[ Roker23 @ 30.07.2010. 19:15 ] @
Nestala svaka druga mala firma

Gašenje 42 odsto beogradskih malih preduzeća u proteklih godinu dana, što je četvorostruko više u odnosu na glavne gradove u okruženju, Miroslav Čučković, član gradskog veća objašnjava smanjenjem tražnje i padom kupovne moći stanovništva. On priznaje da prestoničke zanatlije i mali preduzetnici plaćaju visoke namete zbog kojih je većina stavila katanac na radnje. Ipak ove godine, kaže on, ne mogu se nadati smanjenju taksi. Oni koji nastave poslovanje dažbine će moći da izmire na šest rata bez kamate.

– Pokrenuo sam na gradskom veću tu temu jer živim u Obrenovcu i obraćali su mi se mnogi vlasnici preduzeća. Jedan pečatorezac koji ima kiosk od osam kvadrata plaćao je firmarinu 20.000 dinara godišnje, a sada treba da plati 30.000 dinara kvartalno. To znači da će mu taj namet, koji iznosi 120.000 dinara, biti šest puta veći na godišnjem nivou – navodi Čučković i objašnjava da je to posledica novog zoniranja.

On predlaže da se od iduće godine takse ne određuju linearno već da se u obzir uzmu bilansi poslovanja, odnosno promet preduzeća, kao što je predložila Unija poslodavaca Srbije. Jer visoke takse, koje privrednici ne mogu da plate, ne donose korist nikome, pa ni gradskom budžetu.

– Privrednici od iduće godine mogu da računaju na vraćanje takse na isticanje na firme na prošlogodišnji nivo. Oni koji su ranije plaćali 20.000 dinara za isticanje firme na primer, a ispostavi se da su dobro radili, njima će ta taksa biti uvećana za koju hiljadu dinara. Vlasnik radnje koja je imala loš promet plaćaće manje od 20.000 dinara – kaže član gradskog veća Beograda.

Od najavljenog uvođenja sedamnaeste takse – naknade za rasvetu, Čučković kaže da neće biti ništa. I bez nje nameti su izuzetno visoki, kažu privrednici. Vlasnik agencije za promet nekretnina u Ulici srpskih vladara samo za dve takse – naknadu za uređenje zemljišta i isticanje firme – treba da plati 900.000 dinara.

Gašenje velikog broja malih preduzeća u Beogradu prema rečima Aleksandra Stevanovića, saradnika Centra za slobodno tržište, rezultat je prelaska privrede u sivu zonu poslovanja. Tamo ih kaže, niko ne kontroliše, a i kazne su niske, pošto državu interesuju samo oni koji legalno privređuju.

Da bi izbegli svakodnevne posete inspekcija koje ih kontrolišu da li su zaboravili da plate PDV i koje im izbiju iz džepa 20.000 dinara ako se radnik spotakne o prag, jednostavnije im je da pobegnu u sivu zonu. Drugi zbog visokih nameta, gase firme u Beogradu i otvaraju ih u nerazvijenim opštinama gde su jeftiniji. U prestonici potom otvore samo zastupništvo, a i ne moraju. Zašto bi plaćali firmarinu 150.000 dinara, kada ona u unutrašnjosti košta 5.000 dinara, na primer. Privrednici nisu ovce da ih šišaju, a da ne dobiju ništa od države za uzvrat – smatra Stevanović.

Dragan Trivan, predsednik Zajednice opštih udruženja privrednika Privredne komore Beograda, ne slaže se da privrednici gase preduzeća radi prelaska u sivu ekonomiju. Jer je za mnoge delatnosti takvo poslovanje neizvodljivo. Osim toga on sumnja u podatak Unije poslodavaca Srbije prema kome je u glavnom gradu ugašeno 42 odsto preduzeća u proteklih godinu dana. Taj procenat prema njegovom mišljenju je manji, ali potvrđuje da su komunalne takse visoke i da su jedan od razloga nestanka malih preduzeća.

http://www.politika.rs/rubrike...svaka-druga-mala-firma.sr.html


-------------

Sta mislite o ovom najnovijem dostignucu naseg mudrog vizionarskog rukovodstva? Opet smo zahvaljujuci ljudima sa "the sise" lideri u regionu a i sire. U ovom slucaju po broju zakatancenih i bankrotiranih firmi.
[ Yoba @ 30.07.2010. 19:58 ] @
>>Sta mislite o ovom najnovijem dostignucu naseg mudrog vizionarskog rukovodstva? Opet smo zahvaljujuci ljudima sa "the sise" lideri u regionu a i sire. U ovom slucaju po broju zakatancenih i bankrotiranih firmi.


ne mislim nista specijalno lose jer je dobar deo firmi u Srbiji truo i kao takve bolje da propadnu i da se otvori trziste za nove, bolje organizovanije, sposobnije sa kojima ce i radnici bolje proci...vec sa trulezi kod kojih kasni plata, jer zaboga kriza je...




banalan primer, ako u kraju imas koprinicu kod koje je ocajna usluga zasto bi ti bilo zao ako ona propadne? mozda ako si zaposlen bas tu, mada je i to uptino.
Ako postoji ekonomski model da je postojanje koprinice tu opravdano, neka propadne, neko drugi ce taj potencijal mozda bolje iskoriti, mozda bas ti.
[ a1200 @ 30.07.2010. 20:12 ] @
Ako se u racunicu fakturise i vreme, strategija je jasna:
Za sto krace vreme uzeti sto vishe para, na bilo koji nacin, i ne misliti na sutra.

Stara dobra doktrina svake vlasti u Srbiji (a posebno ove, koja je to digla na nivo expertizma).
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2010. 20:16 ] @
Sa druge teme - na Novom Beogradu morate placati 1500 EUR godisnje samo za "taksu za isticanje firme".

Neko ce reci da je 1500 EUR godisnje nista za dobru firmu...

A sta cemo sa malim biznisima? U normalnim drustvima su mali biznisi bitan deo privrede... Ne i u Srbiji.

I to je pre poreza, pre doprinosa... klasican porez na vazduh.

Jedino se uvlace u du*e "stranim investitorima" mada ni njih nema bas puno, posto kapiraju sa kim imaju posla pa ni oslobadjanje 10 godina od poreza ne pomaze... Ali ako si Srbin i zivis u Srbiji, ako si odlucio da radis privatni posao, bices odrat kako god moze...

Sta da se radi, treba platiti sokove cedjene, izlete dzedaja po svetu i ostale stvari... ipak ti ljudi najvise rade i treba ih nagraditi :)
[ Count Zero @ 30.07.2010. 20:27 ] @
Siva zona se širi samo tako. Gledam na HRT-u kažu slično i kod njih...
Malo-malo, pa u prolazu čujem: "ima da zatvorim", "odjavljujem i radim na crno", "bićeš neprijavljen" itd.
Yoba, kamo sreće da zatvaraju (samo) oni koji su ubijeni konkurencijom ili koji pružaju lošu uslugu.
[ Lesli Eldridz @ 30.07.2010. 21:19 ] @
Citat:
Yoba:banalan primer, ako u kraju imas koprinicu kod koje je ocajna usluga zasto bi ti bilo zao ako ona propadne? mozda ako si zaposlen bas tu, mada je i to uptino.
Ako postoji ekonomski model da je postojanje koprinice tu opravdano, neka propadne, neko drugi ce taj potencijal mozda bolje iskoriti, mozda bas ti.

