[ combuster @ 27.06.2010. 20:37 ] @
http://cdimage.ubuntu.com/releases/maverick/alpha-1/

Utisci:

Radi poprilicno stabilno sto i nije za cudjenje, jos uvek nisu ukljucili razvojnu granu gnome-a 2.31 - vec je trenutno tu aktuelni gnome 2.30.2, mator xserver 1.7.5 - samo su kod kernela pozurili malo pa je tu 2.6.35 - samo da upozorim, meni po update-u iwl3945 nije hteo da dobije ip preko dhcp-a vec sam morao rucno da ga dodajem. Ostatak paketa je ja mislim za sada u dlaku sa lucid-om.

Instalirao sam ga da bih isprobao btrfs ali sam se izradio jer desktop verzija ne nudi mogucnost da se root particija formatira sa ovim filesystem-om vec samo sa alternate image-a je tako nesto moguce, sacekacu onda jos par dana da izadje alpha2 pa cu isprobati i javljam utiske.
[ Srđan Pavlović @ 27.06.2010. 20:47 ] @
Do alfe2 ce biti verovatno tu i novi gnome i X...

Kernel 2.6.35 - wow :)

I btrfs podrska ce verovatno biti jos ispeglana.
[ miroslavL @ 27.06.2010. 21:16 ] @
Najdraže od svega mi što još neće uključiti GNOME 3.0 - jer mi se uopšte ne sviđa neispeglani Gnome Shell :)
[ combuster @ 27.06.2010. 21:20 ] @
Ukljucice oni Gnome 3.0 (2.32) ali je fora sto gnome-shell nece biti default - mada bice u repoima...
[ miroslavL @ 27.06.2010. 21:50 ] @
E pa super onda, drago mi je zbog toga. Nego sad čitam za taj btrfs jer još nisam čuo za to, pa me interesuje hoće biti i za desktop varijantu jer piše da je uključen u 2.6.32 kernel a on već postoji u Ubuntu 10.04 (nisam imao ponuđeno da disk formatiram u btrfs)?

Ako sam nešto lupio ili odvalio vi me ispravite.
[ Srđan Pavlović @ 27.06.2010. 21:54 ] @
Da, bice i za Desktop varijantu.

A u 10.04 je valjda normalno sto nije bilo ponudjeno, jer nije ni najavljivano za 10.04, koliko mi se cini (nisam siguran).
[ miroslavL @ 27.06.2010. 21:56 ] @
Ok, super. Hvala Srki.
[ Srđan Pavlović @ 27.06.2010. 22:08 ] @
Colin Watson (Ubuntu Development Manager) just announced on the Ubuntu-Devel mailing list that you can now perform installations with a BTRFS root filesystem using the latest Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat daily ISO (only available in the alternate ISO!).

Znaci za sada moze sa alternate ISO-om, ali verujem da ce vec u Alfa2 biti i u Desktop ISO-u podrska za BTRFS.
[ combuster @ 27.06.2010. 22:09 ] @
BTRFS je jos uvek eksperimentalan fs, nije preporucljivo koristiti ga osim u svrhe testiranja. Ali sam hteo da isprobam one rollback opcije i te fore. Mislim moze i da se prebaci na zivo sa ext-a na btrfs mada ja ne gotivim te varijante :)

Kopka me samo da li moze da se butuje sa grub2 na btrfs root particiju, to mi je nesto sumnjivo :)
[ niceness @ 27.06.2010. 22:21 ] @
^^^

Ako je /boot na posebnoj particiji (sa nekim podrzanim fs-om) onda moze, ali
sam grub2 ne podrzava btrfs... barem koliko sam ja upucen.
[ combuster @ 27.06.2010. 22:25 ] @
Pa u /boot/grub direktorijumu i za grub i grub2 ne vidim nigde stage za btrfs, zato me to najvise i interesuje. Vrlo moguce da mora boot da ide sa druge particije...

/edit: A cuo sam da ce patch-ovati grub sa podrskom za btrfs ali samo za grub2, videcemo kada i da li ce to biti uskoro.
[ BBS @ 28.06.2010. 19:15 ] @
Nadam se da će rešiti probleme kuvanja procesora tj. temperature na laptopu kao i gluposti oko signalizavije za bezični pristup
[ Srđan Pavlović @ 28.06.2010. 23:59 ] @
Jel moze malo detaljnije o tom problemu "kuvanja procesora"? ;)

Neki link, nesto?

Instalirao sam i Ubuntu 10.04, i Mint 9 (zasnovan na njemu), i nisam
imao nikakvih problema sa odrzavanjem temperature u normalnim granicama.
[ miroslavL @ 29.06.2010. 00:09 ] @
Ni ja nisam imao problem na mom netbooku, dok laptop nemam, pa ako se može znati koji je procesor tj. koji je laptop u pitanju...

