[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 18:16 ] @
Pretpostavljam da ste svi videli i culi ono sto je objavljeno juce iz medjunarodnog suda pravde. Necu ulaziti u to je li to po pravu ili nije, nisam pravnik pa ne bih zabadao nos u tudju struku. Medjutim, ono sto me zanima jeste vase misljenje o odgovornosti nasih politicara ovim povodom. Dakle:

1. Da li je izvrsena pogresna procena raspodele uticaja u svetu?
2. Je li doneta pogresna odluka u vezi sa pokretanjem tuzbe bas sada?
3. Hoce li nam presuda doneti vise stete nego koristi?
4. Ko je za to odgovoran i da li treba da snosi posledice za tu pogresnu procenu?

Ovim povodom bih zamolio sve one koji bi odmah da krenu sa pljuvanjem cinjenice da se neko bori za Kosovo, i iznosenjem ostalih cinjenica kako smo mi isuvise malo da se borimo za njega itd. da to ne rade. Dakle, pitanje nije treba li se boriti za Kosovo ili ne? Pretpostavka je da se treba boriti. A ako neko zeli diskusiju bez ove pretpostavke, neka pokrene drugu temu.
[ Onaj @ 23.07.2010. 18:18 ] @
Citat:
dr.pametnjakovic
2. Je li doneta pogresna odluka u vezi sa pokretanjem tuzbe bas sada?
3. Hoce li nam presuda doneti vise stete nego koristi?


Izgleda da nisam u toku, o kakvoj tužbi je reč?
[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 18:20 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Polit...2/Politicka-odluka-Suda-pravde
[ Onaj @ 23.07.2010. 18:25 ] @
Ma, to je samo nekakvo neobavezno mišljenje tog suda, nikakva presuda.
[ Slobodan Miskovic @ 23.07.2010. 18:28 ] @
Gledano sa strane i objektivno svako normalan i nepristrastan je mogao ocekivati ovaj odgovor suda. 100%

Pitanje je pogresno postavljeno.

Pogresno je postavljeno pitanje jer je isto bilo u sklopu kompromisa u UN koje su i postavile pitanje sudu. Da je pitanje bilo direktnije ne bi bilo ni postavljeno jer ne bi bilo podrske u UN za to.

Dakle obicna farsa rezirana od strane domacih politicara da zamajava narod.
[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 18:30 ] @
Slazem se! Ali da je sud rekao "Odluka o proglasenju nezavisnosti nije u skladu sa medjunarodnim pravom", danas bi sve novine bile pune tekstova koji bi sigurno pocinjali sa "Pobeda Srbije". Kao sto danas na slican nacin pocinju tekstovi u novinama na Kosovu.
[ vladd @ 23.07.2010. 18:31 ] @
To su dugorocne i velike igre i igracke, da bi podnelo dnevnooliticki teret.
Niti je forum mesto na kome se moze traziti ili dobiti konkretan odgovor.

Cinjenica je da imamo salabajzere u drzavnoj upravi, na svim nivoima, da li su tu namenski, za neciji car, ili su prosto bahati i nesposobni, nije ni vazno.

Najvaznije je da prisustvujemo kreiranju istorije, detaljima koji ce dobiti epilog nakon xx ili xxx godina(pa prosto necemo doziveti "pravu" istinu).

Objasnjenje zasigurno necemo dobiti, ostaje samo da posmatramo nebulozne izjave domacih politicara, i njihovoj oceni, kako je MSP promasio temu..naravno da su SVI pogresili, sem njih


Poz
[ Radovan__III @ 23.07.2010. 18:31 ] @
Ovde se stvorila neka fama da u svetu postoji neka globalna pravda koju sprovodi taj sud i da su oni izuzeti od politike, ali ne samo u vezi toga, ovde se isto to stvara kad je prikljucenje EU u pitanju gde se kaze da cim udjemo bice nam super, u SAD je nevidjenja sloboda itd ... To se sve plasira kod nas da bi neko dobio na izborima to je veoma jednostavno.
[ Slobodan Miskovic @ 23.07.2010. 18:36 ] @
Citat:
dr.pametnjakovic: Slazem se! Ali da je sud rekao "Odluka o proglasenju nezavisnosti nije u skladu sa medjunarodnim pravom", danas bi sve novine bile pune tekstova koji bi sigurno pocinjali sa "Pobeda Srbije". Kao sto danas na slican nacin pocinju tekstovi u novinama na Kosovu.


Pa sanse da sud tako nesto kaze su bila ravne NULI. Znaci nije postojala nijedna mogucnost da sud tako kaze. Ko makar malo prati logiku i poznaje pravo na elementarnoj osnovi moze da zakljuci to.

