[ neskoli @ 27.06.2010. 14:13 ] @
Potredno je da sastavim ER model u sledecem zadatku. Medjutim, ne znam kako da prepoznam gerund. Citao sam o tome sta su, ali su tekstovi dosta konfuzni, a mora se racunati na to da sam ja ipak pocetnik. J sam u seldecem zadatku sastavio neku sliku modela(generisan iz zadatka). Medjutim, znam da u resenju ovog zadatka postoji gerund, ali ne znam kako da ga prepoznam. Znam da u


Na osnovu datog opisa i ER modela(KOJI SE MORA KONSTRUISATI) izraditi relacioni model za sledeći realan sistem

1. Preduzeće za organizaciju sajamskih priredbi (u daljem tekstu Sajam) organizuje niz izložbi u toku kalendarske godine. Svaka sajamska izložba ima svoju šifru, naziv, period održavanja.
2. Na teritoriji Sajma postoji niz objekata (hala) u kojima se nalaze izložbeni prostori koje izlagači na pojedinim sajamskim priredbama iznajmljuju. Objekti su šifrirani, imaju svoj naziv, a pored toga se evidentira i godina gradnje, kao i kvadratura (u m2). Svaki izložbeni prostor ima svoju oznaku, veličinu (u m2), opštu kategorizaciju (kategorije su od 1. do 4.), kao i raspoložive dodatne sadržaje (struja, telefon, priključak na internet, voda, ...).
3. Za svaku izložbu se određuje cena izložbenog prostora. Cena se određuje po m2 zavisno od objekta i kategorije izložbenog prostora.
4. Sajam ima svoje tradicionalne partnere koji se pojavljuju već godinama na izložbama (neki od njih i na više u okviru iste godine), ali se stalno javljaju i novi partneri. Za svakog partnera se evidentira šifra, naziv, adresa, telefon, kontakt osoba, broj računa i eventualni popust (po defaultu 0, ali se ponekad odobrava dugogodišnjim partnerima i ne može biti veći od 15%).
5. Partner koji želi nastupiti na nekoj izložbi sklapa sa Sajmom ugovor o korišćenju sajamskih usluga. Ugovorom se precizira(ju) izložbeni prostori(i) koje će partner koristiti, s tim što se za svaki prostor navode i željeni dodatni sadržaji. Svaki ugovor ima svoj jedinstven broj, datum sklapanja i vrednost (ne može biti manja od nule).
6. Partneri vrše uplate na ime troškova korišćenja sajamskih usluga. Za svaku uplatu se evidentira ko je uplatio, ugovor na osnovu kojeg je izvršena uplata, datum i iznos uplate.



---
Ja sam izvukao sledece entitete kao i veze (u zagradama sam naveo POVEZNIKE tipova entiteta)

1. izlozba

2. objekat--(sadrzi)--izlozbeni_prostor--(iznajmljuje)--izlagac(partner)

3. izlozbeni_prostor--(sadrzi)--cenovnik ili cena--(se odnosi)--izlozba

4. izlozba-->(sadrzi)--izlagac(partner)

5. izlagac --(sklapa)--ugovor--(se_precizira)--izlozbeni_prostor -->izlozbeni prostor je predstavljen kako slab tip entiteta

6. partner(izlagac) --(vrse) --uplata


E sada, posto sam ja naveo neke od tipva entiteta, potrebno je i iste sklopiti u ER model, prepoznati i predstaviti gerund(sto ja ne znam i ne razumem).

Model koji sam dobio od druga je prikacen. Pa bi voleo da ga zajedno protumaciomo, da bi sto bolje pripremio modelovanje za ispit.

Hvala svima na razumevanju.
[ Zoran.Eremija @ 27.06.2010. 19:43 ] @
Na osnovu teksta kojim ste opisali sistem model podataka bi izgledao ovako...