[ sanibo @ 11.07.2010. 00:15 ] @
Radi se o sledećem.
Jednom banalnom pretragom na google izbaci mi naziv mog diplomskog rada koji je radjen pre 5 god. Takodje lepo link sajta koji prodaje diplomske i matruske radove sa cenovnikom. Ukucavanjem tačnog naziva rada dobijem i poznati domaći aukcijski sajt na kome se prodaju golmila tih radova.
Zanima me ko ima pravo da prodaje MOJ (tvoj, naše..) diplomske radove? Sećam se na papiru je pisalo da fakultet polaže autorska prava na diplomski rad. To je ok u skladu sa pravilima fakulteta. Ne mogu da verujem da je fakultet pao na tako niske grane i da je napravio sajt na kojem prodaje diplomske radove. Pristup tim radovima imaju profesori, asistenti i studenti uz revers, a podrazumevano radnik biblioteke u kojem se arhiviraju ti radovi.
Meni to liči na kriminalnu radnju i sva ova zadnja dešavanja mi govore da državni organi nemaju kontrolu nigde i ni nad čime čista anarhija.
[ ventura @ 11.07.2010. 02:00 ] @
Naravno da je u pitanju kriminalna radnja i posao za policiju.
[ abitbp6 @ 11.07.2010. 03:38 ] @
Slažem se sa venturom da je u pitanju posao za policiju. Međutim, treba da znaš da je sve što se radi na fakultetu javno, bilo državnom, bilo privatnom, i da svako ima pravo da uđe u biblioteku i traži da pročita tvoj diplomski rad. Svako ima pravo da pristustvuje bilo kom predavanju ili vežbama (pri tom, napravi razliku između prisustva i učestvovanja u predavanju ili vežbama, prvo je pasivno, drugo aktivno), i svako ima pravo da prisustvuje ispitu ili odbrani diplomskog rada. Kada je odbrana diplomskog rada u pitanju, ima pravo i da, preko komisije, postavlja pitanja.
[ bachi @ 11.07.2010. 08:30 ] @
Da, ali nema pravo da to kopira radi dalje prodaje, zar ne?
[ sanibo @ 11.07.2010. 08:57 ] @
Citat:
abitbp6: Slažem se sa venturom da je u pitanju posao za policiju. Međutim, treba da znaš da je sve što se radi na fakultetu javno, bilo državnom, bilo privatnom, i da svako ima pravo da uđe u biblioteku i traži da pročita tvoj diplomski rad. Svako ima pravo da pristustvuje bilo kom predavanju ili vežbama (pri tom, napravi razliku između prisustva i učestvovanja u predavanju ili vežbama, prvo je pasivno, drugo aktivno), i svako ima pravo da prisustvuje ispitu ili odbrani diplomskog rada. Kada je odbrana diplomskog rada u pitanju, ima pravo i da, preko komisije, postavlja pitanja.

Sve to znam, 2 fax-a sam završio VALJDA sam nešto naučio...

A druga stvar, to su hiljade radova u pitanju, dakle orobljena cela biblioteka a čini mi se biblioteke na više fakulteta.
[ combuster @ 11.07.2010. 09:07 ] @
E vidis, zato sam ja moj diplomski okacio na net. Zasto bi neka mutljavina na njemu zaradjivala - bolje da ga ljudi preuzmu for free...
[ bachi @ 11.07.2010. 09:25 ] @
Pod onom GPL licencom? :D
[ fanfon @ 11.07.2010. 09:27 ] @
Ja mislim da su u ovim slucajevima u pitanju asistenti na fakultetima koji imaju pristup radovima. Taj sto prodaje ih verovatno vrbuje i nudi odredjenu cenu za svaki rad.
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2010. 09:34 ] @
@sanibo,

Najbolje je da se obratis onom MUP odeljenju za visokotehnoloski kriminal... ako nista drugo, oni bar imaju motivaciju kako bi se opet pojavili po medijima :)))
[ sanibo @ 11.07.2010. 09:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @sanibo,

Najbolje je da se obratis onom MUP odeljenju za visokotehnoloski kriminal... ako nista drugo, oni bar imaju motivaciju kako bi se opet pojavili po medijima :)))

Hvala na savetu Ivane i stvarno ne znam šta da radim. A nisam siguran da li ću ima se obratiti jer sam se obraćao par puta u vezi nečeg drugog i naravno razočaran u njih rad a najviše na NEPREDUZIMANJE ničega o kriminalnim radnjama koje su imale dokaze, svedoke sve...samo da oni dignu svoje dupe i nešto urade...razmisliću...
U svakom slučaju hvala svima na odgovorima :)
[ combuster @ 11.07.2010. 09:41 ] @
Citat:
bachi:Pod onom GPL licencom? :D


Hehehe nije bilo licence AFAIR :) Po meni bi diplomski radovi trebali biti javno dostupni dok god se navede izvor u literaturi odakle je neki tekst preuzet. Tuzno je da vecina diplomaca ne zeli da ulozi ni zrno truda u svoj diplomski rad i to je jasan pokazatelj kako se zavrsavaju fakulteti danas - puskice, bubice - po mojoj slobodnoj proceni 5% studenata ili cak i manje je u toku visokog obrazovanja na ispite izlazilo na ferku. Od 33 ispita koliko sam imao - na samo 3 ispita sam prepisao i to "samo" po jedan deo ispita. Diplomski rad sam napisao za dve nedelje.
[ Srđan Pavlović @ 11.07.2010. 11:32 ] @
Slazem se da ovo treba prijaviti policiji, i ne samo to vec
videti da kroz medije to sto se radi bude sto vise propraceno.
[ BBS @ 11.07.2010. 13:44 ] @
Problem je, kao što neko reče, što se ti radovi ne objavljuju. Bilo da je u pitanju stručni ili naučni rad, ako je neobjavljen on nemka svrhu. Kad bi se počev od maturskih preko diplomskih, magistarskih pa sve do disertacija objavljivalo i bilo javno dostupno podigao bi se i kvalitet a i mnoge (bez)korisne informacije bi bile dostupne.

Primer zašto je potrebno objavljivati disertacije: Profesor odradi doktorat i nigde ga ne publikuje. Onda potom sledećih 20 godina menja naziv tog doktorata i objavljuje neke nazovi stručne radove i konstantno se poziva na taj isti doktorat.
Ovako obavezno objavljivanje a posle ako prepišeš i svoj doktorat zna se plagijat i sve što potom za plagijat treba da usledi

[Ovu poruku je menjao BBS dana 12.07.2010. u 00:49 GMT+1]
[ Horvat @ 11.07.2010. 14:00 ] @
a na kom site-u si nasao to?
gledao sam sad na limundo-u (a i na aukcije.hr, za 3. ne znam), nema nista takvo kada se u pretragu upise "diplomski"

jesi kontaktirao profu s bivseg faxa? policiju?
[ brainbuger @ 11.07.2010. 14:10 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Slazem se da ovo treba prijaviti policiji, i ne samo to vec
videti da kroz medije to sto se radi bude sto vise propraceno.


Glas ZA! Slazem se da je u pitanju ozbiljna zloupotreba i da treba preduzeti nesto povodom toga.

Stim, sto treba malo precizirati. Postoji razlika izmedju toga kad neko ovako prodaje online radove i kad neko uradi nekome ceo rad po narudzbi. Da li i ovo drugo spada u "poslove za policiju" ?

Ono sto se secam da kod nas profe nisu dozvoljavale preuzimanje elektronske verzije tudjeg rada, bez obzira seminarske ili diplomske, uglavnom da ne bi ljudi radili copy/paste i stavili svoje ime. Sa pravom ili ne, radovi su ostajalli sklonjeni na hard disku a studenti su i onako (sto ne cudi) sami medju sobom radili copy/paste. U elektronskoj verziji radove je mnogo lakse masovno kopirati i skupljati u baze. Te baze su kruzile, i vremenom je eto neko dosao na ideju da to lepo skupi i da putem weba na tome i zaradjuje. Primeri http://seminarskirad.com , http://www.maturskiradovi.net , itd.

Mislim da je problem u startu sto radovi ostaju "zakljucani", trebali bi biti dostupni besplatno, ne bi bilo online prodavaca a studenti koji hoce nek rade copy/paste, a profe nek proveravaju znanje koje je student stavio u svoj rad. E sad, da li je faksu lako da postavi download bazu i da placa hosting tolike kolicine fajlova, ne znam kako bi to islo kod nas, mozda bi valjalo imati neku zajednicki sajt izmedju svih univerziteta. Kakva li je praksa napolju sto se toga tice ?



[Ovu poruku je menjao brainbuger dana 11.07.2010. u 15:38 GMT+1]
[ pribon @ 11.07.2010. 14:53 ] @
Ljudi moji, pa to je strašno. To se dešava svugde. Imo sam priliku da vidim, da je , čovjek u BiH bukvalno prekopiro knjigu Organizacija drumskog transporta od Lazara Đokića i tako doktoriro. Jedina mala izmjena je bila kod korišćenja termina vremena ( on je vrijeme označio sa velikim slovom T a inače se označava sa malim t ). Osim toga, saznao sam za ljude koji su doktorirali, u Beogradu, a ranije nisu mogli ni fakultet da završe ( zablokirali na drugoj godine Ekonomskog fakulteta u Sarajevu).
[ biske86 @ 11.07.2010. 14:59 ] @
Diplomski rad je javna stvar bilo da je u papirnom bilo u elektronskom obliku. Međutim niko nema pravo da prodaje vaš diplomski rad. Stvar je potpuno jasna ovde treba da reaguje policija ali sumnjam da će tako i biti zato je najpametnije razglasiti ovo po svim medijima pa će se valjda neko naći dovoljno razuman da objavi ovakvu stvar. Na primer ne mora to da bude vest na dnevniku rts-a ali neka bar neke novine objave.
Uzgred ja sam svoj diplomski odradio uz pomoć ljudi sa ovog foruma i u znak zahvalnosti sam nakon završetka rad okačio na internetu (kako dokumentaciju tako i izvorni kod programa). Možete ga pogledati na adresi: http://biske.hyperphp.com/viewtopic.php?f=5&t=4
[ the_tosic @ 11.07.2010. 15:06 ] @
Mislim da je u blicu bio tekst o tome.
[ abitbp6 @ 11.07.2010. 15:59 ] @
@bachi
Da, nema pravo da ih kopira, još manje prodaje, i utoliko je to posao za policiju.
I ne sumnjam ni jedne sekunde da se našlo bibliotekara koji svoje "dilere" radovima snabdevaju novim radovima u elektronskom obliku na dnevnoj bazi.
Ali, poenta je bila da nema nikakve mistike u tome odakle nekome ti radovi. Radove može da pregleda svako ko uđe u biblioteku i zatraži ih.
[ sanibo @ 11.07.2010. 18:17 ] @
evo tu su spiskovi diplomskih koji se prodaju medju njima naravno i moj. možda još neko pronadje...

http://diplomskiradovi.blog.rs...iplomskiradovi/arhiva/2010/03/
http://www.maturskiradovi.net/...page&Itemid=1&lang=srb
http://www.slideshare.net/semi...maturski-prijevodi-na-engleski
http://maturski0rad.wordpress.com/2009/05/
http://www.limundo.com/kupovin...urski-Diplomski-Radovi/1248683

i naravno da svi razlikujemo kad neko nekome uradi diplomski za novac a kad neko prodaje gomilu uradjenih radova...


[ ventura @ 11.07.2010. 18:24 ] @
Citat:
sanibo
i naravno da svi razlikujemo kad neko nekome uradi diplomski za novac a kad neko prodaje gomilu uradjenih radova...

A u čemu je razlika?
[ galahad @ 11.07.2010. 18:46 ] @
Paaa, meni se nekako čini da je razlika u tome što je prodaja urađenog tuđeg rada krađa intelektualne svojine, a kad neko nekom uradi od nule rad, onda nije, onda je taj neko izvršio uslugu, i naplatio istu. Na stranu što je i jedno i drugo potpuno lame, ali to sad nije tema... Bar je za mene tu razlika...
[ maksvel @ 11.07.2010. 20:27 ] @
Korak "dalje" u odnosu na postojeću izradu radova za $$$
Imaju i akciju:
Citat:

AKCIJA U TOKU!Uz traženi rad nudimo Vam mogućnost da možete zatražiti još 2 gratis seminarska rada sa našeg spiska za koja smatrate da bi Vam bila od koristi i pružila dodatne informacije i podatke u vezi sa izradom Vašeg rada.


Citat:
A u čemu je razlika?

Suštinska razlika ne postoji - potura se tuđi rad kao svoj.
[ gajo2 @ 11.07.2010. 20:29 ] @
Ja nisam našao svoj diplomski tamo
[ OffShore @ 11.07.2010. 22:01 ] @
evo koliko mi imamo "doktora"
http://www.privatnifakulteti.com/o-diplomama.html

Nije toliki problem za državu neuspjela privatizacija, koliko je porast privatnih fakulteta koji prodaju diplome za novac bez ikakvih predavanja, ispita i sl. Ti ljudi ce 40 godina raditi kao nekvalifikovani i možete li zamisliti koji je to gubitak za državu i društvo u cjelini.
[ lega99 @ 11.07.2010. 22:22 ] @
@sanibo,

Gde je tvoj rad daj link i malo blize podatke? Ovako citam ali ne vidim dokaz.

edit:
Izvini nisam video linkove :)
[ burex @ 11.07.2010. 23:01 ] @
@sanibo
Vidim da si iz Subotice. O kom fakultetu se radi? (pokušavam da vidim da li nije možda u pitanju neko sa mog faksa...)
Da nije možda u pitanju neka tema sa istim nazivom kao tvoja, ili je možda naziv previše specifičan?
[ knjeginja @ 12.07.2010. 08:26 ] @
Citat:
Suštinska razlika ne postoji - potura se tuđi rad kao svoj.


Ja sam godinama radila radove za druge. Cak i magistarske. Nije bas da volim da varam, vec nisam mogla da nadjem drugi posao. U pocetku je cena bila OK, a tada su se pojavili sajtovi preko kojih se radovi kupuju za male pare, te su mi svi govorili da ne placaju preko 1000 din. seminarski a 5000 din. diplomski. Onaj ko je posteno odradio svoj diplomski zna koliko je to posla. Trazis literaturu, citas danima, pravis koncepte, ako treba i istrazivanje, kucas i na kraju naplatis 5000 din. A pri tom me klijenti, neki od njih sad su asistenti i profesori na fakultetima, intezivno preziru. (Ko joj je kriv kad je siromasna i nema vezu za posao.)
Ne znam nikog ko radi radove za druge iz hira. Vecinom je razlog kao moj.


