[ techno @ 27.07.2010. 12:38 ] @
Render farm usluzno renderovanje u Beogradu , da li ih ima i da li postoji potreba za njima...
Gledajuci po netu video sam da postoje u svetu Render farm-e koje se hvale da imaju najpovoljnije cene .

http://www.rebusfarm.com/price-list_en.html

Cene su im od 9.9 Euro-centi za 1 GHzH , ili ako sam dobro razumeo usluga jednog racunara koji je 4GHz i ima 4 jezgra naplacuje se 4x4GHz X 0.099 eura= 1.584 Eura ili oko 166 dinara za radni sat ( po kursu 1euro - 105 dinara ).

To je cena za usluge ispod 10 000 GHzh , preko toga cene padaju

Volumen Rabatt Preis / GHzh
Standard 9.9 cent
>10.000 GHzh 10% 8.9 cent ( > 890 eura )
>20.000 GHzh 20% 7.9 cent
>40.000 GHzh 30% 6.9 cent
>80.000 GHzh 40% 5.9 cent
>160.000 GHzh 50% 4.9 cent
>320.000 GHzh 60% 3.9 cent


Kako ja imam vise racunara ovog tipa ( Xeon , i7 ..... ) i koristim ih za svoja renderovanja ali samo povremeno , da li ima smisla razmisljati o nabavci jos racunara i pruzanju usluge renderovanja u Beogradu po cenama koje su kod recimo ove firme koja se reklamira kako je medju najjeftinijim na svetu .

Video sam na nekim domacim forumima da su neke firme kreirale render farme za svoje potrebe .

Da li neke nase firme ili pojedinci koriste usluge ovakvih render farm-i . Da li je bolje da imas lokalno locirane racunare koje mozes da iznajmis po potrebi ili je bolje dati to ovakvim kompanijama sa stotinama racunara .

Da li neko ima iskustva sa ovakvim render firmama .



[ labicko1 @ 27.07.2010. 17:57 ] @
Jednom sam bio razmisljao da za jedan projekat koristim render farmu, ali kad sam pogledao kolko bi me kostalo za 10min aniamcije video sam da mi se vise isplati da kupim nekoliko kompa i da to sam to izrendiram. Priznajem nisam nesto trazio najeftinije, cisto sam pogledao cene kod prvih nekoliko na koje sam naiso. Imali su kalkulator za cenu i ispalo mi da treba da platim preko 4000$.

Iskreno receno za te pare u to vreme sam mogao da kupim nekih 3quad compa, nebi dobio render za nekoliko sati kao kod njih, ali bi imao masine koje bih mogao koristiti barem sledecih 5 godina. Ono sto hocu da kazem je da je mnogo vise isplatljivija kucna farma nego placati za svaki projekat. Farma je dobra ako imas neki projekat sa kratkim rokom isporuke, i ako je klijent spreman da plati extra trosak.

Sada pored hardware tu treba puci pare i na software, i to ne samo za jedan vec za vecinu, plus razni render engine, plus razni plugini za sve te programe.

Ideja nije losa, pogotovu kad vec imas hardware koji stoji dzabe, kada ideja nebi valjala nebi bilo tolko onih koji pruzaju tu uslugu, samo nemoj se ogranicavati na lokalno trziste, neverujem da ces ovde naci dovoljno musterija. Ako odlucis da ovo sprovedes u delo napisi adresu jer ce mozda nekad da mi zatreba.

Uz to da dodam da ti ja mozda nisam najbolaj osboa za ovu temu, jer neradim na nekim velikim projektima, ali ti niko nista nije napisao pa reko da se ne osecas usamljeno :)

[Ovu poruku je menjao labicko1 dana 27.07.2010. u 19:20 GMT+1]
[ LuckyBug @ 28.07.2010. 01:20 ] @
Svi domaci studiji imaju svoje farme ( 20,30,50 ... n racunara ), i neki cak i iznajmljuju, isto vazi i za strane studije.
Nije ti to unosan posao da zivis od par entuzijasta kojima ces 2 puta godisnje iznajmiti render farmu.
[ SreckoMicic @ 28.07.2010. 08:50 ] @
Ja sam u nekoliko projekata koristio usluge http://www.rebusfarm.com. Uglavnom za animacije koje su isle preko 1 minuta. Tu cenu unesem u svoju ponudu i to je. Dobijem takvu animaciju za par sati, a na svoja dva i7 i jednom Q6600 bi mi trebalo otrpilike 7 dana. Meni je to OK, jednostavno rasteretim resurse za druge poslove koje mogu raditi, dobijem na vremenu, vise se posvetim drugim aspektima posla, ne moram da razmisljam da moram da rendam 7 dana, plus uvek se nesto neocekivano javi pa moras odredjene delove ponovo.
Mislim da posao sa render farmama ima smisla kad imas mnogo masina, i da, raditi samo za lokalno trziste ti nije isplativo definitivno.