[ blaza @ 22.01.2004. 15:55 ] @
Ja sam uz dosta napora uspeo da prevaziđem loše navike koje sam davno stekao - kucanje sa 6-7 prstiju po sistemu "udri sa najbližim". Sada "pravilno" kucam - slepo, sa 10 prstiju. Trenutno mi je prosek 40 wpm (words per minute - reči u minuti, gde je jedna reč prosečno duga 5 karaktera). Najbrže kucam čist tekst, bez naših slova. Nešto sporije kucam čiste numeričke podatke na numeričkoj tastaturi. Najviše problema mi zadaju specijalni karakteri, {} [] <>| itd... , inače standardni delovi C++ source-a.

Kako Vi kucate?

[digresija] Tražio sam, ali nisam našao online keyboard roundup koji bi mi pomogao da izaberem tastaturu koja najbolje odgovara standardima brzog kucanja. Trenutno koristim Dell QuietKey, koja nije ništa naročito. Svaka sugestija je dobrodošla. [/digresija]

[ mod: izbačen komentar za prebacivanje teme u Anekete. -markom ]

[Ovu poruku je menjao secret dana 13.03.2005. u 12:58 GMT+1]
[ pctel @ 22.01.2004. 16:18 ] @
Ja kucam sa 2 prsta - na fakultetu je bilo zabranjeno kucanje samo jednim prstom :-)
Brzina? Ne zurim ja nigde...
[ tdjokic @ 22.01.2004. 19:35 ] @
Uglavnom slepo, "10-toprstno" (ne koristim palac leve ruke), ranije sam znao sve znake na YU tastaturi na pisacoj masini, sada pisem bez nasih slova i tako ispada da koristim vise prstiju ali nije bas slepo. Kad je nesto izuzetno vazno, upisivanje nekog broja sa kartice ili slicno, onda jednim prstom.
[ Maniac @ 22.01.2004. 20:01 ] @
Pa sada bas nisam jako siguran da bas koristite deset prstiju ali ja sada bas dok kucam ovo brojim prste pa ispada da koristim6 komada.ako to nije dovoljno meni vise ni netreba.
[ Vertygo @ 23.01.2004. 04:45 ] @
8 prstiju koristim za kucanje, a palčeve samo da udarim po spejsu...
[ Časlav Ilić @ 23.01.2004. 09:40 ] @
Ja sam se letos naterao da naučim slepo kucanje — ne zbog brzine, već da bih mogao stalno da gledam u ekran i tako pravim manje grešaka u tekstu. I meni je najteže da kucam „specijalne“ znake, pa brojeve, ali sa našim slovima nemam problema.

Brzinu kucanja nisam uopšte merio još od učenja, pretpostavljam da je negde oko 35 reči u minuti (po istom principu, jedna reč = 5 znakova). Ako nekog interesuje, program pomoću koga sam učio, posle više biranja i programa koji su me svi odreda nervirali, jeste GTypist.

Ne znam za neku autoritativnu ocenu najboljeg izgleda tastature za brzo kucanje, ali neke priče prilikom sastavljanja Dunavskih srpskih mapa za Iks-fri, i lični utisci su ovakvi:

— dobro je da levi šift bude dugačak (tako da ga je lako pritisnuti levim malim prstom),

— enter da ima dugačak donji deo (tako da se može najlakše dosegnuti desnim malim prstom),

— dugačak bekspejs (opet da bi ga lako pritisnuli desnim malim prstom),

— kratak spejs (da bi desni taster alt bio u dohvatu desnog palca, za znake na trećem nivou srpskih mapa).

Ovo sve odgovara tastaturi bez tastera veće-manje i sa dugačkim enterom u jednom redu, kakvu sam i nabavio pre neki mesec :) No, može biti da i nema najboljeg oblika, već da je sve potpuno stvar navike...
[ -zombie- @ 23.01.2004. 15:42 ] @
Citat:
Časlav Ilić:
— dugačak bekspejs (opet da bi ga lako pritisnuli desnim malim prstom),


ja ovo nikad nisam naučio. nemam problema ni sa jednim drugim tasterom, ni sa zagradama, ni sa brojevima i slično, samo ne mogu da dohvatim backspace i backslash (ona varijanta ispod entera, sa skraćenim desnim šiftom) bez pomeranja ruke sa "home" pozicije. izgleda da mi prrsti nisu dovoljno razgibani.. (trebalo je više da vežbam klavir, gitaru i slično kad sam bio mali ;)

al bez obzira na to, kada god treba da ih pritisnem, ja sklonim prste sa home pozicije, ali dlanove ne mrdam, da bi brzo mogao da vratim prste na mesto bez gledanja..

