[ sudija @ 24.11.2001. 21:18 ] @
E ovako.

Radi se o sistemu maloprodajnih objekata. Trenutno je u pitanju jedan maloprodajni objekat, a kasnije ce da ih bude mnogo vishe.

Meni je potrebno, da ja, svakog trenutka znam, koliko robe na lageru imam, odnosno koliko je prodato da bih nabavio, kolko sam nabavio to sto je prodato, koliko sam ga prodao, koliko sam zaradio, koliko cu platiti porez drzavi i sve sve sve.

Da pojednostavim sta hocu:

Imam kiosk, u njemu BAR-KOD kasu. U kiosk sam ubacio jutros 10 Milka cokolada za primjer. Platio sam ih marku. Prodajem ih dvije marke. Porez drzavi je 10 procenata. U 12:34 dodje covek i kupi 3 Milke.

Ja bih da na kompjuteru u kancelariji, a TAKODJE i na Internetu, ODMAH dobijem informaciju da je neko ushao i trgovao 3 milke, i informaciju o mojoj zaradi, porezu, itd itd itd ... bla bla bla.

To bi trebao biti sistem koji bi oznacavao tacno stanje stvari, u svakom od objekata posebno. Znaci udjem na odredjeni sajt, i ukucam user name i pass, i kliknem: Kiosk 1, pa kliknem opciju: Stanje za 24.11.2001., pa kad sve to pogledam, kliknem na Kiosk 6 itd itd itd

E sad su me i mala djeca shvatila :)

Kako moze da se napravi gore-pomenuti sistem, i koliko to sve kosta? Da li ima neki vec gotov softver FREE :) ili cu morati da narucim izradu svega toga, i koliko to kosta ...

Uglavnom nek mi neko ko moze, opise sta je sve potrebno za to, i koliko sve to kosta.

P.S. Izvinjavam se ukoliko nisam potrefio pravi Forum za pitanje, a ako nisam, prebacite ovaj topic (ako ima opcija Move To) tamo dje treba :)

Hvala :)
[ Ivand @ 24.11.2001. 23:36 ] @
nikakav free software ne moze da ispuni takve
stroge zahteve , a za izradu takvog sistema ljudi traze
od 1k pa 3 - 4 - 5 k dem , sve zavisi
[ dwarf @ 25.11.2001. 00:07 ] @
Ma strogi zahtevi su najmanji problem za free software. Ono sto je meni malko nejasno jeste kako covek namerava da poveze kiosk sa internetom, sto je osnovna stavka i bez toga se dalje ne moze pricati...
[ emperor @ 25.11.2001. 00:45 ] @
mozda prkeo mobilnog ko zna

ako valja u omotima od milke gudru onda se isplati.....

nego mene zanima zasto bi to neko radio tako sve to moze da
odradi na kraju veceri mislim samo se na kraju veceri poslaju rezultati ........
nevidim od kolikog je vitalnog znacaja ta stalna veza sa netom jer nije tu bas neki opasan promet pa da kazes e sada sam zaradio par hiljada a sada sam pukao 500 $ ........ ali ajde kada klient zeli onda i dobije samo me nerviraju oni sto nece da plate kada im kazes koliko trazis nazovu te lopinom i pljackasem i kako jos nisi normalan


ajde pozdrav svima
[ sudija @ 25.11.2001. 02:12 ] @
Pa i ne radi se bash o kioscima velicine 2x2, kad vec sitnicharimo :)
Velika maloprodaja prehrambene robe je u igri. Sad zasad samo jedna, u buducnosti, ako Bog da vishe.

Ne, nije toliko bitno to da ide odmah sve na Internet. Ma vidim i sam da stalna veza ka Net-u ovamo mnogoooo kosta (monopol ....).

Prva potrebna stvar je da ja imam uvid u informacije tipa
- kolko je cega bilo jutros u 6 sati kad je pocelo radno vrijeme, a koliko je toga ostalo u 22h kad se zavrsilo radno vrijeme
- kolko sam zaradio na pivo, a kolko na smoki, a kolko ukupno, i koliko dugujem drzavi za porez na sve to
- koje pivo je bilo najprodavanije zadnjih 6 mjeseci
- kojim danima prodje najvise mlijeka
itd itd itd

A drugo sto je potrebno je da se informacije iz nekoliko objekata na neki nacin spoje na jedno mjesto kad se zatvore objekti u 22h, tako da ja mogu imati uvid sa bilo kog mjesta u bilo koje vrijeme u sve moguce informacije (npr. sjedim sad doma, i vidim sta se sve izdesavalo danas, da ne idem po objektima pojedinacno da STAMPAM ili snimam na disketu statistiku pa da nosim doma, ima li kakvi ljepsi nacin tipa da ima neki progi, koji ce se nakachiti na net, uploadovati to na neki specifican sajt pa raskaciti il slicno, to vec vi znate).


Trenutno vreme: 03:25 AM, datum: 25.11.2001.
U poslednja 24 časa: 166 poruka. Prosečno jedna nova na svakih 9 minuta.
Vaša prethodna poseta: 25.11.2001 u 03:13 AM
Od tada ima 1 nova poruka. Teme: 3465
Poruke: 28121
Broj članova: 1414
Online korisnika: 11
Liste poruka bez Opštih foruma: Pogledajte današnje poruke.
Poslednjih 10, 20, 60 ili 100 tema. Poslednjih 10, 20, 60 ili 100 poruka.

Evo, Gojko je nama omogucio da cim se ulogujemo, vidimo kolko je korisnika "ukupno nabavljeno" (1414) a koliko ih je na "lageru"(11) :) i jos par finih stvarcica.
Hehe:)

Kako bi ovo sto trazim bilo izvodljivo ... da li to koshta 1.000, ili 5.000 ?! Nije to isto.

P.S. Stavka 1 koju sam trazio (statistika) je najbitnija odnosno poenta, a ovo automatizovano spajanje informacija i nije toliko potrebno (bice dobro i bez toga vala, ako ne moze da se napravi bez zveka velikoga)
[ dwarf @ 25.11.2001. 11:31 ] @
Stalna veza sa internetom ne podrazumeva samo poprecne linkove i slicne stvari. Slazem se da je to preskupo u nasoj zemlji trenutno. Ali obican dial-up bi zadovolji stvar. S druge strane, ako se ide tim putem, potrebno je da se obezbedi telefon svim tim "kioscima", a to je opet "piskenje uz vetar" ako me razumes.

Sto se tvog zahteva tice, sasvim je izvodljivo. Poskupo jeste, takodje je potrebno dosta vremena da se izradi pazljivo, pogotovo da se odradi security da _samo_ ti mozes da pristupis tom sajtu. Ne bih znao da kazem koliko je novca potrebno, razlikuje se to od coveka do coveka.

Srecno u svakom slucaju... :)
[ madman @ 25.11.2001. 16:38 ] @
Pa za ovaj posao je po mom misljenu dovoljna dial-up veza,
i na svakih sat se pozove net, prenesu se podaci i to je to
mesecno ne bi kostalo puno.
Sto se tice programa, i mesta na netu, ako samo ti znas gde se to nalazi,
to je vec 90% sigurno!
Ako si zainteresovan javi se meni, mogu to da odradim za nekih 1000-1200
zavisi, koliko obimno to zamisljas!
[ dwarf @ 25.11.2001. 21:57 ] @
Citat:
madman je napisao:
Pa za ovaj posao je po mom misljenu dovoljna dial-up veza,
i na svakih sat se pozove net, prenesu se podaci i to je to
mesecno ne bi kostalo puno.
Sto se tice programa, i mesta na netu, ako samo ti znas gde se to nalazi,
to je vec 90% sigurno!
Ako si zainteresovan javi se meni, mogu to da odradim za nekih 1000-1200
zavisi, koliko obimno to zamisljas!


Da li da krenem??? MA necu, ali samo da kazem da ovo vredi daleko vise...No, kako god zelis...
[ sudija @ 25.11.2001. 22:56 ] @
1.000 - 1.200

odlicno...

da znam.

kad budem krenuo u taj posao, konsultovacu se sa par momaka u PG da vidim koliko ce mi traziti, pa onda cu otvoriti i topic na ES-u i ko ponudi najbolje uslove taj ce da odradi to.

