[ vlada131 @ 29.07.2010. 03:12 ] @
http://seebiz.eu/sr/kompanije/...okom-provere-karata,87015.html


Citat:
Građani izbacili kontrolore iz autobusa tokom provere karata
Autor/izvor: SEEbiz/Danas
BEOGRAD - Putnici autobusa na liniji 704, koja saobraća na relaciji Zeleni venac – Zemun polje, danas su oko 17.30 časova izbacili kontrolore nezadovoljni što je vozilo sve vreme, tokom provere karata, stajalo na stanici nadomak naselja Galenika.

Kada su kontrolori ušli u autobus jedan od putnika se glasno pobunio tražeći da vozilo krene iz stanice umesto što stoji tokom provere karata, obrazlažući time da je «platio da se vozi, a ne da stoji u mestu».

Ostali građani odmah su ga podržali odbijajući da kontrolirima pokažu karte sve dok autobus ne krene. Kako su se i kontrolori zainatili, ne želeći da se voze jednu ili dve stanice, nastalo je komešanje u kojem su putnici počeli da psuju i vozača tražeći da krene iz stanice.

Problem se razrešio posle skoro desetominutnog stajanja kada su građani silom izgurali kontrolore i naredili vozaču da krene.

Na linijama 704, 707 i 706, koje iz centra grada saobraćaju prema Zemun polju i Batajnici, kontrole su česte i nije retko da od prve do poslednje stanice građani čak i po četiri puta, od različitih kontrolora, bivaju primorani da «kopaju» po džepovima i tašnama, torbicama i rančevima kako bi pokazali karte. Zato i ne čudi što novi način kontrole karata, po kojoj autobus sve vreme stoji na stanici tokom provere, izaziva revolt građana.
[ abitbp6 @ 29.07.2010. 05:48 ] @
Znači, vrh...
[ Beltrammi @ 29.07.2010. 06:53 ] @
ovo je samo zagrevanje.
[ stil @ 29.07.2010. 07:24 ] @
A koji je to genije smislio da autobus mora da stoji dok se pregledaju karte ?
[ X Files @ 29.07.2010. 07:27 ] @
^
Krstićitm ;)
[ dr.pametnjakovic @ 29.07.2010. 07:46 ] @
Ma to je sigurno smislio neko od politicki podobnih funkcionera u GSP-u ... Takvu glupost moze smisliti samo onaj ko je na tu poziciju pao sa marsa, a ne neko kome je to struka.
[ Vladokv @ 29.07.2010. 08:25 ] @
Ovo je dosta pozitivno sto su se pobunili, jer ljudi se bune kad ne dobiju ono sto su platili!
Mnogo gore bi bilo da nisu nista ucinili i pustili da se ovakav idiotluk prihvati kao normalan.
Ne treba pustiti svaku budalu da radi sta mu je volja
[ deerbeer @ 29.07.2010. 09:37 ] @
Hihihi .. kakav cirkus :D
Bitno je da su experti iz GSP-a napravili master plan za "tackasti sistem" kontrole karata .
Koja smo mi banana od drzave na svim poljima .. Smejuruja :O
[ vladd @ 29.07.2010. 10:11 ] @
Je l' to novi Dan ustanka protiv pacovcica birokratije

Ljuti profesionalci angazovani na realizaciji masterplana se zainatili. Malo da sikaniraju gradjane da se pokaze bre ko je sluzbeno lice

Prezadovoljan sam epilogom

Poz
[ Onaj @ 29.07.2010. 11:06 ] @
Pa normalno da su izbacili kontrolore kad kontrolori nemaju karte

Citat:
vladd:
Prezadovoljan sam epilogom


I ja, takođe.
[ Marko_L @ 29.07.2010. 11:26 ] @
E upravo ovo je dobar primer onoga o čemu sam više puta pričao na raznim temam o tome kako ljudi ne treba da budu leminzi, nego da razmišljaju svojom glavom i urade nešto sami, a ne samo da čekaju od države da im reši sve probleme. Eto, ovi ljudi su se lepo organizovali i naterali GSP da radi svoj posao za koji ga i plaćaju, a to je da ih preveze iz tačke A u tačku B, a kako će oni da izvrše kontrolu karata BEZ da ometaju taj proces, to je njihov problem. Dakle, nisu mirno stajali i čekali da dođe država i reši im problem, niti su kukali u sebi samo da bi posle mogli da laju okolo kako živimo u propaloj i neefikasnoj državi, nego su uradili nešto konkretno i to je svakako pozitivan primer. Kada bi više ljudi ovako postupilo, ne samo u prevozu, nego svuda gde usluga nije adekvatna (recimo opštine, SUP-ovi i slične ustanove gde se pristup šalteru čeka danima i gde se ljudima brani ulaz u sandalama recimo), ova zemlja bi bila mnogo bolje mesto za život.
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2010. 12:04 ] @
Ja bih ukinuo tu liniju na mesec dana, da se malo ohlade glave. Umesto da izbace onog koji nema kartu i zbog kog se zastoj u pregledu karata stvorio, raja rešila da izbaci kontrolu.
LOL godine.
[ maliradojca @ 29.07.2010. 12:27 ] @
Lepo receno. Mada, plase se ljudi nasilja pa izbegavaju konfliktne situacije.
[ dejanet @ 29.07.2010. 12:36 ] @
(Pricali mi pre 2-3 meseca)

Bila je slicna situacija na Bajlonijevoj(valjda) pijaci na Dorcolu, gde je dosao Djilas(gradonacelnik) da se slika, neki prodavac na tezgi mu je nesto dobacio, opsovao, te je krenulo Djidovo obezbedjenje da ga bije, a onda je skocilo pola pijace da ga brani, te se Djilas povlacio (poput Seselja pre 15 godina ispred Skupstine, sa sve automatima)..

.. i t'ko to..
[ drbogi @ 29.07.2010. 13:11 ] @
Trebali su i vozaca da izbace kao kolaboracionistu i saradnika okupatora, pa da neko od putnika lepo odveze bus po planu. Ionako je to narodna imovina.
Na sta to lici, platis za voznju, a umesto toga cupkas u mestu. :)
[ ArsenLupen @ 29.07.2010. 13:40 ] @
Citat:
E upravo ovo je dobar primer onoga o čemu sam više puta pričao na raznim temam o tome kako ljudi ne treba da budu leminzi, nego da razmišljaju svojom glavom i urade nešto sami, a ne samo da čekaju od države da im reši sve probleme. Eto, ovi ljudi su se lepo organizovali i naterali GSP da radi svoj posao za koji ga i plaćaju


Čekaj, jesam li ja lud onda što plaćam tu jbenu kartu a onaj što se šverca(taj je obično i najglasniji) pametan? Dao bih pare na opkladu da je lik koji je inicirao celu hajku na kontrolore ustvari bio švercer.

Primer od pre neko veče:

Linija 56, begečki autobus, skoro prazan autobus dolazi na prvu stanicu u futoškoj. Majstor otvara prednja vrata, masa ulazi, posle desetak sekundi otvara srednja i zadnja kako bi ovi iz autobusa izašli i naravno, nađe se jedan pametan da uleti na srednja vrata. Vozač ga snimi i bez pola reči ugasi bus i stavi bubice u uši i pušta muziku, i otprilike dok ceo bus nije počeo da zuri u lika i dok ovaj nije spontano izašao, majstor tek onda upali bus i kreće. POLA REČI niko nije rekao, sve se odigralo u jednoj od najprometnijih ulica u gradu bez pola gesta negodovanja ili onih napetih uzdaha.

[ maliradojca @ 29.07.2010. 13:46 ] @
Moze to tako u manjim mestima. Veselo bi se taj vozac proveo da je to uradio u Beogradu, recimo na Sajmu.

Jedino je resenje za GSP da karte poskupe za 20 % , i da u svakom busu ima po trojica brdjana sto prvi biju pa onda pitaju.
[ Kovacevic Vladimir @ 29.07.2010. 13:47 ] @
Ostaću usamljen, ali se bojim "psihologije mase"...


Pozdrav
[ deerbeer @ 29.07.2010. 14:08 ] @
Citat:

Čekaj, jesam li ja lud onda što plaćam tu jbenu kartu a onaj što se šverca(taj je obično i najglasniji) pametan? Dao bih pare na opkladu da je lik koji je inicirao celu hajku na kontrolore ustvari bio švercer.

Pobrkao si nesto .
Autobus stoji dok traje pregled karata dok u centru grada to ne rade jer bi usporavali citav saobracaj,
a ne zbog svercera koji nije hteo da izadje napolje pa su im kontrolori pripretili sa stajanjem busa dok ovaj ne izadje ili ne plati .
[ milance_kg @ 29.07.2010. 14:21 ] @
Bez objasnjavanja psihologije mase sto jedan diskutant rece... ne zivim u Beogradu, ali ako zurim uzasno bi me iritiralo
da moram cekati dok gospoda pohvataju svercere, jednostavno ne interesuje me! Ja sam platio i hocu da me ispostuju za moj novac.
Ovo sto se desilo je verovatno gnev, ne svercera, nego postenih gradjana koji moraju trpeti razne gluposti.
[ Marko_L @ 29.07.2010. 15:18 ] @
Citat:
Ja bih ukinuo tu liniju na mesec dana, da se malo ohlade glave. Umesto da izbace onog koji nema kartu i zbog kog se zastoj u pregledu karata stvorio, raja rešila da izbaci kontrolu.
LOL godine.