na sve se čovek navikne.. ;)


[Ovu poruku je menjao mangel dana 24.01.2004. u 13:19 GMT]
[ klik.kill @ 01.02.2004. 22:31 ] @
Pisem sa sest prstiju jer u desnoj ruci uvijek imam cigaretu tako da koristim samo srednjak :))

[Ovu poruku je menjao mangel dana 04.02.2004. u 10:37 GMT]
[ random @ 02.02.2004. 03:14 ] @
Inače kucam sa 9 (ne znam kako neko može da kuca sa dva palca, ja koristim levi) prstiju, negde oko 80 wpm zadnji put kad sam merio (pre godinu-dve).

Ne samo što je layout tastature bitan (lično najviše volim originalni US-raspored, sa malim enter tasterom, malo dužim \ tasterom iznad njega, i dugačkim backspace tasterom), ali mnogo bitnije od toga je kakav „action“ ima tastatura, tj. bitno je da ima mikroprekidače (klik pomaže znatno kod slepog kucanja), i da je hod tastera relativno plitak, a da daju dovoljno otpora. Današnje jeftine tastature retko ispunjavaju te uslove, najbolje je dočepati, recimo, nekog starijeg IBM-ovog modela iz 1989-90.

Trenutno kod kuće imam nekoliko tastatura, ali za svojim računarom koristim 15-ak godina staru Memorex Telex tastaturu, koja mi je slučajno dopala šaka pre par godina i od tada je koristim sa ogromnim zadovoljstvom. Dobra tastatura mnogo znači. Jedina joj je mana što nema mali enter kakav volim, ali toliko je kvalitetna (može da se koristi i u borbi prsa u prsa kao hladno oružje) da je to zanemarljivo.

[Ovu poruku je menjao mangel dana 04.02.2004. u 10:40 GMT]
[ jc denton @ 02.02.2004. 06:26 ] @
Hm, meni je bas bitan taj veliki enter o kome random prica. Nekako sam navikao da malim prstom desne ruke pogodim enter dok kombinujem udarce sa backpace-om. Mali backspace mi ne odgovara, ali moze da prodje. Takodje mi vise leze veliki shift-ovi, a backslash volim da je levo od backspace-a, ne veliki ispod istog ili desno od shift-a u cosku.

Kucam sa vise prstiju :) Uglavom koristim tri na levoj i tri na desnoj ruci, dok male prste koristim za tab, caps, shift, enter i ctrl (+X, +C, +V kaziprstom leve ruke). Space volim da je mali bas zbog alta o kome Caslav prica.
[ VRKY @ 27.05.2004. 15:42 ] @
Ja kucam s dva prsta,s više mi je teže pa ne pokušavam.
[ SBSL @ 27.05.2004. 16:25 ] @
Ljudi ja kucam sa 6 prstiju ! To sam ucio sam, ovako bezveze, ustvari nisam ucio vec sam se vremenom navikao...

A sad jedno pitanje... Za koliko se vremenski nauci slepo kucanje (10 prstiju) ???

I jer valjaju oni kompjuterski softweri namenjeni tome..?
[ random @ 27.05.2004. 18:41 ] @
Ne treba ti softver, samo aktivno kucanje svaki dan, i naravno da se cimaš da kucaš pravilno. Treba 10-15 dana dok ti pravilno kucanje uđe u rutinu (da ne moraš da svesno razmišljaš da ćeš malim prstom desne ruke da pritisneš P), iz mog iskustva. Softver nije loš ako nemaš šta da kucaš, a hteo bi da vežbaš da bi održao kontinuitet.
[ SBSL @ 27.05.2004. 18:44 ] @
Pa dobro ali kako da kucam kad ne znam koji prst ide na koje slovo..?