Nego, ono što mene sad zanima je pošto smo tako nekako započeli oko filesystema je, jel napokon btrfs podržan za ssd, jer smo dosad uvek 'morali' formatirati na ext2?
[ combuster @ 29.06.2010. 00:23 ] @
http://www.phoronix.com/scan.p...;item=btrfs_ssd_mode&num=1

Citat:

In Btrfs there the solid-state drive mode can be enabled by using the -o ssd mount option or adding ssd to the /etc/fstab. Enabling this option will tune the Btrfs allocator for SSD usage, which is then designed to improve performance with this file-system still undergoing development. However, unless disabling the write cache for the drive, the SSD mode does not necessarily mean better performance. In fact, as our results are about to show, the quantitative disk performance can drop greatly in the SSD mode when the write cache remains enabled. However, not all write caches can be easily disabled right now under Linux. With the OCZ Vertex SATA 2.0 SSD, which we used for this testing today, had its write caching always enabled. When attempting to disable the write cache through hdparm it would remain enabled regardless and when using sdparm it would report change_mode_page: failed setting page: Caching (SBC).


https://btrfs.wiki.kernel.org/...#Is_Btrfs_optimized_for_SSD.3F

Ali to opet po mom misljenju nema veze neke velike - performanse ok, vek trajanja - opet trash sa losim ssd-ovima i kontrolerima.
[ miroslavL @ 29.06.2010. 00:49 ] @
Da, baš tako - videćemo u budućnosti kad se ispegla šta će reći po tom pitanju, pošto je još u test fazi. Kontam da bi morali već da se usredsrede na ssd jer sad dolazi uz skoro svaki netbook i laptop.

[off] Ja prošlu noć odgovorio u jednoj temi (nešto vezano za ubuntu i launchpad) kad ja posle odgovora pogleda a ono nema tog pitanja, i brže bolje obrisa moj odgovor da ljudi ne pomisle kome ovaj odgovara :D - pogleda među korisnicima i vidim da si ti on-line... reko dobro je, nisam umislio pitanje nego combuster ga obrisa :D [/off]
[ BBS @ 29.06.2010. 01:15 ] @
@Srđan Pavlović
@miroslavL

Ovaj procesor je u pitanju
http://ark.intel.com/Product.aspx?spec=SLBPK

Bilo kakav rad podiže tempereaturu na 60 dok je radna na Winu 38-44. Što se tiče problema sa signaliziranjem Wireless pomenuto je već ovde na forumu http://www.elitesecurity.org/t399333-2#2623080.

Sabayon iako daje veću nego Win iapk je značajno manja od ove na Ubuntu i Mintu. )Sabayon inače ima bug kad je reč o particionisanju tako da nije on bez mana
[ combuster @ 29.06.2010. 02:41 ] @
@Miroslav

A-a nisam ja nista brisao, vrlo moguce da je lik koji je postovao sam obrisao svoju temu.

@BBS

Pricali smo vec o tome, ili ti je do drajvera za grafulju ako koristis opensource drajvere (los powermanagement radi se na tome) ili imas problema oko cpufreq scaling-a - mada bi trebalo za to vec da znam da je bilo neke frke oko toga.
[ miroslavL @ 29.06.2010. 03:06 ] @
@combuster

Moguće onda da dečko sam obrisa :)

@BBS

Ovde na ubuntu forumu se jedan dečko pomuči oko pisanja za sličan/isti problem i ne dobi odgovor... nema ti spasa :D - šala ;) verovatno je ovo što combuster reče.
[ BBS @ 29.06.2010. 08:46 ] @
Ista glupost je i sa Mintom. Tamo i sa instaliranim drajverima ništa ne dobijam. Inače ovaj procesor ne podržava skaliranje
[ Srđan Pavlović @ 29.06.2010. 09:31 ] @
Ako procesor ne podrzava skaliranje, a greje se preterano, to je onda los dizajn tog modela laptopa.

Cak i da je load 100% od neke aplikacije, duze vreme, laptop (ako ima
normalno provetravanje okolo i stoji na ravnoj povrsini) mora da radi normalno,
naravno vise se greje, ali sve u granicama normalne operacije, za laptopove je
izgleda to nesto visa temperatura kada su u pitanju procesori nego za Desktop.
(recimo za desktop procesore je 60C prilicno velika temperatura, za laptopove ne bas)

Znam likove koji ga drze na cebetu ili jorganu, a onda kazu kako se gracunar greje - a prorezi za vaduh lepo ususkani sa svih strana :)
[ combuster @ 29.06.2010. 09:59 ] @
i3 ne podrzava skaliranje ??? A jel mozes ti nama da das specifikacije tog laptopa tacno, sve se tripujem da imas i3 + ATI grafiku.
[ BBS @ 29.06.2010. 11:41 ] @
@Srđan Pavlović
Toliko je loš dizajn da je sa proizvodom čika Bilija temperatura 38 stepeni celzijusa a da je posle 3 sata neprestane rokačine na ovakvom modelu npr. Call of Duty Modern Warfare 2 temperatura kao sa Ubuntu-Mint prilikom kucanja teksta u OO????!!!!

Inače i Notepal Ubuntu i Mint teško rashladi.