Koliko sam ja razumeo, ovde se ne radi o putniku koji nije imao kartu, nego o zaustavljanju autobusa dok traje kontrola. No, nebitno, sve i da nije tako, šta bre ja imam sa nekim ko nije kupio kartu ? To je stvar između te osobe i GSP-a i ja kao treće lice nemam ništa sa tim, tako da ne vidim zašto bih ja ili bilo koji putnik koji je kupio kartu trebao da ispašta zbog toga. Oni to nek reše između sebe bez zadržavanja autobusa.

Stvar je u tome što ja kada uđem u autobus, sa ostalim putnicima u tom autobusu nemam apsolutno ništa, već imam jedino sa GSP-om kome sam platio kartu i od kojeg očekujem adekvatnu uslugu za taj novac i ne mogu ja biti odgovoran za postupke trećih lica. Samim tim, ako neko nije platio kartu, to nije i ne može biti moj problem, ali jeste moj problem ako je zaustavljen autobus od strane kontrole, jer se time meni uskraćuje plaćena usluga. Tako da, ne vidim čemu LOL. Logičnije je izbaciti kontrolu koja i pravi problem zaustavljanjem autobusa i kojoj na kraju krajeva ti svojom kupovinom karata daješ platu, nego nekoga koga ne poznaješ i sa kim nemaš nikakve veze. Njega trebaju oni da izbace ili da se međusobno dogovore šta će i kako će, a da to ni na koji način ne utiče na mene, a ne da se ponašaju po sistemu "brigo moja pređi na drugoga" i očekuju da ja preuzmem deo odgovornosti i da im pomognem oko naplate njihovih dugova. Ni oni meni ne pomažu. Evo ja sam recimo prošle godine imao puno problema da naplatim posao od jednog klijenta, pa se nešto ne sećam da mi je GSP tu nešto pomogao, makar time što bi mi dao da se vozim besplatno dok ne naplatim dug. Tako da, zašto bih ja sad njima pomagao i poklanjao svoje vreme ? Muka mi je više od te solidarnosti i kolektivne odgovornosti.

Mislim, zamisli sad da si u supermarketu i neko marne televizor ili tako nešto i šef supermarketa zbog toga blokira kase i zabrani kupcima kretanje kroz objekat dok se počinioc ne pronađe. Jel treba da stojim u mestu satima ili danima i to zbog nečega sa čim nemam nikakve veze ? Ja u životu nikada ništa nisam ukrao i ne ulazim u javni gradski prevoz ako nemam kartu, tako da kada uđem u prodavnicu ili gradski prevoz, očekujem tretman u skladu sa tim. Znači, ako sam ušao u autobus da se vozim i uredno platio za to, očekujem da stignem na odredište u predviđenom terminu, a ne da kasnim na posao ili gde sam već krenuo zato što je neko koga ni ne poznajem pokušao da se prošvercujem.
[ maliradojca @ 29.07.2010. 15:40 ] @
Kupovinom karte i voznjom u GSP-u ti pristajes na uslove voznje kakve god GSP smatra primerenim. Tako da mogu da propisu npr. da na svakoj stanici se ceka po 2 minuta dok se prekontrolisu karte. Ako ti se ne svidja onda lepo ides kolima ili taban transom.
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2010. 15:49 ] @
Znači ok je da stigneš na svoj posao ali i da usput nekog drugog izbacuješ sa njegovog posla dok ga obavlja?
Neće narod koji je platio da se bakće sa onima koji se švercuju ali im je OK da složno radnika GSPa izbace sa radnog mesta?
Nisu ti kontrolori prvi put u istoriji zaustavili autobus, to je još pre nekog vremena po novinama pomenuto kao redovna procedura.



[ deerbeer @ 29.07.2010. 15:50 ] @
Citat:

Kupovinom karte i voznjom u GSP-u ti pristajes na uslove voznje kakve god GSP smatra primerenim. Tako da mogu da propisu npr. da na svakoj stanici se ceka po 2 minuta dok se prekontrolisu karte. Ako ti se ne svidja onda lepo ides kolima ili taban transom.


Aha , to bi bilo isto kao kad bi djubretari odnosili djubre samo sa jednog mesta u gradu , a ti ih placas .
Ako ti se ne svidja nemoj ni da pravis djubre !!!

[ ArsenLupen @ 29.07.2010. 16:05 ] @
Citat:
deerbeer: Aha , to bi bilo isto kao kad bi djubretari odnosili djubre samo sa jednog mesta u gradu , a ti ih placas .
Ako ti se ne svidja nemoj ni da pravis djubre !!!


Pa nije bas. To bi bilo isto kao kad bi ti djubretari rekli da pakujes djubre u plavu kesu i ostavis ga ispred kuce, a ti ga spakujes u crnu, i oni ga ne odnesu jer nisi ispostovao dogovor. Ne svidja ti se dogovor--->nemoj da platis---->nece da nose.
[ milance_kg @ 29.07.2010. 16:10 ] @
Ovde neki ne razumeju sta znaci javna sluzba, tj. javni saobracaj!? Platim kartu, vozim se tacka A, tacka B, izadjem i zaboravim, jer nije moje to da mislim!
Mudroseri ili ste dokoni ili izmisljate glupe zakone za GSP!

GSP je javna sluzba a ne mesto gde retardi isprobavaju zivce postenim gradjanima.
[ Odin D. @ 29.07.2010. 16:33 ] @
A zamisli iskljuci vodovod citavoj ulici vodu zato sto neki retard nije platio racun, ono: "Parkirao neko autobus na njegov saht, pa nismo mogli samo njemu da iskljucimo, lakse nam je ovako svima odjednom".

Ili odluce komunalci da ne odvoze smece iz citave ulice sve dok neki pojedinac iz te ulice ne plati zaostala dugovanja.

Citat:
Linija 56, begečki autobus, skoro prazan autobus dolazi na prvu stanicu u futoškoj. Majstor otvara prednja vrata, masa ulazi, posle desetak sekundi otvara srednja i zadnja kako bi ovi iz autobusa izašli i naravno, nađe se jedan pametan da uleti na srednja vrata. Vozač ga snimi i bez pola reči ugasi bus i stavi bubice u uši i pušta muziku, i otprilike dok ceo bus nije počeo da zuri u lika i dok ovaj nije spontano izašao, majstor tek onda upali bus i kreće. POLA REČI niko nije rekao, sve se odigralo u jednoj od najprometnijih ulica u gradu bez pola gesta negodovanja ili onih napetih uzdaha.

A kako rjesavate slucajeve kad na srednja vrata udje neko dovoljno bezobrazan i sa trocifrenim brojem kilograma, pa turi slusalice na usi poput sofera, preleti po ostatku autobusa pogledom tipa "povucite me za onu stvar" i uzme da cita mikijev almanah.
Aha, pretpostavljam da tamo medju putnicma uvijek imate profesionalnih zuraca, koji zure vrlo ostrim pogledom...
Tako jedan djed na liniji 706 zurio u jednog pripadnika "ove danasnje raspustene i bezobrazne mladezi koja ne zna za nikakav red" pa popio samarcinu usi mu zamjenile mjesta.
[ abishai @ 29.07.2010. 17:22 ] @
^ To je inace SBB uradio u Pozarevcu (i radio u pocetku, ali su promenili :). Jedan nije platio racun, cela ulica (verovatno ceo kraj) nije imao sbb :)
[ ArsenLupen @ 29.07.2010. 17:28 ] @
Vidi Odine, i GSP i Elsktrovojvodina i Informatika su javni servisi, i ja se jednako osećam budalom zato što redovno plaćam sve od navedenog, a znam da neko ko može da plati - ne radi to - čak štaviše u nekim slučajevima bude i nagrađen za to sa nekim oprostom duga i sl.

Malo je ekstremno da se celoj ulici ne nosi smeće/isključi struja/voda ako jedan ne plaća, i to može mnogo kulturnije da se reši, ali sigurno imam strpljenja da kontrolor zaustavi bus na 2, 3, 5 minuta između dve stanice, ekipu koja je pametnija/snalažljivija od onih koji plate tih jbenih 40 dinara skupi u jedan kraj busa i svi grupno izađu na dalju proceduru.

Isto tako se naoružam strpljenjem kad harmonika bus dođe na stanicu, majstor otvori sva vrata a red se napravi samo ispred prvih, i ne pada mi na pamet da se pravim kauboj da ulazim na srednja i sl.

Citat:
A kako rjesavate slucajeve kad na srednja vrata udje neko dovoljno bezobrazan i sa trocifrenim brojem kilograma, pa turi slusalice na usi poput sofera, preleti po ostatku autobusa pogledom tipa "povucite me za onu stvar" i uzme da cita mikijev almanah.