Mislim da je tok celog procesa isao ovako:

1. Neko se u MIP setio da mozemo da trazimo misljenje suda.
2. Saper i ekipa cuju to i odmah se stvara plan kako ce se iskoristiti ta prica u narednih nekoliko meseci.
3. Krecu konsultacije u MIP-u.
4. Pocinju da se pustaju price po sastancima sa "saveznicima".
5. Dolazi se do UN.
6. Predstavlja se pitanje pre objavljivanja istog.
7. U Srbiji vec uveliko pocela da radi masinerija gore spomenutog gospodina.
8. Glavonje u UN kazu da tako nesto (pitanje) nece biti podrzano od strane zemalja koje su priznale Kosovo.
9. U panici se sklapa kompromis da pitanje bude drugacije (iako se zna da ce odgovor biti negativan).
10. Krece spremanje euforije i naroda za "istorijski trenutak".

....

Srbija Tm...
[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 18:38 ] @
Da, bas tako. Igrali smo na kartu postojanje medjunarodnog prava i "udarili u stativu" u punom zaletu. Dakle, neko je bio zaduzen da proceni stanje u svetu i da u skladu sa tim povuce poteze u diplomatiji. u skladu sa tim su i postavljena ona pitanja gore. Ne ocekujem da dodjem do neke pune istine, samo me zanima vase misljenje . cini mi se da nam nije prvi put da igramo na kartu prava i razocaramo se.
[ grado @ 23.07.2010. 18:46 ] @
1. da
2. da
3. da
4. Boris. Ovde niko i nikad ne snosi posledice, ma kakvo sr___ uradio!
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2010. 19:02 ] @
Citat:
dr.pametnjakovic: Da, bas tako. Igrali smo na kartu postojanje medjunarodnog prava i "udarili u stativu" u punom zaletu. Dakle, neko je bio zaduzen da proceni stanje u svetu i da u skladu sa tim povuce poteze u diplomatiji. u skladu sa tim su i postavljena ona pitanja gore. Ne ocekujem da dodjem do neke pune istine, samo me zanima vase misljenje . cini mi se da nam nije prvi put da igramo na kartu prava i razocaramo se.


Tzv. "Medjunarodno pravo" (UN povelje) ne kaze nista povodom pitanja koje je Srbija postavila. Takav su i odgovor dobili.

A to je jedino pitanje koje je i mogla da postavi - jer bi bilo sta drugo jednostavno bilo blokirano jos na UN nivou.

Postavlja se pitanje zasto je onda Srbija uopste i postavljala takvo pitanje onda? Zasto nisu lepo odustali i rekli da je pitanje irelevantno na samom pocetku, kao sto sada pricaju kada su dobili negativan odgovor?

A odgovor je prost - postavljala je jer ekipi koja je na drzavnoj sisi i ugradjuje se u svaki posao u Srbiji to jeste dobar PR za onaj deo naroda kome je pitanje zvano "Kosovo" bitno - ispada da kao "nesto rade - za STVAR"... Slikanje na TV-u, velike izjave, iscekivanje, prica kako se svuda ide, lobira... mozes misliti, vredni ljudi :)

Stavise, kakav god odgovor da je dao MSP, to bi bilo dobro za vlast -

a) Da je odgovor bio pozitivan, to bi bila "velika pobeda" za nas, dokaz kako je divna vlast sposobna i pametna ljubi je majka (u praksi: nebitno, misljenje MSP-a je neobavezujuce)

b) Ako je odgovor negativan, ide se na "dalju borbu" (putovanja, slikanja, avione, kamione) i staru dobru pricu o tome "kako su nas opet kaznili" (opet, u praksi: nebitno - misljenje MSP uopste ne menja stvari na terenu)

Takoreci... vlast u Srbiji? Ne mogu da izgube.

