[ vlada131 @ 23.07.2010. 22:22 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=447536

Citat:
23. jul 2010. | 20:07 | Izvor: B92 Beograd -- Jednu Beograđanku je obezbeđenje grubo sklonilo sa ulaza u Prvi osnovni sud jer, prema njihovoj oceni, nije bila adekvatno obučena.

Radiju B92 javila se Beograđanka koja je imala vrlo neprijatno iskustvo sa radnikom obezbeđenja državne institucije.

Naime, Dragica Pejović nije puštena da uđe u Prvi osnovni sud u Beogradu pošto je radnik obezbeđenja procenio da je nepropisno obučena.

“On je rekao – razlog je zato što ste u papučama. Ja sam imala elegantne papuče-sandale sa štiklama, sa kojima inače zaista u sve ustanove ulazim i koje uopšte ne spadaju u one plastične papuče koje oni inače imaju na ulazu precrtane kao nedozvoljene“, objašnjava Dragica Pejović.

Čekajući supruga da završi posao u sudu, Dragica je primetila da radnik obezbeđenja pušta u zgradu suda radnicu u jednostavnim letnjim papučama, a zatim i troje ljudi u nepropisnim pantalonama.

Protestovala je i dobila odgovor radnika obezbeđenja da o tome ko će da uđe on odlučuje.

Zbog takvog odgovora Dragica Pejović je odlučila da se žali predsedniku suda.

“On (radnik obezbeđenja) je skočio do mene i rekao – ne, ne možete da ulazite, idite kupite neke cipele, pa onda možete da uđete. Onda me je sa obe ruke snažno povukao ka izlazu i odbacio sigurno nekih 10 do 15 metara, ali svom snagom. Usput, zamislite muškarac koji je ’87. godište mene sa obe ruke vuče napolje“, priča Dragica Pejović.

“Ja sam rekla – pustite me, ako je tako ja ću da izađem, ali da znate da na ovome neće da se završi, ja ću da Vas prijavim. Na samom početku se pojavila jedna žena koja je rekla – šta je Vama, šta radite toj gospođi? On je njoj rekao – ćutite Vi, ko Vas šta pita, nemojte sad i Vas da izbacim“, navodi ona.

Policija je obavila uviđaj, a na ruci Dragice Pejović ostale su modrice. U Višem sudu, koji je nadležan za stražu u Prvom osnovnom sudu, nam je rečeno da još nisu obavešteni da je bilo incidenata na ulazu u sud, ali da bi izveštaj sudske straže o tome trebalo da bude dostavljen najkasnije u ponedeljak ujutru.
[ 3way @ 23.07.2010. 23:26 ] @
Radnici obezbedjenja su uglavnom neuspeli panduri i kao takvi su olos nevidjen.
Kad imam kontakt sa njima pozelim da nosim hirurske rukavice...
[ abitbp6 @ 24.07.2010. 01:20 ] @
Ne sumnjam da je radnik obezbeđenja iskompleksirani panj i da se ponašao bahato (kompleks neuspelog policajca, kako je lepo primetio prethodni komentator), ali i ne sumnjam da je gospođa bila nepropisno obučena.
[ mmmilan @ 24.07.2010. 01:43 ] @
Na 40 stepeni bi stvarno mogli malo da izmene politiku.
Ne kazem da treba da se ulazi u atlet majici i sorcu za kupanje...
[ ventura @ 24.07.2010. 03:02 ] @
Citat:
mmmilan: Na 40 stepeni bi stvarno mogli malo da izmene politiku.
Ne kazem da treba da se ulazi u atlet majici i sorcu za kupanje...

Zbog takvih konja i postoje ta pravila...

Ne možeš u gaćama i potkošulji da obavljaš zvanične poslove... Ipak postoji neki bonton, red, poštovanje i civilizacijska pravila.
[ HeYoo @ 24.07.2010. 04:11 ] @
Me bitno da je sa stilom :)

[ Srđan Pavlović @ 24.07.2010. 05:42 ] @
Kako da sarmiras saltersku radnicu ako ti kosulja nije raskopcana, a grudi maljave. Sandale i bermude su Must-Have.
[ Tyler Durden @ 24.07.2010. 09:27 ] @
Citat:
ventura: Zbog takvih konja i postoje ta pravila...

Ne možeš u gaćama i potkošulji da obavljaš zvanične poslove... Ipak postoji neki bonton, red, poštovanje i civilizacijska pravila.


Onda se takvih konjima zabrani ulaz, a ne da svi moraju nositi odijela sa sve kravatom.
Zaista ne vidim u cemu je problem doci da registrujes auto u japankama i nekim bermuda preko koljena na ovoj vrucini...
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 09:44 ] @
+40 ?

Pa sta, kupite auto sa klimom i odelce za potrebe "opstenja sa drzavom"... Not that big of a deal.

Sent from my.... :-)

[ a1200 @ 24.07.2010. 09:50 ] @
Kol'ko vidim iz teksta, najveci problem u ovom slucaju je ustvari u:

1) Selektivnom postovanju propisa od strane polupismenog morona sa vrata - u stilu "JA sam ovde zakon!"
2) Nepotrebnoj i prekomernoj primeni sile - u stilu "Moze mi se", "Jel' ti znas KO sam ja!"

Taj lik, da je ovo normalna zemlja, bi trebao da dobije nogu, 'fala bogu pa postoje kamere, placene iz budzeta, pa se moze utvrditi tacna situacija. Ako su se trake "zagubile™" onda otkaz treba da ide i zaduzenom za video nadzor, zbog grubog propusta u obavljanju posla za koji je placen.

Problem je sto niko nece odgovarati nizasta... sto ne postoji kazna, i sto su ti likovi na vratima verovatno necije vezare - kao u ostalom i 70% ljudi u drzavnoj sluzbi.
[ Onaj @ 24.07.2010. 10:01 ] @
A šta će oni ljudi koji zbog nekih zdravstvenih problema (npr. nekakva za*ebana alergija) trenutno ne smeju da nose duge pantalone ili zatvorenu obuću?
[ Yoba @ 24.07.2010. 10:04 ] @
>>Onda se takvih konjima zabrani ulaz, a ne da svi moraju nositi odijela sa sve kravatom.


da ne pretera malo?

jedno je pristojno obucen (*) i "odelo ft kravata"


(*) znas, postoje razni materijali, tako da se moze obuci pristojno bez da ti bude vruce.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 10:05 ] @
Mene zanima jedna druga stvar...

Sta ako je gradjanin na socijalnom, hrani se u javnim kuhinjama.... i nema da se "pristojno obuce" tj. po meri nekog gorile ? :-)
[ ventura @ 24.07.2010. 10:11 ] @
Citat:
a1200:
2) Nepotrebnoj i prekomernoj primeni sile - u stilu "Moze mi se", "Jel' ti znas KO sam ja!"
...
Problem je sto niko nece odgovarati nizasta... sto ne postoji kazna, i sto su ti likovi na vratima verovatno necije vezare - kao u ostalom i 70% ljudi u drzavnoj sluzbi.

A odkud ti ovo znaš?

Na osnovu izjave žene koja je u ovom slučaju oštećena strana? Ono, nemoguće je da zamisliš da je ta žena mogla da digne frku na obezbeđenje, da srčai na njih, da ih psuje, vređa, baš kao i svi na ovoj temi po principu "majmune, imaš dva razreda škole, ti ćeš meni nešto da kažeš"...

Tip iz obezbeđenja ju je uhvatio za ruku (gornji deo ruke), i izveo iz sudnice... (pri čemu ju je po njenoj izjavi sa izlaza bacio nekih 10-15 metara, jer znamo da mu je ćale bio supermen a deda He-Man, da, sve fakt do fakta). Nije je tip opalio pesnicom, pa onesvešćenu uhvatio za nogu i izvukao iz suda, već ju je uhvatio za ruku ispod miške, i izveo, pri čemu sigurno treba da primeni malo čvršći stisak i 'firm' izvođenje, kao što i radi svaki izbacivač/radnik obezbeđenja na ovom svetu, kad se neko opire, i kad je došlo do toga da on treba nekoga fizički da udalji.
[ Yoba @ 24.07.2010. 10:12 ] @
jao kako banalizujes...


dakle, _istim_ tim razmisljanjem dolazimo do situacije kada u gspu MNOGO SMRDI!


dakle2, taj isti ima neke farmerke (ne ide valja zimi go?), opre ih uredno, zakrpi (to je minimala cena) i dodje uljudno da zavrsi sto treba


dakle3, razdovnjavas diskusiju jer se ne radi o socijalnom slucaju vec o BILMEZIMA koji bi u sorcu da udju. To je neka osnovna kultura, koja se sprovodi, od osnovne, preko sednje skole do fakulteta. Ali i na fakultetu je bilo takvih BILEMZA pa su ih profesori izbacivali sa predavanja --znachi, BILEMZ ima 20+ godina i ne zna kako da se pristojno obuce...
[ ventura @ 24.07.2010. 10:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mene zanima jedna druga stvar...

