[ MirosIav @ 07.07.2010. 15:05 ] @
Imam aparat već tri nedelje, ali sam daleko od toga da sam sve oko njega shvatio, pa je naziv teme prvi utisci. I sa prethodnima mi je bilo potrebno par meseci i nekoliko putovanja da potpuno shvatim dokle se može "ići" u nekim načinima rada. No, možda i ovo moje kratko iskustvo nekom pomogne ...

Pre svega, svi dosadašnji foto aparati su mi bili P&S ultrazumovi, poslednji Fuji S2000HD, pa će biti dosta poređenja sa njim.

- ergonomija

HX5V je ( za moje pojmove ) veoma mali, malo veći od ovećeg mobilnog telefona. Sa zadnje strane je 3" ekran, pa nije bilo previše mesta za dugmiće. Posle pomenutih većih foto aparata i dalje pokušavam da nađem pravi način za držanje. Par puta sam prstom zaklonio blic, a s vremena na vreme umesto dugmeta za pregled slika pritisnem dugme za snimanje filmova. No, verujem da ću se vremenom navići. Uglavnom, dugmići su logično raspoređeni, tj. slično drugim foto aparatima. Navoj za stativ je bliže ivici nego centru aparata, pa je malo teže postoći ravnotežu sa onim najmanjim stativima. Zbog uštede u prostoru ne postoje klasični video i USB konektori, već jedan univerzalni na koji se priključuju adapteri, na koje se povezuju kablovi. Neki su to iskritikovali, meni nije bitno ...

- meniji

Meni za osnovna podešavanja je sličan novijim malim Samsunzima i Olympus-ima ( druge nisam probao ) : vertikalne ikonice sa horizontalno raspoređenim podešavanjima. Nije moj omiljeni način, ali sam se lako navikao. I ostali meniji nisu previše rogobatni i brzo sam se snašao.

- komande

Aparat se uključuje dugim pritiskom na dugme, a ne prekidačem, što bi bilo bolje. Zum poluga, ispred okidača je dosta osetljiva, ima mali hod, ali je zum sporiji nego kod Fuji-ja i lakši za kontrolu. U M modu se u podešavanja ekspozicije i blende ulazi pritiskom na dugme, a na kraju se to i potvrdi opet pritiskom na isto, što je složenije nego što je potrebno za moje pojmove, ali je tako kod dosta proizvođača.

- brzina rada

Aparat se ( za moje pojmove ) brzo uključuje. Nisam merio, ali je za oko 2 sekunde spreman za fotografisanje. Fokusira standardno brzo za P&S, možda oko pola sekunde, ni sporije ni brže od pomenutog Fuji-ja. Shutter lag nisam primetio. I kretanje kroz menije je tečno, bez zastoja.

- fotografisanje

Izbor načina rada se vrši kao i kod većine - točkićem. Pored automatskog, tu je i Easy način rada sa još manje podešavanja nego automatski. S obzirom da volim da imam što više kontrole nad onim što aparat radi, ova dva moda, kao ni scene modes ( znate već: beach, snow, itd. ) ne koristim. P mod je standardan, može da se podesi ISO i balans belog. Program shift ne postoji ( ili ga ja nisam našao ), ali postoji kompenzacija ekspozicije, bracketing ekspozicije i bracketing balansa belog ( koji se ne može podešavati niti daje neke naročite rezultate ). A i S modovi za kontrolu ( samo ) blende ili ekspozicije ne postoje, tu je samo M mod u kojem se može podešavati i jedno i drugo. Mada ... Postoje samo dva ponuđena otvora blende ( valjda ) F3.5 i F8, zavisno od zuma. Onaj manji otvor se postiže nekakvim unutrašnjim ND filterom, pa je pitanje da li uopšte postoji klasična blenda na ovom foto aparatu. Najduža ekspozicija može biti 30 sekundi, što je već zamiljiva mogućnost ...

Ono što izdvaja ovaj foto aparat od drugih ( ili većine drugih ) su HDR, Hand Held Twilight, Anti Motion Blur i Panorama načini rada. Svi oni, kao i burst mod koriste brzinu procesora i novi Sony senzor da snime veliki broj slika u sekundi i kombinuju ih u jednu. Anti Motion Blur, koji služi za slikanje objekata u pokretu pri slabijem osvetljenju postiže to povećanjem ISO osetljivosti, pa njega nisam ni isprobavao.

