[ Ivan Dimkovic @ 15.07.2010. 18:14 ] @
Sada mi kolega baci ovo:

http://www.sf.bg.ac.rs/upis/downloads/2010/Resenja_prijemni.pdf

Citat:

3. Ako su AC = 12 m i BC = 16 m katete pravouglog trougla , ABC onda je hipotenuza AB = 20 m.


Da li je ovo neka zajebancija??!??!?!?!?!?!?!?

Da li je moguce da je ovo zadatak na prijemnom za FAKULTET???????????????????

Ono.... nije bas da sam toliko mator, ali u moje vreme je ovo bio jedan od onih zadataka na pocetku (laksih) na prijemnom za srednju skolu.

Ili je drustvo postalo toliko debilno da se ovo smatra dovoljno teskim zadatkom za maturante SREDNJIH SKOLA?????????????

Idiocracy...

Sledece godine ce biti zadatak iz poznavanja facebooka ocigledno... pitagorina teorema ce biti preteska, ona ce se obradjivati na magistarskim studijama #@(*&@#(*&@#
[ Radovan__III @ 15.07.2010. 18:31 ] @
o boze, i mnogi drugi deluju previse jednostavno, hostovano je na njihovom sajtu tako da je veoma moguce je ovo LOL
[ Count Zero @ 15.07.2010. 18:39 ] @
Vrlo moguće...
Puno fakulteta: svi se "trude" da upišu što više studenata...
[ tdusko @ 15.07.2010. 18:42 ] @
@Ivane

Ajde da se kladimo da je polovina posle prijemnog rekla: "prijemni nije bas bio naivan" :)

Prosle godine sam polagao prijemni na nekoj visoj masinskoj u Zemunu da bih se spasao vojske. Bio sam 4. na rang listi od njih 200 recimo iako pipnuo pred prijemni nisam matematiku, a prijemni (20 zadataka) sam radio toliko dugo da niko u firmi (Banovo brdo) nije primetio da sam ostao malo duze na pauzi za rucak ;). Kad sam se vratio prepricavao sam im zadatke i ljudi su umirali od smeha :)
[ Ivan Dimkovic @ 15.07.2010. 18:44 ] @
Ocigledno je u pitanju biznis...

Ali ovako spustanje kriterijuma? Ovo je kriminal koji se radi prema celom drustvu.

Za ovakve stvari bi mnoge ljude trebalo najuriti sa tih fakulteta.
[ Count Zero @ 15.07.2010. 18:47 ] @
Trebalo.. ali ko to da učini. Jedan domaći rektor ili tako neki glavonja upravo je nedavno poručio da "kvalitet proizilazi iz kvantiteta".
[ the_tosic @ 15.07.2010. 19:03 ] @
Da, danas se fakultet lakse upisuje nego srednja skola.
A taj zadatak sa Pitagorinom teoremom je samo slika celog skolstva. Siguran sam da preko 50% svrsenih srednjoskolaca ne bi znalo da nadje 12% od 50dinara.
[ jablan @ 15.07.2010. 19:43 ] @
Citat:
the_tosic: Siguran sam da preko 50% svrsenih srednjoskolaca ne bi znalo da nadje 12% od 50dinara.

Ko bi se bre cimao za tako male pare...
[ Izvoljski @ 15.07.2010. 20:18 ] @
uhvatio si se taj jedan zadatak koji je lak i vise proverava lingvisticke sposobnosti. Medjutim, prijemni je OK. Sasvim je primereno tezak i takav je bio i pre. Uostalom zna se da SF uvek imao laksu matematiku od Masinskog, a za FTN su uvek davali najteze zadatke pa ipak nikakav problem za pazljivog citaoca Veneovih zbirki.
[ Ivan Dimkovic @ 15.07.2010. 20:24 ] @
Hahahaha ... lingvisticke sposobnosti :)

Elem, ne... pre 10 godina ovo DEFINITIVNO nije bilo na prijemnim. Pitagorina teorema je gradivo iz osnovne skole.

Mada, ko zna, mozda je uskoro prebace na fakultete... teska je to matematika.
[ 3way @ 15.07.2010. 20:37 ] @
Citat:
Izvoljski: uhvatio si se taj jedan zadatak koji je lak i vise proverava lingvisticke sposobnosti. Medjutim, prijemni je OK. Sasvim je primereno tezak i takav je bio i pre. Uostalom zna se da SF uvek imao laksu matematiku od Masinskog, a za FTN su uvek davali najteze zadatke pa ipak nikakav problem za pazljivog citaoca Veneovih zbirki.