Mogu da izgube samo gradjani Srbije koji bacaju pare na salabajzere koji ne bi mogli 2 ovce da sacuvaju, a ne da preokrenu nesto sto je odavno postalo medjunarodno pitanje...
[ dr.pametnjakovic @ 23.07.2010. 19:10 ] @
Koliko sam ja pratio sve poteze u vezi sa trazenjem misljenja, pitanje je otislo predaleko u javnosti da bi odustali od toga kad su shvatili da ne mogu da pitaju ono sto zele. Nekako ne mogu a da ne mislim da bi na svako pitanje koje mi danas postavimo u vezi toga dobili "samar" ... Velike sile koliko god da imaju protivrecne stavove o nastanku novih drzava, na kraju uvek nadju neki kompromis. A mi koji smo igrali na kartu tog neslaganja, da ne kazem pravde, ostanemo u magarecoj klupi da budemo jos smesniji nego sto jesmo.
[ staticInt @ 23.07.2010. 19:20 ] @
Upravo je to glavno pitanje zasto je Srbija isla dalje da postavlja ovakvo pitanje na koje je vec znala odgovor, nismo mi nista tu osteceni samo pitanje je totalno irelevantno kao i odgovor na isto. Pravo pitanje je da li je secesija dozvoljena.
[ dejanet @ 24.07.2010. 08:28 ] @
Pitanje je bilo potpuno relevantno, a Sud nas je napusio samo tako, ne samo sto siptarska deklaracija nije nezakonita nego su okrpili i rezoluciju 1244, kao i jos par stavki oko naseg pozivanja na medjunardodno pravo, putpuno su nam izbili sve argumente.. Znaci Ameri/Sipci da su narucili ne bi ispalo bolje po njihovu stvar, hmm a Kineski sudija je otisao u penziju 2 dana pred presudu,a zamene nije bilo... wtf..

[ zoran10 @ 24.07.2010. 11:06 ] @
Situacija na terenu je daleko od transparentne po vise osnova. U komentaru koji je naveden u jednom od novina stoji da ce velike sile svim snagama braniti interese Srba na severu Kosova. O kakvim interesima je rec to mozemo da pretpostavimo. Ali ako umemo jedan komentar koji je prezentovan u clanku -http://www.kurir-info.rs/vesti...p-napravio-kompromis-43118.php moze da se dodje do jednog alternativnog zakljucka. Sta ako u ime nekoga neko grubo prekrsi interese Srba na severu Kosova, i to ne da bi oni nama naneli stetu - Srbima, nego nekome drugom.
Sta mislite u tom slucaju kakva bi bila reakcija na terenu.
[ a1200 @ 25.07.2010. 11:15 ] @
Sad se svi prave "iznenadjeni i uvredjeni", a plan uspeo...

Citat:
...Za vladajuću koaliciju u Srbiji i njene nalogodavce u Vašingtonu i Briselu, odluka Suda bila je očekivana i odavno programirana. Još pre pet godina, Vuk Jeremić, tadašnji savetnik za spoljnu politiku predsednika Srbije Borisa Tadića, svojim sagovornicima u američkoa administraciji u Vašingtonu, po pitanju secesije Kosova i Metohije, u neformalnim susretima, odgovorio je: "Moramo da nađemo način kako da gorku pilulu obložimo šećerom."

- Jeremić je, naime, 18. maja 2005. u Vašingtonu svedočio o Kosovu pred Spoljnopolitičkim odborom Predstavničkog doma američkog Kongresa, da bi potom tokom večere u nezvaničnim razgovorima sa svojim američkim domaćinima prihvatio otcepljenje Kosmeta kao svršen čin koji samo treba što bezbolnije predstaviti Srbima. Kako je meni preneo jedan od američkih zvaničnika na toj večeri, Jeremić im je tada rekao "da je nezavisnost neminovna i da je najvažnije naći formulu da se to sprovede na način koji bi sprečio preveliki politički dobitak za radikale" - kaže Trifković...


http://www.vesti-online.com/Ve...a/69906/Kosovo-izdali-jos-2005
[ boccio @ 25.07.2010. 15:52 ] @
Odlican tekst u e-novinama:
Gde je odgovor na pitanje koje nismo postavili?

Meni samo nije jasno kako je moguce da se cela ova ekipa bananamena bas OVOLIKO zahebava sa nama...

Vuk Jeremic, 14. Jul:
Citat:

Objavljivanje mišljenja suda biće trenutak istine i opomena za one u Prištini koji su mislili da jednostranim aktima mogu da menjaju osnovne norme međunarodnog prava, rekao Vuk Jeremić.

http://www.rts.rs/page/stories...932/MSP+o+Kosovu+22.+jula.html

Bananameni danas:
Citat:

"Jasno je da se sud nije izjašnjavao o pravu na otcepljenje, već je odlučio da raspravlja isključivo o tehničkom sadrzaju deklaracije o nezavisnosti. Sud je izbegao da se izjasni o suštinskom pitanju i prepustio da se o tome i o svim političkim implikacijama raspravlja u najvišem organu UN", rekao je Tadić novinarima.

http://www.blic.rs/Vesti/Polit...e-izjasni-o-sustinskom-pitanju

Cek... Koji IQ je potreban da bi se ovo sazvakalo? Predsednik izlazi sa pricom za decu iz vrtica, i niko od novinara ne sme da zucne? Sud se nije izjasnjavao o onome sto ga niko nije pitao, niti se izjasnjavao o politickim, vec iskljucivo o pravnim okvirima. Jer zato faken i sluzi. I naravno da ne postoji pitanje odgovornosti poraza "nase strane" - jer niko nije ni verovao da se nesto moze postici osim mazanja ociju naroda i trosenja para poreskih obveznika. Sud je kriv. Ko drugi.

