[ vlada131 @ 21.07.2010. 23:52 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=22&nav_id=447068

Citat:
Dva miliona Srba ne želi da radi
22. jul 2010. | 00:11 | Izvor: Novosti
Beograd -- Dva miliona radno sposobnih ljudi nema nikakav posao, ali ni želju da ga nađe. Najčešći su razlozi “lične prirode”, ali i bolest, produženo školovanje.



Podaci do kojih je došao Republički zavod za statistiku pokazuju da se posla u bližoj budućnosti sasvim sigurno neće uhvatiti 1.355.159 žena i 898.134 muškaraca.

I dok sa jedne strane država oglašava alarm zbog deficita radnih mesta, s druge strane čak tri puta je više nezaposlenih koji uopšte ne žele posao od onih koji svoju šansu čekaju na birou.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da je na njihovim spiskovima u junu bilo 746.848 prezimena, ali dodaju i da među njima svakako ima i onih koji zapravo ni ne traže posao već koriste svoje pravo na zdravstveno osiguranje, naknade, prevoz i slično. A koliko je takvih, ne usuđuju se da preciziraju.

Radio ne radio, svejedno

Beograđani su, u odnosu na ostatak Srbije, uglavnom davali različita opravdanja za svoju nemotivisanost da se zaposle. Tako su Vojvođani i stanovnici centralne Srbije svoju nezaposlenost duplo češće objašnjavali ”zdravstvenim razlozima” i ”gubitkom nade” nego što su to činili Beograđani, dok su iz glavnog grada svoju naektivnost na tržištu rada uglavnom obrazlagali željom da se školuju ili time da žive od penzije.
Takvom se procenom više bavio Republički zavod za statistiku. U poslednjoj Anketi o radnoj snazi, koju je objavio ovaj zavod, stoji da je u Srbiji manje od 600.000 onih koji su “realno nezaposleni” i koji imaju želju da to promene.

Među njima je 259.440 žena. Iz istraživanja koje je uradio RZZS može se zaključiti i da je među 2.253.294 onih koji “ne rade i ne žele da rade” čak 47 odsto onih koji bi trebalo da su najproduktivniji, odnosno imaju između 35 i 55 godina.

A mada bi se, u prvi mah, moglo posumnjati da čitavoj armiji nezaposlenih u Srbiji novac nije dovoljno važan motiv, jasno je da ipak većina među njima nije finansijski obezbeđena. Odgovarajući na pitanje zašto ne traže zaposlenje, najčešći razlog je bio “lične prirode”.

Među neaktivnim stanovništvom je i visok procenat onih koji žive od tuđeg novca, školuju se ili služe vojni rok, kao i roditelji koji brinu o bolesnoj deci ili pak oni kojima sopstveno zdravlje ne dozvoljava da budu uposleni puno radno vreme.

Ipak, više od sedam odsto anketiranih je odgovorilo da su digli ruke od traženja posla zato što su izgubili svaku nadu u mogućnost da će ga i naći.
[ Paunic91 @ 22.07.2010. 02:52 ] @
Koji nonsens.... Kako da ne, bas su licno propitali 2.5 miliona ljudi... Yeah, right.

Citat:
Podaci do kojih je došao Republički zavod za statistiku


Jel' im pomogla Vidovita Roska uz kristalnu kuglu???



Jos kad pomislim da ima onih koji ce da nasednu na to... EJ, 2.25 miliona, to je oko 30% stanovnika na teritoriji Republike Srbije..
[ bachi @ 22.07.2010. 08:07 ] @
Ovo je bulls*, ali ima gomila ljudi koji bleje i klošare i ne žele da rade, jer žive kod mame i tate i mame i tate ih izdržavaju.
[ tdjokic @ 22.07.2010. 08:48 ] @
Citat:
Ipak, više od sedam odsto anketiranih je odgovorilo da su digli ruke od traženja posla zato što su izgubili svaku nadu u mogućnost da će ga i naći.
Onda nije tacno da dva miliona ne zeli posao nego je 7% njih shvatilo da posao ne mogu dobiti iako su ga zeleli pa bi bilo fer njih izuzeti od ovog, ionako sumnjivog broja. Ovih 7% je eksplicitno reklo da su izgubili nadu da nadju posao a da posla ima vise i oni sto oklevaju i "ne zele" posao bi se mozda zaposlili privremeno ili pola radnog vremena ili preko neke (studentske) zadruge i slicno.