Pre priče o ovim načinima rada malo o kvalitetu slika pri višim ISO vrednostima. Na dosadašnjim foto aparatima sam radio isključivo sa ISO 100 i nižim, jer je šum već na ISO200 bio za mene neprihvatljiv. Ovo je prvi na kome mogu da prihvatim i ISO200 pored osnovnog ISO125 ( ISO100 ne postoji ). Na višim se detalji već previše gube, tako da novi senzor nije previše bolji od konkurentskih. Ali, već na ISO125 se na 100% uvećanja na monitoru može primetiti razmrljanost detalja, "efekat vodenih boja" i oštrina je manja nego na S2000HD. ISO se može zaključati samo u P i M modovima, u ostalima ga sam aparat podešava.

Ono što HHT pokušava je da šum umesto ovim otkloni kombinovanjem 6 slika i to uglavnom odlično radi, do npr. ISO800, što omogućava da se naprave odlične slike iz ruke pri slabom osvetljenju. Ekspoziciju postavi na 1/20, a ISO prema količini svetla. No, ni on nije svemoguć, pa se pri slabijem uličnom osvetljenju detalji gube. Kada bi se ISO mogao ograničiti na npr. 1200 ili naterati aparat da kombinuje više od 6 slika, HHT bi bio najznačajnija funkcija HXV, ali je i ovako veoma upotrebljiv.

HDR kombinuje par slika kako bi se videli i osvetljeni i detalji iz senke. No, pošto i to aparat radi na svoju ruku, ovaj mod je "ćudljiv" :) i nekad daje dobre rezultate, a nekad je isti kao i P mod.

Panorama je pored HHT-a i malih dimenzija aparata ( sa ovim se bez problema ulazi na koncerte :) ) ono zbog čega sam uzeo HX5V. Izabere se pravac kretanja foto aparata, veličina panorame, pritisne okidač i polako rotira. Potrebno je malo vežbe, ali sam iz dugog puta već uspeo da napravim OK panoramu. Aparat snima 100 1920x1080 slika i kombinuje ih u panoramski snimak, sa poprilično dobrim rezultatima. Pokretni objekti se uglavnom prikazuju samo na jednom mestu, a linije poprilično dobro spajaju. Što je ono što se fotografiše dalje, rezultati su bolji. Noću to radi lošije: ekspozicija panorame uvek mora biti kratka, pa je nivo šuma visok, a detalja malo. Pored toga, ručni balans belog za jedan deo panorame može dati loše boje na dugom. I pored svega, ovo je moj omiljeni mod na HX5V i uglavnom dobro radi kada se se shvate njegova ograničenja. Vertikalnim panoramama postižu snimci kao sa širokougaonim objektivima, što je takođe vrlo korisno.

Balans belog pod veštačkim osvetljenjem može biti poprilično loš, boje dosta vuku na žuto, pa je dosta često potrebno uraditi manuelni balans.

Stabilizacija slike ( koja se ne može isključiti ) dobro vrši posao i ja mogu slikati iz ruke sa ekspozicijama do 1/6 - 1/8, a dužim ako se aparat nasloni na nešto. I ovde je potrebno navikavanje na lakši aparat ...

- video

Aparat snima video u najvećoj rezoluciji od 1920x1080 u 60i snimaka u sekundi u AVHCD formatu. Najveća rezolucija u progressive snimanju je 1440x1080, 30 snimaka u sekundi u MPEG formatu. I pored toga što se interlace video malo teže prikazuje na računaru, snimam filmove u njemu, jer se priključivanjem aparata na FullHD LCD dobija fantastična slika! Kao sa nekom mnogo skupljom kamerom. Pokreti su tečni, a stabilizacija u videu je takođe odlično odrađena i ne primećuje se da neko ko snima hoda npr. Snimci imaju dosta detalja. Zum u videu je nešto sporiji, ali dovoljno brz, taman da aparat ne gubi fokus. Pri slabijem svetlu se može videti nešto šuma, ali je za mene to prihvatljivo u filmu. Nisam previše verziran u video, pa možda ne mogu dobro da procenim, ali je ovo što HX5V pruža meni i više nego dovoljno. AVHCD fajlovi su inače poprilično mali ...

