[ t.marko016 @ 22.06.2010. 22:38 ] @
Ljudi, trazio sam i gledao i ranije i sad stvarcice za Z80, gledao sam razne projekte i mogu da kazem da je stvar ludnica ali imam nekih
nedoumica kao i obicno :).

Ispravite me ako gresim za procesor koristi Zilog Z80 a za Ram i za ostale memorije koristi eeprom memoriju.
ja nisam tolko u toku sa eeprom memorijom ali sam primetio da ima jednostavna funkcija za njihovo punjenje i praznjenje u mikroC-u, ono sto me kopka
kod njih je sto one imaju ogranicen broj puta pisanja i brisanja i taj broj je oko 1000 puta kako one funkciju RAM-a mogu da zavrsavaju kad svi znamo koliko
se cesto puni i prazni ram :).

2. Morao bih da ucim assembler za programiranje procesora?

3. Nije mi bas najasnije gde smestam ceo OS, ja mislim da bi taj poso mogao da mi zavrsi neki PIC?

4. Ako je imao neko iskustvo ili bilo sta slicno neka prokomentarise ;).

Ako se pitate sta bi bila svrha tog projekta, ja bih rekao neka vrsta edukacije, za pocetak ce biti dovoljno da ga napravim i da moze da prepoznaje tastere
sa tastature, a kasnije bih pravio razne zanimljive gluposti.

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 22.06.2010. 22:54 ] @
Z80 procesor koristi i RAM i ROM. Za RAM mozes da koristis DRAM gde z80 ima hardwerski dram refresh ili mozes da koristis SRAM kome refresh nije potreban. DRAM je bio jeftiniji od SRAM-a mada danas, ko zna, i DRAM i SRAM se poprilicno tesko nalaze, uglavnom svi valjaju NVRAM / NVSRAM (non volatile). Ako se dobro secam (neka me ispravi neko ko se seca bolje, ima tome mnooogo godina) Z80 ima linearni adresni prostor (on na sebi nema nikakav ram/rom) tako da ti mozes taj adresni prostor da podelis na deo sa ROM-om i deo sa RAM-om, svoj OS spucas u neki EEPROM na pocetku adresnog prostora a ostatak turis neki SRAM.

ne znam u kojoj varijanti si video PIC sa z80 procesorom ? i slabiji picovi imaju jaci cpu + ram + rom nego z80 .. ne znam zasto gubis vreme sa njim ...

[2]: sto se programiranja tice, za z80, da morao bi da ucis asm za njega, nije tezak al ..

[3]: OS u ROM (eeprom, flash, nvram..) a sto se pic-a tice on moze da ti zameni Z80+ram+rom+gomila periferije (isto moze i bilo koji drugi mcu, od 8051 pa na dalje)

[4]: ja sam koristio "stare poluispravne z80 masine, iliti >>male gumene<<" i njih budzio da kontrolisu razne sprave ali nisam nikad vadio z80 i sam pravio externe uredjaje za njega posto se to prosto ne isplati .. uzmes bilo koji mcu i on ima svu periferiju koja ti treba vec na sebi + ima brzi cpu nego z80

[cemu]: ako hoces da citas tastaturu, "stare" ps2 tastature mozes da citas sa bilo kog mcu-a (pic, atmel..) 2 pina, seriska komunikacija ... ove novije usb ne mozes tako lako mada vecina ima onaj ps2 adapter...

ne znam da li sam ti pomogao ...
[ t.marko016 @ 23.06.2010. 01:06 ] @
Bratac, pomogo si mi i to dosta i hvala ti na tome.

Kao sto rekoh cilj je edukacija, ja sam druga godina na Elektrotehnicar Racunara smer, jos nista ozbiljnije nismo radili osim programiranja(pa i to neke osnove) sad u trecoj se susrecemo sa ozbiljnim stvarima o racunarima i idemo duboko u nauku .

