[ combuster @ 09.07.2010. 08:03 ] @
Kakav izgled desktop-a vama odgovara ? Masne teme, simplicity, gomila informacija na desktopu ili nista sem wallpaper-a ?

Na Linuxu su u glavnom u pitanju conky ili plasmoidi koji pruzaju informacije koje su extremno korisne. Ocitavanje termalnih senzora, cpu load, ram/swap, baterija, top, protok na mrezi - ne da mi je trebalo jednom nego mi zatreba vise puta u toku dana. Kad skuca neka aplikacija i pocne da jede ram i cpu vreme - dok odes u system monitor ili pokrenes terminal pa top pa onda killall app... Lakse odmah alt+f2 i killall app :)

Sto se mene tice, ja volim da imam osnovna sistemska ocitavanja sa desne strane - sa leve u jednom redu - dva maximalno shortcut-ove osnovnih programa koje koristim (mada mi ni to u principu ne treba niti ih kada koristim (ok brisem ih sad odmah :D)), i to je to.

Nemojte kaciti slike vasih desktopova u ovoj temi posto vec postoje odgovarajuce teme za to u Windows i Linux kategorijama - moze link do postova u tim temama ili eventualno link do imageshack-a (ali kao thumb da tema ostane lightweight :D).
[ Srđan Pavlović @ 09.07.2010. 08:18 ] @
Cist Desktop, pojavljuju se samo montirani uredjaji na njemu.
Jedan panel, donji, konfiguracija postavljena slicano kao u
Windows-u ("start", "quicklaunch" ikonice, zatim window list,
odnosno lista programa, i skroz desno sat i "quicktray", i ikonica za trash).

Nikakav conky ili nesto slicno, nema sta da gledam temp procesora, diskova
stanje memorije... komponente se sasvim adekvatno hlade a stanje memorije
ako me zanima jednom u 100 god provericu iz konzole ;)

Dakle, minimalizam, u svakom slucaju :)
[ maksvel @ 09.07.2010. 08:52 ] @
Nisam za pretrpan desktop, ali jesam da se isti koristi ;)
Od ostalih gadgeta i mumbo-jumbo, baš ništa.
[ srdjee @ 09.07.2010. 10:30 ] @
Cist desktop, samo recycle bin, windows classic tema bez pozadine, par osnovnih stvari u quick launch, sve na single click
[ Tyler Durden @ 09.07.2010. 12:05 ] @
minimal!
imam samo jedan mali taskbar gore na kome se vidi trenutni desktop, vrijeme i net protok trenutni.
cak sam prestao da koristim i neke lude wallpapere.
[ Igor Gajic @ 09.07.2010. 12:13 ] @
Sto manje ikonica.

Ili koriscenje Stardocks Fences za sredjivanje ikonica na desktopu.
[ Shadowed @ 09.07.2010. 12:19 ] @
Ja svoj desktop retko i vidjam tako da mi je sve jedno :)
Na jednom monitoru mi je stalno maximized ono sto trenutno radim, bilo browser, total commander, visual studio ili koji god vec program. Na drugom imam nekoliko prozora koji su rasporedjeni i zauzimaju zajedno ceo ekran i to tako stoji. Programe pokrecem ili iz taskbar-a (pinned) ili iz start menija. Desktop vidim prilikom startup-a sto mu dodje otprilike jednom mesecno :)
[ w3bl0rd @ 09.07.2010. 12:34 ] @
Citat:
Shadowed: Ja svoj desktop retko i vidjam tako da mi je sve jedno :)
Na jednom monitoru mi je stalno maximized ono sto trenutno radim, bilo browser, total commander, visual studio ili koji god vec program. Na drugom imam nekoliko prozora koji su rasporedjeni i zauzimaju zajedno ceo ekran i to tako stoji. Programe pokrecem ili iz taskbar-a (pinned) ili iz start menija. Desktop vidim prilikom startup-a sto mu dodje otprilike jednom mesecno :)