... za razliku od fotografija koje su veličine 3-5 MB u najvećoj rezoluciji, što se ne može smanjiti jer ne postoji podešavanje veličine fajla! To je jedna od mojih najvećih zamerki, a sve slike ću morati da smanjujem kroz neki program.

Pored toga i nešto lošijeg balansa belog noću, najveći problem je ipak prejako suzbijanje šuma, tj. zamućenje detalja već na osnovnom ISO125. Neki taj efekat pokušavaju smanjiti slikajuću u HHT modu danju, ali sa ograničenim rezultatima. Oni kojima je to bitno, koji štampaju na velikim formatima i gledaju fotografije na 100% mogu da zaobiđu ovaj foto aparat. Njega ne treba shvatati kao aparat od 10mpx. Ja slike gledam na 32" ekranu, skoro nikad ne štampam i zadovoljan sam. No, planiram nabavku nekog m4/3 jesenas ...

Narednih dana ću postaviti i slike, pa ćete moći i na primeru da vidite moje pohvale i zamerke. Najbolji test koji sam našao online je na http://www.cameralabs.com/revi...Cyber-shot_DSC_HX5/index.shtml .

Ako ste sve do ovde pročitali, svaka čast :). Čekam pitanja :).
[ Nebojsa Milanovic @ 09.07.2010. 23:25 ] @
Hvala Miroslave na mini testu, lična iskustva su uvek dobrodošla.

Ovde fale samo primeri, stavi molim te nekoliko slika i 100% cropova, a bilo bi dobro da okačiš i neku panoramu i da objasniš kako ju je aparat napravio.
[ ArtCool @ 09.07.2010. 23:47 ] @
Dobrih testova i konstruktivnih misljenja nikada dosta, pa makar bili i u mini formi.
Samo napred, a mozes linkovati ka " cevki " i neki video sempl.
[ rodjakzmija @ 07.08.2010. 07:07 ] @
Pozdrav ljudi... odlucio sam se da kupim ovaj aparat, dobar je za moje potrebe(sta vise odlican za te parice...)... cak sam ga nasao jeftinije u Americi za oprilike 80 dolara nego u Srbiji... samo se kolebam u vezi kartice pa ako neko vidi ovo neka mi pomogne sa iskustvom... da li bi ova kartica bila ne dobra nego odlicna za ovaj aparat, mislim prvenstveno da moze da isprati full HD snimak... gledao po netu... pise da moze... ali ako je neko probao licno klasu 6... sada ne znam da je dobar proizvodjac

Transcend 8GB HC Secure Digital Memory Card, mozda je bolji San disc.. svaka pomoc je dobro dosla...hvala unapred...

evo linka ispod za karticu...
http://cameras.abesofmaine.com...e-Digital-Memory-Card/9017777Q

sad sam cak nasao i za ove pare pa ako vas ne mrzi pogledajte
http://www.cameta.com/Transcen...al-Class-6-SDHC-Card-28756.cfm




[Ovu poruku je menjao rodjakzmija dana 07.08.2010. u 08:26 GMT+1]
[ MirosIav @ 19.08.2010. 09:05 ] @
Što se kartice tiče, ja u svom HX5V imam Kingston microSD ( sa adapterom, naravno ) od 8GB i FullHD snima bez problema. Ovaj aparat snima 1920x1080 video u AVHCD formatu, koji zauzima manje prostora nego mp4, tako da brzina kartice nije previše bitna ( dok god je dovoljno kvalitetna ). Usput, o Kingston SD i microSD karticama mogu samo najbolje reći, jer kad god sam poredio njihovu brzinu sa nekom drugom ( a probao sam još i PQI, A-Data, Transcend, Kingmax i OCZ ), Kingston su bile bolje. I sa malim i sa velikim fajlovima. Nisam nikakve ozbiljne testove radio, samo proba kroz Total Commander kad se dokopam tuđe kartice :).

Inače, nisam zaboravio na slike, samo imam vrlo malo vremena ovih nedelja, a imao sam i problema sa internetom. Par puta sam počinjao izbor, ali nikako da završim. Trudiću se da ih postavim do početka septembra.