Dosta vremena sam se dvoumio da kupim neke memrije viska i neki dobar MCU i da sa grafickim display-em sastavim navodno neki moj OS ili da sastavljam Z80, nije mi cilj citanje tastera s tastature vec da shvatim strukturu racunara u potpunosti sto mislim da bih najbolje uspeo ovim projektom.

U ni jednoj varijanti nisam video PIC sa Z80 ali sta ja znam pretpostavka.

Za asm mi nije problem, posto imam odavno zelju da ga oprobam, u pocetku ce biti dovoljno da taj moj procesor moze da sabere dva broja.

Sad jedini problem bi mi bili delovi za Z80, ako neko ima ideju gde mogu naci ili naruciti naravno ovde kod nas?

Ako uspem da nadjem delove igracu se sa Z80-icom ako ne pravicu "OS" ili nesto sto se moze nazvati OS .

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 01:32 ] @
neces ga lako naci, pogledaj po buvljacima mozda iskopas negde neki ispravan speki koga mozes da iskoristis (eto ti ga i z80 i memorija i gomila druge perferije - sve radi).

za os - tesko ce os da ti radi nesto pametno na takvom procesoru, tu mozes u rom da butnes neki sitan basic interpreter ili neki loader i to je to .. os koji bi upravljao resursima zaboravi...

da li ces bolje da naucis sa z80 ili ne - to sad necu da ulazim, ali ja bi radije uzeo neki atmega644p ili neki pic18F4550 i napravio od njega racunar sve sa
- tastaturom (ps2)
- ekranom (40x4 karaktera lcd se lako okaci i eto ti ga ekran, mozes i neki 128x64 pixela graficki, ili cak 2 komada 40x4 karaktera)
- zvucnom karticom (sa 2 pina mozes da imas pristojan zvuk, sa jednim pinom mozes da imas standardan biper),
- mozes da ucitavas "program" i snimas "program" na kasetofon ili mozes da budes moderan pa to da radis sa SD karticom
- mozes da komuniciras sa "svetom" preko usb-a ili rs232

na jednim ovakvim prilicno "osnovnim" mcu-om mozes dovoljno da naucis a da ne gubis vreme na trazenje "rom-a koji je kompatibilan sa z80 a jos uvek radi", razbijanjem ulicnog osvetljenja da bi obrisao isto rom i slicno ... pritom, to sto naucis ce da ima smisla i mocices da iskoristis i sutra ... to sve sto hoces da radis sa z80 mozes da izsimuliras u nekom od 10000 z80 simulatora...
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 01:34 ] @
btw - nas covek, odlican simulator: http://www.oshonsoft.com/z80.html

[ t.marko016 @ 23.06.2010. 03:24 ] @
Mozda si u pravu bratac, izgubio bih grdnong vremena oko nalazenja delova.

Poslusacu te, ali moram neke stvari prvo da rascitim.

Recimo da za memoriju koristim neku SD karticu, planiram da programi budu nesto u stilu DOS-a, pa kasnije mozda neki
graficki interfejs.

Ja bih na glavnom PIC-u imao recimo program za muziku, stopericu, sat, alarm, digitron, explorer fajlova i puno drugih stvari.
Multi tasking sam otpisao bar za pocetak.

Da rascistim prvo sa zvukom, recimo pokrenem play-er i imam neku listu pesama koju ocitavam sa memorijske, ja glavnim PIC-om bih trebao da saljem
stalno digitalne informacije zvucnoj koja bi konvertovala to u analogni signal pa na zvucnici?

Isto i za grafiku kao i za zvuk, potrebno mi je da mi stalno PIC salje tekst koji ce biti ispisan, a "graficka" je ta koja ce voditi
racuna dal je Display 128x64 ili 240x128 ili...?

