[ xtraya @ 13.07.2010. 09:53 ] @
Izvor B92 [url=http://http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2010&mm=07&nav_id=445166]

Velika Britanija prelazi na Linux

Vlada Velike Britanije dala je predlog svim državnim službama da Microsoftov softver zameni alternativnim softverom otvorenog kôda, čime bi se značajno uštedeo novac iz državnog budžeta.
Ovo je samo jedan od predloga za smanjenje deficita državnog budžeta Velike Britanije koji su dobijeni od zvaničnika Vlade, nakon što je premijer Dejvid Kamerun tražio mišljenje čak šest stotina hiljada državnih službenika o merama koje mogu da uštede novac poreskih obveznika. Među pristiglih 56.000 predloga za smanjenje troškova iz budžeta našao se i predlog o zameni Microsoftovog softvera u državnim službama, tako da se našao i u Vladi Velike Britanije kao zvaničan predlog za razmatranje

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 13.07.2010. u 13:24 GMT+1]
[ combuster @ 13.07.2010. 09:59 ] @
Predlog na razmatranju i prelazak su dve razlicite stvari :)

OK ekipo, jeste magla, jeste hladno, ali jos malo da pakujemo kofere pa da idemo ;-) Jel' neko za 5pm caj ?

Nece MSFT sedeti skrstenih ruku i pustiti tek tako da se ovo dogodi, lobiranja ce tu biti samo tako.
[ xtraya @ 13.07.2010. 10:07 ] @
Naravno da nece, milijarde su u pitanju i najverovatnije nema nista od toga...
[ ventura @ 13.07.2010. 10:16 ] @
Mogli bi da pozovu konsultante iz Minhena... Njima to ide od ruke..
[ w3bl0rd @ 13.07.2010. 10:37 ] @
Realno ne znam koje će to uštede biti, pošto će radnici vjerojatno morati uzimati dodatne tečajeve, pitanje da li bi knjigovodstveni programi radili, ostali specifičan software, nije to baš tako, vjerojatno bi im prelazak na linuxe bio i skuplji nego da nastave ovako na windowse (kratkoročno naravno), dugoročno tko zna, uglavnom ima tu više faktora koje treba raspraviti, i da bi to baš bila ušteda, ne vjerujem...
Da ne govorimo za bankarska poslovanja, različite kartice i dodatan hardware, nešto mi previše ne ulijeva povjerenje da bi sve to radilo na *nix sistemima...
[ mmix @ 13.07.2010. 11:40 ] @
Ma ovo je poruka MSu, pony up the cash ili kao satro idemo na linux

[ combuster @ 13.07.2010. 11:50 ] @
Citat:

pony up the cash


Yep, extortion klasican :)
[ Palma @ 13.07.2010. 12:07 ] @
Citat:
City of Munich Approves Extension of LiMux Project to 2013

The IT project for LiMux is extended until 2013 and the project budget to the estimated additional expenditure of € 5.9 million increases. The extra work falls between 2012 and 2013 in and does not pose a burden on the city's budget.


http://limuxwatch.blogspot.com...ich-approves-extension-of.html
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2010. 12:24 ] @
Hhahahahahahah jbt ta seoba Minhena na Linux traje duze nego era dinosaurusa hahahah
[ Palma @ 13.07.2010. 12:44 ] @
Nemoj tamo, Dimke...

Ipak je 10 godina malo za migraciju...
[ ventura @ 13.07.2010. 12:48 ] @
Kad beše Minhen krenuo da prelazi na linux? 2003?

Znam samo da migriraju 5+ godina, da su premašili sve budžete, da ih je pita koštala triput više nego tepsija (Microsoft rešenje), i da još uvek nisu završili... Komedija :)
[ tdjokic @ 13.07.2010. 13:01 ] @
Dobro, zasto onda Nemci, kao dobri domacini, jednostavno ne napuste taj projekt? A ovaj novi Britanac mi ni malo ne lici na nekog zatucanog tipa, nece on odluciti ni za, ni protiv preko noci, nego ce prouciti stvar dobro pre nego sto presece. Sto rece Njegos "Lako je biti velikodusan dok para ima koliko hoces, ali kad zagusti je druga prica"
[ combuster @ 13.07.2010. 13:03 ] @
Tacno sam znao da cete da se dohvatite Minhena :)
[ Shadowed @ 13.07.2010. 13:04 ] @
Citat:
tdjokic: Dobro, zasto onda Nemci, kao dobri domacini, jednostavno ne napuste taj projekt?

Zato sto nije lako priznati gresku.

Citat:
combuster: Tacno sam znao da cete da se dohvatite Minhena :)

Pa, da je bilo 30 migracija, mogli bismo da biramo izmedju 30 neuspelih pokusaja :P
[ Palma @ 13.07.2010. 13:12 ] @
[ vladared @ 13.07.2010. 14:56 ] @
Ha ha ha.. Možda će im konsultanti biti ovi iz Francuske police. Ovi uštedeše silne milione u kratkom vremenskom periodu
[ Srđan Pavlović @ 13.07.2010. 14:59 ] @
Ma treba samo pokazati kancelarijskim dronovima da i na Linuxima ima pasijansa i minesweepera.
[ combuster @ 13.07.2010. 15:55 ] @
@Shadowed

Heh, da krene sa svih 30 odjednom - ne bih rekao da bi svih 30 bili neuspesni - ne bi stigao MSFT da podmesta noge na toliko mesta odjednom :D

Da se ne lazemo ima tu sputavanja i opstrukcije - ne bih ja rekao da MS nije tu umesao prste. Mada sve je to normalno - borba za svoje parce kolaca, jbg mi Linuxashi hvatamo mrvice :) Umocicu...
[ euripyd @ 13.07.2010. 21:24 ] @
Citat:
ventura: Kad beše Minhen krenuo da prelazi na linux? 2003?

Znam samo da migriraju 5+ godina, da su premašili sve budžete, da ih je pita koštala triput više nego tepsija (Microsoft rešenje), i da još uvek nisu završili... Komedija :)


Gde pise da ih je vise kostalo?
Koliko kosta 14 000 licenci za MS? Koliko ce da kosta u buducnosti jos 14 000?

Neko planira na duge staze. Ne zavrsava se era 2012, pa sad ko je zaradio-zaradio.

Mudri Nemci ne bacaju nove racunare, ne menjaju svaki sistem ponaosob, vec kupovinom novih racunara "menjaju stare". Zato toliko traje.
[ xtraya @ 13.07.2010. 23:15 ] @
Citat:
Gde pise da ih je vise kostalo?
Koliko kosta 14 000 licenci za MS? Koliko ce da kosta u buducnosti jos 14 000?


ma kakve veze ima broj licenci? pa ako zagusti, i ako bude frka sa kintom, lako ce cena da se sroza na par desetina evra po komadu (samo za OS) ... a gde je office? ha ... i on ce na dumping jeFtinocu ... pa koji M$ menadzer bi dozvolio da mu vlada bilo koje zemlje pobegne sa buducih faktura... pffff....
[ darkonsm @ 13.07.2010. 23:18 ] @
Ma nista od toga nije da nije izvodljivo i u nekim segmentima uprave verovatno i jeftinije resenje ali uveren sam da su ovo rekli da bi im malo javnost tapsala po ramenu .
Po samom nacinu objave predloga vidi se da nisu ozbiljni .
Da radnici sami razmisle o tome da li bi bilo isplativo ma daj .
[ combuster @ 13.07.2010. 23:33 ] @
Ma moguce da je i marketinska patka - Razmisljamo da predjemo na Linux zbog jeftinoce - al jednostavno nije dovoljno dobar kao Windows. Ne vredi. C'mon :)
[ w3bl0rd @ 14.07.2010. 07:11 ] @
Kao što sam naveo, onaj koji je radio nešto po uredima državnih i sličnih službi, zna da tu ima više alata koje linux alternative neće moći zamijeniti, ne znam koji sve ne specifični knjigovodstveni programi, koji koštaju i više nego windows licenca, pa specifični hardware za kojeg imaš drivere samo na windowsima (npr čitač kartica...), i kad se sve sabere + još edukacija onih baba bit će višestruko skuplje nego na windowsima, to je činjenica, da ne govorimo za neke activeX kontrole i ostale gluposti. Na prvi pogled lako je reči Linux je free idemo na njega, ali ako dobro ne promotrite sve probleme, i ako se ne kužite u problematiku napravit će te žešću glupost...
[ euripyd @ 14.07.2010. 10:17 ] @
Mislis da uprava Minhena nije znala za to?
[ mulaz @ 14.07.2010. 12:28 ] @
Pa evo.. u sloveniji planirali da zamene M$ Office sa OpenOffice

Ako racunas za 3g, vise se isplati ostati na M$ Office-u, jer ne treba toliko edukacije

Ako racunas za 6g (dve licence za M$), vise se isplati OpenOffice, zato sto se edukacija placa samo jednom, a licenca je dzabe :)


Ali posto je vladin mandat kraci od 6g, ostaje se na M$-u :)
[ combuster @ 14.07.2010. 12:49 ] @
Bravo Mulaz, clap - clap.
[ kkedacic @ 14.07.2010. 15:58 ] @
Kakve vrazje edukacije?
Sta ti birokrati misle jednom zavrsiti skolu i to je to, panta rei, cijeli zivot se prilagodjava novim stvarima i cijeli zivot se uci. Birokrata koji ne moze u manje od sat-dva vremena prijeci s M$ office na OOo treba da dobije otkaz; da ne spominjem da ih se 90% moze otpustiti i zamjeniti racunalima pa da se maximalo novci stede, trebali bi da sa zadovoljstvom uce OOo tokom slobodnoga vremena.
Ukoliko je ta "edukacija" skuplja od M$ rijesenja, mislim da to vise znaci da su ljudi glupi nego da je M$ jeftiniji.
Problem je i u skolskoj edukaciji gdje se forsira M$ i sto uce samo rad na M$ rijesenjima. Ako se nekoga nauce principi rada tabela, analize, statistike itd. i ako on to shvati s razumjevanjem njemu ce biti isto koristio Excel, SPSS itd. ili Gnumeric, OOo, PSPP itd. Takodjer bi u cijenu M$ licenci trebali uvrsiti i cijenu skolskoga obrazovanja, koja eskluzivno uci samo M$ stvari, pa ako se nekome promjeni malo ime neke komande ili neka linija u GUI-u jadnik je odma izgubljen u vremenu i prostoru, piff QQ.
[ w3bl0rd @ 15.07.2010. 08:34 ] @
Koliko duboko si koristio word? Nije word samo pisanje teksta, umetanje slika, formatiranje teksta etc, word je iznimno močan alat a 90% korisnika koristi jedva 1% njegovih mogučnosti, a u uredima birokrati vjerojatno koriste malo više mogučnosti, i ko zna koje sve napredne funkcije ne, nešto ne vjerujem da bi Open Office writer to mogao zamijeniti, možda i bi, ali misliš li da ne bi trebalo edukacije?
[ tdjokic @ 15.07.2010. 08:56 ] @
Citat:
w3bl0rd: a u uredima birokrati vjerojatno koriste malo više mogučnosti
Jesi li nekad video obrazce koji idu od kraja papira do kraja, i gore-dole i levo-desno? Ako je to koriscenje vise mogucnosti onda svaka cast! I onda, buduci da retko koji(?) stampac moze da stampa od same ivice do druge ivice, obrisani su podaci. Pise recim "ohodak" slovo D iz reci Dohodak je nestalo. Pa hajde, pustimo to, ali koji je onda datum 2. jun kad nedostaje prva brojka?