P.S. Telefon ce i bez ovoga biti uveden :)
[ torbica @ 26.11.2001. 00:07 ] @
e kad bi to moglo za par hiljada.....
ovo sto ti radis CT-ova firma za softver je trazila 200.000$

kostur cine klasicni knjigovostveni programi jel tako?
finansijsko, veleprodaja, maloprodaja itd.

pa onda kase-maloprodaja ili cak i magacini, veleprodaje...

ako imas mnooooooogo toga koristi se ozbiljan softver pod Oracle-om
ako ne moze i fox.... ako ces fox, kupis gotova resenja i to te izadje oko 400 dem po kopiji/racunaru

a sto se komunikacije tice... moze modem u odredjenom vremenskom intervalu da se javlja dial up serveru direktno i razmenjuje podatke ili na net pa salje mail itd a moze i on line pa osim porecne preko telekoma tu je i wireless

mogao bi da kazes tacno trenutno stanje po objektima gde koliko artikala
i projekciju u narednom periodu
kad saberes dok ti sve ne proradi mozda prodjes i jeftinije

i jos jedan savet kad kupujes softver gledaj da on vec negde radi....
da se programeri ne uce na tebi
[ ventura @ 26.11.2001. 01:42 ] @
Citat:
torbica je napisao:
e kad bi to moglo za par hiljada.....
ovo sto ti radis CT-ova firma za softver je trazila 200.000$


Daj bre torbice, kad ti moram reci - ne seri...

pa to je 450.000dem.. ali bre.. ko to moze da plati dali lud si ti... za te pare novi operativni sistem da ti napisu a ne jedan sugavi program koji ce da se zasniva na remote konekcijama na SQL bazu, i koji ce imati odradjen obican interface u PERLu ili Delphiju... software koji covek trazi NEMOZE da kosta vise od 1000dem pa da ga jebes... cak je i to mnogo...

[ Gojko Vujovic @ 26.11.2001. 01:54 ] @
Nije mnogo, za sve što je nabrojao to je i malo.

No torbicina cifra nema veze sa realnošću tu se slažem..
[ torbica @ 26.11.2001. 02:32 ] @
Citat:
ventura je napisao:
Citat:
torbica je napisao:
e kad bi to moglo za par hiljada.....
ovo sto ti radis CT-ova firma za softver je trazila 200.000$


Daj bre torbice, kad ti moram reci - ne seri...

pa to je 450.000dem.. ali bre.. ko to moze da plati dali lud si ti... za te pare novi operativni sistem da ti napisu a ne jedan sugavi program koji ce da se zasniva na remote konekcijama na SQL bazu, i koji ce imati odradjen obican interface u PERLu ili Delphiju... software koji covek trazi NEMOZE da kosta vise od 1000dem pa da ga jebes... cak je i to mnogo...


ventura moze bez vulgarnosti? Znam koliko su trazili ***** koli za kompletan poslovni sitem... a ti nisi procitao sta covek hoce... i btw oces pojes g**** koje ja iserem ako covek potvrdi?
[ sudija @ 26.11.2001. 03:22 ] @
Ovako momci,

tip u PG, koji ima dva-tri supermarketa je vec nabavio softver koji ja trazim.
iz cega proizilazi da ga je platio najvise par hiljada...

ako moze neko objasnjenje, sta kupac dobija za 200.000 dolara? konkretno? mozda BMW i to blindirani, sa gorilama, veliku kucu i taj softver? :))))

ne, ozbiljno, sta je to za te pare?

cifra je stvarno prejaka
[ madman @ 26.11.2001. 10:23 ] @
Sve u svemu, tipu netreba program da u sekundu proveri stanje u prodavnicama, a i da hoce tu bi ga samo kostalo stalan pristup internetu,
a to je pitanje sa provajderima!
A sam program kada covek malo bolje i razmisli i jeste oko 1k -1.5k! (realno). Da su skuplji sta ce nam onda compovi!
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2001. 10:47 ] @
Sve ispod 1,000,000$ kad su veliki poslovi i korporacije u pitanju je kikiriki. Ne treba da vas cudi ako neko proda poslovni softver za $200,000 ako on valja...

Recimo, fraud-track sistemi za kreditne kartice se mere u 10^6 $ a u pitanju je najobicniji risk-management sa bazom podataka, neuronskom mrezom i statistickim modulima koji procenjuju rizicnost transakcije..

[ dwarf @ 26.11.2001. 10:53 ] @
Uopste ne razumem kako ste vi ljudi dosli do cifre od 1000 DM (a mozda i manje)??? Pa jedan obican e-commerce sajt koji cak ne radi ni na kreditne kartice, da se tako izrazim, kosta toliko a cesto i jace. ovo je dosta jace od e-commerce sajta...

Sto se tice cifre koju je pomenuo covek, sasvim je realna ako razmislite ko to radi. Dakle firma, koja ima svoje troskove, treba platiti ljude, zatim porez, zatim infrastrukturu...Razmislite malo...
[ alex @ 26.11.2001. 11:35 ] @
Citat:
ventura je napisao:
Citat:
torbica je napisao:
e kad bi to moglo za par hiljada.....
ovo sto ti radis CT-ova firma za softver je trazila 200.000$

pa to je 450.000dem.. ali bre.. ko to moze da plati dali lud si ti... za te pare novi operativni sistem da ti napisu a ne jedan sugavi program koji ce da se zasniva na remote konekcijama na SQL bazu, i koji ce imati odradjen obican interface u PERLu ili Delphiju... software koji covek trazi NEMOZE da kosta vise od 1000dem pa da ga jebes... cak je i to mnogo...


Ventura, otkuliraj... Pre svega, zanima me ko ce tebi da kupi, odnosno plati taj "obican interface" u Perl-u ili Delphi-ju??

Ovde se trazi pravi ozbiljni informacioni sistem, a uz takve sisteme ide i veliki price-tag... Jer uz taj softver ide i garancija da ce raditi, odrzavanje i slicne OBAVEZE koje isporucilac ima prema kupcu takvog softvera.

Prema tome, otkuliraj i zavezi s tim tvojim "misljenjem" jer je apsolutno idiotski razmisljati na takav nacin.

Primera radi, kompanija IKEA koristi u svim svojim prodavnicama Navision sistem, koji je ne samo golem i komplikovan, vec i vraski skup. Ali, sistem im omogucava sve sto im je potrebno - trenutni uvid u stanje magacina, isporuke, istorijat prodaje, gomile statistika i multiuser klijent-server okruzenje na vise nivoa.

Svima nam je poznat tvoj nacin zgrtanja para, ti se lepo drzi toga, a pusti ostale kvalifikovane ljude da komentarisu ovaj topic.

Sto se tice odgovora na topic, ovakvo resenje moze biti veoma skupo, cak kod nekih proizvodjaca i preskupo. Iako su ulaganja velika, ovakav sistem vredi imati ukoliko je broj prodavnica veci od deset, jer ako je broj prodavnica manji, postoje daleko jednostavnija i jeftinija resenja:

Kompletan klijent-server sistem, identican u svakoj prodavnici. Sam sistem u prodavnici se dial-up vezom (najlepse resenje po meni je wireless veza) povezuje na centralni sistem na odredjen interval (na svakih pola sata, recimo), i sinhronizuje svoje stanje sa centralnim serverom. Nema potrebe da bude ostvarena stalna veza sa centralnim serverom.

Takvo resenje ne bi trebalo da predje okvirnu cifru od par hiljada maraka po prodavnici.. Naravno, uracunat je samo softver (sve legalno, baza et al).

Poz, alex.
[ alex @ 26.11.2001. 11:41 ] @
Citat:
sudija je napisao:
ako moze neko objasnjenje, sta kupac dobija za 200.000 dolara? konkretno?