Sad ispada da je nezaposlenost velika jer ljudi nece da rade iako radnih mesta "koliko hoces"! Auuu, j...o te!

A koliko su efikasni oni koji su zaposleni pogledajte 'crno na belo':



Znaci kupio sam neke sitnice preko neta u SAD i tamo je firma koja mi salje pocela postupak slanja 09. jula, avion je uzleteo 13. jula i paket je stigao ovde 15. jula, za manje od 48 sati. To mi je privuklo dodatnu paznju a i onako me uvek zanima kad ce mi paket stici ali nisam znao da je i nasa posta pocela sa pracenjem paketa. I sta se vidi sa prilozene slike - paket stigao, bio na carini i sad se vrti tamo u istoj zgradi vec 6 dana. Svaka pojedinacna stavka Otprema verovatno znaci jos jednog zaposlenog koji obavlja ne znam sta, kao da paket putuje na Mars.

Pogledao sam pracenje za jedan stariji paket (tad nisam ni znao da to radi) i sad vidim da je tamo nabrojano 6 Otprema i tek onda je prikazana Isporuka iz obicne poste.

Paket za 6 dana presao pola SAD i ceo okean ali ne moze da mrdne sa jednog kraja Beograda na drugi. Zaista "efikasno". A ta i takva efikasnost definitivno UBIJA tudja radna mesta, nekog fizickog lica, nekog preduzeca, bilo koga, koji zavisi od ovakvih. I ne radi se samo o posti. Vec sam na par mesta pricao kako meni dolaze dva drzavna sluzbenika kuci - jedan mi overava nekakvo ovlascenje za podizanje penzije a drugi dolazi da vidi da li sam ziv, pa mi izdaje uverenje da sam ziv. Ispada da ova druga ne veruje onoj prvoj, kao da mi je ona prva sluzbenica mogla overiti ovlascenje da sam mrtav.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 22.07.2010. u 09:59 GMT+1]
[ Count Zero @ 22.07.2010. 08:58 ] @
Citat:
Kako da ne, bas su licno propitali 2.5 miliona ljudi... Yeah, right.

Naopako da za svako istraživanje ispituješ čitavu populaciju koja te interesuje. Postoji ono što se zove "reprezentativni uzorak".

@bachi +1
[ tdjokic @ 22.07.2010. 09:05 ] @
Citat:
Count Zero: Naopako da za svako istraživanje ispituješ čitavu populaciju koja te interesuje. Postoji ono što se zove "reprezentativni uzorak".

@bachi +1
Primedba ti je na mestu, ali mi nismo "reprezentativna drzava" i sumnjam da to o uzorku fukcionise pravilno i kod nas. Takodje sumnjam da su istrazivaci isli u neke selendre i palanke i da su imali vremena i mogucnosti za opusteni razgovor sa ispitanicima, nego je sve najverovatnije zbrzeno.
[ vladd @ 22.07.2010. 09:11 ] @
Sumnjam ja da su se bavili gradjanima. Potrebno je ispaljivati floskule o lenjom narodu, jeste, a ne o 200000 nepostojecih radnih mesta, ili o nesposobnosti i aljkavosti sluzbe za zaposljavanje.


Slab odziv za berbu ambrozije, na 35 celzijusa?