On the other note, meni je mnogo frapantnije to sto polako ulazimo ponovo u okvire Miloseviceve skole politike. Sve karte su na Kosovu, kao da Srbija nema drugih (da ne kazem vecih) ekonomskih i politickih problema...
[ Onaj @ 25.07.2010. 17:17 ] @
Citat:
boccio:
On the other note, meni je mnogo frapantnije to sto polako ulazimo ponovo u okvire Miloseviceve skole politike. Sve karte su na Kosovu, kao da Srbija nema drugih (da ne kazem vecih) ekonomskih i politickih problema...


Istorija se ponavlja.
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2010. 17:22 ] @
Ja se ne bih slozio sa tim - za razliku od pomenutog Slobe, koji jeste bio - pa da kazemo ozbiljan, u svojim namerama - ova ekipa koristi "Kosovo" samo kao PR, tj. kao dimnu zavesu za nastavljanje "business as usual"(TM) - citaj: % od svakog posla i lagodnog zivota za njih i njihovu ekipu.

Sto i ne cudi, uzevsi u obzir da imaju dosta eksperata za marketing u svom sastavu :-)

Q: Gde su zavrsni racuni budzeta? A: KOSOVO!
Q: Gde su otisle sve one donacije od 2000 posto nema racuna nigde? A: KOSOVO!
Q: Zasto se zaduzujemo kod MMF-a i Rusa umesto da smanjujemo javnu potrosnju? A: KOSOVO!

A, ako se radi o delu gradjanstva koje Kosovo i ne zanima, odgovor je - "tako je svuda u Evropi" / "Radimo na EU integracijama" / "Evo, napravili smo master plan! Sad ce!"

I milina...

[ dr.pametnjakovic @ 25.07.2010. 17:36 ] @
ma da ... politicari ovde odavno imaju extra motiv za sklanjanje para sa strane po raznoraznim dzepovima, i nekako mi se cini da svaka novija generacija politicara ima bar jedan dzep vise. Valjda je to evolucija.
Iako zivim u Srbiji, ja i dalje ne mogu da razumem da neko dobije funkciju, npr. narodni poslanik i za god dana kupi auto, napravi kucu i zivi kao da je multimilioner a da NIKO ne pita otkud mu sad kad ranije to nije mogao ... valjda mu je umrla bogata tetka kad je cula da je postao poslanik i ostavila mu gomilu love ... ili mozdea gresim :)
Sto se ove izjave Jeremica tice iz 2005., zato sam i postavio pitanje ko je odgovoran za taj "autogol" ... i dokle vise ...
[ X Files @ 25.07.2010. 18:38 ] @
Citat:

Deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava jer ono ne zabranjuje deklaracije, saopštio je Međunarodni sud pravde mišljenje koje je podržalo deset sudija dok je četvoro sudija imalo suprotan stav.

4 misle da je pobedio Jerry, a 10 da je pobedio Tom.


Mark Twain: "Kupujte zemlju, ne prave je više"... Pa onaj ko ima najviše para - taj i kupi zemlju.
[ Onaj @ 25.07.2010. 19:16 ] @
Citat:
X Files: 4 misle da je pobedio Jerry, a 10 da je pobedio Tom.


?!

Ja nisam našao tu epizodu gde Tom pobeđuje.
[ X Files @ 25.07.2010. 19:20 ] @
Da, ali ako se sabere koliko ga puta Tom klepi po glavi u tih 5 minuta, velika je verovatnoca da ce Jerry uginuti posle THE END-a... ;)
[ Onaj @ 25.07.2010. 21:08 ] @
Moraću da prebrojim da ustanovim ko koga više puta klepne ali čini mi se da ni Tom ne prolazi najbolje.
[ vladd @ 26.07.2010. 17:09 ] @
Ukloniti znak pitanja iz naslova teme

Definitivno je odgovor

Poz
[ A.M. @ 26.07.2010. 19:47 ] @
Nisam procitao da je neko uradio uporedjivanje kako su glasale nezavisne sudije, u odnosu na to da li je zemlja iz koje poticu priznala Kosovo.