Mislim da svako ozbiljan moze da ti odgovori na ovo pitanje.. U tu cifru dolazi sam softver, najcesce i specijalizovan potreban hardver (POS terminali i ostalo), zatim sijaset obaveza koje isporucilac ima prema kupcu, a ponajvece parce te cene ide na GARANCIJU i SIGURNOST kompletnog sistema - garanciju da ce raditi i sigurnost podataka, odnosno kompletnog sistema.

Naravno da ce nama Srbima u Srbiji ta cifra uvek biti WOW, ali, za ozbiljne firme, kako neko rece, ovakve cifre su kikiriki - stavise, uopste nece ni razmatrati neko resenje koje kosta 200 hiljada dolara.. Vec ce pre kupiti nesto sto kosta 2 miliona dolara (naravno, ovde pricam o kompanijama sa velikim lancima prodavnica, cesto i u vise zemalja)..

Torbica je sasvim u pravu, cak, dao vam je procenu koja je za ozbiljne projekte ovakve prirode smesna. Znaci, cak imate i popust :o)

Poz, alex.

[ ventura @ 26.11.2001. 12:55 ] @
Dakle, covek koji trazi taj software OVDE sigurno nije vlasnik WallMart-a, K-Mart, JCPenney, i ne pravi godisnji obrt od 15 milijardi dolara...

Dakle.. malo realnosti.. da je on hteo neko takvo resenje, i da mu je takvo resenje potrebno, on bi lepo otisao u takvu firmu i reko sta ja dobijam za 200k$ ... ali posto nije, i posto njega sasvim lepo moze da zadovolji obican PERL/Delphi inteface i SQL baza... za to je dosta i par hiljada dem...

[ madman @ 26.11.2001. 16:14 ] @
Mnogo se ovo rasirilo. Naravno da ima sistema koji kostaju 10^6,
ali covek niti zeli obradu kreditnih kartica,
vec prostu centralnu bazu (cenovnik), sa koje ce prodavnice skidati
cene, i vracati prodate namernice. To se na kraju obracuna.
I program gotov za nedelju , nedelju ipo! Naravno sa garancijom da to radi
i sa svim sigurnosnim (relativno) sistemima!
Nevidim tu puno kolebanja. Ili ljude mrzi da rade, pa traze milione,
ili neznaju pa se pravdaju sa velikim cenama (bez uvrede).
[ Gojko Vujovic @ 26.11.2001. 17:03 ] @
Citat:
madman je napisao:
Nevidim tu puno kolebanja. Ili ljude mrzi da rade, pa traze milione,
ili neznaju pa se pravdaju sa velikim cenama (bez uvrede).


.. ili programeri ne znaju da naplate svoj trud kako treba.. i posle se žale zbog pada plata. A ko će posao da odradi ako neće oni? Mogu da traže mnogo više nego što to čine..
[ misk0 @ 26.11.2001. 22:15 ] @
Hm.. odakle poceti .?
Pa prvo dogovor na pocetak teme.
Rijesenje koje bih ja predlozio je da :
- Napravis centralnu jedinicu koja ima vezu sa Internet, bazu i web server koji prezentuje podatke na net
- Prodavnice bih uvezao sa centralnim skladistem na 2 nacina :
a. ako je potrebna stalna komunikacija, onda je bolje napraviti iznajmljenu vezu izmedju prodavnice i centrale, a ne spajati na internet pa raditi VPN ili sta vec zato sto je to skuplja varijanta
b. ako nije potrebna stalna veza u centrali napraviti access server sa 1 ili 2 linije a prodavnice podesiti da se svakih 0.5, 1,2 sata zavisno od potrebe uspostavljaju vezu sa centralom i salju i preuzimaju podatke (ako ima potrebe za preuzimanjem, sifranici, izmjene cijena)
Aplikacija bi trebala imati klasican "windows like" interface za rukovodjenjem, a na webu bi uglavnom bili izvjestaji
Toliko od zahtjeva, mislim nema vise detalja da se moze raspravljati
I savjet kupcu, ... kupuj od firme, a ne od pojedinca
Firma je ipak garant i imas uvijek nekoga ko ti ledja cuva
Ako taj tip "nestane" (ode u vojsku, van zemlje, bla bla) sto si ustedio na kupovini programa izgubio si na odrzavanju. U nasoj zemlji se stalno mijenja nesto i ti programi zahtjevaju odrzavanje.

E sad programeri ..
Pa pazite ljudi, nije to samo ovo sto je on napisao sve sto program treba da ima. Za pravilno poslovanje potrebno je imati robno i finansijsko knjigovodstvo i ljudi koji nisu pravili taj software nemaju osjecaj koliki je to posao. Nisu to programi koji se pisu za 7 dana ...
Problem kod nas je to sto ljudi sve rade "ofrlje"
I oni sto narucuju posao i oni sto ga realizuju
Rijetko (ja sam vidio samo kod projekata koje pokrecu stranci) se desava da se za neki projekat pise detaljan zahtjev projekta. Uvijek je to "ajd ti odradi ovo, pa cemo kasnije ispravljati ,dodavati, krpiti"
Evo primjera.
Narucioca sad interesuje kad je usla milka i kad je izasla. A kasnije ce skontati da mu treba od koga ju je kupio, po kojoj cijeni, koliki su bili transportni troskovi, koliki je rabat dobio od dobavljaca. Pa onda se recimo sutra ti podaci promjene znaci poveca mu se ulazna cijena, a on naravno ne moze svaki dan da mijenja izlazne cijene, pa onda opet tu mora da se preracunava "dobit", pa porezi za opstinu, za ovaj fond za onaj fond. Onda ne ide sva roba pod istim poreskim stopama. Alkohol i cigarete su visa akcizna roba i idu po visoj poreskoj stopi. Pa sta ako se radi povrat robe, prebacivanje u drugo skladiste. ......
Ma to su samo sitnice, za razliku od pravih problema sa kojima se treba susresti kad se pocne raditi
Ali najvaznije je na pocetku projekta predvidjeti sto vise okolnosti, detalja, mogucnosti. Napraviti sebi slobode i prostora za eventualne kasnije izmjene. Napraviti sto vise eksterne konfigurabilnosti, odnosno mogucnost da izmjenis nesto u programu, a ne ulazeci direktno u kod.
Ljudi IMA TU POSLA. .. i nemojte olako se prihvatati necega dok dobro ne procjenite koliko vam vremena treba i koliko mislite to naplatiti
Sto god vise stvari predvidite na pocetku, to ce vam kasnije kod nekih izmjena zivot biti laksi. Naravno i kad si 100% siguran da si sve mogucnosti predvidio znaj da ih ima jos makar 10% koje ti nikad nisu pale na pamet.

Cijena od 200.000$ nije velika, ali zavisno za koje trziste i za koju aplikaciju
Ako ce sve ici legalno, pa najjeftinija licenca za Oracle personal je 200$ a to je baza do 5 konekcija. Opet alati za razvoj Oracle aplikacija kostaju oko 30.000DM ...
Pa ne mislite valjda da ta aplikacija radi na paradox ili recimo Access tabelama ?
Garancija za isparavan rad programa ??
Aplikacije koje se ne gase ??
Gdje je god velika lova u pitanju i kad se racunarima povjerava kontrolisanje toka novca, tu je zahtjev za POUZDANOSCU 100%
BEZ PADOVA, BEZ GRESAKA,

Znaci ... treba ozbiljno shvatati posao ...
[ sudija @ 26.11.2001. 22:22 ] @
Citat:
Gojko Vujovic je napisao:
Mogu da traže mnogo više nego što to čine..


Da, ali mozda u Americi, Francuskoj, Britaniji... U Jugoslaviji to ne prolazi tako kako ti kazes. Ako ce da mi traze 10.000 naprimer, ja nema shanse da cu da prihvatim. Radije cu da pravim popise i ostalo sto treba nego da pljunem ogromnu cifru.
(da nebi posle mojih rijeci odozgo, bilo napadanja, tipa "ovo je neki starkelja, koji nas kompjuterashe smatra lopovima" -> a osjecam da ima ljudi koji bi me rado napali sa tom pricom, samo cu se ograditi tako sto cu reci da sam tu negdje sa godinama kao ventura, ili Gojko Vujovic, a kompjuterom se sluzim jos od prve decenije zivota)

Zna se koliki je standard kod nas, shodno tome se i zna koliko neko moze traziti sa softver.