Poz
[ etjen @ 22.07.2010. 09:31 ] @
kad sam ja bio na birou pre više godina, jedino što su mi nudili to je neka bedna komercijala na procenat, naravno isključivo mamutski probni rad bez ikakve prijave.
Kako taj posao nikad ne bih prihvatio a i nema veze sa mojom strukom, ja sam ih odbijao jer sam takve poslove mogao naći na tone u oglasima.
I sad, oni su mogli da izvuku zaključak da ja ne želim da radim, što je nonsens.
[ Igor Gajic @ 22.07.2010. 14:01 ] @
Ako imamo 2 miliona gradjana koji ne traze posao ili su odustali od trazenja posla, onda su ti isti izbrisani sa biroa rada. I vise se ne racunaju ni kao nezaposleni u zvanicnoj statistici.

U prevodu nezaposlenost u Srbiji je >50%.
[ Milos911 @ 22.07.2010. 15:14 ] @
Eto. Drzava je obezbedila 2.512.734 radnih mesta, i sad narod nece da radi. Pa sram nas bilo, tolika radna mesta propadaju uzalud...
[ MicrosoftCorporation @ 22.07.2010. 20:25 ] @
Citat:
Milos911: Eto. Drzava je obezbedila 2.512.734 radnih mesta, i sad narod nece da radi. Pa sram nas bilo, tolika radna mesta propadaju uzalud...


Pa naravno da nije obezbedila, a da jeste - 512 hiljada radnika, spremnih da rade, bi se tesko naslo u Srbiji - ali bi se ipak mozda nekako i naslo - a 2 miliona bi svakako morali odnekud da uvezemo ;)
[ milance_kg @ 22.07.2010. 23:27 ] @
Glupost! Razumem da mladi bez obaveza ne zele posao , narocito ako imaju jaku 'zaledjinu'. Ali gomila
otpustenih roditelja, u neku ruku moja generacija, pa i jeste (oscilacija 5 god +-), ocajno zele posao
da bi makar decu ishranili... da dodam na to - racuni za struju postaju neplaceni, jer roditelj ipak
bira da mu jede dete salamu pozdrigusu nego da to plati... polako ide...
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2010. 23:34 ] @
Morate im oprostiti, tim ljudima sto su radili statistiku - i oni su dosli "na sisu" preko neke veze, a iskustvo/kvalifikacije su im:

- Sestra od tetke od Mileta, sefa ministrovog kabineta
- Brat Zileta iz *** (gde je *** ime neke od stranaka koje su negde na vlasti)
- Bila dobraaa, a i dete joj napravio Pera iz ***
- Sredio Ziletu neke papire dok je radio "na sisi" negde drugde, pa ga unapredili
- Njeni su radili kampanju Ziki, pobedniku na izborima - nalepili najvise plakata, i prelepili/pocepali najvise Perinih iz XYZ-a

+

- Osnovna, delimicna srednja skola bonus
- Znaju sva slova azbuke
- Umeju da broje do 100 - ako ne, mogu biti samo nizi referenti za statistiku

Tako da... neke nekorektnosti u brojkama su neizbezne, ali razumecete ih ipak smo svi mi ljudi...
[ Izvoljski @ 22.07.2010. 23:40 ] @
Tadic je obecao 200,000 radnih mesta, a po podacima sindikata u Srbiji je ukinuto oko 195,000 radnih mesta. Pri tom sverc, kinezi i rad na crno divlja, a oni koji nemaju proizvodnju sve prebacuju preko u off shore. pri tom Dinkic odlazi u leskovac i hvali se sa 4,000 novih mesta u fabrici koja ko zna kako ce poslovati !

I sad narod je lenj. O Boze kakva bedna vlast i kakvi bedni naruceni clanci.
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2010. 23:45 ] @
Citat:
Izvoljski
Tadic je obecao 200,000 radnih mesta,


Hahaha, znas kako - onaj ko veruje da neki predsednik moze da "stvori" neko radno mesto, izuzev da ga izmisli i okaci na drzavnu sisu, taj i ne zasluzuje nesto preterano dobro :)

Poslove "stvara" privreda, a ne politicari sa ego kompleksima.

