[ Zdravko T1 @ 29.06.2010. 20:39 ] @
Postovanje,
trenutno sam zavrsio 3cu godine gimanzije i razmisljam posle 4te godine o upisu na neki od koledza u USA.Dobar deo njihovih sajtova sam obisao, ali nisu mi jasne neke stvari koje zahtevaju za internacionalne studente.U uslovima za prijavu traze ' OFFICIAL Transcripts of all high school work previously completed ' a ja nisam siguran sta se smatra pod Offical Transcripts, da li svedocanstva ili nesto drugo ? Druga stvar koja me zbunjuje je da li je meni potreban sponzor ukoliko ja imam dovoljno novca koji oni traze da vide na bankovnom racunu i kada je uopste potreban sponzor? Zelim bih i da pohvalim ovaj forum jer sam nasao brojne korisne informacije.
[ Shadowed @ 29.06.2010. 21:19 ] @
Treba ti prevod diplome overen od strane sudskog tumaca (zapravo, on ti i prevede). Kada zavrsis srednju dobijas diplomu i svedocanstvo. Diploma je ono sto ti treba.
Ako se dobro secam, sponzor je potreban ako ti licno nemas taj novac koji zahtevaju nego ima jelde sponzor.
[ Zdravko T1 @ 29.06.2010. 22:13 ] @
Hvala na odgovoru, ali da li si siguran da transcripts = prevedena diploma? Pitam posto sam malo pre na sajtu ambasade nasao da je za studentsku vizu potrebno doneti Transcripts and diplomas from previous institutions attended sto mi govori da su to 2 razlicite stvari a mozda i gresim..
[ Shadowed @ 29.06.2010. 22:21 ] @
'Bem li ga, ja koliko mogu da se setim, samo je svedocanstvo, al' nemoj me drzati za rec. A i mozda su nesto promenili. Doduse, ne znam sta bi to uopste i bilo. Mozda prevedenu i original.
[ Zdravko T1 @ 29.06.2010. 22:45 ] @
Hvala u svakom slucaju na dobroj nameri da pomognes, svaka pomoc je dobrodosla.Ono sto sam primetio na sajtu od svakog koledza da se pominje datum 1 Jun kao deadline za slanje prijave...E sad meni nije jasno kako to tamo funkcionise tj kad se vrsi obrada.Ukoliko bih se prijavio recimo tokom marta da li bi oni vec tad mogli da procesiraju i kazu da li sam primljen ili ne.Pretpostavljam da svakako ne mogu pre nego sto dobijem diplomu nista, ali opet diplomu ne mogu dobiti sve dok ne prodje matura i ne polozim a to iz iskustva drugih bude posle 1. Juna.Mozda ne bih trebao vas da gnjavim tim ali ako neko zna odlicno.
[ Shadowed @ 29.06.2010. 23:11 ] @
Vidi da li koledz koji hoces da upises omogucava upis od zimskog semestra. Ne znam da li svi omogucavaju (verovatno ne), ali je na nekima moguce. To ti je i najbolja solucija da sve uradis natenane. Zavrsis skolu, iskuliras malo tokom leta, prikupis papire za upis, upises se i onda se sredjujes za vizu. Obrati paznju na to da za vizu ne mozes da apliciras vise od 90 dana pre pocetka skole. Znaci, ako ti pocinje pocetkom januara, ne mozes aplicirati pre pocetka oktobra. Takodje, ne mozes otputovati vise od 30 dana pre polaska (u datom slucaju pre pocetka decembra).
[ sanja2010 @ 29.06.2010. 23:43 ] @
Official transcript je svedocanstvo. U sustini, ako si dokon, mozes da trazis od sudskog tumaca prevod, a ako si u finim odnosima sa sluzbom u skoli mozes da ih zamolis da ti otkucas na engleskom (ako oni nece/ne znaju) i da ti oni potpisu. Naravno, napisi svoje prave ocene :)

Ne znam gde si video da je rok 1. jun. To je mozda za one koji pocinju od prolecnog semestra (u najvecem procentu slucajeva to nije omoguceno strancima, a u solidnom procentu slucajeva ni za koga). Obicno su rokovi do nove godine/15. januara. Ne saljes diplomu o zavrsenoj srednjoj skoli u prijavi posto do tada neces zavrsiti. Neki fakulteti eventualno traze izvestaj o ocenama s polugodja (za koji vazi ista prica kao za svedocanstva).