To je za sad, pozdra i hvala bratac.
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 03:46 ] @
sa Z80 - dos? grafika? uuuuuuuuh ...

pazi ovako, dos je bio na 512K rama + oko 300-400K adresnog prostora za ostale uredjaje (grafiku, zvuk, paralelni, seriski port, mfm/rll/ide kontroler etc) Z80 moze da adresira 64K. dos je trcao (sporo) na 7.14MHz dok je Z80 na 2.5MHz (ok izasli su posle Z80A, Z80B i ekipa koji idu na 4MHz a mozda i malo brze ali treba ih naci) ...

SD karticu mozes da koristis za storage, ne mozes da je koristis za RAM. Ono sto je problem je sto moras da napravis "kontroler" za SD karticu, posto SD kartica prica sa SPI protokolom, tebi treba neki kontroler koji ce preko SPI da prica sa karticom a da to sto procita mapira u adresni prostor (tih 64K) Z80 .. to bas i nece ici lagano, taj "kontroler" koji ce da cita i pise po SD kartici ce biti "jaci" od samog Z80

isto i za sve ostalo ... dakle svaki HW modul ti moras da napravis sam, sve sto Z80 ima je adresna magistrala i data magistrala, ti tvoje uredjaje kacis na te dve magistrale i kada "tebe prozove" ti mu vratis data na bus ...

da ne bi sad isao dalje zasto ti taj os nece da radi "tek tako", pitacu te sledece .. da li si napravio program koji pomocu mikrokontrolera ili pomocu tog istog Z80 pali i gasi jednu ledaru. Ako jesi, da li si probao da kontrolises intenzitet osvetljenja te ledare sa mcu-om ili cpu-om. To je "hello world", kada to savladas onda razmisljaj dalje posto iz ovoga sto si napisao, bojim se da ni onaj hello world nisi savladao...

[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 06:13 ] @
btw nemoj da te ja "odgovaram" ja sam ti rekao sta ja mislim... ti ako hoces z80, teraj z80 ...

zgodno bi ti bilo da koristis 825x seriju cipova (posebno http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_8255 ) ali ih slabo ima (mislim da se ne prave odavno), tako da ti nesto tipa Z84C2006PEG bolje radi posao. Pogledaj zakaceni pdf tu imas sve sto ti treba da anpravis komp od z80
[ t.marko016 @ 23.06.2010. 08:33 ] @
Bratac, mozda ne znam da iscitavam SD karticu, ali PWM, "Hell World", voznja motora PWM-om, IR stuffs, Buttons, Komunikacija izmedju 16F i 18F, 4x4 Keybord i dosta toga sam realizovao, ako nisam bio aktivan na forumu ne mora da znaci da nisam radio ;).
Cak sam i jedan kineski digitron podnovio jednim 16F i mnostvo zanimljivim funkcijama.

SD karticu sam mislio da koristim kao storage za peseme i takve sitnice jer ima veliku memoriju, ram mi nije na pamet padao, mozda sam se lose izjasnio.

Za ram bih koristio neku Flash memoriju.

Znas kako je najbolje, ja cu danas malo da procitam i prosvrljam po netu da vidim sta ima o tim sistemim i da se malo "prosvetlim" jer ovako ne ide
a onda za sve nedoumice se javljam.

Imam ja volju za Z80 ali eto delovi bi mi bili problem, ja zivim u Le, morao bih da idem u Nis na buvljak da se vucaram i trazim i ko zna sta nadjem
i dal u opste radi a i kao sto kazes ti to je sve istorija, tako da nisi me ti odgovorio, ti si mi pomogo da odluci ;).

