednja preduzeća neće biti primetno tehnički obrazovanija od akademske sredine).

Uzmimo npr. moj diplomski, koji ima ~100 strana: u njemu postoje svi potrebni automatski indeksi (sadržaj, tabele, listinzi, slike, bibliografija), jednačine sa automatskom numeracijom i referenciranjem, kompletna hijerarhija stilova (slova, pasusa, strana, ubačenih elemenata), slike su povezane sa spoljašnjim datotekama tako da se mogu menjati bez intervencija u dokumentu. E sad, glavno je da uopšte ne smatram da je navedeni tehnički nivo nešto visok :) pošto i nemam velikog iskustva sa sastavljanjem ovakvih dokumenata (više se crtalo i računalo...), ali je daleko viši od bilo čega što sam propustio kroz šake u toku studiranja. Otuda onih 95% za navedene kategorije.

Upotrebu „OLE objekta sa DCOM servera“ u životu nisam video, i pošteno i ne znam tačno o čemu se radi niti kakve su mogućnosti Open-ofisa po tom pitanju, pa zato dopuštam da je potrebno onima 5% u navedenim sredinama, i velikim organizacijama.

Međutim, glavni problem Open-ofisa je upravo nespecifikovani, binarni format MS datoteka u kombinaciji sa njegovom rasprostranjenošću, zbog čega je izvoz/uvoz gotovo neupotrebljiv ako je dokument iole složeniji. Usput, Open-ofisove datoteke su zipovani skupovi XML datoteka...

Čisto reda radi, treba napomenuti dve „sitne“ stvari koje MS Ofis nema, a Open-ofis ima. Prvo, manje bitno, je izvoz u PDF. Za ovo će biti potreban poseban program ako se koristi MS OFis (mada, ograđujem se, nisam video verzije od 2000 naovamo, ali mi se nešto mnogo traže takvi programi :), kojih srećom ima besplatnih i kvalitetnih. Drugo, važnije, za automatsku hifenaciju srpskog jezika u MS Ofisu potrebno kupiti domaći paket RAS, dok Open-ofis koristi TeHove definicije za hifenaciju, drugim rečima ima besplatnu hifenaciju, koju zdušno koristim :)


2)

Nego, da se posle ove moje prethodne tirade u prazno, vratimo na problem koji si naveo :) Nije me mrzelo da odem do Vindouza (IksPe, SP1) da vidim o čemu se radi.

Napravim novi dokument u Open-ofisu (1.1), ubacim sliku, kopiram je (ktrl+C) i pokušam da nalepim u OE (ktrl+P), i kao što si zapazio, ništa. Zatim, pokušam da je nalepim u Judoru (jedan mali e-poštanski program, koji sam koristio umesto OE-a), kad ono, radi :) Zatim, pokušam da kopiram sliku iz ACDSija u OE, ne radi. Ali ponovo, može da se kopira i u Open-ofis i u Judoru. I iz Judore u Open-ofis, ali ne i u OE.

Nađem negde prašnjavi disk sa MS Ofisom 97, instaliram ga, i napravim dokument sa slikom u njemu. Otvorim taj dokument u OO-u i opet ista priča: trougao OO, ACDSi, Judora radi bez greške, OE ne radi.

Za kraj, crnjak: pokušam da kopiram sliku iz MS Ofisa u OE i — neće :) Dobro, dobro, prepotopski MS Ofis, ali ga mnogi još uvek teraju, slabe mašine...

Doduše, situacija je toliko tragikomična, da se ne bih iznenadio da nešto totalno pogrešno radim (sludeo me Linuks? :) Molim druge da izvide slične varijante.
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2004. 17:54 ] @
Citat:

Za kraj, crnjak: pokušam da kopiram sliku iz MS Ofisa u OE i — neće :) Dobro, dobro, prepotopski MS Ofis, ali ga mnogi još uvek teraju, slabe mašine...


Meni clipboard sasvim lepo radi iz MS Office -> OE, inace ne bih ni poslao mail ?!?!

Svasta...

Sve u svemu - i ja smatram da je OpenOffice OK - cak ta opcija exporta u PDF jako dobro dodje :) Samo ponekad u nekim stvarima zakaze.



[ Reljam @ 20.01.2004. 18:05 ] @
Nemanja, pogledaj MS Works, to ti je Office namenjen za kucne korisnike. Obicno se dobija dzabe uz nove kompjutere, a mislim da je retail $75 - pri cemu moze da se nadje jeftinije uz rebateove. Uz njega dobijas i Encartu i Money. A Money je vrlo dobra stvar za vodjenje budzeta, mnogo bolje to radi od Excela.
[ Časlav Ilić @ 20.01.2004. 18:06 ] @
Rekoh, matori MS Ofis 97.

