[ Milos038 @ 01.08.2010. 11:36 ] @
Trba mi mali savet u vezi realizacije jednog sistema



Uploaded with ImageShack.us


Sistem treba da ima više switcheva sa po 16 portova( 10/100) i dva Gbic modula(1000)
Switchevi bi bili medjusobno povezani optickim kablom
na svaki switch bi se kačilo po 10-ak IP kamera.
Potrebno je da zatvorim krug da ukoliko dodje do kidanja kabla na nekom delu da sistem i dalje radi.

Gledao sam gomilu raznorazne dokumentacije ali ni sam ne znam vise sta cemu služi, jer se gadjaju nekim ciframa od kojih se kosa diže na glavi.

Treba mi savet šta od opreme treba da stavim da bi mi to funkcionisalo
na 7 lokacija se nalaze kamere a jedna je centrala gde se nalazi snimac i monitoring centar.

Ova mreža bi se iskljucivo koristila za tu svrhu (video nadzor) i ne bi bila korišćena za nešto drugo



[Ovu poruku je menjao Milos038 dana 01.08.2010. u 12:47 GMT+1]
[ acatheking @ 01.08.2010. 13:11 ] @
Mozes da napravis krug kao sto si prikazao na slici, ali trebaju ti pametni switchevi (Ciscco npr) i podignut spanning tree protokol.
[ optix @ 01.08.2010. 13:12 ] @
Token Ring je data link mrezni protokol (kao i Ethernet), ne odnosi se na topologiju mreznog prstena. Zapravo je potpuno obrnuto, token ring mreza imitira topologiju prstena na L2 nivou (a ne na L1), a i dalje imas situaciju da ti otkaz jednog clana ugrozava celu mrezu... Tesko da ti to treba, zastarela tehnologija...

Tebi je potrebno 8 Ethernet switch-eva sa 10/100, Gbit portovima, i da podrzavaju STP (RSTP) kako ne bi imao loop-ove. Ne moras ganjati switcheve sa optickim interfejsima nuzno, mozes imati 1000-BaseT interfejse i opticke konvertore, ako se bas insistira na optici (?), a verovatno ispada jeftinije.

Sto se tice topologije, ova koju si nacrtao (prsten) sa aktivnim STP/RSTP-om na switchevima te obezbedjuje od prekida jednog kabla, pa cak i vise kablova i celih switcheva - u kom slucaju imas stream sa idalje povezanih (aktivnih) uredjaja.
Mana je sto ce sav saobracaj od switcha koji je najudaljeniji od Root switch-a ici preko ostalih switcheva u prstenu, kumulirajuci tako saobracaj. Recimo da ti je switch 1 root switch, a veza izmedju switcha 5-6 blokirana STP-om. Saobracaj sa switch-a 5 ce ici preko 4, 3, 2 i na kraju 1. Saobracaj sa switcha 4 ide istim smerom, 3 takodje, itd. dobijas sliku... Ako to moze da izdrzi gigabitni link na najudaljenijem switch-u (koliki je saobracaj sa kamere?), onda go for it. Ako ne, onda moras dodati jos neku (min 2) redudantnu vezu kako bi smanjio broj hop-ova, ali ti onda treba vise gigabitnih interfejsa sa switch-u.

Druga topologija je klasicna zvezda sa centralnim switch-em (npr taj monitoring centar). Svi switchevi se vezuju na glavni redudantnim vezama STP/RSTP, ili jos bolje Etherchannel (negde se to zove port trunking, ili link aggregation) ako switch podrzava (vise protokoa + mogucnost rada u slucaju otkaza jednog ili vise linkova). Imas redudansu, plus je otkaz nekog od edge switcha lokalizovan samo na taj segment. Mana je sto ti, ocigledno, treba dosta jaci (svi portovi gigabitni) centralni switch. Ukoliko je gigabitni protok uopste potreban (?).

Dakle, izracunaj koliko maksimalno protoka imas sa svih kamera na jednom switch-u, na osnovu toga vidi da li ti prsten topologija moze izdrzati gore pomenut scenario po pitanju protoka, ili ti je naprosto bolja i jeftinija 'zvezda'.