Prisecam se kako su izgledali prvi programi za sekretarice i slicne, koje su pravili spoljni saradnici preduzeca, dok su se zaposleni iz samog preduzeca, koji su imali neka racunraska znanja, bavili drugim stvarima. Tad je to bio veliki biznis za te ljude, a programi su verovatno bili OK, i onda sekretarica ujutru dodje, pritisne na prekidac racunara, saceka, klikne na Menu, izabere Unos radnog vremena i do kraja radnog vremena ne izlazi iz toga. Tamo pise ko je kada dosao, ko ima bolovanje, ko je na sluzbenom putu i slicno, ali za sve ima predvidjena polja i gotovo. Na kraju dana pritisne na Odstampaj i to odnese u racunovodstvo i kraj price.

Sve to mora neko da pripremi, nema sansi da administrativni sluzbenici sami nesto podesavaju - margine, fontove, uvlacenje teksta, tabele, bar ja tako mislim. Za sve imaju tempaltes pa samo klikcu. Onda je velika verovatnoca da bi to isto mogli da rade i na Open Office uz minimalnu edukaciju.

Najtragicnije od svega je bilo kad se sa tih specijalnih programa pocelo prelaziti na programe tipa Word, Exel i sta znam cega. Radio sam u relativno malom preduzecu i onda direktor licno ode kod one 3 jadnice u racunovodstvu, koje su do juce samo vredno unosile brojke u gore opisane programe, pa im kaze: "Od sutra same radite na programu!" Jao meni, tu je bilo i placa, i nervnih slomova, uzas zivi! Onda su nekoliko dana zivele u preduzecu, dan noc su bile tamo i mucile se, dok nisu prokljuvile osnovne fore i posle su vec pocele da se smeju i zezaju. Sad znaju tih 20 ili 50 potrebnih komandi i gotova prica.

Ne moze edukacija da obuhvata kompletno savladjivanje Worda, nego samo koriscenje neceg pripremljenog za to a sto je pripremio iskusniji odnosno covek koji se razume u Word ili nesto slicno. Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, ali u Beogradu je vec epidemija pogresnih podataka recimo na sajtovima prodavaca hardvera za racunre kao i mnogih drugih, jer osim administratora niko zivi ne zna da pipne sajt preduzeca i tako su nase prodavnice "snabdevene" bolje nego one u Londonu i Njujorku ali kad odes tamo ili kazu "Dodjite za 2 dana" i stvarno nabave ili kazu "Uh, to odavno vise ne nabavljamo."

Uz to, englesko govorece birokrate i ostali imaju jednu veliku prednost - njima ne treba ni objasnjavati, ni prevoditi sta znaci Copy&Paste ili bilo sta slicno, to su sve izrazi iz njihovog svakodnevnog zivota, oni to caskom.
[ xtraya @ 15.07.2010. 09:38 ] @
Citat:
i tako su nase prodavnice "snabdevene" bolje nego one u Londonu i Njujorku ali kad odes tamo ili kazu "Dodjite za 2 dana" i stvarno nabave ili kazu "Uh, to odavno vise ne nabavljamo."


ha,to je cuvena srpska fora "prodavnice" gde artikal "nemamo na stanju" a uredno stoji na sajtu sa sve opisima, slikama, "LIKE IT" dugmetom i 5 zvezdica klikom ...
[ tdjokic @ 15.07.2010. 11:26 ] @
Citat:
xtraya: ha,to je cuvena srpska fora "prodavnice" gde artikal "nemamo na stanju" a uredno stoji na sajtu sa sve opisima, slikama, "LIKE IT" dugmetom i 5 zvezdica klikom ...
Ma kad napisu "nemamo na stanju" to je jos OK, ali mirno tamo stoji kukica da ga imaju a fizicki ga nemaju u prodavnici. I sad na sajtu ima 5438 artikala, kako ja da znam koji su samo virtuelno u prodavnici a koji i fizicki? To je jos najgore.

Prirodno je, da ne moze svako da cacka po sajtu ali ipak nema smisla. Zato i kazem - ovi sto koriste racunare kao salterski sluzbenici i ostali, ne bi trebalo nista previse da uce i da znaju, jer je prosto nemoguce da nauce toliko da samostalno rade a zasto ih uopste muciti sa necim manjim. Nego im se sve pripremi i oni se koncentrisu na svoj deo posla a racunar koriste vise kao "olovku".
[ w3bl0rd @ 15.07.2010. 11:42 ] @
prave trgovine imaju jednu bazu i to je to, a ne posebno u knjigovodstvenom programu, posebno za web stranice i ko zna za što još ne
[ tdjokic @ 15.07.2010. 12:47 ] @
Citat:
w3bl0rd: prave trgovine imaju jednu bazu i to je to, a ne posebno u knjigovodstvenom programu, posebno za web stranice i ko zna za što još ne
A i drzave bi trebalo tako da imaju a ovde se tek sad unose podaci u jedinstvenu bazu pa uskoro ljudi nece morati da idu na 10 mesta za 10 potvrda. Ako gledas kroz tu prizmu, onda je recimo prosecnom Srbinu sasvim svejedno na kom OS-u radi drzava kad on mora sve da nabavlja pesice, kao u srednjem veku! Isti mu djavo da li je MS ili Linux.
[ w3bl0rd @ 15.07.2010. 13:00 ] @
Pa krajnjem korisniku to i mora biti posve svejedno, ako sve štima baš korisnika briga na čemu to radi, i što se u pozadini odvija :) Isto kao i web stranice, koliko ljudi je uopće čulo za HTML? da ne govorimo o SSI jezicima ili bazama podataka, oni znaju ja kliknem tu dobijem to, i to je njima dosta :)
[ Srđan Pavlović @ 15.07.2010. 13:20 ] @
Kod nas jos dugo nece razmisljati o ovome sve dok (i po drzavnim) firmama
bude mogao ladno da se koristi krekovan MS softver - em je dzabe, em navikli na windoze :)
[ tdjokic @ 15.07.2010. 14:11 ] @
Citat:
w3bl0rd: oni znaju ja kliknem tu dobijem to, i to je njima dosta :)
Pa to je od prilike ideja o edukaciji kako je zamisljam ja i valjda kkedacic koji je to prilicno jasno naglasio. A ako je vec tako, onda im samo napises kako je bilo do danas i kako je od danas i edukacija gotova.

Naravno, ako postoje specijalno pisani programi za neke aktivnosti za MS, jasno je, da to ne moze preko noci i ne verujem da to iko predlaze. Ali masa stvari se moze odraditi i obicnijim i jeftinijim programima, zasto bi onda svi, od direktora do portira imali iste racunare i isti softver? To je priblizno logika kojom prelazak na Linux ima neko opravdanje cak i ako nije 100% svuda upotrebljiv.
[ lega99 @ 15.07.2010. 18:31 ] @
Primer sa jednog Linux foruma
Citat:

Daj nam izlaz iz ove komande da vidim koja je kod tebe zvučna u pitanju.
Dakle nebo i zemlja smo, predpostavljam, samo nam je MSI zajedničko. I moram da priznam da sam baš imao sreće da skoro sve radi. (sve najbitnije)
Naravno ni kod mene zvučna ne radi onako kako radi u windozi. Nisam se udubljivao, jer mi nije trebalo, ali mislim da ne mogu da ostvarim 5.1 zvuk, i da rade svi zvučnici, mirkofoni… A da ne spominjem da kad instaliram drajvere za modem da onda ni nema zvuka… opet, nisam se udubljivao jer mi nije bitno.
Trenutno sam u 2.0 sistemu i rade mi zvučnici kao stereo, mic2 (to je inegrisani), mic1 ne radi, line in ne radi, line out radi, headphones rade. Ako mi treba spoljni mikrofon onda promenim podešavanja u alsa-base.conf
Ne ljuti se na hardver nije on kriv.



Jedan brilijantan komentar
Citat:

To je ono standardno

– ako ne radi, ne treba ti…

– vremenom se „naučiš“ i poveruješ da ti stvarno ne treba…

– tako ti je to na Linux-u…
[ combuster @ 15.07.2010. 18:47 ] @
A poznavanje linuxa ono do bola...
[ xtraya @ 16.07.2010. 00:25 ] @
drugari birajte hardver :)
[ lega99 @ 16.07.2010. 09:04 ] @
Problem
Citat:

Banshee player stavlja %20 umesto " " u naslovu pesama!
Banshee pleyer mi u nazivu pesama stavlja %20 umesto razmaka za sve pesme koje nemaju tag Artist, Song i ostalo sto me veoma iritira. Na ubuntu 9.10 je sve bilo normalno ne znam zasto su na ovom promenili, sada mi pesma izgleda ovako i veoma je nepregledno
Nirvana%20-%20The%20Man%20Who%20Sold%20The%20World
Ako zna neko bilo koji nacin da to izmenim bio bih mu veoma zahvalan.


Resenje kao iz kluba narodne tehnike (stap i kanap)
Citat:

%20 je razmak.
promeni ime pesme zamenjivanjem razmaka sa _ (npr.)
[ combuster @ 16.07.2010. 09:24 ] @
Pa nije covek programer pa da sad prcka po source-u od banshee-ja (ne koristim ga pa pretpostavljam da nema u preferences da se to podesi), a za menjanje space-a u _ je potrebno svega par sekundi - mass mulirenamer-a kolko volis pod linuxom.
[ lega99 @ 16.07.2010. 09:47 ] @
Citat:
combuster: Pa nije covek programer pa da sad prcka po source-u od banshee-ja (ne koristim ga pa pretpostavljam da nema u preferences da se to podesi), a za menjanje space-a u _ je potrebno svega par sekundi - mass mulirenamer-a kolko volis pod linuxom.