[ galahad @ 12.07.2010. 11:34 ] @
Citat:
knjeginja: Ja sam godinama radila radove za druge. Cak i magistarske. Nije bas da volim da varam, vec nisam mogla da nadjem drugi posao. U pocetku je cena bila OK, a tada su se pojavili sajtovi preko kojih se radovi kupuju za male pare, te su mi svi govorili da ne placaju preko 1000 din. seminarski a 5000 din. diplomski. Onaj ko je posteno odradio svoj diplomski zna koliko je to posla. Trazis literaturu, citas danima, pravis koncepte, ako treba i istrazivanje, kucas i na kraju naplatis 5000 din. A pri tom me klijenti, neki od njih sad su asistenti i profesori na fakultetima, intezivno preziru. (Ko joj je kriv kad je siromasna i nema vezu za posao.)
Ne znam nikog ko radi radove za druge iz hira. Vecinom je razlog kao moj.


I ja sam svojevremeno uradio par diplomskih, a svi ti kojima sam radio diplomske sad imaju dobre poslove u javnim preduzećima. Al' kao pto oni kažu, ko nam kriv pa nemamo dobre veze za posao. Ne mislim ništa loše o ljudima koji pišu seminarske i diplomske za druge, tj. kad to rade pošteno, bez krađe tuđih radova. Ako je neko seo, namučio se, pročitao, izučio, pa napisao seminarski ili diplomski, tu nema ništa loše. Uložen je izvestan rad, i taj rad je naplaćen. Međutim, kad neko ukrade tuđ rad, pa ga predstavi kao svoj, pa onda to prodaje, e to je već jako nisko, a i krivično delo je, bez obzira što su seminarski i diplomski javna stvar. Izvršena je krađa intelektualne svojine. Tako bar ja gledam na to...

Obaška šta mislim o onima koji kupuju seminarske i diplomske... Oni nisu tema ovde, ali recimo da ne mislim ništa lepo i pozitivno o njima...

P.S.
Stvarno, koliko sam ispisao tih seminarskih i diplomskih, mogao sam fakultet završiti za sebe
[ sanibo @ 12.07.2010. 12:20 ] @
evo da ponovim linkove:


http://diplomskiradovi.blog.rs...iplomskiradovi/arhiva/2010/03/
http://www.maturskiradovi.net/...page&Itemid=1&lang=srb
http://www.slideshare.net/semi...maturski-prijevodi-na-engleski
http://maturski0rad.wordpress.com/2009/05/
http://www.limundo.com/kupovin...urski-Diplomski-Radovi/1248683

ne želim reći o kom se fax-u radi jer mislim da ima radova više fakulteta a druga stvar, zagorčaću mu prodaju na svoj način
[ sanibo @ 12.07.2010. 12:22 ] @
Citat:
burex: @sanibo
Vidim da si iz Subotice. O kom fakultetu se radi? (pokušavam da vidim da li nije možda u pitanju neko sa mog faksa...)
Da nije možda u pitanju neka tema sa istim nazivom kao tvoja, ili je možda naziv previše specifičan?


naziv diplomskog je vrlo vrlo specifičan, neponovljiv za sada
[ Brutalno dobro @ 12.07.2010. 12:59 ] @
Nasao sam svoj rad.. dobar deo radova je maznut sa TF Mihajlo Pupin Zrenjanin.

Koliko se secam fakultet poseduje puno pravo na diplomski rad. Znam da su neki radovi prodavani (uglavnom oni uradjeni u obliku edukacionog software-a /enciklopedija) po knjizarama sirom srbije.

Ovo je prakticno neupotrebljivo, jer diplomski osim tekstualnog dela sadrzi i aplikaciju (bez source koda). Ta aplikacija je prakticno najobimniji i najtezi deo diplomskog. Na kraju krajeva svaki student moze iz fakultetske biblioteke pozajmiti bilo koji diplomski rad /pregledati/kopirati/stagod...
[ gorko @ 12.07.2010. 13:25 ] @
da ovi radovi su sa tfzr, a source bi trebao da bude na disku sta god radio, barem je trebalo pre. Inace ja nisam nasao svoj rad ali sam prepoznao dosta radova
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2010. 13:28 ] @
Btw,

Ovakve stvari se jednostavno sprecavaju time sto bi asistenti i profesori koristili softver za identifikaciju plagijata koji se redovno koristi na Uni-jima po zapadu.

To bi kompletno eliminisalo celo trziste.
[ knjeginja @ 12.07.2010. 13:44 ] @
Citat:
Međutim, kad neko ukrade tuđ rad, pa ga predstavi kao svoj, pa onda to prodaje, e to je već jako nisko, a i krivično delo je, bez obzira što su seminarski i diplomski javna stvar. Izvršena je krađa intelektualne svojine. Tako bar ja gledam na to...


Potpuno se slazem!

Odoh da pregledam ima li mojih radova...

[ maksvel @ 12.07.2010. 13:47 ] @
Jep - ima tih softvera puno, a veoma često je i Google dovoljan da se ustanovi plagijat.
Naravno, sve zavisi od sistema rada: ako je potrebno npr. seminarski rad odbraniti + pokazati neko praktično znanje, onda plagijat ne pomaže puno.
[ burex @ 12.07.2010. 13:56 ] @
Citat:
Ovakve stvari se jednostavno sprecavaju time sto bi asistenti i profesori koristili softver za identifikaciju plagijata koji se redovno koristi na Uni-jima po zapadu.

Ili, za početak, da profesori zapravo ulože više od par minuta svog vremena pri čitanju diplomskih radova i da pitaju neko smisleno pitanje prilikom odbrane rada. Inače, neshvatljivo mi je da neko može da izdrži 2-3-4-5 godina u nekoj obrazovnoj ustanovi, i da ne može na kraju finalni deo da odradi na ferku. Ako ne može posle svih tih godina "učenja" da sastavi nešto banalno što se potura kao diplomski rad ovih dana, ne vidim kako mogu da zasluže svoje zvanje.
[ mmix @ 12.07.2010. 22:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Btw,
Ovakve stvari se jednostavno sprecavaju time sto bi asistenti i profesori koristili softver za identifikaciju plagijata koji se redovno koristi na Uni-jima po zapadu.
To bi kompletno eliminisalo celo trziste.


Slazem se, to je veoma dobar i primenljiv metod. Ne znam sto ste se toliko uzbudili oko ovoga, niko vas ne moze optuziti za plagijat jer ste rad predali prvi i zaveli pod istorijskim datumom pre kog se kopija ne moze pojaviti a neko vec zaradjuje pare na vecini akademskih radova (kroz pristupne clanarine bibliotekama koje ih sadrze). Obmana jedino moze da bude ako se rad prodaje kao da je unikatan i to je prevara prema prevarantu koji ga kupuje, a ko je tako diplomirao nece doveka drzati tu diplomu. Ono sto malo ljudi zna je da se sve diplome daju uslovno, nisu vlasnistvo studenta vec univerziteta i mogu se oduzeti u bilo kom trenutku u buducnosti ako se otkrije foul-play. Turnitin ili neka domaca varijanta istog ce pre ili kasnije uci u nase univerziteta i kako se bude radilo arhiviranje i digitalizacija radova tako ce plagijati isplivavati na povrsinu kao go*na. Na zapadu je vec stradalo par visokoprofilnih faca zbog ovoga ukljucujuci i jednog senatora.
[ ||NeX|| @ 12.07.2010. 22:58 ] @
Za one koji tek trebaju predati diplomski:
Ne morate ostaviti fakultetu dozvolu da čuva u biblioteci i da ima prava objavljivanja.
Vaše pravo je da t ne dozvolite, ukoliko ne želite.

Kad vidim kako se završavaju faxovi na balkanu, muka mi bude kada ti isti ne daju nostrificirati diplomu sa Zapada. Koji paradoks.
[ mmix @ 12.07.2010. 23:25 ] @
Kako ko, ja nisam mogao, tajnost rada se dozvoljava samo odlukom dekanata u retkim slucajevima (kad rad sadrzi poslovne tajne i slicno) i mora se obezbediti unapred pri odabiru teme. Ne vidim ni zasto bi se to krilo, to je tvoj akademski rad i ako neko hoce da ga citira kako bi inace dosao do njega?
[ nenadm80 @ 13.07.2010. 05:07 ] @
Poz, izgubio sam stari username i pass. Pa sam se registrovao ponovo.

Upravo sam proverio ove sajtove i pronasao svoj rad. Naslov je vrlo specifican, tako da sam siguran da je rad moj.
U pitanju je FON, Informacioni Sistemi.
Da li neko zna kako spreciti ovo i otezati im prodaju ovih radova ?
[ mmix @ 13.07.2010. 10:09 ] @
I dalje mi nije jasno zasto ste toliko zapaljeni za to. Sta vi gubite ovime? Ne mislim kao pojavom koja prevarantima omogucava dobijanje diplome, vec licno vama time sto je vas rad iskopiran? Mislim, neko moze da iskopira po nekoliko paragrafa oz 10 radoa, stavi drugi naslov i opet je plagijator samo sad ne mozete to da otkrijete bez revizije. ODradili ste originalni rad, legitimno dobili diplomu, sta je problem?
[ stil @ 13.07.2010. 10:25 ] @
Pa isto kao kad bi ti napisao program za ocenu a neko drugi ga posle prodavao kao svoj.
[ Brutalno dobro @ 13.07.2010. 11:35 ] @
Stvarno se dize prevelika dzeva.. evo moj rad je tamo i ja se uopste ne ljutim.. cak sam malo i ponosan..... "prodao" sam ga faksu, davne 2000-te, za jednu prelepu 10-kicu i meni je dovoljno..
Ako neko treba da ih juri onda je to Faks kao nosioc prava...

Da budemo iskreni, niko diplomski nije pisao iz glave.. svi smo mi pogledali neke druge radove, pokupili neke ideje, citate, shemice.. i napravili svoje...

Mislim da je naivno misljenje da profesori ne pamte prethodne radove - pogotovu diplomske... pamte oni sve, samo je pitanje da li hoce da reaguju ili ne..

[ mmix @ 13.07.2010. 11:38 ] @
I? Ja isti rad ne mogu iskoristiti ni zasta vise, cak iako radim drugi master ili nastavim na doktorat ne mogu da uzmem pa da doradim taj rad ili da ga forkujem, moram da pisem potpuno novi a svoj mogu samo da citiram kao i bilo ciji drugi inace je to auto-plagijat. Tako da taj moj rad koji neko nekom "proda" meni vise ne znaci nista konkretno niti mi ga on moze oduzeti time sto ga stanca nekog drugom. Nije to isto kao copyright na softver i piraterija gde trpis direktnu komercijalnu stetu ako neko preprodaje kopije tvog programa jer tvoj akademski rad nema komercijalnu vrednost, a sve i da ima predstavlja zajednicko vlasnistvo tebe i tvojih mentora/univerziteta koji zadrzavaju pravo da ga objave u svojoj biblioteci.
[ zemun88 @ 13.07.2010. 11:44 ] @
To je cisto foliranje moj rad - neko ga ukrao, iskopirao... Meni je bas drago da dam nekom drugom i seminarski i diplomski i integralni. Sto bi se studenti uopste mucili da pisu kojekakve radove kad to profesori i asistenti traze cisto da zadovolje formu, a usput ni ne nagrade studente kako treba. Studenti se pomuce da ga napisu a on posle samo zavrsi u kanti. Zasto bi studije bile komplikovane kad mogu i da se olaksaju. Svako od nas je u pisanju diplomskog i seminarskog prekopirao tudje tekstove. Sve je to normalno jer je znanje jedno, a posle se samo kopira. I meni iskreno ne smeta sto ce neko posle prodati moj rad.

Nema potrebe da toliko dramis zbog tvog rada. I ti si ga prekopirao od nekoga. Da su ti uzeli 10.000 evra sa racuna razumeo bih te ali ovako nije to neki veliki problem. A i treba da budes ponosan sto tvoj rad koriste drugi, jer to znaci da si ga dobro uradio (iskopirao ;))
[ madcama @ 13.07.2010. 11:45 ] @
Itekako ima komercijalnu vrednost. Zahvaljujuci tvom diplomskom radu ti si dobio diplomu koja ti je uvecala platu za xy%. Sada kada je neko sa istim radom dobio istu diplomu tvoja vrednost kao strucnjaka je umanjena jer se menja odnos ponude i potraznje za odredjenim kadrom.
[ zemun88 @ 13.07.2010. 11:47 ] @
Kadra ima koliko hoces tako da to nema veza da je diplomski povecao platu. Zavrsen fakultet obezbedjuje platu a diplomski je mala formalnost. Doktorat je vec ozbiljna stvar koja utice na platu, i kopiranje doktorata je vec prekrsaj, a diplomski je smejurija.

Postujem svacije misljenje
[ stil @ 13.07.2010. 11:55 ] @
Ako je diplomski mala formalnost zbog čega ga onda ne rade sami ? Nisu sposobni ?
[ mmix @ 13.07.2010. 11:56 ] @
Citat:
madcama: Itekako ima komercijalnu vrednost. Zahvaljujuci tvom diplomskom radu ti si dobio diplomu koja ti je uvecala platu za xy%. Sada kada je neko sa istim radom dobio istu diplomu tvoja vrednost kao strucnjaka je umanjena jer se menja odnos ponude i potraznje za odredjenim kadrom.


To nije komercijalna vrednost rada vec komercijalna vrednost tvog znanja u glavi, neces dobiti platu zbog papira vec zbog znanja koje imas. Nelojalna konkurencije u tom pogledu su i oni koji naruce originalno uradjen rad, i oni su isto prevaranti, to nije tvoj licni gubitak zbog prodaje tvog rada i nece se resiti time sto tvoj rad nece biti prodavan (u krajnjoj liniji pokupice ga za dz iz biblioteke). Nazalost mislim da dobar deo ljudi u srbiji zeli da radovi budu sakriveni daleko od javnosti jer su i sami daleko od kosher-a i sami su koristili nedostatak kontrole da bar deo rada pokriju plagijatom. Jos sa studija ovde se secam da je to bila manj vise tolerisana stvar, ako neces da se patis sa diplomskim prevedes tudj rad i dobijes 6-u, kolika je komercijalna vrednost toga?

