[ misko81 @ 10.07.2010. 17:36 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=444651
[ Exodusbgd @ 10.07.2010. 21:48 ] @
Kad su ljudi generalno neobrazovani i neinformisani, pa ne bukiraju sami preko neta i avione, i hotele, i sve sto im treba.


Citam da je neka gospodja ostala uskracena za 2.000EUR.
Pa ljudi moji, ja mislim da 2.000EUR ne bih dao ni najboljem drugu na cuvanje, a ne da verujem tamo nekim hohstaplerima.
[ mmix @ 10.07.2010. 22:06 ] @
Pa ljudi realno ne znaju da rade te stvari, zato agencije i opstaju jos uvek. Postoji i problem loklanih transfera koje nije svuda lako obaviti.

Ja licno ih ne koristim vec godinama, ne mora cak da bude ni bukiranje online, sa vecinom hotela mozes da se sporazumes i telefonski/mailom uz swift payment za rezervaciju. Ovi nasi idiotluci sa placanjem unapred su van mozga, ne mora cak ni da bude lopovska/nesposobna agencija. Zamisli razboli ti se dete dan pred polazak, sto uopste nije iskljuceno da ce da mi se desi u narednih par dana (taman mu se zavrsava inkubacija ovcijih boginja ako je pokupio od ortaka)? I sta onda, ode 100%? Ovako sam rezervaciju platio 20% i ako puknem, puko sam 20%.
Zato i ne prihvatam te njihove glupave price da moraju oni da plate sve unapred, kad ja ne moram kao pojedinac oni kao organizacija sigurno ne moraju. I iskreno, ako ce sad ovi puknuti turisti morati da tuze banrkotiranu agenciju za deo stecajne mase u cemu je poenta YUTE? Ako oni ne osiguravaju aranzmane od idiotluka svojih clanovu cemu oni sluze zapravo sem kartelizaciji tog sektora?
[ Ivan Dimkovic @ 10.07.2010. 22:14 ] @
Najjace je sto na komentarima ljudi traze da drzava nesto ucini..

Sta drzava moze da ucini? Da uradi istragu i ako se pokaze da je postojala namera za prevaru da eventualno kazni tog lika.. u najboljem slucaju lezace u zatvoru par godina i to je to.

To, opet, nece vratiti te pare ako su nestale iz firme i ako su isisane iz zemlje na neku offshore lokaciju.

Od sopstvenog idiotizma nema spasa, izgleda. Svako ko da tolike pare nekakvim smesnim agencijama koje verovatno od upisanog kapitala imaju fax masinu upravo i zasluzuje da ih izgubi.

Brate mili, ako vec nisu sposobni da sebi nadju hotel i avion uz osnovnu internet pismenost, onda neka bar idu u neke agencije koje zapravo imaju reputaciju i vise od par sezona poslovanja.
[ maksvel @ 10.07.2010. 22:25 ] @
A još pride i "prete" da će da dežuraju ispred "agencije" sve dok se ne reši slučaj.
Eh, još i ostatak odmora da provedu na asvaltu. Nema tu 'leba. Tužba, a "agencija" da se likvidira, rasproda i otplati dugove. Kad-bude-biće.
[ Ivan Dimkovic @ 10.07.2010. 22:38 ] @
Ima da se otkinu od love kad rasprodaju fax masinu i nekoliko rolni WC papira - tj. svu uknjizenu imovinu "agencije" :)

Sta onda? A pa onda sledi blokiranje ulica... dreka "DACICU HAPSI" i tako to :)

Ima jedna stara srpska izreka... ide ovako: "Dokle god je curana, bice i podvarka..."
[ combuster @ 10.07.2010. 22:41 ] @
Ja ne verujem agencijama, auto-prevoznicima na turistickim turama, u stvari ja ne verujem poprilicno nikome :)
[ ventura @ 10.07.2010. 22:43 ] @
Expedia.com je majka...
[ MicrosoftCorporation @ 10.07.2010. 22:46 ] @
Citat:
Exodusbgd: Kad su ljudi generalno neobrazovani i neinformisani, pa ne bukiraju sami preko neta i avione, i hotele, i sve sto im treba.


Citam da je neka gospodja ostala uskracena za 2.000EUR.
Pa ljudi moji, ja mislim da 2.000EUR ne bih dao ni najboljem drugu na cuvanje, a ne da verujem tamo nekim hohstaplerima.



Kao sto su ovi prevareni u "offline modu" isto tako postoje prevare i u "online modu" , pa samostalno bukiranje nije garancija da neko nece biti prevaren. Kljuc je kao sto neko rece voditi racuna kome sa kakvom reputacijom i za sta dajes pare bez obzira da li je to "preko neta" ili "preko pulta " .
[ djordje1979 @ 10.07.2010. 22:48 ] @
Citat:
mmix: I iskreno, ako ce sad ovi puknuti turisti morati da tuze banrkotiranu agenciju za deo stecajne mase u cemu je poenta YUTE? Ako oni ne osiguravaju aranzmane od idiotluka svojih clanovu cemu oni sluze zapravo sem kartelizaciji tog sektora?
YUTA rece da Konte nije njihov clan.
[ Ivan Dimkovic @ 10.07.2010. 23:06 ] @
@MicrosoftCorporation,

Zato se uvek radi biznis sa renomiranim firmama koje IMAJU sta da izgube - bilo da se radi o rezervaciji hotela, kupovini avionske karte ili kompletnog aranzmana.

