[ jzarko @ 23.06.2010. 21:17 ] @
Posto vidim da bi mnogi ljudi zele da nauce da prave aplikacije sa UI u c++ ali nisu sigurni sa cim da krenu jer ima puno ponudjenih biblioteka i IDE za tu namenu. Posle opseznog guglanja i citanja raznih tema na [es] dosao sam na zakljucak da je najbolje poceti da se radi sa Qt Creatorom (mislim da ima najbolju perspektivu).
Posto je tesko poceti od nule bez ikakvog predznanja krenuti i raditi u Qt IDE razvojnom okruzenju hocu da okupim ljude koji su zainteresovani za ucenje Qt na jednom mestu.Kod nas ne postoji nikakav kurs gde bi mogli cuti zivu rec i nauciti osnove, hteo sam ovde putem [es] skupiti ljude koji su voljni uciti Qt i naci coveka koji bi nam pokazao osnove.
Svi koji su zainteresovani za ucenje Qt molim da ostave komentar, da vidimo koliko nas ima, kao i ljudi koji su voljni da nama pocetnicima drze kurs, naravno da bi coveku koji bi nam drzao kurs placali bi casove.

Naravno ovo nije nimalo lak posao organizovati ljude, naci prostor za rad i najvazniji naci voljnog coveka koji bi nam drzao ovaj kurs...

Posto ide vreme godisnjih odmora, neka se za sad ljudi javljaju putem komentara, a da pocnemo od septembra sa kursom npr. 2 do 3 puta nedeljno cca 3 nedelje.Naravno za polaznike ovog kursa(ako se organizujemo) uslov je znati c++

Svestan sam da administratori ES mogu protumaciti ovu temu kao, reklamiranje i krsenje pravila, ali zelim da kazem da smo svi mi ovde sa namerom da bi ucili i unapredjivali sebe.Tako i da krsim pravila ES zazmurite na jedno oko ;)

Svaka kritika i sugestija je dobrodosla

[ Eurora3D Team @ 24.06.2010. 02:47 ] @
Nisam zainteresovan da ucim ni da drzim kurs ...
Radim sa Qt-om , multiplatformski i hteo sam samo da potvrdim da je Qt Creator stvarno najbolje multiplatformsko IDE za Qt.
Ali ako radite samo za Windows bolje je da koristite VC zbog boljeg debuggera.
VC ima plugin za Qt a Qt forme mogu da se dizajniraju i programom koji je za to predvidjen u okviru Qt SDK.
Naravno treba dobro prouciti Qt dokumentaciju.
Inace u Qt help fajlovima koji dolaze uz SDK je sve objasnjeno. Ako nesto i nije moze da se nadje na internetu ...
[ Mihajlo Cvetanović @ 24.06.2010. 09:26 ] @
Da li taj plugin radi i za VC Express? To bi onda bila vrlo primamljiva besplatna kombinacija.

EDIT: Uz malo guglanja došli smo i do pozitivnog odgovora, http://netindonesia.net/blogs/...al-studio-2008-vc-express.aspx
[ Eurora3D Team @ 24.06.2010. 21:41 ] @
Citat:
Mihajlo Cvetanović: Da li taj plugin radi i za VC Express? To bi onda bila vrlo primamljiva besplatna kombinacija.

EDIT: Uz malo guglanja došli smo i do pozitivnog odgovora, http://netindonesia.net/blogs/...al-studio-2008-vc-express.aspx

Nisam procitao celu stranu sa tvog linka ali se secam pre 2-3 meseca kad sam probao da instaliram plugin na express nije radilo ... nazalost.
Mozda su sad to popravili.
[ artik @ 25.06.2010. 03:18 ] @
Pozdrav, meni je eclipseCPP i Qt zakon multiplatformsko IDE moze se podesiti da koristi debugger na koji ste navikli a podrzava CVS i SVN sto mislim da Qt Creator jos ne podrzava. Ko hoce da radi(volontira) na openSource programu(Qt i cpp) neka mi se javi na mail .
[ Nedeljko @ 25.06.2010. 03:50 ] @
Osim CVS i SVN, Qt Creator podržava još i git, gitorius i mercurial.

Ne nalazim neku superiornost Visual Studio-a nad Qt Creator-om. Ovaj drugi ima npr. bolji editor, kao kompenzaciju za slabiji dibager.
[ jzarko @ 25.06.2010. 11:14 ] @
Hvala svima na konstruktivnim predlozima.Posto sam ja u fazi ucenja Qt sve sto budem nasao, a interesantno je, stavjacu ovde u ovoj temi.