Btw, diplomski je daleko od formalnosti. Ni maturski rad u srednjoj skoli nije formalnost a kamoli diplomski kojim dokazujes da si sposoban da sprovedes primenu naucnih znanja. Isto kao sto sa amster radom dokazujes da si sposoban da odradis samostalno istrazivanje i doktoratom da si sposoban da doprineses necim novim grani nauke koju istrazujes.
[ stil @ 13.07.2010. 12:02 ] @
Ako je neko dogurao do diplomskog ne vidim šta je problem da i to sam odradi. Ja sam za to da diplomski budu javni ali nisam za to da ga neko uzme i prodaje. Jedno je kad radiš istraživanje pa dobiješ ideju kako da nešto uradiš i u to ugradiš nešto svoje - unaprediš ono što već postoji a sasvim drugo kad tuđ rad predstaviš kao svoj.
[ sanibo @ 13.07.2010. 13:48 ] @
Citat:
zemun88: To je cisto foliranje moj rad - neko ga ukrao, iskopirao... Meni je bas drago da dam nekom drugom i seminarski i diplomski i integralni. Sto bi se studenti uopste mucili da pisu kojekakve radove kad to profesori i asistenti traze cisto da zadovolje formu, a usput ni ne nagrade studente kako treba. Studenti se pomuce da ga napisu a on posle samo zavrsi u kanti. Zasto bi studije bile komplikovane kad mogu i da se olaksaju. Svako od nas je u pisanju diplomskog i seminarskog prekopirao tudje tekstove. Sve je to normalno jer je znanje jedno, a posle se samo kopira. I meni iskreno ne smeta sto ce neko posle prodati moj rad.

Nema potrebe da toliko dramis zbog tvog rada. I ti si ga prekopirao od nekoga. Da su ti uzeli 10.000 evra sa racuna razumeo bih te ali ovako nije to neki veliki problem. A i treba da budes ponosan sto tvoj rad koriste drugi, jer to znaci da si ga dobro uradio (iskopirao ;))


Kao prvo nisam ni od koga ukrao rad, poseban je i jedinstven takoreći unikat, ali zašto ja tebi to objašnjavam kad se ti boriš za kriminalnu radnju=kupovinu tudjeg rada i diplomiranja za šaku eur-a. Oni koji kradu misle da svi to rade, a zamisli ima ljudi koji svoj rad odrade pošteno bez prepisivanja i kupovine, MOŽEŠ LI TO DA ZAMISLIŠ???
A drugo, takvi kao ti što bi sve za dž i bez imalo truda sutra dospeju isto tako za šaku eur-a na rukovodeće mesto neke firme/fabrike koju vode i naravno upropaste jer im je celog života neko drugi držao ledja i gurao ih napred. Zato nam je takO LEPO, a TAKO NAM I TREBA.
Treće, pitah ljude da li je to kriminalna radnja, mnogi rekoše da jeste, a što se lično mog rada tiče biće okačen na net, ali to nije rešenje, to su hiljade radova u pitanju i to je kriminal... a postoji i reč i zakon o AUTORSKIM PRAVIMA, za one koji nisu čuli do sada...
ma svejedno nemam kome to reći pa zašto bih i ovde gubio vreme
zahvaljujem pojedincima na konstruktivnoj priči

[Ovu poruku je menjao sanibo dana 13.07.2010. u 14:59 GMT+1]
[ mmix @ 13.07.2010. 14:07 ] @
Pa kriminalna je radnja utoliko sto uzimaju pare od budala za nesto sto je dostupno javno za dzabe. Ne znam tacno sta si ocekivao da cujes? Ti nemas apsolutno autorsko pravo nad tim radom, podelio si ga sa univerzitetom isto kao sto si pisanjem posta ovde na ES podelio autorsko pravo nad tim postom sa ESom koji isti moze (i to cini) objaviti tvoj post bez da te pita za to, isto tako da je ES placeni forum zaradjivao bi kintu od toga, kao sto to rade placene biblioteke radova. Razlika u etici je samo sto se jasno oznacava ko je poruku napisao (credits). Uzimanje tudjeg rada i predstavljanje kao svog je plagijat, to je nemoralno, neeticno, akademski kaznjivo delo ali nemojmo sad sanjati o tome kako je to krivicno delo u rangu obijanja prodavnica.
[ oliboy @ 13.07.2010. 14:14 ] @
Citat:
stil: Ako je diplomski mala formalnost zbog čega ga onda ne rade sami ? Nisu sposobni ?


Veruj mi, imaš gomilu studenata koji ne bi znali da urade diplomski... Žalosno, zar ne ?
[ Brutalno dobro @ 13.07.2010. 14:30 ] @
zamisli kupis tudji diplomski rad a mentor te vise puta vrati na prepravljanje, pa moras da prepravljas tudji rad (u 90 % kod)... hahahah

PRICELESSSSSSSS
[ wux @ 13.07.2010. 14:53 ] @
Zašto se u ovoj zemlji za svaku barabu i kriminalca nađe 100 "poštenih" koji će da ga opravdavaju???
Te što prodaju tuđe radove treba strpati u zatvor, a ne praviti od njih nekakve "Robin Hudove koji budalama uzimaju novac, a budale i ne zaslužuju ništa bolje, a šta nas poštene briga za to....".
[ mmix @ 13.07.2010. 15:14 ] @
Jel to opet neka domacinska "znamo mi sta valja" pravda?

Gde li je Lesli sad?
[ Srđan Pavlović @ 13.07.2010. 15:37 ] @
[pavlovic@Kompjuter sbin]$ whois maturskiradovi.net

Domain Name: MATURSKIRADOVI.NET
Registrar: ENOM, INC.
Whois Server: whois.enom.com
Referral URL: http://www.enom.com
Name Server: NS15.ITMEDIAHOST.COM
Name Server: NS16.ITMEDIAHOST.COM
Status: ok
Updated Date: 03-mar-2010
Creation Date: 28-aug-2007
Expiration Date: 28-aug-2013

>>> Last update of whois database: Tue, 13 Jul 2010 14:34:56 UTC <<<


Domain name: maturskiradovi.net

Registrant Contact:

dalija dalija ()

Fax:
www.nigde
zrenjanin, BE 11000
RS

Administrative Contact:

dalija dalija ([email protected])
+381.611100105
Fax:
www.nigde
zrenjanin, BE 11000
RS

Technical Contact:

dalija dalija ([email protected])
+381.611100105
Fax:
www.nigde
zrenjanin, BE 11000
RS

Status: Active

Name Servers:
ns15.itmediahost.com
ns16.itmediahost.com

Creation date: 28 Aug 2007 08:46:03
Expiration date: 28 Aug 2013 08:46:00


[pavlovic@Kompjuter sbin]$
[ zemun88 @ 13.07.2010. 15:49 ] @
Citat:
sanibo: Kao prvo nisam ni od koga ukrao rad, poseban je i jedinstven takoreći unikat, ali zašto ja tebi to objašnjavam kad se ti boriš za kriminalnu radnju=kupovinu tudjeg rada i diplomiranja za šaku eur-a. Oni koji kradu misle da svi to rade, a zamisli ima ljudi koji svoj rad odrade pošteno bez prepisivanja i kupovine, MOŽEŠ LI TO DA ZAMISLIŠ???
A drugo, takvi kao ti što bi sve za dž i bez imalo truda sutra dospeju isto tako za šaku eur-a na rukovodeće mesto neke firme/fabrike koju vode i naravno upropaste jer im je celog života neko drugi držao ledja i gurao ih napred. Zato nam je takO LEPO, a TAKO NAM I TREBA.
Treće, pitah ljude da li je to kriminalna radnja, mnogi rekoše da jeste, a što se lično mog rada tiče biće okačen na net, ali to nije rešenje, to su hiljade radova u pitanju i to je kriminal... a postoji i reč i zakon o AUTORSKIM PRAVIMA, za one koji nisu čuli do sada...
ma svejedno nemam kome to reći pa zašto bih i ovde gubio vreme
zahvaljujem pojedincima na konstruktivnoj priči

[Ovu poruku je menjao sanibo dana 13.07.2010. u 14:59 GMT+1]


A otkud ti to znas kako ja studiram. Jer si mozda pogledao u pasulj. Jer ti rekla vidovita hobotnica. Ja sam jedan od retkih studenata koji vecinu ispita polaze bez puskica, bubica, strica iz Crne Gore koji zna nekog profesora, kupovine ispita, profesora koga zna mama ili tata koji rade u ministarstvu ili Vladi, tako da tvoja prica ne pije vodu. Ja sam se do sada trudio da svaki moj rad uradim sam, ali vidim da to niko ne ceni, pa sto bi se ja vise mucio u ovoj drzavi kad nema nagrade za to u vidu dobre ocene.

Ne znam sto se toliko bunis za taj rad. Pa nisi napisao Bibliju. Znam ja da boli istina za to sto sam ti rekao da si iskopirao rad od nekoga. Diplomski rad obuhvata sve one informacije i znanja koja se dobiju tokom studiranja, a to znaci iz knjiga, sa interneta.... tj. sve ono sto su nasi profesori takodje iskopirali od drugih i sve ono sto se desilo u medjuvremenu. A to novo jesu nove tehnologije, i sve o novim tehnologijama negde pise i mora da se ubaci u diplomski rad. Nisi izmislio toplu vodu pa da sad stavis patent na to. Ne razumem zasto tolika halabuka oko jednog diplomskog rada. Pa valjda treba da budes srecan ako imas posao, da si se zaposlio a rad je najmanje bitan. I da opet budes srecan da neko moze da koristi tvoj rad. Ukoliko ti se ne svidja ti podnesi tuzbu protiv tog sajta, ili im posalji email da skinu rad, ili ih prijavi policiji.

I mala dopuna za one koji nisu sposobni da urade rad. Mogu da ga kupe sto buda i opet ce ostati glupi, tako da im nista ne pomaze. Vazno je da je osoba sposobna za ono sto studira i da volu tu materiju, a da li snasla ili je bubala to je nebitna stvar.

Ja sam napisao da postujem tudje misljenje, a kako vidim tebe istina boli tako nema razloga vise za dramu
[ lega99 @ 13.07.2010. 17:09 ] @
Citat:
mmix: Jel to opet neka domacinska "znamo mi sta valja" pravda?

Gde li je Lesli sad?


Prosto neverovatno, uvek ti znas sta je po zakonu, nisi pravnik ni sudija ali sve je uvek po tvojem.
Ako ne pise u zakonu kako si ti zamislo da treba da pise odmah to nije nista.
Uzasavam se dokle je sve otislo u PM, i posle takvi sto su polagali uz bubice i kupili diplomski uclane
se u neku stranku malo doniraju i napreduju.
[ abitbp6 @ 13.07.2010. 18:08 ] @
@||NeX||
Ne morate ostaviti fakultetu dozvolu da čuva u biblioteci i da ima prava objavljivanja.

Nikad čuo ni za šta slično...
[ abitbp6 @ 13.07.2010. 18:11 ] @
Citat:
Brutalno dobro: Da budemo iskreni, niko diplomski nije pisao iz glave.. svi smo mi pogledali neke druge radove, pokupili neke ideje, citate, shemice.. i napravili svoje...

Ovo je generalizacija, pa prema tome netačna. Govori u svoje ime. Ako si ti tako radio svoj diplomski, ne znači da su i drugi.
[ stil @ 13.07.2010. 18:49 ] @
http://www.elitesecurity.org/t404857-0#2647859 :)

[mod: poruka sa linka je obrisana zbog suprotnosti sa pravilnikom, cisto radi ove rasprave u pitanju je bila reklama za izradu radova]


[Ovu poruku je menjao mmix dana 13.07.2010. u 20:00 GMT+1]
[ mmix @ 13.07.2010. 18:57 ] @
Citat:
lega99: Ako ne pise u zakonu kako si ti zamislo da treba da pise odmah to nije nista. Uzasavam se dokle je sve otislo u PM, i posle takvi sto su polagali uz bubice i kupili diplomski uclane se u neku stranku malo doniraju i napreduju.


Znas sta, meni uopste ne bi smetalo da i taj ekstrem pise u zakonu, bar da nesto u nekom zakonu konkretno i nedvosmisleno pise i da u nekom sudu ove vaskolike republike neko sudi po slovu zakona za bilo sta sto nije krvni delikt ne-clanova partije ili da se protivnici partije ne ne gone po obskurnim i dvosmislenim zakonima po kojima svako moze za nesto da bude osudjen. A ovo sasvim sigurno ne stoji ni da moze ni da ne moze, kao i za sve ostalo sto je iole "novotarija" za piskarala iz skupstinskih i vladinih odbora. Neka skupstina donese zakon da je davanje tudjih diplomskih radova na uvid trecim licima krivicno delo pa da lepo odemo do univerzitetske biblioteke i stavimo katanac na bravu, posle toga da lepo ubuduce pretresamo bibliografije SVIH diplomskih, magistarskoh i doktorskih radova da u njima nema citata iz drugih radova i ako ima citata da doticni da na uvid pismeno odobrenje prvobitnog autora rada za pristup "svetom vlasnickom tekstu"

Ne kazem ja da je to nelegalno zato sto znam zakon napamet vec zato sto znam da bi u slucaju da je to zabranjeno nauka efektivno bila paralisana jer bi se na udaru clanova tih zakona nasli i sami univerziteti i biblioteke (pre ili kasnije bi se nasao neki bolid da tuzi univerzitet sto je neko procitao njegov rad negde) i zato niko od njih, ni kod nas ni napolju, uopste ni ne pocinje sa nekom legislativnom procedurom iako im je svima plagijat veliki trn u oku. Ja u svom radu imam preko 35 citata i parafraza od cega oko 25 iz drugih naucnih radova koji variraju od diplomskih do peer-reviewed radova iz naucnih zurnala, zamisli da sam morao za svaki od njih da trazim odobrenje autora i/ili institucija sa kojima oni dele autorska prava?!? To je stvar koja se ne zabranjuje a plagijatori se hvataju na druge nacine.




