[ mmix @ 30.06.2010. 20:35 ] @
Nacional napisao, Blic preneo:

Citat:

EU će primiti još samo Hrvatsku i nikog više?

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će Evropska unija, nakon što joj se pridruži Hrvatska, odustati od daljeg proširenja na istok, piše hrvatski "Nacional".

Ova vest je proteklih dana poverljivim putem prosleđena diplomatijama država koje pretenduju na članstvo u EU, što je, prema pisanju "Nacionala", izazvalo pravu paniku u srpski političkim krugovima, jer bi se na taj način srušila politika koju je predsednik Boris Tadić, zajedno sa državnim vrhom, vodio proteklih godina.


E sad, posto nista o ovome nisam nasao nigde drugde sem na jos par mesta koji su preneli iz Nacionala ostaje pitanje verodostojnosti te izjave? Novinska patka?

Edit: zaboravio sam link http://www.blic.rs/Vesti/Polit...jos-samo-Hrvatsku-i-nikog-vise

[Ovu poruku je menjao mmix dana 30.06.2010. u 21:46 GMT+1]
[ ventura @ 30.06.2010. 20:38 ] @
Nemcima je sigurno dojadila ta evropeizacija preko njihovih leđa... Verovatno hoće malo da stanu na loptu, pa da vide šta i kako dalje, što je po meni skroz ok...
[ Ivan Dimkovic @ 30.06.2010. 20:41 ] @
To su neki privatni stavovi koji se motaju po CDU. CDU jeste protiv sirenja EU u skorije vreme izuzev Hrvatske koja je ocigledno deo nekog politickog dila.

Medjutim, niti je CDU = EU, niti je Angela Merkel = EU tako da nisu nikakva aksioma ili zakon, vec samo trenutno stanje stvari u realnoj politici.

Vrlo lako u DE moze da se desi kriza u vladi i novi izbori ukoliko dodje do kraha.

A, takodje, nije DE jedini bitni faktor u EU.

Citat:

jer bi se na taj način srušila politika koju je predsednik Boris Tadić, zajedno sa državnim vrhom, vodio proteklih godina.


Ako je stav nekog politicara strane zemlje u stanju da "srusi politiku" u Srbiji, onda se treba zapitati koliko je ta politika pametna.

Ja sam misljenja da ta "politika" uopste i ne postoji, tj. da je pravo znacenje ove recenice sledece:

Citat:

jer bi se na taj način srušila PR pricica koju je predsednik Boris Tadić, zajedno sa državnim vrhom, pricao narodu proteklih godina.


Sve u svemu, sa Angelom ili bez, Srbija je prilicno daleko od EU od kako su se desile stvari koje su se desile i vise nije moguce uvuci se "na foru" u klub. Do vremena kada Srbija bude uopste u stanju da se pridruzi toj ekipi Angela Merkel ce biti davna proslost.
[ Igor Gajic @ 30.06.2010. 20:44 ] @
true

Ko jos ostaje da se prikljuci EU, od istocno evropskih drzava:

Srbija, Makedonija, Crna Gora, B i H, Albanija, Belorusija i Ukrajina.



Belorusija i Ukrajina su deo ruske sfere interesa i EU(Nemacka) nece se suprotstavljati njima

Makedonija, B i H, Albanija, su totalno nerazvijene drzave, cije bi prikljucenje EU znacilo masovni odliv stanovnistva.

Srbija, dovoljno je receno u forumu Svakodnevica.

edit:

CG: 500.000 ljudi ciji drzavni vrh zivi od sverca cigara/droge.

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 30.06.2010. u 21:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 30.06.2010. u 21:59 GMT+1]
[ mmix @ 30.06.2010. 20:49 ] @
Pa dobro, realno mislim da je u Srbiji vazna njena izjava i to da li je tacna ili nije, mnogo vise od toga da li je Srbija blizu ili nije jer se aktuelan garnitura veoma vezala za taj koncept i od njega napravila sargarepu na stapu. Ne vidim pod kojim uslovima mogu da ostanu na vlasti ako se dobije definitivno NE od EU, sta god bio razlog. SDU ili ne, recnik izjave je daleko od diplometskog i neprimeren jednom visoko rangiranom politicaru iz EU ukoliko nije zaista stav EU.
[ Horvat @ 30.06.2010. 20:50 ] @
^^cg si zaboravio

pa za realno je ocekivati da eu ne zeli da se siri u skoroj buducnosti, dosta im je jedna grcka i "polugrcke" poput spanije i italije (i portugala?)
[ jericho1405 @ 30.06.2010. 20:52 ] @
Ovo, koliko znam, nije nista novo. Vec prilicno dugo Njemacka ima stav da EU treba da prestane sa prosirenjem do daljnjeg(Hrvatska je izuzetak). Vjerovatno ce tako i biti, sem ako ne dodje do nekih vecih promjena unutar DE i EU. Mada, i te vece promjene, ukoliko se nekim cudom dese, prije ce odvesti uniju u pravcu "ekstremnijeg" konzervatizma, protekcionalizma i sl, nego sto ce objerucke prihvatiti Srbiju, BiH i sl. u clanstvo. EU se prilicno "sklupcala" u posljednje vrijeme, i vrlo je oprezna u vezi daljih promjena strukture i nacina funkcionisanja.

Jbg, ostaje nam samo da cekamo, a prognoze datuma ponovnog "otvaranja" EU vrata nisu bas optimisticne - na zalost.
[ Ivan Dimkovic @ 30.06.2010. 20:55 ] @
@mmix,

Ne zaboravi da Angela Merkel dolazi iz CDU, konzervativne stranke desne orijentacije. Njeno misljenje nije nuzno misljenje koje je u korelaciji sa nekim "EU misljenjem" - a ona se nije libila da to i kaze na jos otvoreniji nacin kada je u pitanju Turska recimo sto je izazvalo i manje diplomatske incidente u proslosti.

Ne postoji neko uniformno "EU misljenje" - postoji neka pricica sto se stapa i sargarepe tice u vezi tih EU integracija koju furaju svi kao neki orkestar do neke mere, ali generalno svako tu prvenstveno gleda prvo interes svoje stranke/politicke opcije - i u slucaju konzervativaca ti stavovi su obicno bas takvi.

Sto se bas ovog pitanja EU integracija tice - CDU je jedna od onih stranaka koje imaju prilicno formirano misljenje koje se razlikuje od nekog mainstreama koji je formiran u vreme dok su vladajuce EU stranke bile malo "levije" na politickom spektru.

EU je od pre nekoliko godina usla u konzervativniju fazu - polticki spektar se pomerio ka desno ostro u proteklih par godina - sto znaci da se ti stavovi sigurno mogu ocekivati mnogo cesce.

Sta to znaci za Srbiju, mislim da bi svako pametan trebao vec odavno da zna - uostalom, Srbija treba da sredjuje sopstveno dvoriste i zakone nezavisno od EU i njene politike, a ne da sve nade bazira na tome da se "uvali" pa sta onda bude, bice. To je besmisleno - Bugari i Rumuni su uspeli da se "uvuku" - ali su verovatno poslednji kojima je to uspelo, bar u skorije vreme.
[ mmix @ 30.06.2010. 21:05 ] @
Slazem se sa svim tim, ali cemu onda "Ova vest je proteklih dana poverljivim putem prosleđena diplomatijama država koje pretenduju na članstvo u EU". Cemu taj formalizam ako je to samo busanje u grudi za lokalni plebs u Nemackoj? Ako se nesto nije promenilo, a ne verujem, potrebno je da sve clanice pristanu na prijem nove a Nemacki veto je jedno definitivno NE i samar ovim nasim lokalcima.

Ako nam je Rusija sudjena onda da im bar damo par lepih lokacija za radarske i lansirne sisteme za ruski "stit" Ko zna, mozda se evropljani predomisle

[ StORM48 @ 30.06.2010. 21:06 ] @
Realno, nama EU i ne treba (nisam završio post, pa ne klikćite odmah na reply!).

Što reče Ivan, mi trebamo da sređujemo svoje dvorište i permanentno ga unapređujemo, a ne samo kako bismo namakli minimum koji oni zahtevaju od nas. Ako nemamo vize, imamo visok standard, posao, solidnu infrastrukturu i liberalizovane ekonomske odnose (obostrano ukinute carine), po čemu se to razlikuje od klasičnog članstva?

Naravno, mnogo je zayebanije razmišljati u smeru "mi moramo da radimo na sebi, a EU ako bude - bude", jer se na takvom stanovištu ne grade političke karijere.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 30.06.2010. 21:11 ] @
Citat:
mmix: Slazem se sa svim tim, ali cemu onda "Ova vest je proteklih dana poverljivim putem prosleđena diplomatijama država koje pretenduju na članstvo u EU". Cemu taj formalizam ako je to samo busanje u grudi za lokalni plebs u Nemackoj? Ako se nesto nije promenilo, a ne verujem, potrebno je da sve clanice pristanu na prijem nove a Nemacki veto je jedno definitivno NE i samar ovim nasim lokalcima.


Ko zna sta je tacno u pitanju, moguce je da je cela "vest" zapravo nesto sasvim drugo a da je taj deo oko pristupanja EU samo mali deo. Inace, kao sto rekoh, taj stav CDU nije nikakva "vest" vec je prilicno poznat i nepromenjen vec par godina.

Citat:

Ako nam je Rusija sudjena onda da im bar damo par lepih lokacija za radarske i lansirne sisteme za ruski "stit" :) Ko zna, mozda se evropljani predomisle ;)


Pitanje je da li bi Rusi uopste i hteli nesto od toga sada i da li bi se EU pretrgla oko toga uopste sada kada je Srbija okruzena NATO zemljama. Nesto mi se cini da je kasno za takve manevre... ali ko zna...
[ ventura @ 30.06.2010. 21:22 ] @
Mi bi trebali da se ugledamo na Slovence... Njima je bilo apsolutno svejedno da li će ući u EU ili ne, i čak osim nekih dodatnih propisa, ni ne primećuju da su u EU...
[ dejanet @ 30.06.2010. 21:22 ] @
Hmm, sa ovim bdp-om, ovom korupcijom, teskim krsenjem ustava svaka 2 meseca, sa vise nego jadnim stanjemu oblasti informisanja, ekonomskih sloboda, sloboda govora i udruzivanja ..

mislim da bi nas od*li taman da imamo i atomsku bombu..

Pa ti Rusi su blize EU i Americi nego mi i to ohoho..

JADNO...
[ mmix @ 30.06.2010. 22:52 ] @
Sad mi jos nesto pade na pamet, skoro se bas nesto Tadic provaljivao na TVu zahtevao da se EU izjasni da li hoce da nas primi uopste, tad mi je delovalo potpuno neprimereno, sta on ima da proziva EU za bilo sta kad ga niko nije dirao. Medjutim, ako iza toga stoji neka depesa Nemacke kao gore pomenuta, onda taj izlet ne izgleda toliko neprovociran.
[ burex @ 30.06.2010. 22:53 ] @
@StORM48
Što je sasvim realno. EU je ništa više nego šlag na torti, a za ostalo moramo mi da se pobrinemo. Ne trebamo ni sami sebi sa ovakvom državom, a ne njima.
[ drbogi @ 30.06.2010. 23:55 ] @
Pa negde je i normalno da se primeni sporazum iz Jalte, kad već mi u Srbiji u stvari suštinski NEĆEMO u Evropu.
Dakle, kao u staroj pesmici: "Pliva patka pliva guska, ova zemlja biće ruska"
[ Isak666 @ 01.07.2010. 07:44 ] @
To je vec odavno stav CDU, prvo je iznet i zvanicno pre nekih par godina, potom su se ispravili i politicki korektno saopstili da podrzavaju ceo Balkan u EU.
Sto nije tacno, naravno.

CDU smatra da bi sadasnje zapocinjanje pridruzivanja Srbije u EU bilo jedino politicka odluka koja nema osnovu u realnom stanju i da bi se ponovili problemi kao sto su bili sa Bugarskom, a Grcka je samo ovo misljenje pojacalo.

Sa druge strane, partneri CDU - Liberali su nekako neutralni po tom pitanju, pa skoro i blagonakloni ali verovatno iz koalicionog dila ne pruzaju zvanicnu podrsku Srbiji.
SPD najveca opoziciona partija je za ulazak Srbije u EU, cak se cesto cuje od njih kako Nemacka ima posebnu odgovornost za pomoc Balkanu zbog prerano priznatih republika SFRJ.
Zeleni su isto za ulazak Srbije u EU.


Tako da je malo bezveze iznositi tvrdnje o "poverljivim transferima informacija" kad su to javni stavovi koji se znaju vec godinama.
[ Java Beograd @ 01.07.2010. 07:52 ] @
Pa neće Merkelova zanavek biti kancelar Nemačke.
[ Isak666 @ 01.07.2010. 08:07 ] @
Citat:
Java Beograd: Pa neće Merkelova zanavek biti kancelar Nemačke.


Mislim da to ne treba ni cekati, jer se politika CDU nece promeniti promenom celnih ljudi.

Sa druge strane, mislim da je jos gore da se ceka promena stava kroz promenu vladajuce partije u Nemackoj, a da se u samoj Srbiji nista ne menja.



Ovo je dobra izjava, data bas kad je skoro Djelic bio da lobira za podrsku Srbiji i mislim da je to i sustina -

Citat:
Tada je predsednik tog Odbora i poslanik vladajućih demohrišćana Gunter Krihbaum poručio Đeliću da reforme u Srbiji nisu rađene za dobrobit Evropske unije ili Nemačke, već za dobrobit stanovništva Srbije.

„Nemački parlament i Nemačka će i dalje partnerski i prijateljski pratiti Srbiju na njenom putu kao Evropskoj uniji. Uvereni smo da će do stabilnosti na Zapadnom Balkanu doći tek onda kada Srbija postane članica. Ekonomski razvoj, blagostanje, demokratija i pravna država najbolje se razvijaju u okviru EU. Međutim, do tog momenta ima još mnogo posla i to niko ne zna bolje od gospodina Đelića, jer je upravo on odgovoran za tu oblast. Mislim da je pri tome zaslužio našu pomoć.“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5626802,00.html

Sama pozicija Srbije bi se menjala kad bi sama radila u svom interesu, jer ko bi zeleo da prima zemlju koja zivi u nekim virtuelnim svetovima obecanja i juri u situaciju u kojoj je sad Grcka koju btw cupa EU i zbog te pomoci CDU i gubi podrsku glasaca ;)

[ vladd @ 01.07.2010. 11:00 ] @
Realno niko nece da sagleda izjavu Merkelove.

A realno, i sve pratece izjave i insinuacije to dodatno pojasnjavaju i usmeravaju..

Cinjenica je da EU nece primiti zemlje koje su zamislile specifican put u EU. Koji je , istini za volju, do sada bio gotovo legitiman. Da se valjaju u beskonacnim kreditima, i da nakon xx godina konstatuju da ne mogu da vrate pare ili servisiraju dugove. Pa novi krediti za otplatu kredita...

Ta formula je ZABRANJENA, ovom izjavom Merkelove, samo tu tuznu vest treba da prihvate gutaci para nase vlasti.

Hrvatska je na pola puta da postane "normalna" neprezaduzena clanica EU, sa odredjenom infrastrukturom i ambjentom za napredak razvoja.

Dok je istovremeno Srbija dalje od pocetka. Ni infrastruktura, ni okruzenje, preopterecenost birokratijom, nedostatak ili zapustenost resursa, i ozbiljan, dugorocni "problem" sa Kosovom, koji se ne moze resiti ni silom ni po zakonu ni protiv zakona, a do realnog resenja, ili do povecanja zivotnog kvaliteta u Srbiji i na Kosovu je predalek put..

I to su realnosti koje su najvise klepile po nosu trenutnu vladajucu ekipu, i pritajene, u lepe pare uvaljane pristalice.

Jednostavno, dok se ne dogodi precutni konsenzus gradjana i vlasti u Srbiji, da se formira ozbiljnafunkcionalna nebirokratska, nekoalicionouslovljena drzava, drzava koja ne cedi gradjane porezima, taksama, akcizama i obavezama... nema nista od EU..

A svima je jasno koliko je to bolan i dug put..kako sada razni experti da se odreknu pozicija i sinekura, monopola i krsenja zakona. kako Miskovicu reci da nema monopola, ili Telekomu, ili kojekakvim expertima da su nekompetentni...da bi kao "svi mi" usli u neku EU..