[ Milos038 @ 01.08.2010. 15:46 ] @
ja sam razmišljao da postavim kabl sa 12 vlakana i da do svakog switcha pustim po par vlakana i tako do 6 switcha i tako dobijam zvezdu ali mi je mnogo povoljnije da petljam od switcha do switcha i sta ako mi na zvezdi neko presece kabl negde,onda gubim sve sviceve koji su na dalje.
maksimalni protok koji moze kamera da pusti je do 4M a bice 50-70 kamera
iskreno ja sam gledaop ovako nesto 8000 ili isto to samo sa POE.
Izabrao sam switch sa optičkim interfejsom iz razloga što želim da što manje elemenata imam na celom sistemu

Što se tiče opreme nije problem ni cisco samo da znam da to može da mi završi posao mada sam malo kratak sa rokovima pa pokušavam da iskombinujem nešto sa switchevima kojih ima na tržištu da ne čekam na isporuku
[ igor.vitorac @ 01.08.2010. 16:03 ] @
Je l' se ovde radi o LAN ili WAN mrezi? Da li su spomenute lokacije u istom LAN-u ili su u pitanju udaljene lokacije? Da li je ista zgrada ili vise zgrada na bliskom rastojanju?

Nije ti bitno koliko kamera moze da "pusti", nego koji je bandwidth potreban da bi ona radila zadovoljavajuce.



[ optix @ 01.08.2010. 16:10 ] @


Ako ti neko presece jednu od ovih veza, gubis konektivnost samo ka tom segmentu (switch-u). Svaka ta veza ce ti biti dva ili vise kabla, sa ukljucenim STP-om, ili nekom od Etherchannel varijanti (bolja varijanta po meni).

Posto si rekao da na svaki switch ide ~ 10 kamera, ajde da ce ih biti i 20 u buducnosti, x 4M svaka to je 80M max. To ide ka centralnom switch-u sa svakog svitcha, pa ti gigabitni interfejsi nisu ni potrebni, osim eventualno za server za snimanje ako snima sa svih kamera u relanom vremenu.

Koliko ja razumem izgled tvoje mreze, tebi je topologija zvezde defakto nametnuta time sto imas centralnu lokaciju na kojoj ce se sadrzaj iovako pregledati i snimati. Ako tu imas samo jedan kabl (sa vise vlakana) nece te bilo koja topologija spasti ako ti ga neko presece (sa svih 12 vlakana...). Ako ti dolaze kablovi sa svake od lokacija, onda je to druga prica. Ako je to sve jedna te ista lokacja (zgrada) ne znam zasto bi komplikovao sa prstenom... :)



[ Milos038 @ 01.08.2010. 17:22 ] @
trenutno imam dva kabla polozena,ako pogledas sliku jedan ide od 1-4 a drugi od 1-8 i planirao sam da spojim 4-8
to sto imam kablove ne znaci nista ,mogu ja i da stavim druge ,od lokacije do lokacije imam od 200-400m dakle ukupno rastojanje celog prstena od tacke 1 pa u krug opet do jedinice je oko 1700m i ja mislim da mi je najbolje resenje da napravim taj krug odnosno da ukoliko neko presece kabl na jedom mestu da to i dalje radi
[ optix @ 01.08.2010. 18:39 ] @
Napravi naravno kako mislis da je najbolje, radice i u jednom i u drugom slucaju ako pazljivo isplaniras.
Samo imam utisak da pogresno mislis da samo u slucaju prstena imas zastitu od presecanja kabla, a to nije slucaj. Imaces i u ovom drugom...

[ Milos038 @ 01.08.2010. 21:06 ] @
da ali sta ako mi neko presece kabl na pocetku,odnosno presece svih 12 vlakana
[ Milos038 @ 01.08.2010. 21:21 ] @
Citat:
optix: Napravi naravno kako mislis da je najbolje, radice i u jednom i u drugom slucaju ako pazljivo isplaniras.
Samo imam utisak da pogresno mislis da samo u slucaju prstena imas zastitu od presecanja kabla, a to nije slucaj. Imaces i u ovom drugom...


