[ tanja1985 @ 23.06.2010. 17:40 ] @
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanjce. Vec nekoliko godina koristim Autocad. Koristila sam ga tokom studiranja a i posle, za neke manje poslice. U Autocadu se osecam komforno isto kao i kada koristim Word. E sada, volela bih da imam sertifikat, da pojacam CV. Moje je pitanje kolika je tezina tih serifikata? Da li ima smisla da upisujem kurs samo zbog sertifikata? Autodeskove skole reklamiraju da su to medjunarodno priznati sertifikati. Pretpostavljam da jesu, a ako jesu, sta to tacno zapravo znaci, koliko se to ceni van ove zemlje, a na kraju krajeva, koliko se to ceni i u ovoj zemlji. Naravno, znam da se dobra veza najvise ceni :(

Hvala unapred
[ abishai @ 24.06.2010. 00:05 ] @
Hm... pa na svu srecu u ovom poslu (barem za sada) i nije veza bas toliko presudna. Naravno, znaci mnogo ako te neko dovede, preporuci itd, ali nije bas kao u drzavnim firmama :).

Pod broj 1, NAJBITNIJI ti je portfolio, tj. tvoji radovi, pa tek onda diplome, kursevi i sve ostalo. Ako si odlicna u tom poslu, siguran sam da ces naci posao i verovatno brzo i bez vecih problema. Sto se tice tih sertifikata, lepo izgledaju u cv-u, ali kao sto rekoh ako stoji tvoj cv i cv nekog lika koji ima 3x bolje radove, mislim da ti nece mnogo pomoci sertifikati, pa cak ni neka diploma (veliki + jeste, pogotovu diploma od faksa, ali ne mora biti presudna).

Kada bih ti rekao sta ja imam zavrseno, smejala bi se :)

p.s. Ovo sam pricao uopsteno za poslove vezane za 3D. Pretpostavljam da si arhitekta? U tom slucaju imace malo vecu "tezinu" verovatno, ali mislim da su ti pod br.1 radovi u svakom slucaju (pogotovu sto vec imas fax). CV jeste lepsi sa time, ali to nije presudno

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao abishai dana 24.06.2010. u 18:34 GMT+1]
[ Yoba @ 24.06.2010. 16:48 ] @
imho chisto bacanje para ako je smisao pojachati cv _projektanta u Srbiji_
[ tanja1985 @ 25.06.2010. 07:22 ] @
I ja sam bila u dilemi i jos uvek jesam. Dosta sam gledala po forumima i jako malo misljenja ima o tim Autodeskovim skolama i sertifikatima. Sa druge strane kada razgovaram sa ljudima koje poznajem, mogu da cujem razlicita misljenja a cak sam i pozvala nekoliko tih skola i dobila sam prilicno suprotstavljane informacije. Ovo drugo me jako cudi jer kapiram da bi svi trebali da rade po istom principu. Ako covek planira da da 100 do 200 evrica (u mom okruzenje to je za neke cela plata), nije lose raspitati se, ali kada je posle toga jos vise zbunjen. Smrc... :(

Mnogo vam hvala.
[ abishai @ 25.06.2010. 17:30 ] @
Ako ti 100-200e nije problem, nece ti skoditi, ako je kao "u tvom okruzenju", mislim da u tom slucaju mozes za sada ziveti i bez toga.
Ako budes htela, dacu ti broj od jedne skole i predavaca, autorizovani su za autodesk.
[ tanja1985 @ 25.06.2010. 20:04 ] @
abishai hvala,

Ne trabaju mi kontakti, skoro sve sam ih kontaktirala. Mene je samo zanimalo kolika je tezina tih sertifikata?

Koliko kapiram ako covek polaze za Microsoft, zna se kako se polazu ispiti, manje vise znaju se i pitanja koja dolaze na ispitima i koliko sam cula od prijatelja, ti seritifkati zaista nesto znace. Maltene, covek moze da nema nikakav fakultet i polaganjem tih ispita stice neku struku.