Pozdrav
[ 3way @ 23.06.2010. 09:15 ] @
Poseti limundo.com , ima dosta na temu Z80...
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 14:31 ] @
marko, nemoj pogresno da me svatis, morao sam da te pitam da li si to radio ili ne ... posto si neke stvari napisao koje ne idu bas jedna sa drugom ... (operativni sistem sa gui-em na 64K - treba ti preko 16K samo da bi mogao da procitas fat sa sd kartice) ...

sto se ram-a tice, ako trosis CPU (z80, 8086 ili slicno) onda ti treba sram ili dram, flash mozes da koristis za rom, kao ram je previse spor

sto se tice Z80 - pazi, pogledaj sta ima po prodavnicama (imas spisak na primer kod mene na blogu) moguce da neko drzi na lageru, moguce da neko moze da naruci (iz farnela ili digikey-a - koji navodno imaju na lageru - na primer evo ga: http://search.digikey.com/scri...ll?Detail&name=269-3895-ND imas na digikey-u i gomilu periferije za njega pa mozes da se igras - imas gomilu firmi koje narucuju sa digikey-a, posalju ti brzom postom, ti samo platis :D - imas i ovde na forumu tako deo sa oglasima, napises sta ti treba i vec ti neko naruci i proda ako ne mozes sam)


generalno, ako oces da se zezas sa Z80 (koji doduse sada postoji u varijanti na mnogo mhz) procitaj pdf koji sam uploadovo uz proslu poruku, to je novi zilogov pdf koji daje sve korisne informacije kako i sta dalje .. ja licno mislim da ti je to skupa za* i da ako hoces vec da se igras i pravis embedded os da ti je mnooogo isplativije na primer da uzmes MBED koji je 32-bit ARM Cortex-M3 mcu sa cudo periferije ..
[ _str_ @ 23.06.2010. 16:35 ] @
U starom HP skeneru sam pronasao HD64180 hitacijev cpu zasnovan na Z80, SRAM x 4, EPROM x2 sto je dovoljno za pocetak. Ima delova svuda samo treba pazljivo skinuti...


Interesantan pojekt sa AVR kontrolerom a sadrzi sve sto si zamislio.

http://www.embedds.com/avr-chip-computer-runs-basic-programs/

[ t.marko016 @ 23.06.2010. 21:53 ] @
Momci hvala vam puno, cenim ovaj trud.

Kao sto rekoh ja sam danas malo citao o sistemima i mislim da sam s hardware-om rascistio.

Resio sam da kao procesor koristim 18F6720 koji radi na 40Mhz ima 64k i ima 52 pina sto je i previse, kako god
da okrenem dobicu znanje i iz jednog i drugog projekta, tako da mi je prvi nekako drazi i moderniji.

Ram ovom uC-u bih prosirio nekom Flash Memorijom ako je potrebno, (za svaki slucaj ostavio bih prazno mesto na ploci za njega), posto nesto cisto
sumnjam da ce biti Multi Tasking-a cisto sumnjam da ce mi ikad zatrebati to prosirenje, ali ko zna mozda mi krene .

Ceo OS bih bacio na neki EEPROM.

Zamislio sam ga da bude iz delove kako bih mogao da ga nadoogradjujem(mislim na hardware).

Maticnu ploca: na kojoj bi bio Socet za 52 pinske kontrolere, takodje mesto za prosirenje rama, napravio bih neki svoj standard PCI slotova
na koje planiram da kacim sve module, kao sto je zvucna, USB komunikacija, modul za manipulacijom Storage-a... i sve bih to uskladio sa brzinom
uC-a koji predstavlja procesor tj. gore navedeni uC.

Graficka: Bi bila sastavljena iz nekog manjeg uC-a i Flash-a kao rama kog bi punio glavni MCU. MCU sa graficke bi prilagodjavao taj tekst na recimo rezoluciju
800x600 ili nesto manje u zavisnosti od cene , tekst bi se prilagodjavao za dva izlaza 1) analogno izlaz kao sto koriste graficke racunara, 2) a drugi bi bio PAL signal za televizore.

Zvucna: Bi isto imala kao graficka svoj ram i uC i recimo kad je pesma izabrana putem glavnog MCU koji dobija podatke od modula za storage poceo bi da puni
ram zvucnoj sa kog bi MCU zvucne pustao pesmu, naravno na njoj bi bio i neki manji pojacavac i to je to.