@combuster
Intel Core i3 + ATI Mobility Radeon HD 5730

U ovom topicu smo spominjali ovaj problem i tu sam postovao rezultete

[Ovu poruku je menjao BBS dana 29.06.2010. u 12:53 GMT+1]
[ combuster @ 29.06.2010. 11:52 ] @
http://wiki.archlinux.org/index.php/Dell_Inspiron_1564

Citat:

CPU: Intel Core i3 330M(2.13GHz)
What Works
CPU frequency scaling
Function keys
Using the xf86-video-ati-git driver in AUR (other drivers aren't tested) the following works:
Suspend and hibernate
3D acceleration
Smooth video playback


Kazem ti - pregrejavanje je moguce samo zbog ATI opensource drajvera koji zaista mogu da doprinesu i do 10C vecim temperaturama nego sa catalyst-ima.

Mozes da nam das izlaz od komande cpufreq-info
[ BBS @ 29.06.2010. 12:24 ] @
Hajde kad se prabacim u Linux dajem izlaz i postovaći i ova dva "izlaza"
cpufreq-info

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors


Inače procesor koji si naveo i ovaj koji ja pominjem nisu identični ali oba poseduju Intel HD Graphics with Dynamic Frequency ali ne i Intel Turbo Boost Technology

[Ovu poruku je menjao BBS dana 29.06.2010. u 13:44 GMT+1]
[ combuster @ 29.06.2010. 13:28 ] @
Ja imam osecaj da ti mene zezas :)
[ Srđan Pavlović @ 29.06.2010. 15:24 ] @
@BBS - ajde samo da pricu o grejanju procesora smestimo
negde u hardverski deo foruma. Ajde bar da to radis sa
Ubuntu 10.10 Alfa, pa da ima neke veze sa temom...

Znaci ako ima tamo tema vec na hardveru o tome, nastavi tamo o tome iii otvori temu ako nema,
a ovde samo ukoliko se pokaze da postoji neki problem na Ubuntu 10.10 razvojnim verzijama.

Koliko sam shvatio nisi probao 10.10 i uopste i ne pricas o njemu.
[ dany12 @ 29.06.2010. 15:42 ] @
Citat:
combusterhttp://wiki.archlinux.org/index.php/Dell_Inspiron_1564



Kazem ti - pregrejavanje je moguce samo zbog ATI opensource drajvera koji zaista mogu da doprinesu i do 10C vecim temperaturama nego sa catalyst-ima.

Mozes da nam das izlaz od komande cpufreq-info

Kod mene je ATI opensource driver i imam istu temperaturu kao na windowsu sa oficijelnim drajverom,kad sam koristio catalyst imao sam cak manju temperaturu na linuxu za nekoliko stepeni.Normalno, procesor mi podrzava skaliranje i na ondemand je namesten.
[ Srđan Pavlović @ 29.06.2010. 15:52 ] @
I kod mene je ondemand, i on se moze dodatno podesiti
na kom procentu iskoriscenja CPU-a da prebacuje na full frekvenciju:

# echo 50 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ondemand/up_threshold


Po defaultu je valjda na 95, a ovako mu kazes da ga stavlja na full frekvenciju vec na 50% utilizacije procesora.

Ovo se moze ubaciti u rc.local da se setuje kod dizanja sistema.

PS: Jos jednom, ako se ne radi na probama na Ubuntu 10.10 koji je tema, molim da
se otvori nova tema, inace je ovo off-topic.
[ Srđan Pavlović @ 01.07.2010. 02:14 ] @
Btw, probao sam Ubuntu UNR 10.10 Alfa-1 sad na Lenovu S10e... disaster :)

Ima izgleda neki novi redizajnirani UNR interfejs, ali nisam uspeo da uradim
nista, posle apdejta sistema, jednostavno sve radi jako sporo i posle par min
pomaze samo hard-reset. Ali dobro, ovo je tek Alfa1... videcemo :)

Kernel 2.6.35-6... (kad se apdejtuje) :)

Sutra izlazi Alfa-2
[ combuster @ 02.07.2010. 09:52 ] @
Alpha2 instalirana. Utisci:

Instalacija sa alternate cd-a traje celih dva sata. Brze sam ga download-ovao nego li instalirao. OMG! Ah, cek, da to nema veze mozda sa cinjenicom da sam ga instalirao na btrfs. E taj bgjiasddsfs kako li se vec zove SIGURNO nece biti default na maverick-u, iz prostog razloga sto je SPOR KAO PUZ !!! Po boot time-u odmah primetis da disk krlja kao blesav a da se Ubuntu ucitava jedno (ne preterujem) 5 puta sporije - minimum. Apt radi kao dedica neki, u proseku mu za 10 lightweight paketa treba 5 minuta da instalira - ne ukljucujuci download. Disaster jedan opsti.

Ubuntu however radi stabilno za alphu, no problemo, samo osim ako niste mazohisticki nastrojeni - izbegavajte btrfs u sirokom luku makar jos neko vreme (rekao bih godinu-dve :))

/edit: Nije me mrzelo da poteram PTS. Rezultati:

EXT4 - R/W : 2474/261 MBps - kernel 2.6.34
BTRFS - R/W : 1485/76 MBps - kernel 2.6.35

I s*it u not. 40% sporije read operacije, 70% sporije write operacije. DISASTER !!!