Kada su u pitanju Autodeskovi sertifikati, svaka Autodeskova skola prica neku svoju pricu. Vecina me je smorila sa pricom kako su to medjunarodno priznati sertifikati i na na na... a onda ispadne da za malo (ili malo vise) €€€ moze da se polaze "ispit". Samo u jednoj skoli sam dobila informaciju da su to seritifikati o odslusanom kursu. Evo i linka koji sam dobila (na sertifikatu lepo pise):

http://www.engsurveys.com.hk/i...Revit_certificate_original.jpg

Smesno je pricati o polaganju ispita ako je to sertifikat o odslusanom kursu, da ne kazem da je prevara.
Takodje, na sertifikatu pise da je kurs odslusan uz Autodeskovu literaturu, a ispada da samo jedna ili dve skole zaista daju tu Autodeskovu literaturu.

Sve to po malo zbunjuje.

Pozdrav i hvala svima na trudu.

P.S. abishai rekla bih da si iz Beograda. 100 do 200 € je puno para u zemlji Srbiji, svuda osim mozda u BG ;) i hvala jos jednom.

OVER AND OUT
[ abishai @ 25.06.2010. 21:06 ] @
Pa da, koliko sam upucen to je to, o odslusanom kursu, trebali bi da dobiju valjda sada neke napredne... da ne duzim sada. Nema na cemu.

p.s. Nisam iz Beograda, pogresno si shvatila "u tvom okruzenju" :). Zato i kazem, ukoliko nemas viska 100-200e u dzepu, nemoj da zuris, mozes i bez sertifikata :)

Pozdrav
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 25.06.2010. 22:37 ] @
E ovako:
Kada odslušate kurs u nekom Autodesk trening centru, dobijate sertifikat koji je potvrda da ste uspešno odslušali kurs, po Autodeskovim pravilima, od strane Autodesk instruktora, po zvaničnom planu i programu. Autodeskova literatura je preporučena, ali ne i obavezna ako ne postoji na zvaničnom jeziku države u kojoj slušate kurs. Literatura postoji i u slobodnoj prodaji i cena knjiga je od 40 USD pa naviše.
Svaki sertifikat ima jedinstveni broj pod kojim ste vi zavedeni u Autodeskovoj bazi podataka. Svaki poslodavac može zatražiti proveru sertifikata, bilo gde u svetu.
Što se tiče njegove težine, on ne potvrđuje da ste ekspert, već je dokaz poslodavcu da umete pravilno da koristite softver, a ne da (u AutoCAD-u npr.) crtate nekim levim tehnikama, ne poštujete neka osnovna pravila i time kasnije pravite problem ostalim kolegama i spoljnim saradnicima…
Znači dokaz da znate da koristite softver, i to pravilno.

E sad, ako želite da vas prepoznaju kao eksperta, postoji program pod nazivom Autodesk Certification. Ovo su testovi koji dosta koštaju, dobijate sertifikat, za određeni softver i pravo da koristite logo koji vas predstavlja kao eksperta. Ako odobrite, vaši podaci idu u bazu profesionalnih korisnika određenih Autodesk softvera, gde poslodavci koji traže takve, mogu da vas pronađu. Kada položite test, važi vam doživotno za softver koji ste položili, ali morate svake godine da polažete dodatne ispite za nove verzije, da bi održali kontinuitet.
Ispiti nisu naivni, nije priča ista za svaki softver, ali recimo oko 83% je minimum da položite. Pitanja su takva da se faktor sreće minimalizuje. Recimo, dobijete pitanje i pet ponuđenih odgovora. Svih pet je tačno, ali vi trebate da izaberete koje rešenje je najbolje. Znači pucaju na iskustvo a ne na puko poznavanje komandi…
Ovi ispiti mogu puno da vam znače pri zapošljavanju. Naravno govorim o zapadu, mada i u Srbiji to uzima maha, jer je poslodavcima dosadilo da zapošljavaju ljude koji su navodno eksperti za taj i taj softver, a onda nemaju pojma kako u AutoCAD-u da kreiraju dinamički blok, koji se pojavio u AutoCAD-u 2006, tj. pre punih 6 godina…
Eto, udavih vas, nadam se da je bilo korisno :)
[ A.G.KG @ 26.06.2010. 18:21 ] @

Dr.Jek
da li bi mogao da mi preporuchish nekog autora za Inv2011 za srednje-napredni nivo (samonadogradnja ne polaganje, ispiti, ... :))
ja trenutno radim u Inv2009

hvala
[ Yoba @ 26.06.2010. 21:00 ] @
Imao bih pitanja za expert nivo, softwearski paket AutoCAD.