MIslis, ostalima daju latinske deklinacije?
[ HeYoo @ 15.07.2010. 23:34 ] @
Ma ti prijemni na fakultetima sa problemom popunjavanja "kvote" su cisto formalnosti radi. Na masinskom odseku FTN-a nije potrebno osvojiti niti jedan bod iz matematike(vec polozi test neke opste teh kulture) da bi se upisalo na budzet.
Na visoj tehnickoj u NS je moguc upis cak i ako kandidat ne zna sva slova samo ako plati samofinansiranje.
Mislim da se na tim prijemnim treba da se poveca kriterijum cisto radi samih studenata. Da se buduci studenti postede patnje kao i njihovi roditelji posto se preko 50% njih zakuca na prvoj godini i tako protrace dragocene godine i novce. Jeste da bi onda masinstvo npr upisivalo godisnje max 50 ljudi ali bi njima valjda bilo jasno zasto su to upisali.
[ waikiki @ 15.07.2010. 23:48 ] @
Citat:
HeYoo:Na masinskom odseku FTN-a nije potrebno osvojiti niti jedan bod iz matematike(vec polozi test neke opste teh kulture) da bi se upisalo na budzet. Na visoj tehnickoj u NS je moguc upis cak i ako kandidat ne zna sva slova samo ako plati samofinansiranje.

Evo nekih pitanja (i odgovora) sa prijemnog na FTN (masinstvo)

1. Kompjuter je neophodan svakom inženjeru za uspešan rad:
a) da
b) možda
c) ne

2. Komuniciranje preko interneta je veoma korisno za sticanje novih znanja i informacija:
a) da
b) možda
c) ne

3. Koliko je kompjuter bitan za rad mašinskih inženjera:
a) nije bitan
b) možda će biti bitan u budućnosti
c) neophodan je već sada

4. Učenje novih programa na kompjuteru je:
a) veoma interesantno i korisno
b) ne znam
c) nešto što traži puno rada a daje malo koristi

i td...

http://www.ftn.uns.ac.rs/upis/zadaci.html (testovi sklonosti)
[ combuster @ 15.07.2010. 23:52 ] @
OMG disaster, ovo je za obdaniste...
[ abitbp6 @ 16.07.2010. 00:04 ] @
Citat:
waikiki: Evo nekih pitanja (i odgovora) sa prijemnog na FTN (masinstvo)
...
http://www.ftn.uns.ac.rs/upis/zadaci.html (testovi sklonosti)

Pa čekaj, da li se ovaj test sklonosti i formalno boduje, tj da li rezultat ovog testa ulazi u ukupan zbir poena kojim se određuje mesto na rang listi za upis?
[ waikiki @ 16.07.2010. 00:09 ] @
Boduje se.. 3 boda je max za jedno pitanje

[ MilanTarot @ 16.07.2010. 00:20 ] @
da li imate tekst tog zadatka sa Pitagorinom teoremom ili samo resenje? Mozda duzine kateta nisu eksplicitno bile date, vec je bilo potrebno i njih nekako izracunati. Ne verujem da se zadatak svodi na puku primenu formule c2=a2+b2
[ waikiki @ 16.07.2010. 00:23 ] @
^^klikni na link u prvom postu
[ pajaja @ 16.07.2010. 00:47 ] @
Mislio je na postavku zadatka a ne resenje. Mada s obzirom da bar prvih 8 zadataka moze napamet da se izracuna, verovatno jeste c2=a2+b2.
[ drbogi @ 16.07.2010. 02:22 ] @
A jel postoje uopšte po belom svetu saobraćajni fakulteti, ili se ta oblast izučava kao predmet na drugim fakultetima?
[ abitbp6 @ 16.07.2010. 07:53 ] @
Citat:
waikiki: Boduje se.. 3 boda je max za jedno pitanje

Vidim da se odgovori boduju, ali pitam da li se rezultat ovog testa zbraja sa poenima koji se koriste za formiranje rang liste za upis. Teško mi je da poverujem da rezultat TESTA SKLONOSTI, utiče na poziciju na rang listi. Pitanja su, inače, totalno retardirana.

Bez kog od ovih programa računar postaje neupotrebljiv:
1. Windows
2. Fortan
3. Paskal
4. Vižual Bejzik

Tačan odgovor nije nijedan, a oni verovatno očekuju odgovor pod 1.

I ima jedno tipa - da li je inženjeru neophodan računar. Tačan odgovor je NE, jer su ljudi pravili fantastične stvari i bez papira i olovke, a ne računara, ali je očekivani odgovor DA, valjda da ubede decu da se bave modernim tehnologijama.
[ anon115774 @ 16.07.2010. 08:17 ] @
@Dimkovic

2002. godine na prijemnom ispitu vise elektrotehnicke skole je bilo sledece pitanje:

Kada za monitor kazemo da je 17 inca to znaci:

a) Da je sirina 17 inca
b) Da je duzina kabla 17 inca
c) Da je dijagonala 17 inca
[ Miroslav Cvejić @ 16.07.2010. 08:26 ] @
Ma bre, 1999. godine nije bilo prijemnog pa se na mašinac upisalo 10 puta više ljudi nego što treba. Pola od tih ljudi je upisalo i još neki fakultet (jer, jelte, nije bilo prijemnog) pa koji im krene će da završe. A koliko ih je završilo? :) Samo su zauzeli mesto ljudima koji bi možda to i završili u dogledno vreme.
[ Java Beograd @ 16.07.2010. 08:32 ] @
Evo još nekoliko teških pitanja






