[ timmysa @ 26.07.2010. 13:56 ] @
eh ovako novi sam na ovome forumu tako da bas i ne znam pravila pa zamjerite i upozorite me ako koje prekrsim. jedno koje cu sigurno prekrsiti je odabir podforuma jer imam nekoliko pitanja u vezi programiranja a nisu sva vezana za php ali odlučio sam se da postavim temu u ovom podforumu jer mislim da dosta vas bavi upravo ovim djelom "programiranja"

eh, pa da pocnemo sa tim pitanjima

1. (C++ pitanje) gdje naci najbolje resurse za c++ programski jezik (mislim na knjige tutove i to) ali ne na osnovnom nivou jer sintaksu c++ vec znam ali sada zelim da se razvijam dalje i da ucim algoritme i jos mnogo toga, pa ko postoji neki forum na kojem se razmjenjuju kodovi i problemi ili nesto slicno sa mnogo c++ resursa bio bih jako zahvalan ako biste mi dali link (osim ako nije zabranjeno a mislim da nije )

2. (PHP pitanje) da li je PHP sasvim dovoljan (mozda uz javascript) za pravljenje web-stranica (naravno ne mislim na dizajn jer za to postoje specijalizovane aplikacije)

3. (ne znam sta ) znaci zanima me kako se prave aplikacije, tj. software-i, da li se kodiraju u jednom programskom jeziku i ako da da li mi mozete dati link vezano za to, ili se pak prave u nekoliko programskih jezika pa se onda 'spajaju' ili tako nest, jer sam cuo za to ali nisam bas siguran jer nisam bas dobio ovu informaciju iz pouzdanih izvora i ako je tako molim vas da me opskrbite sa tutorijalom
i takodje sta bi sve trebao znati da bi bio u mogucnosti razvijati aplikacije

UNAPRIJED HVALA SVIM CLANOVIMA FORUMA KOJI POMOGNU, jer mislim da ce mi odgovori na ova pitanja uveliko pomoci jer zaista volim programiranje i racunare i konstantno zelim da se razvijam i mozete biti sigurni da cu stvari koje naucim zahvaljucim vama koristiti da pomognem drugima kao sto ste vi pomogli meni
[ mitke013 @ 26.07.2010. 15:17 ] @
Citat:
timmysa
2. (PHP pitanje) da li je PHP sasvim dovoljan (mozda uz javascript) za pravljenje web-stranica (naravno ne mislim na dizajn jer za to postoje specijalizovane aplikacije)

3. (ne znam sta ) znaci zanima me kako se prave aplikacije, tj. software-i, da li se kodiraju u jednom programskom jeziku i ako da da li mi mozete dati link vezano za to, ili se pak prave u nekoliko programskih jezika pa se onda 'spajaju' ili tako nest, jer sam cuo za to ali nisam bas siguran jer nisam bas dobio ovu informaciju iz pouzdanih izvora i ako je tako molim vas da me opskrbite sa tutorijalom
i takodje sta bi sve trebao znati da bi bio u mogucnosti razvijati aplikacije


2. Ja radim samo php jer imam pravilo; radi jednu stvar, ali zato budi najbolji u njoj. Php je odlican programski jezik, lako se uci, imas gomilu besplatnih alata bez kojih nemoj ni pokusavati da radis jer je cisto gubljenje vremena (a vreme je novac), dokumentacija je odlicna i na google-u ces naci odgovor na bilo koje pitanje. Javascript je samo dekorator i nikako nemoj da radis programe koji je zahtevaju; tipicno je da pocetnici stavljaju validaciju formi kroz JS sto je suludo. Koristi jQuery za sve one fancy efekte tipa slideshow, modal window i milion drugih pluginova; takodje GPL licenca, izuzetno lako se uci i koristi i postao je de-facto standard za svaki posao koji nadjes. Ako postavis jQuery i te pluginove u jedan fajl, dodatno ucitavanje stranice od 3-5 sekundi niko nece ni primetiti.

