[ Pljuc na vladu i partije @ 04.07.2010. 21:40 ] @
Vozim danas magistralnim putem, i parkirao neki lik kola skoro na pola trake pa pritom otvorio vrata širom i lagano izlazi. Ja sam prilazio jedno desetak sekundi, a on je i dalje držao širom otvorena vrata i lagano izlazio.



Ja naišao, pa pošto iz suprotnog smera išao bus, ja bez problema provučem auto na 10cm od njegovih širom otvorenih vrata i na jedno 30cm od autobusa, i nastavim dalje. Nego, dok sam ja tako prilazio i spremao se da ga zaobiđem, nisam ni gledao lika (koji je za svo to vreme izbacio samo jednu ipo nogu iz automobila) niti me je zanimalo išta u vezi njega niti sam trubio niti sam pravio namrštenu facu (odnosno potpuno i apsolutno me bilo briga za njega kao pojavu i razmišljao sam o sasvim drugim stvarima), kada sam prišao otprilike na metar od njega i već krenuo u obilaženje, čujem dranje od njega "Šta je bilo bre!?" i krajičkom oka mi se učini da gleda u moj auto, a posle u retrovizoru (kada sam ga obišao) vidim da stvarno gleda ka meni.



I ja se eto sada pitam koji se qurac odvija u njegovoj glavi?



Lik je očigledno očekivao ko zna kakve negativne emocije sa moje strane, i onda je uputio odgovor na ono što je u svojoj (bolesnoj) glavi zamišljao da ja mislim o njemu. A možda ga je izbacilo iz takta to što ja nisam stao ispred njegovih širom otvorenih vrata i sačekao, već sam se bez problema provukao pored njegovih vrata. Možda mu se taj očekivani trenutak njegove "moći" izjalovio pa se osetio isprovociranim sa moje strane?



Može se izvesti i zaključak da tako parkiran auto i širom otvorena vrata uopšte nisu rezultat njegove nesmotrenosti, nego u stvari njegova direktna provokacija svim drugim vozačima. Parkira, otvori vrata, i onda očekuje da vozači stanu, trube i da ga psuju a on spremno uzvraća "Šta je bilo bre!?".



Najzanimljivija stvar je što ja i dalje ne osećam nikakav bes prema njemu, nego sam nakon te njegove rečenice počeo da ga sažaljevam.
[ Onaj @ 04.07.2010. 22:13 ] @
Mozda to nije tebi bilo upuceno, mozda covek sam sa sobom prica.
[ Lesli Eldridz @ 04.07.2010. 22:18 ] @
Tacno, sam sa sobom prica. I to zato sto se usro od straha kad je dobio signal na animalnom nivou, iz podsvesti, da si mogao da ga obrises da je bio samo malo brzi dok je turao noogu kroz vrata. Takvi su oni.
[ Crveni011 @ 04.07.2010. 22:24 ] @
Ma u rikverc pa pun gas!

p.s. Nesto slicno se desilo mom komsiji (desilo se vecini ali je ovaj reagovao), lik mu se nesto tako brecnuo a ovaj posto je bio na putu do posla, inace radi u unterventnoj brigadi, stane i izadje iz kola u civilu sa pistoljen u ruci, pustolj mu stajao na suvozackom sedistu na uniformi, kaze nije mogao da odoli, pa mu se lik narednih 15 minuta cepio da nije njemuj rekao XD
[ Isak666 @ 04.07.2010. 22:25 ] @
Citat:
Onaj: Mozda to nije tebi bilo upuceno, mozda covek sam sa sobom prica.


:))
[ boxxter @ 04.07.2010. 22:54 ] @
Citat:
Pljuc na vladu i partije: kada sam prišao otprilike na metar od njega i već krenuo u obilaženje, čujem dranje od njega...


A to si ti bio?? Zamalo da me zgazis bre...kako to vozis.
[ superbaka @ 05.07.2010. 07:40 ] @
ja sam cesto tolerantan kad neko ima potrebu da stane ispred mene, sacekam da se isprica ili sta vec, ali kada vidim da je u pitanju bezobrazluk i izivljavanje, to nikako ne tolerisem... u ovom slucaju bih postupio isto kao ti, samo sto bih mu odgovorio standardnom recenicom u ovakvim slucajevima: "Mars u pi**u materinu"! i produzio dalje...
a ako on bas ima potrebu da me stigne i da "nastavi raspravu", tu je troakar za velike zivotinje koji stoji pored menjaca



s obzirom da se radi o mom orudju za rad, i to za najhitniju intervenciju u veterini (naduvanje goveda), i da stoji u sluzbenim veterinarskim kolima, nema ni razloga da me policija cima zbog toga... :)
[ machiavelli @ 05.07.2010. 08:11 ] @
offtopic: Sta je "naduvanje goveda?"
[ tune @ 05.07.2010. 08:18 ] @
Da,
u srbiji se goveda jako cesto naduvaju.
[ Tyler Durden @ 05.07.2010. 08:28 ] @
Ovo je stoka koja vuce Srbiju na dolje. Majmune ovog tipa bih po kratkom postupku u zatvor pa na tesku robiju par godina.
Civilizacija i osnovna kultura bi procvjetala ovdje u roku od nekoliko mjeseci.
[ Miroslav Cvejić @ 05.07.2010. 08:40 ] @
Misliš da bi se iz zatvora vratio opamaćen ili bi tamo još više razvio osobine koje su ga u zatvor i dovele?

5 puta kamdžijom po leđima na licu mesta i kraj priče.
[ legija @ 05.07.2010. 10:29 ] @
offtopic: Sta je "naduvanje goveda?"[/quote][quote]machiavelli
To se obicno desava u proljece, kad krave pojedu prezelenu travu, ili nedaj boze djetelinu.
U buragu im ta djetelina pocne mijenjati agregatno stanje iz cvrstog u plinovito pa se opasno naduvaju.

Tu u pomoc priskacu veterinari sa pletacem iglom Br 5.
[ superbaka @ 05.07.2010. 10:36 ] @
^^ LOL!

http://www.pobjeda.co.me/citan...datum=2006-11-29&id=106722
[ Stefan Markic @ 05.07.2010. 12:02 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Misliš da bi se iz zatvora vratio opamaćen ili bi tamo još više razvio osobine koje su ga u zatvor i dovele?


Al' bi bio primer ostalima, a naročito onima koji imaju najviše potencijala da ih razviju. :)
Citat:


Miroslav Cvejić: 5 puta kamdžijom po leđima na licu mesta i kraj priče.


Ništa kao staro, dobro, empirijsko učenje. :)
[ flighter_022 @ 05.07.2010. 12:18 ] @
Zakoni, primena istih, i odredjivanje kazni, to je problem. Po meni, imalo bi jako puno smisla da kazne rastu eksponencijalno za ponovljenim prekrsajima/zlocinima... tipa 6 meseci, 2 godine, 8 godina, 500 godina ;)

Ja pre par godina (mislim da je bilo 2005) izlazim iz terazijskog tunela ka skupstini (gde, jelte, treba da se skrene ostro desno). Ispred mene, na toj krivini a koja je veoma prometno mesto, zaustavio se i izasao iz vozila taksista. Zbog konfiguracije puta ne mogu da ga obidjem, i samo mu vrlo kratko trubnem da se malo pomeri. On se vrati u kola, uzme pajser, i besno krene prema meni... Veci sukob je izbegnut tako sto sam dodao gas, presekao 2 saobracajne trake i otisao dalje...

Koji idiot.
[ skymobile @ 05.07.2010. 13:18 ] @
Moje misljenje da se treba kloniti takvih situacija. Ako moze da se izbegne tuca, treba je izbeci, a ne junaciti se. @flighter_022
Postupio si ispravno, da si izasao iz kola da se raspravljas sa njim samo bi gore moglo da bude. Cak i da si i ti izasao sa pajserom opet bi bilo problema, pa bi jedan od vas ili obojica otisli sa laksim ili tezim povredama, a onda se ko po obicaju stvori policajac tu pa dobijes prijavu za ucestvovanje u tuci i narusavanje javnog reda i mira.
Meni se desilo pre par godina slicna situacija, lik nasrne na auto, namerno ili ne, pijan, drogiran ili sta vec,pojma nemam. Znaci bilo je ili da ga udarim ili da kocim. Naravno ukocim i tu on pocne da galami, psuje sto ja iskuliram, dok nije krenuo da mi otvori vrata. U tom momentu iskocim iz kola da vidim sta nije u redu sa majmunom i dok sam izasao lik me udari nogom. Pocne guzva, sve traje nekih 10-15 sec i u tome se stvori tu policija. Prijava za remecenje javnog reda i mira i ucestvovanje u tuci. Kod sudije obojica dobijemo po jednu finu novcanu kaznu uz opasku da smo mozda trebali malo u zatvor na bar nedelju dana. Na moje pitanje sta sam ja trebao da radim, da ga pustim da me izmlati pa da ne budem kriv, sudija me samo nezainteresovano pogleda i nastavi svoju proseravacku pricu.
Od tada se ne raspravljam, samo gledam da prodjem i nastavim svojim putem.
Jedno vreme sam koristio taktiku "govori tiho i nosi pistolj sa sobom" pa sam skontao da mi to nista ne treba u zivotu, mirnije je ovako, a nosenje je nelegalno sto odmah povlaci vecu zatvorsku kaznu...
[ Java Beograd @ 05.07.2010. 13:57 ] @
Pametan čovek se u principu kloni takvih sitacija, ali skoro uvek ostane neki "gorak" ukus u ustima, neki osećaj da te je neko uvredio, a ti ga nisi izazvao.

Šta je alternativa ? Praktično je nema. Ja, koji sam se tukao sa decom u osnovnoj školi i jednom "malo žešće" u srednjoj ni ne pomišljam da mogu da izađem na kraj sa nekim ko se tuče svaki dan, a možda i lako poteže oružje. (Setite se samo novinskih kolumni: "... taj i taj od ranije poznat policiji, optužen za krivično delo ... ... čeka odsluženje kazne ..."
[ miroslavL @ 05.07.2010. 14:57 ] @
I ja sam imao sličnu situaciju 2006.godine kada mi se žena porodila u Novom Sadu na Betaniji. Ja otišao tamo i pokupio ženu i ćerkicu, i na putu za Rumu ja idem polako jer mi ipak u kolima ćerkica koja ima svega tri dana, i jedan majmun meni od nazad počne svirati i svirati kao da ugrožavam saobraćaj, a lepo mi na kolima pozadi istaknuta ona nalepnica da je dete u kolima (ona što se dobija u porodilištu), i tako sve do semafora kad sam morao da stanem zbog crvenog svetla... ja pogleda u retrovizor i lik izlazi iz kola i krenuo prema mojim gde mi ćerkica... kad je stigao do vrata ja moja na silu otvorim i sa njima (vratima) ga udarim i krenem na njega jer bolje ja njega nego on da mi još nedaj bože povredi ćerkicu. Iz drugih automobila počeše ljudi da sviraju jer se upalilo zeleno i odvojiše majmuna od mene... mislim, ima svakakvih budala, mogao je lik da obiđe ali ga nerviralo verovatno što u sporoj traci idem polako (put sa tri trake, mada mi je auto tad bio crnogorskih tablica) - svakakvih budala ima.
[ Shadowed @ 05.07.2010. 15:31 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Misliš da bi se iz zatvora vratio opamaćen ili bi tamo još više razvio osobine koje su ga u zatvor i dovele?

Pa, to nije narocit problem. Opet ce u zatvor i gotovo. Tamo ce raditi neke fizikalije i time nadoknadjivati troskove boravka + nesto preko. Ako treba ceo zivot da provede u zatvoru, provesce ga i stvar resena.
[ Tyler Durden @ 05.07.2010. 15:46 ] @
Kolega, taman htjedoh to da odgovorim.
[ bttp @ 05.07.2010. 16:10 ] @
Koja nebulozna tema, mislim ovakve situacije se otprilike dešavaju u Srbiji 1000 puta u sekundi i šta sad, treba da raspravljamo o svakoj...
[ zasun @ 05.07.2010. 16:57 ] @
Citat:
boxxter:
A to si ti bio?? Zamalo da me zgazis bre...kako to vozis.


A što si širom otvorio vrata, a da se nisi ni osvrnuo unazad? Ako si željan svađe i tučnjave, udri glavom o zid što jače možeš.
[ boxxter @ 05.07.2010. 17:35 ] @
Citat:
zasun: A što si širom otvorio vrata, a da se nisi ni osvrnuo unazad? Ako si željan svađe i tučnjave, udri glavom o zid što jače možeš. :D


To u stvari nisam bio ja, koji je sirom otvorio vrata. To je bio moj neuspeo pokusaj da budem duhovit. To sam rekao u sali, i uopste nisam bio tamo kad se to desilo, i nisam nikad video, niti poznajem postavljaca teme. Dakle, nisam to bio ja, samo sam hteo da se nasalim, i nisam zeljan svadje i tucnjave.
[ Alexxandar @ 05.07.2010. 18:22 ] @
E bez brige lik je ipak našao nekog za obračun, ali bih rekao da je dobio malo više nego što je tražio :)
[ Isak666 @ 05.07.2010. 18:35 ] @
Pa je l' taj ziv, bogte?
Zar nema neki funkcionalniji metod onesposobljivanja - tipa struja levo desno?
[ staticInt @ 05.07.2010. 18:49 ] @
Meni se redovo desava u BGu da mi se ovi sa boljim kolima nabiju u gepek i ablenduju kako bi kao isli brze a ja idem maksimalno dozvoljenom brzinom. Prosli put je padala ogromna kisa i skretao sam desno kako bi on mogao da prodje i time sam sebi stvorio losu situaciju jer sam desno uleteo u baru i za trenutak izgubio kontrolu, onda sam skapirao da sam mogao da se slupam zbog kretena....
[ squirll @ 05.07.2010. 18:52 ] @
Citat:
Alexxandar: E bez brige lik je ipak našao nekog za obračun, ali bih rekao da je dobio malo više nego što je tražio :)

ovi panduri su za medalju glupi .. njih troje sa pendrekom ne mogu jednog golorukog da savladaju ..strasno....
+ beze od njega i onda ga na kraju "siluju" sa pendrekom kao da pokazu da su jaci..pa gde su bili do tada...
uzas
[ mrkii @ 05.07.2010. 18:58 ] @
Citat:
Zar nema neki funkcionalniji metod onesposobljivanja - tipa struja levo desno?

Mozda ima, ali ovako treba da se radi.
Milina da se gleda. Kao da sam gledao utakmicu pa navijam da natrpaju trideset razlike. Trpaj, trpaj!!!!
Samo su trebali lepo da krenu od malog prsta da mu lome kosku po kosku.
Ono, da nikada ne ustane na noge lagane.

"njih troje sa pendrekom ne mogu jednog golorukog da savladaju"
Taj goloruki im nozem izbusi sve gume. Koliko videh na kraju su mu pucali u nogu.
[ zasun @ 05.07.2010. 19:12 ] @
Citat:
boxxter: To u stvari nisam bio ja, koji je sirom otvorio vrata. To je bio moj neuspeo pokusaj da budem duhovit. To sam rekao u sali, i uopste nisam bio tamo kad se to desilo, i nisam nikad video, niti poznajem postavljaca teme. Dakle, nisam to bio ja, samo sam hteo da se nasalim, i nisam zeljan svadje i tucnjave.


Ma znam, zato sam postavio simbol . A ti si zaboravio da postaviš svoj simbol.
[ Isak666 @ 05.07.2010. 19:48 ] @
Mozda je tip bolestan, pa bi takve batine bile greh.

Nije imao bombu, pa da nisu mogli da ga razoruzaju.
Ako nisu ucili kako da njih 6 razoruzaju jednog sa dva noza, onda jbg.

Ili neko pseto da su pozvali -


[ bttp @ 05.07.2010. 19:56 ] @
Ovog su baš olešili jbt. od čega je tolko krvav i to na glavi? Nije valjda od pendreka.
[ mrkii @ 05.07.2010. 20:07 ] @
Citat:
Mozda je tip bolestan, pa bi takve batine bile greh.

Ako je bolestan treba da bude u bolnici i da se leci.

Mislim da su policajci ispostovali proceduru. Ja tu nista ne bih menjao.
1. prvo su ga ubedjivali recima iako ih je napao pa cak je jednog i oborio na zemlju
2. pucali su u vazduh (ili mi se cini? Cuju se zvuci kao onaj kada su ga upucali)
3. pucali su mu u nogu
4. iako ranjen ne ispusta noz i preti njime pa dobija po labrnji i pre svega ruci u kojoj drzi noz
5. od trenutka kada su ga konacno savladali i vezali nije dobio nijedan udarac

Ne moze svaki policajac da bude specijalac. Da li si video kakva zivotinja je u pitanju. Ne mogu sa deset udaraca pendrekom da mu izbiju noz iz ruke.
A dok pozovu specijalce ili kera ovak moze da ubije nekog od policajaca ili prolaznika.
Zasto rizikovati? Da bi se umanjile povrede onog kretena?
[ Isak666 @ 05.07.2010. 20:16 ] @
Ali treba i doci do bolnice ziv.

Stoji sve to - stvarno je tip lud.
Drzi taj noz i ne pusta, napada policajca i busi gume - i to sve sa rupom u butini i verovatno polomljenim rukama.

Ali daleko od toga da mogu da se radujem jer ga prebijaju.
Vise mi je zao da neko uspe da dodje u takvu situaciju.
[ mrkii @ 05.07.2010. 20:44 ] @
Citat:
Ali daleko od toga da mogu da se radujem jer ga prebijaju.
Vise mi je zao da neko uspe da dodje u takvu situaciju.

Lepo od tebe. I vidi se da zivis u zemlji gde nisi ugrozen od takvih ludaka pa imas i osecanje sazaljenja prema njima.
Ja licno nemam sazaljenja i predstavlja mi veliko zadovoljstvo kada vidim da neko dobije lek koji inace prepisuje drugim ljudima.
Takvi kao taj koga sazaljevas je u stanju da drugom ljudskom bicu uradi upravo ono sto su sada njemu uradili (Tatonu, npr).
U srpskim dnevnim novinama svakodnevno mozes da procitas kako neko nevin na ulici bude prebijen od strane siledzija kojima ovaj tip ocigledno pripada.
A rec "prebijen" i ne zvuci tako strasno dok ne vidis, kao u ovom klipu, sta to u stvari znaci.

Citat:
Ali treba i doci do bolnice ziv.

Zasto? Mozda njegova majka i zaplace za njim. A mozda ni ona.

A kad su ga uhvatili u masinu onda "boze", "boze". Hehe. Vernik neki?
[ Paunic91 @ 05.07.2010. 21:28 ] @
Da, kad treba da se bije neko slabiji ili je 3 na 1, svi su jaki i frajeri, a kad neko do'vati kako treba, onda je to brutalnost....
Mada je za drugu temu, ali cisto se pitam, kome je prvo dosla na pamet "policijska brutalnost"??
[ Isak666 @ 05.07.2010. 21:34 ] @
Citat:
Paunic91
Mada je za drugu temu, ali cisto se pitam, kome je prvo dosla na pamet "policijska brutalnost"??


Mozda ovom

[ mrkii @ 05.07.2010. 21:47 ] @
Zasto izjednacavas onu celavu budalu i zrtvu policijske represije 90-tih? Nije lepo od tebe
[ Isak666 @ 05.07.2010. 21:56 ] @
Ne znam odakle ti taj zakljucak.

Tip je pitao odakle pojam policijska brutalnost. Ne kontam kakve veze to ima sa tim videom.

[ Paunic91 @ 05.07.2010. 21:59 ] @
U redu za to... Neci tvrditi da li je taj mladic kriv ili rezim/njegovi dronovi - policija...

Malo sam i ja bio nerazuman, hteo sam da ukazem na se ljudi cesto uznemire ako neko dobije zasluzeno batine ( zasluzeno = debelo zas*ao), a kad nekog nevinog napadnu na ulici, isti bi rekli nije moj problem...
[ mrkii @ 05.07.2010. 22:08 ] @
Citat:
Isak666: Ne znam odakle ti taj zakljucak.

Tip je pitao odakle pojam policijska brutalnost. Ne kontam kakve veze to ima sa tim videom.

Pa naravno da je mislio na "policijsku brutalnost" u onom klipu iz Belorusije.
Dobro nisi citirao Mendelu o policijskoj brutalnosti u vreme aparthejda ili Martin Luther Kinga o policijskoj brutalnosti u USA :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Police_brutality
eto, sada je sve jasno :)
[ Isak666 @ 05.07.2010. 22:19 ] @
Pazi, ja citam napisano.
Misli slabije.

Citat:
Paunic91:
Mada je za drugu temu, ali cisto se pitam, kome je prvo dosla na pamet "policijska brutalnost"??


Vidim da navodi da pitanje nema veze sa ovom temom, vidim da apostrofira odredjen pojam.


Ali necu sad sigurno se razlivati na temi sad sa tobom sta je neko treci mislio.
[ mrkii @ 05.07.2010. 22:58 ] @
Haha, vidi stvarno.

Ipak, nekada nije lose malo ukljuciti i mozak i misliti.
Sta napravi Nemacka od coveka. Nemca, 100%.

Ali, ako hocemo pravo onda opet tvoj snimak opet nema veze sa pitanjem. Obrati paznju:
Citat:
Mada je za drugu temu, ali cisto se pitam, kome je prvo dosla na pamet "policijska brutalnost"??

Jedino ako je policijska brutalnost zabelezena prvo 90-tih. A nije :)
[ Yoba @ 05.07.2010. 23:01 ] @
>>Meni se redovo desava u BGu da mi se ovi sa boljim kolima nabiju u gepek i ablenduju kako bi kao isli brze a ja idem maksimalno dozvoljenom brzinom.


zbog takvih mi je uzasno zao sto nemam kuku od pozadi, pa da mu u slucaju nesrece pocepam sve...


...u takvim situacijama, par puta stisnes kocnicu (ne da zakocis vec da zasija stop svetlo) i upalis-ugasis sva cetiri migavca da bi dao konju do znanja da se odalji...


...mislim, tema prezvakana skroz, gomila budala, i jbga, sta da se radi, ne mozes od stoke napraviti civilizaciju jer stoka i sporovodi zakon :-/

evo dve situacija:


1. Staje dzip intervetne na sred raskrsinice (znachi ne moze niko da ga obidje) da bi gorila presla sa zadnjeg na prednje sediste....video sam kroz zadnje staklo jer sam bio iza...znachi stoka


2. Marica koja ide iza mene bez _ikakve_ zurbe i iskljchujemo se sa autoputa...u nasljenom mestu guzva i oni pale rotaciju jer ih mrzi da se smaraju kroz guzvu...
[ Paunic91 @ 05.07.2010. 23:45 ] @
"Mada je za drugu temu" → iliti, nemojte da mi brisete poruke, sad cu da napravim mali off-topic :)

"policijska brutalnost" → pod znacima navoda je zbog preteranog koriscenja tog termina ( klinac od 16-17 godina opsuje panduru mater, ovaj mu zvekne samarcinu, i odjednom je to "policijska brutalnost")
[ Miroslav Cvejić @ 05.07.2010. 23:59 ] @
Citat:
Paunic91
"policijska brutalnost" → pod znacima navoda je zbog preteranog koriscenja tog termina ( klinac od 16-17 godina opsuje panduru mater, ovaj mu zvekne samarcinu, i odjednom je to "policijska brutalnost")


To je samo neuspeli pokušaj samoubistva.
[ MicrosoftCorporation @ 06.07.2010. 00:06 ] @
Svaku policijksu brutalnost treba strogo kazniti u svakoj drzavi gde je normalno "elemente" poput ovog uputiti na dozivotnu robiju ili dozivotnu ludaru.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 01:23 ] @
Citat:
"elemente" poput ovog


Na sta tacno mislis??? Sta policija treba da radi kad vidi razbojnika kako pljacka objekat ili ne daj Boze, neku osobu?? Nemoj mi reci da treba samo ljubazno..... Lepo kaze ona poslovica, batina je iz raja izasla... Opendreci ga par puta po rebrima, pa mu nece pasti na pamet da pljacka nekog...
[ DedaNS @ 06.07.2010. 01:23 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation: Svaku policijksu brutalnost treba strogo kazniti u svakoj drzavi gde je normalno "elemente" poput ovog uputiti na dozivotnu robiju ili dozivotnu ludaru.