[ lega99 @ 13.07.2010. 19:53 ] @
@mmix,

Toliko vulgarizujes i skreces da je to strasno. Kod tebe se sve svodi ovome je progledano kroz prste a ovome nije,
drzava nije donela prave zakone, izbori se da ih donese, pa svakom normalnom to smeta.
Vulgarizujes pisanje diplomskog i svodis temu na to da se ne sme citati tudji diplomski i nesto citirati iz njega.
Pisao sam i ja diplomski na fakultetu, davno je bilo ali postoje pravila kako se pise diplomski. Kao prvo izaberes kod kog ces da radis diplomski,
dobijas temu, citas silnu literaturu, zalazis u oblasti koje nisu tvoj domen ako hoces da posteno napises diplomski. Diplomski pises na osnovu
procitanog, naucenog za vreme studiranja, na osnovu nekih istrazivanja. Ako nesto citiras bila to i tabela moras da navedes izvor,
ako citiras deo nekog teksta opet navodis izvor, nijedan normalan profesor nece ti odobriti da ti se diplomski sastoji iz citata.
Ovde je otvorena tema o tome da ljudi kupuju vec gotove obranjene diplomske, doktorate itd.
Citirati nesto i poturiti kupljeni diplomski razlika je ogromna.
[ Srđan Pavlović @ 13.07.2010. 20:04 ] @
Aman ljudi, vidite sa whois ko to sve hostuje,
pozovete kulturno onog na koga je registrovano
i upozorite da ce biti tuzeni ako ne uklone taj sadrzaj.

E sad, ako stvarno univerzitet ima pravno opravdanje
za ovako nesto, ne moze im se nista, osim sto ovim cinom
prodaje tudjeg truda ispadaju moralne gnjide i lepo je sto
se bar to moze izneti na videlo.
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 20:05 ] @
Ljudi,

Ovde se provlaci nekoliko stvari - koje sve jesu lose ali se ne mogu posmatrati zajedno, jer je lanac odgovornosti druaciji i nisu iste MERE koje se mogu preduzeti.

1. Prodaja radova --> ovo MOZE ali NE MORA biti u skladu sa propisima. Fakultet ima pravo da radi sa tim radovima sta god hoce, pa i da ih prodaje. Naravno, ako se to radi neovlasceno (sto je vrlo verovatno slucaj) onda se tu radi o krsenju autorskih prava FAKULTETA (koji polaze SVA prava na rad).

Ako postoji sumnja da je u pitanju krsenje autorskih prava, fakultet moze podneti tuzbu protiv lica koji to rade. Kako se ne radi o krivicnom delu, ne moze se ocekivati da se trose pare poreskih obveznika na istragu - to je privatna stvar izmedju 2 strane, u kojoj je jedna ostecena (fakultet) i regulise se tuzbom.

Videti "Zakon o autorskim i srodnim pravima" - sekciju "ZASTITA AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA"

Citat:

Clan 177.

(1) Nosilac autorskog prava, intepretator, proizvodjac fonograma, proizvodjac videograma, proizvodjac emisije, proizvodjac baze podataka i sticalac iskljucivih ovlascenja na autorska i srodna prava moze tuzbom da zahteva narocito:


Dalje,

2. Koriscenje kupljenih radova u nedozvoljene svrhe

Sama kupovina radova nije nikakvo krivicno delo, bez obzira na to da li su oni legalno umnozavani ili ne. U najgorem slucaju se uz pomoc sudske tuzbe moze zahtevati da se ti radovi uniste ako su neovlasceno umnozavani, sto je neprakticno jer niko nije lud da juri sve ljude koji su kupili takve radove. Dakle to je besmislica.

Ostaje jos samo koriscenje radova u nedozvoljene svrhe - dakle, plagijati tj. nazivanje tih radova svojim. Opet, ni ovo nije nikakvo krivicno delo, vec povreda pravila fakulteta, i takvu praksu FAKULTET treba/mora/itd... da aktivno suzbija, koriscenjem softvera koji bi locirao takve plagijate i oduzimanjem / ne dodeljivanjem diploma plagijatorima.
[ wux @ 13.07.2010. 20:10 ] @
@mmix
Svako ko prodaje nešto za šta nije ovlašten čini prekršaj ili krivično delo. Ne shvatam zašto si toliko uporan da braniš nešto što nije odbranjivo. Ljudi prodaju nešto što nije njihovo!!!
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 20:12 ] @
Krsenje autorskih prava NIJE krivicno delo vec prekrsaj, i ne goni se "po sluzbenoj duznosti".

Zbog toga ostecena strana MORA da tuzi prekrsioca autorskih prava, i da trazi nadoknadu.

Ne kazem da krsenje autorskih prava nije los cin za koji se moze tj. TREBA odgovarati, ali to ne treba nazivati "pljackom" ili "kradjom" (jer nije) niti krivicnom delom - jer ono to nije.
[ mmix @ 13.07.2010. 20:15 ] @
Ne, ti odbijas da razumes o cemu ja pricam. Svaki od tih 25 radova koje sam citirao kao i neki od stotinak ostalih koje sam procitao a nisam iskoristio u radu sam mogao, da sam plagijator, da iskopiram u svoj rad i objavim pod mojim imenom. Time bih bio plagijator (i sasvim sigurno bih bio uhvacen i kaznjen) ali bi to bio ISKLJUCIVO MOJ PREKSAJ KAO KORUMPIRANOG STUDENTA a ne KRIVICA ONOG KO MI JE TAJ RAD STAVIO NA RASPOLAGANJE jer raspolozivost tog dokument sluzi i onima koji nisu plagijatori i koji postuju pravila referenciranja. Totalna je naiva sto mislis da ce gonjenje ovih sajtova da ukine plagijatorstvo u srpskoj akademiji, alo bre, profani su davali tudje radove lenjim studentima da "malo dorade za sesticu", mislis da partijski drugovi koje pominjes i prezires kupuju te radove online i prolaze bez znanja profesora?
[ jablan @ 13.07.2010. 20:31 ] @
Citat:
wux: Svako ko prodaje nešto za šta nije ovlašten čini prekršaj ili krivično delo. Ne shvatam zašto si toliko uporan da braniš nešto što nije odbranjivo. Ljudi prodaju nešto što nije njihovo!!!

Taj neko ko "prodaje" radove može komotno da kaže da ne prodaje radove, nego naplaćuje pristup svojoj bazi radova, i da bude potpuno čist.

Ne mogu se zabranom distribucije naučnih radova abolirati profesori čija je dužnost da spreče im studenti završavaju fakultete na račun tuđeg znanja.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 13.07.2010. u 22:34 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 21:12 ] @
@Jablan,

Pa zavisi - ne moze da bude potpuno cist ako je neovlasceno kopirao te radove, posto fakultet ima vlasnistvo nad autorskim pravima.

Naravno, samo fakultet tu nesto moze da uradi ako zele, tj. da tuzi te prodavce radova (pod uslovom da nisu u saradnji).

Sa druge strane, smatram da fakulteti koji se finansiraju iz budzeta Srbije trebaju radove objavljivati u javnom vlasnistvu (PD).
[ abitbp6 @ 13.07.2010. 21:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Fakultet ima pravo da radi sa tim radovima sta god hoce, pa i da ih prodaje. Naravno, ako se to radi neovlasceno (sto je vrlo verovatno slucaj) onda se tu radi o krsenju autorskih prava FAKULTETA (koji polaze SVA prava na rad).

Ne znam odakle ti ova informacija. Ime autora rada piše na diplomskom radu i ne znam kako fakultet može biti nosilac autorskog prava. Fakultet je, po ovom pitanju, institucija koja je u svojim knjigama zavela da sam ja tada i tada odbranio diplomski rad sa tom i tom temom, i kopiju mog rada drži u svojoj biblioteci. Nikakva autorska prava fakulteta ne postoje. Verovatno ni mentora, jer mentor ne piše rad sa tobom, već ti daje smernice kako ispravno da ga napišeš. Mentor se u najboljem slučaju može smatrati recezentom. (Pogađam - nikada nisi radio diplomski rad?)

Citat:
Ivan Dimkovic: Krsenje autorskih prava NIJE krivicno delo vec prekrsaj, i ne goni se "po sluzbenoj duznosti".

Ovo nije tačno. Da li se neko delo goni po službenoj dužnosti ili ne je pitanje sudske prakse, a ne pitanje da li je nešto prekršaj ili krivično delo. Svako delo koje je u Krivičnom zakonu je krivično delo. Svi prekršaji se gone po službenoj dužnosti.


Edit:
Jablan je objasnio.

[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 21:32 ] @
Nope.

Pravilnik univerziteta koji prihvatas upisom obicno regulise da univerzitet ima vlasnistvo nad pravima kopiranja radova.

Raspitaj se - sigurno pise to negde i u pravilnicima tvog fakulteta. U suprotnom bi doslo do bizarne situacije da student moze da tuzi fakultet za krsenje njegovih autorskih prava. Moguce je da neki fakulteti u Srbiji to jos nisu regulisali, ali to je cist propust a ne pravilo.

Evo, na primer na uniju na kome sam ja studirao koji nije u Srbiji ali cisto kao primer:

http://www.open.ac.uk/student-policies/

Citat:

Terms and conditions governing the use of software, tools and content

You agree that The Open University and other users are permitted to copy, reproduce and
use your ‘Submitted Materials’ for the purposes of their study, provided always that the work
or views are not falsely claimed to be their own. The ‘Submitted Materials’ may be used by
The Open University on an irrevocable and perpetual basis and may be incorporated into
course material and other content.



^ Time univerzitetu dajes prava raspolaganjem materijalom koji si predao. Naravno, ime autora je neotudjivo i oni se ne mogu proglasiti autorom rada - ali imaju sva prava da rade sa njim sta hoce. To ukljucuje i zabranu kopiranja sadrzaja iz njihovih materijala.

A krivicno delo je delo koje je zakonom predvidjeno kao krivicno delo. Krsenje autorskih prava to nije - bar ne u zakonu o autorskim i srodnim pravima koji sam ja gledao. Naravno, moguce je da gresim u kojem slucaju bih voleo da vidim gde se krsenje autorskih prava definise kao krivicno delo u KZS.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.07.2010. u 22:50 GMT+1]
[ abitbp6 @ 13.07.2010. 21:51 ] @
Ne znam, možda (ni)smo obojca u pravu. U statutu mog fakulteta, a ni u drugim aktima, nema ničega sličnog. Drugačije, ne vidim kako fakultet može da ima autorska prava nad nečim što sam ja samostalno napisao i objavio pod svojim imenom.

Pogledaj KZRS, glava dvadeseta - Krivična dela protiv intelektualne svojine.
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 21:52 ] @
Hmm - I stand corrected onda. Ja sam gledao stari zakon SRJ ocigledno.

Srbija je dakle zemlja u kojoj je krsenje copyrighta krivicno delo i za koje sledi zatvor... Ostro :)

Zanimljivo je da su zemlje koje su pritiskale Srbiju da usvoji ovakav zakon takve da kod njih nije tako :))))
[ Brutalno dobro @ 13.07.2010. 21:57 ] @
@abitbp6

"Sta!? razvio si neki svoj jezik, ili zasnovao neku svoju tezu" - kako mentor moze da te mentorise ako si napravio "inovaciju"... Pa magistarske i doktorske teze se rade na osnovu nekih prethodnih saznanja a ne diplomski.

Procitaj malo statut svog fakulteta, pa ces videti da je diplomski vlasnistvo fakulteta... da nije tako svako bi svoj rad uzeo i izbacio na slobodnu prodaju..
[ abitbp6 @ 13.07.2010. 22:02 ] @
@Brutalno dobro
...

Po ovome što pišeš, rekao bih da diplomski rad nisi video ni na slici.
[ Brutalno dobro @ 13.07.2010. 22:11 ] @
slabo pratis temu.. procitaj je od pocetka.. moj rad je jedan od ukradenih i preprodavanih.. samo sto ja oko toga ne dizem dzevu.. mislim da onaj ko kupi tudji diplomski rad dolazi na onu staru "ko ne plati na mostu, platice na cupriji"

[ wux @ 13.07.2010. 23:04 ] @
Citat:
jablan: Taj neko ko "prodaje" radove može komotno da kaže da ne prodaje radove, nego naplaćuje pristup svojoj bazi radova, i da bude potpuno čist.

Ne mogu se zabranom distribucije naučnih radova abolirati profesori čija je dužnost da spreče im studenti završavaju fakultete na račun tuđeg znanja.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 13.07.2010. u 22:34 GMT+1]


Da li je taj "preduzetnik" prijavio delatnost, da li plaća porez, da li izdaje račune... Dosta više sa švercersko-buvljačkim pogledom na svet!
Ja sam prilično slobodouman kada se autorska prava krše u nekomercijalne svrhe (nije ni to po zakonu, ali nije ni prelazak ulice na crveno kada kilometrima unaokolo nema ni jednog vozila), ali zarađivati na tome, pa još pri tome navoditi mlade ljude na stranputicu je ispod svakog nivoa i ja bih, da sam vlast, iskopao nešto i sredio ga tako da nikome više ne padnu na pamet takve gluposti.
A i profesore i asistente kojima prođu takvi radovi bih kažnjavao na neki način, jer to znači da nisu ozbiljno posvećeni svom poslu.
[ lega99 @ 13.07.2010. 23:04 ] @
Donošenjem Zakona o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine (Službeni glasnik Republike Srbije br. 46/2006) i Zakona o oznakama geografskog porekla (Službeni list Srbije i Crne Gore br. 20/2006), kao i stupanjem na snagu Krivičnog zakonika (Službeni glasnik Republike Srbije br. 85/2005, 88/05 i 107/2005) u 2006. je u Srbiji zaokružena reforma zakonodavstva u oblasti intelektualne svojine. Uz zakone koji su u ovoj oblasti doneti prethodnih godina (Zakon o patentima, Zakon o žigovima, Zakon o pravnoj zaštiti dizajna, Zakon o zaštiti topografija integrisanih kola i Zakon o autorskom i srodnim pravima) i zakone iz drugih oblasti koji u svom domenu obezbeđuju zaštitu inteletualne svojine (Carinski zakon), Srbija je stvorila zakonodavne pretpostavke za sveobuhvatnu zaštitu industrijske svojine i autorskog i srodnih prava.