Tacno. Nista ne kaze cime su se bavile te male firme kose su zatvorene. Jel duvanjem balona, valjanjem neke robe i keteringom? Pa ebga, ne mogu svi da duvaju balone i da keteringuju i da valjaju neku robu. Neko mora i da radi. Mislim da proizvodi. Ovde toga nema. E pa morace da ga ima, pa kad tad. To sto se zatvaraju keteringarnice, cevabdzinice, duvacnice balona i mali milion slicnih radnji, to je u stvari dobro. Cercil je rek'o, doduse za "narod" ali to moze da se primeni i na individue, kaze, ljudi pocnu da se ponasaju racionalno tek kad iscrpu sve ostale mogucnosti. Mozda ce i ovde jednom taj dan da dodje. Eto na primer, mozda ce svi koji su zatvorili da krenu da prave magareci sir za 1000 evra kilo, ili bar sapun od kozjeg mleka, u najmanju ruku. To je biznis. Tu postoju rupa na trzistu, vec 5000 godina, a Srba se prvi setio kako ce sve da ih nadmudri, ove belosvetske dzet setere, i da zapusi tu rupu. Doduse, moze da ga razbuca na trzistu ako se neko seti da pravi misji sir i sapun od mleka zamoraca, ali mi necemo da javno otkrivamo tu genijalnu ideju. Pssssssssst!
[ jericho1405 @ 30.07.2010. 21:33 ] @
Normalno kad su se zaduzivali kako bi podmirili razne lezilebovice, birokrate i slicne pijavice, a ne kako bi se podstakla proizvodnja i investiranje u drzavu. Sad ce sve to da iskisu mali privrednici i "obican" narod. Pa i to nije "frka" ako se uradi reorganizacija i ozbiljnije pristupi problemima razvoja. Medjutim, bojim se da ce sve ostati na istom, te da ce se i dalje svi napori usmjeravati ka tome da se odrzi socijalni mir i "nahrani" drzavni aparat(skoro pa mrtva petlja ;)).
[ Yoba @ 31.07.2010. 02:15 ] @
>>U Beogradu u 2009 godini zatvorena skoro svaka druga mala firma


kada se pogleda ovakva naslov deluje frapantno, ali on u stvari nista ne govori, napravicu paralelu


zamisli da pise Srbiju napustlo 10.000 visoko obrazovanih prosle godine...i to nista ne znaci jer mi imamo odavno hiperprodukciju privatnih fakulteta i nazovi visoko obrazovanih...tako da, nhf ali uopste nema istu tezinu otislo 10k svrsenih etefovaca i 10k menadzera, mega-trend-satro-gistro....pljujte do mile volje ali tako je



isto i ovde, 90-tih je bila hiperprodukcija privatnih firmi, otvaralo se za 50 demova, pa su neki tako otvarali i vise, a koliko je tih firmi imalo stvanro neki biznis plan mozemo samo da nagadjamo...cenim da je preko pola bila neka mufte trgovina sa drzavnim firmama koje su posle privatizacija izgubile klijente, citaj: nema sta vise da se krade pa su ih sada zatvorili da bi ukinuli i te minimalne troskove kada tu od ozbiljnog posla nema nista



ili, recimo da kazu da je prosle mesec 1000 korisnika x mobilnog operatera vratilo brojeve, to svakako ne znaci da je 1000 ljudi prestalo da koristi mobilni da bi ustedeli vec su se resili visak kartica koje nisu neophodne


---
mislim, mislio sam da ste barem vi ovde pametni da to ukacite da ne moram da crtam plasticno.



>>Sa druge teme - na Novom Beogradu morate placati 1500 EUR godisnje samo za "taksu za isticanje firme".

Neko ce reci da je 1500 EUR godisnje nista za dobru firmu...

A sta cemo sa malim biznisima? U normalnim drustvima su mali biznisi bitan deo privrede... Ne i u Srbiji.


cifra jeste preterana (mada mislim da to nije minimalni ufur --obavezno isticanje na postanskom sanducetu vec jacha klasa) ALI neka se privatni biznisi sele na periferiju a centar ostave velikim igrachima....pa je l' normalnije da u centru gde imas kvalitetnu infrastruktutu imas ozbiljne kompanije a start-up na periferiju ili da u centru budu pekare, cevapi, kopirnicia a ozbiljne firme na periferiji bez infrastrukture...svasta, ili uzmi paralelu


isto tako imas neke matore penzose koji zive u centru grada i zale se na cenu komunalija...pa ti lepo prodaj to i idi na periferiju gde su cene nize, i mozes sasvim lepo da zivis a centar ide onima sa puno $$$...jock, nego ce biti rezervisan za penzose i da se ne dize cena komunalija na ekomsku cenu jer oni ne mogu da plate, svasta....
[ žutokljunac @ 31.07.2010. 11:37 ] @
Citat:
Yoba:
cifra jeste preterana (mada mislim da to nije minimalni ufur --obavezno isticanje na postanskom sanducetu vec jacha klasa) ALI neka se privatni biznisi sele na periferiju a centar ostave velikim igrachima....


Kakva jača klasa? Obična agencija za nekretnine plaća 9000€ na ime firmarine.
[ Yoba @ 31.07.2010. 11:49 ] @
zavisi sta si istakao...minimu je na postanskom sanducetu...a sve preko se placa bonus, tipa na vratima, zgradi...
[ dejanet @ 31.07.2010. 12:13 ] @
Ne mogu da verujem da cemo muljavog Kostunjavog i brata Velju pamtiti skoro kao Antu Markovica ... wtf
[ a1200 @ 31.07.2010. 12:22 ] @
Da rezimiramo:
Nama je ustvari mnogo bolje nego sto je bilo, samo sto se to ne vidi, niti oseca, u nasim novcanicima i svakodnevnom zivotu - ali ne brinite, spas je tu, expertski PR menadzeri i marketinske agencije DS-a su tu, da nas ubede u suprotno. Evo, cak imaju i master plan...
[ Yoba @ 31.07.2010. 12:36 ] @
Niko od vas nikada u zivotu nije video masterplan niti zna kako to izgleda niti sta sadrzi...ispadate samo plitki sa tim buzzwordom....
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2010. 13:00 ] @
Citat:
Yoba
cifra jeste preterana (mada mislim da to nije minimalni ufur --obavezno isticanje na postanskom sanducetu vec jacha klasa) ALI neka se privatni biznisi sele na periferiju a centar ostave velikim igrachima....pa je l' normalnije da u centru gde imas kvalitetnu infrastruktutu imas ozbiljne kompanije a start-up na periferiju ili da u centru budu pekare, cevapi, kopirnicia a ozbiljne firme na periferiji bez infrastrukture...svasta, ili uzmi paralelu


WTF - SVAKA firma, to ukljucuje i kucne male biznise (recimo programeri) mora da placa ovaj harac.

I gde da se selis sa Novog Beograda (gde je ta taksa 1500 EUR)? U Pinosavu?

Ja stvarno ne znam u kom to paralelnom univerzumu moze da se nadje opravdanje za ovakvo peljesenje ljudi koji bi trebalo da budu okosnica resavanja problema nezaposlenosti i nabubrele drzavne sluzbe...

Citat:
Yoba
Niko od vas nikada u zivotu nije video masterplan niti zna kako to izgleda niti sta sadrzi...ispadate samo plitki sa tim buzzwordom....


Nije problem u "master planovima" vec u % realizacije tih planova... Osim ako smatras virtuelne auto puteve, virtuelne mostove, virtuelne metroe, virtuelnu zeleznicu, virtuelno clanstvo u EU i sve ostalo realizacijom...

Mogli bi sve to lepo da izrenderuju u 3DS Max-u i da svakom gradjaninu posalju DVD da uziva u efektima "master planova" - ono super brzi virtuelni voz prolazi ispod virtuelnog auto puta a u pozadini se vidi nekadasnja granica Srbije sa onom EU tablom sa 12 zvezdica - a onda polako ide logo "Proudly brought to you by Idols & Friends".

Da ironija bude veca, cak bi i za taj 3DS Render moralo da se ugradi N funkcionera na sisi pa bi 3DS Render kostao ko zna koliko + verovatno bi pre izvedbe probrana ekipa sisavaca posetili sediste Autodeska, da "vide kako to radi".
[ Yoba @ 31.07.2010. 13:38 ] @
Ja sam eto imao prilike da vidim te high-tech rendere i mogu ti reci da izgledaju odlichno! To sto vi niste imali, vasa stvar, meni svakako ne pada na pamet da kachim takve informacije na forum...


second:

idi do Kopa i Stare planine i reci da se kapitalno nista nije izmenilo...

imas novu fabriku crvstih proizvoda Galenika koja je po svetskim standardima, ino opema, loodilo odradjeno!


nemci sljakaju odlichnu fabrziku fabriku na jugu, bice bombona!