Nije me mrzelo, i:

Samo sudija iz Meksika je glasao drugacije u odnosu na stav zemlje, tj. Meksiko nije priznao Kosovo, a on je glasao da nije bilo krsenja medjunarodnog prava.

Sve ostale nezavisne sudije glasale su kao i njihova zemlje, osim onog iz Kine koji se razboleo.

Pa ljudi posle pricaju da nema slucajnosti.
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 20:05 ] @
Pa nije tu imalo ni bog zna sta da se kaze - tzv. "medjunarodno pravo" ne kaze nista po pitanju kako se postaje suverena zemlja - ako malo bolje razmislimo, to je i logicno jer niko to ne bi hteo da regulise, jer bi ispalo da je to neka vrsta "prava" a ne izuzetka, tj. specijalnih slucajeva :-))) Takodje, "medjunarodno pravo" nije moglo ni da zabrani secesije, jer bi onda karta sveta bila zauvek nepromenljiva, sto opet nije realnost.

U realnosti to pravo je direktno i neizbezno vezano za poziciju sile - tj. koliko zaledjine za to.

- Postoje teritorije koje bi htele da budu nezavisne, ali su sprecene (silom - gde sila ne mora biti samo vojna)
- Postoje teritorije koje su proglasile nezavisnost, ali ih niko ne priznaje
- Postoje teritorije koje su proglasile nezavisnost, ali ih priznaje mali broj zemalja
- Postoje teritorije koje su proglasile nezavisnost, i koje su vremenom priznate od vecine zemalja

Jedina razlika izmedju svih ovih teritorija je kolicina sile (ekonomske i vojne) koja stoji iza toga, ako izumemo jednostavne slucajeve gde se do nastanka nove zemlje dolazi mirnim putem tj. dogovorom. I ta sila je bitna ne samo unutar njih nego, jos vaznije, izvan njih.

Kada se stvori dovoljna kolicina sile - tzv. "medjuarodno pravo" samo moze da konstatuje status quo i nove "suverene i teritorijalno integralne zemlje" :-)

[ vladd @ 26.07.2010. 20:06 ] @
Sa koje god strane se analizira politicko -pravni masterpis, nema zamerki

Bolje da ucimo i ovako, magareci, ali bar da nesto naucimo

Poz
[ sasa_vidic @ 26.07.2010. 20:50 ] @
Sve to je jedna Kasandra i Ljovisna serija za sve nas. iznuđeni potezi da se popije čaša pelina natenane do kraja, a pritom
ti govore da piješ domaći sok od maline. I tako već godinama.
Ekipa zna šta radi, ima dugačku klupu u evropi.

samo mali osvrt za kraj.... sećam se jednog komentara SA NETA od pre 4-5 godina..ostao mi je urezan u mozgu..
lik kaže za fikusa i ekipu sledeću stvar(u vezi kosova)..POSAO ĆE IM BITI DA OŠTRO PROTESTVUJU I RADE APSOLUTNO NIŠTA!

Potpisujem i tada i sada...

Poz...

I da .. Gde se dede Metohija.. pojela je maca iz rečnika političara još davno, namenski..
[ Bojan Basic @ 27.07.2010. 00:57 ] @
Citat:
A.M.:
Nisam procitao da je neko uradio uporedjivanje kako su glasale nezavisne sudije, u odnosu na to da li je zemlja iz koje poticu priznala Kosovo.

Nije me mrzelo, i:

Samo sudija iz Meksika je glasao drugacije u odnosu na stav zemlje, tj. Meksiko nije priznao Kosovo, a on je glasao da nije bilo krsenja medjunarodnog prava.

Sve ostale nezavisne sudije glasale su kao i njihova zemlje, osim onog iz Kine koji se razboleo.

Al’ si uporedio, bolje da nisi upoređivao.

U zvaničnom izveštaju vidimo da su protiv Deklaracije glasali sudije Tomka (Slovačka), Koroma (Sijera Leone), Bennouna (Maroko) i Skotnikov (Rusija). Međutim, država Sijera Leone jeste priznala Kosovo. — S druge strane, među sudijama koji su glasali za Deklaraciju, pored sudije iz Meksika (kog si uspešno iskopao, svaka čast ) nalazi se i sudija iz Brazila, iako Brazil nije priznao Kosovo.
[ vladd @ 27.07.2010. 10:17 ] @
Potpuno je irelevantno ko je kako glasao(osim za fanove raznih statistika), posto ne mozemo da dokucimo razloge i konstelacije trenutka.

A da ih predpostavimo, prosto ne smemo, posto ne posedujemo takve informacije.

