[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 17:56 ] @
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10417167.stmha

Citat:

Swiss graffiti man faces Singapore caning

A Swiss man has been sentenced to five months in jail and three strokes of a cane for spray-painting graffiti on a train in Singapore.

Oliver Fricker, 32, a software consultant, admitted breaking into a depot and vandalising the train.

The judge called it a serious breach of security.

Caning in Singapore involves being struck with a wooden stick on the back of the thigh, which can leave permanent scars.

Amnesty International called the sentence barbaric.

Accomplice

Judge See Kee Oon said Fricker's actions were "calculated criminal conduct".

"He was fully conscious of the criminal nature of the act and must be prepared to face the consequences," the judge said.

Singapore says it is still hunting for a second man, UK national Lloyd Dane Alexander, who it believes took part in the spray-painting.

Fricker was arrested on 25 May, eight days after the incident and two days before he was to leave for a new job in Switzerland.

Prosecutors said the pair spray-painted the words "McKoy" and "Banos" on two carriages - a signature that has featured in graffiti works in other countries.

It is not clear if the two men are the duo behind the other works, or imitators.

Vandalism in Singapore carries a fine of up to S$2,000 ($1,437) or up to three years in jail, in addition to three to eight strokes of a cane


Ako :-)))
[ combuster @ 25.06.2010. 18:00 ] @
Neka ga zigosu sa ljiljanom :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 18:05 ] @
Tesko je biti softverski konsultant danas izgleda :) Hahaha
[ vladd @ 25.06.2010. 18:07 ] @
Sto nije zvrljao po tramvajima u Cirihu ili Luganu!!

Malo je tri puta, bar jedno desetak, pa na petom zamahu da ga polivaju vodom..
[ flylord @ 25.06.2010. 18:35 ] @
meni zaista nije jasno zasto ga salju u zatvor. Pa nije ubio nekog ili opljackao nesto :S
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 18:37 ] @
Nije, ali se u Singapuru moze fasovati zatvor za takve stvari :-)

Sto bi jedan "softverski konsultant" verovatno trebao da zna hahahah

Ostace mu oziljci kao uspomene na mladost ludost :)
[ flylord @ 25.06.2010. 18:44 ] @
gle, jeste Singaput bogat, i znam da su veoma strogi. Ali zatvor kosta. I to kosta poreske obveznike. I zato mislim da je to je to besmisleno. Bolje da povecaju broj udaraca na 50 nego da ga salju u zatvor.

Zatvor apsolutno nije dobar ni kao vaspitna mera. Besmislen je za prekrsaje i mala krivicna dela. Samo ce da iznervira coveka ili da ga baci u depresiju.. bice revoltiran. Znaci ili prinudni rad ili bambus.
[ Slobodan Miskovic @ 25.06.2010. 18:57 ] @
Singapur je najbolje mesto za podizanje porodice na svetu.
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 19:00 ] @
Yep.... nema grafita, ispljuvaka, zvaka.. engleske skole, sve mirno i cisto :)

A ti mozes da pripalis za Tajland za vikend kad te smori :)


@flylord - slazem se skroz... i ja bih trazio da se zameni zatvor za 50 udaraca bicem... no, verovatno softveras ne bi izdrzao ziv, a onda bi se Amnesty International previse bunio :) Hahahahah
[ flylord @ 25.06.2010. 19:08 ] @
A nije mi jasno ni sta se AI mesa bilo gde. I ne vidim sta ima brutalno u batinama. Znaci ne osudjuju sto je doticni unistavao tudju imovinu.. i to im je OK. Al kad njega neko opauci, onda to nije human.. blah
[ bobiska @ 25.06.2010. 19:19 ] @
E kad tako budu ovde radili, proćićemo 1. krug na nekom prvenstvu...negde...
Od dna se počinje.
[ Isak666 @ 25.06.2010. 19:39 ] @
Neka sibaju.
Pogotovo ako je neku glupost naskrabao.

