[ rsinisa @ 28.06.2010. 11:38 ] @
Imam potrebe da napravim uredjaj sa PIC-em (najverovatnije 12F629) koji će da se napaja baterijom od 3V i koji mora da komunicira sa drugim PIC-em serijski asinhrono na proizvoljnu unapred nepoznatu daljinu, ali nikada duže od 50 m. Kabl za vezu takodje unapred nije poznat, može da bude oklopljeni, može da bude čuvena plavo-bela parica, a može da bude i najobičniji dvožilni kabl (oznaka je, čini mi se, P/L). Takodje može da se desi da se taj kabl ukršta, a možda jednim delom i ide pored kabla za mrežni napon i/ili telefonski kabl ili bilo koji drugi kabl koji može da se nadje u zidu kuće.
Ono što me zanima je kolika bi tu mogla maksimalna brzina da se dobije, a da bude pouzdano. Naravno, u algoritmu će biti i neka vrsta kontrole, ali ipak bih voleo da imam mali procenat ponovljenih slanja podataka.

Pozdrav.
Sinisha
[ yt1nvs @ 28.06.2010. 12:37 ] @
RS232??? 485 bolje resenje!!!
[ rsinisa @ 28.06.2010. 13:47 ] @
Pa, nisam mislio bash na RS232, planiram da odradim nešto kao mančester kodiranje, ali suština je ista. Bitno mi je da strana sa 16F629 bude fizički što manja. Generalno tu neće biti velike komunikacije, možda par puta dnevno.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 28.06.2010. 14:36 ] @
ja sam na 50m kroz plavo belu (doduse 3 komada - 2+gnd) vukao i2c na maloj brzini i pevao je ... na ~80m sam terao 1wire i pevao je tako da ako ti ne treba velika brzina ... ja bi isao sa 1wire posebno ako nemas mesta za neki transciever i dodatni 24/36V napon
[ veselinovic @ 28.06.2010. 18:54 ] @
Mancester, pa jos slanje poruke pa zatim slanje invertovane poruke pa provjera i mala brzina ima da prodje.
Kao sto znas ima i raznih softverskih rjesenja za ispravljanje greske ( hemingov kod) koji perfektno radi doduse uz slanje dodatnih kontrolnih bitova.
[ rsinisa @ 28.06.2010. 19:01 ] @
OK, ja sam mislio da ne idem preko 1200 bauda jer je količina podataka zaista mala, još nisam odlučio tačno, ali neće biti više od 4 bajta u jednom paketu, a kao što rekoh, biće tu svega par paketa dnevno. Više od 2 žice za sada nije opcija, a verovatno da neće ni biti. Takodje ni veći napon od 3 V nije poželjan zbog zahteva za baterijskim napajanjem i što manjim gabaritima.

Pozdrav.
Sinisha