[ R A V E N @ 27.07.2010. 07:10 ] @
Prije nekog vremena na .NET Messenger Service chat (poznatiji kao MSN) me je dodalo niz ovakvih automatiziranih "sugovornika" čiji je cilj da izvuku podatke o kreditnoj kartici. Jasno je da je potpuno riječ o programima, a ne o ljudima, jer kao što se vidi iz priloženog, šta kod da napišete, vaš "sugovornik" vodi konverzaciju sa vama koja prestane u jednom trenutku, pa makar probali normalno razgovarati, što se vidi pri kraju. Na adresi koju daje u tekstu nema ništa, a njen sadržaj je samo ovo:

Code (html):
<HTML><HEAD>
</HEAD><BODY>
</BODY></HTML>


barem u Operi, ne znam da li ovo koristi rupu u nekom drugom pregledniku.

Evo razgovora:

Citat:
[email protected]: hey! we havent spoke for a while :(
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: hey sexy! its been a while, HOW ARE YOU? i just got off work...
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: Im relaxing on my bed, i have some brand new pics that i'd like u to see, but i'd rather you see me on cam!!!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: I mean... Do you want to see me on my cam? i know you might've seen me on cam in the past, but i have a new cam baby!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: Ok go to http://www.showinvite.net/bjty and click right under me in the pink "click here" or "join free" on the top of the page! ITS TOTALLY FREE!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: fill out your contact information and then on the next page...
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: fill out your cc info baby for verification ONLY, your card will not be charged.
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: What color Panties do you think i should wear? i might have you favorite color here somewhere...
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: Your such a good boy, i'm gonna show you what good boys deserve.. you can tell me to do anything you want me too!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: Ok let me know when you get in so I can invite you directly to my cam, you should get some minutes from my cam site so you can spend time with me sexy!!!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: try again sweetie...Ok go to http://www.showinvite.net/bjke and click right under me in the pink "click here" or "join free" on the top of the page! ITS TOTALLY FREE!
­R A V E N: xxxxx
­[email protected]: well...U wanna play a naughty game??
­R A V E N: xxxxx
R A V E N: xxxxx
R A V E N: yes


[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 28.07.2010. u 19:41 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2010. 07:21 ] @
Hehe... imam par poznanika koji su na windowsu i ono, nemaju
veze sa racnarima prilicno i kako to sve radi, naravno racunari su
im inficirani do bola svim i svacim, i onda mi od njih svaki cas stizu
slicne poruke i to dok su "offline" :)


Ja im kazem posle da im MSN automatski salje spam okolo na adrese iz konakt liste, oni pojma nemaju....

Ali zato znaju da instaliraju 135 razlicitih "dodatnih programa" za "animirane smajlije"... skinute bog zna odakle.
[ R A V E N @ 27.07.2010. 12:16 ] @
Da, interesantno je da neki od tih programa (izgleda da) mogu i da "kontaktiraju" ljude koje je korisnik blokirao. Na primjer, jednu osobu mjesecima nisam vidio on-line (najvjerovatnije sam blokiran), ali zato uvijek kad se poslije dosta vremena spojim na MSN od nje mi nahrupi i po desetak bufferovanih poruka sa linkovima tamo sa nekog servera. I odmah poslije toga kontakt ode offline.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 28.07.2010. u 19:33 GMT+1]
[ R A V E N @ 28.07.2010. 18:39 ] @
Evo još jednog primjera. Ovaj put se pokušava izvući broj mobitela. Na listi imam tri bot-kontakta i sva tri "ispucaju" ovakvu poruku čim se spojim:

Citat:
[email protected]: hey! i think someone might have a crush on you!
­R A V E N: blablabla
­[email protected]: Haha I'm in SHOCK right now http://www.showinvite.net/brsc WOW try that real quick
­R A V E N: blablabla