[ blaza @ 27.05.2004. 19:43 ] @
Evo:
[img][att_url][/img]

[mod: upload-ovana je slika na es]

[Ovu poruku je menjao Milan Andjelkovic dana 29.05.2004. u 15:56 GMT]
[ Emil Ranc @ 28.05.2004. 00:15 ] @
Šest "unutrašnjih" prstiju su rezervisani mi za većinu tastera, palčevi i mali prsti za Ctrl, Shift, Alt, odnosno Space (levi palac).
Inače često volim da neke stvari uradim sa Alt-tab i tab-tab-tab kombinacijama umesto sa mišem, što bi bilo generalno brže.
Inače, da li imate bolove u prstima nakon višečasovnog kucanja ili igranja? Mene, naprimer, nakon takvih stvari redovno zaboli domali prst na levoj šaci (naročito posle dužeg fpsovanja sa a-s-d-w kombinacijom). Čini mi se da to ima veze sa tim što mi je domali prst duži od srednjeg. Ortak kojem su ova dva prsta jednake dužine, nema ovih problema.
[ ssorca @ 08.06.2004. 14:18 ] @
Za sada svih deset,ali naravno nije slepo kucanje....i desni palac koristim vise od levog (a njega mozda dva do tri puta na dan).Male prste za tab,enter,backspace,p,shift.Eto.
[ Eves @ 23.11.2004. 23:43 ] @
kao na slici :D
[ BytEfLUSh @ 23.11.2004. 23:50 ] @
Hmm koristim 8 prstiju + palčevi za space. Zapravo, interesantno je da nikad nisam "učio" brzo kucanje, već mi se ovo stvorilo navikom, a sad kad pogledam onu sliku - pa i ja isto tako rasporedim prste! Heh....
[ Zikka @ 24.11.2004. 01:29 ] @
Koristim 5-6 prstiju zavisi od raspolozenja i kucam oko 100-120 slova u minutu.
[ mrkidivx @ 24.11.2004. 01:55 ] @
Kucam sa dva srednjaka (prsta).
[ DzoA @ 24.11.2004. 12:46 ] @
Bio sam dokon neko vreme i "naucio sam da kucam na slepo" pomocu nekog programa. Mogu vam reci da sam mislio da ce ici mnogo teze i dosadnije ali vidim da je ovo zaebancija. Jos uvek nije to to ali ja sam zadovojlan sve dok se ne umesaju slova sa "kukicama". To ce ipak malo da saceka...
[ Slobodan Milivojevic @ 24.11.2004. 15:52 ] @
Evo da prebacim na srpsku tastaturu, pa da vidim...

alt+f2 ide sa palcem i kaži prstom leve ruke, leci shift sa domalim prstom leve ruke, efektivno kucam sa samo 2 prsta, backspace sa domalim prstom desne ruke, space sa desnim palcem, alt sa levim palcem...

intertesantno je da mi levi mali prst uvek ide pored tastature, kao neki graničnik, tako da sa levom rukom mogu da dohvatim samo do kombinacije tgv, a sve desno ide sa desnom rukom... čudno, zar ne? :))

brzina, pa koo što pctel reče, nigde se ja ne žurim :)
[ Crossman @ 24.11.2004. 19:57 ] @
Imam jedan predlog za one koji ne znaju za koju tastaturu da se opredele, a pri tom imaju sposobnost slepog kucanja teksta:

Najjednostavniji i najjeftiniji model SAMSUNGove tastature (SDL 1500 ili nesto slicno), koji se moze naci u bilo kojoj prodavnici racunarske opreme (za oko 500 dinara). Naravno, to podrazumeva nedostatak multifunkcijskih i multimedijalnih tastera, ali zato milina za kucanje. Probao sam svasta, ali se ispostavilo jedno - sto jednostavnije - to funkcionalnije.

Inace, sto se mog kucanja tice, kucam sa 10 prstiju po principu stisni obliznji taster. Nisam pohadjao nikakve kurseve daktilografije ili tome slicno, ali se nakon nekog vremenskog perioda cesceg koriscenja tastature ispostavilo da umem da kucam i na slepo. Naravno, ne moze se ta brzina porediti sa brzinom daktilografa, ali je za moje potrebe i vise nego dovoljna.
[ ton_majstor @ 04.01.2005. 12:31 ] @
Prstima...

