[ Agnus Dei @ 08.07.2010. 19:51 ] @
Pozdrav svima!

Za moderatore: nadam se da sam temu postavio na pravom mestu, u suprotnom molio bih da je premestite na odgovarajuće.

Pre izvesnog vremena sam postao deo tima oformljenog sa idejom izrade naprednijih interaktivnih materijala za učenje na daljinu. Materijal je namenjen u edukativne svrhe, kako u obrazovanju (kursevi iz najrazličitijih oblasti), tako i u privredi (razne obuke radnika i sl.).

Pošto imamo viziju, ali ne i dovoljno iskustva, dobro bi nam došla razmena istih sa svima koji se bave sličnim poslovima.

Trenutno smo u fazi eksperimentisanja i istraživanja, svi radimo sve i svi učimo sve. Koristimo Moodle platformu, a kao alat Adobe Captivate, koji kombinujemo pre svega sa Flash-om, odnosno ActionScript-om.

Još uvek je to poprilično lov u mutnom, tako da bi nam dobro došao svaki savet, što u pogledu softvera, što u pogledu iskustava i instrukcija.
[ Agnus Dei @ 31.08.2010. 21:50 ] @
'Ajmo, ljudi, 250k clanova, nije valjda da niko ne poznaje ovu oblast......
[ maksvel @ 31.08.2010. 22:09 ] @
Generalno, u timovima za razvoj e-materijala, trebalo bi da se podele uloge angažovanih učesnika: ko osmišljava sadržaje (uzimajući u obzir ciljeve, strukturu polaznika itd.), ko je zadužen za tehničku realizaciju itd.

Kako ste zamislili: stavljate samo flash-tutorijale na Moodle ili kombinujete sa drugim resursima??
Captivate je moćan alat i tutorijali kombinovani sa ostalim modulima Moodla (testovi, forumi, radionice, e-knjige, rečnici...) može dati veoma kvalitetne kurseve.

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 31.08.2010. u 23:20 GMT+1]
[ Agnus Dei @ 31.08.2010. 23:58 ] @
Postoji nas nekoliko kao ucesnika, svako ima znanje iz odredjene oblasni, ali ne i nekog prakrticnog iskustva.

Ostavimo za sada Moodle po strani... Na kraju, ne mora se on ni koristiti.

Ne bi trebalo da to budu klasicni tutorijali kojih cesto ima na netu (tipa, pustis video i pratis ono sto neko radi).
Captivate je dobar za prezentovanje neke teorije, a posebno za pravljenje testova, ali to nije dovoljno.
Ono sto me konkretno zanima jeste, da li je moguce, na primer, napraviti kompletan kurs iz racunovodstva na kojem ce polaznici umesto knjige i sveske koristiti racunar. Uzme se jedna klasa iz Kontnog okvira, da se teorijski deo (sto nije problem), a na osnovu te iznete teorije-predavanja (nebitno da li je tekst ili video) da se zadatak. Samo da napomenem da zadaci iz racunovodstva nisu uopste jednostavni. Bude, recimo, desetak promena koje treba da se rese, a to podrazumeva vodjenje dnevnika knjizenja, T konta, zatvaranje T konta, izrada zakljucnog lista, bilansa stanja, bilansa uspeha itd.
Da li se za ovo moze koristiti Excel, na primer, ili postoji neki bolji, drugi alat?
Dakle, poenta je da se polazniku omoguci da svoje zadatke izvrsava na racunaru, postupno, kao u svesci...
Ima li ideja, predloga, iskustava?
[ IIacaII @ 08.09.2010. 09:36 ] @
Ako gledate u budućnost onda izbegavajte Flash.
[ Agnus Dei @ 08.09.2010. 11:02 ] @
OK. Hvala na savetu! Ali mi treba argumentacija za to....
[ trgovac1971 @ 07.12.2010. 20:30 ] @
Nemam baš neka iskustva, ali sam se jedno vrijeme bavio 'izučavanjem' naročito Captivate-a i Flash (eksperimentalno). Moja iskustva su izvanredna.
Imao sam neke ideje (obrazovni softver), do čije realizacije nije došlo, ali za nešto bolje od Captivate-a ne znam .
Flash sam izbacio na početku, ne kao loš, nego zbog toga što se nisam sam uspio snaći u njemu. Nekako su mi svi objekti bili totalno izvještačeni, a još možda važnije, dosta lako je dolazilo do prekida i zastoja. Opet ne velim ništa loše o Flash-u, ali ja ga nisma mogao uspješno koristiti.
A, sada o captivate-u. Ne znam, tvoj nivo poznavanja toga alata, ja sam bio totalni početnik (prvi sam put i čuo za taj alat). Međutim, to ti je nešto kao čarobna lampa, ati Aladin. Nešto fali? Nedostaje duh. Jednostavno što hoćeš bolje rezultate, treba ti više i viiiiše truda u učenje i u realizaciju. Tu je najveći problem. Alat je jednostavan, ali toliko nudi da sitne promjene mogu dati ljepše rezultate.

Ovo je moje iskustvo ukratko. Nisam baš upućen u problematiku, ali sam za svoga tromjesečnog rada u Captivate-u, njegovim rezultatima fasciniran. To da radi sa zvukom (uskopojasni mikrofon i profesionalni govornik), mogućnosti rada u ostalim Adobe alatima, izuzetna jednostavnost rada sa slajdovima, snimanjima ekrana, organizacijom istih.
Samo znanje i dobra ideja. Uspjeh neizostavan. Da li sam šta zaboravio? Ne znam. Možda lovu?
[ maksvel @ 07.12.2010. 20:35 ] @
Da, možda lovu ;)
Camtasia je jeftinije, mada i nešto lošije rešenje.
Nego, zar nije većina podrazumevanih formata upravo flash??
I sam Adobe u tutorialu za Captivate koristi - flash: http://www.adobe.com/designcen...actions_to_Projects/index.html

Kad zavlada HTML5 i šta-ja-znam, možda flash ode u 2. plan, ali će biti tu još neko vreme sigurno.

Bitna stvar je što oba alata podržavaju SCORM, što je odličan feature, koji omogućava uvoz kreiranih sadržaja u razne LCMS-ove, uključujući Atutor, Moodle i sl.