[ Freespirit @ 31.07.2010. 16:54 ] @
Interesuje me koje je vase misljenje - da li je bolje kupiti stan u BG na kredit, recimo rata 350e mesecno na 25 godina ili oko 300e na 30 godina ili iznajmljivati stan i stedeti dok se ne skupi pare za kupovinu ne na kredit? Treca je opcija kupiti neki manji stan u BG ili negde drugde, izdavati ga i tu rentu iskoristiti za placanje iznamljivanje stana u kome se zivi (i naravno doplatiti)?

Ukupno na ime kamate se posle 25 godine plati oko 45 000 evra a posle 30 godina oko 55 000 evra.

Ne znam sta je bolje. U inostranstvu, kako znam, dosta njih iznamljuje stan kako zbog toga sto im je skupo da ih kupe a tako i zbog mentaliteta (nije im toliko bitno da im deca imaju stan od njih vec i deca rade isto sto i roditelji).

Problem je slabljenje dinara i nikad se ne zna da li ce banka da menja svoju kamatu ili na koji nacin ce se menjati EURIBOR ili LIBOR.

Hvala svima na savetima.
[ Freespirit @ 31.07.2010. 16:57 ] @
Uzeti u obzir da je isto ovo vreme kada se ne zna oko posla i slicno. Takodje, ne znam kako stvari stoje kada se stan kupi na kredit a zeli da se ode u neku drugu drzavu i zeli se prodati stan? Koliko njih bi se odlucilo da kupi stan pod kreditom i hipotekom, da li je to neka velika prepreka? Ne bih voleo da budem rob u narednih 30 godina otplate kredita mesecno od 300-nak evra.
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2010. 17:10 ] @
Pa stavi stvari na papir, znaci:

- Koliko ce te kostati ukupno stan ako ga uzmes na kredit
i alternativna varijanta:
- Koliko ces dugo morati da stedis da bi kupioi ekvivalentan stan

Uzmi u obzir sve stvari koje si pomenuo kao rizike, i na kraju ces morati sam da procenis sta ti je bolje.

Citat:

Ne bih voleo da budem rob u narednih 30 godina otplate kredita mesecno od 300-nak evra.


Pa toliko otprilike kosta i mesecna rata za iznajmljen stan, zar ne?

U tom slucaju, u najgorem mogucem scenariju kod kredita, ako izgubis posao i ne mozes da servisiras dug, ces opet bolje proci od alternativne varijante da si najmio stan do tada. Rob ne moras da budes, uvek mozes da raskrstis sa bankom tako sto ces prodati stan i platiti ono sto si duzan.

Citat:

Ne znam sta je bolje. U inostranstvu, kako znam, dosta njih iznamljuje stan kako zbog toga sto im je skupo da ih kupe a tako i zbog mentaliteta (nije im toliko bitno da im deca imaju stan od njih vec i deca rade isto sto i roditelji).


Pa pazi, jeste to donekle tacno ali opet moras misliti i sta kada se penzionises ili ako prestanes da budes radno sposoban pre nekog normalnog roka - u slucaju da si kupio svoj stan i otplatio ga do tada imaces mnogo manje troskove.
[ BiF @ 31.07.2010. 18:09 ] @
Teška odluka, svakako.

I nemoj zaboraviti da ćeš pre nego što uđeš u taj stan koji kupiš na kredit morati da istreseš par hiljadarki, sa kojima se možeš pozdraviti ako prestaneš da plaćaš ratu, što je vrlo bitno ako se to desi brzo. A te kamate, libori i euribori su strašni. Primera radi sestra je pre 2-3 godine kupila stan na kredit. Prva rata joj je bila 17.000 a sada je 30.000. Sa druge strane biti podstanar dok si živ nije ni malo primamljivo, pa sad ti vidi. Pozdrav i svako dobro.
[ DR83 @ 31.07.2010. 18:47 ] @
Upravo tako, ne zna se sta je gore.

U svakom slucaju mislim da je u sadasnje vreme uzimati kredit SULUDO.

Takodje je podjednako odvratno i "bacati" po 200-300e mesecno za kiriju jer kad i uzmes kredit, znas da tih 300e dajes za SVOJ stan a ne za tudji.

[ etjen @ 31.07.2010. 18:51 ] @
u svakom slučaju ako imaš neki keš, dobro je staviti ga na štednju i ubirati kamatu. Naravno, što imaš više para, to ti se manje isplati kupovina stana (jer je kamata na veći iznos, naravno veća)
U tom slučaju je renta stana razumno rešenje.
Ako nemaš koliko-toliko keša, onda je bolje uzeti stan na kredit. Mada, kamate su sulude i vreme je neizvesno, tako da je ta odluka samo na tebi.

Ja bih, da imam recimo keša za 20-30% vrednosti stana, to oročio, i čekao da se namnoži (a možda se u međuvremenu i stambeni krediti malo normalizuju)
[ Horvat @ 31.07.2010. 19:11 ] @
u svakom slucaju, dobro saberi/oduzmi sve i vidi sta ces dalje

razmisli da li u skorije vreme planiras ici van drzave (sam ili sa porodicom, ako je imas) ili se seliti u drugo mesto van beograda

kada imas svoj stan (bankin dok ne otplatis, ali dobro) je ipak nesto drugo nego kada svakog meseca placas "lezarinu" nekoj osobi i kad ne znas da li ces mozda morati da izadjes iz tog stana jer gazda hoce da se useli tamo/da proda stan/ sta god

krediti kod nas su sumanuti, ali je dobro (jedna od retkih dobrih stvari kod nas) sto ne mozes previse opteretit platu kreditom

takodje, ako ti je prvi stan, mozda jos postoje one subvencije, da ne placas porez (sto i nije mala stavka)

e sad, sve zavisi kakav ti posao imas i koliko je to "sigurno" po tvojoj slobodnoj proceni
ako radis kod nekog na sivo, da ti plata stize ko zna kad i slicno... prevelik je rizik za kredit

ako imas redovnu platu, svakog 1. u mesecu (ili dva puta po pola mesecno) i ako nije neka "kesa" od plate, mozda da razmislis

---
sad jedna druga stvar, koliko ti je bitno da je u bg stan? jesi razmisljao o okolnim mestima iz kojih ti je manje vise doci na posao, kao i iz bg-a? (npr. stara pazova?)
verujem da je tamo jeftinije, a autobusa valjda imas redovno, a ne verujem da je neka sumanuta cifra u pitanju
ili mozda u mladenovac ili tamo negde dole, sto "tehnicki" potpada pod bg


[ milance_kg @ 31.07.2010. 19:19 ] @
A sto ne bi probao za promenu recimo da kupis plac, nesto oko 5 ari...
I umesto sto ce da sanjas i da se strecas sledecih 20-30 god. da li ces to imati to otplacivati,
ti recimo za 18.000 eur (video) uradis kucu iz snova sa sve krovom i tisljerajem i plus gradjevinske dozvole (mito),
kasnije godinama za jos 7-8000 eur sredis to i Bog da te vidi.

Pristup je slican, samo sto bi negde novac stekovao i za manje novca (ali pauze par godina) dosao do zivotnog prostora snova.
[ Horvat @ 31.07.2010. 19:24 ] @
di ce u bg za 18k e kupitii plac od 500kvm,materijal,platiti ruke i mito?
ili je 18k sama kuca? (opet mnogo malo,ali ako je napola gotova,moze se provuci)
[ Odin D. @ 31.07.2010. 19:30 ] @
Za 18000 si mozda mogao prije 10-15 godina ozidati pristojan kucerak. Sada jok.
[ milance_kg @ 31.07.2010. 19:31 ] @
Citat:
Horvat: di ce u bg za 18k e kupitii plac od 500kvm,materijal,platiti ruke i mito?
ili je 8k sama kuca? (opet mnogo malo,ali ako je napola gotova,moze se provuci)


Danasnje vreme ne mora srljati na sam centar... samo pametan odabir oko 15 km od centra BG-a, naravno uz poznavanje geografije, moze biti
idealan izbor za prijatan zivot i neka kakava takva bus linija, a ako radi online, evo dajem mu dzabe 5 ari u Gruzi, prirodna lepota, deca ne nose oruzje u skoli,
a hrana je takoreci dzabe :) Salim se naravno... ali varijanta sa stanom je danas vise neisplativa... ko uzeo one socijalisticke za kilo cvaraka i litar ljute - to mu je, nema vise.
[ milance_kg @ 31.07.2010. 19:33 ] @
Citat:
Odin D.: Za 18000 si mozda mogao prije 10-15 godina ozidati pristojan kucerak. Sada jok.


Neces verovati - moze. Uzmi saberi cement, pesak, blokovi, gvozdje, moba... jbg. kako ko zasluzio - i moze.
[ Horvat @ 31.07.2010. 19:49 ] @
nece da moze, doduse, zavisi koje kvadrature i ostalo, ako zidjas kucerak od 60kvm, moze, nesto vece, tesko

pa to te pitam, u kom delu bg-a

i ja sam predlozio periferiju

(inace, ja se jako slazem s tvojim "sagraditi kucu iz snova",ali postoje mnogi ljudi kojima je "kuca iz snova" = stan, i to ne da je neke velike kvadrature, samo da je stan, cak sto vise, sto manje kvadrata,to bolje)
[ milance_kg @ 31.07.2010. 19:58 ] @
Citat:
Horvat: nece da moze, doduse, zavisi koje kvadrature i ostalo, ako zidjas kucerak od 60kvm, moze, nesto vece, tesko

pa to te pitam, u kom delu bg-a

i ja sam predlozio periferiju

(inace, ja se jako slazem s tvojim "sagraditi kucu iz snova",ali postoje mnogi ljudi kojima je "kuca iz snova" = stan, i to ne da je neke velike kvadrature, samo da je stan, cak sto vise, sto manje kvadrata,to bolje)


Prvo neko da ne pomisli da sam ja to radio - nisam. Ali sam veoma bio upucen oko jedne izbeglicke porodice iz Prizrena, posto sam i ja tu bio 'moba' :).
Uspeli su ljudi, ovi matori cute koliko kosta, ali njihov sin, fin decko, sve mi u dinar ispricao koliko.

Mada ljudi su imali volju, deda prodao 'strumfovima' neku zemlju za 10.000 eur posle izbeglistva, preko neke advokatice, malo se stegli...
a sad me sramota od moje kuce :) jbg-a, ljudi se snalaze, mi moze samo da kukamo kako nam malo i da mi to ne mozemo...
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2010. 20:10 ] @
Da bi izgradio tako jeftino kucu moras biti ili izuzetno dobro povezan ili da si iz zidarske profesije (ili imas ekvivalentno iskustvo). Ima ljudi koji su verzirani i koji mogu sami da isplaniraju i urade dosta stvari, ali oni su retki.

Ako nisi neko iz te price, dolazis iz grada i bavis se nekim kancelarijskim poslom i vrhunac majstorisanja ti je zakucavanje eksera u zid... bices odrat i platices "trzisnu cenu" za sve ;-)
[ milance_kg @ 31.07.2010. 20:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Da bi izgradio tako jeftino kucu moras biti ili izuzetno dobro povezan ili da si iz zidarske profesije (ili imas ekvivalentno iskustvo). Ima ljudi koji su verzirani i koji mogu sami da isplaniraju i urade dosta stvari, ali oni su retki.

Ako nisi neko iz te price, dolazis iz grada i bavis se nekim kancelarijskim poslom i vrhunac majstorisanja ti je zakucavanje eksera u zid... bices odrat i platices "trzisnu cenu" za sve ;-)


Ti bre ko da mi citas misli :) jeste... nije ih kostao glavni majstor i njegovi sinovci, necaci i sinovi, a i moba (mi komsije), ali je to bio miraz ovom decku :)
pa sad neko kalkulise i tako :)))))) Doduse sad imaju neke sitne razmirice i svekrva uglavnom cuti snaji , lol, ali moze se reci - napredak.
[ etjen @ 31.07.2010. 20:15 ] @
jeste li to vi zaboravili na najvažnije - plac!

Plac je u Beogradu (i široj okolini) ogroman problem naći povoljno a legalno(u smislu da mož' normalno da gradi) pa onda priklučci, pa dozvole...
Kuća je tu najmanje problem, ima montažnih, odličnih, za relativno male pare...
[ Freespirit @ 31.07.2010. 20:16 ] @
Razmisljao sam i o periferiji, prigradskim naseljima tipa Stara Pazova, Batajnica, Banovci i slicno, sigurno je tamo dosta povoljnije. Na kraju i NS je OK opcija, nije daleko od BG-a a cene su znatno povoljnije a i po nekim istrazivanjima je valjda NS najbolje mesto za zivot u Srbiji kada se uzmu razni parametri.

Stvar je u tome sto mi se pruza prilika da kupimo stan gde vec zivimo par godina, znamo da je zgrada dobra, nalazi se prakticno na najatraktivnijoj lokaciji u BG a cena za koju bi mogli da je kupimo je prihvatljiva, barem mnogo manja nego sto su drugi stanovi u oglasima u tom kraju (ne znaci da se stanovi i prodaju za te pare). Cesto se i za tu prihvatljivu cenu moze kupiti u vecini EU zemalja lepo sredjen stan, na lepoj lokaciji ali tamo ima prepreka u ovom momentu boravisna viza. Ta ista cena je npr. ranga visih cena za noviji stan ili dobro sredjen stan u Budimpesti a npr. u Budimpesti se novogradnja koja deluje bas dobro i firma je valjda medju Top 10 u Evropi krece od 1700-2400e ali pruza mnogo vise od vecine novogradnji za te pare kod nas, koja ipak realno nudi vise od Beograda, stan koji je i sredjen a nasem bi trebalo sredjivanje (parket, prozori, plocice, kuhinja). To mi je npr. jedno od smaranja jer pomisao na kompletno renoviranje stana i bavljenje sa majstorima a pritom bi morali i onda da za to vreme iznajmimo negde stan pre svega zbog stvari, onda mi dodje da stedim za kupovinu nekog novog stana. A onda ima i ona prica "kako su stari stanovi bolji od novih". Ja verujem da to nije uvek tacno jer ne bi imalo smisla. Sigurno ima novih stanova koji su kvalitetno uradjeni, samo je pitanje da li je cena realna.

Medjutim, ja imam zelju da moja porodica zivi u nekoj uredjenijoj zemlji, po mogucnosti na moru. Meni lokacija za posao nije toliko bitna zbog samog posla. Ne znam u kojoj meri kada neko kupi stan na kredit ostaje ceo zivot u tom stanu, verovatno je to cesci slucaj nego slucaj gde osoba koja je podigla stan u toku otplate stan proda nekom drugom.

Kakav je vas slucaj? Da li ste vi iznajmili ili kupili stan? Ivane, kako je sad slucaj u Nemackoj? Znam da su kamate, barem pre bile znatno nize nego ovde, ne znam kako je sada, i ovde ima banaka gde su kamate oko 5%-5.5%. Znam da je pre par godina, verovatno i sad, dobar stan u dobrom kraju u Minhenu tipa Furstenried Alle oko 3000e kvadrat. Problem je EURIBOR koji je tromesecni sad 0.76 a npr. 2008. 4. kvartal je bio 5.12% ili tako nesto. Znaci to ujedno znaci da je kamata umesto oko 5-5.5% oko 9%.

Znam da u USA ima onih tekstova do koliko godina se isplati iznajmljivati stan a nakon toga vise ne. Ne znam kako je to kod nas.

