[ StORM48 @ 24.07.2010. 08:47 ] @
Dobih jutros mail naslovljen sa "CrnaLista.rs - Važno obaveštenje", sledeće sadržine:

Citat:
Čast nam je obavestiti vas da je pušten u rad portal CrnaLista.rs
CrnaLista.rs je registar pravnih lica, koji je koncipiran tako da postane vaše prvo odredište za proveru i prijavu pravnih lica u prekršaju.
Servis je javno dostupan i besplatan za sva pravna i fizička lica sa teritorije Republike Srbije.
Za sve informacije posetite http://www.crnalista.rs

S poštovanjem,
Agencija za privredne prekršaje RS

Ne znam kakva je praksa u razvijenim zemljama zapada, ali ja ovakav način isterivanja pravde ne mogu da razumem. Iako postoje neki pozitivni aspekti, činjenica da svako može da škraba šta mu se prohte, i pored mogućnosti ostavljanja demantija, nekim firmama može biti omča oko vrata, prosto jer su na ovaj način konkurenciji otvorena vrata za neselektivno iznošenje istina, poluistina ili neistina, a bez dovoljno jakih dokaza.

Ne razumem, čemu onda služi APR, NBS i nadležni sud, ako je dozvoljeno da država otvori sajt, a uz sajt i organizovanu međusobnu pljuvačinu.

Da li sam ja ovo pogrešno razumeo?

Pozdrav
[ dejanet @ 24.07.2010. 08:56 ] @
Ovo je neki mambo jambo private projekat, tu je cenovnik:

http://www.crnalista.rs/cenovnik.aspx
[ Jbyn4e @ 24.07.2010. 09:32 ] @
Jes' 'vala. Koliko ja vidim ne postoji nesto sto se zove "Agencija za privredne prekršaje RS", tako da bi ovi mogli biti tuzeni zbog laznog predstavljanja i dovodjenja u zabludu.

P.S. Pogresno si razumeo, iza ovoga ne stoji drzava koliko ja vidim, cak je i whois zasticen da se vidi ko je vlasnik. Ovo je neki bedni pokusaj da navuce firme da plate odredjenu sumu za "uslugu", dovodjenjem u zabludu da je to nesto sto ej drzava organizovala.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 09:39 ] @
Klasicna prevara sa "autoritativnim" imenom - kao "Agencija za nagrade" :)

@StORM48 - jesi, pogresno si razumeo - sto je i bila namera autora sajta na zalost. Dosta ljudi ce jednostavno pretpostaviti da se radi o necemu iza cega je drzava zbog samog naziva.

Pretpostavljam da u Srbiji postoje neki zakoni koji bi trebalo da regulisu ovo...
[ inodius @ 24.07.2010. 09:46 ] @
Trebalo bi prvo sebe da stave na crnu listu, ako su uopste i registrovani, a izgleda da se radi samo o fizickom licu koje pokusava da vara narod i pritom da radi na crno... Na sajtu nigde podataka o firmi/vlasniku i td, a vlasnik domena nepoznat... :)

Podaci o vlasniku
Aktivirana je zastita podataka o kontaktu za domen.

Sta reci.
[ StORM48 @ 24.07.2010. 10:38 ] @
Znači, sumnje su opravdane.
Mislim, nisam bio ubeđen da država stoji iza ovoga, ali ovakav način direktnog reklamiranja ne može da ostane neprimećen od nadležnih, jer je u pitanju svojevrstan oblik reketa, tj. ucene: "ko nam plati, može da se brani, ali i da sam pljuje po konkurenciji".

Naravno, ne bi me čudilo da ovakva praksa bude opravdavana od nekih struktura, pošto pozitivne strane definitivno postoje, ali je problem što je nemoguće izvršiti klasifikaciju na istinite i neistinite. Što znači - ovo treba zabraniti.

Pozdrav
[ euripyd @ 24.07.2010. 14:53 ] @

Citat:
d) Crnalista.rs ne garantuje za tačnost, ispravnost ili potpunost bilo koje informacije na sajtu i ne odgovara za bilo koju grešku ili propust koji proističu iz korišćenja ovih informacija, (ii) bilo kvarova, kašnjenja ili prekida isporuke svih sadržaja ili usluga na sajtu, ili (iii) gubitak ili štete nastale usled korišćenja sadržaja ili usluga.


Stvarno ne znam sta sve nece izmisliti da bi prevarili ljude.... Eh, toliko posla za male pare.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2010. 15:11 ] @
Citat:

i ne odgovara za bilo koju grešku


Kako mali Perica zamislja zakone... Hej, dovoljno je samo da prevarant napise "Disclaimer" i sve je OK :-)

Nadam se da ce se ovom tipu uci u trag.
[ legija @ 24.07.2010. 16:02 ] @
Citat:
* Cene su u dinarima, sa uračunatim porezom


bitno je da je porez uracunat -
[ euripyd @ 24.07.2010. 18:58 ] @
zar nema neki WHOIS za .rs?
[ mr. ako @ 24.07.2010. 19:07 ] @
Ima...

http://www.rnids.rs/sr/whois

...samo sto ne vredi u ovom slucaju, jer su podaci o vlasniku zasticeni.