Sta ako je gradjanin na socijalnom, hrani se u javnim kuhinjama.... i nema da se "pristojno obuce" tj. po meri nekog gorile ? :-)

Ona lepo na srpskom jeziku kaže "ja se izvinjavam, ne mogu da ispoštujem vaša pravila jer mi je situacija takva i takva", nema tog čoveka koji ga ne bi pustio ako je takva situacija da nema šta drugo/pristojnije da obuče.
[ Tyler Durden @ 24.07.2010. 10:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: +40 ?

Pa sta, kupite auto sa klimom i odelce za potrebe "opstenja sa drzavom"... Not that big of a deal.

Sent from my.... :-)


Ne luduj Dimkovicu. Cuj, kupi auto sa klimom.... :)
Ne nego, izmislite polje sile koje ce se generisati iz vaseg rucnog sata i na razdaljini od 5mm od vaseg tijela generisati temperaturu koji vi podesite...

@Yoba,
namjerno sam karikirao, ali svake pantalone ili farmerke su za mene previse na ovu vrucinu. Maltretiranje i gotovo.
[ Yoba @ 24.07.2010. 10:17 ] @
Pa nista ako ti je maltertiranje ti onda nemoj da ides tamo vec plati advokatu koji ce se pristojno obuci da ti zavrsi sve sto treba.


lanene pantalone covece.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 10:18 ] @
Citat:

Ne luduj Dimkovicu. Cuj, kupi auto sa klimom.... :)


Nisi primetio malo ironije u mom postu?

Btw, treniranje strogoce od strane drzave na ovakvim stvarima je klasicna zaostavstina jednog drugog vremena. Jedno je da neko dodje polu-go bez kosulje, a drugo je imati najobicnije sandale koje su savrseno normalan deo odece u letnjim danima.

Ocigledno mandril koji "pusta" nema dovoljno kapaciteta u glavi da to ukapira.
[ a1200 @ 24.07.2010. 10:23 ] @
@Ventura: Modrice na ruci se ne dobijaju tek tako, niti se policija zove tek tako, i smara se sa davanjem izjave, trazenjem odgovornog - tj. retko ko ce zbog "nicega" da gubi zivce i vreme na +40... a druga stvar, zena je lepo rekla da je i druga zena, koja se tu zadesila, protestvovala na njihovo ponasanje - pa joj je odgovoreno u stilu da glada svoja posla inace ce isto da prodje.

U ostalom nesto nije jasno? Pa postoji video zapis, zar ne? Ili je i to misteriozno nestalo u ovoj "pravnoj" drzavi.

Sta cemo sa selektvnim pustanjem - ili kodeks oblacenja vazi za sve ili ne vazi?! U ostalom to je i bio inicijator ovog dogadjaja. Majmun sa vrata se po ko zna koji put pravi pametan, i sebe pretstavlja kao sudiju, porotu i izvrsioca... ma dobro, nekima je to normalno - Srbija™
[ ventura @ 24.07.2010. 10:32 ] @
Citat:
a1200: @Ventura: Modrice na ruci se ne dobijaju tek tako, niti se policija zove tek tako, i smara se sa davanjem izjave, trazenjem odgovornog... a druga stvar, zena je lepo rekla da je i druga zena, koja se tu zadesila, protestvovala na njihovo ponasanje - pa joj je odgovoreno u stilu da glada svoja posla inace ce isto da prodje.

I dobro, ima modrice na rukama, i šta sada?

Ako nisi primetio, žene dobiju modrice čak i da se neko očeše o njih u prevozu, a kamoli da neko uhvati ženu za ruku i tako je izbaci...

Citat:
a1200:
U ostalom nesto nije jasno? Pa postoji video zapis, zar ne? Ili je i to misteriozno nestalo u ovoj "pravnoj" drzavi.

Ej bre, pa ti likovi po sudovima nemaju osnovnih uslova za rad, verovatno sede na nekoj poluraspaloj školskoj stolici i stolu od pre 40-50 godina, a ti pričaš o nekakvim kamerama..

Citat:
a1200:
Sta cemo sa selektvnim pustanjem - ili kodeks oblacenja vazi za sve ili ne vazi?! U ostalom to je i bio inicijator ovog dogadjaja. Majmun sa vrata se po ko zna koji put pravi pametan, i sebe pretstavlja kao sudiju, porotu i izvrsioca... ma dobro, nekima je to normalno - Srbija™

Njihov posao je upravo da na osnovu svoje lične procene propuštaju ljude u sudnicu kako bi se održao neki nivo pristojnosti. Nijedan posao nije crno beli, pa tako se ne može ni ovo tako sagledavati. Suma summarum je da ti likovi primaju platu da bi selektivno puštali ljude u sudnicu.
[ flylord @ 24.07.2010. 10:45 ] @
i jel bi neko mogao da mi objasni u cemu je poenta tog "kodeksa oblacenja"? I zasto ja ne mogu da odem u sorcu gde hocu.. to je krsenje mog ustavnog prava na slobodu kretanja. A i to su javne ustanove.. one postoje zbog mene, a ne ja zbog njih. One treba meni da se prilagodjavaju, a ne ja njima.
[ ventura @ 24.07.2010. 10:55 ] @
Citat:
flylord: i jel bi neko mogao da mi objasni u cemu je poenta tog "kodeksa oblacenja"? I zasto ja ne mogu da odem u sorcu gde hocu.. to je krsenje mog ustavnog prava na slobodu kretanja. A i to su javne ustanove.. one postoje zbog mene, a ne ja zbog njih. One treba meni da se prilagodjavaju, a ne ja njima.

Kad te zaustavi policajac, da li ti možeš da mu se obratiš sa sledećom rečenicom:
"e bre majmune, šta si me zaustavio, šta hoćeš ti sad?"
To mu dođe sloboda govora... Al nešto verujem da ne bi baš dobro prošao u bilo kojoj državi na svetu da ovo kažeš panduru... Čak i u državama gde je sloboda govora eksplicitno dozvoljena ustavom...

Drugo, institucija popud suda zahteva određen nivo poštovanja. Ne možeš sudiji da kažeš "ej matora, nemoj da jedeš g***a nego završi to već jednom", tako ne možeš u gaćama i potkošulji da uđeš u prostorije suda.. Treće, sud nije nešto gde se ide svakodnevno, i dakle može se napraviti neki ustupak u oblačenju baš tog dana, čak i ako je mnogo toplo... Opštine i sl. institucije gde građani češće idu treba da imaju malo labavija pravila, ali opet ni tu ne bi trebao moći da uđeš u atlet majici i šorcu.
[ flylord @ 24.07.2010. 11:05 ] @
ja se pandurima obracam na isti nacin na koji zelim da se oni meni obracaju :). I to nema veze sa mojim vaspitanjem, zeljama, kulturom...

Ajde sledece pitanje: definisi mi to "postovanje ustanove". Kako to, ako udjem u prodavnicu u sorcu ja ne iskazujem nepostovanje, ako odem kod nekog u posetu, takodje ne iskazujem nepostovanje
U Banku intezu mogu udjem u sorcu ako hocu, u komercijalnu ne mogu. Znaci, da ne postoji univerzalna definicija..

I postovanje se ne iskazuje odecom. To bi onda znacilo da naturisti ne postuju nikog, sto apsolutno nije tacno
[ Count Zero @ 24.07.2010. 11:13 ] @
Pa eto ti naturisti npr. Ljudi se rodili goli (ko i svi) i imaju svoje ustavom zagarantovano pravo na slobodu (ne)oblačenja.
Zašto onda ne mogu da uđu u sud goli golcati? Ili u školu? Restoran? Ne? Nepravda, nema šta. I plaža (gde je ima) - odvojena. Odma' žalba ustavnom sudu, pa Strazbur. (Nažalost, ne mogu lično da je podnesu.)


Citat:
I postovanje se ne iskazuje odecom.