Btw. Sta mislite o kupovini kuce? I koje delove BG-a i blize okoline biste mogli preporuciti? Da li biste vi uzeli stari stan pa renovirali, stari stan gde nije potrebno renoviranje ili novi stan?
[ milance_kg @ 31.07.2010. 20:22 ] @
@Freespirit

To je sve divno, nego da li ti mozes izdrzati finasijski? Mozda danas zvuci realno, ali ne znas sta sutra donosi...
Ja sam vise kao neka dosada na ovom forumu, i nisam kompetentan ti dati ikakav savet, ali to sto planiras su veoma ozbiljne stvari.
Ako si nekako siguran, ali bas siguran finansijski - samo napred, u drugom slucaju, ne tri nego 33 puta meri pa seci :)
[ Freespirit @ 31.07.2010. 20:29 ] @
@Milance

Znam :). Zato sam i postavio pitanje. Sad bih mogao da placam tu ratu ali ne znam sta ce biti za godinu, pet, 10, 20, 30. Uostalom, sta se uopste danas moze znati za vreme koje dolazi. Da nemam zelju da moja porodica zivi kasnije u inostranstvu, gde je sistem uredjen, mnogo manje bi se dvoumio ali ovako ne znam. Ne znam koliko je jednostavno prodati nekom stan kada je stan vec pod kreditom. Znam i da ima mogucnost prevremene isplate kredita ukoliko se skupi gotovina i cak neke banke za to nista ni ne naplate.
[ Horvat @ 31.07.2010. 20:35 ] @
e pa milance, s mobom je vec drugo, ako si racunao samo materijal, to vec i mozda moze proci
(inace, uvodjenje stuje je 1000 e +- par stotina e,ali vise u plus, voda i kanalizacija ne znam, to zavisi od mesta)

@freespirit, takodje i u ns kad budes gledao,nemoj gledati grad,nego prigradska naselja, ima dosta njih koja nisu daleko od samog ns-a (doduse, ako ti nije cimanje ici svaki dan sat vremena do bg-a, nije ni do bg-a), ali je znaaatno jeftinije nego u samom novom sadu, petrovaradin i sremsku kamenicu izuzmi ovde, kao i jos neka naselja, kad gledao, vidices


a opet, ako planiras ici napolje, bolje sacekaj jos par dana, nedelju dana sa odlukom o kupovini, nego napravi "plan" di bi (koja zemlja na moru), koliko bi te kostao tamo stan, kolika je sansa da nadjes posao u dogledno vreme i kad sve to proucis, da se dobro raspitas kakvi su uslovi sa boravisnim/radnim vizama

sto se tice novogradnja/stara gradnja, situacija je u 90% slucajeva na staroj gradnji
nikako ti ne bih preporucivao kupovinu "na sivo" (u toku gradnje),jeste da je jeftinije, ali nisi siguran da isti stan nije prodat na 10 adresa ;)
takodje, stan ne kupuj na slepo

puno stanova novogradnje sto sam vidjao je blago receno, uzas, vrata zuljaju parket, pod nije ravan, u zidove bacaju sve i svasta...dok to sa starom gradnjom nije uglavnom slucaj

naravno, postoje i gradjevinci koji rade to POSTENO, a ne na mufte i koji hoce sve pod libelu, sve da stima
e takve nove stanove VREDI uzimati

off:kakva su to istrazivanja, moze i na pp, zanima me informativno

---
sto se prodaje stana pod kreditom tice
ti stan prodas cist, od zarade dajes banki njen deo i kraj price
[ milance_kg @ 31.07.2010. 20:36 ] @
@Freespirit

Ne znam... ali koliko kapiram ti si 'vani' ? Ja, znaci ne nagovaram te, bih radije se opredelio neko prigradje, pa sto neko rece nesto izmedju NS i BG-a, sam zidao
kucu, malo mitio, ali svoja sloboda. Kazem ipak to sam ja i ja tako cenim stvari. Danas samo ako imas kes mozes biti siguran, narocito kako ti rece da si upoznat sa stanom,
jer desavalo se da ovde ljudi puknu gotovinu a stana nigde... A ako ne zivis ovde a imas iskustvo samo sa zapada, cuvaj se!

p.s.

Nisam razumeo da li zivis ovde ili zelis ici vani, zena me non stop zaludjuje sa autima koje bi zela kupiti a gleda na lap-u :)
Ja kazem - gospodjo zaposlite se!
[ Freespirit @ 31.07.2010. 20:54 ] @
@Horvat: Bilo je neko istrazivanje, kako znam NS je bio kao najbolji ali ne znam gde sam procitao.

@Milance: Nazalost, nisam. Da sam u ino, ne bih uopste ni razmisljao o kupovini stana ovde. Samo sam donekle upoznat sa stvarima u ino, jer me to zanima. Mislim da uredjeni sistem koji se gradjanima tamo pruza opravdava skuplje cene nekretnina (a cesto i nisu skuplje).

[ ArsenLupen @ 31.07.2010. 21:25 ] @
@Freespirit

Cenim da je u tvom slučaju bolje da živiš kao podstanar, a evo zašto mislim tako:
- U mnogo si slobodnijoj vezi sa stanodavcem nego sa deračima kože iz banke. Cenu iznamljenog stana uvek možeš da pregovaraš, cenjkaš se, i u najgorem slučaju da promeniš stanodavca. U banci, koliko sam shvatio rata može samo da raste
- Lokaciju iznajmljenog stana uvek možeš da promeniš - i ulicu i grad i državu.
- Ako se odlučiš da podstanariš u Srbiji, teško je za očekivati da će mesečna kirija da raste pored ovolikog broja neprodatih stanova i onih koji su u izgradnji. Malo je verovatno da će da pada, što se sigurno ne može reći za ratu.
- Ako ti u nekom momentu dođe da zapališ odavde, bez velikih razmišljanja možeš da napustiš iznamljen stan, što u slučaju kupljenog i nije slučaj jer: potpisivanjem ugovora o kreditu u startu si preplatio stan skoro pa dva puta; ako odlučiš da ga prodaš i da isplatiš banku pre vremena, teško da ćeš izvući realnu cenu stana (a da ne pričamo o ceni koju plaćaš banci) iz gorepomenutog razloga povećane ponude, plus zbog potražnje koja nije bila manja u zadnjih pet godina, a verovatno će i dalje da pada.

E sad, sve ovo pričam sa pretpostavkama:
- da te kursne razlike dinara i evra ne pogađaju previše, mada to i nema neke velike važnosti jer i kiriju i ratu plaćaš novcima, u dinarskoj protivvrednosti,
- da ti i nije baš stalo da sada odmah sada imaš SVOJ lični krov nad glavom(uvek možeš da se predomisliš kad podstanariš).

Naravno, ovo je samo moje skromno mišljenje, a ti dobro razmisli pre nego što bilo šta uradiš ili ne uradiš
[ jablan @ 31.07.2010. 21:47 ] @
Nisam primetio da je neko pomenuo jedan bitan faktor - cene nekretnina i njihov trend. Ja iskreno ne verujem da će cene rasti, štaviše mislim da će idućih par godina ići nekom blagom silaznom putanjom. U tom smislu, mislim da nije pametno uletati u kredit kad su cene visoke, da se ne bi za 5-10 godina našao u situaciji da za stan od 40 kvadrata plaćaš istu ratu kao tvoj ortak koji je kupio stan od 80 kvadrata par godina posle tebe.

Mada opet je i to lutrija u ovoj prokletoj zemlji.
[ Odin D. @ 01.08.2010. 00:31 ] @
Vreme ide, zivot prolazi... Ne treba gledati da li ce neko za pet godina proci jeftinije nego ti sad vec gledati kako sebi da poboljsas zivot, pa sta god to znacilo.
Kad sam ja bio podstanar jedini cilj u zivotu mi je tada bio - nebiti podstanar. Nisu me interesovale nikakve kalkulacije...
Vjerujem da su na to dosta uticala moja podstanarska iskustva i uopste moje zivotne prilike u tom vremenu, tako da sam tad odnekud dobio milion evra i da je u to vreme garsonjera kostala miliona evra ja bi je kupio.

Ako si nesto naumio da uradis - uradi. Jedan je zivot. Ionako se kasnije uvijek kajemo zbog onoga sto nismo uradili, a vrlo rijetko zbog onoga sto jesmo.

Citat:
Neces verovati - moze. Uzmi saberi cement, pesak, blokovi, gvozdje, moba... jbg. kako ko zasluzio - i moze.

Nema sta da vjerujem i sabiram. Poli me u sred noci kantom hladne vode i ja cu skociti iz kreveta i viknuti "Ko je prevrno mjesalicu!"...
Sve sam to prosao i jos uvijek prolazim...
I ja kad stavim sve na papir i podvucem crtu ispadne N hiljada, a kad zavirim u novcanik - fali 3xN 'iljada. To ti je tzv. zidarski paradoks.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 01.08.2010. u 01:41 GMT+1]
[ ventura @ 01.08.2010. 11:12 ] @
Citat:
Freespirit:
Interesuje me koje je vase misljenje - da li je bolje kupiti stan u BG na kredit, recimo rata 350e mesecno na 25 godina ili oko 300e na 30 godina ili iznajmljivati stan i stedeti dok se ne skupi pare za kupovinu ne na kredit? Treca je opcija kupiti neki manji stan u BG ili negde drugde, izdavati ga i tu rentu iskoristiti za placanje iznamljivanje stana u kome se zivi (i naravno doplatiti)?

Neka univerzalna procena - ne isplati se.

Generalno u Srbiji je kirija mnogo jeftina u odnosu na cenu kvadrata. Ti sa tom ratom možeš da gledaš neki stan od 60 hiljada, gde daješ oko 10 hiljada za učešće.

E sada, za te pare šta možeš da kupiš, možeš da kupiš garsonjeru u centru koju možeš da izdaš za 200 evra, ili dvosoban stan na periferiji koji možeš da izdaš za 100-150 evra.

Kako god da okreneš ako budeš iznajmljivao taj stan, ti ćeš faktički plaćati svakog meseca nekome da živi u njemu, i to ne malo novca.


U ovoj situaciji u Srbiji danas, sa ovim cenama, kupovina stana je ultraluksuz. Dakle nije normalna stvar, kao npr. kad nemaš nešto mnogo novca, a hoćeš da kupiš auto, ti kupiš dačiju.. Dakle napravio si razuman izbor. To je kao kad treba da kupiš auto, nemaš nešto para, a na prodaji je samo mercedes S klasa (ili dačija po ceni S klase), i ti ga kupiš... Dakle nisi napravio razuman izbor, ali ako to sebi možeš i želiš da priuštiš, to je klasična forma lukzuza.

Citat:
Odin D.:
Kad sam ja bio podstanar jedini cilj u zivotu mi je tada bio - nebiti podstanar. Nisu me interesovale nikakve kalkulacije...
Vjerujem da su na to dosta uticala moja podstanarska iskustva i uopste moje zivotne prilike u tom vremenu, tako da sam tad odnekud dobio milion evra i da je u to vreme garsonjera kostala miliona evra ja bi je kupio.

To je i glavni razlog zašto su cene otišle ovako nenormalno visoko. To je otprilike tipično razmišljanje svakog prosečnog stanovnika ove države.

Nevolja je u tome što je gomili ljudi stvarno pao ogroman novac sa neba, ni milion evra nije bila retkost, i ti ljudi su kupovali stanove a da nisu pitali šta košta. Zato sad imamo situaciju da za socijalne stanove u Belvil-u traže 2100 evra po kvadratu (i što je najgore, masu stanova su i uspeli da prodaju po toj ceni).
[ Odin D. @ 01.08.2010. 14:24 ] @
Stvar je u tome da porodica i ovako i onako mora za pristojan stan odvajati ca. 300€ mjesecno.
A 20 godina podstanarskog zivota i 20 godina zivota u svom stanu sigurno nije istog kvaliteta, a i situacija nakon 20 godina nije ista: nakon podstanarstva nemas nista kao sto nisi imao ni na pocetku, a nakon kredita ipak imas stan, ili bar neki dio stana u vlasnistvu, sto sigurnu izaziva manje stresa pred dolazecu jesen zivota.

Drugo, podstanarstvo u Srbiji se ne moze uporedjivati sa iznajmljivanjem stanova na zapadu. Na zapadu covjek u iznajmljenom stanu ima ista prava kao i da je njegov. Ne moze ga niko izbaciti kad mu se cefne, ne moze gazda da vlasnik da dolazi kad mu se cefne, ne moze se povecavati kirija kako kome padne na pamet, a ako imas ugovor na neodredjeno, mogu i tvoji unuci da zive u tom stanu za 50 godina.
Izdavanje stanova je jasno regulisan biznis (ne rijetko vlasnici imaju ne vise stanova vec vise zgrada koje izdaju), tako da je to nesto sasvim drugo u odnosu na Srbiju.

Srbija je jos daleko od toga i ja sam npr. dozivljavao povecanje kirije tipa: "Pa znas, sad nam je stigla beba, sve je to skupo...", zatim najavljivanje iznenadnog povratka roditelja koji treba da se vrate u taj stan za 15 dana i tome slicno...
A da ne spominjem i koliko covjek vremena, zivaca i para izgubi na preseljenja. Tesko da se ikakvo preseljenje moze obaviti bez mjesec dana dangubljenja po oglasima, obilascima onoga svega sto oni nazivaju "stanovima" bez imalo crvenila u licu i tome slicnih aktivnosti. Zatim i troskovi samog preseljenja, a onda tamo gdje dodjes uvijek moras nesto prilagoditi, popraviti, dokupiti, srediti, preseljenjem habas i unistavas namjestaj, a novac ulazes u popravke tudjih stanova...
Sve je to jedan stres u zivotu koji nije bas nesto sto se lako moze preracunati u ekonomske i finansijske kategorije.

Ja bih u svakom slucaju najvecu cijenu platio za svoj mir u zivotu, jer to je tesko povratiti kad ga jednom izgubis, a pare kao pare, danas dodju - sutra odu.
[ ventura @ 01.08.2010. 14:40 ] @
Citat:
Odin D.: Stvar je u tome da porodica i ovako i onako mora za pristojan stan odvajati ca. 300€ mjesecno.
A 20 godina podstanarskog zivota i 20 godina zivota u svom stanu sigurno nije istog kvaliteta, a i situacija nakon 20 godina nije ista: nakon podstanarstva nemas nista kao sto nisi imao ni na pocetku, a nakon kredita ipak imas stan, ili bar neki dio stana u vlasnistvu, sto sigurnu izaziva manje stresa pred dolazecu jesen zivota.

Razlika je samo u tome što ti za 300 evra mesečno ne možeš kupiti i iznajmiti isti stan.

Za 300 evra možeš da iznajmiš neki stan na Novom Beogradu, ali za 300 evra ratu (cca 60,000 evra) stan slične kvadrature možeš uzeti samo na nekoj teškoj periferiji i u upitnom stanju...
[ Freespirit @ 01.08.2010. 15:26 ] @
@ventura: Sta predlazes - iznajmljivanje? Ukoliko iznajmljivanje, do kada se po tebi iznajmljivanje isplati u Srbiji? Citao sam neki tekst za US podrucje gde su rekli da ukoliko ostajete u stanu pet godina iznajmljivanje je bolje od 6 i preko je bolje kupiti stan. Isto tako sam u tekstu nekog strucnjaka za investiranje procitao da sto duze se iznajmljuje stan sve je manja verovatnoca da ce se ikad kupiti.

Koje opcija tipa if-then? Sta ako se ima npr. novca za vece ucesce? Koliko ucesca za stan je potrebno da se da, pa da se kaze da je bolje kupiti stan na kredit nego placati iznajmljivanje?

Posto kontam da predlazes iznajmljivanje, sta onda predlazes da je najbolje sa parama za ucesce da se uradi u ovom momentu i u ovoj zemlji?

Sta se desava ako se kupi stan na kredit, na npr. 30 godina, plate prve tri godine i zeli se stan prodati? Kako banka racuna sta njoj pripada od prodaje stana? Koja je najbolja opcija tada - u varijanti da novi kupac zeli da nastavi sa placanjem tog kredita ili ako zeli da otkupi stan u kesu? Ima banaka koje daju mogucnost prakticno odmah da se otplati ceo stan bez placanja penala, dok neke naplacuju 2-3% penala na iznos koji nije placen a neke imaju uslov koliko godina mora da prodje da bi se stan mogao skroz otplatiti.