Malo brkas, mi ovde pisemo o tome kako sa linuxom treba da rade obicne sluzbenice a one sigurno to ne znaju da urade.
Nije poenta u zameni %20 sa _ i kako bi ti to nabrzaka obavio, poenta je sto korisnik stalno mora da se prilagodjava sistemu koji mu u jednoj verziji dozvoljava
koriscenje %20 a u drugoj ne. Sto se tice programa za profi upotebu oni ce se kupovati isto kao i u windowsu, ko sebi moze da dozvoli luksuz
ako se ozbiljno bavi nekim poslom da procita da je pisac programa odustao od razvoja programa.
Dok god CLI bude imao prednost nad GUI nema nista od masovne primene u firmama.
[ combuster @ 16.07.2010. 10:11 ] @
Obicne sluzbenice ne moraju da se zale za %20 umesto space-ova.

Citat:

Dok god CLI bude imao prednost nad GUI nema nista od masovne primene u firmama.


Mozda pre 10 godina ali ni tada nije CLI imao prednost nad GUI-jem ako gledamo kroz korisnicku upotrebu. Sto se administracije tice - kako je kome lakse i sve zavisi od namene - ali to i ne treba da interesuje sluzbenice :)

Evo vidim kasirke u Lilly-ju sve kukaju na gnome i program za kasu koji se vrti na linuxu - njima je apsolutno svejedno sta trci u pozadini - dok god to radi.
[ euripyd @ 16.07.2010. 10:20 ] @
Citat:
Sta ti birokrati misle jednom zavrsiti skolu i to je to, panta rei, cijeli zivot se prilagodjava novim stvarima i cijeli zivot se uci. Birokrata koji ne moze u manje od sat-dva vremena prijeci s M$ office na OOo treba da dobije otkaz


Sjajno receno! Po mom misljenju danasnji Linux da se meriti sa Winom u svakom pogledu. Gotovo je, to je fakat.

Norveska Televizija je zamenila MSO sa OOo i to u vrlo kratkom roku.
[ Palma @ 16.07.2010. 10:38 ] @
Citat:
euripyd:
Sjajno receno! Po mom misljenju danasnji Linux da se meriti sa Winom u svakom pogledu. Gotovo je, to je fakat.

Norveska Televizija je zamenila MSO sa OOo i to u vrlo kratkom roku.


Norvežanin, zašto onda ne koristiš Linux nego Mac?

Možeš li malo da nam pojasniš tvoje mišljenje, pošto sam ja, što se posla tiče, vezan i za Windows i za Linux, pa nikako ne delim tvoje mišljenje...?
[ lega99 @ 16.07.2010. 10:53 ] @
Citat:
combuster: Obicne sluzbenice ne moraju da se zale za umesto space-ova.

Toj obicnoj sluzbenici itekako ce da smeta ako joj umesto blanko odjednom stoji %20.
Zamisljam samo haos i paniku sluzbenica kad im linux admin odradi neki update i odjednom npr. tri glavna programa
pocnu da brljave.

Citat:
Sta ti birokrati misle jednom zavrsiti skolu i to je to, panta rei, cijeli zivot se prilagodjava novim stvarima i cijeli zivot se uci. Birokrata koji ne moze u manje od sat-dva vremena prijeci s M$ office na OOo treba da dobije otkaz

Totalno nerazumevanje sustine, ne moze jedan program cas da radi ovako cas da radi onako, to je to prilagodjavanje o kome ja pisem, to ti je taj primer stavljam blanko a onda se nesto promeni i taj blanko postane %20 i tako ga sistem ispisuje. Onda ide "pametna" ideja ; stap i kanap; od danas ne sme da se koristi blanko nego _ ,admin ide i svuda gde je %20 menja u _
[ combuster @ 16.07.2010. 11:02 ] @
Joj lega - kolko ti generalizujes to je strasno. To je audio aplikacija - jedna od mnogih - ako ti je za utehu ja za 11 godina brljanja po linuxu nikada nisam video da mi neka aplikacija izbaci %20 umesto space-a (osim web browsera sto je normalno :))
[ vladared @ 16.07.2010. 11:26 ] @
Citat:
lega99: Totalno nerazumevanje sustine, ne moze jedan program cas da radi ovako cas da radi onako, to je to prilagodjavanje o kome ja pisem, to ti je taj primer stavljam blanko a onda se nesto promeni i taj blanko postane i tako ga sistem ispisuje. Onda ide "pametna" ideja ; stap i kanap; od danas ne sme da se koristi blanko nego _ ,admin ide i svuda gde je menja u _

Kao što je moj predhodnik rekao, mnogo brate preteruješ i generalizuješ. Za mojiih 13 godina bavljenja linuxom, na produkciji korisnici nikada nisu imali bilo kakvih problema. Kada se odlučiš za sistem, npr RHEL/CentOS (7 godina podrške) otprilike je sve kao i kod windowsa...
[ z@re @ 16.07.2010. 13:30 ] @
Jel itko od ovih Redmond dupelizaca iznio faktu zasto bilo koja drzavna uprava ne bi presla na OSS rjesenja?

Koliko sam ja preletio ovu temu, izlgeda da je glavni problem migracije nesposobnost uhljeba i ljencina koje rade u drzavnoj upravi da prime nova znanja? Kod nas na burzi ima tisuce mladih koji bi savladali i premostili razliku izmedju ovih proizvoda u roku od jednog dana, da im se ponudi radno mjesto.

Citat:

Totalno nerazumevanje sustine, ne moze jedan program cas da radi ovako cas da radi onako, to je to prilagodjavanje o kome ja pisem, to ti je taj primer stavljam blanko a onda se nesto promeni i taj blanko postane %20 i tako ga sistem ispisuje. Onda ide "pametna" ideja ; stap i kanap; od danas ne sme da se koristi blanko nego _ ,admin ide i svuda gde je %20 menja u _


Ma daj ajde ca sa ove teme ako nemas sta pametnije kazat.
Korisnik se mora prilagodjavat sistemu? Ti si lud. Unixoide korisnik prilagodjava sebi. Kod Windowsa se korisnik prilagodjava sistemu. Evo recimo, sta me nadrkalo jucer nevjerovatno, sta sam odjednom nasao nekakav 0f050djd0302 direktorij na eksternom disku pun nekih Microsoftovih sranja. To je nekakav update cache ili temp direktorij, kojeg je neka njihova instalacija odlucila zabit tu, zato sta je u tom momentu taj volume imao najvise praznog mjesta od svih. Ko si ti da ti meni pises po disku kako ti cefne?

Na Windowsima je apsolutno nemoguce postavit vlastitu hierarhiju stvari bez da te on smara sa svojima ili te remeti na druge nacine.

S druge strane, Linux se moze u tolikoj mjeri customizirat da Windowsi ne mogu prismrdit tome (ni uz pomoc AD-a), sta je idealna stvar za ovakve aplikacije tipa informaticki sistem neke javne strukture. Prije su imali pisacu masinu i telefaks, otipkaj i posalji. Zasto bi oni danas imali vise od word procesora i e-mail klijenta?

Nisam protivnik lezernog i opustenog radnog mjesta, dapace, al ako ce slusat muziku nek si kupe radio ili MP3 player.
Pa nece imat problema sa tim tvojim bagavim programom na kojem temeljis kompletno misljenje o OSSu. A djubreta kao na Windowsima nema. Pfff....
[ Dragan @ 16.07.2010. 13:45 ] @
Pozdrav,

nema linka na originalnu vest, ali ja ovo ne bih gledao samo kao stvar iskljucivo vezano za desktop i office alate (ili ti Linux vs MS). Nije tajna da EU dosta promovise OSS, recimo holandska vlada definise standarde (Nederlandse Overheid Referentie Architectuur, mozete naci na internetu) za drzavne i semi drzavne institucije. Mislim da cena licenci za OS/Office alate nije ni priblizno koliko te institucije trose na development i licenciranje software-a za core servise (eGoverment, registar nacionalnih kompanija, katastar,...).
A tu vam se dosta vrti Java, Oracle, IBM, kojekakvi komercijalni CMS-ovi, CRM-ovi, SAP...sem Jave, ove druge stvari su poprilicno skupe tako da mislim da nije MS jedini na udaru. Ima pristojnog OSS softwera koji moze da zameni, narocito za nabrojanu ekipu posto je manje vise sve nekako povezano sa Javom. Naravno nece zameniti Oracle za neke kljucne stvari, ali gde mogu ici ce sa PostgreSQL/MySQL-om i tu zaista moze dosta da se ustedi.
[ Nedeljko @ 16.07.2010. 13:56 ] @
Citat:
z@re: Pa nece imat problema sa tim tvojim bagavim programom na kojem temeljis kompletno misljenje o OSSu. A djubreta kao na Windowsima nema. Pfff....


E, da, našo je neki opskurni plejer, za koji do ove teme nisam ni čuo, mada godinama aktivno koristim Linux, da bi na njemu zasnovao kritiku kompletnog OSS-a, ko da windows-u nema đubreta.

Svašta.
[ combuster @ 16.07.2010. 14:18 ] @
Ma bre kao da je taj Linux zavijen u neki crni oblak i da su to unholy bit-ovi koji jedino voodoo madjionicari mogu da ukrote.

I vecina bi te pitala ono - sto se mucis kao da ti je potreba da koristis to cudo, evo i windows je besplatan, makar mene nista ne kosta ;-)

Najgora od svega je diskusija - Ja na svojoj masini imam software-a od ukupne vrednosti 3000EUR, ja sam baja - a sve crack-ovano, jer ako to toliko kosta to je ubedljivo kvalitetnije od nekog besplatnog krsa. Kraj price...

Go troll somewhere else...
[ maksvel @ 16.07.2010. 15:10 ] @
Citat:
Kraj price...

Polako, combuster, samo još maalo


Citat:
Dok god CLI bude imao prednost nad GUI nema nista od masovne primene u firmama.