Odeća je itekako bitan deo "komunikacije" sa drugima. Zašto mnogi nose natpise na majicama? Da bi ih sami pročitali??
Da li ogledalo koriste samo najveći narcisi? Ne. Utisak koji ostavljamo na druge značajan je i nama samima. Dobro, sad će mnogi da kažu: mene baš briga, idem go, nosim samo šta mi je udobno itd. Kako god.
[ ventura @ 24.07.2010. 11:18 ] @
Citat:
flylord
Ajde sledece pitanje: definisi mi to "postovanje ustanove". Kako to, ako udjem u prodavnicu u sorcu ja ne iskazujem nepostovanje, ako odem kod nekog u posetu, takodje ne iskazujem nepostovanje

To ti samo misliš... Možda ti misliš da je ok da u goste u kuću nekome odeš u atlet majici i papučama kao da si krenuo na plažu, ali meni da neko tako dođe u goste smatrao bi ga izuzetno nepristojnim.

Citat:
flylord:
I postovanje se ne iskazuje odecom. To bi onda znacilo da naturisti ne postuju nikog, sto apsolutno nije tacno

Kakav zaključak. Naturisti se skidaju goli isključivo na za to predviđenim mestima (nudistički kampovi, plaže..), i tamo važi obrnuto pravilo da ako si obučen ti si nekulturan i izražavaš nepoštovanje. Ne može/neće ni naturista da se skine go bilo gde, jer ima određenu dozu kulture koja mu kaže na kojim mestima to može da radi na kojima ne.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 11:22 ] @
Nositi sandale i ulaziti polu go nema blage veze sa vezom.

Zabranjivati ljudima da ulaze u sandalama na +40 je cisto izivljavanje. I, uzgred, ne ulaze svi u zgradu suda da bi se videli sa sudijom - mogu da propisu neka dodatna pravila U SUDNICI, ali za ulaz u drzavnu zgradu da im lupe pecat... ma da, frak treba. I da se poklonis, poljubis ruku sto si dobio privilegiju da udjes.

Ma sta ja pricam, komunisticki mentalitet ocigledno iz nekih krajeva izaci nece. Upravo je iz tih divnih vremena nastala praksa da gradjani postoje zbog drzave, i da se postovanje iste uliva maltretiranjem kroz sto veci broj birokratskih propisa.
[ Count Zero @ 24.07.2010. 11:29 ] @
Postoji (katkad suptilna) razlika između sandala i papuča. U svakom slučaju, ostaje na obezbeđenju da proceni da li je neko "pristojno obučen".
Naravno, indikativno je kada isti propusti npr. devojke u "kratežu", ali ne i momke u šorcu. "Diskreciono pravo"
[ ventura @ 24.07.2010. 11:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nositi sandale i ulaziti polu go nema blage veze sa vezom.

Zabranjivati ljudima da ulaze u sandalama na +40 je cisto izivljavanje. I, uzgred, ne ulaze svi u zgradu suda da bi se videli sa sudijom - mogu da propisu neka dodatna pravila U SUDNICI, ali za ulaz u drzavnu zgradu da im lupe pecat... ma da, frak treba. I da se poklonis, poljubis ruku sto si dobio privilegiju da udjes.

Ma sta ja pricam, komunisticki mentalitet ocigledno iz nekih krajeva izaci nece. Upravo je iz tih divnih vremena nastala praksa da gradjani postoje zbog drzave, i da se postovanje iste uliva maltretiranjem kroz sto veci broj birokratskih propisa.

Sad mi treba da budemo veći katolici od pape...

U kojoj to državi možeš ovako da ušetaš u zgradu suda:


Ovako obučen možeš na plažu, a ne u školu, bolnicu, opštinu, sud itd.

Ovo bi bila recimo malo pristojnija varijanta, sa kojom bi dozvolio da se ulazi u opštine i tako sl. institucije gde postoji potreba za češćim posetama:


Što se tiče pravila ulaska u sudove, po USA je neka norma da se u sudnicu ulazi isključivo u odelu. A ako si posmatrač, ili posećuješ zgradu suda onda je obavezna majica sa kragnom, pantalone (može i farmerke) i cipele naravno.

Evo recimo pravila oblaćenja za sud u Novom Meksiku, dakle u pustinji oni za posetu sudu traže obavezne pantalone i cipele, a mi ovde bi da izmišljamo toplu vodu:
http://www.nmcourt.fed.us/web/...udges/Files/kellydresscode.pdf
[ flylord @ 24.07.2010. 11:34 ] @
Citat:
ventura: Kakav zaključak. Naturisti se skidaju goli isključivo na za to predviđenim mestima (nudistički kampovi, plaže..), i tamo važi obrnuto pravilo da ako si obučen ti si nekulturan i izražavaš nepoštovanje. Ne može/neće ni naturista da se skine go bilo gde, jer ima određenu dozu kulture koja mu kaže na kojim mestima to može da radi na kojima ne.


ne ulaze bilo gde takvi da ih ne bi kaznili. I naturisti su cesto goli i svojoj kuci, i na jos mnogo mesta koja nisu nudisticki kampovi, koji su za nudiste :)
[ flylord @ 24.07.2010. 11:34 ] @
i sta je tacno i konkretno nepristojno u papucama? Nek mi neko lepo ovo obrazlozi...
[ jablan @ 24.07.2010. 11:36 ] @
Malo paradoksalno zvuči, ali i ti ljudi koji su naprimani na državnu sisu preko svake mere imaju potrebu da se osećaju korisnim i da imaju utisak da rade neki "svoj posao". Taj nesrećnik na portirnici ima dve mogućnosti - da sedi u kabini, smara se i oseća se suvišnim ili da radi svoj posao onako kako ga on zamišlja.

Sa druge strane, one mastiljare koji sede u istom tom sudu isto imaju potrebu da nešto rade, pa onda zakeraju tražeći ti obrazac FT1P, premeštajući predmete sa jednog stola na drugi itd.

Postoji samo jedno rešenje za sve te probleme: OTKAZI.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 11:39 ] @
@Ventura,

Radi se o pravilima za ulaz u SUDNICU (courtroom!)

Mislim da ne treba da ti objasnjavam da osim sudnice postoje jos neke prostorije - prostorije u kojima se obavljaju administrativni poslovi i gde nema tih pravila.
[ Shadowed @ 24.07.2010. 11:42 ] @
Ventura, nepristojno je chachkati nos na ulici. Je l' i to treba zakonom zabraniti? :)

Postoje razni nivoi nepristojnosti i neukusnog ponasanja ali ne mozes sve zabraniti zaknom. U suprotnom bi imao situaciju robotizacije drustva. Naravno, treba povuci negde crtu, tipa da ljudi ne mogu bas goli ici i sl. i ono oko cega se ne slazemo ovde je to gde treba tu crtu povuci.
Mislim da zakon treba da odredjuje neki neophodan minimum takvih stvari i da je ovo cisto izivljavanje.

Druga stvar, nisam ja duzan nikog da postujem. I kada odem u sud, ja nisam otisao kod njih u kucu, nego u svoju i zajednicku od ostalih gradjana jer je to nasa ustanova (sluzi nama, ne mi njoj). Oni kada dodju na posao, dosli su kod nas.
[ morihei ueshiba @ 24.07.2010. 11:43 ] @


[ flylord @ 24.07.2010. 11:48 ] @
da li bi neki bušmanin bio nepristojan ako bi u svojoj odeci usao u zgradu suda?
Eto ja sam škot po poreklu, da li bih mogao u svojoj nacionalnoj odeci da odem u zgradu suda i da me ne izbace?
[ Paunic91 @ 24.07.2010. 11:56 ] @
Citat:
i sta je tacno i konkretno nepristojno u papucama? Nek mi neko lepo ovo obrazlozi



Nema tu nista nepristojno, samo je neugledno i ruzno. Da jeste, niko ih ne bi nosio. Samo, onaj koji ih je izmislio, verovatno je u vidu imao suncanu plazu a ne klimatizovanu prostoriju :)
A zamisli da na plazi vidis lika kako dolazi u odelu sa kravatom i cipelama...

Ko da i taj sudija, i taj cuvar ne bi se radije brckali u nekom bazenu, ili na Adi.

A sto se tice dress code-a generalno, imaju i neki restorani gde ne mozes uci asa-basa, vec propisno obucen.


Sto se tice incidenta, ne treba ga komentarisati dok se ne vidi snimak ako ga ima (CEO snimak, a ne samo par sekundi kako cuvar izbacuje zenu).. Uvek treba saslusati i onu drugu stranu, ali ako vec spekulisemo o tome, mozda je gospodja nosila prekratke pantalone (one kratke, mislim da ih zovu kapri ili tako nesto), pa eto, malo i ona da ima "njenih 5 minuta".. Cisto nagadjam..