Prema tome, sve price sa basnoslovnim cijenama softvera su besmislene.

P.S. Tako vam je kako vam je ljudi, kad bude prosjecna Jugoslovenska familija u mogucnosti da sebi svaki dan priushti nestho vishe od hleba, mesa, i mlijeka, npr. poput gore pominjanje Milke Chokolade -> da ja vishe zaradjujem, odnosno imam bolji obrt -> onda ce i ljudi koji zive od programiranja moci da traze vishe novca za svoj rad. Dotad ... znate i sami.
[ dwarf @ 26.11.2001. 23:21 ] @
A, sada...Ma necu, lepo kazem sebi, imao sam tezak dan na poslu i lepo necu da pizdim ovde, nije fer prema Gojku koji pokusava da odrzi koliko-toliko pristojan forum.

A da napomenem jos da je on potpuno u pravu. Dakle, madman kaze kako tako nesto kosta 1000-1200 maraka. Super. I onda mu madman to odradi. Naravno, na 1/2 posla shvati kako je taj posao dosta veci nego sto je on mislio, ali boze moj...I onda taj isti madman nadje posao kroz 6 meseci u nekoj firmi i pizdi sto firma ne moze da mu nadje posao za vise od 1000 DM iako mozda neki vredi vise...Sta onda?? Onda ce verovatno na istom ovom forumu da kuka kako je sve to velika nepravda.

A sto se tice toga da programeri nemaju pravo da traze vise para samo zato sto zive ovde...Onda, ovako: svi programeri koji drze do sebe i koji imaju neko znanje, neka odmah, ali mislim odmah, prestanu sa radom. Pa kada se pojave klinci koji ne znaju ni sta je referencijalni integritet ili asocijativni niz...Onda se cesite!! Mislim, argument na mestu...

Ako covek nece da plati kako treba, ima dva izbora:
1) Da radi rucno, kao sto je vec rekao
2) da plati nekom klincu da mu ofrlje sredi stvar i da posle krpi rupe...

Ali ovo nije rasprava za ovaj forum, vec za neki drugi...
[ torbica @ 26.11.2001. 23:22 ] @
Necu da se bavim time sta je skupo ili jeftino.. zeleo sam da ti kazem da vodis racuna...
po cenama www.code.co.yu
server ima modem i FIN, VP, MP 3*400=1200 dem softver
prodavnica ima MP 1*400 dem softver
server na svakih sat sest ili kad vec oces zove prodavnice i skida fajlove...

a interface za analizu narucis pa on vadi iz baze sta ti treba i kosta koliko kosta....

btw programeri u beogradu zaradjuju vise od 2000 dem mesecno radeci outsource.... pa ti racunaj zasto sta kosta...
[ U--G @ 27.11.2001. 10:38 ] @
Mi imamo nesto slicno na webu, ova cifra sto je Torbica rekao nije velika.

Koga ineteresuje nek mi se javi na email. Ovde se ne radi samo o Web serveru, ima tu mnogo vise posla nego sto bilo ko od vas moze da zamisli. Jako je dobar JEDAN Database server a sta ako on nije dostupan? Kako ces praviti replikaciju? Gde se nalazi taj server? Koliki mora da bude UP-time?

Ako neces/ne mozes da platis onda radi rucno.
[ U--G @ 27.11.2001. 11:23 ] @
Citat:
sudija je napisao:
Ovako momci,

tip u PG, koji ima dva-tri supermarketa je vec nabavio softver koji ja trazim.
iz cega proizilazi da ga je platio najvise par hiljada...

ako moze neko objasnjenje, sta kupac dobija za 200.000 dolara? konkretno? mozda BMW i to blindirani, sa gorilama, veliku kucu i taj softver? :))))

ne, ozbiljno, sta je to za te pare?

cifra je stvarno prejaka


Pa evo nekih stavri koje bi trebalo da imas ako vec hoces takav sistem.

1. Database/WEB server

Po mogustvu da imas svoj server, gde ti stavljas software koji ti hoces i gde samo ti imas ADMIN rights. RAID-5, backup unit koji ide uz to.
Onda pocnes da se razmisljas, sta ako server crkne? Celo knjigovodstvo mi je tu, ako ne radi 3 dana koje su posledice, znaci stavis jos jedan server pored njega.

2. Lokacija servera

Gde ces ga staviti? kod provajdera ili sa poprecnom vezom u firmi? Ako ga stavis kod providera, ko ce ti praviti backup? Koliko su sigurne veze i koja veza ti treba da se nakacis na internet? Ko i kako ti odrzava server?
Ako stavljas 2 server da li ga staviti kod istog providera ili na drugu lokaciju?

3. Software

Ako jedan server nije dostupan, sta onda, kako ces praviti replikacuju? Da li u "slave" datebase server mozes da unosis podatke ili je read only.....

i tako dalje ....


Moze madman da kaze da je to jednostavan program ali ovo je coveku POSAO i zivi od toga. Ako sve hoce da radi bez papira onda mora imati sigurnost.

Kao sto vidis mozda ces dobiti SMART uz program a ne BMW.
[ tweeester @ 27.11.2001. 11:58 ] @
miskO svaka cast !!! (doduse mene bi mrzelo da ispisem sve ono ali ..), nadam se da sad pocetnici shvataju kakva je gungula napraviti ozbiljan software, i zasto ozbiljne firme ne rade nista za manje od 6 cifara.
[ madman @ 27.11.2001. 20:15 ] @
Izgleda da se ovde nismo ukapirali. Prema ovome sto je ,sudija, napiso,
on zeli samo statistiku. Znaci covek oce da zna koliko cega gde nedostaje koliko je potrosio, itd... Znaci zeli da se oslobodi statistika (rucnuih).
Ako samo to zeli onda sam u pravu (nadam se). Ako ne onda se ostalim izvinjavam u moje ,,pocetnicko ime!!!!,, (moramo da razmislimo ko je pocetnik, ali....)!
Da bi stavili tacku na sve covek mora reci sta tacno zeli. Pa da gore navedeno vece to izvaga i da se dogovorimo kolika je ta cena!
Odnosno za koje programe dajemo cene! Da ne ispada da pravimo sada sigurnosni sistem CIA za statistiku u nekoliko prodavnica!

Uzdravlje!
[ ventura @ 27.11.2001. 21:04 ] @
Pa vi ljudi stvarno niste normalni...

Izbacite sebi neke cifre iz glave i sagledajte realnost.

Zamislite recimo sledecu situaciju... Vi ste auto diler i covek vam dodje i kaze, znate sta, ja imam 5 trafika i treba mi auto za snabdevanje, kolika bi bila cena. I vi mu ponudite ne znam, novu mecku brabusa, koja kosta pola miliona, i koja ide dobro, i koja je sigurna, pouzdana, udobna itd...
A tom coveku je sasvim dovoljan i recimo zastavin pick-up za njegove potrebe...

Ljudi, spustite se na zemlju malo... nemojte da zivite u oblacima, i da lupate neke cifre... Meni je jedan lik u septembru trazio da mu odradim neku web prodavnicu u perlu, i ja sam mu rekao da cu da ga spojim sa ortacima koji to rade, i da ce sve da mu odrade za 500dem... a terebalo je uraditi sledece:

Web interface za celu prodavnicu,
Magacinski deo, znaci kad se kupi nesto da se automatski skine sa magacina..
Statistike, koliko ej sta prodato itd.
poseban klijent deo u delphiju preko kojeg ce se unositi novi artikli i preko kojeg ce da se ispise kada se ostvari porudzbina
i kompletna SQL baza.

Eto to sve kosta 500dem a to sto je sudija hteo je malo komplikovanije od ovoga... zahtevao je samo remote konekcije na SQL.

Mislim, ovo vam sve pricam da jednog dana ne ispadnete budale i nerealni, i da kad vam enko dodje da ne ispadnete idijoti kad mu lupite neku cifru uz izgovor, neka tamo firma to radi za toliko... i ostale gluposti..
[ dwarf @ 27.11.2001. 22:23 ] @
Super mi je kako se covek u jednom trenutku poziva na neku profesionalnost kada pljuje Nemesisa na jednom forumu, a onda ovde prosipa neke fore...