Da li je mozda najbolja/najsigurnija opcija da se kupi stan u iznosu koji se moze, izdaje se i taj iznos uz doplatu se placa kirija stana u kome se zivi? Na taj nacin ipak se ima nekretnina i nema se kredit.

Ja volim da mislim pozitivno i trenutno je vise verovatno da se odlucimo na kredit nego da placamo iznamljivanje.



[Ovu poruku je menjao Freespirit dana 03.08.2010. u 11:05 GMT+1]
[ Odin D. @ 01.08.2010. 15:30 ] @
Stan mozes iznajmiti za 300 evra, ali koliko sve ostale radnje oko toga kostaju, zna samo onaj ko se vise puta selio.
Svako seljenje povlaci za sobom niz drugih "aktivnosti" i troskova, a bogami i potrosenog vremena koje niko ne uracunava u tu kiriju.

Naveo sam gore primjer za zidariju, a to vazi i za seljakanja: kad stavis sve na papir ispadne N evra, kad pogledas u novcanik - fali 3xN evra.

Najbolje bi bilo kad bi kredit mogao da se uzme za zidanje, jer covjek ipak moze za duplo manje pare da ozida kucu iste kvadrature kao i stan, zajedno sa placem, ako nadje negdje povoljan plac u okolini grada. Tj. moglo je do sada, a kako sad stvari stoje nakon ove "legalizacije" i najavljene papirologije - nemam pojma...
Kad sam predavao zahtjev za legalizaciju, rekli su mi da cu u roku od najvise mjesec dana dobiti odgovor sta i kako dalje. Otad je proslo 7-8 mjeseci i jos nista.
Tako isto su mi rekli i prije 3-4 godine kad sam prethodni put podnosio zahtjev, kao i da je to "zaista" sad ono "pravo" i "konacno".
Vjerovatno ce opet za 2-3-4 godine proglasiti opet neki rok za legalizaciju koji ce biti "ultimate", pa cu opet po ko zna koji put opet sve podnositi...

Tako da neko ko bi sad poceo sa zidanjem ko zna kad bi docekao dozvolu, vjerovatno nikad... osim ako nema ne znam koliko 'iljada da negdje podmaze...
U svakom slucaju mozda vredi razmisljati i o kupovini kuce, mozda cak i neke nedovrsene pa se malo latiti lopate i mistrije...
[ New Village DC @ 01.08.2010. 23:33 ] @
Meni se oduvek vise svidjala varijanta kupovine stana na kredit. Ovde je, ja mislim, najbitnije kojom se profesijom bavis i da li ona ima buducnost. Plus, ako i supruga ima ili moze da nadje (bilo kakav) posao to vam je dodatna garancija za izvor sredstava. Hocu da kazem da, sto bolje poslove radite (u smislu trazenosti za tim profesijama), utoliko ste fleksibilniji i sposobniji za kredit!

Proveri, jer nisam sto posto siguran. Mislim da ti, prilikom kupovine stana na kredit postajes pravi vlasnik nekretnine. U slucaju da nisi u stanju da otplacujes kredit, uvek mozes da prodas stan i izmiris dug. U tom (najgorem slucaju) opet si na nuli (evetnualno sa malim gubicima), isto kao da si iznajmljivao stan, a eventualni dobitak ukoliko opstanes do kraja je nemerljiv.
[ ArsenLupen @ 02.08.2010. 01:38 ] @
Citat:
New Village DC:  U slucaju da nisi u stanju da otplacujes kredit, uvek mozes da prodas stan i izmiris dug. U tom (najgorem slucaju) opet si na nuli (evetnualno sa malim gubicima)


Mislim da nije bas tako. Tebi ako se svidi neki stan od npr. 60.000 € i uzmes kredit u banci, ti ces njima da platis grubo receno oko 100.000. U slucaju da hoces da ga prodas, tesko i ovih 60, a kamoli 100 hiljada da ces dobiti za njega, danas a i za 10 godina malo verovatno u zemlji Srbiji. A na to jos dodaj i neki reket reda velicine 2% koji ti uzimaju na konto prevremene otplate ako se odlucis da se ratosiljas bede pre roka.
[ New Village DC @ 02.08.2010. 02:25 ] @
Mozda bi i bilo nekog gubitnka u razlici, ali sigurno ne tolikog. Recimo dodjes do polovine perioda otplate duga i tu si zapeo sa placanjem. Vec si vratio (grubo govorim) 30 000 za vrednost stana i 20000 za kamatu (50% ukupnog duga). Ostaje ti da vratis jos 50 000. Posto posedujes stan mozes i da ga prodas ( ne mora bas puna procenjena vrednost) i da vratis preostali dug. Mozda previdjam neku cinjenicu, ali ovako mi se cini logicnim.

Tu moze da bude problem hipoteka, ukoliko vazi na taj stan. U tom slucaju bi banka imala pravo da proda taj stan po hitnom postupku.Onda je pitanje da li uopste ti mozes da prodas stan pod hipotekom.

Da li je uopste moguce staviti hipoteku na neku drugu nekretninu, a podici kredit za stan?

[ ArsenLupen @ 02.08.2010. 03:05 ] @
Citat:
New Village DC: Mozda bi i bilo nekog gubitnka u razlici, ali sigurno ne tolikog. Recimo dodjes do polovine perioda otplate duga i tu si zapeo sa placanjem. Vec si vratio (grubo govorim) 30 000 za vrednost stana i 20000 za kamatu (50% ukupnog duga). Ostaje ti da vratis jos 50 000. Posto posedujes stan mozes i da ga prodas ( ne mora bas puna procenjena vrednost) i da vratis preostali dug. Mozda previdjam neku cinjenicu, ali ovako mi se cini logicnim.


Istina. Dalje od te polovine, logicno je sto si blize kraju otplate da ces vise kesa izvuci da ti ostane to jest manje ces na gomili dati banci(da ne racunamo sto si dosad dao i razliku u ceni kupljeno/prodato).

Citat:
Tu moze da bude problem hipoteka, ukoliko vazi na taj stan. U tom slucaju bi banka imala pravo da proda taj stan po hitnom postupku.Onda je pitanje da li uopste ti mozes da prodas stan pod hipotekom.


To pitanje se resava u toku potpisivanja ugovora. Mislim da te svaka banka obavezuje da moras ziveti u tom stanu jedan period, ali su ti uslovi razliciti,od banke do banke.

Citat:
Da li je uopste moguce staviti hipoteku na neku drugu nekretninu, a podici kredit za stan?


Za stan ne znam, bilo bi logicno da moze, ali ce oni proceniti vrednost toga na sta stavljas hipoteku. Za montazne kuce na primer, i ovo malo banaka koje daju kredit za njih, cak je hipoteka obavezna na neku drugu nekretninu kojoj se vrednost procenjuje bar za cetvrtinu vise od vrednosti kredita koji uzimas.
[ dule_ns @ 02.08.2010. 14:56 ] @
Citat:
New Village DC: Mozda bi i bilo nekog gubitnka u razlici, ali sigurno ne tolikog. Recimo dodjes do polovine perioda otplate duga i tu si zapeo sa placanjem. Vec si vratio (grubo govorim) 30 000 za vrednost stana i 20000 za kamatu (50% ukupnog duga). Ostaje ti da vratis jos 50 000. Posto posedujes stan mozes i da ga prodas ( ne mora bas puna procenjena vrednost) i da vratis preostali dug. Mozda previdjam neku cinjenicu, ali ovako mi se cini logicnim.

Tu moze da bude problem hipoteka, ukoliko vazi na taj stan. U tom slucaju bi banka imala pravo da proda taj stan po hitnom postupku.Onda je pitanje da li uopste ti mozes da prodas stan pod hipotekom.

Da li je uopste moguce staviti hipoteku na neku drugu nekretninu, a podici kredit za stan?


Ljudi, mislim da ste se malo preračunali što se tiče kamate. Na primer, za 60k na 30 godina sa kamatom 5,5% (sad takva može da se nađe, al će verovatno da raste) bi vam kamata bila malo preko 60k (znači banci ukupno vratiš malo preko 120k). Takođe, tebi je rata uvek ista, ali ti u početku prvo plaćaš uglavnom kamatu, a u manjoj meri glavnicu, pa se to polako menja u korist glavnice, tako da bi na pola perioda (15 god) ti otplatio tek nekih ~20k od 60k glavnice (duga).
I kad onda hoćeš sve da otplatiš ti ne plaćaš do 120k (dug sa početka) već 40k (koliko si još dužan) plus neki procenat (zavisi od banke, obično ~2% mada me nemojte držati za reč).

E sad što se tiče teme, po meni je bolje uzeti stan na kredit. Zašto? Pa ako ideš na varijantu podstanarstvo + štednja tu je problem što bi verovatno ta štednja bila u srpskim bankama. I onda bi svako malo ti doživljavao mini srčani udar kad neki pametni profesor ekonomije, stručnjak, analitičar ili šta god poželi da se slika za novine pa usput odvali kako je u Srbiji nesigurno x, y, z banaka i kako samo što nisu propale. Nemoj me pogrešno shvatiti, moguće je da se i to desi al ne tako često kao što najavljuju.
[ Freespirit @ 02.08.2010. 15:04 ] @
Ja isto mislim da se otplacuje razlika do neisplacenog kredita. Ako si uzeo kredit od 60 000 evra od banke, otplatio banci npr. 60 rata, onda bi po nekoj logici trebalo da se 60 000/broj meseci na koji se kredit uzima npr. 60 000/300 dobije se 200, 200 se pomnozi 60 dobije se 12 000 (ti jesi banci do tada vrlo verovatno isplatio vec jedno 18 000 evra sa ukljucenim kamatama) a ti banci isplatis jos 48 000 evra + eventualno ako ima neka taksa za prevremenu otplatu.
[ boccio @ 02.08.2010. 15:27 ] @
Bio sam nedavno u slicnoj dilemi - nastaviti rentati (kao 10 godina do sad), ili "bite the bullet" i uzeti kredit. Evo moje analize i rezona (ne znaci da treba biti isto i za ostale).

Renta stana od 50-60m2 na Novom Beogradu : 300e / mesecno
Rata za kredit stana od 50-60m2 na Novom Beogradu : 550e / mesecno (uz sledecu predpostavku: period 20god; downpayment 10k EUR; cena kvadrata - 1,800e)

Ruzan deo price je sledeci - poznato je da je nacin formiranja rate kredita takav da prvo isplacujes sam kredit, a tek posle glavnicu. Tacnije, ja cu narednih 5-6 godina placati banci, a tek nakon toga krenuti sa isplatom svog stana... Dakle, ja narednih 5 godina umesto da bacam 300 evra, bacacu 500 - jer placam banci kredit.

Zakljucak: ukoliko postoji bilo kakva sansa da u narednih 5-6 god skupis cash za stan - ne bacaj pare banci.

E, sad, postoji i Appendix A. Takodje jako bitan za kalkulaciju.

Da imas sada, ovog trenutka 100,000 EUR - da li bi bio sposoban i u stanju da preduzetnistvom i/ili smislom za investicije oplodis taj novac, tj. uvecas ga za barem 25% na godisnjem nivou? Jako bitno pitanje.... Ako je odgovor pozitivan - digni kredit za stan, jer ti se mnogo vise isplati da banci placas 4.9% godisnje sledecih 20 godina, a sebi otvoris prostor za mnogo vecu zaradu obrtanjem gotovine koju imas.

Ako je odgovor negativan, kupi stan za cash... to ti je najbolja investicija koju mozes napraviti.

---
My 2c

[Ovu poruku je menjao boccio dana 02.08.2010. u 17:21 GMT+1]
[ Odin D. @ 02.08.2010. 18:23 ] @
Citat:
boccio: Dakle, ja narednih 5 godina umesto da bacam 300 evra, bacacu 500 - jer placam banci kredit.

Pa nije bas da "bacas" 500, jer te 300 evra kosta stanovanje u iznajmljenom stanu, tako da ti ustvari "bacas" samo 200 evra vise, nego sto bi bacao da nisi uzeo stan na kredit.
Tj. u odnosu na sadasnju situaciju, troskovi su ti se povecali za 200 evra.

Ali treba i analizirati sta se desava kad si podstanar.
Recimo da 20 godina placas kiriju od 300 evra - to je 72,000 za 20 godina.
Znaci, za 20 godina si kao podstanar u minusu 72,000 evra i nemas nista od nekretnine, kao ni na pocetku.
Ako si mjesecno stedio 200 evra, za to vreme ustedio si 48,000 evra, sto zajedno sa onih 72,000 potrosenih na kiriju cini 120,000.
Znaci nakon 20 godina mozes da kupis stan od 48,000 evra od ustedjevine.

Ako si sad kupio stan od 60,000 i banci za 20 godina vratio 120,000 onda si u plusu jer imas stan od 60,000 umjesto od 48,000.
Medjutim, treba se sad zapitati kakav je kvalitet zivota u jednom i drugom slucaju i koliko svako od vas to vrednuje.
Zivjeti kao podstanar 20 godina u Srbiji svakako nije narocit uspjeh u zivotu.

U svakom slucaju, covjek vrlo lako moze otici u podstanare - kad god pozeli, ali nije tako lako u drugom smjeru.


[ Miroslav Jeftić @ 02.08.2010. 18:41 ] @
Citat:
Odin D.: Ako si sad kupio stan od 60,000 i banci za 20 godina vratio 120,000 onda si u plusu jer imas stan od 60,000 umjesto od 48,000.


S tom razlikom da je 20 godina kasnije taj tvoj stan 20 godina star, što baš i nije mala cifra, pogotovo ako se potrefi neki lošiji kvalitet gradnje i sl.
[ ventura @ 02.08.2010. 20:48 ] @
Evo i kalkulacije iz mog ugla.

Mislim da nije baš pametno uzimati na kredit stanove od 50-60 kvadrata kao dugoročno rešenje stambenog pitanja za jednu porodicu. Stan je nešto što treba da traje 30+ godina, dakle ako nemate decu ili imate malu decu, ta deca treba da odrastu tu, i da prođu sve od vrtića preko osnovne, srednje škole i fakulteta. Stan koji nema minimalno dve spavaće sobe nije rešenje već patnja, a pošto je i uzimanje kredita patnja, cenim da je bolje napatiti se samo malo više i kupiti stan kakav treba, nego uzeti neko polovično rešenje i patiti se em u stanu em sa kreditima.

Dakle ja bi gledao stan od 80 kvadrata kao neki minimalan za četveročlanu porodicu, sa dve spavaće sobe. Ja lično ne bi nikad uzeo stan bez garaže/parking mesta jer smatram da ako vozim auto moram imati obezbeđeno parking mesto. Ne mogu da računam da ću parkirati na trotoaru/uz ivičnjak jer tako trenutno svi rade, jer će u narednih 30 godina sigurno da se uvede red i na tom polju, pa će oni bez parking mesta jedino moći da se uhvate za uši i igraju.

Stan od 80 kvadrata na Novom Beogradu može da se nađe za 2000 evra kvadrat u novim zgradama. Stanovi u starim zgradama jesu jeftiniji, ali kad se na tu cenu doda trošak renoviranja koji je poprilična stavka kad se sve uradi kako treba, a ne možeš da fušeriš jer ipak radiš za sebe i tu treba da živiš narednih 30 godina, gledaćeš da uradiš najkvalitetnije moguće, i tu ćeš potrošiti sigurno 200-300 evra po kvadratu da napraviš sve kao u novom stanu. Međutim stara zgrada ima problem što će za 30 godina to biti ruševina stara 70 godina, dok će nova biti kao stara zgrada danas. Dakle velika razlika.

Dakle stan od 80 kvadrada bi koštao oko 160 hiljada evra, plus 15 hiljada garaža, plus 5 hiljada na prenose/provizije/konverzije, možemo cifru zaokružiti na 180.000 evra

Evo sada i kalkulacija za ovakav stan:

Renta (stan+garaža): 500 evra

Rata kredita (30 godina, 10% učešća): 1100 evra

Obe varijante su ok za nekoga ko nema drugog izbora. Neko nema uslova/mogućnosti za kredit pa rentira, a neko nema živ keš pa uzima kredit.