Ja ga sigurno ne rešavam, a ne znam ni kako ovi iz GSP to rade, stvarno. Čak štaviše, nije jedan takav baja problem jer ih je mali broj, problem je kad ih je većina, pa ih boli uvo ko se vozi i kako, bitno samo da se vozi, pa onda čoveka koji prima platu za to što radi(svaka mu čast, nema tih para za koje bih to radio) isteraju iz busa kao u slučaju sa početka teme
[ Odin D. @ 29.07.2010. 18:42 ] @
Sve je to u redu, ali covjek koji je platio kartu ne treba da dobije nista sem redovne voznje, redovne struje, vode, televizije, tj. onog sta je platio.
Na karti pise: "Karta za jednu voznju", a ne "Karta za jednu voznju i veci broj stajanja".

Kolektivno kaznjavanje je - naucno dokazano - najgori, najgluplji i najbezobrazniji metod od svih postojecih.
Ako ima nesto gore od osjecaja da neko ne placa za ono sto ti placas, to je onda kada ti koji redovno placas jos i ispastas zbog onog sto ne placa.
Tek onda se osjecas pravom budalom.

U Beogradu nije rjetkost da se neko dnevno u GSP-u trucka 2 sata i vise od kuce do posla, i sad jos neko treba da mu zaustavlja 10 puta po 10 minuta autobus.
Taj covjek provede mjesecno minimum 2*22 = 44 sati u autobusu, a godisnje 44*12 = 528! Alo!!! 528 sati, pa to je broj sati koji odgovara punom radnom vremenu za 3 mjeseca! Da je tih 528 sati ostaojao na poslu prekovremenoo imao bi dodatne 3 mjesecne plate. I sad neko treba da ga je6ava zaustavljanjem autobusa svako malo...

Ko to ima pravo da zloupotrebom tudjeg vremena rjesava svoje probleme. Meni kad neko uzme pola sata vremena nizasta isto kao da mi je uzeo 20 evra iz novcanika, i jos gore.
Mozda ti sjedis besposlen i u dosadi i mozes svoje vreme da investiras u popravku javnog saobracaja, ali ja imam pametnijih stvari da radim sa svojim vremenom.

Zasto ne iznajme policajca kad idu u kontrolu. Nemas kartu, policajac te legitimise, uzmu podatke, napisu prijavu, neces platis - na sud, gotovo, prijatno...
Jedan kontrolor i jedan policajac su sigurno jeftiniji od 4 kontrolora. Ali treba nekako zaposliti kamaru zgubidana...
[ Bata @ 29.07.2010. 18:50 ] @
Ljudi žurim, nisam sve pročitao, pa izvinite ako je neko već napisao ovo:
Obratite pažnju na vreme događaja 17:30 , nema ni govora o tome da su putnici oštećeni kašnjenjem na posao, pre
će biti da je većinu putnika činila navijačka masa koja ide na stadion C.Zvezde (danas je neka utakmica, čujem na tv).

Zatim, čak i da su putnici bili sve listom radnici, učenici, službenici... ovo ne bi bio podvig za dičenje, jer se time
u stvari brani Opšteprihvaćen Javašluk , koji inače malo ko više i vidi kao javašluk , da se ne plaća usluga prevoza.
Ispada da naš junački narod decenijama ćutke guta svakakve moguće lopovluke i propasti , ali ako se dirne
u svetinju Opšteprihvaćenog Javašluka, tu je pređena granica, jel da ?!
Jesu li to isti oni putnici što su pre par dana ćutke gledali kako mlate onog novinara ? Neee, ono je bila 706-ica ,
a ovo je 704-tvorka .

Kamo lepe sreće da se takve kuka-i-motika akcije dešavaju na pravim mestima (da ih ne nabrajam i ne širim temu) ,
ali u vezi ove priče sa gsp-om , švercovanjem i kontrolom, ja već ceo mesec samo očitavam čistu frustraciju nad
(deklerativnim) pokušajem da se stane u kraj javašluku: "odbranimo našu slatku naviku da uđemo kao da nam deda ostavio, i da ne platimo kartu !"

Ja podržavam ovaj sistem da autobus ne kreće dok svi koji su u njemu ne pokažu kartu.
Koji je drugi način, a da je stvarno delotvoran ?
[ Onaj @ 29.07.2010. 18:51 ] @
Citat:
Bata: Ljudi žurim, nisam sve pročitao, pa izvinite ako je neko već napisao ovo:
Obratite pažnju na vreme događaja 17:30 , nema ni govora o tome da su putnici oštećeni kašnjenjem na posao


Ma nemoj, a šta ako je neko krenuo kod lekara?
[ Milos911 @ 29.07.2010. 19:15 ] @
Citat:
Odin D.: Sve je to u redu, ali covjek koji je platio kartu ne treba da dobije nista sem redovne voznje, redovne struje, vode, televizije, tj. onog sta je platio.
Na karti pise: "Karta za jednu voznju", a ne "Karta za jednu voznju i veci broj stajanja".

Znaci da ne staju ni na stanicama?
Citat:
Odin D.:
Ako ima nesto gore od osjecaja da neko ne placa za ono sto ti placas, to je onda kada ti koji redovno placas jos i ispastas zbog onog sto ne placa.
Tek onda se osjecas pravom budalom.

Pa eto, da ti sto placaju nisu izbacili kontrolore onaj sto ne placa bi verovatno ispastao. Kad bi redovno hvatali one bez karte za par meseci (u normalnom drustvu, u nasem ne znam za koliko) ne bi bilo potrebe da se autobus zaustavlja na 10 min zbog idiota koji ne placaju kartu.
Citat:
Odin D.: Ko to ima pravo da zloupotrebom tudjeg vremena rjesava svoje probleme. Meni kad neko uzme pola sata vremena nizasta isto kao da mi je uzeo 20 evra iz novcanika, i jos gore.
Mozda ti sjedis besposlen i u dosadi i mozes svoje vreme da investiras u popravku javnog saobracaja, ali ja imam pametnijih stvari da radim sa svojim vremenom.

Ko to ima pravo da zloupotrebom tudjeg vremena rjesava svoje probleme? Kontrolorima kad neko uzme 10 min radnog vremena nizasta isto kao da je uzeo gsp-u x evra iz kase, i jos gore.
Mozda ti imas pametnijih stvari da radis sa svojim vremenom, pa bi mogao da se vozis svojim kolima gde god hoces. Ili da prihvatis ono sto oni traze od tebe da bi se vozio autobusom.
Citat:
Odin D.:
Zasto ne iznajme policajca kad idu u kontrolu. Nemas kartu, policajac te legitimise, uzmu podatke, napisu prijavu, neces platis - na sud, gotovo, prijatno...
Jedan kontrolor i jedan policajac su sigurno jeftiniji od 4 kontrolora. Ali treba nekako zaposliti kamaru zgubidana...
A zasto mislis da idu 4 kontrolora, i zasto zaustavljaju autobus na 10 minuta? Ako bi bilo tako kao sto ti zelis autobus bi stajao 40 min umesto 10.

Evo zanimljive pricice: Zivim u okolini Uzica i do skoro moje mesto nije imalo gradsku vodu vec seoski vodovod. Svaka kuca pored koje je isao glavni vod je na istom imala ventil, pa su jedni drugima zavrtali vodu. Niko nije mogao to da spreci (jer su svi to radili), pa se vremenom naviklo na takvo ponasanje. Onda je dosla gradska voda. Jedan od sahtova kroz koje je prolazio glavni vod je postavljen pored kuce x osobe. I dogodi se da posle ventila u sahtu pukne cev. Osoba x zovne vodovod, zavrne ventil, i ode kuci. Ljudi iz vodovoda dodju, poprave kvar, i osobi x isporuce povecu kaznu zbog toga sto je zavrnula ventil koji nije bio njen. Rezultat: niko ne pipa gradsku vodu.
E sad sta bi u toj situaciji uradili ovi iz autobusa? Naravno stoka bi napala radnike vodovoda, osula bi drvlje i kamenje na njih.
Sta zakljucujemo iz ovog primera? Trebalo je zaustaviti autobus na sledecoj stanici i sve zivotinje koje su ucestvovale u izbacivanju pohapsiti. Par noci u zatvoru, drakonska novcana kazna, i zabrana voznje autobusom mesec dana. Pa da vidimo kakvi bi bili posle.
I ovo sto predlazem nije preterivanje, domace idiote koji misle da mogu da rade kako im se prote samo batina i udarac po dzepu moze opametiti.
[ stil @ 29.07.2010. 19:27 ] @
Aje se malo vratite na početak teme:

Citat:
BEOGRAD - Putnici autobusa na liniji 704, koja saobraća na relaciji Zeleni venac – Zemun polje, danas su oko 17.30 časova izbacili kontrolore nezadovoljni što je vozilo sve vreme, tokom provere karata, stajalo na stanici nadomak naselja Galenika.



Tokom provere karata autobus stoji. Zbog čega? Vreme je 17:30 ljudi se vraćaju sa posla umorni i gladni. Ukoliko neko nema kartu izbaci ga na sledećoj stanici i naplati mu kaznu. Gotovo. Niko nije protiv toga da se oni koji nemaju kartu sankcionišu ali ima protiv toga da se gubi vreme stajanjem bez potrebe. Nemojte zamenjivati teze. Neka su ih i izbacili da se nauče da poštuju tuđe vreme.
[ djordje1979 @ 29.07.2010. 20:06 ] @
Nisu vozac i kontrolori krivi za stajanje autobusa, nego nesposobna vlast koja ne moze da nadje bolje resenje za naplatu karata. Riba uvek smrdi od glave.
[ Odin D. @ 29.07.2010. 20:33 ] @
Ja ne kazem da karte ne treba placati i neplatise nekaznjavati.