3. Cuo sam i ja za to ali ti ne bih preporucio takve egzibicije. Prvo asocijacija na to mi je mesanje logike i prikaza (php logika+html u istom fajlu) pa dobijes kod koji niko drugi ne moze nastaviti, verovatno cak ni ti posle nekog vremena. Dok se gornji primer jos i nekako moze tolerisati (oni sa debljim zivcima), mislim da je za izvrsne programe to jos veci problem. Ali mozda i gresim, ne radim druge jezike.
[ peromalosutra @ 26.07.2010. 22:40 ] @
Sve zavisi koliko duboko zelis da zagazis u programiranje/computer science. Danas se svako (vjerovatno s pravom) naziva programerom, tako da je jasno koliko je to sirok pojam koji sam po sebi ne govori nista.

1) Ako si vec presao osnovnu sintaksu, a zelis da napredujes dalje, proucavaj malo algoritme/strukture podataka jer to je ono sto je univerzalno i nezavisno od jezika i okruzenja u kome radis. Upoznatost sa algoritmima i njihovom slozenoscu ti omogucava da kriticki posmatras svoj kod i nalazis nacine da ga optimizujes. Uporedo i neovisno o ovome, proucavaj i OOP i design patterne, tj. nacine na koji se aplikacije projektuju i realizuju. Sve ovo je opet prilicno apstraktno, ali apstraktno je dobro, jer znaci da lako mozes da se prebacis sa jednog jezika na drugi, savladavanje same sintakse jezika je uvijek najmanji problem.
Sto se samog C++ jezika tice, ako planiras da radis programe za "svakodnevnu upotrebu", korisno bi bilo da savladas i neku biblioteku/framework koji ce ti omoguciti da pises graficke programe. Rjesenja ima mnogo, MFC, QT, GTK, itd, sve zavisi od okruzenja. Uglavnom, Google je tvoj prijatelj. :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Qt_%28framework%29

2) Zavisi kakve web stranice planiras da pravis. Za bilo sta osim najjednostavnijih sajtova/web aplikacija, neki minimum bi bio:
- PHP (logika aplikacije, posmatraj ga kao ljepak koji uvezuje sve ostale tehnologije)
- MySQL (baza podataka, naravno postoje i druge, ali da ne idemo previse u sirinu)
- HTML/CSS (renderovanje prikaza)
- veoma pozeljno neki framework (recimo da je to skup biblioteka koji ti omogucava da ne moras bas sve pisati od nule, vec imas neki kostur oko koga kasnije gradis aplikaciju). Neki od poznatijih su CodeIgniter, Zend, itd (hint: Google - PHP framework).

3) Opet, sve zavisi na cemu radis. Moguce je (moze se cak reci - uobicajeno) napisati cijelu aplikaciju u jednom programskom jeziku, a nekad nema drugog nacina nego koristiti vise. Primjer koristenja vise tehnologija ti je i odgovor na prethodno pitanje. Specificni uslovi traze specificna rjesenja, izmedju ostalog, radio sam na jednom projektu (robotizovanom uredjaju) koji je koristio asembler, C, Javu, MySQL, php i vjerovatno jos par stvari kojih ne mogu ni da se sjetim.

[ timmysa @ 27.07.2010. 15:38 ] @
Citat:
3) Opet, sve zavisi na cemu radis. Moguce je (moze se cak reci - uobicajeno) napisati cijelu aplikaciju u jednom programskom jeziku, a nekad nema drugog nacina nego koristiti vise. Primjer koristenja vise tehnologija ti je i odgovor na prethodno pitanje. Specificni uslovi traze specificna rjesenja, izmedju ostalog, radio sam na jednom projektu (robotizovanom uredjaju) koji je koristio asembler, C, Javu, MySQL, php i vjerovatno jos par stvari kojih ne mogu ni da se sjetim.
peromalosutra

A kako da spojim sve te djelove u jednu cjelinu i ako bi mogao da mi das neki tut kako napraviti nekigraficki program srednje tezine ;) i obecavam da necu vise dosadjivat : D

[Ovu poruku je menjao timmysa dana 27.07.2010. u 17:00 GMT+1]