Mozda ce biti jasnije za koju godinu-deceniju, kada se neki sudija "otvori"..kao recimo Karla del Ponte

Juce se saznalo da je ovaj potez brljotina mr fikusa, a da je diplomatija samo predano radila, vezivala konja kako gazda kaze

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 10:22 ] @
Nema razloga za brigu - stize jos jedan master plan:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=27&nav_id=448107

Citat:

Nova strategija za lidera u regionu

Beograd -- Prema najavama iz Vlade, Srbija na jesen dobija novi decenijski plan ekonomskog razvoja. Naš dokument verna kopija plana “Evropa 2020” koji je donla EU.
[ Miroslav Jeftić @ 27.07.2010. 10:22 ] @
Ma kakva diplomatija, ono što je izgubljeno ratom obično se samo na isti način vraća u posed, ova cela predstava je čisto da se kaže da nešto rade
[ morihei ueshiba @ 27.07.2010. 11:37 ] @
Hm,ako bi neko hteo da mi objasni sta znaci:
Citat:
KLJUČNE OBLASTI
* Infrastruktura
* Ekonomija znanja
* Socijalna politika
* Energetika
* Ekologija


Ekonomija znanja?!??! Sta mu to dodje? Jel moz' da se prevede na neki jezik?
[ vladd @ 27.07.2010. 11:44 ] @
To sluzi da polupismeni padnu u nesvest od kompleksnog izraza i da se pokaze kako ovi na vlasti "vise znaju", eksperti bree..

Eto ni ti ne znas sta to znaci, znaci da im nisi dorastao ili, ne daj boze, da si neobavesten

Uzgred, sve oblasti su poprilicno besmislene, posto njima "infrastruktura" znaci birokratija, a ekologija razlog za takse.

Energetika su verovatno izvori nafte, ili plan za prodaju EPS-a..socijalna politika se zna, kontejneri za divlju gradnju i zakidanje trudnicama..

Tako..da je bolje da se ne mesaju u svoj posao..da ne prave stetu..


Poz
[ dr.pametnjakovic @ 27.07.2010. 12:07 ] @
I ja bih rekao da to sve znaci skretanje misli sa ove skorasnje brljotine :) a i da imaju sta da rade dok piju kafu :)
[ staticInt @ 27.07.2010. 15:58 ] @
Citat:
morihei ueshiba: Hm,ako bi neko hteo da mi objasni sta znaci:


Ekonomija znanja?!??! Sta mu to dodje? Jel moz' da se prevede na neki jezik?


Evo pored mene sedi lik koji ima bachelor sa LSEa i kaze da on nikad nije cuo za ovaj termin :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 16:36 ] @
Klasican copy/paste prevod termina "Knowledge economy"
[ morihei ueshiba @ 27.07.2010. 18:09 ] @
Aaaaaaaaaaaaa,znaci to je u pitanju... mozda su na ovo mislili
http://en.wikipedia.org/wiki/Knowledge_economy

Au,sto lepo zvuci.Mnogo fino da se stavi u program i master plan.
Podseti me na mog profesora D. Zelenovica koji je bio prvi predsednik vlade pod Milosevicem. Kad je pricao o planovima vlade,pa izneo neke dijagrame bozemesacuvaj,ubi se objasnjavajuci teoriju proizvodnih sistema onoj gomili zadriglih socijalista u skupstini. Uh,kako je bilo smesno gledati ih kako mrtvi ozbiljni pokusavaju da prate pricu koja nema veze sa drzavom i zivotom...ma ni sa cim.

To je bilo pocetkom '91. Posle vise nista nije bilo smesno
[ Odin D. @ 27.07.2010. 18:17 ] @
Wikipedia:
Citat:
The knowledge economy is a term that refers either to an economy of knowledge focused on the production and management of knowledge in the frame of economic constraints, or to a knowledge-based economy.

Sunce ti poljubim, ova definicija ce sigurno zahtjevati donosenje master plana za odgonetanje znacenja ovog pojma do 2020-te.
Koliko li ce rodjaka vlasti na konto toga biti prikaceno na DS ("drzavnu sisu" - predlazem usvajanje ove skracenice posto se navedeni pojam pojavljuje sa dovoljnom ucestanoscu da usteda u bajtovima na ES serveru nije zanemarljiva) u cilju svrckanja internetom zarad "proucavanja" navedenog pojma.
[ dejanet @ 27.07.2010. 18:20 ] @
Yep, DS ~ "Drzavna sisa" or "Drzavna sluzba"..

http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=27&nav_id=448185
Citat:
Beograd -- Vlada Srbije je odlučila da poveća maksimalan broj zaposlenih na neodređeno vreme u određenim državnim organima u odnosu na ranije donetu odluku.
[ Odin D. @ 27.07.2010. 18:59 ] @
Jedan od organa u kojima je odobreno povecanje zaposlenih je i Uprava carina.
Sticajem okolnosti odlicno poznajem jednu osobu koja radi bas tamo.

