[ djole1979 @ 19.07.2010. 09:41 ] @
Pozdrav,
zna li neko gde mogu da kupim najeftinije u Srbiji cist FLUX bez primesa kalaja u sebi, negde sam na netu procitao da je FLUX ustvari mesavina alkohola 100% i kalafonijuma, zna li neko nesto o tome i koliko je ova metoda uspesna?
[ bogdan.kecman @ 19.07.2010. 09:56 ] @
mesavina nitro razredjivaca i kalafonijuma radi extra dobro .. za alkohol ne znam ..

flux bez kalaja imas kod skoro svih prodavaca
[ djole1979 @ 19.07.2010. 10:45 ] @
Ok jel si mislio na nitro ili uljani razredjivac i koji odnos kalafonijuma i razredjivaca bi trebao da bude, recimo za 100gr kalafonijuma dali bi trebalo 100gr razredjivaca tj odnos 1:1 ili neki drugi odnos?
[ bogdan.kecman @ 19.07.2010. 13:37 ] @
Citat:

mesavina nitro razredjivaca i kalafonijuma


Citat:

jel si mislio na nitro ili uljani razredjivac


mislio sam na nitro, kao sto sam i napisao


Citat:
koji odnos


zavisi kakav flux oces, gust koji ostavlja mnogo kalafonijuma ili redak .. ja generalno uzmem staklenu flasicu, napunim nitro razredjivacem i ubacim "odokativno" kalafonijuma (u casu od 2d nitro-a stavim 1cm kalafonijuma na dnu case), pustim da se to rastopi preko noci (posto me mrzi da trunim/smirglam kalafonijum da se brzo rastopi) i to je uglavnom ok, ako je suvise redak dodam kalafonijuma, ako je suvise gust (ostavlja previse kalafonijuma na plocici) dodam razredjivac
[ Odin D. @ 19.07.2010. 17:43 ] @
Ja koristim isopropanol koji kupim u apoteci i kalafonijum.

Kalafonijum je od "STANNOL-a" i toliko je krt da se za par sekundi moze zdrobiti u prah gnjececi ga bilo cime.
Ja obicno stavim odlomljene komadice u najlonsku kesicu i onda kesicu izuhvatam kombinirkama i bude kao prah secer za par sekundi. Nema potrebe za smirglanjem i slicnim operacijama.

To se uz malo muckanja rastopi u isopropanolu za minut.
Isopropanol se koristi u 99.9% gotovih smjesa koje mozes kupiti na trzistu.

Sto se tice gustine, neki tvrde da je najbolje staviti samo onoliko kalafonijuma koliko je neophodno, mada meni odgovara kad je malo gusce.
Kad je malo gusci i kad alkohol pocne da isparava, smjesa postane ljepljiva i to mi dobro dodje da zalijepim smd-komponente te ne moram da ih drzim pincetom kad lemim.
[ bogdan.kecman @ 19.07.2010. 21:14 ] @
Citat:
Odin D.:Kad je malo gusci i kad alkohol pocne da isparava, smjesa postane ljepljiva i to mi dobro dodje da zalijepim smd-komponente te ne moram da ih drzim pincetom kad lemim.


ista prica :D zato ja natrpam kalafonijuma gomilu unutra :D ... a nisam probao sa alkoholom, samo sa nitrom i sljaka ok, bas cu jednom da probam i sa alkoholom
[ PedjaZ @ 19.07.2010. 21:44 ] @
Gde kupujete kalafonijum?
Ja imam par grumena,
ali kada ponestane gde da nabavim?
Konkretno, tu i tu.
Nadam se da moji Pancevci znaju.
[ vranjin @ 19.07.2010. 22:29 ] @
Aceton lepo rastvara kalafon. brzo se susi posle.
[ ratko32 @ 19.07.2010. 23:29 ] @
zna li iko eventualno gdje bi mogao da kupim kalafonijum u zenici ili negdje blizu okolo?
[ djole1979 @ 20.07.2010. 06:10 ] @
Ok zahvalan na svim odgovorima, gde mogu u Srbiji kupiti kalafonijum?
[ guja011 @ 20.07.2010. 07:42 ] @
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=kalafonijum

a gde ne dopire kelco, ima "muzičarskih" radnji , kalafonijum za gudala
[ Odin D. @ 20.07.2010. 20:44 ] @
A gdje nema muzicara ima balvana. Kalafonijum je smola cetinara. Pravac u obliznji sumarak pa "naberi" sa drveca.
[ bogdan.kecman @ 20.07.2010. 21:16 ] @
da li si probao nekad sa smolom od cetinara ?

muzickih prodavnica uglavnom ima (ja jos uvek koristim zalihe burazerovog kalafonijuma za gudalo za violinu od pre ~20+ godina i mislim da sam naceo poslednje pakovanje pre 7-8 dana :D ) no bas mi skoro rece kolega, kalafonijum koriste i ovi saloni za cerupanje zena (mesaju kalafonijum sa voskom radi boljeg lepljenja) tako da ga verovatno ima za manje pare nego u muzickoj radnji u frizerskoj zadruzi (ne secam se tacno adrese iste u beogradu, ko ima moze da dopise)
[ Odin D. @ 21.07.2010. 15:27 ] @
Nisam probao, ali posto je to manje-vise to, vjerujem da ne bi bilo velike razlike.

Vecina kalafonijuma na trzistu stize iz Kine od tamo nekih njihovih cetinara, ali ja vjerujem da je to uglavnom zbog kolicine, a ne nekog posebnog kvaliteta.
Mada, ko ce ga znati....
[ štampar @ 21.07.2010. 17:52 ] @
Citat:
Odin D.: A gdje nema muzicara ima balvana. Kalafonijum je smola cetinara. Pravac u obliznji sumarak pa "naberi" sa drveca.


Kalafonijum se dobija destilacijom smole četinara ....prilikom destilacije se odvaja terpentin a suva materija koja ostaje se prečišćava i to je kalafonijum...koristio se nekad za proizvodnju boja i lakova...
Najlakše se rastvara naravno u terpentinu (glavni a često i jedini sastojak ''uljanog razređivača'')....
Može se rastvoriti i u mnogim drugim organskim rastvaračima....nekada sam ga rastvarao u etil-acetatu...često i u acetonu a dobar je i apotekarski benzin!
[ milovanmaric @ 23.07.2010. 19:00 ] @
Koliko se secam ta frizerska zadruga je bila u ulici Cara Dusana, kada krenes sa Dorcola ka Vuku, pa pre Skadarlije i one pijace,(imena se nemogu setiti sad), dodje sa leve strane ulice, daklem uz pijacu.
[ alexey123 @ 15.08.2010. 00:45 ] @
Lepo odes u bilo koju prodavnicu muzickih instruenata i trazis kalafonijum (oko 250din u Beogradjanci) za gudala. Kada to kupis lepo svratis do nekog super-marketa i kupis 96% alkohol (oko 150din je litar). OD gustine samog rastvora , ubacujes komadice kalafonijuma. Pre sam pravio gusci rastvor pa premazem plocicu, prekalajisem je a onda istim alkoholom je i operem. Sada me mrzi i to,pa pravim redji rastvor, taman toliko da ostane film od kalafonijuma.Bakar ne oksidira i lepse se lemi. Pozz
[ zoomtronic @ 27.09.2010. 13:10 ] @
Flux imaš da kupiš u Mikroprincezi
[ siemens1000 @ 10.02.2013. 11:53 ] @
Pozdrav drugari,
Vidim da je tema malo zastarela ali čisto da postavim pitanje, u nadi da će neko i odgovoriti ;)

Daklem, ako napravim gušći Flux (ili ti bolje lepljiv) može li on da zadrži kuglice kalaja na BGA čipu, odnosno da li će ih SMD duvaljka oduvati ili će Flux ostati stabilan i zadržati kuglice dok se ne otope i vežu za čip?

U napred se radujem vašim odgovorima!
Srdačan pozdrav!
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 13:31 ] @
Citat:
siemens1000:
Daklem, ako napravim gušći Flux (ili ti bolje lepljiv) može li on da zadrži kuglice kalaja na BGA čipu, odnosno da li će ih SMD duvaljka oduvati ili će Flux ostati stabilan i zadržati kuglice dok se ne otope i vežu za čip?


zavisi od duvaljke ali nemoj da racunas na to, mnogo ti je bolje da napravis hot plate pa ga prineses i kuglice reflow-nu a nema nikakvog dovanja koje ce da ih pomeri ili stavis samo cip direkt na hot plate i tako reflownes guglaje sa druge strane .. sve to naravno ako nemas IC sistem za bga

obrati samo paznju, klaiscni flux sa kalafonijumom ne smes da ostavis na cipu, dakle kada reflownes kuglaje mora operes to dobro sa IPA da bi ocistio sve od flux-a i onda za lemljenje na plocu moras da koristis no-clean flux
[ zica49 @ 10.02.2013. 18:29 ] @
Citat:
siemens1000:
Pozdrav drugari,
Vidim da je tema malo zastarela ali čisto da postavim pitanje, u nadi da će neko i odgovoriti ;)

Daklem, ako napravim gušći Flux (ili ti bolje lepljiv) može li on da zadrži kuglice kalaja na BGA čipu, odnosno da li će ih SMD duvaljka oduvati ili će Flux ostati stabilan i zadržati kuglice dok se ne otope i vežu za čip?

U napred se radujem vašim odgovorima!
Srdačan pozdrav!


Ja to nisam uspio iako sam pokusavao nekoliko puta uz raznorazne flukseve i slicno,ne znam jel toliki poblem naci sablone..
[ siemens1000 @ 10.02.2013. 22:52 ] @
Ma nije problem naći šablone nego što moraš šablon skloniti. Koliko sam ja shvatio postavis sablon na chip, pospeš kuglice po šablonu, ukloniš sablon i preduvaš chip. Kalaj počne da se topi i veže se lepo za chip. Mislim da je ovaj flux u pitanju
[url=http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/585798805/1x-100g-AMTECH-RMA-223-TF-Solder-Paste-Welding-font-b-Flux-b-font-for-IC.jpg][/url]

Ili može da se preduva dok je još šablon na chip-u!?
Jel zna neko da li se kalaj hvata za šablon?

[Ovu poruku je menjao siemens1000 dana 11.02.2013. u 00:10 GMT+1]
[ zica49 @ 10.02.2013. 23:20 ] @
Ne hvataju se kugle za sablon jer je od nekog specijalnog celika nekakv inox.
Ovi sabloni koje sam ja kupio kroz njih se produvava dok se kalaj ne uhvati za chip i onda se sklanja.

[img][/img][att_img]

Od kad sam napisao prvi odgovor dobio sam nekoliko upita gdje sam i koliko sam platio te sablone za direktno produvavanje.
Buduci da nije tajna tipa AREA 51 za sve koji se interesuju za to.
http://www.ebay.com/itm/BGA-re...main_0&hash=item3371b2c9b3
Preporucujem ovog prodavaca ne zbog reklame nego ekspeditivnost i pouzdanost..

