[ malovicn @ 19.07.2010. 14:24 ] @
Napisao sam danas blog post o tome kako Linux je ekonomski neisplativa platforma u nasim uslovima i s obzirom da sam ja MS-ovac, evo, pozivam vas cenjeni Linux eksperti da ukazete na greske u mojim tvrdnjama ili na mom blogu ili ovom thread-u

Knjigovodstveni programi, Linux i open source

Ja sam blog post pisao najiskrenije i obecavam da svaki komentar koji imate objavicu odmah u formi kojom ga unesete.

Hvala,
Nikola


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 20.07.2010. u 22:05 GMT+1]
[ jablan @ 19.07.2010. 14:58 ] @
Razvijati posebnu verziju za Linuks definitivno nema smisla. Posmatrajući tržište domaćih poslovnih softvera, gde i dalje figurira Clipper, može se zaključiti da slobodno možeš da kodiraš za koju hoćeš platformu. Ali ono što treba da se zapitaš je: da li želim da moj program za 10-15 godina bude ekvivalent današnjim Clipper programima?

Čini mi se da posmatraš celu priču dosta crno-belo - kao da sad tražiš potvrdu da si u pravu i opravdanje da potpuno zaboraviš na ostale platforme pre nego što se baciš na izradu programa.

Hoću da kažem da se tržište konstantno menja, polako ali se menja. Da li će Linuks ikada postati jedan od glavnih igrača? Ne znam (iako bih voleo), ali mislim da to ne zna ni niko drugi. Ono što je sigurno, a što si i sam primetio, je da je Linuks već spreman za desktop.

Drugo, u članku se nisi osvrnuo na OSX. Šta s njim? Takođe, tableti lagano dolaze, sasvim je realno da će za neka od radnih mesta na kojima se koristi tvoj program biti dovoljni (magacini, prodavnice itd). Šta sa njima i OS-ovima koji ih budu pokretali (dakle iOS i Android, mada se može desiti da se na njima omasove i neke varijante Windowsa i Linuksa)?

Treće, [o]mislim da[/o] nisi u pravu za MySQL. A to sasvim sigurno ne važi za Postgres. Ok, cenim da ni MS nije blesav i pretpostavljam da su prilagodili svoju cenovnu politiku MSSQL-a situaciji na tržištu - tj. činjenici da su OSS DBMS-ovi postali jako jako dobri.

Da zaključim, da sam na tvom mestu, svakako bih kodirao prevashodno za Windows, ali bi se JAKO trudio da uz što manje posla omogućim da neki ili svi delovi programa mogu da se koriste na ne-MS platformama (bilo baza, bilo aplikativni server - ako tako nešto planiraš da imaš, bilo front-end).
[ combuster @ 19.07.2010. 15:21 ] @
Heh, ne znam sta da ti kazem sem da je ovo za advocacy :)

Malko sam zasicen vec temom od pre neki dan pa me mrzi da prezivam istu slamu :)
[ malovicn @ 19.07.2010. 15:24 ] @
Za 10-15 godina je... za 10-15 godina :)

Sto se tice MacOs-a, koliko ja znam on je kod nas zatupljen "u promilima" tako da ista prica ko za Linux vazi... Tableti su slicna prica. Ja planiram da uzmem jedan za sebe do kraja godine, ali je pitanje koliko ce da potraje dok "Mika vlasnik apoteke " ne kupi jedan, a SMB segment je ono na sta ja idem.

Sto se tice otvorenosti ka drugim platformama, sto bi omogucio SaaS pristup gde bi druge platforme bile gradjene na bazi toga, razmisljao sam o tome i tehnicki je izvodljivo na nekoliko nacina (oData je samo zadnji od njih)... Ono sto nisam nikako mogao da odredim u tom slucaju kako bih to monetizovao, ko bi mi platio za necije podatke?

Koliko god imao los hype, Silverlight je resenje koje radi na Win, MacOs i Linux platformama, podrzava OOOB mod i dozvoljava mi da koristim postojece alate tako da to nije toliko neostvarivo ali je opet jako sporije raditi na tome od Win only desktop aplikacije, nema stampu itd...

Sto se tice ne-MS alata, zadnji put sam radio sa Javom pre 5+ godina tako da o tome i ne sanjam. Posto se radi o desktop aplikaciji tu izbor negde i staje...

Hvala na savetima :)
[ malovicn @ 19.07.2010. 15:27 ] @
Ako ovo nije za Linux aplikacije ja ne znam sta je onda...


Kad smo vec u advokaturi...

Sto se mene licno tice prebacite gde god zelite, taj techno elitizam je i razlog sto Linux nije zazivio vise
Sto se tice vase licne zasicenosti, sezona je odmora - odmorite malo i ostavite nas korisnike foruma da diskutujemo.



[ jablan @ 19.07.2010. 15:32 ] @
Srbija ili ne-Srbija, evo ti jedan primer: firma (u kojoj sam BTW radio) razvija između ostalog eBanking rešenja, i tehnološki je orijentisana bukvalno kao ti - early adopter svakog, s oproštenjem, sr*anja koje se proizvede u Redmondu. Šta se dešava kao posledica - ebanking radi samo pod IE i postoje ljudi kojima to ne radi posao i koji su zbog samo te činjenice promenili banku. Jeste da se radi o mizernom procentu, ali su u pitanju stručnjaci iz naše branše i mislim da se po njima može oceniti u kom pravcu će vetar duvati u idućih nekoliko godina. A ebanking rešenje lockovano u IE do guše.

Silverlight neću ni da pominjem, neka ga za neku drugu temu... :P

Ni meni nije jasno zašto je premeštena tema, pretpostavljam da su Linuks Aplikacije za već postojeće Linuks aplikacije... Svakako nije za Advocacy. Jbg. I potpuno si u pravu za tehno elitizam... ;)
[ Tyler Durden @ 19.07.2010. 15:45 ] @
Ja mislim da je tema ispravno prebacena i nema razloga za nervozom.

Ono sto meni nije jasno jeste sta zelis da postignes ovom temom? Da svi ustanu i kazu, bravo u pravu si. Mislim, sam za sebe kazes da si fanaticni pobornik MS-a.
Tvoj stav je zacementiran i tu nema sta da se prica.


Ali da ne bih mnogo pametovo, odgovor na tvoje konkretno pitanje u naslovu teme - iz tvoje perspektive (kako si ti predstavio) nema.
[ malovicn @ 19.07.2010. 16:02 ] @
Ne radi se o mom stavu, radi se o cinjenicama. Ja sam bio posten i izneo sam svoj background. Takodje sam rekao i da Ubuntu je sasvim dobar OS.
Ne razumem koja je to "moja perspektiva" na koju mislis? Ja sam samo postavio pitanje ekonomske isplativosti razvoja za Linux. Trudio sam se da ne iskrivim perspektivu i da koliko je god moguce objektivno iznesem pitanja o kojima razmisljam vec danima

Ne radi se pritom toliko ni o meni samom, koliko o drugim programerima koji dolaze iza mene i koji ce da imaju slicnu dilemu. Linux zajednici po meni bi trebalo da bude u interesu da na ova po meni validna pitanja odgovara argumentovano ako zeli da udje u mainstream.

Takodje, ne ocekujem ja da se iko slozi ili ne sa mnom, dovoljne su cinjenice koje opovrgavaju moja shvatanja. Ne treba da mi iko aplaudira ili tapse po ramenu. Ako niko od ljudi upucenih u Linux nema reci da opovrgne moje tvrdnje, onda sam ja (i ko god bude ovo citao tragajuci za istim odgvorom) dobio svoj odgovor i hvala vam na tome.

Na kraju, moj stav ne da nije cementiran nego sam potpuno 50/50 u vezi Linux razvoja. Zato sam i napisao post koji sam napisao - tragajuci za odgovorom na temu koja siguran sam zanima dosta programera.

Citat:
Tyler Durden: Ja mislim da je tema ispravno prebacena i nema razloga za nervozom.

Ono sto meni nije jasno jeste sta zelis da postignes ovom temom? Da svi ustanu i kazu, bravo u pravu si. Mislim, sam za sebe kazes da si fanaticni pobornik MS-a.
Tvoj stav je zacementiran i tu nema sta da se prica.


Ali da ne bih mnogo pametovo, odgovor na tvoje konkretno pitanje u naslovu teme - iz tvoje perspektive (kako si ti predstavio) nema.
[ Srđan Pavlović @ 19.07.2010. 16:07 ] @
Citat:
Odgovor? U roku od 5 minuta prebacili su mi post u forum “Cekaonica”, da bi nakon 5 minuta prebacili ga ponovo u “Advocacy” sa kompletno ličnim komentarom administratora


Citat:
Ja sam samo postavio pitanje ekonomske isplativosti razvoja za Linux.

Nije prebacena "ponovo u Advocacy", vec moderator (combuster), nije i moderator
foruma cekaonica pa nije mogao odmah ovde da je prebaci, gde joj je i mesto, vec
je to uradio neki drugi moderator. Linux aplikacije smo zamislili kao forum gde ce
da se resavaju problemi nastali upotrebom nekih aplikacija pod Linux-om, a teme
tipa ove koje si ti postavio "Ekonomski isplativa platforma..." - tako necemu je vise
mesto u Advocacy forumu, i ne vidim razlog cemu tolika frka sto je tema ovde, apsolutno
ispravna odluka moderatora.
[ jablan @ 19.07.2010. 16:11 ] @
Citat:
malovicn: Ako niko od ljudi upucenih u Linux nema reci da opovrgne moje tvrdnje, onda sam ja (i ko god bude ovo citao tragajuci za istim odgvorom) dobio svoj odgovor i hvala vam na tome.

Evo ja sam demantovao ono što si napisao za MySQL i licencu. MySQL je slobodan za komercijalnu upotrebu. Ono što GPL ograničava je izmena koda i uključivanje koda u svoj projekat. Ti nemaš razlog da integrišeš MySQL u svoj proizvod, tako da te GPL ne dotiče. Mislim, po toj logici, ni Linuks se ne bi mogao koristiti u komercijalne svrhe, zar ne?
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2010. 16:14 ] @
Jao silnih programera , ko sta radi samo pisu programe za knjigovodstvo........

Danas ako bi bio tako lud da krecem da pravim program za knjigovodstvo, radio bih ga u javi, i to najverovatnije kao web aplikaciju iz prostog razloga jer je ona najportabilnija plus ljudima mozes da pruzas i razlicitu vrstu konfora da mogu da stvari pogledaju od kuce/ sa posla / sa odmora :)))) ili odakle im god padne napamet samo da imaju pristup internetu (ovo cak mozda moze da dodje i kao najbolja varijanta jer ako hostujes sam tu istu web aplikaciju, mozes mesecno da ih cepas za odrzavanje, brines za backup podataka i ostale munje, automatski upgrade softvera uskladjivanje sa zakonom itd, a opet ako ne plate za dati mesec disablujes naloge i milina ). Ili druga varijanta bi bila neka Java Swing GUI aplikacija. Sa tog aspekta posle te boli uvo koja platforma gde i sta. Sa druge strane ako neces Javom da se bakces onda uzmes recimo QT C++ framework. i u njemu napravis aplikaciju koja je portabilna na obe strane.

Drugo pomenuo si javu i kompajliranje za windows/linux :) samo da kazem kad vec umes da se salis compile once debug everywhere da dodam originalni moto "Compile once, run everywhere" znaci nema posebnog kompajliranja za win/linux/mac ..... jednostavno jednom napravljen jar(binarni fajl) koristis svuda.

Opet neko je spomenuo i postgreSQL on se distribuira pod BSD licencnom, znaci nemas taj problem sa gpl licencom kao takvom. Opet da se vratimo na lepotu jave :) ti svoj program zapakujes kompajliras komplet, a samu biblioteku koja se povezuje na bazu strpas u poseban folder, dinamicki ucitas sve jar fajlove, i kroz neki config fajl definises konekciju sa bazom. I apsolutno te boli uvo koja se baza koristi. Pa samim tim nemas taj problem sa linkovanjem i gpl licencom.

Opet ne pratim mono projekt, ali mislim da oni podrzavaju winforms mada nisam siguran. Generalno .NET isto moze da prodje na linuxu ako nista drugo umesto winformsa da se koristi GTK# on bi trebalo da radi na svim platformama. Samo ne znam sadasnji mono u kojoj je relaciji sa .NET verzijom, java tu mnogo bolje stoji :)
[ combuster @ 19.07.2010. 16:18 ] @
U svom blogu si se dotakao tematike koja se preziva na Advocacy forumu od kako postoji ES. E sad, ja sam ti lepo rekao da ne mogu da pisem jedno te isto zato sto smo imali vec temu:

https://www.elitesecurity.org/...ozda-prelazi-na-Linux-idemoooo

u kojoj smo se vecine toga o cemu si ti pisao vec dotakli.

Zasto je bilo koji mod trebao da prebaci tu temu. Pa zato sto nije fer da ja moderisem temu u kojoj je 100% zagarantovana diskusija MS vs Linux okruzenje (koje je olicenje advocacy foruma) a takvu diskusiju (i eventualne flejmove) ne zelim da kanalisem i ni na koji nacin da uticem na sam tok teme. Radi objektivnosti i kvaliteta odgovora koji ces eventualno dobiti na ovom forumu - mesto za to je advocacy.

Inace tvoj blog post je klasican rant u kome iznosis svoje pretpostavke onako kako se tebi cine logicnim (ovaj u cupriji ovaj ce da krade i da prodaje) - pazi, FLOSS i sam znas od kad traje i koliko samo projekata sadrzi pa jos do sada nisam video NIKADA da je neko maznuo kod i da ga prodaje online ili ne. Ta tvoja prica jednostavno ne pije vodu. A ja sam poznavao programera koji je razvio knjigovodstveni program pod Unixom i prodao ih je ne malo nego poprilicno. Tako da sa tog aspekta gledano - masina na kojoj se radi knjigovodstvo NE SLUZI ZA GTA vec za knjigovodstvo gde je backup i sigurnost podataka prioritet - ja ne znam kako si ti zakupusao taj tvoj blog post sa svim mogucim vec poznatim rant-ovima.

E sad mozes da na ovo odgovoris kako god hoces jer je ovo advocacy i ovde mozemo da razgovaramo o tim stvarima opusteno - u Linux aplikacijama ce ti postovi ostati onda kada (ako) budes postavio pitanje zasto ti aplikacija ne radi pod Linuxom ili imas neki konkretan problem...
[ malovicn @ 19.07.2010. 16:24 ] @
Dejane,

ne sumnjam ja u to da je moguce odraditi program za knjigovodstvo (pa i bilo koji drugi) sasvim korektno u bilo kom jeziku i okruzenju. Moje pitanje je bilo vezano za "ima li ekonomske logike" u tome.

Sto se tice "opet programa za knjigovodstvo" sta cete - ne mozemo svi da pravimo novi Facebook :)
O raylozima zasto sam se ja licno odlucio da radim na tome mozete da procitate (ako vas zanima) ovde
[url=http://papiri.rs/blog/2010/da-li-ima-smisla-raditi-knjigovodstvene-programe-u-srbiji/]Da li ima smisla raditi knjigovodstvene proframe u Srbiji[url]

Hvala na savetima,
Nikola
[ malovicn @ 19.07.2010. 16:31 ] @
Gospodine Ivane,
da ste na ovaj korektan nacin objasnili razlog prebacivanja (jedan pragaraf bi bio dovoljan) nikakvih primedbi ne bi bilo sa moje strane. Vi ste ovde domacin i znate najbolje sta gde priopada. Ako vi mislite da je ovo mesto gde ce ljudi zainteresovani za ovu tematiku prtetraziti, ja se slazem sa tim jer licno imam svoj blog da izrazim svoja misljenja, a ovo je vise bilo u funkciji pruzanja sanse Linuks zajednici da me opovrgne u interesu drugih programera.

Iskren da budem ne znam sta je FLOSS (izgooglacu danas to), ali ako se radi o OSS-u objavljenom pod GPL-om ne vidim sto bi bio problem 'maznuti ga' kad mora biti dostupan za javnu upotrebu.
Unix i linux su dve razlicite stvari po meni. Unix se takmici(o) sa DOS-om i u tom slucaju nema nikakvog dvoumljenja. Mozete li mi reci ime te Unix aplikacije da probam da nadjem neke detalje o njoj na interentu?
Sto se tice komp za knjigovodstvo nije komp za GTA, u segmentu koji sam ja opisao - male radnjice cesto zaposljavaju clanove porodice samo, po mom licnom iskustvu (iako se slazem sa vama da je to glupo) ti kompjuteri se koriste kao sam i opsiao nakon radnog vremena u privatne svrhe.

Hvala na komentaru,
Nikola

Citat:
combuster: U svom blogu si se dotakao tematike koja se preziva na Advocacy forumu od kako postoji ES. E sad, ja sam ti lepo rekao da ne mogu da pisem jedno te isto zato sto smo imali vec temu:

https://www.elitesecurity.org/...ozda-prelazi-na-Linux-idemoooo

u kojoj smo se vecine toga o cemu si ti pisao vec dotakli.

Zasto je bilo koji mod trebao da prebaci tu temu. Pa zato sto nije fer da ja moderisem temu u kojoj je 100% zagarantovana diskusija MS vs Linux okruzenje (koje je olicenje advocacy foruma) a takvu diskusiju (i eventualne flejmove) ne zelim da kanalisem i ni na koji nacin da uticem na sam tok teme. Radi objektivnosti i kvaliteta odgovora koji ces eventualno dobiti na ovom forumu - mesto za to je advocacy.

Inace tvoj blog post je klasican rant u kome iznosis svoje pretpostavke onako kako se tebi cine logicnim (ovaj u cupriji ovaj ce da krade i da prodaje) - pazi, FLOSS i sam znas od kad traje i koliko samo projekata sadrzi pa jos do sada nisam video NIKADA da je neko maznuo kod i da ga prodaje online ili ne. Ta tvoja prica jednostavno ne pije vodu. A ja sam poznavao programera koji je razvio knjigovodstveni program pod Unixom i prodao ih je ne malo nego poprilicno. Tako da sa tog aspekta gledano - masina na kojoj se radi knjigovodstvo NE SLUZI ZA GTA vec za knjigovodstvo gde je backup i sigurnost podataka prioritet - ja ne znam kako si ti zakupusao taj tvoj blog post sa svim mogucim vec poznatim rant-ovima.

E sad mozes da na ovo odgovoris kako god hoces jer je ovo advocacy i ovde mozemo da razgovaramo o tim stvarima opusteno - u Linux aplikacijama ce ti postovi ostati onda kada (ako) budes postavio pitanje zasto ti aplikacija ne radi pod Linuxom ili imas neki konkretan problem...
[ combuster @ 19.07.2010. 16:41 ] @
Citat:

Kontekst mog članka je program za knjigovodstvo ili neka druga poslovna aplikacija namenjena mikro preduzećima do 10 ljudi gde se održavanje sistema AOP (i kompjutera i aplikacija) obavlja od strane eksternih subjekata. Nema programera, administratora itd. Nivo poznavanja rada sa računarom je nivo normalnog čoveka koji računar doživljava “kao pametnu kasu”, a ne geek-a koji “skida patch za update verzije 173 koji je izašao pre pola sata”. Internet se koristi sporadično


Sam si rekao, ako je ciljani korisnik tvog programa takav kakav si ga opisao - zasto je bitno da li je u pitanju Linux, Unix, DOS, Windows ili nesto 15-to. On trazi aplikaciju - ti je ponudis na bilo kojoj platformi, podesis, pruzis neophodnu podrsku i edukaciju sa sve uputstvom za koriscenje i to je to. Ako mozes da mi objasnis zbog cega bi konkretna platforma morala da bude Windows a ne neko extremno light okruzenje koje bi resurse ustedelo tako da budu sto vise raspolozivi tvom programu.

Inace taj program za knjigovodstvom je tada (2001-ve) trcao pod SCO-om i ja sam te masine sredjivao onda kada je programer bio zauzet. Zato znam da ih nije bilo malo - upravo zato sto klijente nije zanimalo sta je iza programa za knjigovodstvo. Ako je program dobar - imace svoje kupce. Isto vazi i za podrsku koju pruzas za isti. Naravno da se ne secam koji je naziv i da li je imala ime uopste (mislim na taj program za knjigovodstvo) a siguran sam da ne mozes nista o njemu pronaci na netu :)

Od tog momenta pa nadalje koliko sam citao tvoj post je sve suvisno - i ne dotice se dalje konkretnog pitanja koje si postavio, jednostavno ne smes da dozvolis da neki klinac iz PC servisa brlja po tvom programu za knjigovodstvo, da ga backup-uje, reinstalira - sta ako se podaci pogube ? Ti si prodao software - na tebi je da sklopis ugovor o odrzavanju - kraj price, to dalje nema veze sa "drugom" podrskom vec iskljucivo za onu koju ti pruzas.

Eto tako, zelim ti srecu u radu ma koju platformu izabrao...
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2010. 16:42 ] @
Citat:
malovicn: Dejane,

ne sumnjam ja u to da je moguce odraditi program za knjigovodstvo (pa i bilo koji drugi) sasvim korektno u bilo kom jeziku i okruzenju. Moje pitanje je bilo vezano za "ima li ekonomske logike" u tome.

Sto se tice "opet programa za knjigovodstvo" sta cete - ne mozemo svi da pravimo novi Facebook :)
O raylozima zasto sam se ja licno odlucio da radim na tome mozete da procitate (ako vas zanima) ovde
[url=http://papiri.rs/blog/2010/da-li-ima-smisla-raditi-knjigovodstvene-programe-u-srbiji/]Da li ima smisla raditi knjigovodstvene proframe u Srbiji[url]

Hvala na savetima,
Nikola


Ima ekonomske logike poprilicno, jer ako juris portabilno resenje od samog starta mogu samo da kazem da pored linuxa hvatas i ove Stevine fanatike :) a ti uvek imaju kesa da kupuju :). No kao sto rekoh fora je praviti nesto sto je portabilno bez potrebe da sad posebno prilagodjavas/kompajliras za ovu ili onu platformu. A da li si se pitao koliko tih firmi zapravo mozda zeli da predje na linux kao operativni sistem. 90e nije mala cifra ako uzmes u obzir da sve sto im treba jeste neki knjigovodstveni modul, mail / web browser. Znaci ta prica treba mu GTA ili FIFA jednostavno nesto sto ni jednom poslodavcu ne treba. Ah da samo da se ispravis pasijans postoji :D. Opet uzmi u obzir da linux malo teze busiti kada su u pitanju virusi i kojekakva gamad.

