[ noviKorisnik @ 19.01.2004. 22:42 ] @
Pored animacija i multimedije, Flash može da se koristi i za programiranje. Dobar primer za to su igre.

Spremih jednu igricu kao primer. Ideja je inače preuzeta iz jedne malo veće igre: the Longest Journey. No o tome na drugom mestu.
Ovde možete da komentarišete priloženu igricu. Upakovan je i radni dokument, pa ste pozvani da virnete i u kod i stavite na diskusiju štogod vam se učini potrebno.

Interesuje me šta mislite o igrama u Flashu. Imate li nekih iskustava ili ideja koje jedva čekaju realizaciju?

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 22.01.2004. u 15:03 GMT]
[ noviKorisnik @ 20.01.2004. 08:26 ] @
Za proteklih desetak sati se čak četr do pet posetilaca usudilo da pročita temu s naslovom "Igrarije u Flashu?". Zato sam smislio bolji naslov.

Ili sam GLUP u osmišljavanju valjanog naziva teme, ili zaista nikog ne interesuje Flash. Da li je istina da sam sam u celoj priči na ovim prostorima? To mi deluje okrutno...
[ Nikola Denić @ 22.01.2004. 12:54 ] @
Nisi sam u celoj priči ,nego ti je post potpuno besmislen.
Obrazloži šta si hteo da kažeš pa će tek onda da se stvori kakva takva diskusija ...
[ noviKorisnik @ 22.01.2004. 13:53 ] @
@Nikola - Biće da si u pravu.
@Bojan - Hvala za promenu naslova Teme.

Tema je: korištenje Flasha kao programerske alatke.

Primer: programiranje igrara u Flashu

Primer igre: http://xlt.viaphoenix.net/flash/examples/lj.swf (okačio sam pre neki minut)

Nezavisno od primera, interesuje me da li neko sa ovog foruma koristi Flash za programiranje, na koji način, kakva iskustva ima...

...
offtopic: Malo sam iziritiran temama vezanim za Flash koje se pojavljuju na forumu. Ako pogledam ko postavlja pitanja, najčešće su to korisnici sa jednocifrenim brojem poruka. Postave određen broj pitanja i ne pojavljuju se više. To mi govori da ovo nije pravi forum za Flash. Da jeste, ti ljudi bi se vraćali i bili aktivniji. Ili su to samo turisti (što se tiče Flasha), koji vide da je to zanimljivo i da se puno toga može uraditi - a kasnije napuštaju kada vide da se to puno ne pravi samo od sebe.
[ NikolaVeber @ 22.01.2004. 13:58 ] @
Pogledaj neke od igara koje su napravljene u firmi gde radim.

www.kr3m.com
[ Nikola Denić @ 22.01.2004. 20:01 ] @
Pazi generalno Flash igre su jako zanimljive jer mogu da pretstavljaju i web igru.Ozbiljniju igru ne možeš da očekuješ od fleša(3D,DirectX itc) ,mada puno stvari može da završi.
Apro po korisnika koji ovde dolaze u vezi fleša,nemam komentara to je njihova stvar.

Igre u flešu se na zapadu lepo plaćaju ovde ... hm...no comment....

[ arsa xx @ 22.01.2004. 21:49 ] @
Citat:
Pogledaj neke od igara koje su napravljene u firmi gde radim.

Bas sam se lepo izigrao :)
Grudvanje je najjace

Citat:
Igre u flešu se na zapadu lepo plaćaju ovde ... hm...no comment....

I ovde ko zna da naplati.
[ noviKorisnik @ 23.01.2004. 08:40 ] @
Da napomenem da igra u Flashu može dosta da pruži a da pri tom zauzima minimalno prostora. Prvi primer koji sam okačio zauzima nešto više od jednog kilobajta, s malo šminke i dizajniranja dobio bi verovatno još nekoliko, ali to je još uvek manje od neke prosečne .jpg slike na webu, a i služi nečemu.

Zanimljivi su primeri kr3m, žao mi je što iz nekog razloga nisam uspeo sve da ih pregledam. Otvori mi se novi prozor kad odaberem prvu ikonicu (tamo su 3 igre) a kasnije nisam uspeo da otvorim nešto drugo...

Okačio sam novi primer, ovaj je baš masivan - ima čitavih 36 kB.
Napomena: originalno nije pripremano za web, pa ne postoji neki preloader.

Link: http://xlt.viaphoenix.net/flash/examples/pasijans.swf

Igra s kartama, kod nas poznatija kao Pasijans, inače veliki krivac za popularizaciju Windowsa (Solitaire).

Ovde, u Flashu, ne funkcioniše desni klik i dupli klik (ograničenja Flasha).
Slike su vektorske, pa se mogu fino skalirati (probajte FullScreen varijantu...).

Postoji i undo/redo mehanizam koji pamti više nego jedan potez. Na kraju, kad se reši, nema one glupe animacije iz Windowsa, već...
[ NikolaVeber @ 23.01.2004. 12:36 ] @
Jesi li ovo sam pravio?
[ noviKorisnik @ 23.01.2004. 12:51 ] @
Citat:
NikolaVeber:
Jesi li ovo sam pravio?

Da, proleće 2002. Doba pojave MX-a. Rađeno je u Flashu 5.
[ NikolaVeber @ 23.01.2004. 13:01 ] @
Vde (Nemacka) se uzimaju fine pare samo za licence. Npr ono grudvanje: neke firme kupuju licencu da stave igru na svoj sajt + mala promena grafike... ne bude lose. Inace, sada radimo (rade, posto sam ja u drugom "odeljenju") realizaciju drustvenih igara na web-u (tipa monopol, covece ne ljuti se i sl, samo sto ima i boljih stvari). Verovatno ce biti okacen demo kada zavrse.
Jesi li video onu sa trpanjem ljudi u liftove? Ta je postigla odlican uspeh (gledajuci po broju ljudi koji je igraju online na sajtu i po komentarima).