Znam da sve zvuci suludo i mozda preterano, ali imam u planu da ga pravim duze vreme pa mozda i godinu i znam da puno stvari nemaju smisla ali nisam stigo danas mnogo da procitam mnogo jer sam imao jednu intervenciju kod ortaka, ono sto hocu da kazem nisam jos siguran recimo koliko bih pina glavnog uC-a koristio za zvuk, koliko za grafiku i zato ne mogu da kazem sve odredjeno, moram da prostudiram sve posebno i natenane za sta cu odvojiti malo vise vremene ovih dana i kad sve to rascitim onda cu da sastavim neku semu maticne da vidite kako bi to sve izgledalo.

Ja malo vise omalozavam sebe u tekstovima jer mrzim da ljudi misle da se hvalim, ali vidim da mi to ne pomaze bas, programiranje znam solidno, koju god
funkciju da sam pogledao u Help-u mikroC-a shvatio sam kako radi.
Dosta stvari sam radio u Desktop programiranju, pravio sam raznorazne sistemske stvari dll-ove i ocx fajlove i razne desktop programcice, cisto da ne
mislite da sam bas totalni pocetnik u tehnici, i u skoli smo radili brdo stampanih plocica, sa profesorom iz Prakse sam radio Propeller Clock
koji je koristio PIC i da ne smaram vise .

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 23.06.2010. 22:04 ] @
Citat:
bogdan.kecman
za os - tesko ce os da ti radi nesto pametno na takvom procesoru, tu mozes u rom da butnes neki sitan basic interpreter ili neki loader i to je to .. os koji bi upravljao resursima zaboravi...


E pa sad :) Svasta moze da se uradi sa Z80 - Ericssonu je uspelo da napravi i mobilni telefon sa njim (cuveni GA628 aka ciglica)
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 22:15 ] @
Citat:
t.marko016
Kao sto rekoh ja sam danas malo citao o sistemima i mislim da sam s hardware-om rascistio.


na zalost izgleda da nisi

Citat:

Resio sam da kao procesor koristim 18F6720 koji radi na 40Mhz ima 64k i ima 52 pina sto je i previse, kako god
da okrenem dobicu znanje i iz jednog i drugog projekta, tako da mi je prvi nekako drazi i moderniji.

Ram ovom uC-u bih prosirio nekom Flash Memorijom ako je potrebno, (za svaki slucaj ostavio bih prazno mesto na ploci za njega), posto nesto cisto
sumnjam da ce biti Multi Tasking-a cisto sumnjam da ce mi ikad zatrebati to prosirenje, ali ko zna mozda mi krene ;).

Ceo OS bih bacio na neki EEPROM.


16F6720 nije procesor nego mikrokontroler. On ima SVOJ RAM UGRADJEN U SEBE i ima SVOJ FLASH UGRADJEN U SEBE dakle ne mozes da ga "prosiris", OS mora da stane u njegovih 128K i rama imas 4K za rad i to je to .. nema "prosirivanja ram-a"... on ima 1K eeprom koji sluzi kao interni storage, mozes da imas i externi storage ali to nije ni ram ni flash (PIC ima harvard arhitekturu sto znaci da ima posebno odvojenu memoriju za program i memoriju za data. te memorije su vezane za cpu posebnim magistralama - sve se to nalazi unutra u pic-u i ti ne mozes da se okacis na tu magistralu da "prosiris" ram/rom)

Citat:

i sve bih to uskladio sa brzinom
uC-a koji predstavlja procesor tj. gore navedeni uC.


uc == mikro kontroler != cpu == procesor

mikro kontroler je PROCESOR + MEMORIJA (ram/rom) + MAGISTRALA za tu memoriju + MEMORY MANAGEMENT (refresh memorije, pristup za citanje, pisanje, dma etc) + PERIFERIJE (digitalni IO portovi, analogni IO portovi, brojaci, tajmeri, protokol drajveri (i2c, spi, psp, can, ethernet, usb ..), multiplexeri koji te periferije muxuju na izlazne pinove mikrokontrolera). dakle interface mikrokontrolera prema "svetu" je preko njegovih "periferija" - ti ne pristupas njegovom procesoru - mcu je kao minijaturni kompjuter i ti vidis seriski port, paralelni port, usb... i ne mozes da uzmes srafciger i da ga otvoris...