Nadalje, domali levi mi sluzi za SHIFT, umem da SPACE-ujem sa oba palca, inace se cela radnja svodi na dva kaziprsta, kao Radovan III...
[ qpqp @ 07.02.2005. 10:28 ] @
Kucam sa 5-6 prstiju. Desni palac za space, mali desni za enter.
[ Corey @ 07.02.2005. 14:58 ] @
Kucam sa kojim stignem,ond. prstom koji mi je najbljiži tasteru.Sada vežbam sa svih deset.
[ Shatterhand @ 07.02.2005. 18:31 ] @
Sa 8 prstiju i desni palac kao 9(za space). Ne volim male entere i mali shift na tastaturama.
Ne razumem ljude koji kucaju sa manje od 5 prstiju ;p
Brzina i slepo kucanje mi je doslo samo, bez nameravanog ucenja, valjda
zbog IRC-a i chata uopste.
[ Azizam @ 15.02.2005. 02:35 ] @
Citat:
Shatterhand: Sa 8 prstiju i desni palac kao 9(za space). Ne volim male entere i mali shift na tastaturama.
Brzina i slepo kucanje mi je doslo samo, bez nameravanog ucenja, valjda
zbog IRC-a i chata uopste.


E skoro sve si rekao.

Ja sam nedavno promenila tastaturu i zbog toga sam usporena i malo češće grešim, neka kukičasta slova su promenila mesto, primetila sam da to gde stoje varira od tastature do tastature i to me baš nervira.

Ali nema brzine koju chat/irc ne ume da koriguje.
[ pajaja @ 15.02.2005. 02:45 ] @
sa 8 prstiju + palac desne ruke za Space ( 9i )...
Takodje ne kapiram kako neko moze da kuca sa 2 prsta i da koristi mali Enter,
mali Shift ili ne daj boze one sakate tastature sa malim Back Sp.
Takodje naucio da kucam brzo i na slepo zbog IRC-a....
[ neo01 @ 15.02.2005. 23:17 ] @
Super, kuckam sa 2 ruke... mada i dalje ne znam sva pravila slepog kucanja, opet skoro pa da kucam na slepo (prema osecaju), ali ima dobrih programa na Net-u za ucenje slepog kucanja, tako da cu verovatno uskoro da se "bacim" na jedan... :-)
[ Nuklearni Vojvoda @ 05.03.2005. 13:14 ] @
Ja imam da vam preporucim jedan odlican program za slepo kucanje. Zove se Mavis Beacon Teaches Typing. Program je mnogo zanimljiv i kome god sam ga pokazao svi su se odusevili. Mislim da je poslednja verzija 16, ali i verzija 8 na kojoj sam ja naucio je odlicna. Inace kucam oko 50-60AWPM ali sam brzinu stekao tek na poslu.
Program ima mogucnost podesavanja dva tipa tastature, standard i Microsoft natural na kojoj ja kucam.
[ Mister Big Time @ 13.03.2005. 01:51 ] @
Na slepo.
[ VladanR @ 27.03.2005. 21:56 ] @
Slepo kucanje.
naučio ga za 2-3 meseca iz neke srednjoškolske knjige za pravno birotehničku, pre 10tak godina, još na onoj klasičnoj UNIS pisaćoj mašini.
Nisam se davno testirao, ali na jednom programu za učenje kucanja, sam probao i tamo mi je ispalo koliko se sećam da sam profy. Ali u životu se ne bi time bavio sigurno. Jedno sam vreme samo kratko radio diplomske radove studentariji i slične stvari. Sada samo burazeru kad mu treba nešto na faxu.
[ vipp @ 04.04.2005. 11:03 ] @
Mislim da sam postigao maximum kucanja sa 6 prstiju,ali nikad necu nauciti sa svima.
[ WlayCo @ 04.04.2005. 14:15 ] @
6 prstiju sa gledanjem tastature i dovoljno brz a i predfpcizan :))
[ Radovan__III @ 16.04.2005. 22:19 ] @
Ja nekucam toliko brzo slepo 25-30 reci u minutu ( koristim 10 prstiju-space lupam naizmenicno :) ), ali meni je stvarno pomogla ova tastatura rec je o A4 Antirsi tastaturi, dugmicu su savrsene mekoce, a i polozaj tastera u A obliku je olaksavajuci.
[ fanfon @ 16.04.2005. 22:47 ] @
Takodje kucam sa 10 prstiju ali nemam bas neku profi brzinu. Ustvari nikad nisam ni merio mada sam drasticno ubrzao otkad sam prekucao nekoliko seminarskih. Nekoliko slova sad uopste i ne gledam dok kucam i to valjda polako naginje ka slepom kucanju(nadam se). mozda i pokusam sa nekim programom mada mislim da mi jos nije potrebno. Kad odem u upravu prihoda ili bilo gde u drzavnu sluzbu i vidim vecinu zaposlenih kako kucaju onda svaki put pomislim da promenim nick u speedy Gonzales!(:
[ Backy @ 27.04.2005. 14:09 ] @
sa 5 prstiju, i to samo levom rukom...