I, kako za sada stoje stvari, u ovom konkretnom primeru nije Open-ofis zakazao, već OE. Kao što rekoh, molim da još neko proveri, jer mi je ipak situacija skoro neverovatna.
[ degojs @ 20.01.2004. 18:13 ] @
Citat:
Goran Rakić
Medjutim treba imati u vidu da je OOo tek u verziji 1.1.0


Open Office je godinama pre bio komercijalan proizvod (Star Office). Kada je Sun kupio isti i objavio kod, onda se i resetovao broj verzije. Nema govora o tome.

Mada, ne radi se o tome, možda nije stvar do Open Office već do Outlook Express-a. Ajd znaj tačno.

OE i IE su po zlu poznati dvojac na Windows-u. Zato ovde potpisani i koristi uglavnom Firebird :)

Što se tiče kopiranja slika, ovo što reče Časlav je tačno, evo moj primer:

Ne radi: ACD See -> OE
Radi : ACD -> Word -> OE
Radi : Word -> OE, IE - > OE

itd.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 20.01.2004. u 14:48 GMT]
[ degojs @ 20.01.2004. 18:26 ] @
U stvari, OE dozvoljva ubacivanje sličica iz samo nekih :) aplikacija. Verovatno namerno ograničenje MS-a.

Ivane, nemoj da nas brukaš :))))))
[ Časlav Ilić @ 20.01.2004. 20:16 ] @
Evo i ja probah još malo, takođe ne može da se kopira u OE iz Opere i Pejntšopa Pro, ali može može iz IE-a, kao što degojs reče. Zaista izgleda da je tu nešto namerno ograničavano...

Dakle, mogao bi moderator da prezove temu u „OE pr. kopiranja/nalepljivanja“ :)
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2004. 20:42 ] @
Ok.. preimenovano :)
[ drbogi @ 20.01.2004. 21:22 ] @
Moj eksperiment:

OS Windows Xp sp1
Browser-->Firebird ver. 0.7
Email klijent--> Thunderbird ver 0.3
Ooo --> ver. 1.1
MS Office --> ver. 2003
************************
Kopiranje OOO --> Thunderbird ne radi, kako sa *.bmp tako i sa WordArt grafikom.
Kopiranje MS Word --> Thunderbird radi sa svim formatima,

Kopiranje OOO --> Ms Word radi, nezavisno od formata OOO (*.doc ili *.sxw)
Kopiranje MS Word --> OOO radi, ali uz uslov da se izabere Paste_Special opcija kao bitmapa.
Jedino tada je moguce ugledati sliku.

Kada se pogledaju ova poredjenja, ispada da je OOO neupotrebljiv, ali to jednostavno nije tako.
Ja Email koristim konzervativno tj. saljem iskljucivo tekst, a grafiku, flash i ostalo kao att.
tako da ovaj nedostatak nisam ni primetio dok ga ID nije obznanio.

OOO veoma brzo otvara Word 2003 dokumente, a dobro se snalazi i sa xml dokumentom kreiranim iz Worda, al ito radi znatno sporije.

U firmi sam tokom prosle godine sasvim normalno koristio OOO i jeste da su me nervirale bubice
u calcu u vezi sa formatima celija koje ne mogu da zapamtim, ali to je radilo manje-vise korektno.

Od ove godine koristicemo MAPS, ali mislim da ce paralelno opstati i OOO.


p.s. Ovo me neodoljivo podseca na diskusiju MsWord vs. WordPerfect koja se davno vodila,
a tada se videlo da ne pobedjuje uvek bolji.
U medjuvremenu je Word napredovao neuporedivo brze od WP i postao defacto standard.
Tak je to u nesavrsenom svetu ..
[ -zombie- @ 21.01.2004. 01:05 ] @
i šta bi na kraju?

Much a do about nothing...
[ degojs @ 21.01.2004. 01:57 ] @
Zaključili smo da OE ne radi dobro ubacivanje slika sa većinom aplikacija. Čudno je što radi sa Corel-om koji nije MS proizvod tako da ne znamo jesu li teorije zavere na mestu.
Čudni su putevi Gospodnji..
[ caiser @ 21.01.2004. 07:38 ] @
A zar Corel nije kupljen od strane doticnih zlikovaca pre neku godinu? :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 08:17 ] @
Citat:
degojs:
Zaključili smo da OE ne radi dobro ubacivanje slika sa većinom aplikacija. Čudno je što radi sa Corel-om koji nije MS proizvod tako da ne znamo jesu li teorije zavere na mestu.
Čudni su putevi Gospodnji..