Ja samo kazem da mene kao putnika gsp ili korisnika bilo koje druge usluge to ne treba da se tice. Jer mene niko ne placa za sjedenje/stajanje u autobusu koji stoji, a kontrolori primaju platu za to pa nek to sprovode o svom trosku vremena i rada, a ne o mom.

Ja kad svojoj musteriji isporucim svoju uslugu ona dobije tacno ono za sta je platila, a ne opterecujem je svojim problemima i ne trosim njeno vreme zarad toga sto neko treci meni pravi probleme.
Zamisli sjedes u taksi, i onda te on odveze u neke pripickovice da tamo od nekog istjeruje dug, pa ti kaze: "E druze, ovo je za dobro svih nas... moras se solidarisati sa mnom da mangupima zajedno stavimo do znanja da dugovi moraju da se placaju..."
Stavljajte im vi zajedno sta god ocete, ali bez mene...

Po nekima ovdje, kad se u autobusu zatekne problematicni putnik, treba pozatvarati sve prozore i ukljuciti grijanje na maksimum dok se svi ne poonesvjescivaju. A onda ce se taj lako u onesvjescenom stanju izbaciti. Kad nema drugog nacina nego narod tretirati kao stoku, onda tako.
Ljudi skloni auto-stocarstvu i ne znaju za druge metode.
Medjutim, kad se jednog dana mozda malo mrdnete iz svog sela, vidjecete da postoji veoma sirok izbor kulturnih mogucnosti naplacivanja kazni i karti, a ne samo komunisticko kolektivno kaznjavanje.
Vjerovatno taj mentalitet vuce korijenje iz kojekakvih "zadruga" i slicnih organizacija, ali ce se i to valjda jednom iskorjeniti.
[ Yoba @ 29.07.2010. 20:39 ] @
Ne znam za vase linije, ali otkako su pojachali kontrole na mojoj linije je manja guzva!

Kada su bili uveli da kontrola stoji na zelenom i cekira svakog putnika pre ulaska u bus, SVANULO MI JE! Bus skoro pa prazan jbt!!


Naravno da mi nije drago sto bus ceka u stanici ali posto je moj narod STOKA nema druge i ja ih potpuno podzavam. Ja bih jos uveo i policajce da stoje na zelenom sa kontrolorima pa lepo pendrekom po ledjima. Za mesec dana bi uveo red da se ljudi lepo poredaj u kolonu ispred privih vrata i da bez guranja, mirno, uljudno udju u bus.



A najljigaviji su mi oni koji kada kontrola navata svercera uvate da dobacuju, pusti dedu, nema para, siromah, pich*ce! Neka lepo zavuku ruku u dzep i plate dedici (ili kome vec) kartu, nego ovako sis*ce dobacuju....mentalitet navijacha je ovde duboko ukorenje u mozgove, stoka!
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2010. 21:18 ] @
Koliko dugo može da traje provera karata?
Pun autobus, 3-4 kontrolora.

Kad uleti kontrola u bus u pokretu obično izađu na sledećoj stanici. To je par minuta najčešće. Izbaciti radnika GSPa zato što radi svoj posao jer par minuta toji bus u mestu je pogrešno. Toj marvi treba ukinuti liniju do nove godine, nek se voze taksijem.
[ Onaj @ 29.07.2010. 21:52 ] @
Citat:
Yoba: Ja bih jos uveo i policajce da stoje na zelenom sa kontrolorima pa lepo pendrekom po ledjima.


Ma opasan si ti, nema šta

Citat:
Yoba:
mentalitet navijacha je ovde duboko ukorenje u mozgove, stoka!


Vidim, uporno navijaš za pendreke! Valjda ti je taj mentalitet navijača duboko ukorenjen u mozgu...
[ maliradojca @ 29.07.2010. 21:58 ] @
Citat:
Onaj: Vidim, uporno navijaš za pendreke! Valjda ti je taj mentalitet navijača duboko ukorenjen u mozgu... :D

Neki samo taj jezik razumeju, nazalost. Nema tu velike filozofije.
Ako bi GSP nekako napravio sistem gde ces ako ne platis kartu, da nehebes, video bi kako bi sve fino funkcionisalo. Kako drugacije sa stokom.
[ ArsenLupen @ 29.07.2010. 22:09 ] @
Citat:
Ja samo kazem da mene kao putnika gsp ili korisnika bilo koje druge usluge to ne treba da se tice


Pogresno. Dok se vozis u javnom prevozu (organizovalo ga javno preduzece ili privatno, nebitno) delis i javne proleme

Kao da kazes sto te se ne tice zasto se Gazela sad radi, ja sam platio porez i hocu tu da se vozim nesmetano - e pa nema tako nigde jbga

Citat:
Jer mene niko ne placa za sjedenje/stajanje u autobusu koji stoji, a kontrolori primaju platu za to pa nek to sprovode o svom trosku vremena i rada, a ne o mom.


Ovo bi imalo smisla kad bi te terali stapom da ides u taj autobus, u svakom drugom slucaju ne. Mozes od tacke A do tacke B da odes na bar jos 3 slicna nacina za slicne pare.

Citat:
Zamisli sjedes u taksi, i onda te on odveze u neke pripickovice da tamo od nekog istjeruje dug, pa ti kaze: "E druze, ovo je za dobro svih nas... moras se solidarisati sa mnom da mangupima zajedno stavimo do znanja da dugovi moraju da se placaju..."


Taksi nije javno preduzece, najcesce su to privatna udruzenja. Za njegove probleme i uterivanje dugova me interesuje koliko i tvoju i moju musteriju za tvoje/moje licne probleme. Ni u ludilu nikakva solidarizacija. Mixing grandmothers and frogs.

Citat:
Ljudi skloni auto-stocarstvu i ne znaju za druge metode.


Tuzno i istinito - ajd da promenimo. Kako? Stocarstvo ide zajedno sa mlacenjem motkom i besnim kerovima, ako mora i tako - neka bude! Master planovi nam i bas ne idu od ruke.

Citat:
Medjutim, kad se jednog dana mozda malo mrdnete iz svog sela, vidjecete da postoji veoma sirok izbor kulturnih mogucnosti naplacivanja kazni i karti, a ne samo komunisticko kolektivno kaznjavanje.


Selo moje lepse od Pariza kaze onaj sto se oblizuje, kad ti sto zive van njega budu ziveli u njemu(znaci nikad), onda cemo da sirimo mogucnosti u kulturnom naplacivanju kazni. Dotad, motka i besan ker. Kolektivno trpis jer se koletivno vozis u tom autobusu i kolektivno zivis u takoj zemlji - cekaj, ti ne zivis ovde - al nema veze.

Citat:
Vjerovatno taj mentalitet vuce korijenje iz kojekakvih "zadruga" i slicnih organizacija, ali ce se i to valjda jednom iskorjeniti.


Sigurno da ima tako poreklo, ali ce se iskoreniti -nikad. Umesto da se trosi bespotrebna volja i energija na promenu onoga sto se nikad promeniti nece, mozda je bolje da se unapredi i poboljsa, ili sam u krivu?
[ stil @ 29.07.2010. 22:52 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Koliko dugo može da traje provera karata?
Pun autobus, 3-4 kontrolora.

Kad uleti kontrola u bus u pokretu obično izađu na sledećoj stanici. To je par minuta najčešće. Izbaciti radnika GSPa zato što radi svoj posao jer par minuta toji bus u mestu je pogrešno. Toj marvi treba ukinuti liniju do nove godine, nek se voze taksijem.


Pa u ovom slučaju to nije bilo u pitanju. Jedno je kada kontrola pregleda karte dok je autobus u pokretu i izađe zajedno sa ostalim putnicima na sledećoj stanici a nešto sasvim drugo kad pregleda karte i za to vreme autobus stoji. Zbog čega, nije im lep rukopis kad naiđe na krivinu kad popunjavaju prijavu ili šta? Ne kapiram.
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2010. 22:56 ] @
Možda neki novi momenti zakona o bezbednosti u saobraćaju?
[ stil @ 29.07.2010. 23:00 ] @
Koji ?
[ Odin D. @ 29.07.2010. 23:04 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Toj marvi treba ukinuti liniju do nove godine, nek se voze taksijem.

A sta je sa onom "marvom" koja je tog dana na toj liniji placala karte i u nekim drugim autobusima te linije strpljivo cekala bez izbacivanja kontrolora.
Zasto bi oni ostali mjesec dana bez prevoza?! Sta je njihova krivica? Sta jos oni treba da rade. pa da se voze "normalno"?

@ArsenLupen
Da bi neko koristio javni prevoz u Srbiji ne mora nuzno da bude ozlojadjeni isfrustrirani magarac koji jedino batinama i prisilnim metodama zivotinjske dresure, ponizavanja i torture moze da se natjera na nesto "normalno". Takodje nije nuzno ni da zivi 365 dana u svom selu u Srbiji da bi imao pravo da kaze kako u tom selu nesto smrdi.
Covjek koji stoji 50 metara od septicke jame i govori kako jama smrdi i kako nije pametno sjediti u septickoj jami sigurno je pametniji od onoga sto sjedi u toj jami i dovikuje: "Dodji ovamo u jamu pa cemo te slusati".