Neki lep mural na adekvatnom mestu bih mogao da oprostim, ali za ovo bih tukao.
[ ArsenLupen @ 25.06.2010. 21:05 ] @
Koliko god se trudili da usvojimo demokratiju i zapadne vrednosti, batice, bez ovako prekopiranih istocnjackih metoda, nema napretka u Srbiji. Motka, i to velika. I onda posle motke moze svi da se pravimo Englezi - fini i ugladjeni
[ mmix @ 25.06.2010. 21:11 ] @
Nema od toga leba, ovde se sve deli pa bi i batina, bice jedna za tebe i mene i jedna za njih

Inace, batica ce da fasuje motku zbog grafita a zatvor mu je zbog provaljivanja u zeleznicki depo, tako je ladno mogao i eksploziv pod vagon da postavi. I tu u trenutku dok zemlja jos uvek ima problema sa ekstremnim islamistima. Ja bih rekao da je jos dobro i prosao. Mislim, koliki moron treba da budes.
[ ventura @ 25.06.2010. 21:15 ] @
Citat:
flylord: gle, jeste Singaput bogat, i znam da su veoma strogi. Ali zatvor kosta. I to kosta poreske obveznike. I zato mislim da je to je to besmisleno. Bolje da povecaju broj udaraca na 50 nego da ga salju u zatvor.

Zatvor apsolutno nije dobar ni kao vaspitna mera. Besmislen je za prekrsaje i mala krivicna dela. Samo ce da iznervira coveka ili da ga baci u depresiju.. bice revoltiran. Znaci ili prinudni rad ili bambus.

Očigledno nisi nikad bio u Singapuru kad ti je sve to čudno.

Singapur je jedno malo mesto, u sred jugoistočne Azije, okružen sa bukvalno poludivjacima... Malezija, Indonezija (Sumatra, Borneo, Džakarta), gde se ljudi još uvek vijaju kopljima, i gde čak ni kanibalizam nije retkost... Šljakeri su indusi, filipinci i sl. polusvet koji sa sobom donosi takav folkor da su u odnosu na njih naši cigani ponašaju kao Engleski lordovi...

I pored svega toga Singapur je toliko uređen grad, tako čist, tako organizovan, precizan, da je to neverovatno... Milina za život. Da im pravila nisu tako stroga kakva jesu, pretvorili bi se u neku prljavu raspalu džamahiriju u roku od odmah...
[ flylord @ 25.06.2010. 21:16 ] @
@ventura: ne smeta meni njihova strogost. I ja mislim da su batine i prinudni rad, za vecinu prekrsaja daleko bolji nego novcana kazna/zatvor. Al mi cudno sto ga salju u zatvor. Tako samo gube pare
[ ventura @ 25.06.2010. 21:21 ] @
Citat:
flylord: @ventura: ne smeta meni njihova strogost. I ja mislim da su batine i prinudni rad, za vecinu prekrsaja daleko bolji nego novcana kazna/zatvor. Al mi cudno sto ga salju u zatvor. Tako samo gube pare

Ne verujem da ga u zatvoru neće zapasti prinudni rad :)... Pazi, imaju oni tu neku svoju računicu... Ni policiji se ne isplati da za ubistvo skitnice organizuju tolike istrage i troše tolike resurse kad bi se gledalo na taj način, ali kad se gleda na način da to ne urade da bi celo društvo zapalo u anarhiju, onda se itekako isplati..