Zapravo svaku brutalnost treba kazniti, bez obzira da li je počinilac policajac, civil ili marsovac.
Većina ljudi posmatra termin "batine" kao iz dnevnih novina sve dok ih ne iskusi. Tada batine posmatraš kao.. pa batine.
A naši žandari kakvi su takvi su, tu su da "odbrane one koji ne mogu sami sebe da odbrane" i rade dobar posao. Pomozi im kada možeš, kada ne možeš skloni se i ne smetaj.

Šta činiti u Šta-je-bilo-bre situaciji?
1. ne odgovarati verbalno. Budimo iskreni, ako mu obrusiš nećeš dobiti ama baš nikakvu moralnu satisfakciju. Nećeš se osećati niti bolje niti jače. Samo možeš izazvati konflikt, zato pamet u glavu a glavu gore i ignoriši.
2. Skloniti se sa tog mesta. Svaka čast onome ko sačuva pribranost, proceni moguću štetu i odluči da hitno napusti situaciju. Zbog ovakvih ljudi mi ovaj svet možemo nazvati civilizovanim
3. Ako zbog bilo kog razloga nije moguće napstiti to mesto - samoodbrana. Zapravo kada ti prilazi čovek sa jasnim besnim stavom (hoće da ti se "naj*** mi** ma**") Vi ne možete biti sigurni koliko ozbiljne povrede ta osoba može da Vam nanese. Može Vas i ubiti (sa ili bez oružija), te je vaše pravo nužna samoobrana. Moja preporuka: udri što jače možeš, čime god možeš
zatim odmah zovite advokata! Zakon ponekad može biti nerazumljiv i loše protumačen.

Svidelo mi se razmišljanje gospodina veterinara i nošenja alata. Mislim da je to veoma pametan potez, i da bi svi trebali tako da se opreme.

A za gospodu koja se plaši zatvora i odmah se na situaciju "Ali možeš ići u zatvor" poziva - zapitajte se čega se više bojite: zatvora ili smrti. Nikad ne znaš sa kim imaš posla.



[ Shadowed @ 06.07.2010. 01:42 ] @
Citat:
Paunic91: Na sta tacno mislis??? Sta policija treba da radi kad vidi razbojnika kako pljacka objekat ili ne daj Boze, neku osobu?? Nemoj mi reci da treba samo ljubazno..... Lepo kaze ona poslovica, batina je iz raja izasla... Opendreci ga par puta po rebrima, pa mu nece pasti na pamet da pljacka nekog...

Nije na policajcu da odredjuje kako ce neko biti kaznjen za krivicno delo i da to sprovodi. Upotreba sile nije obavezno brutalnost. Brutalnost je prekomerna upotreba sile. A da li je prekomerna zavisi od situacije.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 02:19 ] @
Deda i Shadowed objasnili.. :)))


Tako u diskoteci neko bacio flasu, pogodi me u nogu i odbije se na nekog grmalja.... Lik me uhvati za vrat i izbaci me iz diskoteke, pred pandure....I ko za njegovu nesrecu, oni iz intervente, ruzni, sto nemaju pola zuba. Kad su stali njih trojica da ga biju, lele.....

E, ajde sad da neko proba da se stavi u moj tadasnji polozaj uz jednu izmenu: policija ne sme da reaguje...

See the point???
[ DedaNS @ 06.07.2010. 02:21 ] @
Shadowed da Vam razbojnik plačka prodavnicu držeći pištolj uperen direktno u Vas, drugačiju bi priču pričali.

Niko nema pravo da otme ono što nije njegovo, i treba učiniti sve što je u mogućnosti(a naravno u okviru zakona) da se takva situacija spreči.
Policija ima pravo da primeni potrebnu silu, a brutalnost je ono na šta se pozivaju branitelji okrivljenog.

Da nije činio to za šta je okrivljen, ne bi bilo ni sile ni brutalnosti.
[ Yoba @ 06.07.2010. 05:50 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=16&nav_id=443501
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 06:38 ] @
Za poruke koje imaji veze sa policijom i (ne)prekomernom upotrebom sile, pogledajte ovaj link:

http://www.elitemadzone.org/t404282-0#2642210
[ Marko_L @ 06.07.2010. 07:21 ] @
Sad čitam ovu vest i jedna stvar mi bode oči
Citat:
"Sedeli smo normalno u bašti lokala, prolazila je patrola, mislili smo da su lokalni tu ljudi koji rade, pozvani su lepo najnormalnije na piće. Znači, kako su počeli da se okreću, odjednom uleteli kao razbojnici", rekao je Nemanja Stefanović, sa vidnim povredama po licu i telu.

Znači, ipak nisu policajci tu došli iz čista mira i počeli da biju, već je tu prvo došlo do nekakve konverzacije. Prvo, vidi se da ti iz bašte nisu imali pojma kome se obraćaju, jer kažu "mislili smo da su lokalni", a drugo, ne znam otkud nekome ideja da policajce na dužnosti, pogotovo nepoznate, zove na piće. Miriše mi na neku provokaciju, a možda i prozivke, pa su ovi odreagovali. Naravno, možda i grešim, ne mogu da tvrdim, jer nisam bio tamo, a sve i da je bilo prozivki, to nije razlog da se krene sa batinanjem, ali opet... zna se kako se treba ponašati u takvim situacijama. Mislim, nije baš da nisam prisustvovao racijama i da nisam bio legitimisan, ali nikada nisam dobio nijedan šamar, a kamoli nešto više. E sad, možda sam samo imao sreće, a možda ima veze sa tim što se nikada nisam pravio pametan, nego ako policajac traži ličnu kartu, ja izvadim ličnu kartu, ako kaže ruke na sto, držim ruke na stolu dok mi ne kaže da ih sklonim, ako kaže uza zid, stanem uza zid... ne pitam ni zašto, ni kako, ni koliko. Obično najgore prođu oni koji se prave pametni i pitaju "A što ti mene legitimišeš ?" ili "Znaš li ti ko sam ja ?" ili "A zašto da stanem uza zid ?".

Što se tiče efekta batinanja, to se razlikuje od osobe do osobe. Znam jednog lika koji je devedesetih bio strah i trepet u kraju, ono, kad on uđe u kafić, svi spuštaju pogled, trude se da mu ne stanu na put, redovno je maltretirao ljude, lomio inventar i tako to. Lokalni policajci mu nisu smeli ništa, ono ako slučajno zalutaju, bukvalno ih išutira iz lokala, sve dok jednom tako nije naleteo na interventnu, pa ostao bez jednog bubrega. Od tada je bio miran kao bubica. Sa druge strane, danas ima klinaca koji redovno dobijaju batine, ali posle svakih batina postaju još gori i još se hvale time kako su se makljali sa policijom i jedva čekaju sledeću priliku da bi bili još već face. Tu recimo batine ne pomažu.

Univerzalno rešenje jeste efikasno sudstvo, a to je ono što nama najviše fali. Znači, da ne bude ono "od ranije poznat policiji zbog izvršenja preko 150 krivičnih dela", nego da se svako krivično delo adekvatno sankcioniše. Neko ko ima iza sebe, šta znam 2-3 krivična dela, morao bi da ide na doživotnu robiju, jer ne samo da je izvršio krivično delo, nego ga je i ponovio više puta, a ne da sa 150 krivičnih dela bude na slobodi, pa da može da izvrši i 151. i onda slušamo smešne izjave "A, pa znamo mi njega od ranije, ništa ne brinite". Dakle, svedoci smo da se za najteža krivična dela, tipa silovanje, izriču minimalne moguće kazne, pa čak i uslovne, a još nisam čuo da je neko u Srbiji dobio maksimalnu, šta god da je uradio. E, to je ono što je najveći problem.
[ Toxter @ 06.07.2010. 07:48 ] @
Citat:
Marko_L: ...
Univerzalno rešenje jeste efikasno sudstvo, a to je ono što nama najviše fali. Znači, da ne bude ono "od ranije poznat policiji zbog izvršenja preko 150 krivičnih dela", nego da se svako krivično delo adekvatno sankcioniše. Neko ko ima iza sebe, šta znam 2-3 krivična dela, morao bi da ide na doživotnu robiju, jer ne samo da je izvršio krivično delo, nego ga je i ponovio više puta, a ne da sa 150 krivičnih dela bude na slobodi, pa da može da izvrši i 151. i onda slušamo smešne izjave "A, pa znamo mi njega od ranije, ništa ne brinite". Dakle, svedoci smo da se za najteža krivična dela, tipa silovanje, izriču minimalne moguće kazne, pa čak i uslovne, a još nisam čuo da je neko u Srbiji dobio maksimalnu, šta god da je uradio. E, to je ono što je najveći problem.


Apsolutno se slazem.
Dodao bih jos jednu stvar: nasoj drzavi trebaju gradjevinske investicije: napraviti 2, 3 nova, velika zatvora.


Pozdrav
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 08:12 ] @
Citat:
Apsolutno se slazem.
Dodao bih jos jednu stvar: nasoj drzavi trebaju gradjevinske investicije: napraviti 2, 3 nova, velika zatvora.


Takodje.. Em vise posla za gradjevince, em vise mesta za zatvorenike.... A ako slucajno neko pomene da se nema para za odrzavanje 3 velika zatvora, imam odgovor za njih: stavis zatvorenike u bukagije, pa neka rade nesto korisno za drzavu..

Npr. kamenolom, ili da popravljaju stare puteve... Uglavnom, takav da im vise ne padne na pamet da naprave neko sr*nje..

[Ovu poruku je menjao Paunic91 dana 06.07.2010. u 10:08 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 06.07.2010. 08:19 ] @
Nekada su postavljali kaldrmu po ulicama, sada se bave kriminalom iz zatvora. :(
[ Onaj @ 06.07.2010. 08:28 ] @
Citat:
Paunic91
ili da popravljaju stare puteve...


Ma nemoj, pa da oduzimaju posao ovim jadnim fizickim radnicima sto treba leba da zarade popravkom puteva...
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 09:07 ] @
Uf, jadni oni sto su bili mangupi u osnovnoj skoli pa nisu upisali srednju... Daj ,bre... Em bi bilo jeftinije za drzavu, a i malo bi zaradila za buzdet tako sto ce "iznajmljivati" zatvorenike nekim gradjevinskim preduzecima da bi npr. radili na putevima (npr, svi zatvorenici Srbije bi za mesec zavrsili Koridor 10 da bude k'o bombona), samo da se donesu odgovarajuci zakoni...
Naravno, kako je tezak rad bez odgovarajuce nadoknade bio ekvivalentan ropstvu, treba im dati "platu" od recimo, 15-20 dinara po satu... (cisto da se Amnesty Internationalu zamazu oci)..
[ Onaj @ 06.07.2010. 09:21 ] @
Citat:
Paunic91: Uf, jadni oni sto su bili mangupi u osnovnoj skoli pa nisu upisali srednju...


Pa nisu svi bili mangupi, neki ljudi jednostavno nisu sposobni za školovanje i šta bi oni radili ako bi zatvorenici zauzeli njihova radna mesta? Da pokušaju sa kriminalom pa da ipak na taj način preko veze dobiju kakvo-takvo radno mesto?
[ boxxter @ 06.07.2010. 09:36 ] @
Citat:
Onaj: Pa nisu svi bili mangupi, neki ljudi jednostavno nisu sposobni za školovanje...


Nisu to sve debiloidi nesposobni za skolovanje. I nisu svi rodjeni sa zlatnom kasicicom, i uvijenim loknicama. Neki su rodjeni u surovim sredinama, i morali su samo takvi da budu kakvi i jesu. Da bi preziveli. Ne mislim na kretene koji se izivljavaju. Ali ponasate se ponekad kao nacisti, i kao da ste visa rasa, a sve ostale treba pohapsiti i zatvoriti. Moguce je jednog dana da vam bas takav pomogne nesto u zivotu, u nekoj situaciji.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 09:42 ] @
To reci onom.....

Ja sam samo lepo rekao da zatvorenike treba staviti na neki tezak rad..
[ Onaj @ 06.07.2010. 09:46 ] @
@boxxter

Pošto vidim da si citirao samo deo mog posta prepostavljam da se to što si napisao odnosi na mene. Za tvoju informaciju ja se ne ponašam ni kao nacista ni kao da sam viša rasa i stvarno nemam pojma kako si to mogao da zaključiš.
[ DedaNS @ 06.07.2010. 09:47 ] @
Zapravo postoji radni program u našim zatvorima.

Recimo Okružni zatvor Novi Sad nude šaren program zanimanja kojima možete prekratiti vreme a to su:
1. Izrada proizvoda od kartona
2. Izrada betonskih elemenata i betonske galanterije
3. Uzgoj stoke i živine

Za betonske elemente sam siguran zato što samo blagovremeno video narudžbenicu od nekoliko stotina betonskih ivičnjaka za firmu "Novi putevi" (Da tako se zove privredno društvo u kom rade zatvorenici na odsluženju kazne u Okružnom zatvoru Novi Sad)
[ Marko_L @ 06.07.2010. 09:53 ] @
Citat:
Pa nisu svi bili mangupi, neki ljudi jednostavno nisu sposobni za školovanje i šta bi oni radili ako bi zatvorenici zauzeli njihova radna mesta? Da pokušaju sa kriminalom pa da ipak na taj način preko veze dobiju kakvo-takvo radno mesto?

Ima u Srbiji dosta posla i za jedne i za druge. Toliko mostova koje treba popraviti, puteva koje treba izgraditi, tunela za metro koje treba prokopati, železničkih i tramvajskih šina koje treba zameniti, istorijskih znamenitosti koje treba restaurirati...
[ Onaj @ 06.07.2010. 09:55 ] @
Samo da zatvori ne postanu ozbiljna konkurencija ljudima koji se nisu najbolje snašli u životu a koji moraju da se snalaze kako bi preživeli.
[ boxxter @ 06.07.2010. 09:58 ] @
Citat:
Paunic91: To reci onom.....

Ja sam samo lepo rekao da zatvorenike treba staviti na neki tezak rad..



Jeste, a kad dodju neki debeli bizgovi iz drugog kraja, i pocnu da vam maltretiraju devojke i sestre, onda ce to oni propaliteti da srede, ti koji su nepismene budale, vi necete da prljate ruke. Oni su ionako bitange. A i ne daju da im neko vrslja po kraju, i pomoci ce vam iako vas i ne znaju. Ili ce da vam pomogne policija koja je u talu sa tim debelim skrndeljima iz drugog kraja grada. Mnoge stvari koje gledate kao uzrok, u stvari su posledica.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 10:23 ] @
Nisi me lepo razumeo...

Naravno, svakom zatvoreniku ubrizgati mali GPS priijemnik negde gde im nece smetati i naravno da radove "nadgleda" zandaremerija...

Citat:
Jeste, a kad dodju neki debeli bizgovi iz drugog kraja, i pocnu da vam maltretiraju devojke i sestre



Jel ti pod teskim radom podrazumevas branje visanja i zevanje u sunce??? Kamenolom bre... A i lepo sam rekao
Citat:
samo da se donesu odgovarajuci zakoni



[ Onaj @ 06.07.2010. 10:40 ] @
@Paunic91

I ti zatvorenici su ljudi a uz to i nisu svi mladi i zdravi pa da svi mogu da teško rmbaju a da im se to ozbiljno ne odrazi na zdravlje.
[ Shadowed @ 06.07.2010. 11:01 ] @
Citat:
Paunic91: Deda i Shadowed objasnili.. ))


Tako u diskoteci neko bacio flasu, pogodi me u nogu i odbije se na nekog grmalja.... Lik me uhvati za vrat i izbaci me iz diskoteke, pred pandure....I ko za njegovu nesrecu, oni iz intervente, ruzni, sto nemaju pola zuba. Kad su stali njih trojica da ga biju, lele.....

E, ajde sad da neko proba da se stavi u moj tadasnji polozaj uz jednu izmenu: policija ne sme da reaguje...

See the point???


Yeah, I see the point. Nakon sto si se preplasio, sasvim je logicno da nisi rasudjivao o tome kako bi trebalo da bude racionalno. Ne moze donositi pravila preplasen covek (sto si ti u tom trenutku bio).


Citat:
DedaNS: Shadowed da Vam razbojnik plačka prodavnicu držeći pištolj uperen direktno u Vas, drugačiju bi priču pričali.

Niko nema pravo da otme ono što nije njegovo, i treba učiniti sve što je u mogućnosti(a naravno u okviru zakona) da se takva situacija spreči.
Policija ima pravo da primeni potrebnu silu, a brutalnost je ono na šta se pozivaju branitelji okrivljenog.

Da nije činio to za šta je okrivljen, ne bi bilo ni sile ni brutalnosti.



OK, ja ne znam sta je nejasno. Ne bih drugaciju pricu pricao (a cak i ako bih, vidi odgovor Paunicu iznad, ne bih bio relevantan za pricanje). Poenta je da policija TREBA da upotrebi silu u takvoj situaciji. Ja to nisam nigde osporavao. Poenta je u tome KOLIKU silu. Ako policija dodje i udari ga pendrekom, on padne i stave mu lisice na ruke i odvedu - to je primena sile i to je ok. Ako ga udare, on padne a oni nastave da mlate po njemu - to je brutalnost.

Jasnije?
[ Shadowed @ 06.07.2010. 11:12 ] @
Citat:
Onaj: @Paunic91

I ti zatvorenici su ljudi a uz to i nisu svi mladi i zdravi pa da svi mogu da teško rmbaju a da im se to ozbiljno ne odrazi na zdravlje.

OK, Paunic je rekao "kamenolom", ali sam princip nije problem. Taj koji je stariji ili slabiji moze raditi (fizicki) laksi posao.


BTW, neko je rekao da ce ljudi poceti da se bave kriminalom kako bi zavrsili u zatvoru i dobili kakav takav posao. Sumnjam, posto bi taj posao bio neplacen a ako hoce da rade samo za smestaj i hranu u zatvoru, ja bih to bez problema dozvolio za svakog ko hoce, ne mora da se kriminalise.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 11:15 ] @
Opet da se ponavljam...

Citat:
samo da se donesu odgovarajuci zakoni


Da, da postujemo prava onih koji su povredili tudja..... -.-

Citat:
Nakon sto si se preplasio, sasvim je logicno da nisi rasudjivao o tome kako bi trebalo da bude racionalno.


Ti pretpostavljas da sam zvao policiju i molio/trazio da ga uvoste ko vola u kupusu.?

Citat:
Ako policija dodje i udari ga pendrekom, on padne i stave mu lisice na ruke i odvedu


Treba oboriti krmacu od 120+ kila, a sem toga, nije na odmet nauciti ga pameti.. Za sledeci put, neka nadje nekog svoje velicine...

[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2010. 11:17 ] @
Zapravo, ne - ako ne pruza otpor hapsenju nije normalno da policija bije. Jedno je biti grub, sto Ameri kazu "get roughed up" a drugo je da iz sve snage sevaju pendreci po nekome ko ne pruza otpor.

Ti panduri sto biju sve zivo tek tako su isti mentalni bolesnici kao taj bizgov, i to su ljudi koji ce potegnuti oruzje / uci u kavgu i van sluzbene duznosti. A onda sledi "pravna drzava" i veze i vezice, pa se takvo ponasanje jos baca pod tepih i ljudi bivaju zrtve tih budala.

Ne treba drzava jos da >placa< za takvo ponasanje, a da ne pricamo o tome da im fakticki daje zastitu da divljaju.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 11:22 ] @
Citat:
BTW, neko je rekao da ce ljudi poceti da se bave kriminalom kako bi zavrsili u zatvoru i dobili kakav takav posao. Sumnjam, posto bi taj posao bio neplacen a ako hoce da rade samo za smestaj i hranu u zatvoru, ja bih to bez problema dozvolio za svakog ko hoce, ne mora da se kriminalise.


Poenta sve te j*bade jeste da buduca "deca asfalta" , "krimosi" i ostala bagra vidi da nema mesta sljamu u celokupnom drustvu (nevezano za nacionalnost)..

Naravno, nisu dovoljni samo radni kampovi, vec i neki programi, obrazovnog karaktera, da im da kakvu takvu kvalifikaciju za dalji zivot... Mada u vreme kad propada celokupna svetska industrija, malo kome treba jos radnika..

[Ovu poruku je menjao Paunic91 dana 06.07.2010. u 12:38 GMT+1]
[ boxxter @ 06.07.2010. 11:37 ] @
Citat:
Paunic91: Poenta sve te j*bade jeste da buduca "deca asfalta" , "krimosi" i ostala bagra vidi da nema mesta sljamu u celokupnom drustvu (ne vezano za nacionalnost)..


A koji su ti fini? Korumpirani policajci? Oni nisu sa asfalta. Ili oni visoko obrazovani ne mogu da budu sljam i podlaci? Ovi doktori koji su zaradjivali na deci oboleloj od raka? Jel su svi fini i lepi? Ljubi ih majka.

Ma samo ta bagra sa asfalta nam je problem. Kad njih oteramo u kamenolom, onda ce svima da vam bude lepo i fino, i divno.

[ Onaj @ 06.07.2010. 11:46 ] @
Citat:
boxxter: Ovi doktori koji su zaradjivali na deci oboleloj od raka? Jel su svi fini i lepi? Ljubi ih majka.


Tek treba da se dokaže:

Milosavljević: Pacijentima nisu davane prekomerne doze citostatika
www.blic.rs/Vesti/Drustvo/1970...ne-prekomerne-doze-citostatika
[ boxxter @ 06.07.2010. 11:52 ] @
Oh, izvini, pa to je onda greska. Nema olosa medju obrazovanim biznismenima, i korumpiranim politicarima, menadzerima, i ostalim gmizavcima. Bas sam pogresio, okrivio sam tako fine ljude. Birokrate, i ostali sampioni. Potplaceni profesori univerziteta, drzavni sekretari i ostali majstori igre. Kriminal belih okovratnika, ljubazno i sa manirima. Njima nije bio problem da posalju hiljade ljudi u smrt, da bi se najeli. Ali samo mi da resimo ovu bagru sa asfalta.
[ boxxter @ 06.07.2010. 11:55 ] @
Zaboravio sam bankare. Izvinjavam se. Oni su bas fini. Za razliku od bagre sa asflata.
[ Onaj @ 06.07.2010. 12:03 ] @
Citat:
boxxter: Oh, izvini, pa to je onda greska. Nema olosa medju obrazovanim biznismenima, i korumpiranim politicarima, menadzerima, i ostalim gmizavcima. Bas sam pogresio, okrivio sam tako fine ljude. Birokrate, i ostali sampioni. Potplaceni profesori univerziteta, drzavni sekretari i ostali majstori igre. Kriminal belih okovratnika, ljubazno i sa manirima. Njima nije bio problem da posalju hiljade ljudi u smrt, da bi se najeli. Ali samo mi da resimo ovu bagru sa asfalta.


Da, tipično u tvom maniru... Ukoliko neko napiše da ne treba generalizovati ti uporno pokušavaš da predstaviš da taj neko generalizuje stvari.
[ boxxter @ 06.07.2010. 12:06 ] @
Ne. Izvini, nisam se tebi obracao, stvarno. Moram da priznam da nisam ucestvovao u glupljem i nezrelijem razgovoru. Verujem da delis misljenje samnom. Mozda bi ovde trebalo da se isljucimo iz teme. Nepodnosljivo je bezumno.
[ Onaj @ 06.07.2010. 12:16 ] @
Pa znaš kako, niko nije primoran da učestvuje u diskusiji a meni je tema baš interesantna.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 12:20 ] @
Boxxter, tvojim porukama samo pogorsavas situaciju... Koliko vidim, ti bi pozatvarao sve koji su nacinili i najmanju gresku..