Prema informacijama iz prve ruke, oni efektivno - kad se sve sabere - rade jedan do dva dana u mjesecu. Ostalo vreme vise na youtube-u i prate tome slicne sadrzaje, a otkad su uveli zabranu pusenja u zatvorenim prostorijama vise od pola radnog vremena vise napolju na samovoljno proklamovanim pus-pauzama.
Osoba o kojoj govorim aktivno trazi drugi posao jer ne moze vise psihicki da podnosi nerad, nemar i javasluk.
Bilo kakva otvorena ili prikrivena kritika postojeceg stanja vodi u direktan sukob sa sisacima DS-e, koji su u ogromnoj vecini, te hrabri kriticar ubrzo postaje crna ovca sa kojom niko ne prica, svakodnevno izlozen tusevima prezrivih pogleda, dok sam ne pozeli da se pokupi odatle.
[ Roker23 @ 28.07.2010. 02:53 ] @
DS je parazit koji sisa toliko krvi da ce uskoro ubiti svog domacina - drzavu Srbiju i njene gradjane.

Procitah danas da firme u beogradu placaju tek samo 13 lokalnih taksi, najnovija u nizu je taksa na rasvetu :)))

uskoro sledi i taksa na cist smog :))

DS = rak rana Srbije
[ maliradojca @ 28.07.2010. 10:20 ] @
Intervju sa Dodikom na temu -> http://www.novosti.rs/vesti/na...4092-Uz-Srbiju-smo-i-kad-gresi
[ boccio @ 28.07.2010. 11:59 ] @
Citat:
Roker23
Procitah danas da firme u beogradu placaju tek samo 13 lokalnih taksi, najnovija u nizu je taksa na rasvetu :)))
uskoro sledi i taksa na cist smog :))
DS = rak rana Srbije

Kad smo kod toga, interesantan detalj. Takozvana "Taksa na isticanje firme", prakticno mandatorna taksa, je za 2010.g skocila oko 200%. Sada je ta taksa oko 1,500 EUR na godisnjem nivou (u zavisnosti od opstine, pricam za Nbgd).

Da uprostim, vi registrujete preduzetnicku radnju, ili d.o.o. kao malo preduzece (1-5 zaposlenih), i drzava vam uzme 1500 evra samo na racun toga sto na postanskom sanducetu ili interfonu mora da vam pise "Djokica d.o.o.".

Jbg, mora neko da izdrzava Ministarstvo za Kosovo i putne troskove 55 izaslanika-dzedaja....
[ mmix @ 28.07.2010. 15:22 ] @


Pa on covek zastupa interese Srpske, a nikad nije ni bila tajna da nece zajedno sa ostalima, sve sto je rekao je u principu tacno samo sto mu niko nece dozvoliti da taj referendum sprovede u delo, ni sad ni kasnije. Ako bude stani pani primice Bosnu sa sve GDPom od dolar po glavi u EU samo da ne dozvole cepanje BiH, kao sto su primili bugare i rumune kad je pocela da se formira balkanska trgovniska unija. Realno, pukli smo rat i izgubili suverenitet, ne postoji mnogo izbora, ili priznati stanje ili zapoceti 500-godisnji plan oslobadjanja "rodne grude" od turak.., ovaj, albanaca i cekati da se promeni konstelacija snaga na svetskoj sceni (po patentiranoj "nicija nije gorela do zore" metodologiji) da se teritorija okupira nazad. Do tad mozemo svima da im pljunemo pod prozor.

Cela ta prica sa Kosovom i UN je teska naiva kao sto je bila i sa MSPom. Zanimljivo i kako se Kineski sudija naprecac razboleo pred glasanje verovatno zato sto njiama nismo poklonili NIS. Srecom smo od njih most kupili inace bi i oni glasali za
[ Odin D. @ 28.07.2010. 16:02 ] @
Vracanje Kosova je sulud naum, pa sve i da je moguc.

Sta bi bilo kad bi se Kosovo vratilo u Srbiju? Totalna katastrofa. 3 srbijanska budzeta ne bi bila dovoljna samo da se tamo obezbedi kakav-takav red.
Za 2-3 decenije bi nas pregazili natalitetom i postali bi manjina u sopstvenoj drzavi i ubrzo bi nestalo drzave Srbije kao drzave Srba.