X baš tako s lijeve strane na monitoru je Visual studio, i još možda SQL server management studio, i par alata u full screenu, a s desne strane ostaci VIsual studia, browseri folderi neki otvoreni, svašta... do desktopa se opčenito teško dođe :)
[ maksvel @ 09.07.2010. 12:42 ] @
Kakav vam je to desktop-minimalizam, kad imate dva desktopa??
[ gigamg1 @ 09.07.2010. 12:55 ] @
Wallpaper mi nije bitan jer ga ionako ne vidim celog jer obicno pretrpam desktop kojekakvim glupostima pa tek posle mesec dana se setim da sortiram... Onda mi je tesko jer naviknem na gomilu ikonica i na njihov redosled pa se nemogu snaci kada je sve sredjeno
[ Pedja_N @ 09.07.2010. 13:26 ] @
Uvek minimalizam!
Ja to ovako otprilike radim.



[ Srđan Pavlović @ 09.07.2010. 13:29 ] @
Meni je to tvoje pretrpano

[ Horvat @ 09.07.2010. 13:37 ] @
na desktopu imam 3 ikonice (my computer, recycle bin i my bluetooth places) i to samo zato sto me mrzi prckati u reg. bazi da i to obrisem, mada i onako retko kada vidim desktop (obicno je total commander ili firefox ili neki 3. program odozgo)
a u start panelu (koji mi je autohide) imam start dugme, pored quick lunch ikonice programa koje cesto koristim,pored je jezik tastature, i pored sata oni programi koji su vec ukljuceni i tamo su

te zezancije poput analognog sata na pola ekrana, koliko dugo radi komp i koje je zauzece procesora na desktopu mi ne trebaju, pogotovo na ovako "jakoj" masini

a kad mi se zaglupi komp svakako moram cekati dok se pojavi process explorer,tako da nema tu nekih efikasnijih lekova da se brze pojavi ako ga drzim na desktopu ili gde vec

tako da, odgovor na naslov - da
[ Shadowed @ 09.07.2010. 13:56 ] @
Ne moras u Registry-u, mozes desni klik na desktop, view > iskljucis Show desktop icons (to je za 7, mislim da je slicno i za xp/vistu).
[ kkedacic @ 09.07.2010. 13:59 ] @
Od WM-a imam dwm + dmenu, terminal je mrxvt, a shell dash. Jedina promjenjena stvar kod dwm je dodano vrijeme i datum, a jedina stvar koja mi ne dostaje je system tray :D
[ Horvat @ 09.07.2010. 15:08 ] @
al opet ikonice postoje negde,al ja hocu skroz da ih obrisem :]
[ mmix @ 09.07.2010. 15:12 ] @
rclick na desktop pa properties ili personalize, pa change desktop icons, odatle zibacis sve sto ti ne treba.
[ AmoK @ 09.07.2010. 15:33 ] @
Mislim da je organizacija puno bitnija od minimalizacije !

RainMeter aplikacija je super za sredjivanje desktop (mnogo bolje od Samurize).
[ niceness @ 09.07.2010. 15:42 ] @
Minimalizam? Na Linux-u, da. E, sad na WIndows-u je malo drugacija prica...
Npr. situacija sa radne stanice (winxp):
    C:\> dir /B "%HOMEPATH%\Desktop" | find /v /c "::"
120
plasim se da bi ste se slogirali ako bih postavio screenshot :D

Citat:
kkedacic: Od WM-a imam dwm + dmenu, terminal je mrxvt, a shell dash...

E i ti si stvarno otisao u krajnost.. mislim gde nadje dash :)
Sto se mene tice bez bash, zsh ili ksh nema nista.
[ Nedeljko @ 09.07.2010. 15:57 ] @
Za minimalizam!

640x480, 16 boja bato, pa da vidiš.
[ kkedacic @ 09.07.2010. 16:35 ] @
Citat:
E i ti si stvarno otisao u krajnost.. mislim gde nadje dash :)
Sto se mene tice bez bash, zsh ili ksh nema nista.