@rodjakzmija I u Mađarskoj je dosta jeftiniji nego u Srbiji, oko 270 evra ako se ne varam. Ako odbiješ i njihov porez, može se još uštedeti. Po oglasima ima ljudi koji donose aparate iz Mađarske, pa pitaj i njih ...
[ MirosIav @ 27.08.2010. 13:33 ] @
Konačno nađoh malo vremena i za slike. Svi fajlovi su samo smanjeni u Photoshop-u.

Slike danju daju OK boje. Ponekad su zelene malo prenaglašene, ponekad žute ...
Nivo detalja nije zavidan ...

auto mod 1/50 F4 ISO 250

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:05 GMT+1]
[ MirosIav @ 27.08.2010. 13:37 ] @
Zamućenost pozatine ( depth of focus ) nije lako postići. Ovo je ipak mali senzor, no pri većem zumu se može postići.

P mod 1/25 F5 ISO 125

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:02 GMT+1]
[ MirosIav @ 27.08.2010. 13:47 ] @
Hand Held Twilight je jedna od najzanimljivijih opcija. Foto aparat povisi ISO, ali kombinacijom 6 snimaka smanji šum na podnošljivu vrednost.

Primetite i isprane boje u HHT slici ( zbog redukcije šuma na visokom ISO ).

Prva slika je iz ruke, ekspozicija je 1/1.3, F3.5, a ISO je 200.
HHT slika: 1/8 F3.5 ISO 1250

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:05 GMT+1]
[ MirosIav @ 27.08.2010. 13:53 ] @
Ali, kao što ime kaže, HHT mod je namenjen za sumrak, tj. za slabije svetlo, ne za fotografisanje u mraku.

Prva slika je iz ruke, P mod, otud zamućenje :(, ekspozicija je 1s, F3.5, a ISO je 125.
HHT slika: 1/4 F3.5 ISO 3200 (!)

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.08.2010. u 15:03 GMT+1]
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:00 ] @
Danju HHT daje malo tamnije slike, ali ponekad vrlo zanimljive.

Prva slika je P mod, ekspozicija je 1/80, F4, a ISO je 125.
HHT slika: 1/160 F4 ISO 125
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:08 ] @
Panorama je takođe jedinstvena na HX5V ( i na TX5 ), jer može "zamrznuti" objekte u pokretu. Naravno, u nekim fotografijama mogu se videti neke nelogičnosti, ali je to manjina.

Ekspozicija, otvor blende, ISO i balans belog su konstantni tokom pravljenja panorame, pa se moraju izbegavati znatno svetlije ili znatno tamnije oblasti. Kao što se može videti, nisko sunce je najveći neprijatelj panorame :).

Oštrina je nešto manja od običnih fotografija, ali ne dramatično.
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:14 ] @
Vertikalna panorama je za mene najvrednija opcija na ovom aparatu. Pomoću nje se dobijaju širokougaone fotografije koje izgledaju kao "normalne". Količina "nelogičnosti" u fotografijama je veća nego kod obične panorame, no kao i kod horizontalne, potrebno je izbegavati bliske objekte.
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:18 ] @
Panoramu u slabijim svetlosnim uslovima treba izbegavati. Aparat poveća ISO, ali je redukcija šuma bazična, pa su detalji vrlo mutni. Balans belog takođe može napraviti probleme.

Primetite i jedan automobil na više mesta, zbog duže ekspozicije.
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:26 ] @
Evo jedne vertikalne panorame sa klupskog koncerta. Detalje bolje da ne vidite :).
[ MirosIav @ 27.08.2010. 14:28 ] @
Balans belog noću još jedna slaba tačka ovog foto aparata. Žuta je veoma izražena kod veštačkog osvetljenja. Kada se odredi "custom" balans belog, žuta nestaje, ali bela svetlost postaje plava. Opet kažem, ovo su moji prvi utisci, a možda korišćenjem nađem neko rešenje.