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 11.02.2013. u 11:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 11.02.2013. u 11:46 GMT+1]
[ villenjak @ 25.02.2013. 18:53 ] @
Kako si platio na ebay-u? Imas Paypal?
[ zica49 @ 26.02.2013. 10:07 ] @
Koliko se sjecam nepunih 150 USD sve to sa slike. Tad su naplacivali shipping i bilo je skuplje ima skoro godina dana.
Imam Paypal...
Kao sto vidis sad na oglasu ima besplatan shiping ukoliko si suglasan da to dodje jeftinom dostavom koja traje preko mjesec dana.
[ EvilMax @ 03.01.2014. 08:47 ] @
Samo da dodam da ne pokusavate sa 97%-nim ETIL alkoholom da rastvarate kalafonijum....Nakon par minuta se razdvoje kao voda i ulje i moz's ga je*at....:D Vec tri dana mi stoje u flasici na TA peci...Doduse jeste se istopio kalafon, ali nece da se pomesaju, a ne znam gde da uzmem IsoPropil alkohol...Sa nitro razredjivacem necu ni da pokusam, jer smrdi nepodnosljivo smrdi, jedino taj medicinski benzin...Nije skup, ima ga u svakoj apoteci, nema miris, a lepak znam da rastvara ko od sale....Inace evo i videa sa "opasnih prototipova" za pravljenje flux-a koji se meni mnogo dopao...Doduse oni koriste i par kapi nitroglicerina za stabilizaciju flux-a, nakon cega flux ne dimi i ne pocrni....E da, ja sam jednom prilikom naleteo na lepu kolicinu kalafonijuma na starom buvljaku i to u nekim plocicama...Lik trazio 1000 dinara za kilo, pa sam uzeo za 500 kinti pola kile...Mislim da cu da se nalemim dok ga potrosim....:-) Pozdrav....
[ gilopile @ 03.01.2014. 12:45 ] @
^
Hvala za info.

WOW, kilo za 1000RSD? Al si dobro prosao drug :D
[ Stexman @ 03.01.2014. 12:57 ] @
Citat:
EvilMax:...Doduse oni koriste i par kapi nitroglicerina za stabilizaciju flux-a,


Nije nitroglicerin vec obican glicerin. Cisto da neko ne bi probao sa ovim prvim :)
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 13:09 ] @
obican glicerin iz apoteke, i ne smanjuje dim koliko pomaze da bude
homogen flux (teze se talozi). inacr=e nije problem kad se istalozi samo
mucnes pre upotrebe, inace probaj da lemis i samo sa tim "gornjim"
retkim slojem - radi samo tako :)
[ mikikg @ 03.01.2014. 14:33 ] @
A koji se inace fabricki (ne iz kucne laboratorije) dobar flux za SMD preporucuje a nabavljiv kod nas?

Ja sam koristio neki AMTECH flux-pastu u maloj 10cl tubici, bio je kao "original" sa hologramskom nalepnicom ali nesto ne mogu sad takve iste da nadjem.
Imaju neki na izgled isti ali bez nalepnice (verovatno kopija) i ne znam da li to vredi uzimati.

Ovaj sto sam imao mi je vrsio posao odlicno. Pri kraju sam tubice pa valja obezbediti novu kolicinu.
[ mnn @ 03.01.2014. 16:14 ] @
Ja sam iz Cometa uzimao IF8001 u tečnom stanju pakovanje pola litre ,nanosim ga četkom ili olovkom .A kao gel AMTECH - NC 559 ali ne znam od koga.
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 16:52 ] @
ako koristis tecni, i ako ti nije bitno da je no-clean, svi su ok, imas
u malim pakovanjima i velikim, kelco, comet, mikroprinc... meni se licno
najbolje pokazao onaj iz vremeplova, cena je pristojna a odlican je flux.

ako hoces tecni no-clean ne znam nijedan da valja, probao sam jedno 10
vrsta, u tubama, olovkama, kanticama, nema nijedan da ista valja :( ...
cak i oni bubreg skupi u olovci, ne vredi, nije da flux ne radi, radi on
dok ga ima, ali ispari dok si reko keks, ti stavis na soic, pridjes
lemilicom i on je vec ispario .. da ne pricam o vecim cipovima :( ..
tako da bas nisam nasao nijedan da sam zadovoljan

ako hoces pastu (gusti flux, ne solder paste sa granulama kalaja), taj
amtech koji se valja svuda - ne postoji original!!!! ja sam mislio isto
da imam original i kopiju, i je dno i drugo je kopija, amtech to uopste
ne pravi, sve to sto se ovde prodaje sa tom oznakom amtech pravi solder
paste (onaj sa kalajnim kuglicama u sebi) dakle sve su kopije, i i
razlika od kopije do kopije je samo u tome koliko smrdi. sve te amtech
kopije rade odlicno, znaci sto se lemljenja tice (ciscenje, wetting,
temp.. ) rade boli glava, jedini problem je smrad koji meni bas smeta
(svi smrde razlicito, nekom vise smeta jedan nekom drugi smrad al smrdi
bas ozbiljno). Pored toga sto smrdi amtech nije no-clean, dakle posle
rada obavezno ciscenje sa IPA ili razredjivacem (inace IPA moze da se
kupi u vecim kanisterima u radnjama koje prodaju stamparsku opremu, boje
i slicno a u manjim pakovanjima moze da se nadje po radnjama koje
prodaju raznu hemiju farbe goriva i slicno i mnogo je zahvalniji za rad
od ETIL alkohola, benzina i razredjivaca, ja sam sebi kupio kantu od
20kg :D i nisam zazalio - doduse podelio sam drugarima vise od pola a
ostatak trosim ja za sve zivo :D )

Najbolja pasta koju sam ja do sada probao je EDSYN FL22. nema je kod nas
ali je ima u farnelu (order code 3059091), oni takodje imaju i FL22R sto
je gel, kazu ljudi da je isto do jaja ali nisam probao (order code
1863327 ). FL22 je NO CLEAN pasta (ako se dobro secam on je na vodenoj
bazi a ne na alkoholnoj)

Dakle zakljucak po meni
1. za obican rad uzmes ovaj tecni iz vremeplova ili zamutis sam
kalafonijum + IPA
2. za smd uzmes no-clean pastu EDSYN FL22 i koristis za smd
[ mikikg @ 03.01.2014. 17:15 ] @
Hmm, da u pravu si, original AMTECH totalno drugacije izgleda i totalno druga cena :)
http://www.tme.eu/nl/details/a...en/amtech/rma-223-lf-tpf-35g/#

Mada ako kazes da rade dobro i kopije onda ovo :)
http://nl.aliexpress.com/item/...e-RMA-223-10cc/1425772095.html
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 17:16 ] @
Citat:
mnn:
A kao gel AMTECH - NC 559 ali ne znam od koga.


vezano za amtech nc 559 i price o "originalima" :D

http://www.amtechinc.com/pdf/NC-559%20Rev%200410.pdf

Citat:

AMTECH manufactures a low-oxide, spherical and uniformly sized powder. NC-559 is available in the following alloys: 63Sn/37Pb, 62Sn/36Pb/2Ag, 60Sn/40Pb, 43Sn/43Pb/14Bi


postoji NC-559-TF koji je samo flux (amtech to zove "Tacky Paste Fluxes") dakle nema kalaja u sebi a ovi sto nama valjaju (NC-559, NC-559-AS i NC-559-ASM) svi treba da imaju kalaj (ovaj ASM bi trebalo da ima i UV tracer - naravno nema)

tako da nema to nista veze sa originalom, no nije frka, ove kopije odlicno rade :D (samo smrde i nikako nisu no-clean)
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 17:22 ] @
Citat:
mikikg:
Mada ako kazes da rade dobro i kopije onda ovo :)


pazi to toliko dugo traje uz svakodnevno koristenje da ja vise necu uopste da se zezam, ovaj FL22 je made in germany, radi extra dobro, pravi no-clean je, a nije uopste preskup ... ja sam probao 10tak tih raznih pasti i onda mi je gazda na dangerousprototypes rekao da on koristi ovaj fl22 (kupio sve sto su imali u mauzeru i odabrao taj kao najbolji) ja narucio u prvoj sledecoj turi i ispoklanjao sav ostali flux koji sam imao i od tad koristim 99% FL22 .. nije dzabe, kosta 17E u farnelu ali traje sto godina, ja jos uvek rabim prvu tubu koju sam kupio a ne secam se kad je to bilo (ima vise godina) a ja radim 90% smd tako da ono kad sledeci put nesto narucujes iz farnela ili mauzera narucis + jednu tubu toga i to stvarno traje
[ zica49 @ 03.01.2014. 17:49 ] @
Ne znam za ostale ali meni ovi AMTECH imaju miris kao kozmetika :)
Ipak mi je drazi miris homemade kalufonijum+ipa..i sigurno je manje otrovno.
[ mnn @ 03.01.2014. 18:01 ] @
Bogdane šta ti je "IPA"?
[ EvilMax @ 03.01.2014. 18:06 ] @
Citat:
Stexman:
Citat:
EvilMax:...Doduse oni koriste i par kapi nitroglicerina za stabilizaciju flux-a,


Nije nitroglicerin vec obican glicerin. Cisto da neko ne bi probao sa ovim prvim


Ahahahahaa...Joooj jbt, drzao sam se za stomak kada sam procitao post... A primetio sam da mi nekako cudno zvuci kada sam napisao nitroglicerin, ali nisam obratio paznju sta ne stima...Hvala za brzu ispravku...
Inace sto se tice ovog mog flux-a, sacekao sam da se slegne smola i isipao sam etil iz flasice i ostavio da malo ispari jos iz mesavine i sipao medicinski benzin....Blisko je savrsenom, jedino sto isparava malo brze od plate iz novcanika... Za sada sljaka posao...Ali moram da nabavim i taj famozni IPA, jer ovo sada toliko bre isparava da mi se stegne u igli na spricu, pa moram lemilicom da dotaknem iglu kako bi se istopila smola iz igle.....3...
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 18:54 ] @
Citat:
mnn:
Bogdane šta ti je "IPA"?


IsoPropilAlcohol

napolju ga prodaju kao "rubbing alcohol", extremno otrovan za pice (pretvara se u jetri u aceton) ali mnogo bolji za ciscenje od etanola (ovog sto moze da se pije), u odnosu na etanol je malo "uljaniji" i sporije isparava, a mislim da je jeftiniji u proizvodnji pa npr u usa kada kupujes alkohol za obloge dobijes IPA a ne etanol, kod nas opet u flajki od litar je etanol a ne ipa..