Fiat sa zastavom, odlicno!


a sinoc prodjoh pored onog mosta na Adi, ide mozda sporo ali svkai put kada prodjem on raste...



dakle, ocigledno tendenciozno plasiras samo poluinformacije oko puteva i zeleznice a da realno NEMAS POJMA.
tvoja stvar, ali ispadas smeas ako mislis da su se oni gore projekti mogli izvesti bez masterplanova, vec ono zika i mika se dogovorili, uzeli asov i poceli da kopaju...a projekat? ma koji ce ti qrz projekat....


>I gde da se selis sa Novog Beograda (gde je ta taksa 1500 EUR)? U Pinosavu?

jesi pravis priglup ili sta? postoje zone i fakat da nije ista na NGB-u i u Pinosvai, Visnjickoj banji, Zemunu, ceraku....i sta fali visnjckoj banji btw ili mora da se zapocne biznis iz offica pored arene i nista menje od toga


edit:

>>Da ironija bude veca, cak bi i za taj 3DS Render moralo da se ugradi N funkcionera na sisi pa bi 3DS Render kostao ko zna koliko + verovatno bi pre izvedbe probrana ekipa sisavaca posetili sediste Autodeska, da "vide kako to radi".

koliko si spreman para da polozis na ovu tvrdju?
[ a1200 @ 31.07.2010. 13:45 ] @
Sto je mnogo, mnogo je... malo li je za 10 godina? Rast i ucinak dostojan banana republike, a ne Srbije.
Nego, idem sad da namontiram krila na auto, kako bi uspeo da preletim sve one rupe (a mozda i koji most u procesu padanja) ove nashe virtualno odlicne infrastrukture, "radjene" po master blaster planovima iz godine u godinu...
[ Yoba @ 31.07.2010. 13:54 ] @
Pazi da li je mnogo ili malo mozemo da polemisemo...ali da mi neki lelemudi iz DE pametuju kako ne umemo da napravimo 3D render, pa preko toga necu preci.


evo i na sajtu, sam sada nasao

http://www.galenika.rs/index.p...26&Itemid=183&lang=srb


s tim sto sam ja gledao daleko kvalitetnije rendere...



ali, bitno da se trabunja iz DE kako smo glupi da napravimo render....ljudi kada odu preko stvanro misle da su uhvatili boga za bradu...
[ Odin D. @ 31.07.2010. 14:24 ] @
Citat:
Yoba
s tim sto sam ja gledao daleko kvalitetnije rendere...

ali, bitno da se trabunja iz DE kako smo glupi da napravimo render....ljudi kada odu preko stvanro misle da su uhvatili boga za bradu...


Samo ti renderuj. To sto si ti gledao "daleko kvalitetnije rendere" bice ti od velike pomoci.
Mogao bi da otvoris firmu za renderovanje u Babusnici. Vjerujem da su tamo takse za renderovanje daleko povoljnije.
[ Miroslav Cvejić @ 31.07.2010. 14:26 ] @
Ako od celog master plana vidimo samo kvalitetne rendere... I to je uspeh?
[ Roker23 @ 31.07.2010. 14:30 ] @
Citat:
Sa druge teme - na Novom Beogradu morate placati 1500 EUR godisnje samo za "taksu za isticanje firme".

Neko ce reci da je 1500 EUR godisnje nista za dobru firmu...

A sta cemo sa malim biznisima? U normalnim drustvima su mali biznisi bitan deo privrede... Ne i u Srbiji.

I to je pre poreza, pre doprinosa... klasican porez na vazduh.

Jedino se uvlace u du*e "stranim investitorima" mada ni njih nema bas puno, posto kapiraju sa kim imaju posla pa ni oslobadjanje 10 godina od poreza ne pomaze... Ali ako si Srbin i zivis u Srbiji, ako si odlucio da radis privatni posao, bices odrat kako god moze...

Sta da se radi, treba platiti sokove cedjene, izlete dzedaja po svetu i ostale stvari... ipak ti ljudi najvise rade i treba ih nagraditi :)


ta taksa od 1500 eura je samo jedna od 13 taksi koje placa mali privatnik u beogradu.

zato ih je skoro polovina zatvorila radnje. jer jednostavno ne moze da opstane i posluje pozitivno.

jos kao kuriozitet se namece cinjenica da NIJEDNA od tih 13 taksi ne postoji u zemljama Evropske Unije, koje su nasim vlastodrscima puna usta.

Na primer ova komunalna taksa za isticanje firme koja kosta o 200 do 450.000 dinara u zavisnosti od opstine ne postoji nigde u EU.

Al to njima ne smeta, oni kad god hoce da opljackaju narod i privredu samo kazu "evropski standardi"

Ja kad cujem to "evropski standardi" odmah se hvatam za dzep da vidim dal mi je novcanik jos na mestu.
[ Yoba @ 31.07.2010. 14:38 ] @
>Ako od celog master plana vidimo samo kvalitetne rendere... I to je uspeh?

vidis onoliko koliko hoces da vidis


ja video i render i fabriku....



nastavite vi dalje bez mene da polemiste ja moram da radim na masterplanu ;-)
[ cozmo_im @ 31.07.2010. 14:40 ] @
Posto imam nekog iskustva iz okruzenja, najobicniji preduzetnik koji sam, recimo, radi u svojoj firmici u Beogradu (Zemun) drzavi na ime pausala, firmarine i ostalog mesecno mora da izdvoji oko 30.000 dinara - radio ne radio, zaradio ne zaradio. Prosecan mesecni posao koji moze da naplati je ispod 100.000 dinara. Znaci, ostane mesecno 60-70.000 dinara. I to je, recimo, firma koja solidno posluje i radi samo za sebe (nije prodavnica ili STR). Tu ne racunamo troskove telefona, struje, mobilnog, kirije i prevoza. U pitanju su pravne usluge.

Da li moze da se opstane? Nekako. A sta da ima jos jednog zaposlenog? Nikako. Kako se snadje kad dodju meseci kad nema ni za poreze? Samo taj mali preduzetnik zna (pozajmljuje, dize kredit i slicno, zaduzuje se da plati firmarinu i poreze, sto je apsoulutni nonsens). I pri tom pricam o coveku koji jos je i dobar i moze da nadje klijente.

Poznajem i vlasnika STR radnje. Vec par godina unazad ne moze da odvede porodicu na letovanje jer sve odlazi na dazbine. A radnja mu dupke puna, poznat je....
[ Miroslav Cvejić @ 31.07.2010. 14:44 ] @
Uvatio si se za fabriku ko pijan za plot.

Masterplan da vozovi u srbiji "jure" 160km/h do koje godine?
Ja prošle godine seo u voz u Milanu do Venecije, dok nisam pogledao kroz prozor nisam znao da je krenuo voz. Upalim GPS kad ono 179km/h. Kod nas u master plan srbiji ni jedno vozilo ni na jednom drumu niti sme niti može da se vozi tom brzinom. Ali imam master plan. Hoću da za života dok još imam zube i ne trajnu ličnu kartu da doživim da mogu brzo da putujem u zemlji, a ne samo u vestima.
[ jablan @ 31.07.2010. 14:46 ] @
Citat:
Yoba: jesi pravis priglup ili sta? postoje zone i fakat da nije ista na NGB-u i u Pinosvai, Visnjickoj banji, Zemunu, ceraku....i sta fali visnjckoj banji btw ili mora da se zapocne biznis iz offica pored arene i nista menje od toga :D

Kao prvo, počni da koristiš quote tagove.

