[ damirmi @ 05.07.2010. 13:26 ] @
Imam 2 ovakva uredjaja http://www.ubnt.com/downloads/nanoM5_DS.pdf
postavljena na razdailjinu od oko 500 metara(bez opticke vidjljivosti jedna zgrada se nalazi izmedju), koliko mogu skontati po specifikacijama ovakvi uredjai se mogu povezati na razdaljini od 15km ali meni to ne uspjeva, tj ne vide se. Ako neko ima iskustva sa ovim uredjajima zamolio bih ga da mi kaze kakva su.

U naprijed zahvaljujem
[ tox master @ 05.07.2010. 16:30 ] @
Za pouzdan wireless link mora postojati opticka vidljivost izmedju antena koju ti nemas koliko sam shvatio.
Na 2.4ghz skoro da je nemoguce napraviti link kroz neku zgradu a na 5ghz jos teze tako da uopste nije cudno zasto ti se uredjaji ne vide.
Cisto da bi iskljucio mogucnost da nesto ne radi kako kako treba ili da nije dobro podeseno,isprobaj uredjaje na blizinu mada 99% je problem do toga sto nemas opticku vidljivost.
[ damirmi @ 05.07.2010. 20:58 ] @
Predpostavio sam da je do toga, hvala na odgovoru :))
[ Slobodan Milivojevic @ 28.07.2010. 18:21 ] @
Ima li neko iskustva sa ovim uredjajima, kako su se pokazali u radu?

Link koji hocu da prebacim sa 2.4GHz 802.11g na 5GHz i 802.11n (zbog veceg protoka i izbegavanja smetnji na 2.4GHz) je 680m sa optickom vidljivoscu. Uspesno sam testirao link izmedju te dve tacke sa 802.11a i to na oba kraja konkretno sa:
1. Mikrotik RouterBoard 411
2. WaweArena AntenaBox CPE19
3. Wistron CM9 MiniPCI

Tu sam dobio nesto oko 30Mbita protoka i link je radio stabilno, signal je bio oko -60dB... Nazalost ne mogu da dobijem na test Nanostation M5, kao sto sam to uspeo za ovo gore.

Da li bi uspeo recimo 70Mbit/s da izvucem sa 2 nanostation-a pri pomenutim uslovima? Do sada sam koristio od Ubiquity uredjaja samo Bullet 2 koji radi kao sat evo vec 8 meseci na drugom linku. Neki ljudi su me plasili da AirMax Ubiquity uredjaji nisu bas tako dobri kao standardni 802.11a/b/g uredjaji.

Samo me zanimaju iskustva u radu sa Nanostation M5, da ne bi imao glavobolje kasnije... Dakle potrebni su mi samo kao bridge, jer rutiranje dalje ide kroz Mikrotik RB750.