@zica49, pazi, svaki koji sam probao ima razlicit smrad (razlicita pakovanja, neka sa hologramima, neka bez), i meni svi smrde odvratno. homemade je ok, mada sam ja prestao da koristim kada sam dobavio FL22 :D ... (ovo je moj video gde lemim smd sa mojim IPA+Kalafonijum flux-om: http://youtu.be/ECXL9GNDyxo )

@evil, bolje da si ostavio taj gore tecni deo .. ja za home made ostavim tako, ako mi treba gusce, protresem i imam tu guscu varijantu, ako mi treba redje, taj gornji deo koji je kao samo etil radi kao flux samo tako (takav je otprilike ovaj tecni flux koji kupis u radnji, on je taman tako dodajes kalafonijum dok ne krene da se talozi i to je to, procedis i dobijes taj kupovni)

ja nikako ne volim benzin u flux-u, posebno kod nekih pakovanja hoce da bude previse agresivan

inace homemade nije za iglu nikako, njega najbolje cetkicom (maznes cetkicu iz nekog laka za nokte i lepo operes razredjivacem/acetonom)
[ radojko2 @ 03.01.2014. 21:11 ] @
Citat:
EvilMax:
Samo da dodam da ne pokusavate sa 97%-nim ETIL alkoholom da rastvarate kalafonijum....Nakon par minuta se razdvoje kao voda i ulje i moz's ga je*at....:D Vec tri dana mi stoje u flasici na TA peci...Doduse jeste se istopio kalafon, ali nece da se pomesaju, a ne znam gde da uzmem IsoPropil alkohol...Sa nitro razredjivacem necu ni da pokusam, jer smrdi nepodnosljivo smrdi, jedino taj medicinski benzin...Nije skup, ima ga u svakoj apoteci, nema miris, a lepak znam da rastvara ko od sale....Inace evo i videa sa "opasnih prototipova" za pravljenje flux-a koji se meni mnogo dopao...Doduse oni koriste i par kapi nitroglicerina za stabilizaciju flux-a, nakon cega flux ne dimi i ne pocrni....E da, ja sam jednom prilikom naleteo na lepu kolicinu kalafonijuma na starom buvljaku i to u nekim plocicama...Lik trazio 1000 dinara za kilo, pa sam uzeo za 500 kinti pola kile...Mislim da cu da se nalemim dok ga potrosim....:-) Pozdrav....


Postovanje komsija i ja sam uzeo taj kalafonijum na buvljaku po tvrdnji prodavca ali nesto nisam siguran da je to uopste kalafonijum jer ga lemilica jako tesko topi za razliku od kalafonijuma koji imam.Srecom uzeh samo 100g da probam...

[Ovu poruku je menjao radojko2 dana 03.01.2014. u 23:18 GMT+1]
[ mikikg @ 03.01.2014. 21:26 ] @
A jel neki problem cisititi te fluxove umesto IsoPropilAlcohol (IPA) sa klasicnim acetonom?
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 21:32 ] @
sto se stampe i flux-a tice, isto je, cak je i bolje posto od IPA hoce da ostane malo "belo" posebno po kalaju, od acetona ako se dobro secam ne ostaje nista, jedino sto je meni IPA malo korisniji za razne stvari (recimo mogu brisem neku plastiku sa njim a sa acetonom osim pp i pe ne mogu nista) ... e sad sto se komponenti tice, ja nisam naleteo na komponente kojima smeta IPA a naletao sam na komponente koje aceton pojede (razne konektore, oscilatore ..)
[ bogdan.kecman @ 03.01.2014. 21:38 ] @
da ne zaboravim, posto su akrilna kucista od skoro i kod nas popularna, ako IPA ode na akril, iako se u prvom trenutku nista ne vidi, akril krene polako da puca iznutra i hoce da se "raspadne" ... u svakom slucaju ispuca i to bude ruzno tako da nikako akril ne brisati sa IPA, sa etanolom moze mada najbolje sa onim sredstvom za pranje ekrana (ima jeftino sigma u metro-u), svakako za akril razblazeno sredstvo - max 1% etanola, dakle nikako pranje sa 98% alkoholom i te fore :D

[ mnn @ 04.01.2014. 10:30 ] @
Meni se naj bolje za čišćenje štampe posle lemljenja pokazao PCC sprej.Problem je što je malo skup ,200 ml oko 10-tak evra .Kod nas se pre mogao nabaviti u Kelcu.PLC

[ vladd @ 04.01.2014. 10:36 ] @
Ako neko pozeli da krene u nabavku ovih sprava, pridruzujem se, a znam jos neke koji bi se rado pridruzili

http://alpha.alent.com/en/Products/Liquid-Soldering-Flux
[ bogdan.kecman @ 04.01.2014. 18:56 ] @
sta ce ti wave soldering flux?
[ TeslaElectronic @ 05.01.2014. 22:11 ] @
Da dodam i ja jedan moj eksperiment, najbolji fluks sa kojim sam lemio, jeste obična borova smola i aceton (skidač laka za nokte), + što ima lep miris a i jeftino je , probajte ako niste, nećete se razočarati
[ bogdan.kecman @ 06.01.2014. 03:54 ] @
@mnn KC sprej za ciscenje flux-a je 99% IPA + 1% nekih dodataka :D mislim da i pise na njemu (u datasheet-u pise "mix of organic solvents" :D mada ima miris kao IPA ostavlja belo kao IPA..) .. ono sto je do jaja sa njim je ona cetkica na vrhu tako da prsnes i iscetkas i "gotovo" :D

@tesla, kao sto rekoh sa acetonom je problem sto je agresivan, hoce da nagrize neke komponente ... onaj u skidacu laka za nokte je posebno gadan posto ima u sebi parfem i neka ulja pa dodatno dimi i smrdi (ok nekome to mirise) a sto se smole tice sve zavisi koliko je cista, kalafonijum se valjda pravi tako sto ga kuvaju pa izvuku iz njega (destilacijom valjda) terpentin i ono sto ostane se procedi kroz sito i to je kalafonijum, e sad, zavisno od toga koliko je "gusto sito" bude boljeg ili losijeg kvaliteta ... ja sam gledao neke experimente sa direkt smola + IPA/aceton/nitro razredjivac/uljani razredjivac i to radi, nije da ne radi, ali dimi i kalaj ne kvasi bas tako dobro kao sa cistim fluxom ... nije za smd nikako

[ vladd @ 06.01.2014. 12:37 ] @
Alfin tecni fluks, "no clean" je posebno cudo u radu.

Godinama radim sa slicnim ovom 3755(davno su bacene ambalaze, korisceno za kalajno kupatilo), i neuporediv je sa ovim smolicama i rakijicama.

Oksidirani bakar, mesing... trenutno ga prirpemi za lemljenje...prosto je milina raditi, kada organska kiselina(istina da nije melem za nos pri radu) pripremi povrsinu po kojoj se kalaj prosto razlije. Lemovi cisti, kvalitetni, dobrog povrsinskog napona, minimum kalaja se koristi...
A pere se vodom, jos brze sa vodom i sapunom.

Jednostavno kada se naviknes na takav konfor, tesko je spasti na magarca:)

A od litre mi je preostalo jos dvadesetak grama, istina, trajalo je dve decenije...
[ bogdan.kecman @ 06.01.2014. 13:03 ] @
tecni no-clean obicno radi super (doduse no-clean su slabo "prirodni") ali iz mog iskustva koliko god je tecni odlican za trough hole, ove gusce varijante/gelovi rade mnooooogo bolje za smd

inace bilo koji brend name flux se ponasa vezano za wetting i ciscenje odlicno, razlikuju se u tome koliko smrde i sta ostane na pcb-u posle njih :)
[ EvilMax @ 25.01.2014. 11:54 ] @
Moze li mi neko od vas reci sta je ovo sa slike...? Da li vam lici na kalafonijum....?


[Ovu poruku je menjao EvilMax dana 25.01.2014. u 14:38 GMT+1]
[ TeslaElectronic @ 25.01.2014. 14:05 ] @
Liči
[ EvilMax @ 25.01.2014. 16:30 ] @
Pa tako sam i ja mislio....Ali nakon sto sam nabavio i famozni izopropil alkohol (i to nakon neuspesnog testa sa medicinskim benzinom i etil alkoholom), ustanovim da lemljenje i ne ide bas kako sam zamislio.....Naime imao sam ostatke nekog "Flux"-a iz drugarevog servisa mobilnih telefona i to sam koristio godinama ali pocele zalihe polako da opadaju...Naletim ja na buvljaku na ovaj "kalafonijum", tako je i predstavljen...I na prvi pogled pomislim da sam extra prosao i nakon dobijanja savrsenog rastvora ja skontam da to i ne funkcionise ni priblizno kao onaj fabricki "Flux".....Pa ne znam gde je sada problem, da li ja "previse" ocekujem od kalafonijuma ili ovo nije taj kalafonijum sto meni treba za "Flux"....Sta vi mislite....Da ga se otarasim ili da probam nesto drugo...Nemam pojma...?!
[ bogdan.kecman @ 25.01.2014. 18:01 ] @
novi moderni flux rastvori rade bolje od kalafonijuma, kalafonijum radi
posao "dovoljno dobro" iliti "mega do jaja za te pare", ali u poredjenju
sa modernim gelom svakako nije toliko dobar
[ EvilMax @ 25.01.2014. 22:36 ] @
Prvo moram da odam priznanje Bogdanu Kecmanu za ogromnu pomoc koju pruza smrtnicima poput mene... Pratim tvoje postove na sam Bog zna koliko sajtova i blogova....Od promene radnog polozaja u "Oracle", preko selidbe i trazenja zagubljenih tranzistora za Borin regulator napona, pa do digitalne lemilice i jos kojekavih zavrzlama... Svaka cast prijatelju....Necem te menjam... Dok je ljudi poput tebe, ja cu imati odakle da ucim i raspitujem se...(Y)
Nego, ovaj nazovimo ga "kalafonijum" sto sam pazario na buvljaku, vise mi radi kao da sam kupio onaj kineski maslac sto prodaju kao neku mast za lemljenje...Moram da se konsultujem sa radojko2 komsijom iz Panceva, koji je spomenuo izgleda isti kalafonijum, par postova ranije, da mi potvrdi po slici da li je bio ovakav, da znam sta mi je za ciniti....Realno gledajuci i nema potrebe za nekim velikim kolicinama tog kalafonijuma, samo da je onaj pravi....Jer kao sto kazes i sam Bogdane, odlicno se lemi cak i sa onim razblazenim nakon sto se stalozi....Hvala svima...Pozdrav.....
[ baki. @ 30.01.2014. 13:46 ] @
Citat:
EvilMax: Moze li mi neko od vas reci sta je ovo sa slike...? Da li vam lici na kalafonijum....?