Citat:
Pogresno. Dok se vozis u javnom prevozu (organizovalo ga javno preduzece ili privatno, nebitno) delis i javne prolemeArsenLupen:

Problem je kad se probusi guma, kad se pokvari autobus... Problem je vanredna situacija. Kada neko problematicnu situaciju inkorporira u svoj sistem usluga kao redovnu pojavu radi se ocigledno o debilu.

Citat:
Ovo bi imalo smisla kad bi te terali stapom da ides u taj autobus, u svakom drugom slucaju ne. Mozes od tacke A do tacke B da odes na bar jos 3 slicna nacina za slicne pare.

Nigdje u svijetu te ne tjeraju stapom da koristis javne usluge, no malo gdje te usluge izgledaju kao kondicioniranje stoke. Medjutim, dok ima onih kojima to vise odgovara nego onih ostalih, ocigledno ce to u Srbiji opstajati.

Niko te stapom ne tjera ni u bolnicu, pa jel' to znaci da tamo mogu da ti odsjeku usi ako si dosao zbog nosa. Niko te stapom ne tjera ni da se prikljucujes na vodovod, pa bi neko mogao doci na ideju da zavrce svima vodu ili da pisa u nju dok se neko ko nije platio ne smiluje da plati.
Sta je tvoja logika?
I neplacanje vode i struje, poreza, socijalnog, zdravstvenog i penzionog osiguranja je jednak javni problem kao i neplacanje karti za prevoz. Jel' ti govoris da svima treba ukidati vodu, struju, lijecenje i penzije dok se ne pohvataju oni koji ne placaju?!
U cemu je razlika izmedju GSP-a i EDB-a? Niko te stapom ne tjera ni u jedno ni u drugo.






[ ArsenLupen @ 30.07.2010. 00:06 ] @
Dizvineš Odine, trza ti puno mitraljez, ali ajde da probam da pohvatam:

Citat:
Da bi neko koristio javni prevoz u Srbiji ne mora nuzno da bude ozlojadjeni isfrustrirani magarac koji jedino batinama i prisilnim metodama zivotinjske dresure, ponizavanja i torture moze da se natjera na nesto "normalno


Naravno da ne mora, ali fakat je da ima i takvih. Ima nas i onakvih, ima nas svakakvih.

Citat:
Takodje nije nuzno ni da zivi 365 dana u svom selu u Srbiji da bi imao pravo da kaze kako u tom selu nesto smrdi.


Apsolutno tačno. Dovoljan je nekad i jedan dan da provedeš i sve da ti bude jasno. Recimo na ovom forumu je to u nekoj primerenoj meri*, na nekim drugim(B92 naprimer) se to pretvara u ono - E Miko tandrče ti blatobran! Ne čujem te Đoko šta si reko, tandrče mi blatobran!

*primereno je i da ti neko kaže naprimer koji ključ da uzmeš pa da malo pritegneš da ne tandrče baš toliko, ili uopšte, ako me razumeš.

Citat:
Covjek koji stoji 50 metara od septicke jame i govori kako jama smrdi i kako nije pametno sjediti u septickoj jami sigurno je pametniji od onoga sto sjedi u toj jami i dovikuje: "Dodji ovamo u jamu pa cemo te slusati".


To da li je taj baja na 50m pametniji verovatno jeste jer je gleda sa strane i često vrlo objektivno, ali vidi, konkretno u mom slučaju, ta uprenesenomznačenjujama je jedina koju imam i za koju znam, i potrudiću se da ne smrdi baš toliko Čuće ga ovaj i sa 100m, samo mora da vikne malo.
Najgori su oni naivci i laici koji priđu toj istoj jami i kažu, u jbte ala ti smrdi jama, samo da mu odgovoriš - aje ne rise da smrdi, dok nisi rekao nisam ni znao!

Citat:
Problem je kad se probusi guma, kad se pokvari autobus... Problem je vanredna situacija. Kada neko problematicnu situaciju inkorporira u svoj sistem usluga kao redovnu pojavu radi se ocigledno o debilu.


U ovom nabrajanju vanrednih situacija bih dodao i isterivanje kontrolora iz busa Ostatak rečenice je pogodio u centar.

Citat:
Nigdje u svijetu te ne tjeraju stapom da koristis javne usluge, no malo gdje te usluge izgledaju kao kondicioniranje stoke. Medjutim, dok ima onih kojima to vise odgovara nego onih ostalih, ocigledno ce to u Srbiji opstajati.


Ovo te, izvini, ništa nisam razumeo.

Citat:
Niko te stapom ne tjera ni u bolnicu, pa jel' to znaci da tamo mogu da ti odsjeku usi ako si dosao zbog nosa. Niko te stapom ne tjera ni da se prikljucujes na vodovod, pa bi neko mogao doci na ideju da zavrce svima vodu ili da pisa u nju dok se neko ko nije platio ne smiluje da plati.


Ni ovo sa teranjem, nosom i ušima mi nije jasno, izvini. Na vodovod se priključujem jer je malo lepše nego da kopam svoj bunar, i sa tim pravom prihvatam obavezu da ga redovno plaćam. Onaj ko se ne pridržava toga može se kulturno izostaviti, bez pišanja i sl., težimo kulturnijim i pre svega efikasnijim rešenjima, ne?

Citat:
Sta je tvoja logika?


Neću ti kažem.

Citat:
I neplacanje vode i struje, poreza, socijalnog, zdravstvenog i penzionog osiguranja je jednak javni problem kao i neplacanje karti za prevoz. Jel' ti govoris da svima treba ukidati vodu, struju, lijecenje i penzije dok se ne pohvataju oni koji ne placaju?!


Ne. Težimo kulturnijem i efikasnijem, pre svega. Ekstremna rešenja dolaze i kad ih ne zoveš, kad ništa drugo ne preostane.
[ Odin D. @ 30.07.2010. 01:03 ] @
Citat:
ArsenLupen: Na vodovod se priključujem jer je malo lepše nego da kopam svoj bunar, i sa tim pravom prihvatam obavezu da ga redovno plaćam.

A jel prihvatas i da ti malo zavrcu vodu, dok se ne pronadje ko to iz tvoje ulice ne placa?

Citat:
ArsenLupen:Ne. Težimo kulturnijem i efikasnijem, pre svega. Ekstremna rešenja dolaze i kad ih ne zoveš, kad ništa drugo ne preostane. 

E pa vidis, ako se ne razumijes u psihologiju i sociologiju, mogao si iz istorije da vidis da grupno tretiranje ljudi kao stocnog fonda (koje ti nazivas kulturnijim i efikasnijim), zarad problematicnih pojedinaca, nikad nece popraviti te pojedince, ali ce zato one koji dotad nisu bili stoka pretvoriti u stoku.
Brojni drustveno-politicki sistemi sa takvom metodologijom prevaspitavanja mogli su opstajati jedino u obliku tiranije, a to svakako nije sistem koji na duze staze obecava.

No, objasnjavanje ociglednih i opstepoznatih cinjenica je uvijek zaludan posao. To se u nekoj mjeri poklapa sa onom izrekom: "Kome ima potrebe objasnjavati njemu nema smisla, kome ima smisla njemu nema potrebe."
[ ArsenLupen @ 30.07.2010. 01:24 ] @
Citat:
A jel prihvatas i da ti malo zavrcu vodu, dok se ne pronadje ko to iz tvoje ulice ne placa?


Ako je to jedini nacin da se otkrije - da. Dva sata bez vode mi nista nece faliti, provereno.

Citat:
tretiranje ljudi kao stocnog fonda (koje ti nazivas kulturnijim i efikasnijim),


Vidi, ovo si ti vise puta rekao, pazljivo pisah i ja ga ne napisah nigde Nikakvo grupno kaznjavanje i sl. Ono sa mlacenjem motkom i besnim kerovima navedi samo ako si bukvalista. Evo opet cu da ti ponovim - nikakva gupna kazna. Naravno da, ako je tebi kazna da autobus stane izmedju dve stanice i da se izbace oni koji nemaju kartu - meni nije, meni vise (nazalost) izgleda da je to jedini nacin borbe protih takvih pametnih.

A ne zna se za sta sam vise laik - ili za sociologiju ili za psihologiju ili za istoriju, tako da stvarno ne mogu da ti odgovorim. Da je Kemal ziv mozda bi ti rekao da gresis, ali to nikad necemo saznati.

Citat:
No, objasnjavanje ociglednih i opstepoznatih cinjenica je uvijek zaludan posao. To se u nekoj mjeri poklapa sa onom izrekom: "Kome ima potrebe objasnjavati njemu nema smisla, kome ima smisla njemu nema potrebe."