Sa te strane je veeeoma dug put, i vrlo neizvesna buducnost
[ 101010 @ 01.07.2010. 11:44 ] @
Citat:
mmix: Sad mi jos nesto pade na pamet, skoro se bas nesto Tadic provaljivao na TVu zahtevao da se EU izjasni da li hoce da nas primi uopste, tad mi je delovalo potpuno neprimereno, sta on ima da proziva EU za bilo sta kad ga niko nije dirao. Medjutim, ako iza toga stoji neka depesa Nemacke kao gore pomenuta, onda taj izlet ne izgleda toliko neprovociran.

[ Onaj @ 01.07.2010. 12:23 ] @
A sta ce nama uopste EU? Umesto sto Srbija ceka da udje u EU moze da poradi malo na sebi.
[ BluesRocker @ 01.07.2010. 12:32 ] @
Citat:
Onaj: A sta ce nama uopste EU? Umesto sto Srbija ceka da udje u EU moze da poradi malo na sebi.

Ti bi da im uzmeš šargarepu? Kako će da povežu 2-3 mandata? Mi smo već sada u takvoj situaciji da smo skoro deo EU. Možemo slobodno da trgujemo, da putujemo, malo li je? Bilo koja firma u Srbiji u daleko je boljem položaju od iste takve firme u bogatijim EU zemljama jer može da prodaje svoje proizvode na istom tržištu a cena rada je nekoliko puta niža.
[ Igor Gajic @ 01.07.2010. 12:33 ] @
Van Rompej 6. jula u Beogradu
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=442556

Dolazi da nam kaze da cemo malo pricekati sa EU. A vlada moze samo da se slika.
[ Ivan Dimkovic @ 01.07.2010. 12:40 ] @
Van Rompej je potpuno irelevantna figura, bez ikakve prave vlasti.

Verovatno ce doci da prica onu klasicnu lepu pricicu, slika se sa kvazi-demokratskom ekipom sto bi valjda trebalo da bude dokaz kako su oni "na pravom putu"... Ozdrace se, napiti, mozda mu digne suknju koja mlada pripravnica iz nekog kabineta i to je to.

Move on, nothing to see.
[ Isak666 @ 01.07.2010. 12:47 ] @
Citat:
Igor Gajic:Van Rompej


Jao Van Rompej :D
Dobro je da nas je neko podsetio na njega :D

Citat:
Ne želim da budem prost, ali vi imate harizmu snuždenog dronjavca i izgled nižerazrednog bankarskog službenika", rekao je Faradž, poslanik britanske Stranke za nezavisnost.
Ostali poslanici burno su negodovali, ali je Faradž nastavio.
"Ko ste vi? Nikada nisam čuo za vas, niko u Evropi nije čuo za vas", rekao je on.


http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...-poslanik-izvredao-Van-Rompeja

Bilo je ovo vec, ali uvek se slatko nasmejem kad pomislim na Predsednika EU.


Btw nadam se da nikog ne cudi sto su Svabe procitale igrariju/svinjariju poslednjih 10 godinu zvanu evrointegracije i ludilo gde se tzv evropski zakoni donose zarad donosenja, a postovanje istih nikako da dodje na red.
Pa su tako i Revizora uveli na cimanje EU i onda su mu trazili kancelariju 5 godina, isto tako i Poverenika za informacije, izbor sudija mora EU da nadgleda mada ovi ne hebu to i tako u nedogled.
[ vladd @ 01.07.2010. 14:22 ] @
Nemci su ozbiljna nacija, i Britanci, zasigurno...

Nema sta treba oni da SHVATE, oni sve ZNAJU, i da je doticni Rompaj obicni birokrata(ne mogu da opisem koliko ih zabole sto je "predsednik" EU), u jednom dogovorenom birokratskom sistemu, koji je imao neku svoju smisao, jedinstvo i zelju za kartelizacijom drzava..

Sada kada se pare rasipaju, malo spolja(SAD), a pomalovise iznutra, moraju da se uvedu neke nove norme..

Naravno, da vladajuce partije i Nemacke i Engleska jako dobro i do detalja znaju koliko su spore i komplikovane procedure, od inicijalnog lobiranja, skretanja teme, do konacne realizacije nekakve forme pocetne zamisli..

Za takve akcije je potrebno VREME i NOVAC, a dok protice VREME, neki paraziti se uvaljuju u euro teglu kreditnog meda...na stetu realnih ekonomskih sila..

To ne zeli niko da rizikuje, da mu gradjani u drzavi stezu kais, da ga gradjani sikaniraju na izborima, da se pravi nestabilna situacija, i da im drzave lose funkcionisu..da bi se neke birokrate, negde, zalivale novcem koji ne mogu da vrate u nekom (pre)dugom periodu..sto i nije tako strasno, koliko je strasno sto ne mogu ni kreditne obaveze da pokrivaju...

A mi smo se bar nadali, da cemo cuclati na tom izvoru para, jos par godinica...presusilo, nema vise, moze samo manje, do nista..

Dok ne krenemo da radimo ono sto treba raditi...a to je, sa trenutnim stanjem svesti...recicu optimisticki, neizvodljivo...

Poz
[ a1200 @ 01.07.2010. 19:05 ] @
Citat:
Dok ne krenemo da radimo ono sto treba raditi...a to je, sa trenutnim stanjem svesti...recicu optimisticki, neizvodljivo...

Kako bre neizvodljivo, pa pishu se "master planovi", nicu bombasticni naslovi sa vozovima koji jure kroz ovu nasu lepu zemlju cak 160 Km/h... grade putevi, metro i vecni koridor 10...:)
radi se™ - k'o i uvek...
[ Odin D. @ 01.07.2010. 19:37 ] @
Sve je to pocelo izmisljanjem "ministarstva za kapitalne investicije".
Otkad je to ministartvo vaspostavljeno, nikakva se sitnica ne moze uraditi - niko nece da se bavi tricama i kucinama - svi udarili u kapitalne poduhvate.
Ne moze se popraviti svjetlo u vagonima ali se mogu praviti planovi za nadzvucne vozove.
Ne mogu se zakrpiti rupe na putevima ali se mogu praviti planovi za transkontinentalne saobracajnice.
Ne mogu skrpiti 3 ispravna aviona, ali se prave planovi za najvazniji transportni aerodrom izmedju istoka i zapada.

Lijepo bogami, da je Zil Vern ziv, vjerujem da bi danas bio predsjednik Srbije. A njegovi romani "20 'iljada milja pod morem", "Put na mjesec", "Put u srediste Zemlje" i njima slicni ne bi se u Srbiji zvali romani nego "master planovi".
[ Izvoljski @ 01.07.2010. 19:38 ] @
puah, ko ficka i nju i EU. Mi cemo sa Rusijom.
[ Horvat @ 01.07.2010. 19:46 ] @
^^pa italija je vec u eu
nisam cuo da ima ambicije da se udruzuje s rusijom ;)
[ Ivan Dimkovic @ 01.07.2010. 19:54 ] @
Citat:
Izvoljski: puah, ko ficka i nju i EU. Mi cemo sa Rusijom.


Ovih dana, i Rujke traze $$$ da bi upao kod njih u ekipu... ni kod babe nema vise dzabe :)
[ Izvoljski @ 01.07.2010. 20:13 ] @
da. Rusi su se strasno povampirili.

Od kad su dosli do love traze samo najkvalitetniju robu i bas im se f. za gruzijski caj kad imaju one smrdljive engleske liptone. Rusko trziste je strasno zahtevno.
[ Ivan Dimkovic @ 01.07.2010. 20:17 ] @
Imaju kesha, i vise ih ne zanimaju trecerazredne stvari :-)

Tako da... mrka kapa...
[ StORM48 @ 01.07.2010. 20:24 ] @
Kakve trećerazredne stvari?
Mi bre imamo satelit! Špijunski!

Pozdrav
[ Hadžihalef @ 02.07.2010. 06:08 ] @
Pa sad, da platimo za taj satelit, to imamo...

...jer je neko tu, onako, prvorazredno, preskočio gaće i iscepao panj!
[ IonX @ 04.07.2010. 01:14 ] @
Treba da se pomirimo s tim da nas niko neće i da vidimo kako ćemo opstati i od čega.
[ vladd @ 04.07.2010. 09:55 ] @
Ko to da "opstane"?
[ Onaj @ 04.07.2010. 10:24 ] @
Kakva EU, pa Srbija moze sama da se prilicno razvije ekonomski samo hebe je mentalitet, uglavnom ne vole ljudi da se trude, a sto vole da se luksuziraju... Luksuziraju se bezbrizno cak i sa tudjim parama tako da sigurno nece opstati oni sto se zaduzuju bespotrebno. Jel znate koliko samo ima kuca i stanova koje banke sad rasprodaju (bile pod hipotekom za kredite)?
[ Isak666 @ 04.07.2010. 11:34 ] @
Citat:
IonX: Treba da se pomirimo s tim da nas niko neće i da vidimo kako ćemo opstati i od čega.


Pa i da Srbiju neko hoce, ona uvek mora da gleda kako ce opstati i od cega, jer to rade i sve druge drzave na planeti.
EU nije mesto gde clanstvom u njoj pocinju neke neobjasnjive promene, nego je clanstvo posledica odredjenog funkcionisanja drzave i ekonomije uz po koji strateski interes svih strana.

A ni to clanstvo ne znaci nista automatski (hint: Grcka), nego se i dalje mora gledati kako opstati.

Okreni, obrni - uvek sve zavisi od same drzave.



E sad sto neko u Srbiji predstavlja tzv evropske integracije kao nesto sto treba istrpeti kao da te neko guzi i nakon toga ce doci clanstvo gde ce ono samo po sebi sve probleme odneti kao rukom, pa se stoga i lako prelazi preko toga da se zakoni donose pro forme i da se izvode samo estetski radovi - to je vec drugi problem.

Zato opet nije lose ponoviti -
Citat:
Tada je predsednik tog Odbora i poslanik vladajućih demohrišćana Gunter Krihbaum poručio Đeliću da reforme u Srbiji nisu rađene za dobrobit Evropske unije ili Nemačke, već za dobrobit stanovništva Srbije.

„Nemački parlament i Nemačka će i dalje partnerski i prijateljski pratiti Srbiju na njenom putu kao Evropskoj uniji. Uvereni smo da će do stabilnosti na Zapadnom Balkanu doći tek onda kada Srbija postane članica. Ekonomski razvoj, blagostanje, demokratija i pravna država najbolje se razvijaju u okviru EU. Međutim, do tog momenta ima još mnogo posla i to niko ne zna bolje od gospodina Đelića, jer je upravo on odgovoran za tu oblast. Mislim da je pri tome zaslužio našu pomoć.“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5626802,00.html

Znaju to dobro srpski politicari, pa i Djelic.
Ali se pravi lud.
Samo sto bi on sad da ubedi i druge da se prave zajedno ludi.
[ Hadžihalef @ 04.07.2010. 12:39 ] @
Citat:
Samo sto bi on sad da ubedi i druge da se prave zajedno ludi...

...uz trepćuću saglasnost zbunjenih.
[ vladd @ 04.07.2010. 13:05 ] @
I upravo sledi jalovi sex, proslavljen paradom ponosa.

Medjutim sva se ispostavlja kao prazna prica domacih politicara, posto je definitivno propala "lagana" varijanta, dizanja standarda kreditima i prodavanje magle.

Onog sekunda, kada svaki dobijeni dinar krenemo da ulazemo(zaista, ne fiktivno i ne preko razvojnih planova, projekcija i razmatranja) u infrasrukturu, tom sekundom smo milimetar blizi standardu EU.

Kad postignemo odredjen drzavno-ekonomski nivo(e to je ono nemoguce) clanstvo za bilo koju uniju nije problem..

A nemoguce je posto su birokrate u kotroli novca, i samo ce izmisljati nove zakone, kako da se obezbede na svojim pozicijama, i privilegijama, zatupastim elementima drzave ce zdusno ogaditi demokratske institucije(recimo glasanje na izborima, sto uspesno rade, kontrolne funkcije skupstine, sto takodje uspesno rade, uspesno su skrljali sudstvo, policiju i vojsku), zatim ce ukloniti "bocne izvore" finansiranja(kojekakve "proglasene" mafije, krimose koji nisu u njihovoj sluzbi)..i otvara se put ka diktaturi..

Sto nam nije nepoznato, na razlicite nacine smo prozivljavali bahatosti grupa i grupica u vlasti..

Tako da bajka o EU ostaje bajka, bolesni optimisti se mogu nadati nekom strateskom svetskom pomeranju, koje bi eventualno uslovilo domacu oligarhiju da pocne civilizovano da se ponasa...ali je to, i kada bi bilo moguce, toliko spor proces, da je neohodno bar par decenija...

Poz
[ maliradojca @ 04.07.2010. 13:34 ] @
Ja sam se 2000-ite nadao da ce Srbija u EU u neko dogledno vreme, ali izgleda nista od toga. Ostasmo sirotinja.
[ Onaj @ 04.07.2010. 20:02 ] @
Citat:
maliradojca: Ja sam se 2000-ite nadao da ce Srbija u EU u neko dogledno vreme,


Cini mi se neko tada iz vlasti spomenu 2008. godinu?
[ Hadžihalef @ 04.07.2010. 21:21 ] @
Citat:
maliradojca: Ja sam se 2000-ite nadao da ce Srbija u EU u neko dogledno vreme, ali izgleda nista od toga. Ostasmo sirotinja.

Eee, kamo sreće da si jedini koji je pomislio da se revolucija odrađuje zviždaljkama, šerpama i šetnjom...
[ IonX @ 04.07.2010. 21:30 ] @
Citat:
vladd: Ko to da "opstane"?



Lagano će da presuše donacije i krediti, a "vredni i pošteni" kakvi smo, sve ćemo manje da izvozimo (u Jevropu) kad postane jasno da smo ispušili. Znači, manje priliva evra za otplaćivanje dosadašnjih dugova i budućih neophodnih uvoza.

Citat:
Isak666
Pa i da Srbiju neko hoce, ona uvek mora da gleda kako ce opstati i od cega, jer to rade i sve druge drzave na planeti.
EU nije mesto gde clanstvom u njoj pocinju neke neobjasnjive promene, nego je clanstvo posledica odredjenog funkcionisanja drzave i ekonomije uz po koji strateski interes svih strana.

A ni to clanstvo ne znaci nista automatski (hint: Grcka), nego se i dalje mora gledati kako opstati.

Okreni, obrni - uvek sve zavisi od same drzave.

E sad sto neko u Srbiji predstavlja tzv evropske integracije kao nesto sto treba istrpeti kao da te neko guzi i nakon toga ce doci clanstvo gde ce ono samo po sebi sve probleme odneti kao rukom, pa se stoga i lako prelazi preko toga da se zakoni donose pro forme i da se izvode samo estetski radovi - to je vec drugi problem.


Baš kao što kažeš.
EU je bila šargarepa da ljudi prihvate mnoge zakone (i poglede na svet i norme ponašanja) protiv svoje volje, jer je to uslov za članstvo. Znači, izostaje obećana "nagrada" i prosečan srbenda neće imati nameru da sluša te "evropejce" sa njihovim izvoljevanjima kad nas već neće primiti.



[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2010. 22:02 ] @
Citat:
Onaj: Cini mi se neko tada iz vlasti spomenu 2008. godinu?


Prorok Labus :)

I tada se to jos cinilo kao strasno dalekom procenom... TEK 2008-me bre :)

Secam se kada sam nekome tada oko 2002-ge rekao da ce za 10 godina prosecna plata max. biti oko 500 EUR da su me gledali u cudu - kao jesam li lud ja :)
[ a1200 @ 04.07.2010. 22:28 ] @
A pa nije to bio samo Labus i kompanija :)
Dolazili su i neki k*rci iz Evropske unije, i to bas pred izbore, sa pricama da sve zavisi od nas samih... ja se secam da je u opticaju bila i 2007 :)

Cak je Beogradski sindikat to ispevao u svojoj pesmi 2003 godine, Govedina: A SrBski nostradamus, ime mu je Labus, predvidja josh 5 dina sviranja u falus :)
Sta bi tek sad ispevali...



http://www.lyricstime.com/beog...-sindikat-govedina-lyrics.html
[ Isak666 @ 04.07.2010. 22:52 ] @
Citat:
IonX: Baš kao što kažeš.
EU je bila šargarepa da ljudi prihvate mnoge zakone (i poglede na svet i norme ponašanja) protiv svoje volje, jer je to uslov za članstvo. Znači, izostaje obećana "nagrada" i prosečan srbenda neće imati nameru da sluša te "evropejce" sa njihovim izvoljevanjima kad nas već neće primiti.


Mislim da je vecina zakona (a i samih prica oko tzv evrointegracija politicara u Srbiji) donetih u Srbiji samo koketiranje - kako sa EU, tako i sa glasacima u Srbiji - zavisi od vetra.
A ova manjina zakona koje je dobrim delom izboksovala EU je doneta samo pro forme.