Kao drugo, shvataš li ti o čemu pričaš? Čovek živi na NBGD i hoće da otvori agenciju da radi od kuće. I šta sad, treba da se seli iz svog stana u Pinosavu zbog suludih taksi? Da nisi malo previše slušao Idole?
[ Yoba @ 31.07.2010. 15:06 ] @
>>Kao drugo, shvataš li ti o čemu pričaš? Čovek živi na NBGD i hoće da otvori agenciju da radi od kuće. I šta sad, treba da se seli iz svog stana u Pinosavu zbog suludih taksi? Da nisi malo previše slušao Idole?


pa ako moze radnik da se seli iz hometowna u drugi zbog posla, moze i poslodavac da uradi isto ako mu je tako povoljnije...


>>Kao prvo, počni da koristiš quote tagove.

nema potrebe, necu vise obitavati, Logout
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2010. 15:14 ] @
Citat:
Yoba
Pazi da li je mnogo ili malo mozemo da polemisemo...ali da mi neki lelemudi iz DE pametuju kako ne umemo da napravimo 3D render, pa preko toga necu preci.


Wow... mislim da si ti ipak ovo previse licno shvatio... Nema potrebe za tim, pa cak ni ako kojim slucajem renderujes za ekipu - super su renderi, eto - totalna svetska klasa, kako se ono kaze? A da, "kao svuda u razvijenom svetu"... :-) Ne, ozbiljno - siguran sam da su renderi odlicni, samo sto to uopste nije problem...

U to ime, sledeci put kad svratim moram da podesim radio na stanicu na kojoj se prodaje taj "Idols & Friends" kool aid, pa cu onda da se provozam virtuelnim koridorom 10, i da prodjem pored virtuelne stanice metroa (koja nije izgradjena jer se jos nije doneo master plan - ali bice bice). Ako bude dobar prijem, pomislicu da sam u Need for Speed boga ti :)

Citat:
Yoba
pa ako moze radnik da se seli iz hometowna u drugi zbog posla, moze i poslodavac da uradi isto ako mu je tako povoljnije...


I pored svog truda ne mogu da razumem apologetiku za harac za "firmarinu" cak i ako je firma u stanu... Jedino ako to eventualno placa render svetskog kvaliteta za master plan, a ako je tako - e onda je sve ok. Razume se, neko treba da plati sve te planove.

Na sve to moze samo da se citira veliki Rambo:

Citat:

Rambo
"Labudovi, lavovi
gipsani radovi
silikoni, dzipovi
spotovi, klipovi
armatura, cimenat
kvadratura, objekat
pravi je momenat
da se ugradi procenat"



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.07.2010. u 16:34 GMT+1]
[ etjen @ 31.07.2010. 15:21 ] @
onaj kome je seljenje firme zbog nameta tipa isticanje firme OK, taj je stvarno pravi čovek za vladajući marketing.

Baš me zanima da li bi tako govorio da imaš sopstvenu firmu(preduzetničku radnju, ili slično)
[ BluesRocker @ 31.07.2010. 15:45 ] @
Citat:
Yoba: pa ako moze radnik da se seli iz hometowna u drugi zbog posla, moze i poslodavac da uradi isto ako mu je tako povoljnije...


Ne radi se o poslodavcu već o preduzetniku koji, na žalost, nikad neće postati poslodavac zbog harača koji mu se nameću već nezaposleni i uzimaće pomoć sa biroa umesto da zaposli još ljudi i skine postojeće sa biroa. Ekonomija je jednostavna. Privredi se pomaže tako što se smanje nameti, a ne da se samo povećavaju i uvode novi.
[ Roker23 @ 01.08.2010. 01:34 ] @
Citat:
onaj kome je seljenje firme zbog nameta tipa isticanje firme OK, taj je stvarno pravi čovek za vladajući marketing.

Baš me zanima da li bi tako govorio da imaš sopstvenu firmu(preduzetničku radnju, ili slično)


ne sele ljudi zato sto vole i zato sto su dokoni pa im doslo, nego zato sto drugacije ne mogu da opstanu i prezive na trzistu. alternativa je kljuc u bravu i katanac na vrata.
[ maliradojca @ 01.08.2010. 02:20 ] @
Master plan ili Cunning plan? :)



[ Roker23 @ 02.08.2010. 23:33 ] @
kad u glavnom gradu jedne zemlje propadne skoro svaka druga firma jasno je da je situacija katastrofalna , i da je totalna propast sve bliza i bliza.
[ Lesli Eldridz @ 03.08.2010. 07:31 ] @
Nije jasno nista osim da su te firme verovatno i bile nepotrebne. Necete svi da mi otvarate kafice, butige i keteringarnice. Neko mora i da radi.
[ žutokljunac @ 03.08.2010. 07:37 ] @
Vidiš Lesli, u tome i jeste osnovni problem. Nemaš više šta da otvoriš za nekih 30-tak do 50 hiljada evra. A to je lova sa kojom većina nešto ozbiljnije počinje. Sa tim parama realno više nemaš šta da tražiš, možeš samo da otvoriš neku siću, radnjicu, kafić, agenciju...
Od proizvodnje pa do trgovine, sve je ukrupnjeno i tu više nema mesta za male. Ostaju ti samo uslužne delatnosti, a one su, kako ti reče - " duvanje balona "
[ mmix @ 03.08.2010. 09:16 ] @
Ova tema je malo preterana jer ne obuhvata sve relevantne cinjenice. Cifra jeste tacna ali njeni izvedeni uzroci nisu, godinama vec, i pre krize i pre ove vlasti i pre taksi na disanje, hiljade i hiljade takvih malih firme je opstajalo na papiru i u blokadi, promena zakona i uvodjenje obaveznog stecaja za firme sa dugom blokadom je uzrokovala ovu cifru, to ne znaci da su te firme funkcionisal e pa su odjedared propale. Bice mnogo vaznije videti koliko ih je propalo ove godine.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 09:54 ] @
mmix imas li ti firmu u srbiji?

e vidis ja imam pa znam koliko je situacija katastrofalno losa.

negde 70% firmi u srbiji se nalazi u svakom trenutku u blokadi . sto znaci da nemaju dinara na racunu i da im je racun u minusu tj blokiran.

ne znam za privredu drzave u vecim g0vnima od nase.

i sve je to povezano sistemom spojenih sudova. ako nema ko da plati moju robu ja ne prodajem nista. a ako hocu da prodam , mora da dam ko miskovic sto uzima , na pocek. a davanje robe na pocek je kocka, moze da ti se desi da je nikad ne naplatis.

na sve to dodas i grobare iz vlasti koji privredi koja jedva dise i hoda, tovare jos vece i vece poreze na ledja. logicno je i normalno da u toj situaciji mnogi pucaju i zatvaraju firme. ono sto je neverovatno jeste da je takvih 42% u beogradu.

zamisli kako je tek situacija losa u ostatku srbije kad je tako u beogradu.

tebi se kao nekom ko to posmatra sa strane cini kako je prenaduvano sve, to je nasledje 90tih, no na zalost to je sve nasledje onoga sto je radjeno u ovoj zemlji poslednjih 10 godina.

svi mi koji poslujemo u ovoj zemlji smo taoci ovih ljudi sa "THE SISE"

mi smo bukvalno njihovi robovi i vlast nama uzima koliko god da im treba da se napune njihove budzetske guse .

znaci nema para za njihove plate ? dizi takse bre 450% ako treba samo da se ima. Ma sta 450% i 4500% ako mora mame nam ga privatnicke....

ocemo mi da poslujemo zaradjujemo stvaramo i izvozimo, mesto da ko svaki dobar demokrata, udjemo u stranku, trazimo namestenje na "the sisi" i da onda odmaramo na radnom mestu.
[ mmix @ 03.08.2010. 10:14 ] @
Ne vidim kako sam ja porekao to sto si ti rekao, sve sto si napisao tu stoji, ali isto stoji i da je statisticki podatak o broju zatvorenih firmi uzrokovan prinudnim stecajima, da njih nema te firme bi i dalje obitavale na papiru u blokadi i ne bismo pricali o tome kako je skoro pola firmi zatvoreno. Ne kazem da je ekonomija dobra vec da se statistika zloupotrebljava, da je prinudni stecaj primenjivan od 2001 te firme bi propadale vremenom i ne bi se javio ovaj peek.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 10:27 ] @
mmix te firme koje ostaju dugo vremena u blokadi nisu male firme vec su to uglavnom velike firme , organizovane kao DOO tj drustvo sa ogranicenom odgovornoscu.

inace stecajni postupak u srbiji je veoma skup , i komplikovan zato vecina vlasnika tih DOO firmi odluci da ih ostavi tako da ostaju na papiru a inace mrtve, jer zatvaranje tih firmi mnogo kosta, a istvoremeno za sva dugovanja DOO-a za razliku od vlasnika STR-ova SZR-ova i drugih malih usluznih radnjica - ne garantuju sopstvenom imovinom.