On je tamo verovatno kao gastarbajter... Tih pet meseci će ga debelo koštati, i verovatno će izgubiti posao, sa malom šansom da se ponovo zaposli u Singapuru kao osuđivani prestupnik, te će biti primoran da se vrati odakle je i došao. To je indirektni efekat kazne, i veoma ozbiljna pretnja za svakog šljakera, bio to indus iz Bangladeša, ili pijani englez iz Londona, da zna šta ga čeka u slučaju da napravi neko srànje.
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 21:41 ] @
Hahaha secam se pre nekoliko godina, aplicirao za posao neki Malezanin i malo po malo, ispada ima neki problem... sta je problem, covek fasovao zatvor u Singapuru i zaplenili mu sve, pa i neki kod koji je trebao da pokaze :-))))

Nema labavo u Sindji :)
[ vlada131 @ 25.06.2010. 22:12 ] @
Isto imaju zero tolerance prema drogama, ako te uhvate da si u posedu iznad neke određene količine sledi po automatizmu smrtna kazna. Isto je i za nelegalno posedovanje i upotrebu vatrenog oružja zaprećena smrtna kazna.

Uostalom, imaju najveću stopu izvršenja smrtne kazne u odnosu na broj stanovnika u svetu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_punishment_in_Singapore

Citat:
The city-state had the highest per-capita execution rate in the world between 1994 and 1999, estimated by the United Nations to be 13.57 executions per one million population during that period.


Verovatno ih je zato AI uzeo na zub.
[ burex @ 25.06.2010. 22:16 ] @
Bolja je varijanta da 3 meseca čisti svako poslepodne po par sati vagone (public service):
- radiće nešto korisno
- neće biti na teretu države
- kazna će biti društveno prihvatljiva
- neće imati ožiljaka
- neće postati depresivan u zatvoru
- naučiće se pameti i neće mu više ikada pasti na um da šara vagone...

No, ipak je to Singapur:
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2010. 22:21 ] @
Hahahaha "No durians" hahaha :)

Imao sam prilike da budem u blizini tog voca kada je neki baja krenuo da ga otvara u Indoneziji... covece smrdi za medalju. Kazu da je ukusno, ali taj smrad je toliko nepodnosljiv da ne znam kako ljudi savladaju taj problem.

Takodje, doticna vocka je zabranjena za unosenje u avione po Aziji.
[ bjevta @ 26.06.2010. 05:40 ] @
kad sam bio u singapuru pre par godina, taksista mi je, odmah prilikom vožnje s aerodroma, rekao da sam, kao stranac, zaštićen u svakom pogledu kao bela mečka ali da, ako napravim njesra, nema te sile koja bi me spasila...

singapur je raj na zemlji. jedno što mi je smetalo jeste konstantno visoka vlažnost vazduha (100%, sredina aprila). sve ostalo je fenomenalno!
[ Izvoljski @ 26.06.2010. 10:51 ] @
Sramota je da postoji danas ova sadisticka zemlja.
[ burex @ 26.06.2010. 12:02 ] @
http://www.maikschroeer.de/bl/?p=8
Citat:
BE CAREFUL

As the picture of the post suggests, it is a wise decision not to do everything in the public sphere.. Singapore truly earns the label of a ‘nanny state’ considering such things as the ban of imports of chewing gum, highest fines for littering, spitting and not flushing in public toilets..Penalising the smallest offences has become a trademark of this city.

An excerpt:
(1 S$ = 0,5€ = 0,6 US$)

- selling or importing chewing gum: S$1000
- dropping gum or litter: S$1000
- dancing in public: S$5000
- skateboarding: S$500
- smoking in most public places: S$1000
- hawking without a licence: S$500
- vandalism: S$5000
- public speaking without permit: S$2000
….

THINKING ABOUT IT..

These are fines for first offences..repeaters usually face corrective work or even jail..
[ mmix @ 26.06.2010. 13:23 ] @
TO je suprotna krajnost anarhiji, jeste sve to lepo ali malo umrtvljuje. Nema srece u ekstremizmu bilo koje vrste, ne valja ni singapurski fasiazam, ali ne valja ni nasa domaca anarhija, treba biti mdar pa naci neku sredinu.
[ dr.pametnjakovic @ 26.06.2010. 14:00 ] @
Bas sam hteo da napisem kako doticnog koji je pisao grafite svakako treba bicevati, cak i da broj bicevanja bude veci ukoliko je broj dana od prethodnog krecenja zida manji ... a onda videh ove kazne ... mnoge stvari koje su sasvim normalne za nas, tamo su veoma strogo kaznjive ...
dancing in public: S$5000