Ako je neko spreman da plati unapred nekoj levoj firmi samo zato sto deluje jeftinije... zasluzuje sve sto moze da se desi.

I, jos jedna stvar, placati kesom takvim firmama je suludo - iskljucivo preko kartice, jer onda postoji mogucnost i za povratak love preko banke. Ako nista drugo, postoji visestruki pisani trag.
[ MicrosoftCorporation @ 10.07.2010. 23:27 ] @
@Ivan

naravno - htedoh samo da kazem da relacija " net vs offline agencija" ne garantuje automatsku prednost ovog prvog - prevaranata ima svuda - nazalost :(
[ ventura @ 10.07.2010. 23:31 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation
naravno - htedoh samo da kazem da relacija " net vs offline agencija" ne garantuje automatsku prednost ovog prvog - prevaranata ima svuda - nazalost :(

Pa nećeš na netu otići na www.freecoolvacation.com i tamo napraviti rezervaciju, već ćeš otići na neke od proverenih sajtova tipa Expedia, Priceline, Orbitz...
[ mmix @ 10.07.2010. 23:32 ] @
Ne kad radis direktno sa hotelom i kad postoji pisani trag uplate. Osim mozda u drzavama tipa Avganistan i slicno.
[ MicrosoftCorporation @ 10.07.2010. 23:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Ako je neko spreman da plati unapred nekoj levoj firmi samo zato sto deluje jeftinije... zasluzuje sve sto moze da se desi.



E sad mozda gresim - ali cini mi se da mi sam cuo na nekim vestima o ovom slucaju da je neki lik zavrnut od doticne agencije za 600.000 (600k) evra - za neku egzotiku sa porodicom valjda ( ne znam samo kolika je ta porodica :) ) Ako je ovo tacno onda defintivno ne vazi ovaj tvoja izjava o "delovanju jeftinije " ;)
[ MicrosoftCorporation @ 10.07.2010. 23:47 ] @
Citat:
ventura: Pa nećeš na netu otići na www.freecoolvacation.com i tamo napraviti rezervaciju, već ćeš otići na neke od proverenih sajtova tipa Expedia, Priceline, Orbitz...


pa isto tako ne moras da ides ni u "pera peric tours" nego u proverenu agenciju - a u proverenoj agenciji je mogucnost prevare takodje minimalna..
[ vilil1 @ 11.07.2010. 00:14 ] @
Citat:
Exodusbgd: Kad su ljudi generalno neobrazovani i neinformisani, pa ne bukiraju sami preko neta i avione, i hotele, i sve sto im treba.


Citat:
mmix: Pa ljudi realno ne znaju da rade te stvari, zato agencije i opstaju jos uvek.


Auh, kakvi su ovo komentari? Da ne kazem nesto drugo. Sta, vi ste obrazovani, informisani, znate da radite "te" stvari? A recimo, oni iz bilo koje zemlje, pa i zapadnih zemalja su glupi, sta li, posto i tamo velika vecina na letovanje ide preko neke agencije. Ljudi koriste agencije jer idu na ODMOR, ne zele da se cimaju sa kojekakvim bukiranjima, prevozima sa i do aerodroma, itd. Zele sve obezbedjeno i da ne razmisljaju, i za to plate, i ne smatraju sebe niti druge koji tako putuju neobrazovanim i neinformisanim. To sto se ovde neko nalozio da mu je bolje da sam sebi nesto zavrsava je njegov izbor, kao i to sto ogromna vecina ljudi iz celog sveta, koja ide na odmor, ide preko neke agencije.
Konte je inace bila jedna od boljih, sigurnijih agencija. Bez nekih ozbiljnijih prituzbi putnika. Nisu u YUTI, jer je to jedno obicno mangupsko udruzenje, koje samo ubira harac od agencija. Sta im se desilo ne znam, ali ukoliko sve ide svojim tokom kao sto je islo i sa drugim zatvorenim agencijama, nazalost njihovi putnici ce ostati bez para.
[ flighter_022 @ 11.07.2010. 00:17 ] @
Pre ces naci prevarante kod nas nego bilo gde u muslimanskom svetu...

A i da dodam, licno se ne bih usudio da, ako sam baziran u Afganistanu, nekog zavrnem za velike pare... cas posla mogu da odletim u vazduh.
[ ventura @ 11.07.2010. 01:21 ] @
Citat:
vilil1: Ljudi koriste agencije jer idu na ODMOR, ne zele da se cimaju sa kojekakvim bukiranjima, prevozima sa i do aerodroma, itd. Zele sve obezbedjeno i da ne razmisljaju, i za to plate, i ne smatraju sebe niti druge koji tako putuju neobrazovanim i neinformisanim. To sto se ovde neko nalozio da mu je bolje da sam sebi nesto zavrsava je njegov izbor, kao i to sto ogromna vecina ljudi iz celog sveta, koja ide na odmor, ide preko neke agencije.