Najpopularniji distroi mogu da se u veelikom broju slučajeva naštimuju bez korišćenja komandne linije. Znači - naštimuju, a da se koriste mogu tek.
Rečeno već odavno: dogodio mu se narod...
[ euripyd @ 16.07.2010. 15:39 ] @
Citat:
Palma: Norvežanin, zašto onda ne koristiš Linux nego Mac? :)

Možeš li malo da nam pojasniš tvoje mišljenje, pošto sam ja, što se posla tiče, vezan i za Windows i za Linux, pa nikako ne delim tvoje mišljenje...?


Ne delis moje misljenje, sa cim, sa Mac-om?
E pa vidis, koristim Mac jer odredjeni programi rade iskljucivo na Macu, i vecina kolega upravo koristi Mac u mojoj oblasti.
A vrlo rado bih koristio Linux. Windows - iz istih razloga ne mogu.
Inace nisam iz Norge vec iz Sverige.

Pored toga imam OOo instaliran....


Osim toga da malo pojasnim stvari. Danas se sve vise prica o kloudingu (ne mislim na Amazon i ostale) vec na lokalizovan klauding. Vecina aplikacija moze da radi preko servera, pa tebi treba za vodjenje velike firme maltene Firefox na 100 racunara, i poveci server. I za pisanje dokumenata, i za bazu i za mail i za sve...
I Apple i Google i neki Linux sistemi vec ulaze veliko na ta vrata. Recimo iPad (za koji mislim sve negativno) je baziran na klaudu...
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2010. 15:47 ] @
Citat:
euripyd
Danas se sve vise prica o kloudingu (ne mislim na Amazon i ostale) vec na lokalizovan klauding. Vecina aplikacija moze da radi preko servera, pa tebi treba za vodjenje velike firme maltene Firefox na 100 racunara, i poveci server. I za pisanje dokumenata, i za bazu i za mail i za sve...


Danas?

Taj tzv. "lokalni cloud" nije uopste nikakva nova ideja - stavise, terminali od pre 30 godina su funkcionisali na tom sistemu.

Naravno, jos od sredine 90-tih svake godine slusamo o tome kako je desktop mrtav, i kako su thin-client aplikacije buducnost.

Prvo skociti pa reci hop :-)

Citat:

Recimo iPad (za koji mislim sve negativno) je baziran na klaudu...


?!?!? O kakvom se tu klaudu radi?

Ili cemo sve zivo nazivati "klaud" zato sto je kul :)
[ Palma @ 16.07.2010. 16:20 ] @
Citat:
euripyd:
 Ne delis moje misljenje, sa cim, sa Mac-om?
E pa vidis, koristim Mac jer odredjeni programi rade iskljucivo na Macu, i vecina kolega upravo koristi Mac u mojoj oblasti.
A vrlo rado bih koristio Linux. Windows - iz istih razloga ne mogu.
Inace nisam iz Norge vec iz Sverige.

Pored toga imam OOo instaliran....


Osim toga da malo pojasnim stvari. Danas se sve vise prica o kloudingu (ne mislim na Amazon i ostale) vec na lokalizovan klauding. Vecina aplikacija moze da radi preko servera, pa tebi treba za vodjenje velike firme maltene Firefox na 100 racunara, i poveci server. I za pisanje dokumenata, i za bazu i za mail i za sve...
I Apple i Google i neki Linux sistemi vec ulaze veliko na ta vrata. Recimo iPad (za koji mislim sve negativno) je baziran na klaudu...


Nemoj odmah da se uznemiravaš, nisam ti dirao u svetu kravu, tj. Mac-a.

Moje pitanje se odnosilo na sledeću tvoju izjavu:

Citat:

euripyd:
Po mom misljenju danasnji Linux da se meriti sa Winom u svakom pogledu. Gotovo je, to je fakat.


Rekoh već, u poslu se srećem i sa jednim i sa drugim (isključivo primena u poslovnim okruženjima), pa me interesuje šta je uticalo na tebe da izjednačiš ta dva operativna sistema?
[ Palma @ 16.07.2010. 16:34 ] @
Citat:
z@re
Jel itko od ovih Redmond dupelizaca iznio faktu zasto bilo koja drzavna uprava ne bi presla na OSS rjesenja?


Žare, na Advocacy-ju sam već nekoliko godina. Ne sećam se da si ranije koristio takav rečnik, pa bih te molio da ne prozivaš ljude na ovako izričito glup i seljački način. Mislim da bi i moderator trebao da reaguje u ovom slučaju, ako ga uopšte ima... I da, nemoj sad da se uhvatiš za ovu moju molbu i da preskočiš ono što ću te pitati u nastavku posta, jer mislim da bi svi učesnici ove diskusije voleli da čuju tvoje stručne odgovore na pitanja koja ti postavljam u nastavku. Hvala na razumevanju.

Što se tiče tih migracija o kojima pričaš, Windows platforma je već primenjena u svim tim ustanovama i radi! Tako da je možda bolje da ti nama objasniš zašto institucije "treba" da pređu na Linux? Šta će dobiti time? Hoće li dobiti veću kompatibilnost aplikacija? Hoće li imati nešto čega već na Windows-u nema? Hoće li informacioni sistemi bazirani na Linuxu dostići stepen integracije kakav već nekoliko godina postoji kada su u pitanju Windows serveri i klijenti? Hoće li se tvoje objašnjenje i ovoga puta svesti na viruse i "slobodu slobodnog softvera"?

Citat:

S druge strane, Linux se moze u tolikoj mjeri customizirat da Windowsi ne mogu prismrdit tome (ni uz pomoc AD-a), sta je idealna stvar za ovakve aplikacije tipa informaticki sistem neke javne strukture. Prije su imali pisacu masinu i telefaks, otipkaj i posalji. Zasto bi oni danas imali vise od word procesora i e-mail klijenta?


Zamolio bih te da nama "Redmond dupeliscima" objasniš objasniš te tvoje customizacije "kojima ni AD ne može prismrdit", jer me baš interesuju prednosti Linux-a. I šta se to uopšte custom-izuje u "informatičkim sistemima javnih infrastruktura"? Daj da i mi Windows-aši konačno progledamo i vidimo šta to Linux nudi što Windows nema...?
[ euripyd @ 16.07.2010. 17:08 ] @
@Dimkovic,
pa, nje zato sto je kul, vec zato sto iPad nema ni USB, ni neki CD rom, ni Firewire, niti nista cime bi ga mogao povezati na neki drugi uredjaj osim na kompjuter preko doka. Ima samo da ga punis na struju ili da umetnes slusalice.
Filozofija iPada jeste upravo MobileMe/Dropbox/etc.., znaci skidas slike sa servera, skidas mail sa servera, skidas muziku sa neta.... Skidas igrice sa iTunesStore, ... Jeste mozes ga povezati i na drugi racunar, ali... batali kablove, tu nam je holy MobileMe preko WiFi. To je filozofija iPada..

Citat:
jos od sredine 90-tih svake godine slusamo o tome kako je desktop mrtav, i kako su thin-client aplikacije buducnost.

Da, ali sta si imao tada? Imao si kilavi internet preko modema i stacionarni racunar od 20 i kusur kila.
U tome je razlika.

@Palma
Sveta krava Mac moze da potera i Linux. A Boga mi i Win! :D

No kako bilo, do 2008 sam intenzivno radio na Windows-u, a od 2000 povremeno i na OS X-u.
Od 2008 iskljucivo na OS X, a povremeno ispitujem i Linux (Mandrake, RedHat, SUSE 10, SUSE11, Ubuntu 9, Ubuntu 10).
Ono sto sam primetio na poslednjoj instalaciji Linuxa na kompjuteru kod keve, jeste da nisam imao nikakav osecaj uskracenosti. Sve je radilo. Sav hardver.
Imao sam OOo da zavrsim neke poslove.
Banking je radio.
Sva muzika i video su radili.
Desktop izgled je sasvim prijatan (posebno sam ga kasnije namestio da izgleda kao XP - zbog keve)
Sta da jos kazem?
Ne znam koji to softver moram da koristim koji ulazi u nesto "specijalno".
Jedino sto nisam bio u stanju da pokrenem programe gospode sa IRCAMa...

[Ovu poruku je menjao euripyd dana 16.07.2010. u 18:47 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 16.07.2010. 17:16 ] @
@Palma

Dobro, masa jeste glupa, ali nije bas ono retardirana,
pa ipak moze da shvati da za dosta poslova danas bas
i ne mora da kupuje MS produkte, vec moze to da odradi
i sa OSS alatima.

A ti i ne treba da progledas, ako ti posao zavisi od MS-a,
stvarno ne vidim sto bi progledavao, ono, pucao sebi u noge i tako to...
[ combuster @ 16.07.2010. 17:32 ] @
Citat:

Jel itko od ovih Redmond dupelizaca iznio faktu zasto bilo koja drzavna uprava ne bi presla na OSS rjesenja?

Što se tiče tih migracija o kojima pričaš, Windows platforma je već primenjena u svim tim ustanovama i radi! Tako da je možda bolje da ti nama objasniš zašto institucije "treba" da pređu na Linux? Šta će dobiti time?


Kakav spin, vidi se da si dugo na advocacy-ju :) Jel dzabe upgrade sa XP-a na W7 sa sve office-om ? Ako jeste onda ok. Ako nije i ako pogledas malo unapred (osim ako neces da zatvaras firmu uskoro) videces i sam zasto preci :)
[ lega99 @ 17.07.2010. 12:01 ] @
@combuster,

Citat:
Joj lega - kolko ti generalizujes to je strasno. To je audio aplikacija - jedna od mnogih - ako ti je za utehu ja za 11 godina brljanja po linuxu nikada nisam video da mi neka aplikacija izbaci %20 umesto space-a (osim web browsera sto je normalno :))


Ja za 3-4 godine brljana po linux-u naisao sam na toliko gluposti da ne mogu ni da popamtim...
prmer Ubuntu 10.04 LTS:
sudo ifdown eth0 ne radi ako konekciju definises kroz netwok manager
sudo ifconfig eth0 down radi
Obicno sam koristio sudo ifdown eth0
Probleme oko setovanja wi-fi konekcijama, grafickim, zvucnim, TV-karticama da ne nabrajam...
[ combuster @ 17.07.2010. 12:14 ] @
Citat:

Probleme oko setovanja wi-fi konekcijama, grafickim, zvucnim, TV-karticama da ne nabrajam...


