[ pctel @ 20.01.2004. 17:27 ] @
Skoro svakodnevno, RTV Pink objavljuje podatak da je ta TV stanica najgledanija, i navodi da do podataka dolazi merenjem specijalnim uredjajem "piplmetrom". Navodno taj uredjaj moze da izmeri broj gledalaca svake TV stanice pojedinacno. Meni je sve to veoma sumnjivo, nije mi poznat nikakav naucni metod koji omogucuje nekom ko je npr. 20 km daleko da zna koji TV program ja pratim, i da li mi je TV uopste ukljucen. Eventualno, mozda neki mali uzorak stanovnistva ima neki predajnik koji salje takav signal, ali onda, poznaje li neko nekog ko to ima? Sama cinjenica da se ja kao elektronicar dvoumim, govori da je sira javnost totalno neinformisana.
Zanimaju me misljenja clanova ES-a, oni koji misle da to postoji neka objasne princip rada, oni koji misle da ne postoji, neka kazu da li se obmana tolikog obima sme tolerisati.
[ tdjokic @ 20.01.2004. 18:20 ] @
Veceras su naveli i to da je vecina gledaoca "muskog pola, intelektualci, ..." - pa recimo da uhvate da li ti je aparat ukljucen ili ne, ali kako pobogu izmerise ko je ispred ekrana ???? Medjutim Google kaze: http://www.jungo.com/application_story_peoplemeter.html . Prema tome, to nije merenje bilo koga, nego onih koji su pristali na merenje, sto sada sa netehnicke strane izaziva sumnju u ispravnost rezultata. Prirodno je da su ljubitelji Pinka dozvolili da im se ugradi 'pinkometar'.
[ pctel @ 20.01.2004. 20:47 ] @
Onda ovi znaju u svakom trenutku za svakog pojedinacno sta gleda? A mozda su zaposleni na Pinku dobili jednu kutijicu koju drze pored televizora? Tada bi bilo logicno ocekivati da svi drze ukljucen TV na Pinku, jer bi u suprotnom mogli ostati bez posla :-)
[ ventura @ 20.01.2004. 22:03 ] @
Pa kolko ja znam tih 'kutijica' ima oko 800, i oni mere gledanost, i jednom dnevno salju podatke centrali i to je to..
[ Vertygo @ 20.01.2004. 22:15 ] @
Klasika, šta mislite što je na njihovim listama UVEK ali UVEK b92 poslednji...
[ -zombie- @ 21.01.2004. 00:50 ] @
koncept je moguć, peoplemetri rade posao, uzorak od 800 na nivou recimo beograda može da bude dovoljan (ako se kvalitetno odradi reprezentativni uzorak), što znači da ovakav sistem, ako se dobro odradi, može da daje prilično tačne rezultate, sa greškama do 2-3%

e sad, sa druge strane, ovo je srbija, i to je pink, tako da ne sumnjam da su nameštanja opšte prisutna. znači od samog odabira uzorka, preko načina merenja, pa do samih interpretacija rezultata.

i baš se kod interpretacije statističkih rezultata najviše može "naštelovati". zavisno od toga kako čitate i predstavljate podatke, možete dobiti totalno različite poretke gledanosti. desilo se da su jednog meseca prošle godine i BK i Think bile "najgledanije televizije". po istim rezultatima! kako je to moguće?

pa lako, pink je našao u rezultatima da neku njihovu emisiju gleda najveći broj ljudi, a BK da njih ljudi zbirno vremenski najduže gledaju (ili obrnuto). i svaka televizija je naravno objavila samo podatak koji njima odgovara..