Zakon o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine i Glava dvadeseta Krivičnog zakonika, propisuju mere za suzbijanje povreda prava intelektualne svojine, odnosno sankcije protiv povredilaca. Zakon o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine, po prvi put je daje važnu ulogu upravnim organim (inspekcijama i drugim telima) u zaštiti intelektualne svojine, kroz mere ovih organa koje obezbeđuju delovanje protiv povredilaca u brzom i jednostavnom postupku, pre pokretanja odgovarajućih sudskih procedura.

Glava dvadeseta Krivičnog zakonika, koja nosi naslov Krivična dela protiv intelektualne svojine, predviđa pet krivičnih dela: povreda moralnih prava autora i interpretatora, neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela ili predmeta srodnog prava, neovlašćeno uklanjanje ili menjanje elektronske informacije o autorskom i srodnim pravima, povreda pronalazačkog prava i neovlašćeno korišćenje tuđeg dizajna. Za učinioce ovih krivičnih dela, povredioce autorskog i srodnih prava, patenta ili prava na dizajn, zaprećene su kazne u rasponu od novčanih do kazne zatvora do osam godina.

Zakon o oznakama geografskog porekla usaglašen je sa međunarodnim ugovorima u ovoj oblasti, pre svega sa Sporazumom o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine Svetske trgovinske organizacije (TRIPS), i odgovarajućim propisima Evropske Unije. U odnosu na prethodni zakon koji je regulisao ovu materiju, novi zakon donosi izmene koje se odnose na uslove za sticanje zaštite, postupak sticanja zaštite, odnos oznake geografskog porekla i drugih prava industrijske svojine, a proširen je i obim zaštite koji uživaju ovlašćeni korisnici oznake geografskog porekla.

Ovakvom zakonodavnom reformom, napravljen je korak napred na putu pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji i Evropskoj uniji.



Nemoj da tumacite zakon a niste pravnici, ovo je tumacenje iz advokatske kancelarije, ovo je iz 2006, nadjite najnoviji KZRS pa pogledajte glavu 20 na koju se poziva @abitbp6
[ lega99 @ 13.07.2010. 23:17 ] @
Ljudi procitaju nesto u KZRS i misle da sve znaju, sve je to malo kompleksnije

Z A K O N I K
O KRIVIČNOM POSTUPKU
A. KRIVIČNA PRIJAVA, PRETHODNA ISTRAGA I OBAVEŠTENJE O KRIVIČNOM DELU
Glava XVIII

KRIVIČNA PRIJAVA
Dužnost podnošenja krivične prijave

Član 253.

(1) Svi državni organi, organi teritorijalne autonomije ili organi lokalne samouprave, javna preduzeća i ustanove dužni su da prijave krivična dela za koja se goni po službenoj dužnosti, o kojima su obavešteni ili za njih saznaju na drugi način.

(2) Dužnost iz stava 1. ovog člana imaju i sva fizička i pravna lica, koja na osnovu zakona poseduju određena javna ovlašćenja ili se profesionalno bave zaštitom i obezbeđenjem ljudi i imovine, lečenjem i zdravstvenom zaštitom ljudi, odnosno poslovima čuvanja, vaspitanja ili obrazovanja maloletnih lica, ako su za krivično delo saznala u vezi sa svojom delatnošću.

(3) Podnosioci krivične prijave iz st. 1. i 2. ovog člana navešće dokaze koji su im poznati i preduzeće mere da se sačuvaju tragovi krivičnog dela, predmeti na kojima je ili pomoću kojih je učinjeno krivično delo, predmeti nastali izvršenjem krivičnog dela i drugi dokazi.

(4) Svako treba i ima pravo da prijavi krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti. Krivičnim zakonikom se određuje u kojim slučajevima neprijavljivanje krivičnog dela predstavlja krivično delo.

(5) Svako je dužan da prijavi krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, čijim je izvršenjem oštećeno maloletno lice.

(6) Kada sud u toku krivičnog postupka oceni da postoji osnovana sumnja da je određeno lice propustilo svoju dužnost iz stava 5. ovog člana i da iz tog propuštanja proizilazi osnovana sumnja da je time učinjeno krivično delo iz člana 193. Krivičnog zakonika, obavestiće o tome nadležnog javnog tužioca.

Način podnošenja krivične prijave i postupanje organa kojem je krivična prijava podnesena

Član 254.

(1) Krivična prijava se podnosi nadležnom javnom tužiocu, pismeno ili usmeno, telefonom, elektronskom poštom ili upotrebom drugih tehničkih sredstava i načina.

(2) Ako se krivična prijava podnosi usmeno, prijavilac će se upozoriti na posledice lažnog prijavljivanja, a prijava i upozorenje se unose u zapisnik. Ako je prijava saopštena telefonom ili upotrebom drugih tehničkih sredstava i načina, sačiniće se službena beleška, a ako je prijava podnesena elektronskom poštom, ona će se sačuvati na odgovarajućem nosiocu podataka i odštampati.

(3) Ako je krivična prijava podnesena sudu, policiji, drugom državnom organu, ili nenadležnom javnom tužiocu, oni će prijavu primiti i odmah je, zajedno sa svim njenim prilozima, ako su oni uz nju podneseni, dostaviti nadležnom javnom tužiocu.

(4) Kada je prijava podnesena policiji, ona će, ako smatra da postoje osnovi sumnje da je izvršeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, bez odlaganja sprovesti potrebne radnje prethodne istrage, koje spadaju u njenu nadležnost ili koje je po ovom zakoniku ovlašćena da sprovodi, o čemu će odmah obavestiti nadležnog javnog tužioca.

(5) Ako javni tužilac u roku od tri meseca od dana prijema krivične prijave, nije postupio u skladu sa članom 273. ovog zakonika, dužan je da odmah obavesti neposredno višeg javnog tužioca, koji će preduzeti potrebne mere.
[ Horvat @ 14.07.2010. 00:47 ] @
evo jedan primer pravilnika o zavrsnom radu u kojem jasno stoji da fax zadrzava sva prava na rad (debilana) http://www.vts.su.ac.rs/dokumenti/Pravilnik_o_zavrsnom_radu.doc

u pitanju je visoka tehnicka skola subotica, a tako neku foru verovatno i ostali faxovi imaju...
[ burex @ 14.07.2010. 01:32 ] @
Nije nikakav problem ukoliko neko citira moj rad ili ga iskoristi kao referencu/naučno štivo prilikom pravljenja svog, štaviše, bio bih počastovan takvim aktom... Ali da neko zaradi na njemu, pa da ga neko drugi kasnije iskopira i iskoristi za dobijanje određenog zvanja bez trunke uloženog truda, to ne mogu da svarim. Da, jasno mi je da ta osoba neće dobiti ikakvo znanje takvim ponašanjem, ali u čemu je onda poenta dodela diploma ako se toliko lako mogu radovi iskopirati, a da niko ništa ne radi kako bi to sprečio? Očigledno je da se može diplomirati sa tuđim radom, inače ovakvi sajtovi ne bi postojali u ovolikoj količini, i to je ono što je najtužnije. Što se tiče preprodavaca ovih radova, nekako me podsećaju na one debile što prodaju besplatne Ubuntu CD-e na Limundu za 500din... nelegalno - jeste, ali u isto vreme toliko patetično da se ne vredi ni bakćati sa njima... eventualno da se pošalje neki "besan" e-mail hostu dotičnih sajtova za 5 minuta.

Citat:
u pitanju je visoka tehnicka skola subotica, a tako neku foru verovatno i ostali faxovi imaju...

U istoj ću da diplomiram u septembru, ako sve prođe po planu, i nije mi problem da moj rad bude dostupan svima... štaviše, voleo bih da se završni radovi tretiraju mnogo ozbiljnije pa da budući poslodavci vrlo lako mogu da ga preuzmu i da na osnovu njega zaključe da li sam ikome potreban ili ne. Na taj način bi studenti vrlo dobro razmislili kakve bljuvotine prave pri kraju svog školovanja u visokoškolskim ustanovama, a ne da (kao u gore navedenoj školi) informatičari modeliraju neki čvarak u 3DSmaxu i to predstavljaju kao simbol svega što su naučili tokom prethodne 3 godine.
[ Brutalno dobro @ 14.07.2010. 07:24 ] @
Moje misljenje je da se ovde malo potcenjuje pozicija profesora i asistenata... Nisu oni bas "Mukice" pa da tako lako prodje ukraden rad...
Ja jos nisam sreo studenta koji je uradio diplomski pa izasao na njega "iz prve" bez konsultacija sa profesorom/mentorom. A profesori/mentori su dovoljno namazani da uvek (cak i idealne radove) vrate na dve-tri ispravke, sto za autora rada predstavlja shalu-malu i autor je ispravlja iz odma', dok onom sto je rad kupio veci problem predstavljaju te ispravke nego da je rad uradio iz pocetka.

Da je nelegalno -jeste!
Da treba neko da ih goni -treba!
Ko treba da ih goni - nosioci prava na te radove!
Ko su nosioci prava - to valjda zakon/statut/sta god zna!
Do vidjenja i prijatno.


[ zokce @ 14.07.2010. 08:20 ] @
Sta bre `dovidjenja i prijatno` ?

Ne mogu nosioci prava da gone nikoga, ima postupak (prijava, policija, sud, ...).

Prema tome, ima posla za policiju, ako se pare uzimaju nezakonito, pogotovo sto nista ne ide u budzet.
[ mmix @ 14.07.2010. 08:49 ] @
Drzava goni po sluzbenoj duznosti za utaju poreza preko 100,000din. Tako da ni po tom osnovu nece biti gonjen.

Sad sto to krsi neki vas istancan osecaj za pravdu, to je druga prica, ali u osnovi ovo cak nije ni vas problem jer ocigledno nasi univerziteti uzimaju 100% autorskih prava nad radom tako da vi sad ovde branite prava na rad koji uopste vise nije vas. Kako izgleda cak i ako vi sami date nekom kopiju rada nakon sto ste ga odbranili, a bez dozvole fakulteta, prekrsili ste te iste zakone o intelektualnoj svojini. Hocete ond ai sebe da prijavite jer ste na tto obavezni clanom 253?
[ stil @ 14.07.2010. 09:10 ] @
Ono što je obavezno kada se pišu bilo kakvi radovi na fakultetu je da se za sve što nije tvoje a nalazi se u tvojem radu ostaviš reference tj. ime autora. To je ono na čemu se insistira kada sam radio bilo koji rad i ja to uvek i činim. To radim i kada ovde na forumu citiram neki izvor. To je ono što treba da bude praksa i na ostalim mestima gde se bilo kakvi naučni i nenaučni radovi pojavljuju. Takva je praksa i svuda u svetu tj. postojale su reference u svim radovima koje sam čitao. Ne znam kojim zakonom i da li je to regulisano ali mi se čini da je to nešto čega se treba pridržavati. Bez obzira što je fakultet vlasnik rada ti si njegov autor i to niko ne može da promeni.
[ lega99 @ 14.07.2010. 09:20 ] @
Citat:
mmix: Drzava goni po sluzbenoj duznosti za utaju poreza preko 100,000din. Tako da ni po tom osnovu nece biti gonjen.

Sad sto to krsi neki vas istancan osecaj za pravdu, to je druga prica, ali u osnovi ovo cak nije ni vas problem jer ocigledno nasi univerziteti uzimaju 100% autorskih prava nad radom tako da vi sad ovde branite prava na rad koji uopste vise nije vas. Kako izgleda cak i ako vi sami date nekom kopiju rada nakon sto ste ga odbranili, a bez dozvole fakulteta, prekrsili ste te iste zakone o intelektualnoj svojini. Hocete ond ai sebe da prijavite jer ste na tto obavezni clanom 253?


Ti stalno zamenom teza pokusavas da obranis kriminalce. Podsecam te tema posta je prodaja tudjih maturskih, diplomskih, doktorata i njihovo protipravno koriscenje; nelegalno koriscenje, nelegalna zarada i nelegalno sticanje nekog zvanja.
Zovi ti to kako hoces to je kriminal i ponavljam nemoj da tumacis zakone nisi ni pravnik, ni sudija, ni advokat ... U nekom trenutku pocinjem da se pitam za kojiu interesnu grupu ovaj covek radi. Sta bi sa kockarima KG, sta bi sa Beciricem, da li se setaju i naplacuju odstetu od drzave kako je jedna grupa tvrdila ili cekaju sudjenje u pritvoru ili na slobodi. Ako cemo sa tolikim sitnicarenjem garant bi na tvojim racunarima nasao barem jedan program koji nelegalno koristis. Sad jo pocinjes i ono "Svi smo mi Seve (krininalci)".
[ mmix @ 14.07.2010. 09:36 ] @
Gde sam ja to rekao? Ja sam samo rekao da coveka ne cini kriminalcem samo zato sto si TI REKAO da je on kriminalac jer ti se ne svidja sta je on radio. I Beciric isto nije kriv, kriv je utoliko sto si u ovoj zemlji kriv za sta god (nesto ce ti nadju) ako si u bilo cemu iznad proseka po bilo kom osnovu i drznes se da idiote nazoves njihovim pravim imenom, jednostavno se ne tolerise strcanje po bilo kom osnovu osim ako nisi clan partije. Znas sta, i ja isto pocinjem da se nerviram ovde pa zavrsavam da ne bi bilo posle kako supermoderator nema postovanja. Srdjan vam je dao podatke coveka, predlazem da se organizujete u Rulju™ i da vilama i bakljama objasnite coveku nelegalnost njegovih postupaka u skladu sa vasim istancanim osecajem za pravdu, kako to vec prilici jednom balkanskom narodu. To ce zasigurno resiti problem akademske korupcije i njene povezanosti sa politikom u Srbiji a jednorozi ce vam biti zahvalni. Over and out.
[ Brutalno dobro @ 14.07.2010. 09:57 ] @
@lega99

Nije sporno da se ovde radi o prevari, ali prevara je samo u tome sto su "losi momci" sakupili radove sa raznih fakulteta i prodaju ih "OVCAMA" koje ne znaju da te radove mogu dobiti legalno i besplatno (samo treba malo da se potrude).

Da li su "OVCE" tollike ovce da neizmenjen rad predaju kao svoj, to je vec njihov problem.