[Ovu poruku je menjao combuster dana 02.07.2010. u 11:22 GMT+1]
[ Dr.Love @ 03.07.2010. 14:07 ] @
Tu nesto ozbiljno nije u redu. Po ovim testovima Btrfs ne bi trebalo da ozbiljnije zaostaje za Ext4 sistemom.
[ Suns @ 03.07.2010. 17:27 ] @
@Combuster ti izgleda zaboravljaš da je u pitanju ALPHA, dakle normalno da ništa ne radi kako što radi u finalnim verzijama.
[ Srđan Pavlović @ 03.07.2010. 18:11 ] @
Pa zasto "zaboravlja", lepo kaze na pocetku:
Citat:
Alpha2 instalirana. Utisci:


A rezultati jesu "disaster", na toj alfi - a za kasnije cemo da vidimo.
Ova tema se i odnosi na razvojne verzije, kada izadje Final, zakljucavamo
je po obicaju i otvaramo temu vezanu za finalnu verziju :)
[ combuster @ 03.07.2010. 18:21 ] @
Citat:

Po ovim testovima Btrfs ne bi trebalo da ozbiljnije zaostaje za Ext4 sistemom.


Ti testovi su od pre godinu dana :) Sa PTS-om sam ovo i merio :)

@Suns

LOL !!!
[ Suns @ 03.07.2010. 20:38 ] @
^^Baš si rečit na odgovorima....bože.

Testiraš distro koji je u alpha fazi i još govoriš kako je očajan, pa i jeste kada je u alpha fazi, svaki je takav.
[ combuster @ 03.07.2010. 21:35 ] @
Joj suns...

Citat:

Ubuntu however radi stabilno za alphu, no problemo, samo osim ako niste mazohisticki nastrojeni - izbegavajte btrfs u sirokom luku makar jos neko vreme (rekao bih godinu-dve :))


I jos par stvari. Ja sam navikao da guram alpha, rc drz ne daj, bug reporting bla bla, tako da mene ne iznenadjuje kada alpha radi lepo. Srdjane kako bese zovemo ono rc1 kernela, a da MEANT2PANIC - al' vidis demantuje nas vec tri verzije za redom - rc1 totalno upotrebljiv bez ikakvih problema i frke - radi kao zmaj. Odavno mi se nije desilo da me alpha zakoci do te mere da je neupotrebljiva (clutter-git u skorije vreme samo), kao sto rekoh i Maverick za ovako ranu alpha fazu radi super - ali ne na BTRFS-u. Na ext4 sam probao Alpha1 i radi kao zmaj.

Tako da ne zakljucuj prerano i ne vodi se tim smernicama da su alphe uvek nestabilne - oni te upozoravaju da mozes da izgubis podatke, da nije za radna vec testna okruzenja ali jednostavno su zahvalni kada zavrtis alfu i kada javis ukoliko ima problema. Zato sam bio recit onoliko, bilo mi je naprosto smesno iz tog ugla kojeg ja posmatram sada :)
[ Srđan Pavlović @ 03.07.2010. 21:36 ] @
@Suns
Aman covece testirana je distribucija u Alfa fazi
i rezultati su takvi kakvi su (ocajni), niko nije rekao da
je "Ubuntu distro" ocajan, cak stavise - odlican je, vec su rezultati
ocajni u ovoj ranoj fazi razvoja, sto je jedna cisto objektivna konstatacija.

I to samo kada je u pitanju BTRFS, fajl sistem u teskoj eksperimentalnoj fazi
koji se dodatno vrti na "tesko" eksperimentalnom tj. ranom 2.6.35 kernelu.
[ Stefan Jocic @ 11.09.2010. 14:12 ] @
Evo da oživim malo temu. Instalirah pre tri dana Ubuntu 10.10 Beta kao primarni OS. Mogu da primetim da je izuzetno stabilan. Ima malih promena u instaleru (opcijama), vizuelnih promena (tema Ambience je sada dorađena i mnogo bolje izgleda).



Posle tri dana korišćenja problemi sa kojima sam se susreo su sledeći:

-Bug u gnome okruženju na 10.10 (nekad se dupliraju objekti na panelima, dok drugi nestanu). Jedino rešenje za ovo je restartovanje gdm-a.
-Kodeci koji su po defaultu išli u 10.04 LTS sada ne idu, tako da morate instalirati pakete: gstreamer0.10-ffmpeg, gstreamer0.10-fluendo-mp3 i gstreamer0.10-ugly-plugins. Rhythmbox prilikom prvog startovanja, zatražio ove pakete, ali ih nije instalirao samostalno, jer je zablokirao posle poruke o paketima koji nedostaju.
-Instalacija .deb paketa je ponovo nemoguća (kao i na 9.10 beta), samo što su ovog puta permisije problem. Svaki paket koji se skine promeni svoje permisije, pa je promena permisija i instalacija preko terminala neizbežna.