CPU je SAMO PROCESOR. interface CPU-a prema svetu su data i program magistrala (moze da bude ista u slucaju von Neumann arhitekture kao sto je intel ili z80) i interapti prema procesoru - to je sve, onda ti na to zakacis RAM/ROM/IO portove ...

ne znam dalje sta bi rekao na tvoj text posto si u startu potpuno omasio poentu ..
[ bogdan.kecman @ 23.06.2010. 22:18 ] @
ivane, moze moze svasta i od drveta da se napravi (ne znam da li si video onaj 8 bitni sabirac od drveta - extra fora), ali nije u tome poenta... u koliko novih projekata si video z80 :) ... doduse on je i dalje vrlo interesantan cpu posto je "malecan", prave ga na velikom taktu, ima razdvojene adresne i data bitove (ne moras da se drndas kao na 8086 gde su na istim pinovima, doduse 8086 adresira 1M u 64k segmentima dok z80 adresira samo jedan 64k segment - sto i nije tako malo).... a sto se e// tice, mani me njih, imam gadan poriv da delim neke "confidential info's" svaki put kad mi ih neko pomene u pozitivnom kontekstu
[ t.marko016 @ 23.06.2010. 23:17 ] @
Iskreo bratac, ovo za ram sam mislio da je moguce, a to da je MCU != CPU to u opste nema da se dovodi u pitanje jer to je rutina i to sam znao jos kad sam
pravio "Hello World", celo vreme lupao kako bih njega koristio kao procesor, jer sam kontao da bi sve preko njega islo.

Umesto sto ja pokusavam da ubodem cilj pisanjem romana, zasto ti nebi odvojio 5 min i da naskrabas malo opsirnije kako bi ti to uradio
uC-om.

Inace ovo mi se cini kao dobra ponuda 8 komata za 300 dinara ako svi rade to je vise nego dzabe:
http://www.limundo.com/kupovin...nte/Z80-mikroprocesori/1421316

Pozdrav
[ bigvlada @ 24.06.2010. 06:40 ] @
Ne odbacujte odmah Hitachi. HD64180 je kompatibilan sa z80, može da adresira 256kb ram-a (u odnosu na 64k kod z80) a koristio se i u TIM 011 računarima. Računari su svojevremeno imali uradi sam akciju sklapanja tim-a 011. Pored toga, za njega postoji cp/m za koji je postojalo dosta softvera. Ja sam koristio bejzik u srednjoj a znam da je postojao i paskal za njega. Ima DD flopi od valjda 800k. Možda da pitaš lokalnu srednju školu da li im je u nekom budžaku ostao neki.

but eprom i bios za hitači
http://www.hd64180-cpm.de/html/hd64180.html

asembler za z80 i hd64180:
http://microcontrollershop.com/product_info.php?products_id=197

Za kraj baci pogled na ovo:
http://n8vem-sbc.pbworks.com/


Ljudi prave sopstvene z80 mašine a la rane osamdesete (zx80/81, cpc 464 ).

btw. z80 iz varšavskog pakta:


U880 - z80 DDR
kr580ik80a - intel 8080 SSSR
MCY7880 - intel 8080 Poljska
MHB8080 - intel 8080 Čehoslovačka
8080 - intel 8080 Mađarska

[Ovu poruku je menjao bigvlada dana 24.06.2010. u 07:53 GMT+1]
[ bigvlada @ 24.06.2010. 09:27 ] @
Znao sam da sam ranije čitao jedan članak o hd64180, evo ga, iz računara 37. Na poslednjem skenu je hardver tim011 kao i izgled mreže tim020 - tim011.


http://img80.imageshack.us/img80/394/19380137.jpg
edit (flopi ima 780k a ne 800k kao što sam mislio).