Sa druge strane, politicari su u odredjenim slucajevima pokazali da ih boli pimpek za bilo ciji pritisak kad je njihova straznjica u pitanju - da l' pritisak glasaca, da l' EU (izbor sudija).



Tako da imamo situaciju da skoro sve moguce kombinacije vlasti zakone donete kroz koketiranje sa EU uglavnom ne postuju ili ih realizuju selektivno ili jako sporo.
Sa druge strane imamo narod koji vise opravdano ne guta pricu ljudi koju su, u sustini, uzurpirali odredjene ciljeve kao sto su tzv evrointegracije, pa svaki pritisak EU dozivljava sa mucninom.

To je sve zacinjeno majstorskim spinovanjem realnosti, koje svako moze da vidi u npr poredjenju tumacenja izvestaja Evropske Komisije o Srbiji bilo koje TV u Srbiji i originala.

Ovi prvi pokazuju da su spremni da brane pozicije sa dosta energije, dok ovi drugi pokazuju totalnu nezainteresovanost za promenu situacije koja je btw vrlo nepovoljna za njih.


Kako ce se to zavrsiti - videcemo.
[ Isak666 @ 04.07.2010. 23:28 ] @
Citat:
Izvoljski: e samo smo cekali tebe mudrikurce da nam objasnis sta se desilo.


Iznervirao te momak, pa si lose volje?
[ Shadowed @ 04.07.2010. 23:52 ] @
Citat:
Onaj: Cini mi se neko tada iz vlasti spomenu 2008. godinu?

Pa, da smo se, kao drzava, pametno ponasali, to ne bi bilo tako nerealno. Medjutim, vecina je to ukapirala kao "e, super, 2008. cemo u EU, hajd' da vidimo kako da preguramo do tada uz sto manje muke, a onda ce da potece med i mleko". How yes no.
[ maliradojca @ 04.07.2010. 23:53 ] @
Stap i sargarepa.
Posle niza EU stapova po glavi, Srbija je konacno dobila sargarepu, al u bulj'u.

Shadowed, Bugarska i Rumunja su bila jos gore os Srbije pa su primljene, verovatno iz politickih razloga.
[ Isak666 @ 05.07.2010. 00:01 ] @
Nemci demantuju

Citat:
Iz Vlade Nemačke su demantovali napise hrvatskog „Nacionala“ da je kancelarka Merkel uverila članice EU da treba prestati sa proširenjem Unije nakon prijema Hrvatske. U pitanju je obična novinarska „patka“.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5755610,00.html

Mada, nije daleko od istine ono sto se nezvanicno moze cuti zadnjih par godina :))
Ali CDU ima male sanse da dobije jos jedan mandat, tako da ce se i prica sa SPD verovatno bar malo promeniti.
[ Shadowed @ 05.07.2010. 01:12 ] @
Citat:
maliradojca: Shadowed, Bugarska i Rumunja su bila jos gore os Srbije pa su primljene, verovatno iz politickih razloga.

I kakve to veze ima? Ako mi nismo imali politicki razlog ostaje upravo ono o cemu sam pricao.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 01:48 ] @
Tadic je glup covek na vrlo odgovornom mestu izabran glasovima isto toliko glupih biraca.

Kakav predsednik, kakvi biraci = takav rezultat

danas procitah u blicu da u srbiji 1.8 miliona ljudi ukupno radi od 7.5 miliona a od tih 1.8 miliona skoro 200.000 uopste ne prima platu vec samo odlaze na posao

to znaci da je srbija zemlja sa najgorim standardom u evropi i najvecom nezaposlenoscu u evropi u nivou najnerazvijenijih africkih drzava.

istovremeno aktuelni rezim svaki dan smislja neka nova poskupljenja i fore kako narodu da otmu pare.

najnovija fora im je uvodjenje "energetskih pasosa" za zgrade u beogradu, i bez tog pasosa jelte niko u zgradi ne moze da proda stan ili promeni vlasnistvo.

i narod na sve to cuti, i glasa jednako kao sto je glasao i 2008

zato ovaj narod i ne zasluzuje bolje. jer ne zeli bolje , i misli da ga sadasnji lopovi na vlasti vode u bolji zivot.

svako placa cenu svojih gresaka.
[ Dexic @ 05.07.2010. 05:23 ] @
Roker, od kud tebi ideja da bi sa drugim politicarima bilo drugacije?:)
Svi su isti... kradu i lazu... jedina je razlika koju grupu ko vise krade a koju manje...

Postoji jedna dobra izreka: "Cena nezainteresovanosti inteligentnih za mesto u politici je vladavina pohlepnih i glupih".

(da li su glupi i ko je tu inteligentan je diskutabilno, ali nema razlika ko god da je na vlasti...)
[ Izvoljski @ 05.07.2010. 06:01 ] @
Citat:
danas procitah u blicu da u srbiji 1.8 miliona ljudi ukupno radi od 7.5 miliona a od tih 1.8 miliona skoro 200.000 uopste ne prima platu vec samo odlaze na posao


to je zato sto drzava nema love da im isplati otpremninu.

Pravo da ti kazem bolje sam se osecao dok sam demonstrirao protiv Slobice. Ne samo sto sam bio mladji hehe, nego sam verovao i u bolje malo-sutra. Sada vise ni tu nadu nemam, a bolno saznanje je da ni zapad vise ne zna sta i kako dalje. Ah, a secam se kad sam bio klinac pa su nam babe i dedovi pricali kako su bili 4 (cetiri) godine u ratu ! Mi smo ih zalili, a vid' nas satanskih mu rogova ! 10 godina Slobice, 10 godina tranzicije i u minusu smo a mladost nam je prosla, bar generaciji 70-tih.
[ dejanet @ 05.07.2010. 07:40 ] @
Citat:
Izvoljski: to je zato sto drzava nema love da im isplati otpremninu.

Pravo da ti kazem bolje sam se osecao dok sam demonstrirao protiv Slobice. Ne samo sto sam bio mladji hehe, nego sam verovao i u bolje malo-sutra. Sada vise ni tu nadu nemam, a bolno saznanje je da ni zapad vise ne zna sta i kako dalje. Ah, a secam se kad sam bio klinac pa su nam babe i dedovi pricali kako su bili 4 (cetiri) godine u ratu ! Mi smo ih zalili, a vid' nas satanskih mu rogova ! 10 godina Slobice, 10 godina tranzicije i u minusu smo a mladost nam je prosla, bar generaciji 70-tih.


Jep, istina..

Hteo bi da dodam da od 1.8 miliona koji rade, njih 750 hiljada rade u 11000 drzavnih subjekata...
[ vladd @ 05.07.2010. 10:14 ] @
Pa moraju da placaju glasacku masinu. Uz te nabrojane, ima jedno 50000 po raznim "nevladinim" org, koje primaju NASE pare iz budzeta.

Uzgred, par citata(seo tekst je opsiran):

Citat:
Gromoglasno najavljeni ruski kredit za infrastrukturu od 800 miliona dolara neće biti realizovan još najmanje godinu dana, jer je naša strana ušla u pregovore bez kompletirane dokumentacije o predviđenim projektima.



Citat:
Kredit vredan milijardu dolara načelno su prošle godine dogovorili Boris Tadić i Dmitrij Medvedev, prilikom posete ruskog predsednika Srbiji. Tada je ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić izjavio da očekuje da će on biti realizovan do kraja 2009, uz najpovoljnije kamate i bez uslovljavanja.Od cele sume, 200 miliona dolara je bilo predviđeno za podršku budžetu, a ostatak u iznosu od 800 miliona dolara za infrastrukturne projekte.


Citat:
Ugovor o rati od 200 miliona dolara za budžet potpisan je tek u aprilu ove godine, a Vlada Srbije je tek početkom maja usvojila Predlog zakona o ratifikaciji tog sporazuma .I dok će 200 miliona dolara verovatno na kraju i stići, kredit za investicije još uvek je neizvestan, zbog, slobodno se može reći neodgovornosti i neozbiljnosti srpske strane. Posle više rundi pregovora o uslovima realizacije ovog kredita, ni na poslednjem sastanku srpske i ruske delegacije održanom početkom juna, nije došlo do konkretnih dogovora, jer su naši pregovarači smatrali da se u planirane projekte može krenuti „fazno“,na bazi postojeće dokumentacije, što za Ruse nije bilo prihvatljivo.



Da se sami postavite u poziciju Merkelove, Rusa, ili bilo koga ko nesto odlucuje..sta bi rekli za ove papane??


Poz
[ a1200 @ 05.07.2010. 10:27 ] @
Citat:
Da se sami postavite u poziciju Merkelove, Rusa, ili bilo koga ko nesto odlucuje..sta bi rekli za ove papane??

Ja bih samo izasao napolje, uz: Dovidjenja, prijatno.

Neverovatno.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 10:49 ] @
Da su nesposobni papani a sta drugo :)
[ Dexic @ 05.07.2010. 10:53 ] @
Ja bi' pre rekao "kud mene nadjose da se za*ebem sa njima..." ;)
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 11:00 ] @
Znaci, od ortaka je cale bio konzul u jednoj vecoj i bitnijoj zemlji....

Prica pricu...

Dakle, ambasador je jurio kontakte za ekonomsku/privrednu saradnju k'o lud - i na kraju uspeo da sakupi neku respektabilnu ekipu.

Pozvao nase ministre & ostatak VIP-ova - ovi naravno dosli, palo ozderavanje i sta sve jos ne je li... sve po propisu.

"Izdogovaraju" se oni, znaci - bice bice, projekti ovo ono, feedback, dalje posete da se razradjuje posao - ma sve super... Nasa ekipa otisla kuci.

I sta se desava?

Nisu se ni javili vise... ni jedan e-mail, ni jedan odgovor... naravno, ni nikakva akcija ili posao.

Sta reci?

Bas su od poverenja i ulivaju sigurnost - sposobni do daske.

Stoka.

I naravno da ta Angela Merkel jako dobro zna, kao sto i Rusi jako dobro znaju sa kim imaju posla. Sa nesposobnom korumpiranom bandom koja nije u stanju ni predlog za neki projekat da sastavi a kamo li nesto teze.
[ Igor Gajic @ 05.07.2010. 11:03 ] @
^

Podseca me na Tesnu kozu i Pantica kada ugovara za hotel sa Slovencima. Original ista prica

30 godina kasnije ista prica isto sve.


Godine prolaze nervoznim korakom,
Godine prolaze mi stojimo
Jesmo li sretniji jesmo pametniji,
Godine prolaze mi gledamo
[ Slobodan Miskovic @ 05.07.2010. 11:14 ] @
Da sam na mestu Merkelove i Putina zalozio bi se da se uvedu vize za sve politicare, ministre i predsednike raznih JP. Procedura za dobijanje vize strozija neko za obicne gradjane...
[ mmix @ 05.07.2010. 11:17 ] @
Mislis da ce oni da cekaju u redu? Samo ce jos da zaposle neciju faimliju na budzet da cekaju po redovima za njih. U lokalu su nenadje*ivi, zato su globalno ismejani i ignorisani.
[ Slobodan Miskovic @ 05.07.2010. 11:20 ] @
Ma bre sve je to stoka, btw samo da se zna i u Bugarskoj je tako iako su oni u EU.....

[ mmix @ 05.07.2010. 11:32 ] @
Pa ono, znas, fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me

Jesu evropljani malo neuki po pitanju Balkanaca, ali imaju sposobnost ucenja.
[ žutokljunac @ 05.07.2010. 12:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
I sta se desava?

Nisu se ni javili vise... ni jedan e-mail, ni jedan odgovor... naravno, ni nikakva akcija ili posao.

Sta reci?


šmekerski odrađeno ...
[ mmix @ 05.07.2010. 13:27 ] @
Mozda su im udarali ceznju.
[ Izvoljski @ 05.07.2010. 13:32 ] @
Citat:
I naravno da ta Angela Merkel jako dobro zna, kao sto i Rusi jako dobro znaju sa kim imaju posla. Sa nesposobnom korumpiranom bandom koja nije u stanju ni predlog za neki projekat da sastavi a kamo li nesto teze.


Nemci jako dobro znaju s kim imaju posla jer su pola tih ljudi oni poslali da nam objasne demokratiju, a njima da predaju telekom.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 14:09 ] @
A koga su tacno "poslali Nemci" u Srbiju?

Miskeca? Bokija? Mladju?

Ma skroz nemacki kadar... nema sta :)
[ Roker23 @ 05.07.2010. 15:11 ] @
Citat:
Roker, od kud tebi ideja da bi sa drugim politicarima bilo drugacije?:)
Svi su isti... kradu i lazu... jedina je razlika koju grupu ko vise krade a koju manje...

Postoji jedna dobra izreka: "Cena nezainteresovanosti inteligentnih za mesto u politici je vladavina pohlepnih i glupih".

(da li su glupi i ko je tu inteligentan je diskutabilno, ali nema razlika ko god da je na vlasti...)


sustina njihove borbe je upravo da ne dozvole ulazak u politiku kvalitetnim ljudima koji umeju i znaju ili ako su u njoj da ih iz nje proteraju .

sustina borbe zapada jeste u instalaciji svojih ljudi u tzv "zemljama u razvoju" i kompletne kontrole politickih elita.

ceo sistem je apsolviran 60tih i 70tih u juznoamerickim drzavama , a od 1992 se primenjuje u zemljama istocne evrope u koje spadamo i mi

sustina te price jeste , moderno kolonijalno ropstvo putem instaliranja svojih ljudi u vrhove politickih stranaka u toj zemlji eliminaciju svih koji nisu pod njihovom kontrolom i totalno obesmisljavanje demokratije i izbora.

tako je danas u srbiji

sve aktuelne ljude na politickoj sceni srbije sa izuzetkom vojislava seselja kontrolise zapad .

zato je seselj u hagu a recimo vuk draskovic za isto delo - nije.

i samim tim sasvim je svejedno sa izuetkom radikala ko pobeedjuje na izborima jer svi ostali sprovode naloge zapadnih obavestajnih sluzbi a ti nalozi su :

- unistenje domace privrede kroz dizanje poreza u nebesa
- unistenje domace privrede i proizvodnje kroz liberalizaciju i ukidanje carina na robu iz njihovih drzava
- uzimanje nepotrebnih i preskupih kredita koji se 90% vrate opet nazad na zapad

tako se danas porobljavaju drzave , bez vojske, bez oruzja bombi .

kreditima i korumpiranjem i kontrolisanjem politicara u toj zemlji koji vrse vlast.

i onda narodu sa takvim makroekonomskim odnosima i rezultatima - ne moze NIKADA da bude bolje.

jer ko goda da pobedi, opet je njihov covek.

Jer da bi ti bilo bolje, prvenstveni uslov jeste da imas nezavisnu i nekorumpiranu politicku elitu koja zeli dobro gradjanima svoje zemlje.

Toga kod nas nema zato u Srbijiza bolji zivot za 90% populacije nema nade.

Srbiji je zapad predvideo sudbinu jednog Bangladesa.

I koliko god vi mislili da ce da bude bolje - nece.