Znam nekoliko firmi po beogradu koje rade migraciju tako sto samo nove racunare koje uzimaju prebacuju a ove stare ostavljaju na cemu su dok i njih vreme ne pregazi pa ne zamene.

Vec sam ranije na jednoj temi rekao sta mislis kako je Oracle postao tako veliki gigant ? Zato sto je njihov dobar proizvod mogao da trci na bilo kom operativnom sistemu. Ja isto tako sam promenio banku jer je imala eBanking koji radi samo na IE(32 bit). Znaci hvala lepo dovidjena :)
[ combuster @ 19.07.2010. 17:06 ] @
Eh da, jos jedna poprilicno bitna stavka u samoj ekonomskoj isplativosti je kvalitet samog resenja, dobre ili lose preporuke od prvih klijenata mnogo znace. Ukupna cena znaci takodje - ako ti je software jeftiniji za 100EUR (koliko kosta recimo OEM windows) imas vece sanse da ga prodas.

E sad mene nesto interesuje. Dejane, koliko je pametno raditi danas web aplikacije takve namene - meni je update browser-a ne jednom nego hiljadu puta skokao web page koji je do tada radio kako treba, ponasaju se drugacije u zavisnosti od browsera koji se koristi i tako dalje a to se posebno odnosi na javu (sa njom sam u principu i najvise imao problema).
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2010. 17:25 ] @
IMHO, u slucaju poslovnih aplikacija i ovako i onako u poslednjih N godina caruje Web pristup.

U tom slucaju, odabir server-side OS-a je sasvim drugo pitanje od desktop sistema koji mogu biti glupi web terminali na bilo kojem OS-u.

A server-side odabir zavisi od specificnih zahteva projekta, i tu Linux moze igrati ulogu ako se cilja na jeftiniji deployment za terminale, jer klijenti mogu biti "glupe" minimalne Linux kante bez ikakvih licenci za dodatan sw... Sa druge strane, Windows tehnologije mogu imati prednosti ako se zeli iskoristiti AD infrastruktura i druge stvari koje nudi Win platforma.

Right tool for the right job... U svakom slucaju, ne vidim kako tu Linux nije ekonomski isplativ. Isplativ je kao i bilo sta drugo - ta isplativost zavisi od samog projekta, ciljnog trzista i gomile drugih parametara.
[ Stator @ 19.07.2010. 18:17 ] @
Programa za knjigovodstvo ima ko pleve kod nas. Ono sto nema je dobar web based. Koji ce da radi na Win, Lin, Mac, iPad, Android, IE, Firefox, Chrome, Opera, toster itd.
Na kome ces imati 0 piraterije 0 tehnicke podrske jer je sav kod kod tebe. Njega ces moci da updejtujes kada hoces i koliko god puta hoces neces imati fragmentaciju proizvoda. A to sto ces ti da ga ispiskaras u VS2010 koji pise vise koda od tebe i trazi 500 MB ram-a za knjigovodstveni program, to mozes da bacis u kantu odmah...
[ malovicn @ 19.07.2010. 18:18 ] @
Nisam advokat, ali Commercial License for OEMs, ISVs and VARs

"For OEMs, ISVs, VARs and Other Distributors of Commercial Applications:
OEMs, ISVs, VARs and other distributors that combine and distribute commercially licensed software with MySQL software and do not wish to distribute the source code for the commercially licensed software under version 2 of the GNU General Public License (the "GPL") must enter into a commercial license agreement with Sun."

Ovo gore mi ne potvrdjuje tvoju izjavu ("combine and distribute commercially licensed software with MySQL" je prilicno sirok pojam slazem se i mozda gresim) u slucaju da distribuciona licenca nije GPL. Mozes neko da mi pojasni gornju recenicu u slucaju da ja to pogresno intepretiram?

Takodje se ne slazem sa tvojom interpetacijom GPL-a. Koliko ja razumem GPL svako je slobodan da distribuira i/ili modifikuje kod pod GPL licencom cak i u komerijalne svrhe. Jedini uslov koji mora da se ispostuje da taj distribuirani kod mora da bude pod GPL licencom koja omogucava dalju slobodnu distribuciju.

Evo jednog clanka koji obradjuje tu tematiku
GPL and comercial software

Citat:
jablan: Evo ja sam demantovao ono što si napisao za MySQL i licencu. MySQL je slobodan za komercijalnu upotrebu. Ono što GPL ograničava je izmena koda i uključivanje koda u svoj projekat. Ti nemaš razlog da integrišeš MySQL u svoj proizvod, tako da te GPL ne dotiče. Mislim, po toj logici, ni Linuks se ne bi mogao koristiti u komercijalne svrhe, zar ne?
[ Srđan Pavlović @ 19.07.2010. 18:34 ] @
Kako god, slazem se sa ovim sto je rekao Dimkovic gore.
Pitanje si postavio presiroko i ne mozes dobiti kvalitetan odgovor.
Kada bi imao neki konkretan slucaj / zahtev za aplikaciju, to bi vec bila druga prica.
Znaci ekonomska isplativost Linux-a za razvoj tacno specifikovane poslovne aplikacije
je nesto na cega bi mozda mogao da dobijes kvalitetan odgovor.

U tom smislu i tvoj clanak na blogu ne moze imati neku preteranu upotrebnu vrednost.
[ mulaz @ 19.07.2010. 18:41 ] @
Citat:
malovicn
"For OEMs, ISVs, VARs and Other Distributors of Commercial Applications:
OEMs, ISVs, VARs and other distributors that combine and distribute commercially licensed software with MySQL software and do not wish to distribute the source code for the commercially licensed software under version 2 of the GNU General Public License (the "GPL") must enter into a commercial license agreement with Sun."


Da, ali ti mozes da kazes da je MySQL dependency za tvoj program, i ni ne treba da ga upakujes sa svojim programom. A ako bas treba, imas SQLite :)
[ jablan @ 19.07.2010. 18:50 ] @
^ Ima Postgres koji je ozbiljna baza. Na kraju krajeva, možemo zamoliti Bogdana Kecmana da nam pojasni licencni model MySQL-a, vidim da je aktivan u MySQL forumu.

U međuvremenu: http://www.xaprb.com/blog/2009...ve-a-commercial-mysql-license/
[ malovicn @ 19.07.2010. 19:01 ] @
Ovo je potpuno druga tema po meni (web vs desktop) o kojoj planiram u buducnosti detaljno da pisem na svom blogu, a ovde samo tri kratke stvari.

1. Sve glavne svetske aplikacije za knjigovodstvo su prevashodno desktop koliko ja znam, sa web-om kao opcijom (Quicken, Intuit, MyOB,Sage, Peachtree etc). Postoje i web only kao freshbooks, PeopleSoft je veoma ozbiljana firma i naravno da imaju svoje korisnike. Blanko odbaciti smislenost desktop aplikacija je podjednako glupo kao i odbacivati web aplikacije. Obe imaju svoje korisnike u svojim scenarijima.
2. Nije cela Srbija Beograd - nemaju svi broad band internet nego dosta npr ima i dalje WiFi (centrale nemaju dostupne ADSL prikljucke) koji ne radi uvek kako treba. Cisto sumnjam da ce musterija da prihvati da faktura ne moze da se izda jer je "net pao"
3. Web aplikacije su dobre u 1-1 mreznoj topologiji, ali su jako resursno nefikasne u slucajevima kancelarijske topologije kada imamo vise kompjutera u lokalnom lanu sa serverom na netu.

Sto se tice piskaranja u VS2010, to je podjednako glupo reci kao pisanje u Eclipse-u ili NetBean-u. To su samo IDE ya rayvoj. Sto se C# jezika tice (a nacelno bilo kog jezika) zavisi od toga ko ga i kako koristi - svaki jezik moze da napravi 'dobar ili los'program. Videcemo za tu kantu :)



Citat:
Stator: Programa za knjigovodstvo ima ko pleve kod nas. Ono sto nema je dobar web based. Koji ce da radi na Win, Lin, Mac, iPad, Android, IE, Firefox, Chrome, Opera, toster itd.
Na kome ces imati 0 piraterije 0 tehnicke podrske jer je sav kod kod tebe. Njega ces moci da updejtujes kada hoces i koliko god puta hoces neces imati fragmentaciju proizvoda. A to sto ces ti da ga ispiskaras u VS2010 koji pise vise koda od tebe i trazi 500 MB ram-a za knjigovodstveni program, to mozes da bacis u kantu odmah...


[ malovicn @ 19.07.2010. 19:05 ] @
Ja sam mislio da sam na blog postu bio krajnje precizan: poslovna aplikacija (komercijala, finansijsko itd) za firme do 10 ljudi.
Ne raymem kako to nije dovoljno, ali ok - evo konkretnog primera http://www.datalab.rs/index.php?id=3197[url]/

"Da li mislite da implementiranje ovakve aplikacije ima smisla na Linux-u kao platformi?"

Citat:
[url=/p2651962]Srđan Pavlović: Kako god, slazem se sa ovim sto je rekao Dimkovic gore.
Pitanje si postavio presiroko i ne mozes dobiti kvalitetan odgovor.
Kada bi imao neki konkretan slucaj / zahtev za aplikaciju, to bi vec bila druga prica.
Znaci ekonomska isplativost Linux-a za razvoj tacno specifikovane poslovne aplikacije
je nesto na cega bi mozda mogao da dobijes kvalitetan odgovor.

U tom smislu i tvoj clanak na blogu ne moze imati neku preteranu upotrebnu vrednost.
[ dejanet @ 19.07.2010. 19:07 ] @
Po meni tipska poslovna aplikacija bi trebalo da moze da radi sa svim pismenim sql serverima (Oracle, MSSql,DB2, MySql, PostgreSql...itd), sto ce reci da treba poseban data persistance layer nezavsno od baze.. nezavisno da li pricamo o Javi ili .NET ili Linux/WIN..

Dobra praksa kod izrade poslovnih aplikacija je i isporuka source koda ili bar isporuka source koda vezano za business logiku..

..eto to nisu lose teme..

Sto se teme tice ekonomski isplativ je svaki posao(moze i platforma) gde firma moze da naplati radne sate svojih zaposlenih a vlasnici da podele dividende...
[ jablan @ 19.07.2010. 19:08 ] @
Citat:
malovicn: 2. Nije cela Srbija Beograd - nemaju svi broad band internet nego dosta npr ima i dalje WiFi (centrale nemaju dostupne ADSL prikljucke) koji ne radi uvek kako treba. Cisto sumnjam da ce musterija da prihvati da faktura ne moze da se izda jer je "net pao"

Apsolutno tačno, ali opet to nije nikakav argument protiv veb aplikacija. Ko kaže da server mora da bude negde van firme? Štaviše, tu ti se otvara sijaset mogućnosti gde možeš da "doziraš" koji deo aplikacije (i podataka) držiš lokalno, a koji "u cloudu". Možeš bukvalno sve držati u firmi, a svoj server koristiti samo za backup i apgrejdove.

Prednost desktop aplikacija nad vebom rapidno se topi poslednjih godina, a posebno smrću IE6.

@dejanet: Nema baš previše logike u tome što pričaš. Da napraviš aplikaciju sa podrškom za više od jedne (eventualno dve) baze ima da rodiš mečku, a isplativost je nikakva, posebno ako u startu odabereš besplatnu bazu.
[ malovicn @ 19.07.2010. 19:08 ] @
Sto se tice, "reci korisniku da skinu MySql sami" to sa korisnicima koje sam ja sretao u proslosti "ne bi bas islo najbolje" :)

SQLite je odlican i trenutno esperimentisem sa njim s tim da jos nisam gledao njegovu licencu. Microsoft pandan koji trenutno isto testiram za emebeded klijentski DB je SqlCe. Za sad SQLLite vodi :)

Hvala na savetu,
Nikola

Citat:
mulaz: Da, ali ti mozes da kazes da je MySQL dependency za tvoj program, i ni ne treba da ga upakujes sa svojim programom. A ako bas treba, imas SQLite :)
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2010. 19:18 ] @
@malovicn,

Svaka kombinacija (Windows+.NET+MSSQL, Linux+MySQL, Java, itd...) moze da se koristi za pravljenje kvalitetnog proizvoda.

Naravno, u zavisnosti od izbora tehnologija se menjaju i prednosti i mane konkretnog proizvoda.

Zato je potpuno neprimereno a priorno odbacivati bilo koje od resenja, bar ne dok nisi izostrio zahteve trzista/kupca. Tek onda mozes da stavis stvari na papir i uporedis.

Kao sto sam rekao, sa Linux/MySQL resenjem tvoj proizvod moze da se diferencira po ceni klijenta.

Sa Windows resenjem se mozes diferencirati preko mogucnosti administracije preko aktivnih direktorijuma npr...

Sve u svemu, sve te platforme su ozbiljne i konkurentne, i sirom sveta se koriste u industriji poslovnog softvera.
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2010. 19:19 ] @
Jedini problem koji ja vidim sa kompletnim knjigovodstvenim sistemom gde fali web deo jeste fiskalni stampac/kasa taj deo ne znam kako uklopiti sa web browserom, a tu takodje da te oraspolozim pre nego sto zagrizes do kraja, ima pun djavo razlicitih fiskalnih kasa/stampaca. E sad da bi tvoj program mogao da se koristi mora da se atestira za svaki model posebno, svega dve / tri institucije mogu da atestiraju tvoj program, i cena atesta kosta oko 1000e po jednoj kasi, cijena prava sitnica :)
[ malovicn @ 19.07.2010. 19:43 ] @
Ako je server u lokalu dostupan/moguc, onda se i moze piratizovati zar ne? :) (Navedeno opravdano kao prednost web resenja)

Salu na stranu slazem se sa tobom i otprilike moja aplikacija tako i radi (ima web cloud komponentu sa lokalnim bazama kao proxy-jima). Jedina razlika je u tome sto ti pricas o web a ja o desktop klijentu.

Citat:
jablan: Apsolutno tačno, ali opet to nije nikakav argument protiv veb aplikacija. Ko kaže da server mora da bude negde van firme? Štaviše, tu ti se otvara sijaset mogućnosti gde možeš da "doziraš" koji deo aplikacije (i podataka) držiš lokalno, a koji "u cloudu". Možeš bukvalno sve držati u firmi, a svoj server koristiti samo za backup i apgrejdove.

Prednost desktop aplikacija nad vebom rapidno se topi poslednjih godina, a posebno smrću IE6.

@dejanet: Nema baš previše logike u tome što pričaš. Da napraviš aplikaciju sa podrškom za više od jedne (eventualno dve) baze ima da rodiš mečku, a isplativost je nikakva, posebno ako u startu odabereš besplatnu bazu.
[ malovicn @ 19.07.2010. 19:47 ] @
Ja imam aplikaciju radjenu u 2002-oj koja podrzava nekoliko kasa i nikad nisam cuo za taj sertifikat. Moze neki link o njima jer je to nova tema koja me logicno interesuje? :)

Citat:
Dejan Lozanovic: Jedini problem koji ja vidim sa kompletnim knjigovodstvenim sistemom gde fali web deo jeste fiskalni stampac/kasa taj deo ne znam kako uklopiti sa web browserom, a tu takodje da te oraspolozim pre nego sto zagrizes do kraja, ima pun djavo razlicitih fiskalnih kasa/stampaca. E sad da bi tvoj program mogao da se koristi mora da se atestira za svaki model posebno, svega dve / tri institucije mogu da atestiraju tvoj program, i cena atesta kosta oko 1000e po jednoj kasi, cijena prava sitnica :)
[ malovicn @ 19.07.2010. 19:51 ] @
Ivane,
slazem se sa tobom naravno i vise puta sam ponovio da ne postoje dobra i losa resenja da sve zavisi od konteksta i da kvalitetno resnje moze biti izradjeno razlicitim alatima.

Jedini problem je kad ne mozete da podrzite sve, sta ima najvise smisla (bar inicijalno) raditi? Srz mog posta je da je Windows platforma mainstream sa najvecom trzisnom zastupljenoscu, a sa cenom 40-90 eura koja je zanemarljiva za vecinu preduzeca..

Hvala na komentaru,
Nikola

Citat:
Ivan Dimkovic: @malovicn,

Svaka kombinacija (Windows+.NET+MSSQL, Linux+MySQL, Java, itd...) moze da se koristi za pravljenje kvalitetnog proizvoda.

Naravno, u zavisnosti od izbora tehnologija se menjaju i prednosti i mane konkretnog proizvoda.

Zato je potpuno neprimereno a priorno odbacivati bilo koje od resenja, bar ne dok nisi izostrio zahteve trzista/kupca. Tek onda mozes da stavis stvari na papir i uporedis.

Kao sto sam rekao, sa Linux/MySQL resenjem tvoj proizvod moze da se diferencira po ceni klijenta.

Sa Windows resenjem se mozes diferencirati preko mogucnosti administracije preko aktivnih direktorijuma npr...

Sve u svemu, sve te platforme su ozbiljne i konkurentne, i sirom sveta se koriste u industriji poslovnog softvera.
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2010. 19:56 ] @
Citat:
malovicn: Ja imam aplikaciju radjenu u 2002-oj koja podrzava nekoliko kasa i nikad nisam cuo za taj sertifikat. Moze neki link o njima jer je to nova tema koja me logicno interesuje? :)


http://www.retailserbia.com/20...-zakon-o-fiskalnim-kasama.html

Citat:

Obveznik može fiskalnu kasu povezati sa računarom sa softverskom aplikacijom za koju je izdat sertifikat za njeno stavljanje u promet, a koja omogućava zadavanje komandi fiskalnoj kasi preko njenog definisanog interfejsa.


[ jablan @ 19.07.2010. 20:00 ] @
[offtopic]Postoje li mrežni adapteri za te kase, bilo softverski, bilo hardverski? Znači da imam sa jedne strane IP adresu, a sa druge strane kasu vezanu na RS232 na uređaj?[/offtopic]
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2010. 20:05 ] @
@malovicn,

Mainstream znaci da ima najvise kupaca ali i da ima najvecu konkurenciju.

U dobro formiranom trzistu, da bi uspeo bez neke revolucije moras da imas ili najkvalitetniji ili jeftiniji proizvod.

Alternativa moze biti da se to uradi drugacije, i tu dolazi ta Linux prica.

Sama proizvodna strategija koju ces odabrati je vrlo bitno pitanje, i na njega nije moguce dati jednoznacan odgovor - mozes, naravno, podrzati Windows platformu i ponuditi sve to sto sa njom ide - ali tada ces imati jaku konkurenciju jer je to vec N puta do sad prezvakano u Srbiji.

Alternativa koja je rizicnija, ali moze biti i profitabilnija jer je konkurencija niza je neko resenje bazirano na FOSS platformi - sa tim mozes imati prednosti ne samo u ceni klijenata vec i servera, itd...

Sve u svemu - nije uopste jednostavno dati odgovor, i to pre svega zavisi od tebe i tvoje firme. Ali pre bilo cega treba uraditi analizu trzista i zahteva, pa na osnovu toga praviti sopstvenu strategiju uzimajuci u obzir koja znanja posedujete, koliko rizika ste spremni da prihvatite - i, na kraju krajeva, gde zelite da idete u sirenju.
[ Dejan Lozanovic @ 19.07.2010. 20:05 ] @
Citat:
malovicn: Ivane,
slazem se sa tobom naravno i vise puta sam ponovio da ne postoje dobra i losa resenja da sve zavisi od konteksta i da kvalitetno resnje moze biti izradjeno razlicitim alatima.

Jedini problem je kad ne mozete da podrzite sve, sta ima najvise smisla (bar inicijalno) raditi? Srz mog posta je da je Windows platforma mainstream sa najvecom trzisnom zastupljenoscu, a sa cenom 40-90 eura koja je zanemarljiva za vecinu preduzeca..

Hvala na komentaru,
Nikola


Zato sebi postavis pitanje, zelis li sve ili mainstream, ako je odgovor ono prvo, onda je resenje java+hibernate+sql baza po izboru / za ovo drugo .NET sa nekom bazom verovatno MSSQL.
[ mulaz @ 20.07.2010. 11:16 ] @
Citat:
malovicn: Sto se tice, "reci korisniku da skinu MySql sami" to sa korisnicima koje sam ja sretao u proslosti "ne bi bas islo najbolje" :)

SQLite je odlican i trenutno esperimentisem sa njim s tim da jos nisam gledao njegovu licencu. Microsoft pandan koji trenutno isto testiram za emebeded klijentski DB je SqlCe. Za sad SQLLite vodi :)

Hvala na savetu,
Nikola


SQLite je public domain:

http://www.sqlite.org/copyright.html
Citat:
All of the deliverable code in SQLite has been dedicated to the public domain by the authors. All code authors, and representatives of the companies they work for, have signed affidavits dedicating their contributions to the public domain and originals of those signed affidavits are stored in a firesafe at the main offices of Hwaci. Anyone is free to copy, modify, publish, use, compile, sell, or distribute the original SQLite code, either in source code form or as a compiled binary, for any purpose, commercial or non-commercial, and by any means.
[ euripyd @ 20.07.2010. 12:06 ] @
Sta vam je to poslovna aplikacija?
Hocete da saljete poslovni mail?
Ili da kucate text u poslovnom okruzenju?
Ili da chatate sa klijentima - poslovno?
Ili da igrate pasijans - poslovno?

Nesto mi je ova tvoja definicja poprilicno losa.

@malovicn
Citat:
Trenutno koristim Ubuntu 10.4

Takav jos ne postoji.
Citat:
Sto se tice MacOs-a, koliko ja znam on je kod nas zatupljen "u promilima" tako da ista prica ko za Linux vazi

Mislis na OS X? To je vec nesto drugo.
Trece, OS X je kod nas mizerno zastupljen zbog drugog razloga.
Dok se igraci poput Adobe, AVID, MS ili neki peti jos uvek nalaze na OS X platformi, tvoje zanemarivanje nije realno.

[ malovicn @ 20.07.2010. 12:55 ] @
Ne vidim vezu izmedju pitanja i teme, ali da probam da ih odgovorim najbolje sto znam

"Poslovna aplikacija je aplikacija kojom se sluzi preduzetnik ili preduzece u ostvarivanju svoje poslovne delatnosti."

Posto sam "ja" vlasnik male apoteke u malom gradu, gde radimo ja, moja zena i jedan dipl. farmaceut ja na vasa pitanja odgovarama ovako:
Poslovni mail necu da kucam u toj aplikaciji, postoje specijalizovani mail klijenti za to koji su instalirani na istoj masini. Slacu ponude i obavestenja kupcima njime.
Necu da kucam teskt u toj aplikaciji, postoje specijalizovani programi i za to koji ce biti instalirani na istoj masini.
Necu da chatam sa klijentima putem te aplikacije, ali hocu da imam na toj istoj masini chat klijent da se cujem sa cerkom koja studira u Beogradu posle posla. Nemamo drugi kompjuter, tako da ovaj koristim i za to.
U periodu od 2 do 4 popodne (sem petkom) kod mene u radnji imam "1 kupca na sat". Volim da prekratim vreme cekajuci na sledeceg u tom periodu otvarajuci pasijans.