To sto ti radis za 500 DM je tvoj problem. Iskreno. Ne znam samo ko bi pristao da tako nesto odradi kvalitetno za te pare. Mislim, daj...2-3 godine koliko je potrebno da se Perl dobro savlada, zatim jos skoro 1.5 godina da se SQL i relacione baze podataka sprze. 'Ajde da sve to skupimo da covek radi jedno sa drugim, pa da kazemo da na kraju dobije oko 2.5 godine truda...Da bi na kraju radio poslove od 500 DM??? Ma daj...

Ako ti vec mislis da bi trebalo to malo da se naplati, OK, naplacuj...Samo nemoj nama da pricas kako smo "u oblacima" kada ocekujemo da nam se vrati ulozen trud.
[ ventura @ 27.11.2001. 22:33 ] @
dwarf...

Ja mogu da smatram da moj trud vredi i 5 miliona maraka...

ako ko ce to da plati?

pa gledaj realno, taj posao sto kosta 500dem, se odradi za 1-2 dana recimo, da uradis 10 takvih poslova mesecno, to ti je 5000dem.
a kad glumis visinu i kad smatras da tvoj trud vredi vise, mozda ubodes jedan ili nijedan veci posao mesecno..

pa ti vidi sta se vise isplati...
[ Dragoslav Krunić @ 27.11.2001. 23:25 ] @
Mislim da treba prekinuti raspravu oko toga koliko takav softver vredi. TAKAV sistem sigurno vredi dosta manje od 100-200 hilj. maraka ali tacno je da i znanje dosta vredi. No ja mislim da bolje da se prione na posao i napravi tako nesto nego da se vrtite u krug ovakvom raspravom. Ne mora da bude to ultra-munja-mega-turbo softver, nece opsluzivati kompaniju sa vise miliona zaposlenih sa predstavnistvima sirom sveta, vec sasvim prostojan softver koji ce obavljati posao, radice ispravno, koristice ga nekoliko prodajnih objekata, bice lak za koriscenje i nece kostati puno.
[ Dragoslav Krunić @ 27.11.2001. 23:28 ] @
A i ventura je u pravu - bolje i 2 posla od 300 maraka nego jedan ili ni jedan od 500.
[ Maxi @ 28.11.2001. 02:37 ] @
Pa valjda coveku treba da mu podaci sa registar-kase i barcode budu prosledjeni gde treba i da moze da im pristupi kada hoce.
Zaista,problem nije u samom programu,nego je odrzavanje takve platforme zahtevno.Narocito,poznavajuci strukturu podrucja sa kojeg korisnik upucuje zahtev.Struja,PTT veze,linkovi,elektricna praznjenja,vlaga,sistem inzenjeri,odrzavanje...jednostavno,lik mora da koristi inostrani server.
Previse je problema da sam to postavlja,dodje "skuplja pita no tepsija".
Moja poznanica koja odrzava sistem jedne italijanske banke ima mesecno deset dana slobodnih, placenu avionsku kartu i taksi do Bgd: posao je izuzetno naporan.Provale u sistem,bagovi itd...
Naravno,postoje sistemi i za jeftinu i pouzdanu upotrebu kakva njemu treba.
Da li neko ima iskustva sa CORBA?
[ Riste Pejov @ 28.11.2001. 09:49 ] @
Ventura je bio prilicno realan ...
takav posao ne vredi vise od 1K DM ...
radio sam nesto slicno (malo komplikovanije)
pre neki mesec i posao je bio 4K ali sa source kodom
+ routera i neke mrezne zajebcine. U principu ... cena
za takvog programa (bez source-a) bi bila oko 1K

[ nemesis @ 28.11.2001. 21:15 ] @
Citat:
Maxi je napisao:
Pa valjda coveku treba da mu podaci sa registar-kase i barcode budu prosledjeni gde treba i da moze da im pristupi kada hoce.


mnogo ste ga iskomplikovali :) ...
bre ljudi ... moze da iskoristi vec postojecu infrastrukturu :) ...
lepo ... napravi se deo programa koji skuplja podatke sa kase ili sa
vishe kasa u jednom objektu .. ili prodajnih mesta ili shta vec ...
i onda se na svakih 5min/10min/30min/1h ... konektuje modem-om na nekog od domacih ISPova ... i email-om shalje podatke :) ...
i to je to ... chak nemora ni to ... :) .. centralno mesto moze da imam neku
vezu sa netom ... ono kao glavna filijala firme, shtuc muc ... :) ...
64k/s :0 .. ma 16k/s :)) .. i onda kad se zakachi taj program (PPP) onda se konektuje na neki port .. gde ga pak cheka drugi program ... koji prima podatke ... moze chak i email-om :))))) ... sa bilo koje tachke sveta... taj email se obradjuje ... posle u glavnom zbrojalu ... :)0 ...

[ dwarf @ 28.11.2001. 22:44 ] @
Mozes ti realno ovo da odradis na milion nacina. Ono sto je problem jeste kako to doraditi dobro a ne kako se snaci da se odradi.

Realno gledano, mozes ti i SOAP da ubacis u kombinaciju, mozes da koristis i custom XML poruke, mozes da pravis replikacije MySQL servera...Milion nacina.
[ emperor @ 29.11.2001. 01:11 ] @
Da li je softver skup ili ne to treba da procenis sam .........
jer sam ja bio u slicnoj situacije .... ponudjen mi je posao da odradim
za neku paru i kao sto je misk0 pomenu dosle su izmene koje su proenile citav
koncept i sve je moralo da se radi ponovo ....... kada sam trazio povisicu
mislim rekao sam da ce mi trebati vise vremena da bi zadovolji njihove zahtebe
i da ce biit malo skuplje nazvan sam lopovom i bla bla bla kako cu ja
da se obogatim i sve zivo ( trocifre broj je u pitanju ne veliki ) i kako
sam lopov i onda sam ja seo i razmislio i video da lik kojo o treba ce
pomocu mog rada da skrati trenutno vreme koje ulaze u taj posao , da
poveca produktivnos i da me otplati za mozda da ili nedelju a pritom
je njemu ono sto sam ja trazio izgledalo mnogo ....... dakle to je
problem kod svih svi gledaju koliko ce onaj drugi da zaradi i kako da
sjebu da nebi zaradio kintu a negledaju na drugu stranu koliko bi time
oni dobili dali bi im se to isplatilo i za koje vreme ..... znaci racunca
je jednostavna vidi kolika je cena sedi izracunaj profit , i kazi
ako ti se isplati uzimam ako ne nemoras i mirna bosna ravan srem .....
Svaki posao je tezak na svoj nacin i mrzim kada mi neko kaze e tebi je
lako to nije problem i tako dalje ako je tako sedi i radi kada mislis da
je lako ....... Softver za knigivodstvo je od drugara cale platio 1500
dm od neke domace firme koja se bavi time a u cenu mu je usao
softver , instalacija i odrzavanje ..... znaci dosao covek reko dobar
dan trebami to to i to koliko kosta toliko kada gotovo tada i tada i zdravo
e sada mozda je on mogao da to dobije za 300 dm od nekog privatnog lica
ali sta bi se desilo da to ima neki bag ili nesto tako ... ko bi nadoknadio
troskove ....... zamisli sta bi ti bilo da ti ovaj neiracuna dobro porez
ili jednostvno neposalje jednu porudjbinu koga bi na kraju meseca za glavu
znaci u ovome nema ono daj da ustedim neku kintu ovde i onde nego platis
i zravo mirno spavas ........ naravno ovaj od 300 dm moze da radi bez greske
ali da li ce ovek moci neko da ti ga odrzava ........ toliko u ovom javljanju
sam odluci sa je najbolje

p.s. ni oni na tajlandu nekupuju najke za 5 dolara iako ih toliko placaju
da ih naprave ..........

pozdrav svima
[ ventura @ 29.11.2001. 01:38 ] @
Pa ako cemo tom filozofijom, kad programer kod nas bude koristio software koji je potpuno legalan i licenciran, znaci da mu treba cirka 15.000dem da pocne da radi kao programer pored znanja, e onda moze da trazi neke cifre... a ovako.. glupo..

mada 99% stvari koje se narucuju u Yu su smesne... a i cifre su u tom rangu...
[ dwarf @ 29.11.2001. 09:42 ] @
Da, ventura, ali ovo nije smesna stvar. Dakle, poenta je: covek moze da ode i da dobije verovatno kucu (u programerskom smislu) za 300 - 500 DM, samo sto onda ne sme da se zali kada krene nesto da mu puca, ne sme da pomisli da juri klinca koji mu je to odradio i tome slicno.