Ako neki politikos "stvori" radno mesto, mozes biti 100% siguran da je u pitanju jos jedna pijavica koja ce da sisa lovu iz budzeta. Na zalost, koliko god genijalno zvucala, ta "radna mesta" ne mogu da guraju zemlju napred.
[ milance_kg @ 22.07.2010. 23:52 ] @
Citat:
Izvoljski: Tadic je obecao 200,000 radnih mesta.


Mozda cu da pogresim za doticnog gospodina, za mene nikako predsednika - ali me uzasno podseca na Patrika morsku zvezdu,
a ministar 'vanjskih' poslova, pa jos kad se nasmeje - Sundjer Bob!

Simbolicno, kad drzavu vode likovi kao iz crtaca, pa i iz Voltija (Miki Maus - pogodite?)...
Lepo ako nisi odavde, ali tragikomicno ako ovde to moras doziveti...
[ milance_kg @ 23.07.2010. 00:01 ] @
Da se nastavim... imamo po EU standardima (sad su prihvaceni) i porodicu Adams... jedan moj zemljak - grobar (ne partizanovac).
Kako je to divno... sto god glasas - znas sta te ceka!
[ burex @ 23.07.2010. 00:01 ] @
Meni bi bilo iskreno veoma dosadno da ništa ne radim (moram da nešto majstorišem pa makar iz hobija)... da ovog trenutka imam na računu milione jedinica bilo koje svetske valute, opet bih radio/pravio bilo kakav posao. Ne mogu da podnesem život koji se svodi na kafenisanje, lenčarenje po kafićima i gledanje reality show-ova. Eto, čisto da ovu veoma preciznu statistiku malo poboljšam :)
[ milance_kg @ 23.07.2010. 00:03 ] @
Citat:
burex: Meni bi bilo iskreno veoma dosadno da ništa ne radim (moram da nešto majstorišem pa makar iz hobija)... da ovog trenutka imam na računu milione jedinica bilo koje svetske valute, opet bih radio/pravio bilo kakav posao. Ne mogu da podnesem život koji se svodi na kafenisanje, lenčarenje po kafićima i gledanje reality show-ova. Eto, čisto da ovu veoma preciznu statistiku malo poboljšam :)


Odlicno! I ja imam pun 'kufer' besposlenih roditelja koji bi nesto radili jer to vole (muskarci)... ali nemaju to kome prodati!
[ milance_kg @ 23.07.2010. 00:11 ] @
Nego da dam ideju, ako ima raspolozenih da osnuju recimo ISS (Informaticka Stranka Srbije, slicno kao IIS - M$ :)),... mnogo energije na forumu,
a verujem postenih zelja.. citam kometare na blicu, press-u, itd... hoce ljudi nesto novo, ja ne bi imao volju da se bakcem, ali voleo bi da budem pocasni kum :)
[ žutokljunac @ 23.07.2010. 00:26 ] @
Kako je ovo bezobrazno i namenski iskontruisano. Očigledno sa namerom da bi se sakrilo stvarno stanje na Biroa za zapošljavanje, a time i u celoj priovredi. Stvarnu pozadinu ovog teksta najbolje je objasnio Vladd.
Ne žele da rade i odbijaju poslove koji im se nude ( cvrc! ), a to su rad u nekoj fantomskom MML-u na prodaji usisivača, bez prijave, bez ikakve sigurnosti, uz rad na procenat, i Boro sasvim legalno nudi takvu vrstu poslova. Nekada davno su i mene ponudili, i oterao sam ih u tri lepe. Mogu i sam da kupim gaće od Kineza pa da zaredam od stana do stana. Više ću da zaradim.
[ Roker23 @ 23.07.2010. 02:49 ] @
ljudi u srbiji radi zvanican podatak 1.6 miliona ljudi. svi ostali su nezaposleni izdrzavana lica ili rade pomalo na crno.

znaci u srbiji ima najmanje 2.5 miliona radno sposobnih nezaposlenih gradjana cime smo na prvom mestu u evropi i na nivou podsaharskih banana africkih kvazi drzavica.