E sada dolazi interesantan deo koji se tiče onih koji imaju živ keš i žele da kupe stan u kome bi živeli.

Ako bi neko danas odneo 180.000 evra u banku i stavio na oročenu štednju (kamate su 5.5% do 7.5%), nakon odbitka poreza na kapitalnu dobit mesečna kamata bi bila nešto malo preko 1000 evra.

Pošto je situacija takva kakva jeste, za nekoga ko ima živ keš (ako već ne ume da ga obrne na bolji način) najpametnije je da ga oroči u banku, od mesečne kamate da plati kiriju, a ostatak da compounduje na račun. Nakon 10 godina ako je cena kirije nepromenjena na računu će imati 255.000 evra, odnosno ako se cena kirije uvećava 5% svake godine na računu će imati 240.000 evra.

Tu sada dolazimo do problema menjanja stanova, problema sa gazdom, i sl. To se veoma lako da rešiti. Napravi se ugovor o rentiranju sa vlasnikom stana, gde se stan iznajmljuje na 10 godina, mesečna renta 500 evra sa pravom na godišnje uvećanje od 5% (kumulativno). Za slučaj prevremenog otkaza, otkazni rok je 3-6 meseci, onaj ko raskida ugovor plaća žestoke finansijske penale (u visini godišnje kirije recimo). Kao garancija plaćanja može biti sam stan. U ugovor se isto tako može dodati i klauzula da samo potpisnik ugovora može da živi u istom, odnosno da nema pravo izdavanja u pod zakup. Ovim se vlasnik obezbeđuje da zakupac pravi kombinacije, ili prenosi nekome svoj ugovor.

[ BluesRocker @ 02.08.2010. 20:59 ] @
@ventura

Odlična kalkulacija s tim što ako iznajmljuješ stan, onda ne moraš odmah da se useliš u stan za četvoročlanu porodicu, već možeš prvih 10-ak godina da iznajmljuješ manji stan tako da je i ušteda još veća. Ako si prinuđen da se seliš u drugi grad ili državu zbog boljeg posla, nikakav problem. Trenutno se uopšte ne isplati kupiti stan u Beogradu, pogotovo ne na kredit.
[ ventura @ 02.08.2010. 21:03 ] @
Pa dobro, ja sam pravio računicu na osnovu toga da prilikom rentanja imaš istu sigurnost i pogodnosti kao da je stan tvoj, a ustvari ga iznajmljuješ.
[ žutokljunac @ 02.08.2010. 22:25 ] @
Ventura,
taj trosoban stan na Novom Beogradu, možeš da iznajmiš za 300€.

Jeste patnja jednosoban stan, tu si u pravu, ali čoveče, pa znaš li ti šta je 180 000€. Ogromne su to pare za nas. Ogromne.

A i vidi se da nemaš iskustva za izdavanjem. Kakav crni Ugovor na 10 godina.

Citat:
Ako bi neko danas odneo 180.000 evra u banku i stavio na oročenu štednju (kamate su 5.5% do 7.5%), nakon odbitka poreza na kapitalnu dobit mesečna kamata bi bila nešto malo preko 1000 evra.



Ovde nisi oduzeo inflaciju koja je 3% na godišnjem nivou, pa od tih 5,5% kamate, ajde da kažemo 6%, oduzmi inflaciju i dobićeš 3%, ili oko 400€ ( pretpostavljam da si ovih 1000, dobio na 7,5 ).
E sada, uzmi kretanje cena nekretnina, koje su u -20 godina bile u konstantnom rastu, a to znači sledeće. Da si pre 20 godina, prodao stan, za, ajde da kažemo 100 000€, i da si taj novac stavio u banku na štednju, po ajde da kažemo, istim uslovima kao danas, a to znači da zanemariš prevare ( Jugoskandik i Dafiment ), bankrote banaka ( Beobanka, Jugobanka ), i da sve zanemarimo i da kažemo da se to u narednih 30 godina neće dešavati ( kao što se dešavalo u proteklih 20 god. )ajde sada sračunaj koliko si "dobar". Bićeš i minusu.


[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 02.08.2010. u 23:54 GMT+1]
[ ventura @ 02.08.2010. 22:36 ] @
Citat:
žutokljunac: Ventura,
taj trosoban stan na Novom Beogradu, možeš da iznajmiš za 300€.

Jeste patnja jednosoban stan, tu si u pravu, ali čoveče, pa znaš li ti šta je 180 000€. Ogromne su to pare za nas. Ogromne.

A i vidi se da nemaš iskustva za izdavanjem. Kakav crni Ugovor na 10 godina.

Znam šta je 180 hiljada, upravo zbog toga i ovo pišem... Kad možeš za tako jeftine pare da iznajmiš stan, ludost je isti kupovati.

Na Novom Beogradu najgoru rupčagu od 50-60 kvadrata moraš platiti 1400 evra po kvadratu. Na to ti treba još 200-300 evra da isti renoviraš, da ga dovedeš na neki pristojan nivo da ti može trajati narednih 30 godina. Dakle cene su sulude, i u ovom trenutku kupovina nema apsolutno nikakvog ekonomskog smisla.
[ žutokljunac @ 02.08.2010. 22:46 ] @
Kažem ti, bićeš u minusu, i to debelom. Editovao sam prošli post.
Nisu cene stanova precenjene, već je cena izdavanja mala. A evo zašto to mislim... pa i cene u sličnim gradovima Beogradu po mnogim parametrima, su tu negde, +/-
Naravno, nemoj navoditi ekstremne primere, tipa Nemačka i Berlin... uzmi Češku, Rumuniju, Mađarsku.

U Bukureštu ti je kvm oko 2000€, a mi smo tu negde.
[ boccio @ 02.08.2010. 22:48 ] @
Citat:
žutokljunac
taj trosoban stan na Novom Beogradu, možeš da iznajmiš za 300€.

Trosoban stan na NBG za 300 evra? Gde?? Ja rentam dvosoban (57m) za te pare...
Citat:
žutokljunac
Jeste patnja jednosoban stan, tu si u pravu, ali čoveče, pa znaš li ti šta je 180 000€. Ogromne su to pare za nas. Ogromne.

I da i ne. Ogromne jesu u smislu da te neko natera da sad napunis kofer sa 180k. Ali realno - ti resavas stambeno pitanje for life... Iz te perspektive i nije nesto nezamislivo. Isti djavo bi ti bio da sad kupujes stan od 50m, pa posle 7-8 god prodajes, dodajes neki cash koji si ustedeo u medjuvremenu, pa uzimas trosobni, pa se opet drndas, i nanovo... Ovo je generalno opcija da odmah zagrizes.

Ja licno to recimo ne bih ucinio, ali daleko da je losa opcija - ali zato i jesmo svi razliciti :)
Citat:
ventura
Na Novom Beogradu najgoru rupčagu od 50-60 kvadrata moraš platiti 1400 evra po kvadratu. Na to ti treba još 200-300 evra da isti renoviraš, da ga dovedeš na neki pristojan nivo da ti može trajati narednih 30 godina. Dakle cene su sulude, i u ovom trenutku kupovina nema apsolutno nikakvog ekonomskog smisla.

To je 100% tacno. Nbg je trenutno sve samo ne dobar value za kupovinu. Lokacija kao takva nije sporna, ali da pucam 1800-2000 za kvadrat u zgradi gde u liftu smrdi na mokracu, 2 od 3 lifta nikad ne rade (kucni savet...), zgrada ono, od 80-te kad je izgradjena nije pipnuta (niti ce biti) a mesta za parking nema ni za lek - pa to je cist mazohizam... Idiotluk potpuni. Za te pare cu da kupim stan u Becu jbt, ili da imam kucu od 200m sa bazenom u Jajincima.
[ žutokljunac @ 02.08.2010. 22:51 ] @
Da Boccio, ali ti rentaš preko puta Beogradske Arene, što je extra popularna lokacija, i + ga rentaš za poslovni prostor, a tada je i cena mnogo veća.
[ Horvat @ 02.08.2010. 22:57 ] @
Citat:
Kad možeš za tako jeftine pare da iznajmiš stan, ludost je isti kupovati.

ventura, a sto onda ti ne rentiras umesto sto si kupio(dobio,sta god) stan, ako je ludost kupiti redovan stan (u potpunosti se slazem oko velicine)?
velika je razlika kada rentiras nesto i kada posedujes nesto

180 000 danas vredi "puno", za 20 godina mozda ne bude vredilo nista (verovatnoca je prilicno mala za to,ali svejedno), isto tako, mozda i pukne banka u kojoj si orocio tu lovu (sto i nije bas tako mala verovatnoca), dok ako posedujes stan (kucu,nebitno) ti imas krov nad glavom (sem ako se srusi ili ti otmu,pocne rat i slicne p.zdarije, verovatnoca, recimo, mala, ako izuzmemo nebulozu da moze bilo koja budala da ti upadne u stan i da ga mozes duvati,no to je off vec, ali opet mozes osigurati od nekih od pomenutih "posledica") siguran i ako si po p.s.-u radio, nece te niko izbaciti, takodje ces i deci moci ostaviti nesto

[ ventura @ 02.08.2010. 23:18 ] @
Citat:
Horvat: ventura, a sto onda ti ne rentiras umesto sto si kupio(dobio,sta god) stan, ako je ludost kupiti redovan stan (u potpunosti se slazem oko velicine)?
velika je razlika kada rentiras nesto i kada posedujes nesto

Pojedinačni primeri su apsolutno nebitni... Ljudi kupe Bentlija da se vozikaju, ali to ne znači da ta kupovina ima ikakvog ekonomskog smisla...
[ Horvat @ 02.08.2010. 23:24 ] @
nije sve u novcu (rekao bih da i ti to znas)
[ ArsenLupen @ 03.08.2010. 00:27 ] @
Lepa računica Ventura, nema šta.

A u slučaju da taj keš ne postoji na gomili, da li je bolje/isplativije:

1) Davati 1100€ za ratu, što opet najgrubljom računicom izađe oko 400.000€(!) datih za stan koji će za 30 godina biti stara gradnja ;

2) Podstanariti za 500€ (opet grubo rečeno 500 jer tu može varirati i veličina stana i količina novca data za kiriju) 30 godina, što mu izađe na 180.000€ i u idealnom slučaju štedeti 600€ mesečno 30 godina i uštedeti 216.000€ najprostijom metodom slamarice, tj bez plođenja keša kamatama u bankama i investicionim fondovima??

U mom konkretnom slučaju, odmah da kažem, baratam sa ciframa koje su bar pet puta manje od primera, varijanta broj 2 je sve bliža. Posedujem plac od 1000 kvadrata 20ak km od Novog Sada na kome je stara kuća sa priključcima za struju, vodu i gas, sve to kupljeno za lepe novce. On tu stoji, nit leba jede, nit vode pije, porez koji se plaća je smešan, i zajedno sa održavanjem brojila za struju, vodu i štatijaznam još šta taj plac što postoji tu košta par hiljada godišnje. Od ove godine je počeo i da zarađuje držanjem košnica na njemu, nacionalni park je na 2km odatle, rodilo se za pčele.

U varijanti broj 1, kad bih želeo da sagradim kuću na njemu od novaca uzetih od banke, prva prepreka je ta što nemam redovan posao, već se vodim kao honorarac. Kad im to kažem u banci, samo što mi ne otmu onu kafu i sok sa kojom su me poslužili kad sam rekao da me interesuje kredit.A da ne pričamo o promenama uslova kada se pomene montažna kuća i stavljanjem hipoteka na nešto što nemam. To sad i nije važno, koliko računica. Dakle, grubo rečeno, za kuću od 80-100 kvadrata meni treba oko 50.000€, stvarno nebitno sad da li je to 10 hiljada manje ili više. To mu dođe 5.000 na dobar dan kao učešće( ne računam troškove raznih reketaških dozvola za gradnju, urbanističkih planova u selu i ko zna čega sve još), i 45000 € koje mi banka zajmi na 30 godina(naprimer). Mesečna rata izađe oko 300€ u narednih 30 godina i to sve ukupno je nekih 100.000 plaćenih banci za svoj krov nad glavom.

U varijanti broj 2, podstanariću kao i do sada, nadam se i kod istog gazde, kome ću plaćati 180€ mesečno za stan koji ima 60ak kvadrata u širem centru grada, sa sve plaćenom strujom, vodom, grejanjem i internetom, ne znam kolikosoban je(ima dnevnu i spavaću sobu, kujnu i trpezariju zajedno, i kupatilo), nije ni bitno, ali viđao sam četvoročlane porodice koje žive i u manjem(kupljenom na kredit) - i štedeti u proseku 150€ mesečno kao do sada(jer treba reći dobar dan u banci i dati 5000 jelte). Kad se sve sabere i pomnoži, ja ću njemu, za potencijalnih 30 godina dati oko 65000. U ovo se lako uklapa i bežanje iz grada u na primer, Sremsku Kamenicu, Futog, Veternik, Temerin, a bogami ni Irig nije daleko, a cene iznamljivanja su malo manje. U svojoj trvdoj veri da neću postati kockar ili nešto slično, takođe se nadam da ću ovim tempom do svoje 57. godine uštedeti oko 50.000€, a sa tim kešom se može štošta uraditi (ne mora baš tad, može i ranije) što ne može sa onim datim za ratu. Kad kažem da se nešto može uraditi, prvo mislim na neke troškove koji su nepredviđeni i koje ne smem ni da navedem koliko ih se plašim, a opet na primer, može da se šmekne neka garsonjerica od 35 kvadrata na Grbavici ili Novom Naselju koja je 2008. godine bila plaćena 40ak hiljada, a brat bratu vredi 20 u neko zlo vreme koje nam je vrlo blizu.

Idemo dalje, prostim pogledom se vidi da je količina novaca koja se daje poprilično ista.

Prednosti varijante 1 - imaš svoj krov nad glavom, a i nešto po čemu će deca da te pamte kad budu razmišljali šta će sa tom nekretninom.

Mane varijante 1 - Nesigurnost mog posla je ništa u odnosu na nesigurnost u budućnost ove države. Realno je mnogo lakše ne uštedeti 150€, pa čak i čoveku koji mi je maltene postao deo porodice reći da ću da kasnim sa kirijom ili da ne mogu više da mu plaćam kiriju pa se selim u neku sobu Beočin koju ću da plaćam 50€, nego u banci objasniti zašto kasnim sa isplatom rate. A i realno, manje boli kad se preselim u tu sobu iz iznajmljenog stana, nego da nešto u šta sam uložio 50.000 moram da prodam (jer nemam keš da plaćam ratu) za MNOGO manje keša jer ipak je to selo, a i u gradu cene nisu baš neke, pa se opet preselim u tu sobu.

Prednosti varijante 2 - to mu dođu mane varijante 1 ,plus: spadam u onu varijantu pokretljive radne snage. Apsolutno se ne vezujem za jedno mesto. Ako sutra uleti ponuda koja se ne odbija recimo u Nišu ili Banja Luci (a što da ne i negde dalje preko grane ili okeana), mnogo će lakše biti potpisati ugovor o izdavanju stana sa nekim(san svakog standavca) i kao i dosad živeti u iznamljenom stanu, nego razmišljati koliko je kiselo grožđe, jer eto, daleko mi iz NS da odem bilo gde, a suludo plaćati ratu za kredit, plaćati iznamljen stan i ,kao u dobrom vicu, štedeti.