Nude vam se samo nekakve sarene laze u vidu evroatlantskih integracija od kojih naravno nece biti nista ko sto se magarcu pod teretom nudi mamac u vidu sargarepe da tera dalje.

da bi u srbiji stvari krenule na bolje neophodno je

- od 32.000 zaposlenih u drzavnom aparatu otpustiti 27.000 i ostaviti samo 5.000 zaposlenih i sve kompjuterizovati i automatizovati
- sniziti poreze na nivo poreza u jednoj irskoj jer se samo tako mogu privuci strane investicije
- ponuditi svim investitorima koji otvore fabriku sa vise od 100 radnika da najmanje 2 godine ne placaju nikakav porez na dobit drzavi srbiji


aktuelne stranke na vlasti ne zele niti mogu to da urade , a bez toga je nemoguce ostvariti bilo kakav napredak.

jer cilj njihov nije napredak drzave srbije vec njihov licni napredak kroz pljacku drzavnog novca i imovine.

a cilj zapada je , da uzimamo njihove kredite, placamo kamate, i da kupujemo njihove proizvode.

zato se u tim zemljama dobro zivi a kod nas lose.

jer je standard stanovnistva u nekoj zemlji u direktnoj zavisnosti od visine izvoza po glavi stanovnika u dolarima u toj zemlji.

zato srbi zive najgore i zivece najgore.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 15:20 ] @
Citat:
I naravno da ta Angela Merkel jako dobro zna, kao sto i Rusi jako dobro znaju sa kim imaju posla. Sa nesposobnom korumpiranom bandom koja nije u stanju ni predlog za neki projekat da sastavi a kamo li nesto teze.


naravno da je tako. al to nije slucajno tako. imamo mi mnogo pametnih srba dosta njih na ovom forumu takodje , ali ti ljudi zapamti NIKADA nece doci u priliku da bilo sta urade ili odlucuju u ime svih nas.

zasto?

pa prosto zato sto je kod nas svaka politicka partija kontrolisana od strane srpskih agenata zapadnih sluzbi koji naravno onda biraju rukovodstvo stranke po nalogu tih sluzbi i isto tako kasnije ti izabrani politicari sprovode naloge onih koji su ih na to mesto doveli\


a cilj zapada i kapitalizma uopste nije da MI SRBI ZIVIMO BOLJe - VEC DA ONI KOJI NAS KONTROLISU ZIVE OD NASEG RADA I NA NAS RACUN STO JE MOGUCE BOLJE

zato se banana drzavicama kao srbija, daje mito politicarima, zato se njima daju krediti za fantomske projekte "punjenje budzeta" i slicne gluposti , zato se politicari te zemlje ucene da totalno otvore svoje trziste za njihove proizvode i slicno.

da smo mi zadrzali carine prema EU , primera radi njihovi proizvodi ne bi bili konkurentni na nasem trzistu , nasi domaci bi se prodavali bolje sto bi u krajnjoj meri rezultovalo time da domaci potrosaci kupuju domace proizvode recimo za kucnu hemiju da kupuju merimine proizvode a ne ostalih prozivodjaca jer bi merimini bili 3 puta jeftiniji zxbog visokih carina prema EU . I ta firma iz EU tipa Johnson & Johnson bi posle toga ako zeli da pospesi prodaju u Srbiji , morala da otvori ovde sopstvenu fabriku .

Ovako liberalizacijom carina , kad mi ukinemo prema EU carine i oni prema nama - gubi samo MALI I SLAB a to smo mi jer mi nemamo proizvode za njihovo trziste a oni imaju hiljade svojih za nase. Tako njihovi radnici zive od naseg novca, a nase fabrike se zatvaraju i radnici otpustaju zbog smanjenog obima poslovanja.

a sustina svega je to sto nase politicare sve kontrolise zapad , i samim tim narodu srbije, dok se to ne promeni nikad nece i ne moze biti bolje.

citam godinama tekstove nebojse katica u politici i tekstove profesora mladjana kovacevica koji imaju odl;icno znanje i viziju sta treba da se radi u srbiji i kuda da se drzava usmeri.

al ti ljudi nemaju niti ce imati bilo kakav uticaj na vlast, i vlast radi sve suprotno godinama od onoga sto oni govore.

zato za nas nema nade.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 15:28 ] @
sustina svega je da su odnosi drzava kao odnos igraca u pokeru

ne mogu svi da budu dobitnici i da profitiraju.

ako neko ostvari profit - drugi mora taj profit da plati kroz ostvareni gubitak.

za nas je predvidjena uloga gubitnika.
[ StORM48 @ 05.07.2010. 15:34 ] @
Tvoji postovi oduvek deluju kao politički pamfleti, pa me zanima - da li po Tvom mišljenju u Srbiji TRENUTNO postoji politička opcija koja bi nas vodila bolje? Znači, NE tražim ime te političke opcije, nego odgovor na prosto pitanje: da ili ne?

Prema tome ću moći da procenim porive za pisanje ovakvih postova, jer su politički ostrašćeni, a to se vidi, ne iz aviona, nego iz kosmosa.

Pozdrav

P.S. Ne zanima me ni uobičajen kontra-odgovor "svi su bolji nego ovi", jer je to diplomatski odgovor za političko delovanje u korist jedne od opcija.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 15:38 ] @
Citat:
Tvoji postovi oduvek deluju kao politički pamfleti, pa me zanima - da li po Tvom mišljenju u Srbiji TRENUTNO postoji politička opcija koja bi nas vodila bolje? Znači, NE tražim ime te političke opcije, nego odgovor na prosto pitanje: da ili ne?

Prema tome ću moći da procenim porive za pisanje ovakvih postova, jer su politički ostrašćeni, a to se vidi, ne iz aviona, nego iz kosmosa.

Pozdrav


po meni trenutno ne postoji. postojala je do ovog raskola jedna koja je imala malu sansu za tako nesto - srpska radikalna stranka, ali su ih sluzbe odradile i razbile iznutra, tako da trenutno ne postoji takva politicka stranka na politickoj sceni srbije.

radikali su stranka u raspadu danas, na ivici cenzusa i samim tim nemaju snagu za bilo sta, dok ostale politicke stranke narocito 2 najjace DS i SNS su totalno u sluzbi zapadnih centara moci i samim tim ko god od njih da dodje na vlast bice isto , jer nece imati slobodu i zelju da rade u intteresu ove drzave i njenih gradjana.

a moji postovi sadrze elemente politike jer je nemoguce objasniti razloge i uzroke trenutnog stanja u zemlji bez onoga sto sam ja naveo.

da bi neka stranka mogla nesto da menja iz korena u ovoj zemlji potrebno je da ima najmanje 40% podrske gradjana i da nije kontrolisana od strane zapada , a ko sto znas u srbiji nijedna stranka nema preko 30% , pa cak i da ta potencijalna stranka ostvari rezultat od 49% glasova na izborima, bice gubitnicka jer zapadni centri moci kontrolisu sve ostale parlamentarne stranke i samim tim naterace ih u zajednicku koaliciju ma koliko ona bila neprirodna.

tako nesto smo mogli i videti i nakon izbora 2008.
[ miloshzorica @ 05.07.2010. 16:29 ] @
te fore o imperijalistima nesposobni latinosi furaju iako su oni sami i ''elita'' najgori neprijatelji progresa i sredjenosti latinske amerike

isto je kod nas
[ Isak666 @ 05.07.2010. 16:58 ] @
Citat:
Roker23: sustina njihove borbe je upravo da ne dozvole ulazak u politiku kvalitetnim ljudima koji umeju i znaju ili ako su u njoj da ih iz nje proteraju .

sustina borbe zapada jeste u instalaciji svojih ljudi u tzv "zemljama u razvoju" i kompletne kontrole politickih elita.

ceo sistem je apsolviran 60tih i 70tih u juznoamerickim drzavama , a od 1992 se primenjuje u zemljama istocne evrope u koje spadamo i mi

sustina te price jeste , moderno kolonijalno ropstvo putem instaliranja svojih ljudi u vrhove politickih stranaka u toj zemlji eliminaciju svih koji nisu pod njihovom kontrolom i totalno obesmisljavanje demokratije i izbora.


Dokle god vecina misli kao ti, a misli - tako ce i biti u Srbiji kako je sad.

Sta je npr sa Poljskom koja je jedina zabelezila privredni rast u EU?
Ili sa Estonijom koja ima najmanji deficit u EU?
Ili je to deo nekog tajnog plana za istocnu Evropu, posto je poznato da "zapad" planira milionima godina unapred?
Samo kad bi nas oni pustili - procvetali bi.


Za pocetak bi Srbi mogli da se trgnu i priupitaju - pa hebote zasto deset godina nismo dobili zavrsni racun drzave?



[ vladd @ 05.07.2010. 17:02 ] @
Citat:
Roker23: po meni trenutno ne postoji. postojala je do ovog raskola jedna koja je imala malu sansu za tako nesto - srpska radikalna stranka, ali su ih sluzbe odradile i razbile iznutra, tako da trenutno ne postoji takva politicka stranka na politickoj sceni srbije.



Ovo je kvazipostulat. Da se ne pretvori u politicku raspravu, inace zabranjenu na forumu, poznati su "podvizi" doticne opcije, uopste nisu operisani od korupcije i mediokritetstva...tako da je tvrdnja, BLAGO receno besmislena..


A ako smo se slozili da mediokriteti i lopine NE MOGU da vode u pozitivnom smeru, sled je da nije korektno lamentirati nad politickim otpadom.

Mislim, nije politika, kada neko kaze "ja sam politicar", i sta me briga za sve ostalo..bahatost je odlika dripaca u kafani u pijanom stanju, koji oce bas sto hoce, a kada prepiju, onda nece ni ono sto su hteli...



Trenutno nema formirane politicke opcije, koja bi mogla da pokrene drzavu, a koji su razlozi, ne bih da prezentujem, uvek ce se naci pojedinacni slucaj ili trac koji ce zamutiti analizu.

Sve je u igri, i sluzbe i odmetnici od sluzbe, i lazne elite, i deca generala i titovih poslusnika, i mediokriteti i spijuni, i peta i sesta kolona, a ponajvise, lakoobradljiv, i sustinski podmukao narod.
Sto se opravdava nekim visprenim navlacenjem maske, i prilagodjavanjem, ali, ipak je, po mom ubedjenju, podmuklost sustina..

Poz

P.S.

Ne samo Rusi...
http://www.dw-world.de/dw/arti...er-Blic%20Online-2569-xml-mrss
[ mmix @ 05.07.2010. 17:14 ] @
Ko kaze da nema, evo ministarka finansija na sav glas opkusava da ubedi koga moze u poresku reformu koja bi pokrenula zemlju sa mrtve tacke, ni ministri, ni partije, ni javnost nisu na njenoj strani iako je svaka rec koju je izustila suva istina. Ali ne, SVIMA odgovara statusq Quo, a promena moze AKO I SAMO AKO trenutno donosi poboljsanje bez gubitka icega. Kda se treba odreci neceg uvek je prica "uzmi njemu, sta si se na mene navrz'o". Al sigurno niko to ne misli svojevoljno, isprali nam nemci mozgove.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 17:30 ] @
Citat:
Dokle god vecina misli kao ti, a misli - tako ce i biti u Srbiji kako je sad.

Sta je npr sa Poljskom koja je jedina zabelezila privredni rast u EU?
Ili sa Estonijom koja ima najmanji deficit u EU?
Ili je to deo nekog tajnog plana za istocnu Evropu, posto je poznato da "zapad" planira milionima godina unapred?
Samo kad bi nas oni pustili - procvetali bi.


Za pocetak bi Srbi mogli da se trgnu i priupitaju - pa hebote zasto deset godina nismo dobili zavrsni racun drzave?


poljsko je namenjena drugacija uloga u odnosu na srbiju.

za srbiju su zapadni centri moci rezervisali ulogu evropskih cigana i to je tako kako je.

da sam ja u pravu govori jedna cinjenica - cilj kapitalizma jeste PROFIT

sto srbi manje proizvode = to vise kupuju proizvode od drugih prvenstveno od zapadnih kompanija

inace osim srbije koja je u najgorem polozaju u jednako losem polozaju su i ostale drzave naseg regiona - rumunija, grcka bugarska hrvatska madjarska...

sve ove drzave takodje imaju nikakvu proizvodnju i veoma nizak izvoz, veoma visoke deficite i stepen zaduzenja ....

najgora je situacija u rumuniji bugarskoj srbiji i madjarskoj

primera radi skoro je u rumuniji smenjena penzija penzionerima u proseku za 25%....

postavlja se pitanje sta mi u ovoj situaciji u kojoj smo mozemo da uradimo da promenimo nasu zlu sudbinu?

odgovor: okrenimo se IT biznisima . jer za vecinu IT biznisa i usluga je potrebno visoko znanje i minimalno ulaganje dok je za druge vrste poslova potrebno veliko novcano ulaganje manje znanje i veoma si zavistan od drzave u kojoj zivis.

znaci srbi u ovoj situaciji treba da rade kao indijci - da se okrenu proizvodnji softvera i pruzanju raznoraznih usluga u okviru IT sektora jer je tu svejedno dal je radnik iz srbije indije madjarske ili rumunije.

ali mi kaskamo svuda pa i na tom polju i ako je tu situacija jos i dobra kakva je u drugim segmentima nase privrede.

drugo da je u srbiji ista valjalo, ti ne bi otisao u nemacku da zivis i radis.

upravo si i zato zamenio srbiju nemackom da ne bi bio srpska sirotinja koja radi za 300 evra mesecno dok ti za osnovne stvari i normalan zivot treba najmanje 1000 mesecno za porodicu
[ Isak666 @ 05.07.2010. 17:36 ] @
I to naravno nema veze sa funkcionisanjem drzave, njenih politicara, strucnjaka i javnosti nego je u pitanju plan "zapadnih centara moci", jel?
Poljska nije tu zbog svog rada i vodjene politike, kao ni Estonija nego jer je to neko tako odredio?
Ne postoji sansa da se promeni bilo sta jer je sve isplanirano?



Kad sam ucio kako treba napraviti ugovor sa pacijentom u terapiji, receno mi je da on ima poentu jedino kad pacijent prihvati odgovornost za svoje postupke.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 17:57 ] @
Isak citao sam skoro jedno istrazivanje koje je radio jedan poznati novinar britanskog lista Independent "zasto su neke zemlje siromasne a druge bogate" i znas koji mu je zakljucak bio?

glavni razlog zasto je neka zemlja siromasna = korumpirana politicka elita ....


korupcija je u srbiji nacin zivota

svako u srbiji od kafe kuvarice u zgradi vlade pa do ministra predsednika i premijera , OCEKUJE i TRAZI OTVORENO MITO ....

i naravno zapadni centri moci to znaju pa su iskoristili tu mogucnost da korumpiraju nase predstavnike stranaka da rade u njihovim interesu


no ako ti je za utehu isto sto se desava kod nas se desava i u vecini zemalja juzne amerike, centralne amerike, afrike i azije.


evo pogledaj kako funkcionise svet danas na ovom clipu

http://www.youtube.com/watch?v=yTbdnNgqfs8

ovde ti John Perkins autor knjige "ispovest ekonomskog ubice" objasnjava kako zapad tj amerika , okupira i finansijski porobljava zemlje preko MMF i svetske banke tj kredita

prvo ti posalju ekonomske ubice da te nagovaraju da uzmes kredite , i tako unistis ekonomskui buducnost svoje zemlje, a u slucaju da odbijes , salju SAKALE tj placene ubice i agenete koji izazivaju rusenje aktuelne vlasti silom ili organizaciju atentata na politicara kojeg vide kao glavnu smetnju u uzimanju kredita od strane te zemlje.


VELIKI I JAKI SU ODUVEK KROJILI SUDBINU MALIH I SLABIH

tako je to uvek na svetu bilo sad to sto ti neces da prihvatis je tvoj problem.

pogotovo je to tako u danasnjem svetu globalizacije
[ dejanet @ 05.07.2010. 17:58 ] @
Citat:
Ko kaze da nema, evo ministarka finansija na sav glas opkusava da ubedi koga moze u poresku reformu koja bi pokrenula zemlju sa mrtve tacke


Mozda gresim, ali ona je jedna umisljena neprakticna zena koja zamislja da je ministar u Svedskoj ili Norveskoj, jer pdv ovakav kakav je, copy paste zakona iz neke civilizovane zemlje i moze da funkcionise u nekoj pravnoj zemlji-demokratiji. Pdv ovakav ili veci porez na visoke zarade(sto ona predlaze), ne moze da funkcionise kao sto svi vidimo jer:

- Miskovic&Co duguje silne pare ostatku privrede
- Miskovic&Co duguju drzavi
- Miskovic&Co imaju svoje magacine za carinjenje, tako da ne placaju carinu i porez dok ne prodaju robu, sto za druge ne vazi
- Drzava ne placa svoje dugove
- Privreda placa drzavi pdv unapred , tj kreditira drzavu
- Niko normalan(tajkun,privrednik) vece svote ne drzi u Srbiji, takodje zarade ne prijavljuje ovde vec na Kipru,Luksemburgu...itd.
- Korupcija posisa silne novce, npr. nabavke su nedirnute po obimu - 4 milijarde evra , kao pre krize..
- itd..

Tako da ne nabrajam, jednostavno lanac pdv-a,poreza ne funkcionise, cene divljaju, nema robe, a patike od 30 evra kostaju 150 evra, prasetina iz Brazila, kokoske iz Argetine ili vice-versa, a bice i psenice iz Rusije(3.proizvodjac na svetu) wtf..