Tako da to dal su dugovanja te njihove firme prema drzavi 1 milion ili sto miliona dinara njima ne menja stvar, za razliku od ovih vlasnika malih firmi

Zato su ti ljudi tj 42% njih ugasili svoje firme, da im se dugovanja prema drzavi ne bi povecavala.
[ Onaj @ 03.08.2010. 10:34 ] @
Citat:
žutokljunac: Vidiš Lesli, u tome i jeste osnovni problem. Nemaš više šta da otvoriš za nekih 30-tak do 50 hiljada evra. A to je lova sa kojom većina nešto ozbiljnije počinje. Sa tim parama realno više nemaš šta da tražiš, možeš samo da otvoriš neku siću, radnjicu, kafić, agenciju...
Od proizvodnje pa do trgovine, sve je ukrupnjeno i tu više nema mesta za male. Ostaju ti samo uslužne delatnosti, a one su, kako ti reče - " duvanje balona "


Pa pojedinima su cak i intelektualne usluge "duvanje balona". Jbg, zato smo i tu gde smo...
[ mmix @ 03.08.2010. 10:57 ] @
Ma kakve crne velike firme, doo-ova imas ko pleve. I firme zatvaraju masovno sada kroz ubrzane stecaje, Ubrzan stečaj za 6.500 firmi i to je ono sto dize statistiku koji sad vi koristite da pljujete drzavu zbog taksi. Nigde sem ovoga ja nisam video bilo kakvu statistiku o zatvaranjima firmi, dakle odakle tebi da je to samo za SxR sektor?

Jbg taksa za vadzuh zvana firmarina jeste velika i njena svrha je monstruozna ali manite tu pricu o propadanju zbog taksi, taksa je ista za sve i kroz poslovanje je prenosis na krajnje korisnike tj musterije, kako ti tako i sva tvoja konkurencija. Ako nemas dovoljno musterija da dovoljno usitnis taksu i ostanes konkurentan onda si ionako poslovao na marginama i onda i treba da prepustis posao nekome ko je bolji u propagiranju svog biznisa, tih par novih musterija koji su tebe odrzavali ce njemu/njoj dobro doci. A to je retkost, nemoj da se lazemo, taksa od 100e mesecno je mala u odnosu na sve ostale operativne troskove koje iole funkcionalna firma ima, BOLI, ali nije showstopper. Ne bunite se vi zato sto morate da zatvarate firme nego zato sto morate da dajete pare lezilebovicima nezasluzeno i apsolutno ste u pravu, meni samo smeta sto mi podvaljujete nerelevantne price i koristitite iskrivljenu statistiku da dokazete svoj stav, vise je nego dovoljno sto vlast pokusava da me hrani tom kasicicom, ne moram i od vas to da trpim.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 11:06 ] @
mmix ako ne verujes meni valjda ces poverovati ovom tekstu i skapirati zasto je srbija jedna od najbednijih ako ne i najbednija zemlja evrope i zasto je u glavnom gradu te zemlje propalo skoro 50% preduzeca u samo jednoj godini

Citat:
“Srbija je među četiri
najsiromašnije zemlje Evrope,
a stopa nezaposlenosti je
među najvećim u svetu. Po
visini inflacije Srbija je u
rangu afričkih i nerazvijenih
azijskih zemalja. A po izvozu
je potpuno inferiorna u
međunarodnoj razmeni.” Ove
uznemirujuće podatke po
srpsku javnost objavila je
američka Centralna
informativna agencija u
martu 2010. godine. Prema
podacima CIA, Srbija je na
103. mestu po visini društvenog
proizvoda po stanovniku. Po
stopi nezaposlenosti Srbija se
od 200 posmatranih zemalja
nalazi na 163. mestu. Po visini
godišnje inflacije, Srbija je na
165. mestu.
To je trenutni saldo proevropske vlasti,na njihovu žalost,tu nema RTS-a da ulepša užasnu stvarnost.

[ mmix @ 03.08.2010. 11:23 ] @
Ok, i onda lepo kazes ono sto smo vec i znali, da drzava propada zbog nesposobne administracije i pohlepnih politicara i da sa drzavom propadaju i vase firme zbog opsteg siromastva i onda stanete u red sa svima ostalima koji imaju probleme sa nesposobnom administracijom i pohlepnim politiacarima. A ne da me polarisete i dizete prioritet vaseg pojedinacnog problema zato sto vam je skupa taksa, vasa prenaduvana taksa je medju najmanjim problemima koje ovo drustvo ima i sasvim sigurno nije goruci uzrok gasenja firmi, kao sto rekoh tu taksu cu ionako ja indirektno platiti sledeci put kad mi bude trebala neka od vasih usluga.
[ Onaj @ 03.08.2010. 11:50 ] @
Citat:
mmix: A ne da me polarisete i dizete prioritet vaseg pojedinacnog problema zato sto vam je skupa taksa, vasa prenaduvana taksa je medju najmanjim problemima koje ovo drustvo ima i sasvim sigurno nije goruci uzrok gasenja firmi, kao sto rekoh tu taksu cu ionako ja indirektno platiti sledeci put kad mi bude trebala neka od vasih usluga.


Gresis, ta taksa jeste medju najvecim problemima koje ovo drustvo ima i sigurno jeste goruci uzrok gasenja manjih firmi. A to da li ces indirektno platiti sledeci put kada ti bude trebala ta usluga (bilo koja usluga) - ako imas vise tj. dovoljno para platices ako nemas neces. Bez mnogih usluga se moze preziveti pa ces tako i ti verovatno da vidis sta ti je prioritet pa ces mozda da ides neosisan umesto da platis uslugu kod frizera, sam ces nekako, makar prilicno lose, da prevedes neki tekst umesto da platis uslugu nekoj agenciji koja se bavi prevodjenjem i sl. a taj vlasnik ce da propadne zbog nameta jer mora vise da da drzavi i u isto vreme gubi deo trzista ako taj namet ugradi u cenu svoje usluge - jer mnogi koji su do sad opstajali su zaradjivali dovoljno da finansiraju lagodan zivot parazita na drzavnoj sisi i da uz to nekako finansiraju svoje prezivljavanje.
[ mmix @ 03.08.2010. 12:17 ] @
Ma jasta, jedna frizerka sa novim nametom od 100e mesecno ce da propadne. Nek isfenira 5 baba na dan to je >100 baba mesecno i svaka plati po 100 dinara vise. Svaki namet uvek vodi ka padu potrsonje, to je neminovno ali oni koji imaju promet nece sasvim sigurno bankrotirati zbog ovoga. Opet, ne branim taj namet niti mislim da je opravdan ali nije ubistven kao sto pricaju mali privatnici i sasvim sigurno nije vazniji problem od ostalih kao sto je korupcija, politicki kriminal, zloupotreba poluga vlasti, itd. Razumemo se, ta taksa je veoma gorka pilula i drakonski namet, ali drzava dere i sve ostale koji nisu mali privrednici, sto je jedna muka vaznija od druge?
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:33 ] @
Citat:
Ok, i onda lepo kazes ono sto smo vec i znali, da drzava propada zbog nesposobne administracije i pohlepnih politicara i da sa drzavom propadaju i vase firme zbog opsteg siromastva i onda stanete u red sa svima ostalima koji imaju probleme sa nesposobnom administracijom i pohlepnim politiacarima. A ne da me polarisete i dizete prioritet vaseg pojedinacnog problema zato sto vam je skupa taksa, vasa prenaduvana taksa je medju najmanjim problemima koje ovo drustvo ima i sasvim sigurno nije goruci uzrok gasenja firmi, kao sto rekoh tu taksu cu ionako ja indirektno platiti sledeci put kad mi bude trebala neka od vasih usluga.