Tadic i DS su stvarno temeljno sahranili ovu zemlju i srpski narod.

I jos se sprdaju sa svima nama tako sto tvrde da srbi nece da rade. da su lenstine.
[ Roker23 @ 23.07.2010. 03:02 ] @
Citat:
Ako imamo 2 miliona gradjana koji ne traze posao ili su odustali od trazenja posla, onda su ti isti izbrisani sa biroa rada. I vise se ne racunaju ni kao nezaposleni u zvanicnoj statistici.

U prevodu nezaposlenost u Srbiji je >50%.


bas tako.

srbija ima 7.5 miliona stanovnika od toga zvanicno radi 1.6 miliona. kazi 2 miliona su deca i 2 miliona penzioneri sto znaci da ostaje 3.5 miliona radno sposobnih. od toga ko sto rekosmo radi 1.6 miliona . samim tim jasno je da je nezaposleno 1.9 miliona ili skoro 60% stanovnistva srbije nema nikakav posao.
[ Izvoljski @ 23.07.2010. 06:35 ] @
ali u tim radnim sposobnim sam i ja koji ne radi u Srbiji, a nisam se nikad odjavio mada nesto sumnjam da im je mup dostavio odjavljena lica vec su samo onako kao ti npr. odokativno bubnuli. Zaboravili su dijaserce.
[ Nedeljko @ 23.07.2010. 09:06 ] @
Ivane, razvoj privrede zavisi i od politike. Npr. softverskim firmama je bitno kako se sprovodi zakon o autorskom i srodnim pravima. Ovo je samo banalan primer. Da, razvoj zemlje zavisi i od politike.
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2010. 09:09 ] @
Zavisi od politike, naravno - ali ni jedan politicar ne "stvara" poslove.

Moze on da stvori klimu koja ce mozda povecati broj zaposlenih, ali reci da ce "stvoriti" 200K poslova je cista laz.

Ali lazi nikad nisu bile problem kada su politicari u pitanju.
[ dejanet @ 23.07.2010. 09:23 ] @
Mozda ne zele posao koji nije na drzavnoj sisi => D.S.(drzavna sisa) OR BUST..

Inace koliko cujem ovaj nas Republicki zavod za Satistiku je do te mere kreativno racunao nas BDP(za potrebe mmf-a i svuda gde je nesto=f(bdp)), da im ne treba previse verovati, dobri su za rubrike "verovali ili ne"..
[ Horvat @ 23.07.2010. 09:29 ] @
"reprezenatativni uzorak"
je l to bilo u fazonu, pitaju 700 ljudi, od toga 200 ljudi je reklo da ne zeli da se zaposli (a radno sposobni su) - dakle - 2 miliona ljudi ne zeli da se zaposli?
[ Count Zero @ 23.07.2010. 10:17 ] @
Ne znam ja kako su oni tacno dosli do tih podataka, niti da li su i koliko pouzdani.
Ali, ne mislis valjda da se statistika izvodi obavezno ispitivanjem svake individue??
Npr, ako kazu da x promila stanovnika ima visinu preko 2m, odakle proizilazi da je rec o (oko) y hiljada ljudi, ne znaci da su zaista izmerili tih y hiljada dvometrasa.
Postoji "sablon" kako se odredjuje taj reprezentativni uzorak, ne uzimas imenik, pa od A i dokle stignes.
[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 14:54 ] @
Statistika je jedna jako cudna nauka! Sve se uvek moze prikazati ruzicasto.
Tacno je da mnogi ne dobijaju posao zahvaljujuci sposobnostima, vec na osnovu nekih drugih kriterijuma kako je neko vec to pomenuo ovde. Da nije tako, neke stvari bi mozda bile malo bolje.