Nisam siguran na koju definiciju tacno mislite kao losu, ali ste verovatno u pravu sta god da je.
Hvala na ispravci tako bitne stvari kao sto je verzija Ubunta koju sam naveo u tekstu. Priznajem da koristim povremeno Ubuntu 10.04, a ne Ubuntu 10.4/

Ja ne zamarujem i ne nipodistavam OS X platformu uopste, samo kazem da se kod nas u Srbiji bazirano na mojim saznanjima ne koristi u bitnijoj meri prevashodno zato sto je HW jako skup. Ako bi radio aplikaciju za US trziste npr. podrska za Mac bi mi bila neophodna.

Hvala na pitanjima,
Nikola

Citat:
euripyd: Sta vam je to poslovna aplikacija?
Hocete da saljete poslovni mail?
Ili da kucate text u poslovnom okruzenju?
Ili da chatate sa klijentima - poslovno?
Ili da igrate pasijans - poslovno?

Nesto mi je ova tvoja definicja poprilicno losa.

@malovicn

Mislis na OS X? To je vec nesto drugo.
Trece, OS X je kod nas mizerno zastupljen zbog drugog razloga.
Dok se igraci poput Adobe, AVID, MS ili neki peti jos uvek nalaze na OS X platformi, tvoje zanemarivanje nije realno.
[ lemiar @ 21.07.2010. 18:26 ] @
Ja samo mogu da kazem da firma takovo (slatka kuca) koristi linux i ima cak kasu pod linux-om licno video (tako je bar kod mene u gradu) sad da li i program za vodjenje knjiga koriste ne znam!
Ali ja to gledam ovako ja placam programeru program, bas me briga da li on voli linux ili ne ako sam ga platio nek napravi za linux. Nece meni neko nametati svoje misljenje za moj novac. U krajnjem slucaju nacicu drugi program ili programera....
[ bogdan.kecman @ 21.07.2010. 21:34 ] @
smejem se vec dobrih pola sata, ovaj advocacy deo foruma je extra stivo za citanje kada otupite od ove smorene klime ...

elem, neko me prozvao pa reko da se javim, MySQL ima DUAL LICENCE POLICY - dakle nije klasican GPL proizvod. Ono sto je znacajno shvatiti (a pisao sam vec 20 puta na raznim mestima, ukljucujuci i ovde na forumu)


1. Ako PRODAJETE MYSQL - morate da ga platite.

prodajete mysql znaci da na primer na CD-u sa instalacijom vaseg programa koji PRODAJETE imate i mysql

prodajete mysql znaci da ste ulinkovali mysql u vasu aplikaciju koju ste prodali

2. Ako vasa aplikacija ima mysql kao dependency ali niste prodali klijentu mysql - vi nemate nikakve probleme sa licencom

na primer, vas instaler se instalira i kaze "daj mi parametre gde je mysql: hostname/username/password". ISTO TO rade aplikacije koje koriste MSSQL, ORACLE, DB2 etc .. vi kupite aplikaciju, aplikacija zahteva RDBMS, kako cete vi da nabavite rdbms nije briga prodavca software-a, da li cete ukrasti licencu, ili cete koristiti rdbms koji koristite i za ostale aplikacije to je vasa stvar, posebno kada je java u pitanju pa mozete promenom jdbc drajvera koristiti bilo koji rdbms

uvek uz aplikaciju mozes da imas help fajl koji ce da objasni korisniku odakle da skine mysql i kako da ga instalira

dodatno, cak je moguce da TVOJA APLIKACIJA skine i instalira mysql .. to je ok ... bitno je samo da nema mysql-a na cd-u koji prodajes

da ne spominjem da kada je sw za accounting u pitanju inace je praksa da "programer" ode i namesti to sve da radi kod klijenta... cak iz nekog razloga ni ne ostavljaju instalaciju tako da ako ti nesto crkne opet moras da ih zoves da "nameste" ... (na zalost to na ovom trzistu ovaca jos uvek prolazi)... u ovom slucaju posebno je potpuno nebitna licenca

toliko o mysql-u i licenciranju .. valjda je jasno ...

vezano za sqlite stvarno ne bih da pljujem ODLICAN proizvod, ali se bojim da je daleko od toga da bi se usudio da ga koristim za accounting aplikaciju. pgsql je odlican izbor + je bsd licenca tako da cak mozes i da ga ubildujes sa svojom aplikacijom nemas problem.

sto se tice same teme .. "desktop program za accounting" za srednje preduzece mozes da zaboravis .. za mala preduzeca to radi posao i tih aplikacija imas stotine, ali za srednja preduzeca moras da imas client/server opciju (i to NE tako sto klijent startuje exe preko terminal servisa na windozi i cita iste fajlove na lokalnoj masini !!!! to NIJE klijent server iako neki tvrde da jeste) .... kada je prica o client/server arhitekturi aplikacije tu vec imas mnogo problema koje nisi pokrio svojim postom koji na zalost pokazuje da imas "neko" znanje o arhitekturi i znanje o windoze tehnologiji ali da o ostalim tehnologijama koje spominjes ne znas skoro nista tako da ti poredjenje ne stoji.

pitanje koje je postavljeno je "pogresno" .. da li se isplati ?! kome? tebi se sigurno ne isplati posto ne umes da napravis multiplatform client server aplikaciju, dok naucis kako se to radi mozes 3 puta da napravis ovu samo za windoze ... onaj ko zna, on nece ni da postavi to pitanje posto ce sa isto energije da napise i multiplatform aplikaciju sa koliko ce da napise i "samo windoze" aplikaciju, zasto bi onda uopste sebe limitirao bilo cim ..

neko je spominjao menjanje banaka zato sto e-bank radi samo na ie-u ... primer, Laiki banka je 2001 godine na kipru morala da promeni e-banking sistem koji je radio samo na windoze ie-u zato sto su imali veliki odliv klijenata u druge banke koji su za razlog napisali da im e-banking ne radi na njihovim racunarima.

neko je spominjao busenje i viruse .. ozbiljna advokatska firma iz londona (koja ne drzi GTA na svojim racunarima) je prebacila ceo accounting, cms i sales sistem saas zato sto im je prekipelo da na svake 2 nedelje nesto ne radi posto je "virus pojeo ovo ili ono", i presli su full na linux. Tvrde mi (moji stari klijenti inace ta kancelarija) da je open office mnogo bolji od ms office-a i da im je produktivnost skocila znacajno od kada su na linuxu posto im daje full mogucnost za rad za sve sto im treba, bolje nego windoze + nemaju vise problema sa virusima ... ja ne mogu da komentarisem open office vs ms office posto mi je 2007+ verzija ogavna (ms office) / neupotrebljiva, open office mi je isto tesko %$%#& (ms office 2003 mi je bio upotrebljiv, outlook je odlican iz 2003, mozda najbolji mail klijent "ever"), ali generalno koristi iWorks (na meku) i neuporedivo je bolji od svega ostalog sto sam probao ..

salesforce (nasi klijenti) je saas koji se konstantno uzima za primer, mislis da bi bili tako uspesni da im interface radi "samo na IE"

spominjano je i "upgrade servera mi pokarambasi strane" - nadji nekoga ko zna html

dalje, osx zastupljen u promilima :D :D ... i ja sam tako mislio ... onda sam probao da kupim snow leopard kada je izasao .. i pazi cuda ... bio sam 3000 na spisku !!!! prodali su preko 5000 komada u jednoj radnji PRVI DAN ... tri meseca nisam mogao da ga kupim (na kraju sam ga doneo iz usa), tako da "toliko o kolicini osx usera i njihovoj kupovnoj moci"

sve u svemu ceo post vrlo lici na to kao kad bi ja sad krenuo da pisem kako je to extra super kada vozis skuter a kako ovi sto voze motore i automobile i avione nemaju pojma i pitam da li se isplati uciti voziti kola kada mi je cilj samo "od tacke a do tacke b" a pritom nisam bas siguran koliko je A daleko od B, probao sam da vozim motor jednom pre 5 godina a za kola sam cuo da imaju 4 tocka ali nisam siguran "kako to tacno radi i u cemu je tu fora" .. ako ti je cilj da odes do prodavnice 100m od kuce, biciklo je najbolje resenje, doduse mozes i pesaka ..
[ Nedeljko @ 21.07.2010. 22:11 ] @
Citat:
Download MySQL Community Server: MySQL Software is provided under the GPL License.

OEMs, ISVs and VARs can purchase commercial licenses.


Dvostuko licenciranje znači da možeš da biraš između dve licence:

1. GPL koja je besplatna,
2. komercijalne koja se plaća.

GPL mi izričito dozvoljava da isporučim softver u paketu sa čime god hoću, da ga naplatim i da to nema veze sa ostalim fajlovima paketa. GPL pravi problem samo u slučaju linkovanja i izvedenog rada.

Kada isporučujem svoj program, cena isporuke i to da li isporučujem i MySQL bazu su potpuno nebitni. Ako sam svoj program linkovao sa MySQL bibliotekama i isporučujem ga, onda moram ili da platim komercijalnu licencu ili GPL stupa na snagu. Svejedno je da li isporučujem MySQL bazu u paketu ili ne.

OEM-i ne moraju da plaćaju komercijalnu licencu ako će da poštuju GPL, što obično ne žele, pa plaćaju.
[ malovicn @ 21.07.2010. 22:16 ] @
Bogdane,

sto se tice informacija o MySql, hvala vam puno na razjasnjenju.

Sto se tice ostalog dela vaseg komentara mislim da primeri koje ste naveli apsolutno nemaju nikakve veze sa mojim pitanjima jer vecinu vasih komentara se odnosi na IE 6 koje je djubre tesko slazem se sa tim. Ja niti pravim web aplikaciju niti kazem da neko mora da koristi IE, a ne neki od mogih drugih brosera. Ja koristim IE8/Chrome i FF npr u skoro podjednakoj meri.

Virusi na windowsu su problem koji po meni vise nije izrazen u tolikoj meri sa Windowsom 7 i POTPUNO BESPLATNIM Microsoft Security Essentials paketom. Ta tematika je imala smisla u Apple reklamnoj kampanji pre jedno 3 godina ali su se stvari promenile malo od tad.
Sto se tice Office-a, ja koristim Office 2010 i nalazim da je odlican. Ne znam koliko ste upoznati, ali od nedavno postoji i POTPUNO BESPLATNA web verzija Office paketa (Word, Excell, PPT i OneNote) koja je po meni (pristrasnome) sasvim upotrebljiva za povremeno koriscenje.

Sto se tice mene nesposobnog da napravim multiplatform, ajde da se slozim sa vama - tacno je da ja jesam toliko nesposoban. Ipak to ne znaci da malo sposobniji .NET programeri koriscenjem POTPUNO BESPLATNOG Mono projekta ne mogu to da naprave koriscenjem standardnih .NET alata. Tu je i Silverlight koji za mene licno je multiplaform dektop client tehnologija (ne tvrdim da ce ubiti HTML web) sa POTPUNO BESPLATNIM kompletnim setom alata.
Sto se isplativosti tice,da ste procitali moj post videli bi ste da ja tu isplativost ne gledam sa aspekta kostanja izrade aplikacije (dozvoljavam da sa vasim savrsenim alatima razlika je nula), vec sa stanovista povecanih troskova testiranja, odrzavanja i korisnicke podrske. Ako vi tvrdite da je dovoljno testirati samo jednu platformu, a ostale ne i da korisnicka podrska vise platformi kosta isto kao podrska jedne - to je stav sa kojim se ja profesionalno ne slazem, ali to je opet de gustibus....

Sto se OS X-a, prijatno sam iznenadjen, mada u kontekstu mog "pitanja isplativosti" i prosecnog profila mac korisnika, nisam siguran koliki procenat od tih 3000+ korisnika je spreman da plati aplikaciju kreiranu kod nas. Definitivno stvar za razmisljanje i istrazivanje - hvala vam puno na toj informaciji.

Sto se skutera, motora i automobila tice, ajde i tu da se slozim sa vama.Windows Server je smece. Windows 7 je smece. .NET je smece. VS 2010 je smece. C# jezik je smece. BizTalk je smece. Alat (upisati ovde ime bilo kog OSS alata) je definitivno superiorniji svetlosnim godinama od bilo cega iz Microsoftove kuhinje. :)

Salu na stranu, zahvaljujem vam na informacijama
Nikola
[ Nedeljko @ 21.07.2010. 22:19 ] @
Problem je samo ona MySQL biblioteka koju linkuješ sa programom. To što je server pod GPL nema veze.
[ Dejan Lozanovic @ 22.07.2010. 00:41 ] @
Citat:
malovicn
Sto se skutera, motora i automobila tice, ajde i tu da se slozim sa vama.Windows Server je smece. Windows 7 je smece. .NET je smece. VS 2010 je smece. C# jezik je smece. BizTalk je smece. Alat (upisati ovde ime bilo kog OSS alata) je definitivno superiorniji svetlosnim godinama od bilo cega iz Microsoftove kuhinje. :)
Nikola



hahahahah, to niko nije rekao :) samo kazem da java pruza taj luksuz da je multi platform :) da nema potrebe proveravati da li radi na ovome ili onome OS-u. Jednostavno radi :) sto bi Steva rekao "it just works , its magical" :)

Problem MONO-a je sledeci kasni za MS-ovim .NET-om, SilverLight je isto verzija 2.0 za linux, a windows varijanta je 4 ako se ne varam. Drugi problem koji sam ja imao sa MONO-om su bile performanse kad sam ga nekada davno testirao. Opet mi iz java sveta ne pricamo "write once, debug everywhere"

ali zato mozemo da trolujemo na isti nacin :D

[ bogdan.kecman @ 22.07.2010. 12:36 ] @
Nikola, nisi procitao post dovoljno detaljno ili si ga citao sa prevelikim biasom.. ili ti je smetalo moje gutanje karaktera i nepravilne recenice .. sta god ..

- nadam se da smo razjasnili mysql i to kako se isti koristi te da za tvoj projekat mysql nema nikakav problem (nedeljko je donekle u pravu ali ne skroz)
- pgsql je bsd, isto ce dobro odraditi posao kao i mysql (neko ce reci i bolje) a sa bsd licencom moz mu radis sta oces
- sqlite nije za tako ozbiljan posao kao sto je accounting

sto se tice dela koji nisi razumeo
- ie6 je vezan za necije komentare kako mu se "raspada web kada se odradi upgrade" - mislim da su tvoji ali me mrzi da citam topic ispocetka
- nisam ja rekao da su bilo koji alati superiorni u odnosu na druge niti da je bilo koji os superioran u odnosu na neki drugi, ja imam 10+ masina u kuci i tu ima jedan win7, jedan xp, jedan osx i mnogo linuxa, koristim onaj koji mi najbolje radi posao za odredjeni projekat.
- nisam ja rekao da si ti nesposoban, daleko od toga da cu da ocenjujem "Vrednost" ili "znanje" nekoga koga sam upoznao kroz 5 njegovih postova, ja sam rekao da je pravljenje toga za linux / multiplatform TEBI neisplativo posto si sam rekao da ne znas nista osim windoze (a i iz tvog blog posta se vidi da ne znas nista osim windoze). Dodatno sam ti rekao da je tvoje poredjenje koje si napravio, sto na blog postu sto u ovom topic-u poredjenje necega sto znas i necega sto ne znas tako da poredjenje nema mnogo smisla.
- dalje sam ti rekao da je nekome ko ima iskustva sa multiplatform razvojem (na primer, evo ja), potpuno isti klinac da li ce da napravi aplikaciju koja ce da radi samo na windozi, samo na linuxu ili na windozi, linuxu, mac-u, solarisu ... to ne znaci da si ti "nesposoban", samo znaci da ne mozes ispravno da procenis koliko treba vremena / para za napraviti multiplatformsku aplikaciju posto si sam rekao da to nisi nikad radio
- i pored svega toga sam ti rekao da za srednja preduzeca desktop aplikacija ne radi posao, da srednaj preduzeca nemaju GTA na svojim masinama i da srednja preduzeca imaju veliki problem sa pasijansom na svojim masinama (i ostalim smecem koji zaposleni tu naguraju) a da iz nekoliko primera gde je u "srednje velikim" preduzecima uveden linux umesto windoze zaposleni nisu primetili nikakvu razliku, snasli su se sa open office-om u roku od jedan dan i nastavili potpuno normalno da funkcionisu + su bili presrecni sto im sve radi 1/1

sto se off topic dela tice
- mac community je cudna sorta, kao nekad amiga korisnici .. fanatizam je cudan ali se da exploatisati ... imati u opisu aplikacije da "radi na osx" pored ostalih stvari moze da poveca prodaju 10-15 posto, cak i oni koji nemaju mac a znaju nekoga ko ima ce se uvatiti za tu stavku... ima ih mnoooogo vise nego sto sam ja licno ocekivao (na nasim prostorima) .. osx je omogucio da se za njih sw pise sada mnogo lakse nego nekad ..
- office .. o ukusima .. meni je 2003 extra office i kao sto rekoh, najjaci email klijent ikad .. 2007 + (ukljucujuci 2010) je %#$&%@$#&%# koje mi pripadne muka kada moram da pipnem iz nekog razloga, iWorks (pages, numbers, keynote) je toliko bolji od svega toga da to boli - opet, ukusi ... open office .. radi posao, nije bas toliko dobar kao office 2003 ali koliko sam cuo planove ovih mojih iz orakla ulozice tu malo vise para nego sto je to sun do sada radio pa ko zna, mozda bude jos bolji


sto se testiranja tice
- veeeeeeeeeeeeeelika je razlika kako se testira aplikacija u zavisnosti od toga kakva je arhitektura aplikacije ... ako si napisao single user java applikaciju nema sta da testiras, ako radi na jednoj masini, radice de oces (nema tu kompajliranja za ovaj i onaj os kao sto ti je vec neko rekao), ako hoces java sa stub-om (stub integrise jar, dodatne biblioteke i jre u jedan fajl) onda moras da istestiras taj stub na svakom sistemu koji smatras target sistemom ali se tu testiranje tog dela svodi na "napravis binary, probas dal se startuje" nista drugo, sve ostalo ti odradjuje java sama za sebe, ako pak koristis neke druge tehnologije, svaka nosi svoju pricu za testiranje .. web based necu ni da komentarisem vezano za testiranje - taj deo ti je valjda jasan

sto se web based resenja tice
- web server moze da sedi u "njihovom" vlan-u, ne znaci web based da moras TI da hostujes aplikaciju.
- sama aplikacija moze da bude vezana za jedan tip servera a da i dalje bude "multiplatform", dakle mozes da napravis IIS aplikaciju sa asp.nemoj i ekipom i hostujes na windoze serveru i da to i dalje bude multiplatform (dokle god ne zahtevas na klijentu neki activex)... ja licno izbegavam iis i windoze kao server zbog ocajnog kernela i limita koje je ms stavio koji prave velike probleme pri jacem loadu (ne, nije vise od 40-60% tih %$$%# ispravljeno u 8 i 9 kernelu windoze) i zbog rupetina koje onemogucavaju da windoze server stavis "go na mrezu" vec moras da ga krijes iza firewall-a - SVE OVO TI JE NEBITNO, posto ce server sigurno biti u vlan-u, i nece mu se pristupati sa interneta direktno, niti ce biti dostupan bilo kome osim nekolicini manager-a i accountantima .. dakle windoze su tu sasvim ok platforma


I da ponovim, nekome ko radi multiplatform aplikacije, pravljenje nativne aplikacije je "isti trosak" (pravljenje, debagiranje, testiranje, distribucija) za "samo windoze" i za "wndoze + linux + osx". win+lin+osx nisu "full multiplatform" ali pokrivaju vec 99.9% trzista tako da tu mozes da se zaustavis :). Nekome ko radi samo na jednom sistemu, dodavanje novog sistema znaci svakakve dodatne troskove (vremenske i novcane). To je sto se tice "troskova izrade i testiranja", sto se tice "isplativosti", ja ako potrosim 2 dana da napravim "turbo extra" program za accounting meni je to neisplativo posto ja taj program nemam kome da prodam, ne umem da prodam, ne zelim da administriram/odrzavam (zakonske promene), tako da je u mom slucaju to bacena 2 dana, dakle za mene je pisanje accounting software-a neisplativo kakav god da je taj sw (i kada bi mogao da se napise za 2 dana :D ), isto kao sto ja znam da ne mogu da ga prodam, ti verovatno imas neko trziste u glavi kada kreces da pravis taj program, ako je to trziste od 100 firmi koje sve imaju po jedan komp koji se popodne koristi za GTA a preko dana za vodjenje robnog, izracunas koliko para mozes da uzmes od tih 100 firmi, koliko para te kosta da to napravis i ako je ovo drugo manje od onog prvog za dovoljno veliku marginu - isplativo je, ako nije, onda nije ... linux, windows, osx, dos, unix, xenix, novell ... sve to nema nikakve veze sa celom pricom ..