Takodje smo videli da ne radi paste OO -> Thunderbird, dok Word -> Thunderbird radi - tako da bih pre rekao da je u pitanju nesto oko clipboarda tj. kako odredjena aplikacija stavlja bit-mapu u clipboard a ne neka teorija zavere.


[ degojs @ 21.01.2004. 09:06 ] @
Citat:
caiser
A zar Corel nije kupljen od strane doticnih zlikovaca pre neku godinu? :)


Misliš ono kad su izdali Corel Linux pa posle toga ostali bez prebijene pare? :)
[ caiser @ 21.01.2004. 09:15 ] @
Hmmm... kako sam ja citao :) MS ih je kupio jer su se previse okrenuli Linuxu. :-p
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 09:30 ] @
Prijatelju - Corel je privatna firma dakle, MS nije uradio nista "hostile" sto bi se moglo protumaciti kao losa poslovna praksa - razlog sto je Corel prihvatio $135 miliona (uz koje god uslove - koje mi naravno ne znamo) je samo jedan - poceli su da idu dole, koliko god to nekima bilo tesko da prihvate iz ideoloskih razloga - cinjenica da su imali svoju Linux distribuciju tesko da moze da ima veze sa cinjenicom da im je trebalo $135 milki pa i "od samog sotone" - mislim da je i deci vrlo jasno :)

http://www.cbronline.com/resea...4813242896742a80256d350047d2aa

Citat:

The two companies apparently put aside old enmities from the wordprocessing days to announce that, as a result of the investment, Corel would develop applications for the Microsoft .net (dot-net) architecture. With tongue in cheek, perhaps, Microsoft announced that the primary reason for taking the 25% stake was its desire to gain the backing of a software partner of Corel's stature - a self-styled 'Linux powerhouse', to use Corel's earlier description of itself.

While offering a respite to Corel, the deal is certainly stacked in Microsoft's favour. Redmond will not have to pay Corel for porting .net to Linux, and Microsoft will own the resulting port deliverables, according to the terms of the technology agreement. Finally, Microsoft will have the right to license - and collect royalties from - any third parties licensing the deliverables, including Corel.

But more significant was a clause in Microsoft's latest filing with the Securities and Exchange Commission to the effect that the company now has a three-year option to have Corel translate the .net code for Linux. Whether it exercises the option or not, it is clear that the take-up of Linux has rung enough alarm bells to make Microsoft want to keep its options open. The deal could be regarded as offering a comparatively cheap source of R&D.


Dakle, boldovao sam - cinjenica da je MS sklopio deal gde Corel portuje .NET za Linux za dzabe (mada.. dobili su $125M) a onda mora da plati MS-u ako hoce to da koristi (prvi Bold) dovoljno govori o finansijskom stanju :)))

Pravi razlog je uvek samo jedan - nedostatak kesa, a zakulisne razloge i ideoloska objasnjenja ostavljam ljubiteljima fantastike.

[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 09:47 ] @
By the way:

http://www.eweek.com/article2/0,4149,1234137,00.asp

Citat:

This means that Vector Capital, a venture capital and private equity firm, will acquire all the common shares of Corel for U.S. $1.05 a share. Corel's securities should cease trading on the Nasdaq by the close of markets today and by the end of the trading day next Tuesday on the TSX.


i

Citat:

In March, Corel admitted that it was actively trying to find a buyer for its business and that it had signed a non-disclosure and stand-still agreement with Vector Capital that let Vector investigate a takeover bid.