Kako bre ja ne nailazim na takve probleme :) Jos i jurim bug-ove, to mi je ono - omiljena passtime zezancija...
[ lega99 @ 17.07.2010. 12:32 ] @
Citat:
combuster: Kako bre ja ne nailazim na takve probleme :) Jos i jurim bug-ove, to mi je ono - omiljena passtime zezancija...

Imas problema koliko hoces, tamo gde si jos uclanjen, ubuntu.rs, pripomogni tamo onim mucenicima :) OZNA (Google) sve dozna, sve vidi i sve zna ;)
[ combuster @ 17.07.2010. 13:03 ] @
Ne bih ja rekao da su mucenici - a posla ovde ima koliko hoces - zaviri u statistiku pa vidi gde se nalazi Linux forum :)

https://www.elitesecurity.org/statistike

Citat:

OZNA (Google) sve dozna, sve vidi i sve zna ;)


To i nije posao za OZNA-u kad ti je username isti :P

Elem, on topic, buduci da sam vrlo dobro upoznat sa bug-ovima na Linuxu, ja uopste ne vidim prepreku koriscenju Linux+OO alata za kancelarijsku upotrebu, sklopi (ili kupi brandname) atom based office masine i ima bre sve da radi kao podmazano. Tu nema tv kartica i ostalih gluposti, administrator podesi mrezu i vodi racuna o update-ovima koji bi isli sa lokalnog servera i to je to.

Fora je u tome da se dobro proceni da li je u poslovanju potreban MS Office - ako jeste tu iskreno nema alternative - ako koristis vec Open office nema nikakvog razloga terati Windows (osim ako opet sa druge strane nije potreban u poslovanju neki windows sw koji nema FLOSS alternativu).

Toliko je prosto, ne treba gurati ni Linux ni Windows po svaku cenu, proceniti zahteve koje IS treba da ispuni pravovremeno i efikasno i naci najbolju i najjeftiniju mogucu kombinaciju. U nekim slucajevima je to Windows, u nekima Linux i tu generalizacije nema.

U takvim okruzenjima te pricice oko %20 i ne radi mi TV kartica apsolutno nemaju nikakvu tezinu ni relevantnost.
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2010. 13:27 ] @
Nisam bas siguran da vi Linux korisnici zelite taj "sekretarica" market share toliko - razmislite dobro o tome ;-) Ako se to desi, dozivecete da vas omiljen distro ima samo 2 dugmeta na desktopu "Facebook" i "Twitter" :-)

Sto se tice biznisa - manje firme jednostavno kupuju ono sto se najlakse i najjeftinije servisira bez puno razmisljanja. Tu je i dalje Windows dominantan ne zato sto svaka firma koristi Visio, vec zato sto je to i dalje najbezbolnije...

Znaci pozoves svog IT dobavljaca, kupis 100 kila desktopa i laptopova. Sa njima je najlakse da dolazi Windows, posto vec ima sve drajvere i podesavanja, "rescue diskove" i sl... Ako imas problem, em imas neki support kod MSFT-a, em sto lako mozes da nadjes nekog Windows IT fix-era - u zutim stranama takoreci... koji su jeftini jer ih ima puno.

Za Linux ti treba "guru" da cuci u firmi ako nesto podje k'vragu (a nije da ne polazi)... sto je sasvim OK, ali ne mozete se hvaliti sa tim kako su Linux experti placeni vise od Windows eksperara (sa druge teme) - i jos onda zahtevati da se svako zaleti i postane zavistan od takvih :-) Ne moze i jare i pare...

--

Sve u svemu, iskreno, Linux polako postaje bloatovano djubre kao Windows na koji se ugleda... Ako dobjete jos sekretarica i "naroda" za bazu - ocekujte da ce svi mainstream distroi praviti proizvod za njih... Ona epizoda kada je moron gde bese, u Mandriva Linuxu, hteo da skine proveru prava za instalaciju softvera je samo "sneak preview" vremena koje dolazi... Narod bato.


[ lega99 @ 17.07.2010. 13:30 ] @
@Combuster,

Konacno pravo u metu :)
Treba kupiti brandname racunare, pre toga proveriti da li je hardwer podrzan od strane distribucije za koju se odlucis, ako hoces sigurnost onda placena linux distribucija. Najveci problem sa kojim sam se ja u svom zivotu suocio bilo je zasto si izbrao taj racunar kad mozemo za te pare da kupimo 3 kineza. Moze OpenOffice sto da ne, problem je MicrosoftOffice kojeg svi imaju i sad treba da obucis ljude da rade sa OO, neki tako slabo kapiraju da je to za plakanje. Specificni softwer mora da se napise i koliko ja znam sa tendera sve je uglavnom nudjeno za Windows. Na kraju dolazimo do odrzavanja i administriranja, treba naci barem dvojicu dobrih linux admina ako neces da ti posao stoji.
[ Shadowed @ 17.07.2010. 15:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sve u svemu, iskreno, Linux polako postaje bloatovano djubre kao Windows na koji se ugleda...

To je zapravo velika ironija. Pljuvanje po Windows-u uz istovremeno ugledanje upravo na njega :)
[ combuster @ 17.07.2010. 19:57 ] @
@Dimkovic, Shadowed

Ma to nema nikakve veze, uporno posmatrate Linux kao Windows - to ti je - sto ti je. Ako cemo iskreno Linux je samo kernel - GNU Linux je skup GNU alata + kernel, GNU Linux distribucija je vec nesto drugo - milion flavoura za sve moguce namene, oces bloat nema problema, eto ti KDE sa svim zivim mogucim skupovima aplikacija i alata upakovanim na DVD. Hoces lightweight, izvoli lxde, openbox, fluxbox, drz ne daj.

Ako posmatramo sve kroz najpopularniju distribuciju tj Ubuntu, bloat-a ima u vidu Ubuntu One, Software Store-a ili kako li se zove vec ta glupost, inace je sam kalemljen onako kako se meni ne svidja (backportovan je do koske ovaj put, necemo da probijamo feature freeze termine a ovamo hocu sve najnovije - e pa ne mozes da se j* a da ti ne udje kako to nas narod kaze). Nista vise mi trenutno ne pada na pamet i nije to nista sto bi ukocilo linux deployment na bilo koji IS.

Tako da ne mozete tek tako da poredite babe i zabe, ja kazem - isplati vam se exchange i te fore - onda nek se cepa Windows, hocete Office zbog baza (nemate kadra a nije vam ni isplativo da se to pomera na mysql, postgre etc), mora AutoCAD i slicno - ok onda. A sekretarica nece smetati razvoju niti raznovrsnosti Linuxa - flavour for every taste.

Eto kazem, mozda je malo zeznuto naci kvalitetnog kadra u ovoj oblasti kome bi smeo da poveris planiranje i realizaciju ovakvih IS-ova, neizvesno je kako ce ga radnici prihvatiti - ali ej, u ovo vreme krize i toliko raspolozive radne snage - ko ce da kuka sto mu solitaire nije isti - mrs bre napolje iz firme.

Ja ne koristim Windows ne zato sto ga mrzim, jednostavno nisam navikao na njega (sada kada krenem da radim negde pod Win-om muka me u'vati al' sta cu, mora se na kratko) a i ne vidim svrhu zasto bi nesto crack-ovao ili placao kada imam alternativu koja radi extra a dzabe je.

Ako mogu ja - moze i sekretarica koju mnogo zabole sta trci iza aplikacije na kojoj radi svaki dan.
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2010. 20:02 ] @
Citat:
combuster
Ma to nema nikakve veze, uporno posmatrate Linux kao Windows - to ti je - sto ti je. Ako cemo iskreno Linux je samo kernel - GNU Linux je skup GNU alata + kernel, GNU Linux distribucija je vec nesto drugo - milion flavoura za sve moguce namene, oces bloat nema problema, eto ti KDE sa svim zivim mogucim skupovima aplikacija i alata upakovanim na DVD. Hoces lightweight, izvoli lxde, openbox, fluxbox, drz ne daj.


Koliko ljudi znas da ovako koriste Linux?

Meni se cini da je ogromna kolicina novih korisnika u proteklih 5+ godina Linux upoznala preko popularnih distroa.

Mislim, super, uskoro ces morati da pravis sam svoj distro ili da juris neku opskurnost kako ne bi imao Shitter i Assbook na desktopu... way to go...

Zato i kazem da bi Linux korisnici trebali da dobro razmisle da li zele takvu popularnost :)

Citat:

Ako mogu ja - moze i sekretarica koju mnogo zabole sta trci iza aplikacije na kojoj radi svaki dan.


Nije uopste problem u sekretarici, nju niko nista i ne pita na kraju krajeva. Da li ce sekretarica kliktati u MS Office-u ili u OpenOffice-u je manje relevantna stvar.

Problem je u celom IT lancu i daleko laksoj dostupnosti podrske za Windows sisteme.
[ combuster @ 17.07.2010. 20:19 ] @
Citat:

Problem je u celom IT lancu i daleko laksoj dostupnosti podrske za Windows sisteme.


Mi jadni cinimo sve sto mozemo da se to promeni :)

Citat:

Mislim, super, uskoro ces morati da pravis sam svoj distro ili da juris neku opskurnost kako ne bi imao Shitter i Assbook na desktopu... way to go...


Ne - ja to nisam rekao, rekao sam da vec postoji milion gotovih distribucija koje nude sve to - to je ogromna razlika izmedju windowsa i linuxa (mogucnost izbora) i to malo izbora sto ste imali sa Windows-om vas sve vise i vise steze - vremenom videcete i sami. Polako. Razumes ti mene vrlo dobro, situacija je vrlo slicna izmedju iPhone-a i root-ovanog Androida - ma kakav ti iPhone hax0r bio - sloboda je na strani suprotnog tabora.

Pomenuo si onu stupidnu inicijativu Fedorinih strucnjaka da se iz userspace-a instaliraju programi - da je to proslo - ajd zdravo Fedoro. Dobrodosli Ubuntu, Mandriva, openSUSE (God forbid) - a aplikacija mi i dalje radi jer je to Linux. Ako se neki sh*t4brainz MSFT dev doseti da nepovratno shebe sa svojom idejom Windows operativni sistem - a sta ces ti onda jadan :D A svi smo svedoci da su krenuli ka tome - ajmo putem Apple-a rece prodavac sampona protiv peruti.
[ maksvel @ 17.07.2010. 20:21 ] @
Treba videti šta taj famozni "prelazak" znači.
- Koliko desktop-aplikacija se koristi: neke bi trebalo portovati (košta $$$), neke rade i na Linuksu (Java), za neke postoji (adekvatna?) zamena
- Ima li serverskih aplikacija i na čemu se one vrte? Da li se planira menjanje te platforme. Da li je korišćenje te aplikacije vezano za neku specifičnost IE (ActiveX).
- Kako je uređena infrastruktura mreže: AD (Win 2003)? Prevođenje na OpenLDAP ili-šta-već opet traži $$$ Tu je i Exchange, koji verovatno rabe takođe itd.