[ MagicMaster @ 24.07.2010. 20:02 ] @
Idem da napljujem svoju firmu, da iznesem brdo laži i neistina, pa da tužim vlasnika
[ strba79 @ 24.07.2010. 20:41 ] @
Ideja je ok,
Ali je za istu potrebna mnogo ozbiljnija realizacija iza koje stoji drzava i neki portal koji bi povezivao poresku upravu , narodnu banku , apr i trgovinski sud...Jer po meni ne postoji veza izmedju narodne banke i agencije za privredne registre.. Dokaz je to sto neko moze da izbrise firmu iz registra, a koja je pritom u blokadi agencije za prinudnu naplatu...
Desavaju se prevare, osnivaju se firme ili kupuju postojece koje nisu bile u blokadi, kupuju se menice i njima se podize roba, koju privredni subjekat koji je izdao istu nikada i ne naplati

Ozbiljna drzava takve stvari koje traju xxx godina mora da spreci, ali mi to ocigledno nismo..:(

POzz
[ MagicMaster @ 24.07.2010. 20:51 ] @
Mislim da APR i nije mnogo briga da li je firma u blokadi, sve dok su u trenutku gašenja izmireni svi porezi, doprinosi, i sve ono što država ubire. Za dugove prema bankama ili dobavljačima ih i nije baš mnogo briga. Banke svoje kredite osiguravaju, tako da su i one osigurane. Ostaju samo dobavljači.
[ strba79 @ 24.07.2010. 21:13 ] @
Pa da u pravu si potpuno, svi funkionisu zasebno (cak ni apr i poreska uprava nemaju vezu..), ali trebalo bi da se nekako napravi portal koji bi pokazivao referentne informacije za sve, a ne da svako sebe gleda... Ciljdrzave bi trebalo da bude da naporavi zdravo okruzenje jer ovako i ako je privreda na niskim granama sa firmama koje ostave dug od par miliona dobavljacima koji se nikada i ne naplati celo okruzenje se jos vise urusava... a onda sve ide na dole...
[ zemun88 @ 24.07.2010. 21:44 ] @
Ovo je katastrofa od sajta. Totalna zloupotreba. I nadam se da ce ga zatvoriti narednih dana, i uhapsiti vlasnika. Za proveru drugih preduzeca tu je NBS i APR, a ovakvi sajtovi moraju biti definisani Zakonom.

Katastrofa

Ime domena crnalista.rs.
Status Aktivan
Datum Registracije 17.07.2010
Datum Poslednje Izmene 20.07.2010
Datum Isteka Registracije 17.07.2011
Registar ORION TELEKOM d.o.o.
DNS serveri
Naziv dns1.orion.rs.
IP adresa 77.105.36.77
Naziv dns2.orion.rs.
IP adresa 77.105.37.77
Naziv dns3.orion.rs.
IP adresa 67.18.147.77
Naziv dns4.orion.rs.
IP adresa 117.121.241.236
Vlasnik Aktivirana je zastita podataka o kontaktu za domen.

Dzabe mu zastita kad se pojavljuju imena nasih operatera. Tu je Orion Telekom i SezamPro hosting. Pa eto posla za nadlezne drzavne organe, da sto pre uhapse doticnog prevaranta ili prevarante
[ petar18788 @ 25.07.2010. 01:43 ] @
Evo i ja nešto da kažem na ovu temu... Zvuči sumnjivo i slažem se da treba rešiti na nivou države pre svega. Ovakva stvar bi zaista bila korisna kada bi bila legalna i kad bi se znalo da je to provereno. Šta meni znači kad dam robu nekome ako mu račun nije u blokadi? Pa možda je već nekog prevario (njih 10) ali nije još stiglo do blokade računa, pa ću i ja da budem 11.

Ja sam poslao "žalbu" kako oni to zovu i tražili su mi da im pošaljem skenirani dokument na osnovu kog se žalim, konkretno ugovor koji sam pomenuo. Mada opet i to može da se "skenira", tako da ne znam šta da mislim.

Jel ima neko ideju KOJI zakon ovaj sajt krši? Ima li nekih pravnika ovde da to malo pojasne?


Pozdrav svima
[ jovan1205 @ 25.07.2010. 02:44 ] @
Ja sam video ovakve liste na dosta foruma, o automehaničarima, molerima, vodoinstalaterima itd itd.
Nisam čuo da je neko tužio i hapsio te vlasnike foruma? Ne vidim razliku između pljuvanja na forumu i pljuvanja na nekom portalu... I jedno i drugo kontroliše NEKO ko nije ni sud ni agencija ni ništa.
Ma kod nas je sve moguće, kad nema zakona. I kad ga bude prepisaće ga sa zapada i to je to... Kad sam kod toga, na zapadu postoje ovakvi, PRIVATNI sajtovi sasvim legalno???
[ Srđan Pavlović @ 25.07.2010. 07:20 ] @
Citat:
Uklanjanje pravnog lica korisnika sa crne liste, pod uslovom da su sve postojeće žalbe u tom trenutku demantovane


Citat:
I uklanjanje: 1000 din.
II uklanjanje: 5000 din.
III uklanjanje: 100000 din.


hahah.... cudi me da nije 999, 4999 i 99.999 din...
[ Tyler Durden @ 25.07.2010. 07:52 ] @
Cccc, kakva prevara i bezobrazluk. Nadam se da ce ovi pametnjakovici bar da fasuju pristojnu novcanu kaznu, ako vec ne zavrse iza resetaka.

