[ Fazur060 @ 28.06.2010. 07:36 ] @
Da li je moguće da neko sa mog gmail naloga pošalje poruku u kojoj su sadršane moguće neistine (klevete). Upravo to mi se dešava. Direktor jedne institucije me optužuje da sam ga ja prijavio za moguće zloupotrebe položaja kod negovih pretpostavljenih, jer su mu poslali kopiju dopisa na kom stoji moja e-mail adresa (gmail), ime i prezime. Nas dvojica se uopšte ne poznajemo, a jedina veza između nas je bivši poslodavac moje supruge. Da li je moguće proveriti, sa kog naloga je poruka poslata ili sa kog kompjutera je to urađeno.

Ovo mi je hitno, pa ako neko zna odgovor hvala.
[ 3dd13 @ 28.06.2010. 07:50 ] @
Provjeriti source poruke...
[ Fazur060 @ 28.06.2010. 07:55 ] @
Ja bih, ali da mi objasniš šta je to. Nisam neki veliki stručnjak u ovoj oblasti.
[ Radovan__III @ 28.06.2010. 08:03 ] @
Postoje dva moguca nacina da se ovo uradi :
1. Hakovan nalog
a. Imate sifru tipa 123456 koja je neko slucajno upisao i usao na vas nalog znajuci vase korisnicko ime, sa koga dalje moze da radi sta zeli, a ne moze se dokazati da to niste vi uradili
b. Logujete se na javnim komjuterima ( tj ne sa licnog od kuce npr ) , posle kucanja sifre ostajete ulogovani, ili stiklirate opciju da vam zapamti sifru, neko posle vas dolazi na dati kompjuter ide na gmail i ulogovan je kao vi , takodje se ne moze dokazati da niste vi poslali
2. Jeftin trik izmene posiljaoca
Za ovaj nacin potrebna su minimalna korisnicka ili programerska znanja, neko jednostavno upise podatke vama kao posiljaocu ( vas e-mail je dovoljan ) i posalje mail. Sjajna stvar kod ovoga je sto se lako dokazuje da nije poslato sa vaseg naloga jednostavnim uvidom u detalje o posiljaocu ( ako to e-mail klijent dopusta ) ili source e-mail poruke

Ukoliko je upitanju slucaj 2. ako je mail primljen na gmail nalog pored opcije replay , desno postoji strelica na dole, klikom na nju pa izabirom show original se dobija source e-mail poruke

[Ovu poruku je menjao Radovan__III dana 28.06.2010. u 09:18 GMT+1]
[ Fazur060 @ 28.06.2010. 08:48 ] @
Ne koristim javne kompjutere (igraonice i sl.), ta varijanta otpada. A da li je moguće utvrditi sa kog kompjutera je poruka poslata, preko IP adrese ili nečeg sličnog. Tj. da li mogu da dokažem da nije poslato sa mog kompjutera.
[ Aleksandar Vasic @ 28.06.2010. 11:59 ] @
Desni klik pa Properties na tu poruku(email), pa Details. Tu imas adresu sa koje je poruka poslata, kao i IP adresu posiljaoca.