[ strutter.poison @ 27.07.2010. 16:13 ] @
Ovako, instalirao sam ubuntu pre neki dan, malo se igrao sa izgledom, malo proucavao terminal.. trazio zamene za programe koje koristim pod win-om.. i uglavnom, snalazim se i svidja mi se.

Ono sto me malo nervira je font, tj. ostrina fonta. Probao sam da iskljucim anti-aliasing, pa onda petljao u rendering.. ali sve sto dobijem nije kao na windowsu. Hocu da slova budu tanka i jasna, da se na mom tft monitoru vide kockice/pikseli, a ne kao na starom crt zamagljenja oko slova.
Jel ima neko resenje za ovo?

Imam misa sa dva tastera sa leve strane (za palac). To mi je oduvek copy/paste. Nasao sam nesto o programcetu imwheel, ali sta god ja uradio nece da radi. Brojevi dugmica bi trebali biti 8 i 9 (to sam uspeo sa imwheel saznati). U pitanju je a4 tech x5, ali isto treba da izvedem i sa XL740.
Zna li neko kako da nateram te dugmice da rade?

Hvala.
[ combuster @ 27.07.2010. 16:22 ] @
To oko fontova je stvar "oka" - ja koristim zekton bold 8 sa subpixel LCD's smoothing-om, slight hinting-om i 96dpi. Na rezoluciji 1280x1024 na mom Samsungu 931BF fontovi su super (makar meni).

Ovo oko tastera nemam ideju - mozda se neko drugi javi.
[ Astral Projection @ 27.07.2010. 19:53 ] @
FYI u linuxu je dovoljno da pređeš mišem preko nekog teksta i onda samo da klikneš scroll točkić i to što si selektovao će biti pejstovano :) probaj ovo da koristiš dok ne napraviš ta dva dumeta.
A inače za fontove, imam ista podešavanja kao combuster i fontovi izgledaju perfektno.
[ GashiR @ 27.07.2010. 22:04 ] @
http://www.stchman.com/ms_fonts.html

Prostudiraj ovo za fontove, na svim deb sistemima, ne samo Ubuntu, dobiju se savršeno oštri fontovi.
Treba da imaš msttcorefonts, plus tahoma instalirano, to je sve na toj stranici jasno objašnjeno.
[ janko.84 @ 27.07.2010. 22:09 ] @
Za tastere probaj Btnx iz Synaptic-a.Mada i ja imam neki A4-Tech
mis i nisam uspeo bas sve da podesim al nesto i jesam.
[ strutter.poison @ 28.07.2010. 01:06 ] @
Uspeo sam da sredim ovo sa fontovima. Isto je kao na win-u.

Za misa sam probao sa tim programom Btnx, ali uspeo sam samo jednom da ga pokrenem i nisam se snasao sta treba da radim... posle nece da se startuje. Uklonim ga pa instaliram ponovo i opet ista prica, nece da se startuje. Ni iz konzole.. upucuje me na config.. a ja pojma nemam sta tamo da radim, ne kapiram program uopste.

Nego imam jos nesto da pitam. Kada instalira drajvere za graficku (nVidia) ona pocetna slika Ubuntu pre logovanja postane jako ruzna kao da je rezolucija 800x600 a bila je, rekao bih normalna, 1920x1080.
Moze li to da se sredi nekako?

I sam login screen, jel moze da se menja?

Ja bih malo fenseraja dok mi ne dosadi, onda cu kao na win-u jednu obicnu temu (ili zadrzati pocetnu) i gotovo. :)

@Astral Projection
LOL
Secam se sad da sam kod prijatelja jednom davno primetio da to radi, ali nije mi palo na pamet. Da nisi rekao ko zna da li bi se setio. :)
To je tu i tamo resenje za tekst, ali smor mi ctrl+c ctrl+v za fajlove i foldere ili desni klik pa... Valjda cu naci resenje.