Dash mi je linkan na /bin/sh i inace je postavljen kao defaultan shell, mislim da je tako kod vecine distri.
Bash koristim kad trebm nesto nadopunjavati tabom, kada radim neke malo kompleksnije stvari itd., ali inace je za svakodnevni rad dash sasvim dovoljan :D
[ Horvat @ 09.07.2010. 17:02 ] @
Citat:
mmix: rclick na desktop pa properties ili personalize, pa change desktop icons, odatle zibacis sve sto ti ne treba.


jok, samo my computer (i n. neighborhoods i my docs) je moguce skloniti, sto znaci da kanta (i bluetooth) ostaju
no, nije ni bitno
[ combuster @ 09.07.2010. 18:46 ] @
Ja volim da imam non stop uvid u top procese po cpu load-u i zauzecu memorije kao i osnovna sistemska ocitavanja jer mi se nije malo puta desavalo da program pocinje abnormalno da se ponasa. Evo epiphany mi ponekad na odredjenim web stranicama zakuje i naletim na mem leak - ako ga ne ubijem u roku od 10-tak sekundi - hard reset, nista drugo ne pomaze, napuni ram i swap dok si rekao keks :D Tako da sa desne strane imam conky, mozda nekih 150px u sirinu i celih 800 u visinu, ostalo je clean skroz :)
[ Mitrović Srđan @ 09.07.2010. 19:11 ] @
Kod mene je haos ikonica i svega ;-) Ali se dobro snalazim u tom haosu ;)
[ combuster @ 09.07.2010. 19:24 ] @
Ortak ima toshibu netbook i desktop masinu i na oba su desktopovi prepuni ikonica - vise ne moze da stane nijedna. Kako se neko snalazi tako ja stvarno ne znam :) Drzao sam ikonice na desktopu sve do momenta kada sam snimio da ih odatle ne startujem nikad (ili preko menija ili alt+f2 pa kucam ime programa).
[ maksvel @ 09.07.2010. 19:41 ] @
Hehe, a najžešće su ikonice tipa "Acrobat Viewer", za programe koje nikad ne pozivaš posebno. Doduše, za Windowzu ima onaj Desktop cleanup, iza kojeg ne ostaje puno :)
A kad se zapusti, baš se zapusti, npr:
[ SlobaBgd @ 09.07.2010. 20:49 ] @
Desktop bez ijedne ikonice i wallpapera, sve je u toolbaru i quicklaunch-u.

[ Odin D. @ 09.07.2010. 21:13 ] @
AutoHotkey i Slickrun brajko.
Kakav desktop kakav Toolbar kakvi bakaraci.
[ bobrock1 @ 09.07.2010. 21:37 ] @
vrlo prerpan, povremeno se sredi na prihvatljivu meru da ne preraste u haos.
desktop je tu da se koristi :)
[ Srđan Pavlović @ 09.07.2010. 22:13 ] @
Meni je Desktop tu kad mi se cefne da minimiziram sve zivo i gledam ribu na slici... ovaj, prirodu.
[ Marko_L @ 09.07.2010. 22:41 ] @
Ja nikako ne kontam taj neki minimalizam kada je desktop u pitanju. Mislim na onaj minimalizam tipa "Imam samo My Computer i Recycle Bin". Pa za šta će ti desktop onda uopšte. Što se mene lično tiče, desktop mi služi za ono za šta je i namenjen, dakle da bude radna površina, što značl da su tu prečice za najčešće korišćene programe i foldere kojima često pristupam, projekti i dokumenta na kojima trenutno radim, a nađe se ponekad i neko smeće u vidu nečega što sam skinuo sa neta sa ciljem da testiram, ali se to redovno čisti. To je što se tiče levog monitora, a na desnom nema ničega, barem što se tiče desktopa, već je tu obično source code projekta na kome trenutno radim.
[ Shadowed @ 09.07.2010. 22:52 ] @
Citat:
Marko_L: Ja nikako ne kontam taj neki minimalizam kada je desktop u pitanju. Mislim na onaj minimalizam tipa "Imam samo My Computer i Recycle Bin". Pa za šta će ti desktop onda uopšte.