Mane varijante 2 - Ima ih puno. I previše za nabrojati. Najveća mana je prednost varijante 1.Dalje ,u zadnjih 10 godina koliko podstanarim (što kao student, što kao radnik) manje/više, stvarno sam imao sreće sa stanodavcima, i bez ikakvih ugovora i štatijaznam obaveza(osim onih moralnih, jelte) sve je prolazilo veoma glatko. Takođe znam za ljude koji su kroz podstanarski pakao prolazili. Dalje, sad mi super da se selim (dok mlada nije došla u život laptop mi bio nešto najteže za poneti, sad je to mikrotalasna ), ali opet gledam, kakva je to promena kad dođu klinci - od najbanalnijeg fizičkog preseljenja stvari do recimo promene škole, društva i svega ostalog kad je selidba veće kilometraže. Opet realno, to nisu promene koje su nemoguće uraditi, teško jeste, ali iz ličnog iskustva( ćale i keva podstanarili do moje 12. godine),a i sa raznih godišnjih lekarskih pregleda za škole ,vozačke dozvole i razne poslove znam da mi nije ništa

U celu ovu računicu nije uračunato više stvari, koje je stvarno nemoguće predvideti(a možda i jeste) - niko ne zna koliko će novaca vredeti dinar do kraja godine, a kamoli za 10, 2o ili 30, ali taj rizik se nalazi u obe varijante. Drugo, da li će u narednim decenijama da se potvrdi ona od naših starih da je nekretnina nešto najvrednije(SEKA misli drugačije), ili će to biti neka valuta(evro, jen ili zlato) sa kojom će lako da se bude mobilan u slučaju nekih pogoda i nepogoda. Samo mi padnu na pamet Oluje i raznorazni Bljeskovi iz bliske nam prošlosti.

Sve ovo je moje neko skromno razmišljanje u prošle 2 godine, i sve više varijanta 2 mi deluje bliže. Ovde sam je prvi put i preporučio nekome, dosad se nisam usudio pričati o njoj. Ćaletu kad sam rekao, rekao mi da sam lud, a i nije mu bilo dobro kad je čuo naglas, ali verujem da i on sve ovo dobro zna, kao i svi mi.









[ Odin D. @ 03.08.2010. 01:27 ] @
Osoba koja ima 180,000 da iskesira za stan ili da turi u banku na stednju sigurno nije od onih koji trebaju da rjesavaju neka "zivotna pitanja".
Uostalom, za te pare se moze napraviti kuca od 500 kvadrata u krugu 10-12 km od Terazija. U 100 kvadrata mozes da zivis, a ostalih 4x100 da izdajes za po 400 evra.

Ako je neko podstanar, a uspio je da ustedi 180,000 evra.... volio bih da upoznam te ljude i uzmem autogram....
[ X Files @ 03.08.2010. 06:23 ] @
^
Citat:
Ako je neko podstanar, a uspio je da ustedi 180,000 evra.... volio bih da upoznam te ljude i uzmem autogram....

Heh ... Ja znam jednog, koji je zaradio i vise od toga, mozda i 10x toliko. Njemu se isplati da zivi kao podstanar u velikim stanovima s porodicom (sto i radi) jer zbog posla nikada ne zna gde mu je 'kuca', a mozda tu ima i neki faktor 'protiv reketasa', nisam siguran. Kada je konacno iznajmio ogroman poslovni objekat na 3 sprata + podrum, pokazivao mi je kako bi lep stan (120m2) mogao da napravi na toj trecoj ploci, ali nece jer mu je to cist gubitak. Ne secam se tacno, ali rece da 1m2 na toj lokaciji vredi, lupam 10e mesecno kada se iznajmljuje. Kao, sta ce mu to, jer on je biznismen i sve sto moze pretvara u novac ;)

Sreo sam puno ljudi koj nemaju ni dinara, a zivotni san im je krov nad glavom. Ali kada covek juri za profitom, izgleda da mu stan nije san.
[ žutokljunac @ 03.08.2010. 07:11 ] @
@Arsen

Nisam ti čitao ceo post i celu kalkulaciju jer je dugačka, ali bih na tvom mestu razvijao posao sa košnicama na tom placu koji već imaš, i verovatno uzeo neki manji kredit da proširim posao. A posle kada imaš stalan izvor prihoda i uhodan biznis, lako ćeš se stambeno obezbediti, pogotovu jer si iz manje sredine u kojoj su stanovi puno jeftiniji, a i mlad si dečko.
[ ventura @ 03.08.2010. 08:36 ] @
Citat:
Odin D.: Osoba koja ima 180,000 da iskesira za stan ili da turi u banku na stednju sigurno nije od onih koji trebaju da rjesavaju neka "zivotna pitanja".

Pa ima... Eno pogledaj stanove u Belvilu, barem polovina stanova košta toliko.. Tamo si za te pare mogao da dobiješ 76 kvadrata stana (uključujući i terase) i garažno/parking mesto... Dakle nisu neke stotine kvadrata, niti neka ekskluzivna lokacija/gradnja, znači u pitanju su najobičniji mogući stanovi... Ne mora da znači da su ti ljudi sami zaradili tih 180 hiljada... Tu su pare iz nasleđa, slamarice, prodaje imovine, privatizacije... E sad, dosta njih je pokupovalo te stanove na kredit, ali nisu retki ni oni koji su iskeširali stanove... Ne možeš reći da su ti ljudi neki bogataši, pre bi rekao sirotinja kojoj je veliki novac pao sa neba i koji nisu znali šta pametnije uraditi sa tim pa su pokupovali stanove...

Citat:
Odin D.:
Uostalom, za te pare se moze napraviti kuca od 500 kvadrata u krugu 10-12 km od Terazija. U 100 kvadrata mozes da zivis, a ostalih 4x100 da izdajes za po 400 evra.

Za te pare možeš da kupiš verovatno celu zgradu u Boru, ili 360 hiljada limenki kokakole, ili nešto slično... Ali to i dalje ne menja činjenicu da neko ko hoće da kupi stan na Novom Beogradu, za najgori krš u fazi raspada moraće da plati 1400 evra, odnosno za bilo šta pristojnije oko 2000 evra... Pri tome ovde ne pričamo o zgradama koje su van standarda i koje koštaju 2600+ evra po kvadratu (ne, to nisu zgrade pored arene, one su jednak krš kao i sve ostale na NBG-u)
[ Freespirit @ 03.08.2010. 09:58 ] @
@Ventura: OK je to sto pricas ali npr. itekako mozes da kupis stan na NBG kome je potrebno renoviranje za manje od 1400e, tipa za 1200e u blokovima. Mozda se ne pojavljuju sa tom cenom previse stanova po oglasima ali svakako da bi mnogi prodali za te pare posto prodaju za nesto vise i mesecima ga ne mogu prodati.

1. Da li se isplati kupiti stan ako bi rata kredita bila manja od rate iznajmljivanje, stana slicne kvadrature?
2. Sta mislite o kockicama, u bloku 30, kod novog Merkatora? Stanovi su do pre imali jako visoku cenu tamo, a i sada je dosta visoka cena i pored toga sto su gradjeni oko '75, ali npr. ima jako lep park/livadu izmedju zgrada, lokacija je odlicna, zgrade su male, 5 spratova/oduvek su bile na ceni, gradjene za generale, sto znaci da je kvalitetna gradnja. Postoji mogucnost da kupimo stan tamo za cenu za oko 1600 evra, sto je znatno manje od cena po kojima se prodaju stanovi tamo. Stan nije na prvom ni poslednjem spratu i ne gleda na park. Potrebno je renoviranje stana.
3. Gde su u Beogradu (prednost Novi Beograd) najbolji stanovi po odnosu cena/kvalitet?
4. Koju novogradnju preporucujete?
5. Niko nije definitivno objasnio kako se racuna sta pripada banci ako se zeli stan prodati posle nekog vremena.
[ deerbeer @ 03.08.2010. 10:19 ] @
Citat:

3. Gde su u Beogradu (prednost Novi Beograd) najbolji stanovi po odnosu cena/kvalitet?

Novi Beograd bilo sta sem onog dela kod Fontane i studenjaka .
To su najstarije zgrade i pretezno su ruine , tamo se ne isplati kupovati za te pare .

Citat:

4. Koju novogradnju preporucujete?

Diskutabilno . U sustini bilo koja dok je legalna 100% .
[ Roker23 @ 03.08.2010. 10:33 ] @
ono sto ja znam jeste da nikada nista ne bih ni pokusao da gradim u beogradu, jer tamo te ceka u svakoj opstini beogradska gradjevinska mafija opstinara, da ti uzme ako treba i crno ispod nokta.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 10:38 ] @
meni nisu jasni ljudi koji u najgore infrastrukturno resenom gradu u evropi , u Beogradu, daju 180.000 evra za stan od 80 kvadrata i 15.000 evra za garazu dok recimo u ostatku Srbije mozes kupiti za nekih 40tak hiljada evra kucu od 100 kvadrata sa 10 ari placa i sve garazom :)
[ boccio @ 03.08.2010. 10:41 ] @
Citat:
Freespirit
2. Sta mislite o kockicama, u bloku 30, kod novog Merkatora? Stanovi su do pre imali jako visoku cenu tamo, a i sada je dosta visoka cena i pored toga sto su gradjeni oko '75, ali npr. ima jako lep park/livadu izmedju zgrada, lokacija je odlicna, zgrade su male, 5 spratova/oduvek su bile na ceni, gradjene za generale, sto znaci da je kvalitetna gradnja. Postoji mogucnost da kupimo stan tamo za cenu za oko 1600 evra, sto je znatno manje od cena po kojima se prodaju stanovi tamo. Stan nije na prvom ni poslednjem spratu i ne gleda na park. Potrebno je renoviranje stana.

Heh, zivim prekoputa... I to je upravo onaj value (tj. nedostatak istog) o kom sam pricao u prethodnom postu.

Lokacija je sasvim cool, blizu reka, puno toga ti je na walking distance (banke, pijaca, TC merkator, arena, stagod). Medjutim, evo sta ti dobijas za 1600 kvadrat:
- park (o kojem pricas) me svaki put kad prodjem njime podseti na Henrija Sjenkijevica i "kroz pustinju i prasumu". Tuga...
- platoi izmedju kockica su radjeni onim crvenim ciglama koje su MOZDA bile cool i fancy kada je to napravljeno, sada su urnisane, razbijene, i imaju simpa "klackalica & mina" efekat koji je fenomenalan kad pada kisa pa te blato sljapne do nosa kad nagazis. Mogu da zamislim kako je devojkama u stiklama proci tuda...
- parking je f.cking nightmare ako nemas garazno mesto

da ne nastavljam, ispascu najgori h8er ;) to ti je manje-vise paradigma stanova na nbg... platis 2k EUR kvadrat da te zuzne kesa djubreta sa 12 sprata. A ako prihvatis sve ove stvari kao nuzno zlo i krenes linijom "jbg, sta ces, tako je svugde", onda ok - to ti je super ponuda i lokacija.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 11:13 ] @
najveca prevara ikada izvedena u beogradu je to sto je neko medijski ubedio 95% stanovnika srbije da stan u tom gradu vredi 2000 evra kvadrat

na osnovu cega?

na osnovu toga sto je to grad sa najgorom infrastrukturom u evropi , od gradova vecih od 1.5 miliona stanovnika?

na osnovu prosecne plate od 300 evra?


ja sam skoro zavrsio vikendicu na kopaoniku i sve me je kostalo nekih 300 evra po kvadratu , uradjeno u max fulu sve najbolje sto se moglo staviti je stavljeno.

e sad racunaj jos da na vecu kvadraturu cena je niza za jos najmanje 50 evra po kvadratu .

znaci realna cena novog kvadrata stana ili kuce u beogradu ne bi smela biti veca od 600-700 evra po kvadratu i to novog objekta. za ruinirane i stare cena je realna po meni od 400-500 evra po kvadratu u zavisnosti od stanja objekta i potrebe za investiranjem u renoviranje.

zato ja nikada necu kupiti stan u beogradu i investirati svoj novac tamo. nisam lud .

a jos manje razumem ljude koji kupe stan u beogradu da bi ga rentirali, a odnos izmedju prodajne cene kvadrata i kirije/rente je najnepovoljniji moguci verovatno u evropi.

zato ako bih hteo da platim kvadrat 2000 evra pre bih kupio stan u barseloni milanu torontu ili nekoj drugoj svetskoj metropoli i dao taj stan nekoj lokalnoj agenciji za nekretnine .

ne bih gubio vreme u raspadu zvanom beograd.





[ Horvat @ 03.08.2010. 11:18 ] @
@arsen, u svoj toj tvojoj kalkulaciji nisi napisao sta mlada mislio o svemu tome
sta ona trenutno radi? da li planira da se zaposli?

zutokljunac ti je dao dobar savet, ulozi jos malo u kosnice, malo se angazuj vise oko proizvodnje meda, pa polagano

da li je ta kuca trenutno useljiva? ili je u fazi raspada?

ako je useljiva,zasto je ne bi postepeno popravljao/nadogradjivao/sta god? sobu po sobu

nisi napisao u kom kraju je (kraj kojeg sela/u kojem selu) taj plac, pitam zato sto bi mozda mogao da ulozis u neki turizam, da napravis neku(ponovo, da prepravis kucu,manje vise) vikendicu ili cardu pa da to iznajmljujes ljudima (ako je blizu park prirode, to je veliki plus, sad ako je tek na 2km suma...onda zaboravi ovo sto sam pitao)
naravno, posto nemas zivi kes, morao bi kredit da uzmes

(off:jbte 180 000 za belville, koliko onda kostaju stanovi na knez mihailovoj? 100 000 kvm?)

edit:
inace sva ova prica me podsetila na jednu babu, kaze kad se ona s porodicom useljavala u kucu, u pocetku su ziveli samo u jednoj sobi svi (muz,zena,dete) i polako posle kupovali namestaj za ostatak kuce, tj ostale sobe
danas, kada se ljudi useljavaju u kuce/stanove, ako nije sve ganz novo i popunjeno ni ne pomisljaju da se usele

baba je u pravu
jos uzmite cinjenicu da kad je ona bila mlada, da je zivot bio mnogo lagodniji no sada, pa nisu bili tako optereceni time, a danas kad se nema uglavnom, svi bi sve najnovije, plazma televizore i kozne garniture...

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 03.08.2010. u 12:30 GMT+1]
[ ventura @ 03.08.2010. 11:44 ] @
Citat:
boccio:
da ne nastavljam, ispascu najgori h8er ;) to ti je manje-vise paradigma stanova na nbg... platis 2k EUR kvadrat da te zuzne kesa djubreta sa 12 sprata. A ako prihvatis sve ove stvari kao nuzno zlo i krenes linijom "jbg, sta ces, tako je svugde", onda ok - to ti je super ponuda i lokacija.

Nisi hejter ni malo, apsolutno delim tvoje mišljenje...

I ja sam u poslednjih par godina aktivno u toj tematici oko stanova... Po meni najbolji deal (cena/sve ostalo) je lisičji potok (lokacija iza belog dvora) gde možeš kvadrat nove gradnje naći po 1300-1400 evra.. Međutim na kraju smo se odlučili za NBG, i tek sad kad živim tu vidim koliko je zgodno da ti je sve pod nosem, i da si bukvalno na par minuta od svega.

Možda zvuči snobovski, ali ja ni po koju cenu kvadrata ne bi pristao da živim u zgradi gde je gađanje kontejnera sa 12tog sprata omiljeni sport, gde liftovi smrde na mokraću, a u podrumu moraš dobro da gledaš da se ne nabodeš na neki špric, gde komšije kradu sijalice iz hodnika, a otirač ispred praga nestane brzinom svetlosti, gde živi gomila penzionera besnih na ceo svet koji po ceo dan presavijaju tabake.. itd itd...