desna na mišu leva na tastaturi, tako bi i trebalo. ima softver koji emulira specijalnu tastaturu pa lako ide...
[ old @ 29.04.2005. 22:51 ] @
Slepo, 9 prstiju.
(Imam više )

[ LICHAN2 @ 11.07.2005. 15:18 ] @
2 + 2 prsta , srednji i onaj pored njega!
[ 3MAJ86 @ 16.07.2005. 12:52 ] @
koristim sve prste (slepo kucam).
ali nisam siguran koliko pravilno to radim, jer sam uchio nekom svojom metodom... ali ovako sam navikao i nema shanse da bih sada uspeo da se prebacim na "pravilno" kucanije... :)
[ MegiS @ 01.08.2005. 12:33 ] @
Odlicno! Naravno, "na slepo". Naucila sam uz pomoc nekog programa namenjenog deci, ciji naziv je "Animated Beginning Typing". Takodje nije los "FasType", koji ima i merac brzine otkucaja.
[ ColdKeyboard @ 03.09.2005. 23:04 ] @
Koristim svih 10 prstiju dok kucam, naravno slepo kucanje
sada nisam siguran koliko pravilno kucam ali mislim da je ok.
Nisam mjerio brzinu kucanja jer nikada nisam ni koristio nijedan program
koji ima veze sa time a svi kazu da bash brzo kucam... :)
Izmjerit cu pa cu editovati post.
[ Corey @ 04.09.2005. 18:12 ] @
Učim slepo kucanje ali slabo ide,navika :)
[ cicko @ 05.09.2005. 15:13 ] @
Koristim se svim prstima (ruku), a to sam naucio uz 'typing master'. Ovaj program bih preporucio svima koji zele da nauce slepo kucanje. Ja sam savladao za 10-ak dana, slepo kucanje, radeci po nekoliko sati dnevno. I mislim da je to OK utroseno vreme.
[ bgweb2005 @ 01.10.2005. 15:22 ] @


Kucam sa nekih pet do sedam prstiju.

Inace sad sam nabavio program za ucenje brzog kucanja

Nije los
[ zerocool_amx @ 01.10.2005. 15:52 ] @
Praktikujem slepo kucanje.
[ mulaz @ 15.10.2005. 01:29 ] @
oko 8, 9.. na slepo.. ponekad samo jednom rukom.. ako usred noci hocu da gasim muziku na kompjuteru.. onda levom.. obicno sa obe.. :) ali nemam bas neku tehniku.. onaj koji je najblize.. taj pritisne :)
[ lostangel @ 10.11.2005. 23:42 ] @
hm,ja kuckam veoma brzo(i takoreci slepo)sa 8 prstiju,palceve koristim samo za space ali moj problem je sto ja kuci imam tastaturu,onu kao prelomljenu i malo izdignutu u sredini-navikla sam na nju,tako da se malo pogubim kad kuckam na obicnoj tastaturi.
[ BojanBG @ 11.11.2005. 01:45 ] @
Koristim 10 prstiju za kucanje ali nisam baš siguran koliko pravilno to radim :)
[ teddy @ 11.11.2005. 09:50 ] @
Koristim svih 10 prstiju, s tim što razmaknicu uvek pritiskam desnim palcem, a levi koristim samo kad treba pritisnuti Alt, a test (s default podešavanjima) na adresi TypingTest.com kaže da kucam 74 reči u minuti uz 100% tačnosti.

Dobar domaći besplatni (ako vam ne smetaju reklame između lekcija) program za učenje slepog kucanja može se preuzeti sa Multisoftove stranice.