Sajt se hostuje kod domaceg provajdera tako da drzavnim organima nece biti problem da saznaju ko je iza ovoga.
[ Jbyn4e @ 25.07.2010. 08:52 ] @
^^

Osim ako nije neko ko ima dil sa ... onda nece fasovati nista :(
[ StORM48 @ 25.07.2010. 10:37 ] @
Citat:
jovan1205: Ja sam video ovakve liste na dosta foruma, o automehaničarima, molerima, vodoinstalaterima itd itd.
Nisam čuo da je neko tužio i hapsio te vlasnike foruma? Ne vidim razliku između pljuvanja na forumu i pljuvanja na nekom portalu... I jedno i drugo kontroliše NEKO ko nije ni sud ni agencija ni ništa.

Pa postoji razlika i to ogromna. Na forumima se radi o pojedinačnim lošim iskustvima, mada ona takođe ne moraju biti istinita (pozitivna ili negativna, svejedno).

Međutim, na forumu se niko ne bavi iznudom, što spada u ozbiljan kriminal. Ovde je baš to po sredi i u tome je ceo problem: "demantujte, pa platite ovoliko & ovoliko da vas maknemo sa liste". Šta to znači? Kao oprost u crkvi - "ispovedi se sine, pa ćemo da zaboravimo da si nekog ubio, osakatio, pokrao"?

Mislim, WTF?


Problem naplate je vrlo lako rešiti. Postoje države koje imaju razrađen sistem, koji reguliše ovu oblast i spasava firme propasti, u slučaju da započnu biznis sa nelikvidnim partnerom. Rešeno je tako što (slično PayPal-u) postoji poseban račun, na koji se (na osnovu fakture) deponuje novac obveznika, koji se prebacuje u celosti tek kada roba/usluga bude isporučena. U međuvremenu, na privremeno deponovana sredstva postoji moratorijum banke, pa kupac robe/usluge ne može da raspolaže tim novcem do završetka transakcije.

Taj sistem možda delimično usporava posao, ali je odlično osiguranje od propadanja firmi, a pogotovo kada partneri posluju po prvi put i kada veći partner može praktično uništiti manjeg samo jednom fakturom (PDV koji se državi plaća avansno je dovoljni kamen oko vrata).

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 25.07.2010. 10:43 ] @
Yep, Escrow servis...

Licno, ne verujem da je namera vlasnika ovog sajta da prikuplja pare - osim ako nije bas toliki idiot posto za to lako moze da fasuje robiju. Pre bih rekao da je to otvoreno radi blacenja ciljanih firmi :-)
[ euripyd @ 25.07.2010. 10:52 ] @
Hah, zar je tako naivan.... Misli da ce da prikupi lovu po kratkom postupku. Kako da ne. Moze da zaradi penale i da odlezi nekih mesec dana.

U Svedskoj postoji takav sistem, koji je naravno povezan sa institucijama, poreskim, bankovnim i drugim sistemima.
[ r_jekic @ 25.07.2010. 11:05 ] @
Koliko vidim, već su postojali slični pokušaji (portali)...pričalo se o tome i na MadZone pre par godina (malopre pronađoh link)

Crna lista.info

Ne znam kako se taj poduhvat završio, da li je vlasnik sajta (ili više njih) krivično odgovarao, ali moje lično mišljenje je da ovakve stvari treba najstrožije sankcionisati. Naravno, ceo lanac adekvatnih institucija sistema bi morao biti "na visini zadatka", ali bojim se da će još mnogo vremena proći dok naša država bude na tom stupnju razvoja...

Pozdrav svima
[ nikolabg68 @ 25.07.2010. 13:27 ] @
Meni je takođe stigla jutros mail poruka:

Citat:
Poštovani,

Čast nam je obavestiti vas da je pušten u rad portal CrnaLista.rs

CrnaLista.rs je registar pravnih lica, koji je koncipiran tako da postane vaše prvo odredište za proveru i prijavu pravnih lica u prekršaju.

Servis je javno dostupan i besplatan za sva pravna i fizička lica sa teritorije Republike Srbije.

Za sve informacije posetite http://www.crnalista.rs



S poštovanjem,
Agencija za privredne prekršaje RS



Prvo sam posmislio da iza toga stoji drzava, ali sam se brzo razuverio kada sam video cenovnik za njihove usluge. Slazem se sa drugoma da se radi o zloupotrebi imena drzavnog organa, od strane nepoznatih vlasnika (koji su se zato i sakrili ) u cilju blaćenja konkurencije.

Ko je u ovoj zemlji nadlezan da se pozabavi sa ovakvim sajtovima i hohštaplerima (policija, tužilaštvo, RNDS ...) ?

PS: Upravo sam sada video na ovom forumu da se njihov oglas pojavljuje u google oglasima, svašta !!!
[ zmau @ 26.07.2010. 11:17 ] @
Ma taj bi trebao da robija zbog spamovanja, bez i da pogledaš šta ima na sajtu.
[ gpedja_70 @ 26.07.2010. 12:42 ] @
e ja ne razumem zasto ste svi tako jako protiv tog sajta?

mozda nije najbolji nacin, mozda cene nisu dgovarajuce ili nesto drugo....

ali da li vi imate pojma koliko prevaranata postoji, koliko fantomskih firmi, 'sestrinskih firmi' otvaranih za samo jedan posao....
i da li znate da cak ni pravnim putem nekada ne mozete naplatiti dugovanja ili povratiti robu?

pomenuti sajt mozda nije pravi nacin, ali jeste bar neki nacin, ne kazem da je najbolji.....

dok drzava o takvim problemima ne vodi racuna uopste, ko zna i kada ce....