Tako da sto se Dragutinovicke tice cak su SKOJ-evka Milka Planinc, 80-tih, kao i SPS kadar Oskar Kovac 90-tih, bolje kapirali politicku ekonomiju..
[ Odin D. @ 05.07.2010. 18:00 ] @
Citat:
Roker23:
da sam ja u pravu govori jedna cinjenica - cilj kapitalizma jeste PROFIT

sto srbi manje proizvode = to vise kupuju proizvode od drugih prvenstveno od zapadnih kompanija
 
Da li bi bio ljubazan da objasnis kako to od smanjenje proizvodnje nastaje sve vise i vise para za kupovinu zapadne robe.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 18:07 ] @
sto se tice te "poreske reforme" njen cilj nije da se pospesi ekonomija srbije vec da se oderu dodatno gradjani srbije i tako napuni budzet koji je ispraznjen i pred pucanjem....

siromasne zemlje nemaju drugog izbora u privlacenju investicija nego da postanu "poreski rajevi" tj zemlje sa niskim stopama poreza...

jedino tako mogu da privuku investicije a sta radi vlast u nasoj zemlji?

dize poreze iz meseca u mesec i tako jos vise firmi tera u bankrot i obara njihovu konkurentnost ? samim tim jos vise ljudi ostaje bez posla

ako prodje ta tadiceva "reforma" sa povecanjem PDV-a jos jedno 200.000 ljudi u realnom sektoru privrede ce ostati bez posla znate zasto?

zato sto se jedino u srbiji, koliko sam ja informisan, PDV PLACA UNAPRED . Svugde u evropi placate pdv tj VAT prilikom prometa robe, tj kad robu prodate dok u srbiji placate PDV cim vam roba udje u magacin ili u firmu!

primera radi ja uvozim hard diskove - i pdv placam drzavi prilikom uvoza robe tj unapred i pre nego ja tu robu dalje prodam!

znaci ja ako sam ulozio 1 milion evra u robu mora jos 200.000 evra da ulozim u pdv da bi mogao da poslujem!
[ Roker23 @ 05.07.2010. 18:08 ] @
[
Citat:
Da li bi bio ljubazan da objasnis kako to od smanjenje proizvodnje nastaje sve vise i vise para za kupovinu zapadne robe.


tacno je da smanjenjem proizvodnje opada i kupovna moc odredjenog broja gradjana al mora da uzmes u obzir da ovde u srbiji vecina od 1.6 miliona zaposlenih radi u drzavnom sektoru , i njihove plate ne zavise uopste od smanjenja proizvodnje i oni su glavno trziste zapadnih kompanija u nasoj zemlji....


[ Isak666 @ 05.07.2010. 18:13 ] @
@Roker

Ajde da prihvatim da je tako i da ne ulazim zasto se ne slazem sa tim (jer sam radio ne dugo, ali dovoljno za jedan pokrajinski sekretarijat i obisao skoro sve opstine u APV, te skontao kakvi likovi vode zemlju i kako propadaju projekti gde lova -koja je btw bez bilo kakvog plana prebacena iz Fonda za razvoj na telefonski poziv ortaka iz iste partije- samo ceka da se isplati, ali opstinari odbijaju da zavrse predlog projekta jer nisu sigurni hoce li ostati na vlasti i drugi mandat, pa nece da ostavljaju slavu svom nasledniku i sta ne jos sve).

Kako Poljska odoleva ekonomskim ubicama ili Estonija?

Ti ne mozes da krivis sto te druga drzava koristi za svoje interese, kad sama drzava radi prva protiv sebe - pa tako je ne moze tretirati kao ozbiljnu, jer sama svojim funkcionisanjem pokazuje da je neozbiljna.
Ti ne mozes da ocekujes da te MMF koja je politicko/ekonomska institucija jer su je osnovale odredjene drzave sa odredjenim intersima kao i sve druge btw medju njima i Kraljevina Jugoslavija ne tretira i kroz politicku prizmu.

A na kraju, ta MMF ti daje prilicno korisne savete - smanji spricanje mleka iz drzavne sise, dok Srbija to odbija.
Ako je MMF egzekutor, onda mi je smrt bolja opcija nego da me brane srpski politicari.


Sustina je da svet ne funkcionis crno belo kako zamisljas, kao i da jedna drzava i narod ima i te kako odgovornost za poziciju gde se nalazi.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 18:17 ] @
tacno je da ima i nase odgovornosti . tj odgovornosti naroda. ali jednostavno ovaj narod se svesno zaglupljuje putem medija da bi bio takav kakav jeste + mu se forsira korupcija i mito kao modus uspeha u zemlji i u kombinaciji svih tih faktora jednostavno vecina ljudi i ne mogu da budu nista u srbiji osim gubitnici :((

[ Odin D. @ 05.07.2010. 18:30 ] @
Citat:
Roker23:tacno je da smanjenjem proizvodnje opada i kupovna moc odredjenog broja gradjana al mora da uzmes u obzir da ovde u srbiji vecina od 1.6 miliona zaposlenih radi u drzavnom sektoru , i njihove plate ne zavise uopste od smanjenja proizvodnje i oni su glavno trziste zapadnih kompanija u nasoj zemlji....

A od cega to zavise plate ljudi zaposlenih u drzavnoj upravi? Ako niko nista ne proizvodi i svi samo trose, odakle dolaze pare za plate drzavnoj upravi?
[ Roker23 @ 05.07.2010. 18:42 ] @
Citat:
A od cega to zavise plate ljudi zaposlenih u drzavnoj upravi? Ako niko nista ne proizvodi i svi samo trose, odakle dolaze pare za plate drzavnoj upravi?


evo odgovora na tvoje pitanje


EU pomaže sa 200 miliona evra
5. jul 2010. | 14:58
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić potpisao je Briselu s komesarom EU Olijem Renom Sporazum o makrofinansijskoj pomoći Srbiji u vrednosti 200 miliona evra.


a najjaca im je ova fora gde uzimanje kredita za isplatu plata i penzija budzetlijama predstavljaju glupom narodu kao FINANSIJSKU POMOC :))))))))))

http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=443368

inace svakih nedelju dve citam na vestima da je djelic negde potpisao sporazum o "pomoci" tj kreditu od par stotina miliona evra na ime pokrivanja budzetskog deficita.

[ Igor Gajic @ 05.07.2010. 19:02 ] @
Po onome sto cujem ovih dana u Vojvodini ce ovogodisnja zetva biti katastrofalna. Tako da su ima krediti jedino sto preostaje. Krediti dok ne puknemo.
[ Horvat @ 05.07.2010. 19:40 ] @
^^evo i danas je padala obilna kisa ovde u subotickom ataru
ove kise jako nepovoljno uticu na zitarice koje bi sada trebale da se vrsu (zanju)

but don't you worry, kupujmo kinesko ;)
[ mmix @ 05.07.2010. 19:44 ] @
^^ Yup, bostandzije kazu istrulile lubenice od loseg vremena. I kamen bi puko kad se svake dve nedelje smenjuje decembar i avgust.

Citat:
dejanet: Tako da sto se Dragutinovicke tice cak su SKOJ-evka Milka Planinc, 80-tih, kao i SPS kadar Oskar Kovac 90-tih, bolje kapirali politicku ekonomiju..

Kao sto rekoh, da citiram sebe: SVIMA odgovara statusq Quo, a promena moze AKO I SAMO AKO trenutno donosi poboljsanje bez gubitka icega. Kda se treba odreci neceg uvek je prica "uzmi njemu, sta si se na mene navrz'o" Nista od onog sto si naveo ne cini da je njen stav pogresan, dapace. Mozes biti ljut i besan do nakosutra, to nece promeniti tvoj status niti sanse za bolju buducnost. A bolje buducnosti nece biti bez bolnih odricanja i kineskog sindorma, svako koprcanje ce samo produziti agoniju koja ceka ovu zemlju.



Resenje za masovnu korumpiranost politicara naravno postoji samo sto gradjani ove zemlje nisu voljni da tako nesto urade jer su mahom i pored svega zaslepljeni idiotlucima koje nasi politicari prosipaju. Resenje se zove "NOTA vote" iliti "NONE OF THE ABOVE" iliti narodski receno "Niko od ponudjenih". AKo oni nemaju obraza da tu stavku stave na glasacki listic ljudi treba da masovno izraze svoju gradjansku neposlusnost i da na glasacke listice dopisu tu stavku i zaokruze. Promenivsi ustav i minimum od 50% izlaznosti ukinuli su gradjanima mogucnost da im bojkotom posalju NOTA (sta vise pretposlednji predsednicki izbori su bili jasan NOTA vote, samo su se napravili potpuno blesavi i jos optuzili narod da ne brine o svojoj buducnosti), ako na izbore izadje 80, 90% ljudi a samo 20% budzetskih sisara bude glasao za nekoga poruka ce biti vise nego jasna.
[ Odin D. @ 05.07.2010. 19:52 ] @
Citat:
Roker23: evo odgovora na tvoje pitanje

A gdje je tu racunica za zapad?
Daju pare koje nece dobiti natrag!? Sto su nas 3ayebali sve u 16...
Prvo pricas da je cilj zapada da izmuze Srbiju, a onda navodis primjer poklanjanja para za plate stocnom fondu u drzavnoj upravi.
Odluci se vec jednom koju tezu zastupas. Glupo je da zastupas dvije suprostavljene teorije istovremeno.
Ili nas muzu ili nam pomazu - ne moze oboje odjenom.
[ a1200 @ 05.07.2010. 20:56 ] @
Pare se ne poklanjaju, nego daju na kredit. To znaci da ce drzava te pare (+interes) morati da ispljune kad tad. Ako nema odakle, pa nacice se neka vrsta "kompenzacije", kao recimo predlog koji je Nemacka uputila Grckoj - Prodajte ostrva :)

Za nas ce to biti nesto drugo. Ne bojim se ja za njihovu naplatu duga, em su jaci, em imaju vishe iskustva, em su neuporedivo bogatiji i kontrolisu sve zemlje u okruzenju. A ono sto je sigurno, nista ne rade bez nekog interesa.

Primecujes kljucnu stvar, kredit je uzela "drzava", odnosno uzeli su ga trenutni politicari, koji te pare trose kako stignu bez odgovornosti, a vracace ga narod kroz poreze i takse dugi niz godina posto ti koji su ga procerdali sidju sa vlasti... milina. Ali glupa, pokvarena i lakoverna nacija ocigledno zasluzuje takvu "elitu".

...
Slicna situacija je kao kod npr. bogate porodice koja ima dete narkomana ili kockara. Taj lik, posto su mu roditelji bogati, moze da se drogira i kocka na "kredu", jer dileri znaju da nece on vracati dug nego njegova porodica... odnosno znaju da postoji izvor iz kog mogu da se naplate.

Ovde dug nece vracati likovi koji su opljackali zemlju, vec narod koji je od tih para video vrlo malo... a dug ce u svakom slucaju biti namiren, na jedan ili drugi nacin (rasprodaja prirodnih resursa, apsolutna kontrola bilo koje buduce politicke struje, strateski interesi - rasporedjivanje trupa, slanje vojske da gine po nekim vukojebinama itd.).

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 05.07.2010. u 22:07 GMT+1]
[ Odin D. @ 05.07.2010. 21:06 ] @
^Pa ne moze se bas reci da je pokvareni zapad kriv za to.
Daju ti vrlo povoljan kredit, koji ti spiskas na zajebanciju, i kad dodje vreme za naplatu ti pricas kako su od pocetka planirali da te zaye6u....
Ma sta mi naprica....
[ dejanet @ 05.07.2010. 21:09 ] @
Citat:
Kao sto rekoh, da citiram sebe: SVIMA odgovara statusq Quo, a promena moze AKO I SAMO AKO trenutno donosi poboljsanje bez gubitka icega. Kda se treba odreci neceg uvek je prica "uzmi njemu, sta si se na mene navrz'o" Nista od onog sto si naveo ne cini da je njen stav pogresan, dapace.


Potpuno slazem, samo bi pre uvodjenja svedskih poreza(ako se o tome radi), predlozio ZAKON O POREKLU IMOVINE, cisto da ovaj narod ne ispada budala kod svakog novog reseta...
[ Isak666 @ 05.07.2010. 21:11 ] @
Citat:
Naime, EU pozajmljuje novac na tržištu kapitala i dostavlja ga Srbiji pod istim uslovima koje je i ona sama dobila. U pitanju su dugoročniji i jeftiniji krediti, u odnosu na mnogo skuplje i kraće aranžmane koje bi dobila Srbija da se sama zaduživala na tržištu kapitala. Tako će rok otplate ovog kredita biti 8 godina, sa kamatom od 1 odsto na godišnjem nivou.



Srbija još mora da ispuni uslov za dobijanje ovog kredita


Božidar Đelić je naglasio i to da će kredit od 200 miliona evra podrške srpskom budžetu biti korišćen kroz dve tranše. Srbija, međutim, treba još da ispuni potrebne uslove kako bi prvih 100 miliona evra iz ovog aranžmana što pre bilo dostupno:


Sa Olijem Renom je dogovoreno da, ukoliko Vlada Srbije do kraja jula pripremi Zakon o fiskalnoj odgovornosti, koji je i uslov za prvu tranšu (kredita), postoji mogućnost da se prva tranša odblokira do kraja leta, a najkasnije u septembru. Druga tranša bi trebalo da prispe tri do četiri meseca kasnije.“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5762481,00.html

Citat:
Oni su naročito bili zainteresovani za donošenje zakona o fiskalnoj odgovornosti u okviru kojeg bi se definisale maksimalne granice fiskalnog deficita u narednim godinama i postavila ograničenja javnoj potrošnji.


http://www.danas.rs/vesti/ekon...a_kredit.4.html?news_id=175371

E taj Zapad...
Ucenjuje nas racionalnom potrosnjom.
[ a1200 @ 05.07.2010. 21:13 ] @
Zapad koristi (i mozda potpomaze) da odredjeni pogodan "soj" ljudi postane elita i sedne na funkcije, dajuci takvim likovima podrsku pred izbore itd... ali najvecu krivicu snosi sam narod, koji je dovoljno glup i zaslepljen slatkim pricama o padanju novca sa drveta, ocekivanju velikog zivotnog standarda samo zato sto je na listicu zaokruzio neku opciju, da ga nista drugo i neinteresuje. Tj. nemoguce je prevariti postenog coveka... a to dosta govori o ovoj nashoj naciji.
[ Igor Gajic @ 05.07.2010. 21:16 ] @
Pre par stranica diskutujemo kako nas Angela Merkel ne zeli u EU, dolazi u BGD Van Rompuy i daje nam 200 mil E kredita po odlicnim uslovima.

Zbog cega? Da cutimo i ne srljamo u tu EU dok se ne sredi ?

[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 21:22 ] @
Citat:
a1200: Zapad koristi (i mozda potpomaze) da odredjeni pogodan "soj" ljudi postane elita i sedne na funkcije, dajuci takvim likovima podrsku pred izbore itd... ali najvecu krivicu snosi sam narod, koji je dovoljno glup i zaslepljen slatkim pricama o padanju novca sa drveta, ocekivanju velikog zivotnog standarda samo zato sto je na listicu zaokruzio neku opciju, da ga nista drugo i neinteresuje. Tj. nemoguce je prevariti postenog coveka... a to dosta govori o ovoj nashoj naciji.


Zapad...

Ali >samo< na Balkanu u vasceloj Evropi postoje tolike kleptokratije kao sto su Srbija, Bosna i Crna Gora... Zapad je pomogao i pogodan "soj" ljudi u jednoj Ceskoj, Sloveniji, Madjarskoj, Estoniji, Slovackoj ili Poljskoj, pa oni nisu mutirali u apsolutnu korumpiranu stoku kakva je tzv. "elita" u Srbiji. Gle cuda, svi su oni uspeli da svojim zemljama i izgrade nesto sto ce ostati posle njih - jedino Srbija nije uspela ni kilometar postenog puta da sagradi.

Hmmm.... cudno malo, a?

Za ostale sto se kredita tice - nema te zemlje ni te banke na ovom svetu koja nudi kredite bez da zaradi. I Rusi, i ECB i MMF, i USA... Svi su isti - a kamate su im +/- nesto malo ali tu negde. Nije na njima da budu mame i tate onima koji ih uzimaju. Ako trazite, "dace" vam i ECB i MMF, i Ruja... nema frke...

Bas kao i banka na uglu, i veliki kreditori koji posluju sa drzavama ce biti vrlo srecni da se neko sto vise zaduzi... ali fora je u tome sto taj neko treba da bude normalan i da te pare potrosi u nesto sto ce ne samo da ih vrati, nego da se isplati, a ako nije normalan - onda treba da se leci.

[ Isak666 @ 05.07.2010. 21:26 ] @
Citat:
Pre par stranica diskutujemo kako nas Angela Merkel ne zeli u EU, dolazi u BGD Van Rompuy i daje nam 200 mil E kredita po odlicnim uslovima.

Zbog cega? Da cutimo i ne srljamo u tu EU dok se ne sredi ?


Tako se diskutuje, jer tako pisu srpski mediji.
A to nije nuzno realnost.

EU ≠ Merkel.

I ona ne trazi da se Srbija ne primi u EU, nego da se napravi pauza u prosirenju za ostatak Balkana dok se sama EU ne preorganizuje za situacije kao sto je slucaj Grcka i Bugarska i to nezvanicno - sto se ne moze zameriti.