Ako imate problema s rasporedom slova na vašoj tastaturi, a koristite Windows XP ili 2000, pomoću besplatnog MS-ovog alata MSKLC (The Microsoft Keyboard Layout Creator) možete sami napraviti raspored koji vam odgovara. Ja sam sebi napravio latinični raspored zasnovan na Serbian Latin rasporedu koji podržava slova svih bitnih zapadnoevropskih jezika (francuski, italijanski, španski) i neke korisne simbole poput ©, ½, µ, ≠, ≈, Ω, ≥ itd) i ćirilični pomoću kojeg, pored srpske, mogu kucati i rusku ćirilicu.

Inače, relativno je nepoznato da je standardni QWERTY raspored pisaćih mašina, a kasnije i računarskih tastatura, osmišljen da bi se usporilo kucanje kako se mašine ne bi zaglavljivale. Uz to, namešteno je da se reč „Typewriter“ (pisaća mašina) može otkucati samo korišćenjem slova iz gornjeg reda. Raspored projektovan za brzo kucanje naziva se Dvoržakov raspored (Dvorak layout) i u njemu se oko 70% otkucanih znakova nalazi u srednjem redu, nasuprot svega 35% kod QWERTY-ja, što značajno ubrzava kucanje, pa nije ni čudo što Barbara Blekburn, svetski rekorder u brzini kucanja po Ginisu (212 reči u minutu) koristi Dvoržakovu tastaturu.

Ovde i sami možete testirati koliko je Dvoržakov raspored efikasniji, tj. koliko je manje rastojanje koje prsti treba da pređu da bi se otkucao isti tekst. Ja sam za dobijanje navedenih procenata koristio engleski tekst Dojlovog „Povratka Šerloka Holmsa“ veličine 623 KB.

Kad sam se već ovoliko raspisao, zna li neko gde se u Beogradu (ili drugde u Srbiji) može kupiti prava ergonomska tastatura (dakle s razmaknutim levim i desnim delom i savijenom ili dvodelnom razmaknicom), poput ove na slici, ali sa srpskim rasporedom? Koliko vidim, u Hrvatskoj se mogu naći, pa se nadam da se neki uvoznik setio da ih dopremi i u Srbiju.



[Ovu poruku je menjao teddy dana 11.11.2005. u 12:07 GMT+1]
[ Iwonche @ 15.11.2005. 11:59 ] @
Kucam veoma brzo al koristim jedno mozda 7 prstiju,nema pravila-koji prst se nadje blize sa njim udarim...:D hehe...
[ webtim @ 18.11.2005. 17:08 ] @
Cukam sas svih 10 ali mi nekako 7 sasvim dovoljno.
[ Fedya @ 08.12.2005. 10:50 ] @
Slepo, na tastauri istoj kao na slici koju je teddy postavio.
Solidna tastatura samo uzasan raspored strelica! Ali navikao sam se koristim je vec par godina...
[ Mali Misha @ 30.12.2005. 12:15 ] @
Bivsi pijanista ;) Slepo kucanje sa 10 prstiju ali po sistemu „nalblizeg slobodnog prsta“. Sad za brzinu kucanja nisam siguran... trebao bih malo da potrazim neki tester po webu. Fini linkivi teddy.

*edit* Crash test brzine: 52awpm / 291cpm. Sigurno mogu i bolje. :D

[Ovu poruku je menjao Mali Misha dana 30.12.2005. u 13:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mali Misha dana 30.12.2005. u 13:33 GMT+1]
[ stevasrs @ 03.01.2006. 19:27 ] @
Pa onako...sasvim solidno...umem dobro da zamanem...jos se najbolje sluzim onom zicanom...kad ufatim za kabal...i zavrtim...bude svasta...solidno se sluzim...

salimo se malo...mada moze i na ovaj nacin da se sluzi tastaturom...

Kuckam i ja sa svim prstima...(mislim na ruke)...i to slepo kucanje sam jos naucio na mom spektrumu...