ne znam, mozda nesto ne kapiram?

pozz!
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 12:44 ] @
Citat:

mozda cene nisu dgovarajuce


Cene za sta? :-)

Vidis u cemu je problem?
[ gpedja_70 @ 26.07.2010. 12:50 ] @
ne znam :)

ja sam mislio da cu na tom sajtu dobiti/videti spisak nekih firmi
za koje je neko ostavio podatke da su pri radu/trgovanju sa tom firmom bili ... zavrnuti ili sta vec, nisu naplatili, ili bilo sta neregularno

pa onda ja, kao vlasnik firme, odlucim da li cu raditi sa 'tom' firmom ili necu...

iz razloga sto necu da dam robu, pa da onda moram sudski potrazivati
ovako znam da se neko vec opekao i ja samo zaobidjem u sirokom luku

ili mozda nije to ideja crne liste .rs?

ako nije, evo ideja za nekoga novog :)
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 12:53 ] @
To je vrlo losa ideja jer samo pokazuje da ce na njoj biti oni za koje neko plati da budu tu.

Ili, jos gore, da neko plati da NE bude tu (ucena)

Drugo, samo ime je pokusaj zloupotrebe jer vlasnik pokusava da prevari posetioce tako da pomisle da je u pitanju nekakav zvanicni sajt pravosudnog sistema Srbije.

[ gpedja_70 @ 26.07.2010. 13:02 ] @
Citat:
Drugo, samo ime je pokusaj zloupotrebe jer vlasnik pokusava da prevari posetioce tako da pomisle da je u pitanju nekakav zvanicni sajt pravosudnog sistema Srbije.


ovo ne znam, ja licno nisam pomislio da je zvanicni sajt, ali dobro, to je subjektivno...

Citat:
To je vrlo losa ideja jer samo pokazuje da ce na njoj biti oni za koje neko plati da budu tu.

Ili, jos gore, da neko plati da NE bude tu (ucena)


oko ovoga se slazem, znaci informacija bi morala na neki nacin biti tacna proverena, dokumentovana, nekako, necim...

Licno samo mislim da ako bi drzava pravila taj neki spisak, bilo bi jako sporo i netacno :)
i ko zna da li bi uopste i napravili

Elem, ne branim sajt, nego mislim da bi bas bilo korisno da postoji tako nesto
doduse tacno i provereno

Da li od strane neke vladine agencije ili nekako drugacije.... ali bi koristilo!

pozz!
[ Srđan Pavlović @ 26.07.2010. 13:08 ] @
Hmm... da li se meni to cini, ili su promenili cenovnik... (citirao sam ga sa njihovog sajta pre nekoliko postova), sada vise ne vidim one cifre
za "uklanjanje sa blekliste prvi, drugi i treci put..." :)

http://www.crnalista.rs/cenovnik.aspx

A i uslovi su super:

Citat:
Obeštećenje

Svaki Korisnik je saglasan da nadoknadi sve zahteve i troškove, uključujući i advokatske troškove, koji proizilaze iz Korisnikove upotrebe sajta. Ovo uključuje, bez ograničenja: (i) Korisnikovu odgovornost za bilo kakvu odgovornost po osnovu povrede vlasničkih prava, autorskih prava, zaštitnih znakova ili oznaka usluga, i (ii) Korisnikovu odgovornost za pogrdan ili nezakoniti materijal koji se nalazi u okviru Korisnikovih obaveštenja.
Korišćenjem sajta pristajete na oslobađanje sajta crnalista.rs, službenika, i zaposlenih od svih zahteva, potraživanja, dugova, obaveza, štete (stvarne ili indirektne) i troškova bilo koje vrste ili prirode, bilo poznate ili nepoznate, koji proizilaze iz ili su na bilo koji način u vezi sa takvim sporovima i / ili našim proizvodima i uslugama.

Ovi Uslovi korišćenja su podložni promenama bez prethodne najave.
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 13:15 ] @
@gpedja_70,

O cemu mi pricamo ovde? O nekom ANONIMUSU bez imena, prezimena, broja racuna...

Dakle, neki ANONIMUS moze da "vedri i oblaci" i tura na tu svoju listu koga god hoce...

Hm... nope... ovo nije nacin da se to uradi.
[ gpedja_70 @ 26.07.2010. 13:25 ] @
ja sam pricao u principu, o ideji koju promovise sajt

a Vi oko konkretnog sajta, vlasnika, cena, nacina etc...

a kako ste ga naceli, mislim da ce te do kraja sutrasnjeg dana imati sve informacije ;)
[ pajaja @ 26.07.2010. 14:02 ] @
Je l' ima neko ideju odakle je pokupio nase email adrese?
[ Nemke_BG @ 26.07.2010. 15:11 ] @
@pajaja

to i mene interesuje...
[ StORM48 @ 26.07.2010. 15:39 ] @
Meni je stiglo na Beotelov mail. Problem je što taj mail ima JAKO MALO osoba, ako neko uopšte ima.

Vama?

Pozdrav
[ galahad @ 26.07.2010. 19:12 ] @
Meni još nije stigao ovaj mail, ali ne sumnjam da će da stigne u jednom momentu.

A mail adrese mislim da možemo da pogađamo odakle mu... Ili je kupio gomilu email adresa, ili je u "dosluhu" sa ISP-ovima, pa od njih dobije aktivne adrese. Ova prva varijanta mi se čini mnogo realnija.

