[ pero krizanovic @ 29.06.2010. 12:25 ] @
Našao sam neke literature vezano za ovu temu ali opet da se pojavim na forumu kako bih podijelio neka mišljenja i dobio možda uputu na literaturu......neki link ili knjigu vezano za temu zavarivanje bakra i njegovih legura....hvala u svakom slučaju
[ welding-i @ 29.06.2010. 15:26 ] @
Treba li ti nesto konkretno oko samog zavarivanja ili samo trazis literaturu?
Mogu ti samo reci da je literatura retka... a oni sto je imaju nerado je daju...
[ pero krizanovic @ 01.07.2010. 10:56 ] @
Da, da....jako malo literature sam našao , većina je na engl. (welding copper alloys) i veliki su problemi kako ne poznajem (Low level) dosta stručnih termina koje koriste a onda su to neke komercijalne stranice itd....uglavnom dovoljno da se izgubim u tom mnoštvu....započeo sam nešto da radim sa težištem na postupke zavarivanja (sažeto) pa bih to širio do 15-tak stranica ....Hvala svakako na primjećivanju teme, ovaj forum mi se dopada i oslanjam se povremeno kao na vodilju za neke radove (dipl.maš.ing sa par (3) godina iskustva i sad sam na postdipl. studiju ...do boljih vremena ha haa) kojima se educiram i dobijam na "kvantitetu" a kresanjem se dobija kvalitet....ha haa ....Ok ...hvala za komentare i ako šta može pomoći slobodno preporučite...
[ welding-i @ 01.07.2010. 13:16 ] @
Pero, ne znam kako konkretno da ti pomognem...
Mi smo firma koja bakar i legure bakra radi rutinski, jer imamo sva potrebna znanja i iskustvo i jake reference i opremu i dodatni materijal na lageru... E sad pisati o tome bi oduzelo strahovito mnogo vremena. Ja bih tebao na nas sajt da okacim nesto o komercijalno-tehnickoj strani zavarivanja svega i svacega, tj trebao bih da napravim najbolji zavarivacki sajt na srpskom, koji bi trebao da ima i edukacioni karakter, ali nemam ni za to vremena iako mi je obaveza a kamoli da pisem ovako na forumu toliko obimnu stvar.

Inace ja sam prosao nekoliko seminara u inostranstvu a 2 su bila bas o bakru i legurama a od toga je jedan bas bio obiman i perfektan i trenutno ja ne znam koji problem ne bi mogli da resimo a da nije bio tamo obradjen do detalja.

Posto imas problem kako koncipirati rad... sistematizacija problematike treba da ide ovako:
1) Osnovni materijali (konkretna bronza ili bakar) i njegova svojstva (fizicko-mehanicka, hemijska, metalurska, intervali topljenja), i primena tj koji finalni proizvodi se prave od kojeg bakra ili koje bronze...
2) Podesnost konkretne bronze ili bakra za zavarivanja ovom ili onom legurom, i zasto je sa ovom najbolje sa onom samo dobro a sa onom nije preporucljivo
3) Mogucnost zavarivanja postupcima gasno-plameno, REL, TIG, MIG, problemi itd
4) Posebni aspekti zavarivanja raznim legurama za konkretan postupak (predgrevanje, zljebovi, priprema...)
5) Fizicko mehanicke, hemijske, metalurske osobine legure, intervali topljenja legura od kojih su zice tj elektrode za zavarivanje,
6) Lemljenje pomenute legure (koji lemovi, koja priprema, svojstva lema (npr elektroporovodnost itd), sta se tu desava...)
7) Mogucnost spajanja konkretne bronze sa drugim materijalima (neka druga bronze, crni celik, prohrom, ...) i specificnosti (koja zica, koji postupak, predgrevanje, da li ima tzv puterovanja tj navarivanja recimo celika jednom legurom a onda spajanje bronze sa tim navarom elektrodom ili zicom od druge legure) i neko objasnjenje....
8) Ostalo (npr novi proizvodi-punjene zice na bazi bakra visoke tvrdoce - i do 350-400 HB, spajanje sa aluminijumom npr posebnom vrstom tvrdog lema i recimo ultrazvukom, zavarivanje MIG-lemljenjem pocinkovanih karoserija u auto-industriji bronzanim zicama, metalizacija bakrom ili bronzanim prevlakama itd itd...)
9) Tabela u vidu matrice, gde su navedeni (svi postojeci ili sto ih je vise moguce) materijali od bakra i njegovih legura, i mogucnosti kojim legurama se zavaruju i kojim postupkom... npr ja to imam za nekih 100-tinak bakarnih legura... i slicna tabela za zavarivanje raznorodnih legura...

E sad ja sve ovo imam ili u glavi ili vec negde ali nemam na jednom mestu niti stvarno imam vremena da pisem ceo doktorski ili magistarski rad...
[ pero krizanovic @ 06.07.2010. 12:58 ] @
mogu ti reći da se jako dosta slaže konceptualni sadržaj koji sam postavio ,stim da se upravo snalazim (npr ja to imam za nekih 100-tinak bakarnih legura... i slicna tabela za zavarivanje raznorodnih legura) za podatke koje bih stavio u tabele a da to budu ipak "stvrni " podaci. Jedan dio ovog tvog koncepta ide direkt u moj rad kao dio respekta i hvala za vrijeme odvojeno za nauku...

Ako neke literature se nadje i ako se ima vremena, slobodno se može ponuditi...ha haa...malo skromno ali možda upali....za znanje se nije sramota ni poniziti ako treba...Hvala još jednom na trudu.
[ Goran Bošković @ 21.08.2010. 09:47 ] @
Detaljno uputstvo imate na http://www.harrisproductsgroup...ng_tip_guide_2008_Internat.pdf

Nije to baš toliko mračno i komplikovano kao što izgleda.

[ pero krizanovic @ 26.08.2010. 12:46 ] @
Gorane hvala ti .... poslužilo mi je za jedan dio. Imam još jednu molbu za (welding-i mi se javio da ima) Tabelu u vidu matrice, gde su navedeni (svi postojeci ili sto ih je vise moguce) materijali od bakra i njegovih legura, i mogucnosti kojim legurama se zavaruju i kojim postupkom... npr ja to imam za nekih 100-tinak bakarnih legura... i slicna tabela za zavarivanje raznorodnih legura...

Sa ovim bih mogao i da stavim tačku za par dana.

Zahvaljujem Goranu i welding-i....naravno i onima što bi pomogli ali ....