Evo, ja ti verujem na rec.
[ Onaj @ 30.07.2010. 01:26 ] @
Oni koji vole da budu tretirani kao stoka neka slobodno uživaju u tome. Samo napred!
[ maliradojca @ 30.07.2010. 01:40 ] @
Stoka recimo izbacuje kontolu iz busa, ili ima slicne aktivnosti.
[ Onaj @ 30.07.2010. 02:05 ] @
Stoka recimo ne poštuje svoje klijente/mušterije/korisnike od kojih živi, ili ima slične aktivnosti.
[ flylord @ 30.07.2010. 08:18 ] @
recnik vam je boli glava. Mozda da ga malo regulisemo?
[ deerbeer @ 30.07.2010. 08:54 ] @
Ljudi , mlatite praznu slamu :)

Resenje postoji i to resenje je vec postojalo i funkcionisalo .
Kada su u bg-u vozili privatnici naplata karata je bila 100%.
Udjes u autobus kontrolor tii pridje naplati ti kartu na licu mesta , i nije bilo nikakvih incidenata .
S tim sto bi sada mogli da uvedu mesecne, nedeljne , dnevne karte za isti prevoz.

Da li ce privatnici voziti svoje buseve ili ove gsp-ove nije ni bitno - mogu lepo da se dogovore ,
privatnici bi dobijali procenat od prodatih karti i po broju prevezenih putnika
a placali bi mozda mesecno gsp-u infrastrukturu - garaze, popravke ,remont itd

E sad to iz nekog nama neznanog razloga ne moze da funkcionise jer sigurno nekima iz vlasti gsp-a
ne odgovara ,pa izmisljaju ovakve gluposti iz kojih proistice more problema, a zbog kojih se vi ovde prepirete .
[ X Files @ 30.07.2010. 09:58 ] @
Svojevremeno sam bio u jednoj češkoj firmi koja se bavi proizvodnjom/prdajom/održavanjem uređaja za naplatu karata u gradskom prevozu:
http://www.mikroelektronika.cz/fare-collection-systems
... i oduševio sam se koliko taj sistem može da bude i moćan (informacije o vremenu dolaska autobusa, štampanje opravdanja đacima za kašnjenje prevoza, brojanje putnika, da ne nabrajam...) i siromašan (samo pametnija kasa), sve po potrebi, da ne kažem prema društvenoj svesti.

E, kod nas je i taj osiromašeni sistem preterano sofisticiran. U vreme kada sam boravio u toj firmi, nadajući se lepoj poslovnoj saradnji, mehanički bušač je bio (a izgleda i ostao) najracionalnija tehnologija.

Sve što ima prizvuk državnog, zajedničkog, svačijeg i ničijeg (GSP, ulica, trotoar, lift, park) - tretira upravo tako, kao ničije. Izgleda da svako u sebi nosi neki unutrašnji osećaj da njegovi deda i otac imaju akcije tj udela u toj "stvari" (što možda i nije daleko od istine) i to je dovoljan razlog za ponašanje u skladu s trenutnim raspoloženjem.

Citat:
E sad to iz nekog nama neznanog razloga ne moze da funkcionise jer sigurno nekima iz vlasti gsp-a
ne odgovara ,pa izmisljaju ovakve gluposti iz kojih proistice more problema, a zbog kojih se vi ovde prepirete .

Onaj ko ima vlast ne dozvoljava da se priđe sa nekom idejom ili rešenjem za nešto. To je vrlo opasan prestup, i osetili smo na svojoj koži. On to čuva za sebe, jer to je veliki potencijal... Vreme? Nebitno... sa takvih pozicija "da-bog-da vreme stalo".


[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 10:36 ] @
@deerbeer,

Problem je sto gradski prevoz ne moze da bude 100% privatan iz vrlo prostog razloga - postoje neprofitabilne linije, koje opet moraju postojati jer je to elementarni servis koji gradjani ocekuju za porez koji placaju.

Naravno, to ne sprecava da se uvede privatni prevoz na relacijama koje jesu OK. U tom slucaju, grad bi delio neki % od uplacenih mesecnih karata sa prevoznicima.

Sto se same teme tice, razumem negodovanje gradjana zbog necega sto je potpuno nepotrebna praksa - nema nikakvog razloga da prevoz stoji dok se kontrolisu karte. Da ne pricamo o redu voznje, mislim na sta bi to licilo kada bi tako mogao da se zaustavlja saobracaj na proizvoljno vreme da bi ridzovani obavili svoj posao... Nema nikakvog smisla.

Mislim da je ovde jasno da se ridzama nije vozalo na drugu stanicu, pa su pokusali da uzurpiraju i red voznje i vreme putnika kako ne bi morali da se voze nazad... Divna jedna zamisao nema sta :-)

Najbolje resenje je kontrola karata PRI ulasku u autobus - medjutim, da bi ovo funkcionisalo kako treba potrebno je da svaka linija bude dovoljno popunjena autobusima kako ne bi bilo enormne guzve. Cim dodje do velike guzve, ideja provere karata na ulazu je besmislena i ne moze da se izvede.
[ Miroslav Cvejić @ 30.07.2010. 10:50 ] @
RFID povlastice i karte za celodnevnu vožnju sa magnetnom trakom pa utrčavaj do mile volje, bez zastoja. Ako neko uđe bez karte, bus se ugasi. Čim taj izađe, sve se nastavlja u najnormalnijem redu. Iste nedelje bi se videli rezultati.

Kako funkcioniše saobraćaj u inostranstvu?
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 11:05 ] @
Paaa... funkcionise :-)

Obicno je praksa da se karte kontrolisu na ulazu u bus. Cesto postoji i RFID fora, kao Oyster u Londonu kako bi se ubrzao prolaz.

Ali sve to zahteva dovoljno buseva i tehnicku opremljenost - a ovo drugo je obicno vrlo nezgodna stvar u Srbiji :-) Eventualno kada bi na tom poslu tehnickog opremanja moglo debelo da se ugradi preko neke marketinske agencije eee... onda bi mozda gradjani i videli to :)

Dobra ti je fora sa automatskim gasenjem busa... medjutim, da se kladimo da bi na nekoj liniji koja ide do Zemuna ili Padinske Skele doslo do momentalnog demoliranja busa da se to desi... ugasili bi ga permanentno :)
[ deerbeer @ 30.07.2010. 11:08 ] @
Citat:

Problem je sto gradski prevoz ne moze da bude 100% privatan iz vrlo prostog razloga - postoje neprofitabilne linije, koje opet moraju postojati jer je to elementarni servis koji gradjani ocekuju za porez koji placaju.

Slazem se . Nisam ni mislio 100% privatan gradski prevoz .
Sve isto kao i do sada da bude (studentske , penzionerske markice, skolske itd), s tim sto bi privatnicima dali da rade na procenat
koji bi vodili racuna o svakoj prodatoj karti i prevezenom putniku jer uzimaju procenat od toga ,
a pritom sam siguran da bi napravili vise tura na jednoj liniji bas iz tog razloga .
Rezultat bi bio - redovniji prevoz bez duzeg cekanja na stanici , guzve bi se mozda smanjile , a kasu bi punili i jedni i drugi .

Secam se kad je 90-tih bila ova prica sa privatnicima .
Nije bilo nikakvih zastoja jer cim udjes u bus ridzovan cepa kartu za tebe . Tako je i sad u nocnom prevozu .
Stvarno se ne secam da sam video nekog ko je uspevao da se prosvercuje .




[ Slobodan Miskovic @ 30.07.2010. 11:16 ] @
Naravno da moze da bude privatni 100%. Jednostavno se uradi model licenci, ako hoces licencu za javni prevoz u Bgd-u moras da pokrijes ta i te linije. Placas godisnje licencu i to je to.
[ Marko_L @ 30.07.2010. 11:24 ] @
Meni nikako ne ide u glavu zašto ljudi idu iz krajnosti u krajnost. Znači ili da se ljudi tretiraju kao stoka da bi svi plaćali karte ili da niko ne plaća kartu. Pa valjda ima neka zlatna sredina majku mu. Kontrola može da se izvrši i bez potrebe da se maltretiraju ostali putnici koji plaćaju karte i to može da se izvede na vrlo jednostavan način. Recimo, umesto po 4 kontrolora koji švrćkaju po gradu i uskaču u autobuse kao indijanci, isti mogu da se vežu za po jedan autobus. Dakle, kao kod privatnika što je bilo, jedan autobus, jedan kondukter (u zglobne može i dva), s tim što bi ovde obavljali istovremeno i funkciju konduktera i kontrolora. Takođe, trebalo bi omogućiti kupovinu karte kod tog istog konduktera/kontrolora po ceni po kojoj se može kupiti kod vozača (znači da bude malo skuplje, čisto da bi većina ljudi radije kupovala karte na trafikama da ne zadržavaju previše kontrolu), a ne da se naplaćuju nekakve doplatne karte koje koštaju 100 puta više. Mislim, pa to je ista karta, ista kilometraža se prelazi, isto sve. Ima ljudi koji jednostavno nekad nemaju gde da kupe kartu ili im naiđe autobus dok čekaju red na trafici. Evo meni se desilo da obiđem tri trafike i da nijedna nema karte na prodaju (nestalo im). Ajde reko, nema veze, kupiću kod vozača iako je duplo skuplje, šta sad da radim, kad ja kod vozača, pružam mu 200 dinara (to je najmanja novčanica koju sam imao kod sebe), kaže nema sitno. Ja, šta ću, okrenem se, odem da sednem, kad za dve stanice eto kontrole. Srećom, bio neki ok tip, pa kad sam mu objasnio situaciju, usitnio mi je tih 200 dinara i poslao me kod vozača da kupim kartu. I sam sam se zaprepastio postupkom, jer bi većina drugih bila u fazonu "Ma boli me uvo, nemaš kartu, kupi doplatnu ili da pišem kaznu.". Dalje, trebalo bi uvesti dnevne karte, jer ima ljudi koji dnevno promene 6 prevoza ili više, pa im je preskupo da plate 6 karata, a ne isplati im se ni markica, jer možda ne putuju tom trasom svaki dan. Znači, treba biti fleksibilniji i ponuditi putnicima više opcija, da mogu da odaberu šta im se najviše isplati. Time bi se možda manje para uzelo po putniku, ali bi više putnika plaćalo karte. Poenta je da je mnogo delotvornije naterati putnike da plaćaju karte dobrovoljno, jer im je omogućeno fleksibilno plaćanja i bolja usluga, a ne silom, koja nikada ne donosi dobre rezultate na duže staze. Mislim, šta su sa ovim postigli ? Onaj ko je namerio da se švercuje, on će da se švercuje, kada vidi žute prsluke na stanici, jednostavno će izaći i sačekati drugi autobus. Ti što ne plaćaju kartu, obično nigde ni ne žure, pa im je svejedno kada će stići na odredište, dok najviše žure učenici i zaposleni, koji najčešće imaju markicu, a moraju da trpe