Ako pak "losi momci" radove predstavljaju kao svoje autorsko delo, onda je to vec ozbiljna stvar... za koje ih i mi autori mozemo goniti.
[ jablan @ 14.07.2010. 13:59 ] @
Čekaj malo, pa valjda i to da ti neko sakupi radove sa različitih fakulteta, digitalizuje i postavi dostupne na jednom mestu ima neku cenu? Zašto oni ne bi naplaćivali pristup svojoj bazi?
[ stil @ 14.07.2010. 14:08 ] @
Nema šta da se digitalizuje. Obaveza je da se aktuelni radovi predaju i u elektronskoj formi. Mogla bi da se napravi baza ali samo uz saglasnost autora. Ili da napraviš bazu svojih radova pa da naplaćuješ :) Ovde to nije slučaj.
[ KrkaCiC @ 14.07.2010. 17:08 ] @
Kakva je situacija sa obrazovanjem u Srbiji danas sve je normalno. Visokoskolska ustanova tipa menadzment u ovome,onome,saobracaju,hotelijerstvu,.. onda poslovna skola za primenjeni biznis,obican biznis,biznis... sve te skole rade da bi sakupile novac od skolarina i ispita a ne da bi nesto naucile studente. I studenti koji upisuju te skole su uglavnom studenti koji hoce diplomu na principu "udjes,izadjes i gotovo". Takav student ce platiti 50e bez problema za gotov diplomski,koji je verovatno neko predao pre godinu dana u istoj toj skoli. Kao sto rekoh,skolu zabole q*ac kakav je diplomski i odakle mu,bitno je da je student platai recimo 200e izlazak na odbranu diplomskog i sam papiric DIPLOMU. Sad da se vratim na sam naslov! SMatram da to nije legalno i trebalo bi drzava,tj neki q*ac od organa da uradi nesto po tom pitanju (tako se uglavnom i zavrsava na "trebalo bi"). Inace mislim da je ovo sitnica uopste gledano na kriminal te vrste. Pa koliko sajtova ima gde platite registraciju recimo i onda skidanje muzike,filmova,programa do mile volje? Ovo je jos veci kriminal i na njega iskreno nemam prituzbe :). ZA autora teme> sve sto mozes da uradis je da baci par hiljada na tuzbu protiv doticnih prodavaca i to jr to,ipak je ovo "pravna drzava". Moj primer: polagao sam u jednoj autoskoli za B,i kad sam otisao po uverenje-koje sam platio 2500 din vlasnik mi kaze dodjes mi jos 4500 din za izlazak na voznje (1500x3 puta) a inace u cenovniku pise da se polaganje voznje ne placa.Ja pitam kako kad se ne placa a on kaze da se placa po novom cenovniku,a on u stvari cenovnik menja kako mu kad odgovara. I odem lepo u SUP da ga tuzim i oni me 2 sata vrteli jer ne znaju za kog je inspektora posao. na kraju me posalju na drugi kraj grada kod inspektora za autoskole,a on mi kaze da kontrolise skole sto se tice obuke i tog strucnog dela,i da se manem corava posla oko tuzakanja jer ce to trajati mesecima i na kraju cemo oboje biti krivi. Tako se ja lepo dogovorim i njemu dam 2000 i on bio i na toliko zadovoljan. ZAKLJUCAK U ovoj "maloj zemlji seljaka na brdovitom balkanu" je sve moguce i tacka. I ja bih voleo da se nesto promeni na bolje ali sutra (malo).
[ abitbp6 @ 14.07.2010. 19:52 ] @
U redu, evo imamo i drugi pravilnik u kome piše da "student ustupa rad školi, a škola ZADRŽAVA prava iskorišćavanja", tj ne prenosi ih na treće lice. Međutim, pogledajmo član 9. Zakona o autorskom i srodnim pravima:

3. Subjekat autorskog prava
Član 9.
Autor je fizičko lice koje je stvorilo autorsko delo (u daljem tekstu: delo).
Autorom se smatra lice čije su ime, pseudonim ili znak naznačeni na primercima dela ili navedeni prilikom objavljivanja dela, dok se ne dokaže drukčije. Izuzetno, pravno ili fizičko lice čiji naziv, odnosno ime je na uobičajen način naznačeno na filmskom delu smatra se proizvođačem tog dela, dok se ne dokaže drukčije.
Autor dela je nosilac autorskog prava.
Pored autora nosilac autorskog prava može biti i lice koje nije autor, a koje je u skladu sa ovim zakonom steklo autorsko pravo.

Neka me neko ispravi ako grešim:
1. Autoprsko pravo se ne može u potpunosti preneti.
2. Ono što se prenosi je pravo iskorišćavanja autorskog dela.
3. To što ste vi na nekoga preneli pravo iskorišćavanja autorskog dela, ne znači da ste prestali da budete nosilac autorskog prava.
4. Autor je UVEK nosilac autorskog prava, i nikada ne može prestati da bude nosilac autorskog prava.

Ako je sve ovo tačno, onda autor UVEK ima pravo da tuži za neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela.

U svakom slučaju, moj rad nije među onima koji se nude na prodaju, a ako ga nekada budem video, neće me mrzeti da se malo pozabavim time.
[ jablan @ 14.07.2010. 20:05 ] @
Citat:
stil: Mogla bi da se napravi baza ali samo uz saglasnost autora. Ili da napraviš bazu svojih radova pa da naplaćuješ :) Ovde to nije slučaj.

Čekaj malo. Šta su biblioteke onda? Plaćaš članarinu da bi mogao da pristupiš njihovom sadržaju. Da li ti vidiš neki razlog zašto bi tvoj rad mogao da se nađe u nekoj biblioteci, a ne bi mogao na nekom sajtu?
[ Ivan Dimkovic @ 14.07.2010. 20:37 ] @
Bibilioteka ne umnozava tudja dela.
[ stil @ 14.07.2010. 20:56 ] @
@ Jablan

Ja sam za to da sva znanja budu dostupna svima. Međutim moraju se razgraničiti stvari oko autorskih prava i nikako ne možeš prodavati nešto što nije tvoje, nešto u šta nisi ugradio sebe. Jednostavno to nije pošteno i nikakve začkoljice tu činjenicu ne mogu da promene. Možeš da to postaviš da bude dostupno uz saglasnost autora ali ne možeš od toga zarađivati kao da je to tvoje jer nije. Za klasu je gore kada to prodaješ u cilju sticanja zvanja na nepošten način. Mogu misliti šta će se desiti ako nekog takvog posle postaviš da odlučuje o nekim odgovornim stvarima - konstruisanju nekakve zgrade ili mosta, gasovoda i šta ti ja znam. Naježim se kad na to pomislim.

[Ovu poruku je menjao stil dana 14.07.2010. u 22:12 GMT+1]
[ Brucelee @ 14.07.2010. 22:14 ] @
ko te terao da branis diplomski?!
[ KrkaCiC @ 15.07.2010. 01:55 ] @
Citat:
jablan: Čekaj malo. Šta su biblioteke onda? Plaćaš članarinu da bi mogao da pristupiš njihovom sadržaju.


Biblioteke kupuju knjige od strane ovlascenih za prodaju!
Citat:
stil: Mogu misliti šta će se desiti ako nekog takvog posle postaviš da odlučuje o nekim odgovornim stvarima - konstruisanju nekakve zgrade ili mosta, gasovoda i šta ti ja znam. Naježim se kad na to pomislim.

Mislim da lica koja kupuju diplomske studiraju "neke" skole koje sam vec naveo i nece se baviti ovakvom problematikom. A lice koje studira gradjevinu,masinstvo i sl fakultete nece bas moci da nadje originalan diplomski kakav mu treba,ipak ti profesori svakom studentu daju drugaciju temu da ne bi doslo do situacija da se nabavljaju vec odradjeni radovi.

Kao sto sam vec naveo koriste se ilegalno autorska prava za mnogo krupnije stvari,dipl. radovi su samo sitnica,i o nekoj zastiti nema ni govora.
[ kovach @ 16.07.2010. 16:24 ] @
Citat:
abitbp6
4. Autor je UVEK nosilac autorskog prava, i nikada ne može prestati da bude nosilac autorskog prava.
Ako je sve ovo tačno, onda autor UVEK ima pravo da tuži za neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela.


Mislim da se pojam autora cak definishe i kao moralno pravo, sto ce reci ono sto je verovatno svima jasno, kada nesto stvoris (napises) i potpises, a da to bude javno obelodanjeno (odbrana ili sta god), i pri tome se ne sumnja u cinjenicu da si ti to stvorio (uz sve reference, citate itd, koje si jasno naveo u radu, sto je, naravno, potpuno legitimno, cesti cak i pozeljno), ti postajes vlasnik autorskog prava nad tim delom, bez neke formalne procedure. Naravno, ti kao autor imas pravo i da odobris drugom licu tvoje delo na koriscenje, sto se mora ozvaniciti nekim potpisom (ovde si to uradio onog trenutka kada si upisao fakultet jer u statutu to najverovatnije lepo pise). Medjutim, ti se kao autor mozes ODRECI autorskog prava, odnosno staviti ga u 'public domain', i tada svako pravo prestaje, sto, naravno, ovde nije tema diskusije, jer to niko nije uradio sa svojim diplomskim/maturskim/master/itd radom.

Meni bi, recimo, bilo zanimljivo da se ispostavi (onako, krajnje hipoteticki) da fakultet prodaje radove. :) Onako zvanicno, u izdavachkom smislu. Da li bi to bilo legitimno i legalno? Da li bi se onda poteglo pitanje autorske tantijeme ili necega slicnog...

Ne znam, nisam pravnik, i slazem se sa onim ko je u raspravi rekao da kao ne-pravnici ne bi trebalo da tumacimo bas sve sto nam je dostupno cinjenicom da mozemo da odemo na google i nadjemo ga. Ono sto se meni licno cini, se u najvecoj meri poklapa sa vecinom u ovoj raspravi, a to je da ukoliko trece lice dodje do tvog rada, proda ga nekome pod sloganom "jeftini radovi, akcija (:DDD), 3 za 100, jos malo pa nestalo, 200 gr. master rada samo 1000,00" i sl., a time mozda i otvori ideju u nekom slabom umu koji se do tog trenutka dvoumio u strahu od obaveze izrade tog rada, i nagne ga na pogresnu stranu, to definitivno nije ispravno i treba se sankcionisati na jedan ili drugi legitimni nacin (ili treci/cetvrti/...). Pokusavam da stavim akcenat i na moralne probleme koji proizilaze iz ovoga. Mozda zapravo u zakonu ne pise nesto, mozda ne postoji decidno definisano, ali zar zakon ne postoji da bi ljudima bilo bolje i da bi ljudi ispravno ziveli, ako je ovo tacno, onda najmanje sto ljudi imaju pravo jeste da taj zakon komentarisu. Da li mogu da urade nesto po pitanju izmene istog, to je vec druga prica, i direktno/jednostavno/bez po' muke sigurno da ne mogu. Ono sto mogu jeste da iznose svoje misljenje o njemu. Ja licno ne volim da "iznosim misljenje" o svemu i svacemu (sedam godina na forumu i ~150 poruka govore tome u prilog :) ), ali ne vidim nista lose u tome.

Za koji mesec imacu i drugi diplomski odbranjen. Za prvi sam vec obecao da cu ustupiti prijateljima kojima treba za uvid u formu/nacina rada/itd, drugi koji je prosirenje prvog cu isto tako biti rad da ustupim nekome koga znam i za koga mislim da moze da ga iskoristi na pravi nacin. Dakle nemam nista protiv svega toga, ali nazovite me egoistom, ako kazem da se bolje osecam ako ga ja okacim to na internet ili da ga ja posaljem nekome ili da ga dam nekome za koga znam da ce CAK i da ga proda. Nemam nista ni protiv toga da neko zaradi na tome, zasto da ne, ali je problem u toliko sto se sve to radi pod velom prevare i prikrivanja, i najpametniji u celoj prici ispadne taj koji prodaje jer je zaje*ao budalu koja je pisala, uzeo je kintu, i na kraju je zaje*ao i tog nesrecnog studenta koji ce se zlopatiti sa tudjim radom jer mu je za velike pare ustupio koji MByte na USB-u i (one malo savesnije) naveo da sumnjaju u sopstvene sposobnosti.


Citat:
jablan:Čekaj malo. Šta su biblioteke onda? Plaćaš članarinu da bi mogao da pristupiš njihovom sadržaju. Da li ti vidiš neki razlog zašto bi tvoj rad mogao da se nađe u nekoj biblioteci, a ne bi mogao na nekom sajtu?


Ako odes u biblioteku, iznajmis "Na Drini cuprija", fotokopiras, odneses kopiju kuci, prepises na papir sa nekim izmenama i potpises se na to, sta mislis da l' to moze tako? :) Primer je banalan, ali ako trivijalno postavis stvari mozes shvatiti da ukoliko bi svi profesori kod kojih se brani diplomski znali taj diplomski (kao sto svi znaju pomenutu knjigu) ni ovakve stvari ne bi mogle da se rade, sto ce reci da su barem na nekom nivou pogresne jer neko tamo negde ima legitimno pravo da ih zabrani.

Pozdrav.
[ lega99 @ 16.07.2010. 17:54 ] @
Citat:

Nije sporno da se ovde radi o prevari, ali prevara je samo u tome sto su "losi momci" sakupili radove sa raznih fakulteta i prodaju ih "OVCAMA" koje ne znaju da te radove mogu dobiti legalno i besplatno (samo treba malo da se potrude).

Da li su "OVCE" tollike ovce da neizmenjen rad predaju kao svoj, to je vec njihov problem.

Ako pak "losi momci" radove predstavljaju kao svoje autorsko delo, onda je to vec ozbiljna stvar... za koje ih i mi autori mozemo goniti. [


Ne bih se bas slozio da se tu radi o "ovcama", to su kako Nele Karajlic otpeva u pesmi "Guzonjim sin". U ovom slucaju radi se o guzonjinom sinu ili cerci
koji najvervatnije ispite polazu pomocu bubuce ili u kabinetu za € ili ako plate dovoljno € i ne moraju da se pojave.