Ono samo sto bi ti savetovao je da racunas cene "od pocetka do kraja", windoze KOSTA, to sto ti mozes da ga ukrades ne znaci da kosta 0$, kao sto ti svoj program hoces da PRODAS, zato sto si na njega izgubio neko vreme, tako je neko pravio i te windoze. MSSQL server KOSTA, win7 KOSTA, office KOSTA... razvojni alati KOSTAJU ... popisi koliko para kosta sve to pa onda pravi racunicu .. dao bog i kod nas ce jednom biti malo reda u tom sektoru drustva... ja od mojih 10+ masina imam na jednoj masini jednu virtualno masinu na kojoj je ukraden XP i jedan ukraden program za elektroniku koji koristim za hobi, sve ostalo na svim masinama (ukljucujuci i taj jedan xp sp3 na lapu i jedan win7 ultimate na desktopu) je placeno parama .. e da vidis kada treba da odvojis 400E za office da li ces dobro da ga uporedis sa 100E iWorks-om i 0E openOffice-om pa da zakljucis da li stvarno hoces da das 400E za ms office, vidis odlican alat za snimanje ekrana na windozi ali kosta 150$, da li ces da uzmes njega ili ti je dovoljan i ovaj dzabe koji po nekad ne radi bas najbolje... nemoj da racunas cenu office-a u "minutima koliko treba da se skine sa torenta" - ne samo office vec i sve te ostale alate koje koristis .. Drugo, to sto su ljudi glupi (a jesu, okruzeni smo kompletnim moronima, prosecno inteligentan covek je debil nesposoban da razmislja dalje od svog stomaka) ne znaci da nisu u stanju da promene svoje okruzenje, firma od preko 100 administrativnih radnika (10tak accounting i oko 90tak prevodilica) koje 99.9% svog radnog vremena provode u office-u (+ razni online/offline recnici) je presla sa windoza na linux (cena licenci + cena administracije je oko 90% manja na prve godine, narednih godina je oko 60% manja), bez ikakve obuke su svih 100 zena krenule da koriste open office bez ikakvih problema ... posle mesec dana je bila anketa, nijedna negativna rec nije recena povodom promene sistema, a bilo je mnogo pozitivnih (doduse export u pdf je bio glavna pozitivna svar posto je onaj adobe destiler zadavao gospodjama dosta muke).
[ djoka_l @ 22.07.2010. 12:51 ] @
Ja ću da odgovorim direktno na pitanje iz naslova:

Moja firma ima godišnji promet (forecast za 2010. godinu od 30. juna 2010.) 5,6 miliona EUR i profit od 1,5 miliona EUR. Naš softver je platform independent i većina instalacija je na Linux-u.

Ne znam šta je po tebi ekonomski isplativo, ali ja sam zadovoljan...
[ Dejan Lozanovic @ 22.07.2010. 13:24 ] @
Citat:
djoka_l: Ja ću da odgovorim direktno na pitanje iz naslova:

Moja firma ima godišnji promet (forecast za 2010. godinu od 30. juna 2010.) 5,6 miliona EUR i profit od 1,5 miliona EUR. Naš softver je platform independent i većina instalacija je na Linux-u.

Ne znam šta je po tebi ekonomski isplativo, ali ja sam zadovoljan...


Lepa marza :)
[ malovicn @ 22.07.2010. 13:27 ] @
Da li je proizvod/delatnost kojom se bavite direktno namenjena krajnjem konzumeru (mikropreduzecima 1-10 ljudi)? Pitam, jer to je segment predmet ovog posta gde (teza posta) Linux nije dostupan u dovoljnoj meri da opravda investiciju

U svakom slucaju je cifra ogromna, svaka cast!


Citat:
djoka_l: Ja ću da odgovorim direktno na pitanje iz naslova:

Moja firma ima godišnji promet (forecast za 2010. godinu od 30. juna 2010.) 5,6 miliona EUR i profit od 1,5 miliona EUR. Naš softver je platform independent i većina instalacija je na Linux-u.

Ne znam šta je po tebi ekonomski isplativo, ali ja sam zadovoljan...
[ lemiar @ 22.07.2010. 13:34 ] @
Ne razumem, sto bi programerima bilo tesko da svoj prog urade za linux. Oni zive od prodaje istog, a kad pogledas ti pacas SAMO program programeru imas ORIGINALAN os BESPLATNO! Dok ovde si platio program, a SVE ostalo u kompu ti je pirat...i drhtis kad inspekcija zakuca na vrata
[ djoka_l @ 22.07.2010. 13:49 ] @
Ti si pitao da li je Linux isplativ za razvoj "poslovnih" aplikacija.

Ako pod "poslovnim" podrazumevaš aplikacije za preduzeća od 1-10 zaposlenih, onda mi nismo u istom biznisu. Mi radimo za banke, telekom, državne organe i velika preduzeća. Međutim, počeli smo tako što smo Clipper/MSDOS aplikacije zamenili Oracle/Unix varijantom.

Ako tvoj sistem zahteva Microsoft Server, MSSQL i IIS, kakve onda veze ima da li preduzeće ima 10 ili 1000 ljudi, ako istu aplikaciju mogu da vrte na Linux, MySQL (ili Oracle) i Apache umesto na Microsoft okruženju.

Ako razmišljaš u malim okvirima, nikada se nećeš iščupati iz malih poslova...

Citat:
Dejan Lozanovic

Lepa marza :)


U našoj grupaciji, kad su u pitanju marže za softver, donja granica nam je 25%, a ciljana 50%. Prema tome, ovo i nije neka marža. Što se tiče hardvera, tu nam je donja marža 6% a ciljna 8%.
[ malovicn @ 22.07.2010. 14:00 ] @
Ne radi se o programerima uopste, ubih se ponavljajuci to radi se o potencijalnim korisnicima od kojih vecina vec ima windows (dosta njih legalan zbog inspekcija) i koje autor linux-a treba da ubedjuje da predje na linux... Linux kao OS je odlican po onome sto sam video u zadnje vreme, a potpuno verujem da su linux aplikacije odlicne - u mom blog postu (predmet ovog posta) nema jedna jedina recenica koja tvrdi drugacije..
Celo pitanje se vrti samo oko toga da li je broj malih krajnjih korisnika koji koriste linux i onih koji bi presli dovoljan da ucini razvoj tih programa isplativih.

Citat:
lemiar: Ne razumem, sto bi programerima bilo tesko da svoj prog urade za linux. Oni zive od prodaje istog, a kad pogledas ti pacas SAMO program programeru imas ORIGINALAN os BESPLATNO! Dok ovde si platio program, a SVE ostalo u kompu ti je pirat...i drhtis kad inspekcija zakuca na vrata
[ malovicn @ 22.07.2010. 14:03 ] @
Ja sam na pocetku ovog threda stavio link ka blog postu gde detaljisem moj ciljani segment i samo u tom kontekstu izrazavam sumnju u isplativost Linux razvoja.

To se tice mog opredeljenja ka malim firmicama, svako ima neke svoje ideje i zamisli - neke ispadnu tacne, a neke ne. Time will tell :)

Cestitam Vam iskreno na organizovanju tako velikog i ozbiljnog IT biznisa.

Nikola

Citat:
djoka_l: Ti si pitao da li je Linux isplativ za razvoj "poslovnih" aplikacija.

Ako pod "poslovnim" podrazumevaš aplikacije za preduzeća od 1-10 zaposlenih, onda mi nismo u istom biznisu. Mi radimo za banke, telekom, državne organe i velika preduzeća. Međutim, počeli smo tako što smo Clipper/MSDOS aplikacije zamenili Oracle/Unix varijantom.

Ako tvoj sistem zahteva Microsoft Server, MSSQL i IIS, kakve onda veze ima da li preduzeće ima 10 ili 1000 ljudi, ako istu aplikaciju mogu da vrte na Linux, MySQL (ili Oracle) i Apache umesto na Microsoft okruženju.

Ako razmišljaš u malim okvirima, nikada se nećeš iščupati iz malih poslova...



U našoj grupaciji, kad su u pitanju marže za softver, donja granica nam je 25%, a ciljana 50%. Prema tome, ovo i nije neka marža. Što se tiče hardvera, tu nam je donja marža 6% a ciljna 8%.
[ djoka_l @ 22.07.2010. 15:01 ] @
Evo, kada je već u pitanju tvoj blog, odgovoriću ti zašto su ti sve teze do jedne POGREŠNE.

Pre odgovora da se distanciram - ni ja ne mislim da Linux desktop može u potpunosti da zameni Windows desktop, kako zbog lošije podrške za specifične komponente, tako i zbog nedostatka nekih softvera za koje nema adekvatne zamene na Linux platformi. Međutim, kako mi ovde pričamo o poslovnoj primeni (knjigovodstvu), ne vidim kao veliki program što neke igre neće da se vrte na Linuxu. Ali ostavimo to da li Linux na desktop mašini može da zameni Windows u poslovnom okruženju, nego da se pozabavimo tvojim tezama:

Svi već imaju komjutere sa Windowsima
Pa neka, napravi web ili klijent server aplikaciju, zašto mora da se instalira baš na određenoj mašini koja je baš pod Windowsom. Neka zadrže i Windows i pasijans.
Linux nije Windows
Opet, ista poenta kao gore, neka zadrže Windows tamo gde im je bitno da se vrti GTA i FIFA (kažeš poslovne aplikacije?)
Povećani troškovi izrade
Nije tačno. Recimo mi razvijamo paralelno za Linux, Windows, AIX, Solaris. Na dotičnim serverima se vrte procesi koji automatski kompajliraju sve što je novo. Na primer, za JAVA razvoj koristimo Maven za verzionisanje, koristimo razne (Open Source) CSV-ove i sve to vrlo lepo radi. Kada naši QA rade testove, ni ne znaju na kojoj se mašini vrti aplikacija. Tvoja poenta je da mora da se odradi neki OS depent test, ali kakve to veze ima na kojem je serveru aplikacija, ako se sve to na kraju renderuje na klijentu, a na svim serverima je na primer Tomcat i Apache. Mi imamo sistem za bug/request tracking sa 20,000 prijava (to nisu sve prijave od klijenata, svaki novi modul koji pravimo mora da prođe kroz taj sistem). Od tih zahteva samo se pojavio jedan bug koji je nastao zbog hardvera - na Alpha serveru pod Tru64 Unixu nije ispravno radila procedura koja je kreirala MD5 checksum, zato što je tamo bio integer dužine 64 bita, a na ostalim platformama na kojima smo do tada radili integer je bio 32.
Povećani troškovi održavanja
Ovo je ustaljena pogrešna koncepcija. Pitanje: koliko posla oko održavanja zahteva Linux server. Ja u podrumu imam Linux servere koji imaju up-time po 5 godina. Jednom mi se javio klijent koji mi je rekao da je posle dve godine restartovao Linux server. Ja sam ga zabrinuto pitao šta mu se desilo, ali on je u stvari proveravao dokumentaciju i odlučio da isproba da restartuje sistem, da bi video da li to radi kako je opisano. Naravno van radnog vremena.
Kada instaliraš svoju aplikaciju na Linux server, siguran si da niko neće doći i skinuti neki plug-ig za browser, instalirati GTA ili zakačiti virus. Održavanje se svodi da neko u određeno vreme gurne DVD ili traku ili šta god koriste za backup i pritisne taster. Procedura: nahrani svinje i ništa ne diraj.
Milovanov zakon
Kažeš, nećeš da radiš sa klijentima koji neće da daju 80EUR za Windows (+250EUR za Office sa Accessom). Pa za tih 330 EUR možeš da kupiš lepu desktop mašinu, staviš na nju Linux i tvoju aplikaciju i da te ne boli glava za sledećih 2-5 godina.
[ malovicn @ 22.07.2010. 15:37 ] @
Djoko,
svi vec imaju jedan jedini komp sa windowsom i tesko da bi kupili jos jedan samo da bi imali linux masinu za rad. Verujem da bi pre mogao da ih ubedim da instaliraju Linux na tom jednom, nego to. Skoro svi koje ja znam u Srbiji na psolovnim masinama imaju open office (Slazem se da je MS office prekup za nas budzet) tako da je to ipak samo "80 eura" troska u principu.

Sto se troskova izrade tice, nisam upucen toliko koliko vi pa cu prihvatiti vase objasnjenje kao nekog ko ima prakticnog iskustva.da je trosak izrade multiplatformskog softvera isti jer se jednom kompajlira i jednom testira, a ostale platforme su uzimaju da rade isto tako po defaultu. Nisam imao predstavu da je to preovladavajuci pristup razvoju softvera kod nas. Meni je licno to izgledalo profesionalno neprihvatljivo, ali posto je to generalno misljenje na ovom threadu izgleda da sam bio u zabludi.

Troskovi odrzavanja nisu samo odrzavanje servera vec i customer, technical support itd., a to sve kosta vise kad imate vise platformi (pretpostavljam bar).

Hvala na komentarima
Nikola
[ bogdan.kecman @ 22.07.2010. 16:33 ] @
nikola ..

1. ne kosta vise
2. ti kazes razvoj software-a za mala i SREDNJA preduzeca, a onda pricas o 80E i jednom kompjuteru sa gta ... NEMA GTA u srednjem preduzecu, nema srednje preduzece sa SAMO JEDNIM RACUNAROM!!! sve i da se bave popravkom pegli ako su srednje preduzece imaju bar 3 racunara i vezu sa internetom... razvoj sistema za "mala i srednja" preduzeca, i razvoj aplikacije za "peru koji ima jednu apoteku i sve sto ima se nalazi u tih 25m2 apoteke, nema magacin etc, preko dana koristi komp u radnji a popodne se deca igraju GTA" ne moze da se poredi ... za peru uzmes c#/delfi/cbuilder/access klikete, klikete, klikete i napravis exe koji se instalira, radi i to je to .. nema tu multiplatforme etc, to trziste je iskljucivo i samo windoza, ali ne mozes da pricas o takvom trzistu kao "smp/msp" to su oni koji uzimaju sajtove za 1000din, reklame od 10 reci i slicno, ako ti je to target market potpuno si u pravu samo si onda to trebao da postavis kao target market ...
[ Nedeljko @ 22.07.2010. 16:45 ] @
Citat:
bogdan.kecman: nadam se da smo razjasnili mysql i to kako se isti koristi te da za tvoj projekat mysql nema nikakav problem (nedeljko je donekle u pravu ali ne skroz)


Ne vidim zbog čega ne bih bio u pravu i na šta se pozivaš.

1. Ja mogu da preuzmem MySQL pod GPL i da me zabole za komercijalnu licencu. To je dvostruko licenciranje.
2. U slučaju dolicenciranja, GPL izričito zabranjuje uskraćivanje prava i lišavanje obaveza koje proističu iz GPL. Dodatnim ugovorom se može regulisati samo ono što GPL-om nije već regulisano.
3. GPL izričito dozvoljava da se kopije prodaju, kao i da se na medijumu nađu i drugi sadržaji koji nemaju veze sa GPL.
4. GPL se u slučaju linkovanja sa GPL kodom širi na sve što je linkovano. Linkovanje se u GPL-u definiše kao isti proces u fazi izvršavanja.
5. Iz tačke 4 sledi da GPL licenciranje MySQL servera ne smeta ništa, ali da linkovanje sa MySQL bibliotekama koje šalju poruke serveru itekako ima veze.
[ bogdan.kecman @ 22.07.2010. 19:02 ] @
nije tema za to ali ..
- vezano za libmysql (linkovanje): http://www.mysql.com/about/legal/licensing/foss-exception/,
- sto se tice gpl-a, ne biras ti koju licencu hoces vec mysql definise kada ti koja licenca vazi... to je jedna od stavki koju pljuju godinama razna "udruzenja" (zakljucno sa Montijem koji je taj ceo sistem osmislio i implementirao) a koji je pitanje na sta ce da lici u buducnosti posto je oracle najavio da ce sve to mnogo da uprosti (posto trenutno uopste nije potpuno jasno kako funkcionise tacno mysql licencing model bilo kome ko nije advokat i preko 50% korisnika mysql-a koji ga koriste kao gpl i misle da ga koriste legalno su u stvari u breach-u i teoretski bi morali da plate licencu, naravno uz sitne izmene to bi mogli da zaobidju - fora je sto mysql ab a posle toga i sun nisu imali nameru nikoga da ganjaju za te sitnice. pitanje je kako ce se prema tome odnositi novi gazda. ono sto je korisno je sto ce to biti 1/1 jasno, nece biti nedoumica kao do sada)

inace, ja to sto pricam "sta moze, a sta ne moze", tj kad se placa a kada ne, ne vezujem za gpl vec za direktan odgovor od legal departmenta koji sam dobio kada sam prvi put trazio da mi objasne - sta je dzaba a sta mora da se plati. Uopste se nisam zanimao "zasto je tako", samo sam trazio "tumacenje", i to bila prva stvar koju sam trazio kada sam se zaposlio u mysql ab-u, posto me to uvek zanimalo a nije bio niko da mi objasni. To je bilo dosta pre nego nas je sun kupio a koliko sam ja upoznat, nista od toga nije menjano (svi dokumenti za licence su isti jos od 2006) (a da je menjano nekako tesko da bi se to desilo bez da nas obaveste :D ).
[ steve585 @ 22.07.2010. 20:15 ] @
Sta treba jednom racunovodji:
1) Oracle
2) SAP
3) Tablicni kalkulator (Excel)

Sve to moze raditi na Ubuntu-u.

Stedis na troskovima licenciranja OS-a.

U ovoj kombinaciji Windows-i mi izgledaju kao nepotrebni.

[ nkrgovic @ 22.07.2010. 20:37 ] @
Citat:
steve585: Sta treba jednom racunovodji:
1) Oracle
2) SAP
3) Tablicni kalkulator (Excel)

Sve to moze raditi na Ubuntu-u.

Stedis na troskovima licenciranja OS-a.

U ovoj kombinaciji Windows-i mi izgledaju kao nepotrebni.

Izmedju nas, u ovoj kombinaciji cena Windows-a je... smesna. :D Oracle + SAP. To nije malo ni srednje preduzece.

Ali ne - ni pera sa apotekom nije preduzece. On je preduzetnik. Preduzece ima vise zaposlenih. Ako samo radi svoje knjigovodstvo (a obicno ne radi - vec ima externu uslugu za to), onda mu treba malo vise od jednog istovremenog pristupa, za pocetak - jer sasvim sigurno nijedan rukovodilac nece pristati na to da ne moze da pogleda stanje jer racunovodja knjizi. Ako imas zaposlenog racunovodju onda on ima sta da knjizi bar 5-6 sati dnevno - a ti koji vodis preduzce moras da ponekad pogledas i sta je on uradio. Plus, sto neko iz komercijale takodje treba da ima uvid u kartice poverioca, plus....

Ajde da ne brkamo STR / preduzetnika i preduzeca.

BTW - sumnjam da ima 5% radnji koje imaju jedan racunar koji radi sve, a popodne cepa GTA - a da koriste racunovodstvo na tome. Verovatno veliku vecinu radi placeni spoljni racunovodja, a oni, mozda, rade samo neku mini-evidenciju. Stanje, promet, kasa... to nije poslovna aplikacija, to je glorifikovano blokce u najboljem slucaju.
[ Nedeljko @ 22.07.2010. 20:57 ] @
Citat:
bogdan.kecman: nije tema za to ali ..
- vezano za libmysql (linkovanje): http://www.mysql.com/about/legal/licensing/foss-exception/,
- sto se tice gpl-a, ne biras ti koju licencu hoces vec mysql definise kada ti koja licenca vazi... to je jedna od stavki koju pljuju godinama razna "udruzenja" (zakljucno sa Montijem koji je taj ceo sistem osmislio i implementirao) a koji je pitanje na sta ce da lici u buducnosti posto je oracle najavio da ce sve to mnogo da uprosti (posto trenutno uopste nije potpuno jasno kako funkcionise tacno mysql licencing model bilo kome ko nije advokat i preko 50% korisnika mysql-a koji ga koriste kao gpl i misle da ga koriste legalno su u stvari u breach-u i teoretski bi morali da plate licencu, naravno uz sitne izmene to bi mogli da zaobidju - fora je sto mysql ab a posle toga i sun nisu imali nameru nikoga da ganjaju za te sitnice. pitanje je kako ce se prema tome odnositi novi gazda. ono sto je korisno je sto ce to biti 1/1 jasno, nece biti nedoumica kao do sada)

inace, ja to sto pricam "sta moze, a sta ne moze", tj kad se placa a kada ne, ne vezujem za gpl vec za direktan odgovor od legal departmenta koji sam dobio kada sam prvi put trazio da mi objasne - sta je dzaba a sta mora da se plati. Uopste se nisam zanimao "zasto je tako", samo sam trazio "tumacenje", i to bila prva stvar koju sam trazio kada sam se zaposlio u mysql ab-u, posto me to uvek zanimalo a nije bio niko da mi objasni. To je bilo dosta pre nego nas je sun kupio a koliko sam ja upoznat, nista od toga nije menjano (svi dokumenti za licence su isti jos od 2006) (a da je menjano nekako tesko da bi se to desilo bez da nas obaveste :D ).


Izvini, ali pročitao sam uslove i ipak mislim da ih nisi dobro razumeo iako si tražio objašnjenje.

GPL nije kompatibilna sa svim FOSS licencama. To znači da ne možeš linkovati npr. GPL2 kod i GPL3 kod, pa da samim tim ako koristiš npr. GPL2 biblioteku, ne možeš svoj program da licenciraš sa npr. GPL3. Ovaj izuzetak konkretno znači da smeš da linkuješ MySQL biblioteke i sa svojim npr. GPL3 programom, pod naznačenim uslovima. Dakle, oni ti daju dodatne dozvole po pitanju FOSS licenciranja tvog programa i to je sve.
[ gbsss @ 23.07.2010. 09:52 ] @
Da li je Linux ekonomsiki isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?
Pitanje na mestu, ali opet pa pogresno.
Nije bitno koj je operativni sistem, nego pitanje je da li mozes da pruzis podrsku za ostale operativne sisteme posto si ti tezak zagovornik windowsa?!
Sto se tice programiranja to nije problem, u danasnje vreme dosta imas dosta kompajlera koj mogu da kompajliraju za razlicite platforme isti kod.
Ja licno bi ti preporucio da pises za sve operativne sisteme.
Srecno!!!
[ VladimirCDT @ 29.07.2010. 09:03 ] @
Autor teme je postavio takve osnovne predpostavke, da je besmisleno uopste i pominjati Linux, a kamo li pricati o ekonomskoj upotrebljivosti. Ako je ciljano trziste STR sa jednim racunarom koji se koristi i za vodjenje nekakve poslovne evidencije i za igranje FIFA jer gazdanema drugi racunar, onda nemamo o cemu da pricamo.

Medjutim, iz toga izvoditi zakljucak da je ekonomski neisplativo razvijati poslovne aplikacije za Linux je smesno... U toj postavci Linuxa nema.
[ nkrgovic @ 29.07.2010. 09:47 ] @
Citat:
VladimirCDT: Ako je ciljano trziste STR sa jednim racunarom koji se koristi i za vodjenje nekakve poslovne evidencije i za igranje FIFA jer gazdanema drugi racunar, onda nemamo o cemu da pricamo.

Kad malo bolje razmislim, za ovakve klijente, bar po meni, nije isplativo razvijati bilo kakve aplikacije. :)
[ shadow-bg @ 09.08.2010. 20:37 ] @
Linux u STR radnji?

Evo slika iz Panto supermarketa iz Herceg Novog...malo je mutna slika, ali vidi se linux login ekran. To je racunar na kasi.
[ agvozden @ 17.08.2010. 09:26 ] @
I po ko zna koji put u ovakvim diskusijama da kazem:

LINUKS NIJE ZAMENA ZA VINDOUZ.

Totalno pogresna opservacija autora bloga. Mogao bi malo da prouci kako je sve to nastajalo, kada su nastale prvi sistemi sa prozorima, prvi multitasking.