[Ovu poruku je menjao stevasrs dana 03.01.2006. u 21:18 GMT+1]
[ nicr @ 16.01.2006. 02:22 ] @
Koristim se sa svih 10, ali nekako neide bas naslepo. Brzina nije problem.
[ Dalibor81 @ 19.01.2006. 07:43 ] @
Sa osam prstiju, ne koristim mali prst, i ide prilicno brzo i bez gresaka.
Pozdrav
[ loonies @ 05.04.2006. 00:54 ] @
- skoro pa slepo kucam
- svih 10 prstiju
- kada koristim misa, obavezno druga ruka na tastaturi za precice
- odnos koriscenja mis/tastaura = 20/80 %
- koristim precice u programima sto je vise moguce
- mis je nuzno zlo

teddy
Dobar tekst. Svakog dana moze nesto novo da se nauci.
[ Vladimir Nikolic @ 27.04.2006. 17:22 ] @

Do skoro sam koristio sistem "4-5 prstiju pa koji prvi stigne".

Upravo učim kucanje sa deset prstiju.

Koristim za to (s)lepo kucanje.
Software nije loš, mada sam video i bolje (ali sam zaboravio kako se zove).

Sa poštovanjem

Nikolić Vladimir
[ Zorzo @ 30.07.2006. 18:20 ] @
Prije nekih 6 mjeseci sam naučio (s)lijepo kucanje i sad je to mnogo bolje.
[ ikom @ 01.08.2006. 18:30 ] @
Na pocetku koristenja kompa sam kucao s samo 2 prsta :) Onda sa nasao programcic za pisanje na "slijepo" i za jednu vecer naucio kojim prstom pritisnuti koju tipku i otad sam samo tako pisao, iako je u pocetku islo dosta sporo. Sada pisem bez problema ne gledajuci u tipke i prilicno brzo :)
[ Tomorow @ 01.08.2006. 23:47 ] @
Kucam sa svih 10 prstiju, space uglavnom sa desnim palcem tako da ovaj levi u principu nista ne radi u 99% slucajeva. Jos 1999 kad sam svoj prvi PC kupio sam uzeo sebi jedno 10 dana i prekucavao sve sto sam nasao ne bih li razvio tu vestinu slepog kucanja. Bilo je naporno u pocetku, kao i razvoj svake druge vestine u pocetku. Sad sam tu negde oko 25 WPM i to mi je sasma OK...
[ Bezu Fache @ 28.08.2006. 00:32 ] @
devet prstiju + palac "left hand"
[ nexxogen @ 31.01.2007. 22:58 ] @
6 ili 7 prstiju i palac za space.
[ linuxadore @ 05.02.2007. 01:28 ] @
svih 10. Brzo se uci, udje ti u naviku...
Ima super programcica u linuxu za vezbanje tacnosti i brzine. /Win ne koristim, ali znam da i za njega ima, samo mislim da skoro uopste nisu free, a ima i online kurs ili test, ali nije bas zgodan za dial-up konekciju/.
[ dualpretop @ 26.02.2007. 18:17 ] @
Osam prstiju, desnim palcem tučem razmak. Imam izmedju 180 i 200 otkucaja u minutu.
[ gluepower @ 26.02.2007. 18:32 ] @
Naucio sa typing masterom slijepo kucanje za nepunih dva mjeseca imao 200 cpm, bilo prije 5-6 godina, sad kucam brzinom 230-250 cmp. Zavisi sta se kuca
[ jovancevic90 @ 30.04.2007. 21:28 ] @
kucam sa skoro sve prste.


[Ovu poruku je menjao mmwc dana 01.05.2007. u 15:42 GMT+1]
[ sorrow @ 25.02.2008. 00:29 ] @
teško
[ nakal @ 05.03.2009. 16:39 ] @
77 reči u minutu....iliti 352 karaktera....
[ Drgot @ 27.03.2009. 09:38 ] @
Nisam zadovoljan svojim znanjem oko kucanja na tastaturi. U principu po 3 prsta na svakoj ruci. Stalno pokušavam da to unapredim, kad se setim :)
[ Wajda.W @ 05.05.2009. 16:41 ] @
Ja evo sad gledam bas dok kucam, koristim 3 prsta na levoj ruci i 2 na desnoj, spejs za divno cudo ne udaram palcem neg kaziprstom leve ruke ili desne ruke, do sada to nisam primecivao neg tek sada1 )
Znaci sve u svemu 5 prstiju...