Niko ne kaze da su biznismeni i doktori medicine zlatni... Ali, uporno ne mozes, ili ne zelis da shvatis problem: devedesete i ponasanje u maniru s tim.... Verovali ili ne, i danas ima ljudi koji zive u jednoj cauri i koji misle da danas sve funkcionise po principu anarhije kakva je vladala '90ih, ono "utoka u face, 'vo ono".... "Prosetaj" malo po fejsu, pogledaj sta se slusa (Elitni Odredi, Beogradski Sindikat..itd).. Sve to je muzika koja nevetovatno utice na mozak inspirisan filmom "Vidimo Se U Citulji", filmom "Rane"..
I kad ne mozemo da zabranimo filmove i muziku, mozemo da zatvaramo one koje jos zive u '90..
Kad bi smanjili uticaj organizovanog (pa i onog ulicnog), Srbija, pa cak i Balkan bi bilo lepse mesto za zivot..

E, posto je po tebi "zrelost", i nazalost, dobrom procenu populacije, okretanje nosa od problema zato danas svako radi sta hoce i koliko hoce. Tipican primer je ponasanje vozaca u sabracaju... Svako parkira gde hoce, a ako je malo skuplji auto, njemu ni policija ni pauk ne sme nista...
[ DedaNS @ 06.07.2010. 12:56 ] @
Zapravo stvar je malo veća nego što Vi možda mislite.
Koren ovog problema ne leži u Srbiji.
Problem je kultura nacije koja širi globalizaciju.

Ne treba kriviti decu sa betona, ako se taj izraz može uopšte i upotrebiti.
Nisu ona rođena na betonu.
Nisu na betonu ni odgajana.
Čak ni roditelji nisu krivi.
Problem je, deco moja, tematika kulture koja se pomoću umetnosti provlači kroz vaš svakodnevni život.

24 sata 7 dana u nedelji ste bombardovani muzikom i filmom koje propagiraju ideju da je svrha života biti iznad zakona. Ne šalim se - svrha života
Da je normalno pucati i ubijati
Da je normalno rasturati narkotike.
Da je normalno pljačkati.
Ništa od toga nije normalno, ništa nije ispravno.

Zato nemojte tražiti problem u Srbiji niti je kriviti - u njoj se to nije rodilo.
[ Isak666 @ 06.07.2010. 13:01 ] @
Znaci, pre prvog TV u Srbiji kradje, ubistava i ostalog nije bilo?

Ma idi, deda.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 13:03 ] @
Citat:
Zato nemojte tražiti problem u Srbiji niti je kriviti - u njoj se to nije rodilo.


U pravu si, nije Srbija kriva... Ali, sta je bolje? Raspravljati ko je kriv, ili resavati probleme?? Ako nista, makar pokusati... Bolje i da pokusamo, pa ne uspemo, nego da sedimo, da se drzimo za glavu i vicemo "Majko mila, sta da radimo...."...

LM, moj profa iz srednje kaze da grupa gradjana moze sama da predlozi zakone, i da skupi potpise za isti.. Onda se odnese sa sve potpisima u Skupstini ili Vladu, nisam siguran gde tacno, da oni to malo dorade, i ako budemo imali srece da se nadje na dnevnom redu Skupstine...

EDIT: Nije mi bila namera da odlutam u politiku.... :)
[ DedaNS @ 06.07.2010. 13:19 ] @
Mladi Isače, naravno da je svega toga bilo i pre pojave TV-a.

Samo posle toga ubica nije uzeo gusle, sišao u kafanu i pevao kako je na svojoj njivi na zapadnoj strani sela odstrelio drugog seljaka koji je došao sa istočne njive i imao prsluče druge boje(koja apsolutno nije dozvoljena zapadno od centra sela)

Usput, deda ne ide nigde.

Naravno da treba raspravljati ko je kriv. Jer ne možeš se boriti protiv nečega što ne poznaješ.
[ Isak666 @ 06.07.2010. 13:30 ] @
Ako sam dobro razumeo, deda - postojalo je sve to i pre TV, ali je ta pojava sad dozivela procvat zahvaljujuci medijima koji nas bombarduju zapadnim filmovima, muzikom i sl?

Da Vam nije palo na pamet da je to mozda posledica urusavanja jedne drzave u ratu tokom kojeg je isplivao talog ljudski koji je satirao sve godinama za svoju korist preko leseva i koji su favorizovani kao idoli od strane srpskih medija -ne zapadnih- kao oni koji sve uzimaju sad i odma / koka kola marlboro suzuki / bmw ekipa kojoj su se divili klinci koji nista nisu imali, a hteli su sve. I toj ekipi niko nista nije mogao, jer je taj haos unistio sve institucije koje se ni sad ne obnavljaju - nego jos gore, ti su ljudi postali institucije.

Ne mislite li da sad Srbija zanje sta je posejala i da su male sanse da je za to kriv Dzordz Kluni sa kolegama?
[ boxxter @ 06.07.2010. 13:35 ] @
Koji zakoni vaze u mracnoj ulici kad si sam? Sta cemo ako nema nikakvog zakona? I ko je odgovoran za donosenje tih zakona, i uredjenje jedne drzave? Ti olosi sa ulice? Mucim se nekako da ti odgovorim, ali izgleda da se ipak necemo razumeti. Ostavicu otvorenu mogucnost, da nisam u pravu, tako da ne moras da me slusas.

Mislim da trazis resenje problema na pogresnom mestu. Po mom misljenju, ceo ovaj razgovor je promasaj. Razumem da pises iz besa, zato sto ti je ucinjeno nasilje. Imas argument, ali ne znam koliko je temeljan. I da li uopste moze da bude.

@Onaj :Pa znaš kako, niko nije primoran da učestvuje u diskusiji a meni je tema baš interesantna.

Tema vam je interesantna zato sto ste mekani, i reagujete ko deca. Sve bi ste vi pobili i pohapsili. Izgradjeni na frustracijama i kompleksima.
[ DedaNS @ 06.07.2010. 13:51 ] @
Da, dobro ste me razumeli.

Mada sada ja imam kontra pitanje za Vas: hoćete da kažete da pre 90tih nije bilo ratovanja?
Da se države nisu urušavale?
Da nije bilo leševa?
Da heroji iz bitaka nisu bili idoli?

Usput, ne znam da li ste bili u ratu, ali još se na planeti zemlji nije desio rat a da nije bilo ratnog plena.

Ali se tek od skorije budućnosti ratovi nazivaju mirovnim misijama.
Nema ništa mirno u ratu.
Pravilan naziv je misija zbog interesa.

Boxxter, zakon koji važi u mračnoj ulici je isti koji važi i u svetloj ulici, zove se Ustav.
Zakon samoodbrane postoji u svim zakonima sveta.
A zakon uvek postoji, zakona ne može da nema. Može jedino da nema ljudi koji poštoju zakon, što je izgleda trend u poslednje vreme.

Ljudi koji su odgovorni za donošenje zakona ste - Vi.
Vi idete na glasanje.
Vi birate vaše predstavnike.
Vi odlučujete da se "ne bavite politikom" i prepuštate da se ona bavi vama.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 13:59 ] @
NIkog ne bih ubio.. To se zove genocid... Nego, opljackas radnju →zatvor →kamenolom.....
[ Isak666 @ 06.07.2010. 14:04 ] @
Ratovi se vode uvek zbog nekog interesa.

Samo kakve to veze ima sa tvojim
Citat:
Problem je, deco moja, tematika kulture koja se pomoću umetnosti provlači kroz vaš svakodnevni život.
?

Hoces da kazes da to sto policija ne da nije hapsila ljude koji su celu jednu deceniju ubijali, krali, prodavali oruzije i drogu, nego su postali jos superzvezde - nema nikakvog uticaja, nego je kriva kultura koju nam zapad salje?

Nema nikakve veze to da je vreme kad je Arkanovo vencanje prenoseno na tvu kao srpskog heroja, kad je publika freneticno aplaudirala Seslju u popodnevnoj emisiji gde se hvali kako nosi uvek pistolj, gde su vesti osvitale sa imenima ubijenih i bez imena pocinilaca, kad je Giska i ekipa bio heroj koji brani Srbe od ustasa, gde je svaki jbeni muzicki spot bio o tome kako se ima para za BMW i sisatu plavusu dok su ljudi radili za 2DM, gde je sverc benzina bio legalan posao, gde je policija postala glavno kriminalno leglo, kad je obrazovanje i posten rad obezvredjen u korist svercera koji su mogli raditi samo pod blagoslovom drzave, kad se ni jedan zakon nije postovao, kad se svaki policajac/ucitelj mogao kupiti za 20DM?

I sve je za to kriv americki film?



Licna odgovornost, deda - odlika zrelih ljudi.
Izgleda da zrelost ne ide automatski sa godinama.


[ DedaNS @ 06.07.2010. 14:23 ] @
Prijatelju, citiraću tvoje reči:

Citat:
Da Vam nije palo na pamet da je to mozda posledica urusavanja jedne drzave u ratu tokom kojeg je isplivao talog ljudski koji je satirao sve godinama za svoju korist preko leseva i koji su favorizovani kao idoli od strane srpskih medija -ne zapadnih- kao oni koji sve uzimaju sad i odma / koka kola marlboro suzuki / bmw ekipa kojoj su se divili klinci koji nista nisu imali, a hteli su sve. I toj ekipi niko nista nije mogao, jer je taj haos unistio sve institucije koje se ni sad ne obnavljaju - nego jos gore, ti su ljudi postali institucije.


Posleratni period kao uticaj na raspad moralnog društva je tvoja politika - ne moja.

Zatim da ti odgovorim na:
Citat:
Hoces da kazes da to sto policija ne da nije hapsila ljude koji su celu jednu deceniju ubijali, krali, prodavali oruzije i drogu, nego su postali jos superzvezde - nema nikakvog uticaja, nego je kriva kultura koju nam zapad salje?


Naravno da ima uticaja!
Ali i kvalitetan štap ima uticaja na pecarošev ulov, ali je ipak presudno pecaroševo umeće!

Citat:
dok su ljudi radili za 2DM, gde je sverc benzina bio legalan posao


Šverc benzina(i svega ostalog) je bio legalan posla baš iz razloga što je plata bila 2DM.
Za gladnog čoveka zakon ne važi.
Priseti se zašto je plata bila 2DM

Citat:
Izgleda da zrelost ne ide automatski sa godinama.


Mislim da sam malo mudriji da bi me tvoja opaska uvredila.
Postoji jedna mudra izreka: "Ako želiš da stvoriš neprijatelja, ubedi nerazumnog čoveka da nije u pravu"
[ Onaj @ 06.07.2010. 14:26 ] @
Citat:
boxxter
@Onaj :Pa znaš kako, niko nije primoran da učestvuje u diskusiji a meni je tema baš interesantna.

Tema vam je interesantna zato sto ste mekani, i reagujete ko deca. Sve bi ste vi pobili i pohapsili. Izgradjeni na frustracijama i kompleksima.


Opet potpuno neosnovane prozivke. Tvoj prepoznatljiv stil.

Čitaj malo šta sam pisao: baš naprotiv, ja nikog ne bih ni ubio a ni uhapsio bez razloga (kada bih uopšte i imao tu moć da hapsim). Nije mi jasno šta uopšte pokušavaš ovakvim izmišljotinama? Spomenuo si neke frustracije i komplekse, da nije u tome tvoj problem?

Ovo je forum i svaka poruka se može pročitati - nije ti to kao kad se usmeno raspravljaš sa nekim pa da izmisliš da je nešto rekao ili da izvrćeš rečeno (pa bih te ljubazno zamolio da prvo pročitaš napisano pre nego što nekoga napadaš, čisto da ne bi više nastavljao sa neosnovanim napadima).

Edit:
Citat:
Ne. Izvini, nisam se tebi obracao, stvarno. Moram da priznam da nisam ucestvovao u glupljem i nezrelijem razgovoru. Verujem da delis misljenje samnom. Mozda bi ovde trebalo da se isljucimo iz teme. Nepodnosljivo je bezumno.


Niko te ne prisiljava da učestvuješ u temi.


[ Isak666 @ 06.07.2010. 15:40 ] @
Sve je to lepo, deda.
Samo vidis - rat je oduvek bio takav, jedino sto ti ne znas ili se pravis da ne znas.

Od kad postoje drzave, a sa njima medjudrzavni odnosi - ratovi su bili za jednu stranu akcije mira i slobode, dok za druge suprotno.
Tako da su Nemci spasavali sunarodnike u Poljskoj i izvrsili napad na nju ili SSSR je pomagao smirivanju situacije u Poljskoj ili Kina pomagala narodu na Tibetu od feudalne vlasti - pa tako i NATO Albancima od terora Milosevica.

Kod mene gde zivim na par coskova stoji spomenik koji se zahvaljuje oslobodiocima Pariza u Francusko-Pruskom ratu, a ne zivim u Francuskoj.
Istorija ne pocinje u Srbiji, na svu srecu.


Samo sto su se skoro sva drustva posle rata dala na rad i zavrnule rukave, dok su u Srbiji deceniju celu ti isti unistavaci koji su vodili rat nastavili da kroje realnost uz ples razdraganog naroda koji ih obozava.



Da skratimo pricu.

Klinac koji odvali internet emiter u Indjiji je to uradio jer zna da ga niko nece kazniti niti da ce se neko pokrenuti da to istrazi.
Tip koji stane na sred auto puta i preti drugima jer ga zaobilaze to radi jer zna da saobracajna policija ima pametnija posla, nego da zavodi red u saobracaju.
Tip koji parkira na stepenicama ispred Skupstine Srbije radi to jer zna da telefonski poziv u Srbiji menja sve.
Politicar koji kaze da je slucajno pomerio zarez kad je prijavljivao ustedjevinu moze to da uradi jer zna da je iznad zakona.
RTS moze da naplati TV pretplatu kroz racun za struju jer zna da Ustavni sud ne postuje Ustav.

I u svemu tome, odgovornost je na:
- pojedincu
- njegovoj porodici
- drustvu

jer ljudi nisu prazne vrece koje kontrolisu strani centri moci kroz holivudsku produkciju i MTV i kad bi to igralo neku ulogu - morao bih da lupim jos par crta prazno ospod ovog redosleda odgovornosti, ne bi li to dopisao.

Tako da tvoju izjavu
Citat:
Problem je, deco moja, tematika kulture koja se pomoću umetnosti provlači kroz vaš svakodnevni život.

24 sata 7 dana u nedelji ste bombardovani muzikom i filmom koje propagiraju ideju da je svrha života biti iznad zakona.
drzim za prilicno neozbiljnu.

[ boxxter @ 06.07.2010. 16:19 ] @
Citat:
Onaj: Niko te ne prisiljava da učestvuješ u temi.


Ma u redu je, ucinilo mi se na trenutak da si drugacijeg duha i senzibiliteta. Ali pogresio sam.



Citat:
Paunic91: NIkog ne bih ubio.. To se zove genocid... Nego, opljackas radnju →zatvor →kamenolom.....



A kad opljackas milione evra drzavnih para, ugradjujes se procente, u prodaju drzavne imovine? Zahvalnica? Podrzavanje ratnog stanja, zarad licnog bogacenja, i to je bagra nepismena sa ulice radila? Upravljala globalnom politikom i uredjivackom politikom televizija i medija?

Dakle samo da se pohapsi ta bagra sa ulice, i onda cete vi da uzivate, oh, kako ce lepo da bude i mirno i slatko sve, jer ste izvor svog zla iskorenili. Ustvari to nasilje i bezumlje na ulicama je uzrok, a ne posledica. Na njih se ustvari ugledaju politicari, urednici televizija, i akademska javnost. Bas su ih iskvarili, te bitange sa ulice.

Mi imamo samo, farmaceutsku mafiju, medicinsku mafiju, prosvetnu mafiju, drzavnu mafiju, mafiju bezbednosnih struktura, mafiju unutar policije, ima cak i golubarska mafija. I to je sve bagra sa ulice? Ali glavni problem je sto te je gurnuo neki debeli pijanac u diskoteci, i vikao na tebe debiloid u saobracaju, i kad resimo to, svi ostali problemi ce sami da se rese, jer je to ustvari uzrok svog zla, a ne odgovor na korumpiranu drzavu i policiju.

[ fanfon @ 06.07.2010. 17:13 ] @
Da bi se drustvo menjalo potrebno je da se pojedinac pocne menjati, a to ce kod nas veoma tesko da ide. Sa jedne strane imamo drzavu koja se zalaze za ocuvanje moralne vrednosti, a sa druge Farmu i ostale moralne baljezgarije koje gledamo jer je neko primio pare da bi to doslo kod nas. Drzava se zalaze za podsticanje nataliteta, a sa druge strane zakonima bukvalno ponizava buduce i sadasnje trudnice i porodilje. Vlast se zalaze za borbu protiv korupcije, a 99% njih na vlasti koriste blagodeti iste.Imao sam nedavno prilike da vidim scenu kako policajac u pesackoj zoni zaustavlja biciklistu i pise mu kaznu, a dok je pisao, u susret im dolazi drugi biciklista kog je policajac pozdravio u prolazu. Sta mislite kako je popi*deo onaj zaustavljeni? Istrgao mu je licnu kartu iz ruke i odvezao se rekavsi da ga juri ako hoce, ali da ce pravo u novine i televiziju da to objavi. On je jos i dobro prosao, jer bi u nekom vecem gradu jos i dobio pendrekom. Dvostruki standardi su svuda oko nas.
[ DedaNS @ 06.07.2010. 17:19 ] @
Isače,

Upljuvah se da ti objasnim da sve to što ti izlažeš je posledica pogrešne kulture, a kako je kultura način života, posledice pogrešnog načina života.
Ako želiš da menjaš svet, počinješ od uzroka problema, ne od posledica.

Možeš ti pohapsiti(ili proterati) osobe koje su na vlasti i kradu.
Šta će se desiti? Nova postava ljudi, istih moralnih kvaliteta će zauzeti njihovo mesto.

Razumem tvoj bes, ali odbijanje da prihvatiš moje viđenje situacije leži u tvojoj prirodi kao smrtnog bića.
Želiš i zalažeš se za promenu u toku svog života.
Nažalost to je nemoguće.
Hoćeš dokaz? 5. Oktobar

Svet se ne može menjati radi tvog dobra, već radi dobra tvoje dece (sledeće generacije koja zauzima tvoje mesto)

Pa zato, ma koliko ti mene ne ozbiljno shvatao, problem leži u vaspitanju koja dolazi iz kulture u kojoj rasteš.
Podigni svet običnog građana o pravdi i zakonu - i počeo si da menjaš svet.

Ili još uvek misliš da grešim?

[ Isak666 @ 06.07.2010. 17:54 ] @
Citat:
DedaNS

Pa zato, ma koliko ti mene ne ozbiljno shvatao, problem leži u vaspitanju koja dolazi iz kulture u kojoj rasteš.
Podigni svet običnog građana o pravdi i zakonu - i počeo si da menjaš svet.

Ili još uvek misliš da grešim?


Gresis.

Nije problem da mi utvrdimo kakvo je trenutno stanje drustva u Srbiji ili da se slozimo/ne slozimo oko resavanja tog problema.
Nego je problem sta je uzrok takve situacije - tu se ti i ja ne slazemo.

Ti tvrdis da problem nije u Srbiji, nego van nje.
Da nije Srbija generisala vecinski svoje probleme, nego da je to neko generisao vecinski spolja.
Ti tvrdis da je Srbiji generisana njena realnost i da ona pasivno igra kako joj neko drugi svira, te tom drustvu brises bilo kakvu odgovornost za svoju situaciju.
Tu se ti i ja ne slazemo.

Ja pricam o posledicama ne bi li ti primetio da realnost Srbije ne moze biti posledica kulture koja stize kroz filmove i muziku sa zapada (jer stize i ovde gde zivim sad, pa ne vidim da je situacija ista), nego je u pitanju nesto drugo.


Poslednje dve recenice trebao bi ti sebi da uputis, ne meni - jer ti negiras mogucnost da se drustvo u Srbiji menja jer -ako ti definises njenu deformaciju kao posledicu americkih filmova i muzike- onda bi promena tog drustva po tvojoj logici izgledala kao lecenje karijesa zabranom sedenja na hladnom betonu.

Citat:

Razumem tvoj bes, ali odbijanje da prihvatiš moje viđenje situacije leži u tvojoj prirodi kao smrtnog bića.
Želiš i zalažeš se za promenu u toku svog života.
Nažalost to je nemoguće.
Hoćeš dokaz? 5. Oktobar


Pusti taj istocni nihilizam i pricu o pravdi na onom svetu.

Evo ti drugi dokaz.
Isti zakon o informacijama od javnog znacaja u Srbiji i u Nemackoj pre godinu dve.
U Nemackoj 30 000 gradjanskih tuzbi na predlog zakona u Srbiji ni jedan. Ako uzmemo u obzir da je Nemacka 10 puta veca - max za Srbiju bi bio 3 000.
Ali nije bila ni jedna.
Ne treba ti visi nivo svesti da pokrenes kampanju za to, da napravis mustru tuzbe i da podelis ljudima.
Sigurno situacija ne bi bila ista sa tim i kad svi cute, pa ne bi prosao kao sto nije prosao Zakon o zabrani diskriminacije u prvoj predlozenoj formi 2009. na reakciju civilnog sektora - mrskih petokolonasa i stranih placenika, naravno.

Treci banalniji zakon - zakon o saobracaju u Srbiji.
Niko ne vezuje pojas pre zakona, nakon striktnog postovanja zakona koji propisuje vezivanje - skoro da nema nevezanih.
I to u roku od par nedelja promena.


Nisu Evropljani prestali da bacaju smece na ulici ili da puse na javnim mestima jer su evoluirali vise od Srba, nego jer se sprovode zakoni.
Isto tako, nisu npr Beogradjani prestali da postuju Zakon o planiranju i izgradnji tokom devedesetih zbog crnih repera sa MTVa, nego jer su oni koji ga sprovode zaboravili na njega.
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 19:22 ] @
Boxxter, odg cu ti na pm.. . Previse si umesao licnih stvari.. A ne bih da zbog banalnih stvari dobijem ban,,,
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 19:26 ] @
Isace, znam jedan primer...

Nemacka.. Dvoje komsija pricaju i jedan je vajlda odmotavao sladoled i baci onaj papir na zemlju.. Ovaj to precuti, i cim je usao u kucu pozvao je policiju i rekao sta i kako.. Naravno, onom stigla kazna na kucnu adresu..

E , a kod nas bi izasao naslov u novinama "Krvavi pir" ili tako nesto, jer je narod naviknut na '90 (stalno se vracami na to razdoblje)..pa ono, cinkaros, taster itd itd...
[ Onaj @ 06.07.2010. 19:31 ] @
Citat:
Paunic91:
Nemacka.. Dvoje komsija pricaju i jedan je vajlda odmotavao sladoled i baci onaj papir na zemlju.. Ovaj to precuti, i cim je usao u kucu pozvao je policiju i rekao sta i kako.. Naravno, onom stigla kazna na kucnu adresu..


A koji dokaz postoji da je upravo taj kažnjeni komšija i kriv? Ono, kao tom komšiji se slepo veruje? Ma daj, sve su to samo urbane legende...
[ Paunic91 @ 06.07.2010. 19:36 ] @
Ne moras da verujes, ali tako je... Cak i da je urbana legenda, to pokazuje mentalitet ljudi koji tamo zive: za njih zakon nije mrtvo slovo na papiru..
[ Horvat @ 06.07.2010. 19:48 ] @

Citat:
upalis-ugasis sva cetiri migavca da bi dao konju do znanja da se odalji...

cisto informativno, tako upalis-ugasis sva 4 zmigavca je poziv za trkanje ;)
----
inace,ova citava tema me podseca na jednu djoletovu pesmu
"O, nisu krivci primitivci što su pokupili mast.
Korov nikne di god stigne. Ma, svaka njima čast.
Krivi smo mi."


Ne, ne derane. Krivi smo mi što smo se sklanjali.

--
slazem se ja sa vama, ne treba se kaciti, ovo ono, velika je verovatnoca da ces/cemo najbati vise nego osoba koja je u stvari kriva...ali s tim sklanjanjem su se doticni i njima slicni i navukli kao korov...
[ Onaj @ 06.07.2010. 20:14 ] @
Citat:
Paunic91: Ne moras da verujes, ali tako je... Cak i da je urbana legenda, to pokazuje mentalitet ljudi koji tamo zive: za njih zakon nije mrtvo slovo na papiru..