Pa, eto, meni i ne treba, al' ne mozes ga ukloniti :) Kad sklonis sve prozore, uvek nesto ostane :)
[ Ixtis @ 09.07.2010. 23:00 ] @
Isključivo minimilizam!
Na Windowsu se i nađe po neka ikonica na Desktopu, ali na Linuxu samo Home ikonče, i niš` drugo!
Ako mi je potrebna neka informacija o procesima, hardu, ... , uvek imam System Monitor, ili Terminal. Šta će mi mali milion letećih hijeroglifa na desktopu, sem da mi bodu oči, i nepotrebno odvlače pažnju!
Daklem da rekapituliram, Home ikona, i Panel (sa četiri pop out drawera - sistemski, internet, office, i multimedia), se nalaze na svakom linuxu koji instaliram.
Sve je stvar navike! A navike se vrlo teško menjaju! ;-)
[ galahad @ 09.07.2010. 23:34 ] @
I ja sam minimalista

U gornjem baru imam meni, pored njega ikonice programa koji mi najčešće trebaju... To je sa leve strane, sa desne, language bar, system monitor, notification area, kalendar, i onaj turbo-fensi IM/System logout shutdown glupost... Na F12 od gore "ispada" Yakuake (Qualke-style konzola)

U donjem baru je samo window list.. A desktop je uglavnom prazan, ili se na njemu nalaze stvari koje privremeno svlačim sa USB-a dok ih ne rasporedim, ili baš nešto što koristim tog momenta, posle toga, sve se briše sa desktopa... Naravno, copmpiz i 9 desktopa za rad (od toga koristim 2, maksimalno 3)
[ New Village DC @ 10.07.2010. 01:14 ] @
Desktop bez ikonica nije desktop ;-) Nekad se desi da se bas prenatrpa, ali se sve to s vremena na vreme dovede u red.
[ mrkii @ 10.07.2010. 07:04 ] @
Citat:
Marko_L: Ja nikako ne kontam taj neki minimalizam kada je desktop u pitanju. Mislim na onaj minimalizam tipa "Imam samo My Computer i Recycle Bin". Pa za šta će ti desktop onda uopšte. Što se mene lično tiče, desktop mi služi za ono za šta je i namenjen, dakle da bude radna površina, što značl da su tu prečice za najčešće korišćene programe i foldere kojima često pristupam, projekti i dokumenta na kojima trenutno radim, a nađe se ponekad i neko smeće u vidu nečega što sam skinuo sa neta sa ciljem da testiram, ali se to redovno čisti.
Citat:
New Village DC: Desktop bez ikonica nije desktop ;-) Nekad se desi da se bas prenatrpa, ali se sve to s vremena na vreme dovede u red.

+
[ deki1964 @ 10.07.2010. 08:42 ] @
Minimalno-crn displej bez ikakvih sličica,sa par neophodnih prečica.
[ Ankalagon the Black @ 10.07.2010. 12:52 ] @
Samo Recycle Bin na desktopu. True Launch Bar za sve potrebne programe i par ikonica za najcesce koriscene programe na windows quick launch bar-u. Da, i Johns background switcher za menjanje wallpaper-a.
[ Horvat @ 10.07.2010. 13:04 ] @
Citat:
Marko_L: Ja nikako ne kontam taj neki minimalizam kada je desktop u pitanju. Mislim na onaj minimalizam tipa "Imam samo My Computer i Recycle Bin". Pa za šta će ti desktop onda uopšte.


pa za ovo
Citat:
Srđan Pavlović: Meni je Desktop tu kad mi se cefne da minimiziram sve zivo i gledam ribu na slici... ovaj, prirodu.