Sve u svemu vrlo stabilno za betu, pogotovu ako se setimo 9.10 beta koja je bila katastrofa.

Inače info o beti:
(X)
stefan@stefan-desktop:~$ X -version

X.Org X Server 1.9.0
Release Date: 2010-08-20
X Protocol Version 11, Revision 0

Kernel
stefan@stefan-desktop:~$ uname -r
2.6.35-19-generic
stefan@stefan-desktop:~$

[ Srđan Pavlović @ 11.09.2010. 15:48 ] @
Ja samo cekam da vidim kako ce da rade ti najavljeni OSS Broadcom driveri,
koji za sada rade samo sa 3 chipa, a kasnije bi trebalo i za vise cipova, kada budu ubaceni u distro.
[ Astral Projection @ 11.09.2010. 17:11 ] @
Ajoj je li moguće da je btrfs toliko loš? Baš sam mu se radovao, napokon nešto približno dobro kao ZFS. :/
[ Srđan Pavlović @ 11.09.2010. 17:44 ] @
Pa ni EXT4 nije bio bas sjajan kada se tek pojavio, ali vremenom se to sredi :)
[ combuster @ 11.09.2010. 18:23 ] @
Ima velike promene u performansama, cas radi ok cas se sroza nenormalno, ok za testiranje - nikako za svakodnevnu upotrebu :) Videcemo da li ce biti bolje kada izadje final za mesec i po dana...
[ Srđan Pavlović @ 12.09.2010. 15:12 ] @
Jako mi se svidja ovo sto sad imas na volume dole
odmah i aplikaciju da utisas i pojacas, kao na windows-u,
eto - jos jedna dobra stvar da se prihvati.

Znaci nije vise zavuceno tamo u Sound preferences vec je odmah tu.

Stefane, jel mozes da mi proveris nesto - startuj 3-4 aplikacije
koje imaju zvuk tipa nekih plejera raznih video / audio, pa klikni
dole na volume i vidi jel ih sve prikaze odmah tamo.

Pozz, Srki.

Bice odlican kad izadje, opet ne sumanjam u Canonical.

Ovaj 10.04 odnosno Mint 9 mi je najbolji do sada, radi odlicno,
nikakvih problema, zato mi se sad i ne isprobava toliko 10.10,
a nemam ni vremena nesto :)

POzz!
[ Stefan Jocic @ 12.09.2010. 15:23 ] @
Citat:
Stefane, jel mozes da mi proveris nesto - startuj 3-4 aplikacije
koje imaju zvuk tipa nekih plejera raznih video / audio, pa klikni
dole na volume i vidi jel ih sve prikaze odmah tamo.


Evo da ti napišem i ovde, da drugi mogu da pročitaju. Iako sam startovao (i pustio pesme) vlc, movie player i rhythmbox, samo se za rhythmbox prikazuje panel za pusatnje/pauziranje pesama, a volume control prikazuje opcije za kontrolu zvuka za sve audio/video aplikacije. Evo screenshot-ova:
Kontrole samo za RB

Podešavanje zvuka samo za playere:
[ Srđan Pavlović @ 12.09.2010. 15:30 ] @
Aha, nadam se da je ovo za Ritambox iskljucivo samo za sada.. :(

I da ce moci bar preko pluginova i za ostale, ako ne po defaultu za svaku
aplikaciju koja koristi zvuk.
[ combuster @ 13.09.2010. 13:07 ] @
Ja imam quodlibet u sound preferences ali nema ga u glavnom meniju niti znam kako rhythmbox da izbacim odatle jer sam ga deinstalirao.

Ok, probao sam opet da bacim mavericka na brtfs ali nema sanse, dpkg i dalje ima problema sa ovim fs i instalacija je trajala dva sata dok sam inicijalni update ubio posle sat vremena. Cesto pozivanje fsync-a izgleda ima gadnog uticaja na performanse i dalje, tako da se koriscenje btrfs-a na ubuntu trenutno granici sa mazohizmom.

Sa ext4 radi lepo, imao sam problem sinoc posle prvog update-a kada mi iz nekog razloga nije ocitavao EDID sa monitora, posle danasnjeg update-a iz init3 (gdm update) je resio stvar. Za sada sam zadovoljan, videcemo kako ce biti do kraja, tek sam poceo da ga drndam :)
[ combuster @ 13.09.2010. 14:23 ] @
Ok, sad sam se setio sta me sve smara na Ubuntu :) Instaliranje bilo cega iz source-a te tera da juris (cesto ne smislene nazive) paketa sa extenzijom dev kojih je jedno zilion. Radi poprilicno stabilno mada se povremeno desi po neki crash aplikacija tipa xchat i synaptic ume da rokne sto je normalno za betu, nista strasno. Jede mnogo vise memorije od Arch-a po startup-u (180MB vs 420MB) iako sam mu pogasio par gluposti. Al da je lep - lep je :D
[ Stefan Jocic @ 13.09.2010. 15:27 ] @
Citat:
povremeno desi po neki crash aplikacija tipa xchat i synaptic ume da rokne sto je normalno za betu

Kod mene sve radi lepo, do sada sam imao samo jedan crash, pukao je rhythmbox zato što nije mogao da svuče kodeke koji su mu trebali, pa sam ih posle preko terminala sam instalirao. Ostale aplikacije rade savšreno dobro, bez pucanja, uključujući i xchat i synaptic.