Open ofis nije program sa vindouza, vec je to juniks aplikacija koja je izdata i u varijanti za vindouze. Open ofis jeste zamena za M$ ofis.

Linuks postoji ugalvnom u verziji za servere i desktop masine. Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera.
Sto se tice desktop resenja tu je vec stvar malo drugacija i mogu se ocekivati izvesni problemi u radu. Ali za razliku od vindouza za koji morate periodicno da radite 'clean install' ja ubuntu apgrejdujem od verzije 7 bez potrebe da brisem bilo sta.

I Vindouz i Linuks imaju svoje prednosti i mane. Pricati o tome da je jedan perfektan, a drugi s*a*e uopste nije svrsishodno.
Na poslu mi je vindouz na desku, svi moji serveri su linuks, osim onih koji su se tu vec zatekli.
Kuci koristim Ubuntu, na laptopu mi je licenciran vindouz.

Ne igram igre, ne instaliram razne plagine i sistemi mi rade fantasticno vec godinama.

Ocekujem sve vise kvalitetnog softvera za Linukse i sve vecu zajednicu u tom pogledu, kao i sve vise poslovnih primena linuks desktopa.
I ne mislim da ce M$ da propadne zbog toga, ali ce nam svima biti mnogo lakse kada mozemo da biramo.
[ dejanet @ 17.08.2010. 09:30 ] @
Citat:
Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera.

Suvise jaka tvrdnja..
[ mmix @ 17.08.2010. 10:38 ] @
Da, nemojmo preterivati. To sto je windows desktop istorijski busan iz gomile razloga ne znaci da ista filozofija vazi za servere, narocito za GUI-free setupe.
[ mulaz @ 17.08.2010. 10:51 ] @
Citat:
mmix: Da, nemojmo preterivati. To sto je windows desktop istorijski busan iz gomile razloga ne znaci da ista filozofija vazi za servere, narocito za GUI-free setupe.


Busni su i Linux i Windows serveri, zavisi od dana (i exploita na taj dan)... (a koji je trenutno busan vidimo po top temama u Advocacy :))

Od unrealircd servera na linuxu, pa do SMB2 exploita na windowsima... :)
[ mocnisima @ 17.08.2010. 19:10 ] @
Mani se Linux-a, nema budućnost ovde.
[ pyc @ 20.08.2010. 06:54 ] @
U poslovnom okruženju, prednosti Windowsa u odnosu na Linux su retke, ali veoma značajne za onoga kome to treba. Prva prednost je AD zbog činjenice da stanice možeš da masiraš koliko i kako hoćeš preko grupnih polisa, dok dovoljno dobar ekvivalent u Linuxu ne postoji, štaviše, teško da ga je moguće napraviti jer svaka Linux distribucija vodi svoju politiku.

Druga prednost je otvaranje MS Office dokumenata koje je ravno avanturizmu ako se koristi OpenOffice (da, trude se oni, ali to još uvek nije to). Doduše ovo je donekle rešivo sa Wine emulatorom u kome koliko znam MS Office tradicionalno radi odlično.

I mislim da se tu lista prednosti Windows u odnosu na Linux platformu završava. Kome ove dve stvari nisu preterano bitne, mislim da nema razloga da koristi Windows, koji košta, koji je sporiji, i uz koji kupujes licencu za antivirus kao dobar dan. Ako bih ja danas pravio informacioni sistem ili poslovnu aplikaciju, u svakom slučaju bih izabrao Linux ili Unix, u kombinaciji sa Java okruženjem, a sa posebnim osvrtom na web aplikacije....
[ Predrag Supurovic @ 20.08.2010. 07:47 ] @
Jedna od bitnih elemenata informacionog sistema preduzeća je njegov održavanje. Sve što vodi njegovom poskupljavanju ima loš uticaj na odluku prilikom wegove kupovine. Forsiranje Linux platforme znači znatno skuplje održavanje pa i o tome treba voditi računa.

S druge strane, već sada postaje neophodnost da pored dekstop aplikacije, inforamcioni sistem ponudi i web okruženje za bar neki deo funkcionalnosti. To su već dve platforme, tako da ima smisla organizovati sistem tako da se lako može implementirati na različitim platformama a aplikacije razvijati prema interesovanju na tržištu.

[ pyc @ 20.08.2010. 08:32 ] @
Ja ne mogu da uočim na koji način je održavanje Linux enterprise mreže skuplje od Windows ekvivalenta.

Cene licenciranja za Windows uopšte nisu male, da ne govorim o MS SQL serveru, a pride još dolaze i licence za MS Office i antivirusno rešenje. Ako je poenta u tome da Linux admini koštaju više nego Windows admini, da koštaju, ali u jednoj firmi koja ima stotine računara, mnogo se više može uštedeti na licencama nego na administrativnom osoblju.
[ stefanpn @ 20.08.2010. 23:25 ] @
Moje lično mišljenje je predvođeno onom starom: "Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji.".

Linux, besplatan operativni sistem - svima dostupan, u odnosu na Windows - ULTRA STABILAN, a opet mnogo je manje pravih majstora Linux-a nego Windows-a. Razlog tome je verovatno to što svi laici, od kada se pojavio Windows 95 i njegov GUI, kada pomisle na x86 mašinu vide mašinu koja radi pod Windows-om. Svi novopečeni korisnici traže da im se na kućnim mašinama vrti Windows, da bi klinci igrali igrice, da bi se DViX pustio sa 2 klika ili sam (je*eni Autorun). Kada se jednom nauče na kućnom računaru, šta mislite na kom OS bi želeli da rade na poslu!?

Sad objašnjenje prve rečenice u post-u:

• Većina e-banking aplikacija kod nas ima razvijene klijente samo za Windows.
• Većina programera već ima gotove aplikacije za Windows (čitaj: delove koda koje je moguće uz manje prepravke iskoristiti u novoj alikaciji), jer je ranije Windows imao još veći udeo na tržištu nego što ga sada ima.
• Programer nije i sistem i mrežni administrator po defaultu - Treba naći Linux administratora (kojih opet ima manje nego Windwos administratora)
• Linux distribucije uglavnom nemaju besplatnu podršku - ako negde zapnem znači pouzdati se na community (koja je opet manja - do duše aktivnija) ili izdvojiti platiti još.
• Malo duže vreme za razvoj jer Linux i ako više user friendly nego ranijih godina još uvek nije tako user friendly kao Windows. (lično mi najviše smeta nedostatak clipboard-a)

MS-ovi razmaženi korisnici su navikli na PnP-ove i Autorun-ove i Clipboard-e i Running path-ove i jednostavne permisije i male razlike između administratora i korisnika i čuda - koja BTW imaju kao posledicu drastično slabiju stabilnost sistema. (90% računara koje sam čudom prilika bio prinuđen da servisiram zeznula je gamad sa usb pen drajvova - čudesni Autorun feature...)

Razvijao sam Linux embedded sistem i aplikaciju za njega, i to čudo radi ali mislim da bih 5x manje vremena utrošio da sam jednostavno koristio WindowsCE i VS ali eto Linux je besplatan kao i alati koje sam koristio. Ako uzmemo da je Time = Money onda mi se isto hvata. Međutim ovde je stvar malo komplikovanija jer kod Embedded uređaja korisnika i ne zanima pod kojim OS-om to radi, a baš bih voleo da neko objasni korisniko zašto mu ne radi e-banking klijent na Linuxu...

Zaključak: Windows je grozna platforma, ali ne možeš sam protiv svih.

Prema ovome Linux i MAC OS korisnika je nešto manje od 12%...

Ukoliko postoji mogućnost da se aplikacija portuje na Linux uz male troškove onda "Zašto da ne?", ali svakako Windows kao first choice platforma.

Teško mi je da poverujem da je nekom IE default browser, makar on radio i za MS...
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2010. 00:15 ] @
Citat:
stefanpn
• Većina e-banking aplikacija kod nas ima razvijene klijente samo za Windows.

Ja sam predhodnu banku promenio jer nije podrzavala linux ebanking, i kad su me pitali zasto napustam banku rekao sam ebanking. Banci trebam ja sa svojim kesom a ne ona meni. I kad krenu klijenti da im odlaze da vidis kako menadzment reaguje....

Citat:
stefanpn:
• Većina programera već ima gotove aplikacije za Windows (čitaj: delove koda koje je moguće uz manje prepravke iskoristiti u novoj alikaciji), jer je ranije Windows imao još veći udeo na tržištu nego što ga sada ima.

Zavisi u kom je to jeziku pisano, ako uzmes javu to samo preneses i startujes ne moras ni da kompajliras ponovo :)

Citat:
stefanpn:
• Programer nije i sistem i mrežni administrator po defaultu - Treba naći Linux administratora (kojih opet ima manje nego Windwos administratora)

Nije ali isto tako po defaultu imas mnogo vise losih Windows administratora koji sami sebe zovu admnistratorima nego sto ih ima na linuxu, opet uz vise ponuda za linux administratore bilo bi ih vise na trzistu. Jos kad uzmes srbiju sa velikom stopom nezaposlenosti, bato poslodavci postavljaju uslove :)

Citat:
stefanpn:
• Linux distribucije uglavnom nemaju besplatnu podršku - ako negde zapnem znači pouzdati se na community (koja je opet manja - do duše aktivnija) ili izdvojiti platiti još.

Pa ja jos nisam naisao na problem koji uz 2-3 seach upita nisam nasao na netu.

Citat:
stefanpn:
• Malo duže vreme za razvoj jer Linux i ako više user friendly nego ranijih godina još uvek nije tako user friendly kao Windows. (lično mi najviše smeta nedostatak clipboard-a)


O kakvom nedostatku klipborda pricamo o tome ako ugasim aplikaciju ? Pa sto da je gasim i palim non stop ? A o vremenu razvoja ne vidim recimo sto je Eclipse na windosu bolji i laksi za razvoj od Eclipse sa linux-a ili MacOSX-a
[ stefanpn @ 21.08.2010. 00:53 ] @
Banka ima više od 80% klijenata koji koriste Windows i manje od 4.6 % (po statistici, ma da u stvarnosti nije ni 2%) koji koriste Linux.

Da li će tih 2% da se prilagode banci ili će banka njima... Ne znam, ma da mislim da je većini od tih 2% ljudi posao ispred ličnog ubeđenja da trebaju koristiti OSS.

• Da li su administratori "loši" ili "dobri" ne znam, bitno je da završe posao za koji su plaćeni.

• Ili si majstor Linux programiranja ili nisi imao potrebe da radiš neke specifične poslove. Meni je problem lakše rešiti korišćenjem Windows API-ja nego pod linuksom, treba mi 2 - 3 search query-ja samo da dođem do informacije da li u opšte postoji biblioteka koja ima metodu/funkciju koja radi nešto slično onome što meni treba.

• Iz tvog posta vidim da ti koristiš Javu za razvoj, ja je izbegavam koliko god mogu (jednostavno mi se ne dopada), a Eclipse je jedno čudovište od IDE-a koje pojede 1GB Rama za doručak i malo mu je... U javi sigurno nisi mogao da radiš neke specifične stvari kao što je pristupanje I/O registrima, ili kernel tick f-ji i sl, što znači da od upravljanja Real time sistemima u Javi nema ništa (bar kod mene, ja nisam toliko dobar sa Javom, ako neko zna način neka me obavesti)

Pitanje je bilo: "Da li je ekonomski isplativo u ovom trenutku razviti knjigovodstveni softver za linux platformu", ja kažem da je isplativijie za Windows. Meni lično se čini da dalja diskusija nastaje iz nekih ličnih ubeđenja a ne realno sagledane situacije.

Da, mislim da je Linux bolji operativni sistem (kao neko ko se bavi informatikom kao naukom), međutim tržište određuje ko ima najveći udeo (što znači i obični korisici a ne samo informatičari).
[ Srđan Pavlović @ 21.08.2010. 01:02 ] @
Pa banka je ta koja zeli da ima maksimalno moguce "musterija", i ako
zeli da ima i tih kako cenis 2%, svakako ce se potruditi da osvoji i taj deo korisnika.

No dobro, svaka banka ce da proceni koliko korisnika joj je dovoljno u odnosu
na troskove razvoja tih "dodatnih" resenja kojima siri bazu korisnika.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2010. 01:06 ] @
Citat:
stefanpn
U javi sigurno nisi mogao da radiš neke specifične stvari kao što je pristupanje I/O registrima, ili kernel tick f-ji i sl, što znači da od upravljanja Real time sistemima u Javi nema ništa (bar kod mene, ja nisam toliko dobar sa Javom, ako neko zna način neka me obavesti)


Nisam bas siguran da je bilo sta od tih "specificnih stvari" potrebno za... ehm... poslovne aplikacije (hint hint: naslov teme :)
[ stefanpn @ 21.08.2010. 01:17 ] @
Po nekad jeste... :)

Zamisli situaciju, STR ima fiskalni printer i vagu, vaga je povezana na pc putem RS232 ili LPT (ECP ili EPP mod) potrebno je da aplikacija koja koristi protokol X putem koga komunicira sa vagom očita stanje na istoj, pošalje to na fiskalni printer (s' kojim takođe komunicira na RS232 putem protkola Y) i prosledi zapis ka tabeli u bazi na serveru.

Svrha našeg rada je automatizacija knjigovodstva...

Edit: Setio sam se kako se to može odraditi na Javi. Napiše se lepo biblioteka u C/Cpp-u da posreduje između jave i OS/Hardware-a, ali opet bi ta biblioteka morala zasebno da se kompajlira za svaki OS.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2010. 01:20 ] @
Pa jeste nekad - ali za to lepo unajmis drajver developera, obicno oni koji razvijaju poslovni softver ne umeju da pisu drajvere, i obrnuto ;-)
[ combuster @ 21.08.2010. 01:21 ] @
I vagi je potreban realtime prioritet :) U kojim to aplikacijama u sferi posla kojim se bavis ti treba ceprkanje sa tick frekvencijama ? Ne zezam, ozbiljno me zanima...
[ Srđan Pavlović @ 21.08.2010. 01:23 ] @
Pa naplata PDV-a korz el. sistem mora da bude realtime - jer nedaj boze da punis dzep nekog politikosa sa 0.00006345 sekundi zakasnjenja :)
[ stefanpn @ 21.08.2010. 01:34 ] @
Ne odnosi se ovo na naplatu PDV-a u realtime-um ali i za komunikaciju sa GSM modemom bi u javi bila potrebna zasebna biblioteka.

Nekim vagama jeste potrebno real time upravljanje (ne ovima koje se koriste u STR), ali vagama koje se koriste u proizvodnji i upravljanju proizvodnim procesom jeste i te kako, i tu je potrebno da direktno sa vage upišeš u tabelu koliko je sirovine otišlo iz silosa i sl. da bi imali evidenciju za knjigovođe... :)

Tu je još hiljadu stvari...

Java mi dođe nekako pogodna za razvoj šarenih klijentskih prozorčića a ne nekog ozbiljnijeg IS-a (nadam se da nećete osuti paljbu po meni zbog ovoga.)

A da se ne lažemo ni mnogi uređaji koji se masovno koriste nemaju drivere za linux, a ne nešto ovako specifično.
[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 01:36 ] @
Ja mislim da ti nemaš pojma o čemu pišeš.
[ stefanpn @ 21.08.2010. 01:40 ] @
Ukaži mi na to gde grešim, da bih znao za buduće.
[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 01:43 ] @
Ne mislim da negde grešiš, mislim da ne znaš o kojoj temi hoćeš sa drugima da razgovaraš. Ne znaš da izložiš argumente, skačeš na zaključak bez uvažavanja tuđeg mišljenja. Pri tome izgleda imaš jako malo iskustva, a veliku želju da dokažeš kako si u pravu.
[ stefanpn @ 21.08.2010. 01:57 ] @
Malo sam zbunjen trenutno. Otišao sam van teme da bih obrazložio zašto JAVA nije savršen alat za razvoj knjigovodstvenih programa. Svugde sam navodio da je to što pišem samo moje mišljenje, izvinjavam se ako je ispalo drugačije.

Ja jesam mlad, i imam tek par godina iskustva, ali zato ste valjda tu, da me usmerite...
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2010. 09:42 ] @
Citat:
stefanpn: Po nekad jeste... :)

Zamisli situaciju, STR ima fiskalni printer i vagu, vaga je povezana na pc putem RS232 ili LPT (ECP ili EPP mod) potrebno je da aplikacija koja koristi protokol X putem koga komunicira sa vagom očita stanje na istoj, pošalje to na fiskalni printer (s' kojim takođe komunicira na RS232 putem protkola Y) i prosledi zapis ka tabeli u bazi na serveru.

Svrha našeg rada je automatizacija knjigovodstva...

Edit: Setio sam se kako se to može odraditi na Javi. Napiše se lepo biblioteka u C/Cpp-u da posreduje između jave i OS/Hardware-a, ali opet bi ta biblioteka morala zasebno da se kompajlira za svaki OS.


Imas gotove biblioteke koje ti daju uniformni interface za rad sa USB-om ili RS232/LPT i tu generalno su zavrsili takvu vrstu posla dole preko c/c++ i onda povezali to sa javom. Tako da ti generalno nema tu mnogo da se patis da li je resenje portabino ili nije, vazno je da mozes da isprogramiras data layer bez da mislis ko sistemskom programiranju kako da pristupis uredjaju.

Java daleko da je pogodna samo za razvoj sarenih aplikacija, java je najjaca na serverskom segmentu da se buzzwordom enterprise segment. Znaci generalno u ovom trenutku najjaca je za segment serveri + web aplikacije tu trenutno ima najvecu primenu.


Ali da bi pricali o nekom realtime programiranju mora sam operativni sistem da bude realtime.Postoji i java rts JVM (http://java.sun.com/javase/technologies/realtime/index.jsp). Opet i ta industriska vaga nije za sta ti treba realtime, fizicko vreme potrebno da se nesto stavi i skine sa vage je svakako duze nego ne realtime sistem.

[ VladimirCDT @ 21.08.2010. 10:46 ] @
Bez obzira sto za neke slucajeve real time aplikacija Java nije pogodno resenje, ono sto je predmet ove teme moze da se odradi u Javi bez frke, a i mnogo zahtevnije od toga. Ako neko Javu stavlja daleko ispod C++ jezika, to sam ja, ali ne bih bio u pravu kada bih joj oporicao primenjivost u ovakvom i nekim slozenijim slucajevima, a ne bih bio u pravu ni kada bih kazao da u Javi ne moze da se napise brze i lakse za dati problem.

A realno govoreci, nije neki problem ni da radis multiplatformsko resenje u C++. Ako je do GUI-a koji nije realizovan iz browsera, imas nekoliko dobrih multiplatformskih GUI frameworka; ako je do pozivanja nekakvih OS specificnih funkcija, to se takodje da lako resiti pisanjem interfejsa koji su vrlo jednostavne funkcije i uz nekoliko define-a setovana prilikom kompajliranja. Been there, done that, znam o cemu pricam, stvarno nije neka velika muka, niti je time consuming. Sve takve aplikacije mogu da se odrade za Windows, a da ne koristis ni VS niti jednu M$ tehnologiju. Druga je stvar sto bi svi zeleli da im programi stanu u 10 linija koda, da zavrse posao za pola sata i uzmu milion evra obilazeci STR-ove po Srbiji... Nije nego...

Na kraju krajeva, taj software ne prodajes preko DVD-eva u prodavnicama, vec odes kod klijenta pa mu instaliras i dogovoris odrzavanje. Tako da ti nece biti problem ni da iskompajliras za vec dati sistem, instaliras potrebne biblioteke itd. Mislim, ima vise od jednog scenarija po kome mozes da radis multiplatformsko resenje, a da ti to ne predstavlje nekakvu komplikaciju i dodatni trosak u smislu radnih sati. Bar ne u ovaoj klasi problema.

Svi ti knjigovodstveni programi koji se valjaju kod nas, pripadaju dugoj tradiciji aplikacija koje su radjene u VB-u, oslanjale se na M$ Access itd. pa sada imamo privid kod manje strucne javnosti und pojedinaca da je nemoguce nesto takvo uraditi da bude multiplatformsko i onda debatujemo o zastupljenosti pojedinih operativnih sistema kod korisnika, odnosno ciljanog trzista.

Najisplativije resenje je u ovom slucaju (siromasni STR) da se stvar napise u Javi, i to onoj Plain Old Javi, bez aplikativnih servera, persistence providera i ostalih Enterprise zezalica. I onda mozes da ga valjas bez obzira na OS u STR-u. Cak ni masina ne bi morala da bude preterano moderna i mocna.
[ Coder81 @ 22.08.2010. 21:35 ] @
Voleo bih i ja da dodam koju, he he ! :)

Pa ovako. Ja sam radio u firmi koja ima i dan danas softvere radjene u MS Access-u za knjigovodstvo, sto mene licno nervira ali ok, to nekako radi. E sad. Kada vec pricamo o logici stvari pa evo jedne. Odem ja kod potencijalne musterije da "uvalim programce". Covek ima malo para, neki STR a takvih je gomila, zna da mu treba program i vidi se da ne voli da se razbacuje. Znaci u pitanju je bilo programce. I ja njemu kazem da je program naj naj i koliko kosta ali da mu i takodje treba windows naravno legalan jer necu da mu uleti inspekcija pa sam ja kriv. Znaci to je na cenu programa jos novca. E sad posto je to aplikacija koju ja moram da ubacim kod njega u komp ali se svakako zakoni menjaju, pa kad se radi PDV malo je frka, znaci treba neka podrska-odrzavanje, da je tako nazovemo. E ta podrska je jos nesto para svakog meseca. Poenta price je u tome da sam skoro svaki put nailazio na razmisljanje, pa onda malo ceskanja po glavi, pa onda pitanje "Da li nesto od toga moze da se izbegne?". I sta sad ja njemu da kazem??? Moze da se izbegne windows. Jer ako MS ne zaradi pare na jos jednoj licenci, mene to bas briga, ali da ja budem uskracen za svoje pare da bi on imao legalan Win, to me uopste ne zanima!!!
Ja svima predlazem da koriste Linux, Ubuntu je super i jednostavan je za koriscenje i jos je potpuno free! Licno smatram da su web aplikacije sve brze i brze, i da se sve razvija u tom smeru, bar sto se tice sirokih narodnih masa.
Posto je tema "Da li je Linux ekonomsiki isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?". Pa iskreno mislim da jeste sa tri znaka uzvika. Da ne gresim dusu, alati za razvoj bilo cega su bolji i ima ih vise za win. Daaa, svakako da se kod nas sve "kupuje" pa tako i ti alati ali ja cu uvek biti pristalica multiplatformskih aplikacija, pa makar one bile i poslovne, pa ko voli nek' izvoli!