ta taksa je upravo najveci problem.

jer nezivim ja kao privrednik i privatnik od policije vojske zdravstva administracije vec zive oni SVI OD MENE I MOG RADA

jer ja i meni slicni placamo porez kojim se svi oni na gomili izdrzavaju.

i ako ja kazem da se zbog njihovih haraca, moj biznis gasi i propada, to je dovoljan signal za uzbunu u normalnim drzavama da se porezi snize i smanje , narocito u momentima sveopste krize a ne da se kao u srbiji , sto se radi - oni povecavaju.

mislim mozete vi da povecavate, al tako prakticno secete granu na kojoj sami sedite.
[ Onaj @ 03.08.2010. 13:35 ] @
Citat:
mmix: Svaki namet uvek vodi ka padu potrsonje, to je neminovno ali oni koji imaju promet nece sasvim sigurno bankrotirati zbog ovoga.


Zavisi koliki promet. Mnogi (ako ne i vecina) se bave privatnim poslom da bi nekako preziveli a o nekom bogacenju mogu samo da sanjaju (ako mogu da spavaju od silnih briga). Cesto ljudi misle da privatnicima rastu pare na nekom drvetu sakrivenom iza kuce.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:40 ] @
Citat:
Zavisi koliki promet. Mnogi (ako ne i vecina) se bave privatnim poslom da bi nekako preziveli a o nekom bogacenju mogu samo da sanjaju (ako mogu da spavaju od silnih briga). Cesto ljudi misle da privatnicima rastu pare na nekom drvetu sakrivenom iza kuce.


to ti je nasledje komunizma, a ove birokrate i budzetski paraziti su ti sve bivsi komunisti i deca bivsih komunista u 95% slucajeva, jer ko sto znamo posao u drzavnoj sluzbi je nekada mogao da dobije samo iskreni komunjara , koji radi za nasu stvar, a posle po automatizmu kada su oni stizali za penziju su na iste pozicije uvaljivali sopstvenu decu .

i sa te pozicije komunistickog apartcika , se oduvek gledalo na coveka privatnika, bilo privatnog preduzetnika, zanatliju ili samostalnog seljaka - kao na neprijatelja nase socijalisticke revolucije i samoupravnog socijalizma.

cak su za sve te ljude , vredne domacine, smislili i jedan pogrdni naziv - KULAK

e znas svi mi privatnici smo za njih budzetske parazite i dalje kulaci, kojima treba odrati i kozu sa ledja i uzeti i crno ispod nokta ako treba.

[ mmix @ 03.08.2010. 14:01 ] @
A koliko pa to vi zaradjujete od tih firmi? 50e mesecno? Ako zaradjujete bar 300, 400 (a u Beogradu sigurno zaradjujete i vise jer su i vama zivotni troskovi veci) kao neki minimum zbog kojeg se isplati maltretirati se onda imate dovoljan promet da vas ovaj namet osakati a ne bankrotira. Dakle prica o zatvaranjima je i dalje busna, ja vidim da ljudi i ovde u Pancevu zatvaraju firme (retail sektor uglavnom, al on je nonstop u previranju) a ovde nije monstruozna firmarina, znaci da nesto drugo ne stima ovde sem te takse. Uostalom eto resenja za vas takseni problem, iselite se zajedno sa biznisom iz Beograda u neki drugi kraj gde nema te firmarine. Al tamo nema love ko u Beogradu zar ne? Dakle Beograd vam daje pristup vecem izvoru prihoda nego provincija i za to trazi harac.

Ova drzava dere SVE, pausalce, pdvovce, doo, ad, svako je dran, ne samo vi. Stanite u red, nije ni fer da vas problem resavate tako sto nama ostalima mazete oci laznim ili u najmanju ruku dubioznim statistickim podacima.
[ Onaj @ 03.08.2010. 14:12 ] @
Citat:
mmix: Ova drzava dere SVE, pausalce, pdvovce, doo, ad, svako je dran, ne samo vi. Stanite u red, nije ni fer da vas problem resavate tako sto nama ostalima mazete oci laznim ili u najmanju ruku dubioznim statistickim podacima.


Joj, pomisli čovek da sam i ja privatnik! Nisam, tek planiram da budem.

- - - - -

Ja tek treba da vidim kako da se prilagodim tržištu i nametima, tek planiram da započnem posao a koliko vidim ova taksa ume duboko da zakopa tj. da sahrani mnoge u samom startu jer iznos nije mali. Ti polaziš od toga da tu taksu plaćaju samo oni sa već dobro razvijenim poslom a da bi se razvio posao treba ti odredjeno vreme. Takodje, poznajem mnoge privatnike koji već dugo rade kako bi preživeli a ova taksa nikako nije zanemarljivo opterećenje za njih.

- - - - -

I odakle ti da su te statistike lažirane? Misliš da nije toliko firmi zatvoreno?
[ Horvat @ 03.08.2010. 14:14 ] @
Citat:
mmix:iselite se zajedno sa biznisom iz Beograda u neki drugi kraj gde nema te firmarine.


a postoji grad koji ne naplacuje vazdusarinu preduzecima?
[ Onaj @ 03.08.2010. 14:15 ] @
Ne postoji.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 14:17 ] @
pa manje je bitno gde ti je sediste firme, gde god da imas lokal ili maloprodajni objekat, mora da platis harace rezimu za raznorazne vazdusarine, komunalne takse na isticanje firme i slicne gluposti :)
[ Lesli Eldridz @ 03.08.2010. 15:00 ] @
Citat:
Roker23: To je trenutni saldo proevropske vlasti,na njihovu žalost,tu nema RTS-a da ulepša užasnu stvarnost.
To je trenutni saldo vase demokratije i slobode koju ste doneli i ne vidim zasto mi sad placete kao neke babe zbog toga. Sta ste trazili to ste dobili. A na to o cemu placete je trebalo da mislite pre nego sto ste doneli slobodu i demokratiju neandertalcima i fukari.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 15:19 ] @
ja nisam trazio , i nikada nisam dao glas ovoj vlasti, al vecina vas ipak jeste. sto znaci sto ste glasali/trazili to ste i dobili :)
[ Onaj @ 03.08.2010. 17:47 ] @
Ma nemoj, čim se izađe sa argumentima da neki postupci bilo koje vlasti nisu u redu, odmah neki počnu "ko vam je kriv, pa što ste glasali za njih". Niti su svi glasali za njih (tačnije - milioni nisu glasali za njih a ispaštaju zajedno sa ovima koji jesu), niti se na izborima može znati koji su budući potezi vlasti, niti se na izborima može znati koja obećanja će buduća vlast da pogazi. Smešni ste sa takvim tvrdnjama.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 22:33 ] @
slazem se zato je mislim krajnje vreme da se ovaj narod opameti mada koliko sam gledao glasanje na lokalnim izborima u par opstina zadnjih , nije se opametio nista tako da kako kazu - sami pali - sami se ubili
[ ASTRA RENT @ 06.08.2010. 20:40 ] @
Postoji jos jedan problem kod tih taksi koje se placaju.Vrlo cesto mnogi privatnici iz ne znanja ili propusta knjigovodje ne placaju takse duze vremena,pri tome ih iz uprave prihoda ne obavestavaju o naraslim dugovima , a kamatica raste,pa posle godinu dve dug se duplira.
Sta se dalje desava.Odete do svoje opstine odeljenje za komunalne troskove da se zalite odakle toliki dug,na sta cete dobiti odgovor da ste pismeno obavesteni o tome iako niste dobili nikakav plavi koverat.E onda vam kazu da imate prava da se zalite i tako to...
[ Lesli Eldridz @ 06.08.2010. 22:02 ] @
Oni sve to rade namerno. Ja sam dobijao resenja bez datuma izdavanja da treba to i to inace to i to. Sreca pa sam ih provalio odavno ko su i sta su i sta rade, pa sve gledam u sitna crevca, svaku rec citam da li je dobro otkucana itd. A rade uglavnom taj fazon - ako prodje prodje. Zato treba da se pazi na datume i te stvari u resenjima, pa kad vidis nesto slicno kao sto je kod mene bio slucaj, to bez datuma, samo im odneses zalbu sa akcentom na to da nikakav datum izdavanja resenja na postoji te je prema tome to o cemu je resenje zastarelo itd, i onda si miran, moraju da usvoje zalbu i da te ostave na miru.