Sa firmom se dobijaju garancije koje je emperor pominjao. A za svakog poslovnog coveka koji hoce sistem koji radi to vredi novca koji je ulozen.
[ Riste Pejov @ 03.12.2001. 19:41 ] @
Pa sto na to ne pogledate ovako ... prvo odradis osnovnu verziju
za 500 DM, onda dodas ono sto mu jos treba za jos 200 DM
i za odrzavanje mesecno mu naplatis jos po 50 DM ... i eto ti
[ caboom @ 04.12.2001. 11:28 ] @
Citat:
ventura:
Pa ako cemo tom filozofijom, kad programer kod nas bude koristio software koji je potpuno legalan i licenciran, znaci da mu treba cirka 15.000dem da pocne da radi kao programer pored znanja, e onda moze da trazi neke cifre... a ovako.. glupo..

mada 99% stvari koje se narucuju u Yu su smesne... a i cifre su u tom rangu...


hmmm... mozes da pocnes i sa software-om koji kosta 0Dm... prethodna konstatacija je smesna, pogotovu ako imamo u pitanju web/serverske aplikacije... a da bi covek platio software koji po tvojim recima kosta 15000Dm mora adekvatno i da zaradjuje

problem je ovde i sto programeri pristaju na takav tretman, naravno, uvek mozes da posaljes coveka kod nekog klinca i ucinis sebi uslugu... vratice se nakon mesec-dva. da bi postao kompletan programer potrebno je strasno mnogo vremena i truda, zato su programeri dobro i placeni. iskreno receno, neka minimalna cena za koju bi neka firma pristala da ti radi web aplikaciju osrednjih razmera gde ce raditi maksimalno 2 programera 4 nedelje jeste 15000Dm... i to ne mislim na evropske cene, vec na nase cene, naravno tu je ukljucen i proces debug-ovanja i ostale sitnice koje nisu ukljucene kada platis peanut-klinca. u ovom svetu zakonitosti poslovanja su veoma jednostavne, koliko para == toliko muzike, ako nekome ko radi peanut poslovanje, treba peanut aplikacija, nema problema, samo je bitno da se zna sta kome treba. 500Dm je oko 6 radnih dana relativno dobrog programera OVDE ako racunamo veoma prosecnu nadoknadu 10Dm/h.
Licno mislim da ne treba raditi sa domacim firmama, iz prostih razloga koji su prilicno jasni iz ovog thread-a i slicnog rasudjivanja venturinom. izbegavajte i srbe iz dijaspore...
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2001. 11:46 ] @
Najskuplja stvar u softveru je komercijalna garancija - a to je nesto sto klinac ne moze da ti pruzi, pa cak ni iskusni developer (osim ako nema jako dobar CV i besno jake reference koje ce to da garantuju!)

Meni je jedan posao pravljenja on-demand MPEG-4 servera propao zato sto mi je jedan od managera lepo rekao u fazonu "ma super, to radi... jako lepo radi, mozda i bolje od (ime jedne velike kompanije)-a ali ti ne mozes da nam pruzis NIKAKVU komercijalnu garanciju, ja ne mogu pred board da izadjem tek tako sa "imam jednog klinca koji radi posao za 15 ljudi"... racq to tako moze" - to nije EULA koji se dobija sa fancy MS softverom, garancije za kompletna resenja su malo drugacije i ne mozes ti da napises "this software is provided as is" i ostale budalastine.

Zato se to i placa, znaci - ako firma hoce informacioni sistem, i to IS koji radi - i koji moze kasnije da se unapredjuje, a ne da kad klinac ode u vojsku, zaljubi se / ostavi ga riba - ceo posao da propadne... ima da se plati i trud i garancija za besprekoran rad. Drugacije to ne ide, osim naravno na Balkanu gde se sve radi preko nekih kombinacija...

[ BobMarley @ 04.12.2001. 12:24 ] @
neverovatno pa sta sada ventura znaci ako imas mercedes koji kosta recimo 70.000 DEM ako ga oces prodati u YU moras shvatiti da su tu ljudi siromasni i prodati ga za 10.000 dem ? isto sa programerima , ako nemozete da shvatite koliki se trud ulaze u ovako nesto i koliko to stvarno kosta onda nemojte ni narucivati poslove. I mislim da bi programeri svoje cijene trebali meriti po svojoj prcjeni, ulozenom vremenu, potrosenim zivcima, a ne opcim stanjem u drzavi.

a za ovakav software se lako moze spustiti cena na 1000 dem time sto nemora biti toliko ADVANCED samo da bi lepo izgledalo. umesto web servera uradi se slanje maila (odma skratimo 100 muka). umesto direkt veze stavi se slanje maila, sto je vec neko reko svakih sat vremena da se salje ili recimo svakih 30 prodanih artikala. i eto prost program, a naravno posto bi sve to kostalo "cak" 1000 ili 1500 dem onda morate dati coveku neku garanciju u slucaju BUG-a ili ako zeli malo nadograditi software.
Mislim da u ovome slucaju netreba puno komplicirati pa nema covek lanac McDonaldsa. sigurnosni propusti mogu biti vrlo mali a i gotovo pa da nema rizika da ce se netko htjeti igrati time. A prije lupanja cijene ovako po forumu kao sto ste mnogi izlupali do sada od 500 dem do $200.000.
Treba se dogovoriti sa kupcem, ukazati mu na mogucnosti i kolike su u biti njegove potrebe. i onda tek cifru odvaliti, ovako stvarno moze mnogo varirati cena kada se nezna tacno o cemu se radi.
[ ventura @ 04.12.2001. 16:40 ] @
Ovo sto je covek trazio ne vredi vise od 1000dem, a vi raspravljajte koliko god hocete o programerskim umecima i raznoraznim ciframa i kerefekama...
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2001. 16:44 ] @
Citat:
ventura:
Ovo sto je covek trazio ne vredi vise od 1000dem, a vi raspravljajte koliko god hocete o programerskim umecima i raznoraznim ciframa i kerefekama...


Pazi, Ventura - ni Audi A8 u proizvodnji ne vredi vise od 15000 DM ali kosta 125000 (long wheelbase)....

Znas, ni pica u restoranu ne kosta 10 DM u proizvodnji, vec 5 DM pa opet niko ne pravi frku...