Citat:
Eto ja sam škot po poreklu, da li bih mogao u svojoj nacionalnoj odeci da odem u zgradu suda i da me ne izbace


Kilt je nesto savim drugo.. Da si pravi škot (zamalo da se zeznem na "celavoj latinici" :) ), znao bi da kilt nije isto sto i zenka suknja.. :)))


edit: odgovor na propustenu poruku



[ flylord @ 24.07.2010. 12:02 ] @
ok, Ajde mi reci sta je neugledno i ruzno u papucama.
I zasto su sandale ok a papuce nisu. Zasto ja majica sa rukavima ok, a majica na bretele nije ok ?


Citat:
A sto se tice dress code-a generalno, imaju i neki restorani gde ne mozes uci asa-basa, vec propisno obucen.


Nema to veze sa postovanjem :) ili pristojnoscu, nego sa tim kakva klijentela dolazi.

Citat:
Sto se tice incidenta, ne treba ga komentarisati dok se ne vidi snimak ako ga ima (CEO snimak, a ne samo par sekundi kako cuvar izbacuje zenu).. Uvek treba saslusati i onu drugu stranu, ali ako vec spekulisemo o tome, mozda je gospodja nosila prekratke pantalone (one kratke, mislim da ih zovu kapri ili tako nesto), pa eto, malo i ona da ima "njenih 5 minuta".. Cisto nagadjam..


pa ne nagadjas. Ovo je samo jos jedna novinarska prica. Novinari zele pricu a zena je (po svom misljenju) dozivela nepravdu. Da je neki muskarac tako nesto doziveo, ne bi niko reagovao. A ako bi ispricali celu pricu, mozda ne bi bila zanimljiva
[ ventura @ 24.07.2010. 12:06 ] @
Jako je tužno da se mi ovde raspravljamo o tome zašto neko ne bi mogao da uđe u papučama i potkošulji u sudnicu, mi koji generalno pripadamo nekoj nazovi intelektualnoj eliti ove države, i koji bi prvi trebali da znamo šta je bonton, šta je pristojno a šta ne, i da se držimo toga...

Zamislite kakav je onda ostatak države.
[ Paunic91 @ 24.07.2010. 12:12 ] @
Citat:
Zasto je majica sa rukavima ok, a majica na bretele nije ok ?



Lepo si postavio pitanje. Mislim da je stvar u razgolicenosti. Bar sto se tice tih institucija, kao sto su sudovi, SUP-ovi, skole...

Jedan istinit primer: svecana dodela diploma u srednjoj skoli.To je ovo na mojoj slici. Elem, jedan lik BUKVALNO je dosao u onoj majici na tregere, alo sto kao ima neke tribale i cuda po ledjima, onda neki krakti sorc (verovatno u tome kopa njivu) i one papuce za plazu.

Sad se stavi u ulogu poslodavca, dodjes tu (kao, trazis nekog da zaposlis, jel' ) i koga bi pre zaposlio? Njega ili mene, iako imamo iste diplome? (U zvanju, u ocenama sam daleeeko ispred njega.. :) )






edit: quote umesto bold
[ flylord @ 24.07.2010. 12:13 ] @
Ventura, mi se ne raspravljamo :). Pricamo sasvim normalno koliko ja vidim.
Ja sam po ubedjenju naturista, i meni nema nista nepristojno u ljudskom telu. Ali na primer, ja nikad ne ulazim u banku samo u sorcu (bez majice), jer je mnogo hladno (stavise, ja inace i ne nosim ni sorceve ni papuce po gradu). Ni kuci nisam maltene nikad go, jer znoj unistava namestaj na kome sedim, a lagana odeca skuplja znoj. Znaci, i pored mog ubedjenja, kod mene je mnogo vise dominantna prakticna strana.

Ali i dalje je za mene besmisleno postojanje dress kodova u javnim ustanovama. Drugo je tvoj privatni stan. Kod mene kuci mozes dodjes i go. I to su moja pravila. Tvoje pravilo je drugacije, i ako unapred znam tvoje pravilo ja bih ga 100% ispostovao. Ali tvoja kuca nije javno mesto, i ja ne moram da dolazim kod tebe u posetu, a u sud/opstinu/banku moram da odem, ponekad

[ Paunic91 @ 24.07.2010. 12:16 ] @
Jao, sad sam se setio. Pa moramo da izgledamo ugladjeni za Evopejce.... /sarkasm off
[ flylord @ 24.07.2010. 12:17 ] @
Citat:
Paunic91:
Sad se stavi u ulogu poslodavca, dodjes tu (kao, trazis nekog da zaposlis, jel' ) i koga bi pre zaposlio? Njega ili mene, iako imamo iste diplome? (U zvanju, u ocenama sam daleeeko ispred njega.. :) )


S'obzirom da ja i jesam poslodavac :D, zaposlio bih onog ko ima bolje znanje, i ko je sposobniji da radi za mene. Kod mene u firmi nema dress koda :). Ali bas nikakvog :)
[ Shadowed @ 24.07.2010. 12:19 ] @
Citat:
ventura: Jako je tužno da se mi ovde raspravljamo o tome zašto neko ne bi mogao da uđe u papučama i potkošulji u sudnicu, mi koji generalno pripadamo nekoj nazovi intelektualnoj eliti ove države, i koji bi prvi trebali da znamo šta je bonton, šta je pristojno a šta ne, i da se držimo toga...

Zamislite kakav je onda ostatak države.

slozio bih se sa recenim, al' sa suprotne strane gledista :)

Anyway, jasno je sta je bonton i pristojnost, ali ne mozes terati zakonom nekog da se ponasa po bontonu (mislim, ok, ocigledno moze, ali ne bi trebalo). Zamisli, ulazis u prodavnicu, za tobom zena, i zaustavi te policajac jer je nisi propustio po bontonu.
[ milance_kg @ 24.07.2010. 12:21 ] @
Ma bre... otkud volina se razume u ukusno letnje pristojno odevanje :) Hoce takve stvari da se desavaju ako nekome ko je sisao
sa planine i mozak funkcionise na princip - TRUE : FALSE ....
[ flylord @ 24.07.2010. 12:22 ] @
btw, zasto bih morao da propustim zenu ako su zene ravnopravne ? Bonton je besmislen, i stvoren u jedno doba koje vise ne vazi i koje vise ne postoji
[ the_tosic @ 24.07.2010. 12:26 ] @
Citat:
Sad se stavi u ulogu poslodavca, dodjes tu (kao, trazis nekog da zaposlis, jel' ) i koga bi pre zaposlio? Njega ili mene, iako imamo iste diplome? (U zvanju, u ocenama sam daleeeko ispred njega.. :) )

Paunic jedno je poslodavac (privatna firma), a drugo sud. Za poslodavca me bas briga njegova firma nek radi sta hoce. A u sud moram da odem po papir (recimo da se ne vodi postupak protiv mene). Da bih dosao do suda moram bukvalno da provedem 40min po autobusima i 10 min u pesacenju do suda. I sta treba da idem u farmerkama na 40 stepeni? Necu otici go, ali ne vidim sta je problem u bermudama do kolena, majci s kratkim rukavima.
[ Joker @ 24.07.2010. 12:31 ] @
@ventura
u svakom postu spominješ ulazak u sudnicu, a ženi je zabranjeno da uđe u sud. Ima razlike.
[ milance_kg @ 24.07.2010. 12:36 ] @
Citat:
flylord: btw, zasto bih morao da propustim zenu ako su zene ravnopravne ? Bonton je besmislen, i stvoren u jedno doba koje vise ne vazi i koje vise ne postoji


Eeee, ne budi na kraj srca... uzeo si za primer sekusalno frustrirane muskarace :)... One su zelele ravnopravnost...
sa druge strane svaka divna pristojna dama ako nista drugo zasluzuje da joj ustupim mesto u busu, propustim
u redu,.... ja samo zelim da ostanu i dalje zenstvene, bez toga mi ne bi vredeo zivot :) :)
[ flylord @ 24.07.2010. 12:40 ] @
"moralisti" su uvek gazili preko leseva da bi svima ostalima naturili svoje misljenje i svoje komplekse. Cela fora je, da je nepristojno biti razgolicen. Znaci nisu nepristojne papuce, ili sorc, ili majica na bretele. Ne pristojno je bili razgolicen, ne daj boze go. Zato sto je to nesto cega se treba stideti. I to nas okruzenje uci celog zivota.. stidi se samog sebe. Nemoj nikad da se pokazujes, jer je to za najvecu osudu.