[Ovu poruku je menjao EvilMax dana 25.01.2014. u 14:38 GMT+1]

Citat:
TeslaElectronic: Liči :D


I to je sve. Slicno je, ali nije to to. Odnesi malo u neki servis, pa ih pitaj da probaju da cujes sta ce ti reci. Objasni da ti je neko podvalio KAROTIN za nadogradnju kose pod kalafonij i zamoli za mali grumencic kalafonija pa ces videti razliku.
Srecan rad...
[ TeslaElectronic @ 30.01.2014. 14:24 ] @
hahahahahah @baki. ja sam rekao da liči, ne i da je kalafonijum, samo liči na njega
[ baki. @ 30.01.2014. 14:31 ] @
Svi se slazemo da "liči"...
[ *trut* @ 30.01.2014. 18:23 ] @
Vezano za temu jel može da se upotrebi tamjan kao flux ? (mislim nakon otapanja u IPA ili acetonu)
[ PedjaZ @ 30.01.2014. 20:33 ] @
Samo onaj sa Hilandara:)

EvilMax,
ako te vetar ovih dana nanese na Streliste, dacu ti nesto fluxa
[ EvilMax @ 30.01.2014. 22:30 ] @
Ahahaha...Najzad znam sta je to cudo...! :D Kao sto baki rece, ali sa malom izmenom
u nazivu "KERATIN" lepak za nadogradnju kose....Izgoogl'o sam ga...
Eto sta radi pohlepa...Da sam lepo ispazario 40gr u kelco-u u Bg-u i rastvorio ga u IPA,
imao bih vise od decilitar fluxa koji bih trosio minimum tri meseca,
ali ne, ja hocu pola kile...! :D :D :D
Hvala prijatelju PedjaZ za flux, kalafonijum sam ispazario u kelco-u i to sa deklaracijom...:D
Ne bih da nadogradjujem kosu vise...:D A kod tebe bih voleo da svratim na kafu i da
prodiskutujemo malko o stecenim znanjima o elektronici jer ne znam za tebe, a i za ostale,
al ja sam se smorio bre kad nemam sa kime da razgovaram o elektronici k'o da je nuklearna fizika jbt...! :D
Ovde ponekad pustim neki tekstic, al tek kada sam do guse u g_____a jer i onako je redak slucaj
da neko hoce da odgovori, pa onda ne smaram puno da bih imao keca u rukavu...:-)
Hvala svima i javicu kako radi moj DIY flux...........majku mu njegovu...;-)
[ gilopile @ 31.01.2014. 04:44 ] @
E, jbg. Bas sam mislio kako si dobro prosao...S tom kolicinom bi se nalemio, ihajjj...

Pa ne moras da ga bacas, mozda da ga ponudis nekom frizerskom salonu :D


Evo, imam i ja jedno pitanjce,

Neki dan sam rezao neke sljive i vidim da ima gomila smole, pa mogu to prikupiti. Valja li sta to i da li od toga mogu napraviti malko fluxa? Imao sam neku zalihu u grumenu, pa sam to, onako, topio lemilicom i koristio, ali toga vise nemam...

Ako ne moze to sto sam zamislio, moze li neki link gde da kupim malo provereno dobrog kalafonijuma? Mislim, da ne prodjem kao @EvilMax :D
[ EvilMax @ 31.01.2014. 12:46 ] @
"Kalafonijum je cvrsti oblik smole dobijen od borova ili drugih biljaka, pretezno cetinara"...Prevedeno sa wikipedije...
Ne znam odakle si inace ali imas ovde...Odavde sam ja sada uzeo...
Ma da, stavicu ovaj keratin na kupindo pa ako nekome treba nek izvoli, sada bar znam sta je
da ne zaje*em nekoga da je kalafonijum, pa da prodje kao i ja...
Pozdrav....
[ gilopile @ 31.01.2014. 13:00 ] @
E hvala lepo!
Cena je skroz ok. Ne treba meni kilo, uzmem 2x toliko i super. Ako ti nije smor, molim te da javis kako se pokazao taj koji si kupio pa da javis da i ja uzmem, posto nisam iz BG, pa cu naruciti...

Heheh, sada nesto kontam, dobro si ti i lemio s tim preparatom za kosu ili sta li je vec :D Dobro je da nije nesto toksicno, pa da se sav izotrujes od isparenja...mani
[ TeslaElectronic @ 31.01.2014. 13:37 ] @
http://www.proelectronic.rs/ imaš i ovde
[ EvilMax @ 31.01.2014. 15:23 ] @
Stigao mi je malopre i kalafonijum...Oridjinale iz butika, ovaj radnje, to jest "Kelco"-a...
On se jadnicak rastvara cak i u etil alkoholu pa pretpostavljam da nema potrebe za
izopropilom ('bem ti i lepak i izopropil ), a koliko vidim i u vodi bi se rastvorio...
Nisam probao al mi tako deluje...Inace, za divno cudo, ovo mi je prvi put da koristim kalafonijum,
tako da ja ni ne znam da li je dobar ili nije, mogu samo reci da lepo radi...
Elem, rekoh da poreknem one ranije izjave jel sam tada rastvarao pogresnu materiju...
Verovatno da nije kao fabricki flux, ali je za sada odlican....
Eto tako, to je za sada od mene u vezi magicne i nezamenljive tekucine zvane "FLUX"...;-)
Pozdrav....

PS:
Ako nekome zatreba divan "keratin" za nadogradnju kose,
neka me kontaktira putem PP...Moze i zamena za kalafonijum...
[ zica49 @ 31.01.2014. 19:06 ] @
Kalufoij je proizvod kome je osnova smola drveta cetinara (bor,smrca,amorika i slicni),i od smole se procesom nesto slicno rafiniraciji izdvoje cistoce i bistroce kao goriva iz sirove nafte.
Ugodog mirisa prirodni materijal (najvjerovatije nije kancerogen i uvjek mu treba davati predost ako ikako moze u udnosu na kineska cudesa).
[ gilopile @ 31.01.2014. 19:52 ] @
@TeslaElectronic, Hvala i tebi. Super, sada cu se vec snaci.

@zica49, znaci da od sljive ( mislim na stablo :)) ne mogu da iskoristim smolu? Mozda bih mogao da izrckam bar 30gr.

[ petropetro @ 01.02.2014. 08:51 ] @

vidi ovo: http://www.musiccentar.com/i-3...natural-rosin-kalafonijum-dark
sigurno znas nekoga tko svira nekakav gudački instrument, pitaj ga gdje nabavlja Rosin (kalofonij) . Ima ga svaka
prodavnica muzickim instrumentima, usitniš ga i rastopiš u čistom alkoholu (etilni, konzumni).... lijepo radi. lijepo miriše i nije otrovan...
[ vladd @ 01.02.2014. 09:16 ] @
Upravo tako, jedino sto je malo odbojno, taj "muzicarski" kalafonijum je visoke cistoce i nekoliko puta skuplji...

A pride kolicinski u malim pakovanjima, pa za elektronicarsko zabadanje vrha deluje "strasno"...
[ bogdan.kecman @ 01.02.2014. 10:45 ] @
meni je ujak pre 20tak godina doneo brdo tog muzicarskog kalafonijuma iz
rusije, bio je tamo dzabe ... e sad, dal zato sto je tada u rusiji bilo
sve dzabe ili zato sto toga tamo ima u velikim kolicinama ne znam, ali
ima ovde kolega koji su mozda sad u rusiji pa mogu da nam dobace neki
info koliko to tamo kosta ...

u svakom slucaju, jedan onaj grumen za violinu proizvede flux-a koji za
2 godine normalno ne mozes da potrosis tako da i nije toliko skup :)

inace ako znas nekoga sa violinom/celom mozes da ga pitas da ti sacuva
"komadice" posto se njima cesto desava da im pukne onaj pak od
kalafonijuma i onda im ti parcici budu suvise mali da bi bili korisni i
oni to cesto bacaju a ti od tog jednom parceta mozes napraviti flux-a za
mesec dana koriscenja
[ gilopile @ 01.02.2014. 10:53 ] @
Heheh, ja znam samo bibnjare, gitariste, klavijaturiste...a k`o za inat ni jednog gudaca :)

Pa ako je to stvarno toliko da ce mi trajati toliko dugo, onda nije ni frka platiti malo vise za taj kvalitetniji. U svakom slucaju, prvo cu probati sa ovim iz m.princa, pa ako mi zavrsava posao, super. ako ne uzecu tog muzicarskog...

Pozdrav!
[ bogdan.kecman @ 01.02.2014. 10:56 ] @
rade posao taj iz princa i kelca bez problema
[ zica49 @ 01.02.2014. 17:08 ] @
Radi posao i smola otrgnuta sa borovog drveta bez problema probano.
Mada nemam potrebu za tim jer zivim u kraju gdje do toga mogu doci u skoro svakoj kuci i to do vrhunski rafiniranog muzicarskog.
Inace u mom okruzenju etno ili izvorna muzika se svira uz violinu i sargiju.Svaka kuca manje vise ima jedan ili obadva instrumenta a samim tim i kalufonij za violinu.Ja nemam ni jedan "jer sam operisan od svirke".
Dobio sam jos davne 1998 punu najlonsku vrecicu cetiri pet kilograma u rifuzi donio mi komsija iz Slovenije nemam pojma odakle mu to.
Trosio dijelio i jos uvijek ima ogromna kolicina.





[Ovu poruku je menjao guja011 dana 02.02.2014. u 17:07 GMT+1]
[ elektra15 @ 12.03.2015. 10:52 ] @
Evo i ja da se pridružim diskusiji.Pratim ovaj sajt od davno ali ne znam dali sam se jedanput javio.Elektronika mi je nekako kao hobi,nepoznajem je baš kao ovde neki članovi pa sam mislio da nemam potrebe ni da se javljam.Međutim neki kolega je prigovorijo nekom članu da trži pomoč a da se nije javljao na diskusiju, pa da dam i ja mali doprinos ovoj temi.U Pančevu postoji firma InterElectronik-Kneza Mihajla Obrenovića 25, koja se bavi prodajom priborom za lemljene i u svom asotrimanu ima i fliks tako da kolege Pančevci imaju gde da ga kupe
[ ZAS011 @ 12.03.2015. 11:41 ] @
Kolofonijum ne mora da bude deklarisan "za elektroniku". Čak i onaj koji žeMske koriste u mešavini sa pčelinjim voskom za depilaciju sasvim služi našoj svrsi.
Inače u RU, Volgograd, 1000g kolifonijuma košta oko 1000 RSD (550 RUB).