Tako da - mislim da se manji deo realnog problema krije u navikama sitnih birokrata - ako menjanje istih štedi $$$, onda nema tu cile-mile.

LM, takođe, prelazak na Linuks ne znači de-fakto prelazak na totalno-džabe linuks. Postoje i plaćene verzije. Tu opet treba preračunati (eventualni) dobitak u odnosu na MS.
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2010. 20:29 ] @
@combuster,

Ma znam ja da vi radite na tome - ali je za sada i dalje to jednostavno tako.

I ne bih rekao da je slicna situacija ovde kao iPhone vs. Android, jer Microsoft nikad nije isao na tu vertikalnu integraciju jer znaju da bi im to bio kraj... OS kao OS je jako mali deo cele infrastrukture, dok je aplikativni nivo takav da na Windowsu nikad nisi imao nikakva ogranicenja slobode.

- Niko ti ne brani da instaliras sta hoces, odakle hoces
- Niko ti ne brani da biras hardver, kakav hoces, gde hoces
- Niko ti ne brani da prodajes softver koji pravis gde hoces, i kako hoces

Znaci, nema vertikalne integracije niti "wall garden" pristupa.

Osim Windows zavisnosti, u PC-Win svetu nemas drugih ogranicenja. Opet, mnoge firme nemaju problem sa Windows delom jer je to manje-vise samo "runtime" za izvrsavanje aplikacija. Zbog toga nije bilo nekih vecih problema sa tim za sada.

Jedino sto Microsoft moze da uradi na tu temu i da puca sebi u nogu je cenovna politika - tj. da sebe isteraju iz igre cenom.

Istorija pokazuje da Windows zavisnost nije neki bog zna kakav problem... Jedino sto mozda jeste problem moze biti cena i nista drugo za >90% klijenata.
[ combuster @ 17.07.2010. 20:42 ] @
Ma dobro, nisam ni ja gatara pa da pretpostavljam sta ce biti u buducnosti niti zelim da spekulisem.

Kazem samo da ne mozemo da izbacimo Linux iz cele diskusije kao smesnog cinioca - verujte mi ne pricam kao zaelot vec kao neko ko prvi ne bi sam sebi pucao u nogu u nekoj firmi i rekao "Ubacujemo Linux jeftiniji je - tj ne kosta nista" bez obzira na okolnosti (jbt ko ce to da odrzava i da popije blame kasnije), ali zato smatram da ima ohohoho slucajeva gde se tranzicija ili pocetna implementacija nekog IS-a sa Linuxom moze obaviti kao 1,2,3.

E sad sta je sve potrebno vladi Britanije - nemam pojma zato ne mogu ni da kazem da li je to suludi potez ili ne niti smatram da jedan IT-evac to i moze da oceni, potreban bi bio poveci tim i to ne samo IT-evaca nego raznoraznih analiticara, ekonomista, pravnika bla bla i kakvih sve ne profesija.
[ maksvel @ 17.07.2010. 20:54 ] @
Citat:
potreban bi bio poveci tim i to ne samo IT-evaca nego raznoraznih analiticara, ekonomista, pravnika bla bla i kakvih sve ne profesija.

U principu da, ali ume to da se svede na "kreiranje prelazne strategije #123456" u kojoj se na tu gomilu ljudi utroši više para nego na razliku u ceni. Sumnjam da su i Englezi imuni na to
[ combuster @ 17.07.2010. 20:56 ] @
Hehehe moguce :) Al' ni to ne mozemo da znamo za sigurno xD
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2010. 20:57 ] @
Mislim da se previse daje znacaja sta neke drzavne birokrate rade...

To je potpuno nebitno, predstavlja mizeran % biznisa, a opste je poznato da drzavni sluzbenici obicno donose odluke na politickoj bazi a ne na bazi zdravog razuma. Znaci, ugovor ce dobiti onaj ko najbolje lobira.

Privatni biznis je daleko bolji indikator trendova jer privatne firme prvenstveno vode racuna o svojoj profitabilnosti iznad svega drugog.

[ Palma @ 17.07.2010. 21:39 ] @
Sviđa mi se način na koji je maksvel izložio problematiku. Isuviše je mnogo faktora koji utiču na to se čak i razmišljanje o migraciji uzme u obzir.

I onda dođemo do toga da me combuster optuži za spinovanje...

Citat:

combuster:
Kakav spin, vidi se da si dugo na advocacy-ju Jel dzabe upgrade sa XP-a na W7 sa sve office-om ? Ako jeste onda ok. Ako nije i ako pogledas malo unapred (osim ako neces da zatvaras firmu uskoro) videces i sam zasto preci


Ne radi se ovde o spinovanju, nego o prostoj logici. Niko ovde od ljudi iz Windows tabora ne pokreće teme da ljudi treba da pređu na Windows sa Linuxa, UNIX-a i ostale gluposti. Upravo je suprotno, stalno neko od Linux-ovaca sugeriše da „treba preći na ovo ili na ono, te Indija prelazi na Linux, te VB, te Španija, Minhen... I to bi bilo ok, svako ima pravo na svoje mišljenje, ali niko neće da sedne i da napiše zašto bih ja sad trebao nekom svom klijentu da predložim da svoj kompletan IS migrira na Linux?! Niko od vas Linux-ovaca neće da kaže (pa makar i subjektivno mišljenje) zašto da se izvrši migracija, već se svi pozivaju na neku „slobodu, free software mantru, manjak virusa i šta ti ja znam već...“ Upravo iz tog razloga sam ja postavio ona pitanja Žaretu, ali on sad mudro ćuti. Isto tako, spominje neke custom-izacije kojima „AD ne može ni da prismrdi“, pa me interesuje u kom je to IS primenio te custom-izacije i na šta konkretno misli. Ali, javiće se Žare pa će reći nešto više na tu temu.

Postaviću ta pitanja opet, neka se slobodno javi bilo ko od Linux-ovaca, da vidimo koje su to prednosti koje Linux informacioni sistem donosi u odnosu na informacioni sistem zasnovan na Windows-u.
1. Da li je to veći izbor aplikacija (komercijalne ili free, svejedno)?
2. Da li Linux nudi veću kompatibilnost aplikacija?
3. Da li je moguće integrisati Linux servere i klijente na način koji je već godinama dostupan kada su u pitanju Windows Server platforme?
4. Da li Na Linux-u postoji implementacija Directory servisa koja je po opcijama, stabilnosti i lakoći upravljanja uporediva sa Active Directory-jem? I koliko to košta ako je u pitanju komercijalni Directory servis, kao što su Novell, Red Hat...?
5. Da li je jeftiniji razvoj Windows aplikacija ili Linux aplikacija za specifične poslovne primene u našim preduzećima?

Ovo su samo neka od pitanja koja mi trenutno padaju na pamet, verujem da će neko od kolega da se nadoveže.

Isto tako, voleo bih da se javi neko od Linux-ovaca koji je u nekom preduzeću razvio kompletan IS zasnovan na Linux-u, da razmenimo mišljenja.

I još da dodam da je ogroman broj Linux-ovaca na Advocacy-ju izuzetno nerealan u predlozima za migraciju. Kao da je migracija sa jednog IS-a na drugi mačiji kašalj. Ja npr. zaista moram da koristim jake argumente da ubedim svoje klijente da napuste Windows XP i pređu na Windows7. Često treba da maltene dubim na glavi, pričam priče, pronalazim primere, prednosti... Pa i onda su ljudi često oprezni jer treba proveriti kompatiblnost postojećih komercijalnih aplikacija, pa kompatibilnost custom-built aplikacija (Windows XP mode tu dosta pomaže), pa proveriti da li npr. Windows 7 može da se izvršava na postojećem hardveru, da li su npr. štampači i skeneri kompatibilni sa Windows-om 7 itd, itd... A naravno, za sve to treba vremena i sve to košta. U najvećem broju slučajeva preduzeća nemaju interne resurse za obavljanje tih poslova, već moraju da angažuju spoljne konsultante. A to košta. I još uvek je reč o tranziciji sa jedne verzije Windows-a na drugu. A zamislite onda koliko posla ima pri prelasku sa Windows-a na Linux...

Isto tako, šta ako preduzeće već ima razrađene poslovne procese koji se zasnivaju na korišćenje Exchange servera, SharePoint servera...? Ili da raširimo priču malo dalje – nekoliko mojih klijenata poseduje u svojim informacionim sistemima custom-built softver koji im služi kao podrška za prethodno definisane poslovne procese. To su konkretno .NET aplikacije, koje se već nekoliko godina razvijaju u saradnji sa programerskim kućama i koje su bezbroj puta prilagođavane specifičnim poslovnim potrebama i čiji je razvoj koštao Bog-samo-zna-koliko-mnogo novca. Da li ja sad treba da se napravim pametan i odem u te firme i kažem im da treba da pređu na Linux da bi uštedeli na licencama?! Pa ne da bi me izbacili naglavačke napolje, već bi izbacili i stolicu na kojoj sam sedeo!

Pri tome, treba biti realan pa sagledati šta je rezultat svega toga. Da neko preduzeće plati kreiranje IS-a koji će raditi isto što i onaj prethodni? U celoj toj priči je cena licenci za Windows i Office najmanja stavka u svemu tome. Zato sam i pitao da li je neko od Linux-ovaca pravio/učestovao u timu koji je bio odgovoran za razvoj nekog Linux informacionog sistema za npr. stotinak radnih mesta? Da li je uopšte svestan koliki je trud potreban za sve to, koliko truda treba uložiti da bi menadžment prihvatio ideje informatičkog odeljenja, pa izboksovati pare za kupovinu bilo kakvog softvera (a opšte je poznata stvar da se u preduzećima u Srbiji nađe novac za sve osim za informatiku). Pa onda, koliko je vremena, novca i truda potrebno za obuku kadrova u IT sektoru? Ili će preduzeće pri migraciji otpustiti postojeće kadrove i naći nove? Koliko ti novi koštaju i da li su dovoljno kvalitetni / obučeni za posao? Takođe, ja još nisam video da u nekom preduzeću ima viška IT kadrova. Svi se žale i kukaju kako imaju manjak ljudi, a menadžment ne dopušta zapošljavanje novih. I šta sad, ti postojeći da rade migracije, a ovamo ne mogu ni tekuće poslove da završe?