Pa ako se ljudi kažnjavaju samo zato što ljubomorni čovek reši da izmisli za svog komšiju da je bacio omot od sladoleda i onda ovaj bez ikakvih dokaza da je to i uradio mora da plati kaznu onda ***** ti ja i takav zakon i takvu državu. Sva sreća pa to nigde u normalnim zemljama ne postoji već samo u pričama koje se prepričavaju.
[ boxxter @ 06.07.2010. 20:20 ] @
Citat:
Onaj: A koji dokaz postoji da je upravo taj kažnjeni komšija i kriv? Ono, kao tom komšiji se slepo veruje? Ma daj, sve su to samo urbane legende...


Ipak nisam pogresio.
[ Isak666 @ 06.07.2010. 21:36 ] @
Citat:
Paunic91: Isace, znam jedan primer...

Nemacka.. Dvoje komsija pricaju i jedan je vajlda odmotavao sladoled i baci onaj papir na zemlju.. Ovaj to precuti, i cim je usao u kucu pozvao je policiju i rekao sta i kako.. Naravno, onom stigla kazna na kucnu adresu..

E , a kod nas bi izasao naslov u novinama "Krvavi pir" ili tako nesto, jer je narod naviknut na '90 (stalno se vracami na to razdoblje)..pa ono, cinkaros, taster itd itd...


Verovatno nije istina, osim ako zena pozivaca nije snimala ceo dogadjaj.

Ponekad se neke osobine pojedinih naroda prenaduvavaju.
[ MicrosoftCorporation @ 07.07.2010. 00:47 ] @
Citat:
Onaj: Pa ako se ljudi kažnjavaju samo zato što ljubomorni čovek reši da izmisli za svog komšiju da je bacio omot od sladoleda i onda ovaj bez ikakvih dokaza da je to i uradio mora da plati kaznu onda ***** ti ja i takav zakon i takvu državu. Sva sreća pa to nigde u normalnim zemljama ne postoji već samo u pričama koje se prepričavaju.



Nemoj biti tako siguran ;) Mada se i kod njih dosta toga izmenilo u zadnjih nekoliko godina ( uticaj stranaca valjda)

Ali ono sto je meni interesantno kad se ovakva rasprava povede nije da li je to urbana legende ili nije ( a nije ) - vec to sto je prosecnom gradjaninu Srbije na ovakvu pricu uvek prva asocijacija - prevara. Prijavio me ljubomorni komsija bez dokaza. Ali ima jos mesta gde ljudi drugacije razmisljaju, mada sve manje, a to je da je nenormalno da te neko prijavi bez razloga ( jednostavno NENORMALNO) a isto tako ako te je neko prijavio i znas da si uradio to za sta si prijavljen ne izvalcis se na bednu foru - "a gde su dokazi" nego kao odogovrna i normalna osoba snosis posledice svoje greske :) Ostali slucajevi ( lazno prijavljivanje i izvlacenje na dokaze ) svakako postoje ali su toliko retki da se niko time i ne zamara suvise tipa imaces hiljadiu prijava i hiljadu kazni i izmedju tih hiljadu jednu laznu i jednu pravu ali se "optuzeni" izvalci na nepostojanje dokaza -i sta onda - mali prekrasaj odbacuje se i gotova prica ...

E sad u Srbiji ovo nikako ne bi funkcionisalo jer cenim da bi od hiljdau prijava bilo 500 laznih i 500 pravih a za ove druge bi se svi koji su uradili to za sta su prijavljeni izvlacili kako nema dokaza ;) Sta ces kad smo 3,14ckiCE, tu zakon tesko pomaze - batina je bolja :)
[ MicrosoftCorporation @ 07.07.2010. 00:48 ] @
Citat:
Isak666: Verovatno nije istina, osim ako zena pozivaca nije snimala ceo dogadjaj.

Ponekad se neke osobine pojedinih naroda prenaduvavaju.


od kada si u DE? ako si krace od 15-20 god raspitaj se malo kod starijih ljudi o tome ...
[ Onaj @ 07.07.2010. 01:04 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation
Sta ces kad smo 3,14ckiCE, tu zakon tesko pomaze - batina je bolja :)


Vidim da govoriš u prvom licu množine verovarno si mislio na sebe i sebi slične :)
[ MicrosoftCorporation @ 07.07.2010. 01:24 ] @
naravno da sam mislio na sebe jer ne smatram sebe toliko vrednim da se uporedjujem sa slavnim i vrlim primercima koji imaju toliko hrabrosti da predju cak i na crveno svetlo, da posle toga malo kmece, malo cmizdre kako je to nepravda a na kraju hrabro izgube vozacku dozvolu i jos hrabrije dva dana cekaju u redu da izvade duplikat . Zar bih se usudio da se uopste poredim sa takvim junacima ;)

Ili zamisli takvu jednu gromadu od licnosti koja ima cak toliko hrabrosti da recimo parkira svoj "djip" na sred trotoara prkoseci najopasnijem od svih neprijatelja - majkama sa malom decom i kolicima - ili ljudima koji se tuda krecu u invalidskim kolicima. Pa kad bi se jedan bedni cinkaros ili 3,14ckiCA poput mene drznula ta slucajno iz najobicnije ljubomore sto nije tako hrabra prijavi takvu velicinu - naravno da bi gromada bila do kraja gromada i ponosno izjavila. "Pa naravno da sam to uradio ( iako su me samo iz ljubomore prijavili) ali ja prkosim neprijatelju nije mi zao sto cu biti kaznjen";)
[ Isak666 @ 07.07.2010. 08:05 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation: od kada si u DE? ako si krace od 15-20 god raspitaj se malo kod starijih ljudi o tome ...


Moze biti da je pozvao policiju, ali ne moze biti da je dobio kaznu na osnovu izjave komsije.
Tako da je prica u celini verovatno neistina.

Mada, opet se preteruje sa tim da su Nemci jako jako cisti i da jako jako postuju zakon.
Cisti jesu i zakon postuju, ali ovakav primer koji je on naveo je vise ekstrem nego pravilo.
[ mmix @ 07.07.2010. 12:09 ] @
To jeste pretrerivanje, nema rekla kazala, ali za razliku od nas tamo gde postoji dokaz postoji i sankcija. Moja strina je pre neki mesec popila kaznu za reciklirano djubre, 80e sto je pobrkala neko djubre po kesama uz upozorenje da je na probi 3 meseca za detaljniju kontrolu i da ce prestati da joj odnose djubre ako ne nauci sta gde ide.
[ Isak666 @ 07.07.2010. 12:30 ] @
Citat:
mmix: To jeste pretrerivanje, nema rekla kazala, ali za razliku od nas tamo gde postoji dokaz postoji i sankcija. Moja strina je pre neki mesec popila kaznu za reciklirano djubre, 80e sto je pobrkala neko djubre po kesama uz upozorenje da je na probi 3 meseca za detaljniju kontrolu i da ce prestati da joj odnose djubre ako ne nauci sta gde ide.


Ovo je vec realno :)

Mada se i to sve razlikuje od pokrajine do pokrajine. U BW ne bi odmah dobila opomenu ili kaznu za jedno nesortiranje, nego jednostavno ne bi bili odneseni kontejneri.
Ako to neko radi konstantno, onda se moze pozvati neko iz grada da reaguje.
Negde postoje i tzv Serifi za smece, koji kontrolisu da li su kante pretrpane ili da li se sortira kako treba.

Ali sad da je neko dobio kaznu na neciji telefonski poziv i to u zemlji gde se za sve dobija dokumentovano u tri primerka - nema sanse.
[ pisac @ 12.07.2010. 15:19 ] @
Samo da se ubacim kako bih prokomentarisao sukob Isak666 vs. DedaNS.

Nažalost, Isak, pokazuješ debelo neshvatanje svetskih trendova i njihovih uzroka. Svi narodi (kao ljudske jedinke) su manje-više isti rođeni, ali porodica i sredina u kojoj odrastaju ih usmerava na pravi ili krivi put, obrazovani ili primitivni, dobroćudni ili nasilni. Svuda postoje pojedini koji zbog porodičnih (ili nekih drugih) prilika imaju tendenciju da postanu delikventi, ali sredina je ta koja svojim delovanjem (ili nedelovanjem) može drastično promeniti procenat onih koji zaista krenu tim putem.

Jedan od vrlo bitnih uzroka koji pospešuju skretanje na krivi put je upravo američka kultura u kojoj je skoro sve dozvoljeno da bi se pare zaradile, uključujući i promociju devijantnog ponašanja u filmovima, spotovima, kao "cool". A TV i mediji su bitan element društva u povećem delu sveta.

Moje dete je prvi put pokušalo da ukrade nešto iz prodavnice kada je imalo 4 godine. To je uradilo zato što je to videlo u crtanom filmu Ben 10 ("ben ten") na "Ultra" TV-u, poznatoj televiziji koja pušta mnoge devijantne crtane filmove deci (sada je kod mene većina tih kanala potpuno obrisana sa TV-a). To je način na koji američka kultura utiče na buduću svest celog sveta od najranijeg uzrasta, a ta svest se očigledno formira ka prevari, krađi, nasilju, fizičkoj sili... u stvari svemu onome što se može sada videti u Srbiji, a i u celom svetu.

Nekada je u Srbiji postojalo samo 1-2 programa, sada dobar deo stanovnika ima po osamdesetak programa. Nekada je postojao školski i obrazovni program celo prepodne na prvom programu, a sada je tu mnoštvo kanala sa ben-ten i drugim još bolesnijim crtanim filmovima, koji ispunjavaju dečije glave.

Tako da, možda ćeš shvatiti "kada porasteš". Do tada se bolje uzdržavaj od smešnih komentara koji pokazuju totalno neshvatanje, kao što je:
Citat:
Isak666:Tako da tvoju izjavu
Citat:

Problem je, deco moja, tematika kulture koja se pomoću umetnosti provlači kroz vaš svakodnevni život.

24 sata 7 dana u nedelji ste bombardovani muzikom i filmom koje propagiraju ideju da je svrha života biti iznad zakona.

drzim za prilicno neozbiljnu.


[ Isak666 @ 12.07.2010. 17:33 ] @
Ono sto ni ti ne shvatas, kao ni Deda, jeste koliko je realan procenat ucesca americke kulture plasirane kroz filmove i muziku odgovoran za deformaciju odredjenih drustvenih pojava i odnosa, a koliko je procenat svega onoga sto sam ja naveo.
I to u Srbiji, ne na East ili West side.


Srbija nije gledala 2Pac tokom devedesetih, nego Arkanovu svadbu na Pinku.
Dok su svi kriminalci postali heroji i branitelji, ne secam se da su ih sudovi nesto gonili - Legija -ubica i kriminalac- postade heroj prosecnom srpskom klincu, a Kristijan Golubovic drzi workshopove na temu nasilja dok valja dop.

Ja sam lepo rekao da kad bih rangirao sta koliko utice - Holivud bi morao da se strpi za dosta stavki koje nemaju veze sa Brus Vilisom ili 2Pacom.



Ali ne - nije kriva Srbija, ni srpska tv ni policija ni sudovi ni politicari ni roditelji - kriv je Holivud i svetski trend, a onda mozda tek to sto su klinci skoro 20 godina (!) gledali kako se oruzijem i legitimacijom srpske DB uzimaju vile, milioni i sisate plavuse i kako im nikad nije dlaka spala sa glave, osim u medjusobnom kokanju, a postenim radom se crkava kao ker sa eventualnim zakucanim ekserom u saku kao protest pred crkavanje.


I da - i dalje mislim da su vam izjave neozbiljne.
[ stil @ 12.07.2010. 18:10 ] @
↑ Tačno.
[ a1200 @ 12.07.2010. 18:57 ] @
I jedno i drugo je tacno...
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2010. 19:03 ] @
Americki filmovi se gledaju na celom kontinentu.

Medjutim, u nekoj drugoj zemlji za bacanje kese djubreta sa 4-tog sprata, ili za arlaukanje u sred noci sledi prijava i kazna.

U Srbiji ne sledi nista.

Vidite razliku?

Nemojte samo reci da su americki filmovi uticali na srpsku drzavu da ne sprovodi sopstvene zakone. To je smesno.

Uredjeno drustvo se temelji na zakonima koji se sprovode a ne na necijoj dobroj volji. Mozda posle N generacija sprovodjenja zakona ta dobra volja figurise u znacajnom delu stanovnistva ali cak ni tad to nije dovoljno za neki mali % onih koji su antisocijalni.

Srbija je za vreme SFRJ bila daleko uredjeno drustvo, a i tada su se gledali "americki filmovi".

Pronadjite razliku? :)

Razlika je bila da je tada Srbija imala institucije koje su se trudile da odrzavaju vladavinu zakona. Bez ulazenja u politiku i politicko-ekonomsku organizaciju drzave, fakat je da su se neki opsti civilizacijski zakoni daleko vise postovali - jer je postojala realna mogucnost sankcije.

Danas Srbija nema stabilne i autoritativne institucije drzave vec potkupljivu bandu karijerista.

I tesko da su za to krivi americki filmovi.... da jesu, cela Evropa bi bila ista - a nije.
[ a1200 @ 12.07.2010. 19:08 ] @
I trece je tacno :)

Nije ni cudo sto nam ovako dobro ide...
[ Isak666 @ 12.07.2010. 20:07 ] @
Citat:
a1200: I jedno i drugo je tacno...


Uopste nije pitanje da li je nesto tacno ili netacno, nego koliko realno nesto ima uticaja na drustvene promene u Srbiji.


Ako neko tvrdi da je americka muzika i filmovi odgovornija od toga sto se decenijama u Srbiji zlocin nagradjuje, a posten rad nipodastava - tu nesto ne stima.

Ako neko tvrdi da je amricka muzika i film presudno uticala na idealizovanje kriminala kao zivotnog stila, onda taj zaboravlja da je 90tih gangsterski zivotni stil favorizovan iznutra, od srpskih televizija, "pevaca" i "pevacica" i da je imao duhovne oce u kriminalcima koji su se skupljali po klubovima demonstrirajuci svoju moc kroz BMW, kajle, plavuse i pistolje zadenute u upasane kozne jakne koje su vredele kao 300 prosecnih plata u odredjenom momentu.



Ali i ta muzika je smejurija koliko nije bitna naspram toga da je ceo sistem -od medija preko policije do drzave- prvo uzdigao kriminalce (Giske, Arkane, Legije) po principu ruka ruku mije, a kasnije i legalizovao dajuci sansu prezivelima da postanu kontraverzni biznismeni.
I to traje decenijama, covece.

I klinci u tom ludilu odrastaju, gledajuci roditelje kako crkavaju kao psi jer nisu bili sposobni i one koji su sposobni i kojima niko nista ne moze i na tome prave svoje matrice.




I sad kriv reper iz Detroita ili Sundjer Bob.
Bice da je tako.
[ a1200 @ 12.07.2010. 20:12 ] @
Sve zajedno je kreiralo pogodnu situaciju za stasavanje i usposvljanje "nekih drugih" moralnih nacela. Mislim, gde god se okrenes ista prica, zestoki momci na filmu, zestoki momci u stvarnom zivotu i na politickoj sceni, oni koji rade nemaju za struju i haranu, a najveci lopovi zive u vilama ("kontraverzni bizMismeni", "ugledni" likovi iz DB-a i policije), i ni interventna ne sme da ih zaustavi... jer jednostavno sistem ne funkcionishe... sve to zajedno je doprinelo do ove situacije kakvu imamo danas, i sto je najgore, nista se ne radi da se to promeni.
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2010. 20:17 ] @
@a1200,

Tesko da je "sve zajedno" uticalo na ono sto se desilo u Srbji. Sve ostale zemlje na ovom kontinentu su podjednako gledale americke filmove pa nisu postale korumpirani rajevi za kriminalce.

Pre ce biti da u zemljama "istocnog Balkana" ipak postoji nesto drugo sto ih je ucinilo onakvim kakvim jesu.

Kriviti americke filmove i MTV je podjednako pogresno kao kriviti horoskop.

Da ne pricamo o tome da je omladina 90-tih stasala uz TV Palmu a ne uz neki MTV - oni koji su gledali MTV pocetkom 90-tih su bili neki padavicari i slinavci... a ne glavne baje sa metalnim kajisevima i uvucenim tresama u farmerke.

I na kraju svega toga - nije ni ta Palma kriva za haos, vec raspale institucije sistema. Svakakav tres se slusa i u drugim zemljama sveta, pa opet - ako se parkiras nepropisno bivas klepljen po sred njuske i odma' se naucis pameti.

Znam jednog naseg lika, dosao ovde - i hteo da se igra "advokata" sa gradom oko parkiranja... Dosli da ga vode u zatvor na kraju pa je pukao silne pare. Posle toga, placa sve u 16... vidis kako se odma' i najgori som nauci ponasanju - moze da slusa 50 cent ili Cecu do mile volje, ali je napolju miran k'o bubica zato sto ga je zabolelo po dzepu :)
[ a1200 @ 12.07.2010. 20:19 ] @
'90 se masovno upijala upravo najgora B produkcija iz holivuda (pored ostalog svakodnevnog zivota)... da li se neko ovde seca video klubova, piratskih kopija i uzimanja filmova za neku bagatelu, bukvalno svaki dan...


...
Mislim da je posebno krivo ne funkcionisanje sistema... odnosno, favorizovanje lopovluka i sljama.

Dodju tako vremena kada pametan zacuti, budala progovori, a fukara se obogati - Ivo Andric



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.07.2010. u 21:36 GMT+1]
[ Isak666 @ 12.07.2010. 20:23 ] @
Naprotiv - devedesetih su se gledale najskuplje produkcije Holivuda i to na TV bez da placas kasetu u videoteci, jer niko nikog nije hebo ni za sta, pa ni za prava emitovanja ;)
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2010. 20:26 ] @
Citat:
a1200
'90 se masovno upijala upravo najgora B produkcija iz holivuda... da li se neko ovde seca video klubova, piratskih kopija i uzimanja filmova za neku bagatelu, bukvalno svaki dan...


Naprotiv - tesko da su ljudi gledali "B produkciju" kada je A produkcija bila podjednako dzabe...

I ta kultura je bila niche u odnosu na turbo-folk & Rubin vinjak mainstream. U skolama su glavne "face" bile majmuni sa metalnim kaisevima i trenerkama koji su slusali narodnjake - a glavni u "krajevima" su bili malo stariji sa pit-bulovima koji su bili usemljeni u neku lokalnu moskri ekipu.

Najgledajniji spektakl bila Arkanova svadba....

Sve same "americke vrednosti iz B produkcije" - cak su i akorde uzeli :-)


[ a1200 @ 12.07.2010. 20:35 ] @
Zaboravio si Nike patike, AirMax 2... uvlacenje rolki i dzempera u pantalone :)

Mislim da je sve imalo uticaja, ali posebno to sto je drzava pukla i dopustala da se sljam dize u nebo, kao sto to radi i dan danas. Opisano je to u filmu Rane, jbg, otac onog dizel boy-a, voljno lice, kad nema para za novu klozetsku solju pa se upuca... dok ekipa valja bunde, benzin i kradenu robu... otvoreno se vozi u najskupljim kolima i trosi lovu... niko ih ne dira.
[ Miroslav Cvejić @ 12.07.2010. 20:53 ] @
Kad se samo setim... TV politika najavi filmski maraton na dan kad je opozicija najavila demonstracije... Pa se još hvale kako su im se gledaoci zahvalili na kvalitetnom programu. A ono... 24h bioskopskih kopija filmova koji još u domaće bioskope nisu stigli...
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2010. 21:00 ] @
@a1200,

Bum zapadne robe je bio socioloski fenomen koji je nastao zbog nestanka svih uvoznih ogranicenja koja su postojala za vreme SFRJ....

Taj fenomen je postojao u gotovo svim ex-socijalistickim zemljama.

Problem, naravno, nije bio u tom fenomenu per se - vec u krahu institucija sistema (ciji je taj fenomen samo jedna od posledica).

Te stvari jesu donekle povezane, ali ne na nacin na koji neki predstavljaju - fenomen AirMax dvojke nije uzrok drustvenog haosa, vec samo jedna od mnogobrojnih posledica kraha celokupnog drustvenog sistema.

Uzgred, sami filmovi su bili dostupni u SFRJ ja se secam kao klinac od 6 god da smo najmili filmove u video klubu (Oskar, Safarikova ;-) - opet, video klubovi su fenomen tehnoloske revolucije koja se desila, a ne nesto sto je "nametnuto". Ono, do tada su ljudi morali u bioskop ili da cekaju da TV pusti taj film, a od kada su se pojavili VHS video rekorderi, svako je mogao da gleda sta god hoce ako se uclani u video klub.

Sve u svemu, osnovni razlog haosa i degradacije je pucanje institucija normalne drzave i nista ali nista drugo. Problem sa Srbijom je bio sto nije bilo adekvatnog naslednika za SFRJ institucije, vec su ih nasledile horde gladnih bandita bez neke specijalne zelje za bilo cim osim sopstvenim bogacenjem.

Zatvorenost Srbije tokom 90-tih je omogucila rast kancerogenog sloja drustva, uz beg intelektualne elite od budala... Sve sto se desava je smena generacija bandita - uz mlade narastaje, jos zednije i zeljnije leba bez motike :(
[ DedaNS @ 13.07.2010. 11:41 ] @
Država se menja zakonom.
Zakon se menja inicijativom.
Inicijativa dolazi iz opšto-raširene savesti naroda.

Savest naroda se menja kulturom.

Kant je označio savest kao „svest unutrašnjeg suda u čoveku“
[ Isak666 @ 13.07.2010. 11:56 ] @
Citat:
DedaNS: Država se menja zakonom.
Zakon se menja inicijativom.
Inicijativa dolazi iz opšto-raširene savesti naroda.

Savest naroda se menja kulturom.

Kant je označio savest kao „svest unutrašnjeg suda u čoveku“



To nije sporno, naprotiv - uporno se o tome, ne samo na ovoj temi, i pise.

Ono sto je problem je sto ti i Pisac postavljate americki film i muziku kao dominantni kulturni uticaj u Srbiji (u tvom slucaju jos ekstremnije - brises odgovornost kulturnog miljea koji je direkt i jedino produkt Srbije i projektujes odgovornost na generisanje spolja) i umanjujete licnu odgovornost pojedinca i drustva u Srbiji, te ih postavljate u ulogu nemih posmatraca svoje sudbine koju im kroje Amerikanci MGM i MTV i time im jos vise betonirate bilo koju sansu da prihvatajuci sebe, kao ljude najvise odgovornim za svoju sudbinu, da ucine neku pozitivnu promenu u svojoj okolini.
[ flighter_022 @ 13.07.2010. 12:56 ] @
@dedaNS:

Da pitam:

Kod mojih roditelja se nikada nije slusala narodna muzika (ne govorim o nekom turbo folku, pre 30+ godina to nije ni postojalo). Manje su se geldali domaci, a mnogo vise strani filmovi.

Da li se zato desilo da sam niti ja, niti bilo ko od brace ili sestara, postao osoba sa dosijeom u policiji ili, ne daj boze, sa vecim delom zivota provedenim iza resetaka?

Ili se to tako desilo zbog toga sto se oduvek u porodici znalo sta sme a sta ne, sta je dobro a sta lose?
[ pisac @ 13.07.2010. 14:52 ] @
Izvinite, a kakve veze imaju sadašnji klinci delikventi od 13-17 godina sa arkanovom svadbom? Koliko ja nešto primećujem, nasilje u školama postaje ozbiljan problem. Na svakom koraku školski policajac, video nadzor, narkomanija, itd...

Nešto mi se čini da je i taj školski policajac i taj video nadzor (kao i nasilje) došao sa zapada gde je to mnogo duži običaj nego u Srbiji? Čak mi se čini da je i Arkan došao sa zapada kada su se u Srbiji stvorili uslovi da ovde bolje živi nego tamo gde je već bio. To kako su se tada stvorili uslovi da se Arkan vrati u Srbiju kao junak, to je potpuno nebitno za ovaj sadašnji trenutak vremena u kome više nema ništa od Arkana niti Miloševića, ali ima sve od Američke kulture nasilja koja je na bukvalno svakom TV programu koji se može videti. Počev od velikog brata, farme, pa sve do crtanih filmova u kome se superheroji bore protiv antiheroja.

Ko kaže da neki klinac nezrelog uma mora da se poistoveti sa superherojem iz crtanog filma? Ko kaže da neće da se poistoveti sa antiherojem?

