[ casper.link @ 11.07.2010. 22:22 ] @
Konačno sam odlučio da pređem sa preskupog i preglomaznog Nera na nešto besplatno i malo. Trenutno testiram Burnaware 3.0 Free i imam par nejasnoća oko nekih stvari.
Naime, kad hoću da narežem Data Disk imam 3 opcije na izboru:
Data CD (Create data CD with ISO 9660 file system)
Data DVD (Create data DVD with Universal Disk Format file system)
UDF Bridge DVD (Create data DVD with both ISO 9660 Universal Disk Format file system)

Da li može neko da mi pojasni koje od ova dva poslednja izabrati za rezanje data DVDa? Na većini diskova koje hoću da narežem ce biti ili neki obični podaci i muzika ili DivX filmovi.
Koliko se sjećam neki DVD player-i ne mogu da čitaju UDF pa me to malo zbunjuje. A ne znam ni koliko su pouzdani ovi hibridni diskovi (UDF + ISO).

P.S. Koje još besplatne alternative mi preporučujete osim navadene? Čuo sam za CDburnerXP, imgBurn, Ashampoo Burning Studio 6 Free ali ih nisam još isprobao ali sam čuo da ih korisnici hvale.
[ Flash411 @ 11.07.2010. 22:36 ] @
Koliko ja znam,UDF ima samo prakticnu prednost da mozes sprziti fajlove vece od 2gb,ali ima manu
da ga skoro nijedan hardverski uredjaj osim racunala ne moze citati. Ako nemas velikih fajlova,ostavi
ti na ISO,jer to mozes svugdje ucitati. :)
A za program neka ti da netko drugi preporuku,ja koristim nero 6,koji je mal i brz,a radi sve sto treba.
[ maksvel @ 11.07.2010. 22:38 ] @
Ashampoo Burning Studio 6 Free koristim već neko vreme i super odrađuje posao.
[ calexx @ 11.07.2010. 22:41 ] @
Nero je glomazan samo ako mu se to dozvoli a u svakom slučaju jedini od free koji bih ja preporučio je ImgBurn, pod uslovom da imaš vremena da proučiš sva moguća i nemoguća podešavanja koja nudi. Većina ostalih je na nivou programa integrisanog u OS.
[ combuster @ 11.07.2010. 22:46 ] @
ImgBurn sam koristio dok sam imao Win i radio je perfektno - bez greske. U principu neces mnogo pogresiti ni sa jednim navedenim/preporucenim.
[ casper.link @ 12.07.2010. 00:09 ] @
Citat:
Flash411: Koliko ja znam,UDF ima samo prakticnu prednost da mozes sprziti fajlove vece od 2gb,ali ima manu
da ga skoro nijedan hardverski uredjaj osim racunala ne moze citati. Ako nemas velikih fajlova,ostavi
ti na ISO,jer to mozes svugdje ucitati.
Hvala na pojašnjenju. Štos je u tome što dok sam rezao Nerom nisam ni obraćao pažnju da li je ISO ili UDF jer to nero nigdje ne pominje, a Burnaware pravi razliku i nema opciju za ISO DVD (ako ne računamo Hibridni ISO+UDF Disk).
Citat:
Flash411:A za program neka ti da netko drugi preporuku,ja koristim nero 6,koji je mal i brz,a radi sve sto treba.
Koristio sam ga i ja dok nisam presao na Windows 7.
Citat:
maksvel: Ashampoo Burning Studio 6 Free koristim već neko vreme i super odrađuje posao.
Meni ima malo ružan i jeftin GUI ali mi se čini kao dobar i najbitnije - radi sa W7.
Citat:
calexx: Nero je glomazan samo ako mu se to dozvoli a u svakom slučaju jedini od free koji bih ja preporučio je ImgBurn, pod uslovom da imaš vremena da proučiš sva moguća i nemoguća podešavanja koja nudi. Većina ostalih je na nivou programa integrisanog u OS.
Od Nera sam ostavio samo Nero Expres, Start Smart i Burning ROM (jer nisam odmah znao šta je za šta) ali mi opet zauzima skoro 500MB na HDD. Rado bih ostao na Neru jer sam navikao skroz ali mi se ne daju pare za nešto što ne koristim u potpunosti.
Citat:
combuster: ImgBurn sam koristio dok sam imao Win i radio je perfektno - bez greske. U principu neces mnogo pogresiti ni sa jednim navedenim/preporucenim.
Javim šta sam odabrao ili sam pak ostao na Neru.

[Ovu poruku je menjao casper.link dana 12.07.2010. u 20:39 GMT+1]
[ Hackman @ 12.07.2010. 00:52 ] @
Što se mene tiče na kompu u Win xp koristim Nero šest, dok na laptopu
imamsedmicu i koristim Asampo koi se za moje potrebe baš dobro pokazao. Oba
mi rade besprekorno i ne zauzimaju mnogo prostora što je jako bitno.
[ calexx @ 12.07.2010. 16:52 ] @
Ja sam i na sedmici koristio Nero 6 ali sam jednom probao Nero 7 zbog sitnih problema (koji ipak nisu bili zbog Nera) pa sam posle ostao na toj verziji. Inače mi zauzima tačno 84MB i nemam utisak da me maltretira. ;)
Šta ćeš da koristiš zavisi i od toga koliko si zahtevan i za šta ćeš da koristiš. Ako praviš poneki audio CD, poneki paket DivX filmova i neki DVD, onda možeš da koristiš i integrisani deo OS-a. Ako imaš dodatne zahteve, onda većina pomenutih neće moći da odradi posao. Jedino ImgBurn, jutros sam ga malo probao i izgubio se u podešavanjima.
[ donbozone @ 12.07.2010. 22:41 ] @
Probaj CDBurnerXP, jednostvan, kad se instalira ima samo 11.6 MB..meni sljaka taman kako treba.
[ miki069 @ 13.07.2010. 22:07 ] @
Nije tolko bitna je stvar koliko neki softver zauzme prostora na hardu kada se instalira.
Smaranje se ogleda kada se taj softver pokrene koliko pojede sistemskog rama.
Koristim Nero 6.3.1.17.
Na hardu zauzme 68MB.
Trenutno se pokreće i zauzme 12MB rama.

[ calexx @ 13.07.2010. 23:13 ] @
Hm, meni po otprilike toliko zauzmu TC(UP), uTorrent i vnc server, malo više KAV a Firefox i da ne pominjem. A sve je to relativno malo u odnosu na ram.