Ja sam recimo zimus išao na letovanje preko agencije na baš baš ekskluzivnu destinaciju, poznata agencija (Travelhouse/Meier), i još ona ekskluzivna fora individualna putovanja... Šta je bila prednost agencije - dobio sam smeštaj za 50% manje para nego što sam mogao da nađem bilo gde na netu... Avio karte sam sam kupio (jedan telefonski poziv) i to za oko 1000 evra jeftinije po osobi nego što mi je Travelhouse bukirao preko njihovog agenta... Transfer hidroavionom do hotela sam sam morao da bukiram (tako mi rekli u agenciji)... Sreća pa sam pismen, pa sam na netu pročitao fore do koliko sati lete ti hidroavioni, inače bi mi propao jedan veoma skup dan odmora (što mi recimo nisu rekli u agenciji, jer verujem da nemaju pojma o tome.. ne piše im u onih par rečenica u opisu hotela)...

Ja ovu svoju gorenavedenu akciju uopšte ne vidim kao cimanje, naprotiv... Iovako ionako bi proveo par sati analizirajući hotele i ponude, kao i čitanje reviewova jer ne želim da mi propadne 2 nedelje odmora (plus dosta novca) jer me je mrzelo da utrošim sat-dva na čitanje review-a hotela i poređenje sa drugima... Nijedna agencija ti neće pružiti takvu uslugu, nit to žele, nit mogu... A i ja recimo sam toliko godina proveo po hotelima da već imam takav nos za iste da po par fotki hotela, i toga šta kriju a čime se hvale, da zaključim kakav je hotel u pitanju... To da prepustim nekoj devojci koja nažalost nije putovala nigde dalje od Budva jednostavno ne želim...
[ vladd @ 11.07.2010. 01:41 ] @
Par puta su me driblale mini agencije(u razmaku 20 godina), i jedini recept je visak love na licu mesta, za korekciju prevare, a po povratku prosta brutalna sila. Srecom su bili sa malo soli u glavi, pa je bila dovoljna ozbiljna pretnja...

Kakve crne prijave, inspekcije i tuzbe. Pa inspektori su u talu sa agencijama, a tuzba nakon stecaja i naplata iz stecajne mase je smejurija koja se realizuje za jedno 5 godina, a stecajna masa se ravnomerno raspodeli na sve potrazioce, sto znaci, po nekoliko listica toalet papira, i po par srafova sa faks masine..

Ako baja proglasi bankrot, i to mu prihvate(za odredjenu nadoknadu), nama od para nista

Poz
[ tdusko @ 11.07.2010. 08:15 ] @
Ja sam sa agencijama zavrsio pre par godina kada je viza za Grcku postala besplatna, a agencije se udruzile i dogovorile da i dalje uzimaju po 10 EUR putnicima za troskove vadjenja viza. Toliko sam popizdeo da je to neverovatno. Koji bre troskovi vadjenja viza???? Za bus na sprat od 80 ljudi troskovi vadjenja viza kostaju 800 EUR?! Ma daj, udruzila se bagra i rade sta hoce.

A to da se ljudi ne raspituju gde idu to je tek neverovatno. Moja koleginica sa jos njih troje uplati u Kontikiju hotel u jednom italijanskom letovalistu za oko 600 EUR po osobi. Tamo joj podmetnu fake slike i njih cetvoro budu ocarani lepotom i time koliko su jeftino prosli. Ja ih pitam da li su se raspitali na netu o tom hotelu, a oni mi kazu ma jok Kontiki je to, ne moze da omane. Ja ne budem lenj i jednostavnim upitom "grad-naziv hotela" google mi na prvoj strani izbaci review koji sam im odmah pokazao i jedva su uspeli da promene hotel, naravno trebala im je veza za to 4 dana pred polazak. Cim su stigli javili su mi da su isli da vide taj hotel i da je stvarno tragedija. Eto, imali su srece, a ja cu da dobijem milku od 300 grama :)
[ bachi @ 11.07.2010. 08:28 ] @
Hmmm, jednom sam išao preko agencije u Grčku, posle toga kupimo povratnu kartu, a smeštaj tražimo na lice mesta. Mada nisam "par" godina išao tamo, tako da ne znam kakvo je sad stanje?
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 09:07 ] @
@vilil1,

Ako hoces "ODMOR" tj. da ti neko sve organizuje, da te ceka prevoz i da ne mislis nista 0% i to je skroz OK - ali onda bih iskljucivo radio sa proverenim agencijama koje posluju godinama i koje su velike, sto implicira da im biznis plan nije da zavrnu ljude za pare i nestanu. Pa i sa svim tim UVEK proveris hotel na netu i sta ljudi misle o njemu.

Jer tih nekoliko minuta vremena za proveru hotela moze da te spase unistenog odmora i cimanja - a to sto je neka veca agencija nominalno skuplja od nekog "grofa"... na kraju izadje jeftinija :)

Inace, sto se cene tice, sumnjam da su agencije u Srbiji toliko velike da mogu da izboksuju jeftiniju cenu nego da sami sredite sve... Sasvim druga stvar je na zapadu sa "last minute" ponudama koje rade operateri koji imaju na milione klijenata. Ali i tu ostaje argument "necu da se cimam" - pa ako neces, onda plati jbg.. nema i jare i pare.
[ deerbeer @ 11.07.2010. 10:07 ] @
Citat:

ali onda bih iskljucivo radio sa proverenim agencijama koje posluju godinama i koje su velike, sto implicira da im biznis plan nije da zavrnu ljude za pare i nestanu

Konte je poznata agencija i postoji dugo na ovim prostorima .
Upravo je u tome fora, sto to ipak nije bio Zika-turs ...bar do sada .