[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 08.05.2009. u 14:29 GMT+1]
[ websurfer @ 08.07.2009. 08:49 ] @
Koristim sve prste (osim onih na nogama), ne gledam u tastaturu dok kucam i kucam prilicno brzo i tacno ali ne i po pravilima (tj. nije mi svaki prst zaduzen bas za ona slova za koja bi standardno trebalo da bude).
[ zzzzzzzzzzzz @ 06.03.2010. 03:52 ] @
Super
[ Sloba96 @ 21.05.2010. 15:20 ] @
sa 9 prsta..palac na desnoj ruci ne koristim :)
[ naca2312 @ 08.07.2010. 12:15 ] @
Koristim svih deset prstiju, i predstavlja mi problem gledanje u tastaturu, jel tad kao da ne osetim gde se koje slovo nalazi, a ovako bez gledanja, prsti samo lete :))
[ abitbp6 @ 08.07.2010. 18:27 ] @
Svih 10, kucam prilično brzo, ali nekada moram da pogledam... Jedino što CTRL, ALT, SHIFT ne kucam sprotnom rukom od slova koje kucam, a po pravilima brzog kucanja bi trebalo.
[ EmmaR @ 07.10.2010. 00:11 ] @
uglavnom 3-4 prsta koji gde stigne. leva ruka zadužena za levu polovinu tastature a desna za desnu polovinu. Pogađam na slepo tastere, uglavnom, tako da nije neophodno da gledam u tastaturu. Maliće nikada ne upotrebljavam, palac ponekad za space ili šift. brojeve unosim preko numeričke tastature.Brzina - sasvim dovoljna za potrebe. Uvek može brže.
[ DODER @ 13.03.2011. 11:19 ] @
slijepo po svim pravilima, tako ustedim najvise vremena. Inace u školi imamo poseban predment iz toga... Mada vecina gledaju krisom...
[ Sceka @ 09.01.2012. 16:19 ] @
Ha, tek sada sam video ovu temu! :)

Naucio sam "slepo kucanje" davno, pre, otprilike, 25 godina (mozda i vise!) na pisacoj masini i kucao sam neverovatno brzo ali se ne secam tacnog broja otkucaja. Medjutim, sve je palo u vodu pojavom ZX Spetrum-a i njegovih gumenih tastera! A narocito sto je svaki taster imao po celu rec/naredbu tako da sam imao neki svoj sistem kucanja nebih li sto brze kucao silne "programe" iz Sveta Kompjutera i nekih stranih casopisa... Pa kad zavrsim kucanje od nekoliko strana da bi dobio, za sadasnje pojmove, neku glupost od igrice ili "programa" - veselju nikad kraja! Nikada se nisam oporavio od tada, mislim, nikada se nisam vratio pravilnom drzanju ruku na tastaturi i pravilnom kucanju...

Sada kucam sa svim prstima leve ruke i sa tri prsta desne ruke, po nekom svom sistemu koji nema veze sa pravilom. Da... jos kad sam pocinjao sa pisacom masinom imam sistem da nikada ne kucam "slovo po slovo" vec rec po rec, ako moze da se razume to sto sam rekao. Moja supruga kuca slepo, pravilno, po propisu (Dipl. Inzenjer Informatike pa je i logicno) ali cesto se desava, kad joj pomazem u nekom projektu pa kad ima dosta kucanja... da mi kaze da kucam brze od nje. Treba mi malo vremena da se "zagrejem", otprilike pola stranice A4, a onda pratim bez problema ako mi neko diktira, bez pauze u diktiranju, normalnim govorom kao kad se lezerno prica u drustvu. Koliko je to znakova u minuti ili reci... nemam pojma ali sam siguran da sad kucam "slepo" ali tako sto ne gledam u monitor vec iskljucivo u tastaturu, opet ostatak delovanja ZX Spectrum-a! :)


Pozdrav!
[ markoncina @ 17.05.2012. 15:33 ] @
U princimu koristim samo dva kaziprsta, eventualno plac za space i ponekad neki drugi za shift al to vec zavisi od situacije. Sve u svemu kucanje mi nikad nije islo...
[ gilopile @ 17.05.2012. 15:37 ] @
I mene je Zx spectrum debelo unazadio (nije se imalo novca za Tend tastaturu.:)). Sada bockam sa 2-3 prsta i to je to, ali uopste ne kucam sporo.