Da li si čekirao onu opciju da ti prilikom instalacije skine najnovije updejtove i prebacio updates source na main server (posle instalacije)?
Citat:
Al da je lep - lep je :D

Ovu novu Ubuntu temu su ovog puta zaista doradili, prelepo izgleda i Light i Dark varijanta.
[ combuster @ 13.09.2010. 15:34 ] @
Ma bacio sam odmah danny-jev WoW, i standardna moja GUI podesavanja, ne svidja mi se ovaj blentin, ali covece kako ga zasr*** sa pozadinom jooooooj (vec je drugari nazivaju hemoroidima).

Naravno da sam prebacio na main server i update-ovao (instalirao sam preko alternate installer-a). Za sada mi se xchat u ovoj sesiji drzi, mada pucao je pri zatvaranju prozora sa chat-om.

Nego su mi ql ove notifikacije, mnogo lepse izgledaju nego default na gnome-u.
[ Srđan Pavlović @ 13.09.2010. 15:35 ] @
That's it. Odo da ga probam i ja :D
[ Stefan Jocic @ 13.09.2010. 15:49 ] @
@Srđan

Znao sam da ćeš naći vremena da ga instaliraš i testiraš. Još te Ivan i ja navukli.
[ combuster @ 13.09.2010. 15:54 ] @
Ma brate, mene ono sto je najvise interesovalo je i dalje screwed up, dpkg i btrfs. Inace same ol' blenta kao i uvek... Dobio sam i sneak preview u gnome 2.32 tako da nije lose, evolution se poboljsao dosta. Zanima me samo da li ce stici da izbace final krajem meseca jer su se zeznuli oko GTK3.
[ Srđan Pavlović @ 13.09.2010. 17:25 ] @
Oba, i 32bit i 64bit mi daju istu poruku odmah nakon SysLinux ucitavanja:

Unknown keyword in configuration file

Samo se ispise to, ispod toga

boot:

i hardverski zakuca.

[ Srđan Pavlović @ 13.09.2010. 17:29 ] @
Ah....

Citat:
I created a bootable USB pen drive with Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alpha Daily Build on it using Startup Disk Creator (usb-creator-gtk) in Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. This gave the following message during startup:

SYSLINUX 3.63 Debian-2008-07-15 EBIOS Copyright (c) 1994-2008 H. Peter Anvin
Unknown keyword in configuration file
boot:

It seemed the version of syslinux in Lucid has a bug. I removed syslinux via Synaptic (which also removes usb-creator-gtk and usb-creator-common) and downloaded the deb files for the latest version of syslinux and syslinux-common from here and installed them. Then I installed usb-creator-gtk and then built the Live USB again. Then, it booted fine without problems.
[ Zekica @ 13.09.2010. 18:26 ] @
Dovoljno je samo da uljkučiš lucid-updates repo i da instaliraš novu verziju usb creatora u 10.04.

Problem je inače u tome što maverick koristi potpuno novu verziju syslinux-a (valjda 4.0).
[ Srđan Pavlović @ 13.09.2010. 18:29 ] @
Pa nisam ja iz Maverck-a ni pravio USB, vec bas iz Lucid-a (zapravo Mint 9 koji je zasnovan na Lucidu), a bag je u Lucidu.

Kakav updates? :) Sistem mi je naravno apdejtovan uvek.

A mene mrzi sad da deinstaliram syslinux i stavljam neki noviji od nekud.

Naravno, u /etc/apt/sources.lst je sve sto treba:

deb http://packages.linuxmint.com/ isadora main upstream import
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid main restricted universe multiverse
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ lucid partner
deb http://packages.medibuntu.org/ lucid free non-free
[ srdjee @ 15.09.2010. 12:44 ] @
Jel neko terao NetBook verziju u VMplayer-u , kod mene nece ili nesto nisam dobro podesio :S
Teo sam da vidim Unity :)
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 12:55 ] @
Probaj sa virtualbox-om da ga poteras.

Skinucu ja danas i taj NetBook (Unity) beta-ISO pa cu da probam u VirtualBox-u, sto se tice VMPlayer-a, ne koristim ga.

Javljam i saljem screen-shot verovatno danas kasnije, ako radi.

A sto tacno nece, sta ti prijavljuje?
[ srdjee @ 15.09.2010. 13:52 ] @
Pa nista, kako kliknem Try Ubuntu, nesto kao radi, samo pozadina se pojavi i to je to, reaguje samo na ctrl+alt+del da ga ugasim ili reset.
Probacu sa instalacijom...



Edit:
Njaaah, nece ni instalacija da prodje, zakucava na razlicitim mestima.