I naravno, onda neko dođe na Advocacy i samo kaže kako „treba preći na Linux jer se štedi na licencama...“


[ combuster @ 17.07.2010. 22:18 ] @
Citat:

Ne radi se ovde o spinovanju, nego o prostoj logici. Niko ovde od ljudi iz Windows tabora ne pokreće teme da ljudi treba da pređu na Windows sa Linuxa, UNIX-a i ostale gluposti.


Pa to je zato sto imate 99% market share-a eto zasto. Valjda i sam znas nisi blesav. I nismo mi pokrenuli temu nego GB.

Citat:

2. Da li Linux nudi veću kompatibilnost aplikacija?
3. Da li je moguće integrisati Linux servere i klijente na način koji je već godinama dostupan kada su u pitanju Windows Server platforme?


Ako je meni jasno na sta si ti mislio ovde kill me. Sta je to kompatibilnost aplikacija - sa cim kompatibilno ? Sta je integracija servera i klijenata i koji je to nacin dostupan :P Sama implementacija klijent-server mreza je razlicita ali svakako izvodljiva i u jednom i u drugom slucaju - to integracija, sinergija i ostale fensi termine ostavi za neku govoranciju elsewhere. Za prvo i peto pitanje - reci cu ti da je priblizno jednako ali zavisi od slucaja do slucaja. Na cetvrto na zalost ne znam da ti odgovorim.

Raznolikost IS-a je zapanjujuca, nisu samo racunari u pitanju, freakin' phone je deo IS-a, fax, tel centrala pa tako dalje i tako blize. I sad ti meni kazes ja imam custom .NET aplikaciju i sad treba da prelazim na Linux. Pa naravno da ne treba. Niko ti i ne kaze da treba. Niti je isplativo u slucaju kakvom si ti opisao. Jel' to jedini slucaj ?

Kada ti meni budes objasnio zasto generalno ne treba koristiti Linux u informacionim sistemima - reci cu ti ok - omasio sam branshu.

Citat:

Pa onda, koliko je vremena, novca i truda potrebno za obuku kadrova u IT sektoru?


Ja sam obucavao non IT kadrove (medicinsko osoblje) 2x30 polaznika od po pet dana za rad na WINDOWS platformama jos davne 2001-ve, kako sam ih tada obucavao za Win+MS Office isto tako sam mogao u to vreme da ih obucavam za Linux + Star Office etc i da rade isto tako efikasno u domenu koji je njima potreban. Pre par meseci sam drzao kurs iz upotrebe Linuxa za odrzavanje i servisiranje racunara pa da vidis kako su ljudi lepo shvatili u kojim sve slucajevima Linux moze da bude od esencijalne pomoci. Dakle obuka kadrova je peace of cake i naravno brzina obuke zavisi od "najsporijeg" polaznika (osim ako ne kazes da je lik braindead i da ne znas sta uopste trazi tu).

I jos jedna stvar, linux klijent-server mreze rade poprilicno lepo i bez problema, deljenje stampaca, fajlova, gateway pa cak i freakin' samba radi super (u slucaju da ti je potreban Windows klijent). Na zalost, situacija je takva u nasoj zemlji da nisam imao prilike da ovo radim puno puta (dva puta i to oba pre par godina) ali ne moze mi niko reci da to ne sljaka stabilno. I naravno da nisam imao prilike da implementiram linux klijent-server mreze na 100 racunara - ali ako radi na tri i petnaest racunara - ne vidim zasto ne bi radilo i na 100, 200 itd...
[ kkedacic @ 18.07.2010. 07:00 ] @
@Palma:
Glavni razlozi za prelazak jeftinije, fleksibilnije i slobodnije.
Tamo gdje se moze prijeci treba se prijeci, npr. skole, oni koriste vecinom samo office, a OOo je sasvim dovoljan; usteda ogromna.
Ovdje o privatnim tvrtkama nepricamo nego o drzavnim institucijama itd., koje su financirane od strane poreznih obveznika, a rasipanje tim novcima nije moralno jer se moze potrositi na mnogo bitnije i vitalnije stvari.

Neznam kakav je software u drzavnim institucijama pa ti nemogu odgovoriti na sva pitanja, znam da je igracima poput CERNA i NASI linux sasvim zadovoljavajuci, a da su zahtjevi drzavne birokaracije neusporedivo manji.
[ tdjokic @ 18.07.2010. 08:16 ] @
@ Palma: vec me mrzi da pisem isto u 100 tema. Ali, hajde, jos jedna repriza (kao na RTS).

Za pocetak, i ja sam sebi "preduzece": imam prihode, rashode, fiksne, promenljive troskove, amortizaciju hardvera itd., itd., iako sam fizicko lice. I na pocetku NISAM bio Linuxovac.

Prvo sam bio totalno racunarski nepismen. Buduci da sam se prvi put zaposlio negde 1969 posteno sam se nagulio papira crtajuci olovkom po tabli. Pa se pojavise ona cuda sa kasetofonom (Comodore i slicno?), pa prolazi vreme i po preduzecima u kojima sam radio pocese da se pojavljuju vrata sa natpisom "ULAZ STROGO ZABRANJEN - RACUNAR!" ali je iza tih vrata bio valjda prvi AT racunar, da ga koriste obicni tehnicari i inzenjeri, ne one azdaje sa busenim karticama od IBM-a i slicno, do kojih ni inace nisam mogao ni da prigvirim.

Najzad, negde 1985 na stolu u kancelariji se pojavio racunar, sa DOS-om i 1 MB memorije. Koristili smo ga za pisanje, i to ozbiljno, program je bio WordStar, a kasnije smo nakrali i neki ACAD za DOS i poceli da crtamo. Kasnije je sve islo svojim putem. I stalno sam imao MS ispred sebe.

Onda hocu da instaliram na svom privatnom PC-u Windows, verzija [mani taj, taj je djubre] a on me zeza - ako ne pogodim pravi redosled instalacije drajvera (Pazi - redosled, ne pravi drajver, nego ako instaliram prvo drajver za zvucnu onda se zaglupi drajver za graficku, nesto u tom smislu) nece da radi. Instaliram win modem, pa ga uklonim, ostanu repovi kojih nisam ni svesan, prodajem modem kao problematican a kupac ga hladno pokrene!

Onda nam stigne i demokratija pa nova vlast pocne da propagira legalizaciju, pre mnogih stvari koje ni danas nisu ni blizu resenja, i ja tu puknem nacisto. Da ne spominjem koliko godina zivota mi je odnelo saznanje da ne smem ni pleh (kuciste) da promenim na racunaru koji ima legalni Windows, jer se nalepnica stavi na kuciste i gotovo, nema premestanja.

Onda sam se ubio od instalacija Linuxa i namucio se kao Isus na krstu. Kupovao CD-e kod kojekoga, instalirao po nekoliko puta jednu distribuciju jer recimo ne ukapiram sta je i zasto se ne vidi password i tako redom. To je bilo poodavno - ako je suditi po datumu registracije na ES, pre nekih osam, devet godina. I tako sam postao Linuxovac. Menjam sta hocu, kad hocu, nesto radi, nesto ne radi, sve vec poznato.

Ali, ako sam ja kao fizicko lice nasao neku logiku i racunicu da predjem na Linux, zasto to ne bi uradile i neke vlade i druge institucije?

Neces verovati - bezbroj puta sam razmisljao DA PREDJEM SA LINUXA NA WINDOWS, ali se onda setim sta mi se sve dogadjalo i na Windowsu i dignem ruke. Krenuo ja da probam Win 7. Uradio sve sto su napisali, krenuo da instaliram a on prekine i kaze jednostavno "Instalacija nije moguca." bez ikakvog objasnjenja! Hvala, ali ne hvala, pa to isto imam i kod Linuxa i to dzabe, sa tom razlikom da tamo mogu da pitam na 100 mesta, na sve nacine, a ovo kod MS-a je sve nesto na note, u stilu njihove cuvene pomoci, koja je pre svega sracunata na to da ne uznemirava radne ljude, u stilu "Da bi sijalica svetlela traba je upaliti."

Znam da je ovo karikirano i nije povezano sa velikim sistemima, ali ipak ima neke veze. I sami smo svedoci da se ovde javlja sve vise ljudi koji vise ne pitaju "Sta je Linux?" nego "Treba mi neki Linux za to i to, koji savetujete?" Sa porastom broja korisnika, bice na raspolaganju sve vise programa, a onaj ko je kod kuce navikao na Linux vise ce voleti da ga ima i na poslu.

MS Windows-u hvala. On je u IT odigrao svoju ulogu "brace Rajt" i sad se javljaju i drugi i sto da ne? Zasto bi se slepo ostajalo na jednom resenju kad mozda postoji i drugo, bolje i jeftinije.

Stalno se govori kako masine sa Linuxom treba odrzavati, sto je istina, ali se istovremeno govori kako je i Windows bezbedan ako uradis sve sto treba a moja snaja jos uvek ne zna da smanji sliku koju salje mejlom, sto ce ona sama znati da na svom racunaru uradi sve sto treb mani ga! Znaci, i masine sa Windows-om treba da odrzava kvalifikovana i ovlascena osoba, sto je sada jos uvek jeftinije i dostupnije, ali to nije posledica iskljucivo kvaliteta nego pozicije MS-a na trzistu.

Trenutno od MS-a koristim IE 6(?) pomocu Wine, zbog neke banke, nista vise. I uvek sam nesrecan kad to moram da pokrenem i uvek cu biti protiv OS-a koji je napravio Amerikanac, za Amerikance i prilagodio njihovom stilu zivota i razmisljanja i koji time prakticno namece i neke svoje sisteme vrednosti. Nemam nista protiv Amerikanaca, cak i saradjujem sa nekima od njih, ali sve do granice dok se medjusobno postujemo. A ponasanje MS-a je cesto podilazenje a ne postovanje. Jeste da masa to voli, ali ja ne volim, a sudeci po broju tuzbi protiv MS reklo bi se da ne vole ni mnogi drugi.
[ Dejan Lozanovic @ 18.07.2010. 11:18 ] @
Citat:
Palma:
1. Da li je to veći izbor aplikacija (komercijalne ili free, svejedno)?

