[ Ljerka240 @ 26.07.2010. 13:12 ] @
Evo o cemu se radi:
Jedan covjek koji radi u tiskari mi je rekao da cu dobit posao njegove asistentice ali da prethodno moram naucit Indesign.
Kontam sad da mu posaljem 10ak str u kojima cu kopirati par udzbenika(jer se posao svodi oko udzbenika) da on vidi kako sam naucila.
Zanima me kako da mu posaljem to, ocu li samo PDF poslat ili .idd formatu da vidi kako sam radila?

S obzirom da necu doci u kontakt s printerima, nisam detaljno to ucila lekciju o printanju i printerima
Moze li mi itko reci sta jos uvezi opcije Edit-Print treba da znam jer nisam sigurna sta uopste trebam ucit?
Uglavnom znam da treba biti CYMK rezim boja, TIFF format slika znam za bleed i kako da se efekti pojajave u PDF-u...
[ skemamen @ 26.07.2010. 13:29 ] @
Da li ces mu poslati PDF ili INDD fajl da on vidi, to verovatno moras njega da pitas... Svaki fajl iz InDesigna mozes exportovati kao PDF, znaci padajuci meni File \ Export (as pdf) ili Ctrl+E, das mu ime i izaberes npr. High Quality Print.
Rezim boja treba da bude CMYK, a slika moze biti i JPG i TIFF pod uslovom da bude u rezoluciji od 300 dpi (dots per inch). Print zavisi od same stamparije i svaka stamparija ima svoja setovanja, da li samo exportujes fajl kao PDF ili i pravis PS (Post Script) zavisi od stamparije.
Najbolje ucenje je kroz praksu, uvek bilo i ostalo...!
[ Ljerka240 @ 27.07.2010. 15:57 ] @
Hvala ti puno na pomoci.
Ako nije problem da mi odgovoris jos na 3 pitanja i necu ti vise oduzimati vremena.
1.Sto je zapravo Postcript i zasto sluzi?
2.Sto su page spreads?
3.Rijeci koje trebaju da" izadju" iz text framea u drugi red mi se presjeku na pola i odvoje crticom: "napri-
mjer ovo" kako da to uklonim?
Hvala ti jos jednom
[ skemamen @ 27.07.2010. 16:55 ] @
1. PosrScript je fajl koji sadrzi u sebi vektorsku i rastersku grafiku, tekst i sl. Kada se instalira PostScript printer, imas mogucnost pravljenja PS fajla, a od njega (preko Adobe Distillera) PDF fajl. U principu, studio u kojem sam radio je izricito zahtevao pravljenje PS fajlova (zbog sigurnijeg RIP-ovanja) ali generalno, PDF je sasvim u redu za dalji rad i na njemu se baziraj...
2. Spreads ili Spreadsheets su dve strane u casopisu, jedna do druge, koje se tretiraju kao jedna strana. Kada ti je aktivirana opcija "spreads" u InDesignu, prilikom pravljenja PDF-a, te dve strane ce ti izaci kao jedna velika strana...
3. Reci koje se lome u text boxu su u odredjenom recniku (dictionary), po defaultu engleskom. Da bi izbegla to lomljenje reci, selektuj tekst, idi na padajuci meni "window", izaberi "type & tables", pa "character". Precica na tastaturi Ctrl + T. Na dnu prozora koji ti se otvorio se nalazi "Language" i izabran je (najverovatnije) Engllish: USA. Da se reci ne bi lomile izaberi "No Language" koji se nalazi na vrhu.

Ako ti jos nesto treba, slobodno pitaj... pozdrav!