A pritom ne znam nikog ko je samostalno putovao u Egipat tj. bez agencije .
Ipak je to treci svet, treba misliti na mnogo vise stvari nego kad se putuje u Grcku Spaniju Italiju itd..
A pogotovu ako neko krene porodicno (sa decom) .




[ vilil1 @ 11.07.2010. 10:20 ] @
Pa Konte i jeste bila dobra i kvalitetna agencija, sta se desilo, kao sto rekoh ne znam, cuo sam razne price koje idu od toga da je Kontiki mesao prste jer kao i Saric je jedan od suvlasnika Kontikija, pa do toga da je Yuta izboksovala ostrije mere prema Konteu jer su ih ovi pljuvali gde stignu. S' pravom.

Za agencije...Za Grcku, CG, pa i BG, i nisu neophodne, slazem se. Ali...

Ja zaista ne znam kako moze neki redovan let da bude jeftiniji od cartera. Da ne govorimo da ima destinacija za koje i ne postoji redovna linija, nego samo lete carteri odavde.

Moze li neko od vas koji ne putujete preko agencija, da mi sredi letovanje u Hurgadi? Neki prosecan hotel, recimo cetiri zvezdice, polupansion, avion od Beograda do Hurgade, transfer od aerodroma do hotela i nazad, za nekih 600e? Za te novce moze da se nadje preko neke agencije.

[ tdusko @ 11.07.2010. 10:27 ] @
Citat:
vilil1:
Moze li neko od vas koji ne putujete preko agencija, da mi sredi letovanje u Hurgadi? Neki prosecan hotel, recimo cetiri zvezdice, polupansion, avion od Beograda do Hurgade, transfer od aerodroma do hotela i nazad, za nekih 600e? Za te novce moze da se nadje preko neke agencije.


Ne moze ali izgleda da ne moze ni agencija :)
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 10:29 ] @
Citat:
deerbeer
A pritom ne znam nikog ko je samostalno putovao u Egipat tj. bez agencije .


Ja sam putovao u Egipat bez agencije, ono - bukvalno se zadesio na aerodromu u Becu (duga prica), bio EgyptAir let do Kaira - otisao na salter, pitao posto - oni mi prodali kartu za 270 EUR (Bec-Kairo-Bec), i odleteo...

Kada sletis u Kairo, cim prodjes carinu, salece te gomila lokalnih agencija koje ce ti prodati bilo sta vezano za Egipat... Kako sam ja tamo bio samo nekoliko dana, nisam se nesto preterano trudio niti oko cene niti bilo cega, mada kontam da mozes da se cenkas sa njima i da dobijes OK cenu... Sada bi verovatno rezervisao hotel unapred preko www.expedia.com www.hotel.de ili www.hrs.com i kontrolisao proces 100% :)

Ali slazem se - za familiju sa decom ovo NIJE nacin, jer tada zelis da sve sredis pre bez iznenadjenja - i tada su dobre agencije najbolja opcija. Takodje, kao sto vilil1 rece - sa ovom opcijom nemas prevoz i da te neko "sprovodi" bez da razmisljas... sto za neke nije OK opcija, je li...

@vilil1 - da li u Srbiji mozes da platis samo carter let? Ovde (u DE) mozes, tipa odes na, recimo, www.ltur.com i kupis samo carter let ("Nur flug" opcija na nemackom), mada je ltur toliko veliki da je tesko da ces ubiti njihovu cenu sto se hotela tice - mislim kad covek pogleda koliko jeftino nude kojesta, tesko da mozes tako nesto da ubijes svojim istrazivanjem :) Ako mozes da uzmes samo carter let, u teoriji onda mozes da rezervises hotel koji zelis na www.expedia.com / www.hrs.com / www.hotel.de i sl...

Opet, DOBRA agencija moze uraditi isto to i verovanto cak dobiti i neki popust koji sam ne mozes da izboksujes - mada se tu opet vracamo na pitanje poverenja. Ja daleko pre verujem jednoj Expedia-i / L-Turu i sl.. nego bilo kom malom operateru bilo gde - nevezano da li je Srbija ili neka druga zemlja.
[ vilil1 @ 11.07.2010. 10:42 ] @
Citat:
tdusko: Ne moze ali izgleda da ne moze ni agencija



Citat:
Ivan Dimkovic:Kada sletis u Kairo, cim prodjes carinu, salece te gomila lokalnih agencija koje ce ti prodati bilo sta vezano za Egipat...

Znaci opet neka agencija.

Citat:
Ivan Dimkovic:@vilil1 - da li u Srbiji mozes da platis samo carter let?

Pravo da ti kazem ne znam. Znam da lete neke dve Egipatske carter firme, osim nasih.

Evo sad sam gledao Koralblue i izmedju ostalog kaze -
Citat:
You must also bring your Tour Operator Flight Coupon with you. This is your boarding pass.

To bi trebalo da znaci da mora preko agencije!?
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 10:45 ] @
Verovatno.

Na www.ltur.com mozes da kupujes direktno carter let (vec radio N puta, moze naravno) - ali ti to ne vredi previse posto sumnjam da pokrivaju carter letove iz Beograda, mada ... ko zna...

Citat:

Znaci opet neka agencija.