Na primer, imam jedan gmail nalog koji je napravljen, i koristio se samo u svrhe igranja nekih online igara, koje nisam posetio već više od godinu-dve dana. Međutim, počeli odjednom spam mailovi da stižu na tu adresu. Tu adresu NIGDE javno nisam objavljivao, a jedino "domaće" za šta sam je ostavio je bio OGame domaći server. A eto, odjednom krenuli da mi stižu mailovi o "domaćim" proizvodima. Zaključke izvucite sami...

A da treba da odgovara, treba, sam naziv "Agencija za privredne prekršaje RS" jako zvuči kao državna institucija, i valjda po nekom zakonu može da se sankcioniše lažno predstavljanje. Mislim, ne mogu ja sad da se predstavljam kao inspektor za ne-znam-ni-ja-šta, i da kažem da radim u Agenciji Ne-Znam-Ni-Ja-Kojoj. Tj. valjda ne mogu
[ StORM48 @ 26.07.2010. 20:07 ] @
Pa naravno. Naziv u fazonu "Ovo & ono za to i to REPUBLIKE SRBIJE" sugeriše upravo da je to zvanična institucija države. Jer, privatna preduzeća (i uopšte, koliko znam, nijedno preduzeće, osim republičkih institucija) ne mogu se zvati "Nešto bla, bla Republike Srbije".

Kao dan jasna namera zamajavanja naroda.

Dakle →

Pozdrav
[ nn123 @ 26.07.2010. 22:36 ] @
Meni nije jasno šta se vi tu bunite? Ljudi su smislili dobar način da maznu keš i olakšaju krupnim ribama posao.(pazi sad, ako imaš novac možeš da pališ i žariš na sajtu
da j**eš konkurenciju kako ti volja, time dobijaš kontrolu nad istom, a iz kontrole proizilazi moć)
Počinje da mi se svidja ova nova pravno-logičko-političko-imunitetska scena srbije. JEdnostavno je svima omogućeno da zarade keš!!!
Morate samo imati krupnu ribu u politici, dobru ideju za šašanje i što ne moralnije projekte - jer oni donose krupan keš i pi***ce ih neće realizovati i ostaju samo pravi mačo-menovi da to obave !
Jedna jedina stvar- treba se odreći moralnih normi, i svih onih prepreka koje čine ljudsko biće LJUDSKIM BIĆEM.I to je to!!!

Eh kad bih mogao jednim okom da gvirnem u buducnost..pa makar 10 godina samo ispred, da vidim jel moguć opstanak ljudske vrste bez duhovnosti, vere, ljubavi...

Empatija i moralni razvoj

[ Angelico @ 26.07.2010. 23:44 ] @
Bilo je nešto slično ovako napravljeno za IT sektor, kao crna lista prevaranata, ali mislim da su ih naterali da je skinu, jer niko nije kriv dok nije pravosnažno osuđen.

Trebalo bi napraviti listu firmi koje su pravosnažno kažnjene za privredne prestupe, kao i odgovornih fizičkih lica ... da ljudi znaju sa kakvom firmom rade ili ako isto lice otvori drugu firmu (to se često radi) da znaju sa kakvim čovekom imaju posla. Ali da to vodi neka vladina agencija...
[ synn @ 27.07.2010. 00:51 ] @
Postoji sektor u MUP-u za borbu protiv visokotehnoloskog kriminala. Treba ovo njima prijaviti.
[ Milan M. Radovic @ 27.07.2010. 10:34 ] @
Ovo je trebalo biti zamisljeno kao forum... i kao mesto gde bi trebali ljudi da komentarisu o nekoj firmi,ako ima zloupotrebe... ali naplacivanje i kao sve po JUS-u :) ma zdravo :P
[ strba79 @ 27.07.2010. 19:03 ] @
U svakom slucaju sajt apr-a i nbs-a mogu da pomognu (ako vec niko drugi ne moze:) i odrade deo posla (kazem deo)
sajt apr-a sa indentifikacionim podacima (od kada je subjekat registrovan ko su osnivaci i direktor) i bilansima za proslih par godina (koliki je profit istog odnosno da li subjekt posluje sa dobitkom ili gubitkom)

a sajt nbs da li je bio u blokadi i koliko...

to su jedni od prvih knock out kriterijuma za dobijanje bilo kakvog zajma, koji se klijentima u koliko je potrebno saopstavaju u ekspozituri kako bi se odeljenje rizika i radnik banke postedeli bespotrebnog oduzimanja vremena bezvrednim predmetom

http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/pn.html
http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/sudska_resenja.html

http://fi.apr.gov.rs/prijemfi/cir/redovni.asp
[ stdlib.h @ 28.07.2010. 05:56 ] @
jedino sto je ovde sporno je koriscenje drzavnih simbola, ako i to..

neam nikakve veze sa sajtom, i sta god da mislim o njemu - o vama koji klicete da webmastere (pa i ovak'e) treba u aps mislim 10x gore.

prosto - postoji toliko mogucnosti da se i ovakav sajt "urazumi", a ni jedna nema nikakve veze s policijom..
http://crnalista.rs/kontakt.aspx, za pocetak.
[ Angelico @ 28.07.2010. 06:05 ] @
Čim su napisali na prvoj strani
Citat:
Ne čekajte da im račun bude u blokadi
samo detetu mlađem od 8 godina može da ne bude jasno da se radi o privatnoj firmi
[ StORM48 @ 28.07.2010. 09:00 ] @
Citat:
stdlib.h: neam nikakve veze sa sajtom, i sta god da mislim o njemu - o vama koji klicete da webmastere (pa i ovak'e) treba u aps mislim 10x gore.