Edit 2:
Nece ni u VirtualBox-u, ista stvar :(

Edit 3:
Nasao:
Citat:
Yes unity doesn't work with vm right now because it needs 3d capable video driver.
jbg


[Ovu poruku je menjao srdjee dana 15.09.2010. u 16:14 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 16:40 ] @
Ne radi ni meni Live, samo prikaze pozadinu i ukoci se.

Sad sam attachovao i HDD na virtuelnu masinu, pa cu da probam sa instalacijom kao ce da ide.

Radi se o VirtualBox 3.6.1_OSE

/edit: izvinjavam se na prvobitnoj konstataciji da radi - pogresno sam ucitao 10.04 UNR a nisam ni primetio

Za sada... evo kako izgleda tok instalacije:











[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 15.09.2010. u 19:16 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 18:19 ] @
Na drugom screen shot-u sam primetio da su dugmici disejblovani, da pise "0,0 B" - ali sam mogao da klikem na "Install Now" i pored toga... bug? :)

Anyway, instalacija je krenula, samo da se skinu apdejti pa da vidimo...

i.. nista :)



Na kratko se prikaze ova poruka, a onda se samo ucita desktop slika i ukoci se:



Na NetBook-u bi garant radilo, ali me mrzi da ga stavljam na USB jer treba stavljati novi syslinux, nece sa starim da napravi dobar butabilni USB...

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 15.09.2010. u 19:30 GMT+1]
[ srdjee @ 15.09.2010. 18:47 ] @
Ma probao sam ja da boot-ujem sa live USB-a , al ne ucita se skroz, izbaci konzolu samo :/

No namestio sam Unity na 10.04 posto sam se smorio za medalju.





al trokira do bola


Citat:
To install Unity in Ubuntu 10.04, simply follow the following steps:

sudo apt-add-repository ppa:canonical-dx-team/une

sudo apt-get update

sudo apt-get install unity

Log-off and choose Unity in the GDM sessions.


[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 19:35 ] @
Na kom NetBook-u si probao boot sa live USB-a?

Kod mene na Lenovo S10e sa 1GB ram-a i Intel GMA950 UNR je radio odlicno sa sve efektima, verujem da ce i ovaj, kada srede ovaj bug.

Ovo je critical bug i to ce sigurno biti ispravljeno jako brzo, a to sto se vuce u virtuelnoj masini ne znaci da ce se vuci na pravoj, videcemo uskoro....
[ srdjee @ 15.09.2010. 19:57 ] @
Nisam na Netbook-u vec na desktop masini .
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 21:53 ] @
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/syslinux/+bug/608382

Citat:
I confirm this bug.
The problem is in the file /isolinux/isolinux.cfg of the iso image, "ui" is the unknown keyword, which does not exists in /isolinux/. When a bootable usb is created, the file /syslinux/syslinux.cfg has the same problem.

I edited the file /syslinux/syslinux.cfg removing the "ui" keyword, i tried boot up again the bootable usb, and now it boots up successfully.
Try do this! worked fine for me.

Can someone fix this in the source please!
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 21:56 ] @
Evo sad radi, znaci otvorite posle pravljenja boot USB-a to sto kaze i izbrisite samo ono "ui" ispred, snimite syslinux.cfg i to je to.
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 22:04 ] @
Dize se milion godina Live mod ovaj, ali mi se svidja kako je zamisljeno i bice ovo odlicno samo kad se pociste ovi bezveze bagovi... sto ce vrlo brzo.

Sutra cu vec da ga stavim kao svezu cistu instalaciju na NetBook i uradim update, sad mora malo i da se spava... :(
[ combuster @ 15.09.2010. 22:18 ] @
Neko ima problema da na tom revolucionarnom Unity-ju iskopira scrot na usb ??? :P
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2010. 22:20 ] @
Aj sto je usporen skroz, al' sto nema ni kontekst menija na desni klik na fajl koji sam snimio na desktop...

taman kad pomislih da ga iskopiram iz konzole na USB, jednostavno nestade citav UI, samo desktop ooooostaaaa -- tn d r t t t seeee

morao je da padne 4sec - hard off

Bice to super, samo da se sredi malo.
[ combuster @ 15.09.2010. 22:21 ] @
Go MeeGo :)
[ srdjee @ 15.09.2010. 22:30 ] @
Jesi uspeo da vidis koliko memorije zauzima?
A reko' ja da je usporeno
[ Srđan Pavlović @ 16.09.2010. 10:13 ] @
Meni je zauzece memorije poslednje na sta mislim ako sistem radi ocekivano brzo u
odnosu na kolicinu instaliranog RAM-a. Znaci, recimo - imam 4GB skupo placene
memorije i zelim da se ona KORISTI, zato sam je i kupio, a ne da zvrlji prazna.

Problem oko "zauzeca memorije" pravicu tek onda kada to zapravo usporava racunar,
a ako sistem radi brzo, nemam razloga za brigu. Dobar memory management NE PODRAZUMEVA
sto vise prazne memorije koja zvrlji tako prazna...