1. Koliko to kosta i sta je uracunato?

2. Da li mogu da se vide prethodni testovi, ili barem deo?

3. Da li moze da se zna koja literatura se koristi?


4. Kako je moguce doci "sa druge" strane, tj biti ispitivach?
[ MaliBatica @ 27.06.2010. 09:38 ] @
@Yoba :nema polaganja ispita,odslusas kurs i budes prisutan i to je to nema polaganja.
[ Yoba @ 27.06.2010. 11:58 ] @
?


>Kada položite test, važi vam doživotno za softver koji ste položili, ali morate svake godine da polažete dodatne ispite za nove verzije, da bi održali kontinuitet.

?
[ SerZile @ 27.06.2010. 16:26 ] @
Pozdrav svima,

Ja bih da malo razjasnim neke stvari.

O sertifikatu koji se dobija po zavrsetku kursa

1. Po zavrsetku kursa dobija se sertifikat o odslusanom kursu koji je garancija da je doticni odslusao kurs i nista vise od toga.
2. Za poslodavca to znaci da je kandidat za zaposljavanje spreman da pored zvanicne skole koju je zavrsio i dalje ulaze u sebe i da verovatno ima solidno poznavanje doticnog programa.
3. Sertifikat moze da bude razlog da vas neko pozove na razgovor ako ima mnogo kandidata sa slicnim biografijama. Moze da bude jezicak na vagi, ali to vazi samo za prvi krug razgovora.
4. Ako je u pitanju neka dizajnerska prica sertifikat je nistavan u poredjenju sa portfoliom (moje licno misljenje).
5. Ako je u pitanju inzenjerska struka uradjeni projekti i u cesce u projektima su ono sto je bitno. Sertifikat je zanimljiv ljudima koji traze prva iskustva, sve posle toga je pitanje vec stecenog iskustva (moje licno misljenje).
6. Polaganje ispita da bi se dobio "sertifikat o zavrsenom kursu", cista prevara samo da se uzmu pare. To mozda baca malo senku na ovu pricu o sertifikatima, jer i ja znam da postoje takvi slucajevi, ali ne bih dalje razglabao ovu temu u zemlji u kojoj se kupuju i fakultetske diplome i doktorati.

Sertifikati koji potvrdjuju znanje

1. Mogu se steci polaganjem ispita preko Interneta u centrima za polaganje. U Srbiji jos nema takvih centara tako da prica o tome jos nema nikakvog smisla.

Ko treba da upise kurs

1. Ko zeli da pojaca pocetnicki CV a ne zna da koristi program. Ko zna, a hoce sertifikat, neka upise napredni kurs ili kurs za program koji ne zna ili najlosije poznaje.
2. Ko je prezaposlen da bi sam ucio i lakse mu je da savlada program pomocu kursa.
3. Ko voli da savladava programe slusajuci kurseve (moj slucaj).
4. Ko zeli da za najkrace vreme postigne maksimalne rezultate.


Pozdrav svima,
SerZile





[Ovu poruku je menjao SerZile dana 27.06.2010. u 20:30 GMT+1]
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 07.03.2011. 11:06 ] @
Ako još nekoga zanima priča o Autodesk-ovim sertifikatima, TeamCAD je nedavno postao zvaničan centar za sertifikaciju. Pisao sam već u okviru ove teme, o kakvim sertifikatima se ovde radi. Znači ne o odslušanom kursu, već profi priča...

http://www.teamcad.rs/index.ph...article&id=9&Itemid=53