a za programe koje cesto koristim postoji quick lunch polje u taskbaru koje mi je u svakom trenu dostupno kada spustim misa, za razliku od desktopa kada moram sve smanjiti
[ burex @ 10.07.2010. 13:22 ] @
Pre sam imao pun desktop ikonica, dok nisam odlučio da mi je dosta tih gluposti i jednostavno ih sve uklonio.
Sada:

Za sve što mi treba, tu je start meni. Brže nego išta.
[ mmix @ 10.07.2010. 13:23 ] @
Naspram vas ja sam rpavo prase, imam u svakom trenutku bar cetrdesetak ikonica vizuleno grupisanih u clustere po nameni, od kojih je dobar deo u stvari folder sa radnim fajlovima ne znam kad sam poslednji put pritisnuo Start dugme
[ combuster @ 10.07.2010. 14:02 ] @
Habit is a bitch :)
[ Srđan Pavlović @ 10.07.2010. 15:01 ] @
Znaci posto nas ima vecina "minimalista", mozemo da
donesemo zakon o zabrani postavljanja vise od 3 ikone
na desktop
[ Stefan Markic @ 10.07.2010. 15:08 ] @
[ combuster @ 10.07.2010. 15:15 ] @
Imas vise od tri ikone - brisi :)
[ mmix @ 10.07.2010. 15:17 ] @
Teror vecine nad manjinom Tuzicu vas strazburu
[ Dejan Lozanovic @ 10.07.2010. 16:35 ] @
Ja ih imam oko 5-6 ikona ako zanemarim trash home i computer. Sve ostalo je extra organizovano po menijima blazen bio linux sa vertikalnom normalizajicom programa :)
[ Shadowed @ 10.07.2010. 16:49 ] @
Sta podrazumevas pod vertikalnom normalizacijom programa? :)
[ VlaDiXx @ 10.07.2010. 19:46 ] @
uzdržan sam, nisam ni protiv toga, ukus je relativan, ali ako je već radna površina onda neka služi svrsi...
[ Dejan Lozanovic @ 10.07.2010. 23:46 ] @
Citat:
Shadowed: Sta podrazumevas pod vertikalnom normalizacijom programa? :)


Horizontalna je ona sa windowsa npr, svaka aplikacija napravi svoj podmeni, dok vertikalna znaci programi grupisani po smislenosti, npr start/internet/ pa su tu svi moguci programi vezani za net (skype/firefox/pidgin itdd) ili start/graphics/pa tu imas gimp,scribus, nesto programa za skener itd.... jednostavno sve je na dva klika :) a desktop pregledan :)
[ Shadowed @ 11.07.2010. 00:09 ] @
OK, jasno, moze to i u Win-u, ali ok, nije po default-u. Moze rucno, sto sam ja pre radio, al' od kako ima onaj search u start meniju, najvise njega koristim. Otkucam prva 2-3 slova i tu je :)
Mada, u sustini, meni je vecina apliakcija koje koristim non stop ukljucena pa mi nije mnogo ni bitno za pokretanje :)
[ cokeI @ 11.07.2010. 01:24 ] @
Jao, mislim da ne treba trositi vreme na organizaciju i ulepsavanje to mesta, desktop mi nekako dodje kao neko mesto gde sve sto ne znas gde ces mozes da strpas, a onda ti jednog dana to izbije oci i shvatis da... A da ima i ono cuveno kada te neko pita gde ti je nesto na kompu samo mu kazes na desktopu i ne smaras se mnogo... :) Dakle desktop = protochni bojler!
[ IgorJ @ 11.07.2010. 14:05 ] @
Trudim se da bude minimalno ali ipak ne treba preterivati neke stvari su mi ipak potrebne da budu tu na jedan klik.

Vako je kod mene.





[Ovu poruku je menjao Igor.j1 dana 11.07.2010. u 15:52 GMT+1]