Mada su i knjigovodje vrlo. Sve sam amater, cast izuzecima. Jedan je morao da plati 500,000 dinara kaznu zbog glupog knjigovodje. I platio, ali naravno, posle morao da zatvori radnju. Takvim knjigovodjama treba da se kaze da neces nista da im platis dok ne odrade tu kaznu koju su svojim neznanjem izazvali, ili ako hoce idemo na livadu da se bijemo, i gotovo. Ma dno dna, sacuvaj me boze ovakve slobode. Njima svima komplet treba da se uvedu sertifikati i ispiti, a ne da se uvode nekakvi hasapi za kioske sa virslama, pa posle inspekcija mesecima da ne dolazi u kontrolu da vidi da li se to iz sertifikata postuje. Kao da taj papir nesto resava. Nije nego.
[ Yoba @ 07.08.2010. 00:00 ] @
^

>>. Njima svima komplet treba da se uvedu sertifikati i ispiti, a ne da se uvode nekakvi hasapi za kioske sa virslama, pa posle inspekcija mesecima da ne dolazi u kontrolu da vidi da li se to iz sertifikata postuje. Kao da taj papir nesto resava. Nije nego.


A) vidi se da nisi upucen, knjigovodje polazu ispit i time dobijaju titulu ovlascenog racunovodje, bez cega ne bi mogli da potpisu zavrsi racun



>>Mada su i knjigovodje vrlo. Sve sam amater, cast izuzecima. Jedan je morao da plati 500,000 dinara kaznu zbog glupog knjigovodje.

B) Knjigovodja je odgovoran za ispravnost knjizenja, a poslodavac za ispravnost papira --(t)ko je zezno stvar pa da on plati 500k din je uputno; takodje, znam iz prve ruke, uglavnom (da ne kazem svi, ima i po neki normalan:) traze da sa knjigovodjom prodju sto jefitnije, pa im tako papire knjize priuchene zanatlije sa kursom bozidara adzije zon...second, knjigovodja !=finanisjki direktor, advokat i sta sve ne tripuju mladi biznismeni ;)
[ vladd @ 07.08.2010. 12:26 ] @
Podatak o broju ugasenih firmi je cista dnevna politika.

Bez sadrzaja strukture.

Veliki broj zatvorenih su spekulativne firme, pravljene da preuzmu i proslede kapitl, nakon cega se gase.

Veci je problem, sto nijedna(po izvestaju PKS bas nijedna) mala firma nije postala srednja i nijedna srednja nije postala velika.

Uglavnom se klepaju firme takve kakve su (male srednje ili velike) i postepeno degradiraju.

Da li je to neki plan, ili prosta nesposobnost alavih ludaka, voleo bih da znam...
Na kom su bitange zadatku, licnom ili zadatom...

I da, svi smo izglasali razne hostaplere, zbog sitnih licnih interesa(cak i u ideji, obecanju..)..da nije tako, ne bi ovi ili oni mogli da provedu minut na vlasti, sa ovakvim "radom"...

Poz
[ Izvoljski @ 07.08.2010. 19:38 ] @
tvrdnja da ako firma ne moze da izdrzi neki novi namet onda ne treba ni da postoji je besmislena.

Prvo takav namet ne postoji u EU pa ne bi trebao da bude ni u Srbiji. Medjutim, ovaj namet odgovara parazitskoj vlasti pa se ova cinjenica zanemaruje. Drugo, mnoge firme mogu da izdrze i porez na vazduh, ali sta cemo sa onima koje posluju na ivici, ALI POSLUJU dakle zive i nisu nikom na grbaci ?

Roker, mislim da nisi u potpunosti u pravu sto se tice javnog sektora. Da svakako da bahata vlast i prekobrojni zaposleni krnje ugled cele drzave medjutim nije tacno da oni nista bas ne rade. Policija, vojska, sudovi, opstine, bolnice, vatrogasci, skole sve su to sluzbe koje ti stoje na raspolaganju, ako ne verujes zovi redom 92, 93, 94, 95 .... Dakle nije tacno da radi i stvara samo privatni sektor.

Evo kako mozete poceti biznis kao mali privatnik u Italiji:

- otvorite IVA (to je PIB)
- sklopite ugovor sa komercijalistom
- uradite pecat
- registrujete se kao mali privatnik u komori
- uclanite se u udruzenje (opciono)

prijavite se za prvu godinu sa minimalnim prihodima do 30,000 eur. Sto se tice doprinosa (INPS) imate dve seme:

1) Slobodni Profesionalac 26,72% doprinosa na prihod, povoljnije do 14,800 EUR
2) Zanatlija 2800 EUR fiksni doprinos po godini (ako ste poceli u 7 mesecu bice vam 1400), a posle 14,800 EUR 20% povoljnije za ocekivan prihod preko 14,800 EUR

Porez na prihod je isti za sve i jednak je PDV i iznosi 20% i racunajte racunovodju za pocetak dok ste mali oko 60 evrica mesecno.

[ mmix @ 07.08.2010. 19:47 ] @
Sta kao u Italiji nema lokalnih gradskih taksi i licenci? Malo sutra. Nijedan grad se nigde ne odrice tih javnih prihoda, dal se zove firmarina ili local business licnse, svodi se na isto.
[ sasa_vidic @ 07.08.2010. 20:03 ] @
Citat:
mmix: Sta kao u Italiji nema lokalnih gradskih taksi i licenci? Malo sutra. Nijedan grad se nigde ne odrice tih javnih prihoda, dal se zove firmarina ili local business licnse, svodi se na isto.


Opet zamena teza sa tvoje strane.

Niko ne priča o tome da taksi i harača negde nema, već je tema da su nameti u srbiji disproporcionalni sa snagom prosečnog malog preduzeća. I sam podatak da NIJEDNO preduzeće nije prešlo iz malog u srednje govori tome u prilog.
[ Izvoljski @ 07.08.2010. 20:16 ] @
mmix, poceo si da trolujes vec uveliko.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 20:32 ] @
Citat:
mmix
Sta kao u Italiji nema lokalnih gradskih taksi i licenci? Malo sutra. Nijedan grad se nigde ne odrice tih javnih prihoda, dal se zove firmarina ili local business licnse, svodi se na isto.


Jos samo kada bi te licence bile minimum 5 prosecnih mesecnih plata kao u Srbiji....

Da je tako vrlo verovatno mozda i ne bi videli firme kao sto je Microsoft recimo.

Bolesna gramzivost da se otme pre nego sto se realizuje profit je najgori moguci anti-stimulans za razvoj biznisa.
[ a1200 @ 07.08.2010. 21:28 ] @
Citat:
Bolesna gramzivost da se otme pre nego sto se realizuje profit je najgori moguci anti-stimulans za razvoj biznisa.

Upravo tako, zato ovde nikad nece biti uspesnih startup-a koji ce svojim radom, a ne politickim vezama, prerasti u uspesne firme... korporacije.
Jednostavno, sa ovakvim pristupom drzave, skoro nemoguce.
[ vladd @ 08.08.2010. 03:11 ] @
Startap krediti u Srbiji su smejurija.