Mnogo mi znaci tvoj savet posto se razumes
reci mi dal mi switch koji po karakteristika podrzava STP, RSTP i FSTP zavrsava to sto mi treba (Koliko sam ja uspeo da procitam u karakteristikama za svic koji sam pomenuo on podrzava sve to ako ne gresim)

Da li bih mogao da uradim sledeće:
Da postavim switcheve Cisco SRW224G4P 24-Port 10/100 + 4-Port Gigabit Switch: WebView/PoE da kablom krenem od prvog na drugom se nakacim na Gbic slot sa Gbic fiber modulom ,iz drugog Gbic modula opet fiber modul i kabl koji ide do sledeceg i sve tako da stignem do prvog switcha.
Da li u tom slučaju ako se negde prekine kabl ja i dalje imam vezu sa svim switchevima i da li to radi automatski ili je potrebno da se nešto podešava ako dodje do prekida.

Da li prvi switch iliti root može da bude isti navedeni switch ili mora da bude neki router ili slično (možda mikrotik)

[ Milos038 @ 01.08.2010. 21:23 ] @
I onako usput da pitam: Mogu li na navedeni switch da stavim Gbic modul drugog proizodjača ili mora isti proizvodjač koji je i switch
[ optix @ 01.08.2010. 22:20 ] @
Citat:
Milos038: da ali sta ako mi neko presece kabl na pocetku,odnosno presece svih 12 vlakana


Tumaramo u mraku bez detaljne seme tvoje mreze (lokacije/kabliranje), bilo postojece, bilo zamisljene. Bez toga stvarno nemam predstavu sta ce se desiti, ni gde se nalazi pocetak kabla.
Ali, ono sto je sigurno, nijedno od resenja (bilo ring, bilo star) te nece spasiti ako imas Single Point Of Failure. Tako da ne vidim u cemu je razlika ako ti neko presece svih 12 vlakana u tvojoj verziji mreze (ring), ili ako se isto desi u star topologiji. Gde se tih 12 vlakana nalaze svi skupa?

Sto se tice tog Linksys switcha, generalno podrzava sve sto ti treba, ali ja licno sa njim imam losa iskustva... tacnije sa njegovim malo starijim bratom (SRW224P) i POE napajanjem... dosta lose hardverski odradjeno (pregreva se), a mislim da je isto i na tom modelu... Treba li ti i POE?

Generalno treba da podesis samo pazljivije root switch u STP-u, ako dodje do prekida linka STP ili RSTP sam aktivira port koji je do tada bio blokiran i mreza nastavlja da radi... Nikakav ruter ti ne treba za to. I STP i RSTP su IEEE standardi, bilo koji switch da ga podrzava, radice identicno.

Sto se tice gbic modula, to vec moras da proveris, zavisi od switch-a do switch-a, od modula do modula... moze da radi a i ne mora. Obrati paznju i na tip kabla koji ces koristiti (SM ili MM), konektore...

[ acatheking @ 01.08.2010. 22:23 ] @
Citat:
da ali sta ako mi neko presece kabl na pocetku,odnosno presece svih 12 vlakana


Izvini, gde ti pravis ovu mrezu? Nekom farmeru po imanju, plitko ukopavas kablove, pa se plasis da ih ne pokida kad okopava. :)
Salu na stranu, svakako postoji rizik da dodje do prekida kablova, ali rizik je i oprema koja takodje moze da crkne.
Nemoj odmah da se hvatas za pretpostavke, sta bi bilo kad bi bilo.

Citat:
Da li u tom slučaju ako se negde prekine kabl ja i dalje imam vezu sa svim switchevima i da li to radi automatski ili je potrebno da se nešto podešava ako dodje do prekida.


E zbog toga ti treba podesen spanning tree na switchevima, ako dodje do prekida, saobracaj nastavlja da ide drugom putanjom, da se ne ponavljam, optix ti je lepo napisao.

Ako se ne varam, ovi Gbic moduli su uzasno skupe igracke. Jeste da na taj nacin smanjujes broj uredjaja potrebnih za povezivanje, ali to povecava troskove.
Ne verujem da mozez da mesas babe i zabe, tj stavljas gbic-ove drugih proizvodjaca.