kako bi mi napunili budzet samosa ovom kaznom :)

ali, ako ne znas za bolje, ne znas ni za razliku, zar ne?
[ Suns @ 26.06.2010. 14:17 ] @
Da li je to do glupih švajcaraca ili je nešto drugo ali kada sam pretprošle godine bio na Tajlandu, jedan švajcarac je auto-lakom išarao bilbord (10m x 10m) na kome je bila slika Tajlandske Kraljevske porodice Rama i za to delo je dobio 70 godina zatvora bez pomilovanja.

Nije šala, ta priča je obišla ceo svet za nepunih 2h od presude, pa sada vi vidite da li hoćete da se zezate sa zakonima u tudjim državama


P.S. Uglavnom za ubistvo dobiješ jednako kao za verbalno vređanje kraljevske porodice, njihova ideologija je kraljevska porodica na prvom a sopstvena na drugom mestu i svi su OK sa tim.
[ Shadowed @ 26.06.2010. 14:45 ] @
Ja nesto mislim da mi obrisemo ovu temu. Videce je neko iz nase vlade, dobice nezgodne ideje, bice belaja..
[ miloshzorica @ 26.06.2010. 15:11 ] @
svakako manje lose nego ova latinoamericka ciganija i rasulo... pre argentine sam ziveo bas u singapuru, te mogu da poredim 2 extrema.

jesu striktni, ali bar je bezbedno.

da su preterali, jesu.

u juznoj americi jedino ko je sredjen je chile i oni isto postaju striktni... imaju gomilu stoke okolo... peru, bolivija, paragvaj i ta ekipa za koju su nasi cigani gospoda!
[ Suns @ 26.06.2010. 17:40 ] @
Shadowed Nismo mi te sreće da nam se uvedu ovakvi zakoni
[ burex @ 26.06.2010. 18:19 ] @
Treba određene kazne da budu visoke, ali ne ovoliko. Mene da kazne na licu mesta sa "samo" 50$, ne bih ni pomislio sledeći put da pljujem žvaku na trotoar, a ne bih izgubio deo životne ušteđevine. Takođe, diskriminacija koja se svodi na to da ne smeš ni da takneš kraljevsku porodicu mi ni malo ne uliva poverenje u tu državu.
[ Marija84 @ 26.06.2010. 18:22 ] @
Nama ovakvi zakoni nikada nece doci a i ako dodju mislite da ce se postovati? nema sanse!
[ Shadowed @ 26.06.2010. 20:04 ] @
Citat:
SunsShadowed Nismo mi te sreće da nam se uvedu ovakvi zakoni :(

Pa nece takvi, al' mogu da im se razviju ko zna kakve ideje.


Marija, u Srbiji je glavni problem sa zakonim njihova primena.
[ Odin D. @ 26.06.2010. 21:40 ] @
Stepen postovanja zakona u Srbiji je direktno proporcionalan procentu budala u stanovnistvu.
Tako bar kaze vlast, a instrumenti prisile kojima se treba obezbediti postovanje zakona tacno su ukrojeni prema tom planu.
[ Java Beograd @ 28.06.2010. 08:00 ] @
Pre puno godina, za vreme Kliintonovog prvog mandata, bio neki amer koji se napio pa skakao po parkiranim automobilima i šarao ih sprejem. U'apsilii ga Singapurski drotovi, a sud kaznio sa 10 (ili 20, ne sećam se tačno) udaraca bambusovim štapom po turu.

U SAD su roditelji razmaženog, obesnog delikventa digli frku, kakva se samo dići može. Novine, televizije, ulične demonstracije - ludilo. Angažovao se i sam Klinton. Dolazio u Singapur neki amrički političar, 'bem li ga, Isto su ovako Singapurske vlasti nazivalii divljacima, i slično. Ali džaba. Singapurske vlasti su amerima objasnile da se štap prethodno dezinfikuje alkoholom.