Lepo rastvoren u nitro razređivaču traje "doživotno" (naravno ne rastvara sa ceo kilogram )
[ branko tod @ 12.03.2015. 13:36 ] @
Kolofonijum, mali komadičak rastvoriš u acetonu i premažeš pločicu
pre sklapanja. Em ne oksidiše, em se lemi super, a aceton je čistiji od nitra
[ mikikg @ 14.03.2015. 00:48 ] @
Samo je aceton vise agresivan na kalaj nego nitro …
[ dr0id @ 25.06.2017. 16:19 ] @
Treba da zalemim neki zvucnik (driver) tj. pletenice istog na + i - (a mozda i na kalem samo ne znam da li je to moguce, negde prekida ili krci). Pletenica je srebrne boje, srednje kruta, nemam pojma sta je (srebro, aluminijum ili sta) ali na bakar ne lici a ni tinol (60/40, 2%) se ne prima. Pa sad gledam sta da radim i da li da uzmem flux (tecni), pastu ili kalafonijum, sta je najbolje i da li ce uopste (po)moci?

Naravno, neku najmanju kolicinu, posto ko zna kad ce mi opet trebati (doduse, treba da zamenim i neki micro usb konektor a za to ce sigurno trebati).
[ emiSAr @ 27.06.2017. 10:52 ] @
Ako nisi prekinuo doticnu pletenicu, Ommetar u ruke i mjeri od kleme -zvucnickog terminala ka kraju pletenice gdje ulazi u membranu. 99% da je ispravna.
Izvod kalema koji je letovan na membranu najcesce strada, samo izvod moze biti i ispod kalote-srednjeg djela membrane. Lemno mjesto je prelakirano-
nitrorazrjedjivac najcesce pomogne da se mjesto oslobodi laka i mjeri od stopice do lemnog mjesta- ako je ispravno-ima spoj- najcesce strada sam
izvod klema do mjesta letovanja na membranu, najcesce je to suplja nitna.
Sredstvo kojim skidaju lak sa zice spule bude preagresivno i "pojede" zicu pri mjestu letovanja.
Ako nije neki "maconja"-mislim veliki zvucnik , vjerovatno ces uspjeti popraviti. Veliki zvucnici znaju biti namotani-spule- Al zicom profilisanom.
--------
Pletenica do izvoda je konac omotan srebrenom niti koja na vazduhu oksidise i veoma je kriticna za letovanje.-

pOz
[ dr0id @ 27.06.2017. 11:51 ] @
U pitanju je ovakav zvucnik (vidi se pletenica na 0:22)


Nisam je (jos) prekinuo ali ne ulazi u membranu vec je zalemljena (ili bogami zavarena) za izvod kalema na tom delu na kom kalem i stoji (ne znam kako se zove to u sredini). I nenormalno osciluje tako da nije cudo ako je na oba mesta popucalo. I to je prelakirano necim plavim, deluje solidno ali premericu pa cemo videti.

A cime da lemim na kontakte (+/-), sta ce da pomogne da ne oksidira, flux (tecni), pasta ili kalafonijum? Ili je svejedno?
Inace na tim kontaktima je bilo malo tragova zlatno-braonkaste boje pa mi se cini da su oni koristili kalafonijum?

Nasao sam http://termopasty.pl/en/produkty/solder-paste-en/ (pise da je dobra za srebro, nikl i sl.) i neki kalafonijum http://termopasty.pl/en/produkty/rosin-en/ i neki flux u olovci (licno mi deluje bezveze ali sta znam) i neki tecni od 50ml ali to je vec previse (nije toliko skuplji ali necu ga potrositi za 5 godina a rok trajanja je valjda 6 meseci).

Dakle sta da uzmem da mi koristi i sad za ovo i za micro usb konektor (smd) i sl?
[ vladd @ 27.06.2017. 14:49 ] @
Ne postoji univerzalno resenje, zato i ima slabo odgovora.

Mozda je oksid u pitanju, a mozda je i pocinkovana pletenica. Svakako ne bi grejanjem trebalo opterecivati membranu, znaci otkaciti pletenicu i pastom namazati pletenicu i naneti, pazljivo i polako, samomalokalaja na vrh pletenice.
Pletenica je nezgodna posto mozeda"povuce" kalaj, i da postane kruta kao stangla.
Zatim to zalemiti na zicu sa kalema, a mesto na membrani se moze fiksirati nekim jacim lepkom, moze i sintelan da posluzi, ali treba dobro da se osusi.

Za SMD je takodje kompleksna situacija, postoje paste za lemljenje smd komponenti grejanjem,, koje sadrze kalaj u sebi, ali su prilicno skupe za pokucno koriscenje, pojedinacne smd komponente se leme bez dodatnih svajserskih pasti standardnim, ali kvalitetnim kalajem sa internim kalafonijumom.
Mnogo je slozenije koristiti kalaj sa srebrom, ako se nema iskustva. Klasican sa olovim, sto tanji, max 0,7, i maleni precizni vrh, ali snazne lemilice..
[ dr0id @ 27.06.2017. 14:56 ] @
Ne citate sta pise, pletenica nema nikakve (direktne) veze s membranom. A solidno je kruta i bez kalaja. A SMD ne nameravam da radim reflow vec da zalemim micro usb konektor (koji nije Through hole vec SMD, jel) i slicne stvari. S obzirom na to ja cu verovatno uzeti onu pastu posto pise da je i za srebro (ako je takva pletenica) a i za nikl, cink i sl. (od cega je valjda micro usb konektor, posto on mora i da se fiksira a ne samo da se povezu nozice).
Mada kazem da na zvucniku ima tragova kalafonijuma pa me to buni, mozda su ga stavili jer znaju bolje (a mozda i ne znaju, s obzirom da krci i prekida zbog loseg spoja).

p.s. Imam Nedis HQ 60/40 2% 0.7mm, kupio 250g pre 10 godina i potrosio malo vise od 1/3...zato i kazem, necu da uzimam 3 vrste flux-a, kao ni velike kolicine istog.

p.p.s. Pletenica se otkacila sa +/- posle samo par sekundi zagrevanja, tako da mislim da nece biti problema s pregrevanjem

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 27.06.2017. u 16:08 GMT+1]
[ vujkev @ 18.09.2017. 18:55 ] @
Znate li gde mogu da kupim neki No-clean flux. Ne pastu nego čist flux bez kalaja.

Ako nema u Beogradu No-Clean varijanta ima li da se kupi negde običan. Sve što sam našao na netu je pasta, a to bi koliko znam trebalo da bude sa kalajem.

Hvala.
[ bogdan.kecman @ 18.09.2017. 19:08 ] @
ono na bleju je sve pasta / gel bez kalaja

kada ima kalaja imas dodatno info koliko su velike kuglice unutra i od
koje su legure

ja sam ovim npr vrlo zadovoljan (cist flux):

http://www.ebay.com/itm/100g-A...m3a91d6ac0e:g:vXYAAOSw4bVTmC59

ima naravno bolji, preko farnela, mnoooogo veca cena

direktno u beogradu, ako neces "preko neta" vidi vremeplov, imali su
odlican tecni flux, proveri da li imaju i pastu, u svakom slucaju za
hemiju su jedni od boljih bili kad sam ja zadnji put jurio..

imas sigurno u mikroprincu ersa no-clean pastu bez kalaja i u kantici i
u spricu, zovni ih pitaj


a ako pogledas sa kalajem vidis da pise koji je alloy i koliko su velike
kuglice:

http://www.ebay.com/itm/MECHAN...m544ddab63a:g:ISsAAOSw7pNZo5lD
[ zeoN_Rider @ 18.09.2017. 19:19 ] @
Citat:
vujkev:
Znate li gde mogu da kupim neki No-clean flux.



Ima: http://uk.farnell.com/chip-qui...nl/flux-syringe-5cc/dp/1850220
[ bogdan.kecman @ 18.09.2017. 19:35 ] @
@zeon, taj chip-quick ume da bude poskup za ono sto nudi, ako ce iz
farnela mnoooooogo se bolje pokazao EDSYN FL-022 malo je skuplji ali
mnooogo bolji

http://uk.farnell.com/edsyn/fl...el-no-clean-syringe/dp/2530038

a onaj sa bleja amtech radi bolje od oba, jedino smrdi malo (meni smeta,
kazu ljudi generalno da im ne smeta)
[ zeoN_Rider @ 18.09.2017. 20:12 ] @
Da, taj je još bolji i skuplji.
[ vujkev @ 18.09.2017. 20:46 ] @
Hvala na odgovorima, ali trenutno ne mogu da čekam da mi stigne paket iz Kine ili odakle već šalju. Zanima me samo lokacija gde to mogu da kupim odmah.

Citat:
bogdan.kecman:
imas sigurno u mikroprincu ersa no-clean pastu bez kalaja i u kantici i
u spricu, zovni ih pitaj


Bio danas i taman da platim kad vidim nije providna tečnost u špricu. Pitam čoveka za svaki slučaj ima li kalaja u tome i on reče: "Da, ima" Da li on možda malo greši ili ...?

da ne bude zabune tražio sam i dobio ovo



[Ovu poruku je menjao vujkev dana 18.09.2017. u 21:57 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 18.09.2017. 21:56 ] @
ne treba da bude providna tecnost, treba da bude ko izgorela svinjska
mast (slicna konzistencija, boja malo zuca) ... to ne bi trebalo da ima
kalaja mada to je ersa ne znam njihova obelezavanja ... zovi vremeplov
telefonom (njihov sajt je beskoristan) pitaj dal imaju sta ti treba,
kelco ima svakakve fluxeve uvek, RF800 ako imaju na lageru ne no clean
za smd bez kulgica, nc559 amtech kod njih je ako se secam sa akalejm
mora zoves da pitas .. u najgorem slucaju u kelco imas

http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=16245

poskup je i nije neki sumanuti kvalitet al ce ti odradi posao


nego zasto no-clean trazis? ako ne ide ispod bga cipa nemas nikakve
potrebe da juris no-clean, svejedno valjda posle rada peres plocicu pa
kakav god da je flux bio oprace se?!
[ vujkev @ 19.09.2017. 09:13 ] @
Nije BGA nego DFN. Ni ispod DFN čipa ne mogu da očistim ploču

[ bogdan.kecman @ 19.09.2017. 09:56 ] @
sto jes jes, i dfn je tezak smor :(

imas onaj gel u kelku to ti je sigurica i to ti je odma
[ nemanja1234 @ 15.11.2017. 12:19 ] @
Šta je bolje za običan rad: tečni flux, lažni Amtech (miris na stranu) ili ručno pravljeni kalafonijum+IPA+glicerin/ricinus?

1. Koji je to tečni flux iz comete dobar?
Da li je to neki od jedina dva koja imaju na sajtu? Ako nije kako da tražim, šta piše na njemu, nešto...
Tecni FLUX 50ml plasticna bocica L-28-1205
Tecni Flux 100ml AG Thermopasty RF800/100

2. Jel može link gde/koji lažni Amtech kupiti?
Vidim da se ovaj sa ebay-a pominjao 100g AMTECH NC-559-ASM, jel on taj koji radi bolje i od Edsyn FL 22 ali neprijatno miriše i mora se čistiti?