[ Isak666 @ 16.07.2010. 08:43 ] @
@Java
da li nam mozes poslati i odgovore za ove zadatke?
Ovaj poslednji mi zadaje probleme...
[ X Files @ 16.07.2010. 08:51 ] @
Ja bih na pitanje broj 5 odnosno pitanje 1 u inicijalnom postu, ladno odgovorio sa NE.
[ vladd @ 16.07.2010. 09:12 ] @
Izgleda da je veci problem u odgovorima

Citat:
Evo nekih pitanja (i odgovora) sa prijemnog na FTN (masinstvo)

1. Kompjuter je neophodan svakom inženjeru za uspešan rad:
a) da
b) možda
c) ne

2. Komuniciranje preko interneta je veoma korisno za sticanje novih znanja i informacija:
a) da
b) možda
c) ne

3. Koliko je kompjuter bitan za rad mašinskih inženjera:
a) nije bitan
b) možda će biti bitan u budućnosti
c) neophodan je već sada

4. Učenje novih programa na kompjuteru je:
a) veoma interesantno i korisno
b) ne znam
c) nešto što traži puno rada a daje malo koristi


Pod 1 je c, pod 2 je c, pod 3 je mozda b verovatnije a, pod 4 je c

Jednostavno ne treba..bar sto se posla(ako ga uopste nadje u struci) tice

Ovo je konstatacija nakon duzegodisnjeg iskustva u ovoj oblasti

A koliko sam video po oglasima za posao.... za masinskog inzenjera, diplomiranog, najvaznija je vozacka dozvola "B" kategorije


Poz
[ stil @ 16.07.2010. 09:15 ] @
Vidim da na njihovom sajtu postoji nekakav probni formular sa postavkama i rešenjima zadataka. Pretpostavljam da su postavke zadataka iz prvog posta iste ili slične.



www.sf.bg.ac.rs/upis/downloads/2010/Resenja_probni_prijemni.pdf

Jedno pitanje.

Kako funkcioniše sistem Open University. Zanimljiv koncept, da li neko zna nešto više o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2010. 09:25 ] @
Na OU, bar za strane studente, nema nikakvog prijemnog.

Kako je za UK rezidente, to vec ne znam.
[ stil @ 16.07.2010. 09:30 ] @
A kako se slušaju predavanja i polažu ispiti ?
[ maksvel @ 16.07.2010. 09:32 ] @
Mislim da nema prijemnog ni za njih. Konačni ispiti bi trebalo da se polažu u "školi" (za pojedine predmete):
Citat:
Not all of our courses have an exam. For those that do, we have at least one examination centre in each of the following European countries: Austria, Belgium, Bulgaria, Channel Islands, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Isle of Man, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Republic of Ireland, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland.

Za e-learning koriste Moodle.
Čuh da su školarine pristupačne - doduše i nemaju nekih materijalnih troškova. Puno toga se može pronaći i na sajtu: http://www3.open.ac.uk/study/e...d/where-can-i-study.shtml#otp1

Citat:

Just like students in the UK, you will get course materials in the post for home study, and you’ll access some materials online.

Your tutor will support you by post and (depending on your course and tutor) by phone, online forums or email. Other possible support includes:
face-to-face tuition
informal support groups with other students
our online library service, Open Library

I sam sam se zainteresovao za ovo. Prvo da završim "normalne" studije
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2010. 09:38 ] @
@stil,

Ispiti se polazu u OU test centrima kojih ima sirom Evrope. Sa stanovista ispita, nema nikakve razlike izmedju "online" i "offline" studiranja.

Inace, online studenti su podeljeni u regionalne grupe - i svakoj grupi od nekoliko studenata je dodeljen regionalni tutor sa kojim imas konsultacije i koji organizuje sastanke. Tutor je, takodje, zaduzen za ocenjivanje tvojih radova/projekata koji spadaju u kontinualnu proveru znanja (nesto slicno kolokvijumima)
[ Picsel @ 16.07.2010. 12:09 ] @
Prijemni iz matematike na fizickom fakultetu prosle godine http://147.91.68.190/OsnovneStudije/Upis/matematika_resenja.pdf

Jednostavno, daju lake prijemne kako bi upisali sto vise studenata... Takva je politika fakulteta, drzave. Upisati sto vise, pa onda svi nek budu studenti, samo nek se odlozi problem nezaposlenosti i lenjosti ovog naroda, a fakultet da usput i uzme nesto novaca.
Raspad
[ vladd @ 16.07.2010. 13:24 ] @
To nije neki razlog. Osim sto imaju kvote za upis, ako je slabo interesovanje, ne pomaze ni ukidanje prijemnog.

Tako da Fizicki fakultet, Tehnoloski, i sl, nisu primer..