Dakle, kada bi se tako postavio sistem, gotovo ne bi bilo potrebe za švercovanjem, niti bi to moglo da se izvede tako lako kada se zna da u svakom autobusu postoji kondukter/kontrolor. Znači, onaj ko ima trafiku usput, kupi lepo kartu za jednokratnu vožnju, ko zna da će tog dana promeniti više prevoza, kupiće dnevnu, ko putuje svaki dan, kupiće mesečnu, a ko povremeno koristi gradski prevoz, a baš nema trafiku usput, kupi istu kod konduktera/kontrolora i rešen problem. Pa tako kad se putnici ukrcaju u autobus, nema potrebe za stajanjem, nego autobus krene, a kondukter/kontrolor krene redom i proverava karte/markice, pa ako neko nema, nek mu proda po normalnoj ceni, a ne za 3000 dinara (ili koliko je sad doplatna)... a ako nema kartu i neće da plati, lepo se zamoli da napusti autobus, a ako neće ni to nema potrebe za zadržavanjem autobusa, nego se pozove policija, prijavi se problem sa putnikom na liniji toj i toj, autobus registracije te i te, koji se trenutno nalazi tu i tu, da se opsi putnika, pa neka ga oni jure i rešavaju problem sa njim. Ionako samo policija ima pravo da legitimiše i uzima lične podatke od ljudi. To bi možda bilo malo više posla za policiju trenutno, ali takvim rigoroznim sistemom, već posle mesec dana ne bi bilo gotovo nikoga ko pokušava da se švercuje. Na kraju krajeva, ne mora ni stvarno da se zove polciija, već se odglumi poziv i siguran sam da bi 99% ljudi kad čuje da se zove policija, samo napustilo autobus na prvoj sledećoj stanici.

Dakle, sve funkciniše, manje neplatiša, a ne zadržava se autobus. To je samo jedan sistem koji bi bio bolji od ovog, a ima tu još opcija.
[ Au197/79 @ 30.07.2010. 12:12 ] @
Što naš junački narod nije zasuo jajima V. B. i čitavu skupštinu kad su na mufte progurali član da se može biti na dve stolice?

Što ne zaspu JP Putevi Srbije koji su pre neki dan odustali od vinjeta uz obrazloženje koje vređa inteligenciju deteta predškolskog uzrasta?

Lopov zemlju pritiska a mi trpimo, no se junačimo na kontrolorima!

Ja sam pre godinu-dve prisustvovao sceni gde kontrolorka (žena) ulazi u tramvaj i bilmeza (kožna jaša, ja sam cool fazon) ispred mene pita za kartu a on frajer odgovara da mu je ispala. Ispod njega nema nikakvog papirića a na ponovljeno pitanje kontrlorke on kaže da je eto tu ispod stolice pa ako je zanima karta da je sama podigne!!! Takve tipove treba kastrirati da se više ne razmnožavaju ovim svetom, od njih nikad dobra neće biti. Na sledećoj stanici bilmez je izašao za njim kontrolorka a koliko sam uspeo videti na stanici se zatekao i policajac :) Ali ne sumnjam da se bilmez izvukao jer ovo društvo je bilmezima podređeno.
[ maliradojca @ 30.07.2010. 13:28 ] @
Junacki narod, mozda, ali u epskim pesmama.

Pre ce da bude ovo ->
Citat:
Pučina je stoka jedna grdna -
dobre duše, kad joj rebra puču.


A u vezi kupovine karata u busu, kao iz perioda privatnog prevoza, taj sistem bi danas imao malo vise problema nego tada. Jer, kada su vozili privatni busevi sa ridzama, likovi koje se svercuju su tada cekali GSP, jer se tu nije placala karta. Tako su se eliminisali problematicni sverceri u privatni busevima. A druga poteskoca takve naplate je drzavno/gradsko vlasnistvo GSP-a, i odnos 'gradjana' prema takvoj imovini.
[ holononi @ 30.07.2010. 15:18 ] @
Dakle misleći narod se samoorganizovao i pokazao zube kontrolorima. Svest je proradila, hrabrost blista.

Pre desetak dana je ta ista hrabrost podvila rep kad su huligani metalnim šipkama "uterivali demokratiju" na golorukom novinaru čija je jedina krivica u tome što ne ume da piše politički podobne parole. Hrabri narod je na prvoj stanici pobegao iz autobusa ne znajući da je u žurbi i potpuno zaboravivši na svoja ustavom zagarantovana prava da se preveze od mesta A do mesta B. Junačko srce odzvanja toliko da pete same odskakuju a do danas se ne može naći ni jedan očevidac dogadjaja.

Toliko o savesti, svesnosti i samoorganizovanosti.

A što se tiče kontrole karata pozdravljam svaku kontrolu, bilo u mestu ili hodu. Nisam za kažnjavanje jer ko zna, karta se može izgubiti. Ali zato kod vozača uvek ima rezervna.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 15:34 ] @
Pa nisu ljudi budale da sebi navuku bedu na vrat - ono, kad sledeci put vidis neke bolide sa stanglama, samo izvoli - budi heroj :)

Drugo, sto se nepotrebnog stajanja ("zbog provere karata") tice - nema problema, za to postoji resenje: vracanje novca u slucaju kasnjenja do cene karte, sto je inace nesto sto postoji u nekim mrezama gradskog prevoza u inostranstvu. Jer ne placaju ljudi da budu samo prevezeni, vec da budu prevezeni za odredjeno vreme i da prevoza ima u odredjeno vreme.

[ holononi @ 30.07.2010. 16:01 ] @
Naravno, mnoooooooooogo pametan narod. Valjda zato i živi u blagostanju od milošte zvanom svinjac.

Već je neko nešto napomenuo u ovoj temi da taj isti narod bleji kao ovca dok se neki otimaju oko višestrukih fotelja poput krmaka oko valova. Ali isti taj narod zna da traži da se preveze od mesta A do mesta B "jer su platili kartu" kao da nisu platili ta ista javna preduzeća (uključujući i GSP) pa im pripadaju upravo one fotelje oko kojih se krmci otimaju, pri tome mislim samo na duple fotelje. Isti taj narod zaboravlja da troškovi prevoza od mesta A do mesta B podrazumevaju naplatu karata od svih putnika.

Sad je jasno zašto treba da se plati i kazna. Pa upravo zato da se refundiraju putnici koji čekaju.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 16:11 ] @
Citat:
holononi
Naravno, mnoooooooooogo pametan narod. Valjda zato i živi u blagostanju od milošte zvanom svinjac.


Nisu to iste stvari. Naravno da treba dici glas (i vise) protiv idiotizama u drustvu, ali sukobiti se dok ides na posao sa nekim majmunima sa stanglama je nesto sasvim drugo. Ne treba brkati hrabrost i ludost.

Citat:

Isti taj narod zaboravlja da troškovi prevoza od mesta A do mesta B podrazumevaju naplatu karata od svih putnika.


Mislim da se ovde radi o zameni teza. Da li se obicno desava da "narod" izbaci kontrolore iz autobusa?

Hm... ne desava se. Bar ne da sam ja cuo, a ti? Pa upravo je ova vest "VEST" zato sto je uslovno receno "novost".

Ako se pogleda razlika izmedju svih ostalih epizoda kontrole karata gde kontrolore nisu ometali u radu i ovog slucaja gde je doslo do negodovanja moze se primetiti samo jedna razlika...

Koja?

Ta da su kontrolori zaustavili autobus.

Ocigledno je da nije problem u kontroli karata i nekakvom navodnom "zaboravljanju da troskovi prevoza od mesta A do mesta B podrazumevaju naplatu", vec u tome da su kontrolori odlucili da poniste red voznje.