ali što je najgore, čak je i vrlo verovatno da je Think ipak najgledanija televizija.. ;(
[ Java Beograd @ 21.01.2004. 08:12 ] @
Pazite, ljudi nije to samo puko hvalisanje u prazno. Podaci o gledanosti zapravo sluze za odredjivanje cene reklamiranja. Sto si gledaniji - sekund reklamiranja je skuplji. Logicno. Povremeno emitovanje istinitih i/ili poluistinitih i/ili laznih podataka zapravo sluzi za samoreklamiranje oglasavanja. Zato je i logicno da se objavljuju iskljucivo podaci koji donose licni primat. E sad, svako ce se negde naci. Objavljivanje rezultata o kategoriji ljudi koji gledaju neku emisiju sluzi za odredjivanje koji ce se proizvodi kada reklamirati. Jer glupo je reklamirati na primer pivo u toku neke zenske emisije. Mada, kad bolje razmislim, zenske uloske reklamiraju non stop 0 - 24. :)
[ Dragan Varagic @ 21.01.2004. 10:06 ] @
Šteta što ovaj forum ne posećuje veći broj osoba koje imaju više informacija, u ovom slučaju, o piplmetrima. Tada bi moglo da dođe do rasprave argumentima, a ne kako je na ovim prostorima inače uobičajeno, rasprava o stvarima za koje učesnici u diskusiji nemaju dovoljno informacija.

2002. g. na Sajmu medija u Novom Sadu bila je upriličena prva prezentacija piplmetra (mislim ITG/SMMRI) pred stručnom javnošću (predstavnici medija i oglašivača).

Svi svetski najozbiljniji sistemi praćenja nekih rejtinga (kao npr. na Internetu Forrester Research) baziraju se na reprezentativnom uzorku korisnika kojima se plaća intaliranje nekog sistema za praćenje aktivnosti na posmatranom mediju. U slučaju piplmetra, postoji uređaj koji prati aktivnosti promene i zadržavanja gledalaca na određenim programima u određenom vremenu. Najinteresantniji podaci ovog servisa su upravo nešto što ne možete nigde pročitati (jer se uravo to i naplaćuje) jeste koliko je usmerena pažnja gledalaca za vreme puštanja reklamnih blokova u određenim terminima emisija. Jedna stvar je gledanost neke emisije u globalu, a sasvim druga priča predstavlja podatak o tome koliko je gledalaca napustilo isti program kada je krenuo blok reklama od 15+ minuta.

Primer: Da li se sećate koliko su svojevremeno trajali blokovi reklama na Pinku? Uporedite vreme trajanja reklamnih blokova u poslednjih mesecima na Pinku i na B92 (ovo naročito važi za radio B92).

Ovakve sisteme praćenja ipak najviše koriste najozbiljniji oglašivači. Ako ste ikada bili u prilici da imate rezultate oglašavanja/PR-a sa većeg broja najfrekventnijih medija, shvatili biste odmah koji mediji donose efekte i u kolikoj meri u odnosu na ostale. Najinteresantnije podatke upravo možete dobiti od upućenih u praćenje efekata oglašavanja/PR-a u različitim medijima.

Npr. najjednostavnije u mom slučaju da pratim efekte štampanih medija prilikom izdavanja moje knjige (obzirom da se inače uglavnom ne bavim klasičnim oglašavanjem/media relationsom). Kada uporedim sve novine/časopise u kojima je izašla informacija o konferenciji za štampu za promociju knjige u BG, ispostavilo se da je jedino informacija u Politici donela značajno vidljive efekte (info nije bio objavljen u Blicu, Glasu, Novostima i sl. čitanim novinama).

Primer 2 - Pitajte Miloja za efekte njegovog pojavljivanja na City-ju Pinka povodom ES Leta.

Oni koji ne mogu da shvate rezultate Radikala na izborima i popularnost Pinka, jednostavno ne kreću se među osobama koje predstavljaju većinu u ovoj državi :)
[ salec @ 21.01.2004. 11:28 ] @
Moj kum ima tu kutijicu na televizoru.