Klinac je ipak dobio presuđene batine.

Ali druga stvar je interesantnija: istovremeno se su u SAD neki novinari setili da sprovedu anketu: da li bi voleli da ovakvi zakoni budu i kod njih ? Ogromna većina anketiranih je pdržala ovakve zakone. Sećam se da se i kod nas govorilo o tome i bila je jedna emisija, u kojoj trgovac koji većinu robe izlaže na tezgi ispred radnje kaže da on može mirno da ostavi radnju, i kasu sa parama i da se prošeta preko puta da jede. Niko mu neće ukrasti ništa od robe. Jednostavno: kazna za krađu je - odsecanje ruke !

[ ventura @ 28.06.2010. 09:45 ] @
Citat:
Java Beograd
Ali druga stvar je interesantnija: istovremeno se su u SAD neki novinari setili da sprovedu anketu: da li bi voleli da ovakvi zakoni budu i kod njih ? Ogromna većina anketiranih je pdržala ovakve zakone. Sećam se da se i kod nas govorilo o tome i bila je jedna emisija, u kojoj trgovac koji većinu robe izlaže na tezgi ispred radnje kaže da on može mirno da ostavi radnju, i kasu sa parama i da se prošeta preko puta da jede. Niko mu neće ukrasti ništa od robe. Jednostavno: kazna za krađu je - odsecanje ruke !

Nije baš da odsecaju ruke, ali kriminal je skoro pa nepostojeći...

Moj burazer inače živi u Singapuru, i dolazim ja pre jedno mesec/dva kod njega, stižem ispred zgrade a on kaže neće biti kući još par sati, ali ja da uđem pošto je stan otključan! Ja ga posle pitam kako to da ostavlja stan otvoren, ono, stan ispred vrata ima uredno rešetke (koje takođe nisu zaključane, a i valjda zbog nečega su stavljene na vrata), i u fazonu, pa jesam li ja normalan, ko još u Singapuru zaključava kuću/stan...

A kad lokalnom Singapurcu spomeneš mito i korupciju nevezano u razgovoru, nije preterano očekivati da te odveze pred policijsku stanicu i preda policiji :)
Priča mi burazer, on sa još jednim drugarom tamo, i sad hoće da kupe motore al ima neka zezancija sa prevođenjem naših dozvola na njihove, valjda neko dodatno polaganje, nemam pojma tačno šta... I uglavnom pitaju oni taksistu kakva je situacija sa policijom, da li ima šanse da ih 'počaste' nešto u slučaju problema, taksista dobije nervni slom, počne da urla na njih i ladno ih na sred ulice izbaci iz taksija :)
[ deerbeer @ 28.06.2010. 09:48 ] @
^ Kakve su sanse da dobijem Singapusrku vizu ili drzavljanstvo ? :))
[ Horvat @ 28.06.2010. 09:57 ] @
sta ovo znaci?
Citat:
- hawking without a licence: S$500


najveca glupost mi je ovo

Citat:
- selling or importing chewing gum: S$1000

i ovo
Citat:

- dancing in public: S$5000


ovo treba kod nas uvesti
Citat:
- dropping litter: S$1000

i povecati kaznu i na prinudni rad malo

[ Slobodan Milivojevic @ 28.06.2010. 10:22 ] @
Eh ti Singapurćani, stvarno nemaju milosti!
[ ventura @ 28.06.2010. 10:32 ] @
Citat:
Horvat
- hawking without a licence: S$500

najveca glupost mi je ovo

Hawking ti je prodaja robe na ulici... Tipa oni naši prodavci sa bulevara što rašire čaršaf po haubi i prodaju robu...

Kakve su im ostale kazne, ova mi se čini prilično mala za tako (ozbiljan) prekršaj...