Ako cemo da budemo realni vecina firmi koristi mail,browser, neki office paket, i verovatno neki program kojim opisuju njihove poslovne procese. Znaci prosek mu dodje broj aplikacija koji dodju na prste jedne ruke.

Citat:

2. Da li Linux nudi veću kompatibilnost aplikacija?


Pa ako ces da guras mak na konac, linux podzava POSIX standard koji je tu jako dugo vremena, drzi se posix-a i tu si sve vreme sto se kaze kompatibilan si ne samo sa linuxom vec i sa ostalim unixoidima :)


Citat:

3. Da li je moguće integrisati Linux servere i klijente na način koji je već godinama dostupan kada su u pitanju Windows Server platforme?
4. Da li Na Linux-u postoji implementacija Directory servisa koja je po opcijama, stabilnosti i lakoći upravljanja uporediva sa Active Directory-jem? I koliko to košta ako je u pitanju komercijalni Directory servis, kao što su Novell, Red Hat...?

A da li je moguce administrirati lako i jednostavno windows masine kao sto to mozes na linuxima ?
http://www.centos.org/docs/5/pdf/Cluster_Administration.pdf
http://sourceforge.net/projects/pdsh/

preko pdsh-a jednom komandom updajtujem sve racunare, restartujem ih ili uradim bilo koju drugu akciju koja mi treba. E sad mozemo da vodimo onu vecitu bitku tipa CLI vs GUI, za koju kazem da je stvar ukusa. I da je CLI los ne bi ga MS vaskrsao u svojim server operativnim sistemima.

Citat:

5. Da li je jeftiniji razvoj Windows aplikacija ili Linux aplikacija za specifične poslovne primene u našim preduzećima?


Identican je, tj nema razlike u ceni. Ako preduzece ima neku web aplikaciju onda im je apsolutno isto, sa druge strane ako koriste mozda Javu za desktop aplikaciju opet nema razlike. pominjao si .NET aplikacije isto imas Mono koji tu zavrava problem.

Citat:

Isto tako, voleo bih da se javi neko od Linux-ovaca koji je u nekom preduzeću razvio kompletan IS zasnovan na Linux-u, da razmenimo mišljenja.

Mislim da nismo u istoj prici :), ali evo razvijam trenutno komplet linux resenje u firmi gde trenutno radim. Znas i sam detalje :P

Citat:

Isto tako, šta ako preduzeće već ima razrađene poslovne procese koji se zasnivaju na korišćenje Exchange servera, SharePoint servera...? Ili da raširimo priču malo dalje – nekoliko mojih klijenata poseduje u svojim informacionim sistemima custom-built softver koji im služi kao podrška za prethodno definisane poslovne procese. To su konkretno .NET aplikacije, koje se već nekoliko godina razvijaju u saradnji sa programerskim kućama i koje su bezbroj puta prilagođavane specifičnim poslovnim potrebama i čiji je razvoj koštao Bog-samo-zna-koliko-mnogo novca. Da li ja sad treba da se napravim pametan i odem u te firme i kažem im da treba da pređu na Linux da bi uštedeli na licencama?! Pa ne da bi me izbacili naglavačke napolje, već bi izbacili i stolicu na kojoj sam sedeo!


E sad to su vendors lock-in resenja. Zasto je Oracle postao jak i veliki gigant ? Upravo zvog toga sto se njihov SQL server izvrsavao na apsolutno svemu mogucem.

[ Dejan Lozanovic @ 18.07.2010. 11:23 ] @
evo vam jos mateijala :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_adoption
[ VladimirCDT @ 19.07.2010. 18:09 ] @
Neki od argumenata koji su ovde potegnuti protiv migracije na OSS i Linux, jednostavno ne stoje.

1. Prelazak sa M$ Office paketa na OOo uopste nije problematican iz aspekta obucenosti korisnika. Interfejs je (bio) prilicno slican. Meni je daleko veci problem bio da se snadjem sa ovim poslednjim izdanjem M$ Office-a, jer zadnji koji sam koristio je bio valjda sa oznakom XP ili 2003, vise se i ne secam.
2. Browseri nisu neki problem. (npr. FF u odnosu na IE)
3. Mail klijenti su u osnovi, takodje svi manje vise isti u smislu nekih osnovnih i potrebnih funkcionalnosti. Primera radi, ja nemam nikakav problem sa KMailom (KDE) u odnosu na Outlook. Da ne spominjem da se cesto uvode i Web mail resenja. A tu vise nikako nije pitanje na kom OS-u browser trci ili koji se browser uopste koristi.

4. Tranzicija ili cena kostanja prelaska na nova, specijalizovana resenja (aplikacije) u odnosu na dotadasnja, Windows based resenja moze poredstavljati jedini problem. Dakle, kupovina/pravljenje novih aplikacija.

5. Baze podataka mogu i dalje da trce na istim serverima i platformama na kojima su do tada radile. Takodje, jedina baza koja je vezana za platformu to je M$ baza. Oracle i druge rade pod Linuxom.

6. Tranzicija ne mora da znaci nuzno prebacivanje celokupnog IS-a na Linux ili OSS.
Ako govorimo o OS-u:
Ne samo da mogu da se prebace samo desktop masine sluzbenika, vec moze da se prebaci samo deo tih "sluzbenickih" masina, tamo gde ne postoji konkretna potreba za iskljucivo M$ based resenjima. Ili, mogu se samo neki serveri prebaciti iskljucivo na Linux. Postoje razne kombinacije.
Da ne ispadne da pricam na pamet, u firmama u kojima sam ja radio i radim danas, "infrastruktura" je mesovita. Neki serveri (vecina) su Linux masine, ali postoje i Windows serveri u istom sistemu.

Ako govorimo o OSS-u:
Mozete vi zadrzati Windows OS i vas specifican software, ali ceo Office prebaciti na OOo. Dalje, koliko ljudi koristi Windows (i uopste ne razmislja o nekom drugom OS-u), ali zato kao mail klijent koristi Thunderbird, a outlook ih ni ne zanima ?

7. Ja sam SW inzenjer, radio sam, a i sada radim na razvoju. Neka resenja su bila, da se tako izrazim, "mesovita". To podrazumeva Linux servere, a za klijentske aplikacije koje ce koristiti neki sluzbenici/korisnici se podrazumeva ili Windows okruzenje, ili se radi web interfejs, pa tada cesto nije ni bitno pod kojim okruzenjem radi neki krajnji korisnik. Istini za volju, u nekim slucajevima intgracije vec postojecih resenja, cak i sa Web interfaceom se desava da su neka od tih resenja bila zavisna od Windowsa.

Proizvod na kome trenutno radim, ima server koji radi iskljucivo na Linuxu (u stvari, tako se i isporucuje). Proizvod podrzava "integraciju" sa Exchange-om, podrzava Outlook (tj. postoje specificni dodaci da bi se ekspploatisali neki od feature-a u Outlook-u), ali i Lotus (IBM) itd.

Dakle, nije nuzno opredeliti se da vam ceo IS bude baziran iskljucivo na M$ proizvodima, niti vam je to najjeftinije resenje.

9. Nekakve "legacy" aplikacije koje se koriste, imaju svoj vek trajanja i vendori ce vam jednostavno obustaviti podrsku posle nekog vremena. Dakle, hteli vi to ili ne, moracete u jednom trenutku preci na neke druge aplikacije. Mozda je to trenutak kada cete moci da razmisljate o tome da sledeci put ili kupujete/placate razvoj takvih resenja koja nisu zavisna od M$-a, vec vam daju slobodu izbora, da sada ne navodim moguca resenja.

------------------------------------------------

Sve u svemu, misljenja sam da se moze uciniti ozbiljna usteda prelaskom na OSS resenja. Takav prelazak moze da se obavi ili parcijalno, ili u vise etapa, u zavisnosti od datih okolnosti u nekom konkretnom slucaju. Pored toga, takve promene mogu biti vrlo jeftine i bezbolne. I to vazi ne samo za drzavnu upravu, vec i za kompanije.

Samo su potrebni volja, resenost i sloboda da se to zaista i ucini.
[ toplim @ 17.12.2010. 18:02 ] @
Ne mogu da citam sve ali vidim da je prica linux-windows. Moje misljenje je strucno, poeticno, prorocno i cenjeno a ono glasi:
Linux ne moze da napreduje jer je pošten sistem koji ne zahteva administraciju. To je poenta.
Kad kažem napreduje, mislim na novac, kapital. A to kad će narod da shvati da su se za*ebali, to je već druga tema.
I naravno da će svako da brani svoje, ali objektivan može biti samo onaj koji ne zavisi ni od jednog ni od drugog.
Po meni, linux bez GNU ima dobru osnovu da napreduje. A koliko će GNU Linux da napreduje zavisi od volje linux programera da naprave zajedničku distribuciju.
[ Ivan Dimkovic @ 17.12.2010. 18:43 ] @
Citat:

pošten sistem koji ne zahteva administraciju


Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)
[ toplim @ 17.12.2010. 18:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)


I ja mislim da nema a isto mislim da nam nedostaje.
[ Ivan Dimkovic @ 17.12.2010. 20:21 ] @
Pa imaces uskoro one Google Chrome igracke, na kojima nece imati sta da se administrira :)

Sa druge strane, poslovno IT okruzenje je suvise komplikovano da je moguce zamisliti situacije bez administracije.
[ toplim @ 18.12.2010. 18:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)


Nisam mislio na podesavanje operativnog sistema kao administraciju, nego na kompaniju i kampanju. Sa linuxom to moze da bude lakse, posebna distribucija forsirana od strane linux zajednice uz to prirucnik i live support podrska i nista vise. microsoft je pokrenuo celu fabriku i planetu sa svojim sistemima i edukacijama pocevsi od kurseva pa sve do antivirusnih zastita. Linux instaliras, znas kako da podesis sve do detalja, mozes da promenis cak i ime distribucije da je prilagodis maksimalno, usput ucis, istrazujes i ne radis nista nelegalno, kad ti nesto zatreba pozoves i pitas. to je mini administracija.
[ waikiki @ 03.01.2011. 20:37 ] @
i Rusi prelaze na otvoreni softwer..

Ruski premijer, Vladimir Putin, izdao je uredbu vladinim agencijama da pređu na otvoreni softver do 2015. godine.
http://www.rts.rs/page/stories...%D0%B9+%28zbogom%29++Microsoft
[ mmix @ 03.01.2011. 20:48 ] @
Ima vec tema o tome.