Ako prospem kesu sa djubretom na sred centra grada, necu biti kaznjen. Ako pljujem po gradu, sve je ok. Stavise, mogu da radim mnogo toga, sto svima smeta, i niko mi ne moze nista. Ali ako se skinem go, bicu momentalno priveden u stanicu, dobicu prekrsajnu prijavu, izveden pred sud, i kaznjen sa jedno 15000 dinara :)

Bez problema mogu da bacim neki papir na pod u opstini, i da me niko ne izbaci. Mogu i da pljunem tamo, i samo ce me opomenu i nista vise. Ali ako odem u sorcu, pozelece da me lincuju.
[ Miroslav Cvejić @ 24.07.2010. 12:41 ] @
[BS]Baš je cool u japankama ići. Nema lepšeg prizora od prljavih nogu i arome koju stvara znoj u kombinaciji sa plastikom. Još je više cool kada bi npr. kelneri bili u šorcevima, majicama bez rukava i u japankama. Kad mogu gosti, može i osoblje. I naravno, zašto bi sudovi bili bolji od restorana? Pa setite se škole (osnovne, srednje, više/faksa). Svi su u japankama čim ogreje sunce. WTF? Čemu frka?[/BS]
[ milance_kg @ 24.07.2010. 12:49 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: [BS]Baš je cool u japankama ići. Nema lepšeg prizora od prljavih nogu i arome koju stvara znoj u kombinaciji sa plastikom. Još je više cool kada bi npr. kelneri bili u šorcevima, majicama bez rukava i u japankama. Kad mogu gosti, može i osoblje. I naravno, zašto bi sudovi bili bolji od restorana? Pa setite se škole (osnovne, srednje, više/faksa). Svi su u japankama čim ogreje sunce. WTF? Čemu frka?[/BS]


Jes' ti u pravu :) Probao to cudo, ali me boli palac na nozi od njih:) Potpuno se slazem da je OK biti lako obucen, sa 'tekovinama' pocetka 21-og veka,
bez setnji kao na plazi, ali za zene lepe sandale, suknja iznad kolena i majica, kosulja, ... (ona koja 'ima' da naglasi :)), sasvim ok...
Sa druge strane setnja u odeci za 'plazu' na mestu koja nije plaza... na ide...
[ Shadowed @ 24.07.2010. 12:56 ] @
Citat:
flylord: btw, zasto bih morao da propustim zenu ako su zene ravnopravne ? Bonton je besmislen, i stvoren u jedno doba koje vise ne vazi i koje vise ne postoji

Pa ne moras, to i jeste poenta. Bonton nije nesto sto treba da bude obaveza. Mozda je mnogima neka norma ponasanja, ali nije do zakona da ga propisuje.
[ milance_kg @ 24.07.2010. 12:59 ] @
Citat:
flylord: "moralisti" su uvek gazili preko leseva da bi svima ostalima naturili svoje misljenje i svoje komplekse. Cela fora je, da je nepristojno biti razgolicen. Znaci nisu nepristojne papuce, ili sorc, ili majica na bretele. Ne pristojno je bili razgolicen, ne daj boze go. Zato sto je to nesto cega se treba stideti. I to nas okruzenje uci celog zivota.. stidi se samog sebe. Nemoj nikad da se pokazujes, jer je to za najvecu osudu.

Ako prospem kesu sa djubretom na sred centra grada, necu biti kaznjen. Ako pljujem po gradu, sve je ok. Stavise, mogu da radim mnogo toga, sto svima smeta, i niko mi ne moze nista. Ali ako se skinem go, bicu momentalno priveden u stanicu, dobicu prekrsajnu prijavu, izveden pred sud, i kaznjen sa jedno 15000 dinara :)

Bez problema mogu da bacim neki papir na pod u opstini, i da me niko ne izbaci. Mogu i da pljunem tamo, i samo ce me opomenu i nista vise. Ali ako odem u sorcu, pozelece da me lincuju.


OK, mislim da postoje nudisticke plaze... sasvim ok. Ja i moja gospodja planiramo posetiti jednu :)... jednostavno da se ne sablaznjavaju na nas, ali to je ipak nudisticka.
[ flylord @ 24.07.2010. 13:03 ] @
Citat:
Shadowed: Pa ne moras, to i jeste poenta. Bonton nije nesto sto treba da bude obaveza. Mozda je mnogima neka norma ponasanja, ali nije do zakona da ga propisuje.


Trenutno zakon propisuju oni koji misle drugacije od mene i tebe :S
[ Yoba @ 24.07.2010. 14:05 ] @
>>Kod mene u firmi nema dress koda :). Ali bas nikakvog :)


to je zato sto je tvoja firma mala, kada prerastete u vecu kompaniju imacete strozijea pravila...po istoj logici sud nije cevabdzinica.


nepristojno je uci u sorcu jer nece niko da gleda tvoje maljave noge, as simple as that.
[ flylord @ 24.07.2010. 14:07 ] @
Nece kod mene nikad biti takvih glupih pravila. To je protiv mojih ubedjenja. Ja privi ne zelim da mi iko namece tako nesto.


A daaa, kako to da nikom ne smetaju "moje" maljave noge na bazenu, ulici, kaficu... Znaci da nema veze sa tim, nego sa necim drugim
[ the_tosic @ 24.07.2010. 14:11 ] @
Cek cek Yoba, a da je neka riba u suknji do iznad kolena to bi bilo korektno?
[ flylord @ 24.07.2010. 14:11 ] @
Ili dete
[ a1200 @ 24.07.2010. 14:28 ] @
Ma u Srbiji je korektno ono sto majmun na vratima kaze... simple as that. On je ipak placen budzetskim parama, i on je taj koji se pita ko i kako moze da udje u javnu instituciju, a koja treba da je na usluzi svim gradjanima i koja se finansira parama od poreza tih istih gradjana. Ako njemu licno odgovara da neko udje u minicu to je ok, ako mu odgovara da neko udje u shorcu i sandalama, a da neko drugi isto tako obucen, ne moze da udje - pa i to je OK, jer u Srbiji se ne radi po propisima i zakonima, nego onako kako ti za to "ovlasceno lice ili organ", po njegovoj slobodnoj proceni ili raspolozenju, zalomi. Jer ne bi on bio to sto jeste, bez razloga... u ovoj nasoj uredjenoj "pravnoj" drzavi... zar ne...
[ morihei ueshiba @ 24.07.2010. 14:28 ] @
Da bi javna institucija zahtevala od mene nesto,prvo mora da ispuni ono zbog cega je ta institucija osnovana i sisa pare od mene kao poreskog obveznika. S obzirom na nivo ozbiljnosti i efikasnosti tih drzavnih servisa u Srbiji(opstine,sudovi,SUP-ovi),svako ko u njih udje obucen u nesto vise od ruzicastih tangi vec je iskazao mnogo vise postovanja nego sto oni zasluzuju.

Pre par godina sam bio u opstini Indjija da zavrsim neku papirologiju.Usao sam u sandalama i t-short majici i zavrsio posao za vreme pauze za dorucak,a ocekivao sam da ce da me cimaju bar tri dana.Na vratima nije stajao majmunoliki dziber,nego momak i devojka koji su mi dali precizne informacije kome da se obratim. Bio sam veoma prijatno iznenadjen i sledeci put sam se obukao mnogo ozbiljnije iz postovanja prema instituciji koja je profesionalno,ljubazno i na vreme resila ono sto joj je bilo u nadleznosti. I kad god budem tamo isao ima da obucem odelo i kravatu ako bude i +50.Tako to ide,a ne silom.
[ Count Zero @ 24.07.2010. 14:29 ] @
E pa dobro vi što zagovarate "slobode" - zašto da pravimo razliku između suda i sudnice? Zašto ne bismo i u sudnici (koja je je l' te isto "naš", narodni objekat ) nosili šorc, japanke i "siledžijke"? Očigledno je da granica negde mora da postoji, ali se ne slažemo gde.