Slucaj Estonije koja je kao drzava za primer besumno presla na euro, jer to moze sa disciplinovanom ekonomijom i kojoj niko nista nije prigovorio ili osporio nesto u toj nameri, jer jednostavno i EU i Estonija imaju obostranu korist od toga.


Pa nije EU neka zurka gde ima da se cirka i pije za dz, pa nece neko da te pusti unutra jer nemas kravatu ili slicno.
Treba malo i kesa za taj party.
[ a1200 @ 05.07.2010. 21:37 ] @
@Ivan

Slazem se sa tobom, ali taj isti zapad, odnosno ekipa koja daje kredite i odrzava ovu ovde igranku, bi mogla te kleptomane da uslovljava/disciplinuje mnogo vishe i efektnije... tj. da zaista misli, zeli i vidi Srbiju u Evropi. Jer bi joj sredjena situacija ovde, na duze staze, odgovarala (one price o porodici naroda, ujedinjenoj EU i slicne parole). Ali cini mi se da joj ova ekipa profesionalnih kleptomana i nesposobnjakovica, koja se samo zaduzuje i arci, ipak odgovara takva kakva jeste - odnosno da tu postoji interes koji je bitniji od takozvanih "Evropskih vrednosti"...
[ ArsenLupen @ 05.07.2010. 21:49 ] @
Citat:
ali taj isti zapad ... bi mogla te kleptomane da uslovljava/disciplinuje mnogo vishe i efektnije...




... i mleko pred spavanje da im donesu ...
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 21:51 ] @
@a1200,

Nema tog zapada koji moze disciplinovati organizovanu kleptokratsku bandu kakva je "elita" u Srbiji.

Vrlo su uspesni u prevarama, takoreci doktori nauka.

A da ne pricamo o tome da "zapad" nije nikome mama niti tata - na kraju krajeva, ako neko ne zeli sam sebi da pomogne, tesko da mu drugi moze pomoci.

Citat:

Ali cini mi se da joj ova ekipa profesionalnih kleptomana i nesposobnjakovica, koja se samo zaduzuje i arci, ipak odgovara takva kakva jeste - odnosno da tu postoji interes koji je bitniji od takozvanih "Evropskih vrednosti"...


Pa nije bas da im odgovara - odgovaralo bi im daleko vise da je Srbija odavno jos pocetkom 90-tih usla u NATO i na kraju u EU kao i skoro svaki drugi oko nje i da se tu prica zavrsila sa epilogom kakav je u ostatku centralne Evrope, ali "zapad" jako zna da u Srbiji nema boljih - tj. da su svi tu negde, manje-vise isti.

Detaljno su oni to proucili - i rade sa onim sta imaju na raspolaganju.
[ vladd @ 05.07.2010. 21:54 ] @
Prvo zapad nije pokvaren, do te mere. Mislim, pokvareni su prema "spolja", ali sami sebe ne potkradaju, posto prosto nema smisla i logike.

I normalno je da podrzavaju korumpirane, glupe i pokvarene politicare u TUDJIM zemljama, to im daje ogromnu prednost i olaksava posao.

To bi isto bilo kao kada bih pokupio desetak povredjenih sa ortopedije, i SAM igrao fudbal protiv desetorice..mogu i 3 gola fore da im dam.

Elem, doticni zapad jako postuje SVOJE gradjane, i jako skupo i nezgodno greske stizu na naplatu. Prosto, politicari, ma koliko dobri, nisu nepogresivi, i samo prvi udar pogresaka, osecaju njihovi gradjani. U sledecem talasu su uglavnom svi ostali.

U Srbiji je primenjen jednostavan, tzv banana, sistem, gde se izopaceni diletanti promovisu u ugledne ljude, nekavnu kvazielitu(preciznije "proglasenu" elitu) sto proizvodi visestruku stetu. Takva kombinacija, satire sustinski drzavu, i nakon odredjenog perioda, skoro je nemoguce uspostaviti poredak, ili se skrene ka diktaturi, ili se skrene ka protektoratu, otvorenog tipa.

Na nama je samo da cekamo doticno "raskrsce"

Poz

P.S.
Kada bi neko promovisao "zapadnu" formulu uspeha(da zanemarimo pljacku planetarnih resursa) zvanu "krv, suze i znoj"(iliti kuca-pos'o- pos'o-kuca), mislim da bi bio javno lincovan, cak i od strane najsiromasnijeg sloja..ovi bogatuni bi vec poslali momke u crnom
[ a1200 @ 05.07.2010. 21:54 ] @
@ArsenLupen
Kapiram :)

Ali ako je zaista u interesu EU da se neka regija civilizuje i dovede do nekog nivoa pogodnog za clanstvo, a ona ima "elitu" kakvu ima, onda pravila igre moraju da budu mnogo ostrija... ovako ocigledno ne ide. Zato i sumnjam u iskrenu zelju da se ovde bilo sta promeni na bolje... tj. iskrenu zelju i cilj ka bilo kakvim integracijama, boljitku, sto jednih sto drugih...



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 05.07.2010. u 23:10 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 21:58 ] @
@a1200,

Politika je vestina moguceg. Svako ima ogranicene resurse i vreme da se necim bavi - pogotovu kada je to nesto daleko ispod prioriteta sopstvenih problema. Tako i taj "zapad" ima ogranicene resurse i vreme za bavljenjem kojekakvim nesredjenim drzavama. Ako je neko toliki inadzija i toliko zadrigao u korupciju, to vreme i resursi brzo isteknu - nadje se "najbolji moguci" partner. Citaj: najmanje los.

Za slucaj "Srbija" - "najbolji moguci" tj. "najmanje los" partner je upravo trenutna ekipa kvazi "evropejaca". Ne zato sto su oni dobri bog zna kako, vec zato sto ne bi da ratuju i kolju zardjalim kasikama kao neki pre njih.

Sta da se radi - izbor nije bas genijalan - cak ni za pohvalu, ali to je realnost situacije. To je ono sto Srbija trenutno ima. Da li vidis nekog drugog? Stavi se u poziciju "zapada" ?

Ja ne :)

Jedini ko to zaista moze da promeni je narod... ono da mu dodje iz pozadine u glavu i da pocne da se kurtalise nesposobnih pijavica. NIKO drugi nema veci interes u tome od naroda.

Obrati paznju - narod je jedina sila sa kojom politicari ne mogu ipak izaci na kraj ako postoji kriticna masa. Sa EU/Rusima/Amerima se politikosi uvek mogu dogovoriti - na kraju, uvek moze da radi neka trgovina tudjim... Ali ako se digne kuka i motika? Onda malo teze...
[ a1200 @ 05.07.2010. 22:07 ] @
Citat:
Ali ako se digne kuka i motika? Onda malo teze...

Ah... :) isisan je zivot i nada iz ove nacije odavno. Ko kuvana zaba, polako su nas kuvali, dok se nismo skuvali, a da to i ne znamo :)
Mislim da nema sanse ovde ocekivati bilo kakav veci revolt, tj. zato i rade ovo sto rade sa ovolikim stepenom opustenosti i bezobrazluka. Cak se vishe ni ne trude da lazu ubedljivo.
Pisi propalo...
[ jericho1405 @ 05.07.2010. 22:09 ] @
Citat:
a1200:  ali taj isti zapad, odnosno ekipa koja daje kredite i odrzava ovu ovde igranku, bi mogla te kleptomane da uslovljava/disciplinuje mnogo vishe i efektnije...

Pa moze, samo sto bi tada srpski Homer Simpson poceo bacati drvlje i kamenje po EU, posto bi zatvaranje pipe smatrao kao ocigledan cin bezobraznog odbacivanja Srbije od strane zapada i sl. gluposti. Tada bi taj isti Homer Simpson, najvjerovatnije, okrenuo plocu i poceo da simpatise neke druge politicke frakcije, radikale i sl. sto je, zapravo, miljama daleko od interesa EU koja nikako, ali bas nikako ne zeli ponovno divljanje Balkanaca i bespotrebne nestabilnosti u Evropi.

Tako da im ostaje samo da koliko-toliko pomazu aktuelnu vlast, koja je btw. proevropski orijentisana, cisto da se narod u drzavi ne osjeca odbacenim i da eto tako, nekako prezivljava dok ne dodje pameti. U tome je EU interes, tj. u stabilnosti i proevropskoj vladi. Problemi korupcije, kriminala, pokrivanja budzetskih deficita kreditima i sl. treba da se rjesavaju iznutra, izborima, pa ako treba i ozbiljnijim gradjanskim neposlusnostima itd itd. Krajnje je neozbiljno ocekivati da EU i daje pare, i uredjuje drzavu i sta sve ne. To tako ne ide. Problem je u nama, a ne u zapadu i EU.
[ žutokljunac @ 05.07.2010. 22:10 ] @
Dimkoviću delim tvoje mišljenje u vezi srpskih političara. Za 20 godina ( pošto će u Srbiji biti sve manje-više isto ) pisaćeš kao i Lesli.
[ Isak666 @ 05.07.2010. 22:12 ] @
Pa ne moze biti niko kriv ni EU ni Rusija ni bilo ko - sto stanovnici neke trece zemlje tolerisu da njihova Vlada godinama npr ne pokazuje zavrsni racun ili sto nasedaju svake godine na pricu o obracunu sa kriminalom ili na pricu o izgradnji autoputa ili neprijavljivanja imovine politicara ili nefunkcionisanja Ustavnog Suda ili zataskavanje afera i sl.

Ne mora Srbija ni da udje u EU, jer ni to ne znaci apsolutni prosperitet, ali neka radi na svom razvoju a ne da donosi pro forme zakone da bi izboksovala neciji klimoglav.

Zato je taj jedan Svaba sto ga citirah i rekao Djelicu da oni to rade za sebe, a ne zarad EU i da tu ima jos puni posla, te da Djelic dobro zna to.



Lepo je on to srocio.
Jer za jednu zemlju koja radi na svom razvoju je sve jedno hoce li uci za 5 ili 15 godina u EU, dok je Djelicu porucio da treba da zapne - ne da prica.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2010. 22:13 ] @
Citat:

koja je btw. proevropski orijentisana


Vlast u Srbiji je pro-$$$ orijentisana a ukapirali su da je najbolje da ne talasaju i ne inate se kako ne bi zavrsili kao onaj pre njih, vec su iznasli jako dobar nacin da odrzavaju status quo. To i ne cudi ako se pogleda koliko "VIP-ova" u vlasti jesu ljudi kojima CV sadrzi vodjenje marketinskih agencija.

To uopste ne znaci da su "proevropski" orijentisani. Proevropske vlasti su bile vlasti koje su dvocifren broj drzava iz centralne i istocne Evrope uspesno izvele na put integracije u EU.

Ovo sto radi vlast u Srbiji je daleko od toga. Jedina stvar ka kojoj su oni orijentisani je licno bogadjenje bez bilo kakvih skrupula, African-style.
[ jericho1405 @ 05.07.2010. 22:16 ] @
Ma dobro, "nazivno" proevropski orijentisani. :)
[ Kovacevic Vladimir @ 05.07.2010. 22:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
To uopste ne znaci da su "proevropski" orijentisani. Proevropske vlasti su bile vlasti koje su dvocifren broj drzava iz centralne i istocne Evrope uspesno izvele na put integracije u EU.

Ovo sto radi vlast u Srbiji je daleko od toga. Jedina stvar ka kojoj su oni orijentisani je licno bogadjenje bez bilo kakvih skrupula, African-style.


I kada se tome doda većina naroda, koja ne želi u EU, NATO...ma...nigde i ni sa kim onda se zaključak nameće sam po sebi.


Pozdrav
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:41 ] @
Citat:
A gdje je tu racunica za zapad?
Daju pare koje nece dobiti natrag!? Sto su nas 3ayebali sve u 16...
Prvo pricas da je cilj zapada da izmuze Srbiju, a onda navodis primjer poklanjanja para za plate stocnom fondu u drzavnoj upravi.
Odluci se vec jednom koju tezu zastupas. Glupo je da zastupas dvije suprostavljene teorije istovremeno.
Ili nas muzu ili nam pomazu - ne moze oboje odjenom.


odakle ti to da oni nece svoje pare dobiti natrag?

pa u interesu je zapada upravo to da ti ne mozes da vratis kredit pa da ti budzasto preuzmu resurse cele drzave , rudnike, sume oranice , elektroprivredu, telekom itd.

to se desavalo po juznoj americi puno puta, recimo vlada ekvadora je kao vlada srbije uzimala olako kredite i trosila pare sve dok nije potrosila toliko da vise nije mogla da vraca dugove i onda su u nemogucnosti da vracaju rate kredita pristali da americkim korporacijama prepuste ogromne teritorije amazonske sume da iz njih crpu razne resurse sto rude sto naftu sto je dovelo do rata izmedju indiosa i vlade ekvadora .....

znaci oni uvek naplate to sto ti daju , poenta je samo kako placas u kesu ili u naturi kroz kompenzaciju sto je uvek jos nepovoljnija varijanta od ove prve.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:43 ] @
Citat:
Pare se ne poklanjaju, nego daju na kredit. To znaci da ce drzava te pare (+interes) morati da ispljune kad tad. Ako nema odakle, pa nacice se neka vrsta "kompenzacije", kao recimo predlog koji je Nemacka uputila Grckoj - Prodajte ostrva :)

Za nas ce to biti nesto drugo. Ne bojim se ja za njihovu naplatu duga, em su jaci, em imaju vishe iskustva, em su neuporedivo bogatiji i kontrolisu sve zemlje u okruzenju. A ono sto je sigurno, nista ne rade bez nekog interesa.

Primecujes kljucnu stvar, kredit je uzela "drzava", odnosno uzeli su ga trenutni politicari, koji te pare trose kako stignu bez odgovornosti, a vracace ga narod kroz poreze i takse dugi niz godina posto ti koji su ga procerdali sidju sa vlasti... milina. Ali glupa, pokvarena i lakoverna nacija ocigledno zasluzuje takvu "elitu".

...
Slicna situacija je kao kod npr. bogate porodice koja ima dete narkomana ili kockara. Taj lik, posto su mu roditelji bogati, moze da se drogira i kocka na "kredu", jer dileri znaju da nece on vracati dug nego njegova porodica... odnosno znaju da postoji izvor iz kog mogu da se naplate.

Ovde dug nece vracati likovi koji su opljackali zemlju, vec narod koji je od tih para video vrlo malo... a dug ce u svakom slucaju biti namiren, na jedan ili drugi nacin (rasprodaja prirodnih resursa, apsolutna kontrola bilo koje buduce politicke struje, strateski interesi - rasporedjivanje trupa, slanje vojske da gine po nekim vukojebinama itd.).


upravo tako . potpisujem sve od reci do reci.

dugovi se uvek namire ili tako sto uzmes jos jedan novi kredit da vratis stari uz naravno vecu kamatnu stopu to je tzv refinansiranje kredita ili tako sto prodajes sve ono sto imas a da nesto vredi , to je ona kuca na dobos varijanta.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:44 ] @
Citat:
^Pa ne moze se bas reci da je pokvareni zapad kriv za to.
Daju ti vrlo povoljan kredit, koji ti spiskas na zajebanciju, i kad dodje vreme za naplatu ti pricas kako su od pocetka planirali da te zaye6u....
Ma sta mi naprica....


sustina je upravo u svemu da oni samo takve kredite i daju!

MMF recimo ne daje kredite da izgradis autoput ili hidrocentralu vec iskljucivo za "pokrivanje rupa u budzetu" i "odrzavanje devizne likvidnosti zemlje i nivoa deviznih rezervi"

tj daju ti pare da ih vratis njima nazad jer im vec dugujes po osnovi spoljnotrgovinskog deficita ;)
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:47 ] @
Citat:
Pre par stranica diskutujemo kako nas Angela Merkel ne zeli u EU, dolazi u BGD Van Rompuy i daje nam 200 mil E kredita po odlicnim uslovima.

Zbog cega? Da cutimo i ne srljamo u tu EU dok se ne sredi ?


otkud ti znas da su uslovi odlicni? bacao si pasulj pa ti se javilo ili sta?

ja odkad pratim ovu vlast i to uzimanje kredita znam da u vestima i javnosti NIKAD nije objavljen ugovor o kreditu koji je potpisan i koji su uslovi tog kredita a narocito visina kamatne stope i sta je garancija tj na cemu je hipoteka u slucaju da je kredit nenaplativ .

trece odlican je SAMO ONAJ KREDIT koji ti omogucava da taj novac investiras u nesto sto ce ti donositi profit tako da mozes u periodu trajanja kredita da vratis novac koji si pozajmio + kamatu na ime pozajmljenog kapitala.

