[ zika025 @ 10.07.2010. 22:35 ] @
Planiram da kupim Wireless router.
E sad, pošto mi treba dobra pokrivenost signalom, interesuje me da li je bolje kupiti neki jeftiniji router, pa kupiti neku jaču antenu (tipovao sam na TP-Linkovu omni antenu od 8dB), ili tih deset eura što bih dao na antenu uložiti u bolji router koji ima veću izlaznu snagu?
Varijante routera o kojima sam razmišljao je TP-Link TL-WR340GD sa svojih 17dB izlazne snage (jeftinija varijanta) ili TP-Link TL-WA501G sa izlaznom snagom od 20dB (skuplja varijanta) ili već neki koji je tu negde u cenovnom rangu...
[ tox master @ 10.07.2010. 23:27 ] @
Bolja antena i pozicija gde se postavlja je oduvek bila u prednosti u odnosu na snagu uredjaja.
Da li to planiras antenu postaviti u zatvorenom prostoru radi pokrivanja unutrasnjosti neke zgrade ili su ti klijenti van zgrade?
Ako planiras da pokrijes unutrasnjost neke zgrade tu ce najvise imati uticaja sama konstrukcija zgrade dok kada postoji opticka vidljivost izmedju antena dolazi do izrazaja pojacanje antene,ugao zracenja,snaga uredjaja...
[ zika025 @ 11.07.2010. 00:38 ] @
Pa bio sam upoznat kolko-tolko s wireless mrežama i njenim osnovnim principima, ali me u suštini to interesovalo, da li je bolji jači uređaj ili jača antena.
Inače, živim u kući, pa mi je potreban wireless i za po kući, a i ortak koji živi preko puta da se može nakačiti. Probao sam sa D-Linkovim AP-om i antenom od 2dB, pa je signal bio dosta tužan (ali ga je bilo). Kontam onda uzeti taj ruter za 2800 i antenu od 8dB. Predpostavljam da će raditi. ;)

Puno hvala na tako brzom odgovoru!
[ vkoja @ 11.07.2010. 14:28 ] @
Ako koristis 2.4 ghz wirales ,stavi antenu grid 24db i zavrsio si posao!!!
[ zika025 @ 11.07.2010. 16:53 ] @
Jes, vidiš, gridovka mi nie pala na pamet... Imam jednu od 20dB koja mi vata prašinu. Probam s njom, pa ako neće (ali verujem da hoće), nabavim od 24.
[ vkoja @ 11.07.2010. 17:14 ] @
Ja sa gridom imam net na 15 km razdaljine i to nije bas najbolja vidljivost,i osrednji ap planet 4033,i radi sasvim zadovoljavajuce,tako da ako si malo blizi icic ce i sa gridom od 20db-a!
[ mantas @ 11.07.2010. 21:00 ] @
omni antena je antena namenjena za odasiljanje signala 360 stepeni znaci antena za ap mod to je ono sto tebi treba(rekao si signal po kuci i za kosiju koji je preko puta),grid antena je klijentska antena sa uskim uglom zracenja koristi se za velike razdaljine zbog njenog pojacanja i uskog ugla zrcenja.mozes ti da stavis i grid da ti sluzi kao sektorska antena ali zbog njegovog uskog ugla zracenja signal bi bio jako usmeren sto nije poenta ap moda nego klijet moda kao sto sam vec rekao .znaci da bi neko hvatao signal sa gridom jedino ti ostaje bridge mod,ali i druga strana isto mora da je u tom modu(samo ste vas dvoje u opticaju nema signala po kuci) znaci ni blizu ap moda,sa gridom isto mozes da postignes to, ali sa ap-om koji podrzava Universal Repeater mod koji bi sa tom antenom radio prilicno dobro i naj pribliznije je ap modu i mozes da imas sigal po kuci ,a i komsija ako nije previse daleko.

[Ovu poruku je menjao mantas dana 11.07.2010. u 22:11 GMT+1]
[ zika025 @ 12.07.2010. 01:07 ] @
Sutra ujutru uzimam ruter. Uz njega ide omni antena od 3dB. Lepo, prvo probam s njom, ako nece probam gridovku (jer i ona mi je pri ruci), a ako i dalje neće, onda ćemo razmotriti opcije koje mi preostaju. :)
U suštini, signal po kući mi i nie neophodan, s obzirom da je ruter kod mene i da ima 4 LAN porta, tako da mogu i preko kabla. Al kontao sam da bi lepo bilo kad bi to moglo i bez žice. :)
[ tox master @ 12.07.2010. 01:23 ] @
Nisi objasni detaljnije kakva je situacija?
Koliko je komsija daleko,sta ima od opreme,kakve su prepreke izmedju...
Prilicno je nepogodno korisititi grid antenu za pravljenje linka od 50m a da ne govorimo o funkcionalnosti i estetici ali ti najbolje znas.(valjda ne mislis drzati taj grid u sobi )
Neznam da li si razmisljao o tome ali mislim da bi bolje rezultate dobio kada bi kod komsije postavio neku malo bolju antenu od one obicne male a i kod sebe (ako bi bilo potrebe).
Neznam koliko si vican samogradnji ali mislim da bi to mogao resiti bez problema sa 2 kantene ili biquada.
Najbitnije od svega ti je postaviti antene sto blize optickoj vidljivosti (sto manje prepreka) i u tom slucaju moze raditi i sa slabijim antenama dok sa puno prepreka izmedju nece raditi ni najbolja antena zbog velikog slabljenja signala i refleksija sto naravno zavisi od mnogo faktora.
[ zika025 @ 12.07.2010. 22:57 ] @
Izpazario sam danas ruter TP-Link TL-WR340GD. Skroz sam zadovoljan. Pocevsi od cene, preko interfejsa, pa sve do signala. Uz ovaj uredjaj ide antena od 3dB i sa njom imam signal svuda gde treba da ga bude. :)
Naime, soba u kojoj je ruter je do ulice, tako da ortak hvata signal bez problema. Mislio sam da problem moze da bude to sto su mi zidovi ko od bunkera, pa da ce trebati antena od 1MdB, ali i ova radi vise nego dobro.
U poredjenju s D-Linkovim DAP-1160, ovaj uredjaj ima nevidjeno bolje pokrivanje signalom.
Jedina zamerka mi je sto nije podrzan Dynamic DNS za No-IP. Ali i to se da resiti.

Svima se zahvaljujem na svim savetima, trudu i pomoci koju ste mi pruzili!