I da li neko od vas može da mi kaže zašto su oni klinci od 15 godina iz Niša koji su ubili svog školskog druga i tražili otkup od njegove porodice, rekli prilikom istrage da su inspiraciju našli u (domaćem) filmu "Rane" (ako nije baš taj, možda je neki sa sličnom tematikom, ne mogu da se setim tačno). Jeste, nije američki film, ali takođe jeste da je potpuna kopija holivudske produkcije "nasilje i iživljavanje za pare", jer je ta kultura ovde jako prisutna odkad je stanovništvo doblio priliku da na TV-u prati više od 3-4 programa. Zašto su ti klinci fascinirano išli u bioskop više puta da bi gledali taj film?

Dajte nemojte da budete smešni, sve što treba da radite jeste da pratite hronologiju događaja. Šta se prvo pojavilo u Srbiji: hip-hop spotovi sa gang momcima u kapuljačama koji kuliraju na ulici valjajući drogu, ili takvi slični momci u kapuljačama koji ovde šetkaju po ulici i s vremena na vreme opljačkaju ponešto?

Naravno, svako ko želi može da primeti da je ta "kultura" prvo došla u spotovima, pa se tek onda pojavila na ulici. A naravno, onda se pojavljuju i domaći hip-hop copycat spotovi koji imitiraju takav model ponašanja, što zbog para što zbog ličnog afiniteta prema takvoj kulturi. Sve to (bilo domaće ili Američko) je u stvari Američka kultura koja je ovde uvezena kroz Američke medije pa se odomaćila, jer su Američki mediji vrlo uticajni u dobrom delu sveta.

Devedesete su prošle odavno. Ovo sada ovde u Srbiji nije zbog "devedesetih", već iz sasvim drugog razloga.

Ko to ne shvata, treba da poraste. Samo tada može da bude kasno.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 13.07.2010. u 16:06 GMT+1]
[ Isak666 @ 13.07.2010. 15:12 ] @
Ok, muzika i filmovi su krivi.

Ovo me podseca na Bowling For Columbine i onaj deo o optuzbama na racun Merilin Mensona kako je inspirator klincima za ubistva, dok to sto se oruzije moze kupiti na kiosku ne znaci nista i sto u USA sa tim zakonom ima par hiljada puta vise takvih slucajeva nego u npr nekoj evropskoj zemlji bez takvog zakona, a u kojima se slusa ista muzika.



Nikako nije pre bilo manje ubistava jer je milicija radila svoj posao i sto je drzava funkcionisala, nego zato sto smo imali dva tv kanala.
I nas sistem ne radi zato sto se urusio tokom devedesetih i sto isti ljudi vode taj sistem samo malo nasminkan, nego sto je startovala masovno kablovska.
Jer cim su prosle kalendarske 90te odmah smo procvetali kao drustvo.

Kriminalci su zatvoru, nema vise politicara iz devedesetih, sluzbe su reformisane, sudovi rade.
Oh wait...
[ stil @ 13.07.2010. 15:19 ] @
Jbte pa kako se ne ugledaše na nešto dobro, nego ... Poenta je za sve što je loše okriviti truli zapad a za sve što je dobro slovensku dušu. :)

Što se tiče Arkana:
Citat:
otac Veljko, oficir vazduhoplovstva JNA, Dok je bio mlad, iz bezizlaznih situacija ga je često izvlačio Stane Dolanc, slovenački političar. Dolanc je bio šef tajne policije i bliski Titov saradnik. Ražnatović je radio kao tajni agent, a verovatno je po zadatku i otišao na zapad. Posao mu je bio da vrši atentate nad teroristima, političkim emigrantima i protivnicima vladajućeg političkog režima.

Zatvoren je u Belgiji 1974., odakle je pobegao 1977. Ponovo je uhapšen u Holandiji 1979., i ponovo pobegao 1981. Bio je ranjen u sudaru sa policijom. Prošao je kroz desetine evropskih zatvora, uključujući i onaj u Sheveningenu. Ražnatović je bio na Interpolovoj listi 10 najtraženijih kriminalaca.

Kratko se bavio politikom kao poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije (1992 - 1993) i predsednik Stranke srpskog jedinstva, koju je osnovao u jesen 1993. godine.




Dakle tamo na trulom zapadu je bio po zatvorima i na interpolovoj poternici a ovde je bio poslanik u skupštini. E tugo .
[ pisac @ 13.07.2010. 19:01 ] @
Citat:
stil: Dakle tamo na trulom zapadu je bio po zatvorima i na interpolovoj poternici a ovde je bio poslanik u skupštini. E tugo .

Da, tamo se bavio "biznisom" koji nije mogao da odrađuje ovde zbog drugačijeg društvenog uređenja, a kada su se ovde stvorili uslovi (pluralizam, kapitalizam, nacionalizam) onda je došao ovde da glumi junaka. Sistem koji je tada pokrenuo sve to je vrlo lako prihvatio i sve loše od zapadnih vrednosti, odnosno sve ono što ima veze sa novcem i sa ljudskom pohlepom. One dobre stvari sa zapada (kao što je recimo funkcionisanje države) nekako nisu mogle da se primene na novostvorene političare i biznismene koji su prethodni sistem srušili da bi mogli da divljaju.

Citat:
Isak666: Ovo me podseca na Bowling For Columbine i onaj deo o optuzbama na racun Merilin Mensona kako je inspirator klincima za ubistva, dok to sto se oruzije moze kupiti na kiosku ne znaci nista i sto u USA sa tim zakonom ima par hiljada puta vise takvih slucajeva nego u npr nekoj evropskoj zemlji bez takvog zakona, a u kojima se slusa ista muzika.


Naravno da je inspirator, u određenom procentu koji varira i od raznih faktora u samom društvu. Ali ostaje inspirator, u svakom delu sveta u kome se sluša, i tu nema govora o nečemu drugom.

Ja sam lepo rekao u mom prvom postu, čak i naglasio, ali sam znao da će to proći potpuno nezapaženo. Jedino da sam napisao crvenim slovima i uokvirio neonskom reklamom:

Citat:
pisac: Jedan od vrlo bitnih uzroka koji pospešuju skretanje na krivi put...


Dakle, hip-hop i nasilni filmovi su samo jedan od uzroka. Kada imate nasilne filmove par puta nedeljno, na par TV programa, imate određeni blagi uticaj na nezrelne/labilne/frustrirane osobe prema devijantnom ponašanju. Kada takve iste filmove i hip-hop spotove imate na skoro svim kanalima i danju i noću, uticaj je mnogo veći. Dotične frustrirane osobe (na koje vršite pritisak) nastaju iz nekog razloga u društvu, a taj razlog recimo može biti loša porodična situacija, ili nedostatak (željene i očekivane količine) novca u sredini koja novac smatra vrlo bitnim. To je drugi faktor, i on je takođe mnogo veći nego ranije, isto zbog uticaja Američke (i zapadne kapitalističke) kulture u kojoj je novac i materijalno važniji od ideala i morala.

Ne bih više davio o tome, jer su uzroci mnogobrojni, i o njima bi mogla da se napiše omanja knjiga. Naveo sam vam dva vrlo uticajna uzroka, oba su nam došla sa omiljenog zapada, i oba su nam donela (donose) upravo ono što donose dobrom delu zapadne civilizacije. Uklonite danas ova dva uzroka, i imate 60% manje kriminala za 5-10 godina. Na to dodajte željeno bolje funkcionisanje države, i imate 90%.

I nisam ja taj koji posmatra crno-belo i vidi ograničeno, već upravo oni koji tvrde da postoje neki drugi jači razlozi od hip-hop/filmskog nasilja, a to su kao Arkanova svadba i devedesete. To što je nekada bilo (inicijator), sada ima uticaj koji nije više toliko značajan. Devedesete su prošle!
[ stil @ 13.07.2010. 19:25 ] @
Citat:
Kao naoružani pljačkaš osuđivan je ili optuživan u Belgiji, Holandiji, Švedskoj, Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i Italiji. Npr. za samo četiri meseca izvršio je osamnaest pljački u Švedskoj i digao nekih 87.000 kruna, poprilične pare u to doba.




Kažem ti : taj čovek je tamo bio progonjen kao kriminalac a ovde je bio u skupštini.

E sad nastavak onoga za šta ti tvrdiš da je idealno uređenje je upravo ono što je i dovelo do onoga što se dalje dešavalo - nije idealno uređenje.

Citat:
Ti su sporovi eskalirali kada je krajem 1980-ih na čelo Saveza komunista Srbije došao Slobodan Milošević te uz korištenje srpskog nacionalizma preuzeo vlast nad partijskim organizacijama Vojvodine, Crne Gore i Kosova. Ti su događaji doveli do konačnog raskola na XIV kongresu SKJ u januaru 1990. godine i izlaska slovenske, a potom hrvatske Partije iz SKJ.




link
[ Isak666 @ 13.07.2010. 20:01 ] @
Ja sam i napisao ranije, Pisce da ne sporim da li je to tacno.
Ono sto sporim je da je to u potpunosti odgovorno za generisanje problema, kao sto je naveo Deda.
E sad sto nama treba 3 strane da dodjemo uopste do toga, jer nazivate one koje vam kontriraju naivcinama koje trebaju da odrastu je druga prica.


Da li su devedesete gotove - pogledaj Pink sa svojim kako cemo lako cemo muzickim repertoarom, pogledaj ko su vlasnici firmi u Srbiji i gde su se skolovali, koliko je vesti o zastarelosti slucaja ili izuzeca sudija za vodje navijaca, politicara, biznismena ili profesora ili o situacija obicnih radnika.
Da je isto - nije isto, ali dobilo je samo svoj epilog koji je promenio formu ali ne i sustinu.
Jer nije vise Arkan, nego je Saric.



E sad, sto je srpsko drustvo izabralo samo lose sa zapada, to je problem tog drustva.
Moze ono da bira i (ponavljam po hiljaditi put) i Revizora i normalne sudije i da ocisti policiju i sluzbe - ali nece.

Vidis, ovde u DE kad dete ne dodje u skolu i nema opravdanje od doktora - dolazi policija kod roditelja da vidi sta se desava, dok u Srbiji vise ni vanskolske sekcije koje su do pocetka devedesetih normalno radile - ne rade i sve ima tarifu i ocena i diploma.

Biralo je srpsko drustvo nekad i Volt Diznija, Frenka Oza, Timoti Bajforda koji je radio najbolje decije emisije za RTB, BBC je pomagao tehnicki RTB - pa ne znam sta brani Srbiji da to opet radi.
Btw muzika koja forsira taj gangsta lifestyle je totalni underground (50Cent u BG nastupio pred 2000 ljudi) i daleko od trenda u ostatku Evrope ili SAD, dok je srpska scena u slicnoj situaciji.



Mada, i to je sve smejurija ako se
- u jednoj zemlji za par godina zaradi par milijardi eura na prodaji droge pa bezbrizno zapali van zemlje da se salju pisma televizijama
- u sudovima sede bivsi magacioneri koji bi trebali prvima da sude
- to gledaju klinci ciji matorci ne mogu svojom platom da sastave kraj sa krajem
- idu u skolu sa kojom mogu da obrisu posle pedu
i sta ne jos.

[ pisac @ 13.07.2010. 21:40 ] @
Citat:
stil: nastavak onoga za šta ti tvrdiš da je idealno uređenje je upravo ono što je i dovelo do onoga što se dalje dešavalo


Idealno uređenje uopšte nisam pomenuo. Sem toga ne možeš da poistovećuješ "nastavak idealnog uređenja" i prethodno "idealno uređenje". To je kao da ja poistovećujem Hitlerovo vreme sa vremenom pre i posle Hitlera, jer je to isto uređenje samo drugačije ličnosti na sceni. A isto tako bi Hitler mogao da se pojavi i u Americi i da napravi kataklizmu na svetskom nivou. Misliš da to nije moguće?

Citat:
Isak666: Ja sam i napisao ranije, Pisce da ne sporim da li je to tacno.
Ono sto sporim je da je to u potpunosti odgovorno za generisanje problema, kao sto je naveo Deda.


Nije u potpunosti, ali je u vrlo velikoj meri. To znači da prva stvar koju trebamo uraditi jeste da takvo ispiranje mozga američkim nasiljem zabranimo u medijima, i dobićemo mnogo humanije društvo. Onda ćemo dalje rešavati sopstvene uzročnike. Ne možemo krenuti obrnuto, iz prostog razloga jer je ovako mnogo efikasnije i lakše. Američka kultura nasilja i novca utiče na našu, a naša ne utiče na američku.

Citat:
Isak666: Btw muzika koja forsira taj gangsta lifestyle je totalni underground (50Cent u BG nastupio pred 2000 ljudi) i daleko od trenda u ostatku Evrope ili SAD, dok je srpska scena u slicnoj situaciji.


I kriminal je takođe underground, i takođe isto tako nije široko zastupljen. Ali je sve zastupljeniji u društvu, a jedan od uticaja na to je upravo i taj "malo zastupljeni" andergraund zajedno sa kapitalističkim idealima koji su se sveli na konzumerizam i biznis iznad humanosti. Dehumanizovano društvo rađa dehumanizovane ljude.

Jel vi tamo u Nemačkoj imate određenih nasumičnih pucačina u školama sa po tuce mrtvih? Odakle li vam je to došlo? Pošto vi tamo imate divno uređeno društvo i državu koja funkcioniše, a imate i dosta para, šta onda utiče da neko pukne i prospe svoj bes na druge? Šta mislite koliko će vremena proći dok to ne dođe i ovde u Srbiju?

Kako li se to prenosi i širi po svetu, šta mislite? Mora da je zbog Arkana i Miloševića iz devedesetih

Daću vam vrlo prost odgovor: Mediji i društvo na milion različitih načina formiraju strukturu takvih ličnosti, usađuju im frustracije, i takođe usmeravaju takvu ličnost ka načinu na koji može da oslobodi svoje frustracije. Nema ništa prostije od toga.
[ Isak666 @ 13.07.2010. 22:06 ] @
Ja koliko znam - nisu samo americki filmovi nasilni.
Niti su svi americki filmovi nasilni.
Niti neko tera nekog da gleda te filmove.
A postoji i obelezeno za koji je uzrast film, pa su roditelji tu.

Imamo pucacine u Nemackoj.
U pitanju je bio psihicki bolesnik koji je uzeo oruzije svog oca.
Ne znam sta je slusao od muzike ;)

Samo ovde se normalna drzava ne bavi muzickim ukusima ubica, nego kako se obezbedjuje oruzije koje vlasnik drzi u kuci i promenom tog sistema, kao i tretmanom psihickih bolesnika, te kontrolom nasilja u skoli.
Nemacka je poslednja zemlja u Evropi kojoj mozes zameriti stopu kriminala.


I postoji mala razlika izmedju par hiljada kriminalaca i par hiljada hip hopera - prvi prave milijarde, a drugi trose par hiljada evra na karte za koncerte i CDe. Ponekim iz druge grupe su prvi idoli / ovima iz prve grupe su neki iz druge grupe musterije.



Ali hej - ako mislite da ce vam zabrana americkih filmova pomoci, onda samo napred.

[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 22:13 ] @
Citat:
pisac
Jel vi tamo u Nemačkoj imate određenih nasumičnih pucačina u školama sa po tuce mrtvih? Odakle li vam je to došlo? Pošto vi tamo imate divno uređeno društvo i državu koja funkcioniše, a imate i dosta para, šta onda utiče da neko pukne i prospe svoj bes na druge? Šta mislite koliko će vremena proći dok to ne dođe i ovde u Srbiju?


Bilo par slucajeva u proteklih par decenija - mora da je od muzike i filmova, nikako od psihickih poremecaja i dostupnosti oruzja u kuci :-)

Mada, eto, neki su na osnovu tih par slucajeva uspeli da naprave i teoriju koja povezuje muziku i filmove sa tim.

Mozes misliti... brilijantno.

Eno u Kini se isto tako cesto desavaju incidenti po skolama gde profan izbode decu... a Kina strogo cenzurise zapadne filmove i muziku i tesko edituje bilo sta sto na kraju prodje kako se ne bi video sex i nasilje. Ooops... kako sad pa to? Hmm... hmm...

I za vreme SFRJ je propagirano nasilje u filmovima o WWII i svakog vikenda emisijom "dozvolite da vas obrlatimo" gde je defilovalo oruzje i militarizam - pa drustvo NIJE puklo i nisu se rokali klinci po ulici jer su postojale institucije drzave koje su funkcionisale i koje su STROGO REAGOVALE na zapocinjanje nasilja - psiholozi, pedagozi i - da - popravni domovi za one koji predju svaku meru. Da ne pricam o zatvorima za punoletne i sudstvu i policiji koji su odrzavali javni red i mir.

Rokanje je pocelo kasnije - gle cuda, bas kada su institucije drzave pukle.

A ne zato sto su se pojavili VHS video rekorderi.

Ja sam isao u skolu 90-tih i doziveo da se lik igra sa kasikarom u skolskom dvoristu, a drugi lik na casu izvadi pistolj pred nastavnicom. Ni jedan ni drugi niti su izbaceni iz skole, niti su imali bilo kakvu sankciju (ukor tetkice ne racunam). O nekom pedagoskom i psiholoskom tretmanu ne treba ni da pricamo, naravno da ih nije bilo...

I posle su krivi filmovi sto su od te dvojice sigurno nastali olosi. Bice da je od filmova koje smo SVI MI gledali, a ne zato sto im zakon nije pokazao granice jos od malih nogu ako vec roditelji nisu bili u stanju.

E to je razlika izmedju normalnog i nenormalnog drustva.

A olos ce uvek naci neki izgovor zasto je olos - da nema filmova, bilo bi nesto deseto. Nije nego.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.07.2010. u 23:25 GMT+1]
[ stil @ 14.07.2010. 01:39 ] @
@ pisac

Onda ste trebali reći narodu kada ste ga uvodili. Rok trajanja ovog sistema je dok je Tito živ, posle toga spasavaj se ko može. :)
[ pisac @ 25.07.2010. 10:47 ] @
Znate šta, nema vam pomoći. Ja sam vam lepo naveo sve činjenice, ali ako neko ne želi da ih vidi onda ih neće ni videti. To je ono isto što je Dimković pričao o likovima koji uporno tvrde da je kompresovan zvuk lošiji od nekompresovanog, ali ne mogu da ih razlikuju kada ne znaju koji je koji. Jednostavno ne žele da prihvate činjenicu koja nije u skladu sa njihovim mišljenjem.

Moje dete je naučilo da krade u prodavnici iz crtanih filmova. Momci u Nišu su ubili druga pod uticajem filma "Rane" u kome su se pronašli i sa čijim 'junacima' su se identifikovali. Klinci predškolskog uzrasta imitiraju nasilje i ponašanje koje vide u trenutno popularnim crtanim filmovima (posmatrajte malo dečiju igru i medjusobnu komunikaciju). Masovni neredi i paljenja vozila u Francuskoj su povećim delom podstaknuti i podsticani nasilnim rep/hip-hop pesmama (domaćim, tj. Francuskim) koje su nasilnici voleli, tj. čiju su "kulturu" poštovali (što je izazvalo pokušaj Sarkozija da takve pesme stavi van zakona, i čak je bilo i nekih sudjenja za promovisanje nasilja u pesmama).

A oni koji govore da se sve treba svesti na kontrolu roditelja šta deca gledaju, ili nemaju pojma kako roditeljstvo funkcioniše, ili su krajnje zlonamerni i namerno skreću rešenje ka krivom putu. Džaba jednom roditelju što će svoje dete vaspitati kao jagnje, kada će to dete rasti u sredini gde ima mnogo dece vaspitane (ili nevaspitane, tj. samovaspitane preko medija) kao vukovi. To tako ne može da funkcioniše. Ili svi, ili niko.

I propagiranje efikasnijih državnih institucija (munjeviti psiholozi, kazne, ovo-ono) kao rešenje za veliki porast nasilja, nije nikakvo posebno delotvorno rešenje. Na jednoj strani pumpate gumu preko svih granica, a na drugoj strani tvrdite da za pucanje gume nije kriv prevelik pritisak nego to što guma nije od kvalitetnijeg materijala koji bi mogao da izdrži taj pritisak. U suštini, izgleda kao da ima neke (iskrivljene) logike, ali jedino što takvo razmišljanje proizvodi jeste umesto da se problem reši tako što će se eliminisati uzrok problem, pokušava da se reši tako što će se sprečiti posledice. A to je naravno i manje efikasno, a i pogrešno.

Kucajte malo u guglu "copycat violence" pa mi pričajte o tome šta ste otkrili.

Ko ne želi da vidi, nema mu pomoći.
[ vladd @ 25.07.2010. 11:47 ] @
Delimicno se slazem sa ovim sto napisa pisac.

Medjutim, domace vaspitanje ne podrazumeva da se dete nekontrolisano zapusti, i "smiruje" besomucnim gledanjem crtanih, da bi roditelji "imali vremena" za neko seprtljanje po kuci..ili jos gore, van kuce.

Uticaj roditelja treba da je trajniji i intenzivniji od ostalih spoljnih, razlicitih uticaja..

I sto se tice guglanja, ne verujem da su bas sve mudrosti ponudjene na tacni i da bas treba slepo biti poverljiv prema cinjenicama sa googla..

Ipak google ne resava svakodnevne situacije i trenutke zivota

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2010. 12:02 ] @
Poenta je da je roditelje sve vise "briga" za decu jer se bave karijerom i napredovanjem (na zapadu) ili prezivljavanjem (na "istoku")

Kriviti "rep muziku" za to je malo besmisleno, jer je to samo jedan spoljni uticaj kojih ce uvek biti i koje je prakticno nemoguce eliminisati - ali deca koja su normalno vaspitana obicno ne postaju huligani. Svako vreme ima svoju "rep muziku" tj. neki spoljni uticaj koji glorifikuje anti-socijalno ponasanje - u tome i jeste tezina roditeljstva, tj. da svoju decu vaspitaju da takve uticaje ignorisu.

Za onu koja postanu huligani, e za njih treba da postoji efikasan sistem koji ce ih pokusati vratiti na normalan put ako je to moguce - a ako nije, bar da ih skloni da ne prave probleme u drustvu. I u "najbezbriznijim" vremenima na ovim prostorima (SFRJ) je bilo dece iz problematicnih brakova u kojima je vladao alkoholizam, nasilje... ta deca su imala veliki potencijal da postanu problemi u drustvu - i fora je upravo u tome da ako se to vec desi, da ih sistem sto pre dohvati i pokusa nesto da uradi sa njima kada su vec imali tu nesrecu da se rode u takvim familijama.

Kada nema nicega od toga... e pa onda dolazi do haosa. Jos je gore kada je sistem nemocan pa takvi problemi ne samo sto ne budu "procesirani" nego jos postanu i neka vrsta idola drugima.

A evo primera sa se desava kada roditeljstvo totalno zakaze:

http://encyclopediadramatica.com/Jessi_Slaughter

^ Mala je trenutno internet meme, posto se 4chan /b/ ekipa dohvatila da je urnise....

Neko ce reci da su krivi "muzika i drustvo" te "web kamere i youtube" sto je ova mala "izrasla" u ovo... a pre ce biti da je sustina problema sto su joj matori kupili komp sa web kamerom, i zaboravili na nju....


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 25.07.2010. u 13:14 GMT+1]
[ drbogi @ 25.07.2010. 12:48 ] @
Teško da se promocija tih subkulturnih pokreta može proglasiti za istinske uzroke nasilja u društvu, mada se ja po dosta tačaka slažem sa Piscem.
Problem se krije u onome šta se percepira kao vrednost u društvu i u načinu na koji se dolazi do te vrednosti. Ako je to npr. novac, nasilje je potpuno legitiman način da se dođe do istog, svejedno hoćeš li bušiti i minirati tlo u potrazi za naftom ili rudom, ili ćeš varati gluplje od sebe. Mala ili nikakva razlika je između toga da postaviš bombu u objekat konkurencije, ili da ga ekonomski daviš npr. dampingom, ti njega u oba slučaja doživljavaš kao neprijatelja, kao protivnika, pretnju tebi i tvojim "vrednostima", a sad pitanje je okolnosti šta ćeš upotrebiti: bombu ili nešto suptilnije. To se sve radi da bi se došlo do novca, jer je novac postao prauslov za svaku drugu vrednost koju bi čovek mogao da poželi, od obrazovanja do lepote.