[ a1200 @ 24.07.2010. 14:33 ] @
Granica, jasno definisana, naravno da mora da postoji. Ali ono sto trenutno postoji, a to je da majmun tebi zabrani da udjes, ali zato na tvoje oci dozvoljava drugima isto tako obucenim da ulaze, e to ne postoji u normalnim zemljama, i to nema veze ni sa kakvom granicom ili bontonom. A onda kad mu se prigovori, on te lepo primenom sile izbaci napolje... bez da ti dozvoli da ulozis zalbu kod njegovog sefa ili drugog nadleznog u toj javnoj instituciji.
[ flylord @ 24.07.2010. 14:35 ] @
A zasto bi uopste postojala granica kad je u pitanju odeca? Niko nema stetu zbog toga sto sam je neko u sorcu, papucama, ili potpuno bez odece.

Aj da postavim jedno drugacije pitanje: zasto je zabranjeno ici ulicom go, ili ici na bazen go. Ulica nije nikakva ustanova prema kojoj treba imati (tamo neko) postovanje.
[ a1200 @ 24.07.2010. 14:41 ] @
Zato sto postoji odredjeno, opsteprihvaceno (vecinski prihvaceno), drustveno ponasanje - koje se smatra normalnim i pristojnim za to drustvo. Ono se razlikuje od drustva do drustva, i menja se vremenom. U Srbiji je recimo nekulturno ici go ulicom, zasto? Pa zato sto je takva klasifikacija sta je kulturno/sta nije opsteprihvacena od strane najveceg dela populacije. To ne znaci da u nekoj drugoj zemlji ili drustvu ne bi bilo opste prihvaceno da se ide go, a odeca se smatrala krajnjom nekulturom. Recimo, nacin odevanja u Indiji, ili Iranu (za zene), se bitno razlikuje od ovog u Srbiji.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 14:42 ] @
Btw, nemojte mesati dress-code u firmama sa ovim.

Dress code je volja firme da prema klijentima iskaze postovanje i vazi iskljucivo za zaposlene. U banku mozete uci u sandalama, dok radnik banke vrlo verovatno ne moze nositi sandale na posao.

Sto se ulaza u javne ustanove tice, kao sto a1200 rece, mora postojati neka granica pristojnosti ispod koje se ne sme ici - ali nesto mi se cini da su sandale prilicno iznad neke normalne granice pristojnosti. Plus, naravno, opet - ta pravila ne mogu biti proizvoljna i data na slobodnom tumacenje nekom pajseru.

Takodje, nije isto biti u sudnici - ispred sudije, i uci u zgradu suda da bi vam na salteru lupili pecat.

Citat:
flylord
A zasto bi uopste postojala granica kad je u pitanju odeca? Niko nema stetu zbog toga sto sam je neko u sorcu, papucama, ili potpuno bez odece.


Granica uvek postoji, i u najliberalnijim zemljama. Recimo nigde ne mozes uci go (ako izuzmemo neka amazonska plemena).

Zasto?

Zato sto je pokazivanje sopstvene guzice i polnog organa nesto sto se smatra uznemiravanje drugih u drustvu u kojem zivimo.
[ milance_kg @ 24.07.2010. 14:50 ] @
Citat:
a1200: Granica, jasno definisana, naravno da mora da postoji. Ali ono sto trenutno postoji, a to je da majmun tebi zabrani da udjes, ali zato na tvoje oci dozvoljava drugima isto tako obucenim da ulaze, e to ne postoji u normalnim zemljama, i to nema veze ni sa kakvom granicom ili bontonom. A onda kad mu se prigovori, on te lepo primenom sile izbaci napolje... bez da ti dozvoli da ulozis zalbu kod njegovog sefa ili drugog nadleznog u toj javnoj instituciji.


Ma ovo ide tipa na pitanje : "Jel' bre, jesi ti jaci od mene!". Pa ako si jaci (i ako nisi, ali si 'neciji') onda ok...
ovako resto ide na silu, koja nije za preporuku, ima neko opet jaci.

Granice pristojnog sa voljom volova negde se mesaju kao dve krive u nekim grafikonima, tipa astrologije, mozda Milan Tarot moze dati odgovor,
kad idete u opstinu , sud, ... da li da 6 ili 7 puta okrenete lavor na glavi u levo ili udesno :)
[ Onaj @ 24.07.2010. 15:13 ] @
Citat:
milance_kg: mozda Milan Tarot moze dati odgovor


Milan Radonjić zvani Tarot nema tih problema, on u sud može i go i niko mu ništa neće ni reći. Ustvari, on u sud i ne ide niti će ići jer radi za policiju po zadatku karikira i blati sve što nije pravoslavlje kako bi se narod zgrožen time okrenuo tzv pravim vrednostima. Mislim, probajte vi sve ono da kažete javno (npr. nadrilekarstvo tipa "ja lečim dodirom, ne idite kod lekara - kod mene treba da dodjete" i sl.) - pokupila bi Vas marica samo tako.
[ milance_kg @ 24.07.2010. 15:25 ] @
Citat:
Onaj: Milan Radonjić zvani Tarot nema tih problema, on u sud može i go i niko mu ništa neće ni reći. Ustvari, on u sud i ne ide niti će ići jer radi za policiju ;) po zadatku karikira i blati sve što nije pravoslavlje kako bi se narod zgrožen time okrenuo tzv pravim vrednostima. Mislim, probajte vi sve ono da kažete javno (npr. nadrilekarstvo tipa "ja lečim dodirom, ne idite kod lekara - kod mene treba da dodjete" i sl.) - pokupila bi Vas marica samo tako.


Dragi gospodine, a da se Vi ne bavite takvim aktivnostima? Doktor Batut je lepu knjigu napisao o nadrilekarstvu...
ali danas se sve izvetropirilo, pa ni u zvanicne lekare neki put ne verujem dok ne dam 200 eur pa na vise :)...

Milan tarot samo ismeva takve pojave, i skidam kapu na trudu, ne njegovom nego upornih budala koje zovu.
Paravoslavlje kao pravoslavlje ne leci, to je religija... daje Vam na volju da verujete ili ne..
Sad sto pojedine budale to u svom vracanju (sto nije po kanonu) predstavljaju da u svojim
'vradzbinama' im pomaze krst 'casni' to su druge stvari...
[ Onaj @ 24.07.2010. 17:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Sto se ulaza u javne ustanove tice, kao sto a1200 rece, mora postojati neka granica pristojnosti ispod koje se ne sme ici - ali nesto mi se cini da su sandale prilicno iznad neke normalne granice pristojnosti. Plus, naravno, opet - ta pravila ne mogu biti proizvoljna i data na slobodnom tumacenje nekom pajseru.


To se lako može rešiti tako što bi se tom pajseru dostavio spisak prikladne i neprikladne odeće, pa kad pajseru nije jasno šta je prikladno a šta ne lepo konsultuje se sa nekim pametnijim a ne odmah da bije (i to bije žene koje su znatno slabije od njega).

[Ovu poruku je menjao Onaj dana 24.07.2010. u 20:00 GMT+1]
[ ventura @ 24.07.2010. 17:43 ] @
Citat:
a1200: Granica, jasno definisana, naravno da mora da postoji. Ali ono sto trenutno postoji, a to je da majmun tebi zabrani da udjes, ali zato na tvoje oci dozvoljava drugima isto tako obucenim da ulaze, e to ne postoji u normalnim zemljama, i to nema veze ni sa kakvom granicom ili bontonom. A onda kad mu se prigovori, on te lepo primenom sile izbaci napolje... bez da ti dozvoli da ulozis zalbu kod njegovog sefa ili drugog nadleznog u toj javnoj instituciji.

Ne može sve da bude crno-belo. Ako idemo tim principom onda ćemo doći do toga da prepisujemo propise o ispravnim uglovima zakrivljenja krastavca i oblika banana, što je apsurd.

Šta treba da postoji pravilo da šorc mora da bude max 2cm iznad lateralnog meniskusa. Ti se pojaviš ša šorcom koji je 3 cm iznad, i on te ne pusti u zgradu. Ili recimo da pravilnih definiše sve žive oblike sandala, one koji su dozvoljeni i one koji nisu, pa ako ne pripadaš dozvoljenoj grupi po defaultu nisi dozvoljen...

Donošenje takvih pravilnika je apsurd i bizarnost. Zbog toga i postoji radnih obezbeđenja koji prema ličnoj proceni može da odluči da li je neko propisno obučen ili ne, i može da se desi da jednu osobu zaustavi i ne propusti, dok drugu maltene isto obučenu propusti bez problema.
U normalnim državama na koje se tako pozivate, nema mnogo ljudi koji krenu na plažu, pa usput posete sud ili opštinu da obave neki posao, ili krenu u opštinu/sud a namerno se obuku kao za plažu. Nemojmo da se varamo, nismo mi jedini. Bugari su još veći divljaci od nas, i tamo je mnogo češće potrebno objasniti nekome na ulazu u sud zašto ne treba doći u sud u majici bez rukava, džins šorcu koji jedva pokriva jaja i crnim kožnim sandalama... Da neko tako obučen prošeta kroz knez mihajlovu, verovatno bi ga gledali kao najvećeg čudaka, iako je to u centru sofije sasvim normalno i niko se ne bi ni okrenuo. Ali ako narod apsolutno nema ukusa ni za ponašanje ni za oblačenje, to ne znači da mu ne treba skrenuti pažnju na to, i pokušati ga edukovati.