GUZONJIN SIN - ZABRANJENO PUŠENJE

http://www.youtube.com/watch?v=P_4Iu76GDi8&feature=related
[ nn123 @ 16.07.2010. 20:28 ] @
Citat:
Inače, neshvatljivo mi je da neko može da izdrži 2-3-4-5 godina u nekoj obrazovnoj ustanovi, i da ne može na kraju finalni deo da odradi na
ferku. Ako ne može posle svih tih godina "učenja" da sastavi nešto banalno što se potura kao diplomski rad ovih dana, ne vidim kako mogu da zasluže
svoje zvanje.

a zašto bi to neko radio?? Lakše je zanatski učiti posao koji si dobio preko veze!!! A na fax ici druzenja radi i podsmevanja ljudima
koji se trude da nesto nauče-jer ti zaboga znaš dA
SU ONI PUŠIONA a ti tatin sin koji zna TAJNU SVETA [klanjam vam se gospodo - primte me pod skute]

Citat:
Ono sto malo ljudi zna je da se sve diplome daju uslovno, nisu vlasnistvo studenta vec univerziteta i mogu se oduzeti u bilo kom trenutku u
buducnosti ako se otkrije foul-play. Turnitin ili neka domaca varijanta istog ce pre ili kasnije uci u nase univerziteta i kako se bude radilo
arhiviranje i digitalizacija radova tako ce plagijati isplivavati na povrsinu kao go*na. Na zapadu je vec stradalo par visokoprofilnih faca zbog
ovoga ukljucujuci i jednog senatora.

Živi bili pa videli. Ako se ova problematika reši onako kako bi trebalo, minimum 50% ljudi ostaje bez diploma i radnih mesta.
Ali to će se desiti nikada!!!Jer ne postoji AKADEMSKA SVEST u Srbiji (zemlja apatije), a i kako bi postojala kad smo bananice, i uzgred..poztivan ishod ovog problema
bi doveo čitav sistem u pitanje - jer se on zasniva na politici, a političari su postavljali svoje "akademike" ne samo na vodecim mestima vec i masovno"
(kako bi dobili na kvantitetu - broju glasova) na raznim radnim i ne radnim pozicijama po državnim institucijama, pa se sada vise vodi racuna o podobnosti
nego o znanju - jer se ide logikom da svet ima vise znanja i pametnih ljudi dok mi ostali ovde treba da glumimo Simpsonove (ENTER, ENTER, ENTER...)
a uz to takav strucni kadar je samo plus za elitu, jer dobro zna da nista ne vredi i da je smenjiv pa se trudi da odrzi poredak kakav jeste inače leti..
a tesko li je odreci se para od poreskih obveznika kroz redovna primanja, a još teže onih novaca koji dodju od kupovine NAJJEVTINIJIH KOMPIUTERA OD
FIRME MOG MALOG SESTRIĆA koji rastura invormatiku, pa gde su donacije razne dotacije...Mi balkanci sve izvrgavamo ruglu - ovde ti je i kapitalizam komunizam
-za određen krug ljudi, a u suštini je to sve lopovizam. Jedino što ostaje normalnom čoveku je da se privikne da nebi poludeo!!!
A da, senatora su verovatno morali da skinu pa im se to učinilo kao dobra farba )))

@Srđan Pavlović (WHOIS), sve je to davno, davno kačeno, neki ljudi su m i pričali da su sa KOMPLETNIM informacijama o zloupotrebi odlazili kod drzavnih organa koji su ih usmeravali na privatne tužbe iako se ovde radi o masovnoj zloupotrebi - da ne kažem kakvu grublju reč.

@mmix nije samo problem što neko zaradjuje na TUDJEM radu bez konsultacije sa studentima u maniru APP, problem je što to ljudi rade drsko i samo
se podsmevaju sa strane- zamisli nekog balavca koji je potrosio sate i sate samo na pronalaženje literature, jer dotle nista slicno njegova generacija nije
radila, pa zamisli novac koji je potrošen za svo to vreme, pa na to dodaj bahatost profesora koji su odvojili vreme samo za potpis i odobravanje teme
a termine za sve konsultacije odlagali "za sledeću nedelju" i kao šlag na tortu nakon diplomiranja oni koji su kupovali radove rade u jakim firmama ili
drzavnim sluzbama a taj balavac radi verovatno van struke za platu od 200-250 eura i pošto gubi svakim danom na vremenu za usavršavanje zanatlije
postaju veći majstori od njega - to je tuga i ogledalo društva.Možeš li to da zamisliš?

Citat:
Znas sta, meni uopste ne bi smetalo da i taj ekstrem pise u zakonu, bar da nesto u nekom zakonu konkretno i nedvosmisleno pise i da u nekom sudu ove vaskolike republike neko sudi po slovu zakona za bilo sta sto nije krvni delikt ne-clanova partije ili da se protivnici partije ne ne gone po obskurnim i dvosmislenim zakonima po kojima svako moze za nesto da bude osudjen. A ovo sasvim sigurno ne stoji ni da moze ni da ne moze, kao i za sve ostalo sto je iole "novotarija" za piskarala iz skupstinskih i vladinih odbora. Neka skupstina donese zakon da je davanje tudjih diplomskih radova na uvid trecim licima krivicno delo pa da lepo odemo do univerzitetske biblioteke i stavimo katanac na bravu, posle toga da lepo ubuduce pretresamo bibliografije SVIH diplomskih, magistarskoh i doktorskih radova da u njima nema citata iz drugih radova i ako ima citata da doticni da na uvid pismeno odobrenje prvobitnog autora rada za pristup "svetom vlasnickom tekstu"

gospodine MMIX ovde se ne radi o akademskoj sebičnosti već O PRODAJI!!! Ja prihvatam da su stvari kakve jesu i da verovatno
nema sposobnih ljudi da se uhvate u kostac sa problemom, al nemojmo pričati da je danas lep dan kad je pitanje bilo koliko je sati.
Danas se svi prave ludi kako bi bili podobni - ja lud nisam i svestan stvari oko sebe ali sam svestan i svoje nemoći da išta promenim!

Citat:
Ljudi,

Ovde se provlaci nekoliko stvari - koje sve jesu lose ali se ne mogu posmatrati zajedno, jer je lanac odgovornosti druaciji i nisu iste MERE koje se mogu preduzeti.

1. Prodaja radova --> ovo MOZE ali NE MORA biti u skladu sa propisima. Fakultet ima pravo da radi sa tim radovima sta god hoce, pa i da ih prodaje. Naravno, ako se to radi neovlasceno (sto je vrlo verovatno slucaj) onda se tu radi o krsenju autorskih prava FAKULTETA (koji polaze SVA prava na rad).

Ako postoji sumnja da je u pitanju krsenje autorskih prava, fakultet moze podneti tuzbu protiv lica koji to rade. Kako se ne radi o krivicnom delu, ne moze se ocekivati da se trose pare poreskih obveznika na istragu - to je privatna stvar izmedju 2 strane, u kojoj je jedna ostecena (fakultet) i regulise se tuzbom.

Videti "Zakon o autorskim i srodnim pravima" - sekciju "ZASTITA AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA"

Citat:

Clan 177.

(1) Nosilac autorskog prava, intepretator, proizvodjac fonograma, proizvodjac videograma, proizvodjac emisije, proizvodjac baze podataka i sticalac iskljucivih ovlascenja na autorska i srodna prava moze tuzbom da zahteva narocito:


Dalje,

2. Koriscenje kupljenih radova u nedozvoljene svrhe

Sama kupovina radova nije nikakvo krivicno delo, bez obzira na to da li su oni legalno umnozavani ili ne. U najgorem slucaju se uz pomoc sudske tuzbe moze zahtevati da se ti radovi uniste ako su neovlasceno umnozavani, sto je neprakticno jer niko nije lud da juri sve ljude koji su kupili takve radove. Dakle to je besmislica.

Ostaje jos samo koriscenje radova u nedozvoljene svrhe - dakle, plagijati tj. nazivanje tih radova svojim. Opet, ni ovo nije nikakvo krivicno delo, vec povreda pravila fakulteta, i takvu praksu FAKULTET treba/mora/itd... da aktivno suzbija, koriscenjem softvera koji bi locirao takve plagijate i oduzimanjem / ne dodeljivanjem diploma plagijatorima."

@Ivane Dimkoviću, postoji samo jedan nonsens.. KOJI I KAKAV TO fakultet prodaje radove vrednih studenata i stavlja ih u isti koš sa NERADNICIMA
I LEZILEBOVIČIMA čije PLAGIJATE USVAJA??????? Ja želim da verujem da je to delo pojedinca - (koji će biti žrtveno jare verovatno u svemu,
jer u suprotnom....????!!!!)

Citat:
Drzava goni po sluzbenoj duznosti za utaju poreza preko 100,000din. Tako da ni po tom osnovu nece biti gonjen.

au batko...to znaci da neka firma može da oglobi milion ljudi za po euro i da ne odgovara, već da tih milion ljudi jure firmu i gube vreme
zbog jednog eura...jbt..pa ako je to tako ja već sutra otvaram firmu!!!!!!!! Ima li ko da hoe samnom..imam milion ideja kako da varam narod!!! x)
MMIX meni's čini da ti kanda imaš iskustva (šala)


Moram na kraju dati dobronameran savet svim oštećeni licima. MANTE SE KOMENDIJE I OKRENITE GLAVU NA DRUGU STRANU!!!
TE NEPRAVILNOSTI POSTOJE VEĆ GODINAMA ŠTO ZNAČI DA TREBA DA POSTOJE ILI DA NISU NE PRAVILNOSTI.
NE TROŠITE ULUDO ENERGIJU JUREĆI VETRENJAČE VEĆ POKUŠAJTE DA PRIHVATITE STVARI ONAKVIMA KAKVE JESU I PLIVAJTE!!!
PA ŠTA NAM BOG DA.


[ maliradoznalac @ 16.07.2010. 23:05 ] @
Citat:
nn123: MANTE SE KOMENDIJE I OKRENITE GLAVU NA DRUGU STRANU!!!
TE NEPRAVILNOSTI POSTOJE VEĆ GODINAMA ŠTO ZNAČI DA TREBA DA POSTOJE ILI DA NISU NE PRAVILNOSTI.
NE TROŠITE ULUDO ENERGIJU JUREĆI VETRENJAČE VEĆ POKUŠAJTE DA PRIHVATITE STVARI ONAKVIMA KAKVE JESU I PLIVAJTE!!!
PA ŠTA NAM BOG DA.


nazalost zbog ovakvog stava smo tu gde smo. Celog zivota se sklanjamo i okrecemo glavu zbog raznih nesposobnih, ili bolje da ih nazovem pravim imenom, zbog raznih mufljuza i fukara. Da smo prvog mufljuza i fukaru koji se pojavio nogom u dupe isterali, ostali ne bi nista ni probali. Nego smo kod prvog okrenuli glavu, sklonili se da on prodje i da zauzme "nase" mesto. Kad je to video drugi, naravno da nije cekao ni trena nego se i on zaleteo a mi "normalni" smo se opet sklonili.
Sad gledamo sta se sve dogadja u Srbiji i ne verujemo a sami smo doveli do toga. (ovde ne mislim o pojedncima nego na drustvo).
Pitanje je dokle se treba sklanjati i okretati glavu??? Kad je vreme da se lopov nazove pravim imenom a ne kontroverznim biznismenom???
Ako mislite da je nedopustivo da se diplomski radovi prodaju preko interneta a znate da nadlezni organi nece reagovati, imate TV, novine... Ako prodaja diplomskih radova nije zakonom zabranjena, a postoje moralne dileme oko toga, dajte to u novine ili TV pa nek javnost o tome da sud. Ovu raspravu prati samo jedan deo te javnosti i nazalost nije reprezentativni uzorak (mada bi licno voleo da jeste)
Licno smatram da diplomski radovi treba da budu javni ali sa jasno istaknutim autorom bez obzira sto su se autori odrekli prava na dalje koriscenje. A sto se prodaje radova tice, sve aktere u aps!!!
Sto se tice onih koji su kupovali radove i pravili plagijate, o njima ne bi nista napisao jer bi mi moderatori obrisali ceo post.
[ stil @ 16.07.2010. 23:47 ] @
Meni se u par navrata dešavalo da me profesori i asistenti pitaju da li mogu da ono što sam radio za ocenu koriste u nekim svojim radovima ili prezentacijama. Mislim da je to izuzetno korektno ponašanje i da takav stav prema nečijem trudu i radu treba ceniti i negovati. Otuda moja reakcija na ovu temu. Dakle iz prakse imam pozitivna iskustva.

E sad ako neko koristi nečiji rad u svojem radu treba da navede na kraju rada u referencama ime autora i naziv rada odakle je tekst uzet. Toliko.
[ lega99 @ 17.07.2010. 10:20 ] @
Citat:
maliradoznalac: nazalost zbog ovakvog stava smo tu gde smo. Celog zivota se sklanjamo i okrecemo glavu zbog raznih nesposobnih, ili bolje da ih nazovem pravim imenom, zbog raznih mufljuza i fukara. Da smo prvog mufljuza i fukaru koji se pojavio nogom u dupe isterali, ostali ne bi nista ni probali. Nego smo kod prvog okrenuli glavu, sklonili se da on prodje i da zauzme "nase" mesto. Kad je to video drugi, naravno da nije cekao ni trena nego se i on zaleteo a mi "normalni" smo se opet sklonili.
Sad gledamo sta se sve dogadja u Srbiji i ne verujemo a sami smo doveli do toga. (ovde ne mislim o pojedncima nego na drustvo).
Pitanje je dokle se treba sklanjati i okretati glavu??? Kad je vreme da se lopov nazove pravim imenom a ne kontroverznim biznismenom???
Ako mislite da je nedopustivo da se diplomski radovi prodaju preko interneta a znate da nadlezni organi nece reagovati, imate TV, novine... Ako prodaja diplomskih radova nije zakonom zabranjena, a postoje moralne dileme oko toga, dajte to u novine ili TV pa nek javnost o tome da sud. Ovu raspravu prati samo jedan deo te javnosti i nazalost nije reprezentativni uzorak (mada bi licno voleo da jeste)
Licno smatram da diplomski radovi treba da budu javni ali sa jasno istaknutim autorom bez obzira sto su se autori odrekli prava na dalje koriscenje. A sto se prodaje radova tice, sve aktere u aps!!!
Sto se tice onih koji su kupovali radove i pravili plagijate, o njima ne bi nista napisao jer bi mi moderatori obrisali ceo post.