Takva "tezga filozofija" je toliko smesna da pojma nemas..
[ Maxi @ 06.12.2001. 11:46 ] @
Citac bar koda moze da se nabavi za cca 400 US$ - sa Certifikatom!
Program vraca podatke na PC ili preko TCP/IP na server...
[ tarantula @ 26.12.2001. 22:44 ] @
E a sto svi vi stalno govorite to "klinac" ???? Po cemu zakljucujete da je to klinac ?? Bitno je znanje a ne godine !!!!!!! Ocigledno je da danasnja omladina dobiija jak komp sa mnogo manje godina nego sto je to bilo ranije. Znaci oni imaju vishe vremena da uce nego sto su stariji imali. Pa sto onda oni nebi iimali znanje za 5 godina njihovog ucenja bolje nego neki stariji lik koji je poceo to da uci kasnije ??? E istina je da 90 % te mladje omladine nekoriti taj jak komp onako kako bi trebao da ga koristi ali tu se nista ne moze promeniti.
Podrzavam Venturu sto se tice cena jer daj bre ko ce ti ovde dati 200k za nesto sto mu u sustini i netreba a ono sto mu treba moze da plati 1k ????
[ misk0 @ 28.12.2001. 12:16 ] @
Citat:
tarantula:
E a sto svi vi stalno govorite to "klinac" ???? Po cemu zakljucujete da je to klinac ?? Bitno je znanje a ne godine !!!!!!! Ocigledno je da danasnja omladina dobiija jak komp sa mnogo manje godina nego sto je to bilo ranije.

nisu u pitanju godine nego zrelost i odnos prema poslu. To sam vidio po sebi i po mnogim drugim kolegama. To je generalno nacin razmisljanja. Ne mozes ti od nekoga ko ima 17godina traziti da shvati sustinu robno-materijalnog poslovanja. Pa ne idu ljudi dzabe u skolu i zavrsavaju fakultete za to. Nije problem kodirati .. to je danas postao fizikanerski posao. Najveci posao danas je projektovanje odnosno teorijsko rijesavanje problema. Ako probleme na vrijeme ucis i rijesis, kasnije ces lakse da dises.
Citat:

Podrzavam Venturu sto se tice cena jer daj bre ko ce ti ovde dati 200k za nesto sto mu u sustini i netreba a ono sto mu treba moze da plati 1k ????

Pa zavisi koliko ozbiljan posao ima ... kolika mu je zarada...
Firme koje prave pare imaju razloga da kupe jer to gledaj sa finanskijskog aspekta, kao investiciju a ne kao bacanje para.
[ tarantula @ 30.12.2001. 02:40 ] @

[/quote]
Pa zavisi koliko ozbiljan posao ima ... kolika mu je zarada...
Firme koje prave pare imaju razloga da kupe jer to gledaj sa finanskijskog aspekta, kao investiciju a ne kao bacanje para.
[/quote]

Pa u ovom primeru se neradi o tim firmama koje imaju te pare da uloze u investiciju vec o obicnom manjem lancu prodavnica ciji gazda zeli da ima siguran posao bez kradje.
[ dwarf @ 30.12.2001. 10:39 ] @
Mislim da si u poslednjim linijama teksta lepo rekao zasto je onda taj posao skup. Aman, ljudi, sigurnost je privilegija odabranih. To tako jeste i tako ce uvek biti.
[ misk0 @ 02.01.2002. 01:49 ] @
Citat:
tarantula:
Pa u ovom primeru se neradi o tim firmama koje imaju te pare da uloze u investiciju vec o obicnom manjem lancu prodavnica ciji gazda zeli da ima siguran posao bez kradje.


Hm ... pazi .. moze on robu i da vozi sa helikopterima, brzi je transport, sigurniji i tako ...samo nema para.
A hoce da ima sve uvezano i "on-line"..
Najjeftinije je ogranizovati freesby-net ... ali doticni hoce Internet rijesenje..
[ Divine @ 12.02.2002. 17:12 ] @
Poz,

Resnje:
1 - hardware:
- kase sa RS-232 interfejsom za komunikaciju sa PC-jem
- racunar koji treba da obezbijedi komunikaciju izmedju kase i remote baze podataka

2 - software:
- platforma: JAVA
- baza podataka
- A2A (application 2 application) software (lager lista, izvjestaji dnevni, nedeljni, mjesecni...)
- SSL
- web-enabled administracija

Preporuka:
ERP (enterprize resource planing) sistem. Kompletan sistem pracenja resursa u nabavci, isporuci, prometu, klijentima i on-line prodaji.

E sad ako vec radite nesto, uradite ga kako valja. Znaci ovaj sistem vam omogucava prosirenje trzista i smanjenje troskova administracije koji ce vam na duzi vremenski period zasigurno isplatiti ulaganja u takav projekat.

Kompanija Genesys vam omogucava da implementirate B2B sistem koji ce vas spojiti sa najvecom regionalnom mrezom veleprodaja. Znaci, od sada, kompletnim biznisom moci cete da upravljate iz vase kancelarije, ukljucujuci nabavku, distribuciju i finansjiske aspekte vaseg poslovanja!

Ako ste zainteresovani za konkretno resenje spremni smo za vas izraditi projekat u skladu sa vasim zahtjevima.

The World in your office.
Welcome in to global business sollutions.
[ dupr @ 08.04.2002. 11:48 ] @
slucajno sam naletio na vasu diskusiju i pravo me fino zainteresovala da sam je od pocetka procitao.

cini mi se da pokusavate da izumite tocak ponovo ako smijem tako da se izrazim.

solucija sa perlom i javom i sam pokusaj programiranja neceg slicnog je trivialan. malo firmi je u stanju da izradi tako nesto a o privatnim osobama da i ne pricam jer nije dovoljno samo poznavanje tehnicke strane nego i poslovne jos u saradnji sa zakonima doticne drzave.

neko je pomenuo NAVISION, sto bi bilo pravo rjesenje...........zamislite cak sa integriranim e-commerce rjesenjem..... za internet ;-)

o svoti novca nisam u stanju da kazem nista jer ne poznajem trenutno trziste ex-yu;

nadam se da sam vam koliko toliko pomogao

pozdrav
dule
[ spartak @ 06.02.2003. 02:07 ] @
Citat:
dupr:
slucajno sam naletio na vasu diskusiju i pravo me fino zainteresovala da sam je od pocetka procitao.


I ja sam, ali imam utisak da sam na 80% teksta samo bacio vreme.

Citat:
dupr:
solucija sa perlom i javom i sam pokusaj programiranja neceg slicnog je trivialan.


Bolje reci bez veze.

Citat:
dupr:
neko je pomenuo NAVISION, sto bi bilo pravo rjesenje


Navision Axapta + web deo bi bila prava stvar ali u startu otpada. To bi kostalo ozbiljno a cela prica je krenula od crnogorca lihvara koji je bacio kosku na forum ne bi li se ogrebao za jeftin software.

Ventura, iskreno da ti kazem ni staticki web ne bih radio za 500dem. Kad bi hteli mama i tata da me hrane a da radim samo za dzeparac mozda bi pasovalo. Za ovo ne moze da se uzme 10k EUR, ali kad se malo bolje preracuna:

1. radnik rucno pise listu
2. covek sa autom kupi sve liste
3. dolazi u centralu i kuca u racunar

Pa sve to svaki dan puta n objekata gubitak radnih sati i goriva za 3 meseca ima da otplati software neke normalne cene (od 1500 EUR). E sad sto se lihvarima sve to cini mnogo to je njihov problem, niko od nas nije duzan (vrana) da im radi besplatno a oni od zakidanju na kusuru da letuju u Grckoj. Nek kupi mashinu i licencira software, i vise mu nece normalna cena izgledati prevelika.

E sad, valja naci resenje za obe strane. Lihvari treba da kupe software od neke firme koja ga je napravila pre 100god u Clipper-u i sinhronizuje bazu na 9600, pokriju se ushima i cute. A mi mozemo da radimo nesto korisno u medjuvremenu, po metodi Zarka Radosavljevica.
[ BrankoR @ 26.05.2003. 15:54 ] @
Ljudi mislim da je "sudija biznismen" ili neobavešten il nas malo 'pali'. Ako sam dobro razumeo njegov problem, neće biti da mu za snabdevanje dva tri kioska nudimo Mercedesa... , pre će biti da neki ovde pokušavaju da mu za snabdevanje mega skladišta rasutih po svim kontinentima nude trabanta karavana. Bilo bi lepo da sudac definiše sve zahteve, pa da pričamo o cenama, jer mi izgleda potpuno besmisleno da čovek koji namerava da radi ozbiljan biznis naručuje samo jedan mali segment Informacionog sistema (statistika). Trebalo bi da zaključimo da će ostatak IS (robno, materijalno, plan i analizu, poreze, osnovna sredstva itd) kupiti na nekom drugom mestu ili raditi ručno. Da ne govorimo o tome koliko košta legalan softver koji treba nabaviti pre svega.
mislim da je ovo suviše ozbiljan posao da bi se radio za sitne pare. Uostalom postoje mnogi veliki sistemi u SICG koji imaju sličan siftver pa bi sudija mogao da se raspita malo.
[ Dragan Varagic @ 06.07.2003. 12:01 ] @
Interesantno je kako ovdašnje osobe ne poznaju stanje na tržištu domaće softverske ponude. Ne znam koliko se to stanje izmenilo od vremena početka teme, ali daću nekoliko primera kako se u realitetu prodaje traženi tip softvera.