Ja sam PHP programer i zaista volim Linux, koristim Ubuntu i meni je sasvim super! Odem u jednu knjigovodstvenu firmu, oni koriste Linux i super im je, odem u drugu firmu istog tipa, oni koriste Windows i super im je. Znaci samo je u pitanju navika s'tim da su ovi prvi ustedeli godisnje fine parice :)

Ja svoje aplikacije razvijam na linuxu i nemam nikakvih problema :D !!!

Cast svakome pa i MS-ovcama, uh, greska! Mikrosoftovcima ! :)))

[ Goran Rakić @ 22.08.2010. 23:03 ] @
Uopšte ne vidim kako je Linux ***isplativa*** (namerno stavljam akcenat, ne kažem da je neprimenljiva) platforma za STR koji ima jedan jedini računar da bi vrteo neko tvoje programče. Država iz neznanja nameće redovno nove prepreke zašto isključivo Linux ne može da se koristi, a kod ovako malih klijenata uštede na Windows licenci koju verovatno i dobijaju poprilično povoljno u ceni računara (kroz nametnuti „Microsoft porez“) su zaista beznačajne.

Kada pričamo o ozbiljnijim sistemima, većem broju računara, heterogenoj mreži, kada su tu i ozbiljni troškovi održavanja onda možemo da pričamo sasvim drugu, po Linux povoljniju priču. U principu je jednostavno, što je računara u firmi više i što su radna mesta specijalizovanija (šalter terminal, skener stanica, Internet izlaz, obrada dokumenata,...), to Linux može realnije da zablista kao pravo rešenje jer ono što nije podržano lako može da se izmesti negde drugde, prebaci na terminal server, stavi u VM i bude problem rešen. Prednost Linuxa u takvom okruženju je ogromna fleksibilnost. Istovremeno to može i da smeta, šareno je, treba praviti puno odluka usput. Traži iskustvo, a to je skupo.

Što su firma i budžet projekta veći, veća je šansa da se tu nađe i neko Linux rešenje. Međutim tu bude problem broj programera i softverskih kuća koje rade sa Windows tehnologijama, a opet od nameta tržišta. Web i mobilne platforme tu sliku u novije vreme malo popravljaju/kvare, zavisno iz koje pozicije se gleda.
[ Coder81 @ 23.08.2010. 00:14 ] @
A sad cu iskreno da ti kazem zasto se ljudi, vlasnici tih STR-ova ipak(ja sam ih naveo kao primer) odlucuju da kupe win. Zato sto pored aplikacije koja mu sluzi za posao hoce i Call of duty i jos nekih gomilu gluposti koje je instalirao i njegov komsija. A da taj komp koristi za ono za sta ga je i kupio Linux bi mu zadovoljio sve potrebe. A sa druge strane kada se prica sa takvim musterijama, stekne se utisak da bi te za 20e ustede poljubio u d?":>pe a da ne pricamo o cifri od 60e ili 80e koliko kosta Win Home. Sta reci ...
[ bogdan.kecman @ 07.09.2010. 19:16 ] @
raspisali ste se u medjuvremenu, samo da se ja vratim na nerazjasnjeno, smorio sam danas boga oca u firmi oko nekih detalja da neke stvari dobijem napismeno (pokusavajuci da ih ubedim da najzad naprave ozbiljan FAQ na sajtu sa pitanjima i ogovorima vezano za licenciranje)..

ukratko - ja nisam bio u pravu, konj koji mi je prosli put poslao odgovor je ... (mislim na budaletinu iz admin tima)

elem, sve se svodi na - ako imas aplikaciju koju linkujes sa mysql konektorom i ne platis oem licencu - ta aplikacija je gpl.

dakle, ako neces da platis rdbms licence i neces da das sors svoje aplikacije, koristi pgsql i zaboravi mysql
[ Goran Rakić @ 07.09.2010. 19:40 ] @
Šta je sa scenariom da klijent sam preuzme i instalira MySQL Connector, a da ga instalirana aplikacija koristi dinamički? Tada se GPL kod ne distribuira i kod aplikacije nije zasnovan na GPL kodu. U trenutku kada se ova dva dinamički povežu dolazi do problema sa licencom, ali problema nije bilo u trenutku distribucije pa je tu odgovoran korisnik?

Drugi scenario je da postoji GPL program, odvojeni proces, koji daje interfejs prema MySQL Connectoru, a sa kojim se komunicira preko TCP/IP. Pitanje koliko je ovo racionalno, zavisi od cene licence za Connector i konkretne upotrebe. Verovatno je pogodnije objaviti kod pod GPL i omogućiti slobodnu distribuciju i korišćenje.

Takođe za kod koji se ne distribuira (stoji na serveru) objavljivanje koda ne bi trebalo da bude potrebno po uslovima GPL licence.

U oba slučaja, Oracle MySQL FOSS License Exception dozvoljava da kod koji je izveden iz konektora ne bude GPL već i neka druga "kompatibilna" licenca.

Zanimljivo bi bilo proveriti da li postoji slobodnija biblioteka za povezivanje sa MySQL serverom.


PS - A da neko od (super)moderatora prebaci ovih par poruka u posebnu temu u MySQL forumu?

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 07.09.2010. u 20:51 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 07.09.2010. 20:28 ] @
Citat:
Goran Rakić: Šta je sa scenariom da klijent sam preuzme i instalira MySQL Connector, a da ga instalirana aplikacija koristi dinamički?


za odbc bi trebalo da si slobodan (mada se ne slazu bas kako treba) - generalno ako tvoja aplikacija loaduje sistemski library to je jedno ali ako loaduje mysql library - koji dakle nije sistemski, aplikacija je gpl. svadjam se vec preko 4h oko toga. ono sto sam ja dobio ranije kao info je "kada mi enforsujemo placanje a kada ne" ali ono sto ovde u stvari radi je cist gpl. posto mysql konektor i mysql c-api nisu lgpl (kao kod vecine gpl projekata) vec cist gpl onda tu stvari postaju komplikovane. dakle ako ti iz svog koda pozivas funkciju mysql_connect, bez obzira sto se ona nalazi u libmysql.so koji ti nisi distribuirao - tvoj app je ili platio oem licencu ili je gpl

Citat:
Tada se GPL kod ne distribuira i kod aplikacije nije zasnovan na GPL kodu. U trenutku kada se ova dva dinamički povežu dolazi do problema sa licencom, ali problema nije bilo u trenutku distribucije pa je tu odgovoran korisnik?


jesi ti odgovoran posto ti onda moras da napises da korisnik mora da ima licencu placenu da bi koristio tvoj app. ne mozes da kazes korisniku da sme da koristi gpl mysql - dakle moras da mu naglasis da mora da ga kupi licenciranog

Citat:

Drugi scenario je da postoji GPL program, odvojeni proces, koji daje interfejs prema MySQL Connectoru, a sa kojim se komunicira preko TCP/IP. Pitanje koliko je ovo racionalno, zavisi od cene licence za Connector i konkretne upotrebe. Verovatno je pogodnije objaviti kod pod GPL i omogućiti slobodnu distribuciju i korišćenje.

odbc mada tu ima nekog neslaganja u odgovorima koje sam dobio (oko toga ide prica zadnjih sat ipo)


Citat:
Zanimljivo bi bilo proveriti da li postoji slobodnija biblioteka za povezivanje sa MySQL serverom.

za sada ne. ako drizzle napravi novu klijent biblioteku koja bude lgpl ili bsd a bude kompatibilna sa mysql-om to ce biti resenje mada "mnogi su pokusali niko nije napravio"

Citat:

PS - A da neko od (super)moderatora prebaci ovih par poruka u posebnu temu u MySQL forumu?


nema potrebe, tamo moze da se napravi posebna tema gde ce se ici u detalje, ja sam ovde samo dopisao posto sam ostao duzan - hvala coveku (ne secam se ko je to napisao) koji me ubedio da proverim jos jednom u firmi kako stvari stoje i da li se nesto promenilo .... (naravno prvo su mi potvrdili ono sto sam dobio i prosli put a onda su dodali da je to policy koji sada vazi za enforsing, dakle u slucaju da ti ne distribuiras mysql oni te nece tuziti ali ti si u povredi licence - e sad, kako ce novi gazda na to gledati - nemam pojma - znam samo da je mnooooooooooooogo puta zahtevano od strane developera i konsultanata / supporta da client library bude lgpl ili bsd i da to nikad nije odobreno, ja se samo nadam da cu uspeti da nagovorim odgvorne da naprave jasan licencing FAQ na sajtu posto je ocigledno da stvari nisu skroz jasne - dovoljno je to da nas 10 vec preko 1.5h raspravljamo o tome da li je kada je odbc u pitanju doslo do povrede licence ili ne i postoje validni argumenti sa obe strane)
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 21:31 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ukratko - ja nisam bio u pravu, konj koji mi je prosli put poslao odgovor je ... (mislim na budaletinu iz admin tima)

elem, sve se svodi na - ako imas aplikaciju koju linkujes sa mysql konektorom i ne platis oem licencu - ta aplikacija je gpl.

dakle, ako neces da platis rdbms licence i neces da das sors svoje aplikacije, koristi pgsql i zaboravi mysql


Pa, to sam ti i rekao. MySQL se besplatno može koristiti pod GPL uz dodatne izuzetke koji dozvoljavaju linkovanje sa još nekim FOSS licencama sa kojima GPL inače nije kompatibilan. Dakle, linkovana aplikacija mora biti FOSS, mada ne mora baš GPL, već se može koristiti i neka od navedenih FOSS licenci.

Mada, treba naglasiti da web aplikaciju linkovanu sa besplatnim MySQL-om, onda, ako se aplikacija izvršava na serveru, tj. nijednog trenutka se ne učitava u klijent računar, već samo generiše HTML, ona se ne mora otvarati.
[ bogdan.kecman @ 08.09.2010. 12:28 ] @
jeste, ti si bio, sorry malo mi je ceo forum sw nepregledan tako da nisam uspeo da navatam tacno gde je bila originalna poruka ...

elem, veliki problem je u tome sto imbecili u admin (legal) timu ne prave razliku izmedju "sta licenca kaze" od "sta firma enforsuje (kako god se to kaze na srpskom)". sve u svemu kao sto si i sam rekao, mysql library je GPL ako ga ne platis da bude nesto drugo. to sto je gpl vodi sa sobom sve ostalo sto vodi gpl. Ono gde sam ja gresio je - mysql se odnosio prema tome (pravno/formalno) kao da je libmysqlclient lgpl, ali je to samo pravna odluka koja moze da se promeni (nadam se da nece al..)

ono gde je i dalje neslaganje (nismo uspeli da napravimo sinoc konsenzus - a bilo nas je sto iz dev sto iz ps tima) je oko odbc-a, ali to odlazi daleeeeeeeeeeko od teme ...

sto se teme tice, eno ga pgsql, sa njim mozes da radis "sta oces za dzaba" a isto je dobar (za nesto malo bolji za nesto malo gori) kao mysql.

a sto se isplativosti tice, vidim da je tema dostigla "moj cekic za levoruke bolje udara ove srafove ako ga koristis nogom" tako da ... zanimljiv ovaj advocacy :D :D :D
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 13:20 ] @
to enforce -> nametnuti, iznuditi itd.
[ Srđan Pavlović @ 08.09.2010. 13:24 ] @
Koliko sam shvatio enforce ("isterati stvar silom" bi najpre bilo) se odnosi na to da nece
da jure u principu, ali ako bas "zapnu", onda imaju osnov za to.
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 15:55 ] @
Evo, šta kaže metak

enforce - nagnati
enforce - naterati
enforce - potkrepiti rečima
enforce - primeniti
enforce - primorati
enforce - primoravati
enforce - prinuditi
enforce - prisiliti
enforce - sprovesti
enforce - sprovesti silom
enforce - štaviti na silu
enforce - štaviti na snagu
enforce - štaviti ni

a evo šta kaže Englesko-Hrvatski riječnik

enforce
nametnuti, podstaći, primijeniti, primoravati, prisiliti, sprovesti silom

Ne vidim šta sam pogrešio kad sam rekao "nametnuti". Nametanje se i vrši na silu.
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 17:43 ] @
Citat:
bogdan.kecman: elem, veliki problem je u tome sto imbecili u admin (legal) timu ne prave razliku izmedju "sta licenca kaze" od "sta firma enforsuje (kako god se to kaze na srpskom)".


Ovo mi nije najjasnije. Kako firma može u licenci da napiše jedno, a da zahteva nešto drugo, kada se korisnik na sudu može pozvati na licencu?
[ Srđan Pavlović @ 08.09.2010. 17:58 ] @
Ma nisi nista pogresio, ne brini.
[ Dejan Lozanovic @ 09.09.2010. 08:08 ] @
Citat:
Goran Rakić: Šta je sa scenariom da klijent sam preuzme i instalira MySQL Connector, a da ga instalirana aplikacija koristi dinamički? Tada se GPL kod ne distribuira i kod aplikacije nije zasnovan na GPL kodu. U trenutku kada se ova dva dinamički povežu dolazi do problema sa licencom, ali problema nije bilo u trenutku distribucije pa je tu odgovoran korisnik?


Citat:
bogdan.kecman
za odbc bi trebalo da si slobodan (mada se ne slazu bas kako treba) - generalno ako tvoja aplikacija loaduje sistemski library to je jedno ali ako loaduje mysql library - koji dakle nije sistemski, aplikacija je gpl. svadjam se vec preko 4h oko toga. ono sto sam ja dobio ranije kao info je "kada mi enforsujemo placanje a kada ne" ali ono sto ovde u stvari radi je cist gpl. posto mysql konektor i mysql c-api nisu lgpl (kao kod vecine gpl projekata) vec cist gpl onda tu stvari postaju komplikovane. dakle ako ti iz svog koda pozivas funkciju mysql_connect, bez obzira sto se ona nalazi u libmysql.so koji ti nisi distribuirao - tvoj app je ili platio oem licencu ili je gpl


Ovo se takodje savrseno uklapa u pitanje i za javu :) u vecini slucajeva pristup bazi je definisan u nekom xml/property fajlu, a pristup svakoj bazi se odvija preko jdbc apija.
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 17:45 ] @
linux je jako isplativ na serveru.
ako možete puno toga zamijeniti linuxom, zamijenite.

od baza, razvojnih alata itd...

jer kad treba dati lovu za licence, onda nastane problem.
[ z@re @ 14.12.2010. 18:48 ] @
Citat:

jer kad treba dati lovu za licence, onda nastane problem.


I treba da nastane problem. Licence su porez na glupost, zamisli Volkswagen kako naplati golfa 10.000 eura i onda jos 2.000 eura ako zelis da ti ga i zena vozi.
[ deerbeer @ 14.12.2010. 18:59 ] @
Aha , s tim sto golfa ne moze bas da vozi cela familija u isto vreme ,
a programe mogu pa je onda dovoljno da jedan kupi licencu i svi voze , pa kad svako jos od njih prenese svom ortaku prijatelju
na pravom si putu da radis i zaradis za kikiriki :)
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 19:10 ] @
Citat:
deerbeer: Aha , s tim sto golfa ne moze bas da vozi cela familija u isto vreme ,
a programe mogu pa je onda dovoljno da jedan kupi licencu i svi voze , pa kad svako jos od njih prenese svom ortaku prijatelju
na pravom si putu da radis i zaradis za kikiriki :)


da imaš svoju firmu i x klijnet računala i da te sam software košta 2000-4000 eura po klijent računalu(uključena cijena za SW na serveru), jel bi platio?

a imaš recimo 100 klijent računala u mreži?
[ z@re @ 14.12.2010. 19:11 ] @
Isto tako za proizvest novog Golfa treba velika kolicina rada + dosta love za sirovi i obradjeni materijal + komponente.
Za proizvest novi softver treba stari softver, kompjuter i prazni medij po izboru.

Znaci softver se ne moze tretirat kao fizicki objekt kad to nije. Ja ako zelim tri kompjutera moram ih kupit. Al ja kad kupim tri Windowsa ta tri Windowsa su identicna stvar, kopija.
Dakle, posten i moralan sistem bi bio da ja kupim jedne Windowse i instaliram ih na sve kompjutere u mom vlasnistvu.

Ne nego ove jebene kompanije idu kako vitar puse, kad im pase da je softver apstraktna virtualna stvar da nastimaju zakone, onda je to tako, kad im pase da je to fizicki proizvod, onda je onako, a bogami su i poceli ih usporedjivat sa umjetnickim i ostalim djelima.

Usput digresija; tek sam maloprije procitao da je Trend Micro tuzio Barracudu radi koristenja ClamAV-a zato sta oni navodno imaju patent na skeniranje virusa unutar prometa u gateway-u? Odlicno. I sad neko ima uopce nervi branit ovakve kretene.
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 19:13 ] @
Citat:
deerbeer: Aha , s tim sto golfa ne moze bas da vozi cela familija u isto vreme ,
a programe mogu pa je onda dovoljno da jedan kupi licencu i svi voze , pa kad svako jos od njih prenese svom ortaku prijatelju
na pravom si putu da radis i zaradis za kikiriki :)


da imaš svoju firmu i x klijnet računala i da te sam software košta 2000-4000 eura po klijent računalu(uključena cijena za SW na serveru), jel bi platio?

a imaš recimo 100 klijent računala u mreži?
[ maksvel @ 14.12.2010. 19:20 ] @
Zato kad otvaraš firmu, vidiš šta ti treba, pa se preračunaš.
Čim ima ko da kupuje, znači da sistem funkcioniše.
A to da li je dobar, pošten i pravedan, to je drugi padež ;)

BTW, tema se razvukla, a u naslovu ima 'i' viška.
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 19:21 ] @
za SW na serveru računica je jasna.

[ combuster @ 14.12.2010. 19:26 ] @
Uvek je bilo proizvoda koji su overpriced. Ko hoce neka plati - ko nece alternative postoje. Onog trenutka kada ne bude bilo alternative - na ulice, serpe i lonce ponesite. A ni po koja batina nece biti na odmet.

/edit: Il' da se sastavimo pa umesto serpi i lonaca i batina da upregnemo mozgove, make -j10 something_usefull i to bi bilo to :)
[ deerbeer @ 14.12.2010. 19:28 ] @
Citat:

Za proizvest novi softver treba stari softver, kompjuter i prazni medij po izboru.

Znaci softver se pise sam od sebe , samo su masine dovoljne ? Zanimljivo :)
Nego da li ste se ikad bavili izradom i prodajom softvera (bilo kakvog ) na www-u i ziveli od toga ?
Sumnjam , jer tvrdnja da su licence porez na glupost govori u prilog tome da ocigledno niste .
Nemam nista ni protiv open sourca licenciranja, a isto tako protivnik sam i takodje idiotskih i pohlepnih komercijalnih licenciranja
koja se sve cesce vidjaju na trzistu .

Citat:

da imaš svoju firmu i x klijnet računala i da te sam software košta 2000-4000 eura po klijent računalu(uključena cijena za SW na serveru), jel bi platio?
a imaš recimo 100 klijent računala u mreži?

Sve ima svoju racunicu . Pa ako imas mrezu od 100 racunara ozbiljna si firma i zaradjujes valjda mnogo .
Ako ne odgovara nadjes jeftinija resenja (ako ih ima) .
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 19:35 ] @
Citat:
deerbeer: Sve ima svoju racunicu . Pa ako imas mrezu od 100 racunara ozbiljna si firma i zaradjujes valjda mnogo .
Ako ne odgovara nadjes jeftinija resenja (ako ih ima) .


zarađuje se, ali.....
[ mmix @ 14.12.2010. 20:40 ] @
Koncept klijent licenci nije uopste los, jer jedan server moze da zadovolji 20, 50 ili 1000 korisnika. Kad bi bila uravnilovka sa cenama servera bili bi preskupi za male klijente a propusten profitni potencijal za velike. To naravno ne kaci linuks koji licence i nema, ali za firmu koja je MS oriented cene licenci su poznate i samim tim deo projektovane cene otvaranja dodatne stanice. NIje to neka matematika, + i * su sve operacije koje ti trebaju.


[ serbolicious @ 14.12.2010. 21:55 ] @
Citat:
To naravno ne kaci linuks koji licence i nema, ali za firmu koja je MS oriented cene licenci su poznate i samim tim deo projektovane cene otvaranja dodatne stanice.


Samo treba napomenuti da velike firme vole da kupe podrsku (support) cak i za open source softver. Npr za Linux, JBoss, Apache i tako to. Ne mora da se kupi ali ne kosta mnogo i na taj nacin kupuju sigurnost - tj prebacuju odgovornost na drugoga.
[ Sale_123 @ 14.12.2010. 23:12 ] @
Nije problem platiti licencu, nego je problem njena cijena.

Koliko proizvodjaci imaju neto dobiti, vidi se po tome koliki je procenat IT medju prvih 10 kompanija u svijetu uopste.
[ mmix @ 15.12.2010. 09:14 ] @
Pa nije ni cena problem, bar ne za kupce koje oni ciljaju. Slazem se da su u poslednje vreme zakomplikovali licensing nevidjeno (bar MS) ali u osnovi nije bas tako kao sto pricas jer bi ROI bio daleko vise od 20-ak posto koliko je sada neka norma. I razvoj npr SQL Servera kosta, $2100 za SQL Server 2008 sa 5 CALova i nije neka kinta za firmu koja ga koristi u poslovne svrhe, plus cena od $120 (+/- koji dolar kako se snadjes) za dodatni device/user CAL nije uopste toliko strasna naspram troska od par hiljada $ za dobru radnu stanicu. Sad uzmi da i Oracle valja support za MySQL za cini mi se $2000/godisnje za standard i $5000 za enterprise. A posle godinu dana tebi i dalje vazi licenca i support od MSa. ako si u audited public ili risk-aware firmi u kojoj svaki IT asset mora da ima neki SLA onda finansijska NPV analiza pocinje itekako da ima smisla za licencni softver.
[ Nedeljko @ 15.12.2010. 09:39 ] @
Citat:
deerbeer: protivnik sam i takodje idiotskih i pohlepnih komercijalnih licenciranja koja se sve cesce vidjaju na trzist


Nemaš šta da budeš protiv, nego, ako ti se ne sviđa, koristi neko drugo rešenje, a ako i to otpada, onda razvij rešenje, pa ga ti prodaj, a ako ni to nije slučaj, onda to zaista toliko vredi i cena nije idiotska.
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 15:12 ] @
Citat:
mmix: Pa nije ni cena problem, bar ne za kupce koje oni ciljaju. Slazem se da su u poslednje vreme zakomplikovali licensing nevidjeno (bar MS) ali u osnovi nije bas tako kao sto pricas jer bi ROI bio daleko vise od 20-ak posto koliko je sada neka norma. I razvoj npr SQL Servera kosta, $2100 za SQL Server 2008 sa 5 CALova i nije neka kinta za firmu koja ga koristi u poslovne svrhe, plus cena od $120 (+/- koji dolar kako se snadjes) za dodatni device/user CAL nije uopste toliko strasna naspram troska od par hiljada $ za dobru radnu stanicu. Sad uzmi da i Oracle valja support za MySQL za cini mi se $2000/godisnje za standard i $5000 za enterprise. A posle godinu dana tebi i dalje vazi licenca i support od MSa. ako si u audited public ili risk-aware firmi u kojoj svaki IT asset mora da ima neki SLA onda finansijska NPV analiza pocinje itekako da ima smisla za licencni softver.


zašto plaćati, kad pored sql servera ima postgrsql, mysql, firebird?

a sva tri proizvoda su bolja od sql servera.
ako već plaćaš, onda češ uzeti oracle standard edition, po cijeni je tu negdje, a osim toga, ide i na druge platforme.
[ agvozden @ 15.12.2010. 15:52 ] @
Mislim da je ova diskusija otišla u smeru odbrane M$ proizvoda.