Signals and slots:

uvod u signals and slots ~trajanje 4:39 [min]
http://www.youtube.com/watch?v=yPhbgrApNx0

Hello world ~trajanje 3:21 [min]
http://www.youtube.com/watch?v=QLT7oEt6gLE



[ Nedeljko @ 25.06.2010. 22:48 ] @
Oćete kurs Qt-a? Ima ga i Beogradu.
[ Sale_123 @ 25.06.2010. 23:05 ] @
Ja imam dva pitanja, mozda sa malo off-topic, ali vjerujem da ovde ima ljudi koji bi mi na pravi nacin odgovorili ;-):

1. Postoji li nekakav framework baziran na QT-u kao na primjer sto je NetBeans na javi?

2. Postoji li nekakva dobra graficka komponenta za 2D renderovanje kao sto je GraphicScene, kod koje je Y osa okrenuta, tako da je pozitivan smijer od dole na prema gore?

[ Nedeljko @ 26.06.2010. 00:21 ] @
1. KDE je zasnovan na Qt-u, ako si to hteo da pitaš.

2. Zamisli ti ose u QGraphicsScene kako god hoćeš, ali, pre nego što pozoveš funkciju render, podesi u QPainter-u matricu transformacije.
[ Sale_123 @ 26.06.2010. 00:39 ] @
Hvala, ali nisam. QT je super, ali za razvoj aplikacija mnogo vise funkcionalnosti nudi netbeans, koji nadopunjuje Javu uveliko. (Netbeans nudi gotovu platformu koja obezbjedjuje upravljanje prozorima, menijima, upravljanje modulima i medjusobnim zavisnostima medju njima. Mislio sam na tako nekakav framework, koji bi bio produzena ruka QT.

Za drugo pitanje otvoricu novu temu.
[ Nedeljko @ 26.06.2010. 00:54 ] @
Evo primera koda za drugo pitanje.

Code:
void MainWindow::paintEvent(QPaintEvent *)
{
    QGraphicsScene s;
    QPainter p(this);
    QRect r = rect();

    p.setTransform(QTransform(1, 0, 0, 0, -1, 0, 0, r.height() - 1, 1));
    s.addRect(10,10,250,150);
    s.addLine(1,1,200,100);
    s.render(&p, r, r);
}


U prozor se crta baš onako kako ti hoćeš.
[ Eurora3D Team @ 26.06.2010. 01:14 ] @
Citat:
Sale_123: Hvala, ali nisam. QT je super, ali za razvoj aplikacija mnogo vise funkcionalnosti nudi netbeans, koji nadopunjuje Javu uveliko. (Netbeans nudi gotovu platformu koja obezbjedjuje upravljanje prozorima, menijima, upravljanje modulima i medjusobnim zavisnostima medju njima. Mislio sam na tako nekakav framework, koji bi bio produzena ruka QT.

Za drugo pitanje otvoricu novu temu.

NetBeans je razvojno okruzenje ... prosireno raznim plug-inovima ...
Skraceno to je poznato kao IDE.
Izraz framework se koristi za softwerske komponente ili kod koji pretstavljaju bazu i okvir za pisanje koda na 'visem' nivou.
Qt je framework. Kod se pise u razvojnom okruzenju. Nokia je plasirala jedno za Qt koje se zove QtCreator.
Postoji graficki dizajner, kontrola projekta (kompajliranja i sl.) , dobar editor.
Ne postoji jos uvek nista kao sto je UML, ako si to mislo, kao u javi gde bi mogao da graficki dodajes i povezujes klase i sl. ali se IDE razvija ...
Po mom misljenju kad Qt pokrije sve platforme na nacin kako je to pokrila java java vise nece da ima nikakav smisao ... Qt kod je nativ kod, nije interpretiran i brzi je ...

ps. i C++ nije java ;)
[ Sale_123 @ 26.06.2010. 01:31 ] @
Citat:
Eurora3D Team: NetBeans je razvojno okruzenje ... prosireno raznim plug-inovima ...
Skraceno to je poznato kao IDE.
Izraz framework se koristi za softwerske komponente ili kod koji pretstavljaju bazu i okvir za pisanje koda na 'visem' nivou.
Qt je framework. Kod se pise u razvojnom okruzenju. Nokia je plasirala jedno za Qt koje se zove QtCreator.
Postoji graficki dizajner, kontrola projekta (kompajliranja i sl.) , dobar editor.
Ne postoji jos uvek nista kao sto je UML, ako si to mislo, kao u javi gde bi mogao da graficki dodajes i povezujes klase i sl. ali se IDE razvija ...
Po mom misljenju kad Qt pokrije sve platforme na nacin kako je to pokrila java java vise nece da ima nikakav smisao ... Qt kod je nativ kod, nije interpretiran i brzi je ...

ps. i C++ nije java ;)


:D nisam toliki pocetnik. NetBeans nije samo IDE.