Koliko sam dokonao ispitavši ga i zagledajući je, ona ne može da detektuje da li neko zaista sedi ispred TV-a (moj zaključak, na osnovu nepostojanja ikakvog vidljivog senzora prisustva), ali biranje kanala ide preko nje i može da "zna" da li je TV uključen. Jednom dnevno je dužan da je pusti na telefonsku liniju da downloaduje dnevni izveštaj.

Naravno, ceo sistem ima nebrojeno mana, prilično je primitivan i njegovi rezultati ne daju tačnu sliku o gledanosti (u današnje vreme TV je kao kamin, čim padne veče, uključen je čak i ako ga niko ne gleda, samo zbog vizuelnog utiska), ali ako bi se napravio iole "pametnijim", ne verujem da bi iko želeo da učestvuje u takvom Big Brother istraživanju.

Efekat velikog bloka reklama je da ljudi odustanu od čekanja i krenu da gledaju nešto drugo, ili da rade nešto drugo (što je za reklame sa subliminalnom porukom još pogodnije, MUHUHUHAHAHA, khm, izvinite...). Međutim, ako su baš namerili da odgledaju emisiju, istrpeće i reklame.
[ Aleksandar Marković @ 21.01.2004. 11:54 ] @
Beograd nije SRBIJA

Dok se x-files prikazivao jedno vreme je po popularnosti bio na prvom mestu u Bgd, a 15 u unutrasnjosti po broju gledalaca

Drugo, ... npr. tek kad odete u vojsku i upoznate sarenilo Srbije vidite da ima dosta ljudi koji se "opustaju" uz narodnjake aka "Grand parade" i sl.

Piplmetri odlicno rade svoj posao i agencija koja daje te podatke nije pod "kapom" vlasnika Pinka

Jednostavno Pink ima najraznovrsniji filmski i ... "muzicki program" za Srbiju u celini ukljucujuci tu i pokrivenost teritorije

Kako D. Varagić reče:Oni koji ne mogu da shvate rezultate Radikala na izborima i popularnost Pinka, jednostavno ne kreću se među osobama koje predstavljaju većinu u ovoj državi :)

Apsolutno tačno
[ Nikola Denić @ 21.01.2004. 19:21 ] @
Citat:
secret:
Beograd nije SRBIJA

Dok se x-files prikazivao jedno vreme je po popularnosti bio na prvom mestu u Bgd, a 15 u unutrasnjosti po broju gledalaca

Drugo, ... npr. tek kad odete u vojsku i upoznate sarenilo Srbije vidite da ima dosta ljudi koji se "opustaju" uz narodnjake aka "Grand parade" i sl.

Piplmetri odlicno rade svoj posao i agencija koja daje te podatke nije pod "kapom" vlasnika Pinka

Jednostavno Pink ima najraznovrsniji filmski i ... "muzicki program" za Srbiju u celini ukljucujuci tu i pokrivenost teritorije

Kako D. Varagić reče:Oni koji ne mogu da shvate rezultate Radikala na izborima i popularnost Pinka, jednostavno ne kreću se među osobama koje predstavljaju većinu u ovoj državi :)

Apsolutno tačno


To je inače ironija nase zemlje ...

[ Miloje Sekulic @ 21.01.2004. 19:50 ] @
Citat:
pctel:
Navodno taj uredjaj moze da izmeri broj gledalaca svake TV stanice pojedinacno. Meni je sve to veoma sumnjivo, nije mi poznat nikakav naucni metod koji omogucuje nekom ko je npr. 20 km daleko da zna koji TV program ja pratim, i da li mi je TV uopste ukljucen.


Postoji

http://www.agb.com/public/system/peoplemeters.asp
http://www.agb.com/public/system/default.asp

pozdrav
Miloje



[ momsab @ 31.01.2004. 18:27 ] @
Videh rezultate i zapanjih se. prosto me ne čudi što reklamiraju toliku gomilu sranja (ne računajući neke dobre domaće reklame) na toj TV-iziji .