Jedina prihvatiljiva opcija bi bila vracanje samo teritorije bez naroda koji sad tamo obitava. A posto to nije moguce, onda je svako ko se bori za povratak Kosova u Srbiju kompletna budala.

Kosovo je fakticki izgubljeno jos prije vise decenija, a neki sad papiric na kom jo to sad i ozvaniceno nece nista sustinski promjeniti.

Opstanak trenutne garniture na vlasti jos uvijek pretezno zavisi od raspolozenja domaceg naroda i zato se sad oko Kosova laprda na ovakav nacin, posto vecina naroda jos nije spremna da prihvati realnost.

Medjutim, posto ova zemlja konstantno ide nizbrdo, doci ce jedan momenat kada ce opstanak tada vladajuce garniture zavisiti vise od spoljnjih faktora nego unutrasnjih, kao sto to uvijek biva sa zemljama koje odu suvise nizbrdo. U tom trenutku aktuelni politicari ce, u zamjenu za jos koji mandat, priznati nezavisnot Kosova bez imalo crvenila u licu, i jos ce to predstaviti kao neki uspjeh.
[ a1200 @ 28.07.2010. 17:35 ] @
Najbolje ukinuti Srbiju. Sto da se puni neki tamo zajednicki budzet, pisu neki kao zakoni, ima neki ustav, kontrolise neka teritorija, kad ionako jaci od nas odlucuju o svemu, a medjunarodno pravo ne postoji. Realno, mi mora da se savijamo ako mislimo da prezivimo, i prihvatamo svaku novu "realnost". Najbolje da svaki grad ili svaka opstina odluci kom carstvu ce da se prikloni... tako tamo gde su vecina Madjari, to nek bude Madjarska, Albanci, pa Albanija, logicno, "Bosnjaci" pa muslimanski deo federacije... a tamo gde su Srbi, pa to je ionako ne bitno, kad cemo svi sutra u Evropu koja nema alternativu i gde "granice nisu bitne". A i Srpsiki jezik, ko to govori - pa samo Srbi, najbolje da svi ucimo samo svetske jezike, npr. Engleski i Nemacki, od kojih, realno, ima neke koristi. Posto se istorija i jezik ne jedu, niti sipaju u traktore, sto bi mudrac Palma rekao, pa logicno da nam to ni ne treba, to je neki zaostatak na koji se loze zatucane patrJote... Ustvari, kad se tako izdeli zemlja, ostace Beogradski pasaluk, a to je zna se najvredniji deo, cist kao suza sa inteligencijom i elitom, a bez okolnih propalih regiona koji samo crpe sredstva te nekakve "zemlje". E onda je lako... BG lako moze da se proda nekom vecem igracu iz EU, sve djuture sa stanovnicima, a zna se da je vlasnik, kapitalista, uvek bolji prema svom vlasnistvu od "naroda", dakle drzava nam ni ne treba, i zato je treba samo smanjiti na nivo pogodan za jednu dobru aukciju na eBay-u, tj. privatizaciju, i eto prosperiteta...
[ vladd @ 28.07.2010. 17:44 ] @
Otprilike sam tako govorio jos u temi oko ukidnja viza

Saglasan sam sa svakom recenicom.

Elem, postavlja se pitanje, sta je to sto nas navodi na skockavanje ovakve, realne logike, sa postojecim, neizmisljenim postulatima.

Ocigledno je razlog bahata i intelektualno nedostojna oligarhija, koja se sastoji od lazne elite i kvaziintelektualaca.

Koja celu drzavu, sve njene probleme i mogucnosti drzave, podredjuje licnom konforu, afinitetima i licnoj satisfakciji.

Zavisno od tipa perverta, imamo i razlicite satisfakcije. Neki vole da se sepure, neki vole da su prosto prebogati, neki da sikaniraju i ismejavaju podredjene..

Realni problemi drzave se samo produbljuju, da bi se birokratiji obezbedila aktivnost i egzistencija. I Kosovo, i privreda i SVAKA aktivnost u zamljici Srbiji(sa 10-ak miliona stanovnika, i bez znacajnih resursa, globalno nebitnoj) sluze samo kao objekat za egzistenciju klike koja se smenjuje, ovako ili onako, na vlasti...

Poz

[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 17:53 ] @
OK, mislim da je do sada svako rekao sta je imao da kaze na ovu temu.

Nema potrebe da se ovo drzi otvoreno dalje, zato sto svi znamo u kakvu to raspravu vodi.