[ 93 Stefan @ 07.07.2010. 13:13 ] @
Da li je to dobro jer možda imaju savitljivije i razgibanije zglobove ili loše jer možda nisu kompletno završene čašice?
Konkretno mislim na ono kad neki mogu da saviju prste do suprotnog dela dlana ili kad skroz zategnu noge, kolena im stoje onako čudno kao kod ptica i slično...
[ kkedacic @ 09.07.2010. 21:34 ] @
Morfologija zgloba se mjenja u ovisnosti kakve pokrete zglob izvodi, ukoliko se izvode pokreti veceg opsega zglob ce se tomu prilagoditi. Vrijedi i obrnuto, ukoliko u zglobu nema pokreta dolazi do ankiloze.
Samo po sebi je to dobro jer su savitljivije osobe manje sklone ozljedama. Lose je sto netko moze precjeniti svoju savitljivost pa si istegnuti i polomiti sve zivo.
Svatko moze svakodnevnom vjezbom povecati opseg pokreta u zglobovima, a najvece povecanje s postize ako se vjezba od djetinstva.
[ 93 Stefan @ 10.07.2010. 15:46 ] @
Hvala.
Samo zar ne bi trebala postojati neka granica, ipak sigurno nije bez razloga tako napravljeno. Ne sad da ide do ko zna kog ugla. Ipak bi valjda tad trebalo da lakše popucaju u tom položaju razne stvari, a i koliko mišići mogu da rade nešto u tom položaju. Ne mislim na neki mali ugao od 5-10 stepeni nego baš ono gore što sam napisao što rade sa, na primer, prstima.
[ Stranger2 @ 11.07.2010. 17:58 ] @
Ja sam citao knjige od pavela Tsatsulinija http://en.wikipedia.org/wiki/Pavel_Tsatsouline
(On je bio trener ruskih specijalaca a sada promovise svoje dosta originalne tehnike istezanja po americi.)

Zanimljivo je da on tvrdi da je dosta toga u vezi savitljivosti i mogucnosti istezanja misica ograniceno psihicki. Navodi primer bolesti koja se zove "frozen shoulders" (smrznuta ramena) u kojoj ljudi veoma malo mogu da pokrecu ramena a kada budu pod anestezijom radi neke operacije onda mozes da im okreces ruke u ramenima kao propeler...Bas bih voleo da cujem ako neko zna nesto o toj pojavi.