[ caiser @ 21.01.2004. 10:08 ] @
OK, nisu imali para. Ali to ne opravdava MS. Nisu morali da ih kupe. :-p

BTW, <joke> tag vazi i za ovaj i za onaj post gore, tako da Ivane nemoj mnogo da se uzbudjujes. Nisi morao samo zbog mene da se toliko mucis i trazis te silne linkove, ali hvala na trudu. :)

Takodje, objasnjenje zasto radi c/p iz Corela u Outlook bi mozda moglo da bude to sto je MS umesan u razvoj oba programa.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 10:11 ] @
Citat:

Takodje, objasnjenje zasto radi c/p iz Corela u Outlook bi mozda moglo da bude to sto je MS umesan u razvoj oba programa


A sto ne radi, kako je neko izvestio, C/P iz OO u Thunderbird? Koliko znam, Thunderbird je jos i dalje MS-Free :)
[ Časlav Ilić @ 21.01.2004. 10:39 ] @
Sada skinuh Tanderbirda 0.4 i kopiranje slika iz OO-a radi. Između verzije 0.3 i 0.4, program je očito brzo ispravljen da funkcioniše normalno — neko je javio programerima ili je možda i sâm ispravio kôd. Ajde baš da vidimo kada će OE biti popravljen... Naravno, pod uslovom da MS to zaista prihvati kao grešku sa njihove strane, što nije obavezno slučaj :)

Što se tiče kopiranja slika iz OO-a u OE, evo rešenja na brzinu, dok OE ne bude ispravljen (da se ljudi ne bi nervirali kao Ivan u prvoj poruci): otvoriti u OO-u novi crtež pomoću File->New->Drawing, kopirati sliku iz teksta u crtež, upotrebiti File->Export dok je slika označena, i izabrati format u kojem će slika biti snimljena na disk. Posle toga, u OE-ovom sastavljaču ubaciti sliku pomoću Insert->Picture.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 11:11 ] @
E hvala... ovo ce mi pomoci ako jos bude ovakvih situacija dok ili ne promenim mail klijent ili instaliram Office 2003 na mailing masinu ... sta god se prvo desi :)
[ Dejan Lozanovic @ 21.01.2004. 11:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
degojs:
Zaključili smo da OE ne radi dobro ubacivanje slika sa većinom aplikacija. Čudno je što radi sa Corel-om koji nije MS proizvod tako da ne znamo jesu li teorije zavere na mestu.
Čudni su putevi Gospodnji..


Takodje smo videli da ne radi paste OO -> Thunderbird, dok Word -> Thunderbird radi - tako da bih pre rekao da je u pitanju nesto oko clipboarda tj. kako odredjena aplikacija stavlja bit-mapu u clipboard a ne neka teorija zavere.




Toliko o tvom toliko hvaljenom feature-u unificirana komunikacija medju aplikacija zvana OLE. Tako reci nije bas sve tako ruzicasto kako vi tamo pricate ;), cinjenica da neka kombinacija progama radi a neka ne ;) pa hmmm taj OLE *ebe kevu koliko je mocan :))))))) sve u svemu sacekajte 5-10 godina da i taj ole radi savrseno ;) ukoliko u medjuvremenu MS ne kaze batalite to evo vam nova bolja tehnologija, sa njom ce ici med i mleko, sedite odvojite par meseci da naucite itd....

Posto si stvar zavrsio pala mi je na pamet ideja kako si mozda mogao da sredis stvar. Tipa uradis screanshot i onda u paintu izbacis delove koji ti ne trebaju ;). Mada kada bolje razmilsim ako je slika velike rezolucije mozda se i izgubi dosta podataka, anyway samo sam na glas razmisljao :)
[ Časlav Ilić @ 21.01.2004. 11:39 ] @
Posle ovog postupka za dobijanje slike u datoteci na disku iz OO-a, podsetih se nečeg drugog. U prvoj Ivanovoj poruci, u trenutku mi je zasmetala činjenica da on ubacuje sliku direktno u tekst, što znači da to u stvari postaje HTML poruka, ali sam brzo to smetnuo sa uma.

Ja kada šaljem slike poštom, obavezno ih ubacim kao priloge poruke, čime šaljem poruku kao običan tekst. HTML ima više problema: mnogi poštanski klijenti ga ne podržavaju, ili ga nedovoljno podržavaju, može doći do problema sa bezbednošću, slike ne mora biti lako sačuvati ako su od nekog daljeg značaja (moraju da se jure po disku, ili da se kopiraju u neki program za obradu slika, pa odatle snimaju), itd.

S tim u vidu, za mene kopiranje slike u poruku nije uobičajen zadatak, ali jeste njeno snimanje na disk, kako bih je prikačio uz poruku. Opisah kako se to može uraditi u Open-ofisu, ali nisam naglasio da je tako dobijena slika bez gubitaka u odnosu na original koji je ubačen u OO dokument. Takođe, kada kopiram sliku iz OO-a u Pejntšop, opet je to kopiranje bez gubitaka.