3. Koji Edsyn FL 22 je dobar?
U temi se pominju 3 a na Farnell-u ih ima 5:
FL 22 - £18.69 - Farnell code: 3059091 - pominje se zajedno sa sledećeom R verzijom u ovom postu
FL 22 R - £15.96 - Farnell code: 1863327
FL 22 CL - £28.32 - Farnell code: 2467647
FL 22 YFL - £13.82 - Farnell code: 2530038 - pominje se u ovom postu
FL 22 W - £14.15 - Farnell code: 2576915 - nije NoClean pa je onda, pretpostavljam najlošija varijanta

Mislio sam za "through hole" da koristim tečni, za praljave/stare/teško-tinol-hvatajuće stvari lažni Amtech (ili za obe stvari kalafoniju+IPA+glicerin/ricinus), a za finije stvari (SMD i slično) neki Edsyn FL 22. Samo je poslednji skup pa nije problem uzeti sve 3 stvari...
[ bogdan.kecman @ 15.11.2017. 20:24 ] @
Citat:
nemanja1234: Šta je bolje za običan rad: tečni flux, lažni Amtech (miris na stranu) ili ručno pravljeni kalafonijum+IPA+glicerin/ricinus?

svi su dobri, gel (amtech ili neki drugi) je (meni) najlaksi za rad

Citat:
nemanja1234:2. Jel može link gde/koji lažni Amtech kupiti?

https://www.ebay.com/sch/i.htm...=no+clean+bga+flux&_sop=15

https://www.ebay.com/itm/1pcs-...m2a3e5788a4:g:HwcAAOSwSlBYsS9h



Citat:
nemanja1234:Mislio sam za "through hole" da koristim tečni, za praljave/stare/teško-tinol-hvatajuće stvari lažni Amtech (ili za obe stvari kalafoniju+IPA+glicerin/ricinus), a za finije stvari (SMD i slično) neki Edsyn FL 22. Samo je poslednji skup pa nije problem uzeti sve 3 stvari...


nema potrebe, koristis kanticu amtech-a za sve
[ nemanja1234 @ 16.11.2017. 00:07 ] @
Odlično, naručiću tog Amtech-a. Nego dok ne stigne uzeo bih tečni flux. Jel može odgovor na pitanje pod brojem jedan (koji je taja dobar flux iz comete)?

Edsyn FL 22 bih isto uzeo kad mi naleti prilika iz inostranstva. Pa ako može i odgovor na to pitanje pod brojem 3, jer tih FL 22 ima više vrsta :)
[ ademare @ 16.11.2017. 00:09 ] @
@ bogdan.kecman

Jesi li ti probao oba ? Posto sam gledao filmove na YT i ljudi kazu , da 223 ne valja nista , a da je ovaj 559 odlican .

Ja nisam probao ni jedan od ta dva , pa me zanima iskustvo onih koji jesu .
[ bogdan.kecman @ 16.11.2017. 00:58 ] @
sto se vremeplova tice sve fuxeve koje sam uzimao od njih su bili skroz ok (nijedan nije bio no clean i svi su bazicno zasnovani na kalafonijumu rastvorenom u alkoholu/acetonu i rade do jaja)

sto se tice FL22 ja sam probao jedan i taj jedan pod tom sifrom sad ne izgleda isto .. na spricu pise EDSYN FL-22 :D ali kapiram da je to sve isto samo su pakovanja drugacija.. no osim mirisa nes primetiti razliku u odnosu na kineze

za amtech, NC-559-ASM u zelenoj kantici je zadnje sto sam narucivao i radi do jaja samo meni smrdi (ljudi kazu da njima ne smrdi, meni je ko lesina brate ako ne otvorim prozor ocu umrem, ima nesto u tom njegovom smradu sto mi do jaja smeta) .. e sad ovaj RMA 223 nisam probo, samo 559 od amtecha
[ bogdan.kecman @ 16.11.2017. 01:00 ] @
btw za edsyn fl22 - nije to neko raspadanje od kvaliteta, ja sam ga narucio zato sto mi je ian (vlasnik dangerousprototypes.com) rekao da je on dobio taj od drugara i da je zadovoljan pa ja narucio da probam .. on se odavno prebacio na kineske posto se odselio u kinu a ja vec neko vreme koristim "sta mi pod ruku"... realno su razlike bitnije ako koristis bezolovni kalaj i neprijatne povrsine (aluminijum, oksidirane povrsine i slicno), za normalan rad razlike izmedju njih nema
[ nemanja1234 @ 16.11.2017. 18:31 ] @
Sve je jasno, hvala ti puno.

Ako smem da pitam u ovoj temi i za fitilj/pletenicu/desoldering-wick. Čitam da, ako hoću kvalitetnu, mora imati flux, ali na nijednoj kod nas ne piše da ga ima.

Koji kod nas valjaj?
I da li ima neki dobar na http://digikey.de/
[ bogdan.kecman @ 17.11.2017. 00:20 ] @
to je obicna pletenica od tankih bakarnih zica, dodas flux sam na nju,
uvek moras dobro da natopis pcb fluxom kada koristis pletenicu... ja jos
nisam video "losu" i najjeftinije kineske rade ok
[ nemanja1234 @ 17.11.2017. 10:13 ] @
Hvala još jednom.
[ bogdan.kecman @ 17.11.2017. 10:36 ] @
btw ako narucujes sa bleja, gledaj prodavce koji prodaju raznu BGA REWORK opremu (one kasikice, flux u kantici, resetke/sita, kuglice, klesta za bga i slicno..) posto ti koji imaju bga opremu imaju uvek dobre fluxove jerbo ako namazes bga losim fluxom imaces uzasne probleme i klijenti te jure da te roknu tako da ces kod tih uvek nalazi ok flux... takodje slobodno pitaj prodavca ako nisi siguran, na primer imas oznaku flux-a koji je po specifikaciji kod proizvodjaca flux sa kalajem (kuglicama) a na bleju pise da je bez, slobodno cimnes prodavca - kume reci jel ovaj sa ili bez kuglica.. tako da znas sta kupujes.. ali ko sto rekoh za svu tu opremu gadjaj prodavce koji imaju u ponudi i bga opremu, ako ima samo jednu dve stvari bolje potrazi drugog prodavca..

inace razlika izmedju svih ovih gel i onih tecnih fluxeva je velika u radu ... ja licno preferiram gel u svim varijantama jer je meni prijatniji za rad ali nije tako svima, mnogi preferiraju ove tecne .. fora se tecnima je sto se drugacije ponasaju na samoj ploci, prijatnije mirisu (kalafonijum), i realno ti kad zagrejes plocu ispari aceton/alkohol ali ostane sam kalafonijum na ploci a on je aktivni sastojak tako da flux i dalje radi... kod gela je ponasanje dosta drugacije, kad ga zagrejes on se rastopi i krene malo da "bezi" po ploci (da curi) i kad zagrejes on "ode" i vise "ne radi" tako da nekome moze da bude cak i "tezi za rad", ali sve je pitanje licnih preferenci.. meni je vise muka od ovih tecnih mora posle perem sto, pod, ruke... ako sam se zezno i nisam se presvukao pre nego sam krenuo da radim obicno to znaci da sam dobio "novu skupu radnu majcu" ili "novu skupu radnu trenerku" (ili u najgorem slucaju pantalone) .. posto taj tecni flux gde padne tu pranja nema

u svakom slucaju to je sve jeftino, kupis uz druge stvari .. ja sve ove tecne sto imam sam tako kupovao, bio u vremeplovu po neke ladnjake, kaze covek e dobili smo do jaja dobar tecni flux u kanisteru od 50L presipamo u male cantrice... ja reko daj da probam .. evo mi ga nabo sam se na iglu od cantre bar 3 puta do sada :( .. otiso u kelco po neki konektor kaze ona cura e stigo neki fancy skoro providni tecni flux, ja reko daj da probam .. evo ga prebacujem sa police na policu vec godinama, neki mesec mi se prosuo po polici 2 sata sam prao :( .. tako da te stvari uzmes ovde onde kad naleti nista to nije znacajno niti preterano velika razlika .. imas onu nisku firmu sto valja extra jeftin valjan kineski program, imaju svasta i nista od njih sto sam kupio nije bilo lose.. tinol, flux.. sve je to potrosni materijal, nemoj gubis vreme na to, i najgori ce se potrosi i odradice posao..
[ Living Light @ 17.11.2017. 17:22 ] @
Eee, moj Bogdane, nije ni tebi lako,
probao si 100 andraka, pa sad Znaš još 1000 andraka, evo dokaza:



Bogdane, pa Ti si živ BILBORD !!!

Čestitam na Volji, Snazi i pozitivnom mišljenju/raspoloženju !

Svako dobro !
[ bogdan.kecman @ 17.11.2017. 21:26 ] @
hahahah malo sam ja dete u poredjenju sa vama profesionalcima .. mozda sam imao vise iskustva sa kinezima i to je to, kad su ozbiljne sprave i ozbiljan alat u pitanju ja sam pajser :D .. nego sam "jeftin" jbg i onda radije kupim 10 komada necega od kineza sa bleja nego jedan kvalitetni jer mi se moze i da svih 10 ne valja posto mi nista od toga ne zavisi ... da zivim od elektronike bila bi sigurno vrlo druga prica, ne bi me kinezi verovatno zanimali ko ni lanjski sneg :D
[ Living Light @ 17.11.2017. 21:35 ] @
Bogdane:
-Ti " Si Jeftin" ???

Pa šta mi ostali da kažemo koji smo kao "skupi",

--- a nemamo NI približno opremu kao Ti ???

de, NE zavitlavaj



[ bogdan.kecman @ 17.11.2017. 22:02 ] @
hahaha da ne idemo sad u detalje, kao sto rekoh, ja da zivim od
elektronike mnogo bi drugacije trosio pare na alat, i na drugi nacin, i
na drugi alat i .. ali ne zivim, to mi je hobi, a hobi donosi
zadovoljstvo a trosi pare (koje se zaradjuju na drugi nacin)... pa kad
je hobi mozes sebi da priustis da imas nesto sto sebe nikad nece
isplatiti ... ili da lecis sebi komplekse sto kad si bio klinac nista
nisi imao sto si zeleo pa sad kupis "da imas" iako ti krivom ne treba...
svi mi se borimo sa svojim demonima jbg, nego juri kamenjarke, neko se
opija, neko se bavi politikom, neko se zakopava alatom..  (p.s. vidim
propusten, telefoni su pogaseni, sa novom bebom u kuci telefonski
razgovori zabranjeni inace zena sece (oo) alat )
[ Living Light @ 17.11.2017. 23:48 ] @
Bogdane, a "kamenjarke" :
""ja da zivim od
elektronike mnogo bi drugacije trosio pare na alat, i na drugi nacin, i
na drugi alat i .. ali ne zivim, to mi je hobi, a hobi donosi
zadovoljstvo a trosi pare (koje se zaradjuju na drugi nacin)... pa kad
je hobi mozes sebi da priustis da imas nesto sto sebe nikad nece
isplatiti ... ili da lecis sebi komplekse sto kad si bio klinac nista
nisi imao sto si zeleo pa sad kupis "da imas" iako ti krivom ne treba...
svi mi se borimo sa svojim demonima jbg,""
---------------------------------------------------------------------------

--Eehh moj Brajko !