Mozemo raspravljati o tome da li je opravdana ili normalna reakcija ta koja se desila na to - ali razlog za tu reakciju je vise nego jasan i ne radi se o (ne)placanju karte.
[ holononi @ 30.07.2010. 16:29 ] @
Nemam pravilnik GSP-a pa ne mogu da odlučim da li su kontrolori zaustavili prevoz u skladu sa pravilnikom ili samovoljno.

Pretpostavimo da su samovoljno zaustavili prevoz. Tada su putnici trebali da podnesu prijave GSP-u i traže nadoknadu štete zbog kašnjenja. Isto tako su mogli da podnesu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja. Mogli su da se obrate policiji zbog uznemiravanja.

Ništa od toga putnici nisu uradili već su napravili krivično delo "sprečavanje službenog lica u obavljanju dužnosti".

Šta hoću da kažem. Čak i ako je bilo protivpravnih radnji od strane kontrolora (treba proveriti pravilnik) to putnicima ne daje za pravo da preuzimaju protivpravne radnje.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 16:34 ] @
To sam i ja rekao sa:

Citat:

Mozemo raspravljati o tome da li je opravdana ili normalna reakcija ta koja se desila na to - ali razlog za tu reakciju je vise nego jasan i ne radi se o (ne)placanju karte.


Medjutim - kao sto rekoh, nisam se slozio sa ovim:

Citat:

Isti taj narod zaboravlja da troškovi prevoza od mesta A do mesta B podrazumevaju naplatu karata od svih putnika.


Bar ne u ovom konkretnom slucaju gde je prilicno jasno da je problem nastao zbog zaustavljanja autobusa, a ne zbog akta kontrole karata.
[ milance_kg @ 30.07.2010. 16:45 ] @
Hmm.. vidim da se spominje neki novinar ili sta vec, koga su napali dvojica sa kapuljacama... kazu da su pokusali da ga obore, nisu uspeli..
jesu blesavi, napadace je napadnuti da je bio malo hrabriji mogao da otrese jednog o drugog, samo da se potrudio.

Sa druge strane cujem informacije da je to zaradio ismevajuci izvesnog muftiju... tj. muftija je tako to shvatio.
[ Yoba @ 30.07.2010. 16:49 ] @
>>. Da li se obicno desava da "narod" izbaci kontrolore iz autobusa?

Hm... ne desava se. Bar ne da sam ja cuo, a ti? Pa upravo je ova vest "VEST" zato sto je uslovno receno "novost".


lose ti je pitanje...


treba da se upitas da li je novost/vest da se mlate vozaci, rokne tu i tmao neki taxita, mlate ridze, shamaraju profesori i sl....nije, jer svakodnevnost postala bahatost prema pravilniku ma kakav da je....dakle, nema tu nista novo...


stoka, as simple as that.
[ milance_kg @ 30.07.2010. 16:59 ] @
I opet da vas pitam - sta ja imam sa tim ako sam platio kartu i samo zelim da se prevezem? Ova drzava mi nije dala nista, niti imam
obavezu da glumim postenog zabrinutog gradjanina, mozda ako uspem da budem penzioner :)

Moji problemi se nikog ne ticu, niti ja imam nameru da to namecem ostalima na 'razmatranje', to je moj problem,
a kako cu da ga resim, pa sam i bez buke i bespotrebnog zamaranja drugih ljudi.

Socijalizam je prosao, nema vise... ali nekima to ne smeta da se pozovu na to kad treba zamarati druge.
[ vladd @ 30.07.2010. 17:38 ] @
Pa i opet ti kazemo da je okolina bitna.Bar imas kome da postavis pitanje.

Svaki problem je u sustini interaktivan sa zajednicom.

Placanje karte podrazumeva uslugu onog nivoa kakvo je stanje u drzavi sa tom vrstom usluge.

Posto je ionako lose, nije najgore, ali je lose, nije nuzno da se i doticna losa usluga pogorsava bahatoscu sluzbenika ili prevelikom revnoscu, do besmisla, nicim izazvanom i nepotrebnom.

Ipak su svi oni u cilju boljeg prevoza, a ne da svojim aktivnostima prave dodatni cirkus.

Kontrola je potrebna, da bi se povecala naplata i smanjio broj svercovanih, sto (trebalo bi) znaci da bi se sa vise prihoda usluga poboljsala, ili bar u duzem periodu odrzala neki nivo.

A ne da se u jurnjavi za nekolicinom izuzetaka, gubi vreme, smanjuje kolicina prometa i smanjuje broj gradjana koji bi platio kartu, i u jedinici vremena i apsolutno...

Onda se "master plan" tackaste kontrole samourusio, posto je realizacija zabrljana debilizmom izvrsilaca...

Poz
[ Miroslav Cvejić @ 30.07.2010. 17:39 ] @
Koliko dugo je vozilo stajalo da je izazvalo gnev putnika?
[ milance_kg @ 30.07.2010. 17:48 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Koliko dugo je vozilo stajalo da je izazvalo gnev putnika?


Mozda kod nekog dovoljno da pomisli da je gestapo usao, imali su slicnu metodu :)
Kad nas okupiraju zvanicno i bude tako propisano, onda cu da cutim i da ne talasam, samo da sacuvam zivu glavu,
[ holononi @ 30.07.2010. 18:16 ] @
Davanje huliganima za pravo i jatakovanje hajduka nas neće nikud odvesti.

GSP ima pravo da naplati svoje usluge. Ko je dobrovoljno ušao u nečiju kuću pristao je da se ponaša po pravilima koja važe u toj kući. Neprihvatljivo je u civilizovanom društvu da neko nešto koristi a da se pritom ne oduži.
[ milance_kg @ 30.07.2010. 18:23 ] @
Hajduci, jataci !? Sta mi imamo sa tim, mi placamo uslugu i ocekujemo sa nas ispostuju... a ne... kontra argumenat recimo... treba da budemo drzavni dousnici :)
Ma koga briga iole normalnog... svoje probleme neka resavaju kako znaju i umeju, ali samo bez ono - transparentno.
Javi mi se odmah neki osecaj iz partizanskih filmova i one cike sa smajserima oko vrata...
[ holononi @ 30.07.2010. 18:39 ] @
One u kožnim jaknama koji ne plaćaju svoje obaveze nazivam huliganima i hajducima, može i lopovima ili razbojnicima ako se nekom tako više dopada.

Jatacima nazivam one koji prikrivaju one koji ne plaćaju svoje obaveze. Na primer jataci su oni koji izbacuju kontrolore i prikrivaju huligane koji ne plaćaju karte za prevoz.
[ Odin D. @ 30.07.2010. 18:40 ] @
Citat:
holononi: Ko je dobrovoljno ušao u nečiju kuću pristao je da se ponaša po pravilima koja važe u toj kući.

GSP nije nicija privatna kuca pa da neko moze po svom privatnom nahodjenju da kroji pravila. To ja JAVNI servis u sluzbi javnosti i za svoju organizaciju odgovara javnosti, a ne nekom mamlazu koga je neko naguzio u neku fotelju, jer taj servis nije on pravio ni njegovi soferi i kontroleri, vec citav grad/drzava, ukljucujuci i one koji treba njime da se voze.
Ovdje neki uporno brkaju javni servis i privatnu svojinu.
[ angelico2 @ 30.07.2010. 18:43 ] @
Svaka im čast... možda se sve to nije izdešavalo na najelokventniji, i najlepši način, ali svaka im čast!

Jel smo postali 4 Rajh da se uteruje strah zbog GSP karata? To što oni imaju problema sa naplatom ima puno veze sa siromaštvom u ovoj zemlji,a i njihovim prljavim autobusima (u kojima ne daj bože da se nasloniš negde) i dosta vozača kojima je izgleda san kao malima bio da voze paris-dakar, pa sad ostvaruju svoje dečačke snove navigirajući preko rupa i kroz krivine pri maximalnoj brzini. Ali da budem potpuno iskren, zabole me briga za njihove probleme, pa nismo mi njihovi radnici da treba da nas smaraju sa svojim internim problemima naplate. Ili kad uhvate nekog bez karte pa mu drže predavanje!! umesto da mu napišu opomenu i ćao.

A to što je SBB uradio kad je isključio celu ulicu.... ne daj bože da urade to nekom kao što sam ja... mislim da u tom gradu više ne bi radili kao firma do 3010 god.

Slažem se da treba svaki problem pokušati rešiti na diplomatski i miran način, ali kako je jedan mudar čovek rekao : sa ljudima - ljudski, sa životinjama - životinjski.
[ dejanet @ 30.07.2010. 18:50 ] @
Nisam primetio (do ove teme) koliko je u poslednje vreme primljeno novih ridzovana(nose kombinezone), desetine i stotine, nemaju gde keve i studosi da sednu na stanici dok cekaju bus..., kada krene vrucina onda uvate krivinu izmedju zgrada, zajedno sa ovim parking majstorima sto tipkaju registracije na pda-u..

el to ekipa preko omladinske ili ce ostati tu za stalno, posto ih je pun parkic ovde kod mene, samo im fale jos ovi najavljeni ekoloski policajci...

ccc..
[ holononi @ 30.07.2010. 18:51 ] @
Dobro, de, ubedili ste me. Svi će jesti zlatnim kašikama...



... iz valova.