To je bilo davno - sada to radim drugacije, recimo prosle godine za Sidnej smo uzeli hotel preko www.hotel.de ili www.hrs.com, ne secam se - ali smo pre toga dobro procesljali review-e - na kraju je ispala sasvim OK cena.
[ ventura @ 11.07.2010. 11:12 ] @
Citat:
vilil1:
Moze li neko od vas koji ne putujete preko agencija, da mi sredi letovanje u Hurgadi? Neki prosecan hotel, recimo cetiri zvezdice, polupansion, avion od Beograda do Hurgade, transfer od aerodroma do hotela i nazad, za nekih 600e? Za te novce moze da se nadje preko neke agencije.

Evo računice za dva hotela iz Hurghade:

HILTON RESORT
Termin: 12Aug, 10 noćenja

Kontikijeva cena za dve osobe: € 1389

Expedia.com cena: € 624
Avio karte: € 342 (bez taksi, kao i Kontiki)
Lokalni transfer: € 30
Ukupno u sopstvenoj režiji: € 1094

Ukupna ušteda: € 393


STEIGENBERGER BEACH
Termin: 12Aug, 10 noćenja

Kontikijeva cena za dve osobe: € 1840

Expedia.com cena: € 458
Avio karte: € 342 (bez taksi, kao i Kontiki)
Lokalni transfer: € 30
Ukupno u sopstvenoj režiji: € 830

Ukupna ušteda: € 1010

Dakle vidiš da se i ovako može uštedeti... Normalno, ne znači da uvek možeš uštedeti na svemu, moj slučaj je da sam ja zimus imao preko agencije smeštaj za 50% manje para nego što sam mogao da nađem bilo gde drugo, i to se isplati... Ja sam na ovo potrošio sveukupno 15 minuta vremena uz google i par sajtova koje znam... 15 minuta mog vremena svakako vredi 400 ili 1000 evra koliko bi uštedeo da sam hteo da idem preko Kontikija u ove hotele.

[ vilil1 @ 11.07.2010. 11:18 ] @
Citat:
ventura
Kontikijeva cena za dve osobe: € 1389

Expedia.com cena: € 624
Avio karte: € 342 (bez taksi, kao i Kontiki)
Lokalni transfer: € 30
Ukupno u sopstvenoj režiji: € 1094

Ukupna ušteda: € 393

170eura povratna karta Beograd-Hurgada? To je strava cena. Kako, preko koga, koji prevoznik? I ove cene sto si napisao, to su za dve osobe, kao i u Kontikiju?
[ mmix @ 11.07.2010. 11:26 ] @
Ono sto nas ovde unistava je nedostatak mogucnosti bukiranja carter letova, to je sve i zbog toga zavisis za sve aranzmane dalje od soluna. Mada ako ides bilo gde dalje od turske ionako ces ici redovnim linijama. Za sve ostalo su nase agencije truba, a po skorom iskustvu daleko je od toga da su hassle-free.
I napolju su agencije isto tako bezobrazne i ko ume i zna kako da ih zaobidje ne koristi ih apsolutno nikako, secam se da mi je firma bukirala BA let preko neke lokalne agencije pa se put izjalovio i morao da se pomeri za nedelju dana. Umesto da platimo samo $50 BA-u za promenu termina leta platili smo $120 agenciji da to uradi jer je na karti specificno pisalo da uslovi putovanja ne mogu da se menjaju samostalno bez saglasnosti agencije. Wtf? Ja u tu agenijcu nisam usao nijednom vise, sve karte sam kupovao direktno od BA koji mi je cak za put u Srbiju uvek davao fraj transfer izmedju aerodroma i po neki put i besplatno prenociste u Londonu.

Ako je put takav da treba da se ide u neki Srbistan ovog sveta gde ja nemam apsolutno nikakvog izbora sem da zavisim od ruka-ruku-mije™ mafijasenja izmedju agencijeske mafije i hotelske mafije onda necu ni da idem tamo, to moze samo glavobolje da izazove.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 11.07.2010. u 12:44 GMT+1]
[ ventura @ 11.07.2010. 11:29 ] @
Citat:
vilil1: 170eura povratna karta Beograd-Hurgada? To je strava cena. Kako, preko koga, koji prevoznik? I ove cene sto si napisao, to su za dve osobe, kao i u Kontikiju?

220 evra je povratna karta po osobi sa svim taksama (oduzeo sam taksu jer je ni Kontiki ne računa), JAT je prevoznik, i to sam malopre nazvao svog agenta preko koga uvek rezervišem karte, na jatovom sajtu nema izlistana Hurghada, tako da je verovatno u pitanju charter let... Hotel je preko expedia.com, i da, kompleta računica je za dve osobe.
[ vilil1 @ 11.07.2010. 11:35 ] @
Citat:
ventura: 220 evra je povratna karta po osobi sa svim taksama (oduzeo sam taksu jer je ni Kontiki ne računa), JAT je prevoznik, i to sam malopre nazvao svog agenta preko koga uvek rezervišem karte, na jatovom sajtu nema izlistana Hurghada, tako da je verovatno u pitanju charter let... Hotel je preko expedia.com, i da, kompleta računica je za dve osobe.

Pa JAT ima cartere, ali to znaci da agencije zakupe avion, i da mi kao pojedinci ne bi mogli da se ubacimo tamo. Ostaje nam samo agencija. :(

Citat:
Iznajmljivanje aviona se zasniva na principu punog zakupa vazduhoplova, sa jednim ili više zakupaca. Najbrojniji korisnici su turističke agencije, sportske ekipe i navijači, umetničke grupe i ansambli kao i učesnici kongresa i sajmova.


http://www.jat.com/active/sr-l..._menu/travel_info/charter.html
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 11:56 ] @
E, da, inace - i sto se tice "visokog turizma", nisam bas siguran u to da je putovanje preko srpskih agencija dobro...