Bravo, konacno jedno zdravo i normalno rezonovaje. Pitam se koji klinac sam lupao u serpe itd. a "sve je isto samo njega nema".
Potrebno je malo volje i snage, borite se ili kukajte i okrecite glavu to je vas izbor.


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 17.07.2010. u 12:21 GMT+1]
[ seminarski1 @ 17.07.2010. 11:22 ] @
pozdrav!

Nekoliko puta su mi zbog nekoriscenja profesorove knjige vracali rad, jer nije koriscenja NJEGOVA KNJIGA! Sta ce mo sa tim?
[ maksvel @ 17.07.2010. 11:45 ] @
Problem samog plagiranja sigurno da spada pod kršenje zakona. Sad neki dan čitah neke (strane) doktorate - piše na početnim stranama da su sva prava zadržana itd. Praksa vezana za ovo verovatno varira od jednog do drugog fakulteta. E, sad, šta se događa kada sam autor stavi na sajt svoj rad, a napisao je da se ne sme umnožavati? Kada downloadujem rad, ja ga de-fakto umnožavam... Itd.
Opet, koliko puta smo iskopirali knjigu, odnosno nabavili kopiju u kopirnici/skriptarnici? Ako u biblioteci postoji jedan primerak, ne mogu svi iz njega učiti, već se mora pribeći >>nedozvoljenom umnožavanju<<.
LM, mislim da je problem mnogo veći na drugoj strani (ne anuliram ni "prvu stranu"). Više puta mi se dogodilo da mi student dođe sa gotovim radom - "da preda". Takvi radovi su naročito "sumnjivi", pogotovo ako je sistem rada takav da se periodično odrađuju delovi seminarskog prema datim instrukcijama. Na kraju, ukoliko student X nije ništa samostalno radio oko seminarskog/diplomskog, to se brzo vidi: u stanju je da eventualno reprodukuje napamet naučene delove, a za analizu ili nešto više nije kadar.
Ozbiljno praćenje seminarskih i diplomskih radova zahteva popriličan angažman nastavnika/saradnika, te je stoga linija manjeg otpora čest izbor.

BTW, evo odgovora na pitanje iz naslova teme:
Citat:
Posedujemo kolekciju od preko 15 000 gotovih radova i svi do jednog su nastali 10-godišnjim radom stručnog tima!

[email protected]

http://www.elitesecurity.org/t405149-0#2650409



[ Brutalno dobro @ 17.07.2010. 12:15 ] @
e ovaj je vec "ozracheni zeka".... hahahahah... jos da je dodao.. kucajte dvaput i ulaz iz dvorista.... hahahaaaaaaaa

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Seminarski, maturski, diplomski, magistarski radovi..izrada radova (Podgorica)
Poslato: Cetvrtak, 11 Mart, 2010 14:14
Izmenjeno: Cetvrtak, 17 Jun, 2010 02:02
Istice: Sreda, 05 Decembar, 2012 14:14
Odgovor na: [email protected]





Naš rad obuhvata izradu seminarskih, diplomskih, maturskih, magistarskih radova na srpskom, hrvatskom, francuskom, španskom ili engleskom jeziku iz svih oblasti ekonomije, menadžmenta i biznisa i svih drugih oblasti:

Izrada seminarskih, maturskih, diplomskih, master, mba i drugih stručnih radova na zadatu temu;
Biznis planova i investicionih programa;
PowerPoint prezentacija;
Word dokumenata i obrada teksta;
Excel kalkulacija;
CV, motivaciona pisma, propratna pisma, ugovori i ostali poslovni dokumenti na srpskom, hrvatskom, engleskom ili francuskom jeziku.
Prevodi tekstova sa engleskog, francuskog..

Ukoliko traženi rad ne pronadjete na našem spisku, obratite nam se za izradu novog rada, a mi ćemo Vam odgovoriti u najkraćem mogućem roku. Oslobodite vaše vreme za druge aktivnosti, a nama prepustite izradu Vašeg rada. Kvalitet, cena, sigurnost, poverenje – osobine su koje nas pokreću. Sa nama ste na pravom putu. Posetite nas na:

http://www.maturskiradovi.net »

Takođe, na sajtu pronađite i tutorijale, referate, primere radova, prepričane lektire, vesti, čitaonicu...

Na ovom sajtu ste u prilici pronaći preko 10000 radova iz
raznih oblasti: ekonomija, informatika , biologija i ekologija, filozofija, istorija, geografija, fizika, hemija, književnost, matematika, likovno, psihologija, sociologija, ostali predmeti (politika, saobraćaj, mašinstvo, sport, muzika, arhitektura,
pravo, ustav, medicina, engleski jezik, ...).

Takodje na našem sajtu možete naći najveću kolekciju gotovih radova na internetu!

http://www.maturskiradovi.net »

Izrada maturskih, seminarskih, diplomskih radova po želji je naša primarna opcija.

U cilju pružanja što kvalitetnijeg sadržaja radova, okupljen je odabrani tim, sastavljen od iskusnih stručnjaka iz raličitih oblasti, čiji je cilj da autorskim pristupom i prepoznatljivim stilom izrađuju i istražuju najrazličitije oblasti i afirmišu slučajeve iz prakse.
Trudićemo se da izadjemo u susret svim Vašim zahtevima i nadamo se da ćemo opravdati Vaše poverenje. Posećujte nas redovno i informišite se o novinama na sajtu.

Ukoliko imate neke sugestije, pitanja ili primedbe možete nas kontaktirati na:
Mob: +381611100105 (SMS isključivo)
Email: [email protected]

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
[ lega99 @ 17.07.2010. 12:48 ] @
Crtani film za malu decu, Teletabisi, toliko kontradiktornosti +381 :))))))))))))))
[ wux @ 17.07.2010. 17:30 ] @
Citat:
seminarski1: pozdrav!

Nekoliko puta su mi zbog nekoriscenja profesorove knjige vracali rad, jer nije koriscenja NJEGOVA KNJIGA! Sta ce mo sa tim?

Srećom, na tom fakultetu nisu obraćali pažnju na pravopis i stil, pa si na kraju ipak postao inžinjer.
Kakve to ima veze sa prodajom tuđih radova?
[ burex @ 21.07.2010. 16:18 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=446981
[ mr. ako @ 21.07.2010. 18:42 ] @
^ Bilo i na B92 TV vestima danas.
[ wildone @ 21.07.2010. 22:08 ] @
Stvarno nisam imao zivaca da citam sve postove ali reko ...

Ako je neko uzeo javni dokument, kopirao ili skenirao, sredio, pripremio... pa to onda prodao kao "svoju" uslugu... nisam bas siguran da ce im ova fora proci... ali vredi pokusati.

Pitanje je ko tu stvarno ima koristi... djaci ili kreatori sajta...
[ ZZ Top @ 25.07.2010. 05:37 ] @
Postoji ovde vise nekih problematika, ali ajde ovako:

Apsolutno se slazem sa tim da je izrada rada od treceg lica krajnje, ako nista drugo onda, nemoralna stvar. Medjutim, ne razumem cemu flame u vezi toga? Valjda svako normalan uci taj fax da bi stekao neko znanje i sutra mene od mojih kolega razlikuje ta kolicina stecenog znanja, kao i sposobnost da to znanje upotrebimo. Ja to vise gledam eticki i ne mislim da ce baraba postati moralna osoba ukoliko mu je ova usluga nedostupna.

Sa druge strane, bolja dostupnost tudjih radova u cilju izrade svojerucnog rada je krajnje ok. Umesto sto bi diplomac isao po raznim bibliotekama i provodio silne sate trazeci srodnu literaturu koju ce citirati u svom radu, ovde ima znatno bolju dostupnost potrebne literature. Citiranje tudjeg rada je odlicna stvar za originalnog autora, jer time taj njegov rad dobija veci znacaj kao delo koje je iskoristivo za daljnja istrazivanja. Tezina nekog naucnog rada se ogleda upravo u tome koliko puta i u koliko znacajnim casopisima je taj rad citiran. Upravo ovaj sistem je merilo koliko je autor naucnog rada strucan i to merilo mu direktno obezbedjuje daljnje napredovanje titule.

Steta je sto nase skolstvo nema jednu zdruzenu javnu online biblioteku ovog tipa. Druge zemlje imaju brojne portale tog tipa gde se najnormalnije placa clanarina, kao u bilo kojoj drugoj biblioteci. Postojanje ovakve biblioteke, uz upotrebu specijalnog softvera, bi onemogucilo barabe da rade direktne kopije strucnih radova.

Jedina stvar koja me ovde iritira je etika autora sajta, ali bolju dostupnost tudjih radova normalnim studentima, u nedostatku normalne biblioteke tog tipa, gledam pozitivno.
[ adjordjevic789 @ 03.08.2010. 12:38 ] @
Pročitao sam sve ove postove i ne mogu da verujem da su pojedini "studenti" ili ti "diplomci" toliko glupi.
Diplomske radove mogu jednostavno, uz indeks, da uzmu iz fakultetskih biblioteka, bez da ikome daju novac.
Danas se na većini fakulteta pored štampane verzije diplomskog rada, predaje i elektronska verzija na CD-u, u
Word ili PDF formatu, koje su dostupne svim studentima određenog fakulkteta.
Ja mislim da bi fakulteti trebali da na svojim sajtovima okače sve diplomske radove, kako bi bili javni, a samim tim bi onemogućili da na njima neko nelegalno zarađuje novac.
Nemam ništa protiv da neko ko radi diplomski rad, pogleda drugi diplomski sa istom ili sličnom temom i da čak uzme pojedine
delove iz rada, ali onda mora jasno da kaže koje je izvore koristio za izradu istog.
[ deki2free @ 24.08.2010. 00:07 ] @
Citat:
adjordjevic789: Pročitao sam sve ove postove i ne mogu da verujem da su pojedini "studenti" ili ti "diplomci" toliko glupi.
Diplomske radove mogu jednostavno, uz indeks, da uzmu iz fakultetskih biblioteka, bez da ikome daju novac.
Danas se na većini fakulteta pored štampane verzije diplomskog rada, predaje i elektronska verzija na CD-u, u
Word ili PDF formatu, koje su dostupne svim studentima određenog fakulkteta.
Ja mislim da bi fakulteti trebali da na svojim sajtovima okače sve diplomske radove, kako bi bili javni, a samim tim bi onemogućili da na njima neko nelegalno zarađuje novac.
Nemam ništa protiv da neko ko radi diplomski rad, pogleda drugi diplomski sa istom ili sličnom temom i da čak uzme pojedine
delove iz rada, ali onda mora jasno da kaže koje je izvore koristio za izradu istog.


Tako to funkcionise u svetu, na nekim sajtovima inostranih fakulteta je pristup radovima totalno free, dok je na drugim potrebno ime studenta i lozinka!

Pravo je pitanje koliko ce ljudi onda stvarno napisati svoj rad, a koliko "prepisati" jedan ili vise starijih radova?

Licno mi se vise svidja inventivnost i promena, nego plagijat i stereotip!
[ black_dog @ 07.09.2010. 07:50 ] @
ovo je greska u logici.
tvoj rad je zavrsio na nekom serveru unutar faksa ili na nekom pc unutar faksa.
neko se snasao i skonto da to prodaje.
medjutim takodje ima i opcija kada profesori daju rad na raspolaganju studentima pa se desi ova situacija.
medjutim ... evo ja se nudim da im lomim noge xD
oni da ti diraju diplomski ...
sve streljat ! :D
[ pecinjo @ 14.09.2010. 12:06 ] @
Pa vidi, imam kolege koji su se već zaposlili preko veza i vezica i oni mi kažu da im je ''smaranje'' da se ''cimaju'' oko pisanja seminarskih i diplomskog rada, jer već rade i svo znanje koje im treba za obavljanje tog posla su popasali pa ne vide potrebu za daljim akademskim usavršavanjem. A diploma im treba samo da avanzuju da ne bi bili u kategoriji luzera sa višom i da im nebi neki papak sa diplomom stečenom preko veze bio šef!!!
[ maksvel @ 14.09.2010. 12:18 ] @
Citat:
... i da im nebi neki papak sa diplomom stečenom preko veze bio šef!!!

Hehe, paradoksalno, zar ne? :)
[ brankoivic @ 13.10.2010. 12:28 ] @
U Srbiji postoji tržište za sve,pa i za diplomske,seminarske,ispitne i maturske radove.Činjenica da neko ko ima novac tim novcem kupuje ono što ne može ili neće sam da uradi ili napravi i problem je pre svega u potražnji iz koje se automatski javila i ponuda.Neko je ovde pomenuo "autorska prava" - znate šta : ako na sajtovima,forumima i blogovima možete besplatno da skinete operativni sistem,softver svih mogućih proizvodjača i vrsta,filmove,muziku,knjige zašto onda ne bi imali i pristup diplomskim radovima koje je neko napisao pre 5,10 ili 15 godina.U čemu je tu problem.To što je neko dovoljno umešan da takav diplomski rad proda nekom ko nije u stanju da ga sam napiše ili to neće ne znači da je istovremeno i kriminalac - a šta ako mu je to jedan od izvora prihoda,ako je recimo ostao bez posla ?
[ Nedeljko @ 15.10.2010. 23:33 ] @
Citat:
brankoivic: problem je pre svega u potražnji iz koje se automatski javila i ponuda.


Problem je u sprovođenju zakona. Ne može se sve nuditi.

Citat:
brankoivic: ako na sajtovima,forumima i blogovima možete besplatno da skinete operativni sistem,softver svih mogućih proizvodjača i vrsta,filmove,muziku,knjige zašto onda ne bi imali i pristup diplomskim radovima koje je neko napisao pre 5,10 ili 15 godina.U čemu je tu problem.


Problem je upravo u tome što to može, a ne bi smelo da može. Da, piraterija je u celom svetu kriminal, pa i po našem zakonu o autorskom i srodnim pravima.

Citat:
brankoivic: To što je neko dovoljno umešan da takav diplomski rad proda nekom ko nije u stanju da ga sam napiše ili to neće ne znači da je istovremeno i kriminalac - a šta ako mu je to jedan od izvora prihoda,ako je recimo ostao bez posla ?


Da, kriminalac je, ne samo zbog kršenja pomenutog zakona, već i zato što je originalnost završnih radova zakonski obavezujuća. To što je ostao bez posla nije opravdanje za bavljenje kriminalom.