Citat:

The NetBeans Platform is a generic framework for Swing applications.

http://platform.netbeans.org/


Znam za QTCreator.

I znam da C++ nije Java, ali QT koliko razumijem ima mehanizme za dinamicko ucitvanje biblioteka, i pronalazenje klasa koje implemntiraju odredjeni interfejs, itd... Sustinski jeste velika razlika, ali je u primjeni sve manja i manja...;-)

http://web.mit.edu/qt-dynamic/www/plugins-howto.html

[ MarkoBalkan @ 28.06.2010. 17:28 ] @
da li QT ima budućnost? pošto poslovne aplikacije se sele na web, a ono malo će ostati kao desktop.

[ Nedeljko @ 28.06.2010. 21:19 ] @
Qt je za desktop.
[ MarkoBalkan @ 28.06.2010. 21:23 ] @
Citat:
Nedeljko: Qt je za desktop.


pa znam, zato i pitam da li ima budućnost, jer sam bio zagrijan za njega.

[ Nedeljko @ 28.06.2010. 21:48 ] @
E, da, i za mobilne telefone.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 28.06.2010. u 23:01 GMT+1]
[ mmix @ 29.06.2010. 08:59 ] @
Pa masa poslovnih aplikacija se vec odselila iz C++ arene, dal je otisla na cloud, javu ili clr manje je vazno od cinjenice da vise nije na C++-u (cast izuzetcima). Sto se tice buducnosti Qt-a, pa ceo KDE ti je radjen na njemu tako da ne ide on nigde. Ja sam recimo Qt vise doziveo kao mocnu zamenu za MFC ako MORAM da uradim C++ aplikaciju, nista manje nista vise.
[ Nedeljko @ 29.06.2010. 12:20 ] @
Sa jedne strane, najveći deo aplikacija za masovnu upotrebu je rađen u jeziku C++, a sa druge strane, najmanje posla ima baš za njega.

Nokia sada gura Qt na mobilne telefone. Ne znam kakva mu je tu budućnost, ali Nokia je najpre Qt, a kasnije i Trolltech upravo zbog toga.
[ BinaryRuler @ 02.07.2010. 20:46 ] @
Nemoguce je instalirati Qt na VS express, jer vs expres ne podrzava plugin-ove.
Ali se moze raditi sa njim pod uslovom da se rucno poziva qmake.

Ja inace koristim kombinaciju Qt + Code::Blocks +Mingw.

Sto se tice buducnosti sigurno je ima jer je od qt 4.5 verzije qt objavljen i pod LGPL licencom.
Mnogo je opsiran i ima jako puno klasa koje su korisne.

Evo na primer u samo par linija koda moze da se dobije file system treeview.
Code:

#include <QtGui>

 int main(int argc, char *argv[])
 {
     QApplication app(argc, argv);

     QDirModel model;
     QTreeView tree;
     tree.setModel(&model);

     // Demonstrating look and feel features
     tree.setAnimated(false);
     tree.setIndentation(20);
     tree.setSortingEnabled(true);

     tree.setWindowTitle(QObject::tr("Dir View"));
     tree.resize(640, 480);
     tree.show();

     return app.exec();
 }


http://doc.qt.nokia.com/4.6/itemviews-dirview.html
[ Eurora3D Team @ 09.07.2010. 22:17 ] @
Da dodam jednu vaznu stvar vezano za Qt SDK.
Oni koji koriste Qt verovatno vec znaju ali za one koji ne znaju....
I na Linuxu i na Windowsu se mnogo lako instalira.
Za one koji nece da kompajluju postoje instaleri za svaku platformu.
QtCreator je ukljucen u instalaciju ...

[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 10.07.2010. u 22:42 GMT+1]
[ miroslavgojic @ 30.07.2010. 09:31 ] @
Vec duze vreme trazim kako da savladam QT4

inace ima Qt4 na Linuxu

Ono sto pokusavam je da napravim aplikaciju koja radi sa MySql bazom podataka

Nakon nekog vremena sam resio konekciju ...
vise je greska do pravljenja projekta nego do koda ...
a na kraju je proradilo

Sad sam poceo da trazim podatke kako da napravim jednostavne forme za unosenje u bazu ali nemam bas srece

tako da sam zainteresova za Qt kurs ...