Pre nekoliko godina sam se zadesio na Maldivima, dakle - skupa destinacija.

Secam se scene na aerodromu gde je neki lik >urlao< na nekog lokalca iz neke agencije i pretio da ce zvati muriju... Urlanje je bilo na vrlo prepoznatljivom akcentu engleskog jezika istocno-balkanskog porekla "AJ VIL KOL D POLIS!!!" :-))) Elem, posto sam cekao na boarding a bili smo u istom delu aerodroma pitao sam ga odakle je posle - i, naravno, lik je iz Novog Sada...

U cemu je bio problem? Neka nasa agencija mu je prodala aranzman na Maldivima za silne pare, a onda kada je dosao su mu rekli da nema mesta i ponudili mu alternativu neki jadni hotel sa dve zvezdice (pitam se gde li se taj hotel uopste i nalazi tamo? Bice da je u Male-u - tj. "glavnom gradu" Maldiva koji sa onim Maldivima sa reklame blage veze nema... zato niko ne ide u #@* Male na letovanje)

Mislim da me neko tako uradi za jedno 4 soma EUR minimum pa mislim da bih bio prilicno besan...

Ali eto, i to su "agencije"...

@mmix - poznato mi je to da karta ne moze da se menja bez saglasnosti agencije... Tako sam ja jednom isao na poslovni put preko STA (Student Travel Association)... imali smo kreativnog travel agenta u bivsoj firmi - na kraju je moja modifikacija puta (koja je vise-manje neminovna na takvim letovima) izasla skuplje od regularne karte bez restrikcija - posle toga me vise nije bukirao u tim slj-varijantama, valjda ukapirao covek da ne moze da ustedi :-))) Najjace je sto sam morao da zovem STA da to menjam, i da su ljudi bili u neverici sta jedan... student... radi sa po jedan dan u NYC-u, dva dana u LA-u i sl :-))
[ cozmo_im @ 11.07.2010. 11:59 ] @
Iz Beograda tesko da cete moci da odletite redovno za Egipat ili Tunis, postoje agencije koje to odlicno rade. Za jednog porodicnog coveka sa decom, privatni aranzman za Eipat ili Tunis je nemoguce odraditi. Lako je bukirati hotele, ali nema redovnih linija, niti je coveku sa porodicom super da se mlati na aerodromu trazeci prevoz do hotela, pogotovo ako prvi put ide tamo.

Ja bih, recimo, jer sam bio u Tunisu par puta, mogao mozda sad sam da odem bez problema jer znam tamo kako da se snadjem, ali isto to nikad u zivotu ne bih pokusavao sa detetom.

Sto se tice Grcke, tu je lako da lakse, zadnja dva puta smo na Tasosu sve zavrsili preko neta. Za recimo Spaniju takodje sve lako moze da se zavrsi, tako da je za takve i slicne destinacije bolje traziti smestaj na netu, kao i prevoz jer je jeftinije a i sam smestaj je bolji (mozete naci mnogo bolji smestaj za slicne pare kao u agenciji).

Ali za africke zemlje porodicnim ljudima preporucujem proverene agencije, koje su decenijski prisutne.
[ mmix @ 11.07.2010. 12:16 ] @
Pa i Konte je decenijska agencija

Problem nije u nedostatku redovnih linija vec u nedostupnosti chartera, ne postoje charter reseleri kao napolju, ovde ako hcoes charter let moras da uzmes i smestaj preko njih, a to je vec ucena. Eventualno preko veze ako si dobar sa gazdom agencije pa da ti sredi samo let. Opet neka ruka-ruku-mije™ sema.

[ Jbyn4e @ 11.07.2010. 12:29 ] @
Ja izgleda ne znam da koristim tu expedia-u:


Kako si to dosao do 624 evra?

P.S. Isto vazi i za Steigenberger Al Dau Beach Hotel
[ vilil1 @ 11.07.2010. 13:00 ] @
Evo i ja nadjoh preko bukinga-

Available rooms from Thu 12 Aug 2010, to Sun 22 Aug 2010, for 10 nights (Change dates)
Room type Conditions Max Rate for 10 nights Nr. rooms Reservation
Twin Hilton Guestroom • Non refundable II US$ 1125
Prices are per room for 10 nights. • Breakfast included single occupancy US$ 937.50
Included in room price: city tax, service charge, Breakfast.


A, ako hoces flexibilne uslove, cena je US$ 1500.



http://www.booking.com/hotel/e...amp;checkout_year_month=2010-8

Expedia jeftinija ;)

[ ventura @ 11.07.2010. 16:26 ] @
Citat:
Jbyn4e: Ja izgleda ne znam da koristim tu expedia-u:


Kako si to dosao do 624 evra?

P.S. Isto vazi i za Steigenberger Al Dau Beach Hotel

Izgleda je fora da li si ulogovan, odnosno da li si stalna mušterija... Meni daje cenu 79 dolara i to kao Expedia pick, a to mu dođe nekih 62 evra.
[ vilil1 @ 11.07.2010. 17:04 ] @
Citat:
ventura: Izgleda je fora da li si ulogovan, odnosno da li si stalna mušterija... Meni daje cenu 79 dolara i to kao Expedia pick, a to mu dođe nekih 62 evra.