Ovo je sve od slika, postavio sam dosta "loših", ali moram reći da sam uglavnom zadovoljan.
Ako imate pitanja, slobodno postavite ...
[ rodjakzmija @ 28.08.2010. 02:17 ] @
U pravu si za balans belog.. to sam primetio, ali ako uporedimo cenu i uporedimo sa DSLR aparatima ovo je dobar aparat, ne mozemo nesto savrseno da ocekujemo od njega za tu cenu, ja sam generalno zadovoljan njime... platio sam ga 314 dolara, i odlican je, a u Srbiji je skuplji... negde oko 365 eura... Dosta u mraku dodaje zutu, nije prirodna, vestacka, lepa, ali nije prirodna, ali kao sto si rekao Miroslave, umeju da budu i zanimljivije slike kada dodaje vestacke boje... Primetio sam das zahteva veoma mirnu ruku da bi napravio dobru sliku, evo nekih mojih, nisam ga jos testirao najbolje ali sam zadovoljan do sada. Snimanjem sam posebno zadovoljan...
[ MirosIav @ 31.08.2010. 09:31 ] @
Citat:
rodjakzmija: U pravu si za balans belog.. to sam primetio, ali ako uporedimo cenu i uporedimo sa DSLR aparatima ovo je dobar aparat, ne mozemo nesto savrseno da ocekujemo od njega za tu cenu


Kad mogu Canon i Samsung u svojim jeftinijim aparatima da imaju dobar balans belog, mogao bi i Sony. No, drugi proizvođači nemaju te napredne modove koje Sony ima, pa će HX5 biti kod mene dok ostali razmišljaju :). U međuvremenu bi mogli da omoguće da radi blic i da se ograniči ISO u HHT modu. Tad bi noću bio upotrebljiv poput nekih mnogo skupljih aparata.

Citat:
ja sam generalno zadovoljan njime... platio sam ga 314 dolara, i odlican je, a u Srbiji je skuplji... negde oko 365 eura...


Sjajna cena, ta dolarska! Ja sam platio 330 evra ovde, ali je u međuvremenu poskupeo (?!) ...

Citat:
Primetio sam das zahteva veoma mirnu ruku da bi napravio dobru sliku, evo nekih mojih, nisam ga jos testirao najbolje ali sam zadovoljan do sada.


Ja noću mogu da napravim dobru sliku iz ruke sa ekspozicijom od 1/8 s. Za 1/6 stavljam tajmer od 2 sekunde pre okidanja. Nisam još našao granicu, ali je i ovo dosta dobro. Ako se aparat prisloni na nešto ( zgradu, banderu :), ... ) može se uz tajmer i pridržavanje slikati i do 1 sekunde, što je za grad noću skoro uvek dovoljno.
[ rodjakzmija @ 31.08.2010. 18:16 ] @
Evo jos nekih slika od mene...
Slike i Opcije:
1-soft background mode in scene
2-intelligent mode to sun
3 i 9-vertikalna panorama
4 i 5, 7 i 8- sa zumom i bez zuma 10x
6-panorama
9- vertiklna panorama(zanimljivo)

[Ovu poruku je menjao rodjakzmija dana 31.08.2010. u 19:33 GMT+1]
[ MirosIav @ 22.09.2010. 12:10 ] @
Još malo komentara:

Baterija mu je osrednjeg trajanja. Uspeo sam da je ispraznim posle oko 240 slika ( nijedna sa blicem, ali desetak panorama ) i dva-tri minuta FullHD filma i to usred posete Barseloni! Srećom, imali smo još jedan foto aparat pri ruci. Da prima AA baterije, OK, ali ovako vam nema pomoći bez rezervne.

Balans belog noću nije konstantno loš, možda u 20-30% situacija loše procenjuje osvetljenje. Ali zato sa blicem ume još gore da "omane", pa slike vuku na crveno.

Blic je dosta slab, najslabiji od svih foto aparata koje sam imao. Danju kao fill flash već na 3 metra ne uspeva da osvetli osobe u senci ...

Stabilizacija slike odlično radi posao. Uspevao sam da dobijem čiste slike iz ruke i sa 1/2 ekspozicijom. Samo kad se ništa drugo ne bi pomeralo :). Ne vredi mirna ruka ako je vetar jak :).

Sve u svemu, s obzirom da još žalim za Fuji-jevim bojama :), žao mi je što nisam sačekao novi Fuji F300EXR, koji ima slične mogućnosti, ako se ne računa "samo" 720p video.