Ovo pričam zato što tako nešto nisam mogao da uradim pomoću MS Ofisa 97. Ne znam kako da sačuvam sliku na disku bez kopiranja u drugi program, a kada je kopiram u Pejntšop, dobijem deformisanu sliku prema tome kako je uveličana u Ofisovom dokumentu, pa ne mogu da dobijem sliku bez gubitaka.

Dakle, neka neko proveri kako stoje stvari sa novijim MS Ofisima: 1) može li se slika sačuvati na disku bez upotrebe programa (za obradu slika) sa strane, 2) može li se dobiti slika bez gubitaka (makar i kopiranjem u program sa strane)? Umanjite sliku na 10-20% da bi se jasno videlo šta se dešava...
[ brcha @ 21.01.2004. 11:44 ] @
Problem sa Star/OpenOffice-om je što su oni koji su razvijali tu aplikaciju, barem u početku, bili u tripu da treba da se napravi ceo operativni sistem, a ne office aplikacija. Zato je onaj staroffice imao i start meni! Čini mi se da sada ipak koriste sistemski clipboard, ali to ne radi kako valja. Baš sam sad probao da prebacim neku sličicu iz SXI (Impress, tj. prezentacija) u Ximian Evolution (tj. u mejl, jel) pod LinuXom i to se ponašalo apsolutno isto kao i kod Ivana iz DOC u Outlook. Tj. iskulirao me je potpuno za Ctrl+V. Tekst sam uspeo da iskopiram (znači koriste clipboard), ali tekst koji je sadržao i bulleted listu iz više nivoa nije mogao da prenese kako valja (odn. sve je strpao u isti nivo).

Meni nikad nisu bile potrebne gore navedene funkcionalnosti jer nikada nisam koristio WYSIWYG aplikacije bez preke potrebe (doduše tu prezentaciju sam ja pisao, ali toliko). Ali razumem da su nekome potrebne (možda čak i meni zatrebaju).

Sa druge strane, mislim da je takav drag&drop radio iz msoffice-a pod winetom u mozilla mail, što govori o poštovanju standarda od strane OOO i MSO. Nadam se da će stvari krenuti na bolje u narednih godinu dana jer je u toku akcija standardizacije svih linux grafičkih aplikacija (http://www.freedesktop.org/).

Pozdrav
Filip
[ Časlav Ilić @ 21.01.2004. 11:54 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Toliko o tvom toliko hvaljenom feature-u unificirana komunikacija medju aplikacija zvana OLE. Tako reci nije bas sve tako ruzicasto kako vi tamo pricate ;), cinjenica da neka kombinacija progama radi a neka ne ;) pa hmmm taj OLE *ebe kevu koliko je mocan :)))))))

Nemoj tako. Ovde je konkretno problem sa jednim programom (OE-om), a npr. Vindouzov klipbord zaista radi jako dobro. Ono što sam pričao, kopiranje slika OO -> Pejntšop i Pejntšop -> OO radi bez greške, a tako nešto nema šanse između OO-a i Gimpa na Linuksu (ne radi ni jedan smer).

S druge strane, takvo kopiranje slika mi je potrebno otprilike nikad :) ali zato prvo što me iznervira kad treba nešto da uradim u Vindouzu, jeste kopiranje teksta i upotreba tastature...
[ axez @ 21.01.2004. 12:18 ] @
Citat:
degojs:
Misliš ono kad su izdali Corel Linux pa posle toga ostali bez prebijene pare? :)



Ja bih pre rekao da su oni ostali bez love zbog toga sto vajni windows korisnici nisu placali Corel Draw u meri u kojoj su ga koristitli a ne zato sto su izdali corel Linux.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 12:25 ] @
Citat:
Toliko o tvom toliko hvaljenom feature-u unificirana komunikacija medju aplikacija zvana OLE. Tako reci nije bas sve tako ruzicasto kako vi tamo pricate ;), cinjenica da neka kombinacija progama radi a neka ne ;) pa hmmm taj OLE *ebe kevu koliko je mocan :))))))) sve u svemu sacekajte 5-10 godina da i taj ole radi savrseno ;) ukoliko u medjuvremenu MS ne kaze batalite to evo vam nova bolja tehnologija, sa njom ce ici med i mleko, sedite odvojite par meseci da naucite itd....