Tnx.
Pozzz
[ dany12 @ 28.07.2010. 08:13 ] @
Ovde imas resenje za tvoj problem
http://www.webupd8.org/2010/03...mouth-working-with-nvidia.html

Za konfigurisanje gdm-a mozes da instaliras ubuntu-tweak ili komandom
sudo -u gdm dbus-launch gnome-appearance-properties
[ strutter.poison @ 28.07.2010. 08:51 ] @
Ispratio sam uputstva sa linka i stavio GRUB_GFXMODE=1920x1080. Sada je slika malo manja i zamagljena ali i dalje je logo ogroman i ruzan (ruznog kvaliteta), a pre istaliranja drajvera je bio mali sa ostim i jasnim ivicama.
Sta bi se desilo ako bih stavio neku nenormalnu rezoluciju? Jel' se na ovaj nacin menja rezolucija slike ili rezolucija ekrana? Ako je ovo prvo mozda i prodje bez problema....
Instalira sam ubuntu-tweak, ali nema mogucnost da se promeni logo pre login screen-a.
[ janko.84 @ 28.07.2010. 11:01 ] @
To se pokretanjem Btnx-a posle prve upotrebe im je poznat bug.
Probaj:
sudo rm /etc/btnx/btnx_manager pa zatim;
sudo rm btnx_config_Default
Posle toga pokreni ga komandom btnx-config.Kad se otvori idi na NEW i na prvom prozoru
koji ti izbaci klikni na NO.Videces kako ti se pojavio novi konfiguracioni fajl
pod nazivom New Config.Zatim kliknes na tab Detect Mouse and Buttons.Tu ce
program prepoznati tastere misa.Kad zavrsi sa prepoznavanjem vratices se na prethodni ekran i prepoznatim tasterima dodeliti funkciju koju treba da rade.
[ strutter.poison @ 29.07.2010. 16:57 ] @
E uspeo sam uraditi nesto. :)
Oni dugmici sa strane, jedan je ctrl+c a drugi ctrl+v i to radi odlicno i za tekst i za foldere/fajlove samo u situaciji kada u prozoru nema mogucnosti za back i forward. :) Ako moze back onda kopira i ode back.. mnogo lose..

Inace ova dva dugmica na misu imaju po defaultu funkciju back/forward, ali ona bi trebala biti iskljucena ako se setuje nova?

Sta mislite, kako bih ovo resio?
[ janko.84 @ 29.07.2010. 17:17 ] @
A jesi li to podesio sa Btnx ili imwheel-om???
[ strutter.poison @ 29.07.2010. 22:09 ] @
Pa sa Btnx, onako ako si napisao u proslom postu. :)
[ janko.84 @ 30.07.2010. 01:06 ] @
Pito sam te zato sto sam i ja napravio gotovo istu zezalicu.Sa btnx-om
dodelim funkciju koja meni odgovara ali ono zadrzi i default funkciju
tastera koju ne mogu nikako da iskljucim.Pokusacu da napravim kombinaciju
sa Btnx-om i Imwheel-om mada mi se ovaj drugi nimalo ne svidja.
Do tad pogledaj i ti malo ovo, recimo

https://help.ubuntu.com/community/ManyButtonsMouseHowto

pa mi javi sta si uradio i da li si resio.Meni treba da zamenim funkcije ovih tastera
sa strane,tako da gornji bocni taster preuzme funkciju donjeg jer mi je tako nekako
logicnije ali mi nikako ne uspeva.Nekako se A4-Tech i Linux ne mirisu bas !!!
[ strutter.poison @ 31.07.2010. 07:13 ] @
E, stiglo je i ovo na red. Malo sam se pomucio, ali na kraju sam uspeo. :) Uklonio sam btnx jer pored imwheel nije uopste potreban.. verovatno bi samo smetao.

Imwheel je veoma mocan samo treba skontati brojeve tastera. Kod mene (A4Tech X5) je ovako:
1 - levi
2 - sredji
3 - desni
4 - gore
5 - dole
6 - levi
7 - desni
8 - drugi levi
9 - prvi levi

sa leve strane su horizontalno postavljeni, taj prvi levi je onaj sto mi je blizi.

