[ latkovicn @ 07.07.2010. 09:37 ] @
Od nedavno imam sledeci problem, pa reko' da se posavetujem sa zajednicom:

Preko puta moje zgrade nalazi se neko preduzece - institut, u cijem dvoristu od pre nekoliko nedelja kose travu ( motornom kosacicom naravno) dvaput nedeljno, u periodu od 15 do 22h. Iz nekog razloga, ne kose u toku radnog vremena, valjda da ne bi ometali gospodu zaposlene... U svim preduzecima u kojima sam imao prilike da se raspitam (pa i u mom), kosi se lepo za vreme radnog vremena.
Otac je prelazio u dva navrata da zamoli da malo skrate to, obojica ustajemo u 5 sati zbog posla, a ne mozes ni odspavati poslepodne od buke, niti leci ranije... Drugi put ga je kosac lepo castio sa par psovki...
Pozvao sam policiju i od nekog policajca rizicnijeg mentalnog sklopa cuo da covek ima pravo da radi sta hoce do 22h, a da ja zatvorim prozor, a ako mi je toplo da kupim klimu... Da nema osnova za pisanje prijave, da se pravila o kucnom redu i vremenu za odmor odnose samo na zgradu i njene stanare... Patrola je ipak dosla, a posle odlaska patrole, kosac je ponovo startovao kosilicu i drndao tacno do 22h...
Mene kao poreskog platisu interesuje kakva su mi prava u ovom slucaju, da li neko stvarno ima prava da ometa moj mir u tom vremenskom periodu i tako cesto, i sta bi po tom pitanju mogao da ucinim? Kome se zaliti? Mesna zajednica, neka kancelarija u opstini mozda? Od policije nema mnogo vajde, ali cu videti sa komsijama da za svako kosenje neko drugi zove policiju, bar da ima traga da se neko zalio, ako vec ne pisu prijavu.
napominjem da se preduzece nalazi tacno preko puta moje zgrade,znaci 10-ak metara od zgrade, i jos 4 zgrade koje su pored moje niz ulicu, prozori zgrada gledaju na preduzece.
Molim vas ako neko ima neka skustva ili informacije da ih podeli sa mnom, da po mogucnosti to resim nekim pravnim putem, a ako to ne prodje da se bacim u gerilu! :-)

Regards!
[ a1200 @ 07.07.2010. 10:21 ] @
Kupi vazdusnu pusku :)
Na ~20m vazdusna puska je ultra precizna... sta da ti kazem...
Opstina/policija ne reshava ni mnogo krupnije probleme. Pre toga, napali iz zgrade josh ljudi da prijave policiji... tako ces skinuti sumnju da si ti jedini "ludak" kome on smeta, kad ga dijabola pogodi u vugla...
Mozda cak i nesto urade koad vide da je vishe stanara/zgrada u pitanju.
[ Shadowed @ 07.07.2010. 10:36 ] @
Pandur nije u pravu. Ne moze da radi sta hoce do 22h.

http://www.ekoplan.gov.rs/src/...ozvoljenom-nivou-buke-u-zs.pdf
[ Isak666 @ 07.07.2010. 10:55 ] @
Napisi preporuceno pismo na adresu te firme sa molbom da se kosi u drugo vreme i prilozi mu ovaj pravilnik.
Uradi posle jos jednom isto, ako ne reaguje.
Pisi i zovi policijsku stanicu, prilozi im isto ovo.
Cimaj i ministarstvo i reci kako niko ne reaguje iz policije na tvoje pozive i da ces zvati medije, ako se to nastavi.
Zovi medije, neku B92 i prilozi im potvrde o posiljkama i snimak telefonom kako kose.

Ili tako nesto.
[ mmix @ 07.07.2010. 11:23 ] @
Citat:
Shadowed: Pandur nije u pravu. Ne moze da radi sta hoce do 22h.
http://www.ekoplan.gov.rs/src/...ozvoljenom-nivou-buke-u-zs.pdf


Da, ali to je moot point, pravilnik propisuje nivo buke koji dopire unutar stana sa zatvorenim prozorima. Sasvim sigurno zvuk kosacice od prekoputa kroz zatvorene prozore ne prevailazi 40db, a cak i da prelazi tu sad ide hrpa problema:

- treba izvrsiti ili naci nekog da izvrsi merenje buke po JUSu
- treba se tuzakati sa njima preko strucnih sluzbi
- treba dokazivati da je nivo buke njihova krivica a ne tvoja (zbog recimo losih prozora).

Nema od toga nista, u praksi van kucnog reda prakticno svako moze da radi sta hoce sem da ti rusi zid pneumatskom busilicom. Ja sam svojevremeno ziveo na autokomandi a to je tek bucna ludnica, par najobicnijih gumenih cepova iz svake apoteke resava problem.
[ Predrag Supurovic @ 07.07.2010. 11:30 ] @
Mozes se pozvati na:

Clan 3. U zonama gde je buka ispod dozvoljenog nivoa, novi izvori buke ne smeju povisiti postojeci nivo buke za vise od 5 dB (A) u odnosuna zateceno stanje.


Dakle, kad ukljuci kosacicu, 5 db povecanja buke mu je dozvoljeno.


[ mmix @ 07.07.2010. 11:42 ] @
Da je tako bas, nikad niko nista ne bi mogao nigde da uradi bilo kojim elektricnim ili benzinskim motorom.
Ja mislim da se to odnosi na trajne izvore buke. Vec sledeci sta to dodatno regulise

"Svaki sledeci izvor buke iz stava 1. ovog clana moze povisiti nivo buke posle godinu dana najvise za ................................ 5 dB (A)."

Znaci moze da ti doda 5dB ali onda mora da se ceka godinu dana da ti se uvo i psiha navikne na dodatni zvuk pre nego sto se doda novi.

[ Shadowed @ 07.07.2010. 12:29 ] @
mmix, ma znam da je kao sto kazes u praksi, al' napomenuh cisto da se zna da nema pravo (iako ima mogucnost) da radi sta hoce.
[ morihei ueshiba @ 07.07.2010. 13:15 ] @
U Srbiji si brale,batali propise. Nego,resi to na tradicionalan nacin: kupi gajbu ladnog Jelenka,odnesi majstorima,reskiraj jedno popodne sa njima. Shvati njihovu muku,napijte se lepo,poizvrcite u ladovinu i dremka.
Sutradan kad ti zasmeta buka,samo im mahni sa prozora,napravi facu u stilu,ono-ej ajde samo malo odmorite,pa da vidis kako ce da utisaju. Povremeno im odnesi koji komad duvana,pitaj kako ide itd.
A mozda ti se i svidi druzenje.Pocetak jednog lepog prijateljstva