Rešenje ovoga je kupiti stan tamo gde je kvadrat dovoljno skup da neće privući masu, eg. u ovom slučaju €2300+. Sa jedne strane Belvil je jako dobar u smislu da će svako ko kupuje stan na komad pre otići tamo za 2100 evra, nego da ode u nemerljivo bolju zgradu/kraj/komšiluk za 2300 evra. Nije mi bitno da mi je komšija direktor banke, ili lovator, ali mi je bitno da je komšija kupio stan za svoj zarađeni novac. Zašto? Pa zato što neko kada dobije nešto (u starim zgradama većina stanova je dobijena na ovaj ili onaj način, nije kupljena), ili u novim kada kupe stan na osnovu love koja im je pala sa neba, oni se tako i ophode prema tom stanu/zgradi. Ja ne želim da imam komšiju koji će đubre ostavljati ispred vrata, čije dete će išarati lift, ili koji neće da plati za krećenje hodnika kada to bude potrebno. Ja želim da imam komšije koje će se prema zgradi ponašati jednako kao i prema svom stanu, a kad je nekom nešto palo sa neba, odnosno bez mnogo muke je došao do istoga, tako se prema tome i ponaša. Možda zvuči snobovski, ali je tako, i to kažem iz iskustva a ne napamet.

Citat:
Horvat:
(off:jbte 180 000 za belville, koliko onda kostaju stanovi na knez mihailovoj? 100 000 kvm?)

Pa Belvil je do skora koštao 2100 evra po kvadratu, tj. najveći broj stanova je kupljen upravo po toj ceni. Suluda cena za socijalne stanove na štajgi, ali šta ćeš..
Deltin PR je uspeo da ubedi masu da su ti stanovi ne znam kakva ekskluziva, pa smo sada dobili fanboy efekat svih koji su pokupovali tamo stanove, iako su videli da su napravili teški zájeb, oni sada još više hvale svoju investiciju kako ne bi ispali glupi.
[ žutokljunac @ 03.08.2010. 12:00 ] @
Citat:
Roker23
ja sam skoro zavrsio vikendicu na kopaoniku i sve me je kostalo nekih 300 evra po kvadratu , uradjeno u max fulu sve najbolje sto se moglo staviti je stavljeno.

e sad racunaj jos da na vecu kvadraturu cena je niza za jos najmanje 50 evra po kvadratu .


Pa ti si viđen za preduzimača. Pare ćeš da namlatiš. Još ako umeš dosta toga sam da sazidaš, lepo pripremi 50k evra, i kreni u biznis. Počneš tako što kupiš mali plac u Sremčici, sazidaš dva dvosobna stana, i sve te ispadne manje od 50k.
[ Freespirit @ 03.08.2010. 12:16 ] @
Ventura, pa zar nije i dalje u Belvilleu cena 1950e+PDV, nakon onih 1750 za privilegovane koji su kupovali prvi i 1850e? Sto se tice NBG a da je novogradnja, pored onih zgrada oko Arene, gde je kvadrat ako se ne varam oko 2400e, pretpostavljam da ima i novogradnje u bloku 21, bilo je pre prodaja zgrade u Jurija Gagarina kod Piramide, zatim preko puta Megatrenda, grade se stanovi kod Vig Plaze koji ce biti verovatno najskuplji na NBG. Meni je nelogicno zasto su svi stanovi u Belvilleu iste cene, bez obzira na kvadraturu i sto bi se moglo razmisliti o snizavanju cene da se prodaju neprodati stanovi se trziste promenilo od pre. Btw. to stoji za masovnost sto kazes, ali ja smatram da se najbrze proda (cesto je to tako za sve), ono sto je najjeftinije i najskuplje. Smatram da uvek ima dovoljno onih koji ce da plate to najskuplje. Kako znas da su kupci u tvojoj zgradi kupili stan od zaradjenih para a ne isto kao i mnogi drugi koji kupuju stanove za pare od nasledstva, prodaje kuce u CG itd?

Boccio, to sve stoji, iako taj park je super uvek kada ga pokose, to ispred zgrade za ploce klackac istoji stoji, generalno te zgrade nista nisu menjane vecina od kada su napravljene, ja se uvek pitam zbog cega placam ono odrzavanje od 500-600 dinara mesecno, pored standardnog odrzavanja sto placamo. Razlog zbog cega zgrade a ni mnogi stanovi nisu nista menjani su zato sto su dobijeni prakticno dzabe, za mnoge. Meni je neverovatno kako neko moze da zivi toliko godina u stanu a da ga ne odrzava kako treba, uredjuje itd, kada tamo provodi najveci deo vremena.

Ali isto je takva cinjenica da ce taj kraj uvek imati jaku cenu jer se sve vise razvija NBG, pre svega u poslovnom smislu. Sto se tice parka, iako zna da bude nesredjen kad je nepokosen, posto je ogradjen zgrada predstavlja pravu oazu u centru NBG, malo gde se to u centralnoj oblasti BG moze naci.

Znaci, ti si prihvatio to sve i ipak odlucio da kupis stan, ako sam dobro razumeo?

Kada se spominje Bec, Budimpesta i drugi evropski gradovi, ako se ne varam tamo uglavnom svako moze da kupi stan ko ima novca i da ga izdaje, posto moze da zivi tamo samo ako ima boravisnu dozvolu, zar ne? Ali ne pravi se problem za kupovinu, kako znam. "Samo" sto je potrebno da imas kes da ga kupis.

Sto se tice kupovine stana u BG - ne mislim da su cene opravdane pogotovo u odnosu na evropske metropole koje nude mnogo vise, ali svidjalo se to nekom ili ne, Beograd za najveci broj gradjana nase zemlje i pruza najvise, jer dzabe i jeftiniji stan negde drugde ako ce problem biti posao ili manja plata, a cesto su i mnoge druge oblasti slabije poput zdravstva i obrazovanja. Takodje, dobar stan, na dobroj lokaciji koji je naravno i skuplji ce cesto i posle vise godina vredeti isto ili vise u odnosu na jeftinije stanove npr. u blokovima, pa na to treba da se gleda i kao na investiciju.

[Ovu poruku je menjao Freespirit dana 03.08.2010. u 13:28 GMT+1]
[ etjen @ 03.08.2010. 12:40 ] @
napisaću još jednom (iako sam po raznim temama već pisao)
Cene stanova u oglasima i ono što se realno prodaje nemaju veze jedno sa drugim. Cene kvadrata u poslednjih godinu dana padaju i dalje je sve manje ljudi premno da daje keš za stan.
Uglavnom se prodaje ono što je uknjiženo, preko kredita.

Cene padaju i vrlo je verovatno da će još padati.

Cene rente su neverovatno pale u poslednjih pola godine. Čak i do 30%.
[ ventura @ 03.08.2010. 12:42 ] @
Citat:
Freespirit: Ventura, pa zar nije i dalje u Belvilleu cena 1950e+PDV, nakon onih 1750 za privilegovane koji su kupovali prvi i 1850e?

Čuo sam da su spustili cene na 1800 pa na 1600 (plus PDV)... Imaju i dalje gomilu neprodatih stanova, pa moraju da spuštaju...

Citat:
Freespirit:
Sto se tice NBG a da je novogradnja, pored onih zgrada oko Arene, gde je kvadrat ako se ne varam oko 2400e,

Kod Arene ne treba kupovati ni za živu glavu.. To je takvo smeće od zgrada da je to neverovatno... Zgrada napravljenja pre 2-3 godine, a ono u ulazu pločice sve ispucale od zime, ostao samo go beton... Hodnici kao iz horor filma, a 'unutrašnje' instalacije ko da sam ja radio zavezanih očiju i to levom nogom... Ovo unutrašnje sam stavio pod navodnike pošto cevi od kanalizacije opušteno idu kroz hodnike... O haosu od kablovske televizije ni da ne pričam... Izgleda je nauka da neko ko projektuje zgradu zadnjih 10 godina provuče jednu praznu kanalicu, da ti silni kablovi ne moraju da vise po hodniku nego da se kulturno provuku.


Citat:
Freespirit:
Kako znas da su kupci u tvojoj zgradi kupili stan od zaradjenih para a ne isto kao i mnogi drugi koji kupuju stanove za pare od nasledstva, prodaje kuce u CG itd?

Onaj ko kupuje stan na komad njega zanima samo cena. Recimo u Belvil su pohrlili svi, jer je kao nova zgrada, 'ekskluziva', i sl. I ti likovi sigurno ne bi kupili stan u novoj zgradi za 2300 evra po kvadratu, kad u Belvilu ima za 2100, jer je to njima isto... Ja stan ne kupujem na komad, i izuzetno mi je bitno gde se nalazi, kakav je komšiluk, da li stan gleda na park, deponiju, prugu i sl. Kakav je raspored prostorija, da li ima obezbeđenje/održavanje i sl.

Na šta će da liči Belvil kroz par godina možeš zaključiti iz samo jedne anegdote ... Gledam ja neki stan tamo, čovek je iz unutrašnjosti, ne živi u tom stanu, kupio je ćerci koja se udala i sad prodaje... Uglavnom tu on meni pokazuje stan, ide sva priča kako je to lux, kako je to ovo, kako ono (ne znam odakle ljudima ideja da je forma ideale lux nameštaj, i da je kuhinja od medijapana ne znam kakav bauk, al ajde)... I tako, ja njega pitam ima li zgrada/kompleks neko obezbeđenje, bar neko svremna na vreme da prođe, ulaz otključan a pored naselje puno cigana, ono nije baš bezbedan kraj... Naravno, ima obezbeđenje, kako nema... Ja pitam koliko košta mesečno, on me gleda začuđeno. Reko, koliko plaćate mesečno obezbeđenje/održavanje zgrade, i on na to "Ja da im plaćam? Ma šta ima da plaćam, pa znaš li ti koliko sam ja platio stan ovde, još i to da im plaćam! Ne pada mi na pamet!" ... Zamisli kako će tu da bude veselo kad Delta rasproda stanove i povuče svoje obezbeđenje (to sad rade da bi se videlo da je fancy, čim rasprodaju što bi više bacali pare na to)... Ne samo obezbeđenje već i održavanje zgrade... Danas u Beogradu obezbeđenje+održavanje košta 40-50 centi po kvadratu... Šta mislite koliko ljudi će biti voljno da daje 30-50 evra mesečno da bi imalo čist lift, ispravne sijalice u zgradi i sl... Ili kakva će zabava biti za 5 godina kada hodnicima bude potrebno krečenje... Šta mislite koliko vlasnika će smatrati da hodnicima nije potrebno krečenje i da se njima baš sviđa tako kako jeste... Ili nedajbože neka veća intervencija oko zamena pločica, ili farbanja gelendera pošto kolko vidim zgrada još nije ni useljena a gelenderi puni rđe...
Možda nekome to ne smeta, ali ja definitivno uopšte ne želim da imam takav komšiluk oko sebe, pa i po ceni da platim kvadrat nešto skuplje...

Što se tiče lokacija, koliko je meni poznato na Novom Beogradu ima svega par kvalitetnih objekata, ali i gde je cena shodna tome (nenormalno visoka).

Da kupujem stan u gradnji ovo bi uzeo u obzir:
PSP Farman (kod Airport Cityja)
Blok 11 (kod Kineske ambasade)
Meteori (kod Delta Cityja)

Od postojećih tu imaš Savograd i GTC Park Apartmane... To su veći projekti, a manjih zgrada ima nešto i kvalitetnih, ali to je sve individualno...

[Ovu poruku je menjao ventura dana 03.08.2010. u 13:55 GMT+1]
[ vilil1 @ 03.08.2010. 12:46 ] @
Citat:
Roker23
zato ja nikada necu kupiti stan u beogradu i investirati svoj novac tamo. nisam lud .

ne bih gubio vreme u raspadu zvanom beograd.


E bas steta. Zaista. Eto, Beograd propada bez tebe i tvojih 300eura u max fulu, sve najbolje sto se moglo staviti. Dobro rece @žutokljunac, ti bi mogao da se ubijes od para u Beogradu.

Eh, kad bi se ti predomislio... Beograd bi procvetao.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 12:48 ] @
Citat:
Pa ti si viđen za preduzimača. Pare ćeš da namlatiš. Još ako umeš dosta toga sam da sazidaš, lepo pripremi 50k evra, i kreni u biznis. Počneš tako što kupiš mali plac u Sremčici, sazidaš dva dvosobna stana, i sve te ispadne manje od 50k.


nista nisam sam radio vec sam iskljucivo placao majstore iz neposredne okoline po odredjenim stavkama. jedna ekipa je radila sivu fazu tj zidanje, druga podove i grejanje , treca plocice, cetvrta malteraciju fasadu i gletovanje i kazem ti ovoliko me kostalo .

samim tim ne vidim ekonomsku logiku da ikada ikome za bilo gde platim 6-7 puta vecu cenu po kvadratu od cene kostanja izgradnje gotovog objekta .
[ Roker23 @ 03.08.2010. 12:51 ] @
Citat:
E bas steta. Zaista. Eto, Beograd propada bez tebe i tvojih 300eura u max fulu, sve najbolje sto se moglo staviti. Dobro rece @žutokljunac, ti bi mogao da se ubijes od para u Beogradu.

Eh, kad bi se ti predomislio... Beograd bi procvetao.


ma ima vas veverica spremnih da plate kvadrat u zgradi staroj 100 godina 2000 evra kolko hoces :)

ne bi da vam smetam :)

ja sam ipak "ljakse" koji ne voli te soc-komunisticke kreature tipa navedenog beograda :)

mene beograd kao grad podseca na one brazilske favele stim sto za razliku od favela u brazilu gde kao gradjevinski materijali dominiraju lim i karton, beogradske favele gradjene od betona i celika .
[ Roker23 @ 03.08.2010. 12:54 ] @
gledam malopre oglase , u kraljevu 3 km od centra grada , 10 ari placa, kuca od 100 kvadrata sa garazom prodaje se 34.000 evra. znaci gazda bi dao verovatno za 30-32.000 ....

al bas zato sto 90% srbije sanja da zivi u ripnju, rusnju, krnjaci, rakovici , meljaku sremcici i ostalim favelama beograda - su cene u gradovima van beograda takve kakve su :)


znam slucaj jedan kuca od 200 kvadrata u samom centru kraljeva u blizini vodovoda prodata je 30tak hiljada evra, gazda otisao u beograd, da zivi i radi samo mi nije jasno sta ce tamo sa tim parama , dal ce da pazari livadu u batajnici ili pak garazu na vracaru i da je adaptira u stambeni prostor? :)
[ Horvat @ 03.08.2010. 12:55 ] @
Citat:
ventura
Možda zvuči snobovski, ali ja ni po koju cenu kvadrata ne bi pristao da živim u zgradi gde je gađanje kontejnera sa 12tog sprata omiljeni sport, gde liftovi smrde na mokraću, a u podrumu moraš dobro da gledaš da se ne nabodeš na neki špric, gde komšije kradu sijalice iz hodnika, a otirač ispred praga nestane brzinom svetlosti, gde živi gomila penzionera besnih na ceo svet koji po ceo dan presavijaju tabake.. itd itd...


ne zvuci snobovski,nego kulturno
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:00 ] @
Citat:

E bas steta. Zaista. Eto, Beograd propada bez tebe i tvojih 300eura u max fulu, sve najbolje sto se moglo staviti. Dobro rece @žutokljunac, ti bi mogao da se ubijes od para u Beogradu.