Novac je nekada bio posledica obrazovanja, rada, sposobnosti, talenta, ali mi sada živimo u vremenima kada ništa od tih kvaliteta nema vrednost ako se ne iskaže i premeri u parama. tako novac od posledice postaje uzrok i smisao života.
Tako imate nespojive konstrukcije tipa " milion dolara beba", "sise od 500€", "oprost greha za $" i šta ti ja znam sve.

To je valjda ta dehumanizacija u kapitalizmu, jbm li ga...
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2010. 12:56 ] @
@drbogi,

Ali kriminal kao opcija da dodjes do novca je uvek postojao - fora je u tome koliko tebe taj kriminal moze da kosta.

U drustvu gde oko tebe setaju kriminalci koji nisu uhvaceni, i ne samo to - vec su i glorifikovani... Reklo bi se da je cena mala, zar ne?

Tu naravno dolazi i to da je negde vise isplativo biti krimos nego obrazovan - to samo pogorsava situaciju.

Ali da se ne lazemo mi, nije do toga doslo preko noci vec je to bio proces koji se desavao pred ocima ljudi N godina. Tako da, danas, najvise roditeljsko vaspitanje tu moze da pomogne - zapravo, paznja i briga roditelja bi trebalo da budu jos veci, kako bi kompenzovali nedostatak drustvenih i zakonskih mehanizama.
[ pisac @ 25.07.2010. 14:54 ] @
Citat:
drbogi: Teško da se promocija tih subkulturnih pokreta može proglasiti za istinske uzroke nasilja u društvu, mada se ja po dosta tačaka slažem sa Piscem.


Uvek treba imati u vidu da sam napomenuo na samom početku: Jedan od uzroka.

Moje dete ne bi ukralo čokoladu iz prodavnice da nije želelo čokoladu ali isto tako ne bi ukralo čokoladu da nije videlo da to može i tako.

Ovo je valjda kristalno jasno.

Sada možemo do sutra da raspravljamo šta to kod ljudi pobuđuje određene želje, šta pobuđuje frustracije, i šta daje ideju kako se do nečega može doći i kako se frustracije mogu isprazniti. Na kraju zaključujemo da su Mediji jedan od bitnih faktora u svemu tome.

[ the_tosic @ 25.07.2010. 15:19 ] @
Ja mislim da su deca odraz roditelja. Bar ona "deca" koju ja poznajem.

Recimo ja nikad nista u zivotu nisam ukrao (osim softvera, a i to sam prestao), koliko god mi nesto trebalo. Razlog je verovatno sto ni moj cale nikad nista nije ukrao odnosno bar ja ne znam.

Ne moze roditelj da uci dete da ne krade, a da za to vreme recimo trese cigaretu u pikslu koju je uzeo iz nekog kafica jer mu se svidela. Ili recimo majka da uci dete da ne laze, a da suprugu prica kako je sredjivala kucu, a u stvari je kafenisala sa komsinicom.

I za kockanje isto posto znam gomilu ljudi (koji btv zive kod mama i tata) koji ostavljaju stotine evra mesecno po kladionicama. Da su oni videli kako im mama i tata tesko (ili svojim RADOM) zaradjuju pare, i da nisu gledali kako cale ostavlja muzici pola plate kod Pere na svadbi, verovatno bi vise cenili te pare sto bacaju.
[ stil @ 25.07.2010. 17:02 ] @
@ pisac

Ne možeš okrivljivati medije za to što ti nisi razgovarao sa svojim detetom i lepo mu objasnio šta se sme a šta ne sme. Ja se još uvek sećam šta mi je majka govorila po tom pitanju i to pre nego što sam išta loše uradio. Mislim da je bila neka vest na radiju i da je to potaklo temu u kojoj mi je objasnila šta bi bilo kad bi bilo.

Što se tiče nasilja. Ja pamtim vreme pionirskih marama i sećam se da smo se na raspustu igrali partizana i nemaca i kauboja i indijanaca, dakle igre zasnovane na nasilju ali nikome od nas nije palo na pamet da stvarno naudi bilo kome.

Postoji još neki faktor koji utiče na to da neko namerno povredi nekog i mislim da je to ono što je propust kućnog vaspitanja.

Poz.
[ pisac @ 28.07.2010. 13:23 ] @
Citat:
stil: Ne možeš okrivljivati medije za to što ti nisi razgovarao sa svojim detetom i lepo mu objasnio šta se sme a šta ne sme.


Zvučiš (neiskusno) k'o da nemaš decu.
[ stil @ 28.07.2010. 14:57 ] @
To nije nikakav argument. Hoćeš da kažeš da u partizanskim filmovima nema nasilja. Ili su i oni snimani na zapadu pa uvezeni ovde da truju našu socijalističku omladinu. :)

[ a1200 @ 28.07.2010. 15:02 ] @
Nego, jel' imas ti decu ili ne? Jako bitan detalj.
[ stil @ 28.07.2010. 15:28 ] @
Nije bitno da li ja imam decu ili ne. Taj argument nije bitan za ovu diskusiju. Ono što pisac pokušava da kaže da svo zlo dolazi sa zapada a to nema veze sa tim da li ja imam decu ili ne. Ja vam samo kažem da je ovde u vreme za koje vi tvrdite da je bilo super postojala produkcija filmova prepuih nasilja. I u njima ko zna koliko ubijenih na ovaj ili onaj način. Ono što ja hoću da kažem da nasilje na TV ekranima nije jedini uzrok nasilju na ulici. Roditelji su tu ključni činilac nisu jedini ali su ključni. Ne možeš dete staviti pod stakleno zvono već ga možeš naučiti da učini pravi izbor kada se nađe u situaciji da mora da odluči na koju stranu će da ode.

[Ovu poruku je menjao stil dana 28.07.2010. u 16:38 GMT+1]
[ vladd @ 28.07.2010. 18:02 ] @
Ne bi trebalo dozvoliti ni jednu pausalnu ocenu. Mislim, argumentovano se treba suprodstaviti, ne apelujem na moderatore.

Prosto je neistina da su filmovi krivci za vaspitanje dece. Glavni krivci, ili pravci, u svakom slucaju najodgovorniji, su roditelji, a na sledecem stepenu drustvena zajednica.

Filmovi, kao i zivot(okolina, "ulica"), mogu da imaju los uticaj, i u tome nema puno spora, ali tu problematiku treba posmatrati kao trening za odupiranje asocijalnom ili kriminalnom, nezakonitom ponasanju.

Glavni KOREKTORI decijeg razmisljanja, stava i cinjenica koje uce, su roditelji. Drustvo je samo pripomoc, najcesce ekstremna i nezgrapna..

Deca su fina bica, neiskvarenog iskustva, i svaka paznja je vredna truda, i to je valjda jedini posao sa vidljivim velikim uspehom.

I ne treba lamentirati da li je neki film losiji, sa vecom dozom nasilja i loseg uticaja, roditelj je prozvani borac za pravdu, obavezan da primeti da li je(ako je vec dopusteno gledanje) i kako, doticna ljudska tvorevina proizvela nekakav efekat.


Poz
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 18:06 ] @
Citat:
vladd
Filmovi, kao i zivot(okolina, "ulica"), mogu da imaju los uticaj, i u tome nema puno spora, ali tu problematiku treba posmatrati kao trening za odupiranje asocijalnom ili kriminalnom, nezakonitom ponasanju.


Upravo - i upravo su roditelji ti koji su glavni odgovorni za vaspitavanje dece.

Kao sto rekoh UVEK je bilo "negativnih uticaja" i uvek ce ih biti, i upravo su tu roditelji a onda i drustvena zajednica da decu izvedu na pravi put.

Sve ostalo je samo najobicnije trazenje krivaca tamo gde nisu i pokusaj outsource-ovanja vaspitavanja dece sto je RODITELJSKI posao na neku "drzavu".

Pogotovu danas u vreme interneta, kada je apsolutno nemoguce sprovoditi nekakvu cenzuru na nivou drzave - rad roditelja je bitniji nego ikad.
[ pisac @ 28.07.2010. 20:58 ] @
Citat:
stil:Ja vam samo kažem da je ovde u vreme za koje vi tvrdite da je bilo super postojala produkcija filmova prepuih nasilja. I u njima ko zna koliko ubijenih na ovaj ili onaj način.


Navedi mi jedan jedini film iz prošlosti koji po besmislenosti, benzađu, i čistom nasilju može da se meri sa filmovima kao što su naprimer Rane ili Mehanizam.

Interesantno je da svi zaboravljaju da je nekada postojao školski i obrazovni program, da nekada nije bilo više od 2-3 TV programa, da nije postojao noćni TV program već se TV gasio u 22-23h, a čak i preko dana je postojala pauza u radu televizije (između dva školska programa) da je bilo samo par crtanih filmova dnevno od po 5 minuta.

Jeste, bilo je nasilja na TV-u. Ali to je smešno koliko je uticaj tog medijskog nasilja bio mali i beznačajan u odnosu na društvo i njegovu organizaciju.

Sada imate 5-6 dečijih TV kanala koji emituju crtane filmove po ceo dan, a ti crtani filmovi su u velikom broju slučajeva prepuni nasilja. Imate 80 programa, od kojih u jednom trenutku bar nekoliko emituje nasilne filmove. Imate čuvene velike bratove i farme u kojima možete gledati reality nasilje i pljuvačine na druge ljude. Imate svakodnevne vesti o nasilju, ubistvima, pljačkama koje ne možete da izbegnete.

Ono vreme i ovo vreme, po pitanju medijskog nasilja ne mogu ni na koji način da se porede. Ni u snu. To je nebo i zemlja.

Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo - i upravo su roditelji ti koji su glavni odgovorni za vaspitavanje dece.

Kao sto rekoh UVEK je bilo "negativnih uticaja" i uvek ce ih biti, i upravo su tu roditelji a onda i drustvena zajednica da decu izvedu na pravi put.


Poređenje "onog" i "ovog" negativnog uticaja nije moguće čak ni u teoriji. Roditelji ne mogu da se izbore sa ovolikom količinim ustostručenog, uhiljadostručenog negativnog uticaja, ili uopšte i ne vide potrebu da se izbore sa time jer ne vide opasnost od medijskog nasilja, i to se vidi u celom društvu kao porast nasilja u školama.

Vrlo je smešno, maltene licemerno, reći da roditelji treba da se izbore sa nasilnjem na medijima, tako što će recimo zabraniti deci da gledaju nasilne crtane filmove. A pošto vidimo da se ti crtani filmovi konsantno emitiju, i uveliko idu reklame u njima, očigledno je da to deca masovno gledaju i da roditelji (većina) jednostavno to ne brane deci.

Da im brane, ne bi bilo publike - A publike ima, znači da im ne brane.

Ko je tu kriv? Roditelji naravno . A društvo? Ma joooook, društvo je potpuno nevino, društvo samo pušta nasilje u crtanim filmovima jer to deca vole (!?), onda im u pauzama tog nasilja uvaljuje reklame koje im pune glavu novim proizvodima koje treba da kupe, usađuje im želje a i frustracije ako te želje ne mogu da ispune (ili ako roditelji ne žele da im te želje ispune) i ujedno im kroz nasilje u tim crtanim filmovima daje i razne ideje. Dete sve upija i pamti, kao i svako dete. Ko nema decu, treba da ga obavestim da jedno dete pamti mnogo bolje nego odrastao čovek, i pri tome obraća mnogo više pažnje na sve što vidi (bilo gde, na ulici, na TV-u, u prodavnici) i sve to skenira i memoriše kao kompjuter. Dete u stvari upravo uči da živi, i uči kako treba da se ponaša u budućnosti. Iznenadićete se kada budete dobili prvo dete.

I onda društvo kaže: Nismo mi krivi što puštamo nasilje na TV-u zbog zarade, nego su roditelji krivi što deci ne brane da gleda to nasilje. Ma da. Ko ona tetka sa Pinka koja kaže da je sirova realnost/brutalnost u reality emisijama (Farma) tražena i da je to tržište svuda na "zapadu", pa da oni nemaju razloga da tu emisiju skidaju sa programa jer je to u stvari svetski, zapadno. To valjda treba da implicira da je sve što dolazi sa zapada dobro.

I kako uopšte zamišljate recimo da sva deca u ulici gledaju 5 crtanih kanala (sa nasiljem) i još 75 kanala sa vestima i filmovima, a da moje dete ne gleda skoro nijedan kanal? Pa jel znate vi da ta deca komuniciraju medjusobno? Jel znate da pričaju o tome šta će da gledaju danas, šta su gledala juče, kako je ovaj razbio onog (u crtanom ili pravom filmu), kako ima moć - nema moć, itd... Jel znate da prepričavaju vesti? Šta mislite kako bi se osečalo moje dete da nema ništa i ne zna ništa od onoga o čemu sva ostala deca pričaju u ulici? Jel znate da idu u goste jedno kod drugog, da gledaju TV u gostima, da ih roditelji puštaju da budu sami u sobi sa svojim TV-om, a da deca mogu sama da odaberu kanal? Ili mislite da treba da stoji roditelj-policajac tamo? Kako vi zamišljate da recimo ja kao odgovoran roditelj zabranim detetu da gleda neki TV program, kada sva deca u ulici to gledaju? Jel mislite da će dete da me posluša kada ode kod druga ili drugarice, gde sedi još 3-4 deteta, i kada oni tamo počnu da gledaju superšpijunke, ili ben-tena, ili kojekakve još gore crtane filmove? Jel moje dete treba da se pokupi i ode odatle, demonstrativno? Ili da žmuri? Da se izopšti iz društva zato što sam ja tako rekao?

Ma da, how-yes-no.

To tako dragi moji neiskusni roditelji, ne funkcioniše. To funkcioniše upravo onako kako vidimo na primeru porasta školskog nasilja i maloletničke delikvencije.
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 21:04 ] @
Citat:
pisac
To tako dragi moji neiskusni roditelji, ne funkcioniše. To funkcioniše upravo onako kako vidimo na primeru porasta školskog nasilja i maloletničke delikvencije.


Televizija i dostupnost materijala sa nasiljem je samo jedan sitan faktor u gomili drugih socioloskih faktora koji uticu na povecano nasilje.

Taman toliko sitan da sitno povecanje roditeljske paznje to moze da kompenzuje vise nego adekvatno.

A to je daleko lakse izvesti u praksi nego traziti nekakve cenzure i konverzije drzave u veliku dadilju koje su prakticno nemoguce, a da ne pricamo o svemu ostalom.

Naravno, kada roditelji zapravo smanje brigu umesto da je neznatno povecaju, rezultat moze biti samo katastrofa. A upravo je to cest slucaj.

Drugo, uopste ne znam zasto se prica o nekakvoj nemogucnosti tehnicke zabrane gledanja nasilja na TV-u ili internetu - uopste nije poenta u tome, nego u vaspitanju deteta da razgranici fikciju od realnosti, i postavljanja normi koje treba postovati u realnosti.

Nisu deca nasilna zato sto navodno gledaju nekakvo nasilje na TV-u, vec zato sto vremenom uce iz sopstvenog iskustva da se njihovo nasilje tolerise i da im omogucava da postignu neki svoj cilj, sto pojacava feedback i dovodi do ispitivanja granica, i tako u nedogled. I upravo JE TO posao za roditelja - postavljanje granica i normi, nesto sto se zove VASPITAVANJE.
[ a1200 @ 28.07.2010. 21:07 ] @
Citat:
I kako uopšte zamišljate recimo da sva deca u ulici gledaju 5 crtanih kanala (sa nasiljem) i još 75 kanala sa vestima i filmovima, a da moje dete ne gleda skoro nijedan kanal? Pa jel znate vi da ta deca komuniciraju medjusobno? Jel znate da pričaju o tome šta će da gledaju danas, šta su gledala juče, kako je ovaj razbio onog (u crtanom ili pravom filmu), kako ima moć - nema moć, itd... Jel znate da prepričavaju vesti? Šta mislite kako bi se osečalo moje dete da nema ništa i ne zna ništa od onoga o čemu sva ostala deca pričaju u ulici? Jel znate da idu u goste jedno kod drugog, da gledaju TV u gostima, da ih roditelji puštaju da budu sami u sobi sa svojim TV-om, a da deca mogu sama da odaberu kanal? Ili mislite da treba da stoji roditelj-policajac tamo? Kako vi zamišljate da recimo ja kao odgovoran roditelj zabranim detetu da gleda neki TV program, kada sva deca u ulici to gledaju? Jel mislite da će dete da me posluša kada ode kod druga ili drugarice, gde sedi još 3-4 deteta, i kada oni tamo počnu da gledaju superšpijunke, ili ben-tena, ili kojekakve još gore crtane filmove? Jel moje dete treba da se pokupi i ode odatle, demonstrativno? Ili da žmuri? Da se izopšti iz društva zato što sam ja tako rekao?


Word
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 21:12 ] @
Naravno ne treba da se izopsti od drustva, vec "samo" (gde je "samo" zapravo veliki i odgovoran posao) treba da bude vaspitano da razlikuje fikciju od realnsoti, te da se vaspita da ne koristi nasilje za postizanje ciljeva.

A tome upravo sluze roditelji, i to je upravo proces vaspitavanja.

I mi smo kao klinci gledali nasilje na TV-u, VHS kasetama - kasnije na video igricama, i vecina nas su prosli OK a mali % dece je to primenio u praksi i postali su problematicni u vecoj ili manjoj meri - a to su primenili zato sto su im roditelji to dozvolili i zapustili ih. Ostatak nas smo jako dobro znali da ne mozemo da kopiramo ponasanje iz nekog filma, zato sto su roditelji posvetili nesto vremena da nas vaspitavaju kako treba.

A i to je umece, ocigledno - i ne treba da cudi sto ne uspeva svakom.

A ako vec treba da se uvode neke fasisticke mere, pre bih voleo da vidim dozvolu za imanje dece baziranu na testu za roditeljstvo koji bi se sastojao od testa licnosti, IQ testa i garancije da ce se vaspitavanju posvetiti vise od par sati dnevno :)
[ 3way @ 28.07.2010. 21:42 ] @
Citat:
pisac:Navedi mi jedan jedini film iz prošlosti koji po besmislenosti, benzađu, i čistom nasilju može da se meri sa filmovima kao što su naprimer Rane ili Mehanizam.


Nema ih. Paklena pomorandza, Kum, Skarjfejs i svi oni tresh horori u kojima ima krvi do kolena i koji su emitovani dok smo bili deca su u stvari snimljeni pre 5 godina, a onda nam je kroz te iste filmove usadjeno da su oni kao snimljeni ranije.

[ flylord @ 28.07.2010. 21:47 ] @
Paklena pomorandza? Pa tamo se slabo vidi nasilje :), Ni u jednom od tih filmova nema krvi do kolena koja se vidi
[ 3way @ 28.07.2010. 21:49 ] @
Citat:
flylord: Paklena pomorandza? Pa tamo se slabo vidi nasilje :), Ni u jednom od tih filmova nema krvi do kolena koja se vidi


Sto mora da se vidi? A za gledanje krvi sam spomenuo one horore.
[ Shadowed @ 29.07.2010. 01:14 ] @
Postoji i opcija da roditelj ono sto je na televiziji prikaze kao negativan primer.
Pre izvesnog vremena idem sa drugaricom ulicom, nailazimo na crveno svetlo na pesackom, manja, ulica, nema nigde vozila i ja u fazonu da predjemo, ona kao nemoj. Posle kaze kako ne prelazi na crveno kad je neko sa detetom tu kako ne bi detetu davala los primer. Na to sam ja odgovorio da se slazem sa stavom kada je dete samo, ali ako je tu i roditelj, onda ne vidim problem jer uvek moze taj roditelj da mu kaze "vidis kako ima ljudi koji ne postuju zakon i koji ne brinu a moze da ih udari auto" ili nesto u tom fazonu. (Ne bi bilo lose zanemariti to da li je uopste trebalo krsiti zakon jer nije tema ovde).
Poenta je da su roditelji ti koji uce decu sta je dobro a sta lose. Los primer moze da bude koristan, sve dok je realno predstavljen - kao los.
[ dava @ 29.07.2010. 08:09 ] @
Nemate pojma koliko ste smješni sa tim prozaičnim savjetima o vaspitanju djece. Jednog dana kada dobijete djecu vratite se na ovu temu pa će te vidjeti sami.

Šta ti misliš Ivane da je nivo inteligencije roditelja u direktnoj vezi sa nivoom vaspitanja djeteta.
Hahaha

Logično vi razmišljate, samo je problem što u svoju logičku formulu niste uključili mnoge parametre koji su itekako prisutni.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 08:31 ] @
Da, kad dobijemo decu i kada nam se popnu na glavu, trazicemo od drzave da nam pomogne tako sto ce cenzurisati Internet, zabraniti nasilje na TV-u i sl... :)

Elem, da, to su klasicne stvari imam gomilu kolega sa decom i svi su u slicnom fazonu... To je valjda normalno bioloski.

Fora je da niste vi izmislili roditeljstvo i probleme, i oni postoje XYZ generacija u nazad i biti roditelj danas nije nista teze nego pre 20-30-40-50 godina, mozda je teze nego u vreme kada se zivelo na selu i kada je majka 24/7 brinula o deci... ali to su neka druga vremena. Roditeljstvo je ocigledno teska stvar i zahteva dosta truda kako bi dete ispalo normalno... Ali sta da se radi, to je tako - dolazi sa detetom upakovano :)

Uzgred, da, bilo je i tezih vremena, mnogo veceg siromastva i potreba za kriminalom te mogucnosti da vam dete umesto da upucava u nekoj video igrici pokupi drzava da sluzi kao topovsko meso u ratu i biva stvarno upucano... rekao bih da smo danas prilicno i privilegovani sto to vise nije slucaj. Eto pre samo 20 godina ako vam je klinac bio dovoljno mator, mogao je zavrsiti u nekom ratu i vratiti se kao psycho u najboljem slucaju, a u najgorem sa nogama napred...
[ deerbeer @ 29.07.2010. 09:22 ] @
Citat:
@Ivan Dimkovic
Tako da, danas, najvise roditeljsko vaspitanje tu moze da pomogne - zapravo, paznja i briga roditelja bi trebalo da budu jos veci, kako bi kompenzovali nedostatak drustvenih i zakonskih mehanizama.

A kako to zamisljas kada prosecan covek danas radi i po. 10h sati dnevno (od 9 do 17, 18h ) neko i duze pa i vikend cak,
pa mozda ima 2 posla da bi zaradio i prehranio porodicu, otplatio kredite, a pogotovu ako se radi o samohranim majkama/ ocevima .
Sve zavisi od spleta zivotnih okolnosti u kojem se ljudi zateknu , pa mozda neko i uspe da se izbori sa svim ovim ili nema tih problema uopste.

Kako onda da bude mnogo vise sa decom i da im posveti paznju ? Da se igram sa detetom 15-30 min. pre nego sto legne na spavanje ?
Ili da legne u 23h ili u ponoc da bi mu posvetio vise vremena ?

Tu onda na scenu nastupaju dadilje , obdanista, skole, mediji
sto opet ni u najboljem slucaju nije prava zamena za roditeljsku brigu ,paznju i vaspitanje ,
a @pisac je to lepo objasnio u svom zadnjem postu .




[ stil @ 29.07.2010. 09:56 ] @
Moraš da shvatiš da jednostavno nije moguće da dete staviš pod stakleno zvono. Čak i ako to uspeš da uradiš raznim zabranama onoga trenutka kada ti pažnja popusti propade ti sav trud. Da ne pričam o tome da kad se nađe, silom prilika u nekom okruženju od kojeg si ga branio on nema "razvijen imunitet" i ne ume da se iz situacije izvuče na pravi način. Recimo neko mu ponudi drogu ili nešto u tom smislu. Umesto toga trebaš da ga učiš da sam donosi odluke odnosno da kritički posmatra na svet, tu spadaš i ti, veoma bitno, da sme da kritikuje i tvoje postupke ukoliko radiš nešto suprotno od onoga čemu si ga učio. Deca u samom početku formiraju svoje ponašanje po principu kopiranja ponašanja roditelja a tek kasnije to ponašanje ispravljaju ili ne ispravljaju onako kako smatraju da treba.