Čovek je lepo pitao...

Pre 15-tak godina nije bilo M$ vindouza i aplikacije su, uglavnom bile u tekst režimu. Za menje klijente postojali su razni koboli i kliperi, a veliki sistemi su išli na Juniks rešenja i terminalski pristup.

Još uvek neke aplikacije na centralnom nivou rade sa Juniksima i Linuksima, a klijenti su, uglavnom M$ vindouz mašine. Sa pojavom virtualnih desktopa, mislim da će linuksi dobijati više na upotrebi na laganim klijentima.

To, svakoako neće mnogo ugroziti M$ koji okuplja čitavu armiju programera i raznih navijača.

Manjim firmama se isplati da imaju linuks aplikacije, ali uz rešeno pitanje podrške. Niko ne želi da da ni 200 evra u nešto što nije siguran. A to važi i za m$ programere...
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 16:15 ] @
linux korisnika ima sve više.
[ mmix @ 15.12.2010. 16:19 ] @
Citat:
MarkoBalkan: zašto plaćati, kad pored sql servera ima postgrsql, mysql, firebird?
a sva tri proizvoda su bolja od sql servera.
ako već plaćaš, onda češ uzeti oracle standard edition, po cijeni je tu negdje, a osim toga, ide i na druge platforme.


Ko kaze da su bolji? Samo su besplatni/jeftiniji.

ali agvozden je u pravu, tema je o linuksu i razvoju proprietary softvera za linux. Ova prica utice toliko da je po mom misljenju linux trziste "razmazeno" besplatnim stvarcicama. Sto u principu i sprecava neki profitni model koji nije baziran na supportu, ako nista imaces besplatnu antireklamu od linuxovaca koji odrzavaju taj sistem, cim budu videli licencni model pljunuce po softveru.
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 16:36 ] @
Citat:
mmix: Ko kaze da su bolji? Samo su besplatni/jeftiniji.

ali agvozden je u pravu, tema je o linuksu i razvoju proprietary softvera za linux. Ova prica utice toliko da je po mom misljenju linux trziste "razmazeno" ;) besplatnim stvarcicama. Sto u principu i sprecava neki profitni model koji nije baziran na supportu, ako nista imaces besplatnu antireklamu od linuxovaca koji odrzavaju taj sistem, cim budu videli licencni model pljunuce po softveru.


koja je razlika ako se koristi free, open source ili komercijalni alati i baze?

razlika je u licenci.

vidi danas je praktički 70-80 % free.
svi kompajleri su free i open source osim .net-a (od poznatih jezika i onih koji se koriste).

idemo redom: php, python, perl, C,C++,Ruby it....

i tko kaže da ne možeš profitirati sa php-om ili python-om?

pa tako i s bazama, obaviš posao i dobiješ kintu.

to što češ ti koristiti alat od ms-a ili neki drugi, nemaš apsolutno nikakve koristi.
ako koristiš ms i kažeš trebate platiti licence, a tvoja firma(vlastita ili u kojoj radiš) ima neki postotak od ms-a.

napravi sa php-om taj posao, stavi apache, linux i napalti onoliko koliko bi da koristiš ms + 30 % stavi gore od onoga što bi firma platila za licence.

dakle, tvoja zarada je veća i itekako se može živjeti, a firma uštedi i to mnogo na licencama.

radio sam u .net-u, ali sam prešao na druge stvari.

sql server ti je ispod mysql-a i postgresql-a po svemu.
sa firebirdom je tu neegdje.

a da o win serveru ne pričam i sql serveru.

imam loše uspomene i traume na njih.
koristim ako moram.

linux je svakako isplativija varijanta, a ako hočeš platiti, ima support.




[ Predrag Supurovic @ 15.12.2010. 16:48 ] @
Marko, malo si promasio poentu.

Kada se govori razvoju poslovnih aplikacija iskljcuen je taj tvoj pristup obavis posao i dobijes kintu. Ne ide to tako. Neophodan je mnogo ozbiljniji i odgovorniji pristup.
[ mmix @ 15.12.2010. 16:55 ] @
daj malo objektivnosti ovde, ti projektujes svoje neslazenje sa SQL serverom i .NETom kao pravilo industrije myslq sigurno nije bolji od SQL Servera samo zato sto ga ti bolje poznajes Znas, mozemo da pljuckamo po Average Joe-u kao nekome ko je zaludjen MSom jer ne zna za bolje i tu cu se sloziti sa tobom, ali velike kompanije nisu Average Joe i postoji vise dimenzija price sem "lamp je dzaba". Pobogu izdizes taj mysql u nebesa a do verzije 5 nije bio ni za prineti Accessu, sad je nesto iole upotrebljiv ali nesto cisto sumnjam da ce Oracle da ga neguje propisno, tako da ces mi opreostiti sto im ne verujem bas slepo. Realnost je da je danas prakticno nemoguce dobiti objektivan i konkretan benchmark jer svi imaju skrivene interese pa je i internet preplavljen benchamrcima koji favorizuju jedan ili drugi (valjda u zavisnosti od toga ko je calnuo kintu).

btw, .net je besplatan sa sve kompajlerima, visual studio se placa ali ako hoces da se igras stapa i kanapa kao na linuksu onda ti i ne treba. ima i .net svoj make ako ti je VS skup (imas cak i beplatan express IDE).


[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 17:44 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Marko, malo si promasio poentu.

Kada se govori razvoju poslovnih aplikacija iskljcuen je taj tvoj pristup obavis posao i dobijes kintu. Ne ide to tako. Neophodan je mnogo ozbiljniji i odgovorniji pristup.


ono gore sam opisao ugrubo.


Citat:
mmix: daj malo objektivnosti ovde, ti projektujes svoje neslazenje sa SQL serverom i .NETom kao pravilo industrije :) myslq sigurno nije bolji od SQL Servera samo zato sto ga ti bolje poznajes ;) Znas, mozemo da pljuckamo po Average Joe-u kao nekome ko je zaludjen MSom jer ne zna za bolje i tu cu se sloziti sa tobom, ali velike kompanije nisu Average Joe i postoji vise dimenzija price sem "lamp je dzaba". Pobogu izdizes taj mysql u nebesa a do verzije 5 nije bio ni za prineti Accessu, sad je nesto iole upotrebljiv ali nesto cisto sumnjam da ce Oracle da ga neguje propisno, tako da ces mi opreostiti sto im ne verujem bas slepo. Realnost je da je danas prakticno nemoguce dobiti objektivan i konkretan benchmark jer svi imaju skrivene interese pa je i internet preplavljen benchamrcima koji favorizuju jedan ili drugi (valjda u zavisnosti od toga ko je calnuo kintu).

btw, .net je besplatan sa sve kompajlerima, visual studio se placa ali ako hoces da se igras stapa i kanapa kao na linuksu onda ti i ne treba. ima i .net svoj make ako ti je VS skup (imas cak i beplatan express IDE).



ms je imao dobar proizvod i vrijedio je tih para,a to je bio office 2003, 2007 i 2010, promašena situacija.
ms ima recimo isto tako dobar proizvod na području BI-a, recimo SSIS i SSAS, ali mana je ta što nije optimizirano i što nije za velike zahtjeve, jer se sve vuče ko krepana mačka.

ako hočeš da ti radi barem nešto kako treba, treba ti puno jači hardware.

visual studio, dobar alat, našminakan,C# dobar jezik sa lijepom sintaksom, mana je ta što koriste .net ispod.
ako su već ubili delphi i kupili njihovog arhitekta, onda su mogli i kopirati delphi-ev sistem unita.

sql server-> za zahtjevne operacije, nema šanse
- zašto nije popularan na webu, ako je tako dobar, nego dominiraju mysql i postgresql?

mysql -> moglo bi i bolje
a to da će ga oracle ubiti, moje mišljenje je da neće jer postoje neki razlozi zašto neće, bez obzira što oni imaju svoju bazu.
isto tako imaju express, a najavili su da će u verziji 11 limit dići na 10 gb.
osim toga ima apex, razvojni alat za brzi razvoj web aplikacija.

zašto dosta firmi ima svoj framework za brzi razvoj web aplikacija?

pa zato da što prije obave posao, a tu nudi apex koji je močniji i besplatan.
osim apexa, ima i windev, koji je skuplji od visual studia, izbacili su verziju 16 za sada samo na francuskome.

postgresql -> optimiziran za kompleksne query-e.

ja nisam rekao da mora sve biti besplatno, ali mora se podvući crta i reći što valja, što ne valja.

a osim toga ms krade ideje i to pretvara u djelo.

recimo sharepoint kao web platforma, zašto ja moram platiti cal-ove za web aplikaciju?
znači ako imam x korisnika koji se kače na web ms platformu, ja moram platiti cal-ove za svakog korisnika, ma nemoj.

da se vratim na ideje, prije pojave sharepointa, postojale su wiki web platforme.

došao je ms, uzeo ideju, proširio je i eto ti sharepoint kojeg skupo naplaćuju, a koji nikome ne treba.

slijedeća stvar, pošto su shvatili da im linux i unix odnose dio tržišta htjeli su patentirati sudo, ej to je van svake pameti.
patentirati nešto što je starije od windowsa, a staro skoro kao i firma ms.


kako god sa se pogleda linux ispada jeftinije, pa čak i da se i plaćaju licence.

windowse koristim zbog posla i firme i zato jer moram.

a onaj tko kaže da open office ne zadovoljava potrebe, djelomično je u pravu.
ne zadovoljava potrebe ako korisnik ima velike zahtjeve, ali ako su na razini prosječnog korisnika, open office je ok.
a u većini firmi je tako.

da li treba sql server ili se sve može sa postgresql-om ili mysql-om ili firebirdom.

sve se može sa navedenim bazama.

ms za sada živi dobro, imaju čak do 25 % čiste dobiti ovisno o godini, a to nema ni jedna firme, banke koje imaju kao najveće dobiti, pa imaju do 15 % čiste dobiti.

a onaj tko trubi da na serveru mora biti win server i sql server, a na klijentu windowsi i da je to najbolje i najisplativije, taj laže.

na svakom forumu ima ovakva rasprava i uvijek je prepucavanje.

ja sam koristio i Visual studio i sql server i navedene baze i oracle i nekoliko linux distribucija(suse, fedora, redhat, debian, archlinux).
i mislite da me ms fascinira?
ne

probali su new york-u burzu prebaciti na ms, mislite da su uspjeli,ma mo'š misliti, sve se raspadalo.

od tih svih najviše mi se dopadaju debian i archlinux.

sad kako apple i google imaju store sad je odjednom i ms najavio svoj store za win 8, koji je u predstavljanju.

win 7 je dobar proizvod, ali pred finalnom verzijom.

dok linux odavno ima packet managment i jednostavnim klikom ili naredbom se instalira što ti srce poželi.

od svake kategorije ima hrpa stvari.

danas se dosta toga radi da bude cross platforme, osim onih koji rade isključivo za win.

i licenca je možda takva.

da li volim ms ili ne, to sad nije bitno, jer sam objektivan.

zašto se za mission critical koristi unix i manjim dijelom linux?

pa zato jer jedino oni mogu najbolje podnijeti opterećenje i velike zahtjeve, nikakav ms.

ms na serveru je dobar za male i srednje firme koje hoće ms i neznaju ništa osim ms-a, ili firme koje prodaju ms software pa guraju ms proizvode da dobe određeni postotak kinte od ms-a, za velike nije.
ali mi nije jasno zašto ms, kad ima alternativnih i boljih rješenja?

a kad birate bazu, ako imate para onda rađe oracle standard edition, a ispod solaris ili eventualno cent os.

priča mi jedan poznanik, vidiš i oracle je htio svoje korisnike prebaciti na linux i gurao je linux, ali su klijenti rekli da neće i da ostaju na solarisu, koji je free, a plaća se support do $ 3000 / godišnje(do 4 soketa, oracle, ako je procesor multi chip, onda se svaki chip broji kao core, ima faktora kako se računa).

tako da ne možete reći da je free.
rađe bi dao toliko i da bude sve kako treba nego koristio "šrot" rješenje ili proizvode.








[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.12.2010. u 18:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.12.2010. u 18:56 GMT+1]
[ component @ 15.12.2010. 19:11 ] @
Uf bre Marko ala si svašta napričao!

Ja kući na svim kompjuterima imam Linux i veoma sam zadovoljan (i pored toga što upravo razmišljam da pojedem svoju cipelu od besa što na media centru nikako da namestim zvuk - prešao na 64-bit sistem, pa neće da radi). Na poslu koristim Windows i sve je zasnovano na Microsoft tehnologijama. I za divno čudo sve izuzetno dobro radi. Da je moja firma, verovatno bih prešao na Linux i uštedeo mnoooogo para koje svake godine dajemo Microsoftu. Ali ne mogu da poreknem da MS radi izuzetno dobar posao. Sve radi kako bi i trebalo a što najveći plus za MS: sve je međusobno integrisano. Desktop Windows odlično radi sa Windows serverima (AD sa Kerberos autentifikacijom, regilisanje prava korisnika, grupne politike, mail server, communicator, share point, zaštita dokumenata, enkripcija,...). Stekao sam utisak da kad nešto Microsoft napravi onda to će raditi i sa ostalim Microsoft proizvodima.
Pošto mene lično više interesuje Linux, probao sam da instaliram LDAP server sa Kerberos autentifikacijom da bih video kako sve to radi u Linuxu. I muka je živa! Pa posle printer server, pa file server,...Ne sumnjam da na kraju sve to stabilnije i bolje radi (možda) ali je muka za administraciju. I onda neko preseče i kaže "platiću nekome da se ja ne patim". I tu uleti Microsoft. Ali... veliko ALI... kad jednom se uhvatiš u kolo sa M$-om onda će te još skuplje koštati da izađeš! Sve je "doplatiš još samo malo da dobiješ puno", "ovo dobijaš besplatno pošto već plaćaš druge dve stvari" i slično. A onda, posle X godina,odlučiš da treba negde i uštedeti i pogledaš šta možeš zameniti za besplatno rešenje. I ispadne da ako odjaviš jednu licencu, to sa sobom povlači i nešto drugo bez čega ne možeš. Ili ne možeš da pauziraš u plaćanju MS "podrške" (koja ne znam ni zašto se tako zove) jer nakon toga moraš sve otpočetka kupovati i slično.
Malo preuveličavam neke stvari, ali moje je mišljenje da je Microsoft napravio dosta dobrih proizvoda, ali i da to papreno naplaćuje. Ko ima para slobodno neka ih pazari, ali neka dobro razmisli da li mu sve to zaista treba.
Linux je odličan sistem. Nisam stekao utisak da je nešto stabilniji, brži, lepši,... ali meni je bolji. Ne brinem o virusima (bar dok ne postane popularniji), licencama (i kojekakvim inspekcijama), update i upgrade sistema radi odlično, a tek cena... ako ćemo meriti odnos uloženo-dobijeno Linux je beskonačno puta bolji od Windows platformi

Nego da se vratimo na temu: "Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?"
Po meni jeste, ali moraš znati koje aplikacije te interesuju (i koji posao). Ako ćeš razvijati aplikaciju koju će neko usput koristi onda nema šanse. Previše ljudi koristi Windows. Ali ako se orijentišeš na to da je tvoja aplikacija ono što odlučuje koji će se OS koristiti onda si u plusu za cenu Windows licence.
Ako praviš web aplikaciju opet si u plusu pošto će je korisnik koristiti preko browsera i tu je OS nebitan. Valjda je zato, iz godine u godinu, Linux server mnogo zastupljeniji nego Windows server.
[ mmix @ 15.12.2010. 19:17 ] @
Covece, izneo si toliko neistina, iskrivljenih cinjenica, nedovrsenih misli i subjektivnih osecaja da ne znam ni sa koje strane da pridjem da odgovorim, trebao bi mi esej od 200 linija. Odgovoricu ti samo ukratko, tehnologija je onoliko dobra koliko i ljudi koji je implementiraju, ako je MS za nesto kriv (a jeste) to je sto je otisao previse u apstrakciju i u svoje krilo primio gomilu ljudi kojima nije miesto u ovoj industriji. To NE cini MS proizvode inferiornim, samo cini ISV-eve nesposobnim, ja sa druge strane nikad nisam imao problem da iz MS server proizvoda izvucem maksimum sto je nesto sto ne bi mogao da kazem za recimo Oracle i ubedjen sam da postoji isti takav lik kao ja koji to moze u drugom smeru, sto potpuno obesmisljava raspravu ove vrste. Isto tako newbie i noob mogu na oba sisterma moze da napravi potpuni kolaps.
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 19:34 ] @
Citat:
mmix: Covece, izneo si toliko neistina, iskrivljenih cinjenica, nedovrsenih misli i subjektivnih osecaja da ne znam ni sa koje strane da pridjem da odgovorim, trebao bi mi esej od 200 linija. Odgovoricu ti samo ukratko, tehnologija je onoliko dobra koliko i ljudi koji je implementiraju, ako je MS za nesto kriv (a jeste) to je sto je otisao previse u apstrakciju i u svoje krilo primio gomilu ljudi kojima nije miesto u ovoj industriji. To NE cini MS proizvode inferiornim, samo cini ISV-eve nesposobnim, ja sa druge strane nikad nisam imao problem da iz MS server proizvoda izvucem maksimum sto je nesto sto ne bi mogao da kazem za recimo Oracle i ubedjen sam da postoji isti takav lik kao ja koji to moze u drugom smeru, sto potpuno obesmisljava raspravu ove vrste. Isto tako newbie i noob mogu na oba sisterma moze da napravi potpuni kolaps.


a ta gomila ljudi ti čini 80 % bilo da su system admini, system inženjeri ili programeri//developeri na ms-u.

makni tih 80 % i koliko ti ostane?
manje od onih koji koriste php ili javu ili C/C++.


što se tiče oralce-a tu se varaš.
ima ljudi koji znaju, mana kod oracle-a je to što je baza jako kompleksna, ali je zato toliko puta kvalitetnija.

neki su jednostavno zaluđeni ms-om i osim njega ne vide ništa drugo.

a na koliko korisnika si izvlačio maksimum i na kojem hardware-u?
probaj to na 50 000 ili 100 000 konkuretnih konekcija na bazu na bilo kakvom hardware-u.windows i sql će trokirati kao i fićo kad prijeđe 10 000 km u komadu.

ako hočeš usporedbu, za sql server ti treba barem 3x jači hardware nego da koristiš oracle ili postgresql za velike stvari, s time da je sql server limitiran kao i windowsi (nije za velike stvari).



[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.12.2010. u 20:46 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 19:37 ] @
Citat:
component
Pošto mene lično više interesuje Linux, probao sam da instaliram LDAP server sa Kerberos autentifikacijom da bih video kako sve to radi u Linuxu. I muka je živa! Pa posle printer server, pa file server,...Ne sumnjam da na kraju sve to stabilnije i bolje radi (možda) ali je muka za administraciju. I onda neko preseče i kaže "platiću nekome da se ja ne patim". I tu uleti Microsoft. Ali... veliko ALI... kad jednom se uhvatiš u kolo sa M$-om onda će te još skuplje koštati da izađeš! Sve je "doplatiš još samo malo da dobiješ puno", "ovo dobijaš besplatno pošto već plaćaš druge dve stvari" i slično. A onda, posle X godina,odlučiš da treba negde i uštedeti i pogledaš šta možeš zameniti za besplatno rešenje. I ispadne da ako odjaviš jednu licencu, to sa sobom povlači i nešto drugo bez čega ne možeš. Ili ne možeš da pauziraš u plaćanju MS "podrške" (koja ne znam ni zašto se tako zove) jer nakon toga moraš sve otpočetka kupovati i slično.



naravno da ti je muka živa instalirati i podesiti ldap, kad treba znanja.
ako hočeš stvarno naučiti linux, stavi debian.

zato misliš unaprijed i gledaš gdje češ uštedjeti.
[ deerbeer @ 15.12.2010. 20:11 ] @
Citat:

Ne sumnjam da na kraju sve to stabilnije i bolje radi (možda) ali je muka za administraciju.

Generalno firme ne vole bilo kakvu muku sa administracijom mreze i namestanja i setovanja svega ostalog .
Na linuxu nema prave podrske i tech supporta kakav ga m$ ima u tu je kraj price .
Sav teret je na nekom sys adminu ili programeru . Cim se pojavi neki problem koji je van njegovog opsega znanja
ili koji je "by design" nailazis na corsokak, jer pitaj boga kada ce da izbace zakrpu kada ce nova verzija nekog softvera da se pojavi itd .
Velikim igracima koji su u igri i koji debelo placaju m$ za takve stvari koje su "mission critical" moraju da izadju u susret .
I tu je prelomna tacka za one koji racunaju na duze staze i kojima su velike pare u igri .
Isto to vazi i za poslovne aplikacije .