Eh, kad bi se ti predomislio... Beograd bi procvetao.


sustina moje price je da ste svi vi koji placate kvadrat stambenog prostora 1500-2000 evra, bez ikakve namere da bilo koga licno uvredim - za mene licno budale.

sad to sto je broj tih budala , prilicno veliki ne menja sustinu moje price.

na bilo kojoj tacki ove drzave , sem par izuzetaka , kvadrat stambenog prostora sve novo sistem kljuc u ruke sa placom i dozvolama ne kosta vise od 500 evra u proseku sa mozda izuzetkom centralnih beogradskim opstina zbog gradjevinske mafije i monopola.

i ja ne razumem tu logiku, srbija ima teritoriju povrsine 88.000 kvadratnih kilometara a grad beograd nekih kazi 400 kvadratnih kilometara , da svi zele tacnije vise od 2/3 srbije da se nagura na tih 400 kilometara teritorije dok ostatak od 85.600 kilometara zvrji gotovo skoro prazan.
[ deerbeer @ 03.08.2010. 13:02 ] @
@Roker23
Samo me zanima sta ce neko da radi na kopaoniku u tom stanu/kuci osim da odmara :D

Beograd je skup jer je velika potraznja i navala iskljucivo zbog posla i zarade i plus zbog gradjevisnke korupcije .
Kada ekonomska racunica za zivot tj. mogucnosti zaposlenja i zarade u bg-u i unutrasnjosti bude priblizno ista
cena kvadrata ce u bg-u biti mnogo manja .
[ dejanet @ 03.08.2010. 13:07 ] @
hmm, ima jedno 5-10% poslova koji mogu da se rade sa planine preko net-a ..
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:09 ] @
glavni razlog skupoce u beogradu nekretnina jesu gredjevinska mafija koja preko sistema izdavanaj dozvola pljacka potencijalne investitore, znaci vlast, kao i taj neverovatan trend da 2/3 gradjana srbije zeli da zivi u beogradu - po svaku cenu .

ljudi su srecniji da zive u golubaru ili spajzu na vracaru nego da zive u kuci od 200 kvadrata okruzenoj zelenilom u kraljevu , valjevu, nisu, krusevcu, <dopisi grad>

znam gomilu ljudi sto iz mog kraja sto iz drugih gradova koji su u beogradu , po svaku cenu, muce se i grce , dok im u rodnom mestu zvrje prazne ili poluprazne kuce od 100nak kvadrata u kojima ne zivi niko ili zive roditelji.

mislim meni je ceo taj trend jedan neverovatan paradoks.


al dobro, tu mi koji ostajemo da zivimo van beograda izvlacimo korist jer , za smesne pare kupujemo nekretnine ovih sto zele po svaku cenu da zive u beogradu :)

naveo sam primer kuce u kraljevu od 100 kvadrata u zelenilu sa 10 ari placa za 30tak hiljada evra

koliko kosta ista takva u beogradu? najmanje 10 puta vise zar ne ?

a zasto ? jel je ta u bgu kostala 10 puta vise da se napravi ? svakako ne

znaci cena je veca samo zbog lokacije tj trenda u srba da se svi nabijaju kao mravi u jedan isti mravinjak.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:10 ] @
Citat:
hmm, ima jedno 5-10% poslova koji mogu da se rade sa planine preko net-a ..


ja znam ljude sa kopaonika koji zaradjuju 100 evra dnevno na branju vrganja i borovnica preko leta a zimi rade na toj istoj planini druge razne poslove u turistickom centru :)
[ Horvat @ 03.08.2010. 13:14 ] @
sopocanac, svako nek ide kud zeli
i meni licno je bzvz takav nacin zivota (dobro si napisao, u golubarniku),ali nekima se to svidja
ako je njima to dobro,meni je jos bolje (za njih)

ali opet mnogi idu u bg (ako izuzmeno one "bg je fancy") zbog zadnje trunke nade da nadju neki iole ozbiljniji posao

sto se tice cena da su svuda ispod 500e/kvm, zavisi od lokacija u gradu,plus,ako su stanovi u pitanju, tu je tek veca cena

naravno, ovo ne vazi za npr. bor, ali vazi za npr. ns, pa cak i za vs i su, kao i mnoge druge gradove
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:19 ] @
Citat:
@Roker23
Samo me zanima sta ce neko da radi na kopaoniku u tom stanu/kuci osim da odmara :D

Beograd je skup jer je velika potraznja i navala iskljucivo zbog posla i zarade i plus zbog gradjevisnke korupcije .
Kada ekonomska racunica za zivot tj. mogucnosti zaposlenja i zarade u bg-u i unutrasnjosti bude priblizno ista
cena kvadrata ce u bg-u biti mnogo manja .


beograd je grad administracije. to je grad koji prakticno nista ne proizvodi skoro, grad sa izuzetkom mozda IT sektora koji nema nijednu proizvodnju skoro bilo cega, sto je neverovatna stvar sobzirom da u tom gradu zivi 1/3 stanovnika ove zemlje.

svi ostali poslovi u bankama , ceo taj usluzni sektor je usko vezan za tu administraciju kao prst za nokat.

10 poslova na budzetu 9 se otvori u beogradu.

po meni taj sistem , je neodrziv na duzi rok.

i mora da propadne

evo vec propada , jer kaze statistika u beogradu u 2009 propalo 42% malih firmi.
[ deerbeer @ 03.08.2010. 13:20 ] @
Citat:

ljudi su srecniji da zive u golubaru ili spajzu na vracaru nego da zive u kuci od 200 kvadrata okruzenoj zelenilom u kraljevu , valjevu, nisu, krusevcu, <dopisi grad>

Ima tu istine , mnogi idu a ostavljaju zaparlozenu zemlju i njivu od koje mogu pristojno da zive .
Ali ima mnogo onih koji to nemaju .
A u pomenutim gradovima privreda je skoro mrtva i vlada velika nezaposlenost .
Od cega ce da zive u tom jeftinom stanu/kuci ako u tom gradu nemaju posao ?


[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:25 ] @
tacno je da je privreda mrtva , ali se uvek moze raditi nesto . moze se pokrenuti kakav takav mali biznis i nesto izvoziti van granica ove zemlje, bilo sirovine, bilo gotov proizvod, bilo znanje. poenta je sto vecina tih ljudi nema nikakvu ideju u zivotu, i sto zive kao ovce, idu po automatizmu za ovnom predvodnikom ma gde to bilo , makar isli svi zajedno u provaliju.

eto dao sam ti primer ljudi koji beru borovnice i vrganje i od toga lepo zive.

sustina je sto nas covek , srbin, ne razmislja tako u vecini slucajeva da nesto radi i proizvodi, nego razmislsja na foru kako i gde mogu da se uvalim u neku kancelariju, sedim 8 sati na radnom mestu, radim efektivno 2 do 3, i primam platu za to svaki mesec

to je logika i sistem koji se furao od pocetka komunizma , jos od 1945 i taj sistem zivota i dalje zivi u vecini gradjana ove zemlje.

Komunizam kao ideologija jeste mozda propao, al on i dalje zivi u glavama mnogih ljudi ove zemlje.

Najpozeljniji poslovi u svim zemljama su privatan sektor, tipa berza, IT sektor i slicno samo je u Srbiji najpozeljniji posao na drzavnoj sisi. A 90% tih poslova na sisi , i to onih najplacenijih je upravo u Beogradu.

bio sam pre nekoliko meseci kod drugara iz rodnog kraja , koji je uzeo stan kao podstanar na vracaru, i sedim ja kod njega u gajbi, i ladno gledam kroz prozor i vidim komsiju kako pravi neku tursiju na terasi ili sta vec. onda skapiram da je tu sve tako nabijeno na mali prostor , da ako hoces da vodis ljubav sa svojom zenom mora navuces sve roletne na prozore u suprotnom ceo komsiluk od preko puta ima besplatan bioskop.

i niko ne moze mene da ubedi , da moja kuca od 150 kvadrata sa dvoristem od 12 ari , vredi manje nego taj pisljivi golubarnik na vracaru od 50 kvadrata.

mozda za vecinu u novcu i na trzistu da - ali sto se tice one upotrebne vrednosti , za mene u svakom slucaju ne.
[ Horvat @ 03.08.2010. 13:27 ] @
Citat:
Roker23: tacno je da je privreda mrtva , ali se uvek moze raditi nesto . moze se pokrenuti kakav takav mali biznis i nesto izvoziti van granica ove zemlje

ovaj,a od kojih para?
ono sa 100 e mozes zapoceti...kakvu proizvodnju?

a i vec vise puta su razni ljudi ovde rekli, nisu svi stvoreni za poslodavce/preduzetnike, niti imaju ambicija da to budu

Citat:

eto dao sam ti primer ljudi koji beru borovnice i vrganje i od toga lepo zive.

a cije su te borovnice i vrganji?
ajd gljive su verovatno iz sume, a borovnice? ide po tudjoj njivi ili sta?
[ ventura @ 03.08.2010. 13:37 ] @
Citat:
Roker23
eto dao sam ti primer ljudi koji beru borovnice i vrganje i od toga lepo zive.

Ako ćemo preciznije, borovnice ne smeš da 'češljaš', a ručno branje im se ne bi isplatilo.. Vrganje možeš da bereš samo za lične potrebe, a ako te šumar uhvati sa 50 kila vrganja, teško ćeš mu objasniti da je to samo za tvoju ličnu konzumaciju...

[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:42 ] @
Citat:
Ako ćemo preciznije, borovnice ne smeš da 'češljaš', a ručno branje im se ne bi isplatilo.. Vrganje možeš da bereš samo za lične potrebe, a ako te šumar uhvati sa 50 kila vrganja, teško ćeš mu objasniti da je to samo za tvoju ličnu konzumaciju...


ovo jednostavno nije tacno. dodji evo sad ti ej na kopaoniku bas sezona branja borovncia da vidis , kako svi ti koji od toga zive, beru te borovnice cesljanjem a samo turisti i obicni smrtnici rucno .

isto vazi i za vrganje.

[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:44 ] @
Citat:
a cije su te borovnice i vrganji?
ajd gljive su verovatno iz sume, a borovnice? ide po tudjoj njivi ili sta?


nisu nicije. i jedno i drugo raste u sumama i na livadama u drzavnom i privatnom vlasnistvu . sada te na drzavnom nece i nema ko da bere, a ni ove vecinu na privatnom , jer su ti cije su te sume odavno otisli za beograd i ostavili svoja zaparlozena imanja iza sebe koja ne obilaze vise od 1-2 put godisnje, sto je i razumljivo ,jer su se u beogradu zaposlili na poziciji nekog budzetskog apartcika, imaju 30 dana odmora godisnje maksimum, a zena i deca hoce da idu na more i tako to , pa jasno zasto nemaju vremena da obilaze svoje zapustene posede.

u vecini tih sela nema ko da obere jabuke i sljive u dvoristima sa zatvorenim kucama , a kamoli da ide u sumu da bere borovnice i vrganje.
[ Horvat @ 03.08.2010. 13:47 ] @
Citat:
Roker23: ovo jednostavno nije tacno. dodji evo sad ti ej na kopaoniku bas sezona branja borovncia da vidis , kako svi ti koji od toga zive, beru te borovnice cesljanjem a samo turisti i obicni smrtnici rucno .

isto vazi i za vrganje.


javi se za 5-10 godina kada ne bude vise ni 1 borovnice/vrgnja ;)

Citat:
Roker23: jer su ti cije su te sume odavno otisli za beograd i ostavili svoja zaparlozena imanja iza sebe koja ne obilaze vise od 1-2 put godisnje

cek sad, znaci ja ako ostavim svoju sumu (znaci moja je) i u njoj borovnice (npr) i ne obilazim je/ ne berem borovnice
ti imas "pravo" da mi POKRADES borovnice?!?!

hajde na javnim povrsinama sto zalaze (sto se cesljanja tice,vrati se na prvi deo poruke), ali po privatnim,cccc...
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:51 ] @
borovnica i vrganja ce uvek biti - oni su samoobnovljivi.

tacno je da se stablo borovnice donekle ostecuje cesljanjem al na kopaoniku ljudi to rade vec ja sto znam najmenj 15 godina i ta stabla su i dan danas ziva i zdrava i svake godine na istim tim mestima opet radjaju borovnice.

a sto se tice onog tvog pitanja o branju istih u privatnim sumama - a odkud ti znas da su te borovnice i vrganji uopste tu i bili kad uopste nisi tu :)

drugo ako nisi znao, ako se ne oberu kad im je vreme oba artikla nestanu iz suma ko da ih nikad nije ni bilo :)

drugo odkud neko zna cija je neka suma dal je drzavna ili privatna osim ako ne radi u katastru? :)

nijedna od tih suma i livada nije ogradjena tuda moze da ide seta prolazi i dolazi kako ko hoce ....

[ Freespirit @ 03.08.2010. 13:55 ] @
Zaboravio sam na Savagrad i GTC Park. Pre kad sam gledao taj Park je valjda bio rasprodat ili je ostalo svega par stanova a Savograd je svakako way out of my league barem po onim nekim clancima u novinama o ceni kvadrata tamo i ko tamo ima stanove.

Odrzavanje u Belvilleu je kako znam oko 20e mesecno, i valjda se kupac pri kupovini stana obaveze ugovorom da ce ga placati da ne bi bila ona varijanta da stanare sa prizemlja i prvog sprata bude briga da li lift radi ili ne radi ili te varijante oko krecenja i slicno. Generalno, tamo ce morati proteci jos dosta vremena da okolina bude humanizovana, mislim da ima neku sadrzajnu infrastrukturu a ne samo mesto za trosenje para, jer trenutno nema toga, jedino da se predje ulica i proseta Savskim kejom. Meni je malo bezveze tamo sto je toplana a i za GSP.

[ ventura @ 03.08.2010. 14:00 ] @
Citat:
Freespirit
Odrzavanje u Belvilleu je kako znam oko 20e mesecno, i valjda se kupac pri kupovini stana obaveze ugovorom da ce ga placati da ne bi bila ona varijanta da stanare sa prizemlja i prvog sprata bude briga da li lift radi ili ne radi ili te varijante oko krecenja i slicno.

Ja se samo nasmejem kad čujem takvu izjavu :)

"Obavezali ih ugovorom" :)

Čime tačno? Kakvi su penali za nekoga ko ne plaća? Oduzeće mu stan i naplatiti potraživanja? Zabraniti pristup stanu?

Da se ne lažemo, ta stavka je samo jedno mrtvo slovo na papiru koje služi da bi se eto neko ko je zabrinut sa tim malo primiri...

@Roker23: Pročitaj pravilnik nacionalnog parka ili priupitaj Rajka šumara oko pravila branja borovnica i vrganja...
[ Horvat @ 03.08.2010. 14:02 ] @
Citat:
Roker23
a sto se tice onog tvog pitanja o branju istih u privatnim sumama - a odkud ti znas da su te borovnice i vrganji uopste tu i bili kad uopste nisi tu :)
da se drugacije izrazim
koji k. si krocio preko mrginja koji deli MOJU sumu i tvoju/javnu

makar na toj zemlji bilo i drvo koje radja zlatne jabuke, ti bez moje dozvole NEMA STA TAMO DA TRAZIS, osim ako nisi pandur sa sudskim nalogom

---
sto se tice vecnosti, ukoliko to niko ne odrzava i samo uzima odatle - nece vecno trajati (posto i sam kazes da nije "rekreativno branje", nego cesljanje)

Citat:


drugo ako nisi znao, ako se ne oberu kad im je vreme oba artikla nestanu iz suma ko da ih nikad nije ni bilo :)

znao sam ;)
i?

mozda sam ja to posadio za ukras, mozda sam posadio da se zivotinje (sem ljudi) slade tim plodovima, moja stvar

Citat:

drugo odkud neko zna cija je neka suma dal je drzavna ili privatna osim ako ne radi u katastru? :)

nek sazna
[ Roker23 @ 03.08.2010. 14:16 ] @
Citat:
da se drugacije izrazim
koji k. si krocio preko mrginja koji deli MOJU sumu i tvoju/javnu

makar na toj zemlji bilo i drvo koje radja zlatne jabuke, ti bez moje dozvole NEMA STA TAMO DA TRAZIS, osim ako nisi pandur sa sudskim nalogom


ti bre nikad nisi izgleda setao livadama i sumama tj prirodom da jesi znao bi da nema nikakvih granica ograda , da osim ovih iz katastra niko nema pojma koja je suma cija. a i ti sto tu zive , u tu sumu udju 2 put godisnje kad idu u drva , i to je sve neki i nikad.
[ Horvat @ 03.08.2010. 14:19 ] @
ne boj se, setao sam ;)

i to nije nikakvo opravdanje, ako vec zalazis u sume SA NAMEROM DA BERES, RADI PRODAJE informisi se!

izgleda da nema druge no da se dizu bedemi oko suma

inace, evo ti izvod iz pravilnika
Citat:

KORIŠĆENJE FLORE I FAUNE

član 12.