Čestitam Ti na uspešnom zadovoljavanju svojih potreba.

Sjajno TO radiš !

Svaka Ti Čast !


[ nemanja1234 @ 20.11.2017. 11:13 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
btw ako narucujes sa bleja, gledaj prodavce koji prodaju raznu BGA REWORK opremu (one kasikice, flux u kantici, resetke/sita, kuglice, klesta za bga i slicno..) posto ti koji imaju bga opremu imaju uvek dobre fluxove jerbo ako namazes bga losim fluxom imaces uzasne probleme i klijenti te jure da te roknu tako da ces kod tih uvek nalazi ok flux... takodje slobodno pitaj prodavca ako nisi siguran, na primer imas oznaku flux-a koji je po specifikaciji kod proizvodjaca flux sa kalajem (kuglicama) a na bleju pise da je bez, slobodno cimnes prodavca - kume reci jel ovaj sa ili bez kuglica.. tako da znas sta kupujes.. ali ko sto rekoh za svu tu opremu gadjaj prodavce koji imaju u ponudi i bga opremu, ako ima samo jednu dve stvari bolje potrazi drugog prodavca..

inace razlika izmedju svih ovih gel i onih tecnih fluxeva je velika u radu ... ja licno preferiram gel u svim varijantama jer je meni prijatniji za rad ali nije tako svima, mnogi preferiraju ove tecne .. fora se tecnima je sto se drugacije ponasaju na samoj ploci, prijatnije mirisu (kalafonijum), i realno ti kad zagrejes plocu ispari aceton/alkohol ali ostane sam kalafonijum na ploci a on je aktivni sastojak tako da flux i dalje radi... kod gela je ponasanje dosta drugacije, kad ga zagrejes on se rastopi i krene malo da "bezi" po ploci (da curi) i kad zagrejes on "ode" i vise "ne radi" tako da nekome moze da bude cak i "tezi za rad", ali sve je pitanje licnih preferenci.. meni je vise muka od ovih tecnih mora posle perem sto, pod, ruke... ako sam se zezno i nisam se presvukao pre nego sam krenuo da radim obicno to znaci da sam dobio "novu skupu radnu majcu" ili "novu skupu radnu trenerku" (ili u najgorem slucaju pantalone) .. posto taj tecni flux gde padne tu pranja nema

u svakom slucaju to je sve jeftino, kupis uz druge stvari .. ja sve ove tecne sto imam sam tako kupovao, bio u vremeplovu po neke ladnjake, kaze covek e dobili smo do jaja dobar tecni flux u kanisteru od 50L presipamo u male cantrice... ja reko daj da probam .. evo mi ga nabo sam se na iglu od cantre bar 3 puta do sada :( .. otiso u kelco po neki konektor kaze ona cura e stigo neki fancy skoro providni tecni flux, ja reko daj da probam .. evo ga prebacujem sa police na policu vec godinama, neki mesec mi se prosuo po polici 2 sata sam prao :( .. tako da te stvari uzmes ovde onde kad naleti nista to nije znacajno niti preterano velika razlika .. imas onu nisku firmu sto valja extra jeftin valjan kineski program, imaju svasta i nista od njih sto sam kupio nije bilo lose.. tinol, flux.. sve je to potrosni materijal, nemoj gubis vreme na to, i najgori ce se potrosi i odradice posao..

Koja je to Niška firma?
[ bogdan.kecman @ 20.11.2017. 11:50 ] @
http://www.proelectronic.rs/pretraga?q=kalaj&cat=0
[ drunkyduck @ 22.11.2017. 03:03 ] @
Siguran sam da dosta ljudi ovaj tekst nece citati zbog duzine; no dobro, ovo je za one koji (mozda) traze dodatne informacije u vezi ORIGINALNE Amtech flux PASTE (tacky flux, 'rosin based, no-clean) i gde je kupiti.

Ovako... dosao sam do informacije u vezi Amtech fluxa u vidu paste/gela (ili kako ga oni zovu 'tacky flux'). Informacija je dobijena direktno razmenom poruka putem email-a od Amtech-a (customer service manager-a)

Sad ce mnogi kada (ako) budu procitali tekst reci 'sto gubis vreme sa time' ALI... nesto mi nije dalo mira u vezi onoga sto sam procitao na drugoj stranici ovog topic-a: ( http://www.elitesecurity.org/p3391539 )


Citat:
Ako hoces pastu tj. gusti flux (ne solder paste sa granulama kalaja), taj Amtech koji se valja svuda - ne postoji original!!!! Ja sam mislio isto da imam original i kopiju. I jedno i drugo je kopija. Amtech to uopste ne pravi sve to sto se ovde prodaje sa tom oznakom. Amtech pravi solder paste (onaj sa kalajnim kuglicama u sebi). Dakle sve su kopije, i razlika od kopije do kopije je samo u tome koliko smrdi. Sve te amtech kopije rade odlicno. Znaci sto se lemljenja tice (ciscenje, wetting, temp.. ) rade boli glava. Jedini problem je smrad koji meni bas smeta (svi smrde razlicito, nekom vise smeta jedan nekom drugi smrad, al smrdi bas ozbiljno). Pored toga sto smrdi (lazni) amtech nije no-clean. Dakle posle rada obavezno ciscenje sa IPA (isoprophyl alcohol) ili razredjivacem.


I tako trazeci dodatne informacije, naleteo sam na ova dva videa:
https://www.youtube.com/watch?v=9skxEr1eQ9o
https://www.youtube.com/watch?v=e9ZVcr_g8e0





Lik tvrdi (ono sto je poznato) da je Amtech americka firma i da oni sve proizvode u americi, i da ne postoji 'kineski' amtech, kao i da je onaj kupljen na ebay-u, i amazonu gotovo sigurno plagijat. Sve je to bilo jasno, ali mene je zanimalo 'a gde kupiti original'. Lik tu objasnjava kako je Amtech odlicna firma ali da im je deo koji se tice komercijale ostao u proslom veku. I da zahtevaju kupovinu vecih kolicina da bi vam prodali prozivod, da im saljete fax i sl. Takodje je napomenuo da ovaj flux koji on prodaje tj. re-prodaje (valja), nije cak ni izlistan na amtech sajtu, iako oni imaju to u ponudi. Evo linka njegove stranice gde ga prodaje:


https://store.rossmanngroup.com/amtech-nc-559-v2-30-cc-16160.html

^
$21.99 za tubu od 30cc
$15.99 za tubu od 10cc

Medjutim postarina od usa do srbije bi ponistila bilo koju zamisao (plus 32% za PDV+Carina). Ne isplati se.

I tako posetio ja zvanicnu amtech stranicu i pogledao koje flux-eve nude:

http://www.inventecusa.com/tacky-flux.html

^ Imaju solder paste (pastu za lemljenje) NC-559-V2 ali nigde traga od tacky fluxa (NC-559-V2-TF)

Doduse iz serije 559, imaju tacky flux NC-559-ASM-TF kao i pastu za lemljenje koja ide 'us njega' tj. NC-559-ASM.

^ rekoh, 'stvarno bre nema kao sto je onaj lik sa youtube-a rekao' (Amtech nema sve svoje proizvode islistane na zvanicnoj stranici). Ali mi pade na pamet 'hmm, mozda lik ne govori istinu, ne bi li navukao ljude da kupuju od njega...'

Elem ostavih tu misao i nastavih da trazim dalje gde se u evropi moze kupiti original Amtech tacky flux (flux gel), NC-559-V2-TF. Neko je na eevblog-u preporucio poljski tme.eu jer oni 'prodaju original'. Nesto mi ti poljaci nisu previse ulivali poverenje (jer kada sam trazio gde da kupim neke vrhunske brand kondenzatore, bili su prilicno jeftiniji nego na farnell ili digikey sajtu). No dobro, potrazih na tme.eu sajtu hocu li naci da prodaju Amtech tacky flux (NC-559-V2-TF).

Ono sto sam nasao da poljaci prodaju je:

ANC559TF/30 (30cc) ==> https://www.tme.eu/en/details/anc559tf_30/fluxes/amtech/
ANC559TF (10cc) ==> https://www.tme.eu/en/details/anc559tf/fluxes/amtech/nc-559-as/

Za oba pise 559TF, ali posto na zvanicnom sajtu Amtech-a pod fluxevi pise da postoji i: NC-559-ASM-TF (kao i pasta za lemljnje NC-559-ASM), ostao sam zbunjen 'sta je bre 559TF ?' Kojoj 'grupi' od svih 559 tacky flux-eva pripada?

Takoje kada se otvori stranica za prvi link ^^ i pogleda slika, na njoj pise: NC-559-AS !!! (ja reko 'pajseri nisu ni stavili odgovarajucu sliku')



A za drugi link od 10cc kada se otvori takodje pise: NC-559-AS (isto pise i na slici)



Posto sam se skroz smorio, rekoh 'e sad cu da iscimama pola Amtech-a da mi razjasne na sta bre ovo lici :) ...i tako poslah poruku na mail Amtech-u.

Dobio sam odgovor prvo da oni zaista prodaju svoj proizvod, i to bas NC-559-V2-TF, onom liku sa youtube-a. (inace lik je veoma poznat po popravci apple uredjaja, 'Rossemann Repair Group'). Zatim mi je receno da je tacno da nisu svi njihovi proizvodi izlistani na sajtu, iako ih oni zaista prave i prodaju. Takodje oni rade i sa privatnim licima (ne samo sa firmama). Doduse da bi narucio od njih moras naruciti najmanje 20 komada onih tuba od 10cc ili 10 komada tuba od 30cc.

Trazio sam da li imaju autorizovane distributere u evropi i dala mi je dva sajta. Jedan ruski i jedan poljski (tj. tme.eu). ...hmm znaci poljaci zaista prodaju pravi Amtech tacky flux. Evo informacije u vezi ta dva sajta:


=========================================
Poland

Transfer Multisort Elektronik Sp.zo.o.
ul. Ustronna 41
93-350 Lodz
Poland
Ph: 48.42.645.7021
Fx: 48.42.640.0107
Web: www.tme.pl

=========================================
Russia

DCM-GROUP, LLC
Zubovsky Boulevard, 21-23,
room I, room 3,
119021 Moscow
Russia
Ph: +7 (495) 116-00-58
FX: +7 (495) 116-00-58
Web: esd-line.ru
=========================================

Od rusa sam dobio odgovor da oni samo distribuiraju po rusiji. A poljski tme.eu sam vec bio pretrazio i nisam nigde nasao bas isti onaj tacky flux koji 'valja' onaj lik sa yotuube-a (NC-559-V2-TF). Pa sam onako besan ponovo poslao mail Amtech-u, rekavsi da nisam nasao tacky flux koji sam trazio (NC-559-V2-TF). Takodje sam zatrazio da mi daju listu jos nekih evropskih autorizovanih distributera. ...I evo sta mi je odgovoreno:

Citat:
The NC-559-V2 and NC-559-AS have the same formulation. The NC-559-ASM has a slightly different formulation.
TME purchases the NC-559-AS TF from us which is the same formulation as the NC-559-V2. Insat International purchases the NC-559-V2 TF from us.