Dokle god Linux ekipa ne izbaci svoj slogan iz mentaliteta "sam se snadji nisi toliko glup" nema nista od toga .
Nikakva mudrost nije da su korisnici "glupi za te stvari", da vole gotova resenja po sistemu "kljuc u ruke" koja im zavrsava posao i da su spremni to da plate .
[ Dejan Lozanovic @ 15.12.2010. 20:17 ] @
Citat:
MarkoBalkan
a na koliko korisnika si izvlačio maksimum i na kojem hardware-u?
probaj to na 50 000 ili 100 000 konkuretnih konekcija na bazu na bilo kakvom hardware-u.windows i sql će trokirati kao i fićo kad prijeđe 10 000 km u komadu.
[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.12.2010. u 20:46 GMT+1]


oh boy oh boy , ja iskreno ne znam ni jedan server koji radi sa toliko konkurentnih konekcija ka bazi podataka. svi koriste connection pool. Ako si ti za svaki upit otvarao novu konekciju ka bazi nije ni cudo sto ti onda server trokira.
[ mmix @ 15.12.2010. 21:02 ] @
Hehe, nije cak ni samo prema bazi podataka, nego uopste. Ako se ne varam linux koristi 512kb locked memorije po socketu (za TX i RX bufere) sto znaci da moze da napakuje 2000 konekcija u 1Gb, 100000 socketa bi zauzelo 50Gb samo za buffere (da ne pominjemo latency za nesto sto je u osnovi 100,000 threadova), nijedna single masina ne moze da uradi to, cak ni HPC sistem (zbg dodatnih bottlenecka narocito ako se threadovi sudaraju oko istih lockova kao sto je slucaj na SQLu). Ne moze ni windows naravno, tako da, budimo realni.

Marko, isto to se moze reci i za SQL (baza jako kompleksna, ali je zato toliko puta kvalitetnija) i to je bila poenta mog posta. Ako samo ides linijom manjeg otpora i kroz fabricka podesavanj aneces postici nista ni na jednom od ta dva. RDBS sistemi su tehnologija stara 20+ godina, zar ti stvarno mislis da oracle, postresql i MS jos dodaju optimizacije u core i da je neko od njih svih jeo bunike? Sve to vec radi maksilano optimizovano kod svih, poenta je samo znati sta i kako da tweakujes u sopstvenom dizajnu i konfiguraciji da to iskoristis. Sve sto se sada dodaje je "value added" crap, eventualno smo imali EPIC promenu da je dosao SQL:2008 pa im je to napravilo pometnju :D, i dan danas nijedan od njih nije 100% SQL:2008 compliant :). Tako da ti ne treba 3 puta jaci hardver, treba samo da znas sta radis.

Isto vazi i za sve ostale tehnologije u oba tabora.
[ pyc @ 15.12.2010. 23:24 ] @
Citat:

Sav teret je na nekom sys adminu ili programeru . Cim se pojavi
neki problem koji je van njegovog opsega znanja
ili koji je "by design" nailazis na corsokak, jer pitaj boga kada
ce da izbace zakrpu kada ce nova verzija nekog softvera da se pojavi itd .


Kod opensource-a, bagovi se uocavaju mnogo lakse, ali se zato i zakrpe
pojavljuju mnogo brze i generalno gledano opensource softver je mnogo
manje izbagovan od proprietary.

Citat:

Velikim igracima koji su u igri i koji debelo placaju m$ za takve
stvari koje su "mission critical" moraju da izadju u susret .
I tu je prelomna tacka za one koji racunaju na duze staze i kojima su velike pare u igri .
Isto to vazi i za poslovne aplikacije .


Ne bih se toliko oslonio na zvanicnu podrsku MS-a, pokazalo se 1000
puta do sada da ni oni nemaju uvek pravo resenje, pogotovo kada su u
pitanju bagovi koje ni sami ne mogu godinama da rese. Misljenja sam da
je u principu lakse naci resenje problema za MySQL nego za MSSQL, ako
nista drugo onda zato sto ima mnogo vise developera za MySQL, a i
user-baza je ipak mnogo jaca. Na kraju krajeva, ako bas nista ne upali, i
ako imas dovoljno znanja, izvoli pa edituj izvorni kod, teoretski kod opensource-a
uvek postoji resenje, a kod proprietary koda nekad moras jednostavno
da cekas i da su ti ruke vezane. A kao sto rekoh, resenje za neke bagove
se ne pojavi nikad.

Citat:

Dokle god Linux ekipa ne izbaci svoj slogan iz mentaliteta "sam se
snadji nisi toliko glup" nema nista od toga.


Linux ekipa uopste nije u tom fazonu ;)

Po meni, Windows ima jednu jedinu prednost u odnosu na Linux, a to je
Active Directory i svi moguci i nemoguci nacini maltretiranja stanica
i korisnika. Dakle velike firme i velike mreze mogu da vide benefit od
toga, pa i da im se isplati da idu na varijantu licenciranja OS-a,
Office-a, Antivirusa i cega sve ne. Na svim ostalim poljima, a
pogotovo kada su u pitanju web serveri i male mreze, ja ne vidim da je
upotrebna vrednost niti administracija Windows mreza bolja nego kod
Linuxa.
[ Ivan Dimkovic @ 15.12.2010. 23:31 ] @
Citat:
pyc
i generalno gledano opensource softver je mnogo
manje izbagovan od proprietary


Prilicno sam siguran da nikad do sada nisam video ni jedan dokaz od strane bilo kog akademskog ili industrijskog autoriteta po ovom pitanju. Tu pricu sam cuo samo od OSS "advokata".

Ako imas dokaz za to, uvek si dobrodosao da ga izneses.

A do tada, pausalne procene "i generalno gledano .... " nemaju ama bas nikakvu tezinu.

U mom licnom iskustvu, u industriji u kojoj ja radim - OSS kod je podjednako bagovit kao i proprietary kod, i cak nosi neke svoje specificne probleme koje proprietary softver nema. Bas kao sto nekad ima i specificne prednosti.

Drugim recima, bilo koji iole kompleksniji projekat - bilo da je OSS ili proprietary, pun je bagova i svako unapredjenje zahteva QA cikluse koji se danas gotovo uvek "outsource-uju" na same korisnike.... Tebi kao krajnjem korisniku je apsolutno sve jedno - bag je bag, i nema politicko opredeljenje.
[ ventura @ 16.12.2010. 00:06 ] @
Citat:
pyc
Misljenja sam da je u principu lakse naci resenje problema za MySQL nego za MSSQL, ako nista drugo onda zato sto ima mnogo vise developera za MySQL, a i user-baza je ipak mnogo jaca.

MySQL sigurno ima jači user-base, ali kakvi su to useri?

Sajtići sa par tabela kojima bi apsolutno svejedno bilo i da podatke drže u comma separated text fajlovima.

Kada zađemo u segment malo ozbiljnijih baza (>100GB), gde se queryji izvršavaju nad milionima/desetinama miliona recorda tu je MySQL na nivou statističke greške u odnosu na SQL Server. A ako nešto pođe naopako na bazi od 100GB teško da će ti pomoći userbase čiji je najveći domet tabela sa 10.000 recorda...
[ w3bl0rd @ 16.12.2010. 06:41 ] @
Zašto se ne obrišu postovi od ovog MarkoBalkan? Pa to su takve nebuloze da me sram, neki početnik će još pročitat i biti totalno dezinformiran...
Ovaj je gori nego oni najzagriženiji apple fanboyevi
[ pyc @ 16.12.2010. 06:52 ] @
Slažem se, to je bila samo moja pušalna procena na osnovu iskustva i činjenice da se oko opensource koda mota mnogo više ljudi. Ne bih da ulazim u naučne analize, ali verovatno ima i takvih. Što se tiče user baze na MySQL, ne bih se složio da su korisnici MySQL-a samo oni kojima treba par tabela. MySQL se itekako koristi u velikim sistemima i skalabilan je. Evo recimo Wikipedia je na MySQL-u, a prilično je ogromantna i intenzivno se koristi http://www.mysql.com/why-mysql/scaleout/wikipedia.html ...
[ component @ 16.12.2010. 09:32 ] @
Opa! Nisam znao da je Wikipedia na MySQL-u. Ne verujem da je njihova baza "tabela sa 10.000 recorda". Ventura, za malo da ti poverujem da MySQL nije za ozbiljnije primene.
U poslednjih nekoliko godina samo sam imao kontakta sa MS SQL bazom, a MySQL nikada nisam ni pogledao. MS SQL je odlična baza i uopšte nije za podcenjivanje (čak ni Express verzija), ali mi kolege koje rade sa Oracle i MS SQL, kažu da je Oracle za red veličine bolji. Ja im verujem i mislio sam da svi ozbiljniji sistemi koriste Oracle.

Što se tiče OSS bagova, iz ličnog iskustva (kao korisnik) mogu potvrditi da ih ima i te kako. Ali razlika je da koristim besplatan softver za koji ne plaćam podršku i očekujem da će biti nekih bagova. Za kritične procese treba platiti podršku (ili softver) i tada bih očekivao da taj softver radi besprekorno.
[ maksvel @ 16.12.2010. 10:00 ] @
Hm, pitam se zašto bi postojalo zvanje tipa MySql Cluster inženjer (koje ima Bogdan Kecman), da je MySql baza za CD klubove??
[ mmix @ 16.12.2010. 10:25 ] @
Naravno da je MySQL Enterprise upotrebljiv, samo vidi link

http://www.mysql.com/products/enterprise/

gde je download dugme? Sve sto ja vidim je buy now i try now. Klikni buy now, uzmi neki pristojan vek upotrebe baze (recimo 5 godina) i sracunaj koliko ce da te kosta naspram one-time licencni troskova drugih proizvodjaca. free my ass. I izvinite ali i userbase za MySQL koji ima exposure i iskustvo sa enterprise grade MySQLom je sigurno daleko manji nego za Oracle i MSSQL, ako ni zbog cega drugog onda zato sto je najmladji od te brace.


component, ja koristim i Oracle i MSSQL i ja kazem da je MSSQL bolji. Samo sto u situaciji "mesovite" IT okoline (a vecina veclikih firmi je sarena) Oracle ima prednost jer radi na vecem broju platformi. Iskreno, da se ja nesto pitam u MSu postojao bi MSSQL za linux, ta lojalnost sql tima prema sopstvenoj OS platformi je stetna.



[ maksvel @ 16.12.2010. 10:46 ] @
Zar jezgro Enterprize i besplatne verzije nije isto: ako pričamo o tome koliko šta-znam upita, može da podrži, pa ne-znam transakcije, lockovanje, koji engine itd.
Normalno da će mnogi platiti Enterprize ili će kupiti Oracle ili MSSQL - ti što kupuju nisu ludi, stavili su sve na papir.
Samo ne bih rekao da MySQL - znači i ovaj besplatni - predstavlja naivno rešenje. I to ne kažem na osnovu iskustva :) nego neke logike kad vidim gde se koristi, čitam šta stručnjaci pišu o tome itd.

[ Nedeljko @ 16.12.2010. 10:50 ] @
Citat:
agvozden: Pre 15-tak godina nije bilo M$ vindouza.


Zaznuo si se za jednu dekadu. Vin postoji već punih 25 godina.
[ Nedeljko @ 16.12.2010. 10:53 ] @
Citat:
mmix: component, ja koristim i Oracle i MSSQL i ja kazem da je MSSQL bolji. Samo sto u situaciji "mesovite" IT okoline (a vecina veclikih firmi je sarena) Oracle ima prednost jer radi na vecem broju platformi. Iskreno, da se ja nesto pitam u MSu postojao bi MSSQL za linux, ta lojalnost sql tima prema sopstvenoj OS platformi je stetna.


Možeš li nam navesti neku mogućnost koju MS ima, a ORACLE nema?
[ Tyler Durden @ 16.12.2010. 11:24 ] @
MySQL Enterprise i community edition (dakle free verzija) se softverski uopste ne razlikuju. Sa Enterprise ti placas podrsku i to je to. I mislim da dobijas jos neke profi alate za administraciju i monitoring svega.
Mozda se Bogdan javi da potvrdi ovo.
[ Nedeljko @ 16.12.2010. 11:29 ] @
Dobijaš i licencu da isporučuješ svoj zatvoreni kod koji se oslanja na njihovu bazu. To je glavna kvaka.
[ mmix @ 16.12.2010. 12:09 ] @
identity column

I pre nego sto pocente sa "postoji workaround (znam)" i "indetity column je sh*t, zato ga oracle nema" demagogijom da vas odmah zaustavim. Ne mislim da je bolji, to je bio samo test Zapravo mislim da su OBA podjednako dobra za odredjene primene i ne bih se libio da upotrebim bilo koji od ta dva za odredjenu primenu i okruzenje. U takvim pricama ucestvuje izmedju ostalog i cena (zadnji put kad sam gledao oracle je at-level-par bio skuplji za od 50% do 400% u zavisnosti od toga koliko "koser" hcoes da budes). Ko hoce da uzme Oracle samo zato sto je Oracle i da plati skuplje ja nemam nista protiv, ali ne volim te price Oracle fanboja "Ma radio sam sa SQL serverom, Oracle je bolji". Nije, samo je malcice drugaciji i oba zahtevaju da znas kako radi engine da bi napravio optimalno resenje. Ako hocete spit-fest internet je prepun, samo google "why is X better then Y" i ima da se nacitate gluposti do mile volje, u svim mogucim kombinacijama X i Y. Zato i ne mozes da nadjes realne "strucnjake" jer nikad ne znas koliko mozes verovati "objektivnosti".

Nisam strucnjak za MySQL, znam otprilike izokola neka iskustva (takodje nestrucnih) ljudi koji su probavali mySQL community u ent okruzenju i imali su problema sa InnoDB i nisu bili zadovoljni (sto opet kazem ne mora da znaci nista), dal je to reseno u Enterprise ne znam. Po svoj logici InnoDB sors bi morao da bude isti u oba ali cisto zdravorazumski ako je sors isti i ako je potpuno pokriven sa GPLom zasto nema publikovanog sorsa ent verzije za download dok ne platis pricy support (uz koji btw dobijes "gratis" proprietary licencu)? Isto tako, ajd nek uzmemo i da je identican build, ljudi koji koriste mysql za cd klubove i slicno nemaju know-how da dijagnostikuju i optimizuju baze za ent okruzenje, nazivati njih primerenom user bazom je malo preterano, ipak je to skill koji zahteva hands-on iskustvo. A za menjaje sorsa MySQLa u ent okruzenju cu se samo nasmejati, tacno mogu da zamislim nevericu na licima ljudi iz Enterprise Risk Menadzment grupe kad bi im rekao "Znate ovaj problem mogu ja da vam resim, moram samo da promenim sors MySQL Servera"

Nedeljko, taj deo mi iskreno nije bio bas najjasniji, koliko citam po sajtu MySQL licenca je GPL+FLOSS, sto omogucava da koristis mysql pod bilo kojom OSI approved lincencom, a u spisku approved licenci je i LGPL koji dozvoljava linkovanje. Po tome ti onda ne treba pricy verzija. Isto tako ako ne smes da linkujes na community edition i treba ti ent sta se desava ako ne produzis ent licencu?
[ agvozden @ 16.12.2010. 12:39 ] @
Citat:
Nedeljko: Zaznuo si se za jednu dekadu. Vin postoji već punih 25 godina.


Nisam rekao od kada postoji, već od kada se masovno koristi. (ostoje i BlueRay i HD diskovi, pa ne vidim da se masovno koriste - dakle nema ih, na to sam mislio)

Uostalom, mislim da svi koji su se ovde raspisali, da su promašili temu, definitivno!
[ Nedeljko @ 16.12.2010. 13:43 ] @
Citat:
mmix: Nedeljko, taj deo mi iskreno nije bio bas najjasniji, koliko citam po sajtu MySQL licenca je GPL+FLOSS, sto omogucava da koristis mysql pod bilo kojom OSI approved lincencom, a u spisku approved licenci je i LGPL koji dozvoljava linkovanje. Po tome ti onda ne treba pricy verzija. Isto tako ako ne smes da linkujes na community edition i treba ti ent sta se desava ako ne produzis ent licencu?


Ne, to ti ne omogućava da koristiš MySQL pod bilo kojom navedenom licencom, već da svoj kod licenciraš jednom od GPL nekompatibilnih FOSS licenci. Dakle, svoj kod možeš da staviš pod LGPL ako hoćeš.
[ Nedeljko @ 16.12.2010. 13:47 ] @
Što se komercijalne licence tiče, u njoj su navedeni uslovi korišćenja, pa i šta se dešava prilikom isticanja. Nisam je čitao, ali to nema veze sa FOSS izdanjem.
[ mmix @ 16.12.2010. 14:05 ] @
Citat:
Nedeljko: Ne, to ti ne omogućava da koristiš MySQL pod bilo kojom navedenom licencom, već da svoj kod licenciraš jednom od GPL nekompatibilnih FOSS licenci. Dakle, svoj kod možeš da staviš pod LGPL ako hoćeš.


A, ok, znaci mozes da se linkujes na mysql ali samo ako pustis tvoj kod pod bilo kojom od foss licenci? thx
[ MarkoBalkan @ 16.12.2010. 14:57 ] @
1.kad sam spomenuo do 100 000 konekcija, mislio sma na cluster, sory nisam napisao.
kad staviš oracle na cluster koji može to podnijeti, za sql server ti treba 3-5 puta jači hardware za istu stvar jer je sql server trom.
ne znam ni da li uopće win server 2008 podržava HA cluster.
znam samo d aoni imaju za hpc cluster.

2. - 700 000 konekcija na mysql-u na jednom serveru, a koristi se kao nosql
http://yoshinorimatsunobu.blog...-mysql-as-nosql-story-for.html

3.licenca mysql-a je takva, ako koristiš neki driver za bilo koji jezik i ponudiš korisniku da sam skine mysql, ne treba ti licenca i ne moraš dati code.
- ako tvoj program ima podršku za još jednu bazu recimo postgresql ili sql server, ne treba dati code i ne treba ti licenca.
- ako je web aplikacija, ti za korisnika odradiš podešavanje, skidanje baze i sve ostalo i nemaš problema ili mu staviš automatski kod instalacije programa


4.ako platiš support ustvari kupio si licencu s kojom se dobivaju dodatni alati, nakon godine dana kad licenca istekne, ne bi trebao koristiti te alate, ali te nitko ne provjerava

5.tko koristi mysql: facebook, wikipedia, paypal itd......

[ Nedeljko @ 16.12.2010. 15:18 ] @
Citat:
MarkoBalkan: 3.licenca mysql-a je takva, ako koristiš neki driver za bilo koji jezik i ponudiš korisniku da sam skine mysql, ne treba ti licenca i ne moraš dati code.
- ako tvoj program ima podršku za još jednu bazu recimo postgresql ili sql server, ne treba dati code i ne treba ti licenca.
- ako je web aplikacija, ti za korisnika odradiš podešavanje, skidanje baze i sve ostalo i nemaš problema ili mu staviš automatski kod instalacije programa


Je li, a u kom to filmu? Mogao bi svoje stavove bar da potkrepiš nečim. Koliko vidim proizvođač tvrdi drugačije

Citat:
FOSS License Exception

What is the FOSS License Exception?

Oracle’s Free and Open Source Software ("FOSS") License Exception (formerly known as the FLOSS License Exception) allows developers of FOSS applications to include Oracle's MySQL Client Libraries (also referred to as "MySQL Drivers" or "MySQL Connectors") with their FOSS applications. MySQL Client Libraries are typically licensed pursuant to version 2 of the General Public License ("GPL"), but this exception permits distribution of certain MySQL Client Libraries with a developer’s FOSS applications licensed under the terms of another FOSS license listed below, even though such other FOSS license may be incompatible with the GPL.


Takođe, GPL izričito dozvoljava slobodnu distribuciju. Svejedno je da li si mu isporučio MySQL ili ga je on sam skinuo. Dozvoljeno je i jedno i drugo.
[ MarkoBalkan @ 16.12.2010. 15:25 ] @
ovo je bilo, ako su promijenili, onda se ispričavam.
zato onda koristiš firebird ili postgresql.
radiš u php-u ili pythonu, pa ionako se daje code, bilo da je php ili python.
tko će ići gledati tvoj code?


[ Nedeljko @ 16.12.2010. 15:28 ] @
To nikada nije bilo, već je samo jedan od članova (koji inače radi tamo) izneo dezinformaciju i kasnije se izvinio i ispravio.
[ Nedeljko @ 16.12.2010. 15:34 ] @
Je li mmix, a kako gledaš na fundamentalnu glupost MS-a da u UNIQUE koloni ne možeš imati više od jedne NULL vrednosti, a jednu možeš?NULL se tamo tretira ko i bilo koja druga vrednost, a ne kao "nedefinisano", "odsustvo vrednosti" itd. Recimo, u svakoj drugoj bazi je rezultat poređenja NULL i NULL jednak NULL, a ne TRUE, kao kod MS-a.
[ mmix @ 16.12.2010. 15:38 ] @
Znaci
a) ne znas da li SQL Server uopste podrzava HA cluster (da, podrzava) ali
b) znas da je Oracle bolji?

Ok, ubedi me u tri reci.

I btw, i Oracle i MSSQL su ultra brzi u noREL modu koriscenja (PK scan + one row/page retrieve). AKo ne verujes premeri sam na istoj platformi, to bar nije tesko. Svi oni ce posle n operacija tog tipa kesirati ceo PK extent i najkoriscenije stranice i dobice maksimalan IO boost (mem-to-mem query). Ali hej, ako bivsi Sun/Oracle MySQL konsultant kaze da je MySQL superioran u odnosu na druge, moramo mu verovati. Sta znaju Oracle i MS sta je kesiranje.
[ mmix @ 16.12.2010. 15:45 ] @
Citat:
Nedeljko: Je li mmix, a kako gledaš na fundamentalnu glupost MS-a da u UNIQUE koloni ne možeš imati više od jedne NULL vrednosti, a jednu možeš?NULL se tamo tretira ko i bilo koja druga vrednost, a ne kao "nedefinisano", "odsustvo vrednosti" itd. Recimo, u svakoj drugoj bazi je rezultat poređenja NULL i NULL jednak NULL, a ne TRUE, kao kod MS-a.


Zasto glupost, to je jednostavno jedna od specificnosti sql servera (nista drugacija od identitya na oracleu). Ako znas specificnosti platofrme znas kako i da iskoristis onda iskorsitis

AKo ti ne odgovara tu je SET ANSI_NULLS ON i vozis.

Sto se tice single NULL u UNIQUE, ako ti smeta tu je NOT NULL, ako pak hoces multiple NULLs postoji workaround sa unique indexom na view nad tabelom (ako me secanje dobro sluzi neki slovenacki sqldev je to otkrio).

/edit: vidim ovde u knjizi za SQL 2008 internals da ce sledeci SQL da ima ANSI_NULLS zakucan na ON i da ce podrzavati multi-null u unique. Eto, sledeca verzija Cekamo Denali

[Ovu poruku je menjao mmix dana 16.12.2010. u 17:02 GMT+1]