1. Postoji čitava grupa veoma iskusnih posedinaca programera (između 30k i 50k starosti), koji imaju izgrađena svoja rešenja koja nude malim i malo većim firmama, i žive od održavanja ovakvih sistema. do sada sam upoznao bar deset ovakvih osoba koji odrade traženi posao za cenu od 250 EUR do 1.500 EUR, kako ko zna da se snađe, a zatim dodatno uzimaju sredstva za održavanje (najbolji tip i sistem cenovnika za održavanje video sam u jednoj gde je cena između 5 i 10 EUR na sat).

2. Informatičke (da ne kažem softverske) kuće koje postoje duže ili kraće vreme koje nude svoja aplikativna rešenja od kojih pokušavaju da naprave brand. Ovde se nudi dobra tehnička podrška, nove verzije i sve ostale usluge koje se daju i u razvijenom svetu za cene (rešenja koje se ovde spominje) od 500 EUR, pa do 5.000 EUR, što opet zavisi od umešnoasti onoga koji prodaje da to i proda. Ovde se nalaze firme i koje su odavno uradile softver pa ga mogu davati u startu za nisku cenu, kao sto je poznati poslovni softver BS 99 (sada u novoj verziji BS 04), koji je prodat u preko 1.000 kopija. Izvolite i prodajte vaše softversko rešenje ovde u tom tiražu! Firma Plus sistemi je svoje softversko rešenje za poslovanje prodala u poslednjih 10 godina u preko 2.000 primeraka!

3. Softverske kuće koje pokušavaju da uvale strana, brendirana rešenja koja nisu nimalo jeftina, ali i za ovakva rešenja postoje kupci, ali su to obično veće firme. Ove firme obično žive od poslova napolju i biraju klijente koji ovde imaju dovoljno sredstava za njihova znanja i rešenja.

4. Pojedinci i firme koji ulaze u posao ili žele da se uče na konkretnom poslu, koji odrade posao za bagatelu, pa ga ispravljaju godinu ili dve dok se ne pojavi iole upotrebljiva verzija softvera. Naravno, dešava se i da se posao uradi kako treba, ali je ova kategorija osoba uvek u gubitku.

5. Većina ovde prisutnih koji veoma retko uspevaju samostalno da prodaju svoje znanje (zbog nerealno formirane), ili rade u velikim firmama za drugoga koji nabavlja posao i bave se samo kodiranjem za određenu sumu para.

Da li sam nekoga zaboravio?

Savet: Proučite malo karakteristike tržišta u kojem želite da zarađujete.
[ Conica @ 06.07.2003. 16:46 ] @
Dakle kako jedan clan rece, slucajno naleteh na temu.

Apsolutno se slazem sa Draganom da se ocigledno domace trziste ne poznaje sto se razvoja software-a tice. Dodala bih da se ne poznaje ni modularni sklop i nacin funkcionisanja off/online sistema (naisla sam na dosta strucne komenatre, tako da se ovo ne odnosi na sve ucesnike diskusije).

Takodje bih se slozila da toplu vodu nema potrebe izmisljati. No da se vratim na temu:
sudija - ti u tvom kiosku ima POS sistem (point of sale). Da bi se vise objekata povezalo, potreban je Back Office sistem koji pretstavlja racunar na kom se azuriraju podaci (stanje, cene...) i generisu izvestaji (on moze da postoji i ako je samo jedan objekat u pitanju..razmisljanje unapred o razvoju poslovanja). POS sistem i back office mogu biti konstantno povezani (vec je bilo govora o raznim nacinima povezivanja koji omogucavaju konstatno odrzavanje veze) ili povezivanje po zahtevu (mnogo povoljnija varijanta za trenutno stanje - finansijsko). U tom slucaju, stanje magacina (software-ski modul) bi se drzalo na Back Office-u, i azuriralo bi se na istom. "Racunar" koji bi morao da ima stalnu konekciju na netu moze da bude upravo taj (manje sigurna varijanta) ili jednostavno drugi racunar predvidjen za to sa instaliran software-om za generisanje izvestaja (recimo Christal Reports). neki kompleksan web sajt nije potreban ukoliko samo zelis da pratis stanja.

Eto to je samo jedan primer jednostavnog sistema pracenja (ne zelim za se zavlacim u sisteme velikih kompanija o kojima je bilo reci, posto je to apsolutno nepotrebno za ovaj primer - recimo sistem Merkatora, ili Tesco-a - koji je inace pre dve godine bio proglasen za najbolji POS/retail sistem - kao ni u opise uredjaja koji se koriste za takve sisteme). Takodje je cinjenica da su potrebna ulaganja u takav sistem, gde je moja procena (uzevsi u obzir gotova resenja, poprecne veze uredjaje blah blah blah) negde oko 15000 - 20000.

Eto tolicno
Cheers
Conica
[ Goran Aničić @ 07.07.2003. 12:50 ] @
Citat:
Postoji čitava grupa veoma iskusnih posedinaca programera (između 30k i 50k starosti), koji imaju izgrađena svoja rešenja koja nude malim i malo većim firmama, i žive od održavanja ovakvih sistema. do sada sam upoznao bar deset ovakvih osoba koji odrade traženi posao za cenu od 250 EUR do 1.500 EUR, kako ko zna da se snađe, a zatim dodatno uzimaju sredstva za održavanje (najbolji tip i sistem cenovnika za održavanje video sam u jednoj gde je cena između 5 i 10 EUR na sat).


Ovo je sušta istina. Poznajem tipa u Novom Sadu koji je uradio softver za vođenje apoteka (ako se to što on kreira, može tako nazvati). Isti uspeo da proda većini apoteka u NS-u, ali i šire u Vojvodini, te sada živi od naplate mesečnog "održavanja softvera". Inače, tek da vam plastičnije ukažem na dotično rešenje, tzv. program je uređen u Clipper-u i nema nikakve veze sa elementarnim principima projektovanja baza podataka i softvera uopšte. Pošto je rađen stihijski, bez ikakvog projekta na papiru, kada se javi problem, "programer" sedne za računar i počne da prekopava po dBase programskom kodu.

Ovo je samo jedan od primera, koji govori o informatičkoj pismenosti menadžmenta prvenstveno malih i srednjih preduzeća, spremnih da prihvate i ovakva nekvalitetna rešenja.
[ spartak @ 04.09.2003. 12:59 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Savet: Proučite malo karakteristike tržišta u kojem želite da zarađujete.


... i onda je mrmot zavio cokoladicu...
Koja je poenta vaseg izlaganja osim da prikazete kako ste 'skenirali' trziste? Prava odlika pseudonaucnika, zagreje stolicu da napravi statistike po samo-njemu-znanim metodama i onda se stalno poziva na njih da "make the point".

Za koliko novca bi vi uradili ovakav software? Koliko novca bi mu trazili za uslugu da napravite Requirement Specs dokument umesto njega a da neko drugi kodira (da vam se ne ukljesti kravata u tastaturu slucajno)?
[ kacbo @ 17.02.2004. 22:25 ] @
Citat:
dwarf:
Mislim, daj...2-3 godine koliko je potrebno da se Perl dobro savlada, zatim jos skoro 1.5 godina da se SQL i relacione baze podataka sprze. 'Ajde da sve to skupimo da covek radi jedno sa drugim, pa da kazemo da na kraju dobije oko 2.5 godine truda...Da bi na kraju radio poslove od 500 DM??? Ma daj...

Ako ti vec mislis da bi trebalo to malo da se naplati, OK, naplacuj...Samo nemoj nama da pricas kako smo "u oblacima" kada ocekujemo da nam se vrati ulozen trud.


Sva sreca da nisi neki hirurg, pa kad se neko saplete, da mu bankrotira cela familija kad mu naplatis svoj ulozeni trud...kome ne odgovara, nek se sam zakrpi