Eeee... pa Sveti Petre, ti li si?

Baš sam se potres'o sad nešto... pljujemo po nevinom i miroljubivom čoveku. On je samo hteo fino da pokaže našim firmicama kojih se baraba treba kloniti, a novac koji se pominje... to je samo minimum stimulacije da bi servis mogao da funkcioniše, je l'?

Pozdrav
[ stdlib.h @ 29.07.2010. 04:44 ] @
ja samo ne vidim sta je tu toliko sporno, sajt je previse neozbiljan da bi se dizala tolka frka

ok, nije nigde napiso da nema veze s drzavom.. jako mudo, bar to je jasno na prvi pogled
spamuje? koristi whois privacy? brrr.

pre whoisa mogli ste da konstatujete da tip nije ostavio ni adresu ni telefon na sajtu (sertifikat/terms&cenovnik ne morate ni da gledate - ne zna se sta je smesnije) -
= i vise nego dovoljno da kazete: zdravo - dovidjenja!

ovako, ispade coek prevarant meseca.. iako su mu sanse d'zme 1200 din./paket 1 prilicno male /a samo whois ga je tolko kosto :)
..a da sam drzava, pre bi mu uzo ideju i ucinio je javnom, kompletnijom i - besplatnom.. bar 1 od 1000-pokradenih-stanova manje i - eto koristi.
[ Jbyn4e @ 29.07.2010. 08:18 ] @
^^
TEBE nece prevariti. Nemas pojma koliko ljudi ne zna ni gde da klikne, a kamoli proveri telefon i ostalo. Pa kad jos dobiju mail koji lici kao da je Republika Srbija otvorila takav jedan servis, mnogi od njih koji nemaju pojma ce reci - daj da se pretplatim, da vidim da li ne treba da poslujem sa nekim od mojih potencijalnih poslovnih partnera (ili kako se to vec kaze).

Sanse da uzme pare su mu velike, iz proste neinformisanosti ljudi.

Da li znas koliko ljudi kad hoce da ode npr na sajt blic-a prvo ukuca "blic" u google pa tamo klikne? Mislis da iko od njih zna da koristi bookmarks? Da ukuca adresu u "location"? I ti verujes da se takvi nece upecati na tu prevaru?

[ petar18788 @ 29.07.2010. 10:41 ] @
a o čemu vi pričate kad im je realno sve besplatno? koliko ja vidim plaća se samo ako te mrzi da klikćeš da proveravaš firme jednu po jednu pa hoćeš da ti šalju automatski obaveštenja

mislim da je velika razlika u stavovima između onih koje su prevarantske firme zatvorile i onih koji ni nemaju firmu

i treće, u pravnim državama ovakvim stvarima država i ne sme (blaže, ne želi) da se bavi, ona postavlja okvire i pravi liberalno tržište, a svako se trudi za sebe da NE BUDE prevarant kako bi imao bolju reputaciju
[ Tyler Durden @ 29.07.2010. 11:59 ] @
A da niste vi malo zalutali ovdje kako bi advokatisali ovu bezobraznu prevaru?
Jeste li uopste procitali temu i shvatili sta je sve navedeno kao "problematicno" u citavoj prici?

Zamolio bih vas da ispratite temu a ne da je razvodnjavate - to ce se zavrsiti brisanjem.
[ PCHW @ 29.07.2010. 13:11 ] @
i ja dobih mejl iste sadrzine - ocigledno da imaju poovecu listu nasih mejlova ... :(

postoje slicne stvari vezane za spam liste i delistovanje
i komercijalne spam liste - postoje i sajtovi gde se moze proveriti da li je neki sajt siguran :

kao - Norton Safe Web:

http://static-safeweb.norton.c...tesecurity.org&x=0&y=0

gde postoji slican simbol:



ovde je neko nesto pomesao u svom mozgu - ideja je samo preneta u drugu oblast....
Citat:

"Ukoliko niste na crnoj listi imate pravo da koristite naš sertifikat, koji garantuje da se niko od naših korisnika nije žalio na vas."


ovo je cist bezobrazluk ......

jos nisam cuo da postoji komercijalna lista za ovako nesto :(
[ acatheking @ 29.07.2010. 13:25 ] @
I ja sam pre neki dan dobio isti email. Koliko sam mogao da vidim u header-u poruke (obrisah spam pa ne mogu da vidim sada), spam je potekao direktno sa servera provajdera.. onog sa analogno digitalnim linijama, svojevremno :)
Tužno je što se takve stvari ne sankconišu...
[ Tyler Durden @ 29.07.2010. 13:35 ] @
Nazalost oni su vrlo nakloni spamerima... iz iskustva znam.
[ PCHW @ 29.07.2010. 13:42 ] @
verovatno da jos neko ima taj izvorni mail - pogledajte
header gde pise Received: from blablabla.gleglegle.com
- u tom delu blablabla (odnosno u samom hostname-u) verovatno da je odgovor
i odakle im nasi mejlovi.