Svi smo mi jednom bili deca, samo što to neki ljudi ponekad zaborave.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 10:52 ] @
@deerbeer,

Zato sam i rekao da je roditeljstvo tesko - roditelji moraju da naprave neke zrtve koje mogu biti jako velike ako zele da im deca imaju dobre sanse da izrastu u normalne i zdrave individue.

Ako neko nije u stanju da posveti adekvatno vreme deci - mozda je bolje da ODLOZI malo imanje dece dok ne resi neke svoje elementarne egzistencijalne probleme. Bolje i tako nego da prepusti odrastanje te dece TV-u, ulici ili necemu jos gorem.

Ono znam nekoliko slucajeva roditelja koji nemaju vremena za svoju decu zbog karijere... i naravno ta deca su u odredjenoj meri zapustena i sa tipicnim problemima nastalim zbog nedostatka roditeljske paznje. Upravo je taj nedostatak adekvatne roditeljske paznje nesto NAJGORE sto moze da se desi, jer onda mnoge stvari mogu da podju ka losem bez da mogu biti korigovane na vreme. Kada dodje vreme da se to uoci u drustvenoj zajednici - skoli, recimo, tada je obicno kasno i steta se moze samo delimicno sanirati.

Evo ja licno ne bih zeleo da imam decu u ovom momentu jer znam da im ne bih mogao pruziti adekvatnu paznju i da bi to bilo jako lose po njih. Kada budem imao decu gotovo sasvim sigurno cu smanjiti profesionalno angazovanje do odredjene mere, pa cak i ako to bude prouzrokovalo manja primanja jer je najgora stvar koju mogu uciniti da ne pruzim dovoljno paznje detetu.

Citat:

Tu onda na scenu nastupaju dadilje , obdanista, skole, mediji
sto opet ni u najboljem slucaju nije prava zamena za roditeljsku brigu ,paznju i vaspitanje ,


Apsolutno tacno, bas kao sto ni neka "drzava dadilja" koja je prakticno i nemoguca ne moze biti zamena za majku i oca.

[ Shadowed @ 29.07.2010. 11:22 ] @
Najsmesnije je ovo poslednje. Nece dadilju ali hoce The Dadilju..
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 11:42 ] @
Iskristališe su se dve struje

---roditelji, koji priznaju da je jako teško(skoro nemoguće) na pravi način vaspitavati decu u ovim suludim vremenima...

---i ovi drugi što nemaju decu, ali im sve deluje kristalno jasno .

E , dragi moji,Vi koji nemate još uvek dece,i ja sam tako razmišljao kao Vi, dok nisam formirao porodicu.(nije to ništa loše)

O čemu se radi... Jednostavno sa detetom se otvaraju novi vidici i čula, dobijaju se radosti i brige koje ranije nisu postojale, i shvatiš da svet izgleda totalno drugačije, jer treba
da ga ostaviš i deci tvoje dece, pa samim tim se i perspektiva i vizura menja.

Roditelj shvata da počinje da sazreva zajedno sa svojom decom.
Pa tako ponekad zaćuti, kad ranije nije, nekad slaže, nekad bude surovo istinit..
Nekad strog i pravičan, a nekad blag i mekan. Često i glup se pravi, da bi video kako mu razmišlja dete. Smešan, blentav, samo nikada tunjav i bolestan.
nekad postavlja granice jasne, a nekad je sve poludozvoljeno.
Nekad dete nešto učiš da bi ukapirao neke stvari za 5 godina, a nekad dete mora da shvati za 5 sekundi lekciju.

E sve se to uči, i jedino to roditelji rade sa svojom decom, non-stop cinculiraju da bi im deca bila BOLJI LJUDI za njih same ali sa obrazom, ne bez njega.

Tema je izrazito široka, uglavnom se slažem sa Piscem i ostalim roditeljima, dok ovi bez dece pišu i razmišljaju upravo tako---ko da nemaju decu.

Poz


[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 11:49 ] @
Citat:
sasa_vidic
---roditelji, koji priznaju da je jako teško(skoro nemoguće) na pravi način vaspitavati decu u ovim suludim vremenima.


To je ljudska reakcija - u svakom vremenu ljudima nesto nije po volji. I sasvim je normalno da ljudi misle da su BAS ONI u nekom "novom", "specijalnom" dobu koje stavlja neke unikatne i specijalne prepreke...

Medjutim ne postoji "savrseno vreme" i svako vreme ima svoje probleme. Nikada nije postojalo stakleno zvono, i uvek su postojali "losi uticaji" koji su zahtevali od roditelja da ulozi trud kako bi dete vaspitao sta je dobro a sta lose.

Termin "lose drustvo" nije nastao juce ili pre 10, 20 godina - loseg drustva je bilo oduvek. Uvek se moglo zgubidaniti ili uhvatiti sa drustvom koje se ponasa anti socijalno. Ono sto je razlikovalo normalnu od problematicne dece je upravo ono sta su povukli iz kuce.

Reci da je danas nemoguce adekvatno vaspitavati decu je smesno - jer je u proslosti bilo mnogo vecih zala od ovoga danas pa je svet nastavio da zivi dalje i nismo postali psihopate.

Borba protiv filmova i TV-a je borba protiv vetrenjaca, i energiju koju ljudi trose na to je pametnije uloziti u... hm... vaspitavanje dece.
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 12:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Reci da je danas nemoguce adekvatno vaspitavati decu je smesno - jer je u proslosti bilo mnogo vecih zala od ovoga danas pa je svet nastavio da zivi dalje i nismo postali psihopate.



Eto sam si se javio, da ti ponovim , veze nemaš, ko da nemaš decu )

ovo su specijalna vremena, to je činjenica, samo je treba prihvatiti. Vremena su uvek bila teška, ali su ljudi bili ljudi, i društvo je uvek bilo ispred pojedinca.

sada je situacija takva, asocijalnost je prevelika, karakter je bolestan, a porodice su u poluraspadu. Novac je bog , a taj bog se parče hartije i ništa više.
I brzina menjanja društva i sveta u celini je prevelika, više nemože da se prati.

Navešću par slika, nacrtaću ih


slika 1
--- krajem prošle godine sve škole u srbiji su dobile dopis iz ministarstva obrazovanja da
SVI učenici moraju imati peticu iz vladanja, sem ako protiv njih nije pokrenut disciplinski postupak.
Pošto disciplinskih postupka u školama nema(samo se smanjuju ocene iz vladanja na preporuku
razrednog starešine, razrednog i nastavničkog veća, te direktor škole lično ako se neko izbacuje iz škole),
DOBILO SE ŠTA--- zeleno svetlo , da grubijani, sileđije, pijanci maloletni i lopovi nastave i dalje sa svojim aktivnostima uz podršku države.
I sve to uz PETICU iz vladanja. U školi. Na nastavi. U parku. U gradu. Dok beže sa časova i opijaju se. DOK ORDASTAJU.
Država.


slika 2.
---Od mog rođaka kolega iz škole je popio suspenziju na 6 MESECI neobavljanja posla.
Slučajno je očešao o učenika dok je ulazio u učionicu.
pošto deca imaju svoja prava, mali je napisao prijavu, i nastavnik je dobio suspenziju, bez dokaza, bez krivice.
Kazna znači stupa na snagu odmah(suspenzija) a nastavnik neka dokazuje nevinost u tom periodu.
U prevodu, po novom zakonu nastavnici i predavači su u milosti i nemilosti svojih štićenika.
Logično, ako želimo da što bolje vaspitavamo našu decu. Idealno.

slika 3. U Sloveniji se sve više žale roditelji da ih deca zlostavljaju, zbog zloupotrebe svojih prava.
To će stići i do nas.

Jel treba još neka slika.
E da, na pinku je BOKI13 (profi tranđža, kome je to samo posao) bio mesecima sa Lepom Lukić, doajenom narodne muzike.
Lep prizor.pevaju, plešu, zezaju se. Deca više neznaju ko ima patku, a ko ribu, devojčice su zaljubljene u mlade pevače koji izgledaju kao žene.

Promeni kanal !, povikaće neko.

Poenta je da je svuda oko nas pink, i jedna veliko reklamiranje plastike koja će nas na kraju pojesti.

Kakav svet ostavljam mojoj deci i deci moje dece.





[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 12:37 ] @
Ma da najgore vreme...

Sta reci onima koji su gajili decu 1993-ce godine i koji nisu imali RTV pink vec direktno ratno huskanje i nerafinisano ludilo - Komrakova i tata bradu sa Palme i skidanje patika kao nacin dolaska do vrhunskih vrednosti - Air Max dvojke u kraju.

Kao sto rekoh, svakome je "njegovo" vreme najteze. Mozda ja nemam decu pa pojma nemam, ali znam da se izgovori ljudi ne menjaju... slusao svoje roditelje, a sada i roditelje druge dece... Prica ista ;-)

Citat:

Poenta je da je svuda oko nas pink, i jedna veliko reklamiranje plastike koja će nas na kraju pojesti.


Kica i shunda je uvek bilo, pa nisu sva deca postala ljubitelji kicheraja.

Zasto?

Ne zato sto su im roditelji sklonili TV i stavili u stakleno zvono u kome su pustali Mocarta - vec zato sto su ih vaspitali da cene neke druge vrednosti u zivotu.

A dete se u prvih nekoliko godina zivota i te kako oblikuje po roditeljima.
[ drbogi @ 29.07.2010. 13:03 ] @
Ja sam gajio jedno 1995. a ovo drugo od 2000. Sada je mnogo teze odgajiti dete, mada mozda sam i ja suvise star.
Ovo danasnje vreme je pudmuklije, teze je razgraniciti i objasniti detetu razliku izmedju dobra i zla, crnog i belog.

A da ja jesam sklonio TV iz kuce jos 1999. najvise zbog dece, mada je i na mene lose uticao....
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 13:05 ] @
Ima jedna priča od ive andrića, mislim da je objavljena posthumno, nisam siguran, u Znakovima pored puta 2. deo.
Uglavnom Andrić opisuje čoveka koji ima sposobnobnost da uvek bude u pravu, i da uvek svima kaže odgovor NE, bilo kakvo da je pitanje.
Neznam kako, ali setio sam se te priče, čitajući ove Ivanove postove.

[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 13:07 ] @
Citat:
drbogi: Ja sam gajio jedno 1995. a ovo drugo od 2000. Sada je mnogo teze odgajiti dete, mada mozda sam i ja suvise star.
Ovo danasnje vreme je pudmuklije, teze je razgraniciti i objasniti detetu razliku izmedju dobra i zla, crnog i belog.

A da ja jesam sklonio TV iz kuce jos 1999. najvise zbog dece, mada je i na mene lose uticao....



Upravo tako, sistematski podmuklije.

[ dava @ 29.07.2010. 13:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Evo ja licno ne bih zeleo da imam decu u ovom momentu jer znam da im ne bih mogao pruziti adekvatnu paznju i da bi to bilo jako lose po njih. Kada budem imao decu gotovo sasvim sigurno cu smanjiti profesionalno angazovanje do odredjene mere, pa cak i ako to bude prouzrokovalo manja primanja jer je najgora stvar koju mogu uciniti da ne pruzim dovoljno paznje detetu.


Ti misliš da to tako ide, kao da smo mašine pa si uneseš komandu:

Code:

if (have_child == True)
{
'komande'
}


Život te nosi, bolje rečeno baca, uglavnom celi život je borba i nikada nećeš doći do tačke u kojoj ćeš reći: "e sada imam dosta, više mi ne treba" ili "e imam dosta, mogao bih sad pristaviti djecu da se krčkaju :)". Pogotovo u IT struci, ako staneš pregaziše te nove tehnologije. Traži se konstantan napredak.
Mislim da nikada nije bio radni dan duži nego danas. Nekada su žene uglavnom bile domaćice i čitav dan su bile sa djecom, a danas grbače kao muškarci. Koja porodica danas može da živi sa jednom platom? Evo danas rijetko ko ima subotu slobodnu. Ovdje još nije zavladao kapitalizam u punom jeku, tako da će se još više raditi.

Tako da što se tiče odgajanja djece, u modernom dobu, mislim da nikada nije bilo teže. Da me neko pogrešno ne shvati, ne pokušavam ja sa sebe da skinem odgovornost, nego samo konstatujem.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 13:22 ] @
Citat:
sasa_vidic
Uglavnom Andrić opisuje čoveka koji ima sposobnobnost da uvek bude u pravu, i da uvek svima kaže odgovor NE, bilo kakvo da je pitanje.
Neznam kako, ali setio sam se te priče, čitajući ove Ivanove postove.


Ja ipak preferiram da razgovaramo o temi a ne o ucesnicima diskusije. Takodje, mogu primetiti da nisam jedini koji deli izvesno misljenje tako da je tesko da je moj stav univerzalno "ne" protiv nekog navodnog univerzalnog stava.

To tzv. "danasnje vreme" je u nekim aspektima gore, a u nekim drugim bolje od "nekog drugog" vremena - medjutim ni jedno "vreme" nije oslobadjalo roditelje od teskog posla, pa tako nece ni ovo - niti neko buduce.

Kao sto rekoh - svako vreme ima svoje unikatne probleme.

Citat:
dava
Ti misliš da to tako ide, kao da smo mašine pa si uneseš komandu:


Uopste ne mislim da su deca masine. Ali svakako je neophodna velika kolicina vremena i truda, i svakako se karakterne osobine deteta grade U KUCI, a ne preko TV-a. Deca lice na svoje roditlje, i upravo od svojih roditelja kupe osnovne stvari koje ce ih oblikovati u zivotu.

Svi smo mi gledali TV, igrali video igrice - pa su neki od nas odrasli u normalne individue, a neki nisu. Ocigledno nisu TV i video igrice, niti 2Pac varijable vec nesto drugo. A to "nesto drugo" se zove roditelji.

Ako neko nije u stanju da pruzi adekvatnu kolicinu brige u kriticnom periodu odrastanja deteta zbog drugih obaveza i to je OK i za razumeti - samo ne mogu da prihvatim da se krivi TV za nesto sto je posao roditelja - jer da nije "TV"-a bilo bi nesto drugo sto bi "pokvarilo" dete koje nema dovoljno roditeljske paznje.
[ dava @ 29.07.2010. 13:37 ] @
Pusti sad igrice, i 2Pac(šu) poenta je da za sazrevanje mladog čovjeka nikada nije bilo više loših stvari, a manje roditeljskog raspoloživog vremena.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 13:48 ] @
Pa ne mora da bude tako... Zasto moraju oba roditelja da rade uvek? Zasto drugi roditelj mora uvek da radi puno radno vreme?

Naravno, postoji odredjen % ljudi koji to moraju zbog gole egzistencije, ali vecina "srednje klase" to ipak radi zbog odredjenih zivotnih luksuza.

Dakle, svesno zrtvuju vreme sa detetom zarad toga da mogu 2x na godisnji odmor recimo.

Koji je izgovor za njih?
[ dava @ 29.07.2010. 14:01 ] @
Pazi ja ne znam životne uslove u Nemačkoj, ali ovdje definitivno da ne bi bio na golom preživljavanju porodici su potrebne dve plate.
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 14:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Dakle, svesno zrtvuju vreme sa detetom zarad toga da mogu 2x na godisnji odmor recimo.

Koji je izgovor za njih?



Zamena teza.

Ne vodi se diskusija o roditeljima kojima je zinula guzica za parama, a zapostavili su roditeljstvo.
Ovde se priča o roditeljima koji hoće i žele da im deca budu zdrava, fina, obrazovana, nadasve KVALITETNI ljudi.
I budimo realni ne mogu svi roditelji da budu dobri roditelji, to je i pitanje karaktera i volje , al to nije tema.

U gornjem primeru sam naveo kako država sistematski pospešuje korov, zapravo ga đubri, da daje rekordne prinose. E taj korov je prerastao žito i guši ga.
I guši roditelje, sputava im autoritet, ismejava vaspitanje. Da, država.

[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 14:07 ] @
Poenta je da drzavu ne mozes da promenis. Mozes samo da pojacas svoje napore.

A, ako cemo iskreno, nije bas da je drzava Srbija skoro bila nesto bolja - dakle, opet, ne radi se o nekoj unikatnoj situaciji. Bar ne u proteklih par decenija.

I ja, bas kao i mnogi koji su sada oko 3-ce decenije zivota smo odrastali u vreme kada se kriminal isplacivao mnogo vise nego posten rad - i kada su profesori, lekari, itd... primali po pola marke, dok je svaki lokalni krimos ziveo 1000x bolje - pa opet, nasi roditelji su nas izveli na pravi put.

Ako su oni uspeli, ne verujem da neko drugi nece moci u ovo vreme.

Citat:
dava
Pazi ja ne znam životne uslove u Nemačkoj, ali ovdje definitivno da ne bi bio na golom preživljavanju porodici su potrebne dve plate.


Ja uopste ne pricam o zivotnim uslovima u Nemackoj... e sad, ne znam ko su ljudi koji idu u Tunis, Egipat, Grcku - koji voze sasvim OK vozni park po Beogradu itd... a da, bice da su upravo oni ta srednja klasa, i bice da imaju prilicno vise od "prezivljavanja"... Ako su taj Egipat, ta nova kola i sl... stekli zahvaljujuci zakidanju vremena za odgajanje dece, i to je njihovo pravo... ali onda ne mogu da se pozivaju na TV i ocekuju da im neko drugi vaspitava decu.
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 14:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
A, ako cemo iskreno, nije bas da je drzava Srbija skoro bila nesto bolja - dakle, opet, ne radi se o nekoj unikatnoj situaciji. Bar ne u proteklih par decenija.

I ja, bas kao i mnogi koji su sada oko 3-ce decenije zivota smo odrastali u vreme kada se kriminal isplacivao mnogo vise nego posten rad - i kada su profesori, lekari, itd... primali po pola marke, dok je svaki lokalni krimos ziveo 1000x bolje - pa opet, nasi roditelji su nas izveli na pravi put.



Ako ćemo iskreno, baš se radi o unikatnoj situaciji.
Ako MINISTARSTVO OBRAZOVANJA pospešuje svojim dekretima nasilničko i ostala devijantna ponašanja, a pritom su im puna usta STOP NASILJU, nešto je tu
debelo unikatno... Pristup je originalan i na duge staze poguban i po decu po roditelje.

90-tih, tad sam bio mladić, je bilo baš loše, prvobitna akumulacija kapitala, ali nije bilo zakona na papiru, samo čista kaubojština.

Sada imamo ZAKONE koji nas delju polako i sigurno.
Što neko reče, podmuklije, dodao bih na kvadrat.

Ono što su doživeli ameri 70-ih godina, nagli raspad američke porodice i sunovrat vaspitanja i obrazovanja, sada je došlo i kod nas na naplatu.
Na meniju su koka-kola, kredit-omča , razvod i unezvereni tinejđžeri.

I slažem se, treba pojačati napore da se očuvaju elementarne vrednosti jednog društva.. porodice sa sve sitnu decu:)

Poz.
[ dejanet @ 29.07.2010. 14:30 ] @
Citat:
Ja uopste ne pricam o zivotnim uslovima u Nemackoj... e sad, ne znam ko su ljudi koji idu u Tunis, Egipat, Grcku - koji voze sasvim OK vozni park po Beogradu itd... a da, bice da su upravo oni ta srednja klasa, i bice da imaju prilicno vise od "prezivljavanja"... Ako su taj Egipat, ta nova kola i sl... stekli zahvaljujuci zakidanju vremena za odgajanje dece, i to je njihovo pravo... ali onda ne mogu da se pozivaju na TV i ocekuju da im neko drugi vaspitava decu.


..tacno, nema sta.

Hteo bi da primetim da su se nasi matorani daleko vise zrtvovali(ili bili spremni) za nas, nego sto smo mi spremni, valjda sto smo malo razmazeni..
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2010. 14:36 ] @
@sasa_vidic,

Upravo su ti krediti cesto dokaz licnog egoizma koji je porastao - ljudi cesto traze vise za sebe nego ranije, i spremni su (ili uopste i ne razmisljaju) da zrtvuju vreme i resurse za vaspitavanje svoje dece.

Koliko ljudi uzima kredite sa besmislenim kamatama samo kako bi imali noviji auto, LCD/Plazmu ili super-turbo moderni anti-frost anti-bakterijski frizider?

Pa moja keva je sebi od usta odvajala kako bih ja imao normalno detinjstvo - prodala svoja kola, drzala matori namestaj i kucne uredjaje, ali sam imao knjige, rekreaciju/sport, casove engleskog....

Danas neki smatraju da upravo TV ili komsiluk mogu da zamene esencijalni trud + da nekakvo luksuziranje i skupe igracke mogu biti zamena za roditeljsku paznju.

A efekat je upravo suprotan :(

Ja sam kao klinac plakao i trazio da mi se kupe Air Max tike kada su se pojavile 1992-ge... nikad mi nisu kupili iste, iako su bile svadje zesce. Tek kasnije posle par godina sam ukapirao koliko DOBRU uslugu su mi ucinili - i za to su bili spremni da trpe moje b*shitarije i da trose ekstra vreme i zivce kako bi to resili na pravi nacin a ne linijom manjeg otpora... Danas je neki ekvivalent daleko manji problem finansijski i ne samo to, vec sam siguran da bi dosta ljudi to uradili cisto kako bi klinca "skinuli sa one stvari" jer su, zaboga, prezauzeti poslom i obavezama - i time ucinili jos jedan mali korak u pravljenju idiota od svog deteta :(

[ bg_79 @ 29.07.2010. 14:40 ] @
Da samo prokomentarišem vezano za roditeljstvo. Po meni je apsolutno pogrešan pristup čekati formiranje porodice za neka bolja vremena i neko obezbeđivanje sredstava za život. Naravno ne treba ni srljati ali dovoljno je imati posao da čovek može da razmišlja o formiranju porodice. Da se ne lažemo malo je samaca koji eto rade i marljivo štede di bi posle mogli da eto manje rade i posvete se porodici.
[ milance_kg @ 29.07.2010. 14:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @sasa_vidic,

Upravo su ti krediti cesto dokaz licnog egoizma koji je porastao - ljudi cesto traze vise za sebe nego ranije, i spremni su (ili uopste i ne razmisljaju) da zrtvuju vreme i resurse za vaspitavanje svoje dece.

Koliko ljudi uzima kredite sa besmislenim kamatama samo kako bi imali noviji auto, LCD/Plazmu ili super-turbo moderni anti-frost anti-bakterijski frizider?

Pa moja keva je sebi od usta odvajala kako bih ja imao normalno detinjstvo - prodala svoja kola, drzala matori namestaj i kucne uredjaje, ali sam imao knjige, rekreaciju/sport, casove engleskog....

Danas neki smatraju da upravo TV ili komsiluk mogu da zamene esencijalni trud + da nekakvo luksuziranje i skupe igracke mogu biti zamena za roditeljsku paznju.

A efekat je upravo suprotan :(

Ja sam kao klinac plakao i trazio da mi se kupe Air Max tike kada su se pojavile 1992-ge... nikad mi nisu kupili iste, iako su bile svadje zesce. Tek kasnije posle par godina sam ukapirao koliko DOBRU uslugu su mi ucinili - i za to su bili spremni da trpe moje b*shitarije i da trose ekstra vreme i zivce kako bi to resili na pravi nacin a ne linijom manjeg otpora... Danas je neki ekvivalent daleko manji problem finansijski i ne samo to, vec sam siguran da bi dosta ljudi to uradili cisto kako bi klinca "skinuli sa one stvari" jer su, zaboga, prezauzeti poslom i obavezama - i time ucinili jos jedan mali korak u pravljenju idiota od svog deteta :(



Jednom da se potpuno slozim sa tobom Ivane... u nasoj nemastini imali smo slicne situacije... ali hvala ljudima koji su me naucili da i pored nemanja mozemo biti ljudi
i ja danas ispravan covek... negde sam pogresio sa svojom decom...bojim se da mi se to ne olupa o glavu :)
[ jablan @ 29.07.2010. 15:16 ] @
Ivane, ne možeš sebe i svoju (uslovno rečeno, našu) generaciju uzimati kao primer za odrastanje 90'-tih. Mi smo odrastali 80-tih. Ti si 1990, ako se ne varam, imao 10 godina, a u tom dobu dete je, što se tiče vrednosnog sistema, već sasvim izgrađeno.
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 16:49 ] @
Citat:
bg_79: Da samo prokomentarišem vezano za roditeljstvo. Po meni je apsolutno pogrešan pristup čekati formiranje porodice za neka bolja vremena i neko obezbeđivanje sredstava za život. Naravno ne treba ni srljati ali dovoljno je imati posao da čovek može da razmišlja o formiranju porodice. Da se ne lažemo malo je samaca koji eto rade i marljivo štede di bi posle mogli da eto manje rade i posvete se porodici.