Cuj - OLE je jako dobar interfejs i jako je dobro dizajniran - stvar je na implementatoru da li ce ga implementirati kako treba, a ja sam naveo da meni posao sasvim lepo radi na relaciji MS Office -> OE, a kasnije se ispostavilo da OE ne prima neke clipboarde, ali takodje i da OO ne funkcionise ni sa Thunderbirdom, a na Linuxu je situacija jos jadnija - tako da tekst ipak ima neku poentu, a plus se otkrilo i da OE ne prima sve podatke na sta treba osuti paljbu po MS-u jer nije dobro implementirao svoje standarde u nekim svojim aplikacijama.

Medjutim - Word prihvata sve sto mu se poturi u clipboard - i to sasvim lepo, i to se pokazalo u eksperimentu.

Evo bas imam nekoliko dokumenata gde hard-core koristim OLE objekte nekoliko proizvodjaca i uopste me ne interesuje koja je aplikacija (tj. server) zaduzen za iste - sve radi kako treba.

Citat:
Posto si stvar zavrsio pala mi je na pamet ideja kako si mozda mogao da sredis stvar. Tipa uradis screanshot i onda u paintu izbacis delove koji ti ne trebaju ;). Mada kada bolje razmilsim ako je slika velike rezolucije mozda se i izgubi dosta podataka, anyway samo sam na glas razmisljao :)


Ne, to ne bi sljakalo jer je slika velike rezolucije (600 dpi) i ne bih znao kako da je razvucem u OO :)

Citat:

Ja kada šaljem slike poštom, obavezno ih ubacim kao priloge poruke, čime šaljem poruku kao običan tekst. HTML ima više problema: mnogi poštanski klijenti ga ne podržavaju, ili ga nedovoljno podržavaju, može doći do problema sa bezbednošću, slike ne mora biti lako sačuvati ako su od nekog daljeg značaja (moraju da se jure po disku, ili da se kopiraju u neki program za obradu slika, pa odatle snimaju), itd.


Zavisi - ni ja ne saljem HTML mailove osim kada se radi o nekim odredjenim mailovima unutar firme - obicno na nekom management nivou ljudi vole sarene emailove sa grafikonima jer mail treba da se pregleda brzo, procita i uradi neki action item... nekome kome nije posao da se bakce sa necim je gubljenje vremena da otvara posebnu sliku, i to isto treba uvaziti - kao sto i ja ne volim HTML mailove :)

Citat:

Dakle, neka neko proveri kako stoje stvari sa novijim MS Ofisima: 1) može li se slika sačuvati na disku bez upotrebe programa (za obradu slika) sa strane, 2) može li se dobiti slika bez gubitaka (makar i kopiranjem u program sa strane)? Umanjite sliku na 10-20% da bi se jasno videlo šta se dešava...


Hmm - evo kako sam ja to uspeo da izvedem u MS Office XP - ctrl-c, pa onda odes na Windows desktop "ctrl-v" - dobijes pitanje "In order to add this item to your active desktop you need to save a copy of the picture - do you want to continue?" - i onda je snimis kao .jpg, .bmp ili kako god.

Ali MS Office uvek skalira tu sliku na screen resolution... pokusavam da to nekako izmenim pa cu se javiti ako provalim kako..


[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2004. 12:32 ] @
Citat:

Ja bih pre rekao da su oni ostali bez love zbog toga sto vajni windows korisnici nisu placali Corel Draw u meri u kojoj su ga koristitli a ne zato sto su izdali corel Linux.


Corel Draw je imao specificno trziste koje je polako pocelo da se topi, jer nije podlozno ideologijama i dogmi vec trzisnim zakonima - a od vajnih windows korisnika mozda i mogu leba da se najedu, a od GNU apologeta koji bi hteli dzabe da dobiju svaki rad ili ono "plati ako ti se dopada" mogu samo da racunaju na sigurni Chapter 11, kao i Mandrake - primetices da svi zive od onih koji placaju, a to nekako nisu Linux desktop korisnici kako izgleda na osnovu analize nekoliko Linux bankrota - mozda je Corel imao genijalnu semu da izmuze neki $ od linux-desktop trzista, ali se to zavrsilo kako se zavrsilo...

Nego.. da se vratimo na Office temu..

Izgleda MS Office pri prihvatanju slike nju "uvija" u neki svoj OLE objekat koji vise nije prosta bit-mapa, pa svaki copy/paste u stvari nalaze tom OLE objektu da sliku skalira na screen rezoluciju...

Mada...

http://www.ondemandgk.com/products/customDOC/catalog/Mnf231_2.pdf

ovde pise "Exporting Pictures in Office 2003" - kako verziju 2003 nemam, da li neko moze da proveri da li O2003 ima funkciju razumnog eksportovanja?