Citat:
Da li prvi switch iliti root može da bude isti navedeni switch ili mora da bude neki router ili slično (možda mikrotik)


I ovde si pomesao malo. Naravno da ti i ovde treba switch, jer ruter ne moze da bude root switch (kad se kaze root switch, misli se na root u spanning tree protokolu).
Ruter ti treba ako neko eventualno treba da prati te kamere sa interneta.

[ Milos038 @ 02.08.2010. 10:01 ] @
Evo neka skica sa rasporedom switcheva



Izmedju switcheva su mi dužine 200 - 300m a izmedju switcheva 3 i 7 gde tek treba da postavim kabl je dužina do 400m
Nisam samo siguran dal mi je kabl MM ili SM
[ acatheking @ 02.08.2010. 11:47 ] @
Ako je suditi po crtezu, napisao si da koristis SM (Single Mode) kablove.
Naravno, to podrazumeva da trebas da uzmes i SM patch kablove, SM media konvertore...

Ne znam gde ti je zapelo u celoj prici, da li je ovo skica gotove mreze ili je to samo plan.

Mreza ce ti raditi i bez ovog kabla 3-7, postavi switcheve, povezi ih. Kada budes uradio i taj kabal
onda ces morati da konfigurises Spanning Tree, na switchevma, da se ne bi javio loop.
[ B3R1 @ 02.08.2010. 14:05 ] @
Povezivanje vise od 4 mrezna elementa u prsten je rizicno sa stanovista pouzdanosti mreze. Prekid indoor optickog kabla je daleko redja pojava od, recimo, prekida napajanja zbog nekog kvara na elektricnim instalacijama u zgradi. Dovoljno je da dva switcha u isto vreme otkazu zbog, recimo, gubitka napajanja na nekom spratu i mreza se raspada na dva dela. Sem toga saobracaj u prstenastoj mrezi se kontrolise veoma tesko.

S obzirom da planiras po 12 vlakana (6 pari?) mislim da je bolje da napravis klasicnu hijerarhijsku dual-star / hub-and-spoke strukturu. Vidi sliku u prilogu.

Moj predlog je da u centru te strukture (hub) budu switchevi 3 i 7, jer jos uvek ne znas da li ce izmedju njih biti postavljen SMF ili MMF, dok je u ostatku mreze vec instaliran SMF (sto je inace i bolji izbor, jer 1000baseLX po SMF dobacuje do 10km, za razliku od 1000baseSX koji po MMF ide najvise do par stotina metara).

U takvoj toplogiji gde god da dodje do prekida kabla uvek ces imati redundantni link, dok otkaz bilo kog aktivnog elementa (SFP/GBIC ili otkaz napajanja switcha) ne zaustavlja saobracaj ka drugim switchevima u mrezi.

Hub-and-spoke topologija je takodje jednostavnija za kontrolu saobracaja u mrezi.

[att_img]
[ Milos038 @ 02.08.2010. 17:59 ] @
ovo zadnje mi deluje OK
Ako dobro kapiram prednost ovoga je ukoliko dodje do prekida rada na dve tačke,medjutim što se tiče toga ne mora da bude baš toliko bezbedan prenos odnosno ukoliko se kabal prekine na dve tačke desilo se pa se desilo
ja sam planirao da ostavim sve kao na crtežu medjutim ,s obzirom da su objekti industrijski čisto bih to spojio u prsten da ukoliko neka mašina negde prekine kabl da meni kamere i dalje rade dok ne saniram to

Što se kabla tiče odlučio sam da ništa od postojećeg ne koristim već da sve postavim novo tako da mi je sve jedno dal je SM ili MM bitno mi je da je outdoor (uglavnom samonoseći)
[ Milos038 @ 02.08.2010. 18:03 ] @
Takodje planiram da izbegnem media konvertere već da idem direktno na switcheve preko SFP modula i u zadnjem slučaju mi treba da switchevi 3 i 7 imaju po 7 Gbic modula što je malo komplikovano sa obzirom na stanje opreme na tržištu