[Ovu poruku je menjao PCHW dana 29.07.2010. u 17:39 GMT+1]
[ galahad @ 29.07.2010. 18:39 ] @
Mene zanima kako je moguće da ISP, koji je toliko puta potvrđeno sigurna luka za spamere, i dalje ima dozvolu za rad, i radi?
[ mib357 @ 29.07.2010. 23:21 ] @
Kod nas u BiH imamo centralni registar kredita iza kojeg stoji Centralna banka, u njemu se mogu provjeriti zaduženost pravnih i fizičkih lica kao i mnogedruge korisne stvari.
[ stdlib.h @ 30.07.2010. 05:40 ] @
Jbyn4e, slazem se ja u potpunosti.. i mislim da je taj individualni faktor - najvazniji
i spam i cyber prevare su realnost - ocekivati od drzave da te stiti od toga je, najblaze receno - naivno
ocekivati od pojedinca da zastiti sebe (a i druge) je nesto sto ce uvek dati bolji rezultat - i u tom smislu nemam nista protiv ovog topika, kao nacin skretanja paznje na nesto sto u sustini jeste prevara

a, glede razvodnjenosti, pa ovo je razvodnjeno u startu:

smeta vam spam? obratite se provajderu.
dao bog - svaki ima abuse department tj ljude kojima je posao da proucavaju headere

isto vazi i za sajt / to (famozno) odeljenje za VTK, koje cin'mise, i dan danas nema sopstveni sajt.. /sa sve adresom i logom institucije, a bez cenovnika - naravno :)
[ Tyler Durden @ 30.07.2010. 07:52 ] @
Citat:
smeta vam spam? obratite se provajderu.
dao bog - svaki ima abuse department tj ljude kojima je posao da proucavaju headere


Ovo je toliko naivno da se odmah vidi kako nemas iskustva sa doticnim provajderom po tom pitanju i da posmatras stvari povrsno.
[ Angelico @ 30.07.2010. 18:59 ] @
Vidi...u pravu si, ali internet je alatka kao i bušilica i čekić, i sa njima možes da se povrediš... zato ne uzmeš bušilicu i počneš da bušiš gde stignes, i udaraš po svemu što ti padne pod ruku... e pa neki ljudi tako koriste internet... nažalost, to već prelazi u temu koliko su ljudi obrazovani kod nas, i zašto je takva situacija...
[ stdlib.h @ 30.07.2010. 22:35 ] @
to koliko su ljudi obrazovani = to koliko ce biti zrtava, ovakve ili daleko gorih prevara
70% mejlova je spam, i to ce tako ostati, makar mi imali najsavremenije odeljenje za VTK u svetu celom (a i provajdere koji bi, svi do jednog - bili spremni da odmah sankcionisu slanje spama)

= pre ili kasnije, svako od nas ce biti u situaciji da bude prevaren. drzava ce mozda biti tu, da smanji stetu - verovatnije, ni to
cak ni iskustvo ne mora da bude presudno: ja sam online od '95.. bavim se online biznisom od '00.. i - bez problema me prevare u 2010, kako?
lako, uz jednu jedinu pogresnu odluku!
online transakcije su - instant. mnoge nemaju naknadno 'sorry, i screwed up / dealt with wrong person - gimme my money back!'
dakle - ako os da ne budes prevaren, moraces da naucis da donosis ispravne odluke/stitis sebe svuda gde se radi s novcem/razlikujes iskreno od onog sto je fejk, i - tacka.
..a ti uopste nije lako, jer stvari lako mogu da budu perfektne, daaaleko vise profi od ovog o kome se ovde razglaba..

sta njega cini opasnijim od "Discount Generic pills available now! LowestPrices online guaranteeed!"?
to sto je sklepao nekakav sajt i poslao N stotina/hiljada mejlova? so what? pa to se desava svakodnevno!!!
ono sto pokusava da proda je - smesno.. sumnjam da ce, samo na osnovu toga - masa pohrliti da sebe "skine" s "liste" u kojoj je sertifikat - karakter iz bilo kog fonta..
a to sto je domace sorte, nema nikakve veze.. iskreno, da prodaje viagru/lekove - smatrao bih ga daleko opasnijim..

i, ne vidim sta je naivno ocekivati od provajdera da reaguje, obzirom da se spam iskorenjuje na serveru s kog i stize
ja taj mejl primio nisam.. da jesam - a) napravio bih filter (i resio problem sebi)
b) kontaktirao bih ISP (i bar bih pokuso da ga resim drugima)
eventualno/manje verovatno - c) kontaktirao bih samog posiljaoca (to stavljam cisto glede ovih koji pojma nemaju 'odakle mu moja adresa?'.. iako je u 99% slucajeva u pitanju ostavljanje mejla kojekude, a ne zavera provajdera protiv onih od kojih zive)

MUP mi ne bi pao na pamet.. mozda tamo, posle 10og mejla
(s druge strane - ne sumnjam da cak i srbija ima spam-farme, svejedno koji sajt/provajder je u pitanju.. prosto - neam argumenata da bilo koga optuzujem za tako nesto, svejedno sto je ovaj topik enivej pun preterivanja..)

