[ goxkojic @ 10.07.2010. 16:39 ] @
Napravio sam bazu podataka biblioteke, ali nisam siguran da li sam dobro spojio u realtionships-u. Može li mi ko pomoći da provjeri na brzinu??? Hvala
[ Zoran.Eremija @ 10.07.2010. 17:21 ] @
Da bih mogao da prodiskutujem Vas model baze za biblioteku, prvo bi trbalo da znam da li je u pitanju skolski rad ili neki primenjeni rad. Ovo pitam iz razloga tog sto se vidi iz Vaseg modela da vise lici na skolski. Za pocetak sam ga povukao u CASE alat ERwin zbog onih koji ga ili malo koriste ili nikako da bismo videli kako izgleda ER model i da bi mogli da ga lakse prodiskutujemo.

[ goxkojic @ 10.07.2010. 17:36 ] @
To mi je seminarski rad iz informacionih sistema trebam sada u ponedeljak da ga branim. ERwin i BPwin još nismo radili, radićemo na drugoj godini, tako da njega baš ne razumem kako je spojen. Mene interesuje da li bi funkcionisala ova baza podataka kako sam ja spojio, ako ne šta bih to trebao da ispravim ili da napravim da budeš još bolja??? Hvala što ste pogledali...
[ Zoran.Eremija @ 10.07.2010. 18:09 ] @
1. Kada se modelira neki realni sistem polazi se od cinjenice koji je interes posmatranja tog sistema, a na osnovu toga definise se granica sistema. Daklem ako je to „BIBLIOTEKA“ tada se taj sistem treba upoznati i moraju da se identifikuju procesi koji se odvijaju u tom sistemu. Kao i procesi moraju se identifikovati i nosioci informacija, a zatim entiteti kojim se ti nosioci informacija opisuju. Zasto ovo ukazujem? Iz razloga tog sto ste identifikovali entitet po imenu „KNJIGE“. Ne znam da li znate da biblioteka tj bibliotecko poslovanje osim knjige obuhvata i mnogo vise razlicitih objekata (npr. Video zapise, tonske zapise...) i u svetu bibliotekara oni sve te objekte od intresa posmatranja nazivaju „Bibliotecka gradja“.

2. Pretpostavljam na osnovu modela kojeg ste definisali niste upuceni da postoje bibliotecke gradje koje uposte nemaju autora ili je autor nepoznat i da bude slucaj intresantniji najcesce su to „Retki materijali“ koji su pod posebnom zastitom. Znaci veza izmedju entiteta AUTOR i KNJIGE prikazana asocijativnim (mesovitim, gerund...) entitetom NAPISAO ne moze biti tako definisana i samim tim odrziva.

3. Entitet IZDAVANJE ne moze biti asocijativan iz tog razloga sto kroz vreme neki clan moze ponovo da uzme istu knjigu.

4. Entiteti STAVKA KATALOGA, STAVKA OTPREMNICE, STAVKA NARUDZBENICE u kljucu tih entiteta treba da stoje i atribut RedniBroj

Evo ovoliko na brzinu... :-)



[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 10.07.2010. u 20:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 10.07.2010. u 20:48 GMT+1]
[ goxkojic @ 10.07.2010. 19:05 ] @
Hvala puno na pomoći!!! Sledeće godine dočekujem ERwin. Do tada radimo u Visio dijagrame tokova, a znam da se inače rade u BPwinu. Često prelazim po forumima pokušavajući da skontam i mnogo mi je pomogao ovaj forum. Još jednom puno hvala na pomoći što ste pogledali bazu i odvojili svoje vreme.
[ goxkojic @ 10.07.2010. 19:55 ] @
Imam samo još jedno pitanje. Atribut RedniBroj je primarni ključ, znam da primarni ključevi ne trebaju imati vrijednost nula, ali nikada se nisam sretao da primarni ključ nije povezan sa nekim atributom u drugom entitetu, zašto to??? Hvala unapred.
[ Zoran.Eremija @ 13.07.2010. 11:03 ] @
U predloženom modelu atribut RedniBroj nije primarni ključ, već je deo primarnog ključa. U relacionim modelima primarni ključ ne može imati vrednost Null i ta osobina važi za sve atribute koji su sastavni deo ključa.

Citat:
goxkojic: nikada se nisam sretao da primarni ključ nije povezan sa nekim atributom u drugom entitetu, zašto to???


Zašto sam tako uspostavio definiciju modela. Iz razloga tog što definisanjem složenog ključa na primer u entitetu

STAVKA OTPREMNICE
SifraOtpremnice
RedniBroj

relacioni model ne dozvoljava pojavu n-torke koja bi se ponovila i ne dozvoljava Null vrednosti, dok u Vašem modelu u pomenutom entitetu jedini atribut u ključu je SifraOtpremnice, to znači da u stavkama jedne otpremnice može da egzistira samo jedna n-torka i nijedna više, što po prirodi stvari nije tako. Svi dobro znamo da jedna otpremnica može imati više stavki (n-torki).