[ bogdan.kecman @ 24.06.2010. 13:55 ] @
@bigvlada, hd64180 je odlican cpu. pitanje je samo koliko je dobavljiv danas i koja je cena, jedna stvar je kada iz hobija oces da napravis PDP ili spekija (ili nedaj boze tim011) pa dobavljas stare komponente i pravis to iz zabave, druga stvar je kada kreces da ucis na komponentama koje vec ne mozes da nabavis zato sto su bajate ... ako se hd64180 i dalje pravi i moze da se nabavi za pristojne pare onda da, to je super cpu za igranje, ali ako mora da ga vadis sa tim011 mb-a...

@t.marko016, ja sam poprilicno davno prestao da pravim stvari "da bi ih uradio" .. uglavnom pravim nesto da bi to nesto odradilo neki posao pa onda pritom nesto i naucim - pravljenje radi "pravljenja" nisam dugo radio (doduse, krenuo je xilinx fpga dev board iz italije tako da ce za koji dan da pocne ponovo prica ispocetka, paljenje ledara, pisanje po display-u, po vga monitoru pa dalje sta mi padne na pamet, verovatno neki dso ili neki logic analyzer)... "to" bi pravio tako sto bi prvo osmislio "cilj", dakle sta ti je cilj tog projekta. "najslicniji" projekat sam ja radio sa 18F4550. projekat je bio "turtle robot" kome je cilj bio da se deci priblizi programiranje. robot je ukratko (ima tu jos mnogo detalja al nebitno za ovu pricu)

1. imao 3 tocka (2 pogonska i jedan slobodni)
2. imao napred "oci" (38Khz IR sender i receiver)
3. imao napred "usi" (40Khz UltraSound sender i receiver)
4. imao olovku (flomaster)
5. imao display (40x4 karakter display je bi oplaniran ali sam korisio 20x4 posto sam samo njega imao)
6. imao tastaturu (ps2 steker za obicnu tastaturu)
7. imao usta (zvucnik)

ideja je bila da [1] sa 2 pogonska tocka, svaki sa svojim motorom upravljas robotom koji prati "program". Program je neki simplifikovani basic koji daje mogucnost
- da se ispita stanje na ocima [2] (vidis prepreku ili ne)
- ispita udaljenost objekta ispred sebe [3]
- spusti ili podigne olovka sa zemlje [4] - sto znaci da ako se kreces i olovka je spustena ostavljas trag za sobom
- ispise poruka na display-u [5] ili pusti zvuk na zvucnik [7]

robot se programirao preko tastature i karakter display-a (rudimentarni editor) i imao je dugme za "start"

projekat na zalost nikad nije zavrsen (naleteo sam na neke mehanicke probleme, onda sam usao u reprap pricu da bi resio te mehanicke probleme tako da taj projekat ceka bolja vremena za zavrsetak) ali

1. napravljen drajver sa enkoderom na bazi L298 - veza ka mb-u preko VDD, VSS, M1/M2/E (mehanika za drzanje motora je za pocetak bila deciji kamion u koji je sve bilo spakova)
2. napravljen dual senzor (za prepreku levo, desno i centar) sa pic12F508 2 IR diode i ir receiverom, veza ka mb-u preko VDD/PL/PR
3. napravljen distance senzor na bazi 16F690 (tacnost +-5mm) - veza sa mb preko i2c magistrale ili preko asinhrone seriske veze ili preko 1wire magistrale
4. napravljem drajver za solenoid, mehanika za nosenje istog nije
5. display vezan direktno na MB
6. ps2 drajver - vezan na mb direkt
7. zvucnik vezan na mb preko malog pojacala