Iliti u prevodu (ako neko nije razumeo):

NC-559-V2 = NC-559-AS (ovi fluxevi su identicni jer koriste istu formulu)

NC-559-ASM (ovaj flux se malo razlikuje jer koristi malo drugaciju formulu)

^ znaci ovo je odgovor da Amtech zaista PRAVI te flux paste cije se kopije (fake-ovi) valjaju po AliExpress-u, ebay-u i amazonu. Jedino je problem 'gde kupiti original'. Amtech pravi i paste za lemljenje (sa kalajem), a oznaka im je ista kao i kod tacky flux-a, samo sto je jedno pasta (npr. NC-559-ASM) a drugo je flux (koji ide u paketu) NC-559-ASM-TF.

Evo ko zeli neka baci pogled: (levo su paste za lemljenje, desno fluxevi iz iste serije/grupe): http://www.inventecusa.com/assets/amtech-inv-handout-rev-1115.pdf

Znaci da zakljucim, ovi ludi poljaci zaista prodaju original Amtech flux pastu (tacky flux) NC-559-V2-TF samo sto je oni od Amtech-a nabavljaju pod imenom NC-559-AS dok engleski http://www.insatinternational.com/ (odnosno https://www.bga-reworking.co.uk/) nabavlja original flux pastu od Amtech-a pod imenom kao i onaj lik sa youtube-a, NC-559-V2.

Cena za 30cc kod poljaka (tme.eu) je $23.81 (tj. 20.32 €) tj. £17.95 ... i za 10cc $14.06 (tj. 12.00 €) tj. £10.60
Cena za 30cc kod engleza (bga-reworking.co.uk) je £17.99

Takodje mi je dala listu jos par autorizovanih distributera:


=========================================
Netherland

HDSA
Peeleik 15
5704AP Helmond
The Netherlands
Ph: 31.492430030
Fx: 31.492430032
eml: info [at] hdsa.nl

=========================================
Germany

JL Goslar
Im Schleeke 108
Goslar, D-38640
Germany
Ph: 49.53.21754221
Fx: 49.53.21754222
Web: www.elsold.de

=========================================
Great Britain

Insat International
1A Gateway Mews, Ringway
Bounds Green
London, N112UT
www.insatinternational.com

=========================================


Eto... napisah 'doktorat'. Ako nekome pomogne, odlicno! :)

p.s. U razmeni poruka dobio sam i dva PDF-a tj. datasheet-a za NC-559-AS i NC-559-ASM tacky fluxeve. Razlike bar po onome sto sam procitao na 2 strane PDF-a, gotovo da nema. Osim sto NC-559-ASM flux podrzava lemljenje sa jos jednom dodatnom 'legurom' kalaja koja sadrzi '10Sn/88Pb/2Ag'. Oba tipa fluxa su Rosin based, No-Clean flux, koji se cuva na temperaturi od 20-25 stepeni. Koliko vidim pise da se fluxevi cuvaju 'pobodeni' vertikalno sa cepom na dole, i u rok 'vazenja' im je 12 meseci ali kako cujem ljudi koriste ovo godinama i kazu da ne gubi svojstvo. (cak je i lik sa youtube-a to isto napomenuo).
Okacio bih kao attachment ova dva PDF-a ali ne vidim da elitesecurity ima tu opciju.

[Ovu poruku je menjao drunkyduck dana 22.11.2017. u 04:42 GMT+1]
[ yz7myg @ 20.11.2019. 13:51 ] @
Da ne otvaram novu temu pitanje dali je neko pravio home made flux gel(pastu)?našao sam na yutubu neke video klipove ali mi je nejasan omer komponenti.Prvi je vazelin+prah kalafonijuma i neko ulje ricinusovo ili maslinovo nisam baš skontao Portugalski šta je pričano.Drugi je parafin+neko ulje i prah kalafonijuma.Ako neko ima iskustva bio bih zahvalan.
[ ZAS011 @ 20.11.2019. 15:22 ] @
Bogdane, kupi kod žutih, manje ćeš briga da imaš.
Moje uobičajeno mesto za snabdevanje: AliExpress
[ vucko47 @ 20.11.2019. 15:27 ] @
Ja sam to nekada pravio sa ricinusovim uljem koliko se secam al jednostavnije je kupiti vec gotov flux. Sada u 90% slucajeva koristim no clean
[ yz7myg @ 20.11.2019. 17:48 ] @
Naručio sam ali ne znam šta da radim sa kalafonijumom koji imam.A ima ga preko kile a tečni flux mi nije nešto interesantan.A pošto nigde neradim imam vremena da se igram i eksperimentišem.Ukoliko nešto i zabrljam završiće u pećki za centralno grejanje.
[ ZAS011 @ 20.11.2019. 18:34 ] @
Pazi ovako: ja kalofonijum imam rastvoren u nitro razređivaču i po potrebi ga nanosim četkicom tamo gde mi je potreban (baš se nešto prekjuče zezao sa 0603 otpornicima i LEDarama :))
Kalofonijum je za meme NoClean fluks. Dosta davno sam posle lemljenja njime premazivao nekoliko svojih DIY pločica i bakar je na njima k'o da su juče napravljene.
Mešanje sa vazelinom ili kojekakvim uljima nisam probavao, predpostavljam da posle masnudže sledi pranje.
[ branko tod @ 20.11.2019. 18:43 ] @
Citat:
yz7myg:
...završiće u pećki za centralno grejanje.

Neee
[ gilopile @ 20.11.2019. 18:46 ] @
Neee u pec pobratime
Ma sta mu fali da se rastopi u izopr. alkoholu, milina sa takvim raditi, dobar je za sve.
[ vucko47 @ 20.11.2019. 18:53 ] @
I ima odlican miris, bar meni
[ DSL @ 20.11.2019. 19:54 ] @
A tek ukus..
[ ZAS011 @ 20.11.2019. 20:01 ] @
Kanda se u šveCku malko zastranjuje
[ bogdan.kecman @ 20.11.2019. 20:06 ] @
pravio ja litre, imas negde i moju temu sa tim i moj klip na YT gde lemim sa istom pastom .. (btw ovde se flux nanosi sa komadom zice :D )

https://youtu.be/ECXL9GNDyxo


- smrvis kalafonijum

- dodas taj smrvljeni kalafonijum u teglicu sa IPA (ili obicnim etilenom ako nemas ipa mada je ipa malo bolji, sporije vetri) onoliko koliko hoce da se rastvori, muckas, ostavis da odstoji 48h, dodas jos i tako dodajes dokle god ne krene da se talozi, kad krene da se talozi stanes .. nema "odnosa" ako hoces gusto bukvalno dodajes dok ne dobijes gustinu koju hoces

- ako pravis redji rastvor dodas na 100ml tog rastvora 4-5 kapi glicerina (malo bolje se razmazuje, malo bolje se zadrzava na bakru kada je redji), ako si pravio gust rastvor ne mora dodajes nista u njega

i to je to, nema filozofije .. moze da se umesto IPA/Etanol koristi i nitro razredjivac ali mega smrdi i moze da po123 neke komponente na ploci koje nisu nitro safe


[ yz7myg @ 20.11.2019. 20:46 ] @
Ima izopropila koristim ga za ultrazvučnu kadicu a može da stane u kadicu 10L. Pravio sam taj tečni sa ipa i nitrom.Sa nitrom više ništa neradim boli me glava od tog smrada.
[ DSL @ 21.11.2019. 06:01 ] @
Citat:
DSL: A tek ukus..


Pa kriza ovamo... uostalom, bio si u RF, i tamo se pije svasta, narocito kad se krizira :)
[ yz7myg @ 21.11.2019. 07:14 ] @
Kako su su Litvanci pili alkohol koji smo sipali u vazdušnu instalaciju da se nesmrzne,sipaju pola lončića alkohola pola vode i opiče politru na eks.
[ bogdan.kecman @ 21.11.2019. 07:21 ] @
obrati paznju samo, iako se kalafonijum lepo rastvara u acetonu i u
nitro razredjivacu mnogo lako to plane (posebno ako pridjes mobilnom
lemilicom na gas) .. IPA sa druge strane, iako isto zapaljiv mi nikad
nije planuo
[ gilopile @ 21.11.2019. 07:56 ] @
Ja sam, u nedostatku IPA, koristio aceton za rastvor i skroz je ok. Samo posle nisam mogao da nadjem po radjama pravi aceton, vec neki parfimisan skidac laka, pa sam malo prosunjao i po apotekama i nasao ok aceton bez tih dodataka. Ali oba su zavrsavala posao.
Kupio sam i neki medicinski benzin, a te on isparava dok si rekao piksla. Sa njim je gotovo i nemoguce raditi ili sam ja kupio neki koji je neupotrebljiv za ovo, ko ga zna.

Samo brzo hlapi, pa bocica mora biti dobro zatvorena, jer ce preko noci da ispari, sto se meni cesto desavalo :)

Ovaj u sredini je uljani, sada tek vidim kad sam uvecao sliku, je i parfimisan, al lepo mirise :D Al dobro dodje za ciscenje ako nista drugo :D Ovaj desni je ok aceton.




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.11.2019. u 09:08 GMT+1]
[ dvoglaviorao @ 24.11.2019. 11:56 ] @
Ja sam isprva kupio neki tečni flux u lokalnoj prodavnici, budibogsnama!!!

Kansnije mi stiglo iz kine dva tipa, ovaj kao što ima u kelco i taj nisam još dirao, i neka dva baš kineska. Taj jedan kineski sam rastvorio u IPA (btw, IPA ima u aleksandar cosmetics, nema gde nisam pitao ovde kod mene i samo ga tu nađem, radosti nije bilo kraja) i dobio smesu sa slike,, dosta taloga i eto to je to :) promućkam pre upotrebe i udri, probao sam ga i mnogostruko je bolji od prvobitno kupljenog, ali nisam baš neki sudija jer ništa drugo nisam ni koristio...

U planu mi je da poručim jedno 2 komada sa linka koji sam postavio pa da njih rastvorim u IPA da vidim kako stoje stvari sa talogom i katakteristikama...