A sobzirom da je ovaj kredit otisao na budzetsku potrosnju jasno je da je on NAJNEPOVOLJNIJI MOGUCI

to ti je odprilike ko da ides u banku i uzimas kes kredite da imas sta da trosis u kafani i vodis zenu na more ovaj mesec....

i tako iz meseca u mesec....

i kako moze takav covek da zavrsi? pa samo na ulici....

to ceka i ovu drzavu sa ovakvom politikom vlasti.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:49 ] @
DIrektor Siemensa je priznao da ta svetska mega kompanija Siemens je imala tajni budzet od cak 2 milijarde evra koji je sluzio u funkciji podmicivanja politicara u raznoraznim zemljama sa ciljem dobijanja profitabilnih poslova. Naravno to sto daju na mito posle ukalkulisu u cenu na fakturi...

A sve plate naivni i glupi gradjani zemalja sa korumpiranim politicarima na vlasti kao sto je nasa...
[ Roker23 @ 05.07.2010. 22:52 ] @
Citat:
@a1200,

Politika je vestina moguceg. Svako ima ogranicene resurse i vreme da se necim bavi - pogotovu kada je to nesto daleko ispod prioriteta sopstvenih problema. Tako i taj "zapad" ima ogranicene resurse i vreme za bavljenjem kojekakvim nesredjenim drzavama. Ako je neko toliki inadzija i toliko zadrigao u korupciju, to vreme i resursi brzo isteknu - nadje se "najbolji moguci" partner. Citaj: najmanje los.

Za slucaj "Srbija" - "najbolji moguci" tj. "najmanje los" partner je upravo trenutna ekipa kvazi "evropejaca". Ne zato sto su oni dobri bog zna kako, vec zato sto ne bi da ratuju i kolju zardjalim kasikama kao neki pre njih.

Sta da se radi - izbor nije bas genijalan - cak ni za pohvalu, ali to je realnost situacije. To je ono sto Srbija trenutno ima. Da li vidis nekog drugog? Stavi se u poziciju "zapada" ?

Ja ne :)

Jedini ko to zaista moze da promeni je narod... ono da mu dodje iz pozadine u glavu i da pocne da se kurtalise nesposobnih pijavica. NIKO drugi nema veci interes u tome od naroda.

Obrati paznju - narod je jedina sila sa kojom politicari ne mogu ipak izaci na kraj ako postoji kriticna masa. Sa EU/Rusima/Amerima se politikosi uvek mogu dogovoriti - na kraju, uvek moze da radi neka trgovina tudjim... Ali ako se digne kuka i motika? Onda malo teze...


dimkovicu mislim da nisi u pravu u ovom slucaju. Zapad namerno daje Srbiji tj aktuelnoj vlasti kredite da bi odrzali sadasnji katastrofalni status quo sto je duze moguce i uvalili nas sto vise u propast.

Primer: da oni zaista zele Srbiji i Srbima DOBRO oni bi rekli ovima na vlasti nema recimo 200 miliona evra kredita dok ne otpustite 2/3 viska zaposlenih u drzavnoj administraciji!

ali oni to ne rade - jer je njima upravo cilj da mi trosimo sto vise mozemo iznad mogucnosti nase drzave i dodjemo kod njih po pare. jer kad uzajmimo i nemamo da vratimo - tad nas imaju totalno u saci , i kontroli i mogu sa nama da rade sta hoce. A to je cilj svake velike drzave i sile , kontrola, moc , profit

te ttri stvari tim redom.
[ Isak666 @ 05.07.2010. 23:01 ] @
@Roker

Kredit je kao sto EU dobija - 1% kamata. Znaci povoljan.
Povoljnije ne postoji.
Niko ne uslovljava gde da trosis te pare - tako da moze i u autoputeve i u budzet. Bira Vlada.
Jedini uslov je da donesu Zakon o fiskalnoj odgovornosti, kojim se smanjuje javna potrosnja.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5762481,00.html

Znaci 100% odgovornost na strani jedne drzave uz dadiljanje EU koja trazi da se radi ono sto sam narod ne trazi - smanjenje javne potrosnje.
Ali opet EU je bad guy.


Ludilo.
[ Roker23 @ 05.07.2010. 23:08 ] @
Isace da ti zivis u Srbiji , kao sto ne zivis, znao bi da je u Srbiju od 2000te godine do danas uslo vise od 75 milijardi dolara kroz razne kredite, donacije i privatizacije i da nijedan evro tih para skoro nije otisao tamo gde treba, da nije izgradjan niti jedan novi autoput hidrocentrala otvorena neka fabrika sa vise od 500 radnih mesta , nije izgradjen nijedan novi most, nije modernizovana zeleznica - bukvalno infrastruktura nam je u jednako losem stanju kao i 2000te godine.


znaci ova sadasnja vlast je uzela i potrosila bolje reci procerdala 75 milijardi dolara za 10 godina a da time nista nije napravila. Makar jedan most preko save ili dunava.

I istovremeno to znaci da ce i ovih 200 miliona evra za tebe povoljnih a za mene izuzetno nepovoljnih kredita zavrsiti opet kao procerdane i pokradene pare, od kojih mi gradjani necemo videti nikakvu korist, ali da ce nam istovremeno stici ceh za naplatu rate na ime uzetog kredita kroz neko novo uvodjenje "poreza na cist vazduh" "pasosa za energetsku efikasnost zgrada" "dozvola za investiciono odrzavanje krecenje i menanje wc solje" i slicno.

budi 99.99% siguran da ce te pare biti procerdane kao i sve ove ostale do sada.

Meni ce da poskupi benzin sa 120 na 125 dinara od prekosutra zato sto je ovaj kredit uzet i zato sto ja i meni slicni koji zivimo u ovoj Prokletoj Avliji cemo morati da ga vratimo.


Prakticno ova vlast je 7.5 miliona gradjana ove zemlje uzela za taoce , mi smo u situaciji ziranata aktuelne vlade Srbije. Oni uzimaju pare i trose - a mi vracamo ono sto oni procerdaju.

Katastrofa.

[ Isak666 @ 05.07.2010. 23:16 ] @
Ziveo sam skoro 30 godina u Srbiji.
Radio sam godinama sa tim ludacima o kojima pricas.

Samo kako je EU kriva jer srpska Vlada ne trosi namenski sredstva, a narod se ne buni?
Nego jos uslovljava da Srbija uvede Revizorsku komisiju i zakone koji bi regulisali bas ono na sta se ti zalis.
[ drbogi @ 06.07.2010. 06:19 ] @
Citat:
Roker23
Isace da ti zivis u Srbiji , kao sto ne zivis, znao bi da je u Srbiju od 2000te godine do danas uslo vise od 75 milijardi dolara kroz razne kredite, donacije i privatizacije i da nijedan evro tih para skoro nije otisao tamo gde treba, da nije izgradjan niti jedan novi autoput hidrocentrala otvorena neka fabrika sa vise od 500 radnih mesta , nije izgradjen nijedan novi most, nije modernizovana zeleznica - bukvalno infrastruktura nam je u jednako losem stanju kao i 2000te godine.
znaci ova sadasnja vlast je uzela i potrosila bolje reci procerdala 75 milijardi dolara za 10 godina a da time nista nije napravila. Makar jedan most preko save ili dunava.
I istovremeno to znaci da ce i ovih 200 miliona evra za tebe povoljnih a za mene izuzetno nepovoljnih kredita zavrsiti opet kao procerdane i pokradene pare, od kojih mi gradjani necemo videti nikakvu korist, ali da ce nam istovremeno stici ceh za naplatu rate na ime uzetog kredita kroz neko novo uvodjenje "poreza na cist vazduh" "pasosa za energetsku efikasnost zgrada" "dozvola za investiciono odrzavanje krecenje i menanje wc solje" i slicno.
budi 99.99% siguran da ce te pare biti procerdane kao i sve ove ostale do sada.
.......


Ček malo, to je pokojni Tito radio pa nije valjao, uzimao kredite da bi pravio fabrike, ali smo se složili da je to zlikovac najveći koji je sve to radio da bi syebao napaćene Sorabe. Dakle, ako to nije dobro a istorija je pokazala da nije, ne valja ni ovo što uzimaju kredite da bi okrečili ponešto preostalo od istog tog Druga Tite, šta onda valja, koji model?
[ Izvoljski @ 06.07.2010. 06:57 ] @
oj Nemacko ubila te tama
kad dozvoli zena da ti vlada
u tebi je pas do pasa,
beton do betona
niz ulicu zena bataljona
[ vladd @ 06.07.2010. 09:37 ] @
Citat:
drbogi: Ček malo, to je pokojni Tito radio pa nije valjao, uzimao kredite da bi pravio fabrike, ali smo se složili da je to zlikovac najveći koji je sve to radio da bi syebao napaćene Sorabe. Dakle, ako to nije dobro a istorija je pokazala da nije, ne valja ni ovo što uzimaju kredite da bi okrečili ponešto preostalo od istog tog Druga Tite, šta onda valja, koji model?


Pa naravno da nije valjao

Ulagao je pare u drzavu, napravio zaviddan standard na Balkanu, ozbiljnu vojsku, ozbiljnu i konkurentnu privredu, skolstvo i nauku..i TO sve sa "drustvenom svojinom"..

Onda su na zapadu shvatili da licna pohlepa i potrosacko drustvo najlakse moze da raskuci svaki sistem, pa se krenulo u "privatizacije"..

Kako izgleda i na sta lici, smo videli, vise puta, ni tudja iskustva nam nisu pomogla.

Sada imamo tajkune, diletante svih vrsta, potpuno nesposobna drzava, ogrezla u birokratiji(i svim lepotama koje birokratija donosi)...

I sve smo to izglasali na izborima, svako sa "svojim", licnim, da ne kazem "potuljenim" razlogom, neko zato sto je glup(pa prosto navija za ove ili one), neko zato sto je pokvaren, neko zato sto se uvaljao na drzavne(ili donatorske) pare, a veliki deo gradjana(namenjenih za dranje koze) je napravljen nezainteresovanim za zbivanja..

I sta sad, kriva nam Merkelova???

Poz
[ Shadowed @ 06.07.2010. 10:20 ] @
Citat:
drbogi: Ček malo, to je pokojni Tito radio pa nije valjao, uzimao kredite da bi pravio fabrike, ali smo se složili da je to zlikovac najveći koji je sve to radio da bi syebao napaćene Sorabe. Dakle, ako to nije dobro a istorija je pokazala da nije, ne valja ni ovo što uzimaju kredite da bi okrečili ponešto preostalo od istog tog Druga Tite, šta onda valja, koji model?


Vidi, i Hitler je izgradio Nemacku pa opet nije valjao. Nije Tito radio samo tu jednu stvar pa da kazes na osnovu toga bio je super. Imao je on dobrih strana. Ali i losih. Tito, tj. ne toliko on koliko tadasnji sistem nije valjao jer je socijalizam fabrika parazita.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 10:28 ] @
Citat:
vladd
Onda su na zapadu shvatili da licna pohlepa i potrosacko drustvo najlakse moze da raskuci svaki sistem, pa se krenulo u "privatizacije"..

Kako izgleda i na sta lici, smo videli, vise puta, ni tudja iskustva nam nisu pomogla.


Ipak treba napomenuti da se SFRJ socijalizam pre svega oslanjao na 2 stuba:

a) Jaku policiju (javnu i tajnu) koja se zestoko obracunavala sa nemirima i subverzijama bilo kakve vrste
b) Geopoliticku sliku sveta koja je nestala krajem 80-tih i u kojoj je bilo mesta za SFRJ kao takvu

Bez ta 2 stuba, ceo taj sistem je pao kao kula od karata - a) je popustilo cim je copavi Zagorac otegao papke i cim su vlast dobili dupeuvlakaci koji su bili ispod njegovog sinjela kojima je doslo "njihovih 5 minuta", a b) se jednostavno moralo desiti sta god "mi" (SFRJ) radili.

Ono sto jeste sigurno, a to je da je samoupravni socijalizam OMOGUCIO masovnu pljacku jer je masa imovine bila u "nicijem" vlasnistvu.

Dzaba svi ti mostovi, fabrike, infrastruktura i sl... kada je gro ekonomije bio u tzv. "drustvenom" vlasnistvu koje je bilo lako otudjivo cim je popustilo ono gore.

A moralo je popustiti pre ili kasnije, i na to je trebalo racunati. Glupost i slepilo srpskih politicara krajem 80-tih u vezi sa vremenima koja su dolazila je epska.
[ žutokljunac @ 06.07.2010. 11:23 ] @
Moram da ti odgovorim na ovo:

Citat:
Ivan Dimkovic
Ono sto jeste sigurno, a to je da je samoupravni socijalizam OMOGUCIO masovnu pljacku jer je masa imovine bila u "nicijem" vlasnistvu.


Potpuno suprotno. Sistem koji je došao posle socijalizma je omogućio totalnu pljačku! Ona se i danas dešava. Ova današnja privatizacija, koja se odvija više od 10 godina, je omogućila totalnu pljačku svega.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 11:31 ] @
Pa nije bas tacno - pljackalo se jer je imalo sta da se pljacka - a imalo je zato sto je bilo tzv. "drustveno".

A idejni autori te "drustvene" svojine su "velikani" poput Kardelja koji su izmislili budalastinu poznatiju kao "radnicko samoupravljanje".

Da je ta svojina bila privatna - da se znalo KO je vlasnik (KO - ne neki komitet ili korumpirana vlast), ne bi ekipa zadriglih post-socijalista Titovih segrta mogla da je pokrade bez ikakvih posledica.

Sto se "sistema posle socijalizma" tice - vise je nego jasno da je SFRJ socijalizam >morao< da se srusi onog momenta kada je geopoliticka slika u svetu promenjena i ceo smisao SFRJ i nesvrstanih prestao da biva bitan. Dodati tome i klasican problem svake autokratije - da naslednici proslog autokrate nikad nemaju toliko jaku vlast, i sve ukazuje na samo jedan moguci scenario.

Raspad rodjaci...
[ žutokljunac @ 06.07.2010. 11:41 ] @
Tačno, imalo je jer su bar nešto stvorili. Ovi danas, unazad 20 godina, lažni socijalisti, nacionalisti i demokrate, nisu ništa stvorili, pa su pljačakali ono što je stvoreno u drugim vremenima. Ovo za geopolitičku situaciju se potpuno slažem. To je jedini razlog zašto je socijalizma bio toliko uspešan kod nas. Lova, krediti od Amera, naoružanje od SSSR-a, šatro neutralan stav, a ustvari debelo proamerički orijentisana zemlja. Pametan ćopavko. Ali da se ne ponavljamo po 100-ti put.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 11:42 ] @
Tu se apsolutno slazemo (oko toga ko je sta stvorio ;-)

Samo kazem da bi bilo jos bolje da je to sto su stvorili imalo pravog vlasnika, koji bi kundakom ostemao lobanje raznih post-socijalista, kvazi-demokrata i ostale bagre :-)
[ Kovacevic Vladimir @ 06.07.2010. 11:48 ] @
Uh...uh!
Koliko proturečnosti i paušala na pola stranice

'Ajde da prihvatimo činjenicu da se u Socijalizmu kralo "ničije"...ali toga je toliko bilo "za poneti", da se to moglo ukalkulisati kao "realan otpis"...i opet se živelo u globalu - pristojno.

Citat:
vladd

I sve smo to izglasali na izborima, svako sa "svojim", licnim, da ne kazem "potuljenim" razlogom, neko zato sto je glup(pa prosto navija za ove ili one), neko zato sto je pokvaren, neko zato sto se uvaljao na drzavne(ili donatorske) pare, a veliki deo gradjana(namenjenih za dranje koze) je napravljen nezainteresovanim za zbivanja..


A danas (gore navedenim činom glasanja, dozvoljavate nestanak srednje klase i omogućavate pljačku neviđenih razmera i iznosa što u €urima, dinarima, nekretninama i...sada je to OK - da pristojno živi samo mali % izglasanih moćnika, a ostalo - beda, jad i tuga...

Važno je da ste našli krivce u liku Tita i Merkelove, a i proširićete spisak, samo sebe nikada i nizašta nećete okriviti

Pozdrav

[ maliradojca @ 06.07.2010. 11:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Tu se apsolutno slazemo (oko toga ko je sta stvorio ;-)

Ma da, partizani su sve stvorili. Pre njih nista. A vile koje su otimali po centru niko nije pravio?

Pogledaj centar Beograda. Sve lepe i iole estetski lepe zgrade, koje su odlika Beograda su iz vremena kraljevine, a ne Tita. Pa lepo pise- zadzubina Djoke- srpskim ucenicima(npr.). Televizorke su sumorni stajling Titovog komunistickog vremena.