kao sto vidis, prilicno jednostavno, najveci problem je mehanika (kako to spojiti sve da funkcionise zajedno) preko cega sam ja usao u ovaj drugi projekat koji mi sad preokupira vecinu vremena za svu komunikaciju ovde i2c radi posao. Ako bi hteo neki graficki ekran, ista je prica, samo par pinova vise sa uc-a (posto graficki moras da teras sa 8 bita) ... i taj basic interpreter koji sam pravio nikad nije bio testiran u realnom radu .. editor je bio vrlo gadan, i to je trebalo malo poboljsati .. imao je i gprs modul zalacen na i2c i zigbee modul zakacen na i2c ali to nisam stigao da napravim i probam ..

to o cemu ti pricas (eprom, ram, io port ...) to sve imas unutar jednog mcu-a tako da nema sta da "pravis", oces seriski port, uzmes mcu sa usartom, oces usb, uzmes mcu sa usb-om, oces da teras led display, uzmes mcu sa led drajvrerom .. a ako uzmes CPU e onda je prica potpuno drugacija, onda moras da "napravis" sve periferije - jeste vrlo interesantan nacin za rad, pitanje samo koliko skup
[ t.marko016 @ 24.06.2010. 14:00 ] @
Hvala bratac sve ovo je super, ali mislim da sam naso jedan procesor, samo mi je potrebno da potvrdite.

Ranije sam rasturao jedan video, i tamo naso 2 eeprom-a neki Toshiba-in cip i sad ima neku cudance ali ne mogu da mu nadjem datasheet.

Nema onaj zarez ili kako se vec zove koji imaju mikrokontroleri koji oznacava odakle pocinje pin 1. Vec ima rupicu u levi donji ugao kad ga gledam kako su
slova pravilno napisana. Mozda je ovo lupanje gluposti ali sta znam :). A da ima 64 pina.

Nosi ima ovako:
GS
8200 SYSCON
HD614042SG69
9A4

I ima jos jedan cip ali to je neki kontroler koji isto ima 64 pina.

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 24.06.2010. 14:21 ] @
nemoj da me drzis za rec nisam trazio datasheet ali ako se ja secam HD614042SG69 je 4bitni mcu (on je nesto izmedju mcu-a i cpu-a posto ima neki hw na samom cipu a opet magistrala mu je dostupna spolja ima 4K x 10bitni rom na cipu, 256 x 4bitni ram na cipu, IO kontroler, 2 tajmera, oscilator... - doduse moguce da gresim da mu je magistrala viljdjiva - treba overiti neki data sheet)

sve u svemu, prilicno sam siguran da ti to nije bas neko pevajuce resenje za ucenje

[ t.marko016 @ 24.06.2010. 14:33 ] @
Proslu poruku smo pisali u isto vreme pa nisam stigo da prokomentarisem.

Shvatio sam sta hoces da kazes, sto je najbitnije :).

Imam jos jedno pitanje: Kako bih mogo ja da programiram i taj polu CPU i ovaj drugi M50954 micubisijev kontroler.
Verovatno znas imam PICKit2.

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 24.06.2010. 14:44 ] @
tesko sa pickit-om .. pitanje da li uopste mozes da ih programiras .. HD6140* iz video rekordera su dolazili sa "prozorom" pa mozes da ga obrises sa uv lampom i onda napeces "posebnim programerom" a neki su dolazili "flat" i njih ne mozes da peces, oni su napeceni u fabrici i to je to .. trebalo bi da vilem i slicni paralelni programatori mogu da ga napeku ako software podrzava .. mada je to veliko cimanje
[ t.marko016 @ 24.06.2010. 15:17 ] @
OK bratac hvala ti, pitao sam cisto iz radoznalosti.

Imam ceo raspust, radicu na nesto vece kad odlucim sta i kako i ako negde zapne javicu se.

Kad zavrsim slikacu i snimicu i obavezno cu da okacim negde da svi vidite.

Pozdrav i hvala vam svima.