Niko se nije znacajno obogatio, u Srbiji, a da nije pljacnuo, ili dobio na poklon neku drzavnu imovinu.To je prvi set veza i cezetina. Drugi set obezbedjuje promet, a treci set veza je nakompleksniji, taj set treba da obezbedi prihvatljive propise da se prikrije monopol ili enormno pobojsaju uslovi za posao..doticnog pojedinca ili interesne grupe

Formula "uspeha" ima par elemenata, u Srbiji. Monopol, preuzimanje(pljackom, poklonom, ili laznom privatizacijom za par evra) drzavne imovine, i fiktivni krediti, ili praznjenje pojedinih namenskih fondova...

Nikakav rad, anliza trzista, ulozen kapital..sve su to bajke..

Kupi se firma za 2 evra, navdno zbog milionskog duga, zatim se podize kredit, recimo hipotekarni, na realnu vrednost imovine, vracaju dugovi, ili se oteze sa vracanjem, neki period, zatim se apliciraju fondovi NIP-a, ili pokoji tender(realan ili fiktivan), i na kraju nekom trecem licu(lesinaru drugog reda, ili nekom inozemnom masetaru, koji recimo firmu ubija zbog konkurencije na trzistu) prodaje "ozdravljena firma" na staklenim nogama...

Zarada se ubacuje u legalan kapital, i omogucava kupovanje drugih firmi, varijanta pranja novca, i tako u krug...

Poz
[ mmix @ 08.08.2010. 21:40 ] @
Citat:
Izvoljski: mmix, poceo si da trolujes vec uveliko.


Zbog cega, zato sto isticem da ne postoji mesto bez lokalne biznis licence kao sto ti tvrdis? Ne pricamo o tome kolika je ona, sasvim sigurno grad koji zeli da razvija soho sektor te dazbine drzi na minimumu, ali one postoje. Cime zapravo ja trolujem ovde, zato sto se ne slazem sa tobom da "pametne drzave/gradovi nemaju namete"? Itekako imaju i kad se sohoi namnoze itekako imaju praksu da ih muzu naplacujuci im komercijalni pristup svom stanovnistvu. To je veoma efikasan izvor javnih prihoda.


Citat:
Ivan Dimkovic: Jos samo kada bi te licence bile minimum 5 prosecnih mesecnih plata kao u Srbiji....


Sve to stoji, ali to i dalje ne umanjuje cinjenicu da grad ima pravo da razreze taksu kakvu joj se prohte ukljucujuci i onu u iznosu 5 mesecnih plata godisnje, sa svim pozitivnim i negativnim efektima iste. Mozda je grad zakljucio da ima previse SOHOa i hoce da ih izmuze dok im ne smanji broj. Mozda je samo pohlepan i unistava svoju buducnost za kratkorocnu naplatu. Mozda je zakljucio da sohoi nemaju izbora i da ce dovoljan broj pre platiti nego sto ce se izmestiti iz Beograda ili ugasiti. Potraznja ce i dalje stimulisati ponudu i Beogradjani ce na kraju placati vise za svoje usluge i taksa ce se preraspodeliti a igraci ukrupneti.

Ovo skoro pa nikako ne dotice velike igrace na teritoriji grada, jednom MSu sasvim sigurno 1500e godisnje za licencu ne predstavlja nikakav problem, to im je manje od pola bruto mesecne plate jednog senior resursa.
[ Onaj @ 09.08.2010. 00:02 ] @
Citat:
mmix
Ovo skoro pa nikako ne dotice velike igrace na teritoriji grada


Khm... "U Beogradu u 2009 godini zatvorena skoro svaka druga mala firma"
[ a1200 @ 09.08.2010. 00:37 ] @
Mozda ti razrezi od tricavih 1500 Evra za udisanje vazduha, imaju neke veze sa:

Citat:
MMF: Veliki manjak u kasi Srbije!

Stalni predstavnik MMF u Beogradu Bogdan Lisovolik izjavio je da je manjak u državnoj kasi Srbije već veliki i da za sada MMF u Srbiji ne vidi takav rast privrede koji može opravdati "razumno i skromno povećanje plata i penzija, koje se može opravdati većom produktivnošću i ekonomskim rastom"...

http://www.vesti-online.com/Ve...MF-Veliki-manjak-u-kasi-Srbije

Nego, ovaj MMF me podseca na vlasnika nekog cumeza koji prodaje brlju, i onda iskreno kaze lokalnim pijancima:
Ljudi, ma dacu vam ja rakije, zivim od toga... ali nije lepo prema vashoj porodici. Ako sad sve propijete, od cega ce deca da vam jedu, od cega ce te da platite racune...

A onda sledi odgovor: Ma samo ti sipaj brale, sta se bre ti brines, i ko te bre pita? Radi bre svoj pos'o... snaci cemo se vec, vi'sh bre da smo na radnom sastanku - pisemo master plan :)





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 09.08.2010. u 01:49 GMT+1]
[ vladd @ 09.08.2010. 10:17 ] @
Nastavak

MMF:

"Ee ako je master plan, da presecemo sa jednim wiskijem sa uvecanim kamatama, i kikiriki u vidu jednokratne pomoci, pa nastavite sa brljom..."
[ Roker23 @ 10.08.2010. 13:11 ] @
Citat:
Jos samo kada bi te licence bile minimum 5 prosecnih mesecnih plata kao u Srbiji....

Da je tako vrlo verovatno mozda i ne bi videli firme kao sto je Microsoft recimo.

Bolesna gramzivost da se otme pre nego sto se realizuje profit je najgori moguci anti-stimulans za razvoj biznisa.


bas tako.

gde ces boljeg dokaza da je trenutni ekonomski sistem bolesno katastrofalan i na nivou sistema koje kolonijalne i okupacione sile namecu u okupiranim zemljama, od cinjenice da u celoj 2009 godini nijedna firma nije uspela da poraste i poveca broj zaposlenih i predje sa recimo nivoa malog na nivo srednjeg preduzeca.

svi ekonomski parametri pokazuju da je cela prica na nivou ekonomske kataklizme al budzetski paraziti i dalje prosipaju istu mantru - "ima privatnik para samo krije zato ga treba odrati"

ne kapiraju , neznaveni da tako prakticno seku granu na kojoj oni sami sede.
[ Roker23 @ 10.08.2010. 13:12 ] @
Citat:
http://www.vesti-online.com/Ve...MF-Veliki-manjak-u-kasi-Srbije

Nego, ovaj MMF me podseca na vlasnika nekog cumeza koji prodaje brlju, i onda iskreno kaze lokalnim pijancima:
Ljudi, ma dacu vam ja rakije, zivim od toga... ali nije lepo prema vashoj porodici. Ako sad sve propijete, od cega ce deca da vam jedu, od cega ce te da platite racune...

A onda sledi odgovor: Ma samo ti sipaj brale, sta se bre ti brines, i ko te bre pita? Radi bre svoj pos'o... snaci cemo se vec, vi'sh bre da smo na radnom sastanku - pisemo master plan :)


haha svaka cast na humoru odlican post :)
[ Roker23 @ 10.08.2010. 13:13 ] @
Citat:
Khm... "U Beogradu u 2009 godini zatvorena skoro svaka druga mala firma"


u ekonomskom sistemu srbije te male firme mislim da cine preko 90% ukupnog broja firmi . sto znaci da skoro svaka druga mala firma u takvoj statistici znaci opet skoro svaka druga firma....
[ ASTRA RENT @ 11.08.2010. 12:39 ] @
Pre neki dan je MMF od nas zatrazijo efikasniju kontrolu fiskakne politike,sto ce reci vecu kontrolu prikupljanja poreza,i eto poreska policija od danas vec krece u rigorozniju kontrolu poslovanja firmi u zemlji srbiji....pozz
[ Roker23 @ 11.08.2010. 20:36 ] @
pa pre neki dan procitah da je budzet Srbije pred pucanjem, nerealan , budzetski prihodi nizi , rupa zjapeca i oni idu da otmu i opljackaju gde jos mogu ....

a sta konkretno rade ljudima kakve informacije imas ?