Korišćenje flore i faune u Nacionalnom parku Kopaonik (lekovitog bilja, šumskih plodova,
gljiva, lovne i ribolovne faune, pašnjaka i dr.) može se vršiti pod sledećim uslovima:
1.mogu se koristiti one vrste flore i faune čije korišćenje i promet nije zakonom i drugim
propisima zabranjen, a u skladu sa šumskim, lovnim i ribolovnim osnovama Nacionalnog parka;
2.branje, odnosno sakupljanje lekovitog i drugog bilja, šumskih plodova, gljiva, kao i pčelarenje
i pašarenje stokom može se vršiti samo uz prethodno odobrenje Preduzeća, kojim se određuje
područje, način i vreme branja i korišćenja;

3.vrste flore i faune koje su zaštićene posebnim aktom o kontroli korišćenja i prometa divljih
biljnih i životinjskih vrsta koriste se na način i pod uslovima utvrđenim tim aktom;
4.na ribolovnim vodama u Nacionalnom parku zabranjen je ribolov, izuzev na delovima voda
određenim za te namene i to na način i pod uslovima koje odredi preduzeće;
5.divljač u Nacionalnom parku se ne može loviti, izuzev ako se to predvidi lovnom osnovom, uz
odobrenje Preduzeća i uz pratnju nadzornika Nacionalnog parka;
6.pašarenje stoke vrši se na prostoru gde je dozvoljena paša pod nadzorom čuvara stoke.


Citat:
da osim ovih iz katastra niko nema pojma koja je suma cija. a i ti sto tu zive , u tu sumu udju 2 put godisnje kad idu u drva , i to je sve neki i nikad.

ako ne znas cije je - NE IDI TAMO!

btw, i vecina njiva nije ogradjena, pa je l to znaci da kome god prdne na pamet treba da seta po sred tudje njive i uzima sta mu treba?
[ Roker23 @ 03.08.2010. 15:17 ] @
to sto ti pricas je teorija. on osto ti ja pricam je praksa.

naravno da ova lopovska drzava zeli da oglobi i popljacka narod gde god moze. i naravno da se ljudi trude da zaebu lopovsku vlast gde god mogu. to nije nista novo.

ipak ja sam na strani naroda, jer ne postoji narod radi drzave vec drzava radi naroda.
[ Horvat @ 03.08.2010. 15:20 ] @
tebi je unistavanje prirode "zaj*bati drzavu"? :(((
e jadni smo mi (tj priroda) kraj takvih ljudi...

i "zaj*bi drzavu" je kad ti meni krades sa zemlje? :((
[ Roker23 @ 03.08.2010. 16:20 ] @
pa narod mora hleba da jede i hrani decu . kad ti vlast otima ko recimo agencijama za nekretnine 9000 evra godisnje na ime nekakvih haraca taksi i cega ne vec , ljudi se snalaze da prezive kako znaju i umeju. a ovi koji se ne snadju , stave katanac na vrata i zatvore firmu.
[ Horvat @ 03.08.2010. 16:36 ] @
kakve veze bilo kakva "firma" (preduzece) ima sa kradjom i sa unistavanjem prirode?
je l oni beru iz sume (ne za sopstvene potrebe da se malo zaslade,nego unistavaju odredjene biljke) i sa tudjih poseda pa prodaju preko svojih preduzeca? ;)

slazem se ja,mora da jede i sve to, ali kradja nije resenje

nije ni cudo sto ovo nije izazvalo neku veliku hajku,nema veze sto je to kradja nekretnine, "narod mora da jede hleba i sve to", "zaj*bali su drzavu"
[ MatezYU @ 06.08.2010. 10:32 ] @
Trenutno se nikako ne isplati kupovati stan na kredit. Postoji vise razloga za to.
Cena kvadrata je precenjena. Kamate su bezobrazno velike. Plate su vezane za dinar, a kredit indeksiran u CHF ili EUR.
Sami smo svedoci kako je za pola godine dinar oslabio 15%... Takodje su plate zamrznute.

Ako nemate dece najbolje je ziveti u renti za pocetak (traziti sto manji stan npr. garsonjeru ili jednosoban).
Recimo da svaki mesec odvajate 500e za stan. Platite kiriju 200e i onih 300e stavite na stednju. Za godinu dana se ustedi 300e x 12 meseci = 3600e. Ako se ovaj novac oroci (uzmimo da je kamata 5% mada ima i banaka koje daju vece kamate), dobija se 180e na godisnjem nivou.

Trenutno su mnogo vece kamate na stambene kredite nego na stednju. Samim tim je isplativije ziveti kao podstanar jedno vreme i stedeti. Stisnuti se i sa strane gledati kako se stvar odvija. Izabrati najbolji trenutak i onda kupiti stan. Mozda odredjeni deo novca sakupiti i posle uzeti kredit na neki manji iznos.
[ srdjee @ 06.08.2010. 10:36 ] @
^^ Pa i gazdi se renta placa u evrima, uglavnom, tako da je 200e gazdi ili banci isto ...
[ Horvat @ 06.08.2010. 10:38 ] @
Citat:
MatezYU: Takodje su plate zamrznute.

u drzavnim sluzbama
Citat:

Recimo da svaki mesec odvajate 500e za stan. Platite kiriju 200e i onih 300e stavite na stednju. Za godinu dana se ustedi 300e x 12 meseci = 3600e. Ako se ovaj novac oroci (uzmimo da je kamata 5% mada ima i banaka koje daju vece kamate), dobija se 180e na godisnjem nivou.

posto si vec posredno (pominjuci zamrznute plate) pomenuo drzavnu sluzbu, "obicni sluzbenici" imaju platu oko 20 000 (manje vise par kila) - kako odatle izdvojiti 500 eura?

(p.s. stoji ono s pocetka u potpunosti i da su precenjeni kvm i da je uzas kamata, a i poslovi su jako nestabilni)
[ boccio @ 06.08.2010. 14:38 ] @
Citat:
MatezYU: Cena kvadrata je precenjena. Kamate su bezobrazno velike. Plate su vezane za dinar, a kredit indeksiran u CHF ili EUR.
Sami smo svedoci kako je za pola godine dinar oslabio 15%... Takodje su plate zamrznute.

Ovo cesto cujem u poslednje vreme (par godina?), i mislim da bi trebalo poraditi malo na toj zabludi koju ocigledno mnogi gaje.

Cena flase vode u Sahari je precenjena. Ali to ne znaci da ce ikad pojeftiniti :) Da sad ne mlatim sa onim "roba vredi koliko kupac hoce da plati...", cinjenica je da u Beogradu nece pojeftiniti nekretnine dogod je potraznja veca od ponude. A to se nece desiti, odnosno, desice se kada se jedan od dva moguca uslova za to ostvare:
1) Narod prestane da se doseljava u Beograd iz provincije, time u velikoj meri doprinoseci disbalansu ponude/potraznje
2) Pocnu optimalno da se grade kvalitetne nekretnine po periferiji, uz pratecu infrastrukturu (mostovi, ring oko beograda, etc.) cime bi lokacije udaljene kolima 20-30 minuta od centra postale popularne i "rasteretile" potraznju na novom beogradu, banovom brdu i sl.

A posto NISTA od ovoga nece da se desi, mozemo do letnji dan u podne kukati kako su nekretnine precenjene... Cinjenica stoji da kupovina nekretnine po trenutnim cenama nije dobar value (kao sto disutovasmo na ovoj temi), ali tu imas prosto izbor da ne kupis stan i tacka.
[ ventura @ 06.08.2010. 15:08 ] @
Citat:
boccio:
1) Narod prestane da se doseljava u Beograd iz provincije, time u velikoj meri doprinoseci disbalansu ponude/potraznje
2) Pocnu optimalno da se grade kvalitetne nekretnine po periferiji, uz pratecu infrastrukturu (mostovi, ring oko beograda, etc.) cime bi lokacije udaljene kolima 20-30 minuta od centra postale popularne i "rasteretile" potraznju na novom beogradu, banovom brdu i sl.

A posto NISTA od ovoga nece da se desi, mozemo do letnji dan u podne kukati kako su nekretnine precenjene...

Stavka br.1 se već dešava.

Uvek će se u Beograd doseljavati ljudi sa strane, međutim jedno je kad neko proda njivu i sve što ima i doseli se u grad, a drugo je kad proda njivu za enorman novac jer je naglo postala vredna (slučaj u crnoj gori, zemlja pored autoputa i sl.), ili mu isti na neki način padne sa neba (privatizacije, otpremnine), pa pošto ne znaju šta će sa tolikom količinom love, onda kupuju stanove bez da pitaju za cenu i bez namere da žive u njima...

Jedno je kad ti imaš u džepu 70 hiljada evra, a vlasnik ceni stan 100 hiljada, pa se cenkaš, pa ga nekako spustiš na 80 hiljada, pa onih 10 još nekako skrpiš i kupiš stan... A sasvim je druga situacija kad tebi padne sa neba 200,300, 500 hiljada evra, dođeš u Beograd, kolko košta stan? 100 iljade? Evo još 5 iljade da ga lepo okrečite, lova na sto, tras. Još ako je stan na Slaviji (koju ljudi iz unutrašnjosti iz ko zna kog razloga smatraju za apsolutni centar beograda) ili kod Vuka gde ćeš veće radosti.. Mada ni Arena ne zaostaje za Slavijom mnogo u poslednje vreme...

Stanovi u Belvilu. To je čist dokaz onoga o čemu prčam. Koliko ljudi iz Beograda je tamo kupilo stan? Procentualno jako malo. Zašto? Pa zato što znaju da se taj Belvil za 5 godina neće ništa razlikovati od paviljona koji su u komšiluku.. Drugo neće da žive pored želežničke i autobuske stanice, drugo suludo je dati 2100 evra za stan tamo. Dakle stanove su kupovali uglavnom ljudi iz unutrašnjosti kojima je preko medija godinama nabijana u grlo priča da se radi o ne znam ni ja kako ekskluzivnim stanovima.
[ Roker23 @ 06.08.2010. 18:22 ] @
Citat:
Ovo cesto cujem u poslednje vreme (par godina?), i mislim da bi trebalo poraditi malo na toj zabludi koju ocigledno mnogi gaje.

Cena flase vode u Sahari je precenjena. Ali to ne znaci da ce ikad pojeftiniti :) Da sad ne mlatim sa onim "roba vredi koliko kupac hoce da plati...", cinjenica je da u Beogradu nece pojeftiniti nekretnine dogod je potraznja veca od ponude. A to se nece desiti, odnosno, desice se kada se jedan od dva moguca uslova za to ostvare:
1) Narod prestane da se doseljava u Beograd iz provincije, time u velikoj meri doprinoseci disbalansu ponude/potraznje
2) Pocnu optimalno da se grade kvalitetne nekretnine po periferiji, uz pratecu infrastrukturu (mostovi, ring oko beograda, etc.) cime bi lokacije udaljene kolima 20-30 minuta od centra postale popularne i "rasteretile" potraznju na novom beogradu, banovom brdu i sl.

A posto NISTA od ovoga nece da se desi, mozemo do letnji dan u podne kukati kako su nekretnine precenjene... Cinjenica stoji da kupovina nekretnine po trenutnim cenama nije dobar value (kao sto disutovasmo na ovoj temi), ali tu imas prosto izbor da ne kupis stan i tacka.


ti mora da prodajes stan neki pa pricas ovakve stvari :)

stanovi u beogradu jesu izuzetno precenjeni

zato sto je infrastruktura beograda prakticno nikakva na nivou neke centralnoafricke prestonice, i zato sto je gradjevinska cena kostanja izgradnje nove zgrade 5-7 puta manja od prodajne

ne moze stan u jednom recimo berlinu ili minhenu da kosta jednako koliko i u jednom beogradu

jednostavno - ne moze na prirodan nacin jer je berlin metropola dok je beograd rupa od grada

beograd ima jedan autoput , ima tranzit koji prolazi kroz centar grada nema metro nema organizovan javni prevoz ima konstantne saobracajne kolapse, sve sto beograd nema drugi imaju i samim tim uz neuporedivo vece plate nema nikakve ekonomske logike da stan u beogradu bude skuplji ili jednako skup kao u berlinu

[ žutokljunac @ 06.08.2010. 18:42 ] @
Počinješ stvarno sa smaraš sa svojom pričom.
Infrastruktura na novou čega?
Jesi ti bio u nekoj zemlji ex-yu? Jesi bio u Skoplju, Sarajevu, Temišvaru? Nišu, Kruševcu, Kragujevcu? U Kragujevcu m2/1000€.
O čemu ti pričaš, majke ti?
Ti nisi mrdno iz svog sela.

Možda je konstatacija bezobrazna sa moje strane, ali stvarno preteruješ.
[ Izvoljski @ 06.08.2010. 20:51 ] @
ta navala na Beograd, meni samo govori da su ljudi izgubili svaku nadu da ce unutrasnjost poceti da se razvija i da ne pitaju za cenu ne bi li se dokopali prestonice Beograd (republicka) ili NS (pokrajinska) i bolja premija je jos samo eventualno odlazak u inostranstvo, ali to je vec druga prica.

Ipak i tako, cene nekretnina u ova dva grada su zaista precenjene i to je i razlog velikom padu prodaje ili stanovima koji zvrje prazni (bar je tako u NS). Pitanje zasto vlasnici ne spuste cenu ovde ne vredi. Prvo zbog nadolazece krize niko nece da prodaje nekretninu jer to je ipak sigurnost, mnogo veca nego bilo kakva stednja koju savetuje ventura posto su u Srbijici vec nekoliko puta restartovali bankarski sistem, a i evro ju nesto pozutela krvna slika.

Drugo zbog velike navale nekretninu mozes uvek nekom izdati jer obicno pridoslice nemaju bas kreditnu sposobnost pa idu u podstanare.

Osim toga ljudi se nadaju i oporavku privrede pa zasto bi danas prodao stan za 100,000 kad lezeci mozes za 5 godina da ga prodas za 150,000 ?

U Italiji npr. cene su veoma ujednacene npr u mestima tipa palanke kao kod nas recimo Palanka ili Odzaci cene su skoro kao u regionalnim centrima. Znaci Verona ima skoro istu cenu kao i jedan Pjeve Tezino sa 15,000 stanovnika jer on ima privredu sasvim dovoljnu za taj broj ljudi.

Ali kad se dodje u Milano tu foliranja nema i cena je 5000 evra po kvadratu. Citajuci ove BG cene cena u Milanu je upravo smesna jos kad se zna da bracni par lako zaradi 3000 evra mesecno za obicne poslove !
[ Srđan Pavlović @ 06.08.2010. 21:22 ] @
Cisto jos malo informacija iz prve ruke - evo podatak za Backu Palanku
(oko 40km od NS, manji grad) - cena kvadrata novogradnje (relativno
kvalitetne na OK lokaciji blizu centra) je 700-725e kvadrat.

Stariji stanovi (ali dobri, u centru), mogu se naci za manje novaca po kvadratu, s tim sto
retko ko ima da pljune nekoliko desetina hiljada evra u keshu, a krediti se daju samo na
novogradnju, ne daju za stare stanove, bar ne ti neki kao povoljniji stambeni.

Zena i ja smo u situaciji da razmisljamo o tome, i sto se mene tice, nisam pametan uopste.
Dajem stanarinu i tako i tako.... a opet mi frka da se vezujem na tako veliku stvar tipa kredita, za*ebano.

Ne znam moze li iko biti pametan u zemlji Srbiji kad su takve stvari u pitanju.
[ ventura @ 06.08.2010. 22:30 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: ... a krediti se daju samo na
novogradnju, ne daju za stare stanove, bar ne ti neki kao povoljniji stambeni.

Nešto si pogrešno razumeo... Krediti se najnormalnije dobijaju i za staru gradnju, samo kao i za nove zgrade, svi papiri moraju da budu apsolutno čisti...