Apsolutno tačno. Nije život sudoku slagalica, život je jednostavno život. Isto tako sam formirao porodicu poprilično hrabro,
znam još x primera, nikome ništa ne fali, a deca živa i zdrava, hvala bogu, ima nas družimo se. Koliko je ćebe, toliko se i širimo.

Citat:
Ivan Dimkovic: @sasa_vidic,

Upravo su ti krediti cesto dokaz licnog egoizma koji je porastao - ljudi cesto traze vise za sebe nego ranije, i spremni su (ili uopste i ne razmisljaju) da zrtvuju vreme i resurse za vaspitavanje svoje dece.

:(


I bre Dimke, na celu onu moju pisaniju, uhvati se ti za kredite... U pravu si.. Uvek kada pričam u društvu, priču završavam...
da nikome nisam dužan.. Naježio sam se kad sam provalio koliko ljudi iz mog okruženja plivaju u kreditima.
Stara izreka.. opruži se koliko si dugačak

POz..



[ Isak666 @ 30.07.2010. 12:36 ] @
Citat:
jablan:Ti si 1990, ako se ne varam, imao 10 godina, a u tom dobu dete je, što se tiče vrednosnog sistema, već sasvim izgrađeno.


Naprotiv, dete u tom uzrastu uopste nema formirane stavove i vrednosti.
Tako se npr sa tom decom (do negde 15. godine) ni ne rade psihotestovi sa tom tematikom.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 12:47 ] @
Citat:
jablan: Ivane, ne možeš sebe i svoju (uslovno rečeno, našu) generaciju uzimati kao primer za odrastanje 90'-tih. Mi smo odrastali 80-tih. Ti si 1990, ako se ne varam, imao 10 godina, a u tom dobu dete je, što se tiče vrednosnog sistema, već sasvim izgrađeno.


Dobro - delimicno tacno, posto i u 10-toj godini jos postoje neke male sanse za korekciju vrednosnog sistema (ali i za obrnut slucaj) - ali nista stvar nije drugacija ni za generaciju nekoliko godina mladju od "nas" - i njihovi roditelji su morali da se zlopate sa daleko vecim problemima nego danas, i da ih vaspitavaju da budu ljudi a ne idioti.

Ono sto ja pokusavam da kazem je da je danasnje vreme nista "specijalno" u odnosu na neko drugo - stavise, mnogi problemi koji su postojali ranije danas nisu vise problemi.

Tacno, imate Facebook, pornjavu na netu, itd... ali je to argument sa 2 strane, postoje i servisi koji omogucavaju sticanje znanja na mnogo efikasniji nacin, online enciklopedije, itd... Ista prica i za TV - jeste, postoji Pink ali postoji i National Geographics, Discovery....

Dakle, nesto je, uslovno receno, "teze" ali je nesto i lakse.

I upravo sve zavisi od toga koliko je roditelj dobar roditelj, i koliko vremena ima da posveti detetu.

[ Count Zero @ 30.07.2010. 13:07 ] @
Uvek je bilo izazova za roditelje i uvek će ih naravno biti.
Danas imamo "komplikacije" koje donose moderne tehnologije, a kod kojih lako prevagne "tamna strana". Opet - potreban dodatan napor.
Droga je bila mnooogo manje "popularna" pre. Drugari i ja smo se krijući se na velikom odmoru pušili - duvan. Sada je sve podignuto na "viši" nivo.
Itd.
Što se tiče vremena koje se provodi sa decom - postoje i "neželjeni efekti" ako se provodi previše. Deca treba da se osamostaljuju, da se "otkače" od roditelja, socijalizuju. Imaju obdanište/škola tu svoju ulogu. Roditelj "administrira", ali i ostali imaju svoje.

Klinci su mi još sitni - za sada uspešno "kontrolišem" TV Ako se zadesi neko krljanje na TV-u dok menjam kanale, sami me teraju da prebacim i okreću glavu. Dobro, nismo baš ko Flandersovi, ali tu negde

Roditeljstvo je "Learning-by-doing": stalno možeš nešto da ispraviš i poboljšaš i uvek se greši, ali je važno da se to uviđa i koriguje, ali moraš mnogo da pre svega SLUŠAŠ. Lepo rekoše neki dan neki psiholozi: zanemarivanje je kao neki vid zlostavljanja.
Po onome što slušam od starijih, zeznutije je dosta u odnosu na "stari dobri socijalizam" - 70-e npr. Ali, šta ćeš - delaš kako misliš da treba, nadajući se da kultura, nesebičnost i znanje koje pokušavaš da preneseš nisu utopija i da će, uprkos zaje8anoj stvarnosti, doneti dobro.

[ flighter_022 @ 30.07.2010. 15:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Tacno, imate Facebook, pornjavu na netu, itd... ali je to argument sa 2 strane, postoje i servisi koji omogucavaju sticanje znanja na mnogo efikasniji nacin, online enciklopedije, itd... Ista prica i za TV - jeste, postoji Pink ali postoji i National Geographics, Discovery....


Upravo to. Recimo, supruga jeste dosta obrazovana i bila je odlican student, medjutim dolazi iz siromasnije sredine gde internet jeste zastupljen ali nije bas tako lako dostupan. I sta se desava sada? Ovde gde smo, internet radi 24/7/365 i dostupan je u 99.9% slucajeva. kad god se vodi diskusija oko necega, par minuta online i ima skoro uvek sve informacije koje su potrebne da se neka odluka donese.

Ali isto tako ima izuzetno puno ljudi koji, iako imaju pristup internetu, jednostavno su MUUUUUUUU... Eventualno koriste internet za facebook, pornjavu, youtube, i to je to. Jednostavno ih ne interesuje da nauce nesto.
[ pisac @ 01.08.2010. 11:12 ] @
U pitanju su procenti. Roditelji u proseku su takvi kakvi su, i kao što rekoh ne može se licemerno krivica prebacivati na roditelje što ne brane deci da gledaju nasilje koje se emituje na TV-u i koje je namenjeno deci. Što se onda emituje?

A argumenti tipa "ja sam gledao to-i-to pa sam ipak (p)ostao normalan" su krajnje nepodobni, jer sam već naveo primere gde je neko postao nasilnik prateći negativne "junake" iz nasilnih filmova: Dakle, on je gledao to-i-to i postao je nenormalan (ili je već bio nenormalan ali je postao još nenormalniji). Šta ćemo sa tom činjenicom?

Nego, već neko vreme mi se čini da neko iz Blica prati teme na ovom forumu, i iz njih dobija ideje o svojim člancima :
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...00835/Nasilje-vlada-TV-ekranom

Na kraju tog teksta mi je interesantna (da ne kažem smešna) rečenica: - Kontaktiraju druge roditelje s kojima se dete druži i slože se da primene slična pravila o vremenu i vrsti programa koje deca mogu da gledaju. E, to se neće nikada desiti i upravo zbog toga što je to nemoguće mora se doneti odluka na nivou celog društva da se takvi nepodobni programi jednostavno zabrane. To je ista ta rečenica, samo podignuta na nivo na kome bi još i mogla da se realizuje i da ima efekte.

Cenzura nasilja na medijima! Da, ta grozna reč: Cenzura. Jedino uspešno rešenje je potpuna zabrana nasilja na medijima. Ne treba pružati priliku da iko vidi ikakvu zabavu u nasilju ni pod kojim izgovorima!
[ Isak666 @ 02.08.2010. 13:17 ] @
Cim cenzurisu nasilje na tv, ima da krene Srbiji.
I to ocigledno i nezaustavljivo.

Sto bi rekao jedan bend pod uticajem americke muzicke industrije:

Welcome to Srbija, gde murija ubija,
gde nema pravde ni za lek i samo Bog je sudija.
Gde sve ima svoju cenu, al' nema ništa u poštenju,
umesto da se igraju - klinci se „iglaju" u venu.
Gde uzori su lopovi, dileri, pevačice,
klinke ne porastu, a već su postale jebačice.


Kad dodju filmovi i muzika na red u Srbiji da se sredjuju, bicete na konju.
Do tad probajte da vam bar jedna institucija proradi - ne cimajuci se sa MTVom, nego lopuzama.


Ne znam sta akteri ovih prici slusaju i gledaju.
http://www.pressonline.rs/sr/v...825/Namerno+probili+nasip.html
http://www.pressonline.rs/sr/v...stao+generator+od+10+tona.html
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...aznjeni--za-prebijanje-gostiju
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...na-ni-posle-tri-godine-istrage
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...e-pretukao-psihickog-bolesnika
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...svaka-sesta-invalidska-penzija

Treba to proveriti i za pocetak bar im ukinuti kablovsku.


[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 13:20 ] @
Citat:
pisac
Cenzura nasilja na medijima! Da, ta grozna reč: Cenzura. Jedino uspešno rešenje je potpuna zabrana nasilja na medijima. Ne treba pružati priliku da iko vidi ikakvu zabavu u nasilju ni pod kojim izgovorima!


Ako bi cenzurisali nasilje na TV-u, deca bi skidala filmove sa Interneta, a ljudi bi masovno kupili satelitske antene da gledaju posten TV program (akcione filmove) umesto cenzurisanog djubreta.

Ah, da, onda bi vikali kako je "jedino resenje" cenzura Interneta i lov na satelitske antene i tako u nedogled - negde u procesu bi poceli da licite na muslimansku dzamahiriju, a i tamo se na kraju filmovi valjaju na pijaci narezani na DVD-ove.

Lepo kaze Isak666... kanda ima malo precih stvari koje bi trebalo da se rese, i to mnogo lakse nego borbe protiv vetrenjaca (pokusaji cenzure).
[ milance_kg @ 02.08.2010. 13:32 ] @
Znaci stigli smo do one stare - filmovi su krivi, lol.
Secam se kad sam bio klinac, a dao Bog sve sam ziveo sa nekim starcima i bio primoran
da gledam isto njihove priljatelje kojima je jedina duznost bila da pljuju po mladezi,
i kako tu mladez krive filmovi, jadan nisam mogao ni film na miru odgledati,
dok neka baba ne pocne da pljuje po njemu, koja dosla kod nas da ubije dan....
Ja sta cu ugasim TV... da bi 'pljuvaci' smirili strasti...

Tako... za sve sto nije OK, okrivite medije, internet (to pod obavezno ugasiti), jer cujem
od pojedinih da je to zlo
[ Marko_L @ 02.08.2010. 14:26 ] @
Citat:
Lepo kaze Isak666... kanda ima malo precih stvari koje bi trebalo da se rese, i to mnogo lakse nego borbe protiv vetrenjaca (pokusaji cenzure).

Pa i nije lakše. Ovo što pisac predlaže se može izvesti veoma jednostavno. Zatvoriš elektrodistribuciju i zabraniš proizvodnju električne energije u Srbiji (znači i solarne panele i vetrenjače i sve ostalo). Time se rešava i problem televizije i interneta i downloada. U stvari, treba još i spaliti nasilne knjige i onda bi to bilo to. E sad samo ostaje problem kako sprečiti ljude da pričaju priče iz mladosti o tome kako su se makljali sa frajerima iz druge ulice i slično. Možda ne bi bilo loše da se tim starijim generacijama počupaju jezici, jer oni imaju svakakve nasilne priče iz rata i iz mladost, pa mogu da pokvare mladež. Još samo smisliti šta raditi sa onima koji se popi*kaju oko neke gluposti kao što su tim za koji se navija, omiljena boja, međa...

Da ne davim mnogo, poenta je da je nasilja oduvek bilo i to mnogo pre nego što su se pojavili moderni i bilo kakvi mediji uopšte. Ljudi su se tukli, ubijali, ratovali... i pre 10.000 godina i pre 5.000 godina i pre 1.000 godina i pre 500 godina i to mnogo više i krvoločnije nego danas. Tako da, reći da su mediji krivi za pojavu nasilja je u najmanju ruku smešno. Ljudi su jednostavno oduvek imali konflikte, bilo da je u pitanju parče zemlje, razlika u mišljenjima, razlika u političkim pogledima, razlika u pripadnosti određenoj religiji, razlika u podršci nekom sportskom klubu, itd. i neretko su se ti nersporazumi rešavali nasilno, masivnim krvoprolićem. I sad će neko da dođe i kaže da su ljudi bili nežni cvetići, sve dok se nije pojavio Rambo, a onda su ljudi odjednom počeli da se ubijaju. Nešto mi tu ne štima.
[ pisac @ 02.08.2010. 22:57 ] @
To tako deluje kada ne možeš da vidiš celinu slike. Tako da je u stvari tvoje tvrđenje smešno.

Ljudi su u jednom trenutku svoje istorije dostigli nivo civilizovanog života sa malo nasilja, a to je bilo pre recimo 40-50 godina. Od tada kola polako pa sve brže kreću nizbrdo, jer su ljudi uobrazili da sebi mogu da dopuste šta god požele i jer ne razmišljaju o posledicama tih želja. Prosečan čovek jednostavno nije dovoljno ni zreo ni pametan da bi shvatio kakve posledice na buduće generacije imaju njegovi sadašnji postupci i udovoljavanje svojim sadašnjim hirovima.

Nasilje jeste u ljudskoj prirodi, ali upravo zbog toga ne treba flertovati sa njim preko medija, jer to uz kratkoročnu zabavu daje i dugoročne rezultate koji vam se neće nimalo sviđati.

Uzgred, uzmite primer potpunog udovoljavanja svojim željama u čemu god poželite, i vrlo lako ćete zaključiti da je čovek nezasit, da se brzo adaptira na sve što ga stimuliše i da ubrzo treba više ili jače nego ranije da bi ostao u istom stepenu zadovoljstva. Sex, Droga, Adrenalin... a i Nasilje.

I uostalom krajnje ste kratkovidi. Pored činjenice da se izbori dobijaju propagandom na medijima, da je Milošević dugo vladao zahvaljujući kontrolom nad medijima, da je Hitler izazvao to što je izazvao zahvaljujući Gebelsovoj propagandi, vi i dalje ne možete da ukapirate (priznate) da nasilje u medijima (naročito nasilje u dečijim crtanim filmovima) u određenom procentu populacije ima priličnog uticaja na formiranje strukture ličnosti ili na izazivanje određenih postupaka.

To je sve samo zato što vi volite akcione filmove i nasilje na ekranu, i mozak vam izgleda nema te sposobnosti da prosuđuje objektivno o temi o kojoj ste pristrasni. Inače, i ja volim akcione filmove, ali čovek mora nešto svoje da žrtvuje za dobrobit zajednice. Međutim, eto, vi mislite da čovek ništa ne treba da žrtvuje, da sve što poželi treba da dobije, i da je uvek neko drugi kriv za nevolje koje vas okružuju. Neee, nikako niste vi krivi, ma ni malo, uvek je neko drugi.

Ne želim više da raspravljam. Ko može da bude objektivan taj shvata, ko ne može taj mora biti prinuđen da shvati, i imam nameru da se u neko dogledno vreme uz istomišljenike u nekoj nevladinoj organizaciji jako angažujem ka uvođenju jake cenzure nasilja i prostakluka na medijima. To će biti teška i dugogodišnja/decenijska borba (zbog velikog broja vas takvih subjektivnih, i naročito zbog velikog broja onih pohlepnih licemera koji bi sve uradili za pare koje dolaze od nasilja na medijima) ali borba nam ionako ne gine na ovaj ili onaj način.
[ Isak666 @ 03.08.2010. 10:43 ] @
A ti i dalje ne mozes da skontas da je taj procenat u Srbiji prilicno bedan, naspram ostalih faktora.

Tvoje naglasavanje uloge filmova me podseca na naglasavanje prodavaca sa telesopa uloge materijala od kojih se prave spejs satlovi i od kojih se prave serpe koje prodaju.

Nema kod tebe ni nijansi, nego jednacis Gebelsa i Nigrutina.

Niti priznajes da postoji uzrocno posledicna veza izmedju onoga sto se nudi i prodaje. Pa tako nije ni muzika nesto sto neko mora da cuje ili da mu neku tu muziku uglavljuje u usi bez njegove volje, nego postoji odredjeno interesovanje za to, pa samim tim i licna odgovornost za konzumiranje necega.



Mada sve je to nebitno, jer zivis u zemlji gde je pre neki dan usvojen amandman na Zakon o borbi protiv korupcije kojim jedan politicar moze vrsiti zakonodavnu, izvrsnu i sudsku vlast istovremeno i cime je legalizovan lopovluk mimo Ustava.

A ti pricas o muzici i filmovima.


Citat:
Međutim, eto, vi mislite da čovek ništa ne treba da žrtvuje, da sve što poželi treba da dobije, i da je uvek neko drugi kriv za nevolje koje vas okružuju. Neee, nikako niste vi krivi, ma ni malo, uvek je neko drugi.


Ovo moras sebi da kazes.
Tebi je kriv Holivud i za klince koji lome i otimaju i za korumpirane politicare.
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2010. 10:48 ] @
Citat:
pisac
To je sve samo zato što vi volite akcione filmove i nasilje na ekranu, i mozak vam izgleda nema te sposobnosti da prosuđuje objektivno o temi o kojoj ste pristrasni. Inače, i ja volim akcione filmove, ali čovek mora nešto svoje da žrtvuje za dobrobit zajednice.


Aha, mi smo kratkovidi i subjektivni a ti si objektivan i spoznao si veliku istinu - i, naravno, spreman si da zrtvujes tudje zarad "opsteg dobra" (citaj: tvoje vizije kako svet treba da izgleda). Neces vise da diskutujes zato sto smo mi budale i ne vidimo, ne zelimo, nismo sposobni da ukapiramo "veliku istinu" koju si ti skontao.

Klasican recept mini-diktatora i gotovo svake ekstremisticke frakcije u drustvu (levice, desnice, nebitno).

Na svu srecu pa je danas malo teze da takvi postanu vlast, otprilike je vrh bacanje hejta po forumima... i dobro je sto je tako ;-)

Citat:

Neee, nikako niste vi krivi, ma ni malo, uvek je neko drugi.


Ja bih rekao da si bas ti onaj koji krivi druge za probleme, mislim ceo tvoj opus poruka na ovoj temi se svodi na prebacivanje krivice za lose roditeljstvo na TV i filmove... mislim... :-)

Ali, ah da... to je velika istina, i naravno da je tako. A ko se ne slaze, on je slep i subjektivan.

Samo nastavi :-)
[ pisac @ 04.08.2010. 12:02 ] @
O lošem roditeljstvu ne mogu da naklapaju oni koji nemaju decu pa nemaju ni pojma šta je to roditeljstvo. Dobar roditelj ne može biti svako, a ukoliko neko i nije dorastao roditeljstvu ne znači da je nedobronameran (recimo samohrana majka koja ceo dan radi i ostavlja školsko dete pred TV-om) to ne znači da društvo treba da kljuka njegovo dete nasiljem i agresivnošću, i usađuje mu model ponašanja sa kojim će se identifikovati, samo zato što to donosi pare nekome.

A ja sa vama ne mogu da raspravljam jednostavno zato što ne možete da gledate celinu i raspravljate o njoj, već se konstantno fokusirate na jednu tačku i jedan detalj koji vam se učini najznačajnijim i onda dovodite taj detalj u svojoj glavi do apsurda postojanja. Mediji nisu samo nasilni filmovi, mediji su i vesti u kojima se opisuje učinjeno nasilje, mediji su i emisije u kojima se prostačko ponašanje i netolerancija među ljudima emituje javno (Farma na Pinku), mediji su i reklame u kojima se neki proizvod reklamira ("mi smo ekipa" - video sam na tramvaju 3 lika koji nešto reklamiraju za svoju "ekipu" koja valjda deli batine i pravdu po kraju), mediji su i one policijske emisije koje vrše detaljnu rekonstrukciju raznih zločina (neko će to gledati sa gađenjem, a neko će tu dobiti inspiraciju za svoje buduće postupke), mediji su i oni prenosi iz skupštine Srbije u kojima prostak poslanik do prostaka poslanika prosipa besmislene uvrede ka nekome (bilo kome) drugome ne uključujući mozak pri tome.

TV dovodi ceo svet u dom, i u porodicu, zajedno sa svim nasiljem koje je inače višestruko povećano na TV-u u odnosu na nivo nasilja u realnom svetu. Dete raste u tom svetu koji je prepun nasilja, i svoje ponašanje nesvesno prilagođava tom virtuelnom svetu. Taj virtuelni nasilni medijski svet se nažalost polako presipa u realni svet kada to dete kasnije počne da reaguje na sitne agresivne podražaje iz okoline višestruko jačom agresivnom reakcijom koja je usađena preko agresivnih medija u kojima je taj nivo reakcije u stvari normalan.

Fokusiranje na jedan detalj je dobro u nekim poslovima, ali nije dobro ako raspravljate o temama koje su šire i duže od vašeg dosadašnjeg postojanja i vašeg zbira neposredno stečenih iskustava.

Dakle, šta ja mogu da raspravljam sa ljudima koji i pored činjenice da su momci gledali neki brutalni film nekoliko puta, i koji su čak i izjavili tokom istrage da su se "pronašli" u tom filmu i da su se identifikovali sa glavnim "junacima", i da su zločin izvršili identifikujući sa junacima iz filma, vi i dalje tvrdite da je tu kriva porodica a ne medijsko nasilje? Porodica je recimo iz ko zna kog razloga nefunkcionalna, ali medijsko nasilje je prosipanje (preuveličanog) nezadovoljstva na medijima koje je te momke izvelo na put nezadovoljstva, stavilo ih na određeni put delikvencije, i taj put "krunisalo" brutalnim filmom koji ih je naveo da svoju (preuveličanu) nesreću identifikuju razlozima i rešenjima navedenim u tom filmu.

Hvala na pažnji.
[ 3way @ 04.08.2010. 12:12 ] @
Citat:
pisac
Ljudi su u jednom trenutku svoje istorije dostigli nivo civilizovanog života sa malo nasilja, a to je bilo pre recimo 40-50 godina.


Secam se.
Taman se zavrsio pokolj 50 miliona ljudi i bacene atomske bombe. Kada se videlo kakvi su to civilizacijski dometi, lepo se pristupilo pravljenju jos tih bombi, a da civilizacija ne bi bila ugrozena, napravljeni su jos veci avioni i tenkove da bolje sire tu civilizaciju. Oni manje civilizovani su gradili atomska sklonista u podrumima, a njihova necivilizovana deca u skoli ucila kako se stavljaju gas maske i prvu pomoc prilikom atomskog udara. Posto su ljudi uvideli kakve pogodnosti u sirenju civlizacije predstavlja rat, Vijetnam, Kina, Koreja i jos neki necivilozovani su takodje zaratili da i oni postanu civilizovani.
[ pisac @ 04.08.2010. 14:22 ] @
Predvidivi ste, jako. Naravno da sam znao da će neko da prokomentariše tu rečenicu na taj način, ali po vašu žalost, to nema niti veze sa temom nasilja na medijima niti direktnog dodira sa civilizovanim svakodnevnim suživotom građana u građanskom društvu na 'zapadu'.

Baš bi mi bilo zanimljivo da mi neko od vas usko fokusiranih objasni konstantno (tokom zadnjih decenija) spuštanje granice prvog seksualnog odnosa (i povećanje maloletničke trudnoće) u 'zapadnim' a sada i 'istočnim' zemljama, i da mi objasni ako na to ne utiču mediji šta onda utiče? Ako je to ipak posledica sveprisutnog seksa na medijima, na koji način seksom i nasiljem (najpopularnije teme) napunjeni mediiji utiču na maloletnike samo po pitanju seksa a ne i nasilja? Jako me zanima odgovor na to pitanje.