Citat:
Onaj:
To se lako može rešiti tako što bi se tom pajseru dostavio spisak prikladne i neprikladne odeće, pa kad pajseru nije jasno šta je prikladno a šta ne lepo konsultuje se sa nekim pametnijim a ne odmah da bije (i to bije žene koje su znatno slabije od njega).

Niti je tip tukao tu ženu, niti je bio nasilan. Žena nije htela da napusti prostorije, pri čemu je sporni lik bio zadužen za obezbeđenje istih, i tip je maksimalno profesionalno nastupio tako što je uhvatio pod mišku i izveo napolje. Da joj je udario šamar, udario pesnicom, oborio na zemlju, tukao sa njom, to bi bilo neprofesionalno i kažnjivo, ali ja ne vidim apsolutno ništa sporno u tome da te radnik obezbeđenja izbaci napolje ako praviš sranja u njegovom objektu.
[ Paunic91 @ 24.07.2010. 18:12 ] @
Sto se tice tog "okrsaja", tu je radnik sve radio "by the book". Ispratio je zenu isto kao sto bi i muskarca (pa to je i poenta ravnopravnosti, isto prema svima), a sem toga, posto je sve bilo po pravilniku, zena nema prava da se zali ni na sta. Mozete da mislite sta hocete o meni, ali tako je. Realno bato.

Da se vratim na temu. Neko je pomenuo suknju do kolena. To podrazumeva da se vidi dobar deo butine, sto moze da insinuira na, jel'te, igre iza zakljucanih vrata :) Salu na stranu, ali kako muskarcima, tako i zenama. Sve preko kolena je dozvoljeno. Sandale ne bi trebalo braniti, to je vise kao "siva zona". Samo, ako vide nekog da je obuo sandale preko carapa. taj je zasluzio da ga odmah isprate ;)
[ fanfon @ 24.07.2010. 18:29 ] @
@Paunic91

Nije bilo tako. Ako je u medjuvremenu propustio par njih u papucama onda ima dvostruke arsine i ne radi po propisima
[ a1200 @ 24.07.2010. 19:56 ] @
Dakle,

1) zena je upozorena da ne moze tako da udje
2) ona je to prihvatila, i cekala napolju da joj muz zavrshi ono zbog cega su dosli
3) DOK je cekala, ista majmuncina sa vrata je na njene oci propustio ljude koji su isto tako bili "nepropisno" obuceni
4) Zena je otisla do majmuna na vratima i trazila da prica sa njegovim shefom kako bi podnela zalbu
5) Majmuncina ju je izbacila fizicki napolje ostavivsi joj modrice na ruci
6) Druga zena, tu prisutna, je protestvovala na takav nacin ponasanja "profesionalnog" obezbedjenja
7) Zena je do te mere ostala uvredjena i povrdjena "profesionalizmom", da joj nije smetalo da na +40 ceka patrolu milicije i bakce se sa izjavama i zapisnikom...

Dakle, niti je obezbedjenje radilo sve kako treba, niti je postupilo po pravilima - vec je postupilo uobicajeno za Srbiju, onako kako mu dune. Da je postupilo po pravilima, lik bi joj rekao da saceka ispred, a da ce on pozvati shefa, ili da stane tu pored i saceka sefa ili nekog zaduzenog za te probleme... ali neeee, on je baja, pa zenu moze da gura i izbacuje napolje, dok svoje pajtashe sa plaze pusta bez problema.

Drugo, otkud ti znas ventura da zena nije bila bas lepo odevena, i ponasala se kulturno... a da je iskompleksirani majmun sa 3 padeza nije zajebavao? Mislim da... mora da je ona kriva, jer u Srbiji vaze ostri standardi pri zaposljavanju majmuna koji stoje na vratima... glavni plus je ako je nekad radio u policiji, ili bolje interventnoj, pa je odatle izbacen zbog nepostovanja pravila sluzbe... ali i dalje "zna ljude".




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 24.07.2010. u 21:55 GMT+1]
[ Paunic91 @ 25.07.2010. 03:10 ] @
Slusaj, jeste bili tamo? Niste.

Citat:
zena je upozorena da ne moze tako da udje

Pa sta onda hoce? Da joj radnik nacini dubok poklon i kaze: "Vasa visosti"???

Citat:
DOK je cekala, ista majmuncina sa vrata je na njene oci propustio ljude koji su isto tako bili "nepropisno" obuceni


To se zena verovatno nije dovoljno dobro snasla, a druga stvar, mozda ti sto su propusteni imali ubedljivije razloge od "cekam svog dragog".


I procitajte par par poruka iz ove teme:
http://www.elitemadzone.org/t405682-1#2655586
i poruku ispod... I dobro procitajte ako mislite da nastavite raspravu o tome.

I u toj poruci sam izneo teoriju da je to sve prenaduvana novinarska prica. A svako ko je iole ziveo u 21 veku trebalo bi da zna princip novinara: "jbes istinu, daj mi pricu da je prodam"..

I procitajte pazljivo pricu, link je u prvoj poruci na ovoj temi. Ne zna se ko vise laze: ona ili novinari. Muskarac 87 godiste je mladic od 23 godine, i nije supermen da baca ljude 15 metara. A da je toliko "letela", povrede bi bile daleko opasnije od par modrica.


Milance, ne znam kome se obracas s tim "retardacija na delu", ali prvo procitaj neke knjige i pravopisno se obrazuj. Treba da zovem vojnog obavestajca da bih razumeo sta si hteo da kazes. I kakve sad veze ima Kosovo, UN i medjunarodno pravo sa ovim? Imas odgovarajucu temu na ovom forumu za to.


edit: uocene pravospisne greske (zapeta umesto tacke)

[Ovu poruku je menjao Paunic91 dana 25.07.2010. u 04:33 GMT+1]
[ llux @ 25.07.2010. 07:19 ] @
A sta ako neko jako ruzan pokusa da udje? Posto tvrdite da je to ruzno oblacenje i da to znaci nepostovanje. A sta ako neko obuce ruzne pantalone pa izgleda ruznije nego neko u kratkim pantalonama?
[ Count Zero @ 25.07.2010. 07:31 ] @
^Hehe, zbog ovakvih pametovanja na ulazima i postavljaju "pajsere", a ne neke fine ljude.
[ Kovacevic Vladimir @ 25.07.2010. 08:17 ] @
Nije to propis naših Sudova.

Sud u Podgorici ne dozvoljava ulazak ženama, koje imaju sandale otvorenih prstiju, pa su bile primorane, da za pola sata pomere raspravu, da bi kupile i obule čarape (bar).
--------------------------------
Mnogi hoteli imaju zabranu ulaska gostima obučenih kao za plažu ili rekreaciju (u nekim gaćama, bermudama, trenerkama i patikama).
To što su kod nas kriterijumi pomereni, pa se to pojedincima čini "uznemiravanje privatnosti" ili nametanje nekog retrogradnog modela ponašanja, je već u domenu estetike (neću reći - opšte kulture).

Inače.
Primereno oblačenje usklađeno sa mestom i povodom je znak/izraz poštovanja domaćina, organizatora, institucije...
Neki vode računa i znaju kako u kojim prilikama treba biti obučen/odeven/obuven...nekima to treba "nacrtati".

Pozdrav
[ jablan @ 25.07.2010. 09:22 ] @
A srpski sudovi su zaslužili poštovanje tačno čime?
[ Count Zero @ 25.07.2010. 09:25 ] @
Pazi, sudstvo (kao i gro toga) je u čabru, nema šta.
Ali, ako ih već ne poštuješ, smatraš da ne rade kako treba, da nemaju pravo da ti nameću "strogi" dress-code, a ti onda nemoj ni ići kod njih, nego sam isteruj pravdu. A ako je vrućina, možeš je isterivati i u japankama ili čak toples.
[ a1200 @ 25.07.2010. 09:39 ] @
Super reshenje, josh samo kad ne bi morao po automatizmu da se placa porez za taj njihov nerad, nesposobnost i bezobrazluk, onda bi sve bilo OK.
[ ventura @ 25.07.2010. 10:12 ] @
Citat:
jablan: A srpski sudovi su zaslužili poštovanje tačno čime?