Sto se placanja tice, mali broj fakulteta daje stipendije strancima tj. najveci broj njih kaze da ce tvoja sposobnost da platis da utice na to da li si primljen, mada ako si jezivo dobar, dace ti stipendiju. Druga stvar je ako si sportista, onda su mnogo velikodusniji. Ako mozes sam da platis, mozda ce ti traziti neki dokaz za to na fakultetu (a sigurno kad apliciras za vizu). Potvrdu o stanju na racunu mozes da dobijes u banci. Na engleskom je nekih 300 dinara u Intesi, za ostale ne znam.
[ Shadowed @ 30.06.2010. 00:54 ] @
Koliko se secam, meni je trebala diploma, ne svedocanstvo. Mada, oko tako bitne stvari, najbolje uraditi oba. Da skodi ne moze :)
[ sanja2010 @ 02.07.2010. 23:54 ] @
Znam da ne moze, ali ne mozes da imas diplomu o zavrsenoj srednjoj skoli ako je jos nisi zavrsio. To je garantovano slucaj na vecini koledza u USA. Jedino ako hoces da uzmes gap year, tj. sacekas godinu dana izmedu skole i faksa, ali onda moras fakultetu da objasnis sta si radio te godine kada nisi isao u skolu i zasto ti je znacila.

Radila sam u admissions office-u celog semestra, kroz ruke mi je prosla gomila prijava :)
[ Shadowed @ 03.07.2010. 00:52 ] @
Dobro, ti svakako imas vise iskustva. Ja skolu koju sam upisao nikad nisam ni video.
[ Zdravko T1 @ 17.07.2010. 03:14 ] @
Zahvaljujem na odgovorima, mnogo znace a i mnogo sam naucio.

@sanja

Posto koliko vidim ti si prosla celu tu proceduru, mozes li mi reci kakvo je tvoje iskustvo bilo sa dobijanjem F-1 vize u ambasadi ? Pitam posto na zvanicnom sajtu pise da nije obavezno, ali se pominje da se trebaju doneti income tax documents i bank statements itd, pa da pitam ako neko zna da li na zvanicnom intervjuu zaista i to traze iako nije pod obavezno navedeno?
[ sanja2010 @ 17.07.2010. 04:58 ] @
Hmz... koliko se ja secam, na I-20 formularu koji ce skola da ti posalje pise iznos koji ti treba da obezbedis. Treba ti potvrda iz banke da na racunu imas barem toliko para. Intesa izdaje uverenje na engleskom za devizni racun, kosta negde 300 dinara, ako nije poskupelo u medjuvremenu. Od ostalih papira... sve zavisi kako su raspolozni. Meni recimo nisu trazili nista posebno osim onog naznacenog na sajtu, ali su drugarici koja je isla dan ranije pregledali i pasose roditelja, sestre i tako jos neka dokumenta. U sustini, oni kazu da im treba potvrda da ti imas razlog da se vratis u Srbiju kad zavrsis studije, da neces da ostanes tamo :)
U mom slucaju, skola ima dobru reputaciju pa su lako prihvatili cinjenicu da nisam pritajeni terorista i nisu mnogo davili.
[ Zdravko T1 @ 17.07.2010. 08:37 ] @
Aha, pa dobro to sam i ja kontao da bi bank statement trebao imati posto njega bi morao prvo poslati koledzu pri upisu.No, pitam ovo zbog drugih dokumenata vezano za finansije(income tax documents) da znam na vreme sve pripremiti ako uopste traze nesto drugo sem bank statementa da bi dokazio da se mogu izdrzavati i to :)