Primer1. Sveze osnovana firma kod nas. Bavi se poljoprivrednom proizvodnjom ne bas tako cestih proizvoda. Sef je licni poznanik vlasnika ... Hitno su im potrebni radnici. Jedan od poslova je posao pakovanja. Dolaze radnici prvi dan i posto se jos uce kako se radi, celi dan urade 1/3 do 1/2 ostalih radnika, i naravno, popiju otkaz prvog dana uz neizostavnu viku, omalovazavanje i ostalo sto prati ponasanje ljudi koji nemaju osnovno znanje da za specijalizaciju i rast efikasnosti treba malo vremena. Niko se naucen nije rodio, a licno bih voleo da vidim recimo tog sefa kako je ucio da vozi biciklu, na primer. Za dan ili mu je trebalo malo vise. Dakle, problem nije resen, i dalje mu trebaju radnici.
Rezultat: radnik nezadovoljan jer mu nije pruzena adekvatna prilika, jer je ponizavan, odlazi i svim prijateljima prica lose vesti. Koliko ce mu se radnika javiti na posao sutra? A prekosutra?

Primer2. Slicna firma, fizicki rad ... ali kad nema ponude posla za mnoge je to jedina ponuda. Dnevnica je 1500 din + 2 sendvica. Radi se od 05h-17h. Genijalno rukovodstvo sacinjeno od lokalnih egoisticnih sefova otkrilo je genijalno resenje. Smanjice radno vreme za 2h uz ukidanje jednog obroka i smanjivanje dnevnice na 1200 din. a onda ce terati radnike da ostanu prekovremeno uz 100 din/h.
Usteda 100 din po radniku + 1sendvic.
Back to reality: Radnici su se pobunili, niko nije hteo da ostane, jer su svi jako gladni i iscrpljeni.
Rezultat: manji ucinak zbog skrtarenja na hrani, gubitak kredibiliteta kod radnika jer je ocigledno tretiranje kao roblje, jako negativna reklama kod ostalih radnika. Usledilo je vracanje na staro. uz povremeno primoravanje radnika da ostanu da rade do 19h uz pretnju otkazom.


Pitanje: Koliko ce neko ovakvo preduzece trajati? ima li ovde dugorocne perspektive?
Pa eto, mozda neko nece da radi u nekoj ovakvoj firmi i to natera statistiku da objavi jednu poluistinu. Radnici nece da rade! Pod ovakvim uslovima, ne bih ni ja, a pitanje i oni sto moraju to da rade koliko mogu da izdrze.
[ Nedeljko @ 24.07.2010. 10:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zavisi od politike, naravno - ali ni jedan politicar ne "stvara" poslove.

Moze on da stvori klimu koja ce mozda povecati broj zaposlenih, ali reci da ce "stvoriti" 200K poslova je cista laz.

Ali lazi nikad nisu bile problem kada su politicari u pitanju.


Sad se vadiš. Tadić nije obećao da će da rodi 200,000 radnih mesta, već je obećao 200,000 radnih mesta. Znači, povećanje broja radnih mesta za toliko.
[ Paunic91 @ 25.07.2010. 03:18 ] @
Statistika je veoma cudna stvar. Neki jedu meso, neki kupus a statistika kaze da ljudi jedu sarmu. :)
[ Izvoljski @ 25.07.2010. 07:38 ] @
pazi Ivane, mi samo kazemo ono sto je rekao Tadic u izbornoj kampanji a to je da ce otvoriti 200,000 radnih mesta.

a) ako on ne moze da stvori radna mesta zasto onda laze ?
b) ako moze da stvori radna mesta onda zasto ih nije stvorio ?

[ tdusko @ 25.07.2010. 08:53 ] @
Citat:
Izvoljski:
a) ako on ne moze da stvori radna mesta zasto onda laze ?


Da bi dosao/ostao na vlasti.

Citat:
Izvoljski:
b) ako moze da stvori radna mesta onda zasto ih nije stvorio ?


Zato sto ne mora jer ce ostati na vlasti iako ih ne stvori, sto bi se cimao.