[Ovu poruku je menjao stdlib.h dana 30.07.2010. u 23:48 GMT+1]
[ stdlib.h @ 31.07.2010. 00:28 ] @
i da, u vez' provajdera.. to sto je on na Orionu ne znaci ama bas nista; evo - ja samo na Veratu: svaki drugi IP koji dobijem je bar u jednom momentu bio blacklisted (ref: http://www.projecthoneypot.org) = koriscen je za spam, svejedno sto u pitanju nije large-scale/spam server, vec - trojanac ili neki drugi sw (iako je razlika/potenc. steta - velika)
situacija je takva kod svih ISPova, ubedjen sam

spam je neminovnost, to je poenta - uvek ce biti ljudi koji su naucili da uploaduju mejler, a pride - lazu
(ne shvatajuci il ne zeleci da shvate da je spam, uglavnom - neproduktivan)

odakle mu mejl?
uhakovo je ES server i pokupio sve mejlove, npr.
(zamenite ES sa bilo kojim sajtom na kom ste ostavili mejl, tako da ga vidi samo "vlasnik" il jos gore - tako da je javan -- stoji i dalje.)

ko je on, nema adrese u whoisu?
naravno da nema - svaki webmaster ima legitimno pravo da kupi whois privacy, ne da bi pravio stetu vec mozda bas - da ne bi dobijao spam
(ne bih da ulazim u whois, iako mislim da je "to" metastaziralo u nesto sto vec duze vreme donosi vise stete nego koristi..)

ono sto je (meni) najvaznije je: da l prodaje nesto opasno po zdravlje / sto ugrozava bilo ciji zivot?
ne

nista neobicno/preterano opasno, onda.. klasican money-making pokusaj - cak moze i da se polemise o tome koliko mu je ideja na mestu a izvedba - katastrofa
to sto je u toj izvedbi jos i nemoran, pa to je nesto sasvim drugo.. to ce pre svega&najvise kostati - njega samog.. i - takodje nije nista neobicno, reklo bi se - i to je neminovnos', za mnoge cyber-biznismene.

bilo bi dobro kad bi neki pravnik iskomentariso te zakonske implikacije, a ja cu se svakako sloziti.. sve dok argument nije: ''ovo je katastrofa od sajta. u aps!"
i, svejedno sto "po zakonu" nije uvek merilo pravednog (ie. kladionicari su u zatvoru, sve "po zakonu".. a, "lutrija srbije" i dalje hara po zakonu, iako ovom [i svakom drugom u kom postoji, a postoji u mnogim] drustvu nanosi nesagledivo vecu stetu..)
[ Tyler Durden @ 31.07.2010. 09:19 ] @
Citat:
i da, u vez' provajdera.. to sto je on na Orionu ne znaci ama bas nista; evo - ja samo na Veratu: svaki drugi IP koji dobijem je bar u jednom momentu bio blacklisted (ref: http://www.projecthoneypot.org) = koriscen je za spam, svejedno sto u pitanju nije large-scale/spam server, vec - trojanac ili neki drugi sw (iako je razlika/potenc. steta - velika)
situacija je takva kod svih ISPova, ubedjen sam


Razlika je ogromna izmedju toga kad neko zakaci virus pa se sa njegovog racunara salju spamovi na neke argentinsko-ruske adrese, potpuno van znanja tog korisnika, I situacije gdje ti imas namjerno i ciljano spamovanje. Pa se jos na to doda ovaj sajt i nekako u vecini takvih prica isti provajder...
Ne razumijem kako neko moze da stavi = izmedju te 2 situacije.
Ali ok, ovo su tako jasne i ocigledne stvari da nema nikakve potrebe da se ubjedjujemo i objasnjavamo, jasno je ti imas neku svoju pricu oko ovoga.
[ Onaj @ 11.08.2010. 20:39 ] @
Nadam se da će ti prevaranti koji su vlasnici sajta CrnaLista.rs da zaglave debelu robiju, zaslužili su.
[ Fireborn @ 17.08.2010. 23:50 ] @

ES zajednica moze da stane ovome na put tako sto ce crnu listu dodati na crnu listu :P

U Firefox-u i Google Chrome postoji opcija za prijavljivanje phishing web stranica. E sad da li ovaj sajt moze da se svrsta u phishing pitanje je, web fraud svakako jeste.


pz
[ makisu @ 28.09.2011. 09:35 ] @
Pozdravljam sve clanove na forumu,
Hteo bi naglasiti da u Srbiji po MOM saznanju postoji samo jedna FIRMA registrovana za takve/slicne poslove a to je www.blokada.rs na kontakt stranici su postavljeni podaci firmi koji se daju proveriti i koji su validni.
[ StORM48 @ 28.09.2011. 09:59 ] @
Ma nije valjda?
Lep pokušaj reklamiranja, ali ni jedna firma ne može biti legalno registrovana za poslove pljuvanja po konkurenciji.

Pozdrav
[ makisu @ 28.09.2011. 12:14 ] @
Nije to pljuvanje,da imas firmu (ne znam dal imas) znao bi koliko su velike muke da kad ti ostanu duzni,ovo je samo jedan nacin prevencije.Nemojte ovu firmu uporedjivati sa tom crnom listom jer ni blizu nije,ima svoj kontakt telefon,istaknuti podaci...tvoje je dal ces probati ili ne.ako je nesto novo u srbiji sto moze pomoci ne mora da znaci da je lose i da je pljuvanja, i ovde nema brisanja duga duznicima bez da pre toga nisu dostavili papirni dokaz u sediste firme kojim dokazuju da su dugovanja izmirena i to se jos i proverava u NBS i kod firme kome je bila duzna...tako da ljudi nije to bas tako ILEGALNO kao sto neki misle...samo neke firme kvare prosek ostalih firmi zbog ne postovanja zakona i tipicnog neozbiljnosti.Hvala na razumevanju
[ jnk @ 28.09.2011. 12:19 ] @
Jesi čuo storm, ako imaš firmu i neko ti ostane dužan rešićeš svoje muke tako što će se to objaviti na nekom sajtu koji niko sem tebe neće posetiti.