Time što si ih TI izabrao, i postavio da rade tu.

Dakle ako rade loše, TI si glavni krivac za to.
[ Onaj @ 25.07.2010. 10:47 ] @
Citat:
ventura: Time što si ih TI izabrao, i postavio da rade tu.

Dakle ako rade loše, TI si glavni krivac za to.


E, paz da nije tako... Znači ako si ti napravio dete i ono kad odraste ubije nekoga iako ga ti nisi tako vaspitao onda si ti kriv i ti si glavni krivac? Pošto si ga ti napravio i ti si glavni krivac za to. Kod takvog rezonovanja u zatvor biste išli zajedno ili samo ti?
[ Izvoljski @ 25.07.2010. 10:51 ] @
koja glupost, najvaznije je da se covek na sudu ponasa kulturno i da nije bas go ili prljav. Neka svako obuce pred drzavom sta ima.
[ bakara @ 25.07.2010. 10:54 ] @
Kratko i jasno moje misljenje...

Totalno je glupo i besmisleno propisivati pravila oblacanja za posetioce "javne" ustanove, treba ih propisati samo za zaposlene u tim ustanovama!
Po meni ovo bi trebalo biti cak zabranjeno!

Pravila oblacenja se mogu zahtevati samo za posetioce u privatnim/komercijalnim ustanovama koje nisu od javnog znacaja.
[ vladd @ 25.07.2010. 11:03 ] @
Ima lagana nijansa.
Sud je "uvredljiva" ustanova, za razliku od opstine i ostalih javnih ustanova... Mislim, mozes da zaglavis robiju za uvredu suda.

Tako da sto se samog suda tice, normalno je da postoji odredjen nivo (straho)postovanja..da se gradjani ne razulare..

E sad..to se svidelo i opstinama..nivo strahopostovanja ... podizanje nogu za potkivanje..

Poz
[ Onaj @ 25.07.2010. 11:15 ] @
Citat:
vladd

Tako da sto se samog suda tice, normalno je da postoji odredjen nivo (straho)postovanja..da se gradjani ne razulare:)..



Time sud jasno pokazuje da nema ni malo poštovanja za te građane. Šta ako bi građani rešili da se ponašaju na isti način pa da rade na uvođenju strahopošovanja da se sud ne razulari (kao što već jeste)?
[ ventura @ 25.07.2010. 11:19 ] @
Citat:
Onaj: E, paz da nije tako... Znači ako si ti napravio dete i ono kad odraste ubije nekoga iako ga ti nisi tako vaspitao onda si ti kriv i ti si glavni krivac? Pošto si ga ti napravio i ti si glavni krivac za to. Kod takvog rezonovanja u zatvor biste išli zajedno ili samo ti?

Dete ne možeš da promeniš ako ti se ne sviđa, ali ove mamlaze možeš itekako... Još te i pitaju svako četiri godine da li si zadovoljan sa njima, i jel hoćeš da produže kako su radili, ili da promene nešto...
[ vladd @ 25.07.2010. 11:40 ] @
Citat:
Onaj: Time sud jasno pokazuje da nema ni malo poštovanja za te građane. Šta ako bi građani rešili da se ponašaju na isti način pa da rade na uvođenju strahopošovanja da se sud ne razulari (kao što već jeste)?


Neki gradjani i ne zasluzuju postovanje, medjutim, ova druga stavka bi se mogla nazvati "sut sa rogatim"...

A kao sto rece ventura, svake 4 godine glasate za "bolji zivot", a birokratski paraziti sve veci, masniji i deblji

Obratite paznju na ponasanje..i pod prisilom, i bez iste

Poz
[ Onaj @ 25.07.2010. 11:42 ] @
Citat:
ventura: Dete ne možeš da promeniš ako ti se ne sviđa, ali ove mamlaze možeš itekako... Još te i pitaju svako četiri godine da li si zadovoljan sa njima, i jel hoćeš da produže kako su radili, ili da promene nešto...


Jeste, jeste, jedan čovek po tebi menja vlast, ministre, poslanike, sudije, zakone, pravila... Ako ja nisam zadovoljan to neće ništa promeniti ma koliko se ja angažovao sve dok je većina nezainteresovana. A vidim spreman si da napadaš upravo pojedinca, jednog jedinog čoveka, da je sam isključivo kriv za stanje koje isključivo sam ne može promeniti iako to želi.
[ Onaj @ 25.07.2010. 11:43 ] @
Citat:
vladd: Neki gradjani i ne zasluzuju postovanje


Ma nemoj mi reći... A jel postoji neki detektor koji procenjuje ko zaslužuje poštovanje a ko ne?
[ ventura @ 25.07.2010. 11:54 ] @
Citat:
Onaj: Jeste, jeste, jedan čovek po tebi menja vlast, ministre, poslanike, sudije, zakone, pravila... Ako ja nisam zadovoljan to neće ništa promeniti ma koliko se ja angažovao sve dok je većina nezainteresovana. A vidim spreman si da napadaš upravo pojedinca, jednog jedinog čoveka, da je sam isključivo kriv za stanje koje isključivo sam ne može promeniti iako to želi.

Tako svako razmišlja... Zato nas ovi mamlazi jeb* u zdrav mozak već 10 godina, a prethodni mamlaz nešto malo više...

I ne izlazak na izbore je neki izbor koji sa sobom vuče političke posledice.
[ Marenović Slaviša @ 25.07.2010. 12:18 ] @

Neizlazak na izbore?

Znas kako kazu, CUTANJE JE ZNAK ODOBRAVANJA....

Dakle, svako neka glasa kako hoce, i neizlazak na izbore je neka vrsta glasanja.

[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2010. 12:32 ] @
Nisu samo izbori u pitanju - stavise, ako se reakcija javnosti ogranici samo na izbore, to ne mora doneti neke bitne promene jer su:

a) Izbori tek svake 4-te godine
b) Postoji mali broj opcija, koje su generalno manje-vise iste

Potrebno je da se vise ljudi galvanizuje oko ovakvih stvari - KADA bi recimo ovakva tortura drzave izazvala jace proteste, pritiske po medijima, tuzbe, neprestane kampanje... u jednom momentu bi bilo koja ekipa na vlasti nesto morala da uradi.

Problem je opsta apatija, koja je deo preciznog socijalnog inzenjeringa izvedenog u proteklih 20+ godina.

Jednostavno, svuda svaka vlast tera samovolju do maksimalnog stepena tolerancije gradjana - fora je bas u tom "maksimalnom stepenu tolerancije" - negde je on vrlo nizak (Francuska :) a negde je, sa druge strane, vrlo visok.

Klasican primer, recimo USA - negde se desi da pandur prekoraci ovlascenja. Ukoliko se ne desi nista posle, pojeo vuk magarca... Medjutim ako dodje do burnih protesta, sirenja youtube clip-ova koji na kraju zavrse na TV-u - digne se frkica, pa pandur obicno mora da trazi drugi posao.

Mobilni sa kamerama su dosta doprineli ovome - sa snimkom koji pokazuje brutalnost se daleko lakse ljudi "podizu na noge" - i oni predstavljaju pravi bauk za sve zaljubljenike u pendrek kojih ima u svakoj zemlji.
[ Izvoljski @ 25.07.2010. 13:45 ] @
mislim da je u poresku upravu najprikladnije otici go.
[ Onaj @ 25.07.2010. 13:55 ] @
Citat:
ventura
I ne izlazak na izbore je neki izbor koji sa sobom vuče političke posledice.


Ko uopšte spominje neizlazak na izbore? Ako čovek izadje na izbore i glasa za normalnu opciju a većina ne uradi tako - misliš da imaš prava da mu kažeš "sam si kriv TI si ih postavio, promeni ih na sledećim izborima"? Jedino da se klonira u više miliona primeraka.
[ Izvoljski @ 25.07.2010. 16:34 ] @
zar postoji normalna opcija ?
[ Onaj @ 25.07.2010. 16:55 ] @
Citat:
Izvoljski: zar postoji normalna opcija ?


Uzeo sam samo kao primer da postoji. Ali ako bi se normalan i odgovoran čovek klonirao u više miliona primeraka i ako bi svi ti klonovi na izborima glasali za njega onda bi sve bilo OK. U kloniranju je spas!