Cek, ako znamo da agencije imaju popuste prilikom bukiranja, onda ispada da i expedia radi kao neka turisticka agencija? Jer, evo cena direktno u hotelu -

THE GREAT GETAWAY INCL BREAKFAST. FULL PRE-PAY. NON REFUNDABLE (more)
Rates shown below include tax.

109.55 EUR QUEEN HILTON DELUXE PLUS
109.55 EUR TWIN HILTON DELUXE PLUS
103.62 EUR QUEEN HILTON DELUXE
103.62 EUR TWIN HILTON DELUXE
94.74 EUR QUEEN HILTON GUESTROOM PLUS
94.74 EUR TWIN HILTON GUESTROOM PLUS

Ima razlicitih cena, ovo je najjeftinije. Cena za dvoje-noc.

Ovo je najskuplje -

BEST AVAILABLE RATE BEST UNRESTRICTED RATE (more)

146.06 EUR QUEEN HILTON DELUXE PLUS-BEST AVAILABLE RATE
146.06 EUR TWIN HILTON DELUXE PLUS-BEST AVAILABLE RATE
138.17 EUR QUEEN HILTON DELUXE - BEST AVAILABLE RATE
138.17 EUR TWIN HILTON DELUXE - BEST AVAILABLE RATE
126.32 EUR QUEEN HILTON GUESTROOM PLUS-BEST AVAIL RATE
126.32 EUR TWIN GUESTROOM PLUS-BEST AVAILABLE RATE


https://secure.hilton.com/en/h...ateName&targetCurrency=EUR
[ maksvel @ 11.07.2010. 17:17 ] @
Agencije generalno su prilično korisna stvar.
Naravno, možeš i bez njih:
- da sam juriš papire za registraciju vozila
- da rezervišeš smeštaj, let, vodiča i sl.
- da sam pratiš ženu ako ti je sumLJiva
Ovako, za određenu nadokandu naravno - neće niko da radi za dž, dobiješ uslugu. Ako je agencija "kako treba", naravno. Što u Srbiji jeste promenljiva kategorija.
Ova agencija Konte je očito stekla dobar glas, čim je ovoliko ljudi uplatilio: da je bilo problema pre, teško da bi sada bilo baš ovoliko oštećenih, i to baš odrapljenih.
Verovatno je gazda morao da plati neki "instant-dug", pa je pokupio svu kintu i zbrisao. Pojeo vuk magarca.
Moguće da imaju samo faks i telefon - ipak verujem da imaju više, samo je pitanje da li će ići na doboš.
[ ventura @ 11.07.2010. 17:19 ] @
Citat:
vilil1: Cek, ako znamo da agencije imaju popuste prilikom bukiranja, onda ispada da i expedia radi kao neka turisticka agencija? Jer, evo cena direktno u hotelu -

Hotelske cene nemoj nikad ni da gledaš, jer to su uglavnom sulude cene... To drže ako se tipa neko zajebe pa dođe u hotel i nema gde, pa mu onda naplate po tim cenama...

Expedia ne radi kao turistička agencija (u smislu da unapred bukiraju sobe pa da preprodaju), ali je toliko velika, i toliko prometa pravi sa velikim hotelskim lancima da može da im diktira uslove.
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 17:23 ] @
@vilil1,

Pa i Expedia je "agencija" jer ima ogromnu kolicinu bukiranja i sigurno moze da izboksuje razne popuste koje ne bi mogao lako da dobijes da odes u hotel i trazis sobu - to je jasno. Expedia ne zakupljuje nista, jer ne moraju da zakupljuju (toliko su veliki) - kad uzmes nesto preko expedie to je odmah zakupljeno i placeno hotelu / avio kompaniji, i nema teorije da te neko ispali. Tj. ima - da propadne avio kompanija ili hotel... ali to su vec vise sile (mada i tada tu imas prednost posto si kupio uslugu kreditnom karticom - imas vecu sansu da dobijes pare nazad).

Osnovna razlika izmedju "internet" agencija tipa Expedia ili LTur i obicnih je velicina - ove 2 firme zavrsavaju milione i milione aranzmana (letovi, letovi+hotel, all-inclusive varijante i sl...) pa su daleko pouzdanije od bilo koje "offline" agencije.

Takodje, dosta tih velikih online agencija rade i "meta" uslugu - tj. nude i usluge drugih. Tako recimo kod agencije X kupis, sta znam, Thomas Cook ili LTU charter let bez frke - iako te agencije imaju i svoje sajtove.

Na zalost, niko od tih velikih operatera nije jos aktivan u Srbiji pa da covek moze da uziva u jeftinim charter letovima iz Beograda - kada se to jednom desi, a desice se verovatno u neko skorije vreme jer postoji potraznja, a vise vize nisu problem - onda ce pitanje sredjivanja online aranzmana biti jeftino i jednostavno.

Mada, opet - i pored svega ovoga postoje ljudi, obicno stariji, koji vise vole da sednu negde, da ih ponude sokovima i kafom - i da se dogovore oko ponude... Za njih nema druge nego da odu u neku agenciju koja ima kancelariju od cigli.
[ vilil1 @ 11.07.2010. 17:30 ] @
Citat:
ventura: Hotelske cene nemoj nikad ni da gledaš, jer to su uglavnom sulude cene... To drže ako se tipa neko zajebe pa dođe u hotel i nema gde, pa mu onda naplate po tim cenama...