E sad, nakon istaliranja:
sudo gedit /etc/X11/imwheel/imwheelrc

dodati na kraju ili obrisati sve pa samo ovo uneti:
Code:
".*"
None, Up, Control_L|C
None, Down, Control_L|V

"(null)"
None, Up, Control_L|C
None, Down, Control_L|V

to tasterima 8 i 9 daje funckiju copy/paste a moze i bilo sta drugo..

Onda se napravi skripta u uglavi u start up:
sudo mkdir /home/login
sudo gedit /home/login/mouse


Code:
#!/bin/sh
exec xmodmap -e "pointer = 1 2 3 4 5 6 7 8 9" &
exec imwheel -k -b "8 9" &
exec $REALSTARTUP

Dozvole postaviti da mogu svi user-i da koriste.

To je to.

Bitno sa linka koji si ostavio iznad je bitno samo sledece:
xinput list
xinput set-button-map <device name> * * * * * * *


Tu sam nesto probao, ali mislim da sam vratio kao sto je bilo, pa predpostavljam da u mom slucaju nije ni bilo potrebno, a cini mi se da isto postizem i sa prvom linijom u skripti iznad.

Sto se tice konfiguracije imwheel u /etc/X11/imwheel/imwheelrc, prvi red je prozor, drugi je prvi klik, a treci drugi klik. Moze da se odredi prioritet za svaku stavku, a takodje i sama pozicija (redni broj linije) oznacava prioritet.
Evo ovde se moze skinuti program i tamo je fajl readme gde je sve lepo objasnjeno, a mnogo moze da se skonta iz pocetnog sadrzaja imwheelrc fajla.

Kao sto rekoh, samo skontati brojeve tastera i onda moze sve. E da, ima i mala aplikacija koja pomaze u otkrivanju imwheel -c ali kod mene se nesto bagovala.. po njoj ovih tastera sa strane nema, a ima ih i evo rade..

Eto, valjda ce ti bar malo pomoci.. ili mozda nekom drugom. :)

Pozz
[ strutter.poison @ 08.08.2010. 12:29 ] @
Da li je moguce da nema kursor za Ubuntu kao sto je onaj na win-u? :) Verujem da postoji samo sto google uvek upucuje na linux-ov kursor za xp. :)
Onaj sa win-a mi odgovara jer je tanak i nikada ne preklopi pola slova ma koliko je font mali.

Ozbiljno, mozda zvuci blesavo, ali mene prilicno iritira kada selektujem text, pa ako neko zna ili ima da podeli. ;)

Pozz

edit:
resio sam, sam napravio to sto mi treba. Ako zatreba nekom evo, mada sam siguran da nece niko biti toliko sitnicav kao ja :)
izmenio sam vec postojeci kursor /usr/share/icons/DMZ-White/cursors

[Ovu poruku je menjao strutter.poison dana 08.08.2010. u 15:01 GMT+1]
[ _goThic_ @ 04.09.2010. 16:11 ] @
Usput, vezano za fontove, ako zelis da ti kde programi (skype, virtualbox...) imaju iste monohromatske win fontove kao i ostali gnome programi:

- napravi u home folderu fajl .fonts.conf sadrzine:

Code:
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
<match target="font">
<edit name="rgba" mode="assign">
<const>rgb</const>
</edit>
<edit name="hinting" mode="assign">
<bool>true</bool>
</edit>
<edit name="hintstyle" mode="assign">
<const>hintfull</const>
</edit>
<edit mode="assign" name="antialias" >
<bool>false</bool>
</edit>
</match>
</fontconfig>


Koristim monohromatski Arial, svuda mi izgleda savrseno (meni bar, ukusi su razliciti).
[ strutter.poison @ 19.02.2011. 05:47 ] @
Jeste da je proslo neko vreme.. ali..
@_goThic_
Brzo sam se navikao na ove fontove. Cak sam i u xp-u namestio ovako. :) Kao sto combuster rece: "stvar je do oka". ;)
Hvala u svakom slucaju. Zatrebace nekom.. navika je cudo.