A u vezi razvijenosti, ne mozemo bas tacno da znamo, ali verujem da kraljevina nije vise kaskala ekonomski za tadasnjom zapadnom Evropom, nego sto je SFRJ kaskala. Posle drugog svetskog rata sve su evropske zemlje imale ekonomski bum, pa i SFRJ. Samo sto je u SFRJ bum 90-ih bio i doslovce kabuuuuum.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 12:04 ] @
Pricam o kljucnoj infrastrukturi kao sto su magistralni putevi, zeleznicka mreza, elektro infrastruktura - termoelektrane, hidroelektrane i dalekovodi. To je sagradjeno posle WWII. Kao i rapidna industrijalizacija zemlje - pre WWII je zemlja bila pretezno seljacka, bez teske i vece industrije, dok je posle WWII to dovedeno u red.

Naravno, to bi se vrlo verovatno izgradilo ko god da je bio na vlasti, jer je to isto izgradjeno i svuda drugde - ali je poenta da je ekipa koja je dosla posle uspela da ne radi nista, cak ni da ofarba nesto povremenoo.
[ dejanet @ 06.07.2010. 12:47 ] @
Citat:
Naravno, to bi se vrlo verovatno izgradilo ko god da je bio na vlasti, jer je to isto izgradjeno i svuda drugde


Bas tako, cesto se neki napredak pripisuje rezimu a u stvari je fenomen 2. tehnoloske revolucije(industrijalizacija) ili 3. tehnoloske revolucije (informatika), sve zavisi u kom se periodu gleda i ko je koliko godina imao tada i sada(sve je lepse kad si mlad)..

[ deerbeer @ 06.07.2010. 12:59 ] @
Citat:

3. tehnoloske revolucije (informatika), sve zavisi u kom se periodu gleda i ko je koliko godina imao tada i sada(sve je lepse kad si mlad)..

Aha,. oce to samo od sebe , pa evo tehnoloska revolucija je odavno u toku , pa u srbiji jos nema paypala.
Da ne pominjem nesposobnu pregolemu drzavnu administaciju koja jedva da zna da koristi racunar ,
a kamoli da organizuje efikasnu elektronsku upravu .
Dakle, postoji samo jedan fenomen na svetu : Fenomen gluposti

[ mmix @ 06.07.2010. 13:24 ] @
Zanmiljivo kako se svaka rasprava koja se dotice buducnosti na kraju svede na babranje o proslosti, i to ne samo ovde na forumu vec u Srbiji generalno. Zivimo u proslosti, patimo za prosloscu, past-positive oriented. Sa takvim mindsetom nikad necemo nigde stici.



od 0:00 do 4:00

[ Roker23 @ 06.07.2010. 14:13 ] @
sto rece mmix bavimo se buducnoscu a ne prosloscu. pravo pitanje je - sta dalje?

evo danas procitah ovaj tekst koji kaze sledecu stvari

BDP Srbije u svetskim okvirima je danas UPOLA MANJI nego 1946 godine i TRI I PO PUTA MANJI nego 1979 godine!

A industrijska proizvodnja nam je na nizem nivou nego 70tih godina proslog veka stim sto u tekstu nisu uzeli u obzir da je od 70tih do 2010 bilo inflacije i da 1 dolar 1970 je vredeo neuporedivo vise nego 1 dolar 2010 godine....

Citat:
"Industrijska proizvodnja je u 2009. godini bila na 38,6 odsto nivoa iz 1989. godine i u ovoj godini biće na 39,7 odsto tog nivoa, što je u stvari na nivou iz 1970. godine", kaže ekonomista Miroslav Zdravković, urednik sajta Ekonomija.

On kaže da je "udeo Srbije u svetskom BDP-u povećan sa 0,235 odsto iz 1950. godine, na 0,347 odsto u 1979. godini. U 2008. godini je, međutim, smanjen na 0,117 odsto. Upola je manji u odnosu na posleratnu Srbiju".


http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=06&nav_id=443509

Citat:
What is a 1970 dollar worth compared to a 2008 dollar?


here is a page with a converter
http://www.measuringworth.com/ppowerus/
they only go up to 2007 though
according to them a 1970 dollar is worth about 5.34 in 2007


http://wiki.answers.com/Q/What...orth_compared_to_a_2008_dollar

to znaci da je nasa proizvodnja u danasnjim dolarima izrazeno 5 puta niza nego 70tih godina !
[ vladd @ 06.07.2010. 15:02 ] @
KAo prvo, potpuno je nejasno sta je BDP.

Ako su to Bruto Drustveni Problemi, mislim da smo, bar u toj disciplini, prvaci sveta..

Uzgred, proizvodnja parazita u socijalistickom sistemu nije previse aktivna kao sada, a proizvodnja je bila znacajnija i veca.

Veliki uticaj je imala geopoliticka situacija, ali i radni moral je bio drugaciji.

Beneficiranih pojedinaca je bilo malo(st svaka drzava poseduje), ekstremno beneficiranih samo sacica, dok su ostali rizikovali razne probleme u slucajevima zloupotreba na poslu...

Sistem je malo nehumanije i brutalnije zakacinjao one neprilagodjene, ali, kako se pokazalo, ti izgleda da daje vasppitne rezultate..

Citat:
Jaku policiju (javnu i tajnu) koja se zestoko obracunavala sa nemirima i subverzijama bilo kakve vrste


Ovo je opis....kakve drzave...rekao bih ozbiljne

Sa ovom recenicom mozes da opises i GB, i USA, i danasnju Rusiju, Kinu, Francusku, Nemacku, Izrael...koje uz taj pridev imaju i industriju i tehnologiju i resurse.

U Staroj Jugoslaviji, geopolitika nam je obezbedjivala kredite i tehnologiju, i pomalo perce na vagi ratnog sukoba, nije se Stari dzabe petljao u samostalno pravljenje oruzja, i strategije odbijanja udara...i od levih i od desnih..

Problem je bio, sto samoupravljanje nije moglo da podnese brzinu razvoja. Privatni sektor moze.Mislim na onaj pravi.

Kombinaciju socijalizma, i elemenata surovog kapitalizma, imamo sada u Kini..i sta ih briga za "tip" drustvenog uredjenja..da li ima ovu ili onu rec..funkcionise surovo, proizvodi jos surovije, jedino su malo pogazena ljudska prava

Ali, sta je onda bitno, pare, sistem, ili bezbrizan zivot??

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 15:07 ] @
Citat:
vladd
Sa ovom recenicom mozes da opises i GB, i USA, i danasnju Rusiju, Kinu, Francusku, Nemacku, Izrael...koje uz taj pridev imaju i industriju i tehnologiju


Ne, ne mogu da ih opisem tako. Postoji kljucna razlika izmedju njih i jedne autokratije kao sto je bila SFRJ.

Kada imas autokratiju, a SFRJ je bila cist primer autokratije, zadatak policije i ostalih organa drzavne represije je mnogo siri i obuhvata daleko siri sloj drustva, sa daleko vise kaznjivih stvari i sa daleko vise posla za drzavnu bezbednost. Dodaj na to i kompleksne medju-etnicke odnose u mix, i nekakvu pricicu o "bratstvu i jedinstvu" koja je morala da se sprovodi a svako ko bi bio protiv nje je automatski bio public enemy #1 - dolazimo do prilicno velikog posla za organe u plavom i njima slicne, sto zahteva ogromne resurse i konstantan drill za imanje "vere u dobru stvar".

Ne bih uopste da ulazim u to da li je to dobro ili lose - poenta je da autokratija ne moze da se odrzava bez izuzetno cvrste sveobuhvatne ruke nad narodom. Kako je u modernim vremenima nemoguce imati sukcesiju vlasti u autokratiji bez slabljenja tih institucija vezanih za kult licnosti - tako i te autokratije polako degradiraju, a sa njima na zalost krene i celo drustvo u ponor.

E sad, ako bi postojao nacin da garantujes autokratiju na duze vreme, kao u Kini recimo... onda, sta znam... ocigledno je za neke narode i bolja nego demokratija. Problem sa SFRJ je bio sto to uopste i nije bila monolitna drzava vec je imala nekoliko centara moci koji su vukli na svoje strane (a na kraju im je postalo tesno), a JBT nije ostavio nekog podjednako jakog naslednika koji bi pendrekom to drzao u redu i miru + to sto si primetio da radnicko samoupravljanje svakako nije moglo da podnese razvoj. Epilog je svima poznat.
[ ArtCool @ 07.07.2010. 11:42 ] @
Re: Merkelova nas nece u EU, samo jos Hrvatska? True/false?

Ko zna mozda za 10-20 godina i udjemo u EU, samo ne znam sta bi tamo radili ali eto...
Jel bese ono " ziveli ko sav normalan svet "...
Jedino mi nije jasno koji normalan svet
[ drbogi @ 07.07.2010. 14:14 ] @
Ja osim tog geo položaja ne vidim ni jedan racionalan razlog zbog kojeg bi neka druga država poželela državu poput Srbije u nekakvoj međusobnoj uniji?
Budimo realni, ne znam šta to mi imamo što možemo da ponudimo u EU? Koje su to materijalne ili duhovne i civilizacijske vrednosti, koje mi imamo i za koje imamo "kupce" u Eu?

Teza da nas hoće kao potrošače ne pije vodu, jer je jeftinije snimiti reklamu i prodati nešto iz EU ovde, nego primati potrošača u državnu uniju.
[ a1200 @ 07.07.2010. 14:18 ] @
@drbogi
Da ne govorimo o tome da je i ono malo sto imamo, mnogo lakse eksplatisati ako se postavi korumpirana elita i ako je zemlja van EU, odnosno ako ne moraju da se postuju standardi, kontrole i zakoni EU...
[ Isak666 @ 07.07.2010. 14:24 ] @
A Srbija je toliko velika i bogata da je to crpljenje neopisivo.
Kao trziste smo beznacajni, a to sto se proizvodi mora da ispuni odredjene standarde jer se izvozi uglavnom.

I to uvek samo neki poseban plan za Srbiju - nikako za Sloveniju, Poljsku, Slovacku, Estoniju itd.
[ drbogi @ 07.07.2010. 14:41 ] @
Pa nije poseban plan, ja se samo glasno pitam zbog čega bi uopšte EU državama stalo da im Srbija pravi društvo?

A kolega a1200 je dao primer kako se nešto jeftino može eksploatisati, ali koliko sam shvatiio to je rečeno u cilju odvraćanja od ideje crpljenje i eksploatacije kao primarnog motiva za upis u EU članstvo.
[ a1200 @ 07.07.2010. 14:45 ] @
Ni EU drzavama nije stalo, jer nema razloga - sve sto im treba od nas mogu da dobiju mnogo lakse i jeftinije kad nismo u EU - a s' druge strane, ni ovoj ekipi ovde ne odgovara da sutra udjemo u EU, jer njima je sasvim lepo u ovako uredjenoj zemlji...
[ Isak666 @ 07.07.2010. 15:15 ] @
Citat:
a1200: Ni EU drzavama nije stalo, jer nema razloga - sve sto im treba od nas mogu da dobiju mnogo lakse i jeftinije kad nismo u EU - a s' druge strane, ni ovoj ekipi ovde ne odgovara da sutra udjemo u EU, jer njima je sasvim lepo u ovako uredjenoj zemlji...


Sta je to sto EU dobija ovih deset godina jeftino od Srbije?

Naftu? Gas?
Bojim se da je to drugoj strani dato.

Sartid je prodat odavno i ne znam sta jos ima da se uzme.
A koliko vidim Srbija nema problema sa Sartidima, Filipima Morisima, Jurama i Telenorima, nego sa Peconijima i slicnim njemu, jer ovi prvi rade i proizvode.

Takodje me interesuje, zasto bas Srbija a ne one zemlje koje sam pomenuo ne prolaze kroz isti odnos sa EU?



Pre bih rekao da je Srbija tu gde je jer je samo to mesto izborila.
Isto tako i Slovenija i Estonija i ostali.

[ a1200 @ 07.07.2010. 15:41 ] @
Citat:
Takodje me interesuje, zasto bas Srbija a ne one zemlje koje sam pomenuo ne prolaze kroz isti odnos sa EU?

Zato sto nema vishe love za bacanje u EU. Nema vishe para za pristupne fondove, stabilizacije i slicne egzibicije. A sve sto im treba odavde vec imaju (trziste, geostrateski odnos - tj. vec smo maksimalno otvoreni ka svemu sto je iz EU), tj. ti ako vidis neku prednost koju bi EU dobila nashim pridruzivanjem, a koju nema vec sad, ti reci.

Dakle, mi smo za njih cist troshak i gubljenje vremena, i dok sami na sebi ne poradimo, a to ce sa ovom elitom biti na sveto nikad, nema sanse da udjemo bilo gde. Sta vishe, ovoj "eliti" odgovara stanje kakvo jeste, moze nesmetano da se pljacka.
[ Isak666 @ 07.07.2010. 17:55 ] @
Slazem sa sa ovim sto kazes.
Tako kako Srbija sad funkcionise, tesko da ce bilo koga privuci sebi.
Prehebavamo koga stignemo - MMF sa otpustanjima, Ruse sa duplim knjigama NISa, EU sa formalnim zakonima koje ne sprovode, a od svega najvise sebe.

Ja sam pitao za ono prvo sto si rekao:
Citat:
a1200: @drbogi
Da ne govorimo o tome da je i ono malo sto imamo, mnogo lakse eksplatisati ako se postavi korumpirana elita i ako je zemlja van EU, odnosno ako ne moraju da se postuju standardi, kontrole i zakoni EU...


Na cemu se okoriscavaju u toj situaciji i zasto slicnu situaciju nisu gajili u Sloveniji ili Poljskoj ili Estoniji ili negde drugde?
Razlog zasto to pitam je taj da mislim da njima takva situacija uopste ne godi.

Inace npr ne bi uslovljavali pomoc od 200 mil. € sa izglasavanjem Zakona o fiskalnoj odgovornosti kojim se regulisu javni troskovi ili formiranjem Revizorske komisije koja kontrolise budzetske troskove ili kritikovala izbor sudija Ustavnog suda.


Ni sama EU nema jedinstven stav oko primanja Srbije u EU, pa tako da se stavovi Nemacke i Britanije prilicno razlikuju.
Ali to je verovatno samo deo neke krupnije price, koja je vezana uz Tursku i ostatak Balkana.


Pa cak ni velike korporacije ne gledaju ovaj prostor po pojedinacnim zemljama, nego smo svi zajedno samo statisticka zajednica - sto bi i sa EU bilo drugacije?
[ Izvoljski @ 07.07.2010. 18:43 ] @
Srbija nikako nije beznacajna drzava. Srbija ima stanovnika kao London, najveci grad Unije i na centralnom je delu jugositoka unije. Uostalom u uniju su usli i puno tezi slucajevi tipa Letonija i dr.

Sta ima Srbija da ponudi ? Haha, ne boj se. Zapad vrlo dobro zna da iskoristi i uposli svakog coveka.
[ Isak666 @ 07.07.2010. 19:05 ] @
Citat:
Izvoljski

Sta ima Srbija da ponudi ? Haha, ne boj se. Zapad vrlo dobro zna da iskoristi i uposli svakog coveka.


A do tad treba srediti da ti za registraciju firme ne treba pola zivota i Ilijada i Odiseja od dokumenata, bar jedan pristojan autoput kojim se neka roba da prevesti, stabilan politicki zivot, drzavna uprava koja ne uposljava pola Srbije, lokalna uprava koja funkcionise kao korporacija, sudovi koji mogu da presude nesto za zivota, postovanje malog miliona strana donetih zakona i propisa kao i donosenje jos toliko kroz skupstinu, bar polovina ljudi u Srbiji koja i hoce da bude deo EU - i to je samo preduslov za pocetak pridruzivanja koji je tek pravi posao i koji traje ohoho.

Rece lepo Svaba Djelicu - posla ima jos dosta i Boza to zna, jer je to njegov posao.
[ drbogi @ 07.07.2010. 23:09 ] @
Citat:
Izvoljski
Sta ima Srbija da ponudi ? Haha, ne boj se. Zapad vrlo dobro zna da iskoristi i uposli svakog coveka.


A ne može da uposli te ljude ukoliko ne primi Srbiju u EU? Kako su tebe onda uposlili, a mi još nismo u EU?
[ Horvat @ 16.07.2010. 15:21 ] @
braca bugari nas 'oce u eu
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=445851
[ Onaj @ 16.07.2010. 16:18 ] @
Citat:
Horvat: braca bugari nas 'oce u eu


Što, da im nije možda dosadilo da budu najgori u EU?