Expedia ne radi kao turistička agencija (u smislu da unapred bukiraju sobe pa da preprodaju), ali je toliko velika, i toliko prometa pravi sa velikim hotelskim lancima da može da im diktira uslove.

U redu. Znaci da mi se ipak isplati ici preko neke agencije, nego da sam organizujem sve, i prevoz i boravak, i da onda platim punu cenu.

E sada, agencije kod nas...mislim da ih ima oko desetak pravih, ostalo su sve neki subagenti. I dok se svi ugrade, odu cene u nebesa. Mozda se neko seca, Konte je prvi kod nas pre koju godinu, mozda cak prosle godine, provalio Tabu, i cene su bile stvarno izuzetno pristupacne. Sada su cene otprilike 20-30% vise nego onda.

Sta ce sada biti, agencija otisla u stecaj, a ti je tuzi za svoje pare. Pa se to onda razvlaci godinama, i nikom nista.

Dok neko ne ode u zatvor zbog prevare, i dalje ce se ovako raditi.
[ ventura @ 11.07.2010. 17:58 ] @
Citat:
vilil1
Dok neko ne ode u zatvor zbog prevare, i dalje ce se ovako raditi.

Jako teško da neko ode u zatvor zbog prevare... Dovoljno je da vlasnik/direktor na sudu dokaže da je stvarno postojala namera da ispuni obećanu uslugu (a to nije teško dokazati, s obzirom da su već ljudi išli na odmor ranije preko te agencije), te da je bankrot agencije nastao iz razloga loših poslovnih odluka, što naravno da nije krivično delo za koje se ide u zatvor.

Mada kad se ukuca njihovo ime na NBS, račun im je blokiran više od 10 puta, i bili su preko godinu dana u blokadi... Tako da to nimalo ne liči na respektabilnu firmu (ja čak ne znam nijednu respektabilnu firmu koja je dozvolila sebi da joj račun bude blokiran).
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 19:06 ] @
Citat:
vilil1
Dok neko ne ode u zatvor zbog prevare, i dalje ce se ovako raditi.


Pitanje je da li je tu uopste bilo neke smislene prevare ili je firma jednostavno prsla.

A cak i da se ide u zatvor - prevaranata imas i u najuredjenijim zemljama i ne smeta im nista sto im preti zatvor. Utopija je ocekivati da ce drzava uspeti da eliminise prevare.

Jedino sto ostaje je otvaranje cetvoro ociju - u sta spada i provera da li je racun blokiran kada je srpska firma u pitanju preko NBS. Ako je firma takva da su konstantno u nekoj blokadi, najpametnije je nemati nista sa njima jer u svakom momentu mogu da puknu.

Ovaj Conte je nelikvidan vec vise od godinu dana... :)
[ mmix @ 11.07.2010. 19:16 ] @
Ah, to se lako resava holding kompanijama licencu na holding i svake godina nova llc cerka firma da vrsi preprodaju kapaciteta holdinga, na kraju sezone preostali kes holding kompaniji kao dividenda, prvi put kad firma ode u blokadu pusti se u stecaj i napravi nova
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 19:19 ] @
To je zanimljiva strategija - mada, u nekom uredjenom drustvu vrlo brzo bi izasla na videlo... Doduse, u Srbiji bi mozda i mogla da prodje... ono istrazivacko novinarstvo nije bas tako razvijeno :-)
[ mmix @ 11.07.2010. 19:41 ] @
To se kod nas, a bogami i po svetu, radi vec duze vreme. Koncept SPVa je sve samo ne nov, sve "strane" banke u Srbji operisu kao SPV, sva "strana" osiguravajuca drustva isto. Cak se i domace banke i osiguranja prestruktuiraju u taj model operacija mene cudi da u domenu turizma i agencija jos nije zazivelo sa obzirom na to koliko je izlozena ne-sistematskim rizicima. "Varanje" musterija naravno nije prvobitni razlog otvaranja tih kompanija ali ako zagusti moze da posluzi i u te svrhe Lako je u dobro dobar biti.
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 19:52 ] @
Ma jasno je cemu sluzi holding, ali kada bi neko to koristio na taj nacin vec posle drugog bankrota jedne od cerki kompanija nesto sumnjam da bi ljudi bili previse entuzijasticni da im dalje ostavljaju pare.
[ mmix @ 12.07.2010. 07:21 ] @
Evo, juri ga murija, izgleda da je u pitanju prevara jer nije odrzavao osiguravajucu polisu na koju je bio obavezan da ima po uslovima licence. To nazalost isto znaci da su svi ovi ljudi definitivno ostali i bez kinte i bez odmora.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.07.2010. 18:42 ] @
Citat:
Beograd -- Kriminalistička policija Beograda je u saradnji sa Osnovnim tužilaštvom uhapsila Želimira Šimpragu (65), vlasnika turističke agencije "Konte".

Postoji osnovana sumnja da je izvršio više krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja i prevare, rekao je direktor policije Milorad Veljović.

Veljović je ukazao da je Šimpraga takvim svojim delovanjem oštetio više građana koji su uplatili aranžmane za letovanje preko ove turističke agencije.

Policiji se, dodao je on, do sada prijavilo 65 prevarenih građana.



http://www.b92.net/info/vesti/..._category=16&nav_id=445078