Ok, naravno ako neki proces ili program ima neki bug i neki memory leak, to je naravno druga stvar, i ne valja, naravno.

Jeste spor i nestabilan za sada ovaj 10.10 Unity BETA, ali mi se svidja kako je zamisljen koliko sam
uspeo da vidim i cim se ti "decji bagovi" srede bice to super stvar za NetBook. Kada se instalira sa
svim pratecim programima (ukljucujuci i office) , trebalo bi da zauzima oko 2,7GB na HDD-u samo.
[ srdjee @ 16.09.2010. 10:38 ] @
Da, ali vecina Netbook-ova i low-end laptopa ima 1GB memorije, pa kad otvoris par tabova u CH ili FF i jos neki pdf ode 1GB.

Nego s cim si ti pravio live USB, ja sa unetbootin-om posto syslinux.cfg kod mene i nema taj "ui" ?
[ Srđan Pavlović @ 16.09.2010. 11:04 ] @
Pravio sam sa alatom koji dolazi preinstaliran uz Ubuntu (i Mint), a program se zove

usb-creator-gtk

Ok, kad otvoris nesretni (po pitanju konzumiranjnja ram-a) FF sa vise tabova sa flash-om, i jos po nesto...
normalno da uspori jer onda stvarno FALI ram-a, samo kazem da nemam nista protiv da se ceo RAM koristi,
onda kada ga zapravo ima slobodnog na raspolaganju.

A nije hteo ni sa unetbootin-om da radi kako treba ovaj Unity...

Kod mene je bio "ui", morao sam da uklonim da bi radilo :)

Uglavnom zakljucak je da 10.10 Unity jos nije spreman za upotrebu jer su bagovi ipak kriticni
za normalan rad, treba sacekati jos malo final da se pojavi.
[ srdjee @ 16.09.2010. 11:22 ] @
Covece koliko problema, usb-creator.exe, iz iso fajla, ne radi na XP-u :/
[ Srđan Pavlović @ 16.09.2010. 11:25 ] @
Dobro, bitno da za sada ima nacina da se stavi na USB da radi,
mada opet i nije tako bitno jer sistem jos nije upotrebljiv :)

Kod ovih verzija za Desktop je vec druga prica, evo Stefan kaze da uglavnom sve radi OK posle apdejta.
Tu i tamo nesto pukne, to je OK za bete...
[ Srđan Pavlović @ 17.09.2010. 06:08 ] @
30. septembar za RC, 10 oktobar za Final... nije tako daleko :)
[ combuster @ 17.09.2010. 09:15 ] @
To za Maverick? Jbt, poranili su, obicno je 29.okt termin za final...
[ urosg3 @ 17.09.2010. 09:20 ] @
Pa to zbog datuma, 10.10 da se poigraju sa godina/mesec/dan
[ stefacabor @ 01.10.2010. 21:27 ] @
10.10RC preko vmware playera sljaka kao lud. jedino sto i dalje ne radi je podrska za eee-acpi koja zna da bude pain-in-the-ass
[ srdjee @ 02.10.2010. 13:36 ] @
Pa bas i ne sljaka, bar nEtbook verzija sa Unity :S

[ Srđan Pavlović @ 02.10.2010. 13:39 ] @
Instaliraj je na NetBook, ustvari... pa onda vidi kako sljaka ;)

To je pripremano za hardver na Netbook-ovima, pusti ti kojekakav "hardver" koji vmWare izigrava...

Ja cu ga staviti na Lenovo S10e kada izadje Final, sad nemam vremena da se zezam sa time :)

Ono koliko sam uspeo da vidim Betu, kad se sredi od bagova - obecava.
[ srdjee @ 02.10.2010. 13:56 ] @
Znam... al jbg teo sam da vidim kako izgleda...
A i 10.04 Netbook radi lepo u wmplayer-u...
[ Srđan Pavlović @ 02.10.2010. 14:03 ] @
Uzmi od nekog netbook, ako nemas - pa probaj samo Live :)

Kazem - meni obevaca kako izgleda, tj. mislim da ce biti interesantan.
[ srdjee @ 03.10.2010. 16:41 ] @
Moze i na laptopu ;)
Relativno brzo radi, super izleda, mada se treba navici na ovaj sidebar.
Nesto mi puno krlja procesor i ventilator iako nije nista pokrenuto.

[ pribon @ 06.10.2010. 09:18 ] @
Preuzeo sam i narezo na DVD Ubuntu 10.10 rc alternate i386. Kad sam pokušo da ga instairam izbacuje mi grešku kod instalacije kernela. Dakle, došo sam do instalacije Osnovnog sistema i zapelo je kod kernela. Kako rešiti pomenuti problem? Napominjem da sam pored Windows 7 32 bita imo instaliran PCLOS 2010 i da mi je Ubuntu od 'D' particije uzeo prostor od 37.5 GB za njegovu instalaciju.
[ Srđan Pavlović @ 